PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσή Άμμος [Epirus, Chrissi Ammos II, Hong Ju]



Apostolos
30-11-2007, 19:44
Φίλοι ξέρει κανείς το όνομα αυτού γιατι έχω φάει κόλημα και ψάχνωμαι παντού και δέν υπάρχει! ΟΚ είναι του Πολέμη και έχει κάνει και Ραφήνα, νόμιζα πώς είναι το Χρυση Αμμος αλλα....

563

Giorgos_D
30-11-2007, 20:43
To ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ειναι.....
Απλά για ενα διάστημα πήγε προς Αδριατική με το όνομα Ηπειρος ή όπως φαινεται στη φωτογραφία "Epirus" και σημαια Κύπρου. Όταν επέστρεψε Ραφήνα μετονομάστηκε σε "ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ"

Αυτός που φαίνεται στη βαρδιόλα είναι ο καπτα Κώστας Τζώρτζης??? :-P

Espresso Venezia
30-11-2007, 23:19
Κρατώντας κάθε επιφύλαξη, θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω κάποια αμφιβολία όσον αφορά τον ισχυρισμό του φίλου Giorgos_D.

Όπως μπορούμε να δούμε στο FAKTA (http://www.faktaomfartyg.se/ferry_nankai_no_1_1972.htm), το Χρυσή Άμμος ΙΙ πρωτοταξίδεψε στην Ελλάδα με το όνομα Ήπειρος ΙΙ για την ΗΠΕΙΡΟΣ LINE. Ο φίλος Giorgos_D λέει ότι ''επέστρεψε στην Ραφήνα'', (άρα ξαναήταν εκεί ?) αφού για ''ενα διάστημα πήγε προς Αδριατική με το όνομα Ηπειρος''.

Ενα άλλο στοιχείο που με κάνει να αμφιβάλλω για το αν το πλοίο στην φώτο του Απόστολου είναι όντως το Χρυσή Άμμος ΙΙ, είναι το ότι αν το συγκρίνεις με τις φώτο στο FAKTA, δεν φαίνεται τα δύο πλοία να έχουν ..μεγάλη σχέση. Εκτός πια και αν μεσολάβησε κάποια πολύ εκτεταμένη μετασκευή. :confused:

Apostolos
30-11-2007, 23:37
Γι αυτό ακριβώς απέκτησα επιφυλάξεις! Φταίει ο Σουηδός και κάπου έχει γίνει το μπέρδεμα

Giorgos_D
05-12-2007, 11:54
Στο faktaomfartyg δεν το βρήκα το βαπόρι....
Τις πληροφορίες αυτές τις θυμάμαι από γράμμα που ειχε στειλει στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ κάποιος αναγνώστης (ο οποίος στη συνέχεια αν δεν κανω λάθος έγραφε κιόλας) τον Ιούλιο (νομίζω) του 1994 και από άρθρο τον Δεκέμβριο του 1994 (ειναι το τευχος με το SUPERFERRY στο εξωφυλλο) . Δεν τα έχω πρόχειρα τα τεύχη. Σύντομα θα το επιβεβαιώσω....

xara
05-12-2007, 12:32
Στο faktaomfartyg δεν το βρήκα το βαπόρι....
Τις πληροφορίες αυτές τις θυμάμαι από γράμμα που ειχε στειλει στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ κάποιος αναγνώστης (ο οποίος στη συνέχεια αν δεν κανω λάθος έγραφε κιόλας) τον Ιούλιο (νομίζω) του 1994 και από άρθρο τον Δεκέμβριο του 1994 (ειναι το τευχος με το SUPERFERRY στο εξωφυλλο) . Δεν τα έχω πρόχειρα τα τεύχη. Σύντομα θα το επιβεβαιώσω....
Υπάρχει. Είναι το ΜΑΚΕΔΩΝ. Δες εδώ:
http://www.faktaomfartyg.se/ferry_nankai_no_1_1972.htm

Υπάρχει βέβαια και ενα Hong ju ex ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ, 864 passengers, του 1974 στο διαδίκτυο, χωρίς άλλες λεπτομέριες...

Μια σπάνια-νομίζω- φωτο του πλοίου, εδώ:
http://www.shipspotting.com/modules/myalbum/photo.php?lid=223054

Giorgos_D
06-12-2007, 17:29
Ακριβώς....
Στο Fakta υπάρχει το Χρυση Άμμος ΙΙ μετέπειτα Χρυσή Άμμος, Κύθνος, Μακεδών, και το Χρυσή ΄Αμμος ΙΙΙ μετέπειτα Ελλας Εξπρες, Άγιος Σπυρίδων.
Το Χρυσή Άμμος μετέπειτα Χρυσή Άμμος ΙΙ, Ηong Ju... ή όπως το γνωρίζαν στην Άνδρο το "Χρυσή Άμμος το λευκό" .... δεν το βρηκα...

Στην παραπάνω φωτογραφία του Απόστολου ειναι το τελευταίο, ΄'οπως και η φωτογραφια από το shipspotting.

Σχέδιο γενικής διάταξης του εν λόγω πλοίου υπάρχει στο ναυτικο μουσειο Άνδρου.

Roi Baudoin
29-12-2007, 10:39
Λίγο ετεροχρονισμένο, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Αφορά το "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό και είναι δύο αναφορές από το περιδιοκό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" που αναφέρει ο Γιώργος Δ. (παραπάνω).
Να σημειωθεί ότι το "Χρυσή Άμμος ΙΙ" ξεκίνησε τα δρομολόγιά του από το Πόρτο Ράφτη και μετά ήρθε στη Ραφήνα.
Η πρώτη παραπομπή είναι από το τεύχος 17 του περιδιοκού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" (Ιούλιος 1994) και έχει γραφτεί από τον Μίλτο Χαλά, του οποίου είναι το αγαπημένο πλοίο.

1010


Η δεύτερη αναφορά είναι από το τεύχος του Δεκεμβρίου του 1994 του περιδιοκού "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" και αφορά άρθρο του Φώτη Μαρτίνου με τίτλο "Περπατώ στα σκαριά".

1011


Αυτό που θα ήθελα να παρακαλέσω είναι αν το θρυλικό "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό, επιζεί στην Κίνα, ή όπου αλλού, με το όνομα ¨Hong Ju", ή με όποιο άλλο όνομα.

Ellinis
29-12-2007, 12:14
Αυτό που θα ήθελα να παρακαλέσω είναι αν το θρυλικό "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό, επιζεί στην Κίνα, ή όπου αλλού, με το όνομα ¨Hong Ju", ή με όποιο άλλο όνομα.

Σύμφωνα με το www.equasis.org (http://www.equasis.org) το καραβάκι ταξιδευει ακόμη στην Κίνα με το ιδιο όνομα και για την GUANGZHOU MARITIME TRANSPORT.

Giorgos_D
29-12-2007, 13:31
Σύμφωνα με το www.equasis.org (http://www.equasis.org) το καραβάκι ταξιδευει ακόμη στην Κίνα με το ιδιο όνομα και για την GUANGZHOU MARITIME TRANSPORT.

Δυστυχώς δε γραφει άλλες πληροφορίες....

Πριν από λίγο καιρό ήμουν κοντά στο Guangzhou. Aν ξαναπάω θα ψαξω να το βρω...

Roi Baudoin
29-12-2007, 15:21
Αν μπορέσεις και το βρεις θα είναι μεγάλη επιτυχία.
Αν το βγάλεις και καμιά φωτογραφία, θα είναι ακόμα καλύτερα.
Για όλους όσους το θυμούνται και το νοσταλγούν ακόμα εδώ στη Ραφήνα (και όχι μόνο).
Για λογαριασμό όλων, ευχαριστώ πολύ.

Apostolos
29-12-2007, 17:17
Δυστυχώς δε γραφει άλλες πληροφορίες....

Πριν από λίγο καιρό ήμουν κοντά στο Guangzhou. Aν ξαναπάω θα ψαξω να το βρω...

Κάνε το θαύμα σου Γιώργο βρές μας φώτο του θρύλου!

Haddock
08-05-2008, 04:33
Οι ειδικοί της Ραφήνας μπορούν να συμπληρώσουν τις δικιες τους αναφορές και φωτογραφίες. Το βαπόρι έχει αρκετές ομοιότητες στις ναυπηγικές γραμμές με το Φοίβος και Νάξος. Συμμετείχαν στη σχεδίαση οι Κουϊμάνης-Πρατικάκης, Σιμόπουλος;

Αν οι τσιμινιέρες ήταν λίγο μεγαλύτερες, θα ήταν πολύ ποιο όμορφο. Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το μέσα της Μυκόνου, καλοκαίρι 1984.

6062

Copyright (http://www.flickr.com/photos/michelcoumans/)

Νάξος
08-05-2008, 17:51
Νικόλα μου πήρες την μπουκιά από το στόμα. Έψαχνα να βρω πληροφορίες και σκόπευα να ανοίξω ένα νήμα (thread) για το συγκεκριμένο βαπόρι, αλλά με πρόλαβες! Όπως σωστά επεσήμανες υπάρχουν σκόρπιες αναφορές στο φόρουμ, αλλά έλειπε ο χώρος που θα ήταν αφιερωμένος γι' αυτό. Σε 3 φωτογραφίες που έχω βρει από το δίκτυο (δεν είναι δικές μου, αλλά θα ανεβάσω σύντομα τους σχετικούς υπερσυνδέσμους) υπάρχει βάσιμη υποψία ότι το πλοίο αυτό ήταν μελέτη των Κουϊμάνη, Πρατικάκη, Σιμόπουλου ενώ οι απαλές γραμμές του παραπέμπουν κυρίως στο Νάξος (α ρε Νικόλα γάτε). Με αυτά και μ' αυτά ανοίχτηκε -επιτέλους- το «νήμα» για ένα πολύ ενδιαφέρον βαπόρι με πολύ ντελικάτες γραμμές. Δε μας μένει παρά να ξετυλίξουμε το κουβάρι των αφηγήσεων και των αναμνήσεων.

Haddock
08-05-2008, 19:43
Ο φίλος xara είχε δημοσιεύσει (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=53935&postcount=21) μια φωτογραφία του από το shipspotting (http://media.shipspotting.com/uploads/photos/Ship+Photo+CHRISSI+AMMOS+II/223054.jpg). Η φωτογραφία του Απόστολου (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=53239&postcount=16) είναι δημοσιευμένη στο shipnostalgia (http://www.shipsnostalgia.com/gallery/data/502/6465Epirus.jpg) από επίσημη κάρτα της εταιρείας. Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν επιπρόσθετες φωτογραφίες δημοσιευμένες και σε άλλες online photo album. Μερικές σχεδιαστικές γραμμές είναι να σαν έχουν βγει από τους ναυπηγούς του Νάξος, γι αυτό και έθεσα το αυτονόητο. Να μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλά πλοία, που σχεδιάστηκαν εκείνη την εποχή από διαφορετικά γραφεία, μοιράζονταν αρκετές ναυπηγικές γραμμές. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε ;-)

nautikos
08-05-2008, 20:17
Οι ναυπηγοι του Ναξος και του Χρυση Αμμος ειναι οι ιδιοι.

Roi Baudoin
08-05-2008, 21:44
Νομίζω, ότι δεν θα μπορούσε να λείψει η παρουσία του εξαιρετικού φίλου Μίλτου Χαλά από την αναφορά στο "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό.
Το καράβι αυτό είναι αναμφίβολα το αγαπημένο του. Για τεχνικούς λόγους δεν συμμετέχει ακόμα στο FORUM, οπότε θα χρειαστεί να κάνω τον ενδιάμεσο.
Θα ξεκινήσουμε με ένα απόσπασμα από το γράμμα που είχε στείλει στο περιοδικό "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" για τα πλοία της Ραφήνας. Το έχουμε ξανανεβάσει, αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Ο κύριος Stanley Sturmey (αναφέρεται στο γράμμα) είναι ο άνθρωπος που μαζί με την Κατερίνα Sturmey είχαν εκδώσει τα δύο εξαιρετικά βιβλία με τίτλους "Greek Sea Bridges" και "More Greek Feries"με φωτογραφίες και πληροφορίες για τα πλοία της ακτοπλοΐας μας.
Παρατίθεται και ένα από τα πρώτα μοντέλα που είχε φτιάξει τότε ο Μίλτος Χαλάς για το "Χρυσή Άμμος ΙΙ" το λευκό.

6087

6088

Apostolos
08-05-2008, 21:59
Μου θυμίζεις τα νιάτα μου με αυτό το άρθρο... Αξέχαστες σελίδες!

Leo
08-05-2008, 23:00
Roi.... Eεετσιιιι, σκάλισε τα αρχεία και εδώ είμαστε. Μα τις φωτιγραφίες που ανεβάζαμε που είναι?

Haddock
09-05-2008, 02:45
Σκαλίζοντας και ξεσκαλίζοντας, όλο και κάτι θα βρούμε Leo. Δεν το ταξίδεψα το πλοίο και δεν θυμάμαι να το έχω δει να περνάει τη Σπίθα για όσο ήταν στο Αιγαίο. Από τις φωτογραφίες και τις περιγραφές όμως κατάλαβα ότι αυτό το σκαρί είναι αδερφό των Νάξος και Πάρος. Δεν είμαι ναυπηγός αλλά από πάντα μου φαίνονταν δια γυμνού οφθαλμού ότι είχαν ίδιους ναυπηγούς. Να 'ναι καλά ο Ναυτικός για την επιβεβαίωση.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λάτρης των πλοίων που σχεδίασαν οι Κουϊμάνης, Πρατικάκης, και Σιμόπουλος. Πραγματικά, οι ναυπηγοί ζωγράφιζαν με τέτοια σκαριά που έβγαζαν την χρυσή εποχή των ναυπηγήσεων, αρχές του 1970.

Leo
09-05-2008, 06:39
Εγώ φίλοι μου έχω τις επιφυλλάξεις μου για τις ναυπηγήσεις στην Ελλάδα. Το μόνο Ελληνικό σκαρί που μου άρεσε οπτικά αλλά και γενικότερα ήταν το Νάξος, όχι όμως και το Χρυσή Άμμος ΙΙ (το οποίο αγάπησα λόγω καπετάνιου του και όχι για τα κάλη του). Τα σκαριά made in Greece είχανε μια άγαρμπη κατασκευή γενικότερα νομίζω.... υψηλές πλώρεσ και δισανάλογο μήκος. Για να μην βγώ εκτός θέματος δεν αναφέρω παρδείγματα.

karystos
09-05-2008, 08:07
Στον "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ" έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς φωτογραφίες του ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ. Η ψευτοτσιμινιέρα που είχε στην αρχή ήταν πεταμένη για χρόνια στην Κυνόσουρα και φαινόταν από την παντόφλα ή το καραβάκι της Σαλαμίνας. Οι δύο φωτογραφίες παρακάτω πρέπει να είναι από το περιοδικό.

6102
6101

Giorgos_D
09-05-2008, 10:22
Το ΝΑΞΟΣ δεν ειναι αδελφο του ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ. Το πρωτο εχει μια πιο "δυναμικη" εμφανιση, ενω το δεύτερο πιο "απαλή".

esperos
09-05-2008, 16:11
Έτσι είναι Λεό όπως τα λες. Αυτό το αποκαλώ εγώ '' αισθητική υστέρηση ''.

Leo
09-05-2008, 17:18
Ξέρεις Έσπερε τότε ο Τζώρτζης ήταν στα νιάτα του (κι εγώ επίσης :p) φορτσάτος, θα μου πείς τώρα δεν είναι? Είναι και βέβαια είναι, πάντα ήταν. Έμπαινε στη Τήνο με όλο το δρόμο (κι ας μην είχε ευκολίες με τις μπαταριστές μηχανές), όπως και με τα μεταγενέστερα πλοία που καπετάνευε (που είχε περισσότερες ευκολίες). Σφύριζε, έβγαζε το t-shirt (τότε δεν φορούσε πάντα στολή) έλεγε κινήσεις (τις ακούγαμε από τον ντόκο) και έγνεφε στον κόσμο που μαζευόταν στο κόκκινο να τον χαιρετήσει... Πως να μην αγαπήσει κανείς τέτοιες σκηνές? Τότε η άφιξη ενός πλοίου στο νησί ήταν ένα σημαντικό γεγονός για όλους και όχι μόνο για τους θαλασσινούς ή τους καραβολάτρες....

