PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίολος Κεντέρης ΙΙ [Aeolos Kenteris II, Αίολος Εξπρές II]



Σελίδες : [1] 2 3

parianos
16-07-2007, 18:27
Χθες ταξιδεψα με το Αιολος Κεντερης ΙΙ απο Παρο για Πειραια 4 ωρες ταξιδι, ελεος, πληρωσα 47 ευρω για 4 ωρες, δεν παμε καλα με αυτο το ταχυπλοο, απογοητευτηκα πολυ. ουδεν σχολιο.

Kapetanissa
14-08-2007, 10:41
Ταχύπλοο ώρες 4; Και τότε το βραδύπλοο πόσο κάνει;

Και ρωτώ με αγωνία, γιατί την πάτησα και πήρα εισιτήριο από Νάξο για Πειραιά με το πλοίο αυτό. Να προετοιμάζομαι δηλαδή ... να βάλω και κανένα χαπάκι της πίεσης στην τσάντα μου...

Για τις τιμές των εισιτηρίων του μην το συζητήσουμε. Θα δώσω για το αυτοκίνητο μόνο:

71 ευρώ για να πάω Πειραιά Αστυπάλαια (με άλλο πλοίο) και 72 για το ταξίδι Νάξος Πειραιάς με το Κεντέρης.

Ότι την πάτησα, την πάτησα. Άλλη φορά ας προσέχω. Τουλάχιστον να μην απογοητευτώ και από το καράβι. Λέω τώρα... Γιατί ήδη μου χάλασε το κέφι...

Kapetanissa
14-08-2007, 10:41
Ταχύπλοο ώρες 4; Και τότε το βραδύπλοο πόσο κάνει;

Και ρωτώ με αγωνία, γιατί την πάτησα και πήρα εισιτήριο από Νάξο για Πειραιά με το πλοίο αυτό. Να προετοιμάζομαι δηλαδή ... να βάλω και κανένα χαπάκι της πίεσης στην τσάντα μου...

Για τις τιμές των εισιτηρίων του μην το συζητήσουμε. Θα δώσω για το αυτοκίνητο μόνο:

71 ευρώ για να πάω Πειραιά Αστυπάλαια (με άλλο πλοίο) και 72 για το ταξίδι Νάξος Πειραιάς με το Κεντέρης.

Ότι την πάτησα, την πάτησα. Άλλη φορά ας προσέχω. Τουλάχιστον να μην απογοητευτώ και από το καράβι. Λέω τώρα... Γιατί ήδη μου χάλασε το κέφι...

Kapetanissa
14-08-2007, 10:41
Ταχύπλοο ώρες 4; Και τότε το βραδύπλοο πόσο κάνει;

Και ρωτώ με αγωνία, γιατί την πάτησα και πήρα εισιτήριο από Νάξο για Πειραιά με το πλοίο αυτό. Να προετοιμάζομαι δηλαδή ... να βάλω και κανένα χαπάκι της πίεσης στην τσάντα μου...

Για τις τιμές των εισιτηρίων του μην το συζητήσουμε. Θα δώσω για το αυτοκίνητο μόνο:

71 ευρώ για να πάω Πειραιά Αστυπάλαια (με άλλο πλοίο) και 72 για το ταξίδι Νάξος Πειραιάς με το Κεντέρης.

Ότι την πάτησα, την πάτησα. Άλλη φορά ας προσέχω. Τουλάχιστον να μην απογοητευτώ και από το καράβι. Λέω τώρα... Γιατί ήδη μου χάλασε το κέφι...

vassilisman
20-08-2007, 20:03
pantws, xwris na xerw ton ploooiarxo toy, o anthrwpos ekane kati treles zeibekies sto limani tis naxoy gia na rixei agkyra ... ola ta lefta ! respect..

vassilisman
20-08-2007, 20:03
pantws, xwris na xerw ton ploooiarxo toy, o anthrwpos ekane kati treles zeibekies sto limani tis naxoy gia na rixei agkyra ... ola ta lefta ! respect..

vassilisman
20-08-2007, 20:03
pantws, xwris na xerw ton ploooiarxo toy, o anthrwpos ekane kati treles zeibekies sto limani tis naxoy gia na rixei agkyra ... ola ta lefta ! respect..

Kapetanissa
30-08-2007, 23:52
Άρτι αφιχθείσα με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Από Νάξο στον Πειραιά.

Δεν ξέρω τι έκανε ο πλοίαρχος. Ξέρω μόνο ότι εγώ ακόμη και το τελευταίο καράβι στον κόσμο να είναι το ΚΕΝΤΕΡΗΣ δεν πρόκειται να ξαναμπώ σ' αυτό.

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω...

Ας αρχίσω από το τέλος. Από την άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά. Μισή ώρα σχεδόν πριν φτάσει, βγάζει μια ανακοίνωση ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΥΕΝ θα μπει στο λιμάνι με μικρή ταχύτητα. Και δεν ενημερώνει τους ανθρώπους ότι θέλει ακόμη μισή ώρα να φτάσει. Αποτέλεσμα να σηκωθούν όλοι οι επιβάτες όρθιοι και να γίνει το αδιαχώρητο στο διάδρομο. Κι αν εκείνη την ώρα έσπαγε ο διάολος το πόδι του και γινόταν καμία στραβή; Το πλήρωμα απόν από όλο αυτό το σκηνικό. Και κάποιοι επιβάτες πήραν το δρόμο για το γκαράζ. Ακόμη και μανάδες με μωρά στα χέρια. Κι άλλοι με τα σκυλιά τους και άλλοι με τις γάτες τους. Ο απόλυτος χαμός.

Από κείνη την ώρα έχω ένα τρελό πονοκέφαλο άλλο πράγμα. Διότι μέσα σε όλα βάλτε και την υποχρεωτική ακρόαση τηλεόρασης στη διαπασών. Και μάλιστα η επιλογή ήταν μια εκπομπή για ποδόσφαιρο στη ΝΕΤ που δεν την παρακολοθούσε κανένας. Αλλά το πλήρωμα φαίνεται την έβρισκε πολύ του γούστου του για να την αλλάξει. Ή καλύτερα, για να κλείσει τελείως την τηλεόραση.

Η άλλη φρίκη είναι οι θέσεις καπνιζόντων. Δίπλα δίπλα με τις θέσεις εκείνων που δεν καπνίζουν. Και φώναζαν οι μανάδες... Αλλά ποιος να τις ακούσει;

Ένα τελευταίο για σήμερα:

Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της; Ειλικρινά σκέφτομαι να τους κάνω μήνυση. Ε, άει στον κόρακα πια.

Kapetanissa
30-08-2007, 23:52
Άρτι αφιχθείσα με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Από Νάξο στον Πειραιά.

Δεν ξέρω τι έκανε ο πλοίαρχος. Ξέρω μόνο ότι εγώ ακόμη και το τελευταίο καράβι στον κόσμο να είναι το ΚΕΝΤΕΡΗΣ δεν πρόκειται να ξαναμπώ σ' αυτό.

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω...

Ας αρχίσω από το τέλος. Από την άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά. Μισή ώρα σχεδόν πριν φτάσει, βγάζει μια ανακοίνωση ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΥΕΝ θα μπει στο λιμάνι με μικρή ταχύτητα. Και δεν ενημερώνει τους ανθρώπους ότι θέλει ακόμη μισή ώρα να φτάσει. Αποτέλεσμα να σηκωθούν όλοι οι επιβάτες όρθιοι και να γίνει το αδιαχώρητο στο διάδρομο. Κι αν εκείνη την ώρα έσπαγε ο διάολος το πόδι του και γινόταν καμία στραβή; Το πλήρωμα απόν από όλο αυτό το σκηνικό. Και κάποιοι επιβάτες πήραν το δρόμο για το γκαράζ. Ακόμη και μανάδες με μωρά στα χέρια. Κι άλλοι με τα σκυλιά τους και άλλοι με τις γάτες τους. Ο απόλυτος χαμός.

Από κείνη την ώρα έχω ένα τρελό πονοκέφαλο άλλο πράγμα. Διότι μέσα σε όλα βάλτε και την υποχρεωτική ακρόαση τηλεόρασης στη διαπασών. Και μάλιστα η επιλογή ήταν μια εκπομπή για ποδόσφαιρο στη ΝΕΤ που δεν την παρακολοθούσε κανένας. Αλλά το πλήρωμα φαίνεται την έβρισκε πολύ του γούστου του για να την αλλάξει. Ή καλύτερα, για να κλείσει τελείως την τηλεόραση.

Η άλλη φρίκη είναι οι θέσεις καπνιζόντων. Δίπλα δίπλα με τις θέσεις εκείνων που δεν καπνίζουν. Και φώναζαν οι μανάδες... Αλλά ποιος να τις ακούσει;

Ένα τελευταίο για σήμερα:

Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της; Ειλικρινά σκέφτομαι να τους κάνω μήνυση. Ε, άει στον κόρακα πια.

Kapetanissa
30-08-2007, 23:52
Άρτι αφιχθείσα με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Από Νάξο στον Πειραιά.

Δεν ξέρω τι έκανε ο πλοίαρχος. Ξέρω μόνο ότι εγώ ακόμη και το τελευταίο καράβι στον κόσμο να είναι το ΚΕΝΤΕΡΗΣ δεν πρόκειται να ξαναμπώ σ' αυτό.

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω...

Ας αρχίσω από το τέλος. Από την άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά. Μισή ώρα σχεδόν πριν φτάσει, βγάζει μια ανακοίνωση ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΥΕΝ θα μπει στο λιμάνι με μικρή ταχύτητα. Και δεν ενημερώνει τους ανθρώπους ότι θέλει ακόμη μισή ώρα να φτάσει. Αποτέλεσμα να σηκωθούν όλοι οι επιβάτες όρθιοι και να γίνει το αδιαχώρητο στο διάδρομο. Κι αν εκείνη την ώρα έσπαγε ο διάολος το πόδι του και γινόταν καμία στραβή; Το πλήρωμα απόν από όλο αυτό το σκηνικό. Και κάποιοι επιβάτες πήραν το δρόμο για το γκαράζ. Ακόμη και μανάδες με μωρά στα χέρια. Κι άλλοι με τα σκυλιά τους και άλλοι με τις γάτες τους. Ο απόλυτος χαμός.

Από κείνη την ώρα έχω ένα τρελό πονοκέφαλο άλλο πράγμα. Διότι μέσα σε όλα βάλτε και την υποχρεωτική ακρόαση τηλεόρασης στη διαπασών. Και μάλιστα η επιλογή ήταν μια εκπομπή για ποδόσφαιρο στη ΝΕΤ που δεν την παρακολοθούσε κανένας. Αλλά το πλήρωμα φαίνεται την έβρισκε πολύ του γούστου του για να την αλλάξει. Ή καλύτερα, για να κλείσει τελείως την τηλεόραση.

Η άλλη φρίκη είναι οι θέσεις καπνιζόντων. Δίπλα δίπλα με τις θέσεις εκείνων που δεν καπνίζουν. Και φώναζαν οι μανάδες... Αλλά ποιος να τις ακούσει;

Ένα τελευταίο για σήμερα:

Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της; Ειλικρινά σκέφτομαι να τους κάνω μήνυση. Ε, άει στον κόρακα πια.

Giorgos_D
31-08-2007, 10:20
Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της;

Δεν είναι φαινόμενο μόνο στα πλοία της ΝΕΛ, αλλά σε όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας.

Giorgos_D
31-08-2007, 10:20
Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της;

Δεν είναι φαινόμενο μόνο στα πλοία της ΝΕΛ, αλλά σε όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας.

Giorgos_D
31-08-2007, 10:20
Ποιος δίνει δικαίωμα στη ΝΕΛ να κολλάει αυτοκόλλητα στα αμάξια; Και να μετατρέπει τα οχήματα των επιβατών σε διαφημιστές της;

Δεν είναι φαινόμενο μόνο στα πλοία της ΝΕΛ, αλλά σε όλα τα πλοία της ακτοπλοΐας.

Kapetanissa
31-08-2007, 10:44
Ακριβώς, Γιώργο.

Έχει γίνει καθεστώς. Ποιος τους δίνει αυτό το δικαίωμα;

Όποιος θέλει να διαφημίσει το προϊόν του, την επιχείρησή του κλπ. πληρώνει και τα ανάλογα. Και βέβαια είναι υποχρεωμένος να εξασφαλίσει και τη σχετική άδεια. Οι εταιρείες της Ακτοπλοΐας όμως ούτε το ένα κάνουν ούτε το άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αντίθετα εκμεταλλεύονται με τον πιο αισχρό τρόπο την πρόσβαση που έχουν στο αυτοκίνητο του επιβάτη κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

Και πέρα από οτιδήποτε άλλο γιατί θα πρέπει τώρα εγώ να κάθομαι να ξεκολλάω τα βρωμόχαρτά τους; Και έχοντας και τις χειρότερες εμπειρίες από το ταξίδι με το καράβι τους. Καράβι... Αυτό ούτε καράβι δεν είναι. Απομίμηση αεροπλάνου και πούλμαν είναι. Ναυτικός ήμουν κάποτε και ειλικρινά ένιωσα ανασφάλεια εκεί μέσα. Σε περίπτωση ατυχήματος δε θα ήξερα από πού να βγω έξω. Σαν ποντίκι πιασμένο στη φάκα...

Kapetanissa
31-08-2007, 10:44
Ακριβώς, Γιώργο.

