PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορές-τύποι ιστιοπλοϊκών σκαφών



Κουμπαρος
20-03-2008, 09:45
Καλημέρα.
Έχω μάθει πολλά πράγματα από αυτό το εξαιρετικό site. Πράγματα που είτε με αφορούν άμεσα ή απλά για εμπλουτισμό των γνώσεων μου. Και επειδή μου αρέσει να μαθαίνω συνεχώς έχω τις εξής ερωτήσεις:

Ποιές οι διαφορές mast head και fractional σκαφών; Ποιά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του καθενός (ένα ίσως πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ στα fractional είναι καλύτερα όρτσα επειδή η τζένοα κάνει λιγότερη ‘σακούλα’ – ίσως είμαι και λάθος όμως γιατί αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα).
Γιατί τα ‘απόλυτα’ αγωνιστικά σκάφη π.χ American Cup έχουν αυτές τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μαίστρες και μικρότερες τζένοες σε αντίθεση με τα πιο ‘γήινα’ ιστιοπλοικά που ξέρουμε στα οποία μεγαλύτερο πανί είναι συνήθως η τζένοα;
Στα όρτσα υποθέτω πως είναι η μαίστρα που σε οδηγεί καλύτερα παρά η τζένοα σωστά; Άρα όσο σου το επιτρέπει η ένταση του ανέμου (πριν αρχίσει να κουπαστάρει το σκάφος και να χάνεις το τιμόνι) θες την μεγαλύτερο δυνατή μεγίστη (στο κέντρο η μάτσα) και ας μουδάρεις την τζένοα.
Ευχαριστώ

ΥΓ: Administrator αν κρίνεις πως η ερώτηση έπρεπε να μπει κάτω από το θέμα 'tips & tricks' δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το μετακίνήσεις.

jerry_p
20-03-2008, 12:52
κατ΄αρχήν νομίζω ότι οι δυό μας έχουμε γίνει οι "συνήθεις ύποπτοι" στο θέμα, πρέπει να μυήσουμε και άλλους ...., όσο για την ιστοσελίδα την οποία θεωρείς καλή, μην ξεχνάς ότι και εσύ την κάνεις αξιόλογη με τις ερωτήσεις σου ...
οι ερωτήσεις που τίθενται απαιτούν "ειδικό" για τεκμηρίωση (έναν ιστιοράπτη ας πούμε), εγώ απλά θα δώσω μια ερασιτεχνική άποψη.

1. η πρωταρχική διαφορά είναι το J (δηλαδή η απόσταση βάσης προτόνου και βάσης καταρτιού - μέγεθος "πλωριού τριγώνου") και η στήριξη του καταρτιού. Σε μία fractional αρματωσιά συνήθως έχουμε το άλμπουρο πιο πλώρα - μικρότερο J και στήριξή του κάτω από την κορυφή του. Τα πλωριά πανιά είναι μικρότερα, ευκολότερα σε αλλαγές, η όλη γκαρνταρόμπα φθηνότερη. Η στήριξη του καταρτιού πολυπλοκότερη (ίσως απαιτούνται βαρδάρια), κατά συνέπεια πιο ευαίσθητη και απαιτητικότερη σε χειρισμούς. Θα διαπιστώσεις ότι οι masthead αρματωσιές βρίσκουν οπαδούς σε ταξιδιάρικα σκάφη ενώ οι fractional σε αντίστοιχα επιδόσεων, χωρίς να αποκλείονται εξαιρέσεις. Τα όρτσα δεν είναι μόνο θέμα αρματωσιάς, η δε "σακούλα" της τζένοας είναι απλά κακό πανί, όχι χαρακτηριστικό της αρματωσιάς (μπορώ να σου δείξω masthead αρματωσιά, πανιά και σκάφος που κάνουν πολλά σύγχρονα fractional να ντρέπονται στα όρτσα).

2. Στα περισσότερα fractional, δεν είναι το μεγαλύτερο πανί η τζένοα. Το κάθε σκάφος σχεδιάζεται για συγκεκριμένες συνθήκες, ειδικά αυτά που αναφέρεις, τα οποία όπως θα διαπιστώνεις έχουν σχεδιασθεί ειδικά για match race με συγκεκριμένες συνθήκες ανέμου. Δεν γνωρίζω περισσότερα για τον συγκεκριμένο τύπο σκάφους και σχεδιαστικές αρχές.

3. Εξαρτάται από το σκάφος, για παράδειγμα σε masthead μάλλον η τζένοα σε ενδιαφέρει, σε σημείο που συχνά αποδυναμώνεις την μαίστρα. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ισορροπία δυνάμεων, η οποία ειδικά στα όρτσα εκφράζεται από την τάση του σκάφους για ορτσάρισμα και αντίστοιχα την αντίδραση που έχεις στο τιμόνι. με απλά λόγια θέλεις να έχεις το λιγώτερο δυνατό "τιμόνι", δηλ. λίγες μοίρες τάση για ορτσάρισμα (ας μην ξεχνάμε ότι το τιμόνι είναι φρένο). όσο η ισορροπία διαταράσσεται προσπαθείς να την διατηρήσεις τριμάροντας, μειώνοντας ή αυξάνοντας ιστιοφορία πλώρα - πρύμα (τζένοα - μεγίστη). Σε γενικές γραμμές η μεγίστη σε ορτσάρει και η τζένοα σε ποδίζει, αλλά το "παιχνίδι" μπορεί να γίνει πολυπλοκότερο (θέση track σκότας, τάση μανταριών, σχήμα καταρτιού, τάση προτόνου)

Μια καλή πρόταση για διάβασμα είναι ένα παλιό βιβλίο "σεμιναρίων" της North Sails με το όνομα "Ταχύτερα", το οποίο υπάρχει στα ελληνικά. Σε κάποια θέματα ίσως υπάρχουν νεώτερες θεωρήσεις αλλά σε γενικές γραμμές είναι κλασικό. Ίσως δυσκολευτείς να το βρείς ..., εάν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm

Asterias
20-03-2008, 16:09
Κουμπάρε είναι ωραίο το θέμα. Απλά του άλλαξα τον τίτλο για να καταλαβαίνει κάποιος περί τίνος πρόκυτε και να μην μπερδεύετε με το αντίστοιχο απορίες και λύσεις.