PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι σκάφος προτιμάτε???



Asterias
27-03-2008, 16:17
Τι σκάφος προτιμάτε-έχετε-θέλετε?

Κουμπαρος
27-03-2008, 16:55
Τι θα λεγες Asterias αν εκτός απο την δημοσκόπιση η ερώτηση συνέχιζε '....και γιατί προτιμάτε αυτό το συγκεκριμένο είδος';
Ίσως βλέπαμε ωραίες απαντήσεις.

Asterias
27-03-2008, 17:15
Αμε βεβαίως.

Εγώ προτιμώ το ιστιοπλοϊκό για αρκετούς λόγους ένας εξ` αυτών είναι πλήρη εναρμόνηση που έχει με το φυσικό περιβάλλον. Σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι κυριολεκτικά μέρος της φύσης.

Θα επανέλθω.

Baggeliq
27-03-2008, 22:49
ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΟ μόνο και Θέλω τώρα να αρχίσω μαθήματα είναι πολύ ιδιαίτερο από όλα τα αλλά ..

evridiki
02-04-2008, 11:58
Φυσικα ιστιοπλοικο! Αργο ταξιδι αλλα με μεγαλυτερη ηρεμια και χαλαρωση! Ενα με την θαλασσα και ο ηχος του πανιου σε παει σε αλλη διασταση....Ενα ιστιοπλοικο ειναι και σπιτι ολοκληρο! Παντως καιρου...(σχετικο αυτο)...

mastrokostas
02-04-2008, 13:31
Εγώ που θέλω ένα παραδοσιακό λυμπερτι που να ψηφίσω ?

nektarios15
02-04-2008, 15:45
Αν και δεν θα με χάλαγε το λύμπερτι, προτιμώ το ιστιοπλοικό.Για όλους τους παραπάνω λόγους και γιατί μπορείς έστω και θεωρητικά να ταξιδέψεις οπουδήποτε στον κόσμο με ένα σκάφος 10 - 15 μέτρα!

mastrokostas
02-04-2008, 20:02
Φίλε μου θάλασσα και ότι σκάφος να ναι !

Haddock
02-04-2008, 20:33
Το θαλάσσιο καγιάκ είναι ένα αρκετά παρεξηγημένο σκάφος. Πολλοί το θεωρούν ως σκάφος αναψυχής, εν τούτοις είναι ένα αξιόπλοο σκάφος που μπορεί να παει παντου και παντός καιρού. Σαφώς, το ιστιοπλοϊκό είναι μια κλάση διαφορετική και έχει τα δικά του προτερήματα.

Hellenarc
02-04-2008, 23:19
Θέλω βρε παιδία μια βάρκα που να είναι αρκετά αλαφριά ώστε να μανουβράρετε με ένα πενταράκι εύκολα . Να είναι άκαμτη ώστε να κρατάει όλο το έκαμα των ιστίων της με ένα εφταράκι. Να έχει τόσο βύθισμα ώστε να πλαγιοδετεί παντού και να τρέχει πολλά μιλιά. Να έχει τόσο βύθισμα ώστε να μην ξεπέφτει. Τέτοιο φάρδος ώστε να τις δίνει σταθερότητα. Να έχει τόσο μήκος που να ανεβαίνει εύκολα Να είναι τόσο μικρούλα που να παίρνει εύκολα βόλτα. Με λίγα έξαλα να μην κρατά πολύ αέρα. Με περίσσια έξαλα να κρατάει το κύμα έξω από το κατάστρωμα .
Πρέπει να είναι φαρδιά, ευρύχωρη, στενή , χαμηλή, βαθιά ρηχή, εύπλαστη ακάματη…
Δεν είνα καθόλου παράξενο ότι οι ναυπηγοί περνούν αμέτρητες νύχτες ξάγρυπνοι και όμως η τελειότητα της λεπτομέρειας ενός χαρακτηριστικού τύπου είναι αδύνατον να συλληφθεί εν νου
4853

dimmihel
03-04-2008, 19:12
Ιστιοπλοϊκό και τα μυαλά στη μάτσα!! Μετά απο του άσχετου τη Πότζα εννοείται! :p:rolleyes::mrgreen:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο χαλαρός και απολαυστικός τρόπος ταξιδιού απο την ιστιοπλοϊα! Δεν έχω τίποτα με τους "φουσκωτούς" :p αλλά μπορείς να ταξιδέψεις Κύριε φουσκωτέ και να ακούς μόνο το αεράκι;
Αυτό είναι διακοπές!! Να μην ξέρεις πότε θα φτάσεις, χρόνος υπάρχει...

cataman
15-04-2009, 22:24
Φυσικά ιστιοπλοϊκό. Και όχι ότι να ναι αλλά Catamaran, με περισσότερους χώρους για μεγαλύτερη παρέα.:cool:

Κουμπαρος
16-04-2009, 08:47
Ιστιοπλοικό και ξερό ψωμί. Σβήνεις την μηχανή και γίνεσαι ένα με το υγρό στοιχείο.
ΟΜΩΣ, το ιστιοπλοικό δεν είναι πάντα ηρεμία και χαλάρωση και όσοι έχουν σκάφη δικά τους ή κάποιες φορές έτυχε να πάρουν τον ρόλο του καπετάνιου νομίζω θα συμφωνήσουν. Όταν νοιώθεις την ευθύνη το μυαλό γενικά βρίσκεται συνεχώς σε εγρήγορση και έτοιμο να αντιμετωπίσει ότιδήποτε. Και ειδικά αν έχεις στο πλήρωμα μικρά παιδιά. Αν είναι μόνο μεγάλοι λασκάρεις λίγο και συ.
Βάζεις για παράδειγμα τον αυτόματο φυσάει ένα 3αράκι χαλαρό, πλήρης ιστιοφορία και πηγαίνεις. Ξαφνικά βλέπεις κάποιο μπουρίνι. Αν δεν αντιδράσεις γρήγορα π.χ λασκάροντας σκότες το όποιο κουπαστάρισμα προκάλέσει το μπουρίνι μόλις το μαζέψεις είναι αρκετό να ρίξει τα παιδιά και να τα τραυματισει.
Αχ, τι τραβάω εγώ ο πατέρας!!!
Είναι υπέροχο όμως να χεις όλη την οικογένια εν πλω και ειδικά να μάθεις τους πιτσικαρίες να αγαπούν την θάλασσα (αλλά αυτό είναι άλλο thread).

Sorokos
19-04-2009, 19:34
Αμε βεβαίως.

Εγώ προτιμώ το ιστιοπλοϊκό για αρκετούς λόγους ένας εξ` αυτών είναι πλήρη εναρμόνηση που έχει με το φυσικό περιβάλλον. Σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι κυριολεκτικά μέρος της φύσης.

Θα επανέλθω.

Συμφωνώ απόλυτα άλλη η αίσθηση του ιστιοπλοικού.