PDA

Επιστροφή στο Forum : Δελτίο Μυτιλήνης (Mytilene report)



Σελίδες : [1] 2

Apostolos
03-01-2008, 04:01
Ανοίγω αυτό το thread μίας που σήμερα ο ύπνος δεν με πιάνει και σχεδιάζω... το λιμάνι της Μυτιλήνης!
Χρόνια τώρα το λιμάνι της Μυτιλήνης παραμένει σχεδόν ανέγγιχτο από έργα επέκτασης και αναβάθμισης. Η μαρίνα έχει σχεδόν τελειώσει μα το μόνο που κατάφερε είναι να στενέψει το ήδη υπάρχον λιμενικό χώρο. Έχουν ακουστεί πολλές απόψεις, μέχρι και την κατασκευή νέου στην περιοχή Καρά Τεπέ, μερικά χιλιόμετρα έξω από την πόλη της Μυτιλήνης.
Σαν αποτέλεσμα της ύπαρξης του λιμανιού στην πόλη είναι η κυκλοφοριακή παράλυση της από τον μεγάλο αριθμό οχημάτων όπου διασχίζουν την πάλαι ποτέ όμορφη προκυμαία. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες η κίνηση πλησιάζει (και ξεπερνάει) τα επίπεδα της Αθήνας σε περίοδο... απεργίας! Οι ταξιδιώτες και οι κάτοικοί είναι υποχρεωμένοι να διασχίζουν γύρω τον εσωτερικό λιμένα με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση, με τα ατελείωτα μηχανάκια (που χαρακτηρίζουν την πόλη) να κλείνουν τον δρόμο σε συνδυασμό με την άναρχη στάθμευση! Ένα σημείο της πόλης που θα έπρεπε να είναι χώρος αναψυχής μετατρέπετε σε πάρκιγκ και δρόμο μποτιλιαρίσματος! Η κακή εντύπωση των επισκεπτών ξεκινά και τελειώνει με τον δρόμο της προκυμαίας. Το λιμάνι εν όψη ISPS έκλεισε κατά το ήμιση (από το πράσινο φαναράκι ως τον λεγόμενο "περίφρακτο" περιορίζοντας περισσότερο την ελεύθερη επιφάνεια του. Ο νέος λιμενοβραχίονας έκλεισε την είσοδο του λιμανιού δυσκολεύοντας πολύ την είσοδο και στροφή μεγάλων πλοίων. Τα πλοία μεγάλωσαν και αυξήθηκαν αλλά οι θέσεις πρόσδεσης παρέμειναν οι ίδιες, με μόνο 2 θέσεις πλαγιοπρυμνοδέτησης και άλλες 2 πρυμνοδέτησης οι οποίες αντιμετωπίζουν το πρόβλημα των πλευρικών ανέμων, της κακής ποιότητας του βυθού (με αποτέλεσμα να ξεσέρνουν οι άγκυρες) και του μικρού ύψους του κρηπιδώματος που δυσκολεύει αφάνταστα την επαρκή πρόσφυση των καταπελτών και δημιουργεί "ανηφόρα" στα οχήματα κατά την αποεπιβίβαση.
Δεν είμαι ούτε αρχιτέκτονας, ούτε μηχανικός αλλά με το μικρό μου μυαλό ανέπτυξα μία πρόταση η οποία είναι πολυδάπανη αλλά θα ώθηση την ανάπτυξη του νησιού αφού η φυσική πύλη του είναι το λιμάνι...
Το σχέδιο μου είναι σε 3 τμήματα τα οποία φαντάζουν πολύ διαστημικά αλλά μίας που τα έχω δει στο εξωτερικό είναι αρκετά ρεαλιστικά
1. Διαμόρφωση κεντρικού λιμένος: Δημιουργία 3ης θέσης πρυμνοδέτησης παράλληλα με τον παλαιό λιμενοβραχίονα με ταυτόχρονη τοποθέτηση αναχωμάτων έξωθι του για απόσβεση των κυματισμών. Φωτισμός περιοχής και αναμόρφωση σε χώρο περιπάτου . Συντήρηση στεγάστρου λιμενοβραχίονα. Κατεδάφιση παλαιού χώρου τελωνείου και αίθουσας αναμονής και κατασκευή νέου ενιαίου χώρου που να είναι εναρμονισμένο με την αρχιτεκτονική της περιοχής. Αναμόρφωση χώρου στάθμευσης και αναμονής οχημάτων προς φόρτωση. Συντήρηση κολυμβητηρίου και ανάδειξη του με φωτισμό κατά την νύχτα. Στη θέση «Νέο Γάμα» ευθέτηση της θέσης ώστε να έχει 90ο με το κρηπίδωμα αφού τα πλοία αναγκάζονται να πρυμνοδετούν είτε στραβά είτε με πλάγια τοποθέτηση του καταπέλτη. Κατασκευή νέων υπερυψωμένων ραμπών στις θέσεις «φαναράκι» & «περίφρακτος»
2. Διαμόρφωση παλαιού λιμένος: Μπάζωμα της περιοχής «Φανάρι» κατεδάφιση παλαιών κτισμάτων που μόνο επικριτικά σχόλια δημιουργούν. Κατασκευή Γέφυρας τύπου «Εύριπος Χαλκίδας» που δεν αλλοιώνει την αισθητική του τόπου. Η κυκλοφορία γύρω από την προκυμαία απαγορεύεται, δημιουργούνται χώρων πρασίνου (φοίνικες κ.α.) περιπάτου και αναψυχής. Δίδονται κίνητρα στους καταστηματάρχες και ιδιοκτήτες για αναπαλαίωση & συντήρηση παλαιών κτισμάτων και δημιουργία χώρων διασκέδασης και αγορών. Ανάδειξη χτίσματος «Φανάρι» και δημιουργία μουσείου ή χώρου αναψυχής. Κατασκευή κτηρίου VTS Μυτιλήνης και Κεντρικού Λιμεναρχείου (αφού το παρόν είναι πλέον απαράδεκτο για χρήση) Το λιμάνι συνδεόμενο με την γέφυρα κατευθύνει την κίνηση του προς το παλαιό πάρκινγκ όπου κατασκευάζεται νέα οδός οπού συνδέεται με τον νέο δρόμο της περιοχής «Μακρής Γιαλός» Κατασκευάζεται νέος σταθμός υπεραστικών και αστικών λεωφορείων στο παλαιό πάρκινγκ 2 επιπέδων όπου το ανώτερο θα λειτουργεί ως χώρος στάθμευσης ΙΧ και το κατώτερο στεγασμένο ως χώρος των λεωφορείων, ταξί και χώρου αναμονής των επιβατών προς τα χωριά της Λέσβου. Ο εμπορικός λιμένας αποκτά νέο ρόλο με νέο οδόστρωμα, θέσεις αναμονής ΦΓ προς φόρτωση, αγορά νέων γερανογεφυρών (που να υποστηρίζουν της φόρτωση container). Κατασκευάζεται νέο «δόντι» μήκους 140 μέτρων και επεκτείνετε το υπάρχον στη θέση «Φανάρι», πραγματοποιούνται εργασίες εκβάθυνσης με βάθος τουλάχιστο 9 μέτρα προς υποδοχή φορτηγών πλοίων μεγαλύτερης μεταφορικής ικανότητας και μεγέθους.
Στο εσωτερικό λιμάνι δημιουργείτε η θέση πρόσδεσης ενός μεγάλου τουριστικού πλοίου μήκους 200 μέτρων στην πλευρά του λιμεναρχείου. Επίσης στης άλλες θέσεις μπορούν να κατασκευαστούν υποδοχές πρόσδεσης Mega Yachts.
3. Διαμόρφωση Μαρίνας – λιμένος κρουαζιερόπλοιων. Στην εξωτερική πλευρά της Μαρίνας γίνεται ανάπλαση της θέσης και κατασκευή κρηπιδώματος για την υποδοχή ενός κρουαζιερόπλοιου τουλάχιστο 160 μέτρων. Φωτισμός περιοχής και δημιουργία μνημείου απελευθέρωσης της νήσου με σκοπό την ανάδειξη της τέχνης μας. Επίσης οι θέσεις πρόσδεσης στον κεντρικό λιμένα θα υποδέχονται κανονικά τα τουριστικά πλοία ως σήμερα

Κατανοώ πώς όλα αυτά δεν πρόκειται να γίνουν. Απαιτούν αγάπη, προσπάθεια, θυσίες και πολλά χρήματα. Σκεφτείτε όμως λίγο με την φαντασία σας το πώς θα ήταν και είμαι σίγουρος ότι θα πείτε πως μόνο εξωπραγματικά πράγματα δεν προτείνω! Σας παραθέτω πρόχειρο σκαρίφημα των σκέψεών μου καθώς και την σημερινή μορφή του λιμανιού.
Περιμένω σχόλια διορθώσεις παρατηρήσεις….

Το παρών
1094



Η άποψη μου
1095

MYTILENE
03-01-2008, 18:57
Πολύ καλή η ιδέα σου και μπράβο που ασχολήθηκες τόσο πολύ.Το πρόβλημα είναι ότι στο νησί δεν το πολυσκέφτονται αυτό.Τα ζώα μου αργά με λίγα λόγια.Από την άλλη θέλει και πάρα πολλά χρήματα για να γίνει αυτό.Είχε γίνει κάποτε μια συζήτηση αλλά έμεινε στα λόγια.και πάλι μπράβο και ελπίζω να το δούνε αυτοί που πρέπει.

scoufgian
03-01-2008, 20:31
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΑΠΟΣΤΟΛΕ,ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ.ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 1982-1988 ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ,ΕΙΧΑΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΡΙΝΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΛΙΜΑΝΙ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ.ΣΚΕΨΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΙΜΕΝΟΒΡΑΧΙΟΝΑ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ .ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΑΣΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ.....

Apostolos
03-01-2008, 21:34
Όσο δέν φωνάζουμε αυτοί το χαβά τους. Στο όμορφο αυτό νησί ο κόσμος πάνω του δέν μοχθεί για να ζήσει. Τα έχουν όλα έτοιμα αφού είναι έυφορο και αδιαφορούν για την ανάπτυξη. Για κανα ουζέλι με μεζέ στον καφενέ πρώτοι είναι!
Ένας Πίκουλος προσπαθεί αλλα ποιός τον ακούει....

scoufgian
24-01-2008, 12:37
για πιεστε λιγο τις καταστασεις γιατι δεν παμε καλα

Νaval22
24-01-2008, 14:09
φαινεται καθαρα το κιγκλιδωμα που εχει βαλει το λιμενικο ταμειο για να μην φτανει ο κοσμος μεχρι την ακρη του κατεστραμμενου τμηματος.

Αλήθεια;για αυτό είναι τα κάγκελα πάντα έψαχνα ένα τρόπο να τα περάσω,απο κεί θα βγαίναν οι καλύτερες πόζες

scoufgian
24-01-2008, 14:46
κι ομως ετσι ειναι.ενα κιγκλιδωμα για να γινομαστε ρεζιλι.λες και θα τους στοιχιζε πολλα η επισκευη του.βρε αστους εκει.

2nd mate
28-04-2008, 17:53
Παιδια σημερα η Μυτιλήνη δεν νομίζω οτι ειχε να ζηλεψει τιποτα σε κινηση τον Πειραια. Ακουστε πλοια που εφυγαν και θα φυγουν μεχρι το βραδυ: Θεοφιλος στις 17:00, Μυτιλήνη στις 18:00, Παναγια Σουμελά στις 18:00, Νταλίανα στις 18:45, Ταξιαρχης στις 19:00, Νησος Χιος στις 22:00, Βιτσεντζος Κορναρος κατα τις 24:00 καθως και το Sarrhire της Louis.Δε νομιζω να ξεχασα κατι.Χαμός!!!!

STRATHGOS
28-04-2008, 19:17
Παιδια σημερα η Μυτιλήνη δεν νομίζω οτι ειχε να ζηλεψει τιποτα σε κινηση τον Πειραια. Ακουστε πλοια που εφυγαν και θα φυγουν μεχρι το βραδυ: Θεοφιλος στις 17:00, Μυτιλήνη στις 18:00, Παναγια Σουμελά στις 18:00, Νταλίανα στις 18:45, Ταξιαρχης στις 19:00, Νησος Χιος στις 22:00, Βιτσεντζος Κορναρος κατα τις 24:00 καθως και το Sarrhire της Louis.Δε νομιζω να ξεχασα κατι.Χαμός!!!!
ΚΑΛΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΟΥΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥΣ..... ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΣΟ ΚΙΝΗΣΗ!!! ΧΙ! ΧΙ!:D

scoufgian
28-04-2008, 19:21
Παιδια σημερα η Μυτιλήνη δεν νομίζω οτι ειχε να ζηλεψει τιποτα σε κινηση τον Πειραια. Ακουστε πλοια που εφυγαν και θα φυγουν μεχρι το βραδυ: Θεοφιλος στις 17:00, Μυτιλήνη στις 18:00, Παναγια Σουμελά στις 18:00, Νταλίανα στις 18:45, Ταξιαρχης στις 19:00, Νησος Χιος στις 22:00, Βιτσεντζος Κορναρος κατα τις 24:00 καθως και το Sarrhire της Louis.Δε νομιζω να ξεχασα κατι.Χαμός!!!!
περιμενουμε καμια φωτο απο το νησι..............

MYTILENE
28-04-2008, 19:33
Αν μπορέσω να ανεβάσω καμία αυτές τις μέρες θα έχετε.Θα είναι από κινητό βέβαια.Πάντως ήταν πολύ ωραία σήμερα στο λιμάνι μας.Είδα και ένα τρελλό να κυνηγάει το ΘΕΟΦΙΛΟΣ να το βγάλει φώτο:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!Φίλος από το nautilia να είναι????????

2nd mate
28-04-2008, 20:52
παντως καιρο ειχα να δω μεσα στη μυτιληνη 3 πλοια της ΝΕΛ και μπορω να πω οτι χαρηκα.Μου θυμησε παλιες στιγμες που υπηρχε και ο Κεντερης αναμεσα τους..:rolleyes:

STRATHGOS
28-04-2008, 21:08
παντως καιρο ειχα να δω μεσα στη μυτιληνη 3 πλοια της ΝΕΛ και μπορω να πω οτι χαρηκα.Μου θυμησε παλιες στιγμες που υπηρχε και ο Κεντερης αναμεσα τους..:rolleyes:
αυτο οντος!!:???:

Νικόλας
29-04-2008, 13:31
Αν μπορέσω να ανεβάσω καμία αυτές τις μέρες θα έχετε.Θα είναι από κινητό βέβαια.Πάντως ήταν πολύ ωραία σήμερα στο λιμάνι μας.Είδα και ένα τρελλό να κυνηγάει το ΘΕΟΦΙΛΟΣ να το βγάλει φώτο:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!Φίλος από το nautilia να είναι????????
φίλε αν σου πω πως και γώ έτρεχα να βγάλω φότο το βαπόρι θα το πιστέψεις???(φότο έχω τραβήξει θα τισ ανεβάσω το απόγευμα)

Νικόλας
29-04-2008, 13:58
5668
NA KAI MΙΑ ΦΟΤΟ

scoufgian
29-04-2008, 14:31
απ οτι βλεπω ,φιλε νικολα το ταξιαρχη ,τον πεταξαν ,στο εμπορικο λιμανι,εκει που εδενε ,το κρημνιωτισσα και το αρχαγγελος.........

MYTILENE
29-04-2008, 15:09
Από τότε που έγινε ro/ro εκεί δένει φίλε scoufgian λόγω και των βυτίων.

Νικόλας
29-04-2008, 15:15
ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ5673

MYTILENE
29-04-2008, 15:30
Από τη γέφυρα του ΜΥΤΙΛΗΝΗ να υποθέσω??Πάντως φίλε Νικόλα δε πρέπει να ήσουν εσύ αυτός που είδα να τρέχει για φώτο,αυτός ήταν από τη πλευρά του ΤΑΞΙΑΡΧΗ.Εκτός και αν πεταγόσουν από τη μια πλευρά του λιμανιού στην άλλη:mrgreen::mrgreen:

scoufgian
29-04-2008, 15:37
Από τότε που έγινε ro/ro εκεί δένει φίλε scoufgian λόγω και των βυτίων.
σ ευχαριστω για την ενημερωση.........;)

Νικόλας
29-04-2008, 15:37
Σωστά υπέθεσες φίλε,α οκ αν ήταν από την άλλη δεν είμουν εγώ έτρεχα από την μεριά του φάρρου πάνω στο πεζούλι που έχει:p:D

Νικόλας
29-04-2008, 15:43
ααα τώρα που μου πέρασε από το μυαλό πέρασε και αυτό αλλά δεν το ξέρω κάτι για salamis :confused:
5681

MYTILENE
29-04-2008, 15:59
Το SALAMIS GLORY είναι,Σάββατο ήταν εδώ αν δε κάνω λάθος.Κυριακη ήταν το VISTAMAR και χθές το SAPPHIRE.

