PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Επαγγελματικού Ιστιοπλοϊκού



nektarios15
13-05-2008, 13:17
Για σας, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο αποδοτική είναι η αγορά ιστιοπλοϊκού σκάφος για επαγγελματική χρήση.

sabio
20-05-2008, 18:18
η αγορά ιστιοπλοικού για επαγγελματικη χρήση (ενοικίαση προς τρίτους) μπορει να γίνει επικερδής υπο προυποθέσεις. Εν τάχει θα σου πώ δύο πολύ βασικές προυποθέσεις:

Α) Να είσαι εσύ ο σκιπεράς του σκάφους
Β) Να μπορείς να συντηρεις το σκάφος μόνος σου. Δηλαδή βαψίματα τριψίματα, μουράβιες κλπ κλπ να είσαι σε θέση να τα κάνεις εσύ.
Επίσης με ένα και μόνο σκάφος μάλλον δεν θα έχεις το αναμενόμενο κέρδος. Σκέψου τον ανταγωνισμό..(kavas, kyriakoulis,vernicos klp)

Σκέφτομαι και γω να ασχοληθώ με τον τομέα αυτό αλλά προς το παρόν είμαι λίγο δυστακτικός.
Προτεινόμενο σκάφος OCEANIS 37 και πάνω. Μακρυά από BAVARIA αν και έχουν κατακλήσει τον κλάδο.


φιλικά,
Σάββας

nektarios15
20-05-2008, 18:55
Εχω έρθει σε επαφή με την αντιπροσωπεία της jeanneau. Μου είπε ότι εγγυάται 112 μέρες ναύλα το χρόνο(με συμβόλαιο), αλλά στον πλοιοκτήτη μένει το 65% του ναύλου(sun odyssey 36i). Με αυτόν τον τρόπο μένουν μείον τα λειτουργικά του σκάφους(ασφάλεια, moorings κλπ) 10.000 ευρώ. Αν όμως ασχοληθείς προσωπικά, όπως είπες στη συντήρηση μπορείς να αυξήσεις το κέρδος σου. Σαν skipper μπορείς να ασχοληθείς και σε άλλα σκάφη της εταιρείας. Θα πρέπει να σκεφτουμε ότι σε 5 χρόνια το σκάφος για είναι εμπορεύσιμο πρέπει να πουληθεί( περίπου στο 70% της αξίας του). Είναι λίγο δύσκολος γρίφος.

Κουμπαρος
21-05-2008, 08:29
Να πω 2-3 πράγματα που ξέρω όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από κάποιο γνωστό που έκανε αυτή την δουλειά και από κάποια δικά μου συμπεράσματα που έβγαλα θέλοντας πριν 1-2 χρόνια να κάνω αυτή την δουλειά:
Αν έχεις απλά ένα σκάφος και το νοικιάζεις π.χ μέσω κάποιων μεγάλων εταιρειών (Αργολίς, Κυριακούλης κτλ) τότε:
α. Έχεις το σκάφος σου για να κάνεις τις βόλτες σου μέσα μέσα και να το χαίρεσαι (εννοείται απόφευγε να το κάνεις καλοκαίρι που θα σε πληρώνει)
β. και από πάνω βγάζεις κάποιο κέρδος όχι όμως κάτι ιδιαίτερο για να συντηρείς ξέρω γω την οικογένεια σου ας πούμε.
Το κέρδος είναι ανάλογα από το πόσο θα μειώσεις τα κόστη σου άρα εδώ συμφωνώ με το Σάββα.
Σημαντικό είναι το σκάφος να αγοραστεί καινούργιο γιατί αυτή η δουλειά αποδίδει καλύτερα με καινούργια σκάφη. Πολλοί θέλουν να νοικιάσουν κάτι καινούργιο την μια ή δύο βδομάδες που θα το κάνουν για να το ευχαριστηθούν και ας πληρώσουν κάτι παραπάνω παρά ένα παλιό σκάφος με πολλά ερωτηματικά στο θέμα ασφάλειας. Άρα περίπου στην 5ετία το σκάφος μάλλον θα πρέπει να αντικατασταθεί.
Διαφωνώ στο περί Bavaria και δεν νομίζω να είναι τυχαίο που τα περισσότερα νοικιάρικα είναι Bavaria. Τι σημασία έχει αν ο ξένος νοικιάσει ένα καινούργιο Bavaria 37 ή ένα καινούργιο Oceanis 37; Σημασία έχει η ηλικία και το μέγεθος του σκάφους. Νομίζω πως έτσι και αλλιώς το νάυλο θα είναι το ίδιο (ή με ελάχιστη διαφορά). Αντιθέτως η διαφορά στην τιμή αγοράς του σκάφους είναι αρκετά μεγάλη μεταξύ των δύο (ή γενικά μεταξύ Bavaria και άλλων).

ΥΓ: Αν κάποιοι κάνουν αυτή την δουλειά σίγουρα θα σε συμβουλέψουν καλύτερα.

vas
23-05-2008, 09:08
a) αν δεν πιανουν τα χερια σου ΚΑΛΑ ( να μπορεις να κανεις τις περισσοτερες δουλειες μονος σου) αστο!!!
β) οι εγγυημενοι ναυλοι δεν ειναι και εεγυηημενα φραγκα. οταν θα χρειαστει να κανεις σε ενα καλοκαιρι 5 φορες Καλαμακι-Κω θα το καταλαβεις.
γ) δε σχολιαζω καν τα μπλεξιματα με το δημοσιο....

nektarios15
28-05-2008, 12:52
Σας ευχαριστώ όλους.

mangos
07-06-2008, 08:53
Αφού ρωτάς, να σου πω:
Η εκμετάλλευση επαγγελματικού σκάφους, είναι επάγγελμα.
Εαν ασχοληθείς σαν να πρόκειται για δουλειά, τότε είναι μια δουλειά πάρα πολύ καλή.
Εαν ασχολούνται άλλοι, τότε είναι μια χαρά δουλειά για τους άλλους!!!
(με τα δικά σου λεφτά)

Εαν δεν χάσεις λεφτά, όπως οι περισσότεροι άλλοι, στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις πίσω τα λεφτά που έδωσες αρχικά, και θα σου έχει μείνει μόνο το τρέξιμο, το άγχος, η ευθύνη...

-----------------

Δεν θα αναφερθώ ούτε σε συκγκεκριμμένη εταιρεία, ούτε σε συγκεκριμμένο τύπο σκάφους... Αλλά όλοι λένε ψέμματα, προκειμένου να σε πείσουν να πάρεις το δικό τους σκάφος, προσπαθούν να σε πείσουν για πράγματα που δεν ισχύουν, και στο τέλος ο μόνος που θα χάσεις είσαι εσύ, όπως και τόσοι άλλοι πριν από εσένα.

Μια χαρά δουλειά είναι για τους άλλους, να σε πείσουν να αγοράσεις ένα σκάφος, από το οποίο θα βγάλουν 15-20% κέρδος από την πώληση (ότι έκπτωση και να σου πουν ότι δήθεν κάνουν, πίστεψε με, δεν κάνουν την δουλειά για την ψυχή της μάνας τους), και θα βγάζουν χωρίς κανένα ρίσκο και χωρίς να δεσμεύουν ούτε μια δεκάρα, 35% από κάθε ναύλο που θα κάνεις.

Θα κερδίζουν επίσης από κάθε μεταφορά, από κάθε ανταλλακτικό, από κάθε εργασία συντήρησης, από κάθε ζημιά που θα κάνουν οι πελάτες που νοικιάζουν την βάρκα σου.

Και στο τέλος, όταν θα έχεις χάσει λεφτά, θα έχει σιχτιρίσει, θα έχεις απογοητευτεί ή απελπιστεί, θα βγάλουν και από την μεταπώληση του σκάφους σου.

Αυτοί λοιπόν, είναι που σου υπόσχονται κέρδη, επενδύοντας στο σκάφος που θέλουν να σου πουλήσουν... Αυτοί οι ίδιοι, είναι που σου υπόσχονται τα ναύλα, τα έσοδα, κλπ. Πόσο εμπιστεύεσαι αυτόν που σε βάζει στον ντορβά για να σε εκμεταλλευτεί παντιοτρόπως?

Εύλογο είναι ότι πρέπει να κερδίσουν, αλλά το ερώτημα είναι εαν κι εφ όσον είναι κερδοφόρα η δουλειά, αφού οι ίδιοι είναι που ξέρουν τα κόλπα για να βρουν ναύλα, για να συντηρήσουν ένα σκάφος, και να πάρουν δάνεια για να μην χρειαστεί να ξοδεψουν ούτε μια δεκάρα από την τσέπη τους (αφού το κέρδος τους από την πώληση, θα αρκουσε για την προκαταβολή...), γιατί δεν κάνουν την δουλειά μόνοι τους, για πάρτη τους?

Γιατί να σε βάλουν κόλπο κι εσένα, να κονομήσεις κι εσύ? Έχεις δει πολλούς να χάνουν κάποιο κέρδος, για να βγάλεις κι εσύ? Εκκλησίες είναι?

Κι αν το σκάφος σε 4-5 χρόνια αξίζει το 70% της εμπορικής του αξίας, αφού το υπόλοιπο μέχρι το 100% της αξίας του γι αυτούς θα σήμαινε σχεδόν μηδενικό κόστος (λόγω εκπτώσεων, προμηθειών κλπ), τότε γιατί δεν τα αγοράζουν για τον εαυτό τους με έκπτωση, για να καρπωθούν τα ναύλα στο 100% χωρίς να έχουν την παραμικρή χασούρα στην αξία του σκάφους, αφού θα το έχουν εξ αρχής αγοράσει στο 70% σχεδόν της τιμής που θα σου στοιχισει εσένα?

------------------

Αυτό δε που σου έχουν πει για τα Μπαβάρια, είναι μεγάλος μύθος.
Μια χαρά σκαφη είναι κι αυτά, πάνω κατω στο ίδιο καζάνι βράζουν όλα αυτά τα σκάφη, αυτής της κατηγορίας.

Αλλά, για προβληματισμό, και όχι για την ουσία του θέματος, θα δεχτώ την υπόθεση εργασίας οτι τα Μπαβάρια είναι λίγο πιο χαμηλής ποιότητας σκάφη. Είναι σαν να λέμε Χιουντάι, και όχι Φιατ ή Ρενώ.

Όταν η αγορά έχει γεμίσει με Χιουντάι, που καινούργια είναι φτηνά, πόσο εύκολα μπορείς πια να πουλήσεις "ακριβά" το μεταχειρισμένο σου ρενώ ή το μεταχειρισμένο σου Φιατάκι?

Μην σε ξεγελάνε με τιμοκαταλόγους, που ο καθένας λέει μόνος του πόσο θέλει ή ελπίζει να πουλήσει το μεταχειρισμένο σκάφος που αντιπορσωπεύει. Τελικά, πόσο πουλιούνται?

Ξέρεις πόσοι περιμένουν χρόνια να πιάσουν τα λεφτά που τους υποσχέθηκαν, και στο τέλος τα σκοτώνουν μπιρ παρά, γιατί όσο στέκονται απούλητα, συνεχίζουν να χρεώνονται έξοδα συντήρησης, ασφάλειας, λογιστικών και ασφάλισης, ελλιμενισμού κλπ?

ΓΙΩΡΓΟΣ100
07-09-2008, 14:15
Τελικά αξίζει παιδιά;(Η αγορά για επαγγελματική χρήση;)Σκέφτομαι και εγώ να κάνω την κίνηση και συγκεκριμένα για το Bavaria 47 cruiser(καινούργιο μοντέλο)τα χρήματα μετρητροίς.Από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα το έχω βρει 175,000 ευρώ έτοιμο για πλεύση(με τον επαγγελματικό εξοπλισμό).Να σημειώσω οτι σχέδον όλες τις δουλειές του σκάφους θα τις κάνω εγώ.
Θέλω να ρωτήσω τα έξης: στην αγορά υπάρχει πελατεία;
να δεκτώ ή όχι τα εγγυημένα ναύλα που δίνουν οι εταιρίες;
Kαι γενίκα μήπως γνωρίζει καποιός κάτι παραπάνω που θα μπορούσε να με βοηθήσει (π.χ. καλύτερη τιμη, εταιρίες πώλησεις σκαφών, τι να προσέξω κτλ.)
Ευχαριστώ πολλύ.

mangos
07-09-2008, 18:32
Το να σου εγγυηθούν ναύλα, δεν σημαίνει και πολλά πράγματα. Σου εγγυούνται ημέρες, όχι χρήματα, ούτε που θα είναι αυτά τα ναύλα...
για παράδειγμα ο πρώτος ναύλος μπορεί να είναι Πάρος-Πάρος, ο δεύτερος Αθήνα-Κώς και ο τρίτος Λευκάδα-Λευκάδα!!!

Το πιο εξωφρενικό απόλα, είναι οι προμήθειες που κρατάνε, και οι (δήθεν) εκπτώσεις που κάνουν, με αποτέλεσμα στο τέλος τα μικτά έσοδα σου να είναι πολύ λιγότερα από ότι φαντάζεσαι, τα δε έξοδα πολύ περισσότερα.

Στην ελεύθερη αγορά, πηγαίνοντας από γραφείο σε γραφείο, τα πράγματα δεν αλάζουν ιδιαίτερα, γιατί κι αυτοί προσφέρουν το σκάφος σου στην πιο χαμηλή τιμή για να πάρουν τον πελάτη, και με διάφορες δικαιολογίες μεγιστοποιούν την προμήθεια τους, οπότε αυτό που θα μπαίνει στην τσέπη σου δεν θα αλλάζει...

Δεν θα ασχοληθώ με το συγκεκριμένο μοντέλο που σε απασχολεί, αλλά γενικά, ένα σκάφος αξίας 175 χιλιάδων, θα σου φέρει μικτά έσοδα στην καλύτερη γύρω στις 30-35 χιλιάδες ευρώ, και θα αντιμετωπίσεις έξοδα (μαρίνας, ασφάλειας, χειμερινής συντήρησης, μικροζημιές κλπ) τουλάχιστον 10-12 χιλιάδων ευρώ, άρα στο τέλος της χρονιάς θα βγάζεις γύρω στα 20 χιλιάρικα καθαρά στην τσέπη σου, σε ιδανική κατάσταση μπορείς να φτάσεις και τα 25 χιλιάρικα.

