PDA

Επιστροφή στο Forum : Προυποθέσεις για σχολή για ταχύπλοα



pliarxos
25-03-2008, 11:07
Καλημέρα σας
Είμαι από την Ξάνθη και θέλω να ανοίξω σχολή για ταχύπλοα. Είμαι Ανθυποπλοίαρχος Ε.Ν. Με το ΦΕΚ 444 Β΄/ 1999 δεν το προβλέπει αλλά μόνο αν έχεις 5 χρόνια το δίπλωμα του ταχυπλόου και δεν μου δέχονται καν τα δικαιολογητικά έχω όμως το διπλωμα ταχυπλόου 3 χρόνια. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα ???
ευχαριστώ για το χρονο σας

Παναγιώτης
26-03-2008, 19:39
Όντως είναι οξύμωρο κάποιος μπορεί να κυβερνήσει θηρία 300 μέτρων αλλά να μην επιτρέπεται να εκπαιδεύεις ανθρώπους για ταχύπλοο 3 μέτρα γιατι ο κανονισμός Λιμένα λέει στο άρθρο ότι πρέπει:
α) είναι απόφοιτος τουλάχιστον Λυκείου ή παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου ή ισότιμης αναγνωρισμένης σχολής εσωτερικού ή εξωτερικού.

β) είναι κάτοχος επί πενταετία τουλάχιστον άδειας χειριστή ταχύπλοου σκάφους και

γ) γνωρίζει καλά κολύμβηση, να καταδύεται και να αναδύεται με ευχέρεια και να καλύπτει γρήγορα απόσταση μέχρι 1/4 του μιλίου. Η απόδειξη των παραπάνω προϋποθέσεων γίνεται με την προσκόμιση επικυρωμένων φωτοαντιγράφων του απολυτηρίου και της άδειας χειριστή ο δε έλεγχος των γνώσεων της κολύμβησης γίνεται από την Επιτροπή της παραγράφου 7 του παρόντος άρθρου.

Δηλαδή είναι από τα περίεργα της ελληνικής γραφειοκρατίας...

evridiki
02-04-2008, 11:50
Το να ερθεις σε αμεση επαφη με το υπουργειο νομιζω ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις....
Ισως με νεοτερες διαταξεις να μην ειναι τοσο ευκολο οσο ηταν παλιοτερα.....