Νικόλας
29-04-2008, 16:10
A ναι αυτό το κίτρινο ήταν το VISTAMAR και δεν το θυμώμουν σωστά τα λές με αυτή την σειρά ήρθαν

2nd mate
29-04-2008, 21:24
οπως διαπιστωσα αυτες τις μερες που ειμαι Μυτιληνη, το Νησος Χιος κατα την αφιξη και την αναχωρηση του σφυρίζει παρατεταμενα (το εχει αναφερει και ο φιλος τοπικος "ανταποκριτης" μας MYTILENE παλαιοτερα). Εμενα μου αρεσει αυτη η συνηθεια και δημιουργηται ενας δεσμος μεταξυ πλοιου και κατοικων. Παραλληλα με λυπει το γεγονος οτι κανενα πλοιο της ΝΕΛ δεν κανει πια το ιδιο. Θυμαμαι πριν λιγα χρονια χαλουσαν τον κοσμο και στο πηγαινε και στο ελα. Ιδιαιτερα οταν βρισκονταν δυο μαζι καθομουν και τα χαζευα για τις "χαιρετουρες τους". Χθες που ηταν 3 μεσα στο λιμανι εφυγαν σαν τους κλεφτες (λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι αισθανθηκα) :(

Νaval22
29-04-2008, 22:04
Από τότε πολλά άλλαξαν τα πλοία γέρασαν και η ΝΕΛ έμεινε μόνο ένα σινιάλο χωρίς ουσία,και εγώ οπαδός αυτής της εποχής είμαι άλλα δυστηχώς πρέπει να προσαρμοστούμε στο σήμερα αφού υπάρχει ένα καράβι στολίδι σα το Χίος τουλάχιστον ας σφυράει μόνο αυτό

Νικόλας
29-04-2008, 22:57
οχι ρε παιδιά εχθές το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και όταν βτάσαμε αλλά και όταν έφυγε έριξε τον χαιρετισμό του

MYTILENE
30-04-2008, 08:57
Το έχω ξαναπεί αλλά μάλλον δεν μας διαβάζει κάποιος από τα πληρώματα;)!!!Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να ακούς το πλοίο να σφυρίζει.
ΣΗΜ1:Μερικές φορές σφυρίζει το ΜΥΤΙΛΗΝΗ φίλε ΝΙΚΟΛΑ όχι συνέχεια.
ΣΗΜ2:Εχω ακούσει οτι έκανε παράπονα-κοντινό στο λιμάνι ξενοδοχείο- και καλά οτι ενοχλεί τους ενοίκους το σφύριγμα του πλοίου(ειδικά το πρωί):rolleyes::rolleyes:!!
ΣΗΜ3:Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ και να σφυρίζει δεν το ακούς στα.... 20 μέτρα:mrgreen:!!

Νaval22
30-04-2008, 10:19
Το Μυτιλήνη θυμάμαι που μου είχε πει ο απόστολος πως έχει πάνω του τη μια απο τις δυο σφυρίχτρες που είχε το Σαπφω γιατί όταν το φέρανε σφύριζε χάλια κάπως σα το Ροδάνθη.
Αλλά και ο θεότυφλος δεν εχει κακό σφύριγμα ακούγεται καλά

MYTILENE
30-04-2008, 11:14
Τα πλοία που είναι ο καπτα Φραγκιαδάκης-είτε ΜΥΤΙΛΗΝΗ είτε ΘΕΟΦΙΛΟΣ αυτό το καιρό- σφυρίζουν συνήθως όταν περνάνε από τον ΑΓΙΟ ΤΑΞΙΑΡΧΗ-ήμουν μπροστά όταν το έλεγε σε ένα ταξίδι- στο Καγιάνι(χωριουδάκι λίγο έξω από τη πόλη για όσους δεν γνωρίζουν)!!!
Τ.πάντων και για να μην βγαίνουμε από το θέμα κι άλλο,καλό θα ήταν να μην ξεχνάνε να σφυρίζουν τα πλοία κατά την άφιξη αλλά και την αναχώρηση τους από το λιμάνι μας.

STRATHGOS
13-05-2008, 15:18
Γιατι να τους πειραζει κρότος που κανει το Θεοφιλος με τα πεδιλα (νυχια), τους ενοχλει το σφιρηγμα τον πλοιων Αυτο ειναι απο παλαια δεν ειναι κατι καινουριο.. Δηλαδη να πουμε και του παπα να μην χτυπα την καμπανα καθε ωρα!!! για να μη ξυπνησουν η τουριστες ... ΕΛΕΟΣ!!!ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

STRATHGOS
14-05-2008, 18:38
Το ξέρατε ότι για να αποθανατίσετε πλοίο ή τοπίο μέσα στο λιμάνι της Μυτιλήνης πρέπει να πάρεις άδεια από το κεντρικό λιμεναρχείο Μυτιλήνης. Το ακούσαμε κι αυτό σήμερα, ενώ τραβούσαμε τον απόπλου του πλοίου Μυτιλήνη ήρθε επιδεικτικά ένας λιμενοφύλακαςκαι μας απαγόρεψε την φωτογράφηση!! ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ όπως καταλαβαίνετε μετά από αυτό δεν έχουμε καμία φωτογραφία! ακόμα

scoufgian
14-05-2008, 18:44
Καλα ενταξει πες τους!!!Τραβα απεναντι στο φαρο,που εχει τη ψαροτεβερνα και τραβα οσες θες.Και πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερες ,οι φωτογραφιες απο εκει....

Apostolos
14-05-2008, 21:50
H πήγαινε με μία μηχανη με μέτριο ζουμ και τράβα απο του Ακλειδιού...

STRATHGOS
14-05-2008, 22:21
τωρα σοβαρα απογορευεται!!!!!:confused: απο ποτε ειναι αυτο?

Νaval22
14-05-2008, 22:29
H πήγαινε με μία μηχανη με μέτριο ζουμ και τράβα απο του Ακλειδιού...

Και ακόμα παρακάτω θα έλεγα εγώ είναι δοκιμασμενο το κόλπο :D

STRATHGOS
14-05-2008, 22:47
Μάλλον παίζει να μας πέρασαν και για δημοσιογράφους, διότι την ώρα που βγάζαμε φωτο περνάγαν τον καταπέλτι αλοδαποί άγνωστης προέλευσης και προφανός θα μας περασαν φίλους του Τριανταφιλόπουλου!!! χιχιχι;)

cmitsos
15-05-2008, 02:48
ισχύει φίλε μου και ξέρεις πως στη μυτιληνη τα πράγματα είναι περίεργα

Apostolos
15-05-2008, 07:59
Μάλλον παίζει να μας πέρασαν και για δημοσιογράφους, διότι την ώρα που βγάζαμε φωτο περνάγαν τον καταπέλτι αλοδαποί άγνωστης προέλευσης και προφανός θα μας περασαν φίλους του Τριανταφιλόπουλου!!! χιχιχι;)

Ίσως ο φίλος Στράτος να μήν έχει άδικο... Θυμάστε τι σας είχα πει εδω (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=53208&postcount=1)κάτω κάτω??? Το κράτος της ντροπής!

Apostolos
19-05-2008, 12:21
Για να δούμε το όμορφο λιμάνι μας...
http://www.photooftheday.gr/photos/119009728421067800.jpg

scoufgian
19-05-2008, 12:45
Για να δούμε το όμορφο λιμάνι μας...
http://www.photooftheday.gr/photos/119009728421067800.jpg
ψιλονεκρα βλεπω

STRATHGOS
19-05-2008, 15:29
ψιλονεκρα βλεπω
αυτή την εικόνα μάλλον θα την βλέπουμε συχνότερα από Νοέμβρη, αφού μάλλον θα βγεί το Ν. Χίος. Οπότε ας το συνηθίσουμε από τώρα....

Leo
19-05-2008, 17:20
αυτή την εικόνα μάλλον θα την βλέπουμε συχνότερα από Νοέμβρη, αφού μάλλον θα βγεί το Ν. Χίος. Οπότε ας το συνηθίσουμε από τώρα....

Μ' αρέσεις ΣΤΡΑΤΗΓΕ που έχεις την σωστή αντίληψη των πραγμάτων. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα για να πω τη αλήθεια!

scoufgian
21-05-2008, 17:43
μια φωτο αφιερωμενη στο φιλο μας το Στρατηγο!!!λοιπον ειμαστε στο λιμανι της Μυτιληνης και διακρινουμε το Θεοφιλο,το Μυτιληνη,το Παναγια Κρημνιωτισσα,το Αρχαγγελος και το Βιτσεντζο Κορναρο να λεει στα υπολοιπα:"ρε παιδια τι γινεται ?καμια θεση για μενα?":mrgreen::mrgreen:
6667

Apostolos
21-05-2008, 18:19
Γράψε ένα λαθάκι! Το μπλε ΡοΡο είναι το Αγιος Ευστάθειος! Για τόσο κακομούτσουνο έχεις τον Αρχαγγελάκο μου?

scoufgian
21-05-2008, 18:40
Γράψε ένα λαθάκι! Το μπλε ΡοΡο είναι το Αγιος Ευστάθειος! Για τόσο κακομούτσουνο έχεις τον Αρχαγγελάκο μου?Σωστος ο αποστολος.Λαθος της στιγμης.Αλλα καπου εχω περιπου την ιδια φωτο και με το "φιλο" σου και θα στη δωρισω...........:mrgreen::mrgreen:

STRATHGOS
22-05-2008, 16:59
σήμερα στο λιμάνι της Μυτιλήνης είδαν πολά τα ματάκια μου όπως οτι ήρθε ένα αστοικό λεωφορίο και άδιασε ένα τσούρμο τουρίστες από αυτούς που έρχοντε από τα απέναντι παράλια με τα φουσκοτά τους και επιβηβαστήκανε στο Μυτιλήνη. Καλά που έχουμε κι αυτούς και ενισχύουν τις τοπικές επιχειρήσεις!!:D

STRATHGOS
22-05-2008, 17:03
:DΑκόμα σήμερα είδα οτι εφοδιάσαν το λιμάνι με καροτσάκια, μάλλον θα έρθει πόλυ κόσμος φέτος!!!! Μπράβο

Apostolos
22-05-2008, 22:36
Η χρήση δωρεάν αλλα αν βρεις το κλειδί που τα χουν κλειδωμένα....

Νaval22
23-05-2008, 18:33
σήμερα στο λιμάνι της Μυτιλήνης είδαν πολά τα ματάκια μου όπως οτι ήρθε ένα αστοικό λεωφορίο και άδιασε ένα τσούρμο τουρίστες από αυτούς που έρχοντε από τα απέναντι παράλια με τα φουσκοτά τους και επιβηβαστήκανε στο Μυτιλήνη. Καλά που έχουμε κι αυτούς και ενισχύουν τις τοπικές επιχειρήσεις!!:D

Καλά συμβαίνουν τέτοια πράγματα μπροστά στα μάτια των λιμενικών και αυτοί κάθονται και ασχολούνται με τους καραβολάτρες που βγάζουν φωτογραφία τα καράβια,αντί να κοιτάξουν πως θα διαορθώσουν το θέμα κοιτάνε μη τυχον βγεί το θέμα στα κανάλια απο αυτούς που βγάζουν φωτογραφίες το λιμάνι
ελλάς το μεγαλείο σου τι να πω

STRATHGOS
23-05-2008, 18:45
Καλά συμβαίνουν τέτοια πράγματα μπροστά στα μάτια των λιμενικών και αυτοί κάθονται και ασχολούνται με τους καραβολάτρες που βγάζουν φωτογραφία τα καράβια,αντί να κοιτάξουν πως θα διαορθώσουν το θέμα κοιτάνε μη τυχον βγεί το θέμα στα κανάλια απο αυτούς που βγάζουν φωτογραφίες το λιμάνι
ελλάς το μεγαλείο σου τι να πω
ΜΑΛΛΟΝ θα τους ειχαν παει για αναγνωριση και με τα μην πανε με τα ποδια και χα σουν το πλοιο τους αυτη.. [επηστρατευσαν λεωφορειο!!]:-|

STRATHGOS
23-05-2008, 18:50
Η χρήση δωρεάν αλλα αν βρεις το κλειδί που τα χουν κλειδωμένα....
Ναι καλα !! ποιος εχασε το κλειδι για να το βρουν η υπευθυνη!! α κατα τον αυγουστο μπωρει να βγαλουν κανενα 2-3 για τα ματια!!;)

scoufgian
29-05-2008, 19:37
Νησος Μυκονος,Μυτιληνη,Παναγια Κρημνιωτισσα και Αρχαγγελος
6945

scoufgian
17-06-2008, 16:26
χθεσινη φωτο ,απο το λιμανι της Μυτιληνης.Διακρινεται, ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ,με φοντο ,στο βαθος, τα παραλια της Μικρας Ασιας...........
7780

scoufgian
17-06-2008, 19:52
και για να συμπληρωσουμε τη κινηση του 3ημερου ,απο το λιμανι της Μυτιληνης ,ας δουμε ,2 ζευγαρια πλοιων...........
7803

7804

scoufgian
18-06-2008, 17:34
και μια φωτο ,του λιμανιου και της πολης ,της Μυτιληνης.Σε πρωτο πλανο ,οι συνδετικοι μας κρικοι, με τη Τουρκια
7832

Νικόλας
29-06-2008, 17:20
και άλλη μια του saphire θα μ πείτε νωρίς την έβαλες αλλά
8462

Speedkiller
29-06-2008, 17:52
Ναι καλα !! ποιος εχασε το κλειδι για να το βρουν η υπευθυνη!! α κατα τον αυγουστο μπωρει να βγαλουν κανενα 2-3 για τα ματια!!;)


Stratigos έχεις δίκιο!!!Και το θέμα είναι ειδικά από το λιμάνι της μυτιλήνης ότι πληρώνουμε επιπλέον αχθοφορικά 1-2 ευρώ με το έτσι θέλω..Εγώ προσωπικά δεν είδα πουθενά αχθοφόρους όσες φορές φεύγω απ το νησί...:mad:

Leo
29-06-2008, 18:04
Και σ΄άλλα λιμάνια πληρώνουν τα ίδια (πχ. Σύρος). Δεν είστε οι μόνοι.... και εσείς έχετε και 10 καρότσια... εμείς 1-2 παροπλισμένα :).

gvaggelas
29-06-2008, 20:11
Και στην Χίο πληρώνουμε αχθοφορικά. Σε αντίθεση με Μυτιλήνη και Σύρο, εμείς δεν έχουμε καν καρότσια!

panosonap
12-07-2008, 12:01
H KAΘHMEPINH
Ντανούτα Χούμπνερ: αναξιοποίητα κονδύλια για λιμενικά έργα



Μη ικανοποιητική, χαρακτήρισε την πρόοδο στον άξονα προτεραιότητας 7 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «οδικοί άξονες, λιμένες, αστική ανάπτυξη που αφορά τις λιμενικές υποδομές», η αρμόδια Επίτροπος της Ε.Ε. Ντανούτα Χούμπνερ, απαντώντας σε ερώτηση του ευρωβουλευτή του ΣΥΝ Δημ. Παπαδημούλη, για την πορεία υλοποίησης των συγχρηματοδοτούμενων λιμενικών έργων. Σύμφωνα με την κ. Χούμπνερ, «στο τέλος Μαΐου 2007 οι καταβληθείσες δημόσιες δαπάνες ήταν λιγότερες από το ένα τρίτο των 156,2 εκατομμυρίων ευρώ που διατέθηκαν από τον προϋπολογισμό για τον εν λόγω άξονα προτεραιότητας» κάτι που σημαίνει ότι σχεδόν ένα χρόνο πριν από τη λήξη του Γ΄ ΚΠΣ δύο τρίτα και πλέον των διαθέσιμων κοινοτικών πόρων παραμένουν αναξιοποίητα, με κίνδυνο απώλειάς τους.
Οπως χαρακτηριστικά επισημαίνει η κ. Χούμπνερ στην απάντησή της «ορισμένα λιμενικά έργα που προβλέπονται στα θεματικά και περιφερειακά επιχειρησιακά προγράμματα είναι πιθανόν να μην ολοκληρωθούν μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2008» και για αυτό τον λόγο προτείνει να ενταχθούν στην επόμενη προγραμματική περίοδο ως έργα γέφυρες. Τα λιμενικά έργα τα οποία η επίτροπος θεωρεί ότι μπορούν να αποτελέσουν έργα γέφυρες με το Δ΄ ΚΠΣ είναι τα εξής: «νέο λιμάνι Πάτρας, λιμάνι Αιγίου, λιμάνι Αργοστολίου στην Κεφαλονιά, λιμάνια Νάξου και Μυκόνου στις Κυκλάδες, λιμάνι Μυτιλήνης, λιμάνια Καρλοβασίου και Ευδήλου στη Σάμο και την Ικαρία αντίστοιχα, λιμάνι Μεστών Χίου, λιμάνι Σητείας στην Κρήτη, λιμάνια Καβάλας και Αλεξανδρούπολης στη Μακεδονία και τη Θράκη και λιμάνι Μύρινας στη Λήμνο». Σχολιάζοντας τη σχετική απάντηση ο κ. Παπαδημούλης, σημείωσε ότι «αποτελεί κόλαφο για την κυβέρνηση και τον αρμόδιο υπουργό» και συνέστησε στους «κυβερνητικούς αρμόδιους αντί να εξωραΐζουν και να συγκαλύπτουν το πρόβλημα να απολογηθούν και να τρέξουν για να μη χαθούν και άλλοι κοινοτικοί πόροι».



H KAΘHMEPINH

STRATHGOS
27-07-2008, 01:58
:pΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ.. Οι Λιμενικοί υποψιάζονται ότι ο 35χρονος που συνέλαβαν μετέφερε ναρκωτικά με το Ι.Χ. του και γι' αυτό δεν σταμάτησε για έλεγχο στο σήμα που του έκαναν. Συνελήφθη μία ώρα αργότερα, ύστερα από περιπετειώδη καταδίωξη.
ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=34414&phrase_id=291689

2nd mate
02-08-2008, 09:36
αφιξη του NAUTICA γεματο Αγγλους σημερα το πρωι στη Μυτιληνη

10938

10939

STRATHGOS
02-08-2008, 22:46
Μια αποψη!!

