PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκιάθος [Μεγαλόχαρη, ’ννα Μαρία - Skiathos, Megalochari, Anna Maria]



Leo
10-05-2008, 00:06
Η αλήθεια φίλε Roi είναι πως ο Πορτο Ράφτης, έτσι τον λέγαμε ήταν εκείνο το λιμάνι της ανατολικής Αττικής που άνθισε πρώτο. Θα θυμηθούμε ότι και η κλειστή παντόφλα εκεί πήγαινε και ακόμη ακόμη το πρώτο Μύκονος. Δεν ξέρω αν το Μεγαλόχαρη (αργότερα Σκιάθος) είχε ξεκινήσει κι αυτό από εκεί. Μετά ήρθε η Ραφήνα και έγινε παραλία λουομένων ο λιμήν της Μεσογαίας :).

yannisa340
11-05-2008, 13:44
Ήταν Σκύρος ή Σκιάθος η Μεγαλόχαρη; Μου φαίνεται Σκιάθος είναι το σωστό.:mrgreen:

Ellinis
11-05-2008, 14:55
Πράγματι ξεκίνησε ως ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ, έγινε ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ και τελικά ΣΚΙΑΘΟΣ.

captain 83
11-05-2008, 15:37
Υπάρχει καμμιά φωτο ως Μεγαλόχαρη ή Σκιάθος;

Roi Baudoin
11-05-2008, 21:28
Το πλοίο είχε ατύχημα ενώ βρισκόταν στο ναυπηγείο.
Νομίζω ότι μπατάρισε απά τα βάζα.
Αυτός είναι ο λόγος που άλλαξε όνομα και πήρε το όνομα "Μεγαλόχαρη".
Υπάρχει μια φωτογραφία του στη δεξαμενή, η οποία είχε δημοσιευτεί στο περιοδικό "ΑΡΓΩ" (θα τη βρω και θα την ανεβάσω).
Ως "Μεγαλόχαρη" και "Σκιάθος" υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες.
Νομίζω ότι είναι από τα πρώτα ελληνικά ferries, μετά το θρυλικό "Κεφαλληνία" και πολύ κοντά στο "Ελλη".
Ο Μίλτος Χαλάς, ως λάτρης των πλοίων που ναυπηγήθηκαν στην Ελλάδα, θα έχει πολλά να μας πει όταν με το καλό μποει στον κόσμο του Διαδικτύου. Ως τότε θα σας μεταφέρω αυτά που θα μου εξιστορεί κατά καιρούς για αυτά τα πλοία.

Leo
11-05-2008, 21:46
Εγώ γιατί μπερδεύτικα? Το Χρυσή 'Αμμος έχει σχέση με το Μεγαλόχαρη ή Σκιάθος? Χάθηκα νομιζω ειναι διαφορετικά πλοία. Το Μεγαλοχαρη πήρε κλίση κατα την καθέλκυση του.. Κάτι δεν μου στρώνει φίλοι ... σε΄λάθος θέμα γράφουμε?

Ellinis
11-05-2008, 22:01
To μόνο που συνδέει τα Μεγαλόχαρη/Σκιάθος και Χρυσή Άμμος είναι οτι και τα δυο ναυπηγήθηκαν στην Ελλάδα, και ίσως να δουλεψαν και τα 2 από Πόρτο Ράφτη.
Φίλε Leo, νομίζω πως ήρθε η ωρα να ανοίξεις ενα νεο θέμα για το Σκιάθος και να μεταφέρεις εκεί τα σχετικά post.

Karolos
12-05-2008, 00:56
'Οντως από Πόρτο Ράφτη ξεκίνησε τό Μεγαλόχαρη.
Έχω κάνει ούκ ολίγα ταξίδια μαζί του !!!
Ήταν πολύ όμορφο καί καλοτάξιδο γιά τήν εποχή του.

Η πηγή φωτογραφίας είναι από τό περιοδικό ΑΡΓΩ.

Ellinis
12-05-2008, 10:26
Αρχικά ταξίδεψε με λευκό φουγάρο. Αργότερα νομίζω πως είχε τρείς οριζόντιες λεπτές κόκκινες ρίγες.

Karolos
12-05-2008, 20:48
Από καρτ-ποστάλ εποχής

Roi Baudoin
12-05-2008, 22:10
Μια εξαιρετική carte postale από τη Ραφήνα. Την έχουν αρκετοί, αλλά ο πρώτος που μου μου την έδειξε (και την σκανάρισα) ήταν φίλος Ραφηνιώτης μη καραβολάτρης.
Είναι η εποχή που στη Ραφήνα ταξιδεύουν για Άνδρο-Τήνο το "Έλενα Π" του Παγουλάτου και το "Μεγαλόχαρη". Ο ίδιος μου έχει δώσει και μια εικόνα από το λιμάνι που δείχνει τις διαφημιστικές πινακίδες για τα δύο πλοία.
Την εποχή αυτή θα μπορούσε κάποιος να την πει και προ Πολέμη εποχή.

Espresso Venezia
12-05-2008, 22:16
Bασιλεύ Αντώνιε :mrgreen:, μήπως γνωρίζεις αν έκανε για κανένα φεγγάρι και το δρομολόγιο Ραφήνα - Κάρυστο ???

