PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντήρηση - κόστος χρήσης



Giorgos Thalassis
26-03-2008, 20:34
Φίλοι και φίλες καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την φιλοξενία στο φόρουμ :)

Λάτρης της θάλασσας και μέχρι πρότεινως ιδιοκτήτης φουσκωτού, είμαι σχεδόν έτοιμος να τολμήσω την αγορά ενός ξύλινου παραδοσιακού σκάφου (μάλλον τρεχαντήρι) ικανοποιόντας ενα όνειρο πολλών χρόνων:D.
Μοναδικό άγχος :???: ο όγκος αλλα και τα κόστη συντήρησης ενος τέτοιου σκάφους κάτι για το οποίο θα ήθελα την πολύτιμη συμβολή σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν ποιές είναι και σε τι διαστήματα γίνονται οι τακτικές εργασίες συντήρησης και σε τι υψη μπορεί να ανέλθει το κόστος τους δεδομένου οτι δεν δύναμαι να εκτελώ μόνος όλες τις εργασίες και άρα μέρος αυτών των εργασιών θα αναλαμβάνουν επαγγελματίες του είδους.

Το "αντικείμενο του πόθου" είναι ενα καλοσυντηρημένο -όπως μπορώ να καταλάβω- 10μετρο τρεχαντήρι, 20 και κάτι Μαϊων ζωή να έχει.

Μια και καταχράστηκα τον χώρο να ρωτήσω ακόμη αν καλώς προσανατολίζομαι σε 10μετρο ή μήπως -μιας και θα πέσω στα βαθιά- να εξέταζα την επιλογή ενός μεγαλύτερου σκάφους (2-4 μέτρων ακόμη) το οποίο θα μπορούσε να φιλοξενήσει με αξιοπρέπεια 4 μεγάλους και 2 παιδιά?

Hellenarc
04-04-2008, 18:42
Φίλε Giorgos Thalassis
Ένα ξύλινο σκάφος έχει ψυχή και θέλει αγάπη.
Αν επιτρέψεις να επέμβουν οι διάφοροι σχετικοί άσχετοι χωρίς να έχεις προσωπική άποψη τεκμηριωμένη θα ναυαγήσεις.
Η συντήρηση ενός σωστά κατασκευασμένου – επισκευασμένου – συντηρημένου είναι λιγότερη από αυτά που γενικά διαδίδονται στο χορό. Ίσως και λιγότερη από ένα πλαστικό.
Το θέμα είναι από πόσο κοντά θες να βλέπεις ένα αντικείμενο, μετράς στον πόντο με κορδέλα τοπογράφου ή με παχύμετρο εφαρμοστή.
Το φθηνό στο τέλος είναι και πιο ακριβό.
Σίγουρα δεν απαντώ με σαφήνεια στους προβληματισμούς σου είναι όμως πολύ δύσκολο να κανείς με ακρίβεια ένα τέτοιο υπολογισμό. Σίγουρα ένα μέσο όρο θέλεις να μάθεις ? Για μένα και για τους λόγους που αναφέρω είναι δύσκολο να τοποθετηθώ
Αν εμπλακείς σε κάτι τέτοιο μη πάρεις κάποιο που είναι έτοιμο. Βρες ένα ψαροκάικο στις διαστάσεις που εσύ θες (με σωστές αναλογίες όχι καμία μαούνα) και προχωρά στην ανακατασκευή.
Ένα σκάφος μετασκευασμένο θα το πληρώσεις και μετά θα ανακαλύπτεις προβλήματα, τα οποία δεν είναι δυνατόν να τα εντοπίσει κανένας πραγματογνώμονας ακόμα και ο ιδιοκτήτης μπορεί να μην τα γνωρίζει και σίγουρα κανένας δεν θα σου επιτρέψει να διαλύσεις το σκάφος του για να το επιθεωρήσεις (άντε να βγάλεις επενδύσεις ή τυχών τσιμέντα και, και…..
Για να φιλοξενήσεις 4 άτομα με άνεση σε ένα τρεχαντήρι πρέπει να είναι πάνω από 14μ.

Giorgos Thalassis
05-04-2008, 17:30
Φίλε Hellenarc

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου εστω και αν τυπικα δεν με κάλυψες.
Αντιλαμβάνομαι όμως πλήρως την ουσία της αποψής σου απο την οποία δεν απέχω πολυ.
Υπάρχουν όμως ορισμένοι αντικειμενικοί παραγοντες και δυσκολίες που δεν μου επιτρέπουν -και πολλούς άλλους υποθέτω λάτρεις των παραδοσιακών σκαφών- να κάνοουμε πραξη την συμβουλή σου.
α. Η δουλεια και
β. τα χρήματα
Δεν θα υπηρχε τιποτα καλύτερο απο το να ειμαι 24 ώρες το εικοσιτετραωρο πάνω στο σκάφος και να ασχολούμαι εγω και μόνο εγώ μ όλα οσα χρειάζεται. Ομως η εργασία μου -απο την οποία ζώ- δεν μου επιτρεπει αυτη την πολυτέλεια.
Υπέροχο θα ήταν επίσης να μην σκέφτομαι κόστη και άλλες τετοιες αηδίες. Μόνο που μια ανακατασκευή εξ αρχής ή το χτίσιμο απο το ναυπηγείο ενός νέου σκάφους με τους όρους τα υλικά και τις προυποθέσεις που θα ήθελα θα ξεπερνούσε κατα πολύ τις οικονομικές μου αντοχές.

Οπότε, ή κρατώ το όνειρο μέχρι να κερδίσω το τζόκερ ή επιλέγω να δοκιμάσω την τύχη και τις δυνάμεις μου σε κάτι που αντέχω με την ελπίδα να μην "ναυαγήσω".

Hellenarc
05-04-2008, 19:48
Σίγουρα δεν είναι δυνατόν να είμαστε σε δυο χώρους ταυτόχρονα .
Υπάρχουν όμως κατάλληλοι άνθρωποι που ίσως να είναι διατεθειμένοι να κάνουν το Όνειρο σου πραγματικότητα.
Η δικιά μου εμπειρία λέει, και είναι αυτή που σου μετέφερα, πως αν αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο σκάφος το οποίο και αν είναι σε άριστη κατάσταση έχεις πάντα το ρίσκο να κρύβεται βαθιά μεσα ένα πρόβλημα το οποίο θα κοστίσει πολύ περισσότερο αν είσαι αναγκασμένος να το επισκευάσεις. Αν το σκάφος είναι πρώην ψαροκάικο τότε το κόστος αγοράς με το κόστος μετασκευής είναι πολύ κοντά