Σε μια πενταετία, το σκάφος θα θεωρείται παλιό και τελειωμένο για την αγορά. Τότε θα αξίζει το πολύ γύρω στα 100 χιλιάρικα, σαν μεταχειρσιμένο, οπότε τελικά, στην καλύτερη των περιπτώσεων συνολικά στην τσέπη σου, θα έχουν μπει συνολικά από τα ναύλα και από την μεταπώληση γύρω στα 200-220 χιλιάρικα, άρα όλη η ευθύνη σου, το τρέξιμο, ο κόπος σου, θα σου έχουν αποφέρει στην καλύτερη γύρω στα 10 χιλιάρικα ετησίως, πιθανόν και ελάχιστα παραπάνω, αλλά το πιο πιθανόν λιγότερα.

Αν εσύ νομίζεις ότι αξίζει, κάντο!!!

Γιατί να το κάνει κάποιος?
Εκτός από τον μαζοχισμό, υπάρχει και το ψώνιο να είσαι στο λιμάνι με 40 βαθμούς για να περιμένεις τον πελάτη σου να έρθει, να τσακώνεσαι μαζί του για τις ζημιές και τον κανιβαλισμό του σκάφους σου, να πλένεις και να καθαρίζεις-ξεσκατίσεις να το πω πιο σωστά, να σου πιάνει τον κώλο ο καθένας "μάστορας" που θα χρειαστείς στο λιμάνι, υπάρχει η ευθύνη εαν μπλέξει το σκάφος σου σε παράνομη ενέργεια ή ατύχημα, και γενικά θα είσαι άλλος ένας ευτυχισμένος ιδιοκτήτης επαγγελματικού σκάφους.

Δεν συζητάω το ενδεχόμενο να μπλέξεις με Εφορίες εαν ο λογιστής σου δεν σου παρακολουθεί σωστά την επιχείρηση σου, με δικαστήρια εαν κάποιος έξυπνος εμφανιστεί σαν πελάτης αλλά αυτός θα ξεφορτώσει τα γυναικόπαιδα που αρχικά παρουσιάζει και θα βρεθεί στην Τουρκία να φορτώσει λαθρομετανάστες, τα μπλεξίματα με τις ασφαλιστικές εαν δεν ενημερωθείς για την υποπαράγραφο της υποπαραγράφου που σε αφήνει ακάλυπτο κλπ.

Για να μην πεις μια μέρα ότι δεν ήξερες, αφού ρώτησες, τώρα ξέρεις και θα αποφασίσεις να κάνεις αυτό που θα σε φωτίσει ο Θεός.

Γιατί κάποιοι άλλοι έχουν πάρει σκάφη?
Οι περισσότεροι γιατί παραμυθιάστηκαν, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που χρησιμοποιούν το σκάφος σαν δικαιολογία για να ξεφύγουν από το σπίτι τους, κάποιοι άλλοι σαν γκαρσονιέρα, κάποιοι σαν ίματζ, και κάποιοι άλλοι συνειδητά αγοράζουν ένα σκάφος γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσαν να έχουν τέτοιο σκάφος στην κατοχή τους.

Εαν ανήκεις στην τελευταία κατηγορία, να στο εξηγήσω καλύτερα. Τα έξοδα σαν ιδιωτικό σκάφος, είναι πολύ μεγαλύτερα!!! Η ίδια η αγορά θα στοιχίσει γύρω στις 35 χιλιάδες περισσότερο κατ αρχάς για το ΦΠΑ. Κατά δεύτερον, τα λειτουργικά έξοδα θα είναι μεγαλύτερα (ακριβότερη μαρίνα, ακριβότερα ανταλλακτικά λόγω ΦΠΑ κλπ), και μετά από κάποια χρόνια, πάλι θα κοστίζει λιγότερο από ότι το πήρες, χωρίς να έχεις βάλει ούτε μια δεκάρα στην τσέπη σου. Δηλαδή, ενώ σαν επαγγλεματικό θα πληρώνεσαι την χαμένη αξία του σκάφους και τα λειτουργικα΄του έξοδα, σαν ιδιωτικό μόνο θα πληρώνεις...

Βέβαια, η θυσία δεν είναι μικρή: θυσιάζεις χρόνο, κόπο, αποκτάς άγχος, ευθύνες κλπ, αλλά... όταν το σκάφος θα είναι ελευθερο, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και για δικούς σου λόγους, χωρίς να έχεις κόστος.

Πιο απλά και ξεκάθαρα, δεν νομίζω ότι μπορώ να τα πω. Εσύ αποφασίζεις!!!

Α, ρώτησες για πελάτες...
Ναι, υπάρχουν πελάτες, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλά σκάφη...
Αλλά μην νομίζεις ότι είναι εύκολο να βρεις εσύ πελάτες, μόνος σου. Οι λόγοι είναι πολλοί. Εσύ θα αγοράζες διακοπές από κάποιον τυχαίο? Κάποιον που δεν ξέρεις εαν υπάρχει, εαν έχει επαγγελματική συνείδηση, κάποιον ανώνυμο, κάποιον που κανένας άλλος δεν γνωρίζει και δεν έχεις καμμία εγγύηση ότι θα είναι εκεί, με το σκάφος που επέλεξες, αξιόπλοο κλπ?

Κάποιος που θα πάρει το ρίσκο να νοικιάσει από έναν μεμονωμένο ιδοκτήτη, θα το κάνει για έναν μονάχα λόγο: Για να γλυτώσει χρήματα!!!
Άρα, εαν προσφέρεις εσύ ο ίδιος το σκάφος σου μπιρ παρά, κάτι ίσως να κάνεις, αλλά ποιό το ώφελος? Άσε που θα μπεις στην μαύρη λίστα των γραφείων, που τους ξεχνάς οριστικά. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

mangos
07-09-2008, 18:45
Πως αυτή η δουλειά, γίνεται επάγγελμα?
Όταν πάρεις 3-4 σκάφη, και σαν μοναδική σου απασχόληση έχεις αυτά.

Γιατί έτσι, ελαχιστοποιείς τα έξοδα, και το μικρό κέρδος που αφήνει το κάθε σκάφος, μεγαλώνει κατά λίγο, πολλαπλασιάζεται δε επί 3 ή 4 ανάλογα τον αριθμό των σκαφών.

Βέβαια, κανένας λογικός άνθρωπος που έχει καταφέρει να βγάλει τόσα λεφτά που να μπορεί να αγοράσει μετρητά 3-4 σκάφη, θα είναι τρελός να παρατήσει την δουλειά του, και να ασχοληθεί με την θάλασσα για μικρότερα κέρδη!!! 'Αλλωστε δεν είναι αυτό το ζητούμενο...

Η αλήθεια είναι πως δεν χρειάζονται τόσα χρήματα. Με τα 175 χιλιάρικα, αγοράζεις 3 και όχι ένα!!! Έτσι, δουλεύοντας σκληρά, σε 5 το πολύ 6 χρόνια, θα έχουν εξοφληθεί τα δάνεια, και θα σου έχουν μείνει τουλάχιστον 3Χ100 ή 110= 300 με 330 χιλιάρικα, και όχι 200 με 220!!!

Τα γραφεία θα αντιμετωπίσουν με μεγαλύτερη σοβαρότητα κάποιον που χρωστάει στις Τράπεζες και έχει 3 σκάφη, παρά έναν που έχει ξοφλημένο σκάφος και μόνο ένα. Έτσι, θα καταφέρεις να μεγαλώσεις τα έσοδα, γιατί όλο και κάποιο παραπάνω ναύλο θα καταφέρεις να κάνεις.

Δεν είναι εύκολο, αλλά είναι καλύτερα να τρώς τα Σαββατοκύριακα σου για 3 σκάφη που στο τέλος θα σου αφήσουν κέρδος, παρά για ένα που θα σε φέρνει ίσα βάρκα ίσα νερά.

mangos
07-09-2008, 19:09
Τα γραφεία θα αντιμετωπίσουν με μεγαλύτερη σοβαρότητα κάποιον που χρωστάει στις Τράπεζες και έχει 3 σκάφη, παρά έναν που έχει ξοφλημένο σκάφος και μόνο ένα. Έτσι, θα καταφέρεις να μεγαλώσεις τα έσοδα, γιατί όλο και κάποιο παραπάνω ναύλο θα καταφέρεις να κάνεις.


Στα γραφεία, κατά καιρούς έχουν απευθυνθεί αρκετοί διοκτήτες εξοφλημένων σκαφών, που θέλουν μεν το έσοδο, αλλά από την άλλη δεν έχουν την ίδια ανάγκη με κάποιον που χρωστάει...

Ενας εξ αυτών, και εγώ!!!

Ξέρεις πόσους ξέρω εκτός από εμένα, που όταν το παρατραβάνε το σχοινί, τους διαολοστείλαμε? Πάρα πολλούς!!! Και πρώτος και καλύτερος εγώ...

Ενώ όταν χρωστάς, είναι βέβαιο ότι προκειμένουν κα κάνεις τον ναύλο, θα ανεχτείς περισσότερα... Έτσι, είναι προτιμότεροι οι δανειολήπτες, από αυτούς που δεν χρωστάνε...

ΓΙΩΡΓΟΣ100
08-09-2008, 11:40
Φίλε Mango καταρχήν σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου,ήταν πολλύ σημαντικές.Kαταρχήν ήθελα να σου πω αντί του ενός σκάφους να πάρεις 3 έχει τα μείον του:1) Όταν θα αγοράσεις ένα σκάφος με την ελάχιστη προκαταβόλη (35-40%) για 5 χρόνια το πιο πιθανό είναι δεν θα βάλεις τίποτα στην τσέπη σου, έαν το πάρεις μετρητοίς (όπως είπες και εσύ) θα πάρεις περίπου 25-30 χιλιάδες τον χρόνο επί 5 ίσον 125-150 χιλιάδες.Δηλαδή θα έχεις σχεδόν πάρει το κεφαλαίο σου πίσω.Δεν είναι προτιμότερο αυτό από το ότι στο στο τέλος της πενταέτιας να σου έχουν μείνει τρία σκάφη (πενταετίας) με ότι συνεπάγεται αυτό;

(Και κάτι εκτός θέματος.Μήπως γνωρίζεις κάποιες εταιρίες να ρωτήσω για το Bαvaria; Έχω ρωτήσει στην Argolis και στον Kiriakouli).

mangos
08-09-2008, 19:31
(Και κάτι εκτός θέματος.Μήπως γνωρίζεις κάποιες εταιρίες να ρωτήσω για το Bαvaria; Έχω ρωτήσει στην Argolis και στον Kiriakouli).

Μπαβάρια φέρνουν πολλοί ακόμα... πάρε γραπτή προσφορά.
Πριν αποφασίσεις, να έχεις γραπτά συγκριτικά στοιχεία.

Πιστεύω πως σε κάθε εταιρεία, μπορείς να κάνεις καλό και χειρότερο ντηλ. Πρέπει να το παζαρέψεις όσο μπορείς τώρα, γιατί μετά την παραγγελία, είναι αργά.

mangos
08-09-2008, 19:34
ήθελα να σου πω αντί του ενός σκάφους να πάρεις 3 έχει τα μείον του:1) Όταν θα αγοράσεις ένα σκάφος με την ελάχιστη προκαταβόλη (35-40%) για 5 χρόνια το πιο πιθανό είναι δεν θα βάλεις τίποτα στην τσέπη σου, έαν το πάρεις μετρητοίς (όπως είπες και εσύ) θα πάρεις περίπου 25-30 χιλιάδες τον χρόνο επί 5 ίσον 125-150 χιλιάδες.Δηλαδή θα έχεις σχεδόν πάρει το κεφαλαίο σου πίσω.Δεν είναι προτιμότερο αυτό από το ότι στο στο τέλος της πενταέτιας να σου έχουν μείνει τρία σκάφη (πενταετίας) με ότι συνεπάγεται αυτό;


Εαν το μετρήσεις οικονομικά, συμφέρει το σενάριο με τα 3 σκάφη, αλλά δημιουργεί περισσότερο άγχος. Από τα 25 με 30 χιλ ευρώ που θα βάζεις τον χρόνο στην τσέπη σου, το μεγαλύτερο μέρος αυτών, είναι το κεφάλαιο σου, δεν είναι πραγματικό έσοδο. Εαν σκοπεύεις να τα καταναλώσεις για παράδειγμα, νομίζοντας ότι είναι κέρδη, στο τέλος το αρχικό σου κεφάλαιο θα έχει μειωθεί στο 60% του αρχικού.

mangos
10-09-2008, 07:44
Εγώ, δεν ξέρω εαν θα αγόραζα το Μπαβάρια 47 του 2009. Ας είναι καινούργιο μοντέλο...

Το σκάφος είναι τετρακάμπινο με 2 τουαλέτες, εαν δεν κάνω κάποιο λάθος, και ουσιαστικά θα ανταγωνίζεται το παλιότερο 44 και το 46.
Θα ανταγωνίζεται (στην τιμή) και το παλιότερο 49 που είναι 5κάμπινο με 3 τουαλέτες... Η τιμή του 47 θα πιέζεται προς τα κάτω από το μεγαλύτερο 49ρι.

Σαν καινούργιο μοντέλο, τον πρώτο άντε τον δεύτερο χρόνο θα νοικιάζεται, αλλά μετά, θα κατεβάσει πολύ την τιμή ναύλωσης για να ανταγωνιστεί τα άλλα παρόμοια σκάφη... (που είναι πάμπολα άλλωστε)

Τα σκάφη αυτά δεν έχουν "προσωπικότητα", σαν καμπίνες-τουαλέτες νοικιάζονται, και μια ομάδα 8 ατόμων που θέλει να νοικιάσει ένα σκάφος, συγκρίνει τιμές, ιδίως αφού το σκάφος δεν θα είναι του κουτιού.

