PDA

Επιστροφή στο Forum : Πορφυρούσα [Porfyrousa, Canbulat Pasa]



Σελίδες : [1] 2

Leo
08-04-2008, 17:49
Πηγή: Απόστολος (εν πλώ)

Κυκλοφορεί μια φήμη ότι έγινε ή είναι στα σκαριά η αγορά μικρού επιβατηγού πλοίου για την γραμμή των Κυθήρων (κάτι σαν τον Ανδρέας ΙΙ) Ουκρανικής προέλευσης. Ακούστηκαν και ονόματα πρώην και τωρινό (που είναι ελληνικότατο και τοπικό κυθηραϊκό ίσως) που όμως κρατάμε μέχρι να επαλιθευτεί η φήμη. Κάθε πληροφορία επιβεβαίωση ευπρόσδεκτη ;).

esperos
08-04-2008, 18:20
Λεό. κάντο καλύτερα: Πηγή '' Απόστολος εν πλω '', πιστεύω να του αρέσει και εκείνου.

Leo
08-04-2008, 18:26
Οτι πείτε έσπερε, έγινε ήδη :D..

alekoskit
08-04-2008, 23:33
Πηγή: Απόστολος (εν πλώ)

Ακούστηκαν και ονόματα πρώην και τωρινό (που είναι ελληνικότατο και τοπικό κυθηραϊκό ίσως) που όμως κρατάμε μέχρι να επαλιθευτεί η φήμη. ;).
Είναι γεγονός. Με επιστολή τους στο Δήμο Κυθήρων, οι δύο πλοιοκτήτες γνωστοποίησαν την αγορά του πλοίου από τη Τουρκία,το οποίο θα ονομάσουν Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ. Είναι 10 ετών περίπου και είναι ΡΟ-ΡΟ. Θα μετασκευαστεί στην Ελλάδα και θα μεταφέρει περίπου 140 ΙΧ. Τώρα, μήπως μπορείς να μου πεις και το σημερινό όνομα του πλοίου, γιατί το ψάχνω εδώ και 3 βδομάδες και δεν μπορώ να βρω πιο είναι?

Leo
09-04-2008, 05:37
Σωστός φίλε alekoskit, σ' ευχαριστούμε για τις ουσιαστικές πληροφορίες. Μέσα στην ημέρα θα το έχεις το όνομα που ζητάς από την " Πηγή ".

Apostolos
09-04-2008, 15:17
Δυστηχώς ακόμη δέν έμαθα το ex ονομα μιάς που αυτό που έχω δέν νομίζω να ισχύει

alekoskit
09-04-2008, 18:25
μας "δρόσισες" που λένε και στα Κύθηρα :-?Πάντως αν μάθεις το όνομα του πλοίου, στείλτο γιατί κρατείται ως επτασφράγιστο μυστικό και έχω αρχίσει να ανησυχώ.

captain 83
12-04-2008, 09:58
Στο Πέραμα βρίσκεται ένα Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο με το όνομα Πορφυρούσα. Κυκλοφορούσε πρίν με το όνομα Canbulat Pasa και σημαία Τουρκίας. ΙΜΟ:9145401. Λέτε να είναι αυτό;

nautikos
12-04-2008, 10:37
E λογικα αυτο ειναι! Ολα τα στοιχεια ταιριαζουν αλλωστε, ετος κατασκευης 1997 (δεκαετιας), ειναι Ro/Pax κτλ. Βεβαια οι καταβολες απο Μαυρη θαλασσα (Ουκρανια) μαλλον ασχετες ειναι, αφου το πλοιο δουλευε στη κατεχομενη Κυπρο, ενω κατασκευαστηκε στην Κων/πολη. Eδω (http://www.geocities.com/infoomer/project/main_data.htm) θα διαβασετε τα τεχνικα χαρακτηριστικα του.

5183

Ellinis
12-04-2008, 10:50
Mε ένα κλείσιμο του γκαράζ και δημιουργία ανοιχτού deck από πάνω θα είναι μια χαρά για τη γραμμή.
Αν δεν έχει πολλά πολλά για συμμόρφωση με τους κανονισμούς ίσως να το προλάβει το καλοκαίρι.

marioskef
12-04-2008, 11:19
Τους 13 κόμβους που στη πράξη θα είναι κάτι λιγότερο τους είδε κανείς... Πιο γρήγορα θα φτάνεις με τα πόδια σου παρά με αυτό. Βέβαια αν μιλάμε για ΡοΡο δρομολόγια μικρό το κακό, αλλά δεν νομίζω να προσελκ΄συει πολλυς επιβάτες έτσι

esperos
12-04-2008, 11:54
Τελικά έχουμε καλές σχέσεις με αυτήν την Τουρκοκυπριακή εταιρεία αφού είναι το δεύτερο φέρρυ που έρχεται από αυτήν, στην Ελλάδα. Το πρώτο να θυμίσω ήταν το GIRNE SULTANI ( Σουλτάνος της Κερύνειας ), που αγόρασε η ΕΛΜΕΣ και πήρε το όνομα ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΙΙ.

Ellinis
12-04-2008, 12:05
Τους 13 κόμβους που στη πράξη θα είναι κάτι λιγότερο τους είδε κανείς... Πιο γρήγορα θα φτάνεις με τα πόδια σου παρά με αυτό. Βέβαια αν μιλάμε για ΡοΡο δρομολόγια μικρό το κακό, αλλά δεν νομίζω να προσελκ΄συει πολλυς επιβάτες έτσι

Στη γραμμή Νεάπολη-Κύθηρα θα είναι ουσιαστικά μόνο τουμ οπότε δεν θα έχει κανείς επιλογή.
Το Ανδρέας ΙΙ δεν πρέπει να πήγαινε και πολύ πιο γρήγορα, ίσως 15-16.

Espresso Venezia
12-04-2008, 12:33
Mε ένα κλείσιμο του γκαράζ και δημιουργία ανοιχτού deck από πάνω θα είναι μια χαρά για τη γραμμή.
Αν δεν έχει πολλά πολλά για συμμόρφωση με τους κανονισμούς ίσως να το προλάβει το καλοκαίρι.

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω φίλε Ellinis. :mrgreen:

Mακάρι να το προλάβει βέβαια, αλλά κλείσιμο του γκαράζ με ότι αυτό συνεπάγεται (εννοώ ότι δεν νομίζω να κολλήσουν απλά καμμιά 10αριά λαμαρίνες),
και να προλάβει το καλοκαίρι, μάλλον πολύ χλωμό το βλέπω.

Το καλοκαίρι είναι ...ήδη εδώ, και τα λέω βέβαια αυτά εφόσον το πλοίο είναι στην ίδια κατάσταση με την φωτογραφία του φίλου nautikos.

alekoskit
12-04-2008, 12:40
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα κάτι τέτοιο για τη γραμμή της Νεάπολης. Δεν ξέρω βέβαια τι σχέδια έχουν για να το μεταμορφώσουν αλλά ο ένας εκ των δύο πλοιοκτητών του, έχει δικιά του επιχείρηση επισκευής - μετασκευής πλοίων, οπότε μπορεί να τηρήσει τους χρόνους. Το θέμα είναι ότι η ταχύτητα των 13ων κόμβων, που όλοι καταλαβαίνουμε ότι θα ταξιδευει με κάτι λιγότερο (11-12 κόμβους) δεν είναι και ότι καλύτερο. Εάν πηγαίνει Νεάπολη - Διακόφτι, τότε μιλάμε για 1 ώρα και 30 λεπτά. Μπορει βέβαια να προσεγγίζει την Αγία Πελαγία, οπότε ο χρόνος θα μειωθεί σε μία ώρα και κάτι, όμως το συγκεκριμένο λιμάνι είναι ευάλωτο από τα μελτεμια. Πάντως ήλπιζα σε κάτι καλύτερο, ειδικά όταν πρόκειται να αντικαταστήσει ένα πλοίο σαν το ΑΝΔΡΕΑΣ 2.Ας περιμένουμε να δούμε...

esperos
12-04-2008, 12:56
Και άλλη μία φώτο εδώ.

5188

Apostolos
12-04-2008, 18:54
Το περίεργο είναι ότι οι πληρόφορίες μου λέγανε για ένα όνομα SOLENT το οποίο δέν βρήκα πουθενά. Τελικά άλλο ήταν...
Πάντως το δύσκολο της υπόθεσης θα είναι τα ρεμέτζα που με τέτοιες μηχανές και τέτοια λιμάνια θα είναι δύσκολα τα πράματα

alekoskit
12-04-2008, 18:57
Το περίεργο είναι ότι οι πληρόφορίες μου λέγανε για ένα όνομα SOLENT το οποίο δέν βρήκα πουθενά. Τελικά άλλο ήταν...

Κάτσε. Περίμενε γιατί οι φήμες στα Κύθηρα λένε και για άλλο πλοίο στην ίδια γραμμή. Που ξέρεις? Το SOLENT μπορεί να έρθει αργότερα. Γίνονται και θαύματα:rolleyes:

Apostolos
23-04-2008, 13:45
Βρε παιδιά που είναι τώρα το βαποράκι και το ψάχνω???

nautikos
09-05-2008, 19:41
Βρε παιδιά που είναι τώρα το βαποράκι και το ψάχνω???

Που αλλου, σε καρναγιο στο Περαμα. Το ονομα του πλοιου προς το παρον ειναι προχειρα μονο στη βαρδιολα του. Εχουν αρχισει βεβαια να κολλανε κατι λαμαρινες στα πλευρα του.

6129

Leo
09-05-2008, 23:49
Σήμερα το απόγευμα φίλε ναυτικέ στο σταθμό ΕΡΑ ΝΕΤ είχε ένα αφιέρωμα στο Τσιρίγο. Δεν πρόσεξα ποιός μιλούσε στο ρεπορτάζ (ενας ντόπιος Τσιριγώτης) και αφού έκανε τα παράπονα του σχετικά με την σύνδεση των Κυθήρων με την Νότια Πελοπόνησο αλλά και τον Πειραιά, σχολίσε την κακή συγκοινωνία καθε δέυτερη εβδομάδα. Ανέφερε ότι από 20 Ιουνίου περιμένουν "το δικό τους" πλοίο να τους λύσει αρκετά προβλήματα και να μην εξαρτώνται από τισ κρατικές επιχορηγήσεις του Μυρτιδιώτισσα. Φαντάζομαι μιλούσε για την Πορφυρούσα!! Ας το παρακολουθούμε λοιπόν και αυτό όπως και τις άλλες μετασκευές.

Apostolos
11-05-2008, 01:13
Σε ποιό καρνάγιο??? Απο την Γερμανική φαίνετε?

Leo
28-05-2008, 06:52
Παρόλο που ακόμη δεν το ανακάλυψαν τα λαγωνικά, και δεν γνωρίζουμε το μέγεθος της μετασκευής του πλοίου, απο το τελευταίο ΣΑΣ διαβάζουμε:

Ετήσια δρομολόγηση Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ» στην γραμμή ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΒΟΙΩΝ – ΔΙΑΚΟΦΤI ΚΥΘΗΡΩΝ για το χρονικό διάστημα από 05/7/08 ΕΩΣ 4/7/09


Η αίτηση εγκρίθηκε υπο προυποθέσεις και άρα λοιπόν σε λιγο καιρό θα το το δούμε να ταξιδεύει.

