PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχολές RYA Εδιμβούργο



dimmihel
03-04-2008, 19:24
Χαιρετώ!
Αυτή την περίοδο βρίσκομαι στο Εδιμβούργο και επειδή θα μείνω εώς και το τέλος Αυγούστου ( φέτος δεν έχει παραλία :(:( ) σκέφτομαι να εμπλουτίσω τις ιστιοπλοϊκές μου γνώσεις εδω πάνω!

Έχω ήδη δίπλωμα ιστιοπλοϊας απο ελληνικό όμιλο αλλά επειδή ξέρω ότι ουσιαστικά στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζεται έλεγα να κάνω κάποιο course της RYA! Γνωρίζει κανείς που να ψαχτώ; Το google search δεν απέδωσε πολλούς καρπούς!

Επίσης δεν θα ήθελα να ξανακάνω αυτά που έχω κάνει κάτω: θα ήθελα δηλαδή να προχωρήσω ένα βήμα παραπάνω και να αποκτήσω περισσότερη εμπειρία! Αυτό που πρόσεξα όμως είναι ότι για να μπείς σε προχωρημένο τμήμα της RYA πρέπει να έχεις γράψει κάποια μίλια (ας είναι και απο εκπαίδευση δεν έχει σημασία) ενώ εγώ δεν έχω γράψει τίποτα... Πώς να τους αποδείξω το αντίθετο ώστε να μην με βάλουν να κάνω πάλι τα ίδια. Όχι δεν είμαι εξπέρ με αυτά που ξέρω αλλά δεν θα είναι ενδιαφέρον να μαθαίνω πάλι τα ίδια ;)

Ευχαριστώ πολύ! :cool:

jerry_p
04-04-2008, 11:16
Στην ιστοσελίδα της RYA έψαξες για training centre με κριτήριο την περιοχή σου ?

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.rya.org.uk/RYACMSInternet/RYADirectoryTemplates/FacilitiesSearch.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID=%7b65172695-38ED-42E5-AB0A-D018F1F1BAFF%7d&NRORIGINALURL=%2fGetontheWater%2ffindafacility%2ff indafacility%2ehtm%3fswitchssl%3dno%26country%3dUK %26region%3dall%26facility%3dtraining%26search%3df alse%26course%3dAll%26courseType%3dAll%26&NRCACHEHINT=Guest&country=UK&region=all&search=false&courseType=All&switchssl=no&course=All&facility=training

Σε κάθε περίπτωση θα διαπιστώσεις ότι τα courses έχουν άλλη δομή και φιλοσοφία από την ελληνική πραγματικότητα. Έλα σε επαφή με ένα κέντρο εκπαίδευσης να σε πληροφορήσουν.

evridiki
04-04-2008, 14:30
Χρησιμη πληροφορια αυτη.....φυσικα με το διπλωμα που ειναι και στα αγγλικα μπορει σε καποιες χωρες να αναγνωριζεται....οταν μαθεις ενημερωσε μας...

dimmihel
05-04-2008, 10:16
Ευχαριστώ Jerry_p, κάτι βρήκα αλλά πέφτει ψιλομακρια. Όπως και να χει θα τους στείλω ένα email να δώ τι θα μου πούν και περνάω και μία βόλτα να δώ τι παίζει. Θα τους ρωτήσω και για το δίπλωμα μου μήπως και αναγνωρίζεται ή απλά θα γελάσουν;; :p:???:

Παναγιώτης
06-04-2008, 23:28
Γενικά κάθε δεξιότητα που αναγνωρίζεται σε μια χώρα της ΕΕ οφείλει να αναγνωρίζεται και στις υπόλοιπες. Σε άλλο θέμα είδαμε πως αναγνωρίζεται το δίπλωμά σου στο εξωτερικό. Και στη Ευρώπη γενικά δεν έχουν την ελληνική καχυποψία που πρέπει να προσκομίσεις ένα κάρο δικαιολογητικά και βεβαιώσεις και θεωρήσεις για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ...ελέφαντας. Απλώς πρέπει να τους πεις ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία της Ελλάδας έχεις δικαίωμα να είσαι κυβερνήτης ιστιοπλοϊκού σκάφους σύμφωνα με τα νομοθετήματα που είδαμε εδώ κι εδώ