Δεν είμαι σίγουρος εαν αυτό το σκάφος θα αποφέρει τον 3ο, τον 4ο και τον 5ο χρόνο τα έσοδα που ελπίζεις... Πρέπει να σκεφτείς και αυτόν τον παράγοντα.

vas
10-09-2008, 10:08
σαν (low budget) ενοικιαστης αυτο που εχω παρατηρηρσει εγω, χωρις να σημαινει κατι ειναι οτι απο τη αγορα λειπουν σκαφη μικροτερα των 40' .
ΠΟιος μπορει να βρει παρεα 6 και οχτω ατομα να πανε μια βδομαδα διακοπες?? εγω τουλαχιστον προτιμω να παω με λιγους καλους 4-5 ατομα, να μην τρεχω με μια μαουναρα στα νησια να δεσω, να μη θελω 5 λεπτα να ανοιξω μαιστρα κλπ. Οσες φορες πηγαμε διακοπες με 4καμπινο τελικα (για να μην εκτοξευθει το ατομικο μεριδιο) χρειαστηκε να φερουμε διαφορους ασχετους για να βγει η διαιρεση και τελικα το μετανοιωσαμε, οχι μονο λογω παρεας αλλα επειδη τα μεγαλα σκαφη γενικα ειναι λιγοτερο ευελικτα... (αντε τραβα στην αλονησσο με 50αρι...χαχα).....
Γι αυτο και τελευταια προτιμαω ενα παλιο αλλα καλοσυντηριμενο ζανο33 το 93 παρακαλω!!!

mangos
10-09-2008, 14:07
Tα δικάμπινα μικρά και τα τρικάμπινα, είναι όντως πολύ λίγα, γιατί... οι τιμές των ναύλων είναι πολύ πεσμένες, ενώ το τρέξιμο, η ευθύνη, τα ετήσια έξοδα κλπ είναι ακριβώς τα ίδια με κάποιο μεγαλύτερο σκάφος...

ΓΙΩΡΓΟΣ100
10-09-2008, 14:44
Φίλε Mango δηλαδή πιο είναι κατά την γνώμη σου το καλύτερο σκάφος εκεί γύρω στα 47 πόδι;Για ενοικίαση όμως.

mangos
11-09-2008, 07:06
Με ρωτάς δύσκολα!!!
Το ιδανικό σκάφος για ενοικίαση, εξαρτάται και από το ποιός είναι αυτός που θα το δουλέψει... Τις γνώσεις του, τις ικανοτητες του, την προώθηση του σκαφους που είναι ικανός να κάνει κλπ. Εξαρτάται και από την περιοχή που θα δουλέψει. Εξαρτάται και από την συγκυρία που θα υπάρξει τα επόμενα χρόνια... Εξαρτάται από πάρα πολλά, είναι πολύ πιο εύκολο να διαπιστώνεις τι συνέβη τα προηγούμενα χρόνια, παρά να προβλέπεις τι θα γίνει στα επόμενα.

Για παράδειγμα, γνωρίζω κάποιον που έχει ένα σκάφος 20ετίας, και κάνει ετησίως 18 με 20 καλοπληρωμένες εβδομάδες...
Οι περισσότεροι, έχουν πειστεί ότι όταν το σκαφος γίνει 4-5 χρονών, είναι "γέρικο" για ναύλωση... Άρα, αυτός με το παλιό σκάφος που δουλεύει και κονομάει, αποδεικνύει ότι οι κανόνες είναι για να έχουν και εξαιρέσεις.

Ένα παλιό μοντέλο της Μπαβάρια, 41 πόδια, ήταν τετρακάμπινο... Επειδή είναι παλιό, κι επειδή μπορεί να νοικιαστεί φθηνά (λόγω μεγέθους αλλά και της παλαιότητας), δουλεύει σαν τρένο!!! Εγώ δεν θα ήθελα να νοιιάσω τέτοιο σκάφος, αλλά... θα ήμουνα πολύ χαρούμενος εαν ήμουνα ιδιοκτήτης του...

Εγώ πιστεύω πως για να ανέβει το (οικονομικό) επίπεδο του τουρισμού μας, θα προτιμούσα σκάφη 50 ποδιών δικάμπινα, με μια μικρή καμπίνα επιπλέον, για τον σκίπερ. Τέτοια σκάφη δεν υπάρχουν στην Ελλαδα, αλλά και τέτοια σκάφη δεν θα περιμένεις σοβαρή βοήθεια για να βρεις ναύλα από τα περισσότερα γραφεία, πρέπει να το προωθήσεις κυρίως μόνος σου...
Αλλά η αγορά δεν συμφωνεί μαζί μου, εαν βγεί ένα εξακάμπινο στα 45 πόδια, θα μαζέψει όλο το χαρτί, ας είναι σαν σαρδέλες οι επιβάτες!!!
Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που νοικιάζουν σκάφη, δεν κοιτάνε την ποιότητα, την ασφάλεια, την άνεση, την πολυτέλεια κλπ αλλά τους ενδιαφέρει κυρίως η τιμή ανά άτομο...

Τα μικρά σκάφη, στοιχίζουν σχεδόν το ίδιο σε έξοδα συντήρησης και απαιτούν τον ίδιο ακριβώς χρόνο απασχόλησης... Αλλά το έσοδο τους είναι πολύ μικρό. Αξίζει να τρέχεις, να πλένεις, να περιμένεις, να έχεις την ευθύνη, κλπ για να βγάλεις λιγότερα?

mariner
11-09-2008, 08:29
Η συζήτηση θα έπρεπε να ξεκινήσει με τα αξιώματα:

1. Το σκάφος είναι μόνο για ένα ζευγάρι (έως 50 πόδια).

2. Το σκάφος είναι μόνο για μια οικογένεια (όσο μεγάλο και μεγάλη να είναι).

3. Το σκάφος είναι μόνο για αντροπαρέα (όσο μικρό και μεγάλη να είναι).

Άρα το μέγεθος του σκάφους πρέπει να είναι ανάλογο με το target group που απευθύνεται.

synodigos
11-09-2008, 10:34
Φίλε Mango δηλαδή πιο είναι κατά την γνώμη σου το καλύτερο σκάφος εκεί γύρω στα 47 πόδι;Για ενοικίαση όμως.

κοιταξε αν θελεις το jeanneau 49.ειναι τετρακαμπινο με 4 τουαλετες.πολυ καλη επιλογη για τσαρτεταδικο καθως οπως προανεφερε ο vas στα μεγαλα σκαφη υπαρχουν ναυλα απο εταιροκλιτες παρεες.ψαχνουν σκαφη που να εχει το καθε ζευγαρι δικια του τουαλετα.Και αυτο το σκαφος ανταγωνιζεται δυο κατηγοριες: τα 45αρια και τα 50+.

mangos
11-09-2008, 14:51
κοιταξε αν θελεις το jeanneau 49.ειναι τετρακαμπινο με 4 τουαλετες.πολυ καλη επιλογη για τσαρτεταδικο καθως οπως προανεφερε ο vas στα μεγαλα σκαφη υπαρχουν ναυλα απο εταιροκλιτες παρεες.ψαχνουν σκαφη που να εχει το καθε ζευγαρι δικια του τουαλετα.Και αυτο το σκαφος ανταγωνιζεται δυο κατηγοριες: τα 45αρια και τα 50+.

Όντως!!!
Κι από τιμή?

ΓΙΩΡΓΟΣ100
11-09-2008, 22:32
Πολλύ καλό σκάφος αλλά αρκετά ακριβό για την δουλειά που προορίζεται.

mangos
12-09-2008, 07:55
Αυτό που έχει μεγάλη σημασία δεν είναι η τιμή που αγοράζουμε ένα σκάφος, αλλά η τιμή μεταπώλησης του.
Την "επένδυση" των χρημάτων σε κάποιο επαγγελματικό σκάφος, πρέπει να την μετράς σαν καθαρά έσοδα κάθε χρόνο συν την τιμή της μεταπώλησης. Επίσης, τρομερά σημαντικό είναι τι ζητάει η αγορά.

Πιθανόν κάποιο ακριβότερο σκάφος, να αξίζει τα επιπλέον χρήματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι πελάτες θα ζητάνε αυτό το σκάφος για να το νοικιάσουν.

Η αγορά έχει συνηθίσει να ζητάει Μπαβάρια, και να πληρώνουν με βάση τον τιμοκατάλογο των Μπαβάρια. Όταν μεταπουλάς ένα σκάφος, μπορεί η αρχική του αξία να ήτνα μεγαλύτερη, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πουληθεί εύκολα ακριβότερα από άλλα ομοειδή σκάφη που πιθανόν να προσφέρονται στην αγορά σε δελεαστικότερες τιμές, γιατί η αρχική τους αξία ήταν φθηνότερη...

synodigos
16-09-2008, 03:07
Όντως!!!
Κι από τιμή?

Με ολο το πακετο εξοπλισμου στην εκδοση 4cab 4wc με κοντη καρινα και 110hp yanmar αγγιζει τα 300 χιλιαρικα. Τα λεφτα ειναι πολλα αλλα κατ'εμε:
α/καμια σχεση ποιοτητας με τα bavaria
β/αφου θα χρεωθεις που θα χρεωθεις κανε το μεγαλο κολπο και παρε κατι που να ζητα η αγορα.Οταν μπαινεις στην αγορα με ενα bavaria 36 εχεις να ανταγωνιστεις εκατονταδες σκαφη.Οταν μπαινεις με ενα τετοιο σκαφος εχεις απεναντι σου σαφως λιγοτερους.

mangos
16-09-2008, 07:01
Με ολο το πακετο εξοπλισμου στην εκδοση 4cab 4wc με κοντη καρινα και 110hp yanmar αγγιζει τα 300 χιλιαρικα. Τα λεφτα ειναι πολλα αλλα κατ'εμε:
α/καμια σχεση ποιοτητας με τα bavaria
β/αφου θα χρεωθεις που θα χρεωθεις κανε το μεγαλο κολπο και παρε κατι που να ζητα η αγορα.Οταν μπαινεις στην αγορα με ενα bavaria 36 εχεις να ανταγωνιστεις εκατονταδες σκαφη.Οταν μπαινεις με ενα τετοιο σκαφος εχεις απεναντι σου σαφως λιγοτερους.
Έχει λογική αυτό που λες. Βέβαια, δεν μιλούσαμε για Μπαβάρια 36 αλλά για το 47. Και από ότι φαίνεται, είναι καμμιά εκατοστή χιλιάδες η διαφορά. Εαν θεωρήσουμε σταθερή την απώλεια αξίας ενός σκάφους στην πενταετία στο 60% περίπου, στο ένα θα χάσεις 120 χιλιάρικα, στο άλλο 80 χιλ.

Εαν δεχτούμε ότι σε 5 χρόνια το Ζανώ θα κάνει 180 χιλιάρικα, πόσο εύκολο θα είναι να τα πάρεις αυτά τα λεφτά, όταν (σε σταθερές τιμές χωρίς πληθωρισμό) ο υποψήφιος αγοραστής θα βρίσκει με τα ίδια λεφτά ένα καινουργιο Μπαβάρια... Το ένα θα θεωρείται (κακώς κατ εμέ...) σχεδόν τελιωμένο από ναύλα, ενώ το άλλο, ότι και να είναι, θα είναι ένα καινούργιο σκάφος με μέλλον στα ναύλα...

Αυτό, θα πιέζει ακόμα περισσότερο την τιμή του μεταχειρισμένου Ζανώ. Γι αυτό είμαι υπερ του Μπαβάρια, χωρίς να σημαίνει ότι θα το προτιμουσα για ιδιωτική χρήση... Εδώ μιλάμε για καθαρά επαγγελματική χρήση-εκμετάλλευση.

mangos
16-09-2008, 07:05
Άσε και το άλλο... Η αγορά, έχει συνηθίσει να ζητάει Μπαβάρια. Ο πελάτης που νοικιάζει ένα σκάφος, πιο πολύ ενδιαφέρεται για την τιμή ναύλωσης, και λιγότερο για το πιο είναι καλύτερο ή χειρότερο σκάφος. Μπορεί λοιπόν ο ανταγωνισμός να είναι μικρότερος, αλλά είναι και η ζήτηση πάρα πολύ μικρότερη.

Κουμπαρος
16-09-2008, 08:07
Νομίζω υπάρχει και αυτή η λύση:
Αν απλά θέλεις να 'δοκιμάσεις' αυτό το είδος επιχείρησης με μόνο ένα σκάφος και βλέψεις να κρατήσεις το σκάφος όταν τελειώσει η 'θητεία' του (είτε ως καθαρά ιδιωτικό ή έστω με λίγα ναύλα όσο να βγαίνουν τα έξοδα του) τότε αξίζει να πληρώσεις κάτι περισσότερο αρχικά για το jeanneau. Αν ο σκοπός όμως είναι να επεκταθείς με περισσότερα σκάφη τότε το κόστος θα είναι τεράστιο.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
16-09-2008, 20:29
Και κάτι άλλο παιδιά,τι είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα σκάφος με μετρητά ή με δόσεις (35% προκαταβολή) και εξόφληση σε 5 χρόνια;

synodigos
16-09-2008, 23:25
Και κάτι άλλο παιδιά,τι είναι προτιμότερο να αγοράσεις ένα σκάφος με μετρητά ή με δόσεις (35% προκαταβολή) και εξόφληση σε 5 χρόνια;
σαφως με δοσεις.αλλιως δεν πιεζεις την εταιρια να σε γεμίσει ναυλα.

mangos
22-09-2008, 17:03
Διάβασε και το θέμα: http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=116094#post116094

mangos
04-10-2008, 09:18
Δεν έχω κληρονομικό χάρισμα προφητείας, αλλά...
πολύ φοβάμαι πως η ερχόμενη χρονιά (και οι επόμενες ίσως) θα είναι πολύ κακή για την εκμετάλλευση σκάφους.