Haddock
28-05-2008, 06:59
Λέο, και βέβαια το ξέραμε, αλλά τι να πρωτοθυμηθούμε ;-)
Ας είναι καλά ο Aleksi. Έχει χτιστεί αρκετά το βαποράκι και σουλουπώνεται σιγά σιγά. Για ρίχτε μια ματιά εδώ (http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=647730)

Leo
28-05-2008, 07:23
Ευχαριστούμε paroskayak, πάντα ενημερωμένος.... :D. ¶ψογος!!!

Apostolos
29-05-2008, 21:08
Και εγώ άλλη μία απο την άλλη (http://apostolossphotos.fotopic.net/p50818354.html)! Και παρέα με τον Aleksi!

alekoskit
30-05-2008, 18:45
Είχα τη τύχη να το επισκεφθώ και να ενημερωθώ πλήρως από τους πλοιοκτήτες του. Από τη μικρή μου εμπειρία φαίνεται ένα πολύ καλό σκαρί με πολλές ιδιαιτερότητες (τριόροφο γκαράζ - το "υπόγειο" με ανσανσέρ και του "ορόφου" με ανεξάρτητο καταπέλτη). Το σημαντικό είναι ότι οι ιδιοκτήτες του, είναι άνθρωποι έμπειροι, χρόνια στο χώρο και δείχνουν ότι έχουν διάθεση να ρίξουν δουλειά και χρήματα, οπότε πιστεύω ότι θα γίνει μία ουσιαστική επένδυση με βάθος χρόνου. Καλή επιτυχία!

Leo
30-05-2008, 19:53
Σ ευχαριστούμε φίλε για την περιγραφή και την ενημέρωση.

Apostolos
30-05-2008, 20:25
Μακάρι γιατι τα νησάκια στα Κύθηρα χρειάζονται ένα καλό πλοίο! Ελπίζουμε και σε φώτο

Apostolos
01-07-2008, 23:00
Αφιερωμένη στον Polyka που την ζήτησε με τρέλα!
Την βάζω εδώ για να εμπλουτήσουμε λίγο το θέμα του παπόρου

8594

polykas
01-07-2008, 23:17
Μεγάλε Απόστολε....:D Ευχαριστούμε πολύ.

Ellinis
02-07-2008, 13:59
Φόρεσε και τα νέα του σινιάλα στα φουγάρα του; Έχεις και από εκείνη τη μεριά καμια φωτο;

nautikos
03-07-2008, 11:33
Δεν τα εχει φορεσει ακομα, εχουν ξηλωθει βεβαια τα παλια. Αλλα οι τσιμινιερες ειναι πολυ χαμηλες πλεον. Γιατι ενω κλεισανε τον ανοιχτο χωρο πισω απο το παλιο κομοδεσιο, δεν εκαναν και μια ανυψωση στις τσιμινιερες για να υπαρχει μια καποια αναλογια. Αποτελεσμα το πανω ακρο των φουγαρων να ειναι 1,5m πανω απο το ανοιχτο γκαραζ, Το μονο που προσθεσανε ειναι ακομα ενα μπουρι για την καθε εξαγωγη. Κριμα γιατι ειναι ομορφο και συμπαθητικο καραβακι και καλο θα ηταν να φαινονται και οι τσιμινιερες του καθαρα. Λειτουργικα σιγουρα δεν παιζει ρολο, αλλα αισθητικα ναι.

polykas
04-07-2008, 13:15
Έπεσε από την δεξαμενή σήμερα......:D

alekoskit
07-07-2008, 22:41
Έπεσε από την δεξαμενή σήμερα......:D

Μήπως ξέρει κανείς και που βρίσκεται? Γιατί πήγα και εχθές και σήμερα και στο Νέο Μώλο και στο Πέραμα (στο συνεργείο των πλοιοκτητών του) και δεν το βρήκα πουθενά. Μήπως αναχώρησε για κάτω?

Leo
07-07-2008, 22:45
Μόλις χθές ο φίλο Εσπρέσσο Βενέζια το έδειξε εδώ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=90044&postcount=15). Αν δεν το είδες εδώ τότε έχει φύγει.

frangie
08-07-2008, 19:12
ΩΡΑΙΟ ΣΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ

alekoskit
08-07-2008, 23:38
ΩΡΑΙΟ ΣΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ Σίγουρα μπορεί να υστερεί στη ταχύτητα, όμως ένα πλοίο που κάνει συνεχώς δρομολόγια σε μία -πορθμειακή- γραμμή είναι καλύτερη επιλογή από ένα άλλο που τα δρομολόγιά του είναι περιορισμένα και στάνταρτ. Επίσης, μπορεί να ανταγωνιστεί το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, σε τομείς όπως είναι ταχύτητα προσέγγισης, εσωτερικοί χώροι και συμπεριφορά πληρώματος. Αν υπερτερεί σε αυτά -που θα το διαπιστώσουμε σύντομα - θα κριθεί και η επιτυχία ή μη στη γραμμή, χωρίς να ξεχνάμε φυσικά και τις τιμές!

Leo
09-07-2008, 07:13
.................Επίσης, μπορεί να ανταγωνιστεί το ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ, σε τομείς όπως είναι ταχύτητα προσέγγισης, εσωτερικοί χώροι και συμπεριφορά πληρώματος...........

Χαίρομαι που βάζετε σαν κριτήριο της επιτυχίας ενός πλοίου σε κάποια γραμμή, την συμπεριφορά του πληρώματος. Είναι βασικός παράγον σε γραμμές που έξυπηρετούνται από περισσότερα του ενός πλοία και άρα υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Η εμπειρία έχει αποδείξει ότι πλοία με ευγενικά πληρώματα "πιάνουν" σε μια γραμμή, ενώ άλλα γυρίζουν γύρω γύρω και άδεια πηγαινοέρχονται.

Εύχομαι η Πορφυρούσα να είναι αντάξια των προσδοκιών των ταξιδιωτών της γραμμής που θα δρομολογηθεί.

Nautikos II
09-07-2008, 09:12
Μια φωτογραφια απο την μερα που το πλοιο εφυγε απο την δεξαμενη Βασιλειαδη
4/7/2008 και ωρα 09:35
9224

frangie
09-07-2008, 21:26
ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΗ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΤΟ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΒΑΠΟΡΙ ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Η ΓΡΑΜΗ ΔΕΝ <<ΣΥΚΩΝΕΙ>> ΔΥΟ ΠΛΟΙΑ.ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΓΥΘΕΙΟ-ΚΥΘΗΡΑ ΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΟΔΙΚΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΣΤΟ ΓΥΘΕΙΟ ΠΑΡΑ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΑΛΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΟΥΝ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ Η ΑΝΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΙΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΡΑΒΙ

geosarant1980
10-07-2008, 12:31
Η ΑΝΕΝ ωστόσο δεν έχει καθημερινή παρουσία στη γραμμή Νεάπολη- Κύθηρα (το πλοίο της κάνει και δρομολόγια προς Πειραιά, Κίσσαμο κτλ). Ένα καράβι που θα έχει καθημερινή παρουσία στη γραμμή θα αποτελέσει μια πιο "αξιόπιστη" λύση για τον επιβάτη.

Apostolos
10-07-2008, 22:17
Στο μώλο ΔΕΗ βάφτηκε στα λευκά ολόκληρο...

9339

nautikos
11-07-2008, 10:25
Αν ειχαν ψηλωσει λιγο και τις τσιμινιερες (τους πιεζει βεβαια και ο χρονος ολοκληρωσης) και δεν ειχε και τα πλευρικα φουσκωματα θα ηταν κουκλακι. Παντως και ετσι ειναι συμπαθητικο:D!

Leo
11-07-2008, 11:21
Μα το πρυμιό φούσκωμα είναι made in Greece?....

nautikos
11-07-2008, 11:34
Μα το πρυμιό φούσκωμα είναι made in Greece?....

Οχι βεβαια δεν ειπα εγω κατι τετοιο;) Απλα δηλωσα οτι χωρις αυτο θα ηταν ομορφοτερο. Ουτε βεβαια μπορουσαν να το ξηλωσουν εδω αφου περνανε απο εκει οι εξαγωγες ωστε να αφηνουν νετο το γκαραζ για τα containers που κουβαλαγε παλιοτερα. Για το λογο αυτο ειναι αρκετα γεροδεμενο καραβακι:D

alekoskit
11-07-2008, 12:10
Αυτό που με προβληματίζει είναι ο χώροι των επιβατών. Πιστεύω ότι και το κατάστρωμα και το σαλόνι, είναι αρκετά μικρά. Εάν σκεφτούμε ότι το ΑΝΔΡΕΑΣ 2 που μετέφερε 90 ΙΧ, διέθετε ένα ολόκληρο επίπεδο σαλόνια και το μισό από πάνω κατάστρωμα (τα οποία γέμιζαν στους μήνες αιχμής), φοβάμαι ότι οι χώροι του ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ θα αποδειχθούν μικροί. Αλλά ας πάει καλά και από χειμώνα βλέπουμε!

nautikos
11-07-2008, 12:22
Αυτό που με προβληματίζει είναι ο χώροι των επιβατών. Πιστεύω ότι και το κατάστρωμα και το σαλόνι, είναι αρκετά μικρά...

Αυτο ακριβως διαπιστωσα και εγω, ειναι σχετικα μικροι αλλα βεβαια δεν γνωριζω και την κινηση της γραμμης. Αν δεν κανω λαθος εχει μονο θεσεις αεροπορικου τυπου και οχι σαλονια.

alekoskit
11-07-2008, 13:16
δεν γνωριζω και την κινηση της γραμμης. Αν δεν κανω λαθος εχει μονο θεσεις αεροπορικου τυπου και οχι σαλονια.
Η γραμμή της Νεάπολης, όταν υπάρχει τακτική και συνεπής συγκοινωνία διατηρεί το 60% της συνολικής κίνησης προς και από τα Κύθηρα. Ειδικά τους μήνες σεζόν οι πληρότητες είναι 100% καθημερινά. Το σαλόνι δεν το έχω δει ολοκληρωμένο. Ωστόσο θεωρώ απίθανο να έχει μόνο αεροπορικά καθίσματα ή να έχει γενικότερα. Ελπίζω να μην έχουν κάνει τέτοιο λάθος εκτός και αν το έκαναν για να κερδίσουν μεγαλύτερο πρωτόκολλο στο μικρό αυτό χώρο. Θα δούμε.

Ellinis
11-07-2008, 19:48
Aπό το να μένει η γραμμή ουσιαστικά ορφανή, να λέμε πάλι καλά.
Ελπίζω μετά τη σεζόν να επιστρέψει για να του μεγαλώσουν σαλόνι και τσιμινιέρες γιατί με αυτό το σουλούπι διεκδικεί το βραβείο του ασχημόπαπου της χρονιάς...