10979:eek:

moutsokwstas
14-09-2008, 18:06
μπορει να μας πληροφορησει καποιος απο τους αγαπητους φιλους μας στη μυτιληνη, ακουγεται κατα καιρους ο,τι το λιμανι θα φυγει απο τη θεση που ειναι τωρα και θα παει στη βορεια πλευρα, κοντα στον καρα τεπε. θα φυγει λενε για να αποσυμφορησει την προκυμαια της μυτιληνης, σε συνδυασμο με την παρακαμψη που ετοιμαζεται να ολοκληρωθει, στη βορεια πλευρα της πολης. αναρωτιεμαι παλι, ενω το λιμανι του σιγριου υπαρχει, η καλλονη ειναι εμπορευματικο και μεταφορικο κεντρο μετα τη μυτιληνη, κι ενω υπαρχει η χαραξη απ οσο ξερω του δρομου σιγριου-καλλονης, αποφυγη του υπαρχοντος στροφιλικιου, γιατι δεν ξεκινα η κατασκευη του που θα βοηθησει σιγρι, καλλονη και το νησι ολοκληρο...εκτος κι αν το προγραμματιζουν τον αλλο αιωνα. αλλα μηπως και στη χιο, δε συμβαινει κατι αναλογο, το λιμανι των μεστων υπαρχει, η γραμμη υπαρχει αν κι επισημα δεν εχει ανοιξει, εν τουτοις το λιμανι της χιου εξυπηρετει τη χιο και κατ επεκταση τη μυτιληνη. ετσι δεν παμε μπροστα και δεν προοδευουμε, κυριοι τοπικοι φορεις και αξιωματουχοι και λοιποι αρμοδιοι κυβερνωντες.

MYTILENE
15-09-2008, 16:12
μπορει να μας πληροφορησει καποιος απο τους αγαπητους φιλους μας στη μυτιληνη, ακουγεται κατα καιρους ο,τι το λιμανι θα φυγει απο τη θεση που ειναι τωρα και θα παει στη βορεια πλευρα, κοντα στον καρα τεπε. θα φυγει λενε για να αποσυμφορησει την προκυμαια της μυτιληνης, σε συνδυασμο με την παρακαμψη που ετοιμαζεται να ολοκληρωθει, στη βορεια πλευρα της πολης. αναρωτιεμαι παλι, ενω το λιμανι του σιγριου υπαρχει, η καλλονη ειναι εμπορευματικο και μεταφορικο κεντρο μετα τη μυτιληνη, κι ενω υπαρχει η χαραξη απ οσο ξερω του δρομου σιγριου-καλλονης, αποφυγη του υπαρχοντος στροφιλικιου, γιατι δεν ξεκινα η κατασκευη του που θα βοηθησει σιγρι, καλλονη και το νησι ολοκληρο...εκτος κι αν το προγραμματιζουν τον αλλο αιωνα. αλλα μηπως και στη χιο, δε συμβαινει κατι αναλογο, το λιμανι των μεστων υπαρχει, η γραμμη υπαρχει αν κι επισημα δεν εχει ανοιξει, εν τουτοις το λιμανι της χιου εξυπηρετει τη χιο και κατ επεκταση τη μυτιληνη. ετσι δεν παμε μπροστα και δεν προοδευουμε, κυριοι τοπικοι φορεις και αξιωματουχοι και λοιποι αρμοδιοι κυβερνωντες.
Δυστυχώς που στο λέω έτσι φίλε moutsokwstas αλλά ψάχνεις ψύλλους στ' άχυρα με αυτούς που έχουμε μπλέξει εδώ.Κάτσε να έρχεται κανα καράβι της προκοπής στο νησί μας και βλέπουμε για το λιμάνι στην επόμενη......... 100νταετια:p

Νaval22
16-09-2008, 19:05
ο δρόμος απο τη κάλλονη για Σίγρι είναι απλά απάλευτος φέτος που πηγα προς τα εκεί μετά απο πολλά χρόνια τρελάθηκα,δυστυχώς αυτό το λιμάνι είναι ικανό να εξυπηρετήσει μόνο το κόσμο ερεσσού σιγρίου και των μικρών δυτικων χωριών για αυτό και υπάρχει πλοίο μόνο το καλοκαίρι το χειμώνα χωρίς επιδότηση δεν θα μπορούσε να σταθεί,όσο για το νέο δρόμο αστο καλύτερα ακούγεται χρόνια,όπως χρόνια ακούγεται και η μεταφορά του λιμανιού πριν τη θερμή,και χρόνια ακουγόταν η κατασκευή αεροδρομίου στη καλλονή,κοντά στις αλυκές που είναι και το πιο ιδανικό μέρος πεδιάδα-κέντρο του νησιού κλπ αλλά μετά βγάλανε τα εδαφη σαθρά,αλλά απο την άλλη καλύτερα δεν θα μου αρεσε να πινω το ουζακι με σαρδελα στη σκαλα και να περνανε απο πανω μου τα αεροπλανα :mad:

dimitris
17-09-2008, 22:33
Tο "Μυτιληνη" χθες το πρωι στο λιμανι της Μυτιληνης
16469
Το ro/ro "Ταξιαρχης" μαζι με το "Λισσος" σημερα στην Μυτιληνη
16470
Το "Λισσος" μαζι με το "Νταλιανα" επισης σημερα στην Μυτιληνη
16472
Αυτα απο την Μυτιληνη χθες 16/9 και σημερα 17/9

dimitris
17-09-2008, 22:57
Και κατι ακομη... μπορει να μου πει κανεις αυτη η μπιντα σε σχημα "κουμπιου" αν υπαρχει σε αλλο λιμανι εκτος της Μυτιληνης???:rolleyes:
16474

Νaval22
18-09-2008, 13:00
ωραίες φωτο Δημήτρη αλλά δεν βλέπω να πηγες στα σημεία που σου είπα :D

dimitris
18-09-2008, 22:53
Stefanos_p χρονος οταν κανω τετοια ταξιδια ειναι περιορισμενος πρεπει πρωτα να τελειωσω την δουλεια πριν με τελειωσει εκεινη:lol:
Ευχαριστω για τις πληροφοριες δεν τις ξεχναω ισως την επομενη που δεν θ'αργησει και πολυ!

moutsokwstas
22-09-2008, 19:58
καποτε το ταξιαρχης πλαγιοδετουσε στο λιμανι της μυτιληνης-κολυμβητηριο-εκει το θυμαμαι παντοτε, τωρα κατεληξε στο εμπορικο λιμανι, ξεπεσμος αν μη τη αλλο. εκει δεν εχει δεσει ποτε πλοιο της νελ, απ οσο θυμαμαι, ας με διαψευσουν οι ντοπιοι.

moutsokwstas
22-09-2008, 20:04
παραχωρησε τη θεση στο νταλιανα, σαμοθρακη ...καλα να παθουν. το σαμοθρακη, νταλιανα θα επρεπε να πρυμνοδετουν στο τελωνειο, ας οψονται και οι αποφασεις του λιμεναρχειου! εχει εργα και ημερες το λιμεναρχειο μυτιληνης....τα κατασχεμενα στο κολυμβητηριο, το κλεισιμο του παρκιν τα βραδια του καλοκαιριου! μπραβο σας!

vinman
09-10-2008, 23:09
Πρίν λίγα χρόνια στο λιμάνι της Μυτιλήνης τα αδερφάκια έκαναν στενή παρέα...

19432

(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

Νaval22
09-10-2008, 23:14
vinman μπορεις να κοψεις τη φωτογραφια που εχει στο τευχος απριλιου 2000 στη συνεντευξη του Αντωνιου που ειναι ολα τα πλοια της ΝΕΛ στο λιμανι της μυτιληνης εχει και μια ωραια φωτογραφια του μυτιληνη σε εκινο το τευχος εγω δυστυχώς εκοψα τις φωτο και τις εχασα:mad::mad:

manolis m.
09-10-2008, 23:45
Ontws tin thimamai kai egw autin phwto..pargamtaika poli omorfi!

Aktofylakas
02-11-2008, 23:04
Νομιζω την εχω καπου σκαναρισμενη.Αν την βρω θα την ανεβασω.
Α και καλο μηνα.

kastro
02-11-2008, 23:07
Και κατι ακομη... μπορει να μου πει κανεις αυτη η μπιντα σε σχημα "κουμπιου" αν υπαρχει σε αλλο λιμανι εκτος της Μυτιληνης???:rolleyes:
16474

Η πρώτη μπίντα που βλέπεις στον κόκκινο έτσι είναι.

moutsokwstas
09-11-2008, 21:08
για αρκετο καιρο ακομα θα συνεχιστει οπως φαινεται, το απαραδεκτο κι επικινδυνο φαινομενο της εκφορτωσης καυσιμων στο εμπορικο λιμανι της μυτιληνης. ολα δειχνουν ο,τι δεν υπαρχει η πολιτικη βουληση για να λυθει οριστικα το προβλημα, με την δημιουργια δεξαμενων αποθηκευσης. ακουστηκε οτι θα δοθει παραταση στον επικινδυνο τροπο μεταφορας των καυσιμων στο νησι της λεσβου, που θετει σε κινδυνο την ασφαλεια των κατοικων της μυτιληνης και υποβαθμιζει την εικονα και λειτουργια της πολης. οπως εγινε γνωστο, η μονη προταση που εχει κατατεθει για τη δημιουργια εγκαταστασεων αποθηκευσης των καυσιμων, προερχεται απο την εταιρεια lesvos oil η οποια ζητα εδω και χρονια να της δοθει εγκριση για να προχωρησει την επενδυση στη θεση <<λαφτση>> στην περιοχη της θερμης. το εμποδιο ομως που υπαρχει ειναι ο,τι η θεση αυτη βρισκεται σε αποσταση μικροτερη των 500 μετρων απο την περιοχη που εχει χαρακτηριστει ως καταφυγιο αγριας ζωης. (αποσπασμα απο την εφημεριδα αιολικα νεα 27/10/08)

MYTILENE
09-11-2008, 21:25
.....Σε συνέχεια αυτόν που μας αναφέρει ο καλός φίλος moutsokwstas να τονίσω οτι χθές και λόγω της Εορτής που είχε το Νησί μας λόγω της απελευθέρωσης του, γινόντουσαν βολές από τα τζιμάνια του Ελληνικού Στρατού:confused: ακριβώς δίπλα στα RO/RO ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Τ και ΜΥΚΟΝΟΣ(πρώτη φορά μαζί στο λιμάνι μας) που ήταν φορτωμένα με βυτία υγρών καυσίμων:rolleyes::rolleyes:!!!!Μιλάμε για διάννοιες όχι αστεία:p

moutsokwstas
09-11-2008, 21:33
αν παραμεριζαν ολοι αυτοι οι αρχοντες τα μικροπολιτικα τους συμφεροντα, δεν θα υπηρχαν αυτες οι ανεπιτρεπτες κι ακρως επικινδυνες καταστασεις.

MYTILENE
19-11-2008, 16:52
22816
Διπλο ουρανιο τόξο πανω απο το λιμανι της Μυτιληνης μετα απο απιστευτη βροχη.Και στο λιμάνι μας σήμερα:ΛΙΣΣΟΣ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ G και το μικρό της ΕΛΙΝΟΙΛ

moutsokwstas
20-11-2008, 19:05
σταυρο, αυτο της aegean στο εμπορικο λιμανι ποιο ειναι? το απλιωτης?

MYTILENE
21-11-2008, 10:00
Έλα φίλε το βαποράκι είναι της ΕΛΙΝΟΙΛ και μάλλον είναι το ΑΠΗΛΙΩΤΗΣ ναι.;)

Aktofylakas
22-11-2008, 15:22
Tο Μυτιληνη περιμενει εξω απο το Λιμανι Οπως το δειχνει το ΑΙS?Χαμος μαλλον ετσι?

Speedkiller
22-11-2008, 15:26
Δεν είναι λίγο κουφό να περιμένει έξω?Μήπως είναι λαθος του AIS???ως γνωστόν το Mytilene δεν τα παέι καλά με αυτό...Mytilene Που είσαι ρε????????????????Μάλλον έχει παέι να βγάλει φώτο το Mytilene έξω απ το λιμάνι...:)

moutsokwstas
23-11-2008, 21:02
ακαρπος ο διαγωνισμος για την αναδειξη φορεα διαχειρησης της μαρινας της μυτιληνης. εν τω μεταξυ ειχε ακουστει το καλοκαιρι οτι τουρκος επιχειρηματιας-ξενοδοχος, ενδιαφεροταν για να συμμετασχει στο προγραμμα αξιοποιησης-εκμεταλλευσης της μαρινας της μυτιληνης. περισσοτερα εδω
http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=38346


πηγη εφημεριδα αιολικα νεα 23/11/08

moutsokwstas
23-11-2008, 21:07
στο ελεος του καιρου τα λιμανακια της μηθυμνας και της συκαμιας στη λεσβο, ακομα να αποκατασταθουν οι ζημιες τους, διαβαστε περισσοτερα εδωhttp://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=38351


πηγη εφημεριδα αιολικα νεα 23/11/08

MYTILENE
24-11-2008, 20:15
Δεν είναι λίγο κουφό να περιμένει έξω?Μήπως είναι λαθος του AIS???ως γνωστόν το Mytilene δεν τα παέι καλά με αυτό...Mytilene Που είσαι ρε????????????????Μάλλον έχει παέι να βγάλει φώτο το Mytilene έξω απ το λιμάνι...:)
EEEEEEEEEEEEEEΠ,εδώ είμαι και γώ μετά από 2 :shock: μέρες απαντώ.Κανονικά μπήκε το πρωί,δεν είχε τόοοοοσο καιρό αυτή την ώρα.Μάλλον το AIS τα είχε δεί ΟΛΑ:razz::p

moutsokwstas
04-12-2008, 21:10
προκλητικη αδιαφορια για τα εργα στο βορειο τμημα της μαρινας και της μη παραχωρησης του αδομητου νοτιου τμηματος στο δημο μυτιληνης. διαβαστε περισσοτερα εδω
http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=38852

MYTILENE
06-12-2008, 23:52
Δίπλα δίπλα σήμερα τα ro/ro ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Τ και ΜΥΚΟΝΟΣ στο λιμάνι μας,μέχρι πρίν λίγες ώρες παρέα με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ το οποίο -ώς γνωστών- την ''έκανε'' εκτάκτως αργά το απόγευμα για Λήμνο-Καβάλα;)

moutsokwstas
07-12-2008, 19:13
24041
το γραφικο λιμανακι του μολυβου (μηθυμνας)

moutsokwstas
23-12-2008, 20:01
τον χαρτη αυτο του λιμανιου, τον βρηκα στο ιντερνετ κανοντας κλικ εδω http://www.1yachtua.com/Medit-marinas/Greece/greece-marinas/mitilini.htm

moutsokwstas
23-12-2008, 20:26
παραθετω καποιες πληροφοριες χρηστικες συμπεριλαμβανομενου και του λιμανιου της μυτιληνης, κυριως για τους λοιπους ναυτιλομενους, ιδιοκτητες μικρων σκαφων κι οχι μονο, ψαραδες κ.α απο εδω http://www.greeceguide.gr/showobjects.php?database=GREEK&location=NA60&category=27

moutsokwstas
27-12-2008, 18:43
απο πληροφοριες ενος φιλου μου στη μυτιληνη, εξακολουθει να υφισταται η <<χυμα>> εκφορτωση καυσιμων στο εμπορικο λιμανι της πολης. ο θεος να βαλει το χερι του μην εχουμε ιστοριες εκει. δεν ξερω ποιες ωρες γινεται η εκφορτωση, αλλα διπλα ειναι ο σταθμος των αστικων λεοφορειων και αρκετα καταστηματα...

moutsokwstas
31-12-2008, 21:17
αποψε με την αλλαγη του χρονου, θα ειναι καποιο πλοιο στο λιμανι, ξερουμε κατι? φοβαμαι μηπως αποψε δεν υπαρχει πλοιο, ενθυμουμενος τα παλια, τοτε που υπηρχε πλοιο της νελ και καποιο πολεμικο στολισμενα, τι λεμε τωρα ε?

mitilinios
01-01-2009, 20:52
αποψε με την αλλαγη του χρονου, θα ειναι καποιο πλοιο στο λιμανι, ξερουμε κατι? φοβαμαι μηπως αποψε δεν υπαρχει πλοιο, ενθυμουμενος τα παλια, τοτε που υπηρχε πλοιο της νελ και καποιο πολεμικο στολισμενα, τι λεμε τωρα ε?