Ήδη, η πτώση του δολαρίου τα τελευταία χρόνια έχει οδηγήσει στο να εξαφανιστούν οι Αμερικάνοι τουρίστες από την χώρα μας, αλλά και από τους άλλους Ευρωπαίκούς τουριστικούς προορισμούς, με αποτέλεσμα να υπαρχουν τρομερά φθηνές προσφορές σε άλλους τουριστικούς προορισμούς (πχ ξενοδοχεία της Ισπανίας), με αποτέλεσμα κάποιοι Ευρωπαίοι που θα σκεφτόντουσαν να κάνουν θαλάσσιο τουρισμό στην Ελλάδα, να προτιμούν άλλες διακοπές.

Η αύξηση της τιμής του πετρελαίου έχει επίσης ελαχιστοποιήσει τις προσφορές στα αεροπορικά εισητήρια, ειδικά στην τουριστική σεζόν.

Η τρομοκρατολογία, η ψυχροπολεμική ψυχολογία που επικρατεί, επίσης δεν είναι βάση ανάπτυξης του τουρισμού.

Αλλά τα χειρότερα, δεν τα έχουμε δει ακόμα, και φοβάμαι πως του χρόνου τα πράγματα δεν θα είναι καθόλου καλά. Και αυτό γιατί, τα προβλήματα της Αμερικάνικης οικονομίας και η κατάρρευση του τραπεζικού τους συστήματος, ότι ενέσεις κιαν του κάνουν, δημιουργούν ακόμα πιο κακή ψυχολογία για διακοπές.

Εαν δε συνυπολογίσουμε τις συνέπειες ντόμινο στην Ευρώπη, τα πράγματα δεν φαίνονται ρόδινα.

Ήδη, τα επιτόκια έχουν ανέβει, και η λήψη δανείου για να αγοράσει κάποιος ένα σκάφος επαγγελματικό έχει δυσκολέψει, τα δε μικρά περιθώρια κέρδους από την εκμετάλλευση του σκάφους μικραίνουν ακόμα περισσότερο.

Σε εποχές ύφεσης, ο κόσμος το πρώτο πράγμα που μειώνει είναι την διασκέδαση και τις διακοπές.

Κάποια γραφεία στην Ελλάδα, ήδη έχουν κάνει μεγάλη μείωση της τιμής ενοικίασης των σκαφών τους. Πως θα βγει λοιπόν η επένδυση σε ένα καινούργιο σκάφος?

vas
06-10-2008, 06:52
μόλις περιέγραψες αυτό που λένε στις ειδήσεις "η κρίση διαχέεται στην πραγματική οικονομία"....

ionianskipper
07-12-2008, 21:04
Πολυ καλο θεμα και πολυ καλη ενημερωση απο τον ΜΑΝΓΚΟ που φενετε οτι ειναι τις δουλιας ανθρωπος.
Απλως θα ηθελα απο την εμπειρια μου να πω δυο πραγματα.
1.Για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα χασεις αλλα θα κερδισεις απο αυτη την δουλια θα πρεπει το σκαφος να κανει 140-150 ημερες το χρονο για 5 χρονια οπωσδηποτε.
2.Ολες τις συντηρησεις και μεταφορες πρεπει να τις κανει ο ιδιοκτητης.
3.Να ελλιμενιζετε το σκαφος με φνηνα λιμενικα τελη τους χειμερινους μηνες.
4.Να ασχοληθεις καθημερινα τον χειμωνα (για κλεισιμο ναυλων) και το καλοκαιρι (για εξυπηρετηση πελατων)
και 5.μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ σε εταιρειες που ριχνουν καθε χρονο ΚΑΝΟΝΙΑ.
Εαν τωρα μπορεις να τα κανεις αυτα τοτε προχωρα ΑΦΟΦΑ εαν οχι τοτε η καλυτερη λυση για εμενα ειναι ενα φνηνω αλλα καλα συντηρημενω ιστιοπλοικο μεχρι 12 μετρα που τωρα λογω τις ΥΦΕΣΗΣ θα μπορεις να διαλεξεις οτι σου αρεσει.

Κύρκος
19-08-2009, 17:48
... γενικά, ένα σκάφος αξίας 175 χιλιάδων, θα σου φέρει μικτά έσοδα στην καλύτερη γύρω στις 30-35 χιλιάδες ευρώ, και θα αντιμετωπίσεις έξοδα (μαρίνας, ασφάλειας, χειμερινής συντήρησης, μικροζημιές κλπ) τουλάχιστον 10-12 χιλιάδων ευρώ, άρα στο τέλος της χρονιάς θα βγάζεις γύρω στα 20 χιλιάρικα καθαρά στην τσέπη σου, σε ιδανική κατάσταση μπορείς να φτάσεις και τα 25 χιλιάρικα.

Σε μια πενταετία, το σκάφος θα θεωρείται παλιό και τελειωμένο για την αγορά. Τότε θα αξίζει το πολύ γύρω στα 100 χιλιάρικα, σαν μεταχειρσιμένο, οπότε τελικά, στην καλύτερη των περιπτώσεων συνολικά στην τσέπη σου, θα έχουν μπει συνολικά από τα ναύλα και από την μεταπώληση γύρω στα 200-220 χιλιάρικα, άρα όλη η ευθύνη σου, το τρέξιμο, ο κόπος σου, θα σου έχουν αποφέρει στην καλύτερη γύρω στα 10 χιλιάρικα ετησίως, πιθανόν και ελάχιστα παραπάνω, αλλά το πιο πιθανόν λιγότερα.

Αν εσύ νομίζεις ότι αξίζει, κάντο!!!


Mango,

με τα δεδομένα που είπες, είναι απλά μαθηματικά, δεν αξίζει η επένδυση. Βεβαίως το σκάφος είναι κάτι περισσότερο από επένδυση και τα υπόλοιπα που ανέφερες, σε συνέχεια του πιο πάνω quotation, είναι πολύ λογικά και, προσωπικά, συμφώνησα απόλυτα μαζί σου.

Δεν έχετε βάλει κανένα νέο μήνυμα από τα πέρυσι και έχω την περιέργεια πώς πάει η φετινή χρονιά. Ο λόγος που γράφω όμως, είναι η απορία που έχω, κατά πόσο κάποιος θα μπορούσε να προχωρήσει με την αγορά ενός σκάφους και να το ενοικιάζει (με τον ίδιο σαν skipper) μόνο τα Σαββατοκυρίακα.
Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να δουλέψει; Πόσα θα έβγαζε κάποιος αν δούλευε το σκάφος από Παρασκευή απόγευμα μέχρι το βράδυ της Κυριακής;

Όσον αφορά τα ετήσια έξοδα, θα μπορούσε να κάνει κάποιος μια ανάλυση από τι απότελούνται;

mangos
20-08-2009, 07:16
Πράγματι, απλή αριθμητική είναι. Όμως, όταν σου μπει το μικρόβιο να αγοράσεις σκάφος, παραμυθιάζεσαι ότι θα παίρνεις την χι-ψι ετήσια απόδοση, και τα πιστεύεις πολύ εύκολα, γιατί αυτοί που σου πουλάνε το σκάφος, έχουν 20 και πλέον χρόνια εμπειρία να σε κοιτάνε στα μάτια και να σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις...

Όποιος αμφιβάλλει, ας κάνει μια βόλτα από το Καλαμάκι, μόλις δει κάποιον ιδιοκτήτη σκάφους, ας τον ρωτήσει. 99,9% θα του πει την αλήθεια.

Να νοικιάζεις ένα σκάφος, μόνο Σαββατοκύριακα? Για ποιό λόγο όχι παραπάνω, εαν έχεις πελάτη?

Το ετήσιο κόστος ενός σκάφους αξίας 150-200 χιλιάδων ευρώ είναι:

μαρίνα, περίπου 2500 ευρώ τον χρόνο
ασφάλεια, περίπου 2000 ευρώ τον χρόνο
έξοδα συντήρησης, μουράβιες, βάλε-βγάλε, αναλώσιμα, μηχανικός, κλπ
λογιστής, ασφαλιστικές εισφορές, ΦΠΑ, επιθεωρήσεις σκάφους-σωστικών, τέλη, κλπ
Ανά κάποια χρόνια, αντικατάσταση κάποιου εξοπλισμού, όπως πανιά, μπαταρία επιρμπ, κλπ
Έκτακτα έξοδα-μικροζημιές.
Εαν τα βάλεις κάτω με μολύβι και χαρτί, μαζεύονται 10 με 12 χιλιάρικα. Εαν μιλάμε, για καινούργιο σκαφος (για να μπορεί να δουλεύει με τον τρόπο που δουλεύει η αγορά), τότε πρέπει να συνυπολογίσεις στο ετήσιο κόστος και το ότι ένα σκάφος που κάνει καινούργιο 175 χιλιάρικα ας πούμε, σε 5-6 χρόνια θα κάνει το πολύ 100 χιλιάρικα, πιθανόν και ακόμα λιγότερο.

mangos
20-08-2009, 07:21
Φέτος, πέφτει πολύ κλάμα στην αγορά. Υπάρχει πτώση άνω του 30% στις αφίξεις πελατών, και μεγάλες εκπτώσεις στις τιμές ναύλωσης. Μόνο τον Αύγουστο κουνήθηκαν κάπως τα πράγματα, αλλά αυτό δεν αλλάζει την εικόνα. Ακόμα και στο τέλος Ιουλίου, στον Σαρωνικό, τα λιμάνια ήταν άδεια, και το Καλαμάκι γεμάτο σκάφη. Εαν κατέβεις τώρα στο Καλαμάκι, θα το δεις άδειο, αλλά εαν πας σε 10 ημέρες, θα δεις άλλη εικόνα.

vas
20-08-2009, 09:37
"γιατί αυτοί που σου πουλάνε το σκάφος, έχουν 20 και πλέον χρόνια εμπειρία να σε κοιτάνε στα μάτια και να σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις..."

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ κορυφαια διατυπωση!!!!

Κύρκος
21-08-2009, 17:08
Να νοικιάζεις ένα σκάφος, μόνο Σαββατοκύριακα? Για ποιό λόγο όχι παραπάνω, εαν έχεις πελάτη?



Mangos, ευχαριστώ για την απάντηση και για να απαντήσω στην δική σου ερώτηση πρέπει να σου πω ότι είμαι ένα μπατηράκι που ψάχνει να βρει την 'πατέντα' για να έχει μερικές εκδρομές τον χρόνο με ιστιοφόρο.

Αυτό που σκέφτομαι είναι περίπου αυτό που έχεις πει και εσύ πιο πάνω:


Δηλαδή, ενώ σαν επαγγλεματικό θα πληρώνεσαι την χαμένη αξία του σκάφους και τα λειτουργικα΄του έξοδα, σαν ιδιωτικό μόνο θα πληρώνεις...

Βέβαια, η θυσία δεν είναι μικρή: θυσιάζεις χρόνο, κόπο, αποκτάς άγχος, ευθύνες κλπ, αλλά... όταν το σκάφος θα είναι ελευθερο, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και για δικούς σου λόγους, χωρίς να έχεις κόστος.


Δεν θα γράψω περισσότερα για το τι έχω κατά νου επειδή το μήνυμα ίσως διαβάζουν περισσότερο άτομα που σκέφτονται να κάνουν επάγγελμα την αγορά σκάφους και δεν είναι πρέπον να δημιουργώ ενοχλητικά 'απόνερα'. Εξάλλου η συγκεκριμένη σκέψη είναι ίσως πιο διασκεδαστική και ψυχεδελική όσο παρεμένει ιδέα παρά όταν (αν ποτέ γίνει αυτό) πραγματοποιηθεί.

Αυτό που θα γράψω όμως, διότι νομίζω πως σε κάποιον θα μπορούσε να είναι χρήσιμο, είναι μια πρόχειρη ανάλυση των δεδομένων που καλοπροαίρετα μας προσέφερε ο Mangos.

Λοιπόν:

Με μέσο ακάθαρτο εισόδημα €32'500 το χρόνο και μέσο ετησιο έξοδο €11'000, υπολογίζουμε το μέσο καθαρό εισόδημα σε €21'500.
Τα χρόνια που θα δουλέψει το σκάφος και θα φέρνει το πιο πάνω μέσο εισόδημα είναι 5.
Στο τέλος αυτών των 5 ετών, η μελλοντική αξία της επένδυσης μας θα είναι €100'000
Αυτό που μας μένει να ξέρουμε (για να βρουμε την αξία μιας τέτοιας επένδυσης) είναι το ποσοστό απόδοσης που θέλουμε. Αυτό δεν μπορεί να είναι λιγότερο από το καταθετικό επιτόκιο ή ακόμα λιγότερο από το επιτόκιο που θα μας χρέωνε μια τράπεζα για να χρηματοδοτήσει ένα τέτοιο εγχείρημα μας. Έστω ότι το ποσοστό απόδοσης που θέλουμε είναι το 8% (είναι το ελάχιστο που θα ζητούσε κάποιος νομίζω).
Για να χρησιμοποιήσουμε και λίγο την MS Excel, η φόρμουλα είναι ως εξής:

=PV(0,08; 5; 21500; 100000) = -153'901

Δηλαδή, το μέγιστο που αναμένεται να πληρώσει κάποιος για μια επένδυση με τα πιο πάνω δεδομένα είναι €154000 περίπου. Σημειώστε ότι αν το ποσοστό απόδοσης που ζητούμε είναι περισσότερο π.χ. 15% τότε η αξία της επένδυσης μειώνεται έτι περισσότερο. Τα συγκεκριμένα στοιχεία ήταν για σκάφος αξίας €175'000. Δηλαδή είναι μια επένδυση που 'αξίζει' μείον €20'000 αν δεν βρεις τρόπο να αλλάξεις τα νούμερα.