Haddock
11-07-2008, 20:01
Όπως και να το κάνουμε Ελληνίς, αυτά τα ψωμάκια στην πρύμνη, δίνουν μια θηλυκότητα στην Πορφυρούσα :grin: :razz:

Leo
11-07-2008, 23:23
Φίλοι της περιοχής με περισσότερη γνώση στην γραμμή μπορείτε να μας πείτε το Ανδρεας ΙΙ που ήταν στην γραμμή ήταν μεγαλύτερο? Πρόχειρα θα πω ότι ήταν περίπου ίδιου μεγάθους ή μικρότερο, με μεγαλύτερους χώρους επιβατών... Ας μας φωτίσει όποιος γνωρίζει.. Στην πρύμη Ελληνίς ΟΚ συμφωνώ με τα "επιθέματα" δεν λέει, αλλά από πλώρα βάζει κάτω αρκετά άλλα αλλήθωρα σκαριά.... του μεγέθους του.

alekoskit
12-07-2008, 02:45
Δεν ξέρω για το μήκος, αλλά πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να είναι. Σε χωρητικότητα το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ, σαφώς υπερτερεί αφού διαθέτει τρια γκαράζ φθάνοντας νομίζω περίπου τα 140 ΙΧ έναντι 90 το ΑΝΔΡΕΑΣ 2.

alekoskit
29-07-2008, 07:58
Στη Νεάπολη έδεσε εχθές το βράδυ το Πορφυρούσα. Το Σάββατο κατέβηκε από Πειραιά στα Κύθηρα για να εγκαινιαστεί και να πάει μετά Νεάπολη να περιμένει την έγκριση. Ωστόσο οι ισχυροί άνεμοι που έπνεαν στη περιοχή σε συνδυασμό με την κατάληψη του μεγαλύτερου μέρους του προβλήτα από το τραυματισμένο Μυρτιδιώτισσα, δεν του επέτρεψαν να προσεγγίσει. Μάλιστα, κατά τη διάρκεια των προσπαθειών, κόντεψε να "τραυματιστεί" και αυτό αφού πέρασε από το μπαστούνι του λιμανιού σε απόσταση αναπνοής, κόβοντας την ανάσα των παρευρισκομένων. Τελικά έβαλε πλώρη για Νεάπολη όπου έδεσε στο διπλανό Παλαιόκαστρο. Σήμερα Τρίτη ακούστηκε ότι θα ξεκινούσε δρομολόγια χωρίς να υπάρχει ακόμη κάποια εξέλιξη.

Leo
29-07-2008, 09:42
Να υποοθέσω οτι ότνα αρχίσει τα δρομολόγια στην περιοχή θα έχουμε και κάποιο φωτορεπορτάζ φίλε alekoskit? ;)

alekoskit
29-07-2008, 11:33
Να υποοθέσω οτι ότνα αρχίσει τα δρομολόγια στην περιοχή θα έχουμε και κάποιο φωτορεπορτάζ φίλε alekoskit? ;)
εάν ξεκινήσει σύντομα μπορεί. Εάν το καθυστερήσει κι άλλο δυστυχώς θα έχω φύγει από το νησί και δεν θα μπορέσω. Θα δούμε.

Panos80
29-10-2008, 15:41
Μια φωτο στη νεαπολη και μια σε μανουβρα στα κυθηρα. Παιδια, πολυ αργο,απελπιστικα πολυ αργο.

21607

21608

Leo
29-10-2008, 15:54
Φίλε panos80, ευχαριστούμε για τισ φωτογραφίες, ενός πλοίου που μιλάμε πολύ λίγο και φωτγραφίζουμε λιγότερο. Επειδή συμβαίνει αυτό θα σου πρότεινα να ανεβάσεις και στη γκαλερί τις φωτογραφίες αν φυσικά το επιθυμέις.:D

Giwrgos1980
31-10-2008, 15:58
Από σχετικό αφιέρωμα στο περιοδικό Εφοπλιστής του Οκτωβρίου νομίζω ότι το το βαπόρι δεν πάει παραπάνω απο 13 μίλια.

Appia_1978
28-11-2008, 10:18
Καλημέρα,

γνωρίζει μήπως κανείς το ακριβές όνομα της εταιρείας του;

Ευχαριστώ!

Leo
28-11-2008, 13:10
Καλημέρα,



γνωρίζει μήπως κανείς το ακριβές όνομα της εταιρείας του;



Ευχαριστώ!


Φίλε Appia_1978, αυτό (http://www.gtp.gr/TDirectoryDetails.asp?id=69303) βρήκα στο ψαχτήρι του google ελπίζω να σε βοηθήσει, δεν το τσεκάρισα όμως.

Appia_1978
28-11-2008, 17:34
Σε ευχαριστώ πολύ, φίλε Leo!!! :D

Παράλειψή μου, να μην ψάξω στα travel pages ... :oops:

valerios
29-11-2008, 20:19
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΤΡΑΚΑΡΙΣΕ ΕΛΑΦΑ ΤΟ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΤΟ ΔΙΑΚΟΦΤΙ. ΤΩΡΑ ΠΑΕΙ ΝΕΑΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΝΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ. (ΠΙΘΑΝΩΝ ΜΙΚΡΟΕΠΙΣΚΕΥΗ)

valerios
28-02-2009, 20:03
ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ, ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΛΕΥΡΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ! ΑΝ ΕΒΑΖΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ, ΟΤΑΝ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΡΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΚΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ! ΑΛΛΑ ΠΟΥ!!!!!!

sedix
22-03-2009, 12:29
H Πορφυρουσα πριν λιγο καθως εδενε στην Αγια Πελαγια και οχι στο Διακοφτι , κατι που κανει συχνα τελευταια λογω ανεμων προφανως !! ;)


(φωτο απο κινητο)
33507

cpt babis
22-03-2009, 12:40
Μαγεια η φωτογραφια απο το Τσιριγακι!!!

BEN BRUCE
22-03-2009, 19:39
Πορφυρουσα στα κυθηρα διαφορες φωτο απο το πλοιο και το μηχανοστασιο και τη γεφυρα

33557

33558

33559

33560

sedix
25-03-2009, 19:51
Και αλλες φωτο απο τη Πορφυρουσα σημερα ( 25 Μαρτιου 2009 ) την ωρα που φορτωνει και ετοιμαζεται να αποπλευσει απο Αγια Πελαγια - Κυθηρα για Νεαπολη . :p
33839

33840

33841

33842

BEN BRUCE
21-07-2009, 18:17
ΠORFYROUSA στο διακοφτη κυθηρων

50263

cpt babis
21-07-2009, 18:48
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΦΩΤΟ!!!
Αντε να εχω υπομονη μεχρι 14 αυγουστου που θα παω στο τσιριγακι...

αιγαιοπλόος
18-08-2009, 11:53
Να πω κι εγώ την άποψή μου για το Πορφυρούσα, μιας και φέτος πήγα διακοπές στα Κύθηρα.

Λοιπόν, το καραβάκι απ' έξω δε σου... πολυγεμίζει το μάτι. Μικροδείχνει, παλιοδείχνει και σε ξενίζει κι αυτό το "φούσκωμα" στα πλάγια της πρύμνης.
Μόλις όμως μπεις μέσα αλλάζεις γνώμη. Αρκετά περιποιημένο και προσεγμένο. Αλλά οι εσωτερικοί χώροι του (στην ουσία ένα σαλονάκι γεμάτο με καθίσματα αεροπορικού τύπου) είναι πολύ μικροί για τους επιβάτες.

Να σημειώσω εδώ ότι το πλοίο ταξίδευε "πρωτόκολλο" και αν δεν είχες κλείσει εισητήρια, δεν υπήρχε περίπτωση να βρεις στην Νεάπολη.
Τίγκα στον κόσμο λοιπόν και την κατάσταση έσωζε το εξωτερικό deck (στην ουσία ένα τμήμα του πάνω υπαίθριου γκαράζ), το οποίο επίσης είναι γεμάτο σταθερά πλαστικά καθισματάκια αεροπορικού τύπου. Κι όταν λέμε γεμάτο εννοούμε ότι δυσκολεύεσαι να περπατήσεις στο κατάστρωμα. Απλώς βγαίνεις και κάθεσαι.

Σαλπάρουμε λοιπόν (ώρα 15.00) με ασφυκτικά γεμάτο το γκαράζ (και το πάνω αλλά και το κάτω). Αλλά η διαδικασία ... "εκκίνησης" είναι αρκετά αργή. Παίρνει αρκετή ώρα για να στρίψει και να πάρει ρότα για το Διακόφτι των Κυθήρων, κάτι που (χωρίς να είμαι ειδικός) μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι ευέλικτο στη μανούβρα. Την εντύπωσή μου την ενίσχυσε και η πολύ αργή μανούβρα στο λιμάνι των Κυθήρων (Διακόφτι). Πάντως, εν πλω πήγαινε καλά. Βέβαια μην περιμένετε ταχύτητα αλλά ούτως ή άλλως η απόσταση είναι μικρή, οπότε πίνεις έναν καφέ, λες καμιά κουβέντα, χαζεύεις και την πολύ μεγάλη κίνηση από κάθε λογής πλοία που περνάνε το στενό Λακωνίας - Κυθήρων και ... φτάνεις στο Διακόφτι.

Καταλήγω στο συμπέρασμα: Συμπαθητικό βαποράκι, που αν είχε λίγο καλύτερη μανούβρα θα ήταν μια χαρά για τη γραμμή. Καλά ταξίδια εύχομαι στους ναυτικούς του και στους επιβάτες του.

cpt babis
30-08-2009, 11:27
η Πορφυρουσσα στο διακοφτι Κυθηρων
54334

cpt babis
30-08-2009, 11:32
αυτη ειναι για το Μανο;)
54337

cpt babis
30-08-2009, 11:42
η αναχωρηση της χθες απο το διακοφτι
54339
54340
54341

Thanasis89
30-08-2009, 12:23
Από την πλώρη του Κορνάρου ! Υπέροχες φωτογραφίες ! :)

cpt babis
30-08-2009, 12:59
Από την πλώρη του Κορνάρου ! Υπέροχες φωτογραφίες ! :)
ευχαριστω φιλε Θαναση;)

cpt babis
30-08-2009, 17:53
τα απονερα της :mrgreen:
54390
και μια εξοδος απο το διακοφτι
54391

Thanasis89
31-08-2009, 01:07
Τύφλα να έχει ο Κεντέρης... :)
Το συμπαθώ πολύ το καραβάκι... Είναι στο παρασκήνιο, μα το έργο του είναι μεγάλο... Εύχομαι το καλύτερο και στο πλήρωμα και στους πλοιοκτήτες του...

tolis milos
16-10-2009, 17:59
μια φωτο και απο μενα οταν ειχα παει ενα ταξιδακι
60820

Apostolos
16-10-2009, 18:03
Αν αυτό το βαποράκι ειχε 2 3 μιλάκια παραπάνω θα ήταν κούκλα!!!