Δεν είμαι σίγουρος αλλά σαν κάπως να θυμάμαι την φιγούρα του (πιτσιρικάς μιλάμε, 1974-75 ???) στο λιμάνι της Καρύστου. :confused:

yannisa340
12-05-2008, 22:22
Πάντως όμορφο καράβι αλλά δε θα ξεχάσω τις σακούλες που μοιράζανε για τα ξερατά στο Κάβο Ντόρο. Πού η Σουπερφεράκλα που είναι ακούνητη. Ήταν θρίλερ το Κάβο Ντόρο. Όλες οι γριές γινόντουσαν πιο θρήσκες μέχρι να φτάσουν στην Τήνο και να μπουσουλάνε στην ανηφόρα της Μεγαλόχαρης :-D

karystos
24-05-2008, 20:02
Αυτό είχε μεγάλη έφεση στα μπαταρίσματα. Μπατάρισε στην καθέλκυση μόλις μπήκε στη θάλασσα από λάθος σαβούρωμα, αλλά αν θυμάμαι καλά στην πρώτη του άφιξη στη Ραφήνα είχε πάει στην παραλία και παραλίγο να ξαναμπαταρει. Στον Κάβο Ντόρο τι να σου κάνει; Το μισό από το SUPERFERRY II ήτανε. Εδώ υπάρχουνε και σήμερα βαπόρια πάνω από 100 μέτρα που άμα δε ξέρεις τις λακούβες και τα μονοπάτια δεν περνάνε με τίποτα.

Νάξος
27-05-2008, 02:51
Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος. Αυτό το πλοίο δεν το αγόρασε μετά ο Νομικός και το μετονόμασε σε Σκιάθος; Αν είναι αυτό, έχει υποστεί κάποιες μετατροπές: προσθήκη sponsons (μπλιάχ), και κάτι ψιλά στην πλώρα. Νόστιμο καραβάκι. Ζει; Εδώ με τα σινιάλα του Νομικού από φυλλάδιο μέσα '80.

nautikos
27-05-2008, 10:19
Νόστιμο καραβάκι. Ζει;

Δυστυχως μας αφησε χρονους. Βρισκοταν πριν μερικα χρονια στις ΗΠΑ με το ονομα Boston Express και μετα απο μακρυ παροπλισμο συναντησε το βυθο της Florida, αποφευγοντας ομως το "μαρτυριο" του διαλυτη...

Αναλυτικοτερα απο το USCG παρακατω.


Coast Guard sinks ship, cleans up Miami River

The Coast Guard oversaw the sinking of the freight vessel Boston Express in the Miami Dumping Area of the Atlantic Ocean, at approximately 5:30 p.m. Monday.

Four Coast Guard Marine Safety Office personnel from Ft. Lauderdale, Fla., supervised the sinking of the vessel at the offshore Naval Dumping Site located approximately 22 miles off the coast of South Florida. The vessel was towed out to sea by a powerful tugboat where it was flooded and sank in approximately 2200 feet of water after holes were cut in the ship's hull.

Before the sinking of the vessel Monday, the Boston Express had been moored in the Miami River for over six years where the Coast Guard had continuously monitored the vessel. The vessel had become a dumpsite on the river posing serious health risks to the public and risks to the safety of navigation on the South Florida waterway.

Due to the associated risks involved with the vessel remaining moored in the Miami River, destruction of the vessel was deemed necessary

"We are glad that we were able to dispose of this vessel. Its continued presence on the Miami River as a derelict vessel posed too great a risk to the marine environment in its untended status. This is just one of many ways the Coast Guard continues to protect our environment," said Cmdr. Donald Goldstein, acting chief of marine safety for the Seventh Coast Guard District.

All hazardous materials and bulk oil was removed from the vessel prior to the sinking. The sinking of the Boston Express occurred safely without incident.

Νάξος
27-05-2008, 13:58
Καλά εκεί στο Αμέρικα άλλη δουλειά δεν έχουν από το να βουλιάζουν πλοία; Ηταν ανάγκη να το φουντάρουν στα 2000 πόδια; Δεν λέω, είναι αποκαρδιωτικό ένα βαπόρι να καταλήγει στα διαλυτήρια... Ειδικά αν κουβαλάει ιστορία μεγάλη. Καταλαβαίνω ότι μία βύθιση πλοίου χωρίς ανθρώπινα θύματα είναι μάλλον ο πιο περήφανος τρόπος γι' αυτό να μας εγκαταλείψει. Υπάρχει όμως και ο σεβασμός στο περιβάλλον. Δεν θα έπρεπε η λαμαρίνα από το συγκεκριμένο πλοίο να ανακυκλωθεί; Ακόμα κι αν το πλοίο έχει αδειάσει από καύσιμα και ορυκτέλαια δεν θα έπρεπε για μένα να βρίσκεται στον πάτο του Ατλαντικού.

Roi Baudoin
17-07-2008, 23:02
Και ας πάμε σε μια φωτογραφία από ένα παλιό βιβλίο Γεωγραφίας του Δημοτικού.
Ζητώ συγνώμη για την πολύ κακή ποιότητα, αλλά η φωτογραφία τουλάχιστον είναι ενδιαφέρουσα.
Ποιο πλοίο είναι και σε ποιο νησί βρίσκεται αραγμένο;

Υ.Γ. Το βιβλίο διαθέτει και άλλες εξαιρετικές φωτογραφίες ως προς το θέμα τους, αλλά πολύ κακές ως προς την ποιότητά τους.
Να βάλουμε και άλλη ή όχι;

9732

nautikos
18-07-2008, 00:06
Μοιαζει να ειναι το Μεγαλοχαρη δεμενο στο λιμανι του Γαυριου, κατι δεκαετιες πισω βεβαια...

Roi Baudoin
18-07-2008, 00:14
Πολύ σωστά, πρέπει να είναι το "Μεγαλόχαρη" στο Γαύριο της Άνδρου.
Αξίζει να το προσέξει κανείς και να καταλάβει τα λίγα σημεία που δεν έχουν αλλάξει από τότε.

vinman
07-09-2008, 20:26
Το πλοίο είχε ατύχημα ενώ βρισκόταν στο ναυπηγείο.
Νομίζω ότι μπατάρισε απά τα βάζα.
Αυτός είναι ο λόγος που άλλαξε όνομα και πήρε το όνομα "Μεγαλόχαρη".