Έχει γίνει καθεστώς. Ποιος τους δίνει αυτό το δικαίωμα;

Όποιος θέλει να διαφημίσει το προϊόν του, την επιχείρησή του κλπ. πληρώνει και τα ανάλογα. Και βέβαια είναι υποχρεωμένος να εξασφαλίσει και τη σχετική άδεια. Οι εταιρείες της Ακτοπλοΐας όμως ούτε το ένα κάνουν ούτε το άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αντίθετα εκμεταλλεύονται με τον πιο αισχρό τρόπο την πρόσβαση που έχουν στο αυτοκίνητο του επιβάτη κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

Και πέρα από οτιδήποτε άλλο γιατί θα πρέπει τώρα εγώ να κάθομαι να ξεκολλάω τα βρωμόχαρτά τους; Και έχοντας και τις χειρότερες εμπειρίες από το ταξίδι με το καράβι τους. Καράβι... Αυτό ούτε καράβι δεν είναι. Απομίμηση αεροπλάνου και πούλμαν είναι. Ναυτικός ήμουν κάποτε και ειλικρινά ένιωσα ανασφάλεια εκεί μέσα. Σε περίπτωση ατυχήματος δε θα ήξερα από πού να βγω έξω. Σαν ποντίκι πιασμένο στη φάκα...

Kapetanissa
31-08-2007, 10:44
Ακριβώς, Γιώργο.

Έχει γίνει καθεστώς. Ποιος τους δίνει αυτό το δικαίωμα;

Όποιος θέλει να διαφημίσει το προϊόν του, την επιχείρησή του κλπ. πληρώνει και τα ανάλογα. Και βέβαια είναι υποχρεωμένος να εξασφαλίσει και τη σχετική άδεια. Οι εταιρείες της Ακτοπλοΐας όμως ούτε το ένα κάνουν ούτε το άλλο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αντίθετα εκμεταλλεύονται με τον πιο αισχρό τρόπο την πρόσβαση που έχουν στο αυτοκίνητο του επιβάτη κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

Και πέρα από οτιδήποτε άλλο γιατί θα πρέπει τώρα εγώ να κάθομαι να ξεκολλάω τα βρωμόχαρτά τους; Και έχοντας και τις χειρότερες εμπειρίες από το ταξίδι με το καράβι τους. Καράβι... Αυτό ούτε καράβι δεν είναι. Απομίμηση αεροπλάνου και πούλμαν είναι. Ναυτικός ήμουν κάποτε και ειλικρινά ένιωσα ανασφάλεια εκεί μέσα. Σε περίπτωση ατυχήματος δε θα ήξερα από πού να βγω έξω. Σαν ποντίκι πιασμένο στη φάκα...

jumpman
31-08-2007, 15:27
den exw taksidepsei me to aiolos kenterhs 2 kai den to kserw to karavi alla se auto pou anafereis oti mish wra prin o kosmos etoimasteike na katevei den ftaiei oute to ploio oute to plhrwma.An o kosmos viazetai na katevei den ftaiei kaneis,as koitaksei apo ta parathura na dei pou vrisketai kai meta na ksekinhsei na etoimazetai gia thn apovivash.Oloi viazontai na katevoun les kai tous kunhgane.Auto den sumvainei mono se auto to ploio alla se ola kai malista kai se alla limania.Edw sta palatia ths minoan sto Hrakleio otan to ploio ftanei to prwi kai xeimwna kiolas, strimwxnontai sthn reception mish wra prin desei to karavi.Edw alloi katevainoun sto garaz tou ploiou xwris na exoun autokinhto, gia na vgoun prwtoi me to pou tha anoiksei h mpoukaporta.ELEOS.Oso gia thn anakoinwsh, kai na th vgalei pali to idio tha sumvei giati oloi tha poun: a, se ligo ftanoume as pame kata thn porta, + oti an gia opoiondhpote logo to kravi arghsei tha fwnazoun kiolas gia kathusterhsh.

jumpman
31-08-2007, 15:27
den exw taksidepsei me to aiolos kenterhs 2 kai den to kserw to karavi alla se auto pou anafereis oti mish wra prin o kosmos etoimasteike na katevei den ftaiei oute to ploio oute to plhrwma.An o kosmos viazetai na katevei den ftaiei kaneis,as koitaksei apo ta parathura na dei pou vrisketai kai meta na ksekinhsei na etoimazetai gia thn apovivash.Oloi viazontai na katevoun les kai tous kunhgane.Auto den sumvainei mono se auto to ploio alla se ola kai malista kai se alla limania.Edw sta palatia ths minoan sto Hrakleio otan to ploio ftanei to prwi kai xeimwna kiolas, strimwxnontai sthn reception mish wra prin desei to karavi.Edw alloi katevainoun sto garaz tou ploiou xwris na exoun autokinhto, gia na vgoun prwtoi me to pou tha anoiksei h mpoukaporta.ELEOS.Oso gia thn anakoinwsh, kai na th vgalei pali to idio tha sumvei giati oloi tha poun: a, se ligo ftanoume as pame kata thn porta, + oti an gia opoiondhpote logo to kravi arghsei tha fwnazoun kiolas gia kathusterhsh.

jumpman
31-08-2007, 15:27
den exw taksidepsei me to aiolos kenterhs 2 kai den to kserw to karavi alla se auto pou anafereis oti mish wra prin o kosmos etoimasteike na katevei den ftaiei oute to ploio oute to plhrwma.An o kosmos viazetai na katevei den ftaiei kaneis,as koitaksei apo ta parathura na dei pou vrisketai kai meta na ksekinhsei na etoimazetai gia thn apovivash.Oloi viazontai na katevoun les kai tous kunhgane.Auto den sumvainei mono se auto to ploio alla se ola kai malista kai se alla limania.Edw sta palatia ths minoan sto Hrakleio otan to ploio ftanei to prwi kai xeimwna kiolas, strimwxnontai sthn reception mish wra prin desei to karavi.Edw alloi katevainoun sto garaz tou ploiou xwris na exoun autokinhto, gia na vgoun prwtoi me to pou tha anoiksei h mpoukaporta.ELEOS.Oso gia thn anakoinwsh, kai na th vgalei pali to idio tha sumvei giati oloi tha poun: a, se ligo ftanoume as pame kata thn porta, + oti an gia opoiondhpote logo to kravi arghsei tha fwnazoun kiolas gia kathusterhsh.

Kapetanissa
31-08-2007, 23:02
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Μάλιστα να πω και το εξής. Φτάνοντας λίγες μέρες νωρίτερα στο λιμάνι της Αστυπάλαιας με το Blue Star Naxos, είδα άνθρωπο όχι μόνο να βάζει μπροστά το αυτοκίνητο αλλά και να κατεβαίνει τη ράμπα πριν το πλοίο σταματήσει. Και πάλι κανένα μέλος του πληρώματος δεν ήταν εκεί για να σταματήσει τον ανόητο. Συνηθισμένη κατάσταση... Όταν ξεπαρκάρουμε το πλήρωμα είναι πάντα άφαντο. Κι ο καθένας πρέπει να βγάλει μόνος του τα κάστανα από τη φωτιά. Ή μάλλον να τα βγάλει πέρα με όλους τους ευγενικούς νεοέλληνες που εννοούν να βγουν πρώτοι στο λιμάνι ακόμη και αν τσαλαπατήσουν τους άλλους.

Για το Κεντέρης, να προσθέσω ότι η δική μου ατυχία ήταν πως καθόμουν ακριβώς δίπλα στην πόρτα εξόδου. Κάθισμα νούμερο 3461. Φαντάσου τώρα με όλη την κούραση ενός ταξιδιού, να υποχρεώνεσαι το τελευταίο μισάωρο να έχεις πάνω από το κεφάλι σου ανθρώπους και σακίδια. Κι ακόμη λάβε υπόψη ότι αυτός ο χώρος είναι και ο χώρος καπνιστών του πλοίου. Να μην μπορείς να πάρεις ανάσα.

Κι έπειτα από όλο αυτό το "πανηγύρι" να βρεις το κουράγιο να αντέξεις ακόμη ένα μισάωρο στο γκαράζ για να βγάλεις το αυτοκίνητο. Διότι ο κάθε νεοέλληνας εννοεί να φορτώσει πρώτα όλη την οικογένεια και μετά να βγάλει το αυτοκίνητο από το γκαράζ. Και με τις μηχανές φυσικά αναμμένες. Θάλαμος αερίων με τα όλα του.

Kapetanissa
31-08-2007, 23:02
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Μάλιστα να πω και το εξής. Φτάνοντας λίγες μέρες νωρίτερα στο λιμάνι της Αστυπάλαιας με το Blue Star Naxos, είδα άνθρωπο όχι μόνο να βάζει μπροστά το αυτοκίνητο αλλά και να κατεβαίνει τη ράμπα πριν το πλοίο σταματήσει. Και πάλι κανένα μέλος του πληρώματος δεν ήταν εκεί για να σταματήσει τον ανόητο. Συνηθισμένη κατάσταση... Όταν ξεπαρκάρουμε το πλήρωμα είναι πάντα άφαντο. Κι ο καθένας πρέπει να βγάλει μόνος του τα κάστανα από τη φωτιά. Ή μάλλον να τα βγάλει πέρα με όλους τους ευγενικούς νεοέλληνες που εννοούν να βγουν πρώτοι στο λιμάνι ακόμη και αν τσαλαπατήσουν τους άλλους.

Για το Κεντέρης, να προσθέσω ότι η δική μου ατυχία ήταν πως καθόμουν ακριβώς δίπλα στην πόρτα εξόδου. Κάθισμα νούμερο 3461. Φαντάσου τώρα με όλη την κούραση ενός ταξιδιού, να υποχρεώνεσαι το τελευταίο μισάωρο να έχεις πάνω από το κεφάλι σου ανθρώπους και σακίδια. Κι ακόμη λάβε υπόψη ότι αυτός ο χώρος είναι και ο χώρος καπνιστών του πλοίου. Να μην μπορείς να πάρεις ανάσα.

Κι έπειτα από όλο αυτό το "πανηγύρι" να βρεις το κουράγιο να αντέξεις ακόμη ένα μισάωρο στο γκαράζ για να βγάλεις το αυτοκίνητο. Διότι ο κάθε νεοέλληνας εννοεί να φορτώσει πρώτα όλη την οικογένεια και μετά να βγάλει το αυτοκίνητο από το γκαράζ. Και με τις μηχανές φυσικά αναμμένες. Θάλαμος αερίων με τα όλα του.

Kapetanissa
31-08-2007, 23:02
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Μάλιστα να πω και το εξής. Φτάνοντας λίγες μέρες νωρίτερα στο λιμάνι της Αστυπάλαιας με το Blue Star Naxos, είδα άνθρωπο όχι μόνο να βάζει μπροστά το αυτοκίνητο αλλά και να κατεβαίνει τη ράμπα πριν το πλοίο σταματήσει. Και πάλι κανένα μέλος του πληρώματος δεν ήταν εκεί για να σταματήσει τον ανόητο. Συνηθισμένη κατάσταση... Όταν ξεπαρκάρουμε το πλήρωμα είναι πάντα άφαντο. Κι ο καθένας πρέπει να βγάλει μόνος του τα κάστανα από τη φωτιά. Ή μάλλον να τα βγάλει πέρα με όλους τους ευγενικούς νεοέλληνες που εννοούν να βγουν πρώτοι στο λιμάνι ακόμη και αν τσαλαπατήσουν τους άλλους.

Για το Κεντέρης, να προσθέσω ότι η δική μου ατυχία ήταν πως καθόμουν ακριβώς δίπλα στην πόρτα εξόδου. Κάθισμα νούμερο 3461. Φαντάσου τώρα με όλη την κούραση ενός ταξιδιού, να υποχρεώνεσαι το τελευταίο μισάωρο να έχεις πάνω από το κεφάλι σου ανθρώπους και σακίδια. Κι ακόμη λάβε υπόψη ότι αυτός ο χώρος είναι και ο χώρος καπνιστών του πλοίου. Να μην μπορείς να πάρεις ανάσα.

Κι έπειτα από όλο αυτό το "πανηγύρι" να βρεις το κουράγιο να αντέξεις ακόμη ένα μισάωρο στο γκαράζ για να βγάλεις το αυτοκίνητο. Διότι ο κάθε νεοέλληνας εννοεί να φορτώσει πρώτα όλη την οικογένεια και μετά να βγάλει το αυτοκίνητο από το γκαράζ. Και με τις μηχανές φυσικά αναμμένες. Θάλαμος αερίων με τα όλα του.

Apostolos
23-10-2007, 12:12
Βρίσκεται στο Πέραμα για την ετήσια ακκινησία του

Apostolos
23-10-2007, 12:12
Βρίσκεται στο Πέραμα για την ετήσια ακκινησία του

Apostolos
23-10-2007, 12:12
Βρίσκεται στο Πέραμα για την ετήσια ακκινησία του

Παναγιώτης
23-10-2007, 12:43
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Αν έχει διαρρύθμιση αεροπλάνου πρέπει να ισχύει ότι και στα αεροπλάνα, κανείς δε σηκώνεται μέχρι να σταματήσει. Αν και δεν τηρείται πάντα βγαίνει ανακοίνωση "Παρακαλούμε να μείνετε στο κάθισμά σας μέχρι την άφιξη στον αεροσταθμό", κάτι ανάλογο θα πρέπει να γίνεται και σε αυτού του είδους τα πλοία (καταμαράν, υδροπτέρυγα κ.λπ.). Είναι πολύ σοβαρό με το παραμικρό ατύχημα (έστω και ελάχιστο πχ μικροφωτιά από τσιγάρο) θα θρηνήσουμε θύματα και μπορεί να εξελιχτεί σε σοβαρό, σκεφτείτε κάποιο με ένα πυροσβεστήρα να προσπαθεί να περάσει από τον κλεισμένο διάδρομο.