αιγαιοπλόος
16-10-2009, 18:27
Πράγματι, αν είχε λίγο πιο δυνατές μηχανές θα έκανε πιο άνετη μανούβρα και θα κέρδιζε χρόνο. Πάντως μέσα ήταν περιποιημένο και νοικοκυρεμένο.

cpt babis
16-10-2009, 18:39
Εχει ενα θεματακι με το εργατη της αγκυρας,κανει για να τη σηκωσει ενα γεματο 10λεπτο!!!

cpt babis
16-10-2009, 20:26
Και επειδη την κακολογησα αλλα την αγαπαω ας βαλω μια φωτογραφια της.
60824

cpt babis
26-10-2009, 13:54
Aνεκτέλεστο το σημερινό δρομολόγιο της Πορφυρούσας για Κύθηρα - Αντικύθηρα και επιστροφή.
62116

mastrokostas
26-10-2009, 14:19
Ξέρει κανείς αν καπετάνιος είναι ακόμη ο Καπετάν Μανώλης ???
???

cpt babis
26-10-2009, 14:25
Ξέρει κανείς αν καπετάνιος είναι ακόμη ο Καπετάν Μανώλης ???
???
Οχι μαστο Κώστα δεν ειναι,απο τοτε εχει αλλαξει τρεις καπετανιους το πλοιο.;)
Αν θυμαμαι καλα ηταν πιο πριν στο Mona Liza;

mastrokostas
26-10-2009, 15:13
Ακριβώς !Με τον καπετάν Μανώλη έχουμε κάνει μαζί όταν ήταν ανθυποπλοίαρχος .Από τα καλύτερα παιδιά που έχω συναντήσει !!!

cpt babis
27-10-2009, 15:48
Aνεκτέλεστο το σημερινό δρομολόγιο της Πορφυρούσας για Κύθηρα - Αντικύθηρα και επιστροφή.
62116
Σημερα εκταιλει το χθεσινο ανεκτελεστο δρομολογιο ;)
62289

BEN BRUCE
29-10-2009, 09:51
PORFYROYSA στο περαμα κατα τη διαρκεια της εκτεταμενης ,και ουσιαστικης , μετασκευης που εκανε.Αφιερωμενη στον cpt babis που του αρεσει


62620

Apostolos
29-10-2009, 13:44
Αμα φτιάχναν και όμορφες τσιμινιέρες θα ήταν πολύ όμρφο (αλλά θα το έσπρωχνε και ο καιρός περισσότερο!)

BEN BRUCE
29-10-2009, 13:56
Kαλο ειναι και ετσι, το βασικοτερο ειναι οτι τα αφεντικα,τουρλουμουσης & τσαιλας ,εκαναν πολυ καλη μετασκευη και σιδηροκατασκευη μια και ειναι του χωρου.Σιγουρα ενα ενδιαφερον βαπορακι λογω ιστοριας, μετασκευης , χωρας προελευσης και το βασικοτερο προηγουμενων δρομολογιων,απο τα κατεχομενα της κυπρου.

cpt babis
29-10-2009, 13:59
PORFYROYSA στο περαμα κατα τη διαρκεια της εκτεταμενης ,και ουσιαστικης , μετασκευης που εκανε.Αφιερωμενη στον cpt babis που του αρεσει


62620
Ευχαριστώ πολύ BEN !!!
Να εισαι καλα!!!

MYTILENE
15-11-2009, 18:16
Μέχρι πρότινος πλοίαρχος ο Καπτα Παύλος αν είναι δυνατόν ξέχασα το επώνυμο του:oops::rolleyes:-πρίν ύπαρχος στο ΘΕΟΦΙΛΟΣ.

dokimakos21
17-11-2009, 00:18
Το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ κατα την σημερινη αναχωριση του απο τα Κυθηρα με προορισμο τα Αντικυθηρα....
Χαρισμενη στους cpt Babis k thanasis89:p

65209

cpt babis
17-11-2009, 09:13
Φιλε μου Φωτη ΥΠΕΡΟΧΗ !!!
Να εισαι καλα!!!
Σε ευχαριστω πολυ!!!

Thanasis89
17-11-2009, 11:35
Να 'σαι καλά Φώτη ! Κίνηση πολλή μέχρι τον Κάβο Μαλιά εεε ; :D Καλές Θάλασσες ! ;)

dokimakos21
17-11-2009, 12:43
Σ ευχαριστω Θαναση...!!!Λοιπον κ αλλη μια πρυμια για εσενα κ τον cpt babis....:p

65261

cpt babis
17-11-2009, 13:00
Να εισαι καλα Φωτη !!!:D
Σε ευχαριστω πολυ!!!
Υπεροχη !!!;)

Thanasis89
17-11-2009, 14:59
Φώτη είπαμε γράφεις ! ;)

polykas
17-11-2009, 18:26
Μπράβο Φώτη το πέτυχες και αυτό.Σε ευχαριστούμε πολύ...:D

Leo
17-11-2009, 21:23
κοίτα μεγαλεία η Πορφυρούσα..... 3 καταπέλτες? μιλάμε για μεγαλείο. :D

cpt babis
17-11-2009, 21:42
Ειδες καπτεν μου ειναι και φρεσκοβαμενοι... :D

nkr
24-11-2009, 17:11
Μπραβο φιλε Φωτη πολυ ωραια η φωτογραφια σου!!!!:o:o:o

cpt babis
24-11-2009, 17:28
H Πορφυρούσα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=13297) απο την πλωρη του Βιτσεντζου...
Καθως βγαινει (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=13296) απο το Διακοφτι....
66141
66142
Για τους Leo,ndimitr93,Nissos Mykonos,TSS APOLLON,BEN BRUCE,dokimakos21,thanasis89 και φυσικα στον φιλτατο....Canbulat Pasa....:mrgreen:

Thanasis89
24-11-2009, 21:49
Μπάμπη ωραίες εικόνες από το νησί σου... Σ' Ευχαριστώ πολύ !

BEN BRUCE
12-12-2009, 14:01
PORFYROUSA στο διακοφτι κυθηρων

68504

dokimakos21
25-12-2009, 14:59
ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ-Στα Κυθηρα 21/12/09

70111

aegeanspeedlines
26-12-2009, 14:01
Έχει κάνει καμία συντήρηση??

cpt babis
26-12-2009, 15:36
Έχει κάνει καμία συντήρηση??
Αν εννοεις ετησια οχι δεν εχει κανει;)

aegeanspeedlines
26-12-2009, 15:58
Αν εννοεις ετησια οχι δεν εχει κανει;)

σύμφωνα με το πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το πλοίο ανεβαίνει στη μικρή πλωτή δεξαμενή στις 1/2 με 5/2

cpt babis
26-12-2009, 16:04
σύμφωνα με το πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το πλοίο ανεβαίνει στη μικρή πλωτή δεξαμενή στις 1/2 με 5/2
Στο Περαμα ;)

aegeanspeedlines
26-12-2009, 16:06
Στο Περαμα ;)

Ακριβώς!!!

Giwrgos1980
03-01-2010, 17:49
5 φωτό από εμένα του συμπαθέστατου βαποριού απο το Λιμάνι της Νεάπολης (κατά την σχετικά πρόσφατη επίσκεψη μου) Να με συνχωρέσετε για την ποιότητα καθώς είναι νυχτερινές και έχουν τραβηχθει από κινητό.....

Leo
11-01-2010, 06:11
Να και η Πορφυρούσα...... Φθάνει για το ετήσιο lifting της ;)

72307

helatros68
15-01-2010, 23:04
Το Πορφυρουσα στο Περαμα στις 15.1.2010.

72937

polykas
16-01-2010, 21:10
Το Πορφυρουσα στο Περαμα στις 15.1.2010.

72937

Ευχαριστούμε Παύλο για την όμορφη σου φωτογραφία.

pantelis2009
23-01-2010, 17:42
καλησπέρα σε όλους. Σημερινές φωτο του τραβηγμένες απο τον Παντοκράτωρα. Την άλλη εβδομάδα θα μπώ και μέσα και τα ξαναλέμε.
74003

74004

74005

cpt babis
30-01-2010, 23:44
Πορφυρουσα
75043
αφιερωμενη στους
Nissos Mykonos,artmios syntihakis,TSS APOLLON,BEN BRUCE,dokimakos21,thanasis89 και pantelis 2009
Με την ευκαιρια αυτη θελω να ζητησω μια χαρη ;) οποιος μπορει να μας ενημερωνει για την μικρομετασκευη που γινεται στο πλοιο και τις προσθηκες που κανουν,ευχαριστω εκ των προτερων;)

Maroulis Nikos
30-01-2010, 23:59
καλησπέρα σε όλους. Σημερινές φωτο του τραβηγμένες απο τον Παντοκράτωρα. Την άλλη εβδομάδα θα μπώ και μέσα και τα ξαναλέμε.
74003

74004

74005

Φίλε pantelis2009 σε ευχαριστούμε περιμένουμε τν εξέλιξη των εργασιών ;)

artmios sintihakis
31-01-2010, 00:17
Πορφυρουσα
75043
αφιερωμενη στους
Nissos Mykonos,artmios syntihakis,TSS APOLLON,BEN BRUCE,dokimakos21,thanasis89 και pantelis 2009
Με την ευκαιρια αυτη θελω να ζητησω μια χαρη ;) οποιος μπορει να μας ενημερωνει για την μικρομετασκευη που γινεται στο πλοιο και τις προσθηκες που κανουν,ευχαριστω εκ των προτερων;)
Σε ευχαριστώ παρααα πολλύυυυυυ cpt babi για την φωτό ενός ομολογουμένος συμπαθέστατου πλοίου!!!Σε ευχαριστώ κ πάλι....πολύ όμορφη!!!

Thanasis89
31-01-2010, 00:37
Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη ! Να είσαι καλά ! Πολύ όμορφη η φωτογραφία σου ! ;)

pantelis2009
31-01-2010, 13:30
Χαρισμένη σε όλους τους φίλους του πλοίου. 27/01/2010

cpt babis
31-01-2010, 13:37
Kαταρχην σε ευχαριστουμε για την φωτογραφια ;)
Κατι εχει ακουστει για την αντικατασταση των εργατων για τις αγκυρες και για μια προσθηκη μηχανης γινεται κατι απο αυτα;
Ευχαριστω εκ των προτερων :D

pantelis2009
31-01-2010, 13:46
cap. babis απο βδομάδα θα μπω μέσα και θα έχετε απαντήσεις

cpt babis
31-01-2010, 14:03
Σε ευχαριστω Παντελη για την απαντηση ;)
Αυτη για σ'ενα και για τους artmios sintihakis και thanasis 89 ;)
Πορφυρουσα λιγο πριν αναχωρησει απο το Διακοφτι ενα μεσιμερακι του Αυγουστου...
75127

ορφεας
01-02-2010, 14:41
Σήμερα ανέβηκε στην μικρή πλωτή περάματος οπου θα παραμήνει μέχρη τις 5/2.

cpt babis
02-02-2010, 18:24
Παρακαλω πολυ οποιο μελος μας εχει την δυνατοτητα και μπορει να βρισκεται αυτες τις μερες στην περιοχη του Περαματος να παει να βγαλει καποιες φωτογραφιες το Πορφυρουσα και κατα βαση την γαστρα του επειδη το φτιαχνω για το Virtual sailor και θελω να το κανω (οσο μπορω ;)) να μοιαζει με το πραγματικο.
Ευχαριστω εκ των προτερων ;):D

helatros68
02-02-2010, 22:37
Το πλοιο στην μικρη πλωτη Περαματος στις 1.2.2010.

75493

75494

polykas
05-02-2010, 16:38
Eυχαριστούμε πολύ φίλε Παύλο...:D

polykas
05-02-2010, 17:02
Να πούμε και ότι έπεσε από την δεξαμενή.

cpt babis
05-02-2010, 17:52
Να πούμε και ότι έπεσε από την δεξαμενή.
Kαι εκανε και ενα δοκιμαστικο ;)

Το πλοιο στην μικρη πλωτη Περαματος στις 1.2.2010.