Μια ακόμα ερώτηση, ενδεχομένως αφελής:
Τα τριψίματα, μουράβιες κλπ μπορείς να τα κάνεις σε όποιο χώρο διαλέξεις ή πρέπει να γίνονται σε ειδικούς χώρους; Ουσιαστικά ρωτώ κατά πόσο θα μπορείς να τα κάνεις σε δικό σου χώρο (π.χ. κάπου κοντά στην μαρίνα) για να γλυτώσεις έξοδα ή θα πρέπει να γίνονται σε καρνάγιο;

mangos
22-08-2009, 08:59
Είσαι έτοιμος να πέσεις στην παγίδα!!! :p

Λοιπόν, τα νούμερα μπορούν να σε ξεγελάσουν πολύ εύκολα. Πράγματι, υπάρχουν οι εξαιρέσεις που κερδίζουν χρήματα από την ενοικίαση σκαφών. Το επάγγελμα μπορεί να είναι κερδοφόρο. Αλλά, η πραγματικότητα είναι διαφορετική:

Εαν είσαι άνεργος ή ανεπάγγελτος, εαν έχεις χρόνο, εαν πιάνουν τα χέρια σου αλλά παρόλα αυτά δεν δουλεύεις, εαν μιλάς ξένες γλώσσες, εαν είσαι ικανός να αναπτύξεις καλές σχέσεις με τους ναυλομεσίτες, και βρεις τρόπο να κάνεις και απ ευθείας πωλήσεις, τότε όντως μπορεί αυτό το επάγγελμα να αποδειχτεί κερδοφόρο.

Τελικά, τα απαραίτητα χρηματα για να αγοράσει κάποιος ένα σκάφος, καθώς και την δυνατότητα δανειοδότησης, δεν την έχει ο πιο πάνω που περιγράφω. Την έχουν άνθρωποι που έχουν κάποιο άλλο κύριο επάγγελμα, που ήδη έχουν περιορισμένο χρόνο, που ήδη κουράζονται από την κύρια τους εργασία. Έτσι, το 99% όσων αποκτούν τελικά επαγγελματικό σκάφος, δεν κάνουν μόνοι τους την παρακολούθηση του σκάφους, δεν κάνουν μόνοι τους τα τσεκ ιν και τσεκ αουτ των πελατών, την συντήρηση, την επισκευή των μικροζημιών, κλπ. Όλο το κέρδος που βγάζει αυτή η δολειά, αποροφάται από αυτούς που αναλαμβάνουν αυτές τις εργασίες.

Θα μου πεις, πως εσύ, θα τα κάνεις μόνος σου... Αλλά, όταν ένα κύκλωμα ζει και συντηρείται από τους άλλους, εσύ θα είσαι αυτός που τους στερεί το επιπλέον κέρδος, απομονώνεσαι και θεωρείσαι χειρότερος κι από λεπρό.

Από την άλλη, εαν κάνεις όλη την δουλειά που απαιτείται, τότε... αυτό που πληρώνεσαι από το σκάφος σου, δεν είναι η απόδοση της επένδυσης των χρημάτων που ξόδεψες για την αγορά του σκάφους, αλλά η αποζημίωση της εργασίας που κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Εαν το δούμε σαν επένδυση, ένα διαμερισματάκι που θα αγόραζες με τα ίδια χρήματα, θα σου προσέφερε κάθε μήνα ένα ενοίκιο, και στο τέλος κάποιου χρονικού διαστήματος, θα το μεταπωλήσεις πιο ακριβά από ότι αρχικά ξόδεψες για να το αγοράσεις. Και με μοναδική εργασία, την συλλογή του ενοικίου. Ενώ με το σκάφος, το φαινομενικό κέρδος, δύσκολα καλύπτει την χαμένη υπεραξία (αυτό συμβαίνει στην πράξη), και για να μείνει κάποιο κέρδος, πρέπει να μετατραπείς σε Μπομπ τον μάστορα, και μάλιστα κακοπληρωμένο!!!

mangos
22-08-2009, 09:06
Εαν είσαι μπατηράκι, κάνε ότι κάνει και ο γιός μου: Οργάνωσε φίλους και γνωστούς, και κάνε γκρουπάκια 6-8 ατόμων, κι εσύ θα είσαι ο σκίππερ!!!

Θα μοιάζονται αυτοί το κόστος, κι εσύ θα κάνεις αυτό που γουστάρεις, εντελώς δωρεάν.

Με τον χρόνο, θα αποκτήσεις εμπειρία, θα πληρώνεσαι και για το σκιππεριλίκι σου, 120 με 140 ευρώ την ημέρα, όχι απο τους κολητούς σου που αρχικά θα οργανώνεις, αλλά από τους πιο τρίτους, που σιγά σιγά θα καταφέρεις να οργανώνεις. Έτσι, θα αποκτήσεις τόση εμπειρία, που θα είσαι έτοιμος να πας σκίππερ και σαν πραγματικός επαγγελματίας.

Αυτό κάνουν και πολλοί ξένοι, που νοικιάζουν σκάφη στην χώρα μας.

Κύρκος
22-08-2009, 13:03
Το στοιχείο της "εξίσωσης" που δεν μπορώ να το αντιληφθώ είναι γιατί στα 5 χρόνια το σκάφος να μην είναι πλέον εμπορεύσιμο. Αυτό από την μια σημαίνει ότι ο πελάτης είναι απαιτητικός και ζητά καινούργιο σκάφος (όπως το έχετε θέσει) και από την άλλη ότι η αγορά προσφέρει αυτό που ζητά ο πελάτης. Δηλαδή παρά τα δυσχερή οικονομικά δεδομένα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, υπάρχουν επιχειρηματίες που συνεχώς αναβαθμίζουν τον στόλο των charter τους. Ίσως η απάντηση στο μικρό περιθώριο κέρδους είναι αυτή που διάβασα πιο πάνω:

Πως αυτή η δουλειά, γίνεται επάγγελμα?
Όταν πάρεις 3-4 σκάφη, και σαν μοναδική σου απασχόληση έχεις αυτά.

Γιατί έτσι, ελαχιστοποιείς τα έξοδα, και το μικρό κέρδος που αφήνει το κάθε σκάφος, μεγαλώνει κατά λίγο, πολλαπλασιάζεται δε επί 3 ή 4 ανάλογα τον αριθμό των σκαφών.


Αλλά νομίζω πως τους περισσότερους στεριανούς (ξέρω πως με εμένα αυτό ισχύει) γοητεύει περισσότερο η ιδέα ενός ιδιόκτητου σκάφους, και ας μην αφήνει κέρδος, παρά το τρέξιμο για πολλά σκάφη και να το κάνεις αυτό βιοποριστικά.

Τι τα θες, ίσως είναι απλώς οι ζέστες του καλοκαιριού και γι'αυτό μπαίνουν αυτές οι ιδέες στο μυαλό... ή είναι αυτό που είπε και ο ποιητής:
"Όλους τους ξέμπαρκους τους τρώει το σαράκι"

consultant
23-08-2009, 01:30
Ας μου επιτραπεί να αναφέρω ένα πραγματικό περιστατικό.
Κάποιος <<μεγάλος και τρανός>> του γιώτιγκ σήμερα πριν από 20 χρόνια είχε πει σε κάποιο skipper που είναι 64 χρονών σήμερα. Ρε ΑΝΤΩΝΗ η Ελλάδα έχει 10.000.000 ανθρώπους... δεν θα βρώ κάθε χρόνο 10 ηλίθιους να τους πωλήσω 10 σκάφη (επαγγελματικά)?
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά σήμερα ελάχιστοι είναι κερδισμένοι πραγματικά από αυτή την <<μπίσνα>> ...νομίζω ο αριθμός δύσκολα ξεπερνά τους 10 με 20(εννοώ τα τελευταία 10 χρόνια).
Το επάγγελμα είναι καλό πλέον για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε σκάφος των ονείρων του για να αποφύγει τους φορολογικούς ελέγχους με ότι αυτό συνεπάγεται και να κάνει ζημιά στον επαγγελματία που την βγάζει δύσκολα πλέον καταβάλοντας ετησίως το ανάλογο ποσό-χαράτσι.
Το χαράτσι πάντως είναι για τον επαγγελματία το ποσό δε είναι για τους...
Λυπάμαι αυτή είναι η πραγματικότητα...και σε μένα το μόνο που έμεινε μετά από 20 χρόνια είναι η εμπειρία αλλά και η πικρία παρόλο που πρόλαβα και έφυγα απο την δουλειά αυτή τον 5/2008.

mangos
23-08-2009, 11:27
Η θάλασσα με τα κορόιδα είναι ατελείωτη, εγώ δεν θα βρω 10 από αυτούς κάθε χρόνο? ήταν η ακριβής ρήση...
Ένας άλλος, που βλέπει τα ραδίκια ανάποδα, είχε πει το άλλο: Μόλις κόψεις το κεφάλι ενός κορόιδου, ξεφυτρώνουν άλλα 2!!!

Και όμως, η δουλειά θα μπορούσε να είναι κερδοφόρα. Δεν ξέρω καμμία επιχείρηση, που θα επιβίωνε, εαν κάποιος "νταβατζής" έπαιρνε το 40 με 45% από τα ακαθάριστα έσοδα!!! Οι διάφοροι μη επαγγελματίες, που για να αποκτήσουν σκάφος άφησαν στα χέρια των επιτηδείων τα σκάφη τους προς εκμετάλλευση, που παγίωσαν νοοτροπίες και προμήθειες τέτοιες, που πνίγουν κάθε πιθανότητα υγιούς ανταγωνισμού και ορθολογικής ανάπτυξης του κλάδου.

mangos
23-08-2009, 11:28
Η θάλασσα με τα κορόιδα είναι ατελείωτη, εγώ δεν θα βρω 10 από αυτούς κάθε χρόνο? ήταν η ακριβής ρήση...


Έτσι το ξέρω εγώ...

mikest
23-08-2009, 23:27
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα ,

Μια ερώτηση απο ένα σχετικά εσχετο για να μπορέσω να καταλάβω ορισμένα πράγματα .

Ποια ειναι τα ετήσια έξοδα ενος σκάφους 40' ποδών ?

Ελπίζω να μην σας '' ζαλίζω"

Mikest

mangos
24-08-2009, 08:44
σαν έσοδα, δύσκολα θα πάρεις καθαρά πιο πολλά από 170 με 180 ευρώ την ημέρα, μέσο όρο. Εαν κάνει 130-140 ημέρες όσο είναι καινούργιο, τα αναμενόμενα καθαρά έσοδα θα είναι γύρω στις 20 με 22 χιλιάδες ευρώ. Τα έξοδα, ελιμενισμός, ασφάλεια, βάλε-βγάλε, μουραβιες, μηχανικός, αναλώσιμα, έξοδα συντήρησης κλπ, είναι τάξης μεγέθους 8 με 10 χιλιάδες ευρώ. Ετησίως, θα χάνει 10-12 χιλιάδες ευρώ από την αξία του. Πάνω κάτω, τα έσοδα είναι ίσα με τα έξοδα. Όλα αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι τα περισσότερα, θα τα κάνεις μόνος σου, γιατί εαν πληρώνεις συντηρητή με τον μήνα, τσεκ ιν και τσεκ άουτ, κλπ, τότε τα έξοδα θα είναι πολύ περισσότερα. Από εμπειρία, όταν δεν κουνάς το δαχτυλάκι του, τα έξοδα εκτοξεύονται στα 15 με 17 χιλιάρικα.

Όσο θα παλιώνει, θα μειώνονται οι μέρες και η τιμή του ναύλου, θα μειώνεται αντίστοιχα και η απώλεια αξίας.

Εαν καταφέρεις να κάνεις δικά σου ναύλα, τότε θα ελπίζεις σε μεγαλύτερη τιμή ανά ημέρα, αλλά... θα ξεχάσεις τα περισσότερα γραφεία, θα μπεις μπλακ λιστ, με αποτέλεσμα να μειώνονται πολύ οι μέρες που είναι εφικτό να νοικιάσεις το σκάφος σου, έστω κι αν η τιμή είναι μεγαλύτερη.

Εγώ για παράδειγμα, κάνω 40-60 καλοπληρωμένες ημέρες, και έχω έσοδα αντίστοιχα με το να έκανα 120 και πλέον ημέρες, μέσα από το κύκλωμα των ναυλομεσιτών. Ο δρόμος που εγώ επέλεξα, ήταν ο πιο δύσκολος, αλλά μετά από 1-2 πέτρινα χρόνια, κατάφερα να εσοδεύω, ενώ το σκάφος μου είναι 8 ετών και με την λογική της αγοράς, θα είχε προ πολλού αποσυρθεί...

mangos
25-08-2009, 08:54
Γνωστή εταιρεία, που μετράει τα κεφάλια των κορόιδων-πελατών της, τους υποχρεώνει να υπογράψουν συμβόλαιο, βάσει του οποίου όχι μόνο δεν ειπράττει ο πελάτης τους-πλοιοκτήτης προκαταβολή για τα ναύλα που κλείνει η εταιρεία, αλλά της δίνει το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή να μεταφέρει το ναύλο από σκάφος πελάτη της σε άλλο σκάφος, χωρίς να αποζημιώνεται ο πρώτος πλοιοκτήτης για την ακύρωση!!!

Τέτοια είναι η κατάσταση ομηρείας, που όχι μόνο αποδέχονται τέτοιους όρους οι πλοιοκτήτες, δεν τολμάνε ούτε να διαμαρτυρηθούν, για να μην κλείσει η πόρτα σε μελλοντική συνεργασία...

Η τακτική των γραφείων, απλή και προφανής: Κλείνουν από τον Φεβρουάριο το σκάφος σου με δήθεν ναύλο, σου δίνουν μια νετ τιμή χαμηλή γιατί δήθεν είναι έρλυ μπούκινγκ κλπ, και σου κρατάνε το σκάφος σου. Εαν κλείσει ο ναύλος τελευταία στιγμή, εσένα θα σου δώσουν την χαμηλή συμφωνηθείσα τιμή, και αυτοί θα πουλήσουν όσο πιο ακριβά μπορέσουν το ναύλο στην υψηλή περίοδο. Αλλιώς, θα στο ακυρώσουν τελευταία στιγμή, κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Εαν ο ναύλος είναι πραγματικός, τότε σε έχουν εσένα κρατημένο, και τελευταία στιγμή βρίσκουν κάποιο παρόμοιο σκάφος που είναι ανοιχτό και ο ιδιοκτήτης απελπισμένος, και του τον πασάρουν τον ναύλο ακόμα πιο φτηνά, κι έτσι κερδίζουν οι ίδιοι περισσότερα. Εαν δεν βρεθει σκάφος, τότε παίρνεις εσύ τον ναύλο.