Είχαμε το ΛΙΣΣΟΣ στο λιμάνι και την παντόφλα KONSTANTINOS G με την αλλαγή του χρόνου. Σήμερα το πρωί προστέθηκε και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ. Μέχρι και πέρσυ πάντα υπήρχε ένα πλοίο της ΝΕΛ αλλά φέτος έμεινε μόνον ένα στη γραμμή.:mad:

MYTILENE
12-01-2009, 19:04
Ένα καλοκαιρινό Δέλτιο Μυτιλήνης αφιερωμένο στο φίλο μου -ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗ-moutsokwsta που όλο γκρινιάζει:p:p!!!!
26907

26908
Μυτιλήνη Traffic

MYTILENE
12-01-2009, 19:22
Μια μοναδική-φθινοπωρινή- συνάντηση στο λιμάνι μας!!!RO-RO ΜΥΚΟΝΟΣ
RORO ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Τ:confused:!!!!!
ΥΓ:Συγνώμη για την απόσταση αλλά ήταν και κρυμένα τα άτιμα:p:p
26909

moutsokwstas
12-01-2009, 19:25
ετσι σε θελω προεδρε, δυναμικο κι ευχαριστω για την αφιερωση.

moutsokwstas
29-01-2009, 20:08
το ΤΕΕ με επιστολη του στο ΥΠΕΧΩΔΕ, ζητα χρηματοδοτηση των μελετων για το νεο λιμανι της μυτιληνης στη θεση καρα-τεπε, περισσοτερα εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=41034

moutsokwstas
30-01-2009, 21:59
28221
καπως ετσι θυμαμαι να βλεπω απο το μπαλκονι του σπιτιου μου, μερος του λιμενοβραχιονα και τα πλοια της γραμης να πηγαινοερχονται...αξεχαστες εικονες.εδω κινηση εξω απο το λιμανι μια και εξω συνηθιζεται να μενουν απο μοτορσιπ μεχρι και δεξαμενοπλοια αλλα και καποια πολεμικα, χωρις απαραιτητα να μπαινουν στο λιμανι και να δενουν.

Apostolos
04-02-2009, 13:37
Για εμας τους Μυτιληνιους αυτη η εικόνα λέει πολλά...

28731

scoufgian
04-02-2009, 13:53
Για εμας τους Μυτιληνιους αυτη η εικόνα λέει πολλά...

28731
εμενα προσωπικα ,που εμμεσα ειμαι Μυτιληνιος, με καλυψες απολυτα.........ευχαριστω Αποστολε

mastrokostas
04-02-2009, 14:17
Για εμας τους Μυτιληνιους αυτη η εικόνα λέει πολλά...

28731
Αποστολε ,αυτή η παντόφλα δεξιά είναι ο Μιαούλης ?

scoufgian
04-02-2009, 14:32
Αποστολε ,αυτή η παντόφλα δεξιά είναι ο Μιαούλης ?
για να βοηθησω, η τωρινη ονομασια του, ειναι ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γ.

moutsokwstas
04-02-2009, 20:14
Για εμας τους Μυτιληνιους αυτη η εικόνα λέει πολλά...

28731
καλοδεχουμενη αποστολε, παντα τετοια!

Aktofylakas
04-02-2009, 20:51
Για εμας τους Μυτιληνιους αυτη η εικόνα λέει πολλά...

28731

Θα συμφωνησω και εγω μονο και μονο για την πλευρα που επελεξες ως φωτογραφος!! Γιατι αν η φωτο εβγαινε προς την αλλη πλευρα του εμπορικου λιμενα εμενα προσωπικα δεν θα με εξεφραζε και τοσο πολυ το σχολιο με την καταντια που επικρατει στην φορτοεκφορτωση καυσιμων εδω και καιρο. Απαραδεκτη κατασταση και την εχω ζησει πολυ καλα.

moutsokwstas
04-02-2009, 21:12
Θα συμφωνησω και εγω μονο και μονο για την πλευρα που επελεξες ως φωτογραφος!! Γιατι αν η φωτο εβγαινε προς την αλλη πλευρα του εμπορικου λιμενα εμενα προσωπικα δεν θα με εξεφραζε και τοσο πολυ το σχολιο με την καταντια που επικρατει στην φορτοεκφορτωση καυσιμων εδω και καιρο. Απαραδεκτη κατασταση και την εχω ζησει πολυ καλα.
αφουν οι ντοπιοι δεν θελουν τις νεες δεξαμενες καυσιμων κοντα στα παμφιλα, τι να κανουμε? και για τη δεη παλι φωναζουν, δεν τη θελουν στο μανταμαδο, ας αφησουν το εργοστασιο εκει στα μαυρα του τα χαλια. και στο εμπορικο λιμανι κυκλοφορει κοσμος καθε μερα, ειναι το δημαρχειο κι αλλες υπηρεσιες εκει, εμπορικα καταστημτα, μην τυχει και γινει κανενα μπαμ μονο. τι να πει κανεις...

moutsokwstas
04-02-2009, 21:25
ενα πραγμα δεν καταλαβαινω. οταν υπηρχε το αριων, θυμαμαι που ταξιδευαν μαζι του τα βυτιοφορα γνωστης εταιριας καυσιμων, τωρα το αλεξανδρα Τ δεν τα μεταφερει? πως αλλιως να εξηγηθει η χυμα εκφορτωση καυσιμων στο εμοορικο λιμανι, εκτος κι αν δεν τα εχουν βρει ολες οι εταιριες, η υπαρχει εμπαργκο ορισμενων εταιριων για μεταφορα των βυτιοφορων με τα πλοια, τι να πω. ακρως επικινδυνα πραγματα.

Apostolos
13-02-2009, 14:26
Μπορει να ειναι κακοβαμενα αλλα ειναι αγαπημένα...

29620

scoufgian
13-02-2009, 15:21
Μπορει να ειναι κακοβαμενα αλλα ειναι αγαπημένα...

29620
Μπραβο Αποστολε........;);)

moutsokwstas
13-02-2009, 19:11
εχει κινηση το εμπορικο λιμανι απ ο,τι βλεπω. ωραιος αποστολε.

moutsokwstas
14-02-2009, 20:55
29759

29760
εικονες κιαποντες εδω και μηνες απο το λιμανι της μυτιληνης, αραγε θα επιστρεψει καποιο απο τα δυο τους? η φωτο με το θεοφιλο ειναι τον ιουνιο του 2008 λιγες μερες πριν την <<εξαφανιση>> του.

moutsokwstas
28-02-2009, 19:47
φθορες στους στυλους φωτισμου του παρκινγκ του λιμενα απο ιδιοκτητες φορτηγων αυτοκινητων. το λιμενικο αντι να επιβαλει καποια ταξη οσον αφορα το παρκαρισμα και τις φθορες που προξενουνται, κυνηγα τα παρκαρισμενα αυτοκινητα εξω απο το κολυμβητηριο, κατι που το κανει ανεκαθεν, εκτενεστερο ρεπορταζ εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=42039

moutsokwstas
22-03-2009, 21:26
η ειδηση αφορα τον φαρο κορακα που βρισκεται μεταξυ του οικισμου τσονια και της σκαλας συκαμιας http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=43020

moutsokwstas
27-03-2009, 19:16
δεσμευση για τη μαρινα της μυτιληνης, απο τον υπουργο τουρισμου. αντε να το δουμε κι αυτο...τελειωμο δεν εχει αυτο το εργο και η πολυποθητη εναρξη λειτουργιας της μαρινας στην πρωτευουσα της λεσβου. περισσοτερα εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=43227

moutsokwstas
02-04-2009, 19:05
δραματικη μειωση αφιξεων κρουαζιεροπλοιων στο νησι φετος το καλοκαιρι. υπολογιζεται περιπου 50% μειωση των τουριστων απο τα κρουαζιεροπλοια, επηρεαζοντας την τουριστικη κινηση στο νησι και κατ επεκταση τον τοπικη οικονομια του νησιου, διαβαστε εδω http://www.aiolikanea.gr/news/main/detail.php?ID=43401

mitilinios
18-04-2009, 15:07
Μεγάλη κίνηση αναμένεται σήμερα στο λιμάνι της Μυτιλήνης. :p Ήδη στο λιμάνι βρίσκονται τα πλοία ΜΥΤΙΛΗΝΗ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ που έχουν διανυκτέρευση. Το ΛΙΣΣΟΣ αναμένεται στις 16:20 προερχόμενο από Θεσσαλονίκη και Λήμνο ενώ κατά τις 18:10 αναμένεται και το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ προερχόμενο από Σάμο - Χίο. Είμαι περίεργος να δω που θα καταφέρουν να δέσουν τόσα πλοία. :confused::rolleyes:

mitilinios
18-04-2009, 17:02
Τζάμπα η προσμονή. Το ΛΙΣΣΟΣ τελικά αναχώρησε στις 17:30 :confused::confused: (δεν πρέπει να είχε αναχώρηση τέτοια ώρα άλλη φορά, ενώ δεν υπάρχει δρομολόγιο ούτε στο openseas) και το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ που θα έρθει σε κανένα πεντάλεπτο θα δέσει κανονικά δίπλα στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ. Κρίμα...:(

moutsokwstas
20-04-2009, 18:47
Μεγάλη κίνηση αναμένεται σήμερα στο λιμάνι της Μυτιλήνης. :p Ήδη στο λιμάνι βρίσκονται τα πλοία ΜΥΤΙΛΗΝΗ και ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ που έχουν διανυκτέρευση. Το ΛΙΣΣΟΣ αναμένεται στις 16:20 προερχόμενο από Θεσσαλονίκη και Λήμνο ενώ κατά τις 18:10 αναμένεται και το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ προερχόμενο από Σάμο - Χίο. Είμαι περίεργος να δω που θα καταφέρουν να δέσουν τόσα πλοία. :confused::rolleyes:
μην απορεις, τη δεκαετια του 80 συνεβαινε τεσσερα πλοια να ειναι δεμενα στο λιμανι της μυτιληνης και μαλιστα σαβ/κο. ενα εξ αυτων η και δυο, δεν παρεμεναν πολυ, προσεγγιζαν αφηναν κοσμο κι οχηματα και συνεχιζαν το ταξιδι τους. σκεψου οτι δεν υπηρχε η προβλητα που υπαρχει τωρα πλησιον του λιμανοβραχιονα.

STRATHGOS
14-05-2009, 07:49
Οικονομία (http://www.emprosnet.gr/Economy/)
Πρωταθλητές στην ακρίβεια των ναύλων
Γράφει: Νίκος Μανάβης
13/05/2009
To τζακ ποτ της συμφοράς έχει πετύχει φέτος η Λέσβος. Εν μέσω οικονομικής αναδεικνύεται ως ο ακριβότερος τουριστικός προορισμός σε ό,τι αφορά τις μεταφορές με πλοίο! Το στοιχείο αυτό ήδη έχει πάρει ευρεία δημοσιότητα και είναι βέβαιο ότι θα επηρεάσει σημαντικά την τουριστική κίνηση από Έλληνες επισκέπτες.κρίσηs39144

Χθες Τρίτη, το πρωί, στην εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου στη ΝΕΤ «Συμβαίνει τώρα», παρουσιάστηκαν τα στοιχεία για το κόστος μετάβασης μετ’ επιστροφής από τον Πειραιά προς τα νησιά για τετραμελή οικογένεια με αυτοκίνητο. Η γραμμή Πειραιάς - Μυτιλήνη είναι για τη φετινή χρονιά η πιο ακριβή, καθώς το κόστος ανέρχεται στα 689 ευρώ όταν για το Ηράκλειο το κόστος είναι 466 ευρώ και για τα Χανιά 583.
Εδώ πρέπει να προσθέσουμε και την ταχύτητα των πλοίων. Το δρομολόγιο Ηράκλειο - Πειραιάς πραγματοποιείται μέσα σε έξι ώρες, ενώ το δρομολόγιο Μυτιλήνη - Πειραιάς διαρκεί 10 έως 14 ώρες.
Κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις είναι εξαιρετικά δύσκολο, όχι μόνο να πετύχουμε αύξηση των Ελλήνων τουριστών που θα επισκεφθούν τη Λέσβο, αλλά και να διατηρήσουμε τους επισκέπτες στα ίδια επίπεδα που είχαμε πετύχει πέρυσι. Όπως είναι κατανοητό, τα στοιχεία αυτά θα κάνουν το γύρο της Ελλάδας, αφού θα τα αναπαραγάγουν όλα τα μέσα ενημέρωσης. Οι επιπτώσεις στην τουριστική κίνηση της Λέσβου θα είναι μεγάλη.
Εκείνο που αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά είναι ότι στις ακτοπλοϊκές συνδέσεις της Λέσβου, με τη σιωπηλή ανοχή των φορέων του νησιού που δεν προσφεύγουν στην Επιτροπή Ανταγωνισμού, δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών.

Τι δείχνουν τα στοιχεία
Το κόστος της μετάβασης και επιστροφής μιας τετραμελούς οικογένειας με το αυτοκίνητο από τον Πειραιά προς τη Μυτιλήνη κοστίζει 689 ευρώ, για τη Ρόδο 672, για τη Σαντορίνη 642 ευρώ, για τη Χίο 617, για τα Χανιά 583, για το Ηράκλειο 466, για την Πάρο 424 και για την Μύκονο 438 ευρώ.
Σχολιάζοντας την αρνητική πρωτιά της Λέσβου ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου, Γιώργος Ορφανός, είπε: «Φέτος είμαστε πρωταθλητές, πέρυσι ήμασταν δευτεραθλητές, αυτή η κατάσταση υπάρχει χρόνια τώρα και γι’ αυτό φωνάζουμε. Με τέτοιες τιμές στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια, είναι λογικό να αυξάνεται η κίνηση στα αεροπλάνα. Είναι φανερό ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των ακτοπλοϊκών εταιρειών. Αυτή η κατάσταση όπως αντιλαμβάνεστε, θα οδηγήσει την τουριστική κίνηση σε αφανισμό.»
Ο πρόεδρος των Σωματείου Εστιατόρων και Συναφών Επαγγελμάτων Μήθυμνας, Νίκος Μόλβαλης, υποστήριξε με τη σειρά του τα εξής: «Αυτό είναι ένα αρνητικό φαινόμενο και εμείς εδώ στο Μόλυβο βιώνουμε ήδη τις συνέπειές του. Αυτή την εβδομάδα ο Μόλυβος είναι εντελώς άδειος. Όμως εκείνο που θα πρέπει να γίνει είναι συλλογικά όλοι οι φορείς να προσπαθήσουμε να βρούμε λύση. Δεν αρκεί να διαπιστώνουμε κάθε φορά την κατάσταση και να μην κάνουμε τίποτα. Πρέπει η συζήτηση για αυτά τα ζητήματα να ξεκινάει πολύ καιρό πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου, για να δίνονται οι κατάλληλες λύσεις.»

SOS Ξενοδόχων
Ο πρόεδρος των Ξενοδόχων της Λέσβου, Περικλής Αντωνίου, με τη σειρά του σημειώνει: «Με αυτά τα δεδομένα θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκρατημένοι στις εκτιμήσεις μας για τους επισκέπτες που θα προσελκύσουμε τη φετινή χρονιά στη Λέσβο. Δυστυχώς τόσο το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων, όσο και το κόστος των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων, είναι εξαιρετικά μεγάλο, με αποτέλεσμα να χάνουμε τουρίστες. Αρκεί να σας πως ότι το Πάσχα φιλοξενήσαμε στο ξενοδοχείο μας ένα ζευγάρι που πλήρωσε 520 ευρώ για να έρθει με το πλοίο από τον Πειραιά.
Οι ακτοπλοϊκές εταιρείες θα πρέπει να μας πουν πώς τα καταφέρνουν να κερδίζουν στις γραμμές της Κρήτης όταν ρίχνουν τις τιμές, αλλά δε “βγαίνουν” στις γραμμές τις δικές μας.»
Ο τουριστικός πράκτορας Λευτέρης Καραπλιάς, τέλος, μας είπε: «Όταν ακούει κανείς τέτοια στοιχεία, το μόνο συναίσθημα που του δημιουργείται είναι η απογοήτευση. Απογοήτευση γιατί πάντα έτσι ήταν τα πράγματα. Η Μυτιλήνη ήταν και παραμένει προσοδοφόρος προορισμός για τους εφοπλιστές, οι οποίοι μας εκμεταλλεύονται στυγνά. Δυστυχώς δε μας βοηθάει κανείς, δεν είμαστε καθόλου ανταγωνιστικοί με τέτοια κόστη μεταφοράς. Θα έπρεπε να υπάρχει ειδική μέριμνα από το κράτος για τα νησιά μας, που βρίσκονται σε παραμεθόρια περιοχή.»