Παναγιώτης
23-10-2007, 12:43
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Αν έχει διαρρύθμιση αεροπλάνου πρέπει να ισχύει ότι και στα αεροπλάνα, κανείς δε σηκώνεται μέχρι να σταματήσει. Αν και δεν τηρείται πάντα βγαίνει ανακοίνωση "Παρακαλούμε να μείνετε στο κάθισμά σας μέχρι την άφιξη στον αεροσταθμό", κάτι ανάλογο θα πρέπει να γίνεται και σε αυτού του είδους τα πλοία (καταμαράν, υδροπτέρυγα κ.λπ.). Είναι πολύ σοβαρό με το παραμικρό ατύχημα (έστω και ελάχιστο πχ μικροφωτιά από τσιγάρο) θα θρηνήσουμε θύματα και μπορεί να εξελιχτεί σε σοβαρό, σκεφτείτε κάποιο με ένα πυροσβεστήρα να προσπαθεί να περάσει από τον κλεισμένο διάδρομο.

Παναγιώτης
23-10-2007, 12:43
Δεν έχεις ταξιδέψει με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Δικαιολογημένα λοιπόν παραλληλίζεις με ό,τι συμβαίνει σε άλλα πλοία. Και που δεν είναι καθόλου το ίδιο. Διότι τα άλλα πλοία έχουν τελείως διαφορετική διαρύθμιση.

Έχω βγάλει φωτογραφία και τις επόμενες μέρες που θα την εμφανίσω θα τη δημοσιεύσω κι εδώ και θα καταλάβεις τι εννοώ. Προς το παρόν σκέψου πως είναι ο εσωτερικός χώρος ενός μπόινγκ. Κάπως έτσι είναι και ο χώρος επιβατών στο ΚΕΝΤΕΡΗΣ. Και φαντάσου τώρα στο διάδρομο να συνωθούνται εκατοντάδες άνθρωποι. Και την ίδια ώρα στα καθίσματα να παραμένουν κάποιοι καθισμένοι. Αν εκείνη την ώρα γινόταν ένα ατύχημα, πράγμα εντελώς συνηθισμένο κατά την είσοδο σε λιμάνι, πώς ο κόσμος αυτός θα έπαιρνε σωσίβια; Πώς ο κόσμος αυτός θα έφτανε στα καθορισμένα σημεία συγκέντρωσης; Πατώντας ο ένας τον άλλον;

Στοιχειώδης λογική επιβάλλει να παρθούν μέτρα για τα καράβια αυτού του τύπου άμεσα πριν θρηνήσουμε θύματα. Και για όλα τα άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, πως και στα κλασικά πλοία συμβαίνουν τέτοιες σκηνές. Και ειδικά ως προς το γκαράζ. Που όχι μόνο κατεβαίνουν οι επιβάτες πριν το πλοίο δέσει - πράγμα που σαφώς απαγορεύεται από τους κανονισμούς - αλλά και βάζουν μπροστά τα αυτοκίνητα.

Αν έχει διαρρύθμιση αεροπλάνου πρέπει να ισχύει ότι και στα αεροπλάνα, κανείς δε σηκώνεται μέχρι να σταματήσει. Αν και δεν τηρείται πάντα βγαίνει ανακοίνωση "Παρακαλούμε να μείνετε στο κάθισμά σας μέχρι την άφιξη στον αεροσταθμό", κάτι ανάλογο θα πρέπει να γίνεται και σε αυτού του είδους τα πλοία (καταμαράν, υδροπτέρυγα κ.λπ.). Είναι πολύ σοβαρό με το παραμικρό ατύχημα (έστω και ελάχιστο πχ μικροφωτιά από τσιγάρο) θα θρηνήσουμε θύματα και μπορεί να εξελιχτεί σε σοβαρό, σκεφτείτε κάποιο με ένα πυροσβεστήρα να προσπαθεί να περάσει από τον κλεισμένο διάδρομο.

Apostolos
23-10-2007, 13:07
Καλό είναι να μην δηλώνουμε τέτοια πράγματα. Τα πλοία δέν πέρνουν φωτιά έτσι. Μια μικρή φωτιά θα αντιμετωπιστεί άμεσα και εύκολα με ένα πυροσβεστήρα ακόμα και απο ένα άσχετο. Εδώ τα παλαιότερα επιβατηγά είναι κατασκευασμένα με παλαιότερα στανταρντ και πάλι δέν έχουν πρόβλημα, ένα υπερσύγχρονο πλοίο θα έχει πρόβλημα?

Apostolos
23-10-2007, 13:07
Καλό είναι να μην δηλώνουμε τέτοια πράγματα. Τα πλοία δέν πέρνουν φωτιά έτσι. Μια μικρή φωτιά θα αντιμετωπιστεί άμεσα και εύκολα με ένα πυροσβεστήρα ακόμα και απο ένα άσχετο. Εδώ τα παλαιότερα επιβατηγά είναι κατασκευασμένα με παλαιότερα στανταρντ και πάλι δέν έχουν πρόβλημα, ένα υπερσύγχρονο πλοίο θα έχει πρόβλημα?

Apostolos
23-10-2007, 13:07
Καλό είναι να μην δηλώνουμε τέτοια πράγματα. Τα πλοία δέν πέρνουν φωτιά έτσι. Μια μικρή φωτιά θα αντιμετωπιστεί άμεσα και εύκολα με ένα πυροσβεστήρα ακόμα και απο ένα άσχετο. Εδώ τα παλαιότερα επιβατηγά είναι κατασκευασμένα με παλαιότερα στανταρντ και πάλι δέν έχουν πρόβλημα, ένα υπερσύγχρονο πλοίο θα έχει πρόβλημα?

Kapetanissa
23-10-2007, 15:16
Και πώς παίρνουν φωτιά τα πλοία, Απόστολε; Το έχεις ζήσει;

Ξέρεις μήπως πόσα πλοία ακόμη και εμπορικά που δεν έχουν να αντιμετωπίσουν και τον παράγοντα επιβάτη, έχουν χαθεί από φωτιά; Περισσότερα ακόμη και από άλλους παράγοντες. Η φωτιά είναι ό,τι χειρότερο για ένα πλοίο.

Με αφορμή επίσης τα τραγικά ατυχήματα στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης τις τελευταίες μέρες, θα ξανατονίσω πως υπάρχει τεράστιος κίνδυνος σύγκρουσης κατά την είσοδο στο λιμάνι. Οπότε, όπως τόνισε και ο Παναγιώτης παραπάνω, θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση και να πέφτουν και πρόστιμα γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε, να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του κατά την προσέγγιση στο λιμάνι.

Ελπίζω να μη βγω αληθινή σε όσα λέω πως μπορεί να συμβούν και να μη χρειαστεί τότε να πάρει μέτρα η Πολιτεία. Ας παρθούν μια φορά και μέτρα χωρίς να τα έχουν ποτίσει με αίμα αδικοχαμένοι άνθρωποι.

Kapetanissa
23-10-2007, 15:16
Και πώς παίρνουν φωτιά τα πλοία, Απόστολε; Το έχεις ζήσει;

Ξέρεις μήπως πόσα πλοία ακόμη και εμπορικά που δεν έχουν να αντιμετωπίσουν και τον παράγοντα επιβάτη, έχουν χαθεί από φωτιά; Περισσότερα ακόμη και από άλλους παράγοντες. Η φωτιά είναι ό,τι χειρότερο για ένα πλοίο.

Με αφορμή επίσης τα τραγικά ατυχήματα στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης τις τελευταίες μέρες, θα ξανατονίσω πως υπάρχει τεράστιος κίνδυνος σύγκρουσης κατά την είσοδο στο λιμάνι. Οπότε, όπως τόνισε και ο Παναγιώτης παραπάνω, θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση και να πέφτουν και πρόστιμα γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε, να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του κατά την προσέγγιση στο λιμάνι.

Ελπίζω να μη βγω αληθινή σε όσα λέω πως μπορεί να συμβούν και να μη χρειαστεί τότε να πάρει μέτρα η Πολιτεία. Ας παρθούν μια φορά και μέτρα χωρίς να τα έχουν ποτίσει με αίμα αδικοχαμένοι άνθρωποι.

Kapetanissa
23-10-2007, 15:16
Και πώς παίρνουν φωτιά τα πλοία, Απόστολε; Το έχεις ζήσει;

Ξέρεις μήπως πόσα πλοία ακόμη και εμπορικά που δεν έχουν να αντιμετωπίσουν και τον παράγοντα επιβάτη, έχουν χαθεί από φωτιά; Περισσότερα ακόμη και από άλλους παράγοντες. Η φωτιά είναι ό,τι χειρότερο για ένα πλοίο.

Με αφορμή επίσης τα τραγικά ατυχήματα στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης τις τελευταίες μέρες, θα ξανατονίσω πως υπάρχει τεράστιος κίνδυνος σύγκρουσης κατά την είσοδο στο λιμάνι. Οπότε, όπως τόνισε και ο Παναγιώτης παραπάνω, θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση και να πέφτουν και πρόστιμα γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνουμε, να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του κατά την προσέγγιση στο λιμάνι.

Ελπίζω να μη βγω αληθινή σε όσα λέω πως μπορεί να συμβούν και να μη χρειαστεί τότε να πάρει μέτρα η Πολιτεία. Ας παρθούν μια φορά και μέτρα χωρίς να τα έχουν ποτίσει με αίμα αδικοχαμένοι άνθρωποι.

Giorgos_D
24-10-2007, 10:50
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά η ουσία δε βρίσκεται στο να είναι οι επιβάτες βιδωμένοι σε μια καρέκλα, αλλά να υπάρχει σωστή ναυτική παιδεία, ωστε να ξέρουμε πως θα κινηθούμε σε ένα πλοίο. Είμαστε η χώρα με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στον κόσμο (σε σχέση με την εκτασή της), αλλά την αντιμετωπιση θαλάσσιων κινδύνων είτε εν πλω, είτε στην παραλία, την έχουμε γραμμένη στα παλιά μας τα παπούτσια.

Και να σας πω και την εμπειρία μου από τοτε που δούλεψα ως επίκουρος σε ένα ποστάλι στο Αιγαίο. Κάναμε επίδειξη σωσιβίων και δε μας παρακολουθούσε κανένας, βάζαμε το βίντεο ασφαλείας και μας έβριζαν οι επιβάτες που δεν τους αφήναμε να δούν τηλεόραση, κάναμε παρατήρηση να μην κατεβαίνουν στο γκαράζ και στα κλιμακοστάσια μόλις φανούν τα φώτα της Αττικής (τουλάχιστον μιάμιση ώρα πριν την άφιξη στον Πειραιά) και μας έγραφαν, κάναμε παρατήρηση να μην μπλοκάρουν τους διαδρόμους με καρέκλες και βαλίτσες (για λόγους πυρασφάλειας) και πάλι μας έγραφαν. Και η απάντηση κάποιων επιβατών ήταν "Αν είναι να γινει κατι δε θα μας σώσει τίποτα" και διάφορες άλλες αντίστοιχες μ....ιες. Οι ίδιοι επιβάτες όμως, είναι αυτοι που κατηγόρησαν το πλήρωμα στο ΣΑΜΙΝΑ, στο SEA DIAMOND και σε τόσα άλλα ναυάγια....

Αλλά δυστυχώς για όλα φταίνε τα πληρώματα...

Giorgos_D
24-10-2007, 10:50
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά η ουσία δε βρίσκεται στο να είναι οι επιβάτες βιδωμένοι σε μια καρέκλα, αλλά να υπάρχει σωστή ναυτική παιδεία, ωστε να ξέρουμε πως θα κινηθούμε σε ένα πλοίο. Είμαστε η χώρα με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στον κόσμο (σε σχέση με την εκτασή της), αλλά την αντιμετωπιση θαλάσσιων κινδύνων είτε εν πλω, είτε στην παραλία, την έχουμε γραμμένη στα παλιά μας τα παπούτσια.

Και να σας πω και την εμπειρία μου από τοτε που δούλεψα ως επίκουρος σε ένα ποστάλι στο Αιγαίο. Κάναμε επίδειξη σωσιβίων και δε μας παρακολουθούσε κανένας, βάζαμε το βίντεο ασφαλείας και μας έβριζαν οι επιβάτες που δεν τους αφήναμε να δούν τηλεόραση, κάναμε παρατήρηση να μην κατεβαίνουν στο γκαράζ και στα κλιμακοστάσια μόλις φανούν τα φώτα της Αττικής (τουλάχιστον μιάμιση ώρα πριν την άφιξη στον Πειραιά) και μας έγραφαν, κάναμε παρατήρηση να μην μπλοκάρουν τους διαδρόμους με καρέκλες και βαλίτσες (για λόγους πυρασφάλειας) και πάλι μας έγραφαν. Και η απάντηση κάποιων επιβατών ήταν "Αν είναι να γινει κατι δε θα μας σώσει τίποτα" και διάφορες άλλες αντίστοιχες μ....ιες. Οι ίδιοι επιβάτες όμως, είναι αυτοι που κατηγόρησαν το πλήρωμα στο ΣΑΜΙΝΑ, στο SEA DIAMOND και σε τόσα άλλα ναυάγια....

Αλλά δυστυχώς για όλα φταίνε τα πληρώματα...

Giorgos_D
24-10-2007, 10:50
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα, αλλά η ουσία δε βρίσκεται στο να είναι οι επιβάτες βιδωμένοι σε μια καρέκλα, αλλά να υπάρχει σωστή ναυτική παιδεία, ωστε να ξέρουμε πως θα κινηθούμε σε ένα πλοίο. Είμαστε η χώρα με τη μεγαλύτερη ακτογραμμή στον κόσμο (σε σχέση με την εκτασή της), αλλά την αντιμετωπιση θαλάσσιων κινδύνων είτε εν πλω, είτε στην παραλία, την έχουμε γραμμένη στα παλιά μας τα παπούτσια.