Εαν τολμήσεις να γκρινιάξεις, είσαι τελειωμένος από τον χώρο: Θα κατηγορηθείς ότι είσαι κακότροπος και προβληματικός, θα ισχυριστούν ότι σε δύσκολες περιόδους αυτοί σου έδωσαν ναύλα και για 1-2 ακυρώσεις εσύ αντέδρασες ενώ άλλοι τους παρακαλάνε, ότι κι αυτοί είναι δήθεν θύμα της ακύρωσης και χάσανε κι αυτοί λεφτά, και οι πιο προκλητικοί, σε παραπέμπουν στο συμβόλαιο που υπέγραψες και που τους λύνει τα χέρια να κάνουν ότι θέλουν με την επένδυση σου και τα χρήματα σου...

Το να συζητάμε για έσοδα και για έξοδα ενός επαγγελματικού σκάφους, είναι λογικό μεν, αλλά στην πραγματικότητα, για να έχεις έσοδα, πρέπει να μετατραπείς σε καλόβολη εκδιδόμενη γυναίκα, που θα κάνει ότι της πει ο προαγωγός της, και δεν θα μιλάει, δεν θα αντιδράει, δεν θα διαμαρτύρεται για τίποτα και θα αρκείται στα ψίχουλα που της δίνει.

Αυτό είναι το επάγγελμα της εκμετάλλευσης τουριστικών σκαφών, και οι όποιες εξαιρέσεις, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Αυτό που δεν γνώριζα, αλλά το έμαθα εχθές, είναι πως τους βάζουν να υπογραψουν συμβόλαιο, προκειμένου να τους κάνουν την χάρη να τους βάλουν στο ονλάιν σύστημα τους, με το οποίο αποποιούνται όλων των δικαιωμάτων τους. Εμένα δεν τόλμησε ποτέ κανείς να μου ζητήσει κάτι τέτοιο, αλλά... ήμουνα μπλακ λιστ εξ αρχής.

mangos
25-08-2009, 09:09
απορώ: ενώ στο φόρουμ του naftilia.gr μπαινοβγαίνει τόσος κόσμος, πολλοι γνωστοί μου κατά καιρούς, μου έχουν πει ότι τυχαία μπήκαν εδώ και διάβασαν πράγματα που έχω γράψει, το νικ νέημ μου είναι το επώνυμο μου κι έτσι δεν δυσκολεύονται να με καταλάβουν, αφού ξέρουν και τις αποψεις μου γενικότερα... ενώ λοιπόν μπαίνει τόσος κόσμός, δεν μπαίνει κανένας έμπορος σκαφών ή ναυλομεσίτης, να επιχειρηματολογήσει εναντίον όσων γράφω, έστω και ανώνυμα? Παράξενο δεν είναι? Κάποιοι που διαβάζουν όσα γράφω, ίσως αποθαρρυνθούν να αγοράσουν σκάφος από αυτούς, δεν έχουν κανένα επιχείρημα εναντίον όσων λέω, έτσι, για να γίνει κάποια αντιπαράθεση, να γελάσουμε λιγάκι!!!

Αντώνης Μάγγος

chrondi
25-08-2009, 17:58
Αγαπητέ φίλε, να διευκρινίσω κατά πρώτον ότι δεν εκπροσωπώ ούτε έχω συμφέροντα σε τυχόν εταιρεία ενοικίασης σκαφών. Επίσης κανείς δεν αμφισβητεί ότι η αγορά και εκμετάλλευση επαγγελματικού ιστιοπλοϊκού αποτελεί ελάχιστα (στην καλύτερη περίπτωση) επικερδή επιχειρηματική δραστηριότητα, στην Ελλάδα όπως και στο εξωτερικό. Οι προικισμένες με τα κατάλληλα παράλια θαλασσινές τουριστικές χώρες (συμπεριλαμβανομένης και της δικής μας) είχαν θεσπίσει φορολογικά κίνητρα για να δώσουν ώθηση στην ανάπτυξη του κλάδου και νομίζω ότι πολλά από τα εν λόγω ευνοϊκά (έως χαριστικά!) φορολογικά καθεστώτα δεν ισχύουν πλέον (αν θυμάμαι καλά, η γαλλική εταιρεία οργανωμένων ταξιδιών "Nouvelles Frontieres" κατάργησε σταδιακά, την περίοδο 2003-2004, τις ιστιοπλοϊκές κρουαζιέρες που οργάνωνε στις Αντίλλες διότι η εταιρεία VPM με την οποία συνεργαζόταν δεν μπορούσε να προσφέρει φθηνή ενοικίαση σκαφών λόγω λήξης των μέτρων φοροαπαλλαγής που ίσχυσαν στη Γαλλία). Επειδή όμως είμαι εδώ και χρόνια πελάτης τσάρτερ, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι όλες οι εταιρείες ενοικίασης δεν εφαρμόζουν τις ληστρικές πρακτικές που περιέγραψες τόσο γραφικά. Όποιος «επενδύει» σε αγορά επαγγελματικού σκάφους το πιθανότερο θα χάσει (λίγα ή πολλά) χρήματα είτε λόγω κακομεταχείρισης του σκάφους με συνέπεια σοβαρές αβαρίες (με όλα τα επακόλουθα) είτε λόγω έλλειψης αρκετών ναύλων (ιδίως μετά τη δεύτερη σεζόν) ενώ αντίθετα ‘τρέχουν’ στο ακέραιο τα έξοδα ή λόγω δυσκολίας (καθυστέρησης) πώλησης του σκάφους του όταν τελειώσει το πενταετές συμβόλαιο με την εταιρεία ενοικίασης.
ΥΓ: Τα ίδια περίπου συμβαίνουν και με την εμπορική ναυτιλία, μόνο που εκεί ναύλοι και αξίες βαποριών σκαμπανεβαίνουν με πολύ μεγαλύτερο εύρος και βάθος χρόνου διακύμανσης ... γι’αυτό και τα χοντρά πορτοφόλια μπορούν και γίνονται (τυχεροί και αδίσταχτοι) ... Έλληνες εφοπλιστές.

mangos
26-08-2009, 07:19
Επειδή όμως είμαι εδώ και χρόνια πελάτης τσάρτερ, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι όλες οι εταιρείες ενοικίασης δεν εφαρμόζουν τις ληστρικές πρακτικές που περιέγραψες τόσο γραφικά.

οι "ληστρικές" πρακτικές, εχουν στόχο τον πλοιοκτήτη, και όχι τον ναυλωτή.

mangos
26-08-2009, 08:05
Κρίση στον θαλάσσιο τουρισμό, αντιμετωπίζει και η γειτονική Τουρκία, παρόλο που έχουν παντού μαρίνες και έργα υποδομής, έχουν φτηνά εργατικά, έχουν φτηνά εστιατόρια και πολύ καλό φαγητό, κλπ. Είναι βέβαιο πως όταν τα έσοδα δεν καλύπτουν τα έξοδα (συντήρησης, αποπληρωμής του δανείου, κλπ), καταλήγουμε σε κακοσυντηρημένα και προβληματικά σκάφη, που πιέζουν προς τα κάτω όλη την αγορά, και οι προοπτικές για την χώρα μας, είναι μαύρες.

Την δεκαετία του 70, είχαμε παραγωγή σκαφών και αναπτυξη στον κλάδο, ενώ οι Γερμανοί για παράδειγμα δεν φτιάχνανε τίποτα. Την δεκαετία του 80, δοθήκανε κίνητρα, και αναπτύχτηκε ο κλάδος της κατασκευής, βασισμένος στα κρατικά κονδύλια, που όταν σταμάτησαν την δεκαετία του 90, όλος ο παραγωγικός κλάδος πήγε για φούντο. Αντιθέτως, στην Γαλλία και Γερμανία, ο κατασκευαστικός κλάδος άνθισε, και φτάσαμε στο σημείο να εισάγουμε σήμερα τα πάντα, αντί να κατασκευάζουμε και να εξάγουμε βάσει της παράδοσης και της τεχνογνωσίας που είχαμε παλιότερα και την χάσαμε.

Ο κλάδος της ενοικίασης σκαφών, αναπτύχτηκε παράλληλα την ίδια περίοδο, ο οποίος αρχικά ήταν πολύ κερδοφόρος, είτε γιατί η προσφορά ήταν μικρή, είτε γιατί η δραχμή διολύσθενε και υποτιμιόταν σε σχέση με τα ξένα νομίσματα, και το δραχμικό κέρδος ήταν τεράστιο, διότι όχι μόνο τα ναύλα ήταν σε συνάλλαγμα, αλλά και η αξία του σκάφους αποτιμιόταν σε συνάλλαγμα.

Τα υπερκέρδη, κατέληξαν στις τσέπες των μεσαζόντων, που αναλάμβαναν την διαχείρηση των σκαφών, με υπερπρομήθειες που χρέωναν.

Από τότε που κλείδωσε η ισοτιμία της δραχμής με το ευρώ, και ιδίως αφού το ευρώ έγινε το νόμισμα μας, χάθηκε το δραχμικό κέρδος, ενώ παράλληλα περάσαμε μια μικρή περίοδο παχέων αγελάδων, που αύξησε την προσφορά χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη αύξηση της ζήτησης. Σε αυτό συνετέλεσε ουσιαστικά και η απελευθέρωση των δανείων, που έγιναν προσιτά στους πάντες, ενώ μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 90 τα δάνεια ήταν για λίγους.

Επιπλέον, άρχισαν να γίνονται έντονα και άλλα προβλήματα, όπως η κακή συντήρηση των σκαφών, οι κακές υπηρεσίες, η ανυπαρξία των υποδομών και η κακή τους ποιότητα εκεί που υπάρχουν.

Όλα αυτά, συνθέτουν την εικόνα που σήμερα καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε: Υπάρχει υπερπληθώρα σκαφών, ο ανταγωνισμός των μεσιτών και των μεσαζόντων γενικότερα τους έχει δημιουργήσει ανελαστικά έξοδα (εκτός από το ότι τους έχει κακομάθει κιόλας...), η ζήτηση έχει μειωθεί ακόμα πιο πολύ λόγω της παγκόσμιας κρίσης, όσοι μικροιδιοκτήτες του παρελθόντος κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα όνομα, κάποια δική τους πελατεία, κλπ έχουν μεταβληθεί σε μικρομεσίτες, και αναπαράγουν τις ίδιες συνθήκες για τους υπόλοιπους (για δικό τους όφελος...), και οι σημερινοι μικροιδιοκτήτες, δεν έχουν καμμία ελπίδα για το παραμικρό κέρδος.

Αφού δεν μένει κέρδος στον ιδιοκτήτη ενός επαγγελματικού σκάφους, προκειμένου να βγει, μειώνει όσο μπορεί το κόστος συντήρησης, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που πιέζει προς τα κάτω όλη την αγορά.

Έτσι, ολοένα αυξάνονται φαινόμενα ιδιοκτητών, που μοναδικό τους κίνητρο είναι το ξέπλυμα μαύρου χρήματος ύποπτης προέλευσης, που οδηγεί σε επιπλέον αμαύρωση του κλάδου.

Γιατροί, δικηγόροι και άλλοι διάφοροι που έχουν χρήματα να αγοράσουν ιδιωτικά σκάφη, επιλέγουν να τα έχουν εικονικά επαγγελματικά, είτε για να μειώσουν το κόστος τους κάνοντας κάποια ναύλα, είτε κάνοντας μαϊμού ναύλα για να διατηρούν τα σκάφη τους σε προνομιακά καθεστώτα.

Τώρα, όλος ο κλάδος είναι στόχος του Υπουργείου Οικονομικών, ο φοροεισπρακτικός νόμος πνίγει τον πραγματικό επαγγελματία, καθώς και τα νέα επαπειλούμενα μέτρα θα αποθαρρύνει νέους να μπούνε στο επάγγελμα, αντιθέτως, οι "μαϊμουδιάρηδες" θα πληρώσουν και θα παραμείνουν...

Με δεδομένες τις πιο πάνω συνθήκες, δεν είναι περίοδος που θα ήταν λογικό κάποιος να μπει σε αυτήν την αγορά.

Κύρκος
26-08-2009, 14:43
Το επάγγελμα είναι καλό πλέον για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε σκάφος των ονείρων του για να αποφύγει τους φορολογικούς ελέγχους με ότι αυτό συνεπάγεται και να κάνει ζημιά στον επαγγελματία που την βγάζει δύσκολα πλέον καταβάλοντας ετησίως το ανάλογο ποσό-χαράτσι.
Το χαράτσι πάντως είναι για τον επαγγελματία το ποσό δε είναι για τους...


Consultant, έχεις θέσει δύο θέματα: (1) ότι υπάρχει ανταγωνισμός από νεοεισερχόμενους/ερασιτέχνες στον κλάδο και (2) φοροδιαφυγή από τον ερασιτέχνη.
Χωρίς να προσποιούμαι ότι ξέρω καλύτερα από εσένα και με όλο τον σεβασμό, θα διαφωνήσω μαζί σου και θα πω ότι η δική μου λογική λέει ακριβώς το αντίθετο. Ότι ο εδραιωμένος επαγγελματίας θα κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή του όποιου ερασιτέχνη προσπαθεί να μπει σε ένα απαιτητικό έπάγγελμα και ότι τη φοροδιαφυγή θα την κάνει κατά πρώτο λόγο ο "επαγγελματίας" ο οποίος έχει σημαντικό τζίρο. Ο ερασιτέχνης λογικά θα έχει μικρούς τζίρους, τι θα κλέψει και με ποιο κίνητρο να κινδυνεύσει τα προνόμοια (που λέμε ότι απέκτησε) σαν επαγγελματίας;





Γιατροί, δικηγόροι και άλλοι διάφοροι που έχουν χρήματα να αγοράσουν ιδιωτικά σκάφη, επιλέγουν να τα έχουν εικονικά επαγγελματικά, είτε για να μειώσουν το κόστος τους κάνοντας κάποια ναύλα, είτε κάνοντας μαϊμού ναύλα για να διατηρούν τα σκάφη τους σε προνομιακά καθεστώτα.