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ

Κόστος ακτοπλοϊκής μετακίνησης τετραμελούς οικογένειας
μετ’ επιστροφής και με αυτοκίνητο

Πειραιάς – Μυτιλήνη 689 ευρώ :(
Πειραιάς - Ρόδος 672 ευρώ
Πειραιάς – Σαντορίνη 642 ευρώ
Πειραιάς –Χίος 617 ευρώ
Πειραιάς – Χανιά 583 ευρώ
Πειραιάς – Ηράκλειο 466 ευρώ
Πειραιάς - Μύκονος σε καθίσματα 438 ευρώ
Πειραιάς - Πάρος σε καθίσματα 424 ευρώ

MYTILENE
14-05-2009, 08:35
Οικονομία (http://www.emprosnet.gr/Economy/)
Πρωταθλητές στην ακρίβεια των ναύλων
Γράφει: Νίκος Μανάβης
13/05/2009
To τζακ ποτ της συμφοράς έχει πετύχει φέτος η Λέσβος. Εν μέσω οικονομικής αναδεικνύεται ως ο ακριβότερος τουριστικός προορισμός σε ό,τι αφορά τις μεταφορές με πλοίο! Το στοιχείο αυτό ήδη έχει πάρει ευρεία δημοσιότητα και είναι βέβαιο ότι θα επηρεάσει σημαντικά την τουριστική κίνηση από Έλληνες επισκέπτες.κρίσηs39144

Χθες Τρίτη, το πρωί, στην εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου στη ΝΕΤ «Συμβαίνει τώρα», παρουσιάστηκαν τα στοιχεία για το κόστος μετάβασης μετʼ επιστροφής από τον Πειραιά προς τα νησιά για τετραμελή οικογένεια με αυτοκίνητο. Η γραμμή Πειραιάς - Μυτιλήνη είναι για τη φετινή χρονιά η πιο ακριβή, καθώς το κόστος ανέρχεται στα 689 ευρώ όταν για το Ηράκλειο το κόστος είναι 466 ευρώ και για τα Χανιά 583.
Εδώ πρέπει να προσθέσουμε και την ταχύτητα των πλοίων. Το δρομολόγιο Ηράκλειο - Πειραιάς πραγματοποιείται μέσα σε έξι ώρες, ενώ το δρομολόγιο Μυτιλήνη - Πειραιάς διαρκεί 10 έως 14 ώρες.
Κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις είναι εξαιρετικά δύσκολο, όχι μόνο να πετύχουμε αύξηση των Ελλήνων τουριστών που θα επισκεφθούν τη Λέσβο, αλλά και να διατηρήσουμε τους επισκέπτες στα ίδια επίπεδα που είχαμε πετύχει πέρυσι. Όπως είναι κατανοητό, τα στοιχεία αυτά θα κάνουν το γύρο της Ελλάδας, αφού θα τα αναπαραγάγουν όλα τα μέσα ενημέρωσης. Οι επιπτώσεις στην τουριστική κίνηση της Λέσβου θα είναι μεγάλη.
Εκείνο που αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά είναι ότι στις ακτοπλοϊκές συνδέσεις της Λέσβου, με τη σιωπηλή ανοχή των φορέων του νησιού που δεν προσφεύγουν στην Επιτροπή Ανταγωνισμού, δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών.

Τι δείχνουν τα στοιχεία
Το κόστος της μετάβασης και επιστροφής μιας τετραμελούς οικογένειας με το αυτοκίνητο από τον Πειραιά προς τη Μυτιλήνη κοστίζει 689 ευρώ, για τη Ρόδο 672, για τη Σαντορίνη 642 ευρώ, για τη Χίο 617, για τα Χανιά 583, για το Ηράκλειο 466, για την Πάρο 424 και για την Μύκονο 438 ευρώ.
Σχολιάζοντας την αρνητική πρωτιά της Λέσβου ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου, Γιώργος Ορφανός, είπε: «Φέτος είμαστε πρωταθλητές, πέρυσι ήμασταν δευτεραθλητές, αυτή η κατάσταση υπάρχει χρόνια τώρα και γιʼ αυτό φωνάζουμε. Με τέτοιες τιμές στα ακτοπλοϊκά εισιτήρια, είναι λογικό να αυξάνεται η κίνηση στα αεροπλάνα. Είναι φανερό ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των ακτοπλοϊκών εταιρειών. Αυτή η κατάσταση όπως αντιλαμβάνεστε, θα οδηγήσει την τουριστική κίνηση σε αφανισμό.»
Ο πρόεδρος των Σωματείου Εστιατόρων και Συναφών Επαγγελμάτων Μήθυμνας, Νίκος Μόλβαλης, υποστήριξε με τη σειρά του τα εξής: «Αυτό είναι ένα αρνητικό φαινόμενο και εμείς εδώ στο Μόλυβο βιώνουμε ήδη τις συνέπειές του. Αυτή την εβδομάδα ο Μόλυβος είναι εντελώς άδειος. Όμως εκείνο που θα πρέπει να γίνει είναι συλλογικά όλοι οι φορείς να προσπαθήσουμε να βρούμε λύση. Δεν αρκεί να διαπιστώνουμε κάθε φορά την κατάσταση και να μην κάνουμε τίποτα. Πρέπει η συζήτηση για αυτά τα ζητήματα να ξεκινάει πολύ καιρό πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου, για να δίνονται οι κατάλληλες λύσεις.»

SOS Ξενοδόχων
Ο πρόεδρος των Ξενοδόχων της Λέσβου, Περικλής Αντωνίου, με τη σειρά του σημειώνει: «Με αυτά τα δεδομένα θα πρέπει να είμαστε πολύ συγκρατημένοι στις εκτιμήσεις μας για τους επισκέπτες που θα προσελκύσουμε τη φετινή χρονιά στη Λέσβο. Δυστυχώς τόσο το κόστος των αεροπορικών εισιτηρίων, όσο και το κόστος των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων, είναι εξαιρετικά μεγάλο, με αποτέλεσμα να χάνουμε τουρίστες. Αρκεί να σας πως ότι το Πάσχα φιλοξενήσαμε στο ξενοδοχείο μας ένα ζευγάρι που πλήρωσε 520 ευρώ για να έρθει με το πλοίο από τον Πειραιά.
Οι ακτοπλοϊκές εταιρείες θα πρέπει να μας πουν πώς τα καταφέρνουν να κερδίζουν στις γραμμές της Κρήτης όταν ρίχνουν τις τιμές, αλλά δε “βγαίνουν” στις γραμμές τις δικές μας.»
Ο τουριστικός πράκτορας Λευτέρης Καραπλιάς, τέλος, μας είπε: «Όταν ακούει κανείς τέτοια στοιχεία, το μόνο συναίσθημα που του δημιουργείται είναι η απογοήτευση. Απογοήτευση γιατί πάντα έτσι ήταν τα πράγματα. Η Μυτιλήνη ήταν και παραμένει προσοδοφόρος προορισμός για τους εφοπλιστές, οι οποίοι μας εκμεταλλεύονται στυγνά. Δυστυχώς δε μας βοηθάει κανείς, δεν είμαστε καθόλου ανταγωνιστικοί με τέτοια κόστη μεταφοράς. Θα έπρεπε να υπάρχει ειδική μέριμνα από το κράτος για τα νησιά μας, που βρίσκονται σε παραμεθόρια περιοχή.»

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ

Κόστος ακτοπλοϊκής μετακίνησης τετραμελούς οικογένειας
μετʼ επιστροφής και με αυτοκίνητο

Πειραιάς – Μυτιλήνη 689 ευρώ :(
Πειραιάς - Ρόδος 672 ευρώ
Πειραιάς – Σαντορίνη 642 ευρώ
Πειραιάς –Χίος 617 ευρώ
Πειραιάς – Χανιά 583 ευρώ
Πειραιάς – Ηράκλειο 466 ευρώ
Πειραιάς - Μύκονος σε καθίσματα 438 ευρώ
Πειραιάς - Πάρος σε καθίσματα 424 ευρώ
Φίλε Στράτη καλημέρα,αν μπορείς πές σε αυτό το
δημοσιογράφο-γιατί ξέρω πολύ καλά οτι είναι .......-να πάει να δεί τι θα γίνει και να μη μου το παίζει δημοσιογράφος γιατί μέχρι προχθές δεν ήξερε που ήταν η προκυμαία της Μυτιλήνης και τώρα μου το παίζει ξερόλας.Άσε που είναι μόνιμος αντίπαλος της ΝΕΛ εδώ και χρόνια.

sylver23
14-05-2009, 11:29
Συμφωνω οτι καποιοι δημοσιογραφοι ειναι ασχετοι-παντογνωστες αλλα δεν νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα μας πειραζει αυτο.
Ισχυουν οι τιμες που λενε ??λογικα ναι.
Οποτε μην τα βαζουμε με αυτον αλλα με καποιες εταιριες.
Το θεμα δεν ειναι ποιος θα πει κατι που συμβαινει αλλα ποιος το κανει

Νaval22
14-05-2009, 14:04
προς το παρόν ατη γραμμή συμβαίνει η ΝΕΛ να είναι η πιο φτηνή σε σχεση με την ΑΝΕΚ η οποία θα έλεγα πως έχει καβαλήσει εντελώς το καλάμι στις τιμές,και τη hellenic (δικιολογημένα)
πέρα απο αυτό νομίζω πως το πρόβλημα είναι ορατό και πράγματι η μυτιλήνη έχει τεράστιο πρόβλημα όσον αφορά τις τιμές των εισητηρίων τις χρονους ταξιδιού και τις παρεχόμενες υπήρεσίες,είναι μακράν η χειρότερα εξυπηρετούμενη γραμμή της μεγάλης ακτοπλοίας αυτή τη στιγμή.

αλλά έχω να πώ το εξής
Να μη βγαίνουν και μιλάνε οι πρόεδροι γραματείς και φαρισαίοι των συλλόγων ξενοδόχων,γιατί όλος ο κόσμος ξέρει ποιοί είναι,και τι ρόλο έπαιξαν στη ΝΕΛ πού στην ουσία αυτοί φταίνε για τα σημερινά τραγικά χάλια,και τότε όμως που το χρημα έπεφτε στις τσέπες οι τιμές ήταν τιμές και το νησί ήταν επίσης και τότε ένας απο τους ακριβότερους προορισμούς με μηδέν προσφορές και εκπτώσεις

άλλα εκτός από αυτούς τους κυρίους ας μη μιλάνε και οι υπόλοιποι αφού όλοι είναι τόσο υπεράνω και αφού τα καράβια δεν τους αφορούν μιας και χρησιμοποιούν αεροπλάνο στις μετακινήσεις τους,ας βγούν στα αγούρια λοιπόν........,και όταν θα τελιώσουν τα λεφτά θα χαρώ να τους δώ στα βουνά να ξαναμαζεύουν τις ελιές.;)

moutsokwstas
14-05-2009, 19:21
αν ηθελε η μυτιληνη να ειναι (και ) προσιτος τουριστικος προορισμος, θα το ειχε κανει. και τουριστικες ξενοδοχειακες υποδομες θα ειχε και ο κοσμος θα εφευγε και θα ερχοταν ξανα, εχοντας μεινει ευχαριστημενος. απλα το νησι στηριζεται στον θρησκευτικο τουρισμο και στην οικονομικη ευδαιμονια των τοπικων παραγοντων και των κατοικων του. ας μη με παρεξηγησουν οι εκ μυτιληνης καταγομενοι, εχω ζησει χρονια εκει, αλλα αυτη ειναι η αληθεια. πηγα να φαω σε ταβερνα οχι σε τουριστικη περιοδο και μου εστρωσαν ενα τραπεζομαντιλο καταμεσης σε δυο τραπεζια! αληθεια το ουζο γιατι το εχουν? μηπως δεν ξερουν να κερνουν, οπως κερνουν καποιοι αλλοι την ρακη τους?

STRATHGOS
15-05-2009, 08:29
kalimera apo tin mytilini !!!
39309:cool:
foto pris 2 lepta!

STRATHGOS
17-05-2009, 10:07
Κόντρα ξέσπασε μεταξύ των οδηγών ταξί και των αστικών λεωφορείων χθες το πρωί στο λιμάνι της Μυτιλήνης, ενώ κατέβαιναν οι επιβάτες του κρουαζιερόπλοιου Ελ. Βενιζέλος, για το ποιος θα έχει το πρώτο λόγο στην πελατεία. Το κρουαζιερόπλοιο Ελ. Βενιζέλος, το οποίο έχει ναυλωθεί από τον Οργανισμό Εργατικής Εστίας, μετέφερε μεγάλο όγκο επιβατών, 1.700 περίπου στον αριθμό, οι οποίοι ως επί το πλείστον ήρθαν στη Μυτιλήνη για θρησκευτικό τουρισμό.
Για να αποφευχθούν διενέξεις κατά την άφιξη του κρουαζιερόπλοιου, είχε πραγματοποιηθεί σύσκεψη στη Νομαρχία πριν 3 μέρες με τα εμπλεκόμενα μέρη στην οποία είχε επιτευχθεί συμφωνία κυρίων για τις θέσεις που θα στάθμευαν τόσο τα ταξί όσο και τα αστικά λεωφορεία με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των τουριστών.Οι οδηγοί των ταξί υποστηρίζουν πως τα αστικά λεωφορεία που ήταν σταθμευμένα στο Άγαλμα της Ελευθερίας στο λιμάνι είχαν κράχτες που καλούσαν τον κόσμο σε αυτά και στέρησαν πελατεία από τα ταξί και επικαλούνται τον νόμο που απαγορεύει την άγρα επιβατών. Μάλιστα, μετά το περιστατικό στο λιμάνι, πραγματοποίησαν διαμαρτυρία έξω από τη Νομαρχία από την οποία ζήτησαν να πάψουν να σταθμεύουν τα αστικά λεωφορεία μέσα στο λιμάνι και να κάνουν στάση απ’ έξω (όπως γινόταν και παλαιότερα). Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Σωματείων Ταξί κ. Σπανός δήλωσε στα ΑΙ.Ν.: Οι πελάτες θα πρέπει να μπορούν να επιλέγουν μόνοι τους ποιο μέσο θα πάρουν. Με τη στάση τους οι οδηγοί των λεωφορείων αθέτησαν τη συμφωνία που είχαμε κάνει πριν από λίγες μέρες. Οι οδηγοί των αστικών λεωφορείων, από την άλλη πλευρά, απαντούν πως έχουν επανειλημμένα ζητήσει άδεια από το Λιμενικό Ταμείο να σταθμεύουν στο λιμάνι ώστε να εξυπηρετείται καλύτερα ο κόσμος που κατεβαίνει από τα πλοία, ωστόσο έχουν εισπράξει ως απαντήσεις την άρνηση και την σιωπή. Παράλληλα ο Πρόεδρος των Οδηγών Αστικών Λεωφορείων κ. Φίδης δήλωσε στα ΑΙ.Ν. για το θέμα: ?Προφανώς και δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν 1.700 άτομα μόνο από τα ταξί και είναι λογική η προτίμηση του κόσμου στα αστικά λεωφορεία λόγω του φθηνότερου εισιτηρίου, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για ανθρώπους που έρχονται με την Εργατική Εστία. Η παρουσία μας στο λιμάνι είναι απαραίτητη και θα επιμείνουμε.Οι επισκέπτες, για τους οποίους έγινε ο καβγάς, επισκέφτηκαν τις μονές του Αγ. Ραφαήλ, του Ταξιάρχη στον Μανταμάδο και μερικοί από αυτούς βρέθηκαν και στην εκκλησία της Παναγίας στην Αγιάσο. Στις 5 το απόγευμα το Ελ. Βενιζέλος αναχώρησε από το λιμάνι. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη επίσκεψη του κρουαζιερόπλοιου και θα ακολουθήσουν άλλες 3. Ας ελπίσουμε στο μέλλον να μην έχουμε παρόμοιες διενέξεις σαν την χθεσινή.
~Apokoma apo aiolika nea~

Νaval22
17-05-2009, 10:52
κρουααζερόπλοιο το ελ βενιζέλος?,μπά έμενα ποιο πολύ σε containership μου φέρνει...;)

STRATHGOS
17-05-2009, 11:08
κρουααζερόπλοιο το ελ βενιζέλος?,μπά έμενα ποιο πολύ σε containership μου φέρνει...;)
Ne kala perimene edo oti theloun grafoun!:mrgreen: gia na katalabis se 3 efimerides topikes exoun grAψi 3 diaforetika noumera kita
DIMOKRATIS -φορμή η αθέτηση της συμφωνίας για τον τρόπο μεταφοράς των 1200επιβατών του «Ελ.Βενιζέλος» που συμμετείχαν στο κοινωνικού τουρισμού
AIOLIKA NEA ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑΞΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΤΕΛ
Καβγάς στο λιμάνι για 1.700 επιβάτες
EMPEROSΜε καβγά μπροστά το χώρο του λιμανιού, που έδεσε το «Ελευθέριος Βενιζέλος» «υποδέχθηκαν» τους 1.800 περίπου επιβάτες λεωφορειούχοι των αστικών ΚΤΕΛ και οδηγοί των ταξί, διεκδικώντας μερίδιο στην πίτα του μεταφορικού έργου.:D
OPOTE KATALAVENIS TI GINETE EDO ALA LEEI I THEIA MOU ALA AKOUN TA AUTIA MOU!!:???:

STRATHGOS
19-05-2009, 16:39
Δεν ξεκίνησε το δρομολόγιο του πλοίου «Διαγόρας», που συνδέει τη Θεσσαλονίκη με το Σίγρι και θα συνεχίζει ως τα Δωδεκάνησα. Ο ακριβής λόγος μη έναρξης του δρομολογίου δεν έχει γίνει ακόμη γνωστός, όμως ναυτιλιακοί κύκλοι έλεγαν ότι δεν έδινε έγκριση το Πολεμικό Ναυτικό για τη χρήση του λιμανιού. Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, ο λόγος είναι ότι το πλοίο δεν μπορεί να προσεγγίσει το λιμάνι λόγω χαμηλού βάθους του πυθμένα της θάλασσας. Κάποιοι άλλοι, πάλι, αναφέρουν ότι ίσως το πλοίο να πιάνει στη Μυτιλήνη αντί στο Σίγρι. 40005
Αντιθέτως, ξεκίνησαν την Κυριακή τα δρομολόγια του «Θεόφιλος», το οποίο επανήλθε το απόγευμα της Κυριακής στο λιμάνι της Μυτιλήνης, μετά από 10 ολόκληρους μήνες. Το «Θεόφιλος» τώρα πια εκτελεί δρομολόγια στις άγονες γραμμές του βορείου Αιγαίου. Παράλληλα, αναμένονται τα αποτελέσματα από τον τελευταίο διαγωνισμό της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.
Στο μεταξύ, το περιοδικό «Εφοπλιστής», στο τελευταίο τεύχος του, παρουσιάζει την εξέλιξη που είχε η υπόθεση των άγονων γραμμών κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου. Σε αυτό, ο δημοσιογράφος Φώτης Μαρτίνος στην ουσία περιγράφει αυτό που εδώ και πολύ καιρό καταγράφουμε στα ρεπορτάζ του «Ε», δηλαδή πως οι μεγάλοι νικητές των άγονων γραμμών είναι η ΝΕΛ και η ΑΝΕΚ. Παράλληλα, η αίσθηση που δίνει το ρεπορτάζ είναι ότι μεταξύ των δύο πλευρών υπάρχει ένα μορατόριουμ, αν δεν υπάρχει συμφωνία συνεργασίας.
Ιδιαίτερο τοπικό ενδιαφέρον έχουν τα όσα καταγράφονται στο ρεπορτάζ για το «Θεόφιλος» και την πορεία των επισκευών του, σε σχέση με τις άγονες γραμμές που πήρε ή πρόκειται να πάρει το πλοίο.
Στο πολυσέλιδο ρεπορτάζ, γίνεται ακόμα εκτενής αναφορά στο διαγωνισμό της 9ης Ιανουαρίου του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και Αιγαίου, όπου είχαν υποβληθεί 26 προσφορές από τις οποίες κόπηκαν οι έξι. Τρεις από αυτές ήταν του κ. Μανούση. Ανάμεσα σε αυτές που πέρασαν την πρώτη φάση του διαγωνισμού, ήταν οι προσφορές της ΝΕΛ, η οποία συμμετείχε στο διαγωνισμό, αν και λίγους μήνες πριν ο κ. Βεντούρης, διευθύνων Σύμβουλος της ΝΕΛ και πρόεδρος της Ένωσης Επιχειρήσεων Ακτοπλοΐας, δήλωνε ότι οι διαγωνισμοί των άγονων γραμμών είναι στημένοι.
Να σημειωθεί εδώ ότι από τις 20 προσφορές του διαγωνισμού που αξιολογήθηκαν, εγκρίνονται οι 11 και απορρίπτονται εννέα. Η ΑΝΕΚ παίρνει τέσσερις γραμμές και η ΝΕΛ τρεις, δηλαδή κάθε εταιρεία πήρε όσες γραμμές διεκδίκησε.
Από τις εννέα προσφορές που απορρίπτονται, για τις οκτώ η αιτιολογία της απόρριψης είναι ότι δεν είχε θεωρηθεί έγκαιρα το μετοχολόγιο της εταιρείας.