Haddock
09-05-2008, 18:02
Εγώ φίλοι μου έχω τις επιφυλλάξεις μου για τις ναυπηγήσεις στην Ελλάδα. Το μόνο Ελληνικό σκαρί που μου άρεσε οπτικά αλλά και γενικότερα ήταν το Νάξος

Leo, θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου. Όμως, δεν είπα ότι όλα τα σκαριά ελληνικής ναυπήγησης είναι όμορφα και χαίρουν σχεδιαστικής αισθητικής. Αναφέρθηκα στους ναυπηγούς του Νάξος και κατ' επέκταση στο Χρυσή Άμμος το οποίο μοιράζεται μερικές ναυπηγικές γραμμές. Πολύ σωστά ο Giorgos_D σημείωσε τη διόρθωση ότι το Νάξος και το Χρυσή Άμμος δεν είναι αδερφά σκαριά.

Espresso Venezia
09-05-2008, 19:12
...Ξέρεις Έσπερε τότε ο Τζώρτζης ήταν στα νιάτα του....

Βρε παιδιά, έχετε ποτέ σκεφτεί όταν κάποτε αυτός ο άνθρωπος-θρύλος αποσυρθεί (εύχομαι να αργήσει), τι θα γινόταν αν καθόταν να γράψει ένα βιβλίο με τα απομνημονεύματα του ???

Τι δεν θα έχουν δει τα μάτια του, τι εμπειρίες έχει ζήσει καπετανεύοντας τόσα χρόνια, τι ιστορίες ατέλειωτες θα είχε να διηγηθεί.

Και για να σας προλάβω, να διευκρινίσω ότι εννοώ ιστορίες και εμπειρίες από την Ακτοπλοία μας, μιας και πάρα πολλοί ναυτικοί μας πάντα θα έχουν τόσα να διηγούνται από όσα είδαν και έζησαν στις θάλασσες του κόσμου.

Αχ κάπταν Τζώρτζη και να 'μουν το ...εγγόνι σου, και να μου 'λεγες θαλασσινές ιστορίες......:D

Νάξος
09-05-2008, 19:25
Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ Νάξος και Χρυσή Άμμος για το ποιο είναι πιο όμορφο. Είναι ξεκάθαρο ωστόσο ότι υπάρχουν πολλά στοιχεία του ενός στο άλλο. Σε καμία βέβαια περίπτωση δεν πρόκειται για αδελφά πλοία. Εκτιμώ όμως ότι βασικές ιδέες από το Χρυσή Άμμος ωρίμασαν, δουλεύτηκαν περισσότερο ή ακόμα και μεταλλάχθηκαν στο Νάξος. Ευτυχώς, ο φίλος nauticos επιβεβαίωσε τις αρχικές μας υποψίες περί μελετητών.

Φίλε Leo συμφωνώ μερικώς μαζύ σου για τα ελληνικά σκαριά της ακτοπλοΐας. Υπάρχουν όμως και ορισμένα πολύ όμορφα, τα οποία δεν είναι και λίγα. Χώρια από τον πορτοκαλί θρύλο, πολύ όμορφο βαπόρι ήταν και το Πάρος (σε αρκετούς δεν άρεσε μόνο η πλώρη του), το Λήμνος, το Ιονίς, το Ιόνιο καθώς και το Σαντορίνη που πωλήθηκε στην Ινδία (με συγχωρείτε για τα «παληά» ονόματα των πλοίων, αλλά έγραψα αυτά με τα οποία αυτά έγραψαν ιστορία). Στην πλειοψηφία τους πρόκειται για μικρά σκάφη (έως 85 m) ή μεσαίου μεγέθους (85-120 m). Αν δεν κάνω λάθος είναι ελάχιστα (ή και κανένα) αυτά που είναι πάνω από 120 m.

Τέλος πάντων, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα νέο νήμα για τα ελληνικά σκαριά της ακτοπλοΐας. Ας επιστρέψουμε όμως πίσω στό θέμα μας. Όσοι πιστοί προσέλθετε με φωτογραφίες, αναμνήσεις και ό,τι καλό έχετε παρακαλώ!

Roi Baudoin
09-05-2008, 20:09
Ο Μίλτος Χαλάς μας έχει δώσει φωτογραφίες του "Χρυσή Άμμος ΙΙ". Το ανέβασμά τους, όμως, θα ήταν καλύτερο να το κάνει ο ίδιος.
Επιπλέον, για κάποιες φωτογραφίες δεν είναι απόλυτα ξεκαθαρισμένο ποιος τις έβγαλε. Γνωρίζω ότι οι φωτογραφίες αυτές έχουν τραβηχτεί από τρεις ανθρώπους και χρειάζεται να κάνουμε λίγη υπομονή για να μην παρεξηγηθεί κάποιος από τους φίλους φωτογράφους (για όσες δεν θα είναι του Μίλτου Χαλά).

Για αυτό ας βάλουμε δύο διαφημιστικές φωτογραφίες της εταιρείας από το αρχείο του Μίλτου Χαλά.
Το καράβι πρέπει να ξεκίνησε τα δρομολόγιά του από το Πόρτο Ράφτη.
Στη Ραφήνα, σύμφωνα με μια μαρτυρία που έχουμε, ήρθε σε ένα δρομολόγιο τον Ιούλιο του 1974 γεμάτο με κόσμο που ερχόταν εσπευσμένα πίσω από τα νησιά εξαιτίας της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο. Ο κόσμος γύριζε πίσω για να δει τι επρόκειτο να γίνει (ποιοι θα πήγαιναν στην Κύπρο).
Όσοι έζησαν εκείνα τα χρόνια θα έχουν πολλά περισσότερα να μας πουν.

Με τη βοήθεια του αρχείου του Μίλτου Χαλά γυρίζουμε πίσω στο Πόρτο Ράφτη και μετά στη Ραφήνα.

6130

6131

Καπτακώστας
10-05-2008, 00:41
Κι εμένα αυτό μου άρεσε πιο πολύ απ΄όλα τα καράβια του Πολέμη, παρ΄όλο που έχω ταξιδέψει μόνο μια φορά μ΄αυτό. Με τα γαλάζια Χρυσή Άμμμος ΙΙ και ΙΙΙ ταξίδευα αργότερα, σχεδόν κάθε καλοκαίρι για Σύρο.
Με το γνήσιο πρώτο, το λευκό, πήγα το ΄74, οκτώ χρονών, συνοδεύοντας τους γονείς μου στις πρώτες εκλογές μετά τη μεταπολίτευση. Από Πόρτο Ράφτη για Μυτιλήνη, μέσω Άνδρου - Τήνου - Χίου.

esperos
10-05-2008, 09:24
Να προσθέσω και εγώ τον οβολό μου.

6148

Leo
11-05-2008, 22:10
Σας ευχαριστώ φίλοι μου. Ellinis το ίδιο μου είπε και ο φίλος Roi Baudoin. Αρα λοιπόν ένα νέο θέμα με τον τίτλο Σκιάθος [Μεγαλόχαρη] (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?t=25418) θα είναι σε λιγο στην διάθεση σας όπου θα μεταφερθούν όλες οι σχετικές δημοσιεύσεις.

καπετάν αντρέας
14-08-2008, 12:26
Για δες τι μαθαίνεις... Δεν ήξερα ότι γινόταν ποτέ δρομολόγιο από το ...Πόρτο Ράφτη!
Ως προς το πλοίο, το Χρυσή Άμμος ΙΙ, λεγόταν αρχικά σκέτο Χρυσή Άμμος; Όταν κυκλοφορούσε ως Χρυσή Άμμος ΙΙ, υπήρχε και το Χρυσή Άμμος Ι; Από το τελευταίο έχουμε φωτογραφία;:confused:

Roi Baudoin
14-08-2008, 16:07
Το "Χρυσή Άμμος", το οποίο ξεκίνησε τα δρομολόγιά του από Πόρτ Ράφτη, έγινε αργότερα "Χρυσή Άμμος ΙΙ" (το λευκό).
Φωτογραφίες του "Χρυσή Άμμος Ι" θα δεις, μεταξύ άλλων φωτογραφιών, στο θέμα για το πλοίο "Μακεδών" (είναι το ίδιο πλοίο).
Τα δύο πλοία ("Χρυσή Άμμος Ι" και "Χρυσή Άμμος ΙΙ") συνυπήρξαν για χρόνια στη Ραφήνα και ταξιδεύοντας στην ίδια γραμμή.
Μιας και για τα πλοία αυτά υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον πιστεύω ότι το οποιοδήποτε βίωμα με αυτά τα πλοία είναι σημαντικό να αναφέρεται.
Εδώ μια carte postale από την Ηγουμενίτσα με το μετέπειτα "Χρυσή Άμμος ΙΙ". Η αναγνώριση του πλοίου έγινε από τον φίλο Ναυτικό.
Εδώ το πλοίο θα πρέπει να φέρει το όνομα "Ήπειρος".

11970

καπετάν αντρέας
14-08-2008, 17:45
Ευχαριστώ Roi. Καλές διακοπές σε όλους!!:cool:

nautikos
02-09-2008, 09:29
Οριστε λοιπον μια φωτο του Hong Ju, του ''δικου μας'' δλδ Χρυση Αμμος. Η φωτο ειναι τραβηγμενη τελη του '90. Ειναι απο το flickr.com και ελαφρως επεξεργασμενη στη max αναλυση, γιατι το διπλα περιεχομενο δεν ενδιεφερε σε κατι. Αφιερωμενη στο Μιλτο Χαλα (δεν τον γνωριζω προσωπικα αλλα απο τα παλια τευχη του ''Ε'' θυμαμαι την αγαπη του για τα πλοια και το Χρυση Αμμος) και στους υπολοιπους καραβολατρες-καραβολατρες του φορουμ.

14134

Νάξος
02-09-2008, 12:25
Εύγε ναυτικέ, πολύ καλή δουλειά.

Haddock
02-09-2008, 17:51
Χάρη, πέτυχες φλέβα χρυσού! Γνωρίζεις σε ποια περιοχή της Κίνας είναι η φωτογραφία του Hong Ju? Τουλάχιστον, να επικεντρώσουμε τις προσπάθειες για να εντοπίσουμε και το Νάξος.

Νάξος
03-09-2008, 10:34
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη 6/7/1997. Το λιμάνι είναι το Dalian. Μιλάμε για 11 χρόνια πριν. Δεν είμαι αισιόδοξος αλλά η ελπίς πεθαίνει τελευταία. Kαι το link για να μην παιδευόμαστε είναι το ακόλουθο:

http://www.flickr.com/photos/wrldvoyagr/393363630/

Haddock
03-09-2008, 18:50
Νάξος, έγραψες! Εντύπωση προκαλεί το συγκεκριμένο λιμάνι. Είναι πολύ βορειότερα απ' ότι έψαχνα. Από το Dalian αναχωρούν πλοία, με πολλά lane meters, για Ιαπωνία και Κορέα. Οι τελευταίες εξελίξεις, λοιπόν, δεν αφήνουν τη βόρεια ακτογραμμή εκτός ραντάρ. Στην Κίνα, βλέποντας φωτογραφίες, παρατηρώ ότι έχουν αναβαθμίσει τις περισσότερες γραμμές. Οπότε, τα πλοία μεσαίου μεγέθους εκτοπίζονται, χρόνο με το χρόνο.

helatros68
08-10-2008, 20:51
Το Χρυση Αμμος ΙΙ στο Γαυριο. Μεσα δεκαετιας του 80

19236

vinman
08-10-2008, 21:00
Το Χρυση Αμμος ΙΙ στο Γαυριο. Μεσα δεκαετιας του 80


Φοβερή φωτογραφία!!
Ευχαριστούμε πολύ!!

καπετάν αντρέας
11-10-2008, 16:52
Και μία από μένα. Χρυσή 'Αμμος ΙΙ εν πλω:)19689

Ellinis
11-10-2008, 18:20
Φίλε καπετάν αντρέα, μας κακομαθαίνεις σήμερα... τι εκπληκτική φωτογραφία είναι αυτή! Σε ευχαριστούμε!

Νάξος
11-10-2008, 18:20
Φανταστική φωτογραφία φίλε Αντρέα!!! Μα καλά, από πού την τράβηκσες; Σε ευχαριστούμε.

καπετάν αντρέας
11-10-2008, 19:32
Φανταστική φωτογραφία φίλε Αντρέα!!! Μα καλά, από πού την τράβηκσες; Σε ευχαριστούμε.


Είναι σάρωση. Υποθέτω, πάντως, ότι ο άγνωστος φωτογράφος πρέπει να ήταν σε κάποιο πλεούμενο, μάλλον μικρών διαστάσεων.
Αχ, Νάξος μου...Μακάρι στα χρόνια της αθωώτητας να έπαιρνα μια μηχανή και να φωτογράφιζα όλα αυτά τα ωραία που τότε έβλεπα...:neutral:

Haddock
11-10-2008, 19:58
Η φωτογραφία σου καπετάν αντρέα (πέρα του ότι είναι υπέροχη) έχω την υποψία ότι είναι στην Τήνο. Το αερίδι και το σπρέι μου θυμίζουν τις φωτογραφίες του Polykas ή κάποιες που είναι από το αρχείο Λεανδρου στην Τήνο. Μια εικόνα σπάνιας ομορφιάς που κολακεύει το βαπόρι.

καπετάν αντρέας
11-10-2008, 23:55
Η φωτογραφία σου καπετάν αντρέα (πέρα του ότι είναι υπέροχη) έχω την υποψία ότι είναι στην Τήνο.


Για άλλη μια φορά, Paros, με εκπλήσσεις! Δεν ξέρω εαν είναι όντως στην Τήνο. Ξέρω, όμως, ότι μπορεί και να έχεις δίκιο, καθότι τη φωτογραφία την βρήκα το 2002 σε ένα φωτογραφείο στην ...Τήνο! :D

T.S.S. APOLLON
16-04-2009, 23:47
Στον "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ" έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς φωτογραφίες του ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ. Η ψευτοτσιμινιέρα που είχε στην αρχή ήταν πεταμένη για χρόνια στην Κυνόσουρα και φαινόταν από την παντόφλα ή το καραβάκι της Σαλαμίνας. Οι δύο φωτογραφίες παρακάτω πρέπει να είναι από το περιοδικό.

6102
6101

Η ψευτοτσιμινιέρα του ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ.

BEN BRUCE
17-04-2009, 17:58
H γνωστη ψευτο- μπαρ- τσιμινιερα του χρυση αμμος 2 τραβηγμενη το νοεμβριο του 1996 σε ενα πιο κοντινο πλανο σαν συμπληρωμα της φωτο του πολυ καλου φιλου ΤSS APOLLON

T.S.S. APOLLON
17-04-2009, 18:09
H γνωστη ψευτο- μπαρ- τσιμινιερα του χρυση αμμος 2 τραβηγμενη το νοεμβριο του 1996 σε ενα πιο κοντινο πλανο σαν συμπληρωμα της φωτο του πολυ καλου φιλου ΤSS APOLLON
Ομορφο κοντινο πλανο απο την ψευτοτσιμινιερα Μπραβο! BEN BRUCE, για βγαλε τωρα και την αλλη την καλη την φωτο του Χρυση Αμμος ιι περιμενουμε να την δουμε.....

BEN BRUCE
17-04-2009, 18:56
Φιλε ΤSS APOLLON οριστε η φωτο του Σ. Βαλακη που ζητησες !

35918

T.S.S. APOLLON
17-04-2009, 21:29
Φιλε ΤSS APOLLON οριστε η φωτο του Σ. Βαλακη που ζητησες !
Ειναι ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!! Eυχαριστω.