Με αφορμή το παραπάνω post του φίλου μας Αντώνη σας παραθέτω δύο φωτογραφίες απο την καθέλκυση του πλοίου στις 8 Μαίου 1965 στο ναυπηγείο ''Δ.Κ.Αναστασιάδης - Α.Χ. Τσορτανίδης,ως Αννα Μαρία.
(Φωτογραφίες σκαναρισμένες απο τον Εφοπλιστή - Δεκέμβριος 2004)
Η στιγμή της καθέλκυσης λοιπόν έχει φτάσει...


15091



Το πλοίο γλίστρησε πάνω στα βάζα,έκανε την είσοδο του στη θάλασσα,πήρε μία πολύ μικρή κλίση προς α αριστερά και μετά προς τα δεξιά,με αποτέλεσμα να ανατραπεί απο τη δεξιά πλευρά...



15092



Για την ιστορία είχε μήκος 60,15m,πλάτος 10,06m και βύθισμα 2,99m.
Ήταν 1.193 grt και είχε δύο εξακύλινδρες μηχανές Klockner Humbolt Deutz 2,500hp.
Είχε πρωτόκολλο για 400 επιβάτες και 35 αυτοκίνητα.
Μετά το μπαταρισμά του ανελκύστηκε στις 24 Μαίου του 1965,ολοκληρώθηκαν οι εργασίες που έπρεπε να γίνουν και αντικαταστάθηκαν τα τμήματα που είχαν υποστεί ζημιά.
Το πλοίο ξεκίνησε δρομολόγια ως Άννα Μαρία απο Πάτρα για Σάμη αλλά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
Θα αλλάξει το όνομα του σε Μεγαλόχαρη και θα δρομολογηθεί απο Ραφήνα για Ανδρο-Σύρο-Τήνο.
Το 1977 το αγόρασε η Nomicos Lines,το ονόμασε Σκιάθος και μέχρι το 1991 υπηρέτησε τις γραμμές των Β.Σποράδων.



15093

Roi Baudoin
07-09-2008, 20:51
Φίλε vinman, σ' ευχαριστούμε θερμά για μια ακόμα φορά.
Εδώ θα ήθελα να μεταφέρω κάτι ενδιαφέρον που μου είπαν στον Πόρο της Κεφαλλονιάς. Μου ανέφεραν ότι το πρώτο πλοίο που έπιασε στο λιμάνι του Πόρου ήταν το "Άννα - Μαρία".
Μιλάμε, επομένως, για πολλά χρόνια πριν από το "Αίνος".
Θα ήθελα να μας πει ο καλός φίλος Appia 1978 αν έχει ακούσει κάτι σχετικό.

Appia_1978
07-09-2008, 22:19
Φίλε Roi,

δυστυχώς όχι ...
Το έμαθα και εγώ από το φίλο Βασίλη στο θέμα του Αίνος!

Ρώτησα και τον πατέρα μου, αλλά δεν το θυμάται. Είχε φύγει πιο νωρίς από την Κεφαλλονιά. Θα δω μήπως τις επόμενες εβδομάδες βρω κανέναν να ρωτήσω σχετικά ;-)

Πάντως πολύ ενδιαφέρον στοιχείο και κειμήλιο μας παρουσίασες φίλε Vinman!!!

Leo
08-09-2008, 12:14
Εγώ θυμάμαι που έγινε ντόρος για την καθέλκυση, μπατάρισμα του πλοίου. Αλλά μέχρι εκεί.... Το γνώριζα το πειριστατικό και αυτές τισ φωτογραφίες τις έχω δεί και παλαιότερα.

Ellinis
01-11-2008, 21:52
Kαι πιθανότατα η συνέχεια των φωτογραφιών του vinman. Ένα screenshot από άγνωστη ελληνική ταινία με το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ στο Πέραμα.
Νομίζω πως φαίνονται σημάδια από το ατύχημα άρα μάλλον είναι στη φάση της επισκευής για να αναλάβει υπηρεσία.

21796

Roi Baudoin
02-03-2009, 23:43
Πάμε να δούμε μια φωτογραφία από την ναυπήγση του "Άννα Μαρία".
Η φωτογραφία έχει δημοσιευτεί στο εξαιρετικό δεκαπενθήμερο περιοδικό "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" (εκδότης ο κύριος Κωττάκης).


Ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία Δ.Κ. Αναστασιάδη - Α.Χ. Τσορτανίδη.
Η καθέλκυσή του υπήρξε επεισοδιακή, καθώς ανατράπηκε και μπατάρησε.

Το πλοίο αυτό, φίλε paroskayak, είναι το πρώτο κλειστό ΕΓ/ΟΓ που καθελκύστηκε στην Ελλάδα (8 Μαΐου 1965) και ακολούθησε το "Κεφαλληνία" του Στρίντζη.

Την φωτογραφία την βρήκαμε στα "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ" μαζί με τον Ellinis.
Την αφιερώνουμε σε όλους τους φίλους και στην κυρία Αθηνά Αναστασιάδη, κόρη του Δ. Αναστασιάδη.

"Το "Άννα Μαρία" κατά το στάδιο της ναυπηγήσεώς του."
Στη λεζάντα αναφέρεται, λανθασμένα, ότι πρόκειται για το πορθείο "Κεφαλληνία".
Ακόμα και εδώ οι τύχες τους μπερδεύονται .....

31097

BEN BRUCE
06-03-2009, 23:01
Ενα απο τα πιο ομορφα και περιποιημενα ελληνικα σκαρια που ευτυχησε να βρεθει για 15 χρονια σε μια εταιρεια οπου προσεχε πολυ σκαφος και ανθρωπο.Προσωπικα εχω ταξιδεψει με το σκιαθος που παντα γυαλιζε και λαμποκοπουσε!

captain 83
07-03-2009, 02:17
Καμμιά φωτο δεν έχετε απ αυτό κ. Ben Bruce;

BEN BRUCE
07-03-2009, 06:10
Kαι βεβαια υπαρχει και μαλιστα καρτ ποσταλ οριτζιναλ απο το νομικο αλλα πρεπει να ανασυρθει απο τα αβυσσαλεα σεντουκια!Για φωτο live?Πολλα ζητατε!

captain 83
07-03-2009, 12:34
Kαι καρτ ποσταλ μας κάνει. Milles merci monsieur Ben Bruce.