75493

75494
Φιλε Παυλο οι φωτο σου βοηθησαν πολυ!!!
Να σαι καλα !!!

pantelis2009
05-02-2010, 19:35
Φυσικά το Nautilia ήταν εκεί!!!! και στη μικρή δεξαμενή σήμερα, αλλά και στο δοκιμαστικόοοοοοοο. Μόλις ετοιμάσω τις φωτο θα επανέλθω.:p:p:p:p

pantelis2009
05-02-2010, 20:23
cpt. babis ζήτησες φωτο; Όπως υποσχέθηκα μπήκα μέσα και πέσαμε από τη δεξαμενή μαζί, για το δοκιμαστικό. Θαυμάσια εμπειρία!!! να βλέπεις τη δεξαμενή να βουλιάζει. Δεν είχα ξανα μπεί μέσα στο πλοίο. Υπέροχοι, πλοιοκτήτες και πλήρωμα. Σίγουρα έβαλε δεύτερο Bow thruster, και πρέπει να άλλαξε εργάτες.

polykas
05-02-2010, 20:39
Ευχαριστούμε πολύ Παντελή για τις υπέροχες φωτογραφίες σου...:D

cpt babis
05-02-2010, 20:40
Παντελη σε υπερευχαριστω !!!!!!
Να σαι καλα !!!!
αν εχεις και φωτο απο το αποτελεσμα τησ μινι μετασκευης θα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος;):D

pantelis2009
05-02-2010, 20:56
οι λαμαρίνες που βλέπατε, ήταν για τους επιβάτες που κάθονται έξω στο επάνω deck φόρτωσης να μην κρυώνουν. μερικές ακόμη:p:p

75767

75768

75769

75770

75772

pantelis2009
05-02-2010, 21:28
Μερικές ακόμη; 160 φωτο τράβηξα σήμερα. Μην μου πάθετε τίποτε!!!! Δεν είναι όλες απο το Πορφυρούσα. Το πρόγραμμα έχει και Κρήτη ΙΙ, Διονύσιος Σολομός, ρυμουλκά, μεγάλη δεξαμενή, Melody (που το διαλύουν, αλήθεια αυτο που καταχωρείτε;), Δημήτριος, Ποσειδών κ.α. το καθ' ένα στο post του βέβαια;)

75776

75777

75778

75779

75780

CORFU
05-02-2010, 21:34
φιλε Παντελη το μικρο η το μεγαλο bow ειναι το καινουργιο και με πιο σκεπτικο δεν εβαλαν ιδιο?

pantelis2009
05-02-2010, 22:08
Φίλε corfu το μικρό bow είναι το νέο. Τεχνικά δεν ξέρω, ας απαντήσει όποιος γνωρίζει. το menu περιλαμβάνει, γέφυρα, σαλόνι, το απάγκιο που δημιουργήθηκε για τους επιβάτες και το 3ο deck φόρτωσης.

75785

75786

75787

75788

75789

cpt babis
05-02-2010, 22:20
Σε ευχαριστουμε Παντελη περιμενουμε την συνεχεια ;):D

pantelis2009
05-02-2010, 22:32
Το ασανσέρ που σε πάει στο υπόγειο γκαράζ (λόγο εργασιών δεν βγήκε καθαρή), μηχανές και γεννήτριες

pantelis2009
05-02-2010, 22:59
11:56. η σκάλα φεύγει. 12:00 τα νερά αρχίζουν να μπαίνουν στη δεξαμενή

75808

75809

75811

75815

75816

cpt babis
05-02-2010, 23:03
Εκπληκτικες Φωτο Παντελη!!!!!
Πρεπει να ηταν ωραια εμπειρια !!!!;)

pantelis2009
05-02-2010, 23:25
Πραγματικά ωραία εμπειρία cpt. babis αν δεν είσαι της δουλειάς. Η δεξαμενή συνεχίζει να γεμίζει, L+R μας έδεσαν με συρματόσκοινο, και μία κρεμασμένος στη πλώρη. η συνέχεια αύριο, για να μην σας κουράσω;);)

75821

75822

75823

75824

75825

ορφεας
06-02-2010, 07:06
Υπέροχες οι φωτογραφίες.

pantelis2009
06-02-2010, 11:32
Καλημέρα σε όλους τους φίλους και καλό ΣΚ.
Η δεξαμενή συνεχίζει να γεμίζει. 28 λεπτά μετα (τελευταία φωτο) τα κινούμενα βάζα της δεξαμενής αποσύρονται. Τελικά το MELODY σε πιο post μπαίνει;

75870

75871

75872

75873

75874

pantelis2009
06-02-2010, 11:53
Το Πορφυρούσα είναι στο φυσικό του περιβάλλον. Το συρματόσκοινο μας τραβά λίγο έξω, και το ρυμουλκό Αρχάγγελος Μ που είναι κοντά του παίρνει τον κάβο, για την ρυμούλκιση.
12:45 αρχίζει η ρυμούλκιση.
13:02 Ξεκινόντας το δοκιμαστικό

75875

75876

75877

75878

75879

pantelis2009
06-02-2010, 13:04
Καθαρό στα ύφαλα και φρεσκοβαμμένο, σκίζοντας τα νερά του Σαρωνικού. Στο δοκιμαστικό με υπηρεσιακή ταχύτητα 13,6 μίλια. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

75896

75897

75898

ορφεας
06-02-2010, 13:05
Πολύ ωραίες.

cpt babis
06-02-2010, 13:13
Καθαρό στα ύφαλα και φρεσκοβαμμένο, σκίζοντας τα νερά του Σαρωνικού. Στο δοκιμαστικό με υπηρεσιακή ταχύτητα 13,6 μίλια. Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Δεν μας κουρασες καθολου!!!
Ισα ισα που αισθανθηκαμε οτι ημασταν και εμεις εκει...!!!!
Να σαι καλα !!!!!

trelaras
06-02-2010, 18:16
Φοβερες φωτογραφιες!!!Μπραβο!
ταξιδεψα με το Πορφυρούσα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=310112#post310112) το καλοκαιρι!!!:eek:

trelaras
18-02-2010, 17:04
ξερουμε που βρισκεται το πλοιο?δεν το βρισκω στο Google Earth MarineTraffic

valerios
19-02-2010, 11:23
ξερουμε που βρισκεται το πλοιο?δεν το βρισκω στο Google Earth MarineTraffic
Το πλοιο κανει κανονικα τα δρομολογια του απο νεαπολη κυθηρα καθημερινα αλλα δεν το βλεπεις φιλε trelaras γιατι δεν λειτουργει ο δεκτης που λαμβανει τα σηματα απο το μαλεα, αν μπεις στο MarineTraffic.com και κανεις κλικ επανω αριστερα στους δεκτες ,(http://syros-observer.aegean.gr/ais/icons/antenna_green.png Δέκτες) θα δεις πωσ ο δεκτης του μαλεα ειναι κοκκινος και δεν λειτουργει εν αντιθεση με αυτο των κυθηρων που ειναι πρασινος και δειχνει οτι ειναι σε λειτουργεια κανονικα.

trelaras
20-02-2010, 11:09
Thanks φιλε μου!σημερα το πρωι που μπηκα ξανα εμφανιστηκε στο χαρτη!μαλλον θα την ξανα ανοιξε την κεραια!!! :)

trelaras
21-02-2010, 14:25
και μερικες φωτογραφιες του πλοιου κατα την επισκεψη μου στα ''φανταστικα ΚΥΘΗΡΑ''!!! το καλοκαιρι.ειναι τραβηγμενες απο το λιμανι στο διακοφτι!
http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=293http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=292http://www.nautilia.gr/forum/picture.php?albumid=110&pictureid=294

nickosps
09-04-2010, 11:03
Στη Νεάπολη έχει αρχίσει και βραδιάζει...
83851
H φωτογραφία είναι φίλου μου "Νεαπολιώτη"...

captain
28-07-2010, 10:06
Λίγες φωτογραφίες από ένα σκαρί "αδικημένο" φωτογραφικά μιας και βρίσκεται αρκετά μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας...:);)...

99901

99902

99903

99904

(Ακολουθεί β' μέρος)...

captain
28-07-2010, 10:11
....Μερικές ακόμα...

99905

99906

99907

99908

captain
28-07-2010, 10:16
Μία ακόμα τελευταία...Να είστε καλά όλοι σας!!!;)

99912

BEN BRUCE
28-07-2010, 10:21
Πολυ ωραιο το φωτορεπορταζ captain.Αλλο ενα καπως αχαρο σκαρι που πηρε αερα ελληνικο και εδεσε με το περιβαλλον.

pantelis2009
28-07-2010, 10:23
Υπέροχες φωτο φίλε captain. Ευχαριστούμε γιατί δεν το βλέπουμε συχνά, λόγο απόστασης.:p

captain
28-07-2010, 10:24
Όντως Ben...!!Και είναι πραγματικός εργάτης απόλυτα εναρμονισμένος με τη γραμμή!

Υ.Γ Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!


Υπέροχες φωτο φίλε captain. Ευχαριστούμε γιατί δεν το βλέπουμε συχνά, λόγο απόστασης.:p

Merci Παντελή!!Παρεπιμπτόντως τις καλύτερες ευχές μου - από καρδιάς - για ότι επιθυμείς (στις θαλασσινές εικόνες επιφυλάσσομαι για την αφιερωσή μου από το πανέμορφο Τσιρίγο)!!;)!!

vinman
28-07-2010, 22:18
Μία ακόμα τελευταία...Να είστε καλά όλοι σας!!!;)

99912

...σε ευχαριστούμε για το φωτορεπορτάζ φίλε captain απο ένα πλοίο που δεν το βλέπουμε συχνά στις οθόνες μας...
Να'σαι καλά...;)

Giovanaut
28-07-2010, 22:21
"Κουκλιτσα" το καραβακι....!!!!
Ακομη ενα ευχαριστω....!!!!

captain
29-07-2010, 09:14
Ευχαριστώντας για τα καλά σας σχόλια....;).....
Μία ακόμα - πιο μακρινή - περιμένοντας την αναχωρησή του από το Διακόφτι για Νεάπολη...

100058

Μάνο την καλημέρα μου..:D;)!!!

dokimakos21
04-10-2010, 23:21
Το ξεχάσαμε τελείως αυτό το βαποράκι..
ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ-Σημερινή άφιξη στα Κύθηρα..!
Για όλους εσάς.!
109214

trelaras
05-10-2010, 02:36
Το ξεχάσαμε τελείως αυτό το βαποράκι..
ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ-Σημερινή άφιξη στα Κύθηρα..!
Για όλους εσάς.!
109214

Πολυ ομορφη η φωτογραφια φιλε μου!μοιραίως το ξεχασαμε το βαπορακι...αυτο!φετος δεν πηγα Κυθηρα(ενα απο τα αγαπημενα μου νησια)του χρονου οσες φωτογραφιες θες!!!!:D

sparti
05-10-2010, 13:40
Πολυ ωραια η φωτογραφια σου.............

pantelis2009
05-02-2011, 20:39
Να δούμε το Πορφυρούσα στις 15/01/2011 όταν είχε τελειώσει απο το δεξαμενισμός του και ήταν αραγμέμο στο ναυπηγείο Ατσαλάκη.;)
Χαρισμένη σε captain, BEN BRUCE, vinman, Giovanaut, dokimakos21, trelaras, sparti και όλους τους φίλους του πλοίου.:p

122577

pantelis2009
19-02-2011, 20:39
Ας δούμε το Πορφυρούσα φωτογραφημένο απο την Κυνόσουρα στις 18/01/2011 με το Αχαιός δίπλα του και στις 20/01/2011 όταν έβαλε πλώρη για τη βάση του.;)
Χαρισμένες σε όσους προαναφέρω και όλους τους φίλους του πλοίου:p.


