PDA

Επιστροφή στο Forum : Mega Jet [Thundercat I, Incat 035, Cat Link I]



Σελίδες : 1 [2]

Naias II
07-08-2009, 23:02
Οι επιβάτες θα προωθηθούν με το Πρέβελης και αεροπορικώς.
Τώρα πως θα γίνει η επιλογή αυτή......
Και ο Πρέβελης έχει ήδη καθυστέρηση....
Η καθυστέρηση, της καθυστέρησης.....
Είπαν να πάνε διακοπές οι άνθρωποι να ξεκουραστούν και στο τέλος κουράζονται χειρότερα. Κουράγιο κόσμε.

FLYING CAT 2
07-08-2009, 23:15
Οι επιβάτες θα προωθηθούν με το Πρέβελης και αεροπορικώς.
Τώρα πως θα γίνει η επιλογή αυτή......
Και ο Πρέβελης έχει ήδη καθυστέρηση....
Η καθυστέρηση, της καθυστέρησης.....
Είπαν να πάνε διακοπές οι άνθρωποι να ξεκουραστούν και στο τέλος κουράζονται χειρότερα. Κουράγιο κόσμε.

σαυτους που θα πανε με το πρεβελης θα τους γινει επιστροφη χρηματων???

Naias II
09-08-2009, 13:44
σαυτους που θα πανε με το πρεβελης θα τους γινει επιστροφη χρηματων???
Θα ήθελα να ήξερα και εγώ.

Όμως υπάρχει και συνέχεια στα προβλήματα του πλοίου και χθες και σήμερα.
Έτσι στο χθεσινό δρομολόγιο των 15:45 πήγαν με το ΚΡΗΤΗ 1 στις 21:00
Στο σημερινό δρομολόγιο θα πάνε με το Ιεράπετρα στις 22:00

Πηγή: TheSeaNation (http://www.theseanation.gr/news/ferries/mega-jet-08-8-09.htm)

Nissos Mykonos
09-08-2009, 17:02
Δοκιμαστικό φαίνεται να πραγματοποιεί το Mega Jet εδώ και ώρα.Αυτή την στιγμή κινείται με 22 κόμβους ανοιχτά της Αίγινας.

HIGHSPEED 4
09-08-2009, 18:03
γιατι πηγαινει τοσο αργα στο δοκιμαστικο???δεν την εφτιαξαν την βλαβη??

FLYING CAT 2
12-08-2009, 21:32
ΜΕ 26.9 ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ!!!
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ!!:p:rolleyes:

aegina
13-08-2009, 09:49
Xtes to vradi evgaze poli kapno kata tin anaxorisi apo santorini...

HIGHSPEED 4
13-08-2009, 14:55
την επιδιορθωσαν δηλαδη την βλαβη??παντως και παλι με χαμηλες ταχυτητες κινειται..το μεγιστο που εδωσε εχθες ηταν 29,4 για ταχυπλοο ειναι λιγο, ουτε τα 30 δεν επιασε..αφου του δινουν οτι μπορει μεχρι 33 γνωριζει κανεις γιατι καμια φορα δεν περναει εστω και τους 30 κομβους?

ντεμης 13
13-08-2009, 17:08
Απο τωρα και στο εξης το Mega Jet θα πηγαινει μονο μεχρι Σαντορινη, εκοψε τελειως την προσεγγιση στον Πειραια.

HIGHSPEED 4
13-08-2009, 22:25
ωραια..αυτο το πλοιο δεν λεει να στεριωσει στο δρομολογιο και να πιανει και πειραια..προφανως ειδαν οτι δεν μπορει να τα βγαλει περα σε αυτα τα δρομολογια και γ αυτο θα πηραν την αποφαση να το κοψουν..και οι συνεχεις καθυστερησεις του σαφως και θα επαιξαν τον ρολο τους...
παντως και απο το οικογενειακο μου περιβαλον που ετυχε να ταξιδεψουν με αυτο το καραβι μου ειπαν οχι και τοσο καλα λογια, τοσο για την μη τηρηση των δρομολογιων του οσο και για τους εσωτερικους χωρους.

FLYING CAT 2
14-08-2009, 13:57
Απο τωρα και στο εξης το Mega Jet θα πηγαινει μονο μεχρι Σαντορινη, εκοψε τελειως την προσεγγιση στον Πειραια.

Μπραβο στην εταιρεια!!!Απο το να ταλαιπωρει τους επιβατες!!

speedrunner
14-08-2009, 17:58
Η SEA JETS ενημερώνει ότι το Ε/Γ Ο/Γ πλοίο της “MEGA JET” από σήμερα Παρασκευή 14/08 έως και την Κυριακή 30/08/09 έχει τροποποιήσει τα δρομολόγιά του και θα εκτελεί μόνο την γραμμή Κρήτη (Ηράκλειο και Ρέθυμνο) – Σαντορίνη και όχι Πειραιά. Οι επιβάτες που έχουν εκδώσει εισιτήρια από και προς Πειραιά μπορούν να ακυρώνουν τα εισιτήριά τους χωρίς ακυρωτικά.

Ειδικότερα για τους επιβάτες από Παρασκευή 14/08 έως και Δευτέρα 17/08 έχουν προβλεφθεί τα ακόλουθα:

Παρασκευή 14/08 Θήρα – Πειραιάς
Από Σαντορίνη 12:45 για Μύκονο (άφιξη 15:15) και από Μύκονο με το “SEAJET 2” 17:40 για Ραφήνα (άφιξη 19:50). Για όσους επιβάτες έχουν αυτοκίνητο από Μύκονο με το “SPEEDRUNNER 3” 20:30 για Πειραιά 00:30
Παρασκευή 14/08 Πειραιάς – Θήρα
Αεροπορικώς.
Για όσους επιβάτες έχουν Ι.Χ. με το “PREVELI” 23:59
Σάββατο 15/08 Θήρα – Πειραιάς
Είτε με το “RODANTHI” 10:30 είτε από Σαντορίνη 12:45 για Μύκονο (άφιξη 15:15) και από Μύκονο με το “SEAJET 2” 19:35 για Ραφήνα (άφιξη 21:50)
Σάββατο 15/08 Πειραιάς – Σαντορίνη – Ηράκλειο (αντί Ρέθυμνο)
Με το “KRITI II” 21:00 (έκτακτη προσέγγιση στην Σαντορίνη). Λεωφορείο από Ηράκλειο για Ρέθυμνο
Κυριακή 16/08 Σαντορίνη – Πειραιάς
Από Σαντορίνη 12:45 για Μύκονο (άφιξη 15:15) και από Μύκονο με το “SEAJET 2” για Ραφήνα 17:00-19:10 ή 21:50-23:59. Λεωφορείο για την βραδινή άφιξη στη Ραφήνα.
Κυριακή 16/08 Πειραιάς – Σαντορίνη
19:00 με το “BLUE STAR 1”
Δευτέρα 17/08 Σαντορίνη – Πειραιάς
Από Σαντορίνη 12:45 για Μύκονο (άφιξη 15:15) και από Μύκονο 19:35 με το “SEAJET 2” για Ραφήνα (άφιξη 21:50). Για όσους επιβάτες έχουν αυτοκίνητο από Μύκονο με τα “Speedrunner 3” και Highspeed 4 για Πειραιά.
Δευτέρα 17/08 Πειραιάς – Σαντορίνη
16:00 με το “PREVELI”

Εισιτήρια έχουν ήδη προβλεφθεί και θα παραδίδονται στους επιβάτες στους λιμένες αναχώρησης μιάμιση ώρα πριν τον απόπλου έξω από τα πλοία αντικαταστάτες.


www.marinews.gr (http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=9196)

villy
26-08-2009, 04:26
Μήνυση κατά του Mega Jet: Ρέθυμνο (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=1817)

Απόσπασμα από το δημοσίευμα:
"....Σύμφωνα με έγκυρες αποκλειστικές δημοσιογραφικές πληροφορίες της εφημερίδας μας, το MEGA JET είναι κατασκευασμένο για ψυχρότερα κλίματα.
Αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στους οχετούς, δηλαδή στους αγωγούς με πιο απλά λόγια, που ψύχουν τις μηχανές.
Η Ελλάδα έχει θερμό κλίμα επομένως οι μηχανές λόγω των οχετών τους δεν ψύχουν σωστά με αποτέλεσμα να ανεβάζουν θερμοκρασία πολύ εύκολα. Ήδη αλλάχθηκαν από την εταιρία δύο τέτοιοι οχετοί αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται έντονα.
Έτσι λοιπόν όταν το MEGA JET πλέει για παραπάνω από 2 ώρες με ταχύτητες άνω των 28 μιλίων οι μηχανές υπερθερμαίνονται. Αυτός είναι και ο λόγος που πριν από λίγο καιρό η εταιρία Sea Jets διέκοψε την σύνδεση με το Πειραιά λόγω των αλλεπάλληλων βλαβών βάσει αυτού του προβλήματος και αφέθηκε στο πρόγραμμα μόνο η Σαντορίνη που είναι πολύ λιγότερες ώρες.
Στο ρεπορτάζ το πλοίο ταξίδεψε καιστις δύο διαδρομές με 19 μίλια σύμφωνα με το GPS εν πλω αλλά και με την ώρα κάλυψης των 74 μιλιών της απόστασης ..."

nkr
24-10-2009, 11:44
Αναχωρηση του MEGA JET απο τον Αθηνιο.
http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61800&stc=1&d=1256377376

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61801&stc=1&d=1256377387

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=61802&stc=1&d=1256377400

Leo
29-10-2009, 15:48
Το πλοίο χθες το πήρε το μάτι μου δίπλα στα ναυπηγεία της Ελευσίνας κοντά στις θαλαμηγούς Λάτση που ελιμενίζονται εκεί.