Δύσκολη θέση, αλλά…
Το περασμένο φθινόπωρο η ΝΕΛ ήταν σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση. Κι αυτό γιατί είχε να αντιμετωπίσει το κόστος των επισκευών του «Θεόφιλος» και το μερικό παροπλισμό άλλων πλοίων, επειδή τα περισσότερα από αυτά δεν είχαν έργο.
Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν για τη ΝΕΛ - όπως περιγράφει το περιοδικό - τον περασμένο Οκτώβριο, όταν η εταιρεία δρομολόγησε το «Αίολος Κεντέρης Ι» στα ενδοκυκλαδίτικα δρομολόγια, ενώ από το Δεκέμβριο του 2008 στις ίδιες άγονες γραμμές μπήκε και το «Αίολος Κεντέρης ΙΙ». Η ΝΕΛ πήρε μέρος σε διαγωνισμό για άγονη γραμμή της Δωδεκανήσου με το πλοίο «Μυτιλήνη», αλλά αποκλείστηκε λόγω τυπικών ελλείψεων του φακέλου.
Στις 19 Φεβρουαρίου ξεκινά δρομολόγια στην επιδοτούμενη γραμμή Λαύριο - Σίγρι - Άγιος Ευστράτιος - Λήμνος - Καβάλα το «Ταξιάρχης».
Λίγο καιρό αργότερα μπαίνει στις άγονες γραμμές και το «Θεόφιλος», τα δρομολόγια του οποίου ξεκίνησαν την Κυριακή.

Το «Θεόφιλος»
Το περιοδικό «Εφοπλιστής» θυμίζει ότι ο κ. Βεντούρης δήλωνε πως το «Θεόφιλος» θα είχε επισκευαστεί έως τις 10 Οκτωβρίου. Κάτι που, με βάση τα τότε δεδομένα, θα σήμαινε την επιστροφή του στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη και τον παροπλισμό του «Λισσός». Όμως το πλοίο έμεινε επί μήνες παροπλισμένο στην Κυνόσουρα και δεξαμενίστηκε στο Πέραμα στις 6 Μαρτίου 2009. Γίνονται επισκευές αποκατάστασης της ζημιάς και συγκεκριμένα αποκατάσταση του ρήγματος, στρεβλώσεων γάστρας, τοποθέτηση αριστερού ελικοφόρου άξονα και προπέλας, καθαρισμός και βάψιμο υφάλων. Στον Πειραιά κυκλοφορούσαν φήμες ότι το πλοίο θα μπει σε δρομολόγια από τις 10 Απριλίου. Αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη ποτέ.
Στη Μυτιλήνη το πλοίο ήρθε το απόγευμα της Κυριακής 17 Μάη και η εικόνα που μας έδωσε είναι ότι αναπτύσσει μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που είχε πριν το ατύχημα του.
Η ζημιές που είχε υποστεί το πλοίο ήταν:
- Μεγάλο ρήγμα στα διπύθμενα στο πρωραίο και αριστερό τμήμα του πλοίου.
- Παραμορφώσεις και στρεβλώσεις στην τρόπιδα από το ρήγμα έως την πρύμνη.
- Στρέβλωση του αριστερού ελικοφόρου άξονα και βλάβες στο αριστερό προωστήριο σύστημα.
Πρέπει εδώ να σημειωθεί ότι έως την ώρα που έγινε δεκτή η προσφορά της ΝΕΛ, το «Θεόφιλος» δεν ήταν σε θέση να ξεκινήσει δρομολόγια, αλλά αυτό ήταν κάτι που δεν ενόχλησε την Επιτροπή του διαγωνισμού.

Οι σχέσεις ΝΕΛ και ΑΝΕΚ
Ως ενδεικτικό στοιχείο των σχέσεων που έχουν αναπτυχθεί μεταξύ της ΝΕΛ και της ΑΝΕΚ στο ρεπορτάζ του «Εφοπλιστή», καταγράφεται το ότι ο κ. Βεντούρης δεν ενοχλήθηκε από τη δρομολόγηση στην τρίτη άγονη ενδοκυκλαδική γραμμή του Αιγαίου του πλοίου «Ηighspeed», μια γραμμή που σύμφωνα με παλαιότερες δηλώσεις του κ. Βεντούρη ήταν άσκοπη.
***Εντύπωση προκαλεί επίσης το ότι η ΝΕΛ, αν και μπορούσε να πετύχει την αποδρομολόγηση του «Λισσός» από τη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη και την επαναφορά του «Θεόφιλος», δεν το επιδίωξε ποτέ.
APO EFIMERIDA EMPROS LESVOU

moutsokwstas
19-05-2009, 19:50
Ne kala perimene edo oti theloun grafoun!:mrgreen: gia na katalabis se 3 efimerides topikes exoun grAψi 3 diaforetika noumera kita
DIMOKRATIS -φορμή η αθέτηση της συμφωνίας για τον τρόπο μεταφοράς των 1200επιβατών του «Ελ.Βενιζέλος» που συμμετείχαν στο κοινωνικού τουρισμού
AIOLIKA NEA ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΤΑΞΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΤΕΛ
Καβγάς στο λιμάνι για 1.700 επιβάτες
EMPEROSΜε καβγά μπροστά το χώρο του λιμανιού, που έδεσε το «Ελευθέριος Βενιζέλος» «υποδέχθηκαν» τους 1.800 περίπου επιβάτες λεωφορειούχοι των αστικών ΚΤΕΛ και οδηγοί των ταξί, διεκδικώντας μερίδιο στην πίτα του μεταφορικού έργου.:D
OPOTE KATALAVENIS TI GINETE EDO ALA LEEI I THEIA MOU ALA AKOUN TA AUTIA MOU!!:???:


τωρα το θυμηθηκαν οι οδηγοι του αστικου κτελ, να ερθουν μπροστα στους καταπελτες? τοσα χρονια ποτε εμφανιστηκαν εκει? σαν δεν ντρεπονται λιγακι λεω εγω. και σαν να μην εφτανε αυτο, αρπαχτηκαν! ευγε!

moutsokwstas
19-05-2009, 19:54
Δεν ξεκίνησε το δρομολόγιο του πλοίου «Διαγόρας», που συνδέει τη Θεσσαλονίκη με το Σίγρι και θα συνεχίζει ως τα Δωδεκάνησα. Ο ακριβής λόγος μη έναρξης του δρομολογίου δεν έχει γίνει ακόμη γνωστός, όμως ναυτιλιακοί κύκλοι έλεγαν ότι δεν έδινε έγκριση το Πολεμικό Ναυτικό για τη χρήση του λιμανιού. Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, ο λόγος είναι ότι το πλοίο δεν μπορεί να προσεγγίσει το λιμάνι λόγω χαμηλού βάθους του πυθμένα της θάλασσας. Κάποιοι άλλοι, πάλι, αναφέρουν ότι ίσως το πλοίο να πιάνει στη Μυτιλήνη αντί στο Σίγρι. 40005
Αντιθέτως, ξεκίνησαν την Κυριακή τα δρομολόγια του «Θεόφιλος», το οποίο επανήλθε το απόγευμα της Κυριακής στο λιμάνι της Μυτιλήνης, μετά από 10 ολόκληρους μήνες. Το «Θεόφιλος» τώρα πια εκτελεί δρομολόγια στις άγονες γραμμές του βορείου Αιγαίου. Παράλληλα, αναμένονται τα αποτελέσματα από τον τελευταίο διαγωνισμό της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.
Στο μεταξύ, το περιοδικό «Εφοπλιστής», στο τελευταίο τεύχος του, παρουσιάζει την εξέλιξη που είχε η υπόθεση των άγονων γραμμών κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου. Σε αυτό, ο δημοσιογράφος Φώτης Μαρτίνος στην ουσία περιγράφει αυτό που εδώ και πολύ καιρό καταγράφουμε στα ρεπορτάζ του «Ε», δηλαδή πως οι μεγάλοι νικητές των άγονων γραμμών είναι η ΝΕΛ και η ΑΝΕΚ. Παράλληλα, η αίσθηση που δίνει το ρεπορτάζ είναι ότι μεταξύ των δύο πλευρών υπάρχει ένα μορατόριουμ, αν δεν υπάρχει συμφωνία συνεργασίας.
Ιδιαίτερο τοπικό ενδιαφέρον έχουν τα όσα καταγράφονται στο ρεπορτάζ για το «Θεόφιλος» και την πορεία των επισκευών του, σε σχέση με τις άγονες γραμμές που πήρε ή πρόκειται να πάρει το πλοίο.
Στο πολυσέλιδο ρεπορτάζ, γίνεται ακόμα εκτενής αναφορά στο διαγωνισμό της 9ης Ιανουαρίου του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας και Αιγαίου, όπου είχαν υποβληθεί 26 προσφορές από τις οποίες κόπηκαν οι έξι. Τρεις από αυτές ήταν του κ. Μανούση. Ανάμεσα σε αυτές που πέρασαν την πρώτη φάση του διαγωνισμού, ήταν οι προσφορές της ΝΕΛ, η οποία συμμετείχε στο διαγωνισμό, αν και λίγους μήνες πριν ο κ. Βεντούρης, διευθύνων Σύμβουλος της ΝΕΛ και πρόεδρος της Ένωσης Επιχειρήσεων Ακτοπλοΐας, δήλωνε ότι οι διαγωνισμοί των άγονων γραμμών είναι στημένοι.
Να σημειωθεί εδώ ότι από τις 20 προσφορές του διαγωνισμού που αξιολογήθηκαν, εγκρίνονται οι 11 και απορρίπτονται εννέα. Η ΑΝΕΚ παίρνει τέσσερις γραμμές και η ΝΕΛ τρεις, δηλαδή κάθε εταιρεία πήρε όσες γραμμές διεκδίκησε.
Από τις εννέα προσφορές που απορρίπτονται, για τις οκτώ η αιτιολογία της απόρριψης είναι ότι δεν είχε θεωρηθεί έγκαιρα το μετοχολόγιο της εταιρείας.

Δύσκολη θέση, αλλά…
Το περασμένο φθινόπωρο η ΝΕΛ ήταν σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση. Κι αυτό γιατί είχε να αντιμετωπίσει το κόστος των επισκευών του «Θεόφιλος» και το μερικό παροπλισμό άλλων πλοίων, επειδή τα περισσότερα από αυτά δεν είχαν έργο.
Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν για τη ΝΕΛ - όπως περιγράφει το περιοδικό - τον περασμένο Οκτώβριο, όταν η εταιρεία δρομολόγησε το «Αίολος Κεντέρης Ι» στα ενδοκυκλαδίτικα δρομολόγια, ενώ από το Δεκέμβριο του 2008 στις ίδιες άγονες γραμμές μπήκε και το «Αίολος Κεντέρης ΙΙ». Η ΝΕΛ πήρε μέρος σε διαγωνισμό για άγονη γραμμή της Δωδεκανήσου με το πλοίο «Μυτιλήνη», αλλά αποκλείστηκε λόγω τυπικών ελλείψεων του φακέλου.
Στις 19 Φεβρουαρίου ξεκινά δρομολόγια στην επιδοτούμενη γραμμή Λαύριο - Σίγρι - Άγιος Ευστράτιος - Λήμνος - Καβάλα το «Ταξιάρχης».
Λίγο καιρό αργότερα μπαίνει στις άγονες γραμμές και το «Θεόφιλος», τα δρομολόγια του οποίου ξεκίνησαν την Κυριακή.

Το «Θεόφιλος»
Το περιοδικό «Εφοπλιστής» θυμίζει ότι ο κ. Βεντούρης δήλωνε πως το «Θεόφιλος» θα είχε επισκευαστεί έως τις 10 Οκτωβρίου. Κάτι που, με βάση τα τότε δεδομένα, θα σήμαινε την επιστροφή του στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη και τον παροπλισμό του «Λισσός». Όμως το πλοίο έμεινε επί μήνες παροπλισμένο στην Κυνόσουρα και δεξαμενίστηκε στο Πέραμα στις 6 Μαρτίου 2009. Γίνονται επισκευές αποκατάστασης της ζημιάς και συγκεκριμένα αποκατάσταση του ρήγματος, στρεβλώσεων γάστρας, τοποθέτηση αριστερού ελικοφόρου άξονα και προπέλας, καθαρισμός και βάψιμο υφάλων. Στον Πειραιά κυκλοφορούσαν φήμες ότι το πλοίο θα μπει σε δρομολόγια από τις 10 Απριλίου. Αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη ποτέ.
Στη Μυτιλήνη το πλοίο ήρθε το απόγευμα της Κυριακής 17 Μάη και η εικόνα που μας έδωσε είναι ότι αναπτύσσει μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτήν που είχε πριν το ατύχημα του.
Η ζημιές που είχε υποστεί το πλοίο ήταν:
- Μεγάλο ρήγμα στα διπύθμενα στο πρωραίο και αριστερό τμήμα του πλοίου.
- Παραμορφώσεις και στρεβλώσεις στην τρόπιδα από το ρήγμα έως την πρύμνη.
- Στρέβλωση του αριστερού ελικοφόρου άξονα και βλάβες στο αριστερό προωστήριο σύστημα.
Πρέπει εδώ να σημειωθεί ότι έως την ώρα που έγινε δεκτή η προσφορά της ΝΕΛ, το «Θεόφιλος» δεν ήταν σε θέση να ξεκινήσει δρομολόγια, αλλά αυτό ήταν κάτι που δεν ενόχλησε την Επιτροπή του διαγωνισμού.

Οι σχέσεις ΝΕΛ και ΑΝΕΚ
Ως ενδεικτικό στοιχείο των σχέσεων που έχουν αναπτυχθεί μεταξύ της ΝΕΛ και της ΑΝΕΚ στο ρεπορτάζ του «Εφοπλιστή», καταγράφεται το ότι ο κ. Βεντούρης δεν ενοχλήθηκε από τη δρομολόγηση στην τρίτη άγονη ενδοκυκλαδική γραμμή του Αιγαίου του πλοίου «Ηighspeed», μια γραμμή που σύμφωνα με παλαιότερες δηλώσεις του κ. Βεντούρη ήταν άσκοπη.
***Εντύπωση προκαλεί επίσης το ότι η ΝΕΛ, αν και μπορούσε να πετύχει την αποδρομολόγηση του «Λισσός» από τη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη και την επαναφορά του «Θεόφιλος», δεν το επιδίωξε ποτέ.
APO EFIMERIDA EMPROS LESVOU
ολα αυτα αφηνονται στην κριση του καθενος μας και του κοσμου. ο καθεις κρινει τι ειναι σωστο και ωφελιμο και παραλληλα κρινεται......

mike_rodos
19-05-2009, 20:01
Δεν ξεκίνησε το δρομολόγιο του πλοίου «Διαγόρας», που συνδέει τη Θεσσαλονίκη με το Σίγρι και θα συνεχίζει ως τα Δωδεκάνησα. Ο ακριβής λόγος μη έναρξης του δρομολογίου δεν έχει γίνει ακόμη γνωστός, όμως ναυτιλιακοί κύκλοι έλεγαν ότι δεν έδινε έγκριση το Πολεμικό Ναυτικό για τη χρήση του λιμανιού. Σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, ο λόγος είναι ότι το πλοίο δεν μπορεί να προσεγγίσει το λιμάνι λόγω χαμηλού βάθους του πυθμένα της θάλασσας. Κάποιοι άλλοι, πάλι, αναφέρουν ότι ίσως το πλοίο να πιάνει στη Μυτιλήνη αντί στο Σίγρι.