BEN BRUCE
22-03-2009, 16:42
Οριστε και η καρτ ποσταλ που σας υποσχεθηκα, τη φυλαω καμια 30 χρονια

33531

iliaskexrias
20-06-2009, 06:34
θυμαμαι πιτσιρικας οταν ημουνα ταξιδευαμε απο βολο για σκιαθο με αυτο το καραβι μιλαω για τελος 80' μετα εμαθα οτι θα πηγαινε καπου προς ασια ηταν της εταιρειας του ΝΟΜΙΚΟΥ....

μηπως παιδια ξερει τι εχει γινει αυτο το καραβι?

και εαν εχει κανεις καμια φωτο να το δουμε απο τοτε με το σινιαλο του νομικου???

τι χαρα θα παρω δεν λεγετε πολυ το ειχα αγαπησει αυτο το καραβακι....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Leo
20-06-2009, 06:42
εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=80606&postcount=16) θα βρείς αυτό που ζητάς.

iliaskexrias
20-06-2009, 06:45
Εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25418&page=4&highlight=Skiathos) θα βρείς αυτό που ζητάς.

φιλε leo χιλια ευχαριστω μα τον θεο ταχυκαρδια με επιασε πρωι πρωι που το ειδα να εισαι καλα φιλε μου

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Ellinis
14-07-2010, 17:17
Μιας και σε αυτό το θέμα το έχουμε δει περισσότερο σαν ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ και λιγότερο σαν ΣΚΙΑΘΟΣ, ας πάμε πίσω στο 1986 να το δούμε (αν θυμάμαι καλά) στον Άγιο Κωνσταντίνο.

97746

BEN BRUCE
14-07-2010, 22:36
Eπικη φωτογραφια ενος πανεμορφου ελληνικου σκαριου!Σε ευχαριστω προσωπικα καθοτι εχω κανει καμποσα ταξιδια με αυτο το πλοιο που ηρθε στα γαλανα νερα των σποραδων το 1977.

Ellinis
17-07-2010, 10:36
Παρακαλώ, και εγώ είχα ταξιδέψει με το καραβάκι και θυμάμαι οτι είχα ένα εξαιρετικό ταξίδι όπου είχαμε πρόσβαση και στο πλωριό μπαλκονάκι.
Δυστυχώς η φώτο είχε χάσει τα χρώματα της και γι' αυτό την ανέβασα σε ασπρόμαυρο.

ΑΝΔΡΟΣ
17-07-2010, 11:51
To πρωτο ταξιδι μου στη Ανδρο τωρα που το ξαναβλεπω ηταν ωραιο σκαρι τοτε ομως με χαλαγε πολυ(το μη εκπεδευμενο στομαχι εφταιγε και οχι το βαπορι) και δεν το συμπαθουσα ανεμελα και ομορφα χρονια ναστε ολοι καλα που μας γυρνατε τοσο πισω

BEN BRUCE
18-07-2010, 11:11
To πρωτο ταξιδι μου στη Ανδρο τωρα που το ξαναβλεπω ηταν ωραιο σκαρι τοτε ομως με χαλαγε πολυ(το μη εκπεδευμενο στομαχι εφταιγε και οχι το βαπορι) και δεν το συμπαθουσα ανεμελα και ομορφα χρονια ναστε ολοι καλα που μας γυρνατε τοσο πισω

Για να πας σε εκεινο το πλωριο μπαλκονι επρεπε να ανεβεις 3-4 σκαλια να μπεις στο υπερπολυτελες, για την εποχη, σαλονι Α' θεσης.Απο κατω ηταν το τουριστικης οπως και το πισω.Βασικα το πλοιο στο σχεδιο του ειχε παιξει με μισο μντεκ κατω - πανω για αυτο και ανεβενες ή κατεβαινες λγα σκαλια για τα δυο κυριως σαλονια.Τωρα για ταξιδεμα δεν ηταν ποτε το φορτε του τουλαχιστον χωρις πλωτηρες.Παντα ερχοταν με κλιση το ομορφο αυτο βαπορακι και μαλιστα σχετικα μεγαλη.Και στις μανουβρες παλι εγερνε αρκετα και χωρις πολυ δρομο κιολας.Οι γνωμες για την συμπεριφορα του απο πλοιαρχους που εχουν υπηρετησει ειναι διαφορετικες για το θεμα ευσταθειας.Στα καφενεια κτλ των σποραδων παντως υπηρχε συζητηση για την ευσταθεια του οπως και αναφορα για το μπαταρισμα στην καθελκυση.Σαφως και το ομοσταυλο σκυρος ή αιγευς ηταν πιο σταθερα πλοια και ενεπνεαν μεγαλυτερη σιγουρια

Roi Baudoin
23-08-2010, 22:36
Μόλις γύρισα από ένα ταξίδι στην Κεφαλλονιά και την Ιθάκη.
Στον Πόρο της Κεφαλονιάς συνάντησα αρκετούς φίλους καραβολάτρες.
Ένας από αυτούς, ο κύριος Σπυροδιονύσης Θεοδωράτος, μου έδειξε φωτογραφίες από τον πρώτο κατάπλου του "Άννα Μαρία" στον Πόρο, τον Μάϊο του 1965.
Η φωτογραφία προέρχεται από το αρχείο του μεγάλου Τζαννιώτη φωτογράφου Διονύση Γουλιμή.
Η λεζάντα της φωτογραφίας δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβής, μιας και σύμφωνα με όσα έχουμε γράψει η καθέλυση του πλοίου έγινε στις 8 Μαΐου 1965.

