PDA

Επιστροφή στο Forum : Med Star [Vastervik, Princess T, New Sea World Express Ferry, Queen Diamond]



Σελίδες : 1 [2] 3

george Xios
13-05-2013, 14:47
Το ερώτημα είναι ποίος εφοπλιστής-εταιρία κρύβεται από πίσω..;;;;;;

karavofanatikos
13-05-2013, 15:34
Προσωπικά όπως το βλέπω, δεν μου γεμίζει πολύ το μάτι όσον αφορά τη θαλάσσια συμπεριφορά του. Φυσικά δεν το έχω ταξιδέψει για να γνωρίζω από πρώτο χέρι, αλλά αυτή την αίσθηση μου βγάζει. Μακάρι να γίνει κουκλάκι και να στολίσει για πολλά χρόνια τα νερά μας!

Ας δούμε το τότε Queen Diamond με τη μορφή της παλιάς του πλώρης και πριν πιάσει τα 163,32 m! Πηγή: adriaticandaegeanferries.com

144186

Espresso Venezia
18-05-2013, 20:15
Δεν μπορώ να γνωρίζω που, πότε και αν θα δρομολογηθεί (ας κρατάμε μικρό καλάθι) το πλοίο, ούτε βέβαια αν γίνονται (οι όποιες) εργασίες στο εσωτερικό του. Βλέποντας το πάντως σήμερα από τα ...μετόπισθεν στην Δραπετσώνα, δεν μου πολυέφερε σε πλοίο που πρόκειται να δρομολογηθεί τουλάχιστον σύντομα (κάτι είχα διαβάσει για .....1η Ιουλίου). Ο χώρος στο ντεκ πάνω από την πρύμη παραμένει στην ίδια ακριβώς "ψιλό-νταμάρι" κατάσταση που ήταν και όταν είχε πρωτοέρθει στην χώρα μας, και δεν διέκρινα κανένα ίχνος εργασιών (τουλάχιστον εξωτερικών).

144448

capten4
18-05-2013, 20:23
Θα δρομολογηθει....εργασιες εχουν αρχισει...υπαρχει η δυνατοτη σε 4-5 μηνες,δλδ μετα το καλοκαιρι,και ετσι μαλλον δεν...βιαζονται....του χρονου θα μπει

giorgos_249
18-05-2013, 23:27
Θα δρομολογηθει....εργασιες εχουν αρχισει...υπαρχει η δυνατοτη σε 4-5 μηνες,δλδ μετα το καλοκαιρι,και ετσι μαλλον δεν...βιαζονται....του χρονου θα μπει

Σημερα ακουσα οτι το δανειο που πηρανε ειναι με προυποθεση να μετασκευαστει εδω, και αμεσα,χρονικο οριο...... Τωρα δεν ξερω ποσο χρονο προβλεπει....(υγ, το λεω για να το διασταυρωσω, οχι ως βεβαιη γνωση.... )

koumparos
27-05-2013, 10:06
υπαρχει θεμα πωλησης του πλοιου ???? πολλοι εχουν περασει βολτα
απο εκει..

Espresso Venezia
09-06-2013, 07:12
Το PRINCESS T σε ...πλήρη ανάπτυξη, τον Απρίλιο 2011 στα Αμπελάκια Σαλαμίνας.

145362

despo
09-06-2013, 10:13
Μαθαίνω οτι παραμένει στην πλοιοκτησία Τζανετάτου, έχει ομως αλλάξει όνομα η εταιρεία και η έδρα, προκειμένου να μη φορτωθεί τα βάρη που έχει, μέχρι να γίνει ο πλειστηριασμός η' να πουληθεί το Ιόνιαν Κουήν.

capten4
09-06-2013, 14:32
το κουιν εχει ουσιαστικα πουληθει, το βαπορι δεν το τελειωνει ο τζανετατος....

giorgos_249
09-06-2013, 21:00
το κουιν εχει ουσιαστικα πουληθει, το βαπορι δεν το τελειωνει ο τζανετατος.... Μπέρδεψες το όνομα, ή πουλήθηκε εκτός από αυτό ΚΑΙ το IONIAN QUEEN ;; Γιατί έτσι έχει ειπωθεί.....

ιθακη
09-06-2013, 21:11
Μπέρδεψες το όνομα, ή πουλήθηκε εκτός από αυτό ΚΑΙ το IONIAN QUEEN ;; Γιατί έτσι έχει ειπωθεί.....



Ποιό όνομα να μπέρδεψε??? Το queen που λέει ο capten4 είναι το Ionian queen, θα μας φύγει σύντομα σύμφωνα με όσα ακούστηκαν...

giorgos_249
09-06-2013, 21:15
Αυτό είχα πει και γω, απλά ρώτησα μήπως αντί για PRINCESS εκ παραδρομής είπε QUEEN , άνθρωποι είμαστε και κάνουμε κανα λάθος..... Το τέλος λοιπόν άλλης μιας ακτοπλοικής.....

ιθακη
09-06-2013, 22:39
Δεν ειπώθηκε τίποτα για "τέλος ακτοπλοϊκής εταιρείας". Ο Τζανετάτος εξακολουθεί να είναι ο κύριος μέτοχος της πριγκίπισσας, μαζί με άλλους όμως.... Το ότι η εταιρεία μπορεί να άλλαξει τίτλο, αυτό δεν πάει να πεί ότι αλλάζει και brand name.... Για παράδειγμα, η ακτοπλοϊκή που είχαμε στο Ιθάκη- Σάμη- Πάτρα ήταν η Στρίντζης Φέρρυς... Το όνομα της εταιρείας (επωνυμία) ήταν "Γραμμαί Επτανήσου ΝΕ" με διακριτικό τίτλο "Στρίντζης Φέρρυς"

leo85
12-06-2013, 21:05
Στον Ν.Μ.Δ 31-05-2013

145516

aiwnios 3os
12-06-2013, 21:23
Αυτο το ωραιο βαπορι που θα παει?

Akis Dionisis
13-06-2013, 17:13
Ούτε ο Θεός δε ξέρει...

cpt. mimis
14-06-2013, 11:16
Ιόνιο μυρίζει πάντως για μένα....

ιθακη
14-06-2013, 16:31
προς το παρών, όχι

aiwnios 3os
14-06-2013, 18:09
λαμαρινες δεν ειναι μεσα? θα φτιαχτει απο τους τωρινους ιδιοκτητες ?και που θα παει για το τελος?ποια γραμμη θα κανει αυτο εννοω

Akis Dionisis
14-06-2013, 18:38
Κι εμείς σου λέμε ότι ρωτάς κάτι πράγματα τα οποία δε μπορεί να σου τα απαντήσει ΚΑΝΕΝΑΣ !!! Όταν θα υπάρχουν εξελίξεις, πρώτα εδώ θα τις διαβάσεις !!!

aiwnios 3os
14-06-2013, 19:56
καλα ντε μη βαρατε

pantelis2009
15-06-2013, 10:19
Το πλοίο παραμένει στον Τζανετάτο (όπως είπε και ο Ιθάκη), αλλά δεν πήρε το πακέτο απο τα ΕΣΠΑ και ακούγετε ότι τη μετασκευή του θα την κάνει Τουρκία. Ίδωμεν.

cpt. mimis
15-06-2013, 10:40
Το πλοίο παραμένει στον Τζανετάτο (όπως είπε και ο Ιθάκη), αλλά δεν πήρε το πακέτο απο τα ΕΣΠΑ και ακούγετε ότι τη μετασκευή του θα την κάνει Τουρκία. Ίδωμεν.
Γιατί στην Ελλάδα δεν ξέρουν να κάνουν μετασκευή? Μην ακούσω τη δικαιολογία "πιο οικονομικά".... :apologetic:

pantelis2009
15-06-2013, 10:49
Γιατί στην Ελλάδα δεν ξέρουν να κάνουν μετασκευή? Μην ακούσω τη δικαιολογία "πιο οικονομικά".... :apologetic:

Φίλε μου Μίμη αυτά έμαθα και ......απλά ήθελα να το αναφέρω. Τώρα αν συμφέρει ή όχι, εγώ δεν ξέρω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-06-2013, 11:10
Aν θα πάει Τουρκία...κρίμα,πολύ κρίμα.

ιθακη
15-06-2013, 11:53
Το πλοίο παραμένει στον Τζανετάτο (όπως είπε και ο Ιθάκη), αλλά δεν πήρε το πακέτο απο τα ΕΣΠΑ και ακούγετε ότι τη μετασκευή του θα την κάνει Τουρκία. Ίδωμεν.

Εγώ πάλι Παντέλο έχω μάθει ότι στο δάνειο του από πίσω είναι Ελληνική τράπεζα και γι αυτό δεν θα πάει τουρκία


Γιατί στην Ελλάδα δεν ξέρουν να κάνουν μετασκευή? Μην ακούσω τη δικαιολογία "πιο οικονομικά".... :apologetic:

σαφώς και είναι ποιό οικονομικά απέναντι

Eng
15-06-2013, 13:32
Γιατί στην Ελλάδα δεν ξέρουν να κάνουν μετασκευή? Μην ακούσω τη δικαιολογία "πιο οικονομικά".... :apologetic:

Στην Ελλαδα και στα υπαρχοντα ναυπηγεια ζηταν 80% on departure και 20% σε 1 μηνα.
Στην Τουρκια ζηταν 40%on depature 30% στους 3 μηνες και 30% στους 6 μηνες.

cpt. mimis
15-06-2013, 17:59
Φίλε μου Μίμη αυτά έμαθα και ......απλά ήθελα να το αναφέρω. Τώρα αν συμφέρει ή όχι, εγώ δεν ξέρω.
Όχι φίλε μου καλά έκανες και τα ανέφερες... Απλά καλό θα ήταν να μην πάει...
Όσο για τα ποσοστά που αναφέρθηκαν, μπορεί να αλλάξουν ανάλογα με το βάθος της μετασκευής και τη διάρκεια ενώ εδώ είναι όσο αναφέρθηκε αλλά αποκοπή.

Apostolos
11-07-2013, 23:04
Το πλοίο αναχώρησε με ρυμουλκο αργά το απογευμα με προορισμο την Γιάλοβα της Τουρκίας!

despo
11-07-2013, 23:15
Μια ακόμα μετασκευή χάθηκε. Τι είδους λοιπόν ανάπτυξη επαγγέλονται και μας δουλεύουν οι φωστήρες τής χρεωκοπημένης μας χώρας ;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-07-2013, 09:29
Το πλοίο αναχώρησε με ρυμουλκο αργά το απογευμα με προορισμο την Γιάλοβα της Τουρκίας! Mε τις υγείες μας:uncomfortableness:! Συνέβη αυτό που φοβόμαστε. Με ποιό Ρ/Κ πάει;

koumparos
12-07-2013, 09:44
Mε τις υγείες μας:uncomfortableness:! Συνέβη αυτό που φοβόμαστε. Με ποιό Ρ/Κ πάει;

καραπιπερης 18

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-07-2013, 10:34
καραπιπερης 18

Eυχαριστώ φίλε μου.

karavofanatikos
12-07-2013, 12:01
Πράγματι, δυσάρεστο το γεγονός ότι θα κάνει τις απαραίτητες εργασίες στη γείτονα χώρα. Θα ήταν μία ανάσα για την επισκευαστική ζώνη τη συγκεκριμένη περίοδο.
Ξέρουμε αν εκτός απ' τις προεκτάσεις των δύο decks στην πρύμνη, θα κάνει και κάτι άλλο; Πάντως τα 450 κρεβάτια που θα φέρει, πιστεύω δεν αφήνουν περιθώρια δρομολόγησης του αλλού εκτός απ' την Αδριατική. Τέλος, το πλοίο αν και είναι κατά πολύ μικρότερο σε μήκος απ' το Ερωτόκριτος έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα απ' το τελευταίο!!!

gpap2006
12-07-2013, 12:08
Σε διαστασεις και χωρητικοτητα θα ειναι στα μετρα του ΔΙΑΓΟΡΑ περιπου πιστευω..Δωδεκανησα και Χιος Μυτιληνη θα είναι ιδανικές γραμμές γι αυτο.

Ilias 92
12-07-2013, 12:26
Εγώ να θυμίσω τα τράβαλα που έχει μέχρι σήμερα από τέτοιες επιλογέςη εταιρεία για φτηνές σε κατασκευαστικά έξοδαχώρες. Μόνο αυτό ….
Όσο για την Αδριατική δεν νομίζω ότι έχει ελπίδες με τόσο δυνατούςαντιπάλους αν θέλει να κάνει προκοπή το βαπόρι πρέπει να μπει στο Αιγαίο, στα Χανιά. Η Αδριατική πέθανε και παρά τις διευκολύνσειςστα πληρώματα που πλέον παρέχονται απο την πολιτεία.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-07-2013, 12:30
Λαμαρινοδουλειά πλώρη,πρύμη Κίνα. Συμπλήρωση (φαντάζομαι) μέσα έξω Τουρκία.
Το χάσαμε το παιχνίδι πατριώτες...:uncomfortableness::uncomfortableness:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-07-2013, 12:51
Εγώ να θυμίσω τα τράβαλα που έχει μέχρι σήμερα από τέτοιες επιλογέςη εταιρεία για φτηνές σε κατασκευαστικά έξοδαχώρες. Μόνο αυτό ….
Όσο για την Αδριατική δεν νομίζω ότι έχει ελπίδες με τόσο δυνατούςαντιπάλους αν θέλει να κάνει προκοπή το βαπόρι πρέπει να μπει στο Αιγαίο, στα Χανιά. Η Αδριατική πέθανε και παρά τις διευκολύνσειςστα πληρώματα που πλέον παρέχονται απο την πολιτεία.
Xανιά;;;:o Αν το πάρει,λέμε τώρα, η ΑΝΕΚ μπορεί...

BEN BRUCE
12-07-2013, 13:16
To βαπορι απο οτι μου ελεγαν απο την εταιρεια εχει ακριβως τις ιδιες μεταφορικες ικανοτητες, μετρα γκαραζ -επιβατες ,με το 182μετρο Ερωτοκριτος Τ.

Ilias 92
12-07-2013, 13:22
Xανιά;;;:o Αν το πάρει, λέμε τώρα, η ΑΝΕΚ μπορεί...

Γιατί Βίκτωρα νομίζεις ότι στην Αδριατική θα τα καταφέρει, μην τρελαθούμε τώρα ο Γκριμάλντι και η Άττικα ελέγχουν τον νότο με πλοία πολύ αποδοτικά για το χαρακτήρα της γραμμής αυτής.
Στα Χανιά υπάρχει κενό για να τρυπώσει ανταγωνιστής, το βαπόρι έχει τα χαρακτηριστικά για να μπει και είναι η μόνη γραμμή που θα έχει έλλειψη πλοίου τα επόμενα χρόνια ξεκάθαρα πια.
Το θέμα είναι ότι κωλώνουν να μπουν σε άγνωστα νερά.
Αν ξέραμε ποιοι άλλοι συμμετέχουν επί της μετασκευής θα ξέραμε και που θα μπεί.
Αυτό με την ΑΝΕΚ δεν το σχολιάζω προφανώς αστειάκι…

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-07-2013, 13:48
Γιατί Βίκτωρα νομίζεις ότι στην Αδριατική θα τα καταφέρει, μην τρελαθούμε τώρα ο Γκριμάλντι και η Άττικα ελέγχουν τον νότο με πλοία πολύ αποδοτικά για το χαρακτήρα της γραμμής αυτής.
Στα Χανιά υπάρχει κενό για να τρυπώσει ανταγωνιστής, το βαπόρι έχει τα χαρακτηριστικά για να μπει και είναι η μόνη γραμμή που θα έχει έλλειψη πλοίου τα επόμενα χρόνια ξεκάθαρα πια.
Το θέμα είναι ότι κωλώνουν να μπουν σε άγνωστα νερά.
Αν ξέραμε ποιοι άλλοι συμμετέχουν επί της μετασκευής θα ξέραμε και που θα μπεί.
Αυτό με την ΑΝΕΚ δεν το σχολιάζω προφανώς αστειάκι…
Αδριατική μόνο από Ηγουμενίτσα ή από Αλβανία όπου δουλεύουν δευτεροκλασάτα βαπόρια.
Γιά την ΑΝΕΚ δεν είναι αστειάκι,στα Χανιά ο τοπικισμός καλά κρατά. Δεν βλέπεις τι έγινε με το ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ; Γιά να αγοράσουν δεν έχουν φράγκα πάντως.
Χίο-Μυτιλήνη; Δωδεκάνησα; Στο πρώτο ίσως σαν αντιΝΕΛ,στο δεύτερο δύσκολο...

Ilias 92
12-07-2013, 14:17
Με το Ίκαρος είναι άλλη ιστορία από πίσω άσε που είναι ένα πολύ ακριβό βαπόρι για την γραμμή. Δεν αποκλείω την Ηγουμενίτσα ή την Αλβανία αλλά σαφώς το βαπόρι αυτό μπορεί να πιάσει παραπάνω.
Η ΑΝΕΚ έχει χοντρά θέματα 4 χρόνια ήταν ακυβέρνητη με την υπόθεση της Χελλενικ της αποφάσεις τις έπαιρνε άλλος!!!
Δωδεκάνησα και Χίο Μυτιλήνη νομίζω υπερκαλύπτονται με αξιόλογα πλοία (για τον Ορίζοντα θα ακολουθήσει ρεπορτάζ)!!!
Αυτά με τους τοπικισμός τα είδαμε και την εποχή Παναγόπουλομε το ΒΣ.
Τέλος πάντων δικό τους είναι ας το βάλουν όπου θέλουν αυτοί, μακάρι να γίνει μια ωραία δουλεία να το καμαρώνουμε στα νερά μας.

Appia_1978
12-07-2013, 17:00
Αδριατική μόνο από Ηγουμενίτσα ή από Αλβανία όπου δουλεύουν δευτεροκλασάτα βαπόρια.
Γιά την ΑΝΕΚ δεν είναι αστειάκι,στα Χανιά ο τοπικισμός καλά κρατά. Δεν βλέπεις τι έγινε με το ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ; Γιά να αγοράσουν δεν έχουν φράγκα πάντως.
Χίο-Μυτιλήνη; Δωδεκάνησα; Στο πρώτο ίσως σαν αντιΝΕΛ,στο δεύτερο δύσκολο...

Βίκτωρα, λίγο απαισιόδοξο σε βλέπω για το τελικό αποτέλεσμα ;)

Μπορεί και να εκπλαγούμε, πού ξέρεις! Έχουν μάθει και οι γείτονες στις μετασκευές. Εξαρτάται από τον πλοιοκτήτη. Εάν δώσει λεφτά, πιστεύω θα γίνει μια πολύ καλή μετασκευή του πλοίο και θα έχουμε να το θαυμάζουμε. Εάν πάλι είναι τσιγκούνης, ..., θα δούμε ...
Πάντως, για τους επιβάτες, χρειάζεται οπωσδήποτε ένα σωστό πλοίο από τη Νότια Ιταλία για Ελλάδα. Τα ρο-ρο του Γκριμάλντι δεν υποφέρονται.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-07-2013, 08:46
Βίκτωρα, λίγο απαισιόδοξο σε βλέπω για το τελικό αποτέλεσμα ;)

Μπορεί και να εκπλαγούμε, πού ξέρεις! Έχουν μάθει και οι γείτονες στις μετασκευές. Εξαρτάται από τον πλοιοκτήτη. Εάν δώσει λεφτά, πιστεύω θα γίνει μια πολύ καλή μετασκευή του πλοίο και θα έχουμε να το θαυμάζουμε. Εάν πάλι είναι τσιγκούνης, ..., θα δούμε ...
Πάντως, για τους επιβάτες, χρειάζεται οπωσδήποτε ένα σωστό πλοίο από τη Νότια Ιταλία για Ελλάδα. Τα ρο-ρο του Γκριμάλντι δεν υποφέρονται. Δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά καράβι αυτής της ηλικίας κ χαρακτηριστικών ακόμα κ με καμμιά φοβερή μετασκευή δυστυχώς δεν μπορεί να σταθεί από Πάτρα ανάμεσα στα θηρία. Όσο γιά τις μετασκευές ΕΓ/ΟΓ στην Τουρκία μαθαίνουν ακόμα οι άνθρωποι αλλά όπως πάει θα μας ξεπεράσουν δυστυχώς. Όμως είναι ο Τζανετάτος που τους άνοιξε τα μάτια διότι στις κατασκευές εμπορικών παίρνουν εδώ κ χρόνια παραγγελίες από την Ευρώπη κ ο οποίος σαν ποντοπόρος φορτηγίσιος ενεργεί διαφορετικά από τον καθαρόαιμο ακτοπλόο. Πάει στην Κίνα (καλά οι συγκολλήσεις δεν είναι κ οι καλύτερες ! ) κ στην Τουρκία.
Ας μην το προεξοφλούμε όμως γιά το πού θα πάει το πλοίο αφού όταν θα είναι έτοιμο (να υποθέσω άνοιξη ; ) το σκηνικό στην ακτοπλοϊα μπορεί να έχει αλλάξει.

iclink
13-07-2013, 09:39
Πράγματι, δυσάρεστο το γεγονός ότι θα κάνει τις απαραίτητες εργασίες στη γείτονα χώρα. Θα ήταν μία ανάσα για την επισκευαστική ζώνη τη συγκεκριμένη περίοδο.

Επισκευαστικη ζωνη; Που; Στο ΠΑΜΕ; Αν θελαμε να δουλευουν τα ναυπηγεια μας θα δουλευανε, δεν θα παιζανε τον παπα, να τελειωνουν μια επισκευη οποτε το θυμηθουν με απεργιες και παρατραγουδα συνεχως!

Espresso Venezia
13-07-2013, 11:18
Επισκευαστικη ζωνη; Που; Στο ΠΑΜΕ; Αν θελαμε να δουλευουν τα ναυπηγεια μας θα δουλευανε, δεν θα παιζανε τον παπα, να τελειωνουν μια επισκευη οποτε το θυμηθουν με απεργιες και παρατραγουδα συνεχως!

Τώρα αν πω ότι έχεις άδικο, ...θα έχω άδικο. Κατά την προσωπική μου γνώμη, έτσι είναι όπως τα λες. Δυστυχώς, τα τελευταία τριάντα "προοδευτικά" χρόνια στην χώρα μας, το σύνθημα που είχε κυριαρχήσει ήταν το απερίγραπτο "Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη" και -πάλι δυστυχώς- δεν είχε βρεθεί κανείς να αντιτείνει ότι "Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη σε συνάρτηση με το δίκιο του εργοδότη, αλλά κυρίως το δίκιο του πελάτη".

Παναγιώτης
13-07-2013, 11:31
Τα έχουμε συζητήσει στο σχετικό θέμα αυτά.

Espresso Venezia
13-07-2013, 11:38
Σωστά φίλε Παναγιώτη, αλλά από ότι βλέπω είχε αρκετό καιρό να ..."φρεσκαριστεί" το σχετικό θέμα. Αν θέλεις, κάνεις τον κόπο να μεταφέρεις εκεί τα σχετικά ποστ.

goofy79
13-07-2013, 11:42
Γιατί Βίκτωρα νομίζεις ότι στην Αδριατική θα τα καταφέρει, μην τρελαθούμε τώρα ο Γκριμάλντι και η Άττικα ελέγχουν τον νότο με πλοία πολύ αποδοτικά για το χαρακτήρα της γραμμής αυτής.
Στα Χανιά υπάρχει κενό για να τρυπώσει ανταγωνιστής, το βαπόρι έχει τα χαρακτηριστικά για να μπει και είναι η μόνη γραμμή που θα έχει έλλειψη πλοίου τα επόμενα χρόνια ξεκάθαρα πια.
Το θέμα είναι ότι κωλώνουν να μπουν σε άγνωστα νερά.
Αν ξέραμε ποιοι άλλοι συμμετέχουν επί της μετασκευής θα ξέραμε και που θα μπεί.
Αυτό με την ΑΝΕΚ δεν το σχολιάζω προφανώς αστειάκι…

Στην μετασκευή συμμετέχει άνθρωπος που εμπλέκεται μέχρι τώρα στις κυκλάδες αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο στις σκέψεις τους . Άρα παραμένει μυστήριο...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-07-2013, 12:04
Στην μετασκευή συμμετέχει άνθρωπος που εμπλέκεται μέχρι τώρα στις κυκλάδες αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο στις σκέψεις τους . Άρα παραμένει μυστήριο...
Περογιαννάκης;; Ευγενίδης;;

Appia_1978
13-07-2013, 19:53
Δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά καράβι αυτής της ηλικίας κ χαρακτηριστικών ακόμα κ με καμμιά φοβερή μετασκευή δυστυχώς δεν μπορεί να σταθεί από Πάτρα ανάμεσα στα θηρία. Όσο γιά τις μετασκευές ΕΓ/ΟΓ στην Τουρκία μαθαίνουν ακόμα οι άνθρωποι αλλά όπως πάει θα μας ξεπεράσουν δυστυχώς. Όμως είναι ο Τζανετάτος που τους άνοιξε τα μάτια διότι στις κατασκευές εμπορικών παίρνουν εδώ κ χρόνια παραγγελίες από την Ευρώπη κ ο οποίος σαν ποντοπόρος φορτηγίσιος ενεργεί διαφορετικά από τον καθαρόαιμο ακτοπλόο. Πάει στην Κίνα (καλά οι συγκολλήσεις δεν είναι κ οι καλύτερες ! ) κ στην Τουρκία.
Ας μην το προεξοφλούμε όμως γιά το πού θα πάει το πλοίο αφού όταν θα είναι έτοιμο (να υποθέσω άνοιξη ; ) το σκηνικό στην ακτοπλοϊα μπορεί να έχει αλλάξει.

Βίκτωρα, τόσα πολλά δεν είναι πλέον τα ... θηρία ... στην Πάτρα (από άποψη καραβιών, όχι εταιρειών). Πέντε όλα και όλα. Απέναντι σ' ένα Coraggio ή Superfast I ή Euroferry Brindisi δεν πιστεύεις πως αντέχει και με το παραπάνω; Και μιλώ από τη σκοπιά του επιβάτη. Από τη σκοπιά των φορτηγών, εννοείται, τα ρο-ρο κουβαλάνε πολύ περισσότερα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-07-2013, 08:29
Βίκτωρα, τόσα πολλά δεν είναι πλέον τα ... θηρία ... στην Πάτρα (από άποωη καραβιών, όχι εταιρειών). Πέντε όλα και όλα. Απέναντι σ' ένα Coraggio ή Superfast I ή Euroferry Brindisi δεν πιστεύεις πως αντέχει και με το παραπάνω; Και μιλώ από τη σκοπιά του επιβάτη. Από τη σκοπιά των φορτηγών, εννοείται, τα ρο-ρο κουβαλάνε πολύ περισσότερα. Aπό την σκοπιά του επιβάτη κ μάλιστα καραβολάτρη (εξαιρούνται οι πιτσιρικάδες) θα ήταν καλύτερο αλλά είναι τα φορτηγά που ενδιαφέρουν τις εταιρείες. Όμως νομίζω ότι συζητούμε τελείως θεωρητικά αφού αν κρίνουμε από τα γραφόμενα εδώ, το καράβι ίσως προορίζεται γιά αλλού.

Appia_1978
15-07-2013, 13:57
Έχεις δίκιο. Ας το αφησουμε προς το παρόν, μέχρι να δούμε που θα καταλήξει :)

Espresso Venezia
16-07-2013, 18:29
Το πλοίο έφτασε χθες αργά το απόγευμα σε ναυπηγείο στην περιοχή Hersek - Altinova της Μαύρης Θάλασσας, περίπου 20 χιλιόμετρα ανατολικά της Yalova.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-07-2013, 11:26
Το πλοίο έφτασε χθες αργά το απόγευμα σε ναυπηγείο στην περιοχή Hersek - Altinova της Μαύρης Θάλασσας, περίπου 20 χιλιόμετρα ανατολικά της Yalova.
Eννοείται ότι η Μαύρη Θάλασσα δεν είναι εκεί δίπλα. Στην Θάλασσα του Μαρμαρά είναι προς τον Κόλπο του Ιζμίτ, Νικομήδεια γιά να μην ξεχνάμε τις χαμένες Πατρίδες.

Espresso Venezia
17-07-2013, 17:45
Σαφώς και έχετε δίκιο. Στη Θάλασσα του Μαρμαρά βρίσκονται και η Yalova και η περιοχή Hersek - Altinova, όσο και αν -ματαίως- προσεπάθησα να τις ...μετατοπίσω αρκετά βορειότερα.

Φίλιππος Αίγιο
10-09-2013, 02:09
το πλοίο βρίσκεται στα ναυπηγεία οζάτα όπως φαίνεται και στην φωτογραφία παρακάτω.

http://www.ozatashipyard.com/upfile/image/PageImage/800/587a3576-fe06-400f-a344-347a1d07f4d5.JPG

ιθακη
10-09-2013, 10:45
Εμένα γιατί κάτι μου λέει πως εκεί θα μείνει και θα σαπίσει.... Μακάρι να βγεί λάθος το προαίσθημα

Eng
11-09-2013, 14:29
Δεν παιζουν ετσι οι Τουρκοι πλεον. Επειτα απο δυο επισκευες που καναναμε στη Γιαλοβα και μια στη Tuzla, δεν μαζευουν πλοια για να καθονται.. Εκει πας για να φτειαχτεις και να φυγεις.

ιθακη
11-09-2013, 14:54
Μακάρι Γιώργο, γιατί από λίγο που το είδα, στο γκαράζ του, το βαπόρι, αξίζει...

Eng
11-09-2013, 14:55
Μακάρι Γιώργο, γιατί από λίγο που το είδα, στο γκαράζ του, το βαπόρι, αξίζει...

Ετσι το βλεπω George.. Ειδομεν..

despo
27-11-2013, 18:36
Εμένα γιατί κάτι μου λέει πως εκεί θα μείνει και θα σαπίσει.... Μακάρι να βγεί λάθος το προαίσθημα
Κατι τέτοιο λένε οι τελευταίες πληροφορίες, καθως εκτος οτι φυσικά δεν κινείται τίποτα στο πλοίο, υπάρχουν και προηγούμενες οφειλές της εταιρείας προς το ναυπηγείο. Ο μόνος που μπορεί να ενδιαφερθεί για την τύχη του πλοίου είναι η τράπεζα που έδωσε το δάνειο επισκευής, μήπως και καταφέρει μετά να το πουλήσει ...

Apostolos
11-01-2014, 21:54
To πλοίο σύμφωνα με το Shippax CFI (http://www.shippax.se/page/page.asp?id=7) αναφέρετε οτι πουλήθηκε στην Σουιδική Gotlandsbaten για την νέα γραμμή Vastervik - Visby.

Appia_1978
12-01-2014, 16:23
Δηλαδή, πάει η ναύλωση και απασχόληση Ελλήνων ναυτικών; Μάλιστα ...

despo
12-01-2014, 21:52
Εκτος του οτι ημουνα σίγουρος οτι δεν επρόκειτο να δούμε το πλοίο αυτό να ταξειδεύει εντος Ελλάδας, 'εχω την εντύπωση οτι δεν πρέπει να έχει κάποια ανάμειξη στην πώληση η Εντεαβορ, παρά μόνο η τράπεζα.

koumparos
15-01-2014, 20:21
ΣΤΗΝ YALOVA ΠΛΕΩΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ..........

ΜΙΛΑΝ ΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΛΟΙΟ....

goofy79
17-02-2014, 13:27
Τελικά αυτό για την νάυλωση είναι σίγουρο? Κάτι περίεργοι ψίθυροι ήρθαν στα αυτιά μου
για δραστηριποιήση στην Ελλάδα. Δύσκολο σενάριο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Ilias 92
17-02-2014, 14:24
Για εμένα η εταιρεία είναι <<ξοφλημένη>> και δυστυχώς τα καράβια της μάλλον θα πάνε όλα για κόψιμο.
Ένα πιασμένο με χρέη στην Δραπετσώνα.
Ένα παρατημένο στην Πάτρα που βγαίνει σε πλειστηριασμό .
Και ένα μισοτελειωμένο άπραγο από τότε που ήρθε στην χώρα μας.
Ποιος θα βάλει ζεστό χρήμα να το πάρει και να το τελειώσει.
Τα λεφτά που επικαλούνται Σουηδικά κείμενα είναι πραγματικά εξωφρενικά πολλά και για το πλοίο και για την εποχή.
Για αγορά και εργασίες μαζί ένα τάλιρο και καλά του είναι.
Αυτοί οι Σουηδοί γιατί δεν περνούν το Κουιν???

goofy79
17-02-2014, 16:32
Για εμένα η εταιρεία είναι <<ξοφλημένη>> και δυστυχώς τα καράβια της μάλλον θα πάνε όλα για κόψιμο.
Ένα πιασμένο με χρέη στην Δραπετσώνα.
Ένα παρατημένο στην Πάτρα που βγαίνει σε πλειστηριασμό .
Και ένα μισοτελειωμένο άπραγο από τότε που ήρθε στην χώρα μας.
Ποιος θα βάλει ζεστό χρήμα να το πάρει και να το τελειώσει.
Τα λεφτά που επικαλούνται Σουηδικά κείμενα είναι πραγματικά εξωφρενικά πολλά και για το πλοίο και για την εποχή.
Για αγορά και εργασίες μαζί ένα τάλιρο και καλά του είναι.
Αυτοί οι Σουηδοί γιατί δεν περνούν το Κουιν???

Αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο δεν ανήκει εξολοκλήρου στην endeavour.
Είναι και άλλοι μέσα χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες. Πάντως ειδικά για το συγκριμένο
δεν νομίζω ότι ήρθε η ώρα του να γίνει καρφίτσες

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-02-2014, 10:28
Για εμένα η εταιρεία είναι <<ξοφλημένη>> και δυστυχώς τα καράβια της μάλλον θα πάνε όλα για κόψιμο.
Ένα πιασμένο με χρέη στην Δραπετσώνα.

Και ένα μισοτελειωμένο άπραγο από τότε που ήρθε στην χώρα μας.

Αυτοί οι Σουηδοί γιατί δεν περνούν το Κουιν???
Hλία, το ELLI T. είναι στο Αμπελάκι. Θα μου πεις,λίγη σημασία έχει.
¶πραγο δεν είναι πιά αφού προχωρά η μετασκευή στην Τουρκία. Επιπλέον,πρόβλημα δεν έχει μιάς κ άλλη είναι η πλοιοκτήτρια.
Μα δεν τους κάνει πλοίο σαν το Ι.Q. ¶λλο τι θα ήθελε καθένας από εμάς.

Ilias 92
18-02-2014, 13:26
Βίκτωρα το Queen το λέω γιατί θεωρητικά τουλάχιστον και μέχρι πέρσι ήταν έτοιμο να μπει σε δρομολόγια με τις απαραίτητες τροποποιήσεις φυσικά που θα θελαν οι Σουηδοί.
Δεν ξέρω ποιος είναι ο άλλος που συμμετέχει στο Πρινσες αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ο Κώστα Αγαπητός, χωρίς όμως να ξέρω κάτι.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-02-2014, 13:46
Mπορεί να μην τους κάνει σαν μέγεθος,γιά το ένα,γιά το άλλο.Αυτοί θα κοιτάξανε κ άλλα βαπόρια.
Γιαπωνέζικο κ Σκανδιναβία, δεν θα κρατήσει πολύ εκεί πάνω,να το δείτε.
Για τον Κ. Αγαπητό άκουσες κάτι;

despo
18-02-2014, 14:35
Οπως έχω γράψει και προηγουμένως, η Τράπεζα Πειραιώς κάνει κουμάντο. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος που να συμμετέχει στην όλη ιστορία.

PORTO LAFIA
19-04-2014, 14:30
154597

Σήμερα νωρίς το πρωί.

giorgos_249
19-04-2014, 15:34
Το διαλυσανε το βαπορακι...... Παει περιπατο το υπεροχο αιθριο τυπου viking grace που θα εφτιαχνε πρυμα η endeavor........

Ilias 92
19-04-2014, 17:57
Το διαλυσανε το βαπορακι...... Παει περιπατο το υπεροχο αιθριο τυπου viking grace που θα εφτιαχνε πρυμα η endeavor........

Όταν δούμε πιο κοντινή φωτό θα αρχίσουμε τις κριτικές για την μετασκευή, μέχρι τότε να ευχαριστήσουμε τον φίλο για την φωτο!
Ένα σχέδιο στο χαρτί ήταν Γιώργο, έχει και από πάνω χώρο να δούμε αν θα βάλουν κάτι.

ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ
19-04-2014, 23:04
Όταν δούμε πιο κοντινή φωτό θα αρχίσουμε τις κριτικές για την μετασκευή, μέχρι τότε να ευχαριστήσουμε τον φίλο για την φωτο!
Ένα σχέδιο στο χαρτί ήταν Γιώργο, έχει και από πάνω χώρο να δούμε αν θα βάλουν κάτι.
Kαι αυτό Αλιάγα?

leo85
21-04-2014, 18:02
Σήμερα στον Ν.Μ.Δ . Τελικά δεν πουλήθηκε στους σουηδούς,εξωτερικά δεν έχουν κάνει και πολλές δουλείες και η άξονες είναι επάνω στο κατάστρωμα??????

154629 154630

Apostolos
21-04-2014, 21:19
Το οτι δέν πουλήθηκε σε Σουηδούς απο που βγαίνει;

leo85
21-04-2014, 21:24
Ερώτηση έκανα.

Apostolos
21-04-2014, 21:33
Φυσικά έχει πουληθεί αλλα πιθανών η ποιότητα των Τουρκικών ναυπηγείων δέν ικανοποιεί τους Σουηδούς
Μια μετάφραση μιας δημοσίευσης για το πλοίο εδω (http://translate.google.gr/translate?sl=auto&tl=el&js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fsommargotland.nu%2Fhar-ar-gotlandsbatens-farja%2F&edit-text=&act=url)
Το original εδω (http://sommargotland.nu/har-ar-gotlandsbatens-farja/)

Οι άνθρωποι πάντως είναι έτοιμοι να ξοδέψουν 100 μύρια, μακάρι να γίνει εδώ η δουλειά!

leo85
21-04-2014, 22:00
Ευχαριστώ Απόστολε, Εύχομαι η υπόλοιπες εργασίες να γίνουν εδώ του πλοίου.

Ilias 92
21-04-2014, 23:50
Λεωνιδα σε ευχαριστούμε που χρονιάρα μέρα ετρεχες στους ντόκους.
Το κομμάτι της λαμαρίνας που ήταν πάνω μάλλον το κατέβασαν στο κάτω ντεκ.
Τόσους μήνες εκεί πάνω το περίμενα έτοιμο.
Αναμενουμε νεότερα!!

fredy13
22-04-2014, 09:25
Φυσικά έχει πουληθεί αλλα πιθανών η ποιότητα των Τουρκικών ναυπηγείων δέν ικανοποιεί τους Σουηδούς
Μια μετάφραση μιας δημοσίευσης για το πλοίο εδω (http://translate.google.gr/translate?sl=auto&tl=el&js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fsommargotland.nu%2Fhar-ar-gotlandsbatens-farja%2F&edit-text=&act=url)
Το original εδω (http://sommargotland.nu/har-ar-gotlandsbatens-farja/)

Οι άνθρωποι πάντως είναι έτοιμοι να ξοδέψουν 100 μύρια, μακάρι να γίνει εδώ η δουλειά!

100 εκατομυρια σουηδικες κορωνες,δηλαδη 10εκ (περιπου) ευρω.Καθολου μικρο ποσο!
Εχω μια απορια ομως.Εχθες γυρισα στις πρωτες σελιδες του θεματος και διαβασα διαφορα σχολια που εχουν να κανουν με την αλλαγη πλωρης και το κατα ποσο εχει επιρεαστει το πλοιο ως προς το καλο του ταξιδεμα.Αυτο που λεγοταν στα παλαιοτερα ποστ ειναι πως μαλλον θα ετρωγε κουνημα στο Ιονιο(για εκει προοριζοταν).Και ρωταω στην Βαλτικη αυτο δεν θα ειναι μεγαλυτερο προβλημα?

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-04-2014, 11:44
διαβασα διαφορα σχολια που εχουν να κανουν με την αλλαγη πλωρης και το κατα ποσο εχει επιρεαστει το πλοιο ως προς το καλο του ταξιδεμα.Αυτο που λεγοταν στα παλαιοτερα ποστ ειναι πως μαλλον θα ετρωγε κουνημα στο Ιονιο(για εκει προοριζοταν).Και ρωταω στην Βαλτικη αυτο δεν θα ειναι μεγαλυτερο προβλημα? Noμίζω η αλλαγή πλώρης επηρεάζει προς το καλύτερο.Σε Ιόνιο/Αδριατική από καιρούς είναι χειρότερα.

Espresso Venezia
22-04-2014, 19:33
Σε σημερινή "πλωριά" φωτό από την Δραπετσώνα.

154646
22-04-2014

Προσωπικά, δεν μου έδωσε την εικόνα πλοίου που έστω και σε ένα μήνα θα είναι έτοιμο για δρομολόγια. Μου φαίνεται (χωρίς βέβαια να διεκδικώ το αλάθητο μιας και δεν είμαι ειδικός) πως έχει αρκετή δουλειά ακόμα, και οπωσδήποτε με άφησε με την απορία του τι έκανε τόσο καιρό στα ναυπηγεία της Τουρκίας.


.....και οι άξονες είναι επάνω στο κατάστρωμα??????

Σωστά Λεωνίδα, οι άξονες είναι επάνω στο κατάστρωμα πρύμα, και μάλιστα με περασμένες - τοποθετημένες τις προπέλες (διακρίνονται μάλιστα και στις φωτό σου).

karavofanatikos
02-05-2014, 13:39
Το πλοίο απ' τις 15 έως τις 18 Μαΐου θα βρεθεί στη μεγάλη πλωτή δεξαμενή του Περάματος!

superfast vi
02-05-2014, 20:15
τελικα θα γινουν νεες εργασιες στο πλοιο μιας κ απ οτι καταλαβα οι εργασιες που εγιναν στην τουρκια δεν ικανοποιησαν τους αγοραστες.γνωριζει καποιος κατι?

leo85
03-05-2014, 19:04
Η ¶ξονες του πλοίου στον μόλο,λόγω εργασιών στο κατάστρωμα του ???.

155037

Και κάποιες εργασίες γίνονται στους άξονες έξω.

cpt. mimis
06-05-2014, 10:28
τελικα θα γινουν νεες εργασιες στο πλοιο μιας κ απ οτι καταλαβα οι εργασιες που εγιναν στην τουρκια δεν ικανοποιησαν τους αγοραστες.γνωριζει καποιος κατι?
Πιο καλά να γίνουν εδώ... Μπράβο.

proussos
16-05-2014, 09:30
http://www.zougla.gr/zouglaport/aktoploia/article/proskrousi-eg-og-plion-sti-drapetsona

Apostolos
18-05-2014, 11:05
Λίγη ώρα μετά εισερχόμενο στην δεξαμενή του Περάματος

155462

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
19-05-2014, 08:23
H Shippax αναφέρει ότι μετονομάστηκε σε VASTERVIK αλλά το μόνο που έχω δει ως χθες,είναι η αλλαγή της σημαίας σε Κύπρου.

Espresso Venezia
30-05-2014, 21:36
Μετά τον ...παρατεταμένο δεξαμενισμό του, το πλοίο επανήλθε στον μώλο Δραπετσώνας από όπου το βλέπουμε σε σημερινή φωτό.

155846

Δοθέντος ότι ναυλώθηκε, δεξαμενίστηκε, μετασκευάστηκε (όσο τέλος πάντων), υποθέτω πως είναι πιά καιρός να το δούμε βαμμένο και σε κανένα χρώμα της προκοπής.

Espresso Venezia
21-06-2014, 21:55
Δοθέντος ότι ναυλώθηκε, δεξαμενίστηκε, μετασκευάστηκε (όσο τέλος πάντων), υποθέτω πως είναι πιά καιρός να το δούμε βαμμένο και σε κανένα χρώμα της προκοπής.

Χρώμα ...της προκοπής δεν θα το έλεγα ακριβώς, πάντως το πλοίο (που εξακολουθεί πεισματικά να παραμένει στο μώλο Δραπετσώνας αντί να βρίσκεται ήδη στη Σουηδία) έχει επιτέλους βαφτεί έστω και ολόλευκο, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη "πινελιά".

156412

Οι σωσίβιες λέμβοι (στις οποίες έχει ήδη γραφτεί το νέο όνομα του πλοίου VASTERVIK) βρίσκονται όλες κατεβασμένες στην προβλήτα,

156413

και σήμερα σχεδόν όλη την ημέρα γίνονταν δοκιμές - έλεγχος στα σωστικά μέσα του πλοίου.

156414

Giovanaut
22-06-2014, 01:52
Ναύλωση είναι ή πώληση?

leo85
22-06-2014, 16:25
Δεν μπορεί να το πούληση γιατί χρωστάει, άρα είναι ναύλωση.

Giovanaut
22-06-2014, 17:49
Δεν μπορεί να το πούληση γιατί χρωστάει, άρα είναι ναύλωση.
Eυχαριστώ για την πληροφορία.. ;)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-06-2014, 09:09
Γνωρίζουμε πότε θα φύγει γιά Σουηδία;
Κάτι μου λέει ότι αυτό το βαπόρι θα το ξαναδούμε εδώ.

despo
23-06-2014, 10:10
Γνωρίζουμε πότε θα φύγει γιά Σουηδία;
Κάτι μου λέει ότι αυτό το βαπόρι θα το ξαναδούμε εδώ.
Πολύ μπερδεμένη η ιστορία αυτή. Κάτσε να το δούμε πρώτα να φευγει και μετα να (ξανα)καλωσορίσουμε:uncomfortableness::05.18-flustered:

Ilias 92
23-06-2014, 10:18
Αν καταφέρει και πάει πάνω κάτι θα γίνει με το καράβι. Αν μείνει τελικά εδώ θα σαπίζει για χρόνια.
Τα λεφτά τα βάζουν οι Σουηδοί? Κρεταν 2

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-06-2014, 11:04
Πολύ μπερδεμένη η ιστορία αυτή. Κάτσε να το δούμε πρώτα να φευγει και μετα να (ξανα)καλωσορίσουμε:uncomfortableness::05.18-flustered:
Aκούστηκε γι' αυτήν εβδομάδα. Το έχω ξαναπεί,κ αγορά να είναι,εκεί πάνω γιαπωνέζικο βαπόρι δεν πρόκειται να μείνει γιά πολύ.

Ilias 92
23-06-2014, 14:24
Υπόθεση Snake Shipping Co. μου μυρίζει τελικά!!

a.molos
23-06-2014, 19:07
Υπόθεση Snake Shipping Co. μου μυρίζει τελικά!!

What's that ?

Ilias 92
28-06-2014, 15:09
What's that ?

Από το Snake oil (το πουλούσαν το προηγούμενο αιώνα ως φάρμακο κάτι σαν το νερό του Καματερού και έμεινε ως έκφραση στα αγγλικά για τέτοιες περιπτώσεις).
Τελικά τους δάγκωσε τους Σουηδούς ο Τζανετάτος? Τι γίνεται με το βαπόρι?

villy
01-07-2014, 16:04
Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, το πλοίο μετονομάστηκε ήδη σε Vastervik και ... "πλέει" προς το δρομολόγιο Ρέθυμνο-Πειραιάς.

Ellinis
01-07-2014, 16:51
Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, το πλοίο μετονομάστηκε ήδη σε Vastervik και ... "πλέει" προς το δρομολόγιο Ρέθυμνο-Πειραιάς.
Τι "ασφαλείς πληροφορίες"; Για την μετονομασία σε VASTERVIK έχουμε γράψει πριν ένα μήνα, 2 σελίδες πριν....

Το ταξίδι για τη Σουηδία μάλλον δεν πρόκειται να ξεκινήσει σύντομα μιας και η ναυλώτρια Gotlandsbaten AB ανακοίνωσε πως το σουηδικό πλήρωμα που είχε κατέβει στην Ελλάδα επιστρέφει πίσω μιας και η παράδοση έχει αναβληθεί. Η ημερομηνία έναρξης δρομολογίων που είχε μετατεθεί για τις 3 Ιουλίου έχει πάει περίπατο και οι άτυχοι επιβάτες που είχαν πληρώσει για εισητήριο προωθούνται σε άλλα πλοία. Φαίνεται οτι η σουηδική εταιρία πάει για φούντο... Στην ιστοσελίδα τους (http://www.gotlandsbaten.se/sv/)παραθέτουν ένα σωρό λόγους για να δικαιολογήσουν στο φιάσκο.

villy
01-07-2014, 17:12
Τι "ασφαλείς πληροφορίες";

Το "ασφαλείς πληροφορίες" δεν αφορούσε την μετονομασία, αλλά το νέο προορισμό του πλοίου στο Ρέθυμνο ... αντί Σουηδίας. Σόρρυ αν δεν ήμουν αρκούντος κατανοητός.
Το δημοσίευμα: εδώ (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=5382)

Πρόταση για την αποκατάσταση της ακτοπλοϊκής ορφάνιας στο Ρέθυμνο
Το Vastervik ... "υποψήφιο" για το Ρέθυμνο!
«Χάριζαν σε κάποιον ένα γάιδαρο και αυτός τον κοίταζε στα δόντια!»

villy
02-07-2014, 15:25
Σημερινές φωτό από το σχεδόν έτοιμο VASTERVIK (πρώην PRINCESS T) στο Ν.Μώλο Δραπετσώνας.
Σε καμιά 15ριά μέρες θαναι εντελώς έτοιμο και ίσως τελικά να βάλειο ρότα για Ρέθυμνο. Είδομεν. Πάντως από την επίσκεψή μου on board εντυπωσιάστηκα πραγματικά. Ο ξενοδοχειακό εξοπλισμός άριστος και ολοκαίνουργιος, οι μηχανές του ταχύτατες και σε ρεπρίζ αξεπέραστες (23 κόμβους υπηρεσιακή και σε 14 λεπτά full speed!!). Επίσης όταν οι μηχανές πιάσουν κάποια συγκεκριμένη μέση ταχύτητα, παύουν να λειτουργούν οι ηλεκτρογεννήτριες (πολύ σημαντικό αυτό για την εξοικονόμηση καυσίμου.) Πολλά μπαρ, καταστήματα, σαλόνια (έσω-έξω!), κυλιόμενες σκάλες ακόμα και από τα σαλόνια στις καμπίνες (το μοναδικό!), μεγάλη γέφυρα υπερύγχρονα σωστικά κ.α.

villy
02-07-2014, 15:26
...και ακόμα μερικές σημερινές.

gpap2006
02-07-2014, 15:31
Καλά εντάξει περιμένετε να το δείτε Ρέθυμνο στις 32 του μηνός...

villy
02-07-2014, 18:40
Τα νέα για το Ρέθυμν δεν είναι καθόλου καλά. Δείτε εδώ (http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=5383)

Ellinis
02-07-2014, 19:41
Aπό πότε η European Management έγινε ιδιοκτήτης του σκάφους όπως γράφετε στο άρθρο; Kαι από πότε η εταιρία αυτή ανήκει στους κυρίους που γράφετε;
Ιδιοκτήτης παραμένει από το 2008 η EFFECT SHIPHOLDING Cο ενώ η EUROPEAN MANAGEMENT MARITIME αποτελεί από τον Απρίλη του 2013 τη διαχειρίστρια του σκάφους και προφανέστατα είναι και οι δυο συμφερόντων Τζανετάτου. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω villy;
Οι κύριοι που πήγαν στο υπουργείο ίσως έχουν φιλολογικό ενδιαφέρον για ναύλωση του πλοίου ή αξιοποίηση του σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη και άλλους αλλά ιδιοκτήτες δεν είναι.

villy
03-07-2014, 09:28
Aπό πότε η European Management έγινε ιδιοκτήτης του σκάφους όπως γράφετε στο άρθρο; Kαι από πότε η εταιρία αυτή ανήκει στους κυρίους που γράφετε;
Ιδιοκτήτης παραμένει από το 2008 η EFFECT SHIPHOLDING Cο ενώ η EUROPEAN MANAGEMENT MARITIME αποτελεί από τον Απρίλη του 2013 τη διαχειρίστρια του σκάφους και προφανέστατα είναι και οι δυο συμφερόντων Τζανετάτου. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω villy;
Οι κύριοι που πήγαν στο υπουργείο ίσως έχουν φιλολογικό ενδιαφέρον για ναύλωση του πλοίου ή αξιοποίηση του σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη και άλλους αλλά ιδιοκτήτες δεν είναι.


Το πλοίο ανήκει πλέον στη European Press Ltd η οποία το "ναύλωσε" στην European Management, η οποία όντως είναι η διαχειρίστρια εταιρία. Σε αυτής πρόεδρος είναι ο Αντ. Φραγκιουδάκης και αντιπρόεδρος ο Θέμης Καραμπέκος. Βέβαια είναι των ιδίων ανθρώπων και οι 2 εταιρίες. προφανώς για λόγους ναυτιλιακής διαχείρισης και ίσως καλύτερης φορολογικής αντιμετώπισης το έχουν στήσει έτσι.
Ο κος Δημήτρης Τζανετάτος δεν εμφανίζεται σε κανένα board of directors. Η παρουσία του όμως είναι ευδιάκριτη. Εν προκειμένω, στις ναυτιλιακές εταιρίες συμβαίνουν κατά κόρον αυτά και έτσι το συγκεκριμένο δεν μου κάνει εντύπωση.

Ilias 92
03-07-2014, 09:55
Αντ. Φραγκιουδάκης

Τον ξέρουμε απο κάπου αλλού τον κύριο?? Γιατι ζητουν την συνεργσία της ΚΡΕΑΤΑΝ και δεν μπαίνουν μονοι τους.
Τελικα στην μετασκευή εβαλαν οι Σουηδοι χρήματα??

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-07-2014, 10:29
Σημερινές φωτό από το σχεδόν έτοιμο VASTERVIK οι μηχανές του ταχύτατες και σε ρεπρίζ αξεπέραστες (23 κόμβους υπηρεσιακή και σε 14 λεπτά full speed!!). Επίσης όταν οι μηχανές πιάσουν κάποια συγκεκριμένη μέση ταχύτητα, παύουν να λειτουργούν οι ηλεκτρογεννήτριες (πολύ σημαντικό αυτό για την εξοικονόμηση καυσίμου.)

Eυχαριστούμε πολύ γιά τις φωτό.
Βέβαια οι μηχανές δεν είναι ταχύτατες αλλά το πλοίο.Αυτό με τις ηλεκτρομηχανές θα ήθελες να το εξηγήσεις ή κάποιος μηχανικός , ηλεκτρολόγος εδώ;:fat:

Ellinis
03-07-2014, 11:37
Τελικα στην μετασκευή εβαλαν οι Σουηδοι χρήματα??
Nαι Ηλία, αυτοί πληρώσαν το λογαριασμό. Πιθανώς ως προκαταβολή για τα μισθώματα της ναύλωσης, αλλά αφού το πλοίο δεν ταξίδεψε προφανώς θα τα κλάψουν τα λεφτά... Εξαρτάται και από τι συμβόλαια έχουν υπογράψει.
Τώρα αν θα καταφέρουν να επιστρέψουν τις 40.000 κρατήσεις και που θα βρουν τα λεφτά είναι μάλλον ένα μεγάλο πρόβλημα για αυτούς.

Χαρακτηριστική είναι η δήλωση ενός στελέχους της σουηδικής εταιρίας:

"Are we upset? Naturally. Can we do it? Hopefully. Do we give up? No. We will not fire our staff. Our objective is to get started. When will it be? We do not know,"

Ilias 92
03-07-2014, 11:48
Δηλαδή έκανε οτι έκανε και με την Κρεταν στην Σουηδία και τώρα γιατί λένε να μπει αλλού το βαπόρι για να ξαναπάρουν λεφτά από το Ρέθυμνο??
Να θυμίσω εδώ ότι από τα 600.000 ευρώ του Kρητικού κόσμου που δόθηκαν στον Τζανετατάτο τα 500.000 πήγαν για να αποπληρώσει όφειλες πληρωμάτων και ΝΑΤ για το ΕΛΛΗ Τ.
Τις τελευταίες μέρες που ρωτάω για τον πλοιοκτήτη αυτόν δεν άκουσα καλά λόγια.

Κρίμα που θα μας βρίζουν ως Έλληνες και στην Σουηδία.

noulos
03-07-2014, 12:35
...Αυτό με τις ηλεκτρομηχανές θα ήθελες να το εξηγήσεις ή κάποιος μηχανικός , ηλεκτρολόγος εδώ;:fat:
Φαντάζομαι εννοεί shaft generators. Με πολύ απλά λόγια, γεννήτριες "πάνω" στον άξονα της προπέλας που πέρνουν κίνηση από αυτόν.

Apostolos
05-07-2014, 23:58
Πρώτη φορά ακούω βαπόρι να κάνει ταχύτητα ρεπρίζ. Δηλαδή έχει φορτωμένη 3η με 17 κόμβους πατάει γκάζι, overboost το turbo στα 2,5bar, σκαστή 4η και περάσαμε τον άλλο 2 κολώνες με 23 κόμβους. Ημαρτον!

Akis Dionisis
06-07-2014, 12:33
Πρώτη φορά ακούω βαπόρι να κάνει ταχύτητα ρεπρίζ. Δηλαδή έχει φορτωμένη 3η με 17 κόμβους πατάει γκάζι, overboost το turbo στα 2,5bar, σκαστή 4η και περάσαμε τον άλλο 2 κολώνες με 23 κόμβους. Ημαρτον!

Με έλιωσες !!! :D

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-07-2014, 07:46
Χθες το μεσημέρι που πέρασα,είδα στον καταπέλτη σεκιουριτά με walkie talkie o oποίος παρατηρούσε το κάθε διερχόμενο αμάξι. Είμαι βέβαιος ότι αν κάποιος φωτογράφιζε το πλοίο θα τον ρωτούσε γιατί.
Αυτή η ιστορία με τους Σουηδούς κάνει την εταιρεία να φοβάται κάτι κ δεν της φτάνει ένας βατσιμάνης;;

pantelis2009
07-07-2014, 08:07
Αλλά εμείς με διάφορους τρόπους τα καταφέρνουμε και το φωτογραφίζουμε.
Ας δούμε το PRINCESS T όταν στις 20-05-2014 έκανε το δεξαμενισμό του στη μεγάλη του Περάματος.

157004

samurai
07-07-2014, 09:56
Πρώτη φορά ακούω βαπόρι να κάνει ταχύτητα ρεπρίζ. Δηλαδή έχει φορτωμένη 3η με 17 κόμβους πατάει γκάζι, overboost το turbo στα 2,5bar, σκαστή 4η και περάσαμε τον άλλο 2 κολώνες με 23 κόμβους. Ημαρτον!

Σωστόοος ο Απόστολος.....προφανώς ο φίλος μας εννοεί οτι το βαπόρι ανοίγει γρήγορα..:fat:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-07-2014, 10:59
Φαντάζομαι εννοεί shaft generators. Με πολύ απλά λόγια, γεννήτριες "πάνω" στον άξονα της προπέλας που πέρνουν κίνηση από αυτόν.
Eυχαριστώ,προς τα εκεί πήγαινε το μυαλό μου.

Ilias 92
07-07-2014, 11:41
Ας ευχαριστήσω και εγώ τον Villyγια τις φωτό που μας ανέβασε γιατί όλοι έκαναν ότι ήξεραν πως θα γίνει και είχαν κονέ και κανένας δεν είχε μπει μέσα.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να στεκόμαστε τόσο πολύ σε απλά λάθη των άλλων μελών, χωρίς φυσικά να τα αφήνουμε να περνούν έτσι, άλλωστε δεν είναι όλοι θαλασσινοί και δεν δουλεύουν στα καράβια για να ξέρουν την ορθή ορολογία κτλ.

BEN BRUCE
08-07-2014, 11:19
Nα ευχαριστισω και εγω το Villy για το πραγματικο φωτορεπορταζ που εκανε.Ομορφο βγαινει εσωτερικα το πλοιο χωρις ακροτητες κτλ.Θυμαμαι οτι ελεγαν απο την endaevor οτι ανκαι μικροτερο απο το ερωτοκριτος ειχε ακριβως τα ιδια lane meters και σε πιο <οικονομικο πακετο> ακομα θυμαμαι οτι υπηρχε προβλεψη για κυλιομενες σκαλες απο ντεκ σε ντεκ εγινε κατι με αυτο ή κοπηκε λογω κοστους?

Espresso Venezia
09-08-2014, 17:50
Κοντεύουμε στον 15Αύγουστο, το πλοίο εξακολουθεί να βρίσκεται δεμένο στη Δραπετσώνα, και όπως φαίνεται απομακρύνεται ...δραματικά η πιθανότητα να το δούμε (επιτέλους) να ταξιδεύει (οπουδήποτε, έστω και στο εξωτερικό).

158463
Δραπετσώνα - 09/08/2014

proussos
09-08-2014, 18:03
[QUOTE=Espresso Venezia;535759]Κοντεύουμε στον 15Αύγουστο, το πλοίο εξακολουθεί να βρίσκεται δεμένο στη Δραπετσώνα, και όπως φαίνεται απομακρύνεται ...δραματικά η πιθανότητα να το δούμε (επιτέλους) να ταξιδεύει (οπουδήποτε, έστω και στο εξωτερικό).

Το "οπουδήποτε" δεν αποκλείει την περίπτωση του Αιγαίου...

ιθακη
09-08-2014, 19:29
Αιγαίο;;; Εμένα οι πληροφορίες μου μου έλεγαν για την άλλη μεριά, είτε για Μπάρι - Ηγουμενίτσα είτε Μπάρι - Δυρράχιο...

karavofanatikos
12-08-2014, 14:22
Πριν από λίγο μεθόρμισε το πλοίο απ' την Δραπετσώνα όπου βρισκόταν, στα Ναυπηγεία Κυνοσουρας.

despo
12-08-2014, 14:44
Πριν από λίγο μεθόρμισε το πλοίο απ' την Δραπετσώνα όπου βρισκόταν, στα Ναυπηγεία Κυνοσουρας.
Να σημαίνει αυτό άραγε τον εκ νέου παροπλισμό του ;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2014, 08:20
Mάλλον γιά τα λιμανιάτικα.

Chosen_12
13-08-2014, 11:34
Mάλλον γιά τα λιμανιάτικα. Τι σημαίνει αυτό? Εξηγείστε και σε μας τους άσχετους καραβολάτρες... :cocksure:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2014, 11:51
Τι σημαίνει αυτό? Εξηγείστε και σε μας τους άσχετους καραβολάτρες... :cocksure: Aφού προς το παρόν δεν κάνουν κάποιες εργασίες, το πήγαν εκεί όπου πληρώνουν λιγότερα ή καθόλου λιμενικά τέλη:fat:.

Chosen_12
13-08-2014, 12:24
Ξέρουμε εαν πήγε αυτοδύναμο, ή με συνοδεία ρυμουλκού? Γιατί την τελευταία φορά εάν θυμάμαι καλά, είχαν βγάλει τους άξονες και τις προπέλες και περίμεναν να τις ξαναβάλουν...

karavofanatikos
13-08-2014, 12:39
Ξέρουμε εαν πήγε αυτοδύναμο, ή με συνοδεία ρυμουλκού? Γιατί την τελευταία φορά εάν θυμάμαι καλά, είχαν βγάλει τους άξονες και τις προπέλες και περίμεναν να τις ξαναβάλουν...

Εγώ που το παρατηρούσα στο ais, κατάλαβα ότι πήγε αυτοδύναμο. Τις προπέλες τις φόρεσε στον τελευταίο πρόσφατο δεξαμενισμό του.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-08-2014, 12:51
Με ξένη σημαία κ που δεν κάνει τακτική γραμμή σε ελληνικά λιμάνια,το Ρ/Κ χρειάζεται.

pantelis2009
13-08-2014, 17:17
Το Vastervik σήμερα το πρωί στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα. Για να δούμε ............τι θα δούμε, τελικά.

158596

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-08-2014, 08:05
Το Vastervik σήμερα το πρωί στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα. Για να δούμε ............τι θα δούμε, τελικά.

158596 Δεν βλέπω να γίνεται σύντομα κάτι με αυτό.

Takerman
14-08-2014, 11:10
Δεν βλέπω να γίνεται σύντομα κάτι με αυτό.

Θα ριζώσει εκεί Βίκτορα και θα γίνει μουσείο. Ετοίμασαν και την πινακίδα για τους επισκέπτες.... :sour:

158620

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-08-2014, 12:27
Θα ριζώσει εκεί Βίκτορα και θα γίνει μουσείο. Ετοίμασαν και την πινακίδα για τους επισκέπτες.... :sour:

158620 A καλό,καλό!:fat:

roussosf
14-08-2014, 12:54
δεν ξερω τι λέτε για μουσεία αλλά καποιος φίλος εχει φαγωθεί με του ...."Αιγαίου τα νερά" που λεει και το τραγούδι

Takerman
14-08-2014, 18:40
δεν ξερω τι λέτε για μουσεία αλλά καποιος φίλος εχει φαγωθεί με του ...."Αιγαίου τα νερά" που λεει και το τραγούδι

Μακάρι να ταξιδέψει το βαπόρι φίλε roussosf. Και ποιος δεν το θέλει άλλωστε. Εγώ ένα "αστείο" έκανα με την φωτό που τυχαία βρήκα στο ίντερνετ.

pantelis2009
28-08-2014, 17:46
Το VASTERVIK εχθές 27-08-2014 φωτογραφημένο στα ναυπηγεία Διαμαντή στη Κυνόσουρα, χωρίς να γίνετε τίποτε (εξωτερικά τουλάχιστον). Για να δούμε πόσο καιρό θα ριζώσει εκεί!!!!!!!!!!!!

158972

Giovanaut
28-08-2014, 18:19
Το VASTERVIK εχθές 27-08-2014 φωτογραφημένο στα ναυπηγεία Διαμαντή στη Κυνόσουρα, χωρίς να γίνετε τίποτε (εξωτερικά τουλάχιστον). Για να δούμε πόσο καιρό θα ριζώσει εκεί!!!!!!!!!!!!

158972

Με Νελίτικη τσιμινιέρααα :tears_of_joy:

pantelis2009
28-08-2014, 18:59
Η οποία είναι από το Ionian Sky, που είναι δίπλα του.:fat::fat:

Espresso Venezia
07-09-2014, 11:32
159330
6/9/2014

Δύο χθεσινές φωτό του πλοίου από την Κυνόσουρα της Σαλαμίνας. Αναρωτιέμαι τελικά αν θα το δούμε ποτέ να δουλεύει κάπου, ή η μοίρα του είναι οι ντάνες, τα ναυπηγεία και ο μακροχρόνιος παροπλισμός.

159329
6/9/2014

giorgos....
16-02-2015, 01:53
Εδώ, Vastervik και Ελ. Βενιζέλος ανταλλάσσουν ματιές και σκέψεις για το μέλλον τους.
164229

brindisi
18-02-2015, 20:17
όπως λένε οι γείτονες από το λιμάνι του Μπάρι το περιμένουν τέλος Απριλίου με αρχές Μαΐου να αρχίσει δρομολόγια

pantelis2009
05-03-2015, 17:11
όπως λένε οι γείτονες από το λιμάνι του Μπάρι το περιμένουν τέλος Απριλίου με αρχές Μαΐου να αρχίσει δρομολόγια
Πάντως ακόμη εκεί που ήταν....... είναι`και κρίμα τα όποια λεπτά πέσανε, γιατί κάθεται.
Εδώ το VASTERVIK φωτογραφημένο στις 26-02-2015 από το ναυπηγείο Σαλαμίς.

164696

BEN BRUCE
05-03-2015, 17:40
Για να το λεει ο brindisi κατι θα ξερει

despo
06-03-2015, 17:47
Μακάρι να υλοποιηθούν τα σχέδια και απο τη μια μεριά να δουλέψει επι τέλους το πλοίο, αλλά και να υπάρχουν και άλλα πλοία (μετα τη δρομολόγηση του Μπάρι) στη γραμμή, διότι τα 2 Σουπερφαστ δεν μπορούν να καλύψουν ικανοποιητικά την κίνηση.

andria salamis
16-03-2015, 13:00
Δραστηριοτητα στο πλοίο σήμερα το πρωί,με την βοήθεια γερανού,ανοίγουν τον καταπέλτη.

164979

pantelis2009
29-03-2015, 11:34
Στο πλοίο και εχθές Σάββατο υπήρχε κινητικότητα. Οι μπίντες λένε ότι μέσα στη βδομάδα θα μετακομίσει Πέραμα για να τελειώσει με τις εργασίες που έχουν απομείνει και από 15/05 ξεκινά δρομολόγια Ηγουμενίτσα-Μπάρι.
Για να δούμε οι ...πληροφορίες θα βγουν αληθινές. Εγώ πάντως το εύχομαι γιατί θα υπάρξουν νέες θέσεις εργασίας.

165272

pantelis2009
01-04-2015, 15:30
Για πρώτη φορά μετά από καιρό το πλοίο έχει ανάψει το AIS του στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Κυνόσουρα που βρίσκεται.

thanos
03-04-2015, 04:17
εχουμε κανενα νεο σε τι σταδιο ειναι οι εργασιες?

rousok
03-04-2015, 13:36
"EMMC" European Management Maritime Company - το όνομα της εταιρείας με έδρα τον Πειραιά.
15/05/2015 ανακοίνωσε την έναρξη τον δρομολογίων από Ηγουμενίτσα - Κέρκυρα - Μπάρι και την καλοκαιρινή περίοδο θα προσεγγίζει και την Σάμη.

έτσι ενημερωθήκαμε σήμερα :)

andria salamis
04-04-2015, 08:45
οι εργασίες προχωράνε, κοσμος φασαρία ξανά πήρε ζωή το πλοίο.

165431

pantelis2009
25-04-2015, 18:23
Στη σημερινή φωτογραφία βλέπω τρία νέα πράγματα.
1ον) στο άνω deck έχει γίνει στα παράθυρα μπλε λουρίδα-γραμμή.
2ον) έχει αρχίσει να βάφετε μπλε από τα στρογγυλά μικρά παράθυρα και κάτω. Άποψη μου ότι το άρχισαν πολύ ψηλά και θα γίνει σαν το Νήσος Κεφαλονιά και
3ον) έχουν αρχίσει δουλειές (δεν ξέρω τι) στο deck πάνω από τον καταπέλτη.
Για να δούμε .......τι θα δούμε......στο τέλος!!!!!!!!

165905

despo
25-04-2015, 20:19
Τι ωραίο δείχνει το πλοίο κάτασπρο. Αυτό το μπλέ τι το θέλουν πιά ;;;;

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-04-2015, 15:32
Τι ωραίο δείχνει το πλοίο κάτασπρο. Αυτό το μπλέ τι το θέλουν πιά ;;;;
Πολύς μιμητισμός!:uncomfortableness:

BEN BRUCE
26-04-2015, 22:34
Oλα στο μπλε

165953

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-04-2015, 11:00
Πολύ ψηλά το μπλε αλά ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ κ είναι χάλια.

pantelis2009
27-04-2015, 18:30
Φωτογραφημένο όπως είναι σήμερα, από το εκκλησάκι στην Κυνόσουρα, δεν ξέρω αν έχει βαφεί και από την άλλη πλευρά.
Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα. :indecisiveness:
Ευχαριστώ τη φίλη Καλυψώ που με πήγε.

165967

ιθακη
27-04-2015, 18:37
εμένα πάλι μου αρέσει αρκετά. Είναι ποιό καλό από το Νήσος γιατί έχει το άσπρο στην πλώρη, και μου θυμίζει το superspeed....

Espresso Venezia
27-04-2015, 19:31
Αν και φαν του μπλε χρώματος, και γενικότερα του χρώματος στα πλοία (το λευκό δεν είναι χρώμα και είναι ιδανικό μόνο για ....ασθενοφόρα) πρέπει να ομολογήσω ότι ανάμεσα στο πως ήταν πριν με το πως έγινε, σαφώς προτιμούσα το πριν.

Δεν είναι μόνο ότι βάφτηκε μπλε σε πολύ μεγάλη έκταση των επιφανειών του, αλλά και ότι αυτή η απόχρωση του μπλε (black blue) είναι σκέτη απελπισία (συγκρίνετε με το μπλε του ΙΟΝΙΑΝ ΣΚΑΙ δίπλα του). Σαν λαθρεμπορικό τσιγαράδικο έγινε.........

Απορία. Δεν θα μετονομαστεί το πλοίο ??? Με το σουηδικό "VASTERVIK" θα δουλέψει σε Αδριατική και Ιόνιο ???

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
28-04-2015, 09:36
Απορία. Δεν θα μετονομαστεί το πλοίο ??? Με το σουηδικό "VASTERVIK" θα δουλέψει σε Αδριατική και Ιόνιο ???
Διόλου απίθανο αφού 50 κ χρόνια καραβολάτρης έχω δει βαπόρια με άσχετα ονόματα σε άσχετες γραμμές τα οποία συνήθως είναι ειδικές περιπτώσεις όπως αυτό εδώ.

TSS QUEEN ANNA MARIA
28-04-2015, 13:22
Αν και φαν του μπλε χρώματος, και γενικότερα του χρώματος στα πλοία (το λευκό δεν είναι χρώμα και είναι ιδανικό μόνο για ....ασθενοφόρα) πρέπει να ομολογήσω ότι ανάμεσα στο πως ήταν πριν με το πως έγινε, σαφώς προτιμούσα το πριν.

Δεν είναι μόνο ότι βάφτηκε μπλε σε πολύ μεγάλη έκταση των επιφανειών του, αλλά και ότι αυτή η απόχρωση του μπλε (black blue) είναι σκέτη απελπισία (συγκρίνετε με το μπλε του ΙΟΝΙΑΝ ΣΚΑΙ δίπλα του). Σαν λαθρεμπορικό τσιγαράδικο έγινε.........

Απορία. Δεν θα μετονομαστεί το πλοίο ??? Με το σουηδικό "VASTERVIK" θα δουλέψει σε Αδριατική και Ιόνιο ???Κατά την ταπεινή μου γνώμη η μπλε φορεσιά είναι πολύ ψηλά καλύπτοντας μέρος της υπερκατασκευής και αν ήταν ένα κατάστρωμα χαμηλότερα θα υπήρχε καλύτερη ισορροπία με την υπόλοιπη υπερκατασκευή η οποία τώρα πνίγεται. Επίσης, τα πολλά και υπερμεγέθη φινιστρίνια αλά Διαγόρας που είναι σε όλο το μήκος της υπερκατασκευής δεν κολακεύουν τις γραμμές του καραβιού και το κάνουν να φαίνεται αλλόκοτο.

koumparos
28-04-2015, 20:05
Μόνο η σημαία μένει να υψωθει

manolisfissas
28-04-2015, 22:10
Άντε μακάρι να το δούμε και αυτό να δουλεύει. :)

Akis Dionisis
29-04-2015, 09:08
Έτσι όπως το κάνανε, [σαν] ΝΕΛόπλοιο μοιάζει....

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
29-04-2015, 09:32
Έτσι όπως το κάνανε, [σαν] ΝΕΛόπλοιο μοιάζει....

Το COLOSSUS θυμίζει.

pantelis2009
30-04-2015, 15:45
Η δεξιά του μεριά όπως βλέπετε σε προχθεσινή (28/04) φωτογραφία από το Πέραμα ...είναι ακόμη άσπρη.

166034

BEN BRUCE
30-04-2015, 16:08
Προφανως το ονομα δεν θα αλλαξει.....

despo
30-04-2015, 17:07
Προφανως το ονομα δεν θα αλλαξει.....
Σίγουρα δεν θα αλλάξει !

Espresso Venezia
01-05-2015, 20:27
Η δεξιά του μεριά όπως βλέπετε σε προχθεσινή (28/04) φωτογραφία από το Πέραμα ...είναι ακόμη άσπρη.

Δεν είναι πια... Βάφτηκε και δεξιά .....δυστυχώς (είχα μια ελπίδα μπας και το ξανασκέφτονταν !!!). Θέλω να πιστεύω πάντως ότι κάτι θα προσθέσουν σ' αυτή την μαύρη μαυρίλα. Μα κάποιο χρώμα ακόμα, μα κάποιο λογότυπο, σινιάλα ίσως της εταιρείας.

166070
Σαλαμίνα - 01/05/2015

Ilias 92
02-05-2015, 08:36
Για την αισθητικη του καραβιου τα εχουμε πει και παλαιοτερα!
Νομιζω επρεπε να αρχισει το ασπρο πιο χαμηλα στην πλωρη και το ζοναρι το μπλε μια γραμμη πιο κατω.
Δεν θελω να ειμαι αρνητικος αλλα δεν το βλεπω ουτε φετος να κανει τιποτα.

despo
02-05-2015, 15:04
Για την αισθητικη του καραβιου τα εχουμε πει και παλαιοτερα!
Νομιζω επρεπε να αρχισει το ασπρο πιο χαμηλα στην πλωρη και το ζοναρι το μπλε μια γραμμη πιο κατω.
Δεν θελω να ειμαι αρνητικος αλλα δεν το βλεπω ουτε φετος να κανει τιποτα.
Δηλαδή το ετοιμάζουν για να μείνει εκει που είναι τωρα ;

Ellinis
03-05-2015, 10:00
Πραγματικά κακή αισθητική στο χρωματισμό, όχι τόσο στο χρώμα αλλά στο ύψος που έφτασε. Αν ξεκινούσε κάτω από τα ανοίγματα της πλώρης θα μπορούσε να πηγαίνει ευθεία πίσω και όχι αυτό το ανισόπεδο χάλι. .. Αν είχαν μεράκι θα μπορούσαν να βάλουν και μια χρυσαφί γραμμή πλωρα-πρυμα να κερδίσει στο μάτι. Αλλά από καραβι που θα δουλέψει τρίμηνη σεζόν τι να περιμένει κανείς ;
Ξέρουμε το όνομα της εταιρίας για την οποία θα ταξιδέψει ;

nikos.man
03-05-2015, 11:04
Ξέρουμε το όνομα της εταιρίας για την οποία θα ταξιδέψει ;
Φίλε Ellinis λέγεται EUROPEAN MANAGEMENT MARITIME COMPANY.

despo
03-05-2015, 11:17
Πάντως η δρομολόγησή του δεν είναι μόνο για 1 τρίμηνο, αλλά σύμφωνα με τη ανακοίνωση της εταιρείας, θα ειναι ετήσια.

giorgos_249
03-05-2015, 23:01
Αν και στην αρχη βιαστηκα να κρίνω το αισθητικο αποτελεσμα , δε φαινεται να ειναι τόσο άσχημο τελικά......

Ακομη πιο ωραιο θα ηταν αν ακολουθουσανε το σχεδιο μετασκευης που ειχε επι endeavor lines με το διώροφο ημικυκλικό αίθριο πρύμα , την τσιμινιερα τυπου knossos palace και τα φοβερα αρχιτεκτονικα σχεδια για το εσωτερικο........

Ellinis
04-05-2015, 08:19
Φίλε Ellinis λέγεται EUROPEAN MANAGEMENT MARITIME COMPANY.
Αυτό είναι το όνομα της διαχειρίστριας εταιρίας. Εγώ ρωτάω για το όνομα της εταιρίας που θα το ταξιδέψει, που δεν νομίζω οτι θα είναι το ίδιο αλλά κάτι πιο "μαρκετίστικο".

pantelis2009
11-05-2015, 14:23
Φίλος από Σαλαμίνα μου ανέφερε ότι ήδη στις μπάντες έχει γραφεί το σήμα τις εταιρείας. EMMC.

Espresso Venezia
16-05-2015, 21:30
Να δούμε το πλοίο με τα νέα του σινιάλα, σήμερα από την Κυνόσουρα.

166451
Σαλαμίνα - 16/05/2015

Να πω την αλήθεια μου, δεν μπορώ να το κρίνω, μιας και οτιδήποτε και να έμπαινε ως "παρέμβαση" μέσα σε αυτή την μαύρη μαυρίλα, όμορφο θα έδειχνε.

despo
16-05-2015, 21:49
Πραγματικά μαύρη μαυρίλα και οπως φαίνεται δεν πολυβιάζονται να ξεκινήσουν (ελεγαν για 15/5), αφου η κίνηση ακόμα δεν έχει αρχίσει.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-05-2015, 08:26
Να πω την αλήθεια μου, δεν μπορώ να το κρίνω, μιας και οτιδήποτε και να έμπαινε ως "παρέμβαση" μέσα σε αυτή την μαύρη μαυρίλα, όμορφο θα έδειχνε. Αυτός που εμπνεύστηκε ...όοολη αυτή την "φορεσιά" δεν πρέπει να έχει πολλή φαντασία. Είναι κ το φουγάρο στο οποίο αν δεν κρυβόταν από τις βάρκες, κάποιος άλλος θα έβαζε ένα σινιάλο της προκοπής.

manolisfissas
14-06-2015, 11:36
Ξέρετε πότε θα φύγει το πλοίο για την ναύλωση του. ;;;;;

Giovannis
25-06-2015, 12:22
Εχει προκυψει θεμα με τη χρηματοδοτηση

despo
25-06-2015, 12:54
Εχει προκυψει θεμα με τη χρηματοδοτηση
Εχεις κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες για αυτό ;

Giovannis
25-06-2015, 13:33
Εχεις κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες για αυτό ;

Η τραπεζα δεν πληρωνει πλοιο που καθετε χωρις εγγυησεις και που θελει και αλλα εξτραδακια για να παρει αδεια απο τον νηογνωμονα που το παρακολουθει

despo
25-06-2015, 14:40
Και για ποιό λόγο έδωσαν λεφτά για όσα έγιναν μεχρι τώρα ; Δεν είναι λογικό το πλοίο να κάθεται, αφου δεν μπορεί να ξεκινήσει ;

karavofanatikos
26-06-2015, 22:21
Δεμένο στην Κυνόσουρα, περιμένοντας υπομονετικά τις εξελίξεις.

167569

BEN BRUCE
27-06-2015, 14:02
Aπο αυτην την οπτικη γωνια η πλωρη του θυμιζει Μακεδων, σε μεγεθυνση βεβαια

manolisfissas
01-07-2015, 10:05
Το πλοίο έχει ανοιχτώ το AIS του.

despo
28-07-2015, 12:46
Σε λίγες μέρες μπαίνει ο Αυγουστος και το πλοίο ουτε καν έχει μετακινηθεί, προκειμένου να περάσει απο επιθεώρηση και να φανεί κάποιο σημάδι δραστηριοποίησής του. Εν τω μεταξύ σε συνδυασμό με τη μειωμένη φέτος κίνηση σε όλες τις γραμμές μεταξυ Ελλάδας - Ιταλίας, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια αισιόδοξη πρόβλεψη εκτος απο την ακινησία του.

Ilias 92
17-08-2015, 23:09
Γράφτηκε ότι πουλήθηκε!

Espresso Venezia
23-08-2015, 16:15
Τον φάγαμε τον Αύγουστο και το πλοίο παρέμεινε τελικά στο ναυπηγείο Διαμαντή στην Σαλαμίνα, σε απραξία για έβδομη συνεχόμενη χρονιά. Ούτε .....μουτζωμένο να το είχαν (που θα 'λεγε και η σχωρεμένη η Βασιλειάδου) !!!!!

168929
Σαλαμίνα - 22/08/2015

Ilias 92
23-08-2015, 22:04
White Elephant πρέπει να το πούνε το βαπορι!

Καποτε λέγαμε να μπει στην Κρήτη αυτο και το Κουίν ή αλλού στο Αιγαίο και λέει δεν έκαναν. Τώρα που γεμίσαμε Γιαπωνέζους αυτά σαπίζουν.

Η πλοιοκτησία τους δεν τα πόνεσε και δεν πάλεψε καθόλου, χάλασε το όνομα μιας εταιρείας και μιας οικογένειας που όσο ηταν η πρώτη γενιά δεν ακούστηκε ποτέ τίποτα κακό.

ΕΛΛΗ Τ-Ρέθυμνο, Vastervik-Σουηδία, Ιόνιαν Κουίν-Εργαζόμενοι.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-08-2015, 08:15
Στα τόσα χρόνια ενασχόλησης αυτό το "έργο" το έχω ξαναδεί πολλές φορές.

Giovannis
24-08-2015, 11:01
Κατα μανα κατα κυρη κατα γιο και θυγατερα λενε οι σοφοι και με τετοιο κυρη τι περιμεναμε;

pantelis2009
25-08-2015, 07:51
Κάθετε που κάθετε στην Κυνόσουρα, δεν θα μπορούσαν να το βάλουν να κουβαλάει μετανάστες από τα νησιά και να παίρνει την επιδότηση, ώστε να βγάλει κανένα ........σπασμένο από την ανακατασκευή του!!!!!!!
Έτσι και αλλιώς το υπουργείο Ναυτιλίας έχω διαβάσει σε εφημερίδες......ότι ψάχνει και για δεύτερο πλοίο.

eytyhis128
25-08-2015, 18:23
Είχε ακουστεί ότι θα βάλουν τα πλοία της ΝΕΛ.

leo85
25-08-2015, 19:51
Είχε ακουστεί ότι θα βάλουν τα πλοία της ΝΕΛ.

Ποία πλοία τις ΝΕΛ μπορούν να δουλέψουν όλα έχουν και κάποιο πρόβλημα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
26-08-2015, 07:20
Ποία πλοία τις ΝΕΛ μπορούν να δουλέψουν όλα έχουν και κάποιο πρόβλημα.
Είναι κ κατασχεμένα. Ας μην αναπαράγουμε αυτά που γράφονται αλλού.

pantelis2009
21-12-2015, 14:34
Αυτή την ώρα το Vastervik βγαίνει για δοκιμαστικό.
Εδώ φωτογραφημένο πριν ένα μήνα στην Κυνόσουρα.

171388

andria salamis
21-12-2015, 16:37
Να δουμε και μια φωτο απο το δοκιμαστικό του,στον Σαρωνικό.
171390

despo
21-12-2015, 16:39
Αν δεν κάνω λάθος ειναι η πρώτη φορά που πλέει αυτοδύναμο. Για να δούμε πότε θα ξεκινήσει και δρομολόγια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-12-2015, 11:26
Χειμωνιάτικο δρομολόγια; Mήπως παίζει καμιά ναύλωση,πώληση οπότε οι δοκιμές είναι γιά τους ενδιαφερόμενους.

flash13
22-12-2015, 13:00
το πλοίο θα ξεκινήσει κανονικά στο Brindisi από την ιδιοκτήτρια εταιρία του. δεν τίθεται θέμα ναύλωσης ή άλλων εικασιών

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-12-2015, 13:43
Δεν έχει κ μύγες τώρα γιά να βαράνε...:o

pantelis2009
23-12-2015, 08:15
To VASTERVIK στις 22-12-2015 μετά το δοκιμαστικό του στο Σαρωνικό, έχοντας δέσει με την πλώρη προς το ναυπηγείο. Για να δούμε τι θα δούμε στην πορεία.!!!

171466

Espresso Venezia
17-01-2016, 19:45
Συνεχίζει φυσικά να βρίσκεται στην Σαλαμίνα, άλλαξε όμως ξανά θέση. Ενώ βρισκόταν αριστερά του ΙΟΝΙΑΝ SKY με την πλώρη προς την στεριά, πρυμοδέτησε στα δεξιά του, στην θέση που μέχρι πριν λίγες ημέρες βρισκόταν το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ.

172070__172069
Σαλαμίνα - 17/01/2016

pantelis2009
25-03-2016, 16:50
Αν και το πλοίο παραμένει ακόμη στην Κυνόσουρα, 2 μήνες μετά το τελευταίο ποστ του Γιώργου, ακούγετε έντονα εδώ στη Σαλαμίνα ότι μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα είναι στην Ηγουμενίτσα με πλοίαρχο τον Cpt. Παναγιώτη Χ...... Για να δούμε θα βγει αληθινή η πληροφορία.:fat:
Εδώ το VASTERVIK όπως πόζαρε στο φακό μου στις 20-02-2016.

173768

pantelis2009
26-03-2016, 17:56
φιλε Παντελη οι πληροφορίες σου επιβεβαιώνουν πλήρως τον παρακάτω σύνδεσμο που αναρτήθηκε το πρωί

http://www.ellinikiaktoploia.net/igoumenitsa-traffic-vastervik/

Δεν με ενδιαφέρει ρε φίλε ....αν επιβεβαιώνονται οι πληροφορίες μου από άλλο site. Εμένα ....όπως έγραψα, οι πληροφορίες μου ήταν από τη Σαλαμίνα και αν το είχα διαβάσει σε κάποιο άλλο site ....θα το έγραφα, όπως κάνω συνέχεια. Κάποια site όμως παίρνουν τις πληροφορίες από το Nautilia.gr και ποτέ τους δεν γράφουν την πηγή προέλευσις τις πληροφορίας. Εσύ τι κάνεις στην προκειμένη περίπτωση.....διαφήμιση σε άλλο site, γιατί δεν είδα να γράψεις κάτι.
Μάθε λοιπόν ότι οι πληροφορίες μου ...πάντα είναι έγκυρες .....και δεν χρειάζονται .....επιβεβαίωση από άλλα site.

CAPTAIN PICARD
01-04-2016, 10:09
Ανοιχτά της Ύδρας αυτή τη στιγμή το πλοίο με 12,8 κόμβους και προορισμό την Ηγουμενίτσα! Καλά ταξίδια να έχει!

nickosps
01-04-2016, 11:14
Ανοιχτά της Ύδρας αυτή τη στιγμή το πλοίο με 12,8 κόμβους και προορισμό την Ηγουμενίτσα! Καλά ταξίδια να έχει!
Το AIS το δείχνει δεμένο στην Σαλαμίνα... Πρωταπριλιάτικο ε;;

pantelis2009
01-04-2016, 11:18
Μάγος είσαι.:fat:

nickosps
01-04-2016, 11:52
Μάγος είσαι.:fat:
Η ανυπομονησία ορισμένων σαν και του λόγου μου, να βλέπουμε τα βαπόρια να ταξιδεύουν και όχι να ρημάζουν, μας κάνει προς στιγμήν ευκολόπιστους...
Τουλάχιστον το Aqua Spirit έχει όντως ρότα προς Λαύριο...

Επίσης, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τα πολύ όμορφα ρεπορτάζ που μας προσφέρεις πάντα και έχουμε μια εικόνα από Πειραιά και τα πέριξ!

CAPTAIN PICARD
01-04-2016, 11:53
Ε, δεν άντεξα άλλο πια! Τη σιχάθηκα αυτή την υπόθεση...:mad:

pantelis2009
01-04-2016, 12:17
Η ανυπομονησία ορισμένων σαν και του λόγου μου, να βλέπουμε τα βαπόρια να ταξιδεύουν και όχι να ρημάζουν, μας κάνει προς στιγμήν ευκολόπιστους...
Τουλάχιστον το Aqua Spirit έχει όντως ρότα προς Λαύριο...

Επίσης, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τα πολύ όμορφα ρεπορτάζ που μας προσφέρεις πάντα και έχουμε μια εικόνα από Πειραιά και τα πέριξ!

Να είσαι καλά φίλε μου. Ότι μπορεί ο καθένας προσφέρει στο αγαπημένο μας Nautilia.gr.

noulos
25-04-2016, 21:39
Ξεκίνησε για Ηγουμενίτσα!!!

Φίλιππος Αίγιο
25-04-2016, 23:17
Με καθυστερηση 7 ετων.Βεβαια αμα δεν ξεκινησει και δρομολογια δεν πιστευω τιποτα.

pantelis2009
26-04-2016, 15:05
Το πλοίο γιατί αυτή την ώρα μπαίνει στον κόλπο της Σάμης στην Κεφαλλονιά!!!!!!

kefalonitis
26-04-2016, 15:22
Το πλοίο γιατί αυτή την ώρα μπαίνει στον κόλπο της Σάμης στην Κεφαλλονιά!!!!!!

Πέρασε, μας χαιρέτισε και έφυγε αμέσως χωρίς να δέσει. Το περιμένουμε τον Ιούλιο ξανά που θα ξεκινήσει τα δρομολόγιά του από Μπρίντεζι προς τα νησιά του Ιονίου!

pantelis2009
26-04-2016, 15:40
Ευχάριστα αυτά τα νέα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

nomadas
27-04-2016, 14:58
Πρώτη άφιξη Ηγουμενίτσα 26/04/2016

despo
27-04-2016, 16:22
Μολις τωρα είδα στο σύστημα κρατήσεων, αναχώρηση σήμερα το βραδυ στις 11.00 για Μπρίντιζι. Να γίνει το δρομολόγιο άραγε ;

pantelis2009
28-04-2016, 06:31
Τι πρώτο του δρομολόγιο έγινε και σε λίγο μπαίνει στο Μπρίντιζι. Καλή συνέχεια σε πλήρωμα και πλοίο.

CAPTAIN PICARD
28-04-2016, 13:17
Καλό ξεκίνημα εύχομαι για πλήρωμα και πλοίο κι ελπίζω κάποια στιγμή να περαστούν στο σύστημα κρατήσεων τα μόνιμα δρομολόγια του πλοίου!

despo
28-04-2016, 16:14
Μόνιμα δεν περάστηκαν, ομως φαίνεται οτι έχει σήμερα αναχώρηση στις 8 το βράδυ απο Μπρίντιζι, αφου περάστηκε και αυτό το δρομολόγιο.

pantelis2009
21-05-2016, 18:19
Το πλοίο φαίνεται ότι ξεκίνησε εχθές από Ηγουμενίτσα πήγε Μπρίντιζι και τώρα επιστρέφει.

manolisfissas
27-05-2016, 20:58
Εδώ βλέπουμε το πλοίο στις 26-12-2015 όταν ήταν στα σκαριά η προηγούμενη ναύλωση του.

175263

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
28-05-2016, 07:46
Εδώ βλέπουμε το πλοίο στις 26-12-2015 όταν ήταν στα σκαριά η προηγούμενη ναύλωση του.

175263 Mε αυτά τα σινιάλα ταξιδεύει.

pantelis2009
28-05-2016, 11:39
Απ' ότι βλέπω στο fb ......ναι.

pantelis2009
21-09-2016, 18:19
Για διαβάστε εδώ.....τι λέει για το Vastervik (http://chiosportnews.blogspot.gr/2016/09/vastervik.html).
H πηγή αναφέρετε.

express adonis
21-09-2016, 20:33
ελα χριστε και παναγια...ειναι τοσα πολλα τα λεφτα και μπηκαν στον διαγωνισμο....τα απιστευτα συνεχιζονται...

CORFU
05-11-2016, 21:05
οικονομικα προβληματα μυριζομαι στο πλοιο .......3 μερα δεμενο στην Ηγουμενιτσα

despo
05-11-2016, 21:11
οικονομικα προβληματα μυριζομαι στο πλοιο .......3 μερα δεμενο στην Ηγουμενιτσα
Ειχα διαβάσει για μηχανική βλάβη.
Στο σύστημα κρατήσεων φαίνεται οτι και σήμερα και αυριο το βράδυ έχει δρομολόγια. Οπότε σήμερα μετα τα μεσάνυχτα θα φανεί τι μέλλει γενέσθαι.

despo
20-11-2016, 00:12
Ακινητοποιημένο το πλοίο απο την Τρίτη στην Ηγουμενίτσα, αυτή τη φορά οπως λέγεται λόγω οφειλών στο πλήρωμα. Απ'ο,τι έχω ακούσει έχουν γίνει αλλεπάλληλες αλλαγές στη σύνθεση του πληρώματος, στο διάστημα που έκανε δρομολόγια προφανώς λόγω ασυνέπειας στις πληρωμές. Κρίμα αφου ετσι χάνεται η εμπιστοσύνη σε ένα πλοίο που μετα απο σχεδον 8 χρόνια περιπλάνησης φάνηκε οτι θα δώσει και πάλι μια Ελληνική παρουσία στη γραμμή Ηγουμενίτσας - Μπρίντιζι.

CORFU
20-11-2016, 16:46
οικονομικα προβληματα μυριζομαι στο πλοιο .......3 μερα δεμενο στην ΗγουμενιτσαΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΑΠΟ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Apostolos
20-11-2016, 18:32
Το βλέπω γρήγορα να αλλάζει χέρια

leo85
10-02-2017, 23:33
Το Αγόρασε η H.S.W το πλοίο !!!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
11-02-2017, 08:41
O Γιαπωνέζος που έπαψε να είναι Γιαπωνέζος.Με γειά το παλτό!

CAPTAIN PICARD
11-02-2017, 10:49
Είναι επιβεβαιωμένη η είδηση ή φήμες που βασίζονται σε δημοσιεύματα του ηλεκτρονικού τύπου? Και το γνωστό ναυτιλιακό περιοδικό ανέφερε κάτι σχετικό τώρα που το θυμάμαι...

despo
11-02-2017, 22:50
Δεν νομίζω οτι έχει, προς το παρόν, επιβεβαιωθεί η αγορά του πλοίου. Εντονη φημολογία υπάρχει, αλλά τίποτα συγκεκριμένο για την ώρα.

Apostolos
12-02-2017, 22:03
Όλοι οι Ιάπωνες στον Πειραιά!

Μακάρι για το πλοίο...

nomadas
20-02-2017, 20:49
(Με επιφυλαξη)Το πληρωμα πληρωθηκε απο την Πειραιως....

pantelis2009
11-03-2017, 13:01
Το Αγόρασε η H.S.W το πλοίο !!!!!

Οι πληροφορίες που μου ήρθαν λένε ότι τελικά αγοράστηκε από την H.S.W και θα ονομαστεί Νήσος ¶νδρος. Για να δούμε.......τι θα δούμε!!!!!!!!!!
Εδώ όταν ήταν στην Κυνόσουρα.

181515