Και να σας πω και την εμπειρία μου από τοτε που δούλεψα ως επίκουρος σε ένα ποστάλι στο Αιγαίο. Κάναμε επίδειξη σωσιβίων και δε μας παρακολουθούσε κανένας, βάζαμε το βίντεο ασφαλείας και μας έβριζαν οι επιβάτες που δεν τους αφήναμε να δούν τηλεόραση, κάναμε παρατήρηση να μην κατεβαίνουν στο γκαράζ και στα κλιμακοστάσια μόλις φανούν τα φώτα της Αττικής (τουλάχιστον μιάμιση ώρα πριν την άφιξη στον Πειραιά) και μας έγραφαν, κάναμε παρατήρηση να μην μπλοκάρουν τους διαδρόμους με καρέκλες και βαλίτσες (για λόγους πυρασφάλειας) και πάλι μας έγραφαν. Και η απάντηση κάποιων επιβατών ήταν "Αν είναι να γινει κατι δε θα μας σώσει τίποτα" και διάφορες άλλες αντίστοιχες μ....ιες. Οι ίδιοι επιβάτες όμως, είναι αυτοι που κατηγόρησαν το πλήρωμα στο ΣΑΜΙΝΑ, στο SEA DIAMOND και σε τόσα άλλα ναυάγια....

Αλλά δυστυχώς για όλα φταίνε τα πληρώματα...

Kapetanissa
24-10-2007, 11:01
Το πρόβλημα δεν ξεκινά από τα πληρώματα. Το πρόβλημα ξεκινά από την Πολιτεία. Και μετά και από την εταιρεία. Τα πληρώματα προφανώς θα κάνουν όσα το αφεντικό τα διατάξει. Και το αφεντικό όσα ο νόμος τον υποχρεώνει να κάνει. Ε, δε θα τα βάλουμε με τον τελευταίο τροχό της άμαξας!

Πλήρωμα ήμουν κι εγώ κάποτε Γιώργο και τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Kapetanissa
24-10-2007, 11:01
Το πρόβλημα δεν ξεκινά από τα πληρώματα. Το πρόβλημα ξεκινά από την Πολιτεία. Και μετά και από την εταιρεία. Τα πληρώματα προφανώς θα κάνουν όσα το αφεντικό τα διατάξει. Και το αφεντικό όσα ο νόμος τον υποχρεώνει να κάνει. Ε, δε θα τα βάλουμε με τον τελευταίο τροχό της άμαξας!

Πλήρωμα ήμουν κι εγώ κάποτε Γιώργο και τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Kapetanissa
24-10-2007, 11:01
Το πρόβλημα δεν ξεκινά από τα πληρώματα. Το πρόβλημα ξεκινά από την Πολιτεία. Και μετά και από την εταιρεία. Τα πληρώματα προφανώς θα κάνουν όσα το αφεντικό τα διατάξει. Και το αφεντικό όσα ο νόμος τον υποχρεώνει να κάνει. Ε, δε θα τα βάλουμε με τον τελευταίο τροχό της άμαξας!

Πλήρωμα ήμουν κι εγώ κάποτε Γιώργο και τα ξέρω από πρώτο χέρι.

Kapetanissa
24-10-2007, 11:08
Για τους επιβάτες συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν προσέχει την επίδειξη σωστικών. Έχεις αναρωτηθεί το γιατί; Φταίνε όλοι μαζί οι επιβάτες; Φταίει ο τρόπος που γίνεται η επίδειξη; Φταίει η παιδεία του τόπου που έτσι τους έχουμε κάνει τους σημερινούς ανθρώπους με το "ωχ αδερφέ" δόγμα τους; Και γιατί άλλοι λαοί (πχ Γερμανοί) συμπεριφέρονται διαφορετικά; Λες να φταίνε τα κύτταρα του Έλληνα; Ας μη βλέπουμε μόνο την επιφάνεια του παγόβουνου. Καλό είναι πρώτοι εμείς να ξεφεύγουμε από τον ωχαδερφισμό και να μη μένουμε μόνο στην καταγγελία ενός προβλήματος. Να αναζητούμε και τρόπους λύσης...

Kapetanissa
24-10-2007, 11:08
Για τους επιβάτες συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν προσέχει την επίδειξη σωστικών. Έχεις αναρωτηθεί το γιατί; Φταίνε όλοι μαζί οι επιβάτες; Φταίει ο τρόπος που γίνεται η επίδειξη; Φταίει η παιδεία του τόπου που έτσι τους έχουμε κάνει τους σημερινούς ανθρώπους με το "ωχ αδερφέ" δόγμα τους; Και γιατί άλλοι λαοί (πχ Γερμανοί) συμπεριφέρονται διαφορετικά; Λες να φταίνε τα κύτταρα του Έλληνα; Ας μη βλέπουμε μόνο την επιφάνεια του παγόβουνου. Καλό είναι πρώτοι εμείς να ξεφεύγουμε από τον ωχαδερφισμό και να μη μένουμε μόνο στην καταγγελία ενός προβλήματος. Να αναζητούμε και τρόπους λύσης...

Kapetanissa
24-10-2007, 11:08
Για τους επιβάτες συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν προσέχει την επίδειξη σωστικών. Έχεις αναρωτηθεί το γιατί; Φταίνε όλοι μαζί οι επιβάτες; Φταίει ο τρόπος που γίνεται η επίδειξη; Φταίει η παιδεία του τόπου που έτσι τους έχουμε κάνει τους σημερινούς ανθρώπους με το "ωχ αδερφέ" δόγμα τους; Και γιατί άλλοι λαοί (πχ Γερμανοί) συμπεριφέρονται διαφορετικά; Λες να φταίνε τα κύτταρα του Έλληνα; Ας μη βλέπουμε μόνο την επιφάνεια του παγόβουνου. Καλό είναι πρώτοι εμείς να ξεφεύγουμε από τον ωχαδερφισμό και να μη μένουμε μόνο στην καταγγελία ενός προβλήματος. Να αναζητούμε και τρόπους λύσης...

Apostolos
24-10-2007, 20:53
Λίγο ξεφύγαμε και μπορεί να δημιουργιθεί ξεχωριστό Θέμα με το αντικείμενο των φωτιών για να μπορέσουμε να διασταυρώσουμε τα ξίφοι μας :)

Apostolos
24-10-2007, 20:53
Λίγο ξεφύγαμε και μπορεί να δημιουργιθεί ξεχωριστό Θέμα με το αντικείμενο των φωτιών για να μπορέσουμε να διασταυρώσουμε τα ξίφοι μας :)

Apostolos
24-10-2007, 20:53
Λίγο ξεφύγαμε και μπορεί να δημιουργιθεί ξεχωριστό Θέμα με το αντικείμενο των φωτιών για να μπορέσουμε να διασταυρώσουμε τα ξίφοι μας :)

Παναγιώτης
25-10-2007, 13:02
Ξεφύγαμε λίογο αλλά πιστεύω ότι σε κάθε συζήτηση για πλοίο καλό είναι να συζητάμε και τα θέματα ασφαλείας. Ειδικότερα στα πλοία που γίνονται και μετασκευές. Εχω ταξιδέψει με πλοίο που για να πάω στην καμπίνα έπρεπε να ακολουθήσω ένα λαβύρινθο από διαδρόμους και σε έναν από αυτούς κάποιος καμαρώτος θεώρησε καλό να αφήσει μια ...ηλεκτρική σκούπα, καταλαβαίνετε πως ένιωσα στη σκέψη τι θα γινόταν αν έπρεπε να βγεί έξω ο κόσμος σε περίπτωση ανάγκης.

Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;

Παναγιώτης
25-10-2007, 13:02
Ξεφύγαμε λίογο αλλά πιστεύω ότι σε κάθε συζήτηση για πλοίο καλό είναι να συζητάμε και τα θέματα ασφαλείας. Ειδικότερα στα πλοία που γίνονται και μετασκευές. Εχω ταξιδέψει με πλοίο που για να πάω στην καμπίνα έπρεπε να ακολουθήσω ένα λαβύρινθο από διαδρόμους και σε έναν από αυτούς κάποιος καμαρώτος θεώρησε καλό να αφήσει μια ...ηλεκτρική σκούπα, καταλαβαίνετε πως ένιωσα στη σκέψη τι θα γινόταν αν έπρεπε να βγεί έξω ο κόσμος σε περίπτωση ανάγκης.

Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;

Παναγιώτης
25-10-2007, 13:02
Ξεφύγαμε λίογο αλλά πιστεύω ότι σε κάθε συζήτηση για πλοίο καλό είναι να συζητάμε και τα θέματα ασφαλείας. Ειδικότερα στα πλοία που γίνονται και μετασκευές. Εχω ταξιδέψει με πλοίο που για να πάω στην καμπίνα έπρεπε να ακολουθήσω ένα λαβύρινθο από διαδρόμους και σε έναν από αυτούς κάποιος καμαρώτος θεώρησε καλό να αφήσει μια ...ηλεκτρική σκούπα, καταλαβαίνετε πως ένιωσα στη σκέψη τι θα γινόταν αν έπρεπε να βγεί έξω ο κόσμος σε περίπτωση ανάγκης.

Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;

confused
02-11-2007, 18:51
Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;


Τα ίδια με την Καπετάνισσα έζησα κι εγώ, στο Α.Κ. ΙΙ, στην επιστροφή από Κουφονήσι. Μισή ώρα οι διάδρομοι γεμάτοι και να μην υπάρχει μια ανακοίνωση ή κάποιος από το πλήρωμα να πει ότι θα αργήσουμε ή κάτι τέλος πάντων. :evil:

Αλλά, το βασικό μου πρόβλημα με αυτό το πλοίο ήταν ότι, για εμένα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πλοίο.
Αεροπλάνο, τρένο, ότι θες, αλλά όχι πλοίο. Μα να μην υπάρχει μια, ΜΙΑ ρημάδα πόρτα να βγεις λίγο έξω? :shock:

Σαν ποντίκι ένοιωθα. :confused:
Προτιμώ να κάνω το διπλάσιο χρόνο με "συμβατικά" πλοία παρά να ξαναπεράσω 4 ώρες σαν φυλακισμένη!

confused
02-11-2007, 18:51
Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;


Τα ίδια με την Καπετάνισσα έζησα κι εγώ, στο Α.Κ. ΙΙ, στην επιστροφή από Κουφονήσι. Μισή ώρα οι διάδρομοι γεμάτοι και να μην υπάρχει μια ανακοίνωση ή κάποιος από το πλήρωμα να πει ότι θα αργήσουμε ή κάτι τέλος πάντων. :evil:

Αλλά, το βασικό μου πρόβλημα με αυτό το πλοίο ήταν ότι, για εμένα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πλοίο.
Αεροπλάνο, τρένο, ότι θες, αλλά όχι πλοίο. Μα να μην υπάρχει μια, ΜΙΑ ρημάδα πόρτα να βγεις λίγο έξω? :shock:

Σαν ποντίκι ένοιωθα. :confused:
Προτιμώ να κάνω το διπλάσιο χρόνο με "συμβατικά" πλοία παρά να ξαναπεράσω 4 ώρες σαν φυλακισμένη!

confused
02-11-2007, 18:51
Στο συγκεκριμένο πλοίο είναι πολύ σοβαρό ότι οι διάδρομοι γεμίζουν πριν την άφιξη στο λιμάνι και θα έπρεπε να βγαίνει ανακοίνωση να μη σηκώνεται κανείς από τη θέση του μέχρι την άφιξη. Αλήθεια πρόσεξε κανέις που ήταν οι πυροσβεστήρες στο σαλόνι, που ήταν οι σταθμοί συγκεντρώσεως και οι έξοδοι κινδύνου;


Τα ίδια με την Καπετάνισσα έζησα κι εγώ, στο Α.Κ. ΙΙ, στην επιστροφή από Κουφονήσι. Μισή ώρα οι διάδρομοι γεμάτοι και να μην υπάρχει μια ανακοίνωση ή κάποιος από το πλήρωμα να πει ότι θα αργήσουμε ή κάτι τέλος πάντων. :evil:

Αλλά, το βασικό μου πρόβλημα με αυτό το πλοίο ήταν ότι, για εμένα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πλοίο.
Αεροπλάνο, τρένο, ότι θες, αλλά όχι πλοίο. Μα να μην υπάρχει μια, ΜΙΑ ρημάδα πόρτα να βγεις λίγο έξω? :shock:

Σαν ποντίκι ένοιωθα. :confused:
Προτιμώ να κάνω το διπλάσιο χρόνο με "συμβατικά" πλοία παρά να ξαναπεράσω 4 ώρες σαν φυλακισμένη!

Apostolos
04-11-2007, 19:59
Το πλοίο άς σημειώσουμε ότι είναι στο Πέραμα.

Apostolos
04-11-2007, 19:59
Το πλοίο άς σημειώσουμε ότι είναι στο Πέραμα.

Apostolos
04-11-2007, 19:59
Το πλοίο άς σημειώσουμε ότι είναι στο Πέραμα.

Espresso Venezia
01-02-2008, 00:13
Εγώ θα έλεγα ΚΕΝΤΕΡΗΣ 2 (http://www.youtube.com/watch?v=mOLw9DLDeVE)


Κι εγώ προτιμώ το μικρό Αιολάκι (νύν Αίολος Κεντέρης 2), παρόλω που δεν έχω ταξιδέψει μαζί του...