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25418&page=3

Το πλοίο ήρθε και προσέγγισε στο κεφαλόσκαλο του παλιού μώλου.
Ο μώλος αυτός δημιουργήθηκε σε διαδοχικές φάσεις από την επέκταση του παλιού εγγλέζικου μώλου.
Η πρώτη επέκταση πρέπει να έγινε στα 1930 και η δεύτερη περίπου στα 1960, οπότε και πήρε τη μορφή που βλέπουμε παρακάτω και δεν διαφέρει πάρα πολύ από τη σημερινή.

Εδώ, λοιπόν, έρχεται να προσεγγίσει για πρώτη φορά το Άννα-Μαρία.
Το δρομολόγιο του ήταν Πάτρα-Πόρος.

Προσέξτε τη σκηνή.
Το κεφαλόσκαλο του μώλου είναι τόσο μικρό, ώστε θα πρέπει να χρειάστηκε μεγάλη επιδεξιότητα από τον πλοίαρχο για να το δέσει.
Σύμφωνα με τις μαρτυρίες των καλών φίλων, τα δρομολόγια του πλοίου δεν πρέπει να κράτησαν πάνω από ένα μήνα, όσον αφορά το λιμάνι του Πόρου.
Μάλιστα, κάποια φορά/φορές δεν θα πρέπει να προσέγγισε, κάτι που δεν πρέπει να προκαλεί καμία έκπληξη.

Αυτά που έγιναν εκείνη την εποχή στην Κεφαλλονιά δεν είναι εύκολο να γραφτούν σε ένα forum, και ας έχουν περάσει από τότε κοντά 45 χρόνια.
Ο ανταγωνισμός με το "Κεφαλληνία" αποδείχτηκε πολύ σκληρός για το "Άννα-Μαρία", το οποίο είχε εξαρχής κάποια μειονεκτήματα.
Σύντομα αποσύρθηκε από τη γραμμή, μετονομάστηκε σε "Μεγαλόχαρη" και μετανάστευσε στο Αιγαίο για δρομολόγια προς Άνδρο-Τήνο-Μύκονο από Πόρτο-Ράφτη (σύμφωνα με προηγούμενα μηνύματα), αρχικά, και στη συνέχεια από Ραφήνα.

Αν το "Άννα-Μαρία" δεν είχε φύγει τότε άρον-άρον από τη γραμμή, δεν αποκλείεται να είχαν εξελιχθεί καλύτερα τόσο η ανάπτυξη του Πόρου όσο και η ανάπτυξη της ακτοπλοϊκής συγκοινωνίας της Κεφαλλονιάς.
Ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλύτερος από τα μονοπώλια.
Και αυτό ο Πόρος δεν είναι εύκολο να το ξεχάσει.

"Άννα-Μαρία", "Αργοστόλι", "Ιονίς"
Τρία πλοία που συνάντησαν παρόμοιες δυσκολίες στα ταξίδια των πρώτων χρόνων τους στις γραμμές της Κεφαλλονιάς..

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Σπυροδιονύσιο Θεοδωράτο, τον Χρήστο Λαζαρή, τον Γιώργο Γαβριελάτο και, βέβαια, τον Appia 1978, τον Captain_Nionios, τον A.molos, τον esperos, τον Leo, τον Rocinante, τον polykas, τον Κάρολο, τον vinman και τον Haddok.

Νομίζω ότι αξίζει να υπάρχει μια συνέχεια στο θέμα αυτό.

Η μεταφορά των παραπάνω στοιχείων έγινε από τον Αντώνη Λαζαρή (στο forum Roi Baudoin).

103209

103210

ΑΝΔΡΟΣ
23-08-2010, 22:43
Πολυ καλος ο Αντωνης

T.S.S. APOLLON
23-08-2010, 22:48
Εξαιρετικο Ντοκουμεντο!

Rocinante
23-08-2010, 23:02
Ο καλος φιλος Roi οπου κι αν παει παντα φροντιζει να φερει πισω μια εκπληξη για ολους εμας.
Ευχαριστουμε.

Captain_Nionios
24-08-2010, 00:57
Καλε μου φιλε Αντωνη σε υπερευχαριστω για τα ιστορικα ντοκουμεντα απο το νησι καταγωγης μου. Ενα πολυ ομορφο κειμενο πλαισιωμενο απο μια πολυ σπανια και ομορφη φωτογραφια. Παντα ιδιαιτερος, παντα ανανεωμενος, παντα ευρηματικος. Θα ηταν μεγαλη μου χαρα να τυχει να συναντηθουμε στην Κεφαλλονια διοτι σιγουρα εχουμε πολλα να δουμε και να πουμε. Σ'ευχαριστουμε και παλι να 'σαι καλα Αντωνη!!!

Appia_1978
24-08-2010, 18:32
Αντώνη, και εκ μέρους μου ένα μεγάλο ευχαριστώ για τους κόπους σου και τον προσωπικό σου χρόνο, που διαθέτεις για την περαιτέρω ενημέρωσή μας!
Βεβαίως, και το μονοπώλιο δεν είναι ότι το καλύτερο, αλλά τουλάχιστον, ο αντίπαλος ήταν το Κεφαλληνία, ένας θρύλος που έμεινε στην Κεφαλλονιά για σχεδόν όλη του τη ζωή και πρόσφερε αδιάκοπα τις υπηρεσίες του.
Για την εποχή του, το Άννα-Μαρία πρέπει να φάνταζε σαν κάτι το φανταστικό. Τόσο μοντέρνες γραμμές! Και ο Πόρος, μερικά σπιτάκια και αυτό ήταν όλο. Καμία σύγκριση με σήμερα ...
Αντώνη, για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ και φαντάζομαι, ότι τις επόμενες ημέρες και εβδομάδες, θα μας παρουσιάσεις πράγματα που θα μας συνταράξουν :D

Ellinis
25-08-2010, 22:45
Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...