Ότι θέλει η κάθε εφημερίδα γράφει... Αφού το ΔΙΑΓΟΡΑΣ ξεκινάει δρομολόγια στις 5 Ιουνίου για Θεσσαλονίκη!

MYTILENE
21-05-2009, 19:58
Σας έχω ξαναπεί σε άλλο topic να μην ασχολείστε με την συγκεκριμένη εφημερίδα αλλά εσείς επιμένετε:p!!!!Τα άτομα είναι άκρως κομπλεξικά και νομίζουν ότι με το να φέρνουν τη καταστροφή κάνουν καλό και ότι τα ξέρουν όλα αυτοί και κανένας άλλος.Σας είπα μέχρι προχθές δε ξέρανε που είναι η προκυμαία της Μυτιλήνης και τώρα μου γράφουν και άρθρα.Ρε δε πάνε να δούνε τι θα γίνουν.

STRATHGOS
26-05-2009, 21:11
patagos sto limani tis lesvo [mytilini] den peuti karfitsa!!
edo ena video tis teletis enerjsis stis politistikis ebdomadas sto limani tou nisiou;)http://www.youtube.com/watch?v=zamD6ZZINhA&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Efacebook%2Ecom%2Fprofile%2 Ephp%3Fid%3D1546297486&feature=player_embedded
Σεβασμός στην πόλη:lol:
26/05/2009


Να υπάρξει σεβασμός στην πόλη και στους κατοίκους της ζητά ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, καθηγητής Ανδρέας Τρούμπης, με έκκληση που απηύθυνε χθες προς τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής της Πολιτιστικής Εβδομάδας 2009. Αφορμή για την επιστολή του πρύτανη ήταν τα έντονα παράπονα που δέχθηκε η πρυτανεία για την όχληση απ’ το εναρκτήριο των εκδηλώσεων πάρτυ στο «Ξενία», το οποίο κι αναστάτωσε ολόκληρη τη νότια Μυτιλήνη, καθώς και υποψήφιους των Πανελλαδικών που μένουν στην περιοχή.

douzoune
27-07-2009, 15:44
Το ξεχάσαμε το θέμα!!! Πού είναι οι συντοπίτες??? :mrgreen::mrgreen: Οι επόμενες φωτό για όλους τους Μυτιληνιούς...
Σήμερα είχαμε την άφιξη δύο κρουαζιερόπλοιων, το Salamis Glory και το The Emerald ενώ ακολούθησε και η άφιξη του Λισσός.
50789
50790
50791

Apostolos
27-07-2009, 19:44
Απο τον δρόμο του Γαιδαρανήφορα τις έβγαλες ή του προφήτη Ηλία?

douzoune
27-07-2009, 19:49
Απο τον δρόμο του Γαιδαρανήφορα τις έβγαλες ή του προφήτη Ηλία?
Του προφήτη Ηλία....στην Ράχη.

douzoune
28-07-2009, 21:46
Αρκετή κίνηση σήμερα το πρωί στο λιμάνι της Μυτιλήνης.
Αρχικά είχαμε την αναχώρηση του Νήσος Χίος, στην συνέχεια την άφιξη του Μυτιλήνη, έπειτα άφιξη του Θεόφιλου με ταυτόχρονη άφιξη του Αρχάγγελου.
50898
50899
50900
50901

Apostolos
28-07-2009, 21:54
Όταν θα ανέβω στο νησι να μου δείξεις τον δρόμο. Ειχα δουλέψει σε μια βίλα κάπου εκεί αλλα δέν θυμάμαι....

douzoune
28-07-2009, 22:01
Όταν θα ανέβω στο νησι να μου δείξεις τον δρόμο. Ειχα δουλέψει σε μια βίλα κάπου εκεί αλλα δέν θυμάμαι....
Σ' αυτές τις βίλες δουλεύω και εγώ.....Και όποτε βρίσκω χρόνο βγάζω και καμιά φωτό. Επειδή το έψαξα λίγο με τον δρόμο αυτό, όταν συνεχίσεις από το σημείο που είναι ταβηγμένες οι φωτό σε βγάζει στα Λουτρά!!! Είναι βέβαια σε λίγο χάλια κατάσταση....Ευχαρίστως να σου δείξω τον δρόμο όταν έρθεις με το καλό. Τέλειο σημείο για πανοραμικές λήψεις. (λόγω δουλειάς βέβαια δεν έχω μαζί μου την φωτογραφική και οι φωτό είναι από κινητό;) )

Παναγιώτης
10-08-2009, 21:57
Από NAVTEX ήρθε η προαγγελία για αχαρτογράφητη ξέρα στα νότια του νησιού στη 4-εση 38° 58,4' Β 026°29,3' Α.
ZCZC LA43
071320 UTC AUG 09
LIMNOS RADIO NAVWARN 0154/09
NE AIGAIO SEA - LESVOS ISLAND
UNCHARTED REEF REPORTED IN PSN
38-58,4N 026-29,3E
DANGEROUS TO NAVIGATION
NNNN

Apostolos
13-08-2009, 18:57
Φίλοι και πατριώτες αυριο πρωί σας έρχετε το ORIANA! Ίσως το μεγαλύτερο πλοίο που εχει επισκευθεί το λιμάνι μας!!!!
Τυχεροί!
Νικο, Μανο, douzoune ετοιμαστείτε!!!!

nikosnasia
13-08-2009, 19:29
Αν μιλάμε για το ίδιο πλοίο έχει ξανάρθει πριν ακριβώς 6 χρόνια.
52265

douzoune
14-08-2009, 08:10
Η επιθυμία του Απόστολου.....διαταγή. Εξαιρετικά αφιερωμένες σε σένα Απόστολε λοιπόν.
Από...χαμηλά
52321
και από...λίγο πιο ψηλά
52320

Apostolos
14-08-2009, 15:41
Σας ευχαριστώ. Πολύ θα ήθελα να το έβλεπα να έδενε μέσα στο λιμάνι...

nikosnasia
14-08-2009, 16:31
Και από μιά άλλη γωνία που μ΄αρέσει.
52372

52373

nikosnasia
28-09-2009, 22:26
Ξεκινώ τις συναντήσεις πλοίων στην Μυτιλήνη στο θέμα Δελτίο Μυτιλήνης μια συνάντηση του Αλκαίου με το "μυστακοφόρο" Ρόδος
58597

nikosnasia
28-09-2009, 22:29
Μία του 2001 με FEDRA & PREVELIS.
58598

nikosnasia
28-09-2009, 22:31
Και μία στις 10 Σεπτεμβρίου 2006 με ΜΥΤΙΛΗΝΗ , ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ & ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ.
58599

nikosnasia
03-10-2009, 18:09
18 Σεπτεμβρίου 2005.ΜΥΤΙΛΗΝΗ & SEA WITCH.
59196

cpt babis
03-10-2009, 18:13
18 Σεπτεμβρίου 2005.ΜΥΤΙΛΗΝΗ & SEA WITCH.
59196
Πολυ ομορφη Νικο!!!
Το SEA WITCH ειναι το σημερινο STROFADES IV?

nikosnasia
03-10-2009, 18:16
Στις 8 Μαρτίου 2008 αναχωρούν ταυτόχρονα για διαφορετικούς προορισμούς το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.
59197

Leo
03-10-2009, 19:07
Στις 8 Μαρτίου 2008 αναχωρούν ταυτόχρονα για διαφορετικούς προορισμούς το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.
59197

Και συνεφιάζει στην Μυτιλήνη... η χαρά του opelmanos :D. Ευχαριστούμε nikosnasia, πάντα κάτι ξεχωριστό.

nikosnasia
03-10-2009, 19:22
Ευχαριστώ Leo για τα καλά σου λόγια.
Τρία διαφορετικά μεγέθη,τρεις διαφορετικές εταιρίες,τρία διαφορετικά βαπόρια, το 2008 στη Μυτιλήνη.
ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.
59215

nikosnasia
03-10-2009, 20:43
Για τον opelmanos μιά είσοδος του ΡΟΜΙΛΝΤΑ στη Μυτιλήνη το 2003.
59227

opelmanos
03-10-2009, 21:25
Καλά φίλε μου μόλις εξερεύνησα αυτό το θέμα και τα είδα όλα μιλάμε .Αξίζεις χίλια μπράβο

opelmanos
03-10-2009, 21:44
Στις 8 Μαρτίου 2008 αναχωρούν ταυτόχρονα για διαφορετικούς προορισμούς το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.
59197Δούλευα και εγώ τότε στο Μυτηλήνη.:p

nikosnasia
08-10-2009, 21:24
Λιμάνι Μυτιλήνης 3 Ιουνίου 2007.
ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ , ΜΥΤΙΛΗΝΗ, ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.
59887

nikosnasia
08-10-2009, 21:29
¨Ενα Κυριακάτικο πρωινό του 1995 στη Μυτιλήνη των λευκών πλοίων.
59888

nikosnasia
08-10-2009, 21:38
Και η συνέχεια μιας προηγούμενης φωτογραφίας του 2008.
Μυτιλήνη για Χίο-Πειραιά, Σαμοθράκη για Λήμνο-Καβάλα.
59892

Speedkiller
08-10-2009, 22:20
Για τον nikosnasia...
έξω απ το λιμάνι της Μυτιλήνης...

59895

nikosnasia
10-10-2009, 22:24
Μιά συνάντηση του 2005. Πάλι τρία διαφορετικά πλοία, τριών διαφορετικών εταιριών ΡΟΔΟΣ (ΔΑΝΕ) , ΜΥΤΙΛΗΝΗ (ΝΕΛ) ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ (GA).
60112

nikosnasia
10-10-2009, 22:32
Για τους παλιούς Νελίτες μιά φωτό πριν 10 χρόνια.
60114

Speedkiller
10-10-2009, 22:33
Για τους παλιούς Νελίτες μιά φωτό πριν 10 χρόνια.
60114


Πως ανεβήκαμε εκεί πάνω???:)

nikosnasia
10-10-2009, 22:49
Οι δυό "πραγματευτάδες" διαλαλούν την πραμάτεια τους . Πωλούνται ηλεκτρικά είδη. Η φωτό τραβήχθηκε στις 23 Ιανουαρίου του 2005.
60115

opelmanos
10-10-2009, 23:10
Οι δυό "πραγματευτάδες" διαλαλούν την πραμάτεια τους . Πωλούνται ηλεκτρικά είδη. Η φωτό τραβήχθηκε στις 23 Ιανουαρίου του 2005.
60115Eστω και έτσι τα προτιμούσα πάντως!!:(Παρά αυτό που είναι τώρα:(

douzoune
11-10-2009, 01:11
Πως ανεβήκαμε εκεί πάνω???:)
Εδώ κάποιοι ράμπο(ονόματα δεν λέμε:D) ανεβαίνουν στην τσιμινιέρα.....Σ' αυτό θα κολλήσουμε????:D:D
Πλάκα-Πλάκα σε ένα ταξίδι μου το καλοκαίρι είδα 3-4 επιβάτες να έχουν ανέβει εκεί πάνω και απόρησα πώς έφτασαν εκεί που είναι κοντά και σε όργανα του πλοίου....
Φίλε nikosnasia το υλικό σου είναι μοναδικό και αξιοζήλευτο. τα λόγια είναι περιττά....

nikosnasia
12-10-2009, 20:56
Σήμερα ώρα 17:56 στο λιμάνι ήταν το COSTA MARINA το ΛΙΣΣΟΣ, και αρόδο το KRISTINA REGINA και το Tanker Kriti Akti.
60389

Apostolos
12-10-2009, 21:00
Τι είπες τώρα!!! Ίσως το μεγαλύτερο που έχει δέσει μέσα!!!!

nikosnasia
12-10-2009, 21:04
Για τον Απόστολο μία μόνο του.
60390

opelmanos
12-10-2009, 21:21
Και μερικές από εμένα..Από κάποιες διαφορετικές γωνίες λήψης


60392

60393

60394

60395

douzoune
12-10-2009, 21:25
Πραγματικό στολίδι για την πόλη μας!!! Ένα μεγάλο μπράβο στους ανταποκριτές μας nikosnasia και opelmanos. Το έβλεπα στο ais που κατευθυνόταν μέσα στο λιμάνι και δεν το πίστευα. Περίμενα να αγκυροβολήσει κλασσικά έξω από το λιμάνι.Άντε να δούμε και κανένα μεγαλύτερο....

nikosnasia
12-10-2009, 21:28
Σα να το ήξερα ότι κάποιος θα το βγάλει από την άλλη πλευρά γιατί βαρέθηκα να πάω.Πολύ καλές opelmanos.

douzoune
17-10-2009, 13:20
Σε μία ώρα περίπου θα έχουμε μια ωραία συνάντηση...Μυτιλήνη-Λισσός-Aegean Pearl-Le Levant. Αν μπορεί κάποιος από τους ανταποκριτές μας να μας δώσει εικόνα!!!!!

nikosnasia
18-10-2009, 16:32
Στις 29 Αυγούστου του 2004 συναντήθηκαν στη Μυτιλήνη το NEASA EXPRESS (SYROS EXPRESS) και το ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
61090

nikosnasia
23-10-2009, 21:02
Έτος 2005. Cosmote vs Telestet.
61727

cpt babis
23-10-2009, 21:06
Έτος 2005. Cosmote vs Telestet.
61727
Χαχαχα !!!
Ευχαριστουμε Νικο για τις υπεροχες φωτο που μας χαριζεις!!!

opelmanos
23-10-2009, 22:35
Έτος 2005. Cosmote vs Telestet.
61727Φίλε Νικόλα μάλλον μπερδεύεις τη χρονολογία.Το 2005 είχε τα συνιάλα της ΤΙΜ ο Κεντέρης δούλευα και το θυμάμαι πολύ καλά.Αυτή η συνάντηση πρέπει να είχε γίνει τον Οκτώβριο του 2003 τέτοιες μέρες όταν είχε κάνει ο Λευτέρης κρουαζιέρα στη Μαυρη Θάλλασα;)

nikosnasia
24-10-2009, 21:02
Η προηγούμενη ήταν όντως του 2003.Αυτή είναι του 2004.
61876

nikosnasia
26-10-2009, 21:26
Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2005, μετά τη βροχή η λιακάδα. Ατμόσφαιρα πεντακάθαρη η Τουρκία τόσο κοντά. Ο λευκός ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ που γλίτωσε τον καραγκιόζ μπερντέ και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ ποζάρουν σε κλασσική φωτογραφία από το Ακλειδιού.
62193

opelmanos
26-10-2009, 21:34
Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2005, μετά τη βροχή η λιακάδα. Ατμόσφαιρα πεντακάθαρη η Τουρκία τόσο κοντά. Ο λευκός ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ που γλίτωσε τον καραγκιόζ μπερντέ και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ ποζάρουν σε κλασσική φωτογραφία από το Ακλειδιού.
62193Τι λές ρε Νικόλα!!!!!

nikosnasia
26-10-2009, 21:35
¨Ετος 2000. Το λιμάνι απ΄τον ΑΛΚΑΙΟ. Σε πρώτο πλάνο το ΣΑΠΦΩ, σε δεύτερο ένα κρουαζιερόπλοιο δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του και σε τρίτο πλάνο στο βάθος το ΑΙΟΛΙΣ.
62197

opelmanos
26-10-2009, 21:38
¨Ετος 2000. Το λιμάνι απ΄τον ΑΛΚΑΙΟ. Σε πρώτο πλάνο το ΣΑΠΦΩ, σε δεύτερο ένα κρουαζιερόπλοιο δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του και σε τρίτο πλάνο στο βάθος το ΑΙΟΛΙΣ.
62197Ιστορικές πραγματικά οι εποχές !!!

nikosnasia
26-10-2009, 21:57
Το 2001.ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ & ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ στο λιμάνι , το ΜΥΤΙΛΗΝΗ έρχεται.
62205

nikosnasia
27-10-2009, 23:48
18 Ιουνίου 1994. Αναχωρούμε με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για Κρήτη. Πίσω μας αφήνουμε στο λιμάνι τρία πλοία. Αριστερά το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, στο κέντρο το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ και δεξιά ο ΑΛΚΑΙΟΣ. Δυστυχώς από η ποιότητα από την κάμερα είναι άθλια. Έτσι για την ιστορία και μόνο.
62385

Speedkiller
27-10-2009, 23:50
18 Ιουνίου 1994. Αναχωρούμε με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ για Κρήτη. Πίσω μας αφήνουμε στο λιμάνι τρία πλοία. Αριστερά το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, στο κέντρο το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ και δεξιά ο ΑΛΚΑΙΟΣ. Δυστυχώς από η ποιότητα από την κάμερα είναι άθλια. Έτσι για την ιστορία και μόνο.
62385


Tα αδελφάκια με ανοιχτά τα visor η βλέπω λάθος?

Apostolos
27-10-2009, 23:55
Κλασσικά για τον Αλκαίο αλλα για το Ν.Χίος...