Μιας και φαίνεται ότι το πλοίο έχει αρκετούς φαν, ας δούμε και μια φωτογραφία του την περασμένη Κυριακή στο Πέραμα,
όπου εδώ και αρκετό καιρό παραμένει έρημο και μόνο. :)

2326

Espresso Venezia
01-02-2008, 00:13
Εγώ θα έλεγα ΚΕΝΤΕΡΗΣ 2 (http://www.youtube.com/watch?v=mOLw9DLDeVE)


Κι εγώ προτιμώ το μικρό Αιολάκι (νύν Αίολος Κεντέρης 2), παρόλω που δεν έχω ταξιδέψει μαζί του...

Μιας και φαίνεται ότι το πλοίο έχει αρκετούς φαν, ας δούμε και μια φωτογραφία του την περασμένη Κυριακή στο Πέραμα,
όπου εδώ και αρκετό καιρό παραμένει έρημο και μόνο. :)

2326

Espresso Venezia
01-02-2008, 00:13
Εγώ θα έλεγα ΚΕΝΤΕΡΗΣ 2 (http://www.youtube.com/watch?v=mOLw9DLDeVE)


Κι εγώ προτιμώ το μικρό Αιολάκι (νύν Αίολος Κεντέρης 2), παρόλω που δεν έχω ταξιδέψει μαζί του...

Μιας και φαίνεται ότι το πλοίο έχει αρκετούς φαν, ας δούμε και μια φωτογραφία του την περασμένη Κυριακή στο Πέραμα,
όπου εδώ και αρκετό καιρό παραμένει έρημο και μόνο. :)

2326

Apostolos
10-03-2008, 07:02
Τελικά άλλαξαν τα μπλόκ των μηχανων???

Apostolos
10-03-2008, 07:02
Τελικά άλλαξαν τα μπλόκ των μηχανων???

Apostolos
10-03-2008, 07:02
Τελικά άλλαξαν τα μπλόκ των μηχανων???

kalypso
18-03-2008, 23:59
4028

4029

Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ,στο Πέραμα το περασμένο Σάββατο 15/3.

kalypso
18-03-2008, 23:59
4028

4029

Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ,στο Πέραμα το περασμένο Σάββατο 15/3.

kalypso
18-03-2008, 23:59
4028

4029

Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ,στο Πέραμα το περασμένο Σάββατο 15/3.

STRATHGOS
29-03-2008, 20:17
ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΗ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ;;;!:confused:

STRATHGOS
29-03-2008, 20:17
ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΗ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ;;;!:confused:

STRATHGOS
29-03-2008, 20:17
ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΘΗ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ;;;!:confused:

Leo
29-03-2008, 23:46
Απ' ότι φημολογέιται και συζητέιται για το ΣΑΣ, θα κάνει Σύρο Τήνο Μύκονο φέτος.

Leo
29-03-2008, 23:46
Απ' ότι φημολογέιται και συζητέιται για το ΣΑΣ, θα κάνει Σύρο Τήνο Μύκονο φέτος.

Espresso Venezia
05-04-2008, 13:40
Μετά από πολύυυυυυυυυυυ, πολύ καιρό ανάπαυσης στο Πέραμα :mrgreen:, το πλοίο μεθόρμισε στο μεγάλο μας λιμάνι από όπου και η σημερινή φώτο παρέα με το Speedrunner II.

4952

MYTILENE
05-04-2008, 16:23
Πολύ ωραία η φώτο σου φίλε σ'ευχαριστούμε.Είναι το αγαπημένο μου ΑΙΟΛΟΣ.Ξεκινάει για ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ ΜΥΚΟΝΟ έμαθα?Το πότε δε ξέρω.

Νικόλας
08-04-2008, 19:34
Τα κεντέρης 1 και 2 σήμερα στην δεξαμενή στο σκαραμαγκά

captain 83
08-04-2008, 21:44
Για αρχές Μαίου λένε με αναχώρηση από Πειραιά 07:45 όταν έχει πρωινά, ενώ για απογευματινά ίσως πάρει κάποιο δρομολόγιο κατά τις 5 με 5:30.

Υ.Γ. Εννοείται ότι δεν θα κάνει διπλά δρομολόγια. Μη μπερδευτεί κανένας.

captain 83
08-04-2008, 21:52
Τελικά μπερδεύτηκα. Καμμιά φορά δεν κοιτάω του τίτλου του θέματος, αλλά βλέπω κατευθείαν τα μηνύματα. Έτσι κι εδώ, έχει γίνει ένα μπερδεμματάκι με τα μηνύματα του φίλου Espresso Venezia και MYTILENE, καθώς αφορούν τον Κεντέρη ΙΙ. Αυτά είδα κι εγώ κι έγραψα για τον ΙΙ στο θέμα του Ι. Παρακαλώ τους κ.κ moderators όπως μεταφέρουν το μήνυμά σου στο αντίστοιχο θέμα.

Υ.Γ. Τα δύο παραπάνω μηνύματα των φίλων έχουν ήδη μεταφερθεί στο thread του Κεντέρη ΙΙ, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Μήπως θα ήταν καλό να σβηστούν από εδω;

Espresso Venezia
08-04-2008, 22:05
Φίλε captain 83 έχεις ένα δίκιο για να μπερδευτείς.

Με τη διαφορά βέβαια ότι εγώ το πιο πάνω ποστ δεν το είχα στείλει στο παρόν θέμα αλλά στο θέμα του Αίολος Κεντέρης ΙΙ. ΕΔΩ (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=73206&postcount=25) δηλαδή που είναι και το πρωτότυπο μήνυμα έτσι όπως το είχα ανεβάσει, χωρίς link δηλαδή.

Τώρα πως το συγκεκριμμένο μήνυμα αλλά και η απάντηση του φίλου ΜΥΤΙΛΕΝΕ βρέθηκαν και στο παρόν θέμα............ άγνωσται αι βουλαί.....

Μήπως να επιληφθεί κάποιος moderator ???

Νaval22
08-04-2008, 23:12
μάλλον το λογισμικό τρελάθηκε αυτή τη στιγμή βλέπω τρία διαφορετικά θέματα που αφορούν κεντέρη 2

Thanasis89
08-04-2008, 23:23
Έψαχνα κι εγώ να πω το παράπονό μου... Ευτυχώς με πρόλαβατε... Βασικά χάθηκα τι έγινε :confused: ;

Leo
09-04-2008, 05:04
Φίλοι συγνώμη, όντως τα έκανα λίγο σαλάτα ...Επίζω τώρα να πήγαν στην θέση τους όλα. Αν καπόιος έχει δημοσιεύσει κάτι και δεν φαίνεται... παρακαλώ να το ξσαναγράψει... " Ο δαίμων του Τυπογραφείου " :grin:. Οι Κεντέρηδες fans συνεχίστε :wink:

Leo
11-04-2008, 13:47
Επέστρεψε στον Πειραιά πριν λίγο φρέσκος φρέκσος μετά τον δεξαμενισμό του.

Nautikos II
11-04-2008, 22:22
Ετσι ακριβως εγινε, ημουν στο κοκκινο οταν μπηκε, πανεμορφο πλοιο

MYTILENE
11-04-2008, 22:49
Προσωπικά πιστεύω οτι είναι από τα καλύτερα και πιο όμορφα από τα ταχύπλοα της ΝΕΛ
!!!!Καμία φώτο ρε παιδιά για μας από τη Μυτιλήνη που δε το βλέπουμε σχεδόν ποτέ:(:(

Nautikos II
11-04-2008, 22:51
Οριστε φιλε μου, :-D
5176

Leo
11-04-2008, 22:54
Την φωτογραφία θα την αναλάβει ο φίλος Τσέντζος, ενώ εγώ θα σας πω οτι το πλοίο βρίσκεται δεμένο στον Αγιο Σπυρίδωνα. Στην θέση του έχει δέσει ο μεγαλύτερος αδελφός του Αίολος Κεντέρης Ι.

MYTILENE
12-04-2008, 10:16
Σας ευχαριστώ φίλοι.Τέλεια η φώτο σου Tsentzo

Nautikos II
17-04-2008, 14:07
Αυριο στις 07:45 το θηριο παει για Συρο Τηνο Μυκονο

Leo
17-04-2008, 14:35
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι βρίσκεται στην θέση του τέως speedrunner, δηλαδή στον Άγιο Σπυρίδωνα! Για τους κακομαθημένους ΣυροΤηνοΜυκωνιάτες (που βγαίνουν απο τον Ηλεκτρικό και μπαίνουν στα βαπόρια, χρόνια τώρα) αυτό είναι ένα πρόβλημα. Δεν ξέρω αν η θέση του Speedrunner IΙ, στην Πλ. Καραϊσκάκη, είναι μόνιμη ή θα αλλάξει με το τον Αίολο Κεντέρη ΙΙ αργότερα. Αλήθεια λεωφορεία του ΟΛΠ για τα 200αρια γιατί δεν πάνε? Οι επιβάτες απο εκεί δεν πληρώνουν τα ιδια λιμενικά (ΟΛΠικά) τελή με τους απέναντι?

Nautikos II
18-04-2008, 08:45
Αν και το ΥΕΝ εγραφε Aeolos Kenteris II για Συρο Τηνο Μυκονο σημερα στης 07:45, το πλοιο μεχρι της 08:00 που ημουν εκει, δεν εφυγε

MYTILENE
18-04-2008, 08:54
Κάποιο λάθος μήπως κάνανε πάλι?Δεν το είδα χθές ούτε στο openseas.

Nautikos II
18-04-2008, 09:06
Μαλον καποια βλαβη, τωρα το βαλαν για 17:00 σημερα, μονο Συρο Μυκονο

Νaval22
18-04-2008, 21:29
Μα τι βλάβες και δρομολόγια λέτε βρε παιδιά αφού ο αίολος 2 δεν πρόκειται να ξεκινήσει τώρα μαλλον μέσα στο Μαίο το αιολος 1 θα ξεκινησει για παρο ναξο μεσα στη βδομάδα

polykas
18-04-2008, 21:37
To πλοίο θα ξεκινήσει τον Μάιο δρομολόγια.Θα γίνει ένα δοκιμαστικό δρομολόγιο την Δευτέρα 21-4-08 για Σύρο Τήνο Μύκονο.Αυτό που ξεκινάει άμεσα είναι το Αίολος Κεντέρις 1 όπου αύριο θα πραγματοποιήσει δρομολόγιο πιστοποίησης για Πάρο-Νάξο.

Paralia
18-04-2008, 21:41
Από λάθος πάντως, το openseas έδειχνε τον Αίολο I στα δρομολόγια από σήμερα.

gasim
21-04-2008, 10:42
Σήμερα (Μ. Δευτέρα) το δείχνει το syros.observer με προορισμό Πάρο Νάξο, αλλά με ταχύτητα μόλις 12.8 κόμβους... Τί γίνεται;

Γιάννης Φ
21-04-2008, 10:46
Είναι το δοκιμαστικό του δρομολόγιο!;)

MYTILENE
21-04-2008, 11:26
Ποιός είναι κάπτεν στο πλοίο?

gasim
21-04-2008, 12:28
και πριν από λίγο ανέβασε τα γκάζια στα 21.5. Το Blue Star θα το προσπέρναγε αν δεν ήταν στην ..αντίθετη πορεία.

gasim
21-04-2008, 14:39
H ...περικύκλωση της Κύθνου, από το Κεντέρης ΙΙ. 21-4-2008.

gasim
21-04-2008, 15:41
o ...φιόγκος σε πλήρη ανάπτυξη...

Νικόλας
21-04-2008, 21:37
!!!!Σύγρουση του ΚΕΝΤΕΡΗ ΙΙ στο λιμάνι του Πειραιά με το ΡΟΔΑΝΘΗ!!!!

Nautikos II
22-04-2008, 10:29
Μετα απο το ατυχες περιστατικο που ειχε χτες, σιγουρα υπαρχουν φωτογραφιες απο το σκηνικο, αλλα εγω θα ανεβασω μια, που ειναι ΄΄υγειης και ομορφος΄΄;)

2nd mate
22-04-2008, 21:25
Ποιός είναι κάπτεν στο πλοίο?

παιδια ποιος ειναι τελικα ο καπετανιος γιατι διαβασα σε ενα site οτι ειναι υπο κρατηση στο Α΄Λιμενικο.

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
24-04-2008, 19:07
Ψιλοφενεται η ζημια του Κεντερη παρακατω .... Αν και ειναι απο μακρυα

http://kyriakidis.fotopic.net/p49933828.html

cmitsos
24-04-2008, 19:39
παει η μυτη του κυρίου:???:

STRATHGOS
24-04-2008, 22:17
καλα πως εγινε..!:rolleyes:

ΦΑΝΑΡΙ
25-04-2008, 00:14
:D:rolleyes::mrgreen:

Markos
25-04-2008, 00:20
Ποσο αραγε θα κοστιζει η επισκευη μιας τετοιας ζημιας;

karystos
25-04-2008, 08:35
Η μύτη του ΑΙΟΛΟΣ δεν είναι ένα απλό κοράκι, εκεί πάνω έχει αισθητήρες και διάφορα όργανα που είναι πιο δύσκολο και ακριβο να επισκευαστούνε από τη λαμαρινοδουλειά. Καπετάνιος πρέπει να ήτανε ο καπτα Γιάννης ο Σκλαβούνος από την Τήνο, καλός ναυτικός και καλό παιδί, έμπειρος στα ταχύπλοα, είναι και φίλος και μας έχουνε ζώσει τα φίδια. Ας περιμένουμε πιό πολλά στοιχεία αλλά για να έκανε λάθος το βλέπω πολύ δύσκολο. Σε δοκιμαστικό ήτανε δεν είχε καμιά πρέσσα.

AegeanIslands
25-04-2008, 22:52
Η μύτη του ΑΙΟΛΟΣ δεν είναι ένα απλό κοράκι, εκεί πάνω έχει αισθητήρες και διάφορα όργανα που είναι πιο δύσκολο και ακριβο να επισκευαστούνε από τη λαμαρινοδουλειά. Καπετάνιος πρέπει να ήτανε ο καπτα Γιάννης ο Σκλαβούνος από την Τήνο, καλός ναυτικός και καλό παιδί, έμπειρος στα ταχύπλοα, είναι και φίλος και μας έχουνε ζώσει τα φίδια. Ας περιμένουμε πιό πολλά στοιχεία αλλά για να έκανε λάθος το βλέπω πολύ δύσκολο. Σε δοκιμαστικό ήτανε δεν είχε καμιά πρέσσα.
OI YPERYTHRES TOU NIGHT VISION!

MYTILENE
29-04-2008, 16:56
Μέτα από όλα αυτά που λέχθηκαν σε διάφορα topic μήπως ξέρει κάποιος που βρίσκεται το πλοίο,σε τι κατάσταση είναι και πότε θα ξεκινήσει?

Apostolos
29-04-2008, 17:52
Το πλοίο παραμένει άγνωστο για πόσο στο σημείο που έδεσε μετά το ατύχημα! Μακάρι να προλάβει την σεζόν...

STRATHGOS
29-04-2008, 18:14
λετε!! αν παρει πολη καιρο να βαλουν στην θεση του τον μεγα ΚΕΝΤΕΡΗ :confused: μπα ε!!!

Markos
03-05-2008, 19:44
Fotos tou ploiou apo peiraia

Νaval22
07-05-2008, 19:17
Στην ώρα του θα ξεκινήσει το πλοίο απο ότι άκουσα

Thanasis89
07-05-2008, 19:30
Να κάνω μια ερώτηση ; Παρατήρησα στις φώτο ότι το πλοίο αποβάλει νερά που είναι από το σύστημα ψύξης των κινητήρων (πιστεύω / αν κάνω λάθος διορθώστε με). Χρειάζεται να δουλεύουν οι γεννήτριες όταν το πλοίο είναι αγκυροβολημένο και ειδικά όταν το συγκεκριμένο μετά το ατύχημα δεν πρόκειται να εκτελέσει δρομολόγια (αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά) ; :confused:

Νaval22
07-05-2008, 20:07
Φυσικά,οι γεννητριες δεν δουλεύουν μόνο όταν το πλοίο είναι εν πλώ λειτουργούν και στο λιμάνι έτσι ώστε να υπάρχει φωτισμός και να λειτουργήσουν τα μηχανήματα του πλοίου

Thanasis89
07-05-2008, 20:11
Ευχαριστώ πολύ Στέφανε. Πιστεύω πως δεν θα είναι οι κύριες γεννήτριες.

Leo
07-05-2008, 20:16
Φίλε μου Theologos Eleni, ξέρεις βέβαια ότι όταν ένα πλοίο είναι σε ακηνισία, αλλά προετοιμάζεται για να μπεί σε κάποια γραμμή κάνει διάφορες δουλειές συντήρησης, δηλαδή χρωματισμούς, επισκευές μηχανημάτων, συστημάτων ασφαλείς και χίλες δυό άλλες δουλειές.
τα περασισσότερα από αυτά χρειάζονται τουλάχιστον ημεκρικό ρεύμα δηλαδή ηλεκτρογεννήτρια (-ες). Με αλλά λόγια την ημέρα δουλέυουν και την νύχτα όταν σχολάσουν όλοι.... και η φύσις ησυχάζει ..... σβήνουν και οι γεννήτριες και σταματούν τα γάργαρα νερά της ψυξης. ;)

Νaval22
07-05-2008, 20:19
Πιστεύω πως δεν θα είναι οι κύριες γεννήτριες.

Τι έννοεις?γενικά οι γεννήτριες του πλοίου είναι συνήθως 3 στα επιβατηγά και έχουν την ίδια ισχύ στις περισσότερες περιπτώσεις τα φορτιά εν πλω τα σηκώνουν οι δύο τώρα στο λιμάνι ίσως να αρκεί και μία

Thanasis89
07-05-2008, 20:43
Αυτό κυρίως με ενδιέφερε, αν δουλεύουν και την νύχτα. Όσο αφορά τις γεννήτριες γνώριζα ότι υπήρχαν 3, απλά πίστευα ότι μία από τις τρεις είναι μικρότερης ισχύος. Δεν είναι ήξερα για τα μεγάλα πλοία αν δουλεύουν 24ώρες το 24ωρο. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ! :)

nautikos
23-05-2008, 07:58
Χθες ειχε απομακρυνθει ο μουσαμας που τοσο καιρο εκρυβε το τρακο απο τα αδιακριτα ματια καραβολατρων και μη. Μαλλον καμια επιθεωρηση θα κανενα η το πηρε ο αερας:lol:

speedrunner
23-05-2008, 09:35
Αυτή την στιγμή έχει βγεί για δοκιμαστικό!!!!

STRATHGOS
23-05-2008, 09:43
Αυτή την στιγμή έχει βγεί για δοκιμαστικό!!!!
δηλαδη το πλοιο ειναι ετοιμο επησκευαστικαι!!! ποτε θα μπει να παω γεια εισητηρια!!!:D

Apostolos
23-05-2008, 16:04
Το πλοίο πήγε στον μώλο ΔΕΗ Κερατσινίου πιθανών για τα μπαλώματα

Apostolos
29-05-2008, 21:10
Ποιά μπαλώματα... Εδώ μας το ξυρίσανε (http://apostolossphotos.fotopic.net/p50818368.html)!

Thanasis89
29-05-2008, 21:18
Πωπω τι έπαθε το κακομοιρο στα καλά του καθουμένου. Αυτό θα πει μπλέξιμο... (τέτοια εποχή)

STRATHGOS
30-05-2008, 12:58
παντος θα μπει κατα της 20

gasim
31-05-2008, 15:16
Και μια ...αναμνηστική, με τα διαφημιστικά της τότε ΤΙΜ. Τραβηγμένη από το Σούνιο, 18-7-2004.

Speedkiller
06-06-2008, 13:39
Φίλε gasim φοβερότατη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

scoufgian
06-06-2008, 20:09
Το πλοιο επεστρεψε στο λιμανι,με τη νεα του πλωρη.Ενα μικρο βαψιματακι του λειπει.........
7182

Speedkiller
08-06-2008, 21:41
Φίλε Scoufgian δεν του λείπει ούτε αυτό πλέον...:DΑν και να πω μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο πλόιο κ δε μου αρέσε που πλέον φαίνεται οτι η πλώρη του έιναι πρόσθετο κομμάτι...Κρίμα που στραβομουτσούνιασε...:(

Leo
09-06-2008, 07:37
το παρατήρησα κι εγώ αυτό φίλε μου Speedkiller και ναι έχει δίκιο. Νομίζω όμως ότι η πλαϊνή του όψη δεν έχει επηρεαστεί, αν το δούμε από πιο μακρυνή απόσταση. Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά για το καράβι και να δουλέψει τη σεζόν χωρίς άλλα προβλήματα

nautikos
09-06-2008, 17:18
Σημερα το πρωι το πλοιο ειχε βγει για δοκιμαστικο και στο τελος εκανε κατι σβουριδια εξω και μακρυα απο την μπουκα για να ειναι σιγουρος αυτη τη φορα...:mrgreen:

Leo
09-06-2008, 21:55
...............στο τελος εκανε κατι σβουριδια εξω και μακρυα απο την μπουκα για να ειναι σιγουρος αυτη τη φορα...:mrgreen:

Μ αρέσει η bold έκφραση ναυτικέ.... :D

MYTILENE
13-06-2008, 10:49
Ξεκινάει σήμερα μαθαίνω.Καλή αρχή να έχει,χωρίς προβλήματα.στούκες κλπ:p!!Άντε και καλές κόντρες με το..........ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ;);)

Speedkiller
13-06-2008, 15:37
Τι εννοείς φίλε MYTILENE???Θα μπορόυσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος???:o

MYTILENE
13-06-2008, 16:53
Θέλω να πώ φίλε speedkiller οτι σε λίγες μέρες μας αφήνει-κατα ένα μεγάλο ποσοστό και από έγκυρη πληροφορία- το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ για δρομολόγιο Πειραιάς-Σύρο-Μύκονο(ίσως Σάμο)-Χίο!!!!Άρα βγαίνει ότι θα "κοντραρίζεται" και με το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ΙΙ τουλάχιστον στο Σύρο-Μύκονο.;)

Speedkiller
13-06-2008, 17:11
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση αν και τα νέα σου μου φαίνονται άσχημα...ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ!!!!:cry::cry::cry:

zamas
13-06-2008, 20:40
Ξεκίνησε τα δρομολόγια φαίνεται ο AEOLOS KENTERIS IΙ για Σύρο Μύκονο Πειραία
7605

Speedkiller
16-06-2008, 19:06
http://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=7738&d=1213635910
Μια χθεσινή φωτογραφία καθώς πλησιάζει στον Πειραιά...

Speedkiller
16-06-2008, 19:09
Σόρρυ για το μπέρδεμα με τα links...Κάποια χαζομάρα έκανα...

Leo
16-06-2008, 22:25
Πάντως αν δεν είχες γράψει για την Ρομίλντα έκανα πρόταση μομφής για μονόπλευρη ενημέρωση :p:p (δηλ. ΝΕΛ ΝΕΛ ΝΕΛ και ΝΕΛ ααα και ΝΕΛ) :p

Speedkiller
16-06-2008, 22:30
Ψέμματα!!!Έχω γράψει Post και στο βιτσεντζο... :-P :-P :-P

Leo
16-06-2008, 22:32
Σωστός, απολογούμαι φίλε Speedkiller :D

taxman
23-06-2008, 18:03
TO PLOIO PAEI GIA SAFAGA :confused::confused::confused:SE LIGES MERES PAEI KAI AYTO.

Νικόλας
23-06-2008, 18:10
είσε σίγουρος φίλε εγώ ξέρω ότι το καλοκαίρι έχει κανονικά δρομολόγια και δεν θα φύγει δεν ξέρω........

taxman
23-06-2008, 19:45
είσε σίγουρος φίλε εγώ ξέρω ότι το καλοκαίρι έχει κανονικά δρομολόγια και δεν θα φύγει δεν ξέρω........
nai sigoyro einai

gvaggelas
25-06-2008, 20:29
Καλά δεν έλεγαν ότι θα μπει Χίο-Μυτιλήνη? Εφόσον θα το ξαναστείλουν κάτω τότε για ποιο λόγο το έφεραν πίσω, εφόσον μάλιστα είχε ακουστεί ότι το πλοίο πουλήθηκε στους άραβες...

Νικόλας
26-06-2008, 09:58
παιδιά εγώ ξέρω ότι το πλοίο θα μένει εδώ και δεν πάει κάτω μέχρι στιγμής το καλοκαίρι θα μείνει εδώ σήμερα κατέβηκα στον πειραιά για μια δουλειά και τσούπ πετάχτηκα μια για ένα 5 λεπτο σε μια πύλη είδα μπροστά μ τον καντέρη και το φοτογράφησα αλλά είναι από κινητό και δεν είναι και τέλεια
8286
8287

Leo
26-06-2008, 10:25
Νικόλα είσαι βέβαιος ότι έχεις αγοράσει κινητό ή μήπως αγόρασες φωτογραφική μηχανή που έχει και κινητό? Αυτές οι φωτογταφίες είναι πολύ καλές... :D

Νικόλας
26-06-2008, 11:25
χαχαχαχαχ να σε καλά :mrgreen:

taxman
26-06-2008, 17:08
χαχαχαχαχ να σε καλά :mrgreen:
kalhspera SYTAIA E OLOYS TO PLOIO KATEBENEI GIA ERYURA TA TAILEA DROMOLOGIA EINAI PAR-SAB-KYR KAI TI DEYTERA KAI META STH SAFAGA. STO PLOIO EXOYN EIDH SYMANSH STA ARABIKA.

STRATHGOS
28-06-2008, 14:06
kalhspera SYTAIA E OLOYS TO PLOIO KATEBENEI GIA ERYURA TA TAILEA DROMOLOGIA EINAI PAR-SAB-KYR KAI TI DEYTERA KAI META STH SAFAGA. STO PLOIO EXOYN EIDH SYMANSH STA ARABIKA.
ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΛ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑΧΥΠΛΟΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΛΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!

Paralia
28-06-2008, 14:18
Δε νομίζω πως είναι θέμα ντροπής. Η ΝΕΛ είναι εταιρεία εισηγμένη στο χρηματιστήριο, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αυτά μπορεί, αυτά κάνει.

Speedkiller
28-06-2008, 16:01
Φίλε Paralia μιλάς από την τυπική-νομική-οικονομική πλευρά του θέματος και από την πλευρά της εταιρείας...Όπως καταλαβαίνεις όμως μερικοί εδώ μέσα δεν ασχολούμαστε με τη Ναυτιλία από αυτή (μόνο) τη σκοπιά...Πέραν των συναισθηματισμών επίσης υπάρχει και η πλευρά του επιβάτη...Κ δεν νομίζω πως σε αυτό διαφωνείς...Και όντως είναι ντροπή κατά τη γνώμη μου...Έχουν μόνο τα παλαιά στην βασικότερη γραμμή τους και όλα τα καινούρια τα στέλνουν στην εξορία ή σε άσχετες γραμμές...Ντροπή είναι για εταιρεία που ονομαζεται Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου!!!Να ονομαστεί Ventouris (red) lines και να πάνε όλα κάτω...:mad:

marioskef
28-06-2008, 17:10
Η εταιρεία στη Λέσβο αυτή τη στιγμή έχει τα καλύτερα συμβατικά της... Ίσως αυτό δικαιολογεί το ΝΕΛέσβου.
Από εκεί και πέρα τα new Κεντέρης προφανώς είναι για γραμμές τύπου Κυκλάδων και το μόνο που θα μπορούσε να μπει στη Χ-Μ είναι το old Κεντερης. Όμως όπως καταλαβέται αυτό το πλοίο έχει αποδειχτεί λόγω πετρελαίου κι όχι μόνο μια αποτυχία και δεν μπορεί να είναι κερδοφόρο... Καλώς και το διώξανε (αν το διώξανε).

Paralia
28-06-2008, 17:13
Speedkiller: Σαν επιβάτης, με τις σημερινές τιμές πετρελαίου, θα έπρεπε να πληρώσεις 100 ευρώ την οικονομική θέση για ταχύπλοο στη Μυτιλήνη. Θα τα πλήρωνες αυτά τα χρήματα; Επειδή ακριβώς εδώ μέσα, οι περισσότεροι που γράφουν, γνωρίζουν και κάποια πράγματα περισσότερα για τα πλοία, θα πρέπει να είναι και ρεαλιστικότεροι στις απαιτήσεις τους.

Speedkiller
28-06-2008, 17:35
Φίλε Paralia δεν το γνωρίζω εις βάθος όπως εσύ...Αν όμως τα ταχύπλοα είναι ασύμφορα ας τα πουλούσε να έπαιρνε συμβατικά...Ένα πιο καινούριο και πιο γρήγορο πλοίο για Χιο-Μυτιλήνη...Τέλος πάντων δεν ξέρω κατά πόσο κάτι είναι εφικτό αλλά δεν το θεωρώ σωστό τόσα νέα πλοία της εταιρείας να δουλεύουν αλλού και κανένα στη γραμμή αυτή...Τώρα που θα φύγει και το Νήσσος Χίος...

Νικόλας
28-06-2008, 19:25
παιδιά ΝΕΛ δεν υπάρχει αυτή την στιγμή σαν εταιρία μόνο σαν όνομα το κρατάνε γιατί συμφέρει η ΝΕΛ που ήταν παλιά πάει πέθανε

polykas
28-06-2008, 19:40
Αναχώρηση από την Τήνο.28-6-2008..........:D







8408

polykas
28-06-2008, 20:37
Tήνος 28-6-2008.Σας παραθέτω μία φωτό από ένα καταπληκτικό ρεμέντζο(Σβούρα) του Cpt Γιάννη Σκλαβούνου με το Αίολος Κεντέρις ΙΙ.Αύριο θα σας βάλω καρέ-καρέ όλο το ρεμέντζο....:D






8410

nautikos
29-06-2008, 20:19
Το μικρο γκρι σκαφος στο λιμενοβραχιονα πως λεγεται και τη γραφει στη μπαντα του (τελωνειο:confused:)?

polykas
29-06-2008, 22:31
Είσοδος στο Λιμάνι της Τήνου.29-6-2008..........:D







8495

mike_rodos
29-06-2008, 22:36
Mπράβο φίλε μου... πολύ καλές οι φώτο σου!!!

polykas
29-06-2008, 22:50
Έχουμε και συνέχεια φίλε μου.Μάλλον ήταν το τελευταίο ρεμέντζο του πλοίου μιας και από αύριο δένει για να κατηφορίσει για την Αραπιά.....:D



8497










8498















8499













8500














8501

Speedkiller
29-06-2008, 22:53
Polykas έδωσες ρέστα...

kalypso
29-06-2008, 22:57
αυτό θα πει...."eat my dust!!"
μπράβο polykas!

polykas
29-06-2008, 22:58
Και αυτή η φωτό για τον nautiko για να μας δώσει ορισμένες εξηγήσεις.:D






8502

Haddock
29-06-2008, 23:04
Το Αιγαίο βράζει, αλλά ο Αίολος δεν χαμπαριάζει...

Να είσαι πάντα καλά polykas!

nautikos
29-06-2008, 23:33
Και αυτή η φωτό για τον nautiko για να μας δώσει ορισμένες εξηγήσεις.:D

Καλα το εβλεπα λοιπον αλλα δεν το πιστευα...:D Τελικα ειναι οντως ενα ιταλικο περιπολικο σκαφος, ανηκει στην κλαση Corrubia, μια σειρα 26 σκαφων που διοικουνται απο την Guardia Finanza, το ιταλικο δλδ Υπουργειο Οικονομικων, ενα πραγμα σαν το ΣΔΟΕ. Στην πρυμνη με χρυσαφι γραμματα βρισκεται το ονομα του, αλλα δεν διακρινεται εδω λογω αναλυσης.

Το θεμα ειναι τη δουλεια μπορει να εχει εδω...:confused:

Leo
30-06-2008, 00:14
Θα χαμογελάσω μόνο :D, γι αυτό που σκέφτηκα (όσον αφορά το τί δουλειά έχει εδώ)... ;). Ευγενικά θα πώ ότι αφού εμείς δεν κάνουμε τίποτα ήρθαν ενισχύσεις...:p

STRATHGOS
30-06-2008, 11:52
[quote=polykas;88043]Έχουμε και συνέχεια φίλε μου.Μάλλον ήταν το τελευταίο ρεμέντζο του πλοίου μιας και από αύριο δένει για να κατηφορίσει για την Αραπιά.....:D

Εγω ελεγα να ανηφοριζει προς μυτιληνη ειναι ευκερια να το βαλουν δολιμαστικα:(
και με τα να το στιλουν οπου θελουν ειναι κριμα να μην το ξαναβαλουν στην γραμη πειραια χιο μυτιληνη εστο και για δοκιμη!!!:? μπορει να πιασει

polykas
01-07-2008, 23:28
Άφιξη στην Τήνο..........:D






8597

Leo
02-07-2008, 06:46
Polyka.... πως τα καταφέρνεις και είσαι πάντα στη σωστή μεριά τη κτάλληλη ώρα δεν ξέρω..:D. Τη συνέχεια θέλουμε ε?

Apostolos
06-07-2008, 19:55
Εδώ ξεκουράζετε στον Πειραιά....
8980

dk
12-07-2008, 16:33
Σημερα το πρωι στο λιμανι του Πειραια.

9436

MYTILENE
12-07-2008, 16:41
Πάει κι αυτό!!!!Ολα για τη κονόμα

heraklion
12-07-2008, 22:24
Το πούλησε και αυτό η ΝΕΛ???????

Leo
12-07-2008, 22:28
'Οχι φίλε heraklion. Ναυλώθηκε κι αυτό όπως και ο original Αίολος Κεντέρης στη Ερυθρά Θάλασσα για δρομολόγια απο την Νότια Αίγυπτο προς τη Σαουδική Αραβία.

Speedkiller
12-07-2008, 22:29
Το πούλησε και αυτό η ΝΕΛ???????
Όχι φίλε Heraklion!Απλά το ναυλώνει στο εξωτερικό και αν έχω καταλάβει καλά προς ερυθρά!?Σορρυ Λέο!!!Με πρόλαβες...:-D

heraklion
12-07-2008, 22:44
ωραία πράγματα.

mike_rodos
12-07-2008, 22:49
Ωραία πράγματα??? :(:(:( Ωραίο θα ήταν να έμενε Ελλάδα και να οργώνει τις θάλασσές μας!

Haddock
12-07-2008, 23:43
Πως να μείνει στην Ελλάδα όταν καταπίνει 7 τόνους πετρέλαιο την ώρα??? Εδώ τα HS ζορίζονται με τους 5tph. Μετρημένες οι μέρες για τα λαίμαργα ταχύπλοα ή gas guzzlers (http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_guzzler) αγγλιστί :mrgreen:

Leo
12-07-2008, 23:53
Να προσθέσω και με όχι ικανοποιητικές πληρότητες ιδίως στην Συροτηνομυκονία..... το γιατί το έχουμε εξηγήσει παλιότερα.

aris A
13-07-2008, 20:47
kai mia simerini foto tou AEOLOS KENTERIS 2 mprosta ap to Y.E.N

jvrou
14-07-2008, 23:17
Κ επίσης από όπου περνούσαν οι κεντέρηδες έφερναν πολλά απόνερα κ όλα και καμιά βαρκούλα βούλιαζαν. Μην ξεχνάμε το κότερο στο λιμάνι της Νάξου αν θυμάμαι καλά.. Το να σου λένε κόψε έξω απ'την Ίο, κόψε έξω από την Νάξο...είναι κάτι. Γιατί υποτείθεται ότι παρέχεις και κάτι στους πελάτες σου για να ανταποκριθούν στα εισιτήρια. Όλα αυτά έφερναν μία αύξηση της ώρας ταξιδίου που σε συνδυασμό με το ότι πίνουν σαν τρελά είχαν αυτή την κατάληξη.

Leo
15-07-2008, 07:01
Κ επίσης από όπου περνούσαν οι κεντέρηδες έφερναν πολλά απόνερα κ όλα και καμιά βαρκούλα βούλιαζαν. Μην ξεχνάμε το κότερο στο λιμάνι της Νάξου αν θυμάμαι καλά.. Το να σου λένε κόψε έξω απ'την Ίο, κόψε έξω από την Νάξο...είναι κάτι. Γιατί υποτείθεται ότι παρέχεις και κάτι στους πελάτες σου για να ανταποκριθούν στα εισιτήρια. Όλα αυτά έφερναν μία αύξηση της ώρας ταξιδίου που σε συνδυασμό με το ότι πίνουν σαν τρελά είχαν αυτή την κατάληξη.

Αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης και συμφωνώ με τον φίλο jvrou όπως τα λέει.

speedrunner
17-07-2008, 20:25
Αυτή την στιγμή είναι νότια της Σαντορίνης και κατηφορίζει για Αίγυπτο.

Speedkiller
17-07-2008, 21:06
Και με ιλλιγγιώδεις ταχύτητες βλέπω...:pΠαει και αυτό...Να ταν κι άλλο...

Espresso Venezia
17-07-2008, 22:06
Τώρα να σας πω ότι θα μου λείψει η ...σπάνια ομορφιά του, ψέμματα θα είναι. :oops:

Ας πάει στο καλό και καλές θάλασσες να έχει, αλλά εδώ μας φύγανε κουκλιά και κουκλιά....... :?

Speedkiller
24-07-2008, 20:14
Σε μία από τις τελευταίες αφίξεις προς Πειραιά...
Ισως αν το προλάβαινα λίγο νωρίτερα να ήταν πιο ωραία η φωτογραφία...
Ωστόσο νομίζω και πως έτσι αξίζει!!!

10264

jasonbourne
24-07-2008, 22:01
http://img142.imageshack.us/img142/6183/img5650qw9.th.jpg (http://img142.imageshack.us/my.php?image=img5650qw9.jpg)
Στις 16 Iουλιου στον Πειραια,διπλα στο Blue Star 2.

mastrovasilis
24-07-2008, 22:16
αξίζει speedkiller μόνο και μόνο που έχει φόντο το ηλιοβασίλεμα δίνει άλλο τόνο στην φωτό.... Εύγε;)

giannisk88
24-07-2008, 22:50
Είναι πολύ χάλια speedkiller!!
Τόσο χάλια που αξίζει να τη βάλω για screensaver στο pc!!!!;)

dimitris
24-07-2008, 22:59
Speedkiller κατι μου λεει πως θες να το σταυρωσεις το βαπορακι:p

sylver23
24-07-2008, 23:06
η φωτο που ειναι τραβηγμενη??αν δεν κανω λαθος απεναντι στα αριστερα ειναι η ψυταλλεια?

dimitris
24-07-2008, 23:09
η φωτο που ειναι τραβηγμενη??αν δεν κανω λαθος απεναντι στα αριστερα ειναι η ψυταλλεια?

sylver23 ειναι στην Πειραϊκη περιοχη Σταυρος τραβηγμενη(μετα το Σταυρο εχει πολλες ψαροταβερνες) και οντος στο βαθος αριστερα ειναι η ψυταλλεια.

Espresso Venezia
24-07-2008, 23:18
Πολύ ωραία φωτογραφία. Την ζήλεψα !!!

Τι να πρωτοπώ ??? Για τον υπέροχο ήλιο, τα graphics, τις σημαίες, τους ανθρώπους ''θολούς'' για να μην αποσπούν την προσοχή, όλο το σκηνικό ??? Πολύ ωραία φωτογραφία !!! :D

Τώρα γιατί μετά από τόσα εγκώμια δεν την λέω και ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ???
Το λες μόνος σου Κώστα...


Ισως αν το προλάβαινα λίγο νωρίτερα να ήταν πιο ωραία η φωτογραφία...

Είναι το μόνο της μειονέκτημα...:(

cmitsos
25-07-2008, 23:49
nel στείλτα όλα μακριά γίνε παγκόσμια εταιρεία! χαχαχαχαχα απλά ελεος κινησεις χωρίς προγραμματισμό. Που είναι ο κ.Αθηναίος π έχει απαντήσεις για όλα?

laz94
20-08-2008, 19:44
Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ στην προτελευταία του άφιξη στις 5-7-2008
(έχει και συνέχεια...)

laz94
20-08-2008, 19:48
κι άλλο...

laz94
20-08-2008, 19:50
Και το τέλος............

FLYING CAT 2
09-09-2008, 14:05
ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ NEL LINES ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΟΛΟ ΚΕΝΤΕΡΗ II[ΤΟΤΕ ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ II] ΚΑΙ ΤΟΥ RED SEA I.
15472

M.D.I
26-10-2008, 15:12
nel στείλτα όλα μακριά γίνε παγκόσμια εταιρεία! χαχαχαχαχα απλά ελεος κινησεις χωρίς προγραμματισμό. Που είναι ο κ.Αθηναίος π έχει απαντήσεις για όλα?
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΑΠ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΤΟΥ.

dimitris
26-10-2008, 16:10
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΑΠ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΤΟΥ.
Πρεπει να ειναι στο "RED SEA II" πρωην "Παναγια Παρου"

STRATHGOS
26-10-2008, 16:55
ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ NEL LINES ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΟΛΟ ΚΕΝΤΕΡΗ II[ΤΟΤΕ ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ II] ΚΑΙ ΤΟΥ RED SEA I.
15472
Kapio la8os exeis kani meta onomata diorfoseto . . .

dimitris
26-10-2008, 17:00
Ειναι το "Αιολος Εξπρες ΙΙ" σημερινο "Αιολος Κεντερης ΙΙ" και το τοτε "Αιολος Κεντερης" σημερινο "Red Sea I"
απλα δεν μας αναφερει την πηγη της φωτογραφιας οπως το κανετε πολλοι τελυταια και θα αρχισουν οι φωτογραφιες να φευγουν...

Νaval22
26-10-2008, 17:02
Η συγκεκριμένη έχει δημοσιευτεί σε κάποιο nel magazine του 2002 η του 03 αν θυμάμαι καλά

AegeanIslands
26-10-2008, 19:28
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΚΑΠ-ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΕΑ ΤΟΥ.

Ο κπτ Γιαννης πρεπει να εχει βγει σε γραφειο εταιρειας Φορτηγων Πλοιων.

STRATHGOS
27-10-2008, 14:03
MIRIZOME!! FRESKES FRESKES FOTO APO TO PLOIO!! POIOS AREGE 8A ANEBASI!!!!..E?:lol:

Speedkiller
27-10-2008, 14:45
Τι εννοείς Στρατηγε???

Νaval22
27-10-2008, 18:10
στραγηγε μυρίστηκε φωτο για λάθος κεντέρη,για ρίξε μια ματιά στο θέμα του 1

polykas
08-11-2008, 11:35
Στην Τήνο παρέα με τον Αίολο Κεντέρη...;)

Copyright Leandros

22212

MYTILENE
08-11-2008, 13:22
ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΩΤΟ !!!!Προσωπικά σε ΥΠΕΡ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φίλε μου!!!!!ΠΩΠΩ τι μου έκανες τώρα

FLYING CAT 2
15-11-2008, 13:06
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

MYTILENE
15-11-2008, 19:53
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?
Αρχές Δεκέμβρη ακούγεται οτι ανεβαίνει και μπαίνει Ενδοκυκλαδικά και αυτό στη θέση του ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ;)

AegeanIslands
15-11-2008, 21:13
Στην Τήνο παρέα με τον Αίολο Κεντέρη...;)

Copyright Leandros

22212

Aπο το ιχνος που αφηνουν τα απονερα φαινεται πως Ο captain περασε τα πεδιλα απο πανω οπως συνηθιζε και απολαμβανε...

MYTILENE
18-11-2008, 21:18
Με βάση εγκυρότατες πηγές έχει φύγει πλήρωμα για την Αίγυπτο για την παραλαβή του -ωραιότερου κατ'εμε-ΑΙΟΛΟΥ (2) το οποίο υπολογίζεται να είναι εδώ τέλος της εβδομάδας αρχές της άλλης;)

taxman
20-11-2008, 21:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ .ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΞΕΚΙΝΑ.

MYTILENE
21-11-2008, 18:52
Έτοιμάζεται να ρθεί,έρχεται,αναμένετε,καταφθάνει,σε λίγες ώρες θα είναι εδώ,τα χιλιο-είπαμε!!!!!Αλλά εγώ ΑΙΟΛΟΣ 2 ακούω και ΑΙΟΛΟΣ 2 Δεν βλέπω,τυφλόοοοοος,ματάκια έχω αλλά ΑΙΟΛΟΣ 2 δεν βλέπωωωωωω,τυφλόοοοος που έλεγε και ο Φωτόπουλος σε παλιά Ελληνική ταινία,και το μάτακι του γαρίδα:D:D:confused::rolleyes:

leonidas
21-11-2008, 22:29
Ερχεται,ερχεται!!!
Τωρα βρισκεται εξω απο τη Σητεια !
Καλως τα δεχτηκαμε !

Thanasis89
21-11-2008, 23:01
Κάτι μου λέει ότι σήμερα θα "ξεκουραστεί" στον Άγιο Νικόλαο... Μεγάλο ταξίδι γαρ... :rolleyes:

MYTILENE
21-11-2008, 23:38
σωστος ο thanasis, ωρα 23:30 και το ais το διχνει δεμενο,αραγε σταματαει στον Αγιο Νικολαο για "ξεκουραση" η να αποφυγει τον καιρο?? παντως για οτι και να σταματησε το σημαντικο ειναι οτι ηρθε το καμαρι..:p

scoufgian
22-11-2008, 06:01
το απογευματακι γυρω στις 5 ,υπολογιζεται να ρθει στο Πειραια!!!οποτε φιλε mytilene ,παρε το αεροπλανο και να εισαι επι της υποδοχης

Vortigern
22-11-2008, 14:51
Που παει με αυτον το χαμο?:confused:Δειτε στο ΑΙΣ

Speedkiller
22-11-2008, 14:55
Δεν καταλαβαίνει ο Αίολος ΤΙΠΟΤΑ!!!:pΑμα πέσει σε καμια ξέρα κ αυτός να δουμε τότε τι θα πούνε...:twisted:

sylver23
22-11-2008, 15:04
καλε τι σε εχει πιασει σημερα???γιατι να πεσουν ...παπαπα..φτου φτου φτου:p:p

Speedkiller
22-11-2008, 15:09
Εγω ξέρω sylver πως η θάλασσα δεν συγχωρεί μαγκιές...Γι αυτό κ λέω ότι λέω...

sylver23
22-11-2008, 15:20
βρε καταλαβα πως το λες...και συμφωνω μαζι σου

speedrunner
23-11-2008, 10:27
Συνεχίζει το ταξίδι της επιστροφής προς τον Πειραιά με ταχύτητα 15,3:(

artmios sintihakis
23-11-2008, 12:57
γιατί ομως με 15,3....αφού ο καιρός είναι πλέον κατάλληλος γιατί δεν το ανοίγουν το καράβι να ξεμπουκώσει?

Νaval22
23-11-2008, 14:20
τι να το ανοίξουν,δεν υπάρχει κανένας λόγος να πετάνε λεφτά σε πετρέλαια

speedrunner
23-11-2008, 15:14
Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ πριν από λίγο περνώντας βόρεια της Φολεγάνδρου για Πειραιά.

23147

23148

23149

23150

23152

scoufgian
23-11-2008, 16:34
Το Αίολος Κεντέρης ΙΙ πριν από λίγο περνώντας βόρεια της Φολεγάνδρου για Πειραιά.


αυτο ειναι ρεπορταζ Online!!!Μπραβο φιλε speedrunner

MYTILENE
23-11-2008, 16:39
ΣΕ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΤΕΛΕΙΕΣ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ

Leo
23-11-2008, 16:57
Είσαι μοναδικός φίλε speedrunner, αυτό δεν το περίμενα... Ευχαρσιτούμε πολύ για τον χρόνο σου :D.

speedrunner
23-11-2008, 17:24
Είσαι μοναδικός φίλε speedrunner, αυτό δεν το περίμενα... Ευχαρσιτούμε πολύ για τον χρόνο σου :D.

Σε ευχαριστώ Leo, τι να κάνω Κυριακή σήμερα είδα στο AIS ότι θα περάσει δίπλα μου και πείρα την φωτογραφική και έτρεξα.:)

Speedkiller
23-11-2008, 18:20
Λαυριο πηγαίνει τελικά...

Rocinante
23-11-2008, 18:23
Φανταζομαι οτι πολλοι ηταν αυτοι που ειχαν σκεφτει να κατεβουν για να τον ξαναδουν απο κοντα.
ΤΡΕΧΤΕ. ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.....

scoufgian
23-11-2008, 18:28
Φανταζομαι οτι πολλοι ηταν αυτοι που ειχαν σκεφτει να κατεβουν για να τον ξαναδουν απο κοντα.
ΤΡΕΧΤΕ. ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.....
να στειλω φακους στο Λαυριο?:p:p

Rocinante
23-11-2008, 18:30
να στειλω φακους στο Λαυριο?:p:p
Υπαρχουν και οι βασιλιαδες του σκοτους.
Συλβεεεεεεεεεεερρρρρ.........

scoufgian
23-11-2008, 18:36
Υπαρχουν και οι βασιλιαδες του σκοτους.
Συλβεεεεεεεεεεερρρρρ.........
αυτο να μου πεις.Σωστος..........:p:p

sylver23
23-11-2008, 21:21
Υπαρχουν και οι βασιλιαδες του σκοτους.
Συλβεεεεεεεεεεερρρρρ.........
βασιλιας του σκοτους.....απαιχτος ο ροσι...:p


αυτο να μου πεις.Σωστος..........:p:p


περα οτι ειδα τωρα τα ποστ,σορυ αλλα δεν μου προκαλει κανενα ενδιαφερον....το συγκεκριμενο καραβι??..
αν και λεω καιρο οτι θελω να κατεβω λαυριο δυστυχως δεν μπορω διοτι το αμαξι για να παει θελει βενζινη ,και η βενζινη θελει λεφτα και εγω ειμαι ταπι αλλα ψυχραιμος....

καποιος νελιτης ομως θα εχει παει δεν μπορει...

Speedkiller
23-11-2008, 22:01
βασιλιας του σκοτους.....απαιχτος ο ροσι...:p




περα οτι ειδα τωρα τα ποστ,σορυ αλλα δεν μου προκαλει κανενα ενδιαφερον....το συγκεκριμενο καραβι??..
αν και λεω καιρο οτι θελω να κατεβω λαυριο δυστυχως δεν μπορω διοτι το αμαξι για να παει θελει βενζινη ,και η βενζινη θελει λεφτα και εγω ειμαι ταπι αλλα ψυχραιμος....

καποιος νελιτης ομως θα εχει παει δεν μπορει...

O σύλλογος της ΝΕΛ υπο του προέδρου Leo θα κάνει έναν "έρανο" για να αναλάβεις καθήκοντα λίαν συντόμως...:p:p:p Καταλαβαίνεις πόσο Λιαν...Ο πρόεδρος θα το φροντίσει αμέσως...

Leo
23-11-2008, 22:20
Καιρό τώρα διβάζουμε εδώ ότι το πλοίο έρχεται πίσω για να αναλάβει υπηρεσία στισ επιδοτούμενες γραμμές των Κυκλάδων που ξεκινούν από Σύρο, συγκεκριμένα εκείνα του Παναγία Τήνου. Αρα Πειραιά γιατί να ερχόταν? Αδιάβαστοι οι Νελίτες....:p. Θα ξεβρωμίσει εκεί στο Λαυρίο, υποθέτω θα πάρει τα πετρελαιάκια του και θα ξεκινήσει την ημέρα που πρέπει...
Ερώτηση.... Στο Λαύριο θα έρχεται μιά φορά την εβδομάδα έτσι κι αλλιώς μέχρι τότε θα έχουμε πάρει κι εμείς επιδότηση.... να επιδοτήσουεμ τον sylver;)

Speedkiller
23-11-2008, 22:26
Αρα Πειραιά γιατί να ερχόταν? Αδιάβαστοι οι Νελίτες....:p.

Θα ξεβρωμίσει εκεί στο Λαυρίο, υποθέτω θα πάρει τα πετρελαιάκια του και θα ξεκινήσει την ημέρα που πρέπει...


Ακριβώς γι αυτό να ερχόταν...Να ξεβρωμίσει λιγάκι...

Νaval22
23-11-2008, 22:43
ας ξεκινήσει με το καλό,και μια μέρα που θα βολεύει θα πάρω εγώ όσους νελίτες επιθυμούν και θα πάμε στο λαύριο να το φωτογραφίσουμε απο το βουνό που έβγαλα και το αίολος 1 :D
23199

speedrunner
24-11-2008, 07:48
Πάντως σήμερα είναι μια πολύ καλή μέρα για τους Νελίτες μιας και στο Λαύριο θα είναι και το Αίολος Κεντέρης ΙΙ και το Παναγία θαλασσινή αλλά και το Αίολος Κεντέρης Ι αφού σήμερα έχει δρομολόγιο απο Λαύριο:D

sylver23
24-11-2008, 10:03
μαζεψαμε παλι ολα τα ταχυπλοα..;)

SpyrosB
24-11-2008, 17:50
Μέσα στη χλιδή βλέπω το Λάυριο, βέβαια να δω πως θα ανταγωνιστεί τον Πειραιά με τις τιμές των εισιτηρίων που έχουν πάρει την ανιούσα. Είδα οτι κάποιοι προορισμοί (πχ Λαυριο - Σύρος, Πειραιάς - Σύρος) πλέον δε συμφέρουν απο Λάυριο αφού μη ξεχνάμε οτι εκτός απο την τιμή του εισιτηρίου, θέλεις βενζίνες και οδήγηση. Πολλοί έλεγαν ας πάω απο Λάυριο και ας οδηγήσω γιατί η τιμή είναι πολύ πιο συμφέρουσα. Τέλος πάντων, θα δείξει η προτίμηση του κόσμου.

MYTILENE
24-11-2008, 17:54
Μη ξεχνάς οτι είναι ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ η γραμμή;)