Apostolos
07-11-2009, 19:24
To πλοίο αφού εκτέλεσε δοκιμαστικό επέτρεψε στην Ελευσίνα. Έφθασε τους 28+ κόμβους και αυτό σημαίνει ότι στο πλοίο γίνονται επισκευές. Ελπίζουμε το καλύτερο για το πλοίο

polykas
07-11-2009, 23:47
To πλοίο αφού εκτέλεσε δοκιμαστικό επέτρεψε στην Ελευσίνα. Έφθασε τους 28+ κόμβους και αυτό σημαίνει ότι στο πλοίο γίνονται επισκευές. Ελπίζουμε το καλύτερο για το πλοίο

Oρίστε και φωτό από την άφιξη του στην Ελευσίνα...;)

64086

Apostolos
08-11-2009, 12:49
Ας προσθέσουμε ότι Πλοίαρχος του ειναι ο εξαιρετικός δάσκαλος μου Νίκος Σαμιώτης απο την Μυτιλήνη!!!

villy
08-11-2009, 22:37
Σε συνάντηση που είχα με την πλοιοκτητρία εταιρία αυτή την εβδομάδα στο Πειραιά, μου είπαν ότι το πλοίο ετοιμάζεται για τη νέα σαιζόν.
Μου επιβεβαίωσαν την ταχύτητα (28+).
Στα δρομολόγια δεν θα περιλαμβάνουν το λιμάνι του Πειραιά.
Θα εκτελεί το τοπικό Ηράκλειο - Σαντορίνη (ίσως και άλλο νησί των Κυκλάδων) και μελετάται η πιθανότητα να επαναληφθεί και το Ρέθυμνο – Σαντορίνη.
Β.Κ.

Stylianos
17-04-2010, 00:17
...Ας ελπίσουμε να μην βγάλει προβλήματα φέτος και να είναι καλοτάξιδο.Με τη ευκαιρία ανεβάζω μερικές φωτο του πλοίου στην Σαντορίνη πάνω απο το ''Ροδάνθη''....;)

Stylianos
05-05-2010, 20:49
ξέρει κανείς από πότε ξεκινάει δρομολόγια,και αν αυτά θα περιλαμβάνουν τον Πειραιά :confused:

Dimitrisvolos
05-05-2010, 21:03
ξέρει κανείς από πότε ξεκινάει δρομολόγια,και αν αυτά θα περιλαμβάνουν τον Πειραιά :confused:

http://www.seajets.gr/gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=57&Itemid=23

Leo
06-05-2010, 22:24
Το πλοίο είναι στην ίδια θέση στη Ελευσίνα, ενώ μια κινητικότητα προετοιμασίας υπάρχει.... Να λοιπόν ο καρχαρίας της seajets!

88615

artmios sintihakis
06-05-2010, 22:33
Leo το ταχύπλοο έχει πάρει ήδη τον δρόμο για το λιμάνι Ηρακλείου,αυτή την στιγμή βρίσκεται στο ύψος της Αντίμηλου κ κατεβαίνει με 30 μίλια....Καλό σημάδι η ταχύτητά του.....Αντέ να ερθεί......MEGA JET καλοπίσου,διότι αύριο έχεις φωτογράφιση!!!:mrgreen::mrgreen:

Rocinante
06-05-2010, 22:39
Leo το ταχύπλοο έχει πάρει ήδη τον δρόμο για το λιμάνι Ηρακλείου,αυτή την στιγμή βρίσκεται στο ύψος της Αντίμηλου κ κατεβαίνει με 30 μίλια....Καλό σημάδι η ταχύτητά του.....Αντέ να ερθεί......MEGA JET καλοπίσου,διότι αύριο έχεις φωτογράφιση!!!:mrgreen::mrgreen:
Δραμα η κατασταση....
Τη μια μας λεει οτι το Golden Prince ξεκινησε και αυτο ειναι δεμενο, την αλλη μας λεει οτι το MEGA JET ειναι στην ιδια θεση και αυτο ταξιδευει.
Ζαλισμενο τον βλεπω σημερα.
Θες να κανεις και ταξιδια ενδοκυκλαδικα με το Aqua......:rolleyes:

Leo
06-05-2010, 22:42
Δηλαδή το φωτογράφισα λίγο πριν φύγει? Η αλήθεια είναι Αρτέμη ότι είδα 4-5 άτομα στη Πύλη που συνήθως είναι κλειστή, ενώ από την φωτογραφία διαπίστωσα ότι είχε μια κινητικότητα, Για σένα Αρτέμη !

88617

ΩΡΑ ΛΗΨΗΣ 17.53

artmios sintihakis
06-05-2010, 22:46
Να σαι καλά Leo κ ξέρεις ε??Αύριο έχουμε δουλειά...κ το τίμημα θα είναι οι φωτό του ταχύπλοου:D

Rocinante
06-05-2010, 22:51
Δηλαδή το φωτογράφισα λίγο πριν φύγει?
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια και εχει 40 ποδια;;;

Απαντηση :10 γατες.....

Thanasis89
06-05-2010, 23:19
Φέτος δεν έχει Ρεθυμνάκι ; Φέτος δεν έχει Ρεθυμνάκι ! :(

Καλώς να το δεχτείτε Αρτέμη ! ;)

artmios sintihakis
16-06-2010, 20:42
Αναχώρηση του ΜΕΓΑ ΤΖΕΤ απο το λιμάνι του Ηρακλείου,την Κυριακή που μας πέρασε!!!Καλό ταχύπλοο,το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει ζημιά!!Πάλι καλά....
93878

93879

93880

93881

93882

villy
20-07-2010, 16:46
http://www.agorapress.gr/cms_files/images/KARABIA/MEGAJET.jpg
Ταξιδέψαμε την περασμένη εβδομάδα με το πλοίο MEGA JET της εταιρίας SEA JETS. Ένα πραγματικό όμορφο και εντυπωσιακό ταχύπλοο (οχηματαγωγό) βαπόρι όπου η λέξη «φιλοξενία» αποκτά ουσιαστικό νόημα. Ενώ πέρσι είχαν ακουστεί αρκετά μηχανικά προβλήματα που δεν επέτρεπαν στο πλοίο να ταξιδεύει με την υπηρεσιακή του ταχύτητα, φέτος και ύστερα από τις απαιτούμενες μηχανολογικές επεμβάσεις το MEGA JET κρίνεται ως αξιόπλοο και ικανό ενώ η ταχύτητα του σκάφους σύμφωνα με αυτά που καταγράψαμε εμείς από τη «γέφυρα» ήταν στους 26,1 κόμβους, παρότι έπνεαν άνεμοι εντάσεως 5 μποφόρ.
http://www.agorapress.gr/cms_files/images/KARABIA/MEGAJET1.jpg
(Μέγιστη ταχύτητα πλοίου: 36 κόμβοι)
Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσουμε τον πλοίαρχο κ. Μαθιό Γαλλιό, τον Ύπαρχο κ. Νίκο Ροδίτη, τον προϊστάμενο του πληρώματος κ. Λεωνίδα μαζί με και το υπόλοιπο πλήρωμα που μας βοήθησαν για το ρεπορτάζ παρέχοντας μας τις κατάλληλες πληροφορίες και γνώση.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι το MEGA JET ταξιδεύει 5 φορές την εβδομάδα από Ηράκλειο προς Σαντορίνη ενώ κάθε Τρίτη & Σάββατο το πλοίο εκτελεί αναχωρήσεις από Ρέθυμνο εκτελώντας το δρομολόγιο σε 2,5 ώρες μόνο.
Οι φωτογραφίες για κάποιο λόγο δεν ανοίγουν αλλά μπορείτε να τις δείτε στο οδοιπορικό εδώ (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=3554)

HIGHSPEED 4
26-07-2010, 12:33
Γνωριζει κανεις για που κατευθεινεται το megajet?εχει φυγει απο Σαντορινη και περναει πισω απο την Ιο αυτη τη στιγμη...και συνεχιζει

Leo
26-07-2010, 13:19
Γνωριζει κανεις για που κατευθεινεται το megajet?εχει φυγει απο Σαντορινη και περναει πισω απο την Ιο αυτη τη στιγμη...και συνεχιζει

Είναι τώρα θέμα που παέι το καράβι? Μπορέι να κανεί έκτακτο ή μισθωμένο ταξίδι για Νάξο, Μύκονο. Τι σημασία έχει να μάθουμε, ταξιδεύουμε εμείς? Με αυτά και αυτά αμα το κόψουν (γιατί κάνουμε κατάχρησση της υπηρεσίας, έως κατασκοπία...), θα είμαστε καλύτερα. Ας αφήσουμε τα βαπόρια να ταξιδεύουνε, έχουν καπεταναίους και πληρώματα, δεν χρειάζεται να γινόμαστε παπαράτσι.... κουράζει.

