PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόστολος Π [Μαριάννα - Spice Islander I, Apostolos P., Marianna]



xara
09-12-2007, 16:39
Tanzanian-flagged passenger ferry Spice Island in international waters off the coast of Somalia, Sept. 26, in an area known for piracy, after the crew from USS Stout (DDG 55) rendered engineering assistance. Spice Island, which was carrying no passengers, hailed for help when it ran out of fuel while transiting from Oman to Tanzania. Stout provided the ferry?s crew with food, water and fuel and helped get the vessel steaming under its own power. Coalition forces have a long-standing tradition of helping mariners in distress by providing medical assistance, engineering assistance and search and rescue efforts. Stout, homeported in Norfolk, Va., is deployed to the region with the USS Enterprise Carrier Strike Group, but is currently operating in the Indian Ocean as part of Combined Task Force 150. Photographer: Seaman Joshua Cassatt, U.S. Naval Forces, 5th Fleet Public Affairs
http://thetension.blogspot.com/ (http://thetension.blogspot.com/)

Γνωρίζει κανείς για ποιό Ελληνικό πρόκειται;

http://img234.imageshack.us/img234/5500/19922196wn5.jpg

Apostolos
09-12-2007, 18:38
Για τον συνονόματο μου ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. :( http://www.faktaomfartyg.se/apostolos_p_1967.htm

xara
09-12-2007, 21:50
Χαρακτηριστική η κλειστή του πρύμνη. Δυστυχώς φαίνεται σε αθλία κατάσταση :cry:

nautikos
10-12-2007, 11:09
Πως καταφερνουν παντως και κανουν τις ''παντοφλιτσες'' σαν τα μουτρα τους...

Apostolos
13-05-2008, 15:05
Για να θυμώμαστε το παλιό σκαρι λίγο πρίν μας αφήσει για πάντα6283

PIANOMAN
26-05-2008, 16:01
Πωπω, ο Αποστολος, ο φοβος και ο τρομος των ταξιδιωτων της γραμμης.Το πιο αργο και με αθλια πλευση.Οταν χτυπουσε καθετα κυματισμους στην επιπεδη πλωρη του, ο χτυπος μεταφεροταν στο σαλονι μεσω τεραστιων στρεβλωσεων ως μια μονιμη ταλαντωση-παλινδρομιση! Οταν ειδα τις φωτογραφιες και παλαιοτερα που ηταν παροπλισμενος 2 χρονια στα αμπελακια γελασα! Τωρα ομως τον νοσταλγω...

BEN BRUCE
20-07-2009, 20:40
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. εξω απο την αιγινα

109891

BEN BRUCE
01-06-2010, 22:29
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. στο δρομο για αιγινα στις 31 -12-2001 στο τελευταιο δρομολογιο της χρονιας

109892

Rocinante
07-12-2012, 11:18
Και τελικά η ιστορία τελειώνει με μία μεγάλη τραγωδία.
Την βύθιση και τον θάνατο 200 περίπου επιβατών...
Μία φωτογραφία απο το shipspotting.

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=1091610

Ενα λινκ απο τη Wikipedia μέ όλο το ιστορικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/MV_Spice_Islander_I

Και ένα διαφορετικό βιντεο !!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=rtmrgH3RkqM

pantelis2009
07-12-2012, 12:10
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π (SPICE ISLANDER I) φωτογραφημένο στο Πέραμα στις 20-03-2007 με φόντο την Ψυττάλεια.
Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

131524

Rocinante
07-12-2012, 12:15
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π (SPICE ISLANDER I) φωτογραφημένο στο Πέραμα στις 20-03-2007 με φόντο την Ψυττάλεια.
Για όλους τους φίλους των ανοικτών.


Παντελή εσύ που το έχεις δεί απο κοντά θα μπορούσες ποτέ να φανταστείς οτι θα χωρούσαν 850 άτομα ????????????

pantelis2009
07-12-2012, 16:03
Όπως είδαμε και στο Azam Sealink 1, το μετέτρεψαν για να παίρνει πολλάαααααααααα άτομα. Τα αυτοκίνητα είναι λίγα και ο κόσμος (και σε άλλα που έχω δει ) είναι στιβαγμένος σαν τα τσαμπιά. Άλλες συνθήκες, άλλες νοοτροπίες.

fredy13
07-12-2012, 16:18
Και ένα διαφορετικό βιντεο !!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=rtmrgH3RkqM[/QUOTE]

θεε και κυριε...

SteliosK
10-12-2012, 02:25
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π (SPICE ISLANDER I) φωτογραφημένο στο Πέραμα στις 20-03-2007 με φόντο την Ψυττάλεια.
Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

131524

Σε ευχαριστούμε Παντελη για τη φωτογραφία
Α ρε Απόστολε θρύλε!

CORFU
13-12-2012, 18:02
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π (SPICE ISLANDER I) φωτογραφημένο στο Πέραμα στις 20-03-2007 με φόντο την Ψυττάλεια.
Για όλους τους φίλους των ανοικτών.

131524
και χωριs καταπελτη!!!!!!!!!!!!!

pantelis2009
13-12-2012, 18:25
Λέω και γω .....δεν θα το προσέξει κανείς!!!!!!!!!!:fat:

Espresso Venezia
17-02-2013, 21:45
Το πλοίο κατασκευάστηκε ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Ποιά χρονιά όμως (???) εδώ είναι το ζήτημα. Σε όλες τις βάσεις δεδομένων αναφέρεται το 1967, στην δημοσίευση (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=137464&d=1360386257) όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται ότι καθελκύστηκε το 1973. Σε αυτήν την δημοσίευση συνηγορεί και ο αριθμός νηολογίου του πλοίου, Ν.Π. 3073, ο οποίος σαφώς και δεν παραπέμπει σε πλοίο χτισμένο την δεκαετία του '60. Πιθανόν να έχουμε και εδώ να κάνουμε με περίπτωση πλοίου που ξεκίνησε να κατασκευάζεται και για κάποιο λόγο αποπερατώθηκε κάποια χρόνια αργότερα (βλέπε Θεόδωρος Μαρία Ζ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?122554-%C8%E5%FC%E4%F9%F1%EF%F2-%CC%E1%F1%DF%E1-%C6-%28Theodoros-Maria-Z-%29&p=464614#post464614)).

Σύμφωνα με τα επίσημα υπάρχοντα στοιχεία, μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αρκετά χρόνια μετά την κατασκευή του, το 1988, αν και δεν έχω βρει κανέναν που να το θυμάται με το πρώτο του όνομα. Διεγράφη οριστικά από τα Ελληνικά νηολόγια το 2007, όταν και πουλήθηκε στην Τανζανία και μετονομάστηκε σε SPICE ISLANDER I. Bυθίστηκε όπως έχει προαναφερθεί στην Ζανζιβάρη της Τανζανίας στις 10 Σεπτεμβρίου 2011, με πολλά ανθρώπινα θύματα (κάποια δημοσιεύματα έκαναν λόγο για εκατοντάδες, άλλα για χιλιάδες). Έφερε ΙΜΟ 8329907.

BEN BRUCE
18-02-2013, 00:13
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. εχει αυτο το ονομα πολυ πριν το 1988 που αναφερεις.
138250\

Στην φωτο που ειναι απο την ταινια τροχονομος βαρβαρα του 1981 βλεπουμε μια παντοφλα με το οναμα αποστολος.Εγω παντως απο τοτε την θυμαμαι και καποια στιγμη ηταν και κατα το ημιση βαμενη κιτρινη

PIANOMAN
18-02-2013, 10:18
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. εχει αυτο το ονομα πολυ πριν το 1988 που αναφερεις.
138250\

Στην φωτο που ειναι απο την ταινια τροχονομος βαρβαρα του 1981 βλεπουμε μια παντοφλα με το οναμα αποστολος.Εγω παντως απο τοτε την θυμαμαι και καποια στιγμη ηταν και κατα το ημιση βαμενη κιτρινη

αυτο το επαληθευω κι εγω, απο τουλαχιστον το 82 που τον θυμαμαι λεγεται αποστολος και τον θυμαμαι βαμμενο.Μπεζ για την ακριβεια.Το χω ξαναγραψει και πιο υπαρχει και φωτογραφια μεσα στο φορουμ.

BEN BRUCE
18-02-2013, 10:27
Βασικα το προβλημα με ολα αυτα τα data base ειναι οτι θελουν παντα διπλο τριπλο τσεκαρισμα.Ολοι την εχουν πατησει ετσι και εγω πριν 17 χρονια σε ενα αφιερωμα, χωρις να το γνωριζω ,ειχαν βαλει τα στοιχεια ενος αλλου αδελφου.

Apostolos
18-02-2013, 10:39
Και ένα διαφορετικό βιντεο !!!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=rtmrgH3RkqM

θεε και κυριε...[/QUOTE]

Και μετα κατηγορείτε τα ελληνικά λιμάνια! Σα δεν ντρέπεστε!

pantelis2009
18-02-2013, 11:38
Σε λίγο Απόστολε έτσι θα μας καταντήσουν και ευτυχώς έχουμε ακόμη μερικά ανοικτού τύπου, γιατί τα αμφίπλωρα δεν κάνουν για τέτοια πράγματα. Μου αρέσει που είναι κάποιος στην ακτή και του λέει που να ρίξει καταπέλτη, λες και αν πάει πιο αριστερά ....υπάρχει πρόβλημα.

Espresso Venezia
18-02-2013, 16:53
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. εχει αυτο το ονομα πολυ πριν το 1988 που αναφερεις.

Βασικα το προβλημα με ολα αυτα τα data base ειναι οτι θελουν παντα διπλο τριπλο τσεκαρισμα.Ολοι την εχουν πατησει ετσι.........

Αγαπητέ φίλε, επίτρεψε μου να δευκρινίσω. Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π είχε αυτό το όνομα πολύ πριν το 1988. Μπορεί μάλιστα να το είχε και πολύ πριν από το 1981, και το ΜΑΡΙΑΝΝΑ που βρίσκουμε να αναφέρεται σε πολλές πηγές να ήταν μόνο το όνομα με το οποίο ναυπηγήθηκε και καθελκύσθηκε ή να το είχε για μικρό διάστημα μετά την καθέλκυση του.


........αν και δεν έχω βρει κανέναν που να το θυμάται με το πρώτο του όνομα.........

Προσωπικά, δεν το θυμάμαι το πλοίο πριν τα μέσα της δεκαετίας του '90, οπότε και σίγουρα πλέον ονομαζόταν ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, ώστε να έχω να καταθέσω προσωπική μαρτυρία (σχετικά με το πρώην αναφερόμενο όνομα του). Βρίσκοντας λοιπόν στις βάσεις δεδομένων πλοίων την αναφορά ότι το πλοίο έφερε το όνομα ΜΑΡΙΑΝΝΑ (για κάποιες μέχρι το 1988, για άλλες μέχρι το 1990), μετά όχι από διπλό - τριπλό αλλά πολλαπλό "τσεκάρισμα", μετέφερα τα συγκεκριμμένα στοιχεία, τα οποία ασφαλώς και μπορεί να είναι λανθασμένα, ωστόσο είναι τα μόνα "επίσημα καταγεγραμμένα" που μπορούμε να βρούμε, πέρα από τις συζητήσεις και τις προσωπικές θύμησες του καθενός.

BEN BRUCE
27-02-2013, 22:31
Το πλοίο κατασκευάστηκε ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Ποιά χρονιά όμως (???) εδώ είναι το ζήτημα. Σε όλες τις βάσεις δεδομένων αναφέρεται το 1967, στην δημοσίευση (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=137464&d=1360386257) όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται ότι καθελκύστηκε το 1973. Σε αυτήν την δημοσίευση συνηγορεί και ο αριθμός νηολογίου του πλοίου, Ν.Π. 3073, ο οποίος σαφώς και δεν παραπέμπει σε πλοίο χτισμένο την δεκαετία του '60. Πιθανόν να έχουμε και εδώ να κάνουμε με περίπτωση πλοίου που ξεκίνησε να κατασκευάζεται και για κάποιο λόγο αποπερατώθηκε κάποια χρόνια αργότερα (βλέπε Θεόδωρος Μαρία Ζ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?122554-%C8%E5%FC%E4%F9%F1%EF%F2-%CC%E1%F1%DF%E1-%C6-%28Theodoros-Maria-Z-%29&p=464614#post464614)).

Σύμφωνα με τα επίσημα υπάρχοντα στοιχεία, μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αρκετά χρόνια μετά την κατασκευή του, το 1988, αν και δεν έχω βρει κανέναν που να το θυμάται με το πρώτο του όνομα. Διεγράφη οριστικά από τα Ελληνικά νηολόγια το 2007, όταν και πουλήθηκε στην Τανζανία και μετονομάστηκε σε SPICE ISLANDER I. Bυθίστηκε όπως έχει προαναφερθεί στην Ζανζιβάρη της Τανζανίας στις 10 Σεπτεμβρίου 2011, με πολλά ανθρώπινα θύματα (κάποια δημοσιεύματα έκαναν λόγο για εκατοντάδες, άλλα για χιλιάδες). Έφερε ΙΜΟ 8329907.


Αφου ετσι εγραψες ειχα χρεος να το διορθωσω, ποσο μαλλον που αναφερεσαι σε επισημα στοιχεια

Εγω παντως για να συνεχισω την ροη του θεματος βαζω μια φωτο που τραβηξα απο το μακρυνο πια 1996

139290

despo
28-02-2013, 09:56
Φωτογραφία ντοκουμέντο έβαλες φίλε Ben Bruce, διότι βλέπω απο πίσω το Ιλλύρια στην μία και ίσως μοναδική επίσκεψη μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Βλέπεις καμμιά φορά πάμε να φωτογραφίσουμε ένα πλοίο και προκύπτουν
πλάγια/πίσω απο αυτό άλλα.

BEN BRUCE
28-02-2013, 14:38
Φωτογραφία ντοκουμέντο έβαλες φίλε Ben Bruce, διότι βλέπω απο πίσω το Ιλλύρια στην μία και ίσως μοναδική επίσκεψη μέσα στο λιμάνι του Πειραιά. Βλέπεις καμμιά φορά πάμε να φωτογραφίσουμε ένα πλοίο και προκύπτουν
πλάγια/πίσω απο αυτό άλλα.

Aνεσυρθει απο το σεντουκι και η φωτο του Ιλλυρια και θα μπει στο αναλογο θεμα

despo
28-02-2013, 15:09
Aνεσυρθει απο το σεντουκι και η φωτο του Ιλλυρια και θα μπει στο αναλογο θεμα
Μπράβο, βρες το θέμα του, γιατί θα ακολουθήσει και μία δικιά μου, που ... περιμένει !

Espresso Venezia
28-02-2013, 18:31
Αφου ετσι εγραψες ειχα χρεος να το διορθωσω, ποσο μαλλον που αναφερεσαι σε επισημα στοιχεια

Και πολύ σωστά έπραξες. Σε φόρουμ βρισκόμαστε, συζήτηση κάνουμε, το ίδιο θα έκανα κι εγώ στην θέση σου. Όπως είχα γράψει :


Δεν αμφισβητώ καθόλου το ότι το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π είχε αυτό το όνομα πολύ πριν το 1988. Μπορεί μάλιστα να το είχε και πολύ πριν από το 1981, και το ΜΑΡΙΑΝΝΑ που βρίσκουμε να αναφέρεται σε πολλές πηγές να ήταν μόνο το όνομα με το οποίο ναυπηγήθηκε και καθελκύσθηκε ή να το είχε για μικρό διάστημα μετά την καθέλκυση του.

Νεότερα στοιχεία που μπόρεσα να βρω, και με τα οποία μπορούμε να "συνοψίσουμε" κάπως το ιστορικό του πλοίου, αναφέρουν ότι πράγματι το πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1967 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ, καθελκύσθηκε το 1973 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ και μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π μόλις το 1974.

Διά τυπικούς (πλέον) όμως λόγους (και ευνόητους), παραθέτω τα στοιχεία του πλοίου όπως αυτά αναφέρονται στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το shipspotting :


Name: Spice Islander I
IMO: 8329907
Callsign: SV3531
Last known flag: TANZANIA
Former name(s): - Apostolos P. (Until 2007 Jan) - Marianna (Until 1990)
Vessel type: Ro-ro/passenger Ship
Gross tonnage: 836 tons
Status: Dead
Build year: 1967

BEN BRUCE
28-02-2013, 19:08
Τωρα τι κουβεντιαζουμε φιλε μου δεν σε καταλαβαινω?

Espresso Venezia
28-02-2013, 19:27
Ομολογώ πως και εγώ δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις...........

Παρέθεσα πριν κάποια ποστ στοιχεία που ανέφεραν ότι το πλοίο ονομαζόταν ΜΑΡΙΑΝΝΑ μέχρι τα τέλη των '80s. Παρέθεσες φωτό που το έδειχνε ως ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 1981. Με νεότερα στοιχεία που βρήκα στα οποία αναφέρεται ότι μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 1974, έρχομαι και σε επιβεβαιώνω σε αυτό που έγραψες και παραθέτω μία από τις πηγές που είχα βρει την λανθασμένη πληροφορία.

Συγγνώμη αλλά, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις......... ???

PIANOMAN
01-03-2013, 02:33
Και πολύ σωστά έπραξες. Σε φόρουμ βρισκόμαστε, συζήτηση κάνουμε, το ίδιο θα έκανα κι εγώ στην θέση σου. Όπως είχα γράψει :



Νεότερα στοιχεία που μπόρεσα να βρω, και με τα οποία μπορούμε να "συνοψίσουμε" κάπως το ιστορικό του πλοίου, αναφέρουν ότι πράγματι το πλοίο ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1967 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ, καθελκύσθηκε το 1973 ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ και μετονομάστηκε σε ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π μόλις το 1974.

Διά τυπικούς (πλέον) όμως λόγους (και ευνόητους), παραθέτω τα στοιχεία του πλοίου όπως αυτά αναφέρονται στη βάση δεδομένων που χρησιμοποιεί το shipspotting :

Χαιρομαι που ταυτοποιουνται οι αποψεις μας. Εχω ξαναγραψει πιο πανω πως μετονομαστηκε νωρις. Εγω τον αποστολο π. τον θυμαμαι ως αποστολο π. π απο το 82 που πηγαινα στην αιγινα. ποσο πιο πριν δεν θυμαμαι με σιγουρια γιατι ειμαι νεοτερος και ημουν μικρος αλλα ειμαι σιγουρος για το 82.τοτε ακομα δεν ειχαν πεσει μετασκευες στις παντοφλες και ο αποστολος ηταν ηδη διασημος ως ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. με τη φημη του πιο αργου και ολοι δυσανασχετουσαν οταν τους τυχαινε αυτο, αρα συμπεραινω πως και οι μεγαλυτεροι σε ηλικια δεν ξεραν κανενα πλοιο ως μαριαννα και ουδεποτε καποιος εως και πολυ μεγαλυτερος δεν του λεει κατι.Πιστευω πως με τοσες κουβεντες για τον αργο αποστολο θα ειχε αναφερθει. Μπορει και να μη ταξιδεψε ουσιαστικα με αυτο το ονομα. Επισης θυμαμαι πως παλια δεν ταξιδευαν ολες οι παντοφλες με την ιδια ταχυτητα -τη χαμηλοτερη βεβαια- οπως πιο αργα, (ισως γιατι ακομα δεν ηταν κοινοπραξια ακομα) η για λογους καυσιμων μπορει. Θυμαμαι ακομα πως περιπου 86-90 ειχε 2 δρομολογια για σουβαλα, το ενα συνεχιζε αιγινα και το αλλο γυριζε πειραια με μικρη διαφορα στην ωρα, κανα 10λεπτο. Αυτο γινοταν νωρις τα απογευματα καλοκαιρια, και αν ο αποστολος ξεκιναγε πρωτος ολες οι αλλες παντοφλες συνηθως τον προσπερναγαν μεχρι να φτασει σουβαλα,κι επειδη το δευτερο καραβι καθοταν αροδου μεχρι να φυγει αυτο που ξεφορτωνει ολοι απεφευγαν τον αποστολο αν εφευγε πρωτος γιατι αργουσαν.Επισης στη ταινια του '81 ειμαι σιγουροτατος πως απο πισω ειναι ο θρυλος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.Π και ειναι τρανη αποδειξη πως θυμαμαι καλα.

aegina
01-03-2013, 07:47
I prwti fora pou o APOSTOLOS P mbike sti grammi itan to 75 i 76 den thymamme akrivws.

Panos80
01-03-2013, 08:45
Θυμαμαι ενα ταξιδι μου με τον Αποστολο απο Σουβαλα προς Πειραια. Κατα τα μισα της διαδρομης και καθως καθομουν εξω ακριβως απο τη γεφυρα ηχησε μια ειδοποιηση μεσα στη γεφυρα και αναβοσβηνε ενα κοκκινο λαμπακι. Παρατηρησα οτι η μια μηχανη ειχε τεθει εκτος. Ο καπετανιος (που αργοτερα ηταν στο Αρτεμις...νομιζω καπτα Μπητρος λεγοταν) μιλουσε προφανως με το μηχανοστασιο και προσπαθουσε να επαναφερει τη μηχανη. Μολις η μηχανη επαιρνε μπροστα αμεσως το λαμπακι αναβε και παλι. Για να μη πολυλογω καναμε ακομα μιαμιση ωρα να φτασουμε Πειραια με μια μηχανη. Θυμαμαι οτι δεσαμε προφανως για λογους ασφαλειας στη θεση που ειναι τα highspeed.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-03-2013, 12:50
139814
αυτο το επαληθευω κι εγω, απο τουλαχιστον το 82 που τον θυμαμαι λεγεται αποστολος και τον θυμαμαι βαμμενο.Μπεζ για την ακριβεια.Το χω ξαναγραψει και πιο υπαρχει και φωτογραφια μεσα στο φορουμ. Το 1980 όντως βαμμένο χαμηλά μπεζ.Στην φωτό φαίνονται άλλα αγαπημένα σκαριά.

BEN BRUCE
07-03-2013, 16:23
Aπο τα λιγα ανοικτου τυπου που δεν μετασκευαστηκε- μεταμορφωθηκε

Panos80
07-03-2013, 16:59
Διπλα του το ΑΙΑΣ, το οποιο αργοτερα επιμηκηνθηκε το γκαραζ και το πανω ντεκ μεχρι τερμα πισω. Ξερει κανεις ποια χρονια εγινε περιπου αυτο?

BEN BRUCE
07-03-2013, 18:09
Σε μια φωτο απο το 1982 το ΑΙΑΣ το βλεπω επιμηκυμενο

PIANOMAN
08-03-2013, 17:12
Σε μια φωτο απο το 1982 το ΑΙΑΣ το βλεπω επιμηκυμενο

Η φωτο που το βλεπεις επιμηκυμενο φιλε μου μαλλον ειναι λιγο μεταγενεστερη, θυμαμαι πως ο αιας μετασκευαστηκε λιγο πιο αργα μεταξυ 85-87 το πιθανοτερο το 86-87

SteliosK
27-04-2014, 02:42
10 μέρες πριν βυθιστεί το άτυχο βαποράκι..

154775
© Kristen Elsby
Flickr.com

Espresso Venezia
13-11-2014, 23:14
Το πλοίο κατασκευάστηκε ως ΜΑΡΙΑΝΝΑ στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας. Ποιά χρονιά όμως (???) εδώ είναι το ζήτημα. Σε όλες τις βάσεις δεδομένων αναφέρεται το 1967, στην δημοσίευση (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=137464&d=1360386257) όμως από την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974, αναφέρεται ότι καθελκύστηκε το 1973.

Γνωρίζουμε εδώ και πολύ καιρό ότι το πλοίο κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Ηλία Γκούμα στα Αμπελάκια της Σαλαμίνας, όπως επίσης ότι εκεί ολοκληρώθηκε και καθελκύστηκε το 1973 (σύμφωνα με το δημοσίευμα της Ελληνικής Ναυτιλιακής της 1ης Ιουνιου 1974).

Αυτό που δεν γνωρίζαμε είναι ότι το ναυπηγείο Ηλία Γκούμα βρισκόταν στον ίδιο ακριβώς χώρο που βρίσκεται σήμερα το γνωστό σε όλους μας ναυπηγείο Μπεκρή, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας βέβαια, απέναντι από του Παναγιωτάκη. Στον ίδιο χώρο λοιπόν που βρίσκεται εδώ και χρόνια το MENHIR και μέχρι πριν λίγο καιρό το ΜΑΡΘΑ, κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες του '60 το ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ και του '70 τα ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, ΣΑΛΑΜΙΣ (ΜΑΡΙΑ Γ.Κ.), ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ και ΚΑΜΠΕΡΟΣ.

pantelis2009
14-11-2014, 08:27
Φίλε Γιώργο,νόμιζα ότι το ήξερες που ήταν του Γκούμα, γιατί για άλλα που έχουμε μιλήσει ....σου έχω απαντήσει.:fat:

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-11-2014, 08:46
Αυτό που δεν γνωρίζαμε είναι ότι το ναυπηγείο Ηλία Γκούμα βρισκόταν στον ίδιο ακριβώς χώρο που βρίσκεται σήμερα το γνωστό σε όλους μας ναυπηγείο Μπεκρή, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας

Σωστά, θυμάμαι μάλιστα την δεκαετία 70 υπήρχαν εκεί 1-2 Ρ/Κ γιά χρόνια ημιτελή τα οποία ήταν παραγγελία του αντίστοιχου Οργανισμού της Κύπρου.
Επίσης ένα αυστριακό τροχήλατο ποταμόπλοιο του Δούναβη,μου φαίνεται λεγόταν SCHUBERT,σε κακό χάλι το οποίο από ένα χρονικό σημείο κ μετά ημιβυθίστηκε.
Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο γιά τα παραπάνω σκάφη;

Ellinis
14-11-2014, 10:56
Καλά το θυμάσαι φίλε. Το ποταμόπλοιο που είδες είχε ναυπηγηθεί το 1913 στο Linz ως Herzogin von Hohenburg και αργότερα μετονομάστηκε Franz Schubert. Ήρθε στην Ελλάδα το 1972 (δεν ξέρω γιατί και από ποιόν) και βυθίστηκε στις 13-10-1979.

Espresso Venezia
14-11-2014, 22:42
Αυτό που δεν γνωρίζαμε είναι ότι το ναυπηγείο Ηλία Γκούμα βρισκόταν στον ίδιο ακριβώς χώρο που βρίσκεται σήμερα το γνωστό σε όλους μας ναυπηγείο Μπεκρή, στα Αμπελάκια Σαλαμίνας βέβαια, απέναντι από του Παναγιωτάκη. Στον ίδιο χώρο λοιπόν που βρίσκεται εδώ και χρόνια το MENHIR και μέχρι πριν λίγο καιρό το ΜΑΡΘΑ, κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες του '60 το ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ και του '70 τα ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π, ΣΑΛΑΜΙΣ (ΜΑΡΙΑ Γ.Κ.), ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ και ΚΑΜΠΕΡΟΣ.

Φίλε Γιώργο,νόμιζα ότι το ήξερες που ήταν του Γκούμα, γιατί για άλλα που έχουμε μιλήσει ....σου έχω απαντήσει.:fat:

Παντελή ομολογώ πως δεν το γνώριζα (εξάλλου δεν είναι κακό να μην γνωρίζει κάποιος .....τα πάντα), μόλις τις τελευταίες ημέρες το έμαθα. Αλήθεια, το είχες γράψει άραγε πουθενά ότι το ναυπηγείο Μπεκρή είναι το πρώην Γκούμα στο οποίο μάλιστα είχαν κατασκευαστεί και το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αλλά και τα άλλα φέρρυ που ανέφερα ??? Γιατί μέχρι σήμερα δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό, ούτε στο nautilia ούτε πουθενά αλλού στο διαδίκτυο, γι αυτό και έγραψα "δεν γνωρίζαμε".

Όσο για το "άλλα που έχουμε μιλήσει", έτσι είναι όπως τα λες. Με ρωτάς, σε ρωτάω, ανταλλάσουμε πληροφορίες και απαντήσεις και μαθαίνουμε.

BEN BRUCE
14-11-2014, 22:47
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. τον Σεπτεμβριο του 2005 στον Πειραια λιγο πριν παει στη Σαλαμινα

161716

pantelis2009
15-11-2014, 07:49
Παντελή ομολογώ πως δεν το γνώριζα (εξάλλου δεν είναι κακό να μην γνωρίζει κάποιος .....τα πάντα), μόλις τις τελευταίες ημέρες το έμαθα. Αλήθεια, το είχες γράψει άραγε πουθενά ότι το ναυπηγείο Μπεκρή είναι το πρώην Γκούμα στο οποίο μάλιστα είχαν κατασκευαστεί και το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αλλά και τα άλλα φέρρυ που ανέφερα ??? Γιατί μέχρι σήμερα δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό, ούτε στο nautilia ούτε πουθενά αλλού στο διαδίκτυο, γι αυτό και έγραψα "δεν γνωρίζαμε".

Όσο για το "άλλα που έχουμε μιλήσει", έτσι είναι όπως τα λες. Με ρωτάς, σε ρωτάω, ανταλλάσουμε πληροφορίες και απαντήσεις και μαθαίνουμε.
Στο Ναυπηγείο Γκούμα έτυχε να δουλεύει ένα από τα αδέλφια του πατέρα μου και γι' αυτό το ήξερα.
Όλες οι υπόλοιπες πληροφορίες για τα πλοία που κατασκευάστηκαν εκεί είναι αποκλείστηκα δικές σου.

pantelis2009
17-11-2014, 17:39
Μπορεί το ναυπηγείο να άλλαξε όνομα, μπορεί το πλοίο να μην υπάρχει πλέον εδώ και 3 χρόνια αφού βυθίστηκε, αλλά σε αυτό το βίντεο (https://www.youtube.com/watch?v=4KfwU29af70&feature=related)βλέπουμε και το Απόστολος Π και στον καταπέλτη του το ναυπηγείο που κατασκευάστηκε.

Espresso Venezia
17-11-2014, 23:07
Σωστά. Το ΓΚΟΥΜΑΣ - ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΕΠΕ το είχα δει πριν καιρό και σε φωτογραφίες στο flickr, τις οποίες θα παραθέσω κάποια στιγμή. Και είναι απόδειξη βέβαια ότι το πλοίο δεν άλλαξε ποτέ στον "βίο" του καταπέλτη, κάτι που συνέβη (λόγω αδιαμφισβήτητης φθοράς) σε πολλές άλλες παντόφλες.

Espresso Venezia
02-02-2015, 21:09
Καλοκαίρι, Ιούνιος 1999, και το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π αναχωρεί από τα Λεμονάδικα. Στο φόντο ΚΙΝΓΚ ΜΙΝΩΣ και ΡΕΘΥΜΝΟ.

163943
Πηγή : flickr - WilliamCK Lee

BEN BRUCE
01-07-2015, 10:27
AΠΟΣΤΟΛΟΣ Π. αποπλους απο τον Πειραια νομιζω οτι η ληψη της φωτο ηταν περιπου το 1996

167721

Ellinis
18-06-2017, 11:28
Mια φωτογραφία του πλοίου στην Τανζανία

183512

και μερικές ακόμη υπάρχουν σε ιστοσελίδα (http://swahilitime.blogspot.gr/2011/09/meli-mv-spice-islander-ulikuwa.html?m=1)που αναφέρεται στο πολύνεκρο ναυάγιο. Νωρίτερα το Σεπτέμβριο του 2007 το καραβάκι είχε μείνει ακυβέρνητο λόγω έλλειψης καυσίμου και έσπευσε σε βοήθεια του ένα αμερικάνικο πολεμικό όπως βλέπουμε εδώ (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:US_Navy_070926-N-0000X-002_Guided-missile_destroyer_USS_Stout_(DDG_55)_tows_Tanzania n-flagged_passenger_ferry_Spice_Island_while_in_inte rnational_waters_off_the_coast_of_Somalia.jpg).

Espresso Venezia
18-06-2017, 13:39
Το περιστατικό που αναφέρεις ’ρη, ακυβερνησία λόγω έλλειψης καυσίμων, είχε γίνει στο ταξίδι του από Ελλάδα προς Τανζανία, ή μάλλον καλύτερα από Ομάν προς Τανζανία μιας και σχεδόν όλες οι παντόφλες μας που πουλήθηκαν σε αυτήν την χώρα της Αφρικής πάντα έπιαναν πρώτα στο λιμάνι Masirah του Ομάν πριν συνεχίσουν προς τον τελικό τους προορισμό, την Ζανζιβάρη ή το Νταρ Ες Σαλααμ.

Nicholas Peppas
17-03-2018, 20:14
Το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π βαφεται. Φωτογραφια καου απο το ΦΒ χωρις ημερομηνια

187346

Espresso Venezia
13-04-2018, 11:35
Aυτή ήταν η τελευταία του θέση παροπλισμένο. Στην ίδια ήταν αργότερα κ το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π.

Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png, ωστόσο το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 2006 πριν πουληθεί στην Τανζανία ήταν δεμένο αρκετά πιό κοντά στο ναυπηγείο Μπεκρή (πρώην Γκούμα όπου και κατασκευάστηκε) όπως μπορούμε να δούμε και σε αυτή τη φωτό (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=259732). Εκτός αν εννοείς κάποια άλλη περίοδο που το πλοίο είχε βρεθεί και πάλι στα Αμπελάκια.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-04-2018, 11:50
Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία https://forum.nautilia.gr/images/icons/icon7.png, ωστόσο το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π το 2006 πριν πουληθεί στην Τανζανία ήταν δεμένο αρκετά πιό κοντά στο ναυπηγείο Μπεκρή (πρώην Γκούμα όπου και κατασκευάστηκε) όπως μπορούμε να δούμε και σε αυτή τη φωτό (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=259732). Εκτός αν εννοείς κάποια άλλη περίοδο που το πλοίο είχε βρεθεί και πάλι στα Αμπελάκια.
Δεν είπα ότι ήταν η τελευταία του θέση αλλά εκεί ήταν γιά καιρό όταν αποσύρθηκε.Τώρα ότι πήγε στου Μπεκρή πριν πουληθεί δεν το θυμάμαι κ το αμφισβητώ.

Espresso Venezia
13-04-2018, 12:17
Δεν είπα ότι ήταν η τελευταία του θέση αλλά εκεί ήταν γιά καιρό όταν αποσύρθηκε.Τώρα ότι πήγε στου Μπεκρή πριν πουληθεί δεν το θυμάμαι κ το αμφισβητώ.

Κι εγώ φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ με την σειρά μου, δεν είπα ότι πήγε στου Μπεκρή πριν πουληθεί, είπα ότι το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π ήταν δεμένο πιό κοντά στου Μπεκρή από ότι ήταν το ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ, δεν ήταν δηλαδή στην ίδια θέση, όπως μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε συγκρίνοντας αυτή (http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=259732) τη φωτό (του 2006) με αυτή (https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=186051&d=1514482817) και αυτή (https://forum.nautilia.gr/attachment.php?attachmentid=187736&d=1523607835).

Επαναλαμβάνω όμως, ότι πιθανόν να θυμάσαι κάποια άλλη περίοδο που το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π βρισκόταν και πάλι στα Αμπελάκια, και όχι το 2006.

Espresso Venezia
28-07-2018, 20:25
Bυθίστηκε όπως έχει προαναφερθεί στην Ζανζιβάρη της Τανζανίας στις 10 Σεπτεμβρίου 2011, με πολλά ανθρώπινα θύματα (κάποια δημοσιεύματα έκαναν λόγο για εκατοντάδες, άλλα για χιλιάδες). Έφερε ΙΜΟ 8329907.

Σήμερα μόλις, δηλαδή επτά χρόνια μετά από την βύθιση του, έμαθα από φίλο πλοιοκτήτη της Σαλαμίνας, ότι η βύθιση του οφειλόταν σε ανεξέλεγκτη εισροή υδάτων μετά από απώλεια του καταπέλτη, και βέβαια ενώ ταξίδευε υπερφορτωμένο και με αρκετά άσχημο καιρό.

pantelis2009
22-08-2018, 16:22
Αυτό το διαμάντι ανέβηκε σήμερα στο Shiptravelers από τον φίλο Georges Pop γράφοντας σαν λεζάντα: Απόστολος Π. Πειραιάς – Piraeus. Kαλοκαίρι – Summer 2003

189880