123904123903

karavofanatikos
28-12-2012, 22:36
Η ευχετήρια κάρτα της Πορφυρούσα Ναυτιλιακής Εταιρείας των κ. Τουρλουμούση, Τσαϊλά.

133300
Ας ευχηθούμε με τη σειρά μας, Χρόνια Πολλά στο πλήρωμα του πλοίου και με το καλό να το υποδεχτούμε στις 18 Φεβρουαρίου στον Πειραιά για τον προγραμματισμένο δεξαμενισμό του!

pantelis2009
29-12-2012, 10:22
Πολύ ωραία κάρτα φίλε Νεκτάριε και σ' ευχαριστούμε.
Ας δούμε το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ στις 13-01-2011 όταν ήταν στη μεγάλη του Περάματος, καλώς να το ξανα δεχθούμε.

133313

Panos80
29-12-2012, 13:40
Καπου ακουσα οτι εχασε την επιδοτηση απο τον Κορναρο για Κυθηρα-Αντικυθηρα και οτι ο πλοιοκτητης του σκεφτεται να το σταματησει απο τη Νεαπολη. Ξερει καποιος κατι αλλο?

karavofanatikos
29-12-2012, 14:17
Ακριβώς! Να πούμε μόνο ότι έχασε το επιδοτούμενο δρομολόγιο Νεάπολη-Αντικύθηρα που εκτελείται μία φορά την εβδομάδα έναντι 6.800 ευρώ ανά ταξίδι. Τα δρομολόγια Νεάπολη-Κύθηρα δεν είναι επιβοτούμενα και δεν βλέπω τον λόγο να πάψει να υπάρχει συγκοινωνία, καθώς το καλοκαίρι η κίνηση είναι αρκετά ικανοποιητική.
Μία επιστολή της Lane Sea Lines ίσως σε βοηθήσει περισσότερο:
http://tsirigofm.blogspot.gr/2012/12/lane-sea-lines.html

pantelis2009
08-02-2013, 09:52
Το Πορφυρούσα ανοικτά απο τη Βούλα με ρότα το Πέραμα για τη συντήρηση του.

mastrokostas
10-02-2013, 11:28
Ξέρει κανείς αν καπετάνιος είναι ακόμη ο Καπετάν Μανώλης ???
???


Ακριβώς !Με τον καπετάν Μανώλη έχουμε κάνει μαζί όταν ήταν ανθυποπλοίαρχος .Από τα καλύτερα παιδιά που έχω συναντήσει !!!
Δυστυχώς σήμερα έμαθα οτι ο Καπετάν Μανώλης ο φίλος ,δεν είναι ποια στην ζωή ! Κρίμα, διότι ήταν απίθανος άνθρωπος !

pantelis2009
24-02-2013, 18:35
Ας δούμε πώς φαινόταν σήμερα το Πορφυρούσα, φωτογραφημένο απο την Κυνόσουρα.

139026

manolisfissas
27-02-2013, 18:51
Το Πορφυρούσα στη δεξαμενή του Πειραιά.

139274 :o

ιθακη
28-02-2013, 01:41
Ας δούμε την μικρή, στις 26-02-13 στις 7 το πρωί, την στιγμή που περνούσε τα φανάρια του Πειραιά για να πάει για την δεξαμενή

139294

pantelis2009
28-02-2013, 11:41
Να πούμε ότι το Πορφυρούσα τελείωσε με το δεξαμενισμό του, έκανε ένα μικρό δοκιμαστικό και τώρα είναι δεμένο στο μεγάλο λιμάνι.

karavofanatikos
19-04-2013, 17:34
Καιρό έχουμε να μάθουμε νέα για το όμορφο βαποράκι. Πριν λίγες ημέρες ανακοινώθηκαν και τα πασχαλινά δρομολόγια του Πορφυρούσα για τη γραμμή που εξυπηρετεί.
142779

Ας δούμε και μερικές φωτογραφίες απ' το εσωτερικό αλλά και απ' το εξωτερικό του βαποριού!
142782 142783 142784 142785

karavofanatikos
27-06-2013, 12:02
Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκα για ολιγοήμερες διακοπές στη Νεάπολη Λακωνίας κι έτσι είχα την ευκαιρία να κάνω ένα ταξιδάκι με την Πορφυρούσα μέχρι τα αντικρινά Κύθηρα.
146212
Εδώ ας το δούμε καθώς αναχωρεί απ' το όμορφο λακωνικό λιμάνι!

pantelis2009
27-06-2013, 14:30
Το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ όταν στις 11-01-2011 ήταν στη μικρή του Περάματος για το δεξαμενισμό του, φωτογραφημένο απο την Κυνόσουρα.
Για όλους τους φίλους του.

146215

karavofanatikos
31-07-2013, 13:25
O ήλιος δύει σιγά σιγά πίσω απ' την Ελαφόνησο προσφέροντάς μας μία πολύ όμορφη εικόνα.
147339
Νεάπολη Λακωνίας

nikos.man
01-09-2013, 02:32
Ενα φωτογραφικό αφιέρωμα στους χώρους του Πορφυρούσα απο το ταξίδι μου στα Κύθηρα στις 26/8/13148348148349148350148351148352

nikos.man
01-09-2013, 02:37
148353148356148354148357148355

nikos.man
01-09-2013, 02:43
Ικανοποιητική πληρότητα148358148359 'Αφιξη στο Διακόφτι148360

nikos.man
01-09-2013, 02:48
Προσέγγιση στο Διακόφτι για επιστροφή στις 30/8/13148361148363148362

nikos.man
01-09-2013, 03:11
Ρεμετζο στο Διακόφτι148369148370148371148372148373

nikos.man
01-09-2013, 03:14
Πρόσδεση στο λιμάνι148374148375

karavofanatikos
01-09-2013, 11:10
Πολύ ωραίες οι φωτό σου φίλε Νίκο! Πιστεύω να επισκέφτηκες και τη φιλόξενη γέφυρα του Cpt Παύλου, η οποία παραμένει πάντα ζεστή και φιλική προς όλους!

karavofanatikos
07-12-2013, 13:08
Το Πορφυρούσα απ' τις αρχές Νοεμβρίου - κι απ' ότι δείχνουν οι εξελίξεις θα - παραμείνει η μοναδική ελπίδα και μέσο επικοινωνίας τόσο για τα Κύθηρα όσο και για τα Αντικύθηρα κάθε Δευτέρα με την ηπειρωτική Ελλάδα! Με την ευκαιρία αυτή ας το θυμηθούμε μερικούς μήνες πριν, σ' ένα ταξίδι απ' τα Κύθηρα προς την Νεάπολη.
150939
Η Πορφυρούσα μας υποδέχεται...!
150940
Τα διαυγή νερά του λιμανιού (Διακόφτι) μέσα από ένα σωσίβιο.
150941
Εν πλω....!
150942
Άφιξη στη Νεάπολη!
150943

karavofanatikos
16-05-2014, 22:03
Πλώρη για το όμορφο Τσιρίγο...!!

155446

pantelis2009
13-07-2014, 09:08
Νεκτάριε σ' ευχαριστούμε για τα ωραία σου. Μας ταξιδεύεις.

karavofanatikos
29-07-2014, 09:29
Νεκτάριε σ' ευχαριστούμε για τα ωραία σου. Μας ταξιδεύεις.

Χαίρομαι που σας άρεσε! :fat:
Ας δούμε το Πορφυρούσα από μία άλλη οπτική γωνία αυτή τη φορά στο λιμάνι της Νεάπολης μαζί με τον αφανή ναύτη των Βατίκων!

157979

Για όλους εσάς!

pantelis2009
13-01-2015, 17:58
Φυσιολογικά κάπου εδώ κοντά πρέπει να μας έλθει το Πορφυρούσα για το δεξαμενισμό του.Ξέρει κανείς ....πότε!!!!!!!
Εδώ όταν έκανε τη συντήρηση του στη μικρή του Περάματος στις 13/01/2011.

163447

karavofanatikos
14-01-2015, 14:50
Το πλοίο απ' τις 10 Ιανουαρίου βρίσκεται εκτός δρομολογίων για την καθιερωμένη ακινησία του. Επίσης, απ' τις 16 έως τις 19 Φεβρουαρίου θα βρεθεί στη μεγάλη μόνιμη δεξαμενή της Ακτής Βασιλειάδη για τον καθιερωμένο δεξαμενισμό του.

163491

Μια πεινασμένη γάτα στην παραλία της Νεάπολης με φόντο το Πορφυρούσα!

panthiras1
16-01-2015, 15:36
Αν το καλλώπιζαν λίγο εξωτερικά.... Αυτό το AIGAION αν έπιανε λίγο μεγαλύτερο μήκος... με πιο χοντρά γράμματα... το πλοίο θα ήταν πολύ πιο όμορφο.

leo85
15-02-2015, 23:12
To πλοίο έβαλε πλώρη για τον Πειραιά. Το πρωί λογικά αφού πέσει το Αχαιός θα μπει το Πορφυρούσα στη δεξαμενή Βασιλειάδη για τη συντήρηση του.

pantelis2009
20-02-2015, 09:39
Πριν από λίγο έπεσε από τη δεξαμενή Βασιλειάδη και βγήκε απ' ευθείας για δοκιμαστικό...........ή μήπως θα φύγει απ' ευθείας για Νεάπολη!!!!!!!!!!!!!

pantelis2009
20-02-2015, 11:23
Τελικά μετά το μίνι δοκιμαστικό πήγε και έδεσε στο ναυπηγείο Τσαγκαρινού στο Πέραμα.

pantelis2009
21-02-2015, 19:56
Και να η απόδειξη. Φωτογραφημένο σήμερα από την Κυνόσουρα. Να είναι καλά ο φίλος μου ο Γιώργος (Espresso Venezia) που με πήγε βόλτα.

164382

pantelis2009
03-03-2015, 17:06
Το πλοίο παραμένει στην ίδια θέση και θα ξεκινήσει δρομολόγια Πέμπτη 12/03 σύμφωνα με αυτό (http://tsirigofm.blogspot.no/2015/03/123.html)

pantelis2009
08-03-2015, 10:57
Έφυγε κατά τις 07.00 π.μ από το ναυπηγείο Τσαγκαρινού που βρισκόταν και επιστρέφει στη βάση του.
Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

seajets
17-07-2015, 14:22
Το πλοίο βοηθά στην εκκένωση των χωριών Φαλακρό, Λάχι αλλά και της Νεάπολης, λόγω της μεγάλης πυρκαγιάς που μαίνεται στην Λακωνία.

parianos
17-07-2015, 16:24
Να ρωτησω ενας φιλος μου βρισκεται στα Κυθηρα για διακοπες και σημερα φευγει με αυτο το πλοιο στις 5 το απογευμα απο Κυθηρα προς Νεαπολη και τωρα ειναι εξω απο το λιμανι της Νεαπολης τωρα τι γινεται; Θα παει Κυθηρα μετα και τι ωρα; Να ξερει ο φιλος μου για να τον ενημερωσω...

karavofanatikos
17-07-2015, 20:21
Να ρωτησω ενας φιλος μου βρισκεται στα Κυθηρα για διακοπες και σημερα φευγει με αυτο το πλοιο στις 5 το απογευμα απο Κυθηρα προς Νεαπολη και τωρα ειναι εξω απο το λιμανι της Νεαπολης τωρα τι γινεται; Θα παει Κυθηρα μετα και τι ωρα; Να ξερει ο φιλος μου για να τον ενημερωσω...