Τώρα, όλος ο κλάδος είναι στόχος του Υπουργείου Οικονομικών, ο φοροεισπρακτικός νόμος πνίγει τον πραγματικό επαγγελματία, καθώς και τα νέα επαπειλούμενα μέτρα θα αποθαρρύνει νέους να μπούνε στο επάγγελμα, αντιθέτως, οι "μαϊμουδιάρηδες" θα πληρώσουν και θα παραμείνουν...


Η θέση μου για το θέμα των παρείσακτων και δει των παράνομων είναι ότι ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να τους "καταδώσει" ώστε να προστατεύσει τον εαυτό του, το εισόδημα της οικογένειας του, τους συναδέλφους και τον κλάδο του και σε τελική ανάλυση την Οικονομία και την πατρίδα του. Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι αυτό ακούεται απαξιωτικά σε κάποιους και σαν γραφικό σε άλλους αλλά ας μην τα περιμένουμε όλα από άλλους χωρίς να συμβάλλουμε καθόλου εκεί που μπορούμε να παίξουμε σημαντικό ρόλο.

consultant
27-08-2009, 10:12
Αγαπητέ -ΚΥΡΚΟΣ-, νομίζω ότι η θέση μου είναι σαφέστατη σε σχέση με αυτά που έχουν γραφεί γιά το θέμα από κάποιους με εμπειρία (διάβασε αυτά που έχει αναφέρει ο Mangos ανά διαστήματα με λεπτομέρεια, ο οποίος με έχει καλύψει πλήρως).

mangos
27-08-2009, 13:15
Η θέση μου για το θέμα των παρείσακτων και δει των παράνομων είναι ότι ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να τους "καταδώσει" ώστε να προστατεύσει τον εαυτό του, το εισόδημα της οικογένειας του, τους συναδέλφους και τον κλάδο του και σε τελική ανάλυση την Οικονομία και την πατρίδα του. Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι αυτό ακούεται απαξιωτικά σε κάποιους και σαν γραφικό σε άλλους αλλά ας μην τα περιμένουμε όλα από άλλους χωρίς να συμβάλλουμε καθόλου εκεί που μπορούμε να παίξουμε σημαντικό ρόλο.

Όταν ταξιδεύω, και όταν αράζω σε κάποιο κόλπο, ότι σακούλα και πλαστικό, σκουπίδια γενικότερα, τα μαζεύω, γιατί το να κάνω κριτική για όσους τα πέταξαν είναι εύκολο, εξίσου εύκολο αλλά πιο αποτελεσματικό είναι να τα μαζέψω.

Τις τελευταίες ημέρες, διάφοροι περιπατητές στα δάση, βγάζουν λογίδρια στα κανάλια για τα σκουπίδια στα δάση, αλλά δεν τους έχω δει να κρατάνε μια μικρή έστω σακουλίτσα ή ένα σκουπίδι που έσκυψαν και μάζεψαν, για να είναι ένα λιγότερο.

Εφαρμόζω στην πράξη το να κάνω ότι μπορώ, κι ελπίζω όταν κάποιος δει τι κάνω, να φιλοτιμηθεί να με μιμηθεί, ή τουλάχιστον να μην πετάξει στην θάλασσα τα σκουπίδια του.

Αλλά αυτό απέχει από το να γίνουμε ρουφιάνοι της Εφορίας και καταδότες, και να καταγγέλουμε ο ένας τον άλλον. Και χριστιανικά να το δεις, ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω. Όλοι, κάπου έχουμε λερωμένη την φωλιά μας. Για ότι κάνουμε εμείς στραβό, έχουμε κάποια δικαιολογία και βρίσκουμε άλλοθι, ενώ για τα στραβά των άλλων, είμαστε αμείληκτοι στην κριτική.

Ας φτιάξουν ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα, να αποκτήσουμε όλοι φορολογική συνείδηση. Ποιός θα βάλει τάξη σε αυτήν την χώρα? Αυτοί που εκλέγονται με τα μαύρα χρήματα που παίρνουν από τις μιζες κι από τις διάφορες μαύρες συναλλαγές που κάνουν οι ίδιοι και τα κόμματα τους?

Μια καταγγελία ενός φοροφυγά, το μόνο που θα έχει σαν αποτέλεσμα, είναι να ανέβει η μίζα του εφοριακού που θα τον ελέγξει... Δυστυχώς, είναι φαύλος κύκλος, και με δεδομένη την κατάσταση που επικρατεί στην χώρα μας, τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να βελτιώσουμε τον μικρόκοσμο μας.

Κύρκος
27-08-2009, 17:58
νομίζω ότι η θέση μου είναι σαφέστατη σε σχέση με αυτά που έχουν γραφεί για το θέμα από κάποιους με εμπειρία (διάβασε αυτά που έχει αναφέρει ο Mangos ανά διαστήματα με λεπτομέρεια, ο οποίος με έχει καλύψει πλήρως).

Φίλτατε consultant, απολογούμαι για την απειρία μου η οποία οδήγησε ενδεχομένως σε παρερμηνεία των όσων είπες. Δεν υπήρχε καμία πρόθεση για στρέβλωση των λόγων σου. Από την άλλη είναι και η δική μου θέση σαφέστατη την οποία και αντιλήφθηκε πλήρως ο mangos.

Και επειδή ο άνθρωπος εκτός από ναυτικός είναι και μάγκας, είπε και το ήμαρτον του:

Και χριστιανικά να το δεις, ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο βαλέτω. Όλοι, κάπου έχουμε λερωμένη την φωλιά μας. Για ότι κάνουμε εμείς στραβό, έχουμε κάποια δικαιολογία και βρίσκουμε άλλοθι, ενώ για τα στραβά των άλλων, είμαστε αμείλικτοι στην κριτική.


Παρόλο όμως που αυτή η δήλωση είναι, κατ'εμένα, μαγκιά και παρόλο που όταν το όλο σύστημα είναι σαθρό δεν μπορείς να κάνεις τον Δον Κιχώτη, επιμένω να διατηρώ την θέση μου όπως την εξέφρασα πιο πάνω (με κάποιες επιφυλάξεις πλέον).

Νιώθω όμως ότι έγινα υπαίτιος να ξεφύγουμε από το θέμα και γι'αυτό θα ρωτήσω κατά πόσο έχει αρχίσει κόσμος να ενοικιάζει απευθείας το σκάφος από τον ιδιοκτήτη, παρακάμπτοντας του ατζέντηδες. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η τεχνολογία σήμερα, είναι τέτοια, που δίνει την δυνατότητα και σε ένα μικροεπιχειρηματία να κάνει ορατή την παρουσία του (μέσω δικής του ιστοσελίδας, blog, e-bay sales, SMS advertising, παρουσία σε διάφορα διαδικτυακά φόρα κλπ).

ΓΙΩΡΓΟΣ100
27-08-2009, 22:55
Καλησπέρα σε όλους.Ομολογώ ότι από το παρόν θέμα έχω προβληματισθεί πάρα πολλή (ενδιαφέρομαι για την αγορά σκάφους για επαγγελματική χρήση). Και ιδιαίτερα από τα λεγόμενα του Mangos(φαίνεται να γνωρίζει πολλά για τον κλάδο)
Αλλά παρόλα αυτά προχώρησα προχθές στην αγορά του BENETEAU 50 FAMILY, είναι καινούργιο μοντέλο.Ας ελπίσω να πανε καλά τα πράγματα.

mangos
28-08-2009, 06:32
Καλησπέρα σε όλους.Ομολογώ ότι από το παρόν θέμα έχω προβληματισθεί πάρα πολλή (ενδιαφέρομαι για την αγορά σκάφους για επαγγελματική χρήση). Και ιδιαίτερα από τα λεγόμενα του Mangos(φαίνεται να γνωρίζει πολλά για τον κλάδο)
Αλλά παρόλα αυτά προχώρησα προχθές στην αγορά του BENETEAU 50 FAMILY, είναι καινούργιο μοντέλο.Ας ελπίσω να πανε καλά τα πράγματα.


καλοτάξιδο και καλές δουλειές.

Έχεις να στείλεις κάποιο προσπέκτους? Πόσες καμπίνες? Πόσες τουαλέτες? καμπίνα σκίπερ έχει? Τελική τιμή στην Ελλάδα?

Καλά έκανες και αγόρασες σκάφος. Είσαι ενήμερος για τα προβλήματα, δεν πας σαν αμνός προς σφαγή, ξέρεις τα υπερ και τα κατά, και στο χέρι σου είναι να μην πέσεις σε παγίδες.

Καλύτερα ένα 50άρι, παρόλο που δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο, προφανώς είναι νέο μοντέλο, όσο μεγαλύτερο είναι ένα σκάφος, τόσο μεγαλύτερο είναι το έσοδο, ενώ η εργασία σου είναι η ίδια, και τα λειτουργικά έξοδα κατά 95% ίδια με τα μικρότερα. Έτσι, αφήνει μεγαλύτερη πιθανότητα κέρδους, αρκεί να δουλέψει. Ένα καινούργιο μοντέλο, ο αντιπρόσωπος-έμπορος θα κάνει τα πάντα για να δουλέψει, για να εξασφαλίσει πωλήσεις τα επόμενα χρόνια.

mangos
28-08-2009, 07:07
Νιώθω όμως ότι έγινα υπαίτιος να ξεφύγουμε από το θέμα και γι'αυτό θα ρωτήσω κατά πόσο έχει αρχίσει κόσμος να ενοικιάζει απευθείας το σκάφος από τον ιδιοκτήτη, παρακάμπτοντας του ατζέντηδες. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι η τεχνολογία σήμερα, είναι τέτοια, που δίνει την δυνατότητα και σε ένα μικροεπιχειρηματία να κάνει ορατή την παρουσία του (μέσω δικής του ιστοσελίδας, blog, e-baysales, SMSadvertising, παρουσία σε διάφορα διαδικτυακά φόρα κλπ).

ο ζωντανός διάλογος, δεν γίνεται να είναι αποστηρωμένος, και είναι φυσικό κάποιες φορές να ξεφεύγει. Εφ όσον δεν γίνεται από πρόθεση, οι διαφωνίες και οι μικροπαρεξηγήσεις βοηθάνε τον διάλογο, αρκεί να παραμένουν σε πολιτισμένο επίπεδο. Το πλεονέκτημα του γραπτού λόγου, είναι ότι ακόμα κι αν οδηγηθεί αλλού η συζήτηση, τα προηγούμενα είναι εκεί, και όποιος ανατρέξει σε αυτά, έχει ότι χρειάζεται για να διαβάσει τις απόψεις όλων, και να συνεχιστεί η συζήτηση.

Οι ατζέντηδες, κάνουν μια υπεύθυνη δουλειά, και είναι απαραίτητοι σε πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν καταντήσει σαν δικτάτορες, και χρεώνουν υπερβολικές προμήθειες. Έχουν και το καρπούζι, και το μαχαίρι. Εάν χρέωναν λογικές προμήθειες, εγώ θα ήμουνα υπερ τους, ιδίως μετά την εμπειρία που έχω αποκτήσει, από τόσα χρόνια που κάνω μόνος μου ναύλα, απ ευθείας.

Ένας ιδιοκτήτης, μπορεί να έχει κακοσυντηρημένο σκάφος, μπορεί να είναι αγενής με τους πελάτες, μπορεί να προσπαθεί να τους φορτώσει προυπάρχουσες ζημιές ή ζημιές που προκύπτουν από κακή συντήρηση ή την παλαιότητα του σκάφους ή του εξοπλισμού... Μπορεί να έχει πάθει κάποια ζημιά, και ο τουρίστας να φτάσει στον ντόκο, αλλά να μην μπορεί να βρει εναλλακτικές λύσεις άλλων σκαφών που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κατάσταση. Όταν υπάρξει μια διαφωνία μεταξύ του τουρίστα και του ιδιοκτήτη, ποιός θα παίξει τον ρόλο του διαιτητή? Είναι πάρα πολλά, ένα επάγγελμα που υπάρχει, υπάρχει ακριβώς γιατί εξυπηρετεί κάποιες καταστάσεις και ανάγκες. Το πρόβλημα είναι ότι υπερχρεώνουν και πνίγουν τον κλάδο.

Εαν ένας πλοιοκτήτης, που κάνει απ ευθείας ναύλα, και προσφέρει το σκάφος του φτηνά, γιατί να το κάνει έτσι, και δεν αρκείται σε ότι του δίνουν τα γραφεία? Προφανώς, όταν κάνει απ ευθείας ναύλα, ζητάει περισσότερα από όσα θα έπαιρνε νετ από τα γραφεία, κι έτσι στον τουρίστα, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο...

Εγώ για παράδειγμα, δεν είμαι καθόλου φθηνότερος από τις τιμές των διάφορων γραφείων, πιθανόν να είμαι και λίγο ακριβότερος!!! Αλλά, επειδή από κάθε ναύλο κερδίζω πολύ περισσότερα από ότι θα έπαιρνα εαν μεσολαβούσε μεσίτης, τα επιπλέον χρήματα που κερδίζω τα ξοδεύω στην άριστη συντήρηση, σε επιπλέον εξοπλισμό στο σκάφος, σε παροχές στον πελάτη μου, που στο τέλος, εαν με εμπιστευτεί και πληρώσει ότι του ζητάω, περνάει καταπληκτικές διακοπές, που άξιζαν τα χρήματα που πλήρωσε. Αλλά αυτό τελικά εξαρτάται από το φιλότιμο και την ευσυνειδησία μου, δεν το ξέρει εκ των προτέρων, κι αν ήμουνα λαμόγιο, θα μπορούσε να ταλαιπωρηθεί με πολλούς τρόπους...