HIGHSPEED 4
26-07-2010, 13:25
Καλα δεν ειπα και τπτ..Νομιζω θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε αν ξεκινουσε καινουγιο δρομολογιο..προς πληροφορηση το ρωτησα ..

rafina-lines
26-07-2010, 13:36
Καλα δεν ειπα και τπτ..Νομιζω θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε αν ξεκινουσε καινουγιο δρομολογιο..

Κατά τη γνώμη μου (και μη με βαρέσετε, μόνο τη γνώμη μου λέω...) νομίζω ότι έχει δίκιο ο Highspeed 4. Τα καράβια δεν κινδυνεύουν από μας για κατασκοπία, από άλλους κινδυνεύουν που δε θα τους αναλύσουμε εδώ. Εμείς τα αγαπάμε και είμαστε οι τελευταίοι που θέλουμε να πάθουν κάτι (και που δε θα το θελήσουμε ποτέ φυσικά). Ο φίλος Highspeed 4 από καθαρό ενδιαφέρον και από αγάπη ρώτησε πού πάει το MEGAJET. Δε θέλει κάτι παραπάνω. Και όλοι όσοι αναρωτιόμαστε πού πάει (συμπεριλαμβανομένου και μένα), από καθαρή αγάπη αναρωτιόμαστε! Για να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα πράγματα επιτέλους... :mad:

Leo
26-07-2010, 13:39
Κατά τη γνώμη μου (και μη με βαρέσετε, μόνο τη γνώμη μου λέω...) νομίζω ότι έχει δίκιο ο Highspeed 4. Τα καράβια δεν κινδυνεύουν από μας για κατασκοπία, από άλλους κινδυνεύουν που δε θα τους αναλύσουμε εδώ. Εμείς τα αγαπάμε και είμαστε οι τελευταίοι που θέλουμε να πάθουν κάτι (και που δε θα το θελήσουμε ποτέ φυσικά). Ο φίλος Highspeed 4 από καθαρό ενδιαφέρον και από αγάπη ρώτησε πού πάει το MEGAJET. Δε θέλει κάτι παραπάνω. Και όλοι όσοι αναρωτιόμαστε πού πάει (συμπεριλαμβανομένου και μένα), από καθαρή αγάπη αναρωτιόμαστε! Για να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα πράγματα επιτέλους... :mad:

Πες μου τώρα πόσο αγαπάς τι. Να ανοίξουμε τις κάμερες στους δρόμους και να σε παρακολουθούμε που πας όλη μέρα κάθε μέρα, θα σου άρεσε? Θα το γράφαμε σε ένα φόρουμ αυτό και ενίοτε θα βάζαμε καμια φωτογραφία ε? Τί λες?

HIGHSPEED 4
26-07-2010, 13:45
καλα, νομιζω δεν ειναι το ιδιο τα πλοια και οι ανθρωποι..

Leo
26-07-2010, 13:51
καλα δεν ειναι το ιδιο τα πλοια και οι ανθρωποι

Τα πλοία, έγραψα παραπάνω, τα πάνε καπεταναίοι και πληρώματα (δηλαδή άνθρωποι), μην το πάμε στο "τα τερπνά και συμφέροντα....". Να κλείσει εδώ η κουβέντα παρακαλώ και ο καθένας μπορεί να κρίνει και να πράξει κατά το δοκούν.....

apollo_express
26-07-2010, 15:10
Για να μη σας μείνει η απορία το Mega Jet είναι στη Νάξο για ανεφοδιασμό καυσίμων, μάλλον.

speedrunner
26-07-2010, 18:06
Είναι τώρα θέμα που παέι το καράβι? Μπορέι να κανεί έκτακτο ή μισθωμένο ταξίδι για Νάξο, Μύκονο. Τι σημασία έχει να μάθουμε, ταξιδεύουμε εμείς? Με αυτά και αυτά αμα το κόψουν (γιατί κάνουμε κατάχρησση της υπηρεσίας, έως κατασκοπία...), θα είμαστε καλύτερα. Ας αφήσουμε τα βαπόρια να ταξιδεύουνε, έχουν καπεταναίους και πληρώματα, δεν χρειάζεται να γινόμαστε παπαράτσι.... κουράζει.


Με αυτή την λογική και το Αλκυόνη πήγε Βόλο για να ξεκινήσει καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και το Παναγία Πάρου βρίσκετε στο Μπάρι για καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και τα δύο τα μάθαμε απο την κίνηση τους στο AIS.
Οοοο Χριστέ μου ΚΑΤΑΣΚΟΠΙΑ!!!!!
Για να σοβαρευτούμε λίγο εδώ μέσα γιατί τελευταία έχουμε ξεφύγει τελείως!!!
Φυσικά και μας ενδιαφέρει που πάει ένα πλοίο, αν πάει σε μια καινούρια γραμμή αν εκτελεί κάποιο έκτακτο δρομολόγιο κτλ, δεν είναι δυνατόν να μας ενδιαφέρουν μόνο οι φωτογραφίες πλοίων ( που τις περισσότερες φορές δεν δείχνουν και τίποτα καινούριο) και να μην μας ενδιαφέρουν τα ίδια τα πλοία. Διαφορετικά ας κλείσετε το forum και αφήστε ανοιχτό μόνο το foto gallery για να ανεβαίνουν φωτογραφίες και τέλος.

Leo
26-07-2010, 19:25
Με αυτή την λογική και το Αλκυόνη πήγε Βόλο για να ξεκινήσει καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και το Παναγία Πάρου βρίσκετε στο Μπάρι για καινούριο δρομολόγιο ενδιαφέρει κανένα??? και τα δύο τα μάθαμε απο την κίνηση τους στο AIS.
Οοοο Χριστέ μου ΚΑΤΑΣΚΟΠΙΑ!!!!!
Για να σοβαρευτούμε λίγο εδώ μέσα γιατί τελευταία έχουμε ξεφύγει τελείως!!!
Φυσικά και μας ενδιαφέρει που πάει ένα πλοίο, αν πάει σε μια καινούρια γραμμή αν εκτελεί κάποιο έκτακτο δρομολόγιο κτλ, δεν είναι δυνατόν να μας ενδιαφέρουν μόνο οι φωτογραφίες πλοίων ( που τις περισσότερες φορές δεν δείχνουν και τίποτα καινούριο) και να μην μας ενδιαφέρουν τα ίδια τα πλοία. Διαφορετικά ας κλείσετε το forum και αφήστε ανοιχτό μόνο το foto gallery για να ανεβαίνουν φωτογραφίες και τέλος.

Προφανώς δεν κατάλαβες το σκεπτικό. Δεν μίλησα για φωτογραφίες εγώ ούτε υπονόησα κάτι... εσύ τα γράφεις αυτά, αλλά και τα κάνεις. Όταν εγώ ανεβάζω φωτογραφία εχω κάτι να πω και το λέω μέσα απο αυτήν (-ες). Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε σιωπούμε και διαβάζουμε τι λένε οι άλλοι. Φόρουμ δεν είναι όμως έπεσε η ταχύτητα από 19.2 έγινε 19.1 ξέρει κανείς κάτι? γιατί αυτό δεν είναι είδηση... Αν κάποιος ξέρει μια είδηση την γράφει, αν δεν την ξέρει την ψάχνει στο τηλ με τους αρμόδιους πράκτορες ή εταιρεία....

Αυτό που ήθελα να πω είναι σαφές και ενοχλεί. Όταν κάτι λέμε δεν είμαστε εριστικοί ούτε υποχόνδριοι, από κάπου ακούμε παράπονα και οφείλουμε να τα γνωρίσουμε στους υπόλοιπους με τον Α ή τον Β τρόπο. Αν θεωρείς λοιπόν ότι εδώ δεν είμαστε σοβαροί (όπως υπονοείς) μπορείς να διαλέξεις κάτι σοβαρότερο... δεν σε κρατά κανείς εδώ με το ζόρι.

rafina-lines
26-07-2010, 20:36
Προφανώς δεν κατάλαβες το σκεπτικό. Δεν μίλησα για φωτογραφίες εγώ ούτε υπονόησα κάτι... εσύ τα γράφεις αυτά, αλλά και τα κάνεις. Όταν εγώ ανεβάζω φωτογραφία εχω κάτι να πω και το λέω μέσα απο αυτήν (-ες). Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε σιωπούμε και διαβάζουμε τι λένε οι άλλοι. Φόρουμ δεν είναι όμως έπεσε η ταχύτητα από 19.2 έγινε 19.1 ξέρει κανείς κάτι? γιατί αυτό δεν είναι είδηση... Αν κάποιος ξέρει μια είδηση την γράφει, αν δεν την ξέρει την ψάχνει στο τηλ με τους αρμόδιους πράκτορες ή εταιρεία....

Αυτό που ήθελα να πω είναι σαφές και ενοχλεί. Όταν κάτι λέμε δεν είμαστε εριστικοί ούτε υποχόνδριοι, από κάπου ακούμε παράπονα και οφείλουμε να τα γνωρίσουμε στους υπόλοιπους με τον Α ή τον Β τρόπο. Αν θεωρείς λοιπόν ότι εδώ δεν είμαστε σοβαροί (όπως υπονοείς) μπορείς να διαλέξεις κάτι σοβαρότερο... δεν σε κρατά κανείς εδώ με το ζόρι.

Για μια στιγμή, βρε φίλε Leo! Τώρα τι σου φταίει ο Speedrunner?? Ούτε κατηγόρησε κανέναν, ούτε κάτι υβριστικό είπε... Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα μαζί του, και για μια ακόμη φορά θέλω να σου πω χωρίς να θέλω να τσακωθούμε, γιατί όλοι μας εδώ μέσα είμαστε λόγω της κοινής μας αγάπης για τα καράβια, ότι δε νοείται καραβολάτρης χωρίς να ενδιαφέρεται τι κάνει το κάθε καράβι και πού πάει... Δηλαδή αν καταργήσουμε να αναρωτιόμαστε για τα ταξίδια και τη ζωή των καραβιών (γιατί η ζωή των καραβιών είναι τα ταξίδια τους πρώτο και κύριο) τότε με τι να ασχοληθούμε?? Μόνο με τις φωτογραφίες?? Δε λέγεται κατασκοπεία το να αναρωτιέται κάποιος πού πάει το τάδε καράβι... Πχ αν συναντήσεις στην Κηφισίας ένα τρόλλεϋ δε μπορείς κάλλιστα να αναρωτηθείς για το δρομολόγιό του?? Τι θα κάνεις τότε, θα πάρεις τον ΟΑΣΑ τηλ/νο?? Πρώτη σκέψη σου θα είναι να ρωτήσεις το διπλανό σου πού πάει αυτό το τρόλλεϋ, ή το φίλο σου που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω από σένα... Έτσι κι εμείς εδώ: Παίζουμε το ρόλο των φίλων και των διπλανών που απλά από καραβολατρικό ενδιαφέρον θέλουμε να μάθουμε για τα ταξίδια των αγαπημένων μας πλοίων... Πού είναι το κακό σ' αυτό επιτέλους??? :confused:

Apostolos
26-07-2010, 22:18
Μήν μπερδεύουμε όμως το χόμπυ της καραβολατρίας με το να είσαι κολλημένος πίσω απο το Monitor το AIS και το openseas.... Πας στο λιμάνι και χαζεύεις, πέρνεις ένα παπόρι το πρωι και πας τσάρκα στα νησιά, χαζεύεις το πέλαγο....

villy
27-07-2010, 15:15
Θα μου επιτρέψετε μια παρέμβαση και από μένα.
Θεωρώ την ερώτηση του Highspeed 4 σωστή.
Βλέπεις από κάτι τέτοια αφενός ενημερωνόμαστε καλύτερα, αφετέρου ψαχνόμαστε περισσότερο.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mega Jet βρέθηκε χθες στη Νάξο για ανεφοδιασμό. Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω το ποστ, περιμένει να αδειάσει το λιμάνι το για να ξαναδέσει στη Νάξο για τον ίδιο λόγο και σήμερα.
Το πρόβλημα προέκυψε αφού στο Ηράκλειο δεν είναι πλέον εφικτός ο ανεφοδιασμός πλοίων, υποχρεώνοντας το MegaJet να «γεμίζει» στη Νάξο. Αν είναι δυνατό, λέω εγώ!
Επομένως αποτελεί θέμα το γεγονός, Θέμα το οποίο τώρα θα το τρέξω και δημοσιογραφικά, γιατί είναι αδιανόητο να ακυρωθούν δρομολόγια για χιλιάδες τουρίστες. Το τελικό χτύπημα λέγαμε χθες είναι η απεργία των ιδιοκτητών Δ.Χ. για το τουρισμό αλλά αυτή τη παράμετρο πραγματικά δεν την είχαμε σκεφτεί.
Να ευχαριστήσω λοιπόν τον HighSpeed4 για την επισήμανση, την οποία προφανώς ο Leo θα είδε διαφορετικά. Χρειάζονται λοιπόν στο forum τέτοιες επισημάνσεις για να οδηγούμαστε στα όποια συμπεράσματα και αναζητήσεις.
Και εμείς οι δημοσιογράφοι θα πρέπει να ξέρετε σεβόμαστε το έργο του Nautilia.gr το οποίο παρακολουθούμε στενά, τουλάχιστον όσοι ενασχολούμαστε με θέματα που άπτονται της ναυτιλίας και δεν είναι λίγες οι φορές που τα μέλη (συνφορουμίτες) ως άλλοι στρατεύσιμοι ύλης, μας δίνουν επαρκή πληροφόρηση την οποία ενίοτε σας την γυρίζουμε πίσω … για το αζημίωτο!! :)
Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι ο HighSpeed 4 ορθώς ενήργησε.

villy
27-07-2010, 15:29
Σε συνομιλία που είχα μόλις τώρα με το Λιμεναρχείο Ηρακλείου με ενημέρωσαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα ανεφοδιασμού στο λιμάνι, δίχως να είναι όμως και βέβαιοι για το γεγονός, αφού αυτούς δεν τους αφορύν οι συμφωνίες ναυτιλιακών με εταιρίες ανεφοδιασμού, αλλά ο ασφαλής ανεφοδιασμός αι μόνο. Άρα αυτά που μου είπε νωρίτερα ο πλοίαρχος του MegaJet ευσταθούν. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ή έχει τρόπο να μάθει κάτι ακόμα ας το ποστάρει γιατί με την συνέχιση της απεργίας προκύπτει μείζον θέμα.

BULKERMAN
27-07-2010, 16:22
Θα μου επιτρέψετε μια παρέμβαση και από μένα.
Θεωρώ την ερώτηση του Highspeed 4 σωστή.
Βλέπεις από κάτι τέτοια αφενός ενημερωνόμαστε καλύτερα, αφετέρου ψαχνόμαστε περισσότερο.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το Mega Jet βρέθηκε χθες στη Νάξο για ανεφοδιασμό. Μάλιστα αυτή τη στιγμή που σας γράφω το ποστ, περιμένει να αδειάσει το λιμάνι το για να ξαναδέσει στη Νάξο για τον ίδιο λόγο και σήμερα.
Το πρόβλημα προέκυψε αφού στο Ηράκλειο δεν είναι πλέον εφικτός ο ανεφοδιασμός πλοίων, υποχρεώνοντας το MegaJet να «γεμίζει» στη Νάξο. Αν είναι δυνατό, λέω εγώ!
Επομένως αποτελεί θέμα το γεγονός, Θέμα το οποίο τώρα θα το τρέξω και δημοσιογραφικά, γιατί είναι αδιανόητο να ακυρωθούν δρομολόγια για χιλιάδες τουρίστες. Το τελικό χτύπημα λέγαμε χθες είναι η απεργία των ιδιοκτητών Δ.Χ. για το τουρισμό αλλά αυτή τη παράμετρο πραγματικά δεν την είχαμε σκεφτεί.
Να ευχαριστήσω λοιπόν τον HighSpeed4 για την επισήμανση, την οποία προφανώς ο Leo θα είδε διαφορετικά. Χρειάζονται λοιπόν στο forum τέτοιες επισημάνσεις για να οδηγούμαστε στα όποια συμπεράσματα και αναζητήσεις.
Και εμείς οι δημοσιογράφοι θα πρέπει να ξέρετε σεβόμαστε το έργο του Nautilia.gr το οποίο παρακολουθούμε στενά, τουλάχιστον όσοι ενασχολούμαστε με θέματα που άπτονται της ναυτιλίας και δεν είναι λίγες οι φορές που τα μέλη (συνφορουμίτες) ως άλλοι στρατεύσιμοι ύλης, μας δίνουν επαρκή πληροφόρηση την οποία ενίοτε σας την γυρίζουμε πίσω … για το αζημίωτο!! :)
Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι ο HighSpeed 4 ορθώς ενήργησε.


Φίλε Villy το πρόβλημα είναι ότι οι πιο πολλοί είναι πιτσιρίκια εδώ μέσα και έχουν άγνοια κινδύνου...Γιατί κανείς από αυτούς δεν έχει ιδέα τι συνέπεια μπορεί να χει για πληρώματα των πλοίων μια χαζομάρα που θα γραφτεί εδώ!
Αλλά λίγοι καταλαβαίνουν δυστυχώς και οι πιο πολλοί νομίζουν ότι το AIS είναι playstation να κάνουν ότι θέλουν!!
Επίσης η δικαιολογία τους είναι έτοιμη...Καραβολατρικό ενδιαφέρον!!!

NAXOS
27-07-2010, 19:28
ΠΡΟΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ.

99824

99825

noulos
27-07-2010, 20:11
Μήν μπερδεύουμε όμως το χόμπυ της καραβολατρίας με το να είσαι κολλημένος πίσω απο το Monitor το AIS και το openseas.... Πας στο λιμάνι και χαζεύεις, πέρνεις ένα παπόρι το πρωι και πας τσάρκα στα νησιά, χαζεύεις το πέλαγο....

Να μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν έχουν την άνεση (χρόνου και χρήματος) να πηγαίνουν στα λιμάνια όσο συχνά θα ήθελαν, ούτε βέβαια να ταξιδεύουν συνεχώς. Και ποιος δε θα το ήθελε! Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι καραβολάτρες.
Γι'αυτούς το internet και το AIS είναι η καθημερινή τους επαφή με το χόμπι τους και στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχουν στο σπίτι ή στη δουλειά ταξιδεύουν νοερώς μέσα από τον υπολογιστή.
Με λίγα λόγια εγώ προσωπικά... μπερδεύω το χόμπι της καραβολατρείας με το PC. Μακάρι να μπορούσα να κάνω διαφορετικά!

Leo
27-07-2010, 20:40
Να μην ξεχνάμε ότι πολλοί δεν έχουν την άνεση (χρόνου και χρήματος) να πηγαίνουν στα λιμάνια όσο συχνά θα ήθελαν, ούτε βέβαια να ταξιδεύουν συνεχώς. Και ποιος δε θα το ήθελε! Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι καραβολάτρες.
Γι'αυτούς το internet και το AIS είναι η καθημερινή τους επαφή με το χόμπι τους και στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που έχουν στο σπίτι ή στη δουλειά ταξιδεύουν νοερώς μέσα από τον υπολογιστή.
Με λίγα λόγια εγώ προσωπικά... μπερδεύω το χόμπι της καραβολατρείας με το PC. Μακάρι να μπορούσα να κάνω διαφορετικά!

Παρόλα αυτά δεν το έχεις κάνει σημαία, το χειρίζεσαι με μέτρο και σύνεση, αυτό έχει σημασία. Εύχομαι να βρεις και τον χρόνο να καραβολατρίσεις και live.;)

Φίλιππος Αίγιο
29-07-2010, 00:44
To MEGA JET ενα πολυ ομορφο ταχυπλοο στην Σαντορινη.

100009

basilis.m
29-07-2010, 16:39
θα ξαναερθει ναξο για καυσιμα ξερουμε τιποτα?

Maroulis Nikos
04-08-2010, 08:05
Την κυριακή δεμένο στο λιμάνι της Νάξου .
100923

thanos75
23-08-2010, 07:47
Είναι πραγματικά πανέμορφη Νίκο ειδικά τώρα που τη βλέπω καλύτερα στην οθόνη του υπολογιστή!;)

GiorgosVitz
25-08-2010, 02:37
Θα προσθέσω κι εγώ το φωτογραφικό μου πετραδάκι στο θέμα. Το megajet στο λιμάνι της Νάξου στις 30/7 και 1/8

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=103403&stc=1&d=1282696306

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=103404&stc=1&d=1282696306

Αφιερομένες στους: Maroulis Nikos, Leo kai Naxos

speedrunner
20-10-2010, 09:32
Τι ακριβώς κάνει σήμερα το πλοίο??? Πήγε Ίο, Μήλο και τώρα πάει Νάξο????

update: το πλοίο στην συνέχεια πήγε Νάξο, Πάρο και τώρα συνεχίζει για Μύκονο. Ούτε το Highspeed 6 όταν έκανε πιστοποίηση....

Markosm
20-10-2010, 18:49
Kαι από Μύκονο μας έρχεται Ραφήνα βλέπω...τρία ταχύπλοα στο λιμάνι της Ραφήνας δεν έχει ξανασυμβεί νομίζω.

costaser
20-10-2010, 20:07
Με το καλό να έρθει.
Το team απο τη Ραφήνα να ετοιμάσει τις μηχανές του. :D:D:D

aegeanspeedlines
20-10-2010, 20:30
Μέχρι και το Λαύριο έφτασε η χάρη του! Δένει αυτή την στιγμή...

basilis.m
20-10-2010, 21:50
Μαλλον πως στη Ναξο πηρε καυσιμα

speedrunner
20-10-2010, 22:12
Τελικά προς τι αυτές οι προσεγγίσεις στα συγκεκριμένα λιμάνια, πιστοποιήσεις??? άραγε ποια είναι τα σχέδια της εταιρίας για του χρόνου???

sg3
20-10-2010, 23:28
μηπως διπλωσει γραμμη με το σι τζετ 2?
απο ηρακλειο θα εχει το σι ρανερ!

capten4
20-10-2010, 23:33
απο τον καταπλου στην ραφηνα....

112008

112010

112011

112012

capten4
20-10-2010, 23:39
και η αναχωρηση....

112013

112014

AGIOS GEORGIOS
21-10-2010, 14:57
Για ποια νησιά αναχωρεί το ταχύπλοο?

noulos
21-10-2010, 19:45
Kαι από Μύκονο μας έρχεται Ραφήνα βλέπω...τρία ταχύπλοα στο λιμάνι της Ραφήνας δεν έχει ξανασυμβεί νομίζω.

Μέχρι και πέρσι ήταν μόνιμα 3 τα ταχύπλοα: Highspeed 2, Seajet 2, Flying Cat 3.

giorgos_249
22-10-2010, 16:44
Kαι από Μύκονο μας έρχεται Ραφήνα βλέπω...τρία ταχύπλοα στο λιμάνι της Ραφήνας δεν έχει ξανασυμβεί νομίζω.

Και 4 ταχύπολα έχει συμβεί πολλές φορές στο λιμάνι, ακόμα και 5.

Μερικά παραδείγματα με 4:

χαισπιντ 6 - χαισπιντ 1 - σι τζετ ΙΙ - σούπερ τζετ. Αυτό το πρωινό που έκανε το χαισπιντ 6 το δοκιμαστικό του από πειραιά πριν ξεκινήσει δρομολόγια για δυτικές που το σούπερ τζετ έφυγε από ραφήνα λόγω απεργίας στον πειραιά.

χαισπιντ 2- αλκυόνη- σι τζετ ΙΙ - φλαινκατ 3 (παλιότερα), και άλλα πολλά....

giorgos_249
23-10-2010, 11:27
Τώρα θυμάμαι ότι σε ένα παλιό ΣΑΣ είχε ζητήσει από το προσεχές φθινόπωρο (το τωρινό δηλαδή) αποδρομολόγηση από Ηράκλειο. Άρα μάλλον έχει κάποια σχέση το δοκιμαστικό με το δρομολόγιο που θα κάνει του χρόνου...........

nkr
28-10-2010, 11:10
Mega Jet περιμενοντας υπομονετικα την εισοδο του στον Αθηνιο.Αφιερωμενη στους pantelis 2009,deep blue,tss apollon,capten4,giorgos_249,NikosV.,
Καρολος και σε ολους του λατρεις του.
http://i53.tinypic.com/k4ds2b.jpg

giorgos_249
28-10-2010, 11:41
Πολύ όμορφω φώτο. Ευχαριστούμε !

pantelis2009
22-03-2011, 22:45
Το Mega Jet όπως το συνέλαβε ο φακός μου στο μόλο της ΔΕΗ στις 11/02/2011.:D
Χαρισμένη σε nkr(ευχαριστώ), giorgos_249, noulos, AGIOS GEORGIOS, capten4, sg3, speedrunner, polykas, Roi Baudoin, Deep Blue, T.S.S APOLLON, Κάρολος και όλους τους φίλους του πλοίου.;):p


127397

noulos
22-03-2011, 23:48
Το Mega Jet όπως το συνέλαβε ο φακός μου στο μόλο της ΔΕΗ στις 11/02/2011.:D
Χαρισμένη σε nkr(ευχαριστώ), giorgos_249, noulos, AGIOS GEORGIOS, capten4, sg3, speedrunner, polykas, Roi Baudoin, Deep Blue, T.S.S APOLLON, Κάρολος και όλους τους φίλους του πλοίου.;):p


127397

Ευχαριστώ Παντελή!

AGIOS GEORGIOS
23-03-2011, 20:19
Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση pantelis 2009 η φωτό είναι πολύ καλή!!!!!!!

speedrunner
21-01-2013, 13:28
Τα δρομολόγια του ταχυπλόου (http://www.seajets.gr/gr/images/stories/dromologia%20megajet%202013.pdf) για το 2013

manolisfissas
16-03-2013, 17:52
Το Μέγα Τζετ στο μόλο της ΔΕΗ. Στης 11-12-2011.

140448 140449

speedrunner
08-06-2013, 12:38
Το ταχύπλοο έφυγε χθες το πρωί απο την Χαλκίδα με προορισμό την Σαντορίνη όπου κάθετε αρόδου μέχρι και σήμερα!!!!

P@vlos
12-06-2013, 11:22
Χθες πρωτο δρομολόγιο και με το καλημέρα βλάβη!



Αντε καλη αρχή!!! Το σημερινό δεν το έκανε!

speedrunner
27-09-2013, 20:15
Μετά το Master Jet και τα πλάνα του Mega Jet άνοιξαν για το 2014, απο 30/04 εως 05/06 και 30/09 εως 15/10 στην γραμμή Ηράκλειο - Σαντορίνη και απο 06/06 εως 29/09 στην γραμμή Ηράκλειο - Σαντορίνη - Ίο - Νάξο - Πάρο - Μύκονο!!!

speedrunner
01-10-2013, 19:55
Αναλυτικά τα δρομολόγια του πλοίου για το 2014
149364

LOS
01-10-2013, 22:43
Θα βγάλει αυτά τα δρομολόγια το Meja Jet????? ΑΝ γίνει αυτό το δρομολόγιο βλέπουμε ότι κοντράρει την Hsw.

thanos75
03-10-2013, 09:21
Θα βγάλει αυτά τα δρομολόγια το Meja Jet????? ΑΝ γίνει αυτό το δρομολόγιο βλέπουμε ότι κοντράρει την Hsw.
Ακριβώς....για να δούμε λοιπόν πως θα απαντήσει η HSW! Αν και κάτι μου λέει πως το Highspeed 5 θα είναι μάλλον και του χρόνου εκεί

hsw
03-10-2013, 23:32
Μα με τί ταχύτητες θα το κοντράρει;; Πάει κι αυτό με 40 για να τηρήσει τα ωράρια του και για να κοντράρει το άλλο;

LOS
04-10-2013, 18:27
Με το κοντράρει ενοούσα με τα ίδια δρομολόγια ακριβώς. Από θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Και 2 ώρες αργότερα να φεύγει το HS5 θα το περνάει κάποια στιγμή πολύ άνετα. Τo MegaJet ΠΟΤΕ από τη μέρα που ήρθε στην Ελλάδα δε μπόρεσε να ταξιδέψει ΣΤΑΘΕΡΑ με ταχύτητες άνω των 30μιλίων. Επίσης είναι αξιόπιστο για ένα τέτοιο δρομολόγιο με τόσα πολλά λιμάνια? Γιατι όλοι θυμόμαστε το φιάσκο του δρομολογίου Πειραιά-Θήρα-Ηράκλειο όταν είχε πρωτοέρθει και με τις θερμοκρασίες που δε πέφτανε με τίποτα.
Όπως και να έχει τα ενδοκυκλαδικά φαίνετε να έχουνε πολύ ψωμί και του χρόνου θα έχουμε ακόμα περισσότερες διαθέσιμες θέσεις και δρομολόγια. ΤΟ HighSpeed5 δούλεψε φοβερά φέτος και χωρίς να δουλεύει το γκαράζ του σχεδόν καθόλου.

Giannis G.
02-11-2013, 14:27
Συμφωνα με τον Εφοπλιστη, ο κ.Ηλιοπουλος ζητησε από το υπουργείο δρομολόγηση του πλοίου στην γραμμή Πειραιάς-Σύρος-Τήνος-Μύκονος..

speedrunner
02-11-2013, 14:59
Μόλις 5 μηνύματα πιο πίσω έχουμε ανεβάσει τα δρομολόγια του πλοίου για του χρόνου τα οποία έχουν ανέβει και στο σύστημα κρατήσεων!!!!

Giannis G.
02-11-2013, 15:11
Μπραβο σας! Εγώ απλα ανεφερα το τι ειπε το περιοδικο.. δεν ειπα ουτε οτι το πλοιο θα κανει αυτα τα δρομολογια ουτε αμφισβητησα το συστημα κρατησεων!

kalypso
14-04-2014, 21:35
το Mega Jet στα ναυπηγεία Χαλκιδος στις 30/3/2014 η πρωτη φωτογραφία και η δεύτερη σημερινή...
154462154463

SteliosK
23-04-2014, 00:48
Σε λίγες ώρες η άφιξη του στο Ηράκλειο και από 27/4 αρχίζει δρομολόγια.
Καλή σεζόν και καλά ταξίδια!

DeepBlue
14-06-2014, 14:58
Πότε ξεκινάει το πλοίο για κυκλάδες?Σύμφωνα με το site της εταιρίας επρεπε ήδη να έχει ξεκινήσει.Εχω χάσει επισόδεια?Περιμένουν το tera jet?

DeepBlue
18-07-2014, 08:05
Προς αντικατάσταση του master jet αλλά με ταχύτητες συμβατικού...

proussos
18-07-2014, 18:10
157537

megajet...σήμερα στη Μύκονο !

pantelis2009
19-07-2014, 07:16
Το MEGA JET όταν στις 04-06-2009 έφευγε από Σαντορίνη, φωτογραφημένο από το Φηροστεφάνι.

157540

ppgk2005
06-08-2014, 18:49
Το Mega Jet είναι δεμένο στο λιμάνι του Ρεθύμνου....σταμάτησε τα δρομολόγια του Ηρακλείου;

MarkCretai
16-08-2014, 15:46
Από τη στιγμή που κατέβηκε το TeraJet Ηράκλειο, το Megajet μετακόμισε Ρέθυμνο και κάνει τις ημερήσιες κρουαζιέρες για Σαντορίνη κάθε Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο για να μην έρχεται το Terajet από Ηράκλειο

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-08-2014, 10:50
Χθες ήλθε Πειραιά κ πάει το δρομολόγιο του MASTER JET. Πιό πολύ η φασαρία που κάνει παρά που...τσουλάει:o!

proussos
25-08-2014, 13:47
158825

Σήμερα στη Μύκονο...

aegina
25-08-2014, 17:05
Απαραδεκτα πραγματα μπηκε στη θεση του Μαστερ λογω βλαβης ειπαν πληρωνουμε ταχυπλοο που παει με ταχυτητα blue star τα ωραρια του δεν στεκουν εφτασε στη Ναξο με σχεδον μια ωρα καθυστερηση και εκανε και ανεφοδιασμο !!! Αναχωρησε στις 13 περιπου για Σαντορινη... :apologetic:

Eng
25-08-2014, 17:14
Αυτο με την ταχυτητα ειναι ΤΟ θεμα. Το χαζευα στο ais και πηγαινε πιο αργα και απο το ΑΡΙΑΔΝΗ... Αυτα δεν ειναι οι πρεπουσες καταστασεις. Θυμιζει το παλαι ποτες δρομολογιο του JET FERRY στις Σποραδες με 19 μιλια..

filippos1
25-08-2014, 18:04
Ξεφτίλα για ακόμα.μια.φορά μας έκανε ο Κ.ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ όλα τα ξένα Μ.Μ.Ε. μας ρεζιλεψαν για την βλάβη.που έπαθε το πλοίο και έμειναν.μέσα χωρίς κλιματισμό !!! Αυτό το πλοίο δεν.κάνει ειδικά.όταν πληρώνεις εισιτήριο ταχύπλοου!!! Άντε.να δούμε όσο καλο όνομα.έχουν.αφήσει τα υπόλοιπα.πλοία.της εταιρείας αυτό τα καταστρέφει όλα!!!!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-08-2014, 07:31
Eδώ κ στη ΝΕΛ ο σίγουρος τρόπος να χάσεις την δουλειά σου,τις διακοπές σου,την διάθεσή σου!

despo
26-08-2014, 09:21
Στη 'συλλογή' των ταχύπλοων που έχει μαζέψει η εταιρεία, Μεγα και Μαστερ ειναι τα πλεον αποτυχημένα, με πολλά μηχανικά προβλήματα. Παντως το Μαστερ έχει μαζέψει αρκετούς που δεν εβρισκαν θέσεις σε όλα τα άλλα ειτε συμβατικά, ειτε ταχύπλοα. Ηταν βέβαια η τελευταία αναγκαστική επιλογή των ταξειδιωτών...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-08-2014, 12:16
Στη 'συλλογή' των ταχύπλοων που έχει μαζέψει η εταιρεία, Μεγα και Μαστερ ειναι τα πλεον αποτυχημένα, με πολλά μηχανικά προβλήματα. Παντως το Μαστερ έχει μαζέψει αρκετούς που δεν εβρισκαν θέσεις σε όλα τα άλλα ειτε συμβατικά, ειτε ταχύπλοα. Ηταν βέβαια η τελευταία αναγκαστική επιλογή των ταξειδιωτών...
K το COSMOS JET μιά χαρά ήταν σαν SPEEDRUNNER αλλά στον Ηλιόπουλο...
Τώρα μάλλον "κανιβαλίζεται ως πηγή ανταλλακτικών" γιά να το πω αλά ΠΝ.
Είναι δυσφήμιση γιά την ελληνική ακτοπλοϊα.Δεν είναι μόνο η τελευταία επιλογή αλλά κ η άγνοια.Δεν είναι όλοι καραβολάτρες σαν κ εμάς να ξέρουν κ την πατάνε.

pantelis2009
26-08-2014, 13:21
Ενώ είμαστε ένας Λαός με Ναυτική παράδοση, υπάρχουν μερικά λαμόγια που για να τα αρπάξουν μας δυσφημίζουν σε όλη τη Γη. Και που είναι το Κράτος......που είναι οι υπεύθυνοι, απλά κωφεύουν, κάθονται στις καρέκλες τους και τα παίρνουν.
Έτσι κατάντησαν την Ελλάδα, στο έλεος κάθε χαραμοφάη.

Eng
26-08-2014, 14:14
Σε ολες τις εποχες παντα υπηρχαν αυτοι που εκμεταλλευονταν καταστασεις, καποιοι που εκαναν τη δουλεια τους και παντα ενα Κρατος που τα επερνε..one way or another..
Οποτε? Ειναι απλα μια κλασικη ιστορια και αυτο..

Παναγιώτης
26-08-2014, 16:28
Συμφωνώ με τον Eng και για επιβεβαίωση ας δει εδώ (http://nafpigika.gr/files/DiadromhEnosAiwna_book.pdf#page=170) να πάρει μιοα ιδέα τι συνέβαινε παλιότερα.

karavofanatikos
24-11-2014, 21:11
Το ταχύπλοο επέστρεψε σήμερα απ' το Ηράκλειο και έδεσε στα διακοσάρια δίπλα στο ομόσταυλο Tera Jet! Απ' ότι φαίνεται απ' τα λίγα δρομολόγια που έχουν περαστεί, το πλοίο και την ερχόμενη σεζόν θα δουλέψει μεταξύ Κρήτης και Σαντορίνης.

despo
25-11-2014, 09:59
Το ταχύπλοο επέστρεψε σήμερα απ' το Ηράκλειο και έδεσε στα διακοσάρια δίπλα στο ομόσταυλο Tera Jet! Απ' ότι φαίνεται απ' τα λίγα δρομολόγια που έχουν περαστεί, το πλοίο και την ερχόμενη σεζόν θα δουλέψει μεταξύ Κρήτης και Σαντορίνης.
Για τον επόμενο χρόνο έχουν προγραμματιστεί για την μεν χαμηλή περίοδο δρομολόγια οπως γραφεις μεταξυ Κρήτης - Σαντορίνης, για την δε περίοδο αιχμής που θα έχει βάση τη Σαντορίνη, καθημερινά δρομολόγια προς Ιο - Φολέγανδρο - Μήλο - Σίφνο - Πειραιά, απ'οπου θα αναχωρεί στις 15.30.

speedrunner
25-11-2014, 19:04
... για την δε περίοδο αιχμής που θα έχει βάση τη Σαντορίνη, καθημερινά δρομολόγια προς Ιο - Φολέγανδρο - Μήλο - Σίφνο - Πειραιά, απ'οπου θα αναχωρεί στις 15.30.

Αυτό το δρομολόγιο θα το κάνει το Master Jet και όχι το Mega Jet!!!!

despo
26-11-2014, 11:49
Αυτό το δρομολόγιο θα το κάνει το Master Jet και όχι το Mega Jet!!!!
Εχεις απόλυτο δίκιο, αβλεψία ήταν:05.18-flustered:

speedrunner
29-11-2014, 09:44
Αναλυτικά τα δρομολόγια του πλοίου για το 2015.
162151

pantelis2009
05-03-2015, 09:49
Το ταχύπλοο επέστρεψε σήμερα απ' το Ηράκλειο και έδεσε στα διακοσάρια δίπλα στο ομόσταυλο Tera Jet! Απ' ότι φαίνεται απ' τα λίγα δρομολόγια που έχουν περαστεί, το πλοίο και την ερχόμενη σεζόν θα δουλέψει μεταξύ Κρήτης και Σαντορίνης.
Έφυγε εχθές ρυμουλκούμενο από το P/K Christos XIII κατά τις 18.30 μ.μ με προορισμό τα ναυπηγεία Χαλκίδας.
Τώρα πλησιάζει τους Αγίους Αποστόλους.

pantelis2009
21-03-2015, 18:51
Μάλλον τελείωσε με το δεξαμενισμό του και τώρα το φέρνει πίσω το P/K Απόλλων. Τώρα πλησιάσει στο ύψος των Στύρων.

pantelis2009
09-04-2015, 16:53
Μάλλον .....δοκιμαστικό κάνει αυτή την ώρα το πλοίο από την Ελευσίνα και μέσα από τα στενά της Φανερωμένης έως ανοικτά από τον Ισθμό.
Εδώ το MEGA JET φωτογραφημένο στις 01-06-2009 με φόντο την Καλντέρα.

165544

SteliosK
04-06-2015, 16:44
Megajet
Στα ναυπηγεία Ελευσίνας 30/05/2015

166919

pantelis2009
12-06-2015, 14:43
Δοκιμαστικά τώρα στον κόλπο των Μεγάρων.

speedrunner
15-06-2015, 20:59
Έφυγε πριν απο λίγη ώρα απο τον Πειραιά για το Ρέθυμνο για να ξεκινήσει απο αύριο και κάθε Τρίτη και Σάββατο τα δρομολόγια του απο Ρέθυμνο για Σαντορίνη!!!!

pantelis2009
05-10-2015, 14:09
Τελείωσε με τα δρομολόγια του στο Ρέθυμνο και επέστρεψε στην Ελευσίνα.
Εδώ φωτογραφημένο πριν 6 χρόνια στη Σαντορίνη πριν αναχωρήσει, με φόντο την Καλντέρα.

169805

pantelis2009
11-05-2016, 16:16
Αυτή την ώρα δοκιμαστικά στον κόλπο των Μεγάρων. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

express adonis
11-08-2016, 13:53
το ταχυπλοο πλησιαζει τα περιξ του πειραια γιατι αραγε??η γραμμη που κανει ειναι ακρως κερδοφορα και δεν μπαινει σε αλλη γραμμη??γιατι σαν μεγεθος μετραει...η καταναλωνει παρα πολυ??

LOS
11-08-2016, 14:10
Κάποιο προβληματάκι πρέπει να έχει γι'αυτό και ανεβαίνει στον Πειραιά. Στη θέση του είναι το MasterJet. Ουσιαστικά κρουαζιέρες κάνει μεταξύ Κρήτης(Ρέθυμνο-Ηράκλειο) και Σαντορίνης. Δεν υπάρχει κάποια διαθέσιμη γραμμή για να μπεί και δεν είναι κατάλληλο για γραμμή απαιτητική με πολλά λιμάνια.

express adonis
11-08-2016, 16:50
Κάποιο προβληματάκι πρέπει να έχει γι'αυτό και ανεβαίνει στον Πειραιά. Στη θέση του είναι το MasterJet. Ουσιαστικά κρουαζιέρες κάνει μεταξύ Κρήτης(Ρέθυμνο-Ηράκλειο) και Σαντορίνης. Δεν υπάρχει κάποια διαθέσιμη γραμμή για να μπεί και δεν είναι κατάλληλο για γραμμή απαιτητική με πολλά λιμάνια.