Rocinante
17-04-2009, 21:42
Αισθανομαι σαν να βλεπω ενα αγωνα Bjorn Borg - John Mc Enroe.
Συνεχιστε κυριοι. Εμεις απολαμβανουμε το θεαμα...

BEN BRUCE
17-04-2009, 22:36
Nομιζω οτι ο ΤSS APOLLON εχει μια καλη καταπλωρη καπου κρυμενη στο σεντουκι του μια φωτο που μπορει να την εχετε ξαναδει, αλλα η πηγη ειναι ο ΤSS APOLLON

T.S.S. APOLLON
17-04-2009, 22:40
Nομιζω οτι ο ΤSS APOLLON εχει μια καλη καταπλωρη καπου κρυμενη στο σεντουκι του μια φωτο που μπορει να την εχετε ξαναδει, αλλα η πηγη ειναι ο ΤSS APOLLON
Την ψαχνω μολις την βρω ανεβηκε!

T.S.S. APOLLON
17-04-2009, 22:53
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη απο τον T.S.S. Apollon, στο λιμάνι της Τήνου τον Ιούλιο του 1982.

35926

BEN BRUCE
17-04-2009, 22:59
Πολυ ωραια αυτη η φωτο που κυκλοφορει παντου απο διαρροη:( αλλα τωρα την εχουμε κατευθειαν απο την πηγη:)

Roi Baudoin
17-04-2009, 22:59
Και είναι πραγματικά εξαιρετική.
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε T.S.S. APOLLON.

T.S.S. APOLLON
17-04-2009, 23:01
Άλλη μια φωτογραφία του Χρυσή Άμμος ΙΙ από την όμορφη Τήνο, Ιούλιο του 1982.

35927

BEN BRUCE
17-04-2009, 23:05
Αυτη την φωτο δεν την εχω ξαναδει!Αυτο που βλεπω ακομα ειναι οτι ο καπτα κωστας παει για αριστερη στροφη οπως και στην προηγουμενη φωτο!

Leo
18-04-2009, 07:15
Αυτές οι φωτογραφίες είναι για μένα ζωντανές αναμνήσεις, τότε δεν είχα φωτογραφική μηχανή να αποθανατίσω σκηνές απείρου κάλους. Με κόσμο να περιμένει το βαπόρι στο κόκκινο του μέσα λιμανιού και τον Καπετάν Κώστα να σφυρίζει, να βγάζει το φανελάκι του και να τους χαιρετάει... Από αυτά και αυτά γίνεται κανείς καραβολάτρης, μανιακός και όλα τα συναφή... Ευχαρσιτώ κι εγώ τον φίλο T.S.S. APOLLON, για τις όμορφες αναμνήσεις που μας χαρίζει.

Ellinis
18-04-2009, 13:41
Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη απο τον T.S.S. Apollon, στο λιμάνι της Τήνου τον Ιούλιο του 1982.

35926

Τέτοιες εικόνες μου έχουν λείψει, λευκά καράβια με τα παράσημα στην πλώρη από τη μάχη με τα κύμματα...
Μπράβο t.s.s. Apollon για τη φωτο που τράβηξες και που την μοιράστηκες μαζί μας

Roi Baudoin
18-04-2009, 19:24
Φίλε T.S.S. APOLLON όλα όσα ανεβάζεις είναι εξαιρετικά.

Ας δούμε μια χαρακηριστική περιγραφή για το "Χρυσή Άμμος" που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό "ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΣ".
Αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι το πλοίο θα κάνει "τρία δρομολόγια προς Κυκλάδας ανά 24ωρο".

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους τους φίλους και, βέβαια, στον Μίλτο Χαλά που το αγαπά πολύ.

35977

Maroulis Nikos
19-04-2009, 00:28
Άλλη μια φωτογραφία του Χρυσή Άμμος ΙΙ από την όμορφη Τήνο, Ιούλιο του 1982.

35927

Σε ευχαριστούμε φίλε T.S.S. APOLLON για αυτό το υπέροχο υλικό που μοιράζεσαι μαζί μας.
Αυτό το φουγάρο μία ιστορία ....

Giorgos_D
03-05-2009, 18:08
H γνωστη ψευτο- μπαρ- τσιμινιερα του χρυση αμμος 2 τραβηγμενη το νοεμβριο του 1996 σε ενα πιο κοντινο πλανο σαν συμπληρωμα της φωτο του πολυ καλου φιλου ΤSS APOLLON

Για ποιο λογο την ξύλωσαν? Έδειχνε πιο αρχοντικό το βαπόρι. Και τελικά τι απέγινε? Ειναι ακόμα πεταμένη στην Κυνοσούρα?

bleuouranos
12-05-2009, 14:23
Χαιρετώ όλη τη παρέα.
Καλώς σας βρήκα, καλά ταξίδια να έχουμε και υγεία για να τα λέμε.
Δε ξέρω ποιός βαθμός της ναυτοσύνης θα μου απονεμηθεί και ποιος θα μου τον απονείμει,αλλά αυτός που με μύησε εδώ είναι ο αγαπητός μου συνάδελφος Roi BAudoin, αν μάντεψα σωστά.
Ενας εξαιρετικός συνάδελφος, δεκτικός στη συζήτηση, ευγενής , καλοτάξιδος στη διήγηση της ψυχής του, ως μέλος αυτού του forum.
Θα προσπαθήσω να καταγράψω κι εγώ τις δικές μου αναμνήσεις κλπ.
Στο επανιδείν λοιπόν εδώ.
Να είστε όλοι καλά.
Εβαλα πλώρη για τα πλοία της καθημερινότητάς μου!!!:):):)

T.S.S. APOLLON
12-05-2009, 14:29
Χαιρετώ όλη τη παρέα.
Καλώς σας βρήκα, καλά ταξίδια να έχουμε και υγεία για να τα λέμε.
Δε ξέρω ποιός βαθμός της ναυτοσύνης θα μου απονεμηθεί και ποιος θα μου τον απονείμει,αλλά αυτός που με μύησε εδώ είναι ο αγαπητός μου συνάδελφος Roi BAudoin, αν μάντεψα σωστά.
Ενας εξαιρετικός συνάδελφος, δεκτικός στη συζήτηση, ευγενής , καλοτάξιδος στη διήγηση της ψυχής του, ως μέλος αυτού του forum.
Θα προσπαθήσω να καταγράψω κι εγώ τις δικές μου αναμνήσεις κλπ.
Στο επανιδείν λοιπόν εδώ.
Να είστε όλοι καλά.
Εβαλα πλώρη για τα πλοία της καθημερινότητάς μου!!!:):):)
Καλως ηλθες φιλε Bleuouranos.

Roi Baudoin
13-05-2009, 00:08
Ένα πολύ θερμό καλωσόρισμα στον εξαιρετικό φίλο bleouranos.

Περιμένω με ανυπομονησία να μας "ταξιδέψει" και πάλι για την παλιά Άνδρο.

Είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε ....

bleuouranos
16-05-2009, 13:02
Σεπτέμβρης 1974. Λίγο καιρό μετά τα γεγονότα και ενώ η Ελλάδα ακόμα αναστενάζει. Βρίσκομαι στο Μπατσί με τη μακαρίτισσα τη μάνα μου. Σούρουπο και φεύγουμε για Αττική με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ. Ναι το πλοίο ήρθε και μας πήρε από το Μπατσί. Μόλις βγήκαμε έξω από τον όρμο τπυ Μπατσιού άρχισε το "μπότζι"......Μέχρι το Πόρτο Ράφτη. Εκεί μας έβγαλε. Κι εκεί να μην υπάρχει λεωφορείο....Αγωνία μέχρι που φύγαμε με ταξί για Αθήνα. Τέτοια ζαλάδα από θαλασσοταραχή δε θυμάμαι άλλη.....
Και δίπλα μου να είναι ο καπτά-Γιάννης από τα Υψηλού και σε ερωτήσεις μου να απαντά..."Μωρέ που το είδες ότι έχει θάλασσα.........". Κατά Γιάννης βλέπετε......
ΝΑ είστε όλοι καλά.
Επανέρχομαι δριμύτερος!!!

Roi Baudoin
16-05-2009, 17:40
Η αφήγησή σου, καλέ μας φίλε, είναι ολοζώντανη.
Οι λέξεις σου είναι γεμάτες από εικόνες, ήχους, μυρωδιές και γεύσεις.
Λέξεις γεμάτες από νοσταλγία.

Βρεθήκαμε μαζί σου στο φθινοπωρινό ταξίδι από το Μπατσί για το Πόρτο Ράφτη.
Περιμέναμε και για το λεωφορείο που τελικά δεν ήρθε.

Περιμένουμε τη συνέχεια.

Σαν ένα μικρό ευχαριστώ κάποιες εικόνες από το Μπατσί εκείνης της εποχής με το "Άννα Λ".
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=206203#post206203

BULKERMAN
16-05-2009, 17:42
Καλωσηρθες πατριωτη!!

T.S.S. APOLLON
16-05-2009, 19:20
Φιλε Bleuouranos αφηγηση ευχαριστη και ενδιαφερουσα,περιμενουμε ...

bleuouranos
16-05-2009, 20:01
Φίλε "ανθυποπλοίαρχε" και καλέ μου συνάδελφε.

Θέλω σαν απάντηση στις φωτό σου να σε ταξιδέψω , έστω και νοερά, στης
Παλιόπολης τα μέρη....

Ξέρεις η λαϊκή παράδοση αναφέρει ότι εκεί υπάρχουν τα πιό όμορφα
κορίτσια του νησιού. Ετσι έλεγε η μάνα μου.

Κι από εκεί ψηλά , σαν αγναντεύεις το απέραντο γαλάζιο, και μεγενθύνεις
τα όνειρά σου να αναλογίζεσαι το διάβα της ζωής σου.

Δες λοιπόν τι έγραψα....




Παλιόπολη…
Kάθομαι στον τοίχο της αυλής του σπιτιού της…
Ενώ της ομολογώ τον έρωτά μου
με πάθος.
Κοιτάζω απέναντι.
Είμαι μπροστά σ΄ ένα
ανοιχτό παράθυρο στο Αιγαίο.
Στο βάθος διακρίνω ένα αβύθιστο ναυάγιο ονείρων.
Ανοιχτή πρόσκληση να πετάξεις στον ουρανό.
Ανοιχτή πρόσκληση να αγγίξεις το βαθυγάλαζο.
Δίπλα μου η λήκυθος με τη τέφρα των αναμνήσεων.
Ο άνεμος προκλητικός.
Νιώθω τους καημούς του αρχιπελάγους…
Τα πιο πολλά όνειρα είναι εξηγημένα.
Ας είναι μακριά από εμένα οι πολυσύχναστοι δρόμοι.
Θέλω να ακούω τη σιωπή.
Γιατί η σιωπή κομίζει τα ανερμήνευτα όνειρα.
Της υπενθυμίζω
Πως τα Μαθηματικά δεν είναι άποψη.
Πάντως διακρίνω την ομορφιά και την αρμονία τους
Και όχι μόνο.
……………………………..
Κι η δύση απέναντι είναι μαγική.
Δεν ξέρω αν προφητεύει τα μελλούμενα.
Νιώθω νάναι αιχμάλωτα απ΄ αυτήν
Τα δαχτυλικά αποτυπώματα της ψυχής μου.
Παλιόπολη….
Μου ανήκει και της ανήκω.
Αρραβώνας, με δαχτυλίδια καμωμένα από τις πρασινόπετρες
του γκρεμισμένου κάστρου της.
‘Ενας αρραβώνας που δε θα διαλυθεί ποτέ.
Βραδιάζει.
Βλέπω το αστέρι που δραπέτευσε από το σκοτάδι.
Πρέπει να φύγω.
Η βάρκα με περιμένει στην προκυμαία της
ξεχασμένης πόλης.
Διακρίνω τα εξώκοσμα χτίσματα με τα
ανεκτίμητα ακροκέραμα κάποιων εποχών,
τα κρυμμένα μυστικά της γεωγραφίας του τόπου,
αλλά και τους γρίφους
απ’ το αυγουστιάτικο φεγγάρι.
_______________________________________

Ε! οι στίχοι αυτοί είναι συμβατοί με την ομορφιά του τοπίου. Ας χαλαρώσουμε όλοι μας λοιπόν κι ας αφήσουμε το νου μας να πετάξει μακριά. Για να βρούμε εκείνα που ομορφαίνουν τη ψυχή μας.

bleuouranos
16-05-2009, 20:12
"Ανθυποπλοίαρχε..."

Ξέρω ότι μπορείς και κρατάς το τιμόνι γερά.

Σε πείσμα της ανταριασμένης θάλασσας...

Και εννοώ το τιμόνι της πορείας των νέων ανθρώπων που η πολιτεία

μας σου εμπιστεύεται.

Δεν ήταν δυνατό να συμβαίνει κάτι άλλο.

Κατάγεσαι , απ΄ όσο ξέρω, απο νησί του αρχιπελάγους.

Εμαθες με δρασκελιές σίγουρες να περπατάς τα μονοπάτια που

ατενίζουν στο απέραντο γαλάζιο!!!

Ζυμωμένο το είναι σου με την αρμύρα της θάλασσας και το ψήσιμο

του ήλιου του ελληνικού!!!

Οι πορείες μας συναντήθηκαν, πέρα από τις δροσιές της θάλασσάς

μας και στη ξηρά, εκεί, στις εσχατιές του ελληνικού χώρου.

Εραστές , όλοι όσοι βρεθήκαμε εκεί, της ομορφιάς της πατρίδας μας!!!

Είμαστε λοιπόν, τυχεροί που σε έχουμε συνάδελφο και φίλο.

Να είσαι καλοτάξιδος στα ταξίδια της ζωής σου.

"Ο πρωτόμπαρκος" φίλος σου.

capten4
01-06-2009, 02:07
ΡΑΦΗΝΑ 1982....ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ Χ.ΑΜΜΟΣ 1....


41859

41860

T.S.S. APOLLON
01-06-2009, 09:09
Φιλε Capten4 απιθανα ντοκουμεντα ευχαριστουμε!

sylver23
01-06-2009, 14:35
Εγω παρατηρησα κατι ακομα.Ειναι απο τις λιγες φωτο που διακρινεται τοσο καλα το τσιμεντοπλοιο πριν γινει το μπαζωμα απο πανω.

Να σαι καλα και για τις φωτο τασο.Ποιος σε πιανει τωρα!!

Ellinis
01-06-2009, 17:46
Άξιος ο capten4, με το καράβι να έχει τη μόνιμη "άγια σκουριά" που έλεγε και ο Καββαδίας.

T.S.S. APOLLON
01-07-2009, 20:43
F/B Χρυση Αμμος ΙΙ...στην Τηνο...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

46918
Χαρισμενη στο naytilia gr

Roi Baudoin
01-07-2009, 21:13
Ότι και να πούμε θα είναι πολύ λίγο.

Πραγματικά εξαιρετική !!!!!

Ευχαριστούμε πολύ και τους δυό σας.

BEN BRUCE
01-07-2009, 21:19
F/B Χρυση Αμμος ΙΙ...στην Τηνο...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

46918
Χαρισμενη στο naytilia gr


Απιθανη φωτο!Τιποτε αλλο

Rocinante
01-07-2009, 21:22
F/B Χρυση Αμμος ΙΙ...στην Τηνο...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

5 λεπτα την χαζευα.
Αναμνησεις...
Ευχαριστουμε πολυ.

polykas
01-07-2009, 22:40
F/B Χρυση Αμμος ΙΙ...στην Τηνο...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

46918
Χαρισμενη στο naytilia gr


Άλλο ένα δυνατό φωτογραφικό κτύπημα, από τον μοναδικό του είδους ΛΕΑΝΔΡΟ.Τον ευχαριστούμε,όπως και τον καλό φίλο Απόλλων που μας την παρουσίασε.

Appia_1978
02-07-2009, 23:14
Καταπληκτική φωτογραφία! :D

T.S.S. APOLLON
13-07-2009, 16:40
F/B Χρυση Αμμος...

49035

Roi Baudoin
25-08-2009, 09:54
Μια φωτογραφία του "Ήπειρος" σκαναρισμένη από κάποιο παλίο γερμανικό τουριστικό περιοδικό (ίσως, με το όνομα "ΤΙΜ").

Η λεζάντα αναφέρει ότι πρόκειται για για ένα από τα πέντε πλοία της Epirus Line τα οποία πραγματοποιούν δρομολόγια μεταξύ Πάτρας - Hγουμενίτσας - Κέρκυρας - Μπάρι και Μπρίντεζι

για την ακρίβεια
"Eines der funf Fahrschiffe der Epirus line, welche regelmassig zwischen Patras - Igoumenitsa- Korfu - Bari und Brindisi verkehren."
(λείπει σε κάποια γράμματα το σύμβολο με τις δύο τελίτσες)

Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Μίλτο Χαλά, τον Giorgos D, τον T.S.S. APOLLON, τον BEN BRUCE, τον Capten 4, τον Rocinante, τον Leo, τον polyka, τον gtogias, τον A. Molo, τον Έσπερο, τον Ellinis, τον dokimakos21 και τον giorgos_249.

53734

Rocinante
25-08-2009, 21:45
Μια φωτογραφία του "Ήπειρος" σκαναρισμένη από κάποιο παλίο γερμανικό τουριστικό περιοδικό (ίσως, με το όνομα "ΤΙΜ").

Η λεζάντα αναφέρει ότι πρόκειται για για ένα από τα πέντε πλοία της Epirus Line τα οποία πραγματοποιούν δρομολόγια μεταξύ Πάτρας - Hγουμενίτσας - Κέρκυρας - Μπάρι και Μπρίντεζι

για την ακρίβεια
"Eines der funf Fahrschiffe der Epirus line, wlche regelmassig zwischen Patras - Igoumenitsa- Korfu - Bari und Brindisi verkehren."
(λείπει σε κάποια γράμματα το σύμβολο με τις δύο τελίτσες)

Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Μίλτο Χαλά, τον Giorgos D, τον T.S.S. APOLLON, τον BEN BRUCE, τον Capten 4, τον Rocinante, τον Leo, τον polyka, τον gtogias, τον A. Molo, τον Έσπερο, τον Ellinis, τον dokimakos21 και τον giorgos_249.
Καθομαι εδω και πεντε λεπτα και χαζευω τις γραμμες του.
Απλες γραμμες. Απλα ομορφο.
Ευχαριστουμε Αντωνη.

Appia_1978
25-08-2009, 23:08
Ευχαριστούμε πολύ Αντώνη!

gtogias
27-08-2009, 19:22
Από την εφημερίδα Μακεδονία (ψηφιοποιημένο αρχείο της Εθνικής Βιβλιοθήκης) αναφορά στα εγκαίνια του πλοίου που έγιναν στην Τήνο στις 30 Σεπτεμβρίου του 1973:

53989

DMK
02-09-2009, 16:12
Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι. Λύστε μου μια απορία: Το Χρυσή Άμμος 1, το θαλασσί, που πήγαινε από Ραφήνα, Τήνο και αλλού, δεν βούλιαξε κάποια στιγμή; Ή εγώ τα μπερδεύω; Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ: ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ, ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ...40ΑΡΗΣ ΠΛΕΟΝ, ΚΑΠΟΤΕ ΟΡΓΩΝΑ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΌΛΟΙ ΚΑΛΑ!!

Νάξος
02-09-2009, 19:20
Φίλε μου το πλοίο που ναυάγησε ήταν το Χρυσή Αυγή και όχι κάποιο από τις Χρυσές Άμμους. Υπάρχει σχετικός χώρος αφιερωμένος στο ναυάγιο του πλοίου στην ενότητα με τα ναυτικά ατυχήματα και τα ναυάγια. Καλωσόρισες στο φόρουμ!

DMK
03-09-2009, 08:07
Σε ευχαριστώ καλέ μου φίλε. Τα είχα μπερδέψει όντως. Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση και το καλοσώρισμα!

polykas
12-10-2009, 23:47
Aναχώρηση από την Τήνο για Γαύριο-Ραφήνα.

Αρχείο ''Λέανδρος''.

60435

T.S.S. APOLLON
12-10-2009, 23:53
Aναχώρηση από την Τήνο για Γαύριο-Ραφήνα.

Αρχείο ''Λέανδρος''.

60435
Πανεμορφο ντοκουμεντο απο τον φιλο polykas δια χειρος ΛΕΑΝΔΡΟΥ!!!

capten4
13-01-2010, 02:10
Αρχες δεκαετιας 80, καποια παρασκευη απογευμα, και ο καπεταν Τζωρτζης εχει βαλει το λευκο βαπορι στο παλιο λιμανι....στο "νεο "λιμανι δυο καλοι φιλοι φορτωνουν και αυτοι....αφιερωμενη στους πιο "παλιους " και ειδικα στον φιλο Μ.Χαλα....

72522

BEN BRUCE
13-01-2010, 02:22
Aλλη μια καταπληκτικη φωτο απο τον μαγο της ραφηνας capten4.Nα σημειωσουμε οτι το μεσαιο πλοιο ειναι το νησος χιος της ΝΕΧ

T.S.S. APOLLON
13-01-2010, 08:48
Καταπληκτικη φωτογραφια απο τον φιλο Capten4 γεματη νοσταλγια και αναμνησεις.

Tasos@@@
13-01-2010, 20:25
Σουπερ ιστορικη φιλε captain4.Να'σαι καλα που μας χαρισες τετοιον θησαυρο!

Apostolos
14-01-2010, 12:13
Ευγέ! Το λιμάνι ελάχιστα αλλάξε τα βαπόρια όμως γίναν τεράστια σε σχέση με τα ποσταλάκια της εποχης...

Rocinante
03-02-2010, 16:23
Μια λεπτομερεια που ισως ενδιαφερει οσους ψαχνουν το πλοιο.
Συμφωνα με το e-ships.net το πλοιο παραμενει εν ζωη στην Κινα.
Καλα αυτο το ξεραμε...
Συμφωνα ομως με το seaagent το πλοιο παραμενει εκει που ξεραμε στην Guangzhou Maritime Transport Group αλλα τα 49 απο τα πενηντα πλοια της εχουν πλεον Πολωνικη σημαια :confused::confused:
Και αμα ειστε τρελαμενοι με το πλοιο οριστε

Guangzhou Maritime Transport (Group) Co.
22 Shamian Nan Jie
Guangzhou 510131, China
Tel: (86 20) 8441 3456; 8186 1832
Shipping Dept Tel: (86 20) 8186 1255
Fax: (86 20) 8442 8954

Για να δω ποιος θα παρει τηλεφωνο και τι θα ρωτησει ; :D
Ή μπορει να στειλει και ενα φαξ.........
mail παντος δεν βλεπω εκτος αν στειλουμε τον GiorgosD στην οδο Shamian Nan Jie 22.

Λες και η Κινα ειναι Παγκρατι - Πατησια...:rolleyes:

καπετάν αντρέας
29-07-2010, 22:35
...μια επιστροφή στη Ραφήνα, ίσως το 1982, ας πούμε. Τότε που οι Survivor έκαναν μεγάλη επιτυχία με το Eye of the Tiger...

100136


Πηγή φώτο: "Φωτογονία", Γ. Βιδάλης, Τήνος.


http://www.youtube.com/watch?v=cf45I1ZI__w

capten4
29-07-2010, 23:26
εκπληκτικη φιλε....απο τα χρονια της αθωοτητας....

Ellinis
30-07-2010, 09:40
Πραγματικά υπέροχη φωτογραφία ενός καραβιού που η πορεία της εταιρείας του, δεν το άφησε για πολλά χρόνια στην ακτοπλοϊα μας.
Είναι παρήγορο πως το καράβι εξακολουθεί και σήμερα να ταξιδεύει "πέρα από τη γέφυρα του Αδάμ στη Νότια Κίνα" που λέει και ο ποιητής...

Nicholas Peppas
06-09-2010, 03:53
...............

Όπως μπορούμε να δούμε στο FAKTA (http://www.faktaomfartyg.se/ferry_nankai_no_1_1972.htm), το Χρυσή Άμμος ΙΙ πρωτοταξίδεψε στην Ελλάδα με το όνομα Ήπειρος ΙΙ για την ΗΠΕΙΡΟΣ LINE. Ο φίλος Giorgos_D λέει ότι ''επέστρεψε στην Ραφήνα'', (άρα ξαναήταν εκεί ?) αφού για ''ενα διάστημα πήγε προς Αδριατική με το όνομα Ηπειρος''.

........


και


Μια φωτογραφία του "Ήπειρος" σκαναρισμένη από κάποιο παλίο γερμανικό τουριστικό περιοδικό (ίσως, με το όνομα "ΤΙΜ").

Η λεζάντα αναφέρει ότι πρόκειται για για ένα από τα πέντε πλοία της Epirus Line τα οποία πραγματοποιούν δρομολόγια μεταξύ Πάτρας - Hγουμενίτσας - Κέρκυρας - Μπάρι και Μπρίντεζι
..................
53734

και



........
Μιας και για τα πλοία αυτά υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον πιστεύω ότι το οποιοδήποτε βίωμα με αυτά τα πλοία είναι σημαντικό να αναφέρεται.
Εδώ μια carte postale από την Ηγουμενίτσα με το μετέπειτα "Χρυσή Άμμος ΙΙ". Η αναγνώριση του πλοίου έγινε από τον φίλο Ναυτικό.
Εδώ το πλοίο θα πρέπει να φέρει το όνομα "Ήπειρος".

11970


Ιδου το Ηπειρος οπως διαφημιζοταν το 1976 για ταξιδια μεταξυ Ηγουμενιτσας, Κερκυρας και Βρινδησιου (μου αρεσουν τα ελληνικα ονοματα) και μαλιστα με το ονομα EPIRUS! Απο την Κυριακατικη Καθημερινη της 3ης Οκτωβριου 1976

104693

Miramar



IDNo: 7350404 Year: 1974
Name: CHRISSI AMMOS Keel:
Type: Ferry (pax/RORO) Launch Date:
Flag: GRC Date of completion: 7.74
Tons: 1968 Link:
DWT: 980 Yard No:
Length overall: 82.4 Ship Design:
LPP: 70.2 Country of build:
Beam: 13.8 Builder: Kamitsis
Material of build: Location of yard: Perama
Number of screws/Mchy/ Speed(kn): 2D-18
Subsequent History: 76 EPIRUS - 79 CHRISSI AMMOS II - 80 CHRISSI AMMOS I - 82 CHRISSI AMMOS II - 85 HONG JU
Disposal Data:

BEN BRUCE
06-09-2010, 07:20
Μοναδικο ευρημα nicholas peppas η φωτο πρεπει να ειναι στο μπριντιζι.

Giorgos_D
14-09-2010, 11:34
Μια λεπτομερεια που ισως ενδιαφερει οσους ψαχνουν το πλοιο.
Συμφωνα με το e-ships.net το πλοιο παραμενει εν ζωη στην Κινα.
Καλα αυτο το ξεραμε...
Συμφωνα ομως με το seaagent το πλοιο παραμενει εκει που ξεραμε στην Guangzhou Maritime Transport Group αλλα τα 49 απο τα πενηντα πλοια της εχουν πλεον Πολωνικη σημαια :confused::confused:
Και αμα ειστε τρελαμενοι με το πλοιο οριστε

Guangzhou Maritime Transport (Group) Co.
22 Shamian Nan Jie
Guangzhou 510131, China
Tel: (86 20) 8441 3456; 8186 1832
Shipping Dept Tel: (86 20) 8186 1255
Fax: (86 20) 8442 8954

Για να δω ποιος θα παρει τηλεφωνο και τι θα ρωτησει ; :D
Ή μπορει να στειλει και ενα φαξ.........
mail παντος δεν βλεπω εκτος αν στειλουμε τον GiorgosD στην οδο Shamian Nan Jie 22.

Λες και η Κινα ειναι Παγκρατι - Πατησια...:rolleyes:

Από εδώ που ειμαι η Guangzhou ειναι 3 ωρες με το αεροπλάνο.
Πριν απο λίγο, όμως, μίλούσα με ενα φίλο Kινέζο, με τον οποίο μπορω να συνενοηθώ (δυσκολη η συνενόηση με Κινέζους, ακομα κι αν ξερουν πολύ καλά Αγγλικά) ο οποίος είναι διατεθιμένος να βοηθήσει.

Του το χόντρυνα λίγο (του ειπα πως ενδιαφερεται αγοραστης για να το κανει μουσειο - ισως να μην απεχει πολύ από την πραγματικότητα) για να βοηθήσει, γιατί οι Κινέζοι αν δεν υπάρχει κίνητρο δεν βοηθούν...

Του στέλνω τα παραπανω στοιχεία και περιμένουμε αποτελέσματα...

ΥΓ: Το ίδιο ισχύει και για το ΝΑΞΟΣ

Ellinis
14-09-2010, 23:17
Κίνηση ματ από το Giorgos D! για να δούμε αν θα τσιμπήσουν οι Κινέζοι...

gtogias
16-09-2010, 13:25
Καλοκαίρι του 1974 και ο Οικονομικός Ταχυδρόμος δημοσιεύει άρθρο για το τότε νεότευκτο και νυν ξενιτεμένο πλοίο. Μεταξύ των άλλων διαβάζει κανείς:

Για τους σχεδιαστές του πλοίου, τα ναυπηγεία που και αυτά ανήκουν στον όμιλο Πολέμη, τα σχέδια για δρομολόγηση από Πόρτο Ράφτη σε συνεργασία με τα ΚΤΕΛ, χαρακτηριστικά του πλοίου κλπ:

106334

T.S.S. APOLLON
16-09-2010, 14:32
F/B Χρυση Αμμος...artistic
106344

thanos75
16-09-2010, 15:10
Καλοκαίρι του 1974 και ο Οικονομικός Ταχυδρόμος δημοσιεύει άρθρο για το τότε νεότευκτο και νυν ξενιτεμένο πλοίο. Μεταξύ των άλλων διαβάζει κανείς:

Για τους σχεδιαστές του πλοίου, τα ναυπηγεία που και αυτά ανήκουν στον όμιλο Πολέμη, τα σχέδια για δρομολόγηση από Πόρτο Ράφτη σε συνεργασία με τα ΚΤΕΛ, χαρακτηριστικά του πλοίου κλπ:

106334

Εκπληκτικό ντοκουμέντο Γιώργο...
Νομίζω πως η ξεχωριστή επιβίβαση/αποβίβαση για επιβάτες και αυτοκίνητα θα πρέπει να ήταν κάτι πολύ πρωτοποριακό για τα δεδομένα της εποχής. Ταξίδεψε τελικά ποτέ από Πόρτο-Ράφτη ή πήγε κατευθείαν Ραφήνα?

Rocinante
16-09-2010, 15:29
Εκπληκτικό ντοκουμέντο Γιώργο...
Νομίζω πως η ξεχωριστή επιβίβαση/αποβίβαση για επιβάτες και αυτοκίνητα θα πρέπει να ήταν κάτι πολύ πρωτοποριακό για τα δεδομένα της εποχής. Ταξίδεψε τελικά ποτέ από Πόρτο-Ράφτη ή πήγε κατευθείαν Ραφήνα?
Εκανε νομιζω κανα χρονο Πορτο Ραφτη.

gtogias
16-09-2010, 15:46
Ταξίδεψε τελικά ποτέ από Πόρτο-Ράφτη ή πήγε κατευθείαν Ραφήνα?

Δεν ήταν και τόσο απλά τα πράγματα. Τα ντεσού της δρομολόγησης ήταν αρκετά (όπως και όλων των πλοίων του Πολέμη) και το κακό ακόμη μεγαλύτερο με την Κυπριακή τραγωδία που άλλαξε πολλούς σχειδασμού εκείνο το καλοκαίρι.

Ιδού μερικά δημοσιεύματα για τη δρομολόγηση του πλοίου με χρονική σειρά. Η ακριβής ημερομηνία στο όνομα κάθε δημοσιεύματος:

106361

106363

106364

106365

106366

thanos75
16-09-2010, 21:03
Δεν ήταν και τόσο απλά τα πράγματα. Τα ντεσού της δρομολόγησης ήταν αρκετά (όπως και όλων των πλοίων του Πολέμη) και το κακό ακόμη μεγαλύτερο με την Κυπριακή τραγωδία που άλλαξε πολλούς σχειδασμού εκείνο το καλοκαίρι.

Ιδού μερικά δημοσιεύματα για τη δρομολόγηση του πλοίου με χρονική σειρά. Η ακριβής ημερομηνία στο όνομα κάθε δημοσιεύματος:

106361

106363

106364

106365

106366

Γιώργο ένα μεγάλο ευχαριστώ- ή μάλλον ευχαριστούμε γιατί υποθέτω ότι όλο το forum θα εντυπωσιάστηκε- για όλα αυτά τα ντοκουμέντα....
Μόλις προ-ολίγου έπαθα και μια άλλη "φλασιά"... Μια πρόσφατη εκπομπή της "Μηχανής του Χρόνου" με το Χρήστο Βασιλόπουλο έδειξε τους τελευταίους εξόριστους να γυρίζουν από το κολαστήριο της Γυάρου- μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας τον Ιούλιο του 1974- στο λιμάνι του Πόρτο Ράφτη με το πλοίο "ΣΚΕΙΡΩΝ". Νομίζω κιόλας ότι το στιγμιότυπο έχει καταγραφεί και σε κάποια κινηματογραφική ταινία της εποχής. Φαντάζομαι πως το ότι τους γύρισαν στο Πόρτο Ράφτη και όχι στη Ραφήνα έχει να κάνει με το πάγωμα των έργων στην τελευταία, όπως αναφέρει και το τελευταίο σου attachment. Επομένως προφανώς το Πόρτο Ράφτη θα χρησιμοποιήθηκε πιο γενικευμένα για τις ακτοπλοικές συγκοινωνίες των βορείων Κυκλάδων εκείνη τη χρονιά. Θυμάμαι δε μάλιστα πως σε ένα στιγμιότυπο της ταινίας, διακρίνεται στην υποδοχή των εξορίστων και ένα ΚΤΕΛ που εικάζω πως θα είχε μισθωθεί για την επιστροφή στην Αθήνα. Τί καλοκαίρι πάντως και εκείνο...;)

Υ.Γ.
Θα προσπαθήσω να βρω το link της ταινίας εάν υπάρχει στο youtube

Υ.Γ.2
Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το πλοίο "ΣΚΕΙΡΩΝ". Στην ταινία μου φαίνεται σαν φορτηγό, αλλά δεν παίρνω και όρκο

gtogias
16-09-2010, 21:29
Μόλις προ-ολίγου έπαθα και μια άλλη "φλασιά"... Μια πρόσφατη εκπομπή της "Μηχανής του Χρόνου" με το Χρήστο Βασιλόπουλο έδειξε τους τελευταίους εξόριστους να γυρίζουν από το κολαστήριο της Γυάρου- μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας τον Ιούλιο του 1974- στο λιμάνι του Πόρτο Ράφτη με το πλοίο "ΣΚΕΙΡΩΝ". Νομίζω κιόλας ότι το στιγμιότυπο έχει καταγραφεί και σε κάποια κινηματογραφική ταινία της εποχής. Φαντάζομαι πως το ότι τους γύρισαν στο Πόρτο Ράφτη και όχι στη Ραφήνα έχει να κάνει με το πάγωμα των έργων στην τελευταία, όπως αναφέρει και το τελευταίο σου attachment. Επομένως προφανώς το Πόρτο Ράφτη θα χρησιμοποιήθηκε πιο γενικευμένα για τις ακτοπλοικές συγκοινωνίες των βορείων Κυκλάδων εκείνη τη χρονιά. Θυμάμαι δε μάλιστα πως σε ένα στιγμιότυπο της ταινίας, διακρίνεται στην υποδοχή των εξορίστων και ένα ΚΤΕΛ που εικάζω πως θα είχε μισθωθεί για την επιστροφή στην Αθήνα. Τί καλοκαίρι πάντως και εκείνο...;)

Υ.Γ.
Θα προσπαθήσω να βρω το link της ταινίας εάν υπάρχει στο youtube

Υ.Γ.2
Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το πλοίο "ΣΚΕΙΡΩΝ". Στην ταινία μου φαίνεται σαν φορτηγό, αλλά δεν παίρνω και όρκο

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=55725

Giorgos_D
17-09-2010, 02:58
Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες από Κίνα, το τηλέφωνο της Guangzhou Maritime έχει αλλάξει, και το χρησιμοποιεί ξενοδοχείο.
Ευτυχώς βρέθηκε το τηλέφωνό της, και ύστερα από επικοινωνία μαζι τους, μάθαμε πως το πλοίο έχει πουληθει στην Dalian Maritime από το 1994.

Περιμένω νεότερα σήμερα...

thanos75
17-09-2010, 07:26
Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=55725

Χίλια ευχαριστώ, δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό το συγκεκριμένο thread!

Leo
17-09-2010, 08:21
Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες από Κίνα, το τηλέφωνο της Guangzhou Maritime έχει αλλάξει, και το χρησιμοποιεί ξενοδοχείο.
Ευτυχώς βρέθηκε το τηλέφωνό της, και ύστερα από επικοινωνία μαζι τους, μάθαμε πως το πλοίο έχει πουληθει στην Dalian Maritime από το 1994.

Περιμένω νεότερα σήμερα...

Γειά σου Γιώργο "αλλοδαπέ" :D. Παρατηρώ τελευταία, μέσω ais, αρκετή κίνηση ποσταλιών μεταξύ Dalian και Yantai. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν φωτογραφίες στα πλοία, θα μπορούσε να αναγνωρίσουμε το θρύλο, αν δουλεύει με έδρα το Dalian.

Giorgos_D
17-09-2010, 10:03
Γειά σου Γιώργο "αλλοδαπέ" :D. Παρατηρώ τελευταία, μέσω ais, αρκετή κίνηση ποσταλιών μεταξύ Dalian και Yantai. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν φωτογραφίες στα πλοία, θα μπορούσε να αναγνωρίσουμε το θρύλο, αν δουλεύει με έδρα το Dalian.

Πέρυσι ήμουν για αρκετο καιρό στο Dalian (απο τις πιο όμορφες πόλεις της Κίνας). Δυστυχώς, καποες φορές που επισκέφτηκα το επιβατικό λιμανι δεν ειδα κανένα πλοίο που να μοιάζει στο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ (όσο είχα προσβαση στο λιμάνι, γιατί η προσβαση ειναι πολύ περιορισμένη για τους μη ταξιδιώτες). Τα επιβατικά πλοια που προσεγγίζουν στο Dalian ειναι του τυπου που φαινονται στις εικονες του παρακατω link:

http://www.google.com.hk/images?hl=ko&newwindow=1&client=firefox-a&hs=5qq&rls=org.mozilla:en-US:official&q=ferries%20yantai%20dalian&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=834&hl=zh-CN&sourceid=cndr

Έχουν ξεπεραστεί τα παλιά πλοία, και χρησιμοποιούν καινούρια πλοία, ζηλευτά και για την ελληνική ακτοπλοΐα.

Rocinante
18-09-2010, 21:45
Γιωργο υπερευχαριστουμε για οσα κανεις εκει μακρυα.
Περιμενουμε νεα σου.

Giorgos_D
20-09-2010, 03:19
Γιωργο υπερευχαριστουμε για οσα κανεις εκει μακρυα.
Περιμενουμε νεα σου.

Να είσαι καλά Roci!!!

Δυστυχώς, μετά από επικοινωνία του κινέζου φίλου με την Dalian Maritime, η απάντηση είναι πως δε γνωρίζουν κάτι για το πλοίο. Έλεγξε μέσω του Lloyd's και είδε πως τυπικά το πλοίο φαίνεται να ανηκει ακομα στην Guangzhou (οτι δείχνει και το equasis.org).

Ξαναεπικοινώνησε με την Guangzhou, και του επιβεβαίωσαν πως το πλοίο έχει πουληθεί στο Dalian από το 1994.

Το πιο πιθανό είναι να το έιχε το πλοιο η Dalian Maritime, και να το πούλησε πριν αρκετά χρόνια, ώστε ο υπάλληλος πoυ επικοινωνήσαμε να μην το γνωριζε. Άλλωστε δε γνωρίζω τι ήταν ο υπάλληλος που επικοινώνησε ο φίλος και πόσο έψαξε, αλλά απ'ότι μου είπε υπάρχει και καποιος γνωστός του (φίλος ενος φίλου του) που εργάζεται στην Dalian Maritime. Οπότε περιένουμε νέα από αυτόν τώρα.

Το site της Dalian Maritime ειναι αυτό: http://www.cnshipping.com/cspl/

s.f.1
30-01-2011, 15:50
ψάχνοντας στο διαδίκτυο να βρω έστω μια εικόνα των "Χρυσαμμουδίτικων'' καραβιών που ταξίδευα μικρός, έπεσα σε αυτό εδώ το forum και τα χασα! Συγκίνηση, χαρά, μελαγχολία και παιδικές εικόνες πολλές. Οπότε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε σας από μένα και τα τρία μου ξαδέρφια(ο ένας δε ζει αλλά θα το έλεγε το ευχαριστώ) που ταξιδεύαμε πάντα μαζί με τα καράβια αυτά για Τήνο. Θα μοιραστώ μαζί σας λίγες παιδικές εικόνες μου και μνήμες μου που είναι ολόιδιες με εκείνες που έχουν και τα ξαδέρφια μου. Μια άλλη διάσταση για τα πλοία αυτά έτσι όπως τα έβλεπαν 4 μικροί μπόμπιρες εκείνη την εποχή αλλά και πώς έγινε η αιτία το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ να πονέσει το κεφάλι μου.
Με τα Χρυσή Άμμος Ι, ΙΙ και ΙΙΙ ταξιδεύαμε, η οικογένειά μου μαζί με τις οικογένειες των δύο αδερφών του πατέρα μου, στάνταρντ μία φορά το χρόνο κατά Σεπτέμβρη μεριά για την Τήνο κι έξτρα κάποιες φορές για διακοπές στην Τήνο, στην Άνδρο και στη Μύκονο κατά την τετραετία 1980-83. Ήμασταν 4 ξαδέρφια. Ο Γιάννης και η Μαρία(αδέρφια από τη μια αδερφή του πατέρα μου), η Ρεβέκκα(από την άλλη αδερφή του πατέρα μου) κι εγώ ο Τάσος ο καπετάν Φασαρίας όπως με αποκαλούσαν:grin:. Την πρώτη φορά θυμάμαι που βρεθήκαμε στη Ραφήνα για να ταξιδέψουμε(1980 5 ετών εγώ) πάθαμε πλάκα και τα 4 ξαδέρφια όταν είδαμε και τα τρία Χρυσή Άμμος στο λιμάνι. Δεν ξέραμε τι χαζομάρα να κάνουμε από τη χαρά. Θυμάμαι καλά ότι μας φαίνονταν πολύ μεγάλα τότε και υπερσύγχρονα. Ο Γιάννης ως μεγαλύτερος είχε την ιδέα να διαλέξουμε από ένα καράβι και να το...κάναμε δικό μας. Έτσι κάθε φορά θα ταξιδεύαμε με το καράβι κάποιου από εμάς. Θυμάμαι πως τα πλοία ήταν αραγμένα στο παλιό λιμάνι ακριβώς μπροστά στα πρώτα πρακτορεία του λιμανιού στις καμάρες, εκεί όπου τώρα βρίσκονται μόνο βάρκες και σουλατσάρει ο κόσμος.
Ακαριαία λοιπόν χωρίς σκέψη ο Γιάννης διάλεξε το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ που ήταν και το μεγαλύτερο των άλλων δύο και γι'αυτόν είχε 3 φουγάρα κι άρα 3 μηχανές(μετά αφαιρέθηκε το 3ο ψευτο-φουγάρο). Εγώ διάλεξα το τυρκουάζ Ι (που μοιάζει με το ΙΙΙ) γιατί μου άρεσαν τα ψηλά φουγάρα στο πλάι, η ψηλότερη θέση της γέφυρας σε σχέση με το παρόμοιο ΙΙΙ και είχα την ψευδαίσθηση ότι ήμουν 1ος (Χρυσή Άμμος "Ι"). Η Μαρία διάλεξε το ΙΙΙ για την καλοκαιρινή του διάθεσή(πίστευε ότι όλοι κάθονται πάνω στο κατάστρωμα) ενώ η Ρεβέκκα διάλεξε το τυρκουάζ Χρυσή Αυγή. Πετούσαμε απο τη χαρά που διαλέξαμε καράβι που δεν το ήθελε και κάποιος άλλος από μας και φιλιόμασταν από τη χαρά και κάναμε χαζομάρες και τρέλες τόσες που μας φώναζαν οι γονείς συνέχεια "καθίστε φρόνιμα βρε γιατί μας κοιτάει ο κόσμος". Θυμάμαι πως ταξιδέψαμε με τα 3 από τα 4, με τη Ρεβέκκα να στενοχωριέται κάθε φορά που δε μπαίναμε στο Χρυσή Αυγή της. Μια φορά οι γονείς μας μας πήγαν για λίγο μες στο Χρυσή Αυγή που ήταν αραγμένο ίσα ίσα για να της φύγει ο καημός, με τους γονείς της να της λένε ότι θα πάμε και με αυτό. Άσε κάθε φορά που φτάναμε στη Ραφήνα τι σκοτωμός γινόταν για να πείσουμε ο καθένας μας τους γονείς του να πάμε με το δικό του...
Σ'ένα καλοκαιρινό ταξίδι με το Ι το δικό μου(φουλ κίνηση για προσκύνημα στην Τήνο) και λίγο πριν τον "κάβοντόρο", είδαμε να μας πλησιάζει το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ "το μεγάλο" του Γιάννη. Μας έφτασε και τελικά άραξε πρώτο στο Γαύριο ενώ το Ι είχαμε μείνει πίσω. Ο Γιάννη άρχισε να με πειράζει "το δικό μου είναι πιο γρήγορο σας πέρασε...":) και λέγε ο ένας λέγε ο άλλος για το ποιο ήταν καλύτερο γυρνάει και μου χώνει μια σπρωξιά που έφυγα αεριωθούμενος κι έπεσα σε κάτι πλαστικές καρέκλες και χτύπησα(το κεφάλι μου το πονεμένο που σας ανέφερα πιο πάνω). Έγινε Ο χαμός στο κατάστρωμα...
Τα χρόνια πέρασαν, μεγαλώσαμε αρκετά, δώσαμε πανελλαδικές, πήγαμε φαντάροι και τα "πλοία μας" χάθηκαν από την Ραφήνα όπως κι ο Γιάννης που κάποια χρονιά "μας άφησε". Τη χρονιά που "έφυγε", πήγαμε στην Τήνο(προσκύνημα) η αδερφή του η Μαρία, η Ρεβέκκα κι ο μικρός της αδερφός πια ο Τάκης, κι εγώ. Στη Ραφήνα το μόνο διαθέσιμο καράβι για Τήνο εκείνη την ώρα ήταν ένα μπλε "Κύθνος". Με το που το είδα ρώτησα τη Μαρία αν της θυμίζει κάτι και μου απάντησε ότι το ίδιο πέρασε από το μυαλό της πως ίσως να ήταν το Χρυσή Άμμος Ι ή ΙΙΙ αλλά το αποκλείσαμε αφού είχαν περάσει τόσα χρόνια και τα Επτάνησος, Super Ferry I και ΙΙ τα είχαν σβήσει τα "δικά μας" από το χάρτη. Μπαίνοντας στο πλοίο ένιωθα ξεσηκωμένος. "Μαρία" της έλεγα συνεχώς "είναι το δικό σου το ΙΙΙ". Κι εκείνη με ρωτούσε πώς να το βρίσκαμε. Κάνοντας βόλτα στα καταστρώματα παρατήρησα στο φουγάρο ότι κάτω από το νέο μπλε λογότυπο-προσθήκη του πλοίου υπήρχε ανάγλυφο κι ασπρισμένο πια το "π" που είχαν και τα Χρυσαμμουδίτικα. Φεύγω τρεχάλα προς τη Μαρία και της φωνάζω σα μικρό παιδί "ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑ ΤΟ ΙΙΙ !" . "ΠΟΥ??? ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ?" με ρώτησε με την παιδική αγωνία που είχαμε και τότε για το ποιο θα πάρουμε για να ταξιδέψουμε. "ΕΛΑ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ" της φώναξα και πήγαμε γρήγορα να της δείξω το ντοκουμέντο. Πραγματικά γίναμε παιδιά, τα παιδιά εκείνα του '80. Κάναμε σα να βρίσκαμε κάτι πολύτιμο που είχαμε χάσει. Της έδειξα το "π" στα φουγάρα(της θύμισα όταν ο Γιάννης έλεγε ότι ήταν το αρχικό της λέξης ΠΛΟΙΟ) και φώναξε "Ε ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ το ΙΙΙ ?" . Γυρνώντας όμως στο πλάι ανακαλύψαμε πάνω σε μια σωσίβια λέμβο μια αχνή επιγραφή θαμμένη κάτω από τη λευκή μπογιά που με το ζόρι διάβαζες "ΑΜΜΟΣ Ι". "Όχι Τάσο, το δικό σου είναι. Το Ι !" και πήγαμε αμέσως στο τελευταιο πάνω κατάστρωμα στο σημείο όπου με έσπρωξε ο Γιάννης και ήταν σα να μην πέρασε μια μέρα. Καθίσαμε εκεί συγκινημένοι με δάκρυα για τις παιδικές μνήμες που ξύπνησαν χωρίς την παρουσία του Γιάννη πια.
Από τότε δεν το ξαναείδαμε ούτε το Ι το δικό μου, ούτε το ΙΙ του Γιάννη, ούτε το ΙΙΙ της Μαρίας αλλά ούτε και το Χρυσή Αυγή της Ρεβέκκας που χάθηκε νωρίτερα κι οριστικά αν και κάθε φορά που περνούσαμε από τον "καβοντόρο" μέναμε κρεμασμένοι στα κάγκελα μήπως βλέπαμε το Χρυσή Αυγή στον πάτο(αν ήταν δυνατό). Μια άλλη πλευρά των ιστορικών αυτών πλοίων που κάποια 5χρονα και 8χρονα τα έκαναν δικά τους :smile:

Ellinis
30-01-2011, 16:33
φίλε s.f.1 σε ευχαριστούμε για τις όμορφες ιστορίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Τα πλοία ήταν πραγματικά σύχρονα καράβια για την εποχή τους και σχετικά μεγάλα αν αναλογιστείς πια ταξίδευαν στη γραμμή πιο πριν (ΕΛΕΝΑ Π, ΜΟΣΧΑΝΘΗ κλπ).

Ο Πολέμης έμπλεξε με την ακτοπλοϊα για να εξυπηρετήσει το νησί του, αλλά τελικά δεν του βγήκε σε καλό... Να όμως που έμειναν και κάποιες ευχάριστες αναμνήσεις.

s.f.1
30-01-2011, 16:49
εγώ ευχαριστώ για τη φιλοξενία σας. Όντως λυπήθηκα πολύ για τον Πολέμη και την κατάληξη του στόλου του γιατί πραγματικά ο στόλος αυτός ήταν "beyond the era" για τη Ραφήνα δίνοντας νέα πνοή στο λιμάνι της Ραφήνας κι ανοίγοντας το δρόμο να επενδυθούν ακόμη περισσότερα σε άνεση, χωρητικότητα, ταχύτητα κι ασφάλεια για τις βόρειες κυκλάδες με τα μεγαλύτερα κατόπιν πλοία που μόνο στον Πειραιά μπορούσε να δει ως τότε ο κόσμος.

Ellinis
30-01-2011, 20:19
Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ποζάρει στη Μύκονο, το 1984 άρα μάλλον σε ένα από τα τελευταία ταξίδια του στις Κυκλάδες.
Για το φίλο s.f.1 που μας το θύμησε.
121961
Πηγή (http://www.flickr.com/photos/michelcoumans/2096976665/)

s.f.1
30-01-2011, 20:25
Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ποζάρει στη Μύκονο, το 1984 άρα μάλλον σε ένα από τα τελευταία ταξίδια του στις Κυκλάδες.
Για το φίλο s.f.1 που μας το θύμησε.
121961
Πηγή (http://www.flickr.com/photos/michelcoumans/2096976665/)

ομολογώ ότι έχω χαζέψει με το υλικό σας και τα ιστορικά δεδομένα. Δεν είστε ένα forum απλά αλλά ένα πλωτό "μουσείο-θησαυρός". Έρχονται ξαδέρφια κι ανήψια με χαρά για ταξίδι στο χρόνο. Και πάλι σας ευχαριστώ(-ούμε) θερμά. :grin::grin::grin:

Το ΙΙ στην επωνυμία του πλοίου στη δεξιά πλευρά της πλώρης θυμάμαι καταστρεφόταν πάντα από την άγκυρα και κορόιδευα τον ξάδερφό μου :D

T.S.S. APOLLON
30-01-2011, 20:49
F/B Χρυση Αμμος ΙΙ...
Φωτογραφια ΛΕΑΝΔΡΟΣ
121963
Καλως ηρθες φιλε s.f.1 στην παρεα μας!

Νάξος
30-01-2011, 23:35
Ἂν καὶ λίγο ἀργὰ, νὰ εὐχηθῶ στὸ ναυτιλία νὰ τὰ ἑκατοστήσει καὶ ἡ πρόσφατη ἀνανέωση νὰ «ἀποζημίωσῃ» μὲ τὸ παραπάνω ὅλους ἑμᾶς ποὺ μᾶς ἔλειψε τὸ φόρουμ γιὰ κάποιες μέρες.

Οἱ ἀφηγήσεις τοῦ φίλου Τάσου εἶναι ἀπὸ αυτὲς ποὺ ἀποδεικνύουν γιατὶ τὰ πλοῖα σὲ σχέση μὲ ὅλα τὰ ὑπόλοιπα μέσα μεταφορᾶς ἔχουν τοὺς πιστότερους φίλους. Τὰ πλοῖα μάλιστα τῆς δικής μας ἐποχῆς καὶ γενιᾶς εἶχαν αὐτὸ τὸ κάτι παραπάνω ἀπὸ τὰ παλαιότερα καὶ τὰ μεταγενέστερα. Τὰ πρῶτα ὑστεροῦσαν σὲ πάρα πολλὰ (ἀναφέρομαι σὲ πλοῖα ναυπήγησης '40, '50 γιὰ νὰ μὴν πῶ καὶ τοῦ πρώτου μισοῦ τοῦ '60), ἀσφάλεια, ἀξιοπιστία, ταχύτητα, ἀλλὰ τὸ στοιχεῖο τῆς ἀλληλεπίδρασης τοῦ ἀνθρώπου (ναυτικοῦ ἢ ἐπιβάτη) μὲ αὐτὰ ἦταν ἱδιαίτερα ἔντονο. Τὰ μεταγενέστερα πλοῖα, εἰδικὰ αὐτὰ ποὺ κατασκευάστηκαν μετὰ τὸ '90, εἶναι πλοῖα ποὺ στὴν πλειοψηφία τους ἔχουν πάρει διαζύγιο μὲ τὴν αἰσθητική, ἐνῶ ἡ ἀπουσία ἐπαφῆς ἀνθρώπου καὶ πλοίου τὰ κάνει ἁπλὰ μεταφερόμενα ψυχρὰ μπαούλα γιὰ μεταφερόμενους μονόχνωτους ἀστούς.
Τὰ πλοῖα λοιπὸν ποὺ ζήσαμε τὸ '80, στὸ σύνολό τους ἦταν μοναδικά, γιατὶ ἀπὸ τὴν μία ἐκτίναξαν τὴν ναυπηγικὴ ἐπιστήμη καὶ τέχνη στὰ ουράνια κι ἀπὸ τὴν ἄλλη κράτησαν τὸ ἀνθρώπινο στοιχεῖο ἀκέραιο. Σὲ συζήτηση ποὺ εἶχα μὲ ἕναν ἀπὸ τοὺς ναυπηγοὺς τοῦ Χρυσὴ Ἄμμος ΙΙ, παραδεχτήκαμε ὅτι τὰ σημερινὰ πλοῖα μπορεῖ νὰ εἶναι μεγαλύτερα καὶ ταχύτερα (νἆναι καλὰ ἡ πρόοδος στὴν ναυτικὴ μηχανολογία), ἀλλὰ σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὸ κομμάτι τῆς ναυπηγικῆς καθεαυτοῦ εἶναι ἀμφίβολο κατὰ πόσο ἔχει σημειωθεῖ πρόοδος. Στὴν συγκεκριμένη περίπτωση τὸ Χρυσὴ Ἄμμος ΙΙ, τὸ «καλὸ» Χρυσὴ Ἄμμος, ἦταν ἕνα πλοῖο ποὺ βλέποντάς το καὶ μόνο τὸ καμάρωνες. Ποῦ καὶ νὰ τὸ ταξίδευες… Καὶ γιὰ τοὺς μυημένους, εἶναι τὸ ἕνα ἀπὸ τὰ δύο πλοῖα στὰ ὁποῖα βασίστηκε τὸ δίδυμο τῶν Σιμόπουλου καὶ Κουϊμάνη γιὰ νὰ δημιουργήσῃ τὸν πορτοκαλὴ μύθο τοῦ Αἰγαίου.
Τάσο σ' εὐχαριστοῦμε γιὰ τὴν ὑπέροχη ἱστορία, εἶναι σημαντικὸ γιὰ τὴν ἴδια τὴν ζωὴ νὰ μὴν κρύβουμε τὸ παιδὶ ποὺ ὅλοι ἔχουμε μέσα μας. Ἡ δική σου ἱστορία πιστεύω ὅτι εἶναι ἀπὸ αὐτὲς ποὺ ἐπιβάλλουν νὰ ἀλλάξῃ τὸ γνωστὸ ρητὸ ὡς ἐξῆς: χίλιες εἰκόνες ἴσες μὲ μιὰ καὶ μόνο ἱστορία.
Ὅσο γιὰ τὸν συνοδοιπόρο Ἀπόλλωνα, τὰ δῶρα του εἶναι ὅ,τι καλλίτερο γιὰ νὰ σὲ καλωσορίσουμε στὸ φόρουμ. Εὖγε παιδιά.

s.f.1
31-01-2011, 00:58
Τα είπες όλα κι εύστοχα, στο κέντρο! Έχουμε μεγάλα και γρήγορα πλοία σήμερα αλλά οι επιβάτες είναι καθηλωμένοι μπροστά στα φορητά dvd και τις οθόνες άντε και στα goodys χάνοντας τη διαδρομή ενώ τότε πηγαινοερχόμασταν σαν τις μέλισσες οι επιβάτες να δούμε πώς στρίβει, πώς καβαλάει το κύμα το σκαρί, πότε θα περάσει το κότερο κτλ. Τώρα είμαστε "κλειδωμένοι" στα πολυτελή εσωτερικά. Χαρά μου που ταξίδεψα με τα Χρυσή Άμμος και με τον Επτάνησο αργότερα σε μια εποχή που χανόμασταν με τα ποδήλατα στους αγρούς και που χοροπηδούσαμε από χαρά όταν από την πλατεία της Ραφήνας αντικρίζαμε τα λαμπάκια στα "ιστία" των Χρυσή Άμμος κάποια σούρουπα. Και τιμή μου να βρίσκομαι ανάμεσα σε ανθρώπους που...ξέρουν και με νιώθουν και μένα κι άλλους 30+ και βάλε ;)

Νάξος
31-01-2011, 16:34
Φίλε Τάσο, νομίζω ὅτι αὐτὴ ἡ γωνιὰ τοῦ φόρουμ εἶναι μακρὰν ἡ ποιοτικότερη σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὴν κατάθεση ψυχῆς καὶ ἐμπειριῶν ἀπὸ τὰ μέλη του καὶ εἰδικὰ ἀπὸ ἐκεῖνα ποὺ ἔχουμε ἤδη πατήσει ἤδη τὰ «άντα», ἂν καὶ ὑπάρχουν πιτσιρικάδες, ὅπως ὁ κάπτα-Νιόνιος, ποὺ ζήσανε πολλὰ ἀπὸ τὰ καλὰ βαπόρια τῆς ἐποχῆς ἐκείνης καὶ σὲ πεῖσμα τῶν ἐποχῶν εἶναι νοσταλγοὶ τῶν δικῶν μας καραβιῶν. Νοσταλγοὶ μὲ ἄποψη, ἀναμνήσεις, ρομαντισμὸ καὶ ὑλικὸ ποὺ μᾶς κάνει νὰ παραμιλᾶμε. Ἑπομένως, βρίσκεσαι στὸ σωστὸ μέρος.
Καὶ μιὰ ποὺ τὰ ταξίδευες τὰ πλοῖα τῆς Ἀνδροτηνοσυρομυκονίας σοῦ εἶναι εὔκολο νὰ θυμηθῇς ταξειδιωτικὲς ἐντυπώσεις ἀπὸ τὸ Χρυσὴ Ἄμμος; Εἶναι ἕνα πλοῖο ποὺ δὲν τὸ χορτάσαμε καθόλου στὰ ἑλληνικὰ νερά. Θυμᾶσαι ἂν συμπεριφερόταν καλὰ σὲ δύσκολο καιρό; Εἶχε ὡραίους ἐσωτερικοὺς χώρους; Κι ἀπὸ γκάζι πῶς τὰ πάενε;

Rocinante
31-01-2011, 20:28
Να καλοσορισω και εγω με τη σειρα μου τον φιλο s.f.1. σε ενα ακομα αγαπημενο μου θεμα των ιστορικων πλοιων.Με τις ιστοριες που μας μετεφερε απο το παρελθον με καθηλωσε με συγκινησε με εκανε να μεταφερθω εκει. Τον ευχαριστω πολυ.
Φιλε Ναξος περιεργως δεν εχω αναφερθει στις εντυπωσεις μου απο το πλοιο αυτο που θα καλυπταν, απο την δικη μου πλευρα παντα, τα ερωτηματα σου.
Και επειδη σε αυτα τα θεματα των ιστορικων τα μεγαλα μηνυματα ειναι ουσιωδη περιεχοντας ιστοριες και ομορφες αναμνησεις που μας μεταφερουν σε αλλες ομορφες εποχες να πω κι εγω την ιστορια μου.
Αραγε τι ιστοριες θα λεει κανεις μετα απο 20-30 χρονια σε ενα αντιστοιχο θεμα για καποιο Παλατι ή για το Highspeed X και αλλων μπαουλοντιβανων ; ;)
Ξεκινουσαμε νωρις. Πολυ νωρις. Για να βρουμε θεση. Στο υψος του Πικερμιου βλεπαμε τον ηλιο να ανατελει. Φταναμε στο λιμανι βγαζαμε τα εισητηρια και τρεχαμε στο πλοιο. Φυσικα μισοαδειο........ Πρωτος καυγας που θα πρωτοκατσουμε. Αφου βρισκαμε συνηθως την χειροτερη :confused: ( Σας θυμιζω στις πολυχρονες εμπειρειες μου απο το Πηνελοπη Α με το τραπεζακι στο πρυμνιο μπαρ.......) ακολουθουσε και δευτερος καυγας για τον λογο που φτασαμε τοσο νωρις ( μετα απο δεκαετειες η ιστορια επαναλαμβανεται αλλα και οπως εμαθα προυπηρχε απο τις εποχες του Νικολαος Τογιας , Μοσχανθη κ,λ,π....)
Δεν σηκωνομασταν μεχρι το πλοιο να φυγει. Μην μας '"φανε" τις θεσεις. Τελος παντον καποια στιγμη ακουγαμε το γκρουκ γκρουκ της αγκυρας βλεπαμε απο το παραθυρο οτι το πλοιο φευγει και αφου βεβαιωνομασταν οτι ολοι εχουν κατσει με επερνε ο πατερας μου απο το χερι να ξεκινησουμε τις βολτες και αφηναμε τη μανα μου να διαβαζει το ρομαντζο αφου της ελεγε ο πατερας να προσεχει τις θεσεις......
Το πλοιο για το μεγεθος του ειχε αρκετους εξωτερικους χωρους και πισω και στα πλαγια.
Αφου το γυρναγαμε ολο καταληγαμε στη γεφυρα να δουμε το Τζωρτζη. Που να το φανταζομουν τοτε οτι θα συνεχιζα να τον βλεπω σε δυο ακομα πλοια και ποσα χρονια μετα....
Περιεργως οποτε ταξιδεψα με αυτο το πλοιο ειχε καιρο. Μολις φταναμε στους Πεταλιους τρεχαμε μεσα. Το ξεραμε το κολπο. Το πληρωμα ειχε ξεκινησει και μοιραζε σακουλες.:D Το πλοιο κουνουσε αρκετα και αυτο που δεν θα ξεχασω ποτε ηταν η κλιση που ειχε. Απο αριστερα βλεπαμε τον ουρανο και δεξια τα κυματα. Μεσα χαμος Φωνες, κλαματα, βογγητα και εμεις οι 3 να κανουμε υπομονη με τον πατερα μου να εχει στη μυτη του ενα μαντιλι ποτισμενο με κολωνια. Για τις οσμες. Δυστυχως δεν μπορουσαμε να το αποφυγουμε βγαινοντας εξω.Καποιοι ατρομητοι που δεν ξεραν μενανε εξω στον καβοντορο. Καθε τοσο ακουγοταν ενα δυνατο γκουπ σε λιγο ανοιγε η πορτα και εμφανιζοταν καποιος μουσκεμα απο την κορφη ως τα νυχια. Εμεις σκαγαμε στα γελια. Λιγο πριν το Γαυριο σηκωνομασταν ελεγε ο πατερας στη μανα να προσεχει τις θεσεις παρολο που οι μισοι κατεβαιναν .......... :confused: βγαιναμε εξω και πιαναμε την καλυτερη θεση πρυμα να δουμε τη μανουβρα. Κρακ κρακ οι καβοι και ο κοσμος κατεβαινε. Ε μετα απο εκει ο χρονος κυλουσε γρηγορα. Μεσα απο τα Γαυριονησια και μια ευθεια. Περιμεναμε να δουμε το Μπατσι σφυριζε ο Καπτα Κωστας και μπαιναμε μεσα. Ηταν η ωρα που οι τουριστες κυριως ξεθαρευαν και βγαιναν εξω να απολαυσουν τις καταφυτες ακτες της Ανδρου και τις Τηνου..... Η μανα μου μου εδινε το καθιερομενο απο την εποχη του Ναιας σαντουιτς με ζαμπον και τυρι ( το ιδιο γευμα παραδοσιακα παραμενει μεχρι σημερα αλλα πλεον αφου φτασουμε στο σπιτι πριν ξεκινησουμε τη λατζα ) και μετα εβγαζα απο την τσαντα μου να διαβασω το βιβλιο των μικρων εξερευνητων κανα σεραφινο κανα ποπαι με τον πατερα μου να με στραβοκοιταει που δεν διαβαζα την τριλογια του Γκορκυ αλλα δεν ελεγε τιποτα αφου καθομουν φρονιμος....... Ακουγαμε μια σφυριξια και ξεραμε οτι φτασαμε στα Ιστερνια. Κοιταγαμε εξω και βλεπαμε τα καθρεφτακια. Σε λιγο ελεγε η μανα μου "αχ να το Βρυσι" σηκωνομασταν για να μην πεσουμε στην πολυκοσμια. Παλι πρωτοι στο πουθενα και νεος καυγας γιατι ειμαστε τοσοι ωρα ορθιοι. Φταναμε στο λιμανι κατεβαιναμε και πηγαιναμε στο ταξι. Ειχαμε ειδοποιησει απο πριν ή τον Φαβα ή το Μαρκο απο τα Λουτρα. Βγαιναμε απο την πολη και μολις πιαναμε τις πρωτες στροφες γυρναγα και κοιταγα το πλοιο που περνουσε το Πασακρωτηρι. "Νατο νατο το Χρυση Αμμος"
Τι ομορφα χρονια.
Εβλεπα τηλεοραση εδω στην Αθηνα. ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ. Μεγαλο ναυαγιο εξω απο την Καρυστο. Το Χρυση Αυγη. Λιγες μερες μετα μαθαμε οτι ο Πολεμης τελος. Και το Χρυση Αμμος ; Το πλοιο μας; Πως θα παμε τωρα στην Τηνο απο τον Πειραια; Που να το φανταζομασταν οτι θα πηγαιναμε στη Ραφηνα και θα βλεπαμε ΤΟΝ ΚΥΑΝΟ ΘΡΥΛΟ και στην γεφυρα ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΘΡΥΛΟ .......
Αυτα.
Σας κουρασα εεεεε. Ξερω οτι ελαχιστοι θα το διαβασουν. Δεν πειραζει ομως οσοι το κανουν θα καταλαβουν πως αισθανομαστε καποιοι τρελοι καραβολτρες για καποια πλοια του προηγουμενου αιωνα......

Eng
31-01-2011, 20:35
Rocci, ήσουν φανταστικος.. Τελος!
Ενα θα σου πω, αν και με διαφορα καποια μιλια μακρια, και σε μαι αλλη γραμμη εκει απάνω στις Β.Σποραδες σε ενα καραβακι που το λεγαν.."Σποραδες", ο μικρος Eng περναγε ακριβως τα ιδια.. Και το πιο υπεροχο? Ακομα και τωρα παντα καθομαι στη θεση μου μεχρι να κατσει ολος ο κοσμος.....

Ellinis
01-02-2011, 09:20
Φίλε Αντώνη δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπήρξε κάποιος που άφησε στη μέση το κείμενο που έγραψες... εμένα τουλάχιστον με κατάπιε ολόκληρο, σαν τις δίνες των Βερμούδων.

Μαζί με τα καράβια σαν το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ χάθηκαν και "ήθη και έθιμα" των τότε χρόνων. Το μόνιμο άγχος για τη μονάκριβη θέση, οι σακούλες που μοίραζε το πλήρωμα και το κολπάκι με το παρφουμαρισμένο μαντήλι, όλα αυτά δεν τα βλέπει κανείς πια.
Θα μου πεις τώρα, "δηλαδή προτιμούσες τα καράβια με τα ξερατά στο κατάστρωμα;"
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι μαζί με αυτά έφυγε μια εποχή πιο καραβολατρική και ανθρώπινη, ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί!

thanos75
05-02-2011, 00:15
Να εισαι σιγουρος φιλε μου πως το διαβασαν πολυ περισσοτεροι απ'οσοι νομιζεις :-D Πραγματα που οι περισσοτεροι ολοι μας σχεδον βιωσαμε ως παιδια και για αυτο και αλλωστε τελικα ειμαστε καραβολατρες. Το ιδιο ισχυει και για τα δικα σου σχολια φιλε μου s.f.1 Ως και εγω ατομο που εχω ψιλομεγαλωσει στα Μεσογεια (καθε καλοκαιρι στη Λουτσα εξοχη) τα ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ εχουν ξεχωριστη θεση στη μνημη μου και ειναι τα πρωτα πλοια με τα οποια ταξιδεψα στη ζωη μου. Για την ιστορια το δικο μου αγαπημενο ηταν το ΙΙΙ, ισως γιατι μου φαινοταν πιο μεγαλο απο τα αλλα στα ματια μου και γιατι-νομιζω- ειχε μεγαλυτερα καταστρωματα απο τα αλλα!

Ellinis
17-03-2011, 18:24
Ο καλός φίλος Κωνσταντίνος Παππάς ζήτησε να βρούμε τη φωτογραφία του πλοίου να περιμένει ως ΗΟΝG JU τον τελευταίο του απόπλου από τον Πειραιά, και δεν γινόταν να του χαλάσω το χατήρι.
Με την ευγενική άδεια του φίλου esperos που είχε τραβήξει τη σπάνια φωτογραφία.

126748

renion
18-03-2011, 17:57
Να καλοσορισω και εγω με τη σειρα μου τον φιλο s.f.1. σε ενα ακομα αγαπημενο μου θεμα των ιστορικων πλοιων.Με τις ιστοριες που μας μετεφερε απο το παρελθον με καθηλωσε με συγκινησε με εκανε να μεταφερθω εκει. Τον ευχαριστω πολυ.
----------------
Τι ομορφα χρονια.
Εβλεπα τηλεοραση εδω στην Αθηνα. ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ. Μεγαλο ναυαγιο εξω απο την Καρυστο. Το Χρυση Αυγη. Λιγες μερες μετα μαθαμε οτι ο Πολεμης τελος. Και το Χρυση Αμμος ; Το πλοιο μας; Πως θα παμε τωρα στην Τηνο απο τον Πειραια; Που να το φανταζομασταν οτι θα πηγαιναμε στη Ραφηνα και θα βλεπαμε ΤΟΝ ΚΥΑΝΟ ΘΡΥΛΟ και στην γεφυρα ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΘΡΥΛΟ .......
Αυτα.
Σας κουρασα εεεεε. Ξερω οτι ελαχιστοι θα το διαβασουν. Δεν πειραζει ομως οσοι το κανουν θα καταλαβουν πως αισθανομαστε καποιοι τρελοι καραβολτρες για καποια πλοια του προηγουμενου αιωνα......

Αγαπητε Rocinante, τρελα δεν υπαρχει πουθενα....;)

Θυμαμαι μικρος, που η στανταρ καλοκαιρινη βολτα ηταν στο λιμανι της ραφηνας (παραθεριζαμε στη λουτσα). Το πρασινο Χρυση Αυγη, ηταν η attraction του λιμανιου τοτε...με τη βολτα πανω κατω, στο σιδεροβαπορο....και παγωτακι απο το τρικυκλο του πλανοδιου...

Μικρος παντα, εκεινο το χειμωνα, μαθαμε για το ναυαγιο του χρυση αυγη....
Σοκ και δεος, δεν ειχα ταξιδεψει ποτε με αυτο το βαπορακι, ηταν ομως σαν να ηταν....."δικο" μου.

Eng
23-12-2012, 12:15
Σχετικα λοιπον με αυτοτο πλοιο σας παραθετω ενα mail απο ενα συνεργατη μου στη Κινα.

++++++++++++++++

1. imo: 7350404
no more exit
Belonged to a shipping comp. "Guangzhou Maritime Transport Group".
They sold it for scrap.
2. call sign: BRZG
Now used for mv Heng Xing / imo: 9487718 / mmsi: 413462110

3. from the CCS class
can not find a vessel with name:
HONG JU
or can not find a vessel with the
IMO: 7350404
or
CALL SIGN: BRZG

++++++++++++++++++++++++++++++++

Αυτα τα ολιγα περι του θεματος.

Rocinante
23-12-2012, 12:30
Σε ευχαριστούμε πολύ.
Το μυστήριο λύθηκε σχετικά με την τύχη του πλοίου.
Κάποια άλλα πολύ δυσκολότερα όπως του Νάξος παραμένουν. Η αναζήτηση συνεχίζεται................

Eng
23-12-2012, 19:57
Σε ευχαριστούμε πολύ.
Το μυστήριο λύθηκε σχετικά με την τύχη του πλοίου.
Κάποια άλλα πολύ δυσκολότερα όπως του Νάξος παραμένουν. Η αναζήτηση συνεχίζεται................

Ποιο ειναι το IMO του Ναξος??

Rocinante
23-12-2012, 21:20
Ποιο ειναι το IMO του Ναξος??
7350507 και μετα το χάος. Δεν ξέρουμε ούτε εταιρεία, ελάχιστα σκόρπια πράγματα............

despo
02-02-2013, 01:03
136848Απο τα Ναυτιλιακά νέα του 1974.

Nicholas Peppas
02-02-2013, 03:31
Και απο την Ελληνικη Ναυτιλιακη της 1ης Ιουνιου 1974.

136850

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
17-05-2013, 09:01
144379Κουνημένη φωτό λόγω προβλήματος του κλείστρου της τότε μηχανής μου αλλά έχει την αξία της,φαίνεται κ το πετροκάραβο της Ραφήνας.
Το μόνο ελληνικής κατασκευής από τα ακτοπλοϊκά του Αυγουστή Πολέμη,χτισμένο μάλιστα στο ιδιόκτητο ναυπηγείο ΑΡΓΩ εκεί που είναι τώρα του Σπανόπουλου.Ωραίο,μοντέρνο γιά τον καιρό του σουλούπι αλλά κακοτάξιδο.
Ταξίδεψα μαζί του Χίο-Πειραιά τον Ιούλιο 1974 λίγες εβδομάδες μετά την παράδοσή του. Τότε με το Κυπριακό λόγω της επίταξης/επιστράτευσης, στην Χίο ήλθαν απίθανα καράβια:ΝΑΪΑΣ,ΚΑΝΤΙΑ ή ΡΕΘΥΜΝΟΝ...Φαντάζομαι κ άλλοι φίλοι να θυμούνται ανάλογες εμπειρίες τότε στα νησιά τους.

aprovatianos
18-05-2013, 00:53
Απιθανη ειναι η φωτο και ανεκτιμητη!!!

aiwnios 3os
18-05-2013, 05:50
Απο λεγομενα πληρωματος τοτε στα σχεδια ηταν να γινει πιο μακρυ αλλα κοντινε διοτι κριθηκε υπερβολικα μεγαλο

BEN BRUCE
14-11-2013, 21:13
EPIRUS απο το SHIPS NOSTALGIA και τον χρηστη ALECHO ο οποιος μα λεει οτι ειναι και η επισημη καρτ ποσταλ της εταιρειας

150459

T.S.S. APOLLON
14-11-2013, 21:56
Σπανιοτατη καρτποσταλ!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-11-2013, 08:58
EPIRUS απο το SHIPS NOSTALGIA και τον χρηστη ALECHO ο οποιος μα λεει οτι ειναι και η επισημη καρτ ποσταλ της εταιρειας

150459 Ήταν επίσημη αλλά κ η μοναδική που είχε βγάλει η "Γραμμαί Ηπείρου". Όποτε τους ζητούσα γιά τα άλλα,μου έδιναν αυτή γιά να με ξεφορτωθούν:fat:.

Espresso Venezia
20-06-2016, 09:05
Δίπλα του το ελληνικό XΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ χτισμένο στα ναυπηγεία "Αργώ" εκεί που σήμερα είναι ο Σπανόπουλος.

Φίλε ΒΙΚΤΩΡ μία διόρθωση. Το ελληνικό ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ είχε κατασκευαστεί πράγματι στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ, αλλά στο Πέραμα (παραδίπλα στην γερμανική σκάλα) και όχι στην Σαλαμίνα (στο σημερινό Σπανόπουλου) όπου μεταφέρθηκε το ναυπηγείο μετά το '80.

Σχετικά έχουμε αναφερθεί στο θέμα του ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ, από αυτό το ποστ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?115429-%CC%E5%EB%DF%ED%E1-%C9%C9-Melina-II-%D7%F1%DE%F3%F4%EF%F2-%D4&p=543557#post543557) έως και το Νο 153.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-06-2016, 10:30
Φίλε ΒΙΚΤΩΡ μία διόρθωση. Το ελληνικό ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ είχε κατασκευαστεί πράγματι στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ, αλλά στο Πέραμα (παραδίπλα στην γερμανική σκάλα) και όχι στην Σαλαμίνα (στο σημερινό Σπανόπουλου) όπου μεταφέρθηκε το ναυπηγείο μετά το '80.

Σχετικά έχουμε αναφερθεί στο θέμα του ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ, από αυτό το ποστ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?115429-%CC%E5%EB%DF%ED%E1-%C9%C9-Melina-II-%D7%F1%DE%F3%F4%EF%F2-%D4&p=543557#post543557) έως και το Νο 153.
Φίλε EV γιά το βαπόρι μπορεί να έχεις δίκιο αλλά 100% το ναυπηγείο ΑΡΓΩ ήταν το 1977 τουλάχιστον στην Πούντα Σαλαμίνας,ιδιοκτησίας Αυγουστή Πολέμη κ τότε έφτιαχνε εκεί σειρά φορτηγών γιά την εταιρεία του,τα ΑΡΓΩ... Εκεί θυμάμαι είχε φέρει το 1977 το ΑΡΓΩ το μετέπειτα ΚΡΗΤΗ κλπ
Ίσως να παρασύρθηκα διότι το νεότευκτο ΧΑ τότε ξεχειμώνιαζε στο ναυπηγείο.

Espresso Venezia
20-06-2016, 10:48
Αν είναι έτσι φίλε ΒΙΚΤΩΡ (δεν το αμφισβητώ), τότε είναι πολύ πιθανό παράλληλα με το ΑΡΓΩ του Περάματος να είχε ξεκινήσει την λειτουργία του προς τα τέλη των '70s όπως λες, και το ΑΡΓΩ της Σαλαμίνας και αργότερα το ΑΡΓΩ του Περάματος να σταμάτησε εντελώς την λειτουργία του. Κάτι τέτοιο δεν θα ήταν παράξενο (παράλληλη λειτουργία), το έχουμε ξαναδεί και στην περίπτωση των ναυπηγείων Θ. Ζέρβα που λειτουργούσαν ναυπηγεία ταυτόχρονα σε Πέραμα και Αμπελάκια Σαλαμίνας, και στην περίπτωση των ναυπηγείων Ν. Σάββα που λειτουργούσαν ναυπηγεία ταυτόχρονα σε Κερατσίνι - Πέραμα - Ελευσίνα.

Το βέβαιο πάντως, από την στιγμή που το ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ κατασκευάστηκε το 1980, είναι το ότι τουλάχιστον μέχρι και εκείνη την χρονιά τα ναυπηγεία ΑΡΓΩ του Περάματος ήταν ακόμα εν λειτουργία.


Χθες σε συνομιλία που είχαμε στο Πέραμα με τον κ. Ιωσήφ Σαβιολάκη (αυτοπροσώπως !!!) μας αποκάλυψε ότι το ΧΡΗΣΤΟΣ Τ - ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ κατασκευάστηκε από τον ίδιο ως κατασκευαστή, στο ναυπηγείο ΑΡΓΩ του Περάματος, το οποίο βρισκόταν εκείνα τα χρόνια δίπλα ακριβώς στη γερμανική σκάλα (προς την πλευρά του Πειραιά).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-06-2016, 08:36
Σε βάσεις δεδομένων αναφέρεται ότι το ΧΑ χτίστηκε στο ναυπηγείο Καμίτση.
Γνωρίζουμε ποιός ήταν ο ιδιοκτήτης του ναυπηγείου "Αργώ" στο Πέραμα;
O Πολέμης πρέπει να το είχε πάρει στη Σαλαμίνα το 1975 αφού το πρώτο από τα φορτηγά παραδόθηκε Ιανουάριο 1976.

Espresso Venezia
21-06-2016, 19:59
Σε βάσεις δεδομένων αναφέρεται ότι το ΧΑ χτίστηκε στο ναυπηγείο Καμίτση.

ΒΙΚΤΩΡ και έχεις δίκιο αλλά και δεν έχεις.... Και εξηγούμαι.

Αν έχεις προσέξει, οι βάσεις δεδομένων δεν αναφέρονται σε ναυπηγεία (Shipyard), αλλά σε κατασκευαστές (Builder) και αυτό έχει (όσο και να μην του φαίνεται !!!) μεγάλη σημασία. Έχοντας ασχοληθεί εντατικά με την ιστορία των ελληνικών παντοφλών, και ψάχνοντας ανά καιρούς για στοιχεία τους σε βάσεις δεδομένων, έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές μπροστά σε περιπτώσεις που σε κάποιο πλοίο αναφέρετο ως Builder ο ναυπηγός, σε κάποιο άλλο η κατασκευάστρια εταιρεία, σε κάποιο άλλο η επωνυμία του ναυπηγείου. Δεν θα επεκταθώ σε (πολλά) παραδείγματα που έχω για να μην βγούμε εκτός θέματος. Στην παρούσα περίπτωση λοιπόν του ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ πράγματι, στο Miramar διαβάζουμε : Builder: Kamitsis -- Material of build: Location of yard: Perama, στο δε maritime-connector : Builder: Messinis & Kamitsis. Αν λοιπόν αποκλείσουμε την περίπτωση λάθους (γίνονται και αυτά), και με δεδομένο ότι ναυπηγοί του πλοίου ήταν το γνωστό δίδυμο Κουιμάνης - Σιμόπουλος, ενώ ναυπηγείο κατασκευής του το ΑΡΓΩ του Περάματος, τότε εύκολα μπορούμε να εξάγουμε το συμπέρασμα ότι ως Builder αναφέρεται η κατασκευάστρια εταιρεία του, Μεσίνης & Καμίτσης.

Αυτοί οι τρεις παράγοντες, ναυπηγός - κατασκευαστής - ναυπηγείο (ως χώρος), πάντοτε "ψιλομπερδεύονταν" σε δημοσιεύσεις, έγγραφα και νηολόγια. Για παράδειγμα, ας δούμε αυτήν την λεζάντα (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=35977&d=1240075383) από το περιοδικό ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΣ όπου -ούτε λίγο ούτε πολύ- αναφέρεται ότι το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ "κατασκευάζεται εις Ελληνικά Ναυπηγεία (Κουιμάνη - Σιμόπουλου) !!!!!


Γνωρίζουμε ποιός ήταν ο ιδιοκτήτης του ναυπηγείου "Αργώ" στο Πέραμα;

Ιδιοκτήτης του ναυπηγείου "ΑΡΓΩ" στο Πέραμα φίλε ΒΙΚΤΩΡ ήταν ο ίδιος ο Αυγουστής Πολέμης !!!!! Όπως μπορούμε να διαβάσουμε (ανάμεσα σε πολλά άλλα ενδιαφέροντα) για το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ σε δημοσίευμα από τον Οικονομικό Ταχυδρόμο (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=106334&d=1284636287) (Ιούνιος 1974) :

"......Το νεότευκτο σκάφος ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία Περάματος "Ναυπηγική Εταιρεία ΑΡΓΩ ΕΠΕ" τα οποία μαζί με την "Ανδρος - Εταιρεία Θαλασσίων Συγκοινωνιών Α.Ε." ανήκουν στο συγκρότημα εταιρειών του εφοπλιστού κ. Αυγουστή Πολέμη".

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-06-2016, 11:26
Φίλε ΕV αυτό το άλλο το ναυπηγείο,άλλος ο κατασκευαστής το γνωριζω κ είναι φυσικό να προκαλεί σύγχυση ιδιαίτερα στους ξένους.
Μην πάμε μακρυά,το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ ναυπηγήθηκε στην Ελευσίνα όχι από την εταιρεία των ναυπηγείων αλλά από κατασκευαστή που χρησιμοποίησε τον χώρο κ τις υποδομές του.

Ellinis
22-02-2017, 22:38
Μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ δεμένο στου Τζελέπη μαζί με το ΝΑΞΟΣ, το ΜΙΝΩΣ και νομίζω το ΣΟΦΙΑ. Στο βάθος φαίνεται και το ΣΑΠΦΩ. Ανέβηκε από τη Fabienne Vargas στο fb και πρέπει να είναι η πρώτη φορά που βλέπω το πλοίο στον Πειραιά.

181227

T.S.S. APOLLON
23-02-2017, 00:02
Ομορφη εικονα!
Μπροστα απο το ΜΙΝΩΣ ειναι το ΦΑΙΣΤΟΣ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2017, 09:16
Μια ενδιαφέρουσα φωτογραφία με το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ δεμένο στου Τζελέπη μαζί με το ΝΑΞΟΣ, το ΜΙΝΩΣ και νομίζω το ΣΟΦΙΑ. Στο βάθος φαίνεται και το ΣΑΠΦΩ. Ανέβηκε από τη Fabienne Vargas στο fb και πρέπει να είναι η πρώτη φορά που βλέπω το πλοίο στον Πειραιά.

181227Ήλθα με αυτό από Χίο στις 27/7/74 κ πέσαμε σε αυτή τη θέση.

rafina-lines
23-02-2017, 10:01
Πήγαινε το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ 2 στη Χίο...???(!!!) Δεν το ήξερα αυτό...!!!

thanos75
23-02-2017, 10:16
Ήλθα με αυτό από Χίο στις 27/7/74 κ πέσαμε σε αυτή τη θέση.

Εκείνες τις ημέρες είχαμε νομίζω και την επιστράτευση (τραγέλαφος:suspicion:) λόγω των γεγονότων στην Κύπρο. Να υποθέσω ότι το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ έκανε τότε δρομολόγιο για Χίο για επιστροφή στρατιωτών ή ήταν σε πιο τακτική βάση η δρομολόγησή του στο νησί τότε. Κάτι μου λέει ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό σου το ταξίδι...

rafina-lines
23-02-2017, 10:28
Α, είχε σχέση με πολιτικά γεγονότα τότε... Δεν ήταν κανονική δρομολόγηση για Χίο. Σ'ευχαριστώ, Θάνο. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός... :)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2017, 11:00
Πήγαινε το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ 2 στη Χίο...???(!!!) Δεν το ήξερα αυτό...!!!
Δες δικό μου ποστ 143.Τότε ήταν ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ σκέτο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2017, 12:14
Εκείνες τις ημέρες είχαμε νομίζω και την επιστράτευση (τραγέλαφος:suspicion:) λόγω των γεγονότων στην Κύπρο. Να υποθέσω ότι το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ έκανε τότε δρομολόγιο για Χίο για επιστροφή στρατιωτών ή ήταν σε πιο τακτική βάση η δρομολόγησή του στο νησί τότε. Κάτι μου λέει ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον φίλε μου αυτό σου το ταξίδι...
Ήταν έκτακτη δρομολόγηση αφού τα πλοία της γραμμής ΣΑΠΦΩ,ΑΔΩΝΙΣ είχαν επιταχθεί.Το ΑΔΩΝΙΣ μάλιστα με λευκή τσιμινιέρα όπου προηγουμένως είχαν βάλει έναν ερυθρό σταυρό,πλωτό νοσοκομείο αλλά μπορεί κ να μετέφερε στρατιωτικά οχήματα...
Στην επιβίβαση γινόταν πανζουρλισμός,ευτυχώς εγώ συνόδευα την ανάπηρη αδελφή του πατέρα μου κ επιβιβάστηκα κατά προτεραιότητα.Σίγουρα ήμασταν κατά πολύ υπεράριθμοι κ το πλοίο που δεν ήταν κανένα θαλασσοβάπορο , με ρεστία μόνο έπαιρνε μεγάλες κλίσεις κ επικράτησε ψιλοπανικός σε κάποια φάση.
Νυχτερινό ταξίδι κ καθώς ήταν ημερόπλοιο,ο κόσμος βολεύτηκε όπως-όπως.Εγώ με τη θεία μου,τη βγάλαμε σε 2 πολυθρόνες στο ανοικτό κατάστρωμα.

T.S.S. APOLLON
23-02-2017, 12:36
Σχετικα με την περιγραφη που εκανες για το ΑΔΩΝΙΣ και δια του λογου το αληθες ας δουμε την κατωθι εικονα

181237
Απο το αρχειο του φιλου despo

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
23-02-2017, 14:06
Σχετικα με την περιγραφη που εκανες για το ΑΔΩΝΙΣ και δια του λογου το αληθες ας δουμε την κατωθι εικονα

181237
Απο το αρχειο του φιλου despo Όντως ντοκουμέντο,μου φαίνεται κ το ΚΥΔΩΝ είχε τέτοια διακριτικά.

thanos75
23-02-2017, 15:03
Ήταν έκτακτη δρομολόγηση αφού τα πλοία της γραμμής ΣΑΠΦΩ,ΑΔΩΝΙΣ είχαν επιταχθεί.Το ΑΔΩΝΙΣ μάλιστα με λευκή τσιμινιέρα όπου προηγουμένως είχαν βάλει έναν ερυθρό σταυρό,πλωτό νοσοκομείο αλλά μπορεί κ να μετέφερε στρατιωτικά οχήματα...
Στην επιβίβαση γινόταν πανζουρλισμός,ευτυχώς εγώ συνόδευα την ανάπηρη αδελφή του πατέρα μου κ επιβιβάστηκα κατά προτεραιότητα.Σίγουρα ήμασταν κατά πολύ υπεράριθμοι κ το πλοίο που δεν ήταν κανένα θαλασσοβάπορο , με ρεστία μόνο έπαιρνε μεγάλες κλίσεις κ επικράτησε ψιλοπανικός σε κάποια φάση.
Νυχτερινό ταξίδι κ καθώς ήταν ημερόπλοιο,ο κόσμος βολεύτηκε όπως-όπως.Εγώ με τη θεία μου,τη βγάλαμε σε 2 πολυθρόνες στο ανοικτό κατάστρωμα.
Τί πέρασε και ο κόσμος εκείνες τις ημέρες...ας μην τα ξεχνάμε ποτέ! Μπράβο και πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο εσείς οι λιιιιγο:biggrin-new: μεγαλύτεροι να μας μεταφέρετε αυτά τα βιώματα, τα οποία και καλά είναι να μη ζήσει καμμία άλλη γενιά. Πολύ συλλεκτική και η φωτο του επιταγμένου ΑΔΩΝΙΣ...όμορφο σκαρί πραγματικά και αυτό

rafina-lines
23-02-2017, 16:27
Δες δικό μου ποστ 143.Τότε ήταν ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ σκέτο.

Σ' ευχαριστώ πολύ, Βίκτωρ! Το διάβασα το #143. Πράγματι θα ήταν πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά τα πλοία σε άσχετα λιμάνια. :)

renetoes
23-02-2017, 20:44
Όντως ντοκουμέντο,μου φαίνεται κ το ΚΥΔΩΝ είχε τέτοια διακριτικά.

Πολύ σωστά! Κρίμα όμως που δεν έχουμε φωτογραφία και του "ΚΥΔΩΝ" με τα διακριτικά αυτά.

pantelis2009
05-12-2018, 09:40
Σε αυτή την παλιά ταινία από την Τήνο μπορούμε να δούμε δεμένα στο λιμάνι τα δύο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ, (https://www.facebook.com/groups/419739981408464/permalink/1965793933469720/) το Ι και το ΙΙ, δίπλα δίπλα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
05-12-2018, 10:14
Σε αυτή την παλιά ταινία από την Τήνο μπορούμε να δούμε δεμένα στο λιμάνι τα δύο ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ, (https://www.facebook.com/groups/419739981408464/permalink/1965793933469720/) το Ι και το ΙΙ, δίπλα δίπλα
Το ελληνικής κατασκευής στην αρχή ήταν χωρίς αρίθμηση.Γιά φιλμάκι από τις ειδήσεις πρόκειται.

T.S.S. APOLLON
19-04-2019, 15:34
To EPIRUS στο λιμανι του Πειραια το 1976

193105
Φωτο Σ Βαλακης