Φετος για παράδειγμα, ταξίδευα με συγκεκριμένο βοηθό που δεν τον χρέωνα εξτρά στους πελάτες, που είναι εκπληκτικός ψαράς, εκπληκτικός μάγειρας, εκπληκτικός στο να παίξει με μικρά παιδιά και να τα διασκεδάσει, και οι πελάτες μου έτρωγαν μεσογειακή κουζίνα και πολύ φρέσκο ψάρι, εντελώς δωρεάν. Με προχειρο υπολογισμό, τα ημερήσια γεύματα που τρώγανε πρωί-μεσημέρι-βράδυ στο σκάφος, θα στοίχιζαν πάνω από 300-500 ευρώ, εαν τα πλήρωναν σε ταβέρνες!!! Εμάς δεν μας στοίχισαν τίποτα, η θάλασσα φρόντιζε να μας παρέχει τα πάντα, και τα εβδομαδιαία ψώνια στα σούπερ μάρκετ, δεν ξεπέρασαν τα 250-300 ευρώ. Στο σκάφος φτιάξαμε μπάρμπεκιου, και σχεδόν κάθε μέρα, ψήναμε διάφορα στα κάρβουνα, χαμός έγινε... Οι πελάτες πέρασαν τόσο ωραία, που στο τέλος αφήνανε πουρμπουάρ 500 και πλέον ευρώ. Κάποιοι έδοσαν 1000 ευρώ πουρμπουάρ στο τέλος!!!

Όπως σε όλες τις δουλειές, το σημαντικότερο είναι να αποκτήσεις πελάτες, που θα επαναλαμβάνονται, που θα σε συστήνουν στους φίλους και στους γνωστούς τους, που θα γνωρίζουν εσένα, δεν θα είναι απλώς ένα τυχαίο site που βρήκαν σε κάποια μηχανή αναζήτησης.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
28-08-2009, 09:51
καλοτάξιδο και καλές δουλειές.

Έχεις να στείλεις κάποιο προσπέκτους? Πόσες καμπίνες? Πόσες τουαλέτες? καμπίνα σκίπερ έχει? Τελική τιμή στην Ελλάδα?


Προσπέκτους δεν υπάρχει ακόμα, έχει 5 καμπίνες συν μία για τον σκίπερ και 3 τουαλέτες. 255.000 χιλ.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
28-08-2009, 10:22
Ένας καλός τρόπος διαφήμισης ποιος θα μπορούσε να ήταν; π.χ. να απευθυνθώ σε διαφημιστική εταιρία; Ένα πολλή καλό site;

mangos
29-08-2009, 08:42
Απότι καταλαβαίνω, είναι συνέχεια του Κυκλάδες 50.
Μια χαρά, 5+1 καμπίνες είναι πετυχημένη (εμπορικά) συνταγή.

Δύσκολη η διαφήμιση. Τεράστιο κόστος, που δεν αξίζει για ένα-δυο σκάφη, πολύ προσωπική δουλειά, για μικρό όφελος. Έχεις να ανταγωνιστής τους διάφορυς μεσίτες, που ξοδεύουν χρήματα για να βγάλουν κέρδος από τις προμήθειες από πολλά σκάφη.

Μόνο σε στοχευμένη πελατεία, μπορεί ένα site να σε βοηθήσει: Για παράδειγμα, να απευθύνεσαι σε παλιούς ροκάδες, και να τους προσφέρεις σαν εξειδικευμένη παροχή στερεοφωνικό με σουπερ ντούπερ ηχεία, για να ροκάρουν όπως ταξιδεύουν με τα πανιά!!!
Εαν κάποιος ψάχνει για τσάρτερ στην Ελλάδα, θα βγαίνει το site σου στην 100στή σελίδα, ενώ εαν κάποιο ψάχνει ροκ τσάρτερ, θα βγαίνεις πρώτος!!!

Ροκ τσάρτερ ε? Μην το πεις πουθενά, το είπα σαν παράδειγμα, αλλά... μου αρέσει η ιδέα, δεν είναι κακό... :p

mangos
29-08-2009, 08:50
255.000 χιλ.

Φρόντισε να εξασφαλίσεις γραπτώς, τι περιλαμβάνει η τιμή αυτή. Γενικότητες του τύπου "το σκάφος έτοιμο για ναύλα", δεν σε εξασφαλίζουν, εξαρτάται από την καλή πίστη του πωλητή.

Αν και δεν ξέρω το σκάφος, και την τιμή του ή από που το αγοράζεις, είναι βέβαιο ότι ο έμπορος κερδίζει τουλάχιστον 15% από τν βασική τιμή, οι χρηματοδοτήσεις είναι πεσμένες κι έτσι κάνουν κρα να πουλήσουν, και κονομάνε πολλά από τα επιπλέον, αλμπουρώματα, προετοιμασίες, μεταφορές κλπ. Παζάρεψε κι άλλο, είναι 100% βέβαιο, ότι στην αρχή σου παρουσιάσανε μια πιο ακριβή τιμή, και εύκολα σου προσφέρανε μια έκπτωση 5-10%. Το 15% κέρδος τους, εαν δεν έκαναν την έκπτωση αυτή, θα ήταν 25 ή και 30%. Την αρχική έκπτωση δεν την πέτυχες εσύ, την κάνουν στον οποιονδήποτε έτσι και αλλιώς.

Μην τους πεις ποιός στα λέει, θα με βρίζουν, θα σου πουν ότι είμαι άσχετος και ηλίθιος!!!

Και κάτι ακόμα: Μετά την χρονιά που μας πέρασε, με ελάχιστες πωλήσεις καινούργιων, και με λίγα ναύλα, κινδυνεύουν να χάσουν την αντιπροσωπεία και την επιπλέον προμήθεια που κερδίζουν σαν αντιπρόσωποι, οπότε... όσο κι αν το παίζουν ψύχραιμοι, καίγονται να πουλήσουν. Εγώ θα έκανα αντιπρόταση για 220 χιλιάρικα, το πολύ!!! Βρες το ίδιο σκάφος, μέσω Ρώσου ατζέντη, μέσω Κροάτη κλπ, ψάξτο, πες τους τι τιμή το βρίσκεις στην Ελλάδα, κι αν μπορούν να στο προσφέρουν εξ φάκτορυ φθηνότερα. Έτσι θα δεις πόσο μπορεί να συμπιεστεί η τιμή.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
29-08-2009, 10:54
Πιστεύω ότι αυτά που λες είναι σωστά και σε ευχαριστώ.Μήπως γνωρίζεις ποιος άλλος, εκτός Βερνίκου, εμπορεύεται σκάφη Beneteau στην Ελλάδα;

ΓΙΩΡΓΟΣ100
29-08-2009, 18:19
Απότι καταλαβαίνω, είναι συνέχεια του Κυκλάδες 50.


Μόνο σε στοχευμένη πελατεία, μπορεί ένα site να σε βοηθήσει: Για παράδειγμα, να απευθύνεσαι σε παλιούς ροκάδες, και να τους προσφέρεις σαν εξειδικευμένη παροχή στερεοφωνικό με σουπερ ντούπερ ηχεία, για να ροκάρουν όπως ταξιδεύουν με τα πανιά!!!
Εαν κάποιος ψάχνει για τσάρτερ στην Ελλάδα, θα βγαίνει το site σου στην 100στή σελίδα, ενώ εαν κάποιο ψάχνει ροκ τσάρτερ, θα βγαίνεις πρώτος!!!

Ροκ τσάρτερ ε? Μην το πεις πουθενά, το είπα σαν παράδειγμα, αλλά... μου αρέσει η ιδέα, δεν είναι κακό... :p
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Πολλή καλό!!!

pink floyd
02-09-2009, 01:02
Ti gnwmh exete gia to Elan 40?oxi to teleytaio,auto tou 2003.

mangos
02-09-2009, 08:30
Τα έχουμε ήδη πει: Ένα σκάφος 5-6 ετών, δύσκολα παίρνει ναύλα από τους μεσίτες. Εαν είναι καλοσυντηρημένο, δεν έχει κανένα λόγο να μην δουλεύει, εαν αγοράσεις ένα τέτοιο σκάφος, δεν χάνει την αξία του όπως τα καινούργια, εαν ας πούμε το αγοράσεις 70 χιλιάρικα, σε 2-3-4 χρόνια ακόμα κι αν έχει χάσει κάτι από την αξία του, πόσο να πέσει? Στα 60 χιλιάρικα? στα 55? Όσα θα χάνει ένα καινούργιο σκάφος από την αξία του σε έναν χρόνο, ένα μεταχειρισμένο 5-6 ετών, θα το χάσει σε 4 χρόνια. Λόγω παλαιότητας, η τιμή των ναύλων θα είναι φθηνότερη, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι χαμηλότερη του 15 με 20%.

Εαν λοιπόν "εξασφαλίσεις" να δουλέψει ένα παλιότερο σκάφος, συμφέρει καλύτερα.
Εκεί είναι το πρόβλημα, δεν είναι τόσο εύκολο.

Εαν λοιπόν συνυπολογίσεις ότι θα κάνει λιγότερες ημέρες και ότι η τιμή του ναύλου θα είναι ενδεχομένως χαμηλότερη, αυτό περίπου πατσίζει την χαμένη υπεραξία ενός καινούργιου σκάφους, και καταλήγεις στον ίδιο παρονομαστή: Τα έσοδα θα καλύπτουν τα έξοδα, και ένα μικρό κέρδος θα περισσεύει, εαν μειώσεις τα έξοδα με προσωπική εργασία.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
17-09-2009, 13:33
Για χαρά σε όλους.Στα 50 πόδια τι είναι πιο αποδοτικό(για επαγγελματική χρήση) το σκάφος με 5 καμπίνες+1(σκίπερ) ή με 3 καμπίνες;
(Για καινούργιο μιλάμε)

Κουμπαρος
17-09-2009, 14:14
Ως πελάτης αν ήθελα να ναυλώσω σκάφος θα μάζευα αρκετά άτομα και θα έψαχνα για πολλές καμπινες ώστε να μειωθεί το κόστος ανά άτομο. Και σίγουρα θα προτιμούσα πολλά άτομα σε ένα 50άρι παρά λιγότερα άτομα σε ένα μικρότερο σκάφος. Το κόστος ανά άτομο θα ναι το ίδιο και το μεγάλο σκάφος πάντα πιο άνετο.
Η προσωπική μου άποψη βέβαια είναι αυτή.

mangos
18-09-2009, 07:34
Η δημιουργία μεγάλης παρέας, δεν είναι τόσο εύκολη.
Είναι επίσης σημαντικό, πόσα μεγάλα, και πόσα μικρά σκάφη υπάρχουν, διότι οι τιμές ναύλωσης διαμορφώνονται καιαπό την προσφορά και την ζήτηση.

Εφ όσον δουλέψουν το ίδιο, συμφέρει καλύτερα ένα μεγαλύτερο σκάφος, διότι εσύ κάνεις περίπου την ίδια δουλειά, αλλά το έσοδο είναι μεγαλύτερο στο μεγαλύτερο σκάφος.

ArisM
21-09-2009, 11:01
Προσπέκτους δεν υπάρχει ακόμα, έχει 5 καμπίνες συν μία για τον σκίπερ και 3 τουαλέτες. 255.000 χιλ.

http://www.beneteau.com/UserFile/File/Voile/Tarif/Tarif_public_Voile_ANG.pdf

lefkas_sailing
31-10-2009, 17:29
καλησπερα σε ολους.
η αγορα σκαφους για επαγγελματικη χρηση ειναι τεραστιο θεμα.παντως οποιος αποφασισει να το κανει πρεπει να εχει στο μυαλο του καποιους βασικους αξονες.
Πρωτον και κυριον δεν γινεται ξαφνικα εφοπλιστης....επαγγελματικο σκαφος σημενει ξεχνας σ/κ και καλοκαιρια αν εισαι υπευθυνος αποκλειστικα εσυ.
Δευτερον δημοσιες σχεσεις με ολους τους ατζεντηδες....(για οσο καιρο ακομα υπαρχουν αυτοι αφου το ιντερνετ σε καποια φαση θα τους εξαφανισει)
Τριτον πρεπει να εχεις τους καταλληλους ανθρωπους σε καθε νησι για τεχνικη υποστηριξη ανα πασα στιγμη ετοιμους.....(πχ αν χαλασε ο εργατης στις σπετσες και εσυ εισαι σε εναν γαμο,βαφτισια η οποια αλλη υποχρεωση στην αθηνα θα πρεπει να βρεις καποιον να παει εκεινη την στιγμη να το φτιαξει γιατι αλλιως ξεχνα τον πελατη για την επομενη χρονια.........)
τεταρτον οτι και να σου λενε μακρυα απο bavaria ναι συμφωνω η τιμη του ναυλου ειναι σχεδον ιδια αλλα ελα στην πενταετια και προσπαθησε να το πουλησεις............
Εχω το προνομιο λογω της δουλειας μου να μιλαω καθημερινα με πελατες τα καλοκαιρια αν το αποφασισεις ετοιμασου για εφιαλτη αλλα αν εισαι διαθετιμενος να δουλεψεις πολυ και μεθοδικα σε τελικη αναλυση το ταμειο σου θα ειναι συν.βεβαια το ποσο συν ειναι σχετικο απο το τι περιμενεις αλλα δεν ξερω και πολλες επενδυσεις και ποσο αυτες αποδιδουν με ιδιο κεφαλαιο αλλα η ουσια ειναι πως αν και ολοι κλαιγονται κανεις δεν πεινασε και ποσο μαλλον φετος με οικονομικη κριση και τα γνωστα.

nikolidak
10-11-2009, 07:56
Απότι καταλαβαίνω, είναι συνέχεια του Κυκλάδες 50.
Μια χαρά, 5+1 καμπίνες είναι πετυχημένη (εμπορικά) συνταγή.

Δύσκολη η διαφήμιση. Τεράστιο κόστος, που δεν αξίζει για ένα-δυο σκάφη, πολύ προσωπική δουλειά, για μικρό όφελος. Έχεις να ανταγωνιστής τους διάφορυς μεσίτες, που ξοδεύουν χρήματα για να βγάλουν κέρδος από τις προμήθειες από πολλά σκάφη.

Μόνο σε στοχευμένη πελατεία, μπορεί ένα site να σε βοηθήσει: Για παράδειγμα, να απευθύνεσαι σε παλιούς ροκάδες, και να τους προσφέρεις σαν εξειