PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύπλοα ή Συμβατικά πλοία για τις θαλάσσιες μετακινήσεις μας?



giorgos....
20-04-2008, 00:13
Να αποσυρθούν αμέσως τα άκρως αντιαισθητικά ταχύπλοα..
Απο τότε που ήρθαν στην Ελλάδα το ταξίδι έχει χάσει την ομορφιά του..
(Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις)

Espresso Venezia
20-04-2008, 00:26
Φίλε Γιώργο αν και συμφωνώ απόλυτα στο ''άκρως αντιαισθητικά ταχύπλοα'', θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι καλώς ή κακώς οι καιροί
και οι ανάγκες -άρα και οι τρόποι μετακίνησης- αλλάζουν.

Για παράδειγμα για σκέψου ένα παρόμοιο αίτημα πρίν 80 χρόνια :

''Να αποσυρθούν αμέσως τα άκρως αντιαισθητικά αυτοκίνητα :mrgreen:
Απο τότε που ήρθαν στην Ελλάδα το ταξίδι έχει χάσει την ομορφιά του..
Στην θέση τους να επανέλθουν τα ...γαιδουράκια και οι άμαξες... :mrgreen:

Δεν λέω, παρατραβηγμένο παράδειγμα ίσως, αλλά.............

Haddock
20-04-2008, 00:26
Όμορφες οι φωτογραφίες σου Γιώργο. Πάλι καλά που τα βλέπουμε ακόμα στο Αιγαίο γιατί σε λίγο μόνο απο φωτογραφίες και βίντεο. Τι να πούνε και οι Βορειοευρωπαίοι που χάρηκαν τούτα τα σκαριά πριν απο 35 χρόνια ! Τώρα ταξιδεύουν με σκαριά γολιάθ Ro-Ro/Pax...

(Εκτος Θέματος) Ο Espresso σωστά αναφέρεται στις αναγκες μεταφορών, αν και η αναλογία είναι λίγο τραβηγμένη. Δυστηχώς ή ευτυχώς, οι επιβάτες και οι μεταφορικές εταιρείες ζητούν τις αλλαγές και τις "αναβαθμίσεις" στα μέσα μεταφοράς. Οι θαλασσόλυκοι και καραβόπληκτοι είναι πάντα μειονότητα.

giorgos....
20-04-2008, 00:34
Φίλε espresso venezia εν μέρει θα συμφωνήσω για τα γαϊδουράκια, όμως δέν πιστεύω πως θα ήταν στις μέρες μας τόσο τραγικό να κάνει κάποιος 4-5 ώρες για Πάρο αντί για 2,45..
Εντάξει, χρειάζονται και τα ταχύπλοα αλλα όχι να καταργήσουμε τα κλασικά βαπόρια και να τα αντικαταστήσουμε όλα με δαύτα τα κατασκευάσματα..

Paralia
20-04-2008, 00:46
Μάλλον είμαστε εντελώς εκτός θέματος. Τραγικό μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρα διαφορετικό να κάνει κάποιος 12 ώρες για Φολέγανδρο ή 10 ώρες για Ίο, αντί να πηγαίνει σε 3…

Espresso Venezia
20-04-2008, 00:48
...δέν πιστεύω πως θα ήταν στις μέρες μας τόσο τραγικό να κάνει κάποιος 4-5 ώρες για Πάρο αντί για 2,45...

Φίλε Γεώργιε κι εγώ μαζί σου. Και όχι μόνο 5, δεκαπέντε ώρες να κάνω να φτάσω στην Πάρο προκειμένου να μην ταξιδέψω με τίποτα ...HIGH, FAST, SPEED κλπ. κλπ. κλπ.

Καλό όμως είναι να είμαστε και ρεαλιστές. Ο φίλος μας paroskayak θεωρώ ότι τοποθέτησε πολύ σωστά το θέμα :


...Δυστηχώς ή ευτυχώς, οι επιβάτες και οι μεταφορικές εταιρείες ζητούν τις αλλαγές και τις "αναβαθμίσεις" στα μέσα μεταφοράς. Οι θαλασσόλυκοι και καραβόπληκτοι είναι πάντα μειονότητα.

Τώρα όσο αφορά το παράδειγμα και τη σύγκριση που έκανα, μόνος μου το παραδέχτηκα ότι ήταν κάπως παρατραβηγμένο. :mrgreen:

giorgos....
20-04-2008, 12:42
Τί να κάνουμε φίλε espresso; Δυσκολεύομαι να αποδεχτώ την πραγματικότητα, αλλα μάλλον έχεις δίκιο..

speedrunner
20-04-2008, 13:09
Μάλλον είμαστε εντελώς εκτός θέματος. Τραγικό μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρα διαφορετικό να κάνει κάποιος 12 ώρες για Φολέγανδρο ή 10 ώρες για Ίο, αντί να πηγαίνει σε 3…

Αχ μέσα απο το στόμα μου το πείρες

Leo
20-04-2008, 15:07
Σχετικά θέματα με τον τίτλο και όσα μηνύματα ανταλλάχθηκαν στο thread του Εξπρές Σαντορίνη μεταφέρθηκαν εδώ, όπου μπορeείτε να ανταλλάξετε τις απόψεις σας.

Rocinante
20-04-2008, 16:35
Εως και σημερα υπαρχουν πλοια που μας ταξιδευουν. Σε λιγα χρονια απλως "θα μετακινουμαστε μεσω θαλασσης..."

Haddock
20-04-2008, 19:43
Καθορίζουμε τις επιλογές των εταιρειών με το πορτοφόλι μας. (Vote with your wallet). Είμαι πραγματιστής και βλέπω ότι οι εταιρείες πρέπει να επιβιώσουν ακολουθώντας τις επιταγές του επιβατικού κοινού.

Rocinante, σε λίγο θα μετακινούμαστε ίσως ακόμα και με καγιάκ... :mrgreen: ή και με ιστιοπλοϊκό. Πέρα από την πλάκα, το σχόλιο σου paralia καυτηριάζει ένα νησιώτικο θέμα το οποίο χαίρει άκρας ευαισθησίας. Οι καραβολατρικές διαδρομές με παλιά σκαριά μας ευχαριστούν, αλλά οι νησιώτες-ακρίτες θα διαφωνήσουν με τις επιλογές μας.

Μη πάμε πολύ μακρυά, πριν από δέκα χρόνια, όταν ένα ενδοκυκλαδικό δρομολόγιο από Πάρο για Αμοργό διαρκούσε κοντά 8 ώρες με το Έλλη (Πάρος Εξπρές).

Κλείνοντας, νομίζω ότι όλες οι ακτοπλοϊκές επιλογές χωράνε, αρκεί να υπάρχει ζήτηση από το επιβατικό κοινό και τις μεταφορικές.

Espresso Venezia
20-04-2008, 20:51
Εως και σημερα υπαρχουν πλοια που μας ταξιδευουν. Σε λιγα χρονια απλως "θα μετακινουμαστε μεσω θαλασσης..."

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Και να προσθέσω ότι σε ...περισσότερα χρόνια απλώς ''θα μετακινούμαστε...''. Μέσω ...διακτινισμού ή τηλεμεταφοράς. :mrgreen:

Γι αυτό καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. ΟΛΑ χρειάζονται. Και τα ταχύπλοα για αυτούς που απλά βιάζονται να φθάσουν στον προορισμό τους
αδιαφορόντας για την όποια ομορφιά του πλοίου, τα ανοικτά καταστρώματα, τις βαρδιόλες, την θαλασσινή αλμύρα στο πρόσωπο, την θέα των θαλασσινών
τοπίων, καθισμένοι απλά σε ένα άνετο ...πούλμαν, και τα συμβατικά πλοία για αυτούς που απλά θέλουν να απολαύσουν το θαλασσινό ταξίδι.

Θα ήθελα ακόμα να απαντήσω στο φίλο Paralia, σε αυτό που λέει στο μήνυμα του :


είναι σίγουρα διαφορετικό να κάνει κάποιος 12 ώρες για Φολέγανδρο ή 10 ώρες για Ίο, αντί να πηγαίνει σε 3…

Είναι σίγουρα διαφορετικό καλέ μου φίλε να κάνεις 3 ώρες αντί για 12, όπως σίγουρα διαφορετικό είναι επίσης να κάνεις 1 δευτερόλεπτο αντί για 3 ώρες (μέσω διακτινισμού !!!). Και είναι επίσης σίγουρο ότι αν κάποτε ανακαλυφθεί αυτή η μέθοδος μετακίνησης, στους 100 ταξιδιώτες μόνο 4-5 ...ρομαντικοί θα υπάρχουν που θα
επιλέγουν να ταξιδέψουν ...παραδοσιακά με HIGH-FAST-SPEEDταχύπλοα !!! (Τότε σίγουρα δεν θα υπάρχουν πια συμβατικά). :(

Νομίζω όμως ότι βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ θαλασσολατρών και καραβολατρών και όχι Αυτοματισμού και τεχνολογίας των μεταφορών. :)

Paralia
20-04-2008, 23:31
Εκτός από θαλασσολάτρες, είμαστε ένα forum που ασχολείται με την ακτοπλοΐα και τα προβλήματα της. Για έναν κάτοικο λοιπόν της Αμοργού, που θέλει να κάνει τη δουλειά του στην Αθήνα ή που περιμένει τουρίστες στο νησί του, οι καραβολατρικές απόψεις μάλλον τον βρίσκουν αδιάφορο.

Espresso Venezia
21-04-2008, 02:46
Φίλε μου Paralia για τον ''κάτοικο της Αμοργού που θέλει να κάνει τη δουλειά του στην Αθήνα'' έχω τοποθετηθεί :


...ΟΛΑ χρειάζονται. Και τα ταχύπλοα για αυτούς που απλά βιάζονται να φθάσουν στον προορισμό τους................ και τα συμβατικά πλοία για αυτούς που απλά θέλουν να απολαύσουν το θαλασσινό ταξίδι...

Άρα συμφωνούμε. :D

Τώρα βέβαια όσον αφορά τον ''κάτοικο της Αμοργού που περιμένει τουρίστες στο νησί του'' δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :confused:
Μήπως ότι προτιμάει τα ταχύπλοα για να τους έχει (τους τουρίστες) όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά του ??? :confused:

Και να τελειώσω πάλι με τον κάτοικο της Αμοργού τον οποίο ''οι καραβολατρικές απόψεις μάλλον τον βρίσκουν αδιάφορο''.
Φίλε μου γνωρίζω πάαααααααααααααρα πολλούς ανθρώπους τους οποίους οι καραβολατρικές απόψεις τους βρίσκουν αδιάφορους.
Σε σχέση μάλιστα με τους καραβολάτρες οι ...αδιάφοροι αποτελούν την ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟΤΑΤΗ πλειοψηφία. Σημαίνει κάτι άραγε αυτό ???
Μήπως να πάψουμε να είμαστε καραβολάτρες χάριν της πλειοψηφίας ???
Η μήπως να σταματήσουμε να μιλάμε για όμορφα καράβια χάριν του κατοίκου της Αμοργού που προτιμάει τα ταχύπλοα ???

speedrunner
21-04-2008, 08:19
Και όταν στο στενό Πάρου-Νάξου κατεβαίνεις με αυτές τις ταχύτητες
Ε δεν το συζητώ χίλιες φορές ταχύπλοο.

mastrokostas
21-04-2008, 09:31
Είχαν ξεχάσει το χειρόφρενο δεμένο , γι αυτό και η τόσο χαμηλή ταχύτητα! Άμα το λύσουν .........πανε και πάρα πάνω .

Paralia
21-04-2008, 09:43
Τώρα βέβαια όσον αφορά τον ''κάτοικο της Αμοργού που περιμένει τουρίστες στο νησί του'' δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. :confused:
Μήπως ότι προτιμάει τα ταχύπλοα για να τους έχει (τους τουρίστες) όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά του ??? :confused:


Εννοώ φίλε μου πως σε κάποια νησιά ο τουρισμός ήταν μειωμένος και λόγω των πολλών ωρών και λόγω της ποιότητας των πλοίων που τα προσέγγιζαν. Επίσης τα ταχύπλοα μετέτρεψαν πολλούς προορισμός σε “νησιά Σαββατοκύριακου”, κάτι που ενίσχυσε ιδιαίτερα την τουριστική κίνηση αυτών των νησιών (σε αυτή την κατηγορία σίγουρα ανήκουν η Αμοργός όπως επίσης και η Φολέγανδρος, η Μήλος, η Ίος και άλλα).

Espresso Venezia
21-04-2008, 12:41
....Επίσης τα ταχύπλοα μετέτρεψαν πολλούς προορισμός σε “νησιά Σαββατοκύριακου”, κάτι που ενίσχυσε ιδιαίτερα την τουριστική κίνηση αυτών των νησιών....

Έχεις δίκιο φίλε μου στα παραπάνω. Είναι μία παράμετρος που δεν είχα σκεφτεί. :)

Haddock
21-04-2008, 19:30
1. Είναι αρκετοί οι επισκέπτες του Σαββατοκύριακου για να κρατήσουν ένα ταχύπλοο σε μια γραμμή; Με τις τιμές πετρελαίου σε αυτά τα επίπεδα, το βρίσκω λίγο δύσκολο. :rolleyes:

2. Επίσης έχω την εξής απορία για τους ξένους επισκέπτες των νησιών. Για όσα Κυκλαδονήσια έχουν μεγάλα αεροδρόμια (Μύκονος, Σαντορίνη) είναι τα ταχύπλοα τόσο αναγκαία; Θέλω να καταλήξω ότι πολλοί ξένοι επισκέπτες προτιμούν την απευθείας αεροπορική σύνδεση με τα νησιά (από εξωτερικό) ή μέσω transit στο Ελ.Βενιζέλος. Είμαι περίεργος να δω τι θα συμβεί στην Πάρο με την κατασκευή του νέου αεροδρομίου όσον αφορά τους ξένους ταξιδιώτες.

Paralia
21-04-2008, 21:17
Βασικά μιλάγαμε για την προσφορά των ταχυπλόων στα νησιά και όχι για το αν τα ταχύπλοα είναι βιώσιμα.
Είναι θέμα χωρητικότητας και κόστους. Τα μεγάλα αεροπλάνα για τα νησιά έχουν 100-130 θέσεις. Συνεπώς χρειάζονται 16-10 πτήσεις για να προσφέρουν τις ίδιες θέσεις με τα δύο καθημερινά δρομολόγια του Highspeed 4. Επίσης είναι θέμα κόστους. Πάρα πολλοί τουρίστες κατεβαίνουν στο λιμάνι και παίρνουν όποιο πλοίο βρουν μπροστά τους. Last moment εισιτήρια στο Ελ. Βενιζέλος, ούτε υπάρχουν, αλλά και κοστίζουν πολύ!

mike_rodos
14-05-2008, 18:45
Λοίπον... Για έναν κάτοικο νησιού όπως και η Ρόδος είναι δύσκολο να σκεφτεί να μπει σε ένα συμβατικό πλοίο με ταχύτητα 15 κόμβων και με ενδιάμεσα λιμάνια όσα τα δάκτυλα των χεριών μας. Δυστιχώς πολλά πλοία κάνουν το δρομολόγιο 22 ώρες (π.χ. Μιλένα), άλλα 18 ώρες (πχ Μαρίνα, Δημητρούλα, Ανθή Μαρίνα) τώρα αν έχεις δουλειά στην Αθήνα, ουτέ να το σκέφτεσε να τα πλησιάσεις!!! Τώρα τα ταχύπλοα, το 2002-2003 είχε μπει το Αίολος Κεντέρης και κάλυβε το δρομολόγιο σε 7 ώρες, πράγμα πρωτάκουστο για έμας εδώ κάτω, ενθουσιαστίκαμε... Αλλά οι τιμές άγγιζαν, τιμές αεροπλάνου, (66 ευρώ Πειραιάς - Ρόδος) αν θυμάμαι καλά ήταν 10 ευρώ φθηνότερο από το αεροπλάνο οπότε ποιός ο λόγος να πας με πλοίο??? Και τώρα πάμε σε πλοία Ο/Γ-Ε/Γ με ταχύτητες 25 κόμβων που κατά την γνώμη μου είναι και αυτά που χρειάζεται η Ελλάδα και οι νησιώτες της!!! Ο χρόνος ταξιδιού μειώθηκε υπερβολικά, (πχ blue star 2, 12 ώρες για Ρόδο), μπόρει το εισητήριο να είναι λίγο τσιμπημένο (53 ευρώ στο κατάστρωμα, αλλά έχει και μειωμένα για κάποιες θέσεις με 20 ευρώ) αλλά όχι και δυσβάχταχτο για το 2008!!! Γι αυτό και είμαι της γνώμης να αποσυρθούν κάποια παλαιομένα πλοία και να αντικατασταθούν από νέα αυτής της τεχνολογίας και όχι από τα κλειστά high speed κτλ κτλ... Και το κράτος σε τέτοια πλοία πρέπει να δίνει τις επιδοτήσεις των άγονων γραμμών, γιατί εμείς οι νησιώτες θέλουμε σύχρονα πλοία, γρήγορα πλοία, καθαρά πλοία!!!

HELLENIC EXPLORER
15-05-2008, 08:03
Εως και σημερα υπαρχουν πλοια που μας ταξιδευουν. Σε λιγα χρονια απλως "θα μετακινουμαστε μεσω θαλασσης..."

ΚΑΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕΣ 36-38 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ - ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ 22
ΠΑΕΙ Ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ. ΘΥΣΙΑ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΧΡΟΝΟΥ - ΧΡΗΜΑΤΟΣ
ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΑΣ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ FULL SPEED ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΑΦΗ.
ΠΗΓΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΙΚΟ ΤΗΣ ΛΙΜΑΝΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ PARKING.

parianos
15-05-2008, 23:04
Παιδια, δεν ξερω αν το μαθετε? εμαθα σημερα οτι θα μειωθουνε τα δρομολογια των ταχυπλοων το καλοκαιρι λογω αυξηση πετρελαιου.....

Espresso Venezia
15-05-2008, 23:10
Προσωπικά, τώρα από εσένα το μαθαίνω. Δεν μου ακούγεται πάντως καθόλου μα καθόλου περίεργο.

Και που ΄σαι ακόμα !!! Προβλέπω να ...σφάζονται παλικάρια για του ...Πήγασου τις χάρες !!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

parianos
16-05-2008, 13:26
Μπορει και ελπιζω να κανω λαθος....αλλα θα μαθουμε συντομα τις εξελιξεις για την αυξηση πετρελαιου για το τι θα κανουν τα ταχυπλοα.....

Espresso Venezia
20-05-2008, 18:04
Πηγή : Marinews
Για ένα ταχύπλοο ένα τόνος πετρέλαιο από 427 ευρώ που ήταν πέρσι άγγιξε φέτος τα 687 , ποσοστό αύξησης 50% και έπεται συνέχεια. Για τα σύγχρονα συμβατικά, ο τόνος από 230 ευρώ έφθασε τα 370 ποσοστό αύξησης σχεδόν 60%.

Tι μέλλει γενέσθαι αν ο μαύρος χρυσός συνεχίσει (όπως όλα δείχνουν) την ξέφρενη πορεία του ???

Θα συνεχίσει να υφίσταται το ...παρόν thread ??? :?

parianos
20-05-2008, 21:44
Αρα θα μειωθουνε τα δρομολογια των ταχυπλοων; οπως αναφερα πριν....

xidianakis
10-04-2009, 20:44
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΝΗΣΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΠΛΟΙΑ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΡΓΙΣΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ? ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΝΤΑΛΙΚΕΡΙΔΕΣ, ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΤΛ.. ΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ?? Κ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΤΕ ΤΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΥΚΛΑΔΕΣ-ΣΑΛΟΝΙΚΑ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ! ΜΟΝΟ ΘΕΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΠΛΟΑ.. ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Κ ΚΑΜΙΑ ΝΤΑΛΙΑΝΑ Κ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!:D

giorgos_249
18-04-2009, 09:54
Και εγώ είμαι υπέρ των συμβατικών γιατί όπως έλεγε κάποτε η blue star σημασία έχει να ταξιδεύεις και όχι απλά να μεταφέρεσαι. Με το πλοίο απολαμβάνεις ταξίδι ενώ με τα δελφίνια και τα flyingcat κάθεσαι μέσα σε μια καρέκλα και βλέπεις τηλεόραση. Όσο για τα highspeed ήμουν μια φορά στο πίσω κατάστρωμα του highspeed ?πάνω από τον καταπέλτη του και το πλοίο όπως έφευγε από το λιμάνι της μυκόνου για Τήνο - Ραφήνα εγώ κοιτούσα το "Legend of the seas " και έτσι πως έφευγε (ήταν νύχτα και είχε και πολλά μποφόρ) με έκανε να κολυμπάω πάνω στο κατάστρωμα έτσι ξαφνικά..... Ευτυχώς είχα ρούχα να αλλάξω αλλα ένας τουρίστας αν το πάθαινε αυτό δε θα ξαναπατούσε σε ελληνικό πλοίο .