The M/V Boston Express, a 196-foot long car ferry vessel, ran aground in the Miami River in August 2003, and was subsequently abandoned by her crew. There was a substantial threat of a fuel oil discharge from the vessel. Consequently, the fuel was removed from the ship, and on September 3, 2003, she was towed to a disposal site approximately 24 miles offshore, and scuttled in water depths in excess of 2300 feet.
πηγή (http://www.epa.gov/owow/oceans/regulatory/dumpdredged/documents/2003_EPA_Ocean_Dumping_Report.pdf)


Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.


103488

BEN BRUCE
25-08-2010, 23:12
Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...



Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.


103488


Eιναι καταπληκτικο το ευρημα σου ellinis.Mπραβο ειναι υπεροχο και καταπληκτικο απο την αλλη ακρη του κοσμου!

Ellinis
25-08-2010, 23:55
Το ήξερα πως ειδικά εσύ θα το έβρισκες υπέεεροχο ;)

Roi Baudoin
26-08-2010, 09:32
Νομίζω ότι αξίζει να ξαναγυρίσουμε για λίγο στο μακρινό 1965 και στο μικρό λιμάνι του Πόρου.

Ο Πόρος, μέχρι τους σεισμούς του 1953, ήταν ένα μικρό λιμάνι με λίγους κατοίκους.
Μετά τους σεισμούς, αρκετοί είναι οι κάτοικοι που έρχονται σιγά-σιγά εδώ και κτίζουν τα σπίτια τους (αυτά τα σπίτια θα τα δούμε σε άλλο θέμα).
Μετά το 1953 οι πιο πολλοί νέοι φεύγουν είτε στα καράβια είτε μετανάστες στην Αμερική και στην Αυστραλία.
Η Κεφαλλονιά υφίσταται μια απίστευτη πληθυσμιακή "αιμορραγία" σε νέους ανθρώπους.

Φανταστείται, λοιπόν, τι σημαίνει για τον Πόρο η δρομολόγηση ενός πλοίου το 1965, δώδεκα χρόνια μετά τους καταστροφικούς σεισμούς.
Μέχρι τότε το ταξίδι για τον Πόρο ήταν μια μικρή Οδύσσεια.

Μέχρι τη δρομολόγηση του "Άγιος Γεράσιμος", το ταξίδι γινόταν με τα πλοία που αναχωρούσαν από το λιμάνι του Πειραιά. Το καράβι ξεκινούσε το μεσημέρι ή το απόγευμα από τον Πειραιά, έφθανε στη Σάμη ή στο Αργοστόλι το πρωΐ και στη συνέχεια ακολουθούσε ο φιδωτός δρόμος για τον Πόρο
Ακόμα και μετά τη δρομολόγηση του "Άγιος Γεράσιμος", θα έπρεπε κάποιος να ξεκινήσει από την Αθήνα, να πάει στην Πάτρα, να φτάσει στη Σάμη και στο Αργοστόλι και από εκεί με το λεωφορείο να φτάσει στον Πόρο (κοντά στις 2 ώρες το ταξίδι Αργοστόλι-Πόρος).
Κάποιος ξεκινούσε από τα ΚΤΕΛ του Κηφισού στις 7 το πρωί και έφτανε στον Πόρο και στα γύρω χωριά αργά το βράδυ.

Φανταστείτε, λοιπόν, πώς ένιωθαν όλοι εκείνοι οι άνθρωποι που συγκεντρώθηκαν εκείνη την ημέρα στο μικρό μωλαράκι του Πόρου για να υποδεχτούν το καράβι.

Βέβαια, οι ελπίδες γρήγορα διαψεύστηκαν.
Θα χρειαστεί να περάσουν ακόμα 15-16 χρόνια για να σπάσει, τελικά, το "Αίνος" την απομόνωση του Πόρου.
Και από το μικρό "Αίνος", φθάσαμε σήμερα στα 6 καθημερινά δρομολόγια (το καλοκαίρι).

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σπυροδιονύση Θεοδωράτο και τον Χρήστο Λαζαρή για όλα όσα πρόσφεραν.

Φωτογραφίες από τον πρώτο κατάπλου του "Άννα Μαρία" στον Πόρο, τον Μάϊο του 1965.
Οι φωτογραφίες προέρχεται από το αρχείο του μεγάλου Τζαννιώτη φωτογράφου Διονύση Γουλιμή.
Η λεζάντα της τρίτης φωτογραφίας δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβής, μιας και σύμφωνα με όσα έχουμε γράψει η καθέλυση του πλοίου έγινε στις 8 Μαΐου 1965.

Η μικρή αυτή αναφορά και η μεταφορά των παρακάτω φωτογραφιών έγινε από τον Αντώνη Λαζαρή (στο forum Roi Baudoin).

Αφιερωμένες εξαιρετικά σε όλους τους φίλους.

103520

103521

103522

τοξοτης
26-08-2010, 12:05
Έχοντας δει στο φόρουμ το άλλοτε ΣΚΙΑΘΟΣ σε όλες τις φάσεις τις πορείας του σε Αιγαίο και Ιόνιο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να το δούμε και στα στερνά του χρόνια στην Αμερική.

Νομίζω πως έχουμε αναφέρει πως όταν το πλοίο πουλήθηκε από το Νομικό, το πήραν Αμερικάνοι για να κάνει κρουαζιέρες τζόγου από τη Φλόριδα.
Τελικά ως ΒΟSTON EXPRESS παροπλίστηκε το 1997 στο Μαϊάμι όπου παρέμεινε μέχρι το τέλος...


Aρκετά με τα λόγια... ας το δούμε λοιπόν σε μια φωτογραφία του 2002, αλιευμένη αν θυμάμαι καλά από ιστοσελίδα της εκεί ακτοφυλακής.


103488


Φανταστική ανακάλυψη. Ποιός το φανταζόταν ότι αυτό το πλοίο με την τόσο κακή αρχή θα έφτανε στην άλλη άκρη.
Μπράβο Άρη για την ανακάλυψη.

Ξαφνικά το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ - ΣΚΙΑΘΟΣ έχει την τιμητική του και οι Άρης και Αντώνης συναγωνίζονται ποιός θα μας καταπλήξει πιο πολύ.

polykas
26-08-2010, 15:45
Eυχαριστούμε πολύ τον αγαπητό φίλο Αντώνη που μοιράζεται τις σπάνιες και μοναδικές φωτογραφίες μαζί μας...:D

ΑΝΔΡΟΣ
26-08-2010, 16:53
Πραγματικα αντωνη χιλια μπραβο για τις ανακαλυψεις σου

seaways_lover
26-08-2010, 22:19
Αντώνη δεν υπάρχουν λόγια για τα ντοκουμέντα που ανασύρεις και μας προσφέρεις απλόχερα κάθε φορά. Τα θερμότατα μου συγχαρητήρια φίλε μου από καρδιάς.

βαγγελις ροκκος
22-10-2010, 20:44
Ως ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ανηκε σε καποιον Χαραλαμποπουλο. Στην αρχη δοκιμασε αρκετα δρομολογια απο Πατρα προς Πορο. Μετα εκαναν προταση στον πατερα μου να το πρακτορευσει στην Ζακυνθο και να εκτελει ενα δρομολογιο το πρωι απο Πατρα για Σαμη και ενα απογευματινο απ[ο Πατρα για Ζακυνθο.
Τους ειπε οτι απο τη στιγμη που υπαρχουν πλοια που πηγαινουν στην Κυλληνη δεν υπηρχε περιπτωση επιτυχιας του δρομολογιου αυτου.
Ο πλοιοκτητης επεμενε, εγιναν καποια δρομολογια χωρις επιτυχια κατοπιν περιοριστηκε στη Σαμη μονο, και μετα αφου μετονομαστηκε σε ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ πηγε στα ενδοκυκλαδικα με διανυκτερευση στη Συρο.
Πλοιαρχος τοτε ηταν ο καπεταν Κωστας Σαρδης απο την Κιμωλο, πιθανον συγγενης του σημερινου πλοιαρχου του ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.
Θυμαμαι καθε Πεμπτη βραδυ ωρα8 το ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ επεσυτρεφε απο Σαμη και το ΔΕΣΠΟΙΝΑ αναχωρουσε για Πειραια χαιρετιοτουσαν με τα φωτα η με την σφυριχτρα ο καπεταν Κωστας Καραμπατσης του ΔΕΣΠΟΙΝΑ με τον Κωστα

βαγγελις ροκκος
22-10-2010, 20:46
συγνωμη για το λαθος συνεχιζω Καραμπατση διοτι εκτος απο συναδελφοι ηταν και φιλοι.

ΑΝΔΡΟΣ
23-10-2010, 08:57
Βαγγελη ο ΚΩΣΤΑΣ ΣΑΡΔΗΣ ηταν ο πατερας του cpt ΝΙΚΟΥ ΣΑΡΔΗ

βαγγελις ροκκος
23-10-2010, 16:49
Ευχαριστω φιλε ΑΝΔΡΟΣ χαιρομαι γιατι αφησε κληρονομια στο ο νομα και την καριερα του.

aegina
23-10-2010, 17:27
Fovero yliko apo ton Roi!

kartheos
24-10-2010, 07:55
Πριν μετακομίσει για Σποράδες στο τέλος της δεκαετίας του 80' και για ένα καλοκαίρι,κάθε Παρασκευή απόγευμα πήγαινε προς Κέα με αναχώρηση από Πόρτο Ράφτη.

Ellinis
04-11-2010, 13:57
φίλε kartheos, μάλλον εννοείς "τέλος δεκαετίας '70" γιατί το 1977 ήταν που ανέβηκε στις Σποράδες.

kartheos
04-11-2010, 14:05
Σωστά.Έτσι είναι και τόσες μέρες δεν είχα δει το λάθος.

Ellinis
04-11-2010, 14:54
Από τις πληροφορίες που μαζεύτηκαν στη σελίδα θα προσπαθήσω να συνθέσω το πάζλ των δρομολογίων που έκανε το πλοίο πριν πουληθεί στο Νομικό.
Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας βάλει το λιθαράκι του...

5/65: Πάτρα - Πόρος
196?: Πάτρα - Σάμη / Ζάκυνθος (η Ζάκυνθος σύντομα "κόπηκε")
19??: Πόρτο Ράφτη -...-Σύρο και ενίοτε Πόρτο Ράφτη-Κέα
19??: Ραφήνα - Άνδρο - Σύρο -Τήνο (και Μύκονο; )
-1977: ενδοκυκλαδικά από Σύρο

Nicholas Peppas
07-04-2013, 08:33
Δυο καταχωρησεις του ομορφου Σκιαθος...

30 Ιουνιου 1977 απο την Καθημερινη.
142013

1 Σεπτεμβριου 1982 επισης απο την Καθημερινη.
142014

Ellinis
05-09-2013, 18:33
Τότε που βγάζαμε με φιλμ, οι πρώτες και οι τελευταίες πόζες ήταν ένα ερωτηματικό για το αν θα βγούν... Έτσι και αυτή η φωτογραφία του ΣΚΙΑΘΟΣ στην Σκόπελο το 1987 κατέληξε να βγεί μισή. :apologetic:

148542

BEN BRUCE
05-09-2013, 20:32
Οτι και να ειναι η φωτο μιλαμε για ενα θαλασσιο γλυπτο ,του Αναστασιαδη,οπως και τα αλλα που ναυπηγησε

τοξοτης
05-09-2013, 20:57
Οτι και να ειναι η φωτο μιλαμε για ενα θαλασσιο γλυπτο ,του Αναστασιαδη,οπως και τα αλλα που ναυπηγησε

Μια διευκρίνιση θα ήθελα : Μιλάμε για το Δημήτρη Αναστασιάδη , τον κυρ Μήτσο για τους τότε εργαζόμενους , του ναυπηγείου Αναστασιάδης-Τσορτσανίδης ???

BEN BRUCE
08-05-2015, 19:57
Ενα θεμα που εχει να κινηθει 2 χρονια περιπου ........


166227

Σκιαθος στη Σκιαθο το 1988 απο το ship nostalgia....


Βλεπουμε οτι με την τοποθετηση των sponsons αλλαξε και ο καταπελτης που εγινε πιο μακρυς και εχει τοποθετηθει πλεον σε εσοχη και δεν ειναι <προσωπο > με το σκαφος οπως παλαιοτερα

Nicholas Peppas
26-08-2016, 04:43
Με αφορμή το παραπάνω post του φίλου μας Αντώνη σας παραθέτω δύο φωτογραφίες απο την καθέλκυση του πλοίου στις 8 Μαίου 1965 στο ναυπηγείο ''Δ.Κ.Αναστασιάδης - Α.Χ. Τσορτανίδης,ως ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ.
..................
Για την ιστορία είχε μήκος 60,15m,πλάτος 10,06m και βύθισμα 2,99m.
Ήταν 1.193 grt και είχε δύο εξακύλινδρες μηχανές Klockner Humbolt Deutz 2,500hp.
Είχε πρωτόκολλο για 400 επιβάτες και 35 αυτοκίνητα.
Μετά το μπαταρισμά του ανελκύστηκε στις 24 Μαίου του 1965, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες που έπρεπε να γίνουν και αντικαταστάθηκαν τα τμήματα που είχαν υποστεί ζημιά.
Το πλοίο ξεκίνησε δρομολόγια ως ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ απο Πάτρα για Σάμη αλλά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα...
Θα αλλάξει το όνομα του σε Μεγαλόχαρη και θα δρομολογηθεί απο Ραφήνα για Ανδρο-Σύρο-Τήνο.
Το 1977 το αγόρασε η Nomicos Lines,το ονόμασε Σκιάθος και μέχρι το 1991 υπηρέτησε τις γραμμές των Β.Σποράδων.
......


Μόλις γύρισα από ένα ταξίδι στην Κεφαλλονιά και την Ιθάκη.
Στον Πόρο της Κεφαλονιάς συνάντησα αρκετούς φίλους καραβολάτρες.
........
Εδώ, λοιπόν, έρχεται να προσεγγίσει για πρώτη φορά το Άννα-Μαρία.
Το δρομολόγιο του ήταν Πάτρα-Πόρος.
.........
Το κεφαλόσκαλο του μώλου είναι τόσο μικρό, ώστε θα πρέπει να χρειάστηκε μεγάλη επιδεξιότητα από τον πλοίαρχο για να το δέσει.
Σύμφωνα με τις μαρτυρίες των καλών φίλων, τα δρομολόγια του πλοίου δεν πρέπει να κράτησαν πάνω από ένα μήνα, όσον αφορά το λιμάνι του Πόρου.
Μάλιστα, κάποια φορά/φορές δεν θα πρέπει να προσέγγισε, κάτι που δεν πρέπει να προκαλεί καμία έκπληξη.
Αυτά που έγιναν εκείνη την εποχή στην Κεφαλλονιά δεν είναι εύκολο να γραφτούν σε ένα forum, και ας έχουν περάσει από τότε κοντά 45 χρόνια.
Ο ανταγωνισμός με το "Κεφαλληνία" αποδείχτηκε πολύ σκληρός για το "Άννα-Μαρία", το οποίο είχε εξαρχής κάποια μειονεκτήματα.
Σύντομα αποσύρθηκε από τη γραμμή, μετονομάστηκε σε "Μεγαλόχαρη" και μετανάστευσε στο Αιγαίο για δρομολόγια προς Άνδρο-Τήνο-Μύκονο από Πόρτο-Ράφτη (σύμφωνα με προηγούμενα μηνύματα), αρχικά, και στη συνέχεια από Ραφήνα.
Αν το "Άννα-Μαρία" δεν είχε φύγει τότε άρον-άρον από τη γραμμή, δεν αποκλείεται να είχαν εξελιχθεί καλύτερα τόσο η ανάπτυξη του Πόρου όσο και η ανάπτυξη της ακτοπλοϊκής συγκοινωνίας της Κεφαλλονιάς.
Ο ανταγωνισμός είναι πάντα καλύτερος από τα μονοπώλια.
Και αυτό ο Πόρος δεν είναι εύκολο να το ξεχάσει.
"Άννα-Μαρία", "Αργοστόλι", "Ιονίς"
Τρία πλοία που συνάντησαν παρόμοιες δυσκολίες στα ταξίδια των πρώτων χρόνων τους στις γραμμές της Κεφαλλονιάς..


Αποκομμα απο την εφημεριδα Πελοποννησος των Πατρων της 1ης Απριλιου 1966 που αναφερει δρομολογια του ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ.

177481

Ellinis
16-09-2016, 10:47
Σε καρτ ποστάλ της Σύρου βλέπουμε και το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ σε άσχημη εξωτερική κατάσταση. Το πλοίο ταξίδεψε ως ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ από το 1966 και δρομολογήθηκε αρχικά από Πόρτο Ράφτη προς Κέα και Σύρο. Κατόπιν από Ραφήνα προς ’νδρο-Τήνο-Μύκονο. Πουλήθηκε το 1977 και λογικά πρέπει να το βλέπουμε δεμένο πριν το πάρει ο Νομικός.

177735

npapad
11-06-2019, 11:29
Μερικά στοιχεία για το πλοίο από τον Lloyd's Register 1971-72 :

MEGALOCHARI (IMO 6520478), ex. Anna-Maria -66, call sign SZJC, registered at Piraeus (off. no 2342). Built 1965 (D.C. Anastassiades & A. Ch. Tsortanides, Perama), 1193 gt. 196' 10'' X 33' 0'' X 9' 10''. Engines : 2 oil 4SA each 6 cyl. 2000 BHP (Kloeckner-Humboldt-Deutz - Kln).
Owner : Thalmet Ltd.