PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάφη (Anafi)



Asterias
22-02-2008, 17:58
Ένα αφιέρωμα στο νησί μου, την όμορφη Ανάφη.

Πρώτες πληροφορίες.. ανατολικά της Σαντορίνης και Βόρειοανατολικά της Ιου www.anafi.gr (http://www.anafi.gr)

Asterias
22-02-2008, 18:12
Στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Ανάφη βρίσκεται ο δεύτερος μεγαλύτερος μονόλιθος του κόσμου μετά το Γιβλαρτάρ. Στην κορυφή του οποίου βρίσκεται η Παναγία η Καλαμιώτισσα.

3177

MIRSINI
27-02-2008, 14:37
ΙΣΤΟΡΙΑ Η Ανάφη σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία αναδύθηκε από το πέλαγος, με εντολή του θεού Απόλλωνα για να προσφέρει καταφύγιο στον Ιάσωνα και τους Αργοναύτες, οι οποίοι κινδύνευαν από μια μεγάλη καταιγίδα.
Τα αρχαιολογικά ευρήματα που έχουν βρεθεί στο νησί μαρτυρούν ότι η Ανάφη κατοικούνταν από τα προϊστορικά χρόνια.
Στο λόφο του καλάμου και κοντά στο μοναστήρι της Παναγίας της Καλαμιώτισσας υπάρχουν τα ερείπια της αρχαίας πόλης και του ναού του Απόλλωνα.
Τον 5ο αιώνα π.Χ. η Ανάφη ήταν σύμμαχος της Αθήνας.
Το 1207 το νησί καταλαμβάνεται από τους Ενετούς. Αποτέλεσε τμήμα του Δουκάτου της Νάξου και ήταν υπό την κυριαρχία του Μάρκου Σανούδου. Τότε κτίστηκε και το κάστρο της Χώρας, τα ερείπια του οποίου σώζονται ως τις μέρες μας.
Το νησί βρέθηκε πολλές φορές στο στόχαστρο των πειρατών και γνώρισε πολλές καταστροφές και λεηλασίες.
Το 1537 πέρασε στην κυριαρχία των Τούρκων. Συμμετείχε ενεργά στην επανάσταση του 1821 και ενσωματώθηκε στο Ελληνικό κράτος το 1832.
Στα χρόνια της βασιλείας του Όθωνα, πολλοί κάτοικοι εγκατέλειψαν το νησί . Οι Αναφιώτες ήταν οι καλύτεροι τεχνίτες της χώρας. Ο Όθωνας τους έφερε στην πρωτεύουσα για να φτιάξουν το παλάτι του. Εγκαταστάθηκαν στην Πλάκα και δημιούργησαν κάτω από την Ακρόπολη τη δική τους γειτονιά, τα Αναφιώτικα, που είναι μια μικρογραφία του νησιού τους και αποτελεί ένα στολίδι της Αθήνας.
Το νησί σήμερα διατηρεί άθικτη τη φυσική του ομορφιά και αποτελεί ένα δημοφιλή προορισμό για ήσυχες διακοπές.

mastromarinos
28-02-2008, 13:37
ΙΣΤΟΡΙΑ Η Ανάφη σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία αναδύθηκε από το πέλαγος, με εντολή του θεού Απόλλωνα για να προσφέρει καταφύγιο στον Ιάσωνα και τους Αργοναύτες, οι οποίοι κινδύνευαν από μια μεγάλη καταιγίδα.
Τα αρχαιολογικά ευρήματα που έχουν βρεθεί στο νησί μαρτυρούν ότι η Ανάφη κατοικούνταν από τα προϊστορικά χρόνια.
Στο λόφο του καλάμου και κοντά στο μοναστήρι της Παναγίας της Καλαμιώτισσας υπάρχουν τα ερείπια της αρχαίας πόλης και του ναού του Απόλλωνα.
Τον 5ο αιώνα π.Χ. η Ανάφη ήταν σύμμαχος της Αθήνας.
Το 1207 το νησί καταλαμβάνεται από τους Ενετούς. Αποτέλεσε τμήμα του Δουκάτου της Νάξου και ήταν υπό την κυριαρχία του Μάρκου Σανούδου. Τότε κτίστηκε και το κάστρο της Χώρας, τα ερείπια του οποίου σώζονται ως τις μέρες μας.
Το νησί βρέθηκε πολλές φορές στο στόχαστρο των πειρατών και γνώρισε πολλές καταστροφές και λεηλασίες.
Το 1537 πέρασε στην κυριαρχία των Τούρκων. Συμμετείχε ενεργά στην επανάσταση του 1821 και ενσωματώθηκε στο Ελληνικό κράτος το 1832.
Στα χρόνια της βασιλείας του Όθωνα, πολλοί κάτοικοι εγκατέλειψαν το νησί . Οι Αναφιώτες ήταν οι καλύτεροι τεχνίτες της χώρας. Ο Όθωνας τους έφερε στην πρωτεύουσα για να φτιάξουν το παλάτι του. Εγκαταστάθηκαν στην Πλάκα και δημιούργησαν κάτω από την Ακρόπολη τη δική τους γειτονιά, τα Αναφιώτικα, που είναι μια μικρογραφία του νησιού τους και αποτελεί ένα στολίδι της Αθήνας.
Το νησί σήμερα διατηρεί άθικτη τη φυσική του ομορφιά και αποτελεί ένα δημοφιλή προορισμό για ήσυχες διακοπές.

Τελικά κοίτα να δεις που συναντάς και πατριώτες σε αυτό το FORUM.
Γειά σου MIRSINI πατριώτισα.
Η Ανάφη αν και είναι το νησί που κατάγομαι, συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ένας μικρός ήσυχος επίγειος παράδεισος, ειδικότερα ορισμένους μήνες του έτους.

Asterias
28-02-2008, 14:14
Xa xa. Καλώς τον. Από που είσαι?

mastrokostas
29-02-2008, 11:17
συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ένας μικρός ήσυχος επίγειος παράδεισος, ειδικότερα ορισμένους μήνες του έτους.
Τι παράδεισος ρε mastromarino !Μια ξέρα είναι και αν έρθουν το καλοκαίρι καμιά δεκαριά άτομα πάρα πάνω, κάθεστε όρθιοι γιατί δεν χωράτε . Άσε που το μεγαλύτερο δέντρο είναι το ραδίκι !

mastromarinos
05-03-2008, 11:42
Xa xa. Καλώς τον. Από που είσαι?

Asterias, φυσικά είμαι από την Ανάφη.
Τελικά ήμαστε τρεις στο FORUM που έχουμε καταγωγή από το όμορφο αυτό νησί?
Και για περισότερη κατατόπιση για την ταυτότητά μου ένα μόνο θα σου πω "Ρούκουνας".

mastromarinos
05-03-2008, 11:50
Τι παράδεισος ρε mastromarino !Μια ξέρα είναι και αν έρθουν το καλοκαίρι καμιά δεκαριά άτομα πάρα πάνω, κάθεστε όρθιοι γιατί δεν χωράτε . Άσε που το μεγαλύτερο δέντρο είναι το ραδίκι !

Επειδή δεν έχω τουριστική επιχείρηση και επειδή μου αρέσει έτσι όπως είναι, καλό είναι να διαδίδονται τέτοιες φήμες.
Το κακό με σένα είναι ότι έχεις κολλήσει στην Εύβοια, για έλα καμμιά βόλτα προς εμάς να δεις και ορθοστασία και ραδίκια να χωρτάσεις.

mastrokostas
05-03-2008, 12:34
Επειδή δεν έχω τουριστική επιχείρηση και επειδή μου αρέσει έτσι όπως είναι, καλό είναι να διαδίδονται τέτοιες φήμες.
Το κακό με σένα είναι ότι έχεις κολλήσει στην Εύβοια, για έλα καμμιά βόλτα προς εμάς να δεις και ορθοστασία και ραδίκια να χωρτάσεις.
Φυσικά και αστειευόμουν ,μιας και ξέρεις ότι δεν υπάρχει κομμάτι αυτού του τόπου που να μην το αγαπάω, και πόσο μάλλον το νησί σου .Διότι νησί σημαίνει , θάλασσα, παραλιες, ψάρια κτλ .Κανόνισε καμιά καλή παρέα και είμαι μέσα ,διότι μόνος μου φοβάμαι !!

Leo
05-03-2008, 12:44
Μαστρομαρίνο πόρσεχε γιατί ο Μαστροκώστας πήγε τισ προάλλες τους ροφούς στην Τήνο και ψάχνει νερά αψάρεταααα. Μην ανοίγεσαι και πολύ έ? :p

Leo
05-03-2008, 12:49
Μαστρομαρίνο πρόσεχε γιατί ο Μαστροκώστας πήγε τις προάλλες και μας έφαγε τους ροφούς στην Τήνο και ψάχνει τώρα νερά αψάρεταααα. Μην ανοίγεσαι και πολύ έ? :razz:

(συγνώμη αυτή την ώρα δεν είναι διαθέσιμο το edit να διορθώσω το προηγούμενο)

mastrokostas
05-03-2008, 14:15
Leo, ποιο ροφό? Στην Ανάφη δεν υπάρχει ούτε κοκοβιός !

marina
09-03-2008, 11:10
Λοιπόν mastrokosta νομίζω ότι υπερβάλεις λιγάκι.....είπα να σου βάλω 2 φωτογραφίες του νησιού μπας και το δεις αλλιώς;) δες πολυτέλεια να πάθεις!!
36593660