οταν λες φιλε μου δεν ειναι καταλληλο για γραμμη με πολλα λιμανια που εχει προβλημα στην ταχυτητα του??

Apostolos
20-01-2017, 10:37
Το πλοίο παραμένει εδώ και πολύ καιρό στο μόλο ΔΕΗ στο Κερατσίνι χωρίς ένδειξη για κάποιες εργασίες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πλέον στην πάντα του δεν υπάρχει το logo SEAJETS

pantelis2009
19-05-2017, 06:51
To Mega Jet έχει μπει στη δεξαμενή της Χαλκίδας.

seajets
24-05-2017, 22:00
Το πλοίο μόλις επέστρεψε από το δεξαμενισμό του στη Χαλκίδα και έδεσε στο ΝΜΔ.

pantelis2009
31-05-2017, 06:39
Αναχώρησε και αυτό εχθές το βράδυ για Αζόρες. Πρώτος του σταθμός Ceuta. Καλή συνέχεια σε όλους.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
31-05-2017, 08:28
Nα δούμε πόσες ζημιές θα βγάλει στις Αζόρες.

pantelis2009
03-06-2017, 14:25
Αφού έκανε τον ανεφοδιασμό του στη Seuta, κατά τις 03.30 π.μ αναχώρησε και πλέον είναι στον Ατλαντικό με προορισμό Ponta Delgada. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
14-09-2017, 16:55
Το Mega Jet τελείωσε τα δρομολόγια του στις Αζόρες την Κυριακή και παραμένει δεμένο στο Ponta Delgada. Σύντομα πιστεύω θα πάρει το δρόμο της επιστροφής.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-09-2017, 10:39
Το Mega Jet τελείωσε τα δρομολόγια του στις Αζόρες την Κυριακή και παραμένει δεμένο στο Ponta Delgada. Σύντομα πιστεύω θα πάρει το δρόμο της επιστροφής.
Είναι η Ponta Delgada=αδύνατη πούντα.

pantelis2009
17-09-2017, 15:11
Το Mega Jet ξεκίνησε σήμερα την επιστροφή του. Καλή συνέχεια στο πλήρωμα.

pantelis2009
22-09-2017, 10:42
Άραγε λόγο καιρικών συνθηκών έχει πάρει αυτή τη ρότα στα ΝΑ της Σικελίας????

dionisos
23-09-2017, 08:39
Εφθασε στην Χαλκιδα. Καλη ξεκουραση

pantelis2009
18-05-2018, 10:45
Το Mega Jet στη Χαλκίδα. Καλή συνέχεια.

188346

pantelis2009
04-06-2018, 05:19
To Mega Jet έφυγε εχθές από Χαλκίδα και ήρθε Πειραιά, όπου έδεσε κάτω από το ΥΕΝ.

pantelis2009
07-06-2018, 09:10
To Mega Jet έφυγε εχθές κατά τις 17.00 μ.μ από τον Πειραιά για την ναύλωση του στις Αζόρες με πρώτη στάση όπως λέει το AIS του τη Ceuta που αναμένετε να φτάσει στις 09/06 στις 20.00. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

pantelis2009
10-06-2018, 09:19
Το Mega Jet έκανε ανεφοδιασμό στη Ceuta και αναχώρησε για Ponta Delgada όπου αναμένετε να φτάσει στις 12/06.

pantelis2009
14-09-2018, 15:16
Το Mega Jet αναχώρησε πριν 3 ώρες περίπου από το Ponta Delgada επιστρέφοντας στην Ελλάδα. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

pantelis2009
16-09-2018, 09:37
Το Mega Jet πλησιάζει στην Ταγγέρη για τον ανεφοδιασμό του. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
19-09-2018, 09:20
To Mega Jet 3 μέρες τώρα είναι αραγμένο στην Ταγγέρη. Άραγε καμιά...βλάβη????

pantelis2009
20-09-2018, 09:04
Το Mega Jet έφυγε εχθές από την Ταγγέρη κατά τις 19.30 μ.μ πήγε στη Ceuta για 6 ώρες περίπου και ξεκίνησε για Χαλκίδα όπως γράφει στο AIS του.

leo85
22-09-2018, 21:27
Τη πορεία είναι που έχει,μπέικε στη Νεάπολη και τώρα είναι Μονεμβασία.

ancd
22-09-2018, 22:33
Τη πορεία είναι που έχει,μπέικε στη Νεάπολη και τώρα είναι Μονεμβασία.

Πήγε και χαιρέτισε ο κάπτεν του χωριανούς του και συνεχίζει!
Καλή επιστροφή στο πλήρωμα και καλή ξεκούραση!

Τζόβενο
22-09-2018, 22:49
Πήγε και χαιρέτισε ο κάπτεν του χωριανούς του και συνεχίζει!
Καλή επιστροφή στο πλήρωμα και καλή ξεκούραση!
Τι να κάνει τους παλιοχωριάτες; Τους υπανάπτυκτους καθυστερημένους επαρχιώτες; Τα δίποδα πιθηκανθρωπάκια που ψηφίζουν όποιον τους πουν τα βρωμοκάναλα.

Παναγιώτης
23-09-2018, 11:00
Να θυμλησω λίγο τους κανόνες του φόρουμ, που συμφωνήσαμε αν τηρούμε όλοι:



Οι ακόλουθοι Κανόνες Λειτουργίας θεσπίστηκαν ώστε να διασφαλίσουν την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων στο forum του nautilia.gr (http://nautilia.gr) Η εγγραφή και η συμμετοχή σας στο forum του nautilia.gr (http://nautilia.gr) σημαίνει την πλήρη αποδοχή των Κανόνων λειτουργίας.


Τα μηνύματά θα πρέπει να δημοσιεύονται σε forum, του οποίου η θεματολογία (τίτλος - περιγραφή) σχετίζεται με το περιεχόμενο των μηνυμάτων.


Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους νόμους του Ελληνικού κράτους.

pantelis2009
19-10-2018, 17:12
Το Mega Jet (https://www.facebook.com/Shipsphotograph/videos/179174596296791/UzpfSTEzNDMwNTM0Mzk6Vks6NDc4MTE2Nzc2MDA3MTIy/?comment_id=478159709336162&reply_comment_id=478192205999579&notif_id=1539960547604240&notif_t=group_comment)ανέβηκε σήμερα στη δεξαμενή της Χαλκίδας. Να και το βίντεο

pantelis2009
25-10-2018, 17:01
Το Mega Jet φωτογραφημένο την Δευτέρα 22/10/2018 στη δεξαμενή της Χαλκίδας.

190893

pantelis2009
18-05-2019, 07:45
Το Mega Jet έκανε εχθές ένα δοκιμαστικό και επέστρεψε πάλι στο ναυπηγείο Χαλκίδας. Εδώ σε φωτογραφία από το αρχείο μου στην Σαντορίνη. Καλή συνέχεια.

193492

pantelis2009
21-05-2019, 08:47
To Mega Jet έφυγε πριν λίγο από Χαλκίδα με προορισμό τον Πειραιά όπως γράφει το AIS του. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
21-05-2019, 11:57
Οι πληροφορίες μου λένε ότι θα πάει το Mega Jet στο ΝΜΔ να τελειώσει με κάποιες εργασίες που έχει και θα φύγει για Αζόρες ναυλωμένο έως τον Σεπτέμβριο. Αν μάθω περισσότερα τα ξανά λέμε. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
26-05-2019, 06:48
Το Mega Jet εχθές έφυγε από το ΝΜΔ και πήγε στην Ακτή Μιαούλη. Πριν από λίγο αναχώρησε για την Ceuta όπως γράφει στο AIS του. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
30-05-2019, 06:31
Έκανε ανεφοδιασμό στη Ceuta και βγήκε στον Ατλαντικό για να πάει Αζόρες. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
19-09-2019, 07:05
To Mega Jet της εταιρείας Sea Jet τελείωσε με τα δρομολόγια του στις 11/09 και μετά από 4 μήνες στις Αζόρες ξεκίνησε σήμερα την επιστροφή του για Ελλάδα με πρώτο σταθμό το Γιβραλτάρ όπως λέει στο AIS του. Εδώ μια φωτο από το αρχείο μου όταν έκανε ανάποδα για να δέσει στον Αθηνιό. Καλή συνέχεια.

195174

pantelis2009
24-09-2019, 16:32
Αυτή την ώρα είναι ΝΔ από το Πόρτο Κάγιο με προορισμό την Χαλκίδα όπως λέει στο AIS του. Καλή συνέχεια.