Έκτακτο δρομολόγιο από Κύθηρα στις 22:00 για Νεάπολη. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά.

karavofanatikos
16-08-2015, 18:57
Έκτακτο δρομολόγιο από Νεάπολη για Αντικύθηρα κι επιστροφή θα εκτελέσει αύριο το απόγευμα το Πορφυρούσα λόγω της εορτής του Αγίου Μύρωνος.

karavofanatikos
19-08-2015, 19:29
Έκτακτο δρομολόγιο από Νεάπολη για Αντικύθηρα κι επιστροφή θα εκτελέσει αύριο το απόγευμα το Πορφυρούσα λόγω της εορτής του Αγίου Μύρωνος.

Σπάνια στιγμιότυπα με τον μικρό μώλο των Αντικυθήρων να πλημμυρίζει από κόσμο κι αυτοκίνητα! Ο λόγος, η εορτή του πολιούχου του νησιού Αγίου Μύρωνος και η προσκυνηματική εκδρομή που διοργανώθηκε με το Πορφυρούσα απ' την Νεάπολη! Πάντα τέτοια! Και του χρόνου!

168877 168879 168880 168881 168878

Περισσότερα: http://kithiraikanea.blogspot.gr/2015/08/blog-post_7.html#more

pantelis2009
20-08-2015, 07:35
Υπέροχες Νεκτάριε και σ' ευχαριστούμε.

pantelis2009
09-03-2016, 18:33
Αύριο επιστρέφει στα δρομολόγια του το Πορφυρούσα μετά την ακινησία του. ΕΔΩ (http://tsirigofm.blogspot.gr/2016/03/103_8.html)και τα δρομολόγια του.

karavofanatikos
26-07-2016, 13:45
Έκτακτο δρομολόγιο από Νεάπολη για Αντικύθηρα κι επιστροφή θα εκτελέσει το πλοίο στις 16 Αυγούστου, λόγω της εορτής του Αγίου Μύρωνος στο ακριτικό νησάκι.

Αναλυτικά: Νεάπολη (16:30) - Κύθηρα - Αντικύθηρα και Αντικύθηρα (23:30) - Κύθηρα - Νεάπολη.

Ellinis
28-07-2016, 12:29
Αυτό είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για μια ημερήσια εκδρομή στα Αντικήθυρα, καθώς με τα συνηθισμένα δρομολόγια δεν νομίζω να μπορεί κανείς να τα επισκεφθεί χωρίς διανυκτέρευση.

frangie
21-08-2016, 21:57
Εν πλω αναμεσα κυθηρα αντικυθηρα την στιγμη συναντησης με το κορναρος 177354177355177356177357177358

karavofanatikos
27-12-2016, 16:04
Το πλοίο απ' τις 13 έως τις 16 Φεβρουαρίου θα βρεθεί στη μεγάλη μόνιμη δεξαμενή της Ακτής Βασιλειάδη για τον καθιερωμένο δεξαμενισμό του.

Ας δούμε και την όμορφη ευχετήρια κάρτα της εταιρείας για τις γιορτές.

180119

panthiras1
28-12-2016, 18:05
Έχουν κάνει ένα ορθογραφικό λαθάκι, αλλά δεν βαριέσαι. Σήμερα ποιος είναι τέλειος.....

pantelis2009
07-02-2017, 16:41
Μετάθεση στο δεξαμενισμό του στη μικρή δεξαμενή του Περάματος πήρε το Πορφυρούσα. Η νέα του ημερομηνία είναι 28/02/2017 έως 02/03/2017

pantelis2009
03-03-2017, 16:40
Το Πορφυρούσα τελείωσε με το δεξαμενισμό του στη μικρή δεξαμενή του Περάματος, έκανε ένα μικρό δοκιμαστικό και έδεσε στην εξωτερική προβλήτα Νο 2 της ΝΑΥΣΙ. Φωτο μόλις ετοιμαστεί ο σέρβερ.

pantelis2009
04-03-2017, 17:01
Να και η φωτο του που ανέφερα πιο πάνω. Καλή συνέχεια σε όλους.

181342

Espresso Venezia
04-03-2017, 23:08
Αθόρυβο καραβάκι, διακριτικό, "σεμνό" θα μπορούσα ίσως να το χαρακτηρίσω. Τόσα χρόνια στην χώρα μας, δουλεύοντας ακατάπαυστα στα μέρη του, ουδέποτε μας απασχόλησε αρνητικά, ούτε καν με κάποια βλάβη ή με κάποιο απρόοπτο περιστατικό.

pantelis2009
06-03-2017, 08:05
Όπως τα λες είναι φίλε Γιώργο ...ακριβώς. Ας το δούμε και μέσα στη μικρή του Περάματος. Καλή συνέχεια στο πλήρωμα.

181397 181398

karavofanatikos
08-03-2017, 19:18
Το πλοίο απ' τις 13 Μαρτίου αναμένεται να επιστρέψει στην ενεργό δράση, ενώ πλέον θα εξυπηρετεί τα ακριτικά Αντικύθηρα με δύο δρομολόγια εβδομαδιαίως (Δευτέρα & Πέμπτη).

Ας δούμε και μια όμορφη φωτογραφία απ' το κατάστρωμα του Πορφυρούσα με φόντο τα χιονισμένα βουνά των Βατίκων στον πρόσφατο χιονιά που έπληξε και την Λακωνία.

181479

pantelis2009
10-03-2017, 13:12
Το Πορφυρούσα τελείωσε και με τα χαρτιά του και έφυγε για τη βάση του. Εδώ όταν έκανε το δοκιμαστικό του. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

181511

pantelis2009
13-03-2017, 13:05
Σήμερα το πρωί ξεκίνησε τα δρομολόγια του. Καλή συνέχεια σε όλους.

karavofanatikos
04-08-2017, 14:58
Με έναν μεγάλο αριθμό έκτακτων δρομολογίων το Πορφυρούσα σηκώνει ολομόναχο την καλοκαιρινή κίνηση των Κυθήρων, ύστερα απ' την φετινή απουσία του Βιτσέντζος Κορνάρος, λόγω της σοβαρής μηχανικής βλάβης που υπέστη.

Υ.Γ: Το πλοίο σήμερα θα μεταφέρει εκτάκτως πυροσβεστικές δυνάμεις απ' τη Λακωνία προς αντιμετώπιση μεγάλης πυρκαγιάς που μαίνεται στο νησί.

pantelis2009
11-08-2017, 15:56
Ενημερώθηκε μεσημβρινές ώρες σήμερα η Λιμενική Αρχή Νεάπολης Βοιών για τον τραυματισμό μέλους πληρώματος του Ε/Γ-Ο/Γ ΄΄ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ'' Ν.Π. 11732 το οποίο βρισκόταν στον οικείο λιμένα.
Ο ναυτικός τραυματίστηκε στο δεξί ισχίο και στο δεξί χέρι του κατά τη διαδικασία εργασίας επί του πλοίου και διεκομίσθη αρχικά στο Κέντρο Υγείας Νεάπολης Βοιών και στη συνέχεια στο Γενικό Νοσοκομείο Λακωνίας-Νοσηλευτική Μονάδα Μολάων για περαιτέρω εξετάσεις.
Διενεργείται προανάκριση από το Λιμεναρχείο Νεάπολης Βοιών.
ΠΗΓΗ (http://www.hcg.gr/node/15669)

pantelis2009
13-08-2017, 16:56
Προσέκρουσε στην προβλήτα το “Πορφυρούσα” (https://kithiraikanea.blogspot.gr/2017/08/blog-post_326.html)

Πρωινές ώρες χθες, το επιβατηγό – οχηματαγωγό “Πορφυρούσα”, κατά τη διαδικασία πρόσδεσής του στο λιμάνι Διακοφτίου Κυθήρων, και εκτελώντας προγραμματισμένο δρομολόγιο προερχόμενο από τη Νεάπολη Βοιών, προσέκρουσε ελαφρά με τη δεξιά γωνία της πρύμνης στην προβλήτα.


https://1.bp.blogspot.com/-nKqdgrKSjQQ/WY8m3rMDsRI/AAAAAAABthg/i2N1gv45yYA8y88HYaKZJ3oqHQIWFS3FQCLcBGAs/s640/1.jpg (https://1.bp.blogspot.com/-nKqdgrKSjQQ/WY8m3rMDsRI/AAAAAAABthg/i2N1gv45yYA8y88HYaKZJ3oqHQIWFS3FQCLcBGAs/s1600/1.jpg)

Από το περιστατικό προκλήθηκαν μικρές υλικές ζημιές στο πλοίο, ενώ οι 295 επιβάτες που μετέφερε αποβιβάστηκαν με ασφάλεια, χωρίς να αναφερθεί τραυματισμός.


Από το βΆ λιμενικό τμήμα Κυθήρων του λιμεναρχείου Νεάπολης και κατόπιν προσκόμισης βεβαιωτικού κλάσης, επετράπη η εκτέλεση μεμονωμένου πλου του “Πορφυρούσα”, ενώ με τον κατάπλου του στη Νεάπολη απαγορεύτηκε η συνέχιση πλόων του μέχρι να προσκομιστεί βεβαιωτικό οριστικής αποκατάστασης από το νηογνώμονα που το παρακολουθεί.
------------------------------
Πηγή: laconialive.gr

Espresso Venezia
13-08-2017, 19:25
Από τις σπάνιες φορές που το αξιόπιστο και "αθόρυβο" καραβάκι μας έχει απασχολήσει με βλάβη ή αβαρία.

karavofanatikos
20-09-2017, 14:22
Ενόψει της εορτής της πολιούχου των Κυθήρων Παναγίας Μυρτιδιώτισσας, το πλοίο θα εκτελέσει τα κάτωθι έκτακτα δρομολόγια για την καλύτερη εξυπηρέτηση των προσκυνητών.

Παρασκευή 22/9

Από Νεάπολη: 11:00 & 14:30
Από Κύθηρα: 12:30 & 16:15

Κυριακή 24/9

Από Νεάπολη: 11:00 & 14:30
Από Κύθηρα: 13:00 & 16:00

184696

karavofanatikos
09-11-2017, 20:22
Έκτακτο δρομολόγιο θα εκτελέσει απόψε το πλοίο με σκοπό την μεταφορά πυροσβεστικών δυνάμεων προς αντιμετώπιση μεγάλης πυρκαγιάς που μαίνεται στο νησί των Κυθήρων.

Επίσης, η ετήσια ακινησία του πλοίου θα διαρκέσει από 12 Ιανουαρίου 2018 έως 11 Μαρτίου 2018.

pantelis2009
13-01-2018, 08:21
Αφού έκανε το χθεσινό του δρομολόγιο, έφυγε από Νεάπολη και έρχεται για την συντήρηση του. Αυτή την ώρα ανοικτά από Ψυττάλεια. Καλή συνέχεια.

pantelis2009
13-01-2018, 09:03
Οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν θα βγει σε δεξαμενή, θα κάνει κάποιες εργασίες συντήρησης (για όσες μέρες χρειαστούν) και θα πάει πάλι στη Νεάπολη.

Espresso Venezia
13-01-2018, 10:40
Στο ναυπηγείο του Χαλκίτη στο Πέραμα έδεσε το πλοίο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-01-2018, 11:34
Αυτό το βαποράκι,αν μπορούσαν να το σουλουπώνανε κάπως.Ας πούμε να σηκώνανε τα φουγάρα λίγο...

Espresso Venezia
28-01-2018, 21:18
Στο ναυπηγείο του Χαλκίτη στο Πέραμα έδεσε το πλοίο.

Να δούμε το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ σε χθεσινή φωτό, τραβηγμένη πάνω από το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΑΒΟΥΝΙΩΤΙΣΣΑ.

186725
Πέραμα - 27/01/2018

dionisos
08-02-2018, 17:29
Αναχωρησε απο τον Πειραια για την Νεαπολη το πλοιο. Καλα ταξειδια σε πλοιο και Πληρωμα

pantelis2009
24-03-2018, 08:44
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟΥ ΤΟΥ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 24/3 ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΤΑ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΑ

https://2.bp.blogspot.com/-m3YD__wg-5E/WrUmchl_q3I/AAAAAAAA4JE/Jf-ymJNpMSwoZGzKVtg9gZOERIGvcTVxQCLcBGAs/s640/Porfyrousa%2BTSIRIGO%2BFM%2B2.jpg (https://2.bp.blogspot.com/-m3YD__wg-5E/WrUmchl_q3I/AAAAAAAA4JE/Jf-ymJNpMSwoZGzKVtg9gZOERIGvcTVxQCLcBGAs/s1600/Porfyrousa%2BTSIRIGO%2BFM%2B2.jpg)


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ε/Γ – Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ:
Λόγω της μη εκτέλεσης του Δρομολογίου Αντικυθήρων την Πέμπτη 22/03/2018, το Ε/Γ – Ο/Γ Πορφυρούσα θα πραγματοποιήσει το δρομολόγιο αύριο Σάββατο 24/03/2018.
Το αυριανό δρομολόγιο διαμορφώνεται ως εξής:


ΑΝΑΧ. ΑΦΙΞ.
Νεάπολη – Κύθηρα: 10.00 – 11.15
Κύθηρα – Αντικύθηρα: 11.30 – 14.00
Αντικύθηρα – Κύθηρα: 14.05 – 16.35
Κύθηρα – Νεάπολη: 17.00 – 18.15


Πηγή: Kithira Travel
Φωτογραφία: Παναγιώτης Μπαχτής - TSIRIGO FM 105,6

pantelis2009
23-07-2018, 06:18
ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΟΙΑΡΧΙΑΣ ΣΤΟ Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ - Cpt ΠΑΥΛΟ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΌΛΑ, Cpt ΣΤΕΦΑΝΕ ΚΑΛΩΣ ΉΡΘΕΣ!


https://1.bp.blogspot.com/-95KQ_sKT-k8/W1UGgLGSlKI/AAAAAAAA7RU/p6YNRh5nHVo8Zp1s39SJ-RcNyAiNHTcNwCLcBGAs/s640/Porfyrousa%2BKapetanioi%2BTsirigo%2Bfm.jpg (https://1.bp.blogspot.com/-95KQ_sKT-k8/W1UGgLGSlKI/AAAAAAAA7RU/p6YNRh5nHVo8Zp1s39SJ-RcNyAiNHTcNwCLcBGAs/s1600/Porfyrousa%2BKapetanioi%2BTsirigo%2Bfm.jpg)
Στις 10 Ιουλίου είχαμε αλλαγή Πλοιαρχίας στο Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ, καθώς ο Πλοίαρχος cpt Παύλος Αλειφέρης αποφάσισε την ολοκλήρωση της θητείας του στο πλοίο, μετά από εννιάμισι χρόνια συνεχούς παρουσίας. Νέος Πλοίαρχος ανέλαβε ο cpt Στέφανος Πονηρός.
Ο cpt Παύλος Αλειφέρης με καταγωγή απ' το Λάχι Βοιών, ανέλαβε Πλοίαρχος στο Ε/Γ - Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ τον Φεβρουάριο του 2009 και για μια δεκαετία υπητέρησε τις τοπικές γραμμές των Κυθήρων και των Αντικυθήρων, μαζί με το πλήρωμά του, με επαγγελματισμό και συνέπεια, με γνώμονα το συμφέρον και τις ανάγκες των κατοίκων, αντιμετωπίζοντας με ναυτοσύνη τις δύσκολες θάλασσες και τα λιμάνια της περιοχής μας.
Ο Νέος Πλοίαρχος του ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ, ο cpt Στέφανος Πονηρός, έχει καταγωγή απ' τα Καρδάμυλα της Χίου, είναι 50 ετών, με πάνω από 20 χρόνια στη θάλασσα και 10 ως Πλοίαρχος, έρχεται στις γραμμές των Κυθήρων και των Αντικυθήρων, μετά την θητεία του σε ένα άλλο πολύ γνωριμο σκαρί της περιοχής μας το Ε/Γ-Ο/Γ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ (νυν ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ.).
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τον cpt Παύλο Αλειφέρη, για τα 10 χρόνια προσφοράς του στα νησιά μας, που με όλους τους καιρούς και στα εύκολα και στα δύσκολα ήταν κοντά μας, δίπλα στου νησιώτες. Του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην επαγγελματική του καριέρα και ήρεμες θάλασσες στην πλώρη του.
Παράλληλα θέλουμε να καλωσορίσουμε τον νέο Καπετάνιο Στέφανο Πονηρό και του ευχόμαστε καλά ταξίδια στις γραμμές των νησιών μας.
Cpt Παύλο σ' ευχαριστούμε για όλα!
Cpt Στέφανε καλώς ήρθες!


ΠΗΓΗ (https://tsirigofm.blogspot.com/2018/07/cpt-cpt.html)

karavofanatikos
28-07-2018, 11:30
Έκτακτο δρομολόγιο από Νεάπολη για Αντικύθηρα κι επιστροφή θα εκτελέσει το πλοίο στις 16 Αυγούστου, λόγω της εορτής του Αγίου Μύρωνος στο ακριτικό νησάκι.

Αναλυτικά: Νεάπολη (14:30) - Κύθηρα - Αντικύθηρα και Αντικύθηρα (00:20) - Κύθηρα - Νεάπολη.

pantelis2009
18-08-2018, 10:30
Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ - ΈΚΤΑΚΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 20.8.2018

https://1.bp.blogspot.com/-OTjS_WsHWfc/W3cucTV5feI/AAAAAAAA8GE/69EeujYmLsUm6WwY4s_w0GQMLwOBqPakwCLcBGAs/s640/Porfyrousa%2BTsirigo%2Bfm.JPG (https://1.bp.blogspot.com/-OTjS_WsHWfc/W3cucTV5feI/AAAAAAAA8GE/69EeujYmLsUm6WwY4s_w0GQMLwOBqPakwCLcBGAs/s1600/Porfyrousa%2BTsirigo%2Bfm.JPG)
Το Ε/Γ-Ο/Γ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ θα πραγματοποιήσει έκτακτo δρομολόγιo, το απόγευμα της Δευτέρας 20/8/2018.
Τo δρομολόγιo θα πραγματοποιηθεί ως εξής:
Δευτέρα 20/08/2018
Αναχ. Αφιξ.
Νεάπολη – Κύθηρα 19.00 20.15
Κύθηρα – Νεάπολη 20.30 21.45


Πηγή: Kithira Travel
Φωτογραφία αρχείου Παναγιώτη Μπαχτή

pantelis2009
29-09-2018, 05:40
Στο link που παραθέτω πολλές φωτο και βίντεο.

ΤΟ ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ ΈΣΠΑΣΕ ΤΟΝ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΤΩΝ ΚΥΘΗΡΩΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ & ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ

https://1.bp.blogspot.com/-LDTD4bPw098/W66TkG8a3zI/AAAAAAAA9Sg/lZC7wY6QDjMp5h6UEehbdUVG6yfSM1XQgCLcBGAs/s320/DSC_0689.jpg (https://1.bp.blogspot.com/-LDTD4bPw098/W66TkG8a3zI/AAAAAAAA9Sg/lZC7wY6QDjMp5h6UEehbdUVG6yfSM1XQgCLcBGAs/s1600/DSC_0689.jpg)
Κατέφθασαν στο νησί μας με το ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ (28/9) οι έκτακτες ενισχύσεις της Πυροσβεστικής και του ΔΕΔΔΗΕ προκειμένου να αντιμετωπιστούν τυχόν απρόβλεπτες καταστάσεις εξαιτίας των καιρικών συνθηκών.
Ευχαριστώ τον Αρχηγό του Π.Σ. Αντιστράτηγο κ. Ματθαιόπουλο, τον Γ.Γ.Π.Π. κ. Ταφύλη και τον Πρόεδρο του ΔΕΔΔΗΕ κ. Χατζηαργυρίου για την άμεση ικανοποίηση του κατεπείγοντος χθεσινού αιτήματός μου.
Δεν χρειάζεται πανικός, απαιτείται ψυχραιμία και πιστή τήρηση των σχετικών οδηγιών που έχουν δημοσιευθεί.
ΠΗΓΗ (https://tsirigofm.blogspot.com/2018/09/289_29.html)

pantelis2009
24-11-2018, 10:12
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το Πορφυρούσα θα ανέβει στην μεγάλη δεξαμενή Βασιλειάδη από 14/01 έως 17/01/2019

pantelis2009
27-11-2018, 16:54
Για όποιον ενδιαφέρεται για το αυριανό δρομολόγιο Κύθηρα - Αντικύθηρα.

191319

pantelis2009
04-12-2018, 16:39
Οι ευχές από το Πορφυρούσα για τα Χριστούγεννα και για το 2019.

191385

Espresso Venezia
14-01-2019, 09:20
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το Πορφυρούσα θα ανέβει στην μεγάλη δεξαμενή Βασιλειάδη από 14/01 έως 17/01/2019

Πριν καμία ώρα κατέπλευσε στο ναυπηγείο Τσαγγαρινού στο Πέραμα.

pantelis2009
14-01-2019, 12:39
Πριν καμία ώρα κατέπλευσε στο ναυπηγείο Τσαγγαρινού στο Πέραμα.

Όπως τα λες είναι. Εδώ το Πορφυρούσα κάνοντας ανάποδα για να δέσει στο ναυπηγείο Τσαγγαρινού για την ακινησία του και τον δεξαμενισμό του. Καλή συνέχεια.

191846

pantelis2009
15-01-2019, 08:37
Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ το Πορφυρούσα θα δεξαμενιστεί στην μεγάλη δεξαμενή Βασιλειάδη από 16/01 έως 19/01/2019.

pantelis2009
20-01-2019, 08:00
Το Πορφυρούσα φωτογραφημένο εχθές στη δεξαμενή Βασιλειάδη που έχει βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια.

191908

pantelis2009
21-01-2019, 11:09
Το Πορφυρούσα τελείωσε με τη συντήρηση του στη μεγάλη δεξαμενή Βασιλειάδη και επέστρεψε στο ναυπηγείο Τσαγγαρινού. Καλή συνέχεια.

karavofanatikos
28-01-2019, 18:53
Ξεκίνησε να γράφεται στις μπάντες του πλοίου το νέο εμπορικό σήμα της Triton Ferries.

191988