BEN BRUCE
28-10-2009, 02:14
Ανοιγαν και τα δυο τα visor τους ,πραγμα που στον πειραια δεν το ειχα δει ποτε

Apostolos
28-10-2009, 12:07
σε δεύτερο ένα κρουαζιερόπλοιο δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του
62197

Είναι το Βεργίνα Σκάϊ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25120&highlight=vergina) που ο Πίκουλος είχε φέρει και ξεκινούσε κρουαζιέρες απο Μυτιλήνη μαζί με το Μαρία Κοσμάς!

opelmanos
28-10-2009, 18:02
Συγνώμη έχει πάει ποτέ το Μυτηλήνη στην Κρήτη το 1994?Εκδρομή να υποθέσω φίλε nikosnasia?

opelmanos
31-10-2009, 18:20
Απαγορευτικό σε εξέλιξη αυτή την στιγμή στο λιμάνι μας.Δεμένα είναι το Λισσός και το Μυτηλήνη.Σε λίγες ώρες φωτό;)

opelmanos
01-11-2009, 14:49
Μια άποψη του λιμανιού πρίν κανα 2 ώρες

63122

nikosnasia
01-11-2009, 22:50
Το 1997 διανυκτέρευσαν παρέα στη Μυτιλήνη το ΘΕΟΦΙΛΟΣ και το AEGEAN I.
63199

cpt babis
01-11-2009, 22:55
Το 1997 διανυκτέρευσαν παρέα στη Μυτιλήνη το ΘΕΟΦΙΛΟΣ και το AEGEAN I.
63199
Τα λογια ειναι περιτα.....
Εκπληκτικη!!!

nikosnasia
01-11-2009, 23:01
Ακόμη μία συνάντηση απ΄τα παλιά που δεν θα την ξαναδούμε στη Μυτιλήνη. Έγινε στις 14 Σεπτεμβρίου του 2000 και βρέθηκαν μαζί το ΣΑΠΦΩ και το κρουαζιερόπλοιο ΜΙΝΕΡΒΑ.
63200

nikosnasia
01-11-2009, 23:02
και για την συνέχεια διανυκτέρευσαν παρέα στο λιμάνι.15/9/2000.
63203

opelmanos
01-11-2009, 23:02
Τρομερές όπως πάντα οι φωτογραφίες σου πατριώτη !!!!

cpt babis
01-11-2009, 23:05
και για την συνέχεια διανυκτέρευσαν παρέα στο λιμάνι.15/9/2000.
63203
Δεν εχω λογια πραγματικα...
Πανεμορφη!!!

Apostolos
02-11-2009, 13:05
Κύριε Νίκο το Stella Solaris που είχε έρθει ενα καλοκαίρι (mid 90s) το έχετε? Οι γονείς μου ώς συνήθως δέν με άφησαν να το βγάλω τότε...

nikosnasia
04-11-2009, 16:35
Το περασμένο καλοκαίρι όταν χάλασε το ΜΑΡΙΝΑ το υπουργείο Ναυτιλίας με άμεση παρέμβαση του ζήτησε από το ΛΙΣΣΟΣ να παρεκλίνει της πορείας του για να παραλάβει τους επιβάτες του ΜΑΡΙΝΑ και έγινε το σώσε τότε στο ΛΙΣΣΟΣ και καταδικάσαμε απερίφραστα τα όσα έγιναν τότε εν πλω, και τους χαρακτηρίσαμε "κάφρους" κλπ κλπ.
Τώρα λοιπόν ήρθε η σειρά των "κάφρων" να τιμωρηθούν.
Τρίτη 3/11/2009, Πέμπτη 5/11/2009,Παρασκευή 6/11/2009,Κυριακή 8/11/2009 και θα δούμε για μετά, δεν υπάρχει πλοίο από Μυτιλήνη για Πειραιά.
Καμία παρέμβαση από το Υπουργείο. Αστους αυτούς. Είναι "κάφροι".

nikosnasia
04-11-2009, 23:51
Το 2003 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ & ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
63669

nikosnasia
05-11-2009, 00:21
Από δύο παρουσίες του ΕΛ.Βενιζέλος στην Μυτιλήνη τον Ιούνιο του 2007.
3/6/2007.
63677

nikosnasia
05-11-2009, 00:30
6/6/2007.
63678

Apostolos
05-11-2009, 13:54
Από δύο παρουσίες του ΕΛ.Βενιζέλος στην Μυτιλήνη τον Ιούνιο του 2007.
3/6/2007.


Πειράζει που εγώ τα θαύμαζα απο την άλλη πλατσουρίζοντας???

63718

nikosnasia
05-11-2009, 14:13
Πειράζει που εγώ τα θαύμαζα απο την άλλη πλατσουρίζοντας???

63718
Γιατί να πειράξει. Από τα "τσαμάκια" όλα είναι πολύ όμορφα.

BEN BRUCE
05-11-2009, 21:56
Noμιζω οτι το lobby της μυτιληνης ειναι ιδιαιτερα ισχυρο!Χτυπατε αλυπητα με τα παντα!

nikosnasia
06-11-2009, 00:03
11 Ιουνίου 2006. Με την πανσέληνο να κάνει την εμφάνιση της.
63758

nikosnasia
08-11-2009, 18:25
18 Μαίου 2007.
64217

nikosnasia
09-11-2009, 22:43
Αύγουστος 1999. 'Αφιξη του Prinsesa Amorosa στη Μυτιλήνη.
64410

nikosnasia
09-11-2009, 22:44
Και όμως δεν έλυσε μύτη.
64411

nikosnasia
09-11-2009, 23:50
Μιά σπάνια, σχεδόν ταυτόχρονη άφιξη του ΤΑΞΙΑΡΧΗ & του ΜΥΤΙΛΗΝΗ.
Ώρα 07:17 στις 12 Μαίου 2006.
64428

nikosnasia
16-11-2009, 21:36
Μερικές συναντήσεις πλοίων στην Μυτιλήνη.Φωτογραφίες που τραβήχτηκαν σχεδόν από το ίδιο σημείο.Η πρώτη του 1997 με το CANDIA, το ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΗΛ και το ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
65191

opelmanos
16-11-2009, 21:40
Μιά σπάνια, σχεδόν ταυτόχρονη άφιξη του ΤΑΞΙΑΡΧΗ & του ΜΥΤΙΛΗΝΗ.
Ώρα 07:17 στις 12 Μαίου 2006.
64428Πώ πώ μέσα δούλευα τοτε .Φίλε Νίκο δεν υπάρχει καμία συζήτηση για τις φωτό που ανεβάζεις .Παίρνεις 10 με τόνο:p

nikosnasia
16-11-2009, 21:41
Η δεύτερη στις 9 Οκτωβρίου 1999 με ΑΤΑΛΑΝΤΗ, ΣΑΠΦΩ και ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
65192

nikosnasia
16-11-2009, 21:49
Η τρίτη το 2003 με ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΡΗΜΙΩΤΙΣΣΑ, ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ και ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
65193

opelmanos
16-11-2009, 21:52
Η δεύτερη στις 9 Οκτωβρίου 1999 με ΑΤΑΛΑΝΤΗ, ΣΑΠΦΩ και ΘΕΟΦΙΛΟΣ.
65192Αυτή ήταν η ΧΡΥΣΗ χρονιά για τον ΤΕΟ με τα ταξίδια που είχε κάνει και γενικά το πλοίο ήταν πεντακάθαρο μέσα έξω και πετούσε στη κυριολεξία.Να ξαναγονόταν έτσι:(

nikosnasia
16-11-2009, 21:52
η τέταρτη του 2004 με δύο κατάλευκα νελίτικα και ένα κόκκινο.
65194

nikosnasia
16-11-2009, 21:59
4 Ιουνίου 2006 ώρα 18:06.Ωραίο θέαμα.
65195

opelmanos
16-11-2009, 22:00
η τέταρτη του 2004 με δύο κατάλευκα νελίτικα και ένα κόκκινο.
65194Εχω την εντύπωση οτί τότε ήταν που σβηστίκαν τα original συνιάλα και βαφτήκαν με το 'αθλιο της LG.Σωστα?

opelmanos
16-11-2009, 22:01
4 Ιουνίου 2006 ώρα 18:06.Ωραίο θέαμα.
65195Από το Ταξιάρχης τα φωτογράφισες?

nikosnasia
16-11-2009, 22:03
Από το Ταξιάρχης τα φωτογράφισες?
Ναι έφευγα για πάνω.

nikosnasia
16-11-2009, 22:06
Μεταξύ ημών και υμών ο λιμενοβραχίονας.
65196

douzoune
16-11-2009, 22:19
Πάλι καλά που είναι και ο φίλος nikosnasia και μας θυμίζει τις παλιές καλές εποχές από το λιμάνι μας. Τότε που εμείς ήμασταν μικροί και απλά χαζεύαμε τις καραβάρες μας....
Χίλια ευχαριστώ δεν φτάνουν.....να είσαι πάντα καλά φίλε nikosnasia

aris A
17-11-2009, 14:05
οχι φιλε μου τα σινιαλα της LG τα 2 πλοια τα ειχαν το 2004 το θυμαμαι γιατι ειχα ταξιδεψει απο πειραια για Μυτιληνη με το Θεοφιλος και τα ειχε,ομοια και το Μυτιληνη μονο ο Ταξιαρχης την γλιτωσε και δεν ξερω γιατι

nikosnasia
26-11-2009, 23:11
20 Ιουνίου 2004 ξεκίνησε το καραγκιοζιλίκι.
66398

nikosnasia
27-11-2009, 00:03
Μιά συνάντηση της 8ης Φεβρουαρίου 2007.
66408

dokimakos21
08-12-2009, 12:46
Σημερα γυρω-γυρω ΝΕΛ κ στην μεση HELLENIC....;)
THEOFILOS-NISOS CHIOS-MYTILENE...

68065

Speedkiller
08-12-2009, 12:57
Συνήθως το νήσος έδενε εκεί που έχει δέσει στη φώτο το Μυτιλήνη!

MYTILENE
08-12-2009, 13:08
Σημερα γυρω-γυρω ΝΕΛ κ στην μεση HELLENIC....;)
THEOFILOS-NISOS CHIOS-MYTILENE...

68065
Ωραία φώτο φίλε μπράβο,έπρεπε όμως να βγάλεις και το ΤΕΟ που μανουβράρισε ΕΞΩ από το λιμάνι και μπήκε με το......κώλο:p;)!!!!

dokimakos21
08-12-2009, 13:42
Ωραία φώτο φίλε μπράβο,έπρεπε όμως να βγάλεις και το ΤΕΟ που μανουβράρισε ΕΞΩ από το λιμάνι και μπήκε με το......κώλο:p;)!!!!

Φιλε μ δεν μπορουσα καθολου...Ειχα τον ηλιο καταφατσα κ βγηκαν ολες θολες...

nikosnasia
12-12-2009, 22:18
Ελέω απαγορευτικού έγινε κι αυτή η συνάντηση στη Μυτιλήνη στις 11/12/2009.ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ - ΘΕΟΦΙΛΟΣ - ΑΡΙΑΔΝΗ.
68575

STRATHGOS
13-12-2009, 17:14
Ελέω απαγορευτικού έγινε κι αυτή η συνάντηση στη Μυτιλήνη στις 11/12/2009.ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ - ΘΕΟΦΙΛΟΣ - ΑΡΙΑΔΝΗ.
68575
Kataplisktiki i foto! stin mesi na kiriarxi i NEL kai na tin peritrigirizoun i ANEK kai i HELLENIC. xi xi ;)

STRATHGOS
30-12-2009, 01:10
«Είστε οι ακρίτες που φυλάτε τα σύνορα»
Με τα πληρώματα πλωτών σκαφών του Λιμενικού Σώματος, που περιπολούσαν ανοιχτά της Μυτιλήνης αλλά και της Χίου, και με το προσωπικό που υπηρετεί στο Λιμενικό Σταθμό Μεγίστης στο Καστελόριζο, συνομίλησε την παραμονή των Χριστουγέννων, ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, που επισκέφθηκε το Αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος και μαζί με τον Αρχηγό του Λιμενικού Σώματος, Αντιναύαρχο Αθανάσιο Μπούσιο, αντάλλαξαν ευχές με το προσωπικό.

Ο κ. Χρυσοχοΐδης μιλώντας με τα πληρώματα των σκαφών του Λιμενικού Σώματος, προανήγγειλε την επίσκεψη του στην παραμεθόριο Ελλάδα και άρα και στη Μυτιλήνη, και την πρόθεσή του για την ενίσχυση και τον εκσυγχρονισμό του Λιμενικού Σώματος.
«Εσείς ασκείτε ένα σπουδαίο έργο. Είστε οι ακρίτες που φυλάτε τα σύνορα. Όλοι οι Έλληνες είμαστε ακρίτες, εσείς όμως είστε οι μάχιμοι, που κάθε μέρα δίνετε μάχες για την προάσπιση των συνόρων και για την καταπολέμηση των παράνομων διακινήσεων» είπε, για να προσθέσει: «Σας διαβεβαιώνω ότι θα κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια να ενισχύσουμε το ηθικό σας, τα εισοδήματά σας, τον εξοπλισμό σας. Σας διαβεβαιώνω πως θα είμαστε κοντά σας. Μάλιστα πολύ σύντομα με τη φυσική ηγεσία, θα επισκεφθούμε την παραμεθόριο ώστε να έχουμε μαζί σας έναν εποικοδομητικό διάλογο».
Και ο Υπουργός Προστασίας του Πολίτη, κατέληξε: «Είμαστε υπέρ της υπογραφής της συμφωνίας μεταξύ FRONTEX και Τουρκίας, με την προϋπόθεση βέβαια ότι, επιτέλους, θα υπάρξει από την πλευρά της, η συμμόρφωση στις συμφωνίες που έχουν υπογράψει, τόσο με την Ελλάδα, όσο και με την Ευρώπη. Ας ελπίσουμε λοιπόν σύντομα ότι θα έχουμε μια αλλαγή της συμπεριφοράς της γείτονας χώρας, διότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, είναι μεγάλο.».
"εμπρος λεσβου"

STRATHGOS
07-01-2010, 17:11
Eπίσκεψη-αστραπή στο νησί μας ο Πρωθυπουργός
και πολλά χρονικά περιθώρια δεν ειχαμε να τον υποδεχτούν όσο οργανωμένα θα ήθελαν,
H επίσκεψή του ανακοινώθηκε αιφνίδια και είναι εθιμοτυπικού χαρακτήρα, αφού ο Πρωθυπουργός δεν θα έχει χρόνο στη διάθεσή του για να δει τοπικούς φορείς και να ακούσει διά ζώσης τα προβλήματα της περιοχής μας. Aναλυτικότερα:
Ο Κ.Παπανδρέου Εφθάσει αεροπορικώς το πρωί για να παραστεί στην τελετή Αγιασμού των Υδάτων στην Προκυμαία της Μυτιλήνης, παρουσία των αυτοδιοικητικών, εκκλησιαστικών και στρατιωτικών αρχών του τόπου. Eιδικότερα το πρόγραμμα της επίσκεψης έχει ως εξής:
.μ.: Άφιξη και υποδοχή στο αεροδρόμιο
l 10.00 π.μ.: Mετάβαση στη Mητρόπολη όπου θα παρακολουθήσει δοξολογία των Θεοφανείων
l10.30 π.μ.: Θα κατευθυνθεί πεζή προς την πλατεία Σαπφούς όπου από τη μεριά του λιμανιού θα γίνει ρίψη του Tίμιου Σταυρού
l 11.00 π.μ.: Kαφές και ούζο στο παραδοσιακό καφενείο “Πανελλήνιο”.

nikosnasia
17-01-2010, 02:53
Μια όμορφη παρέα του 2004.
73157

nikosnasia
24-01-2010, 12:24
¨Ενα λίγο προβληματικό video από το 1991 όταν συναντήθηκαν στη Μυτιλήνη το SAPPHO & το APOLLON EXPRESS 2 στη μοναδική επίσκεψη του στη Μυτιλήνη.Καιρός χειμωνιάτικος.
http://www.youtube.com/watch?v=Fm4gY4twy9E

nikosnasia
25-01-2010, 00:32
Φωτογραφημένα από το ίδιο "σχεδόν" σημείο διαχρονικά.
1995 ΑΓΙΟΣ ΡΑΦΑΗΛ.
74316

nikosnasia
25-01-2010, 00:32
1998 ΣΑΠΦΩ

nikosnasia
25-01-2010, 00:33
1998 ΣΑΠΦΩ
74317

nikosnasia
25-01-2010, 00:36
2006 ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΜΥΤΙΛΗΝΗ
74318

nikosnasia
25-01-2010, 00:40
2007 ΘΕΟΦΙΛΟΣ
74320

nikosnasia
25-01-2010, 00:42
2009 ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ
74321

nikosnasia
28-01-2010, 20:15
10 ΜΑΡΤΙΟΥ 2009
74795

nikosnasia
29-01-2010, 21:54
Σαμοθράκη & Θεόφιλος στις 23/6/2007.
74916

nikosnasia
29-01-2010, 21:59
22/8/2007. ΜΥΤΙΛΗΝΗ & EXPRESS LIMNOS.
74917

theofilos-ship
29-01-2010, 23:14
22/8/2007. ΜΥΤΙΛΗΝΗ & EXPRESS LIMNOS.
74917πω πω πω πω πω.Παπαδες....;)

nikosnasia
03-02-2010, 00:16
Συνάντηση 4 Νοεμβρίου 2007. ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ-ΘΕΟΦΙΛΟΣ-ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.
75520

nikosnasia
03-02-2010, 00:20
Κι άλλη μια του 2007. EXPRESS SANTORINI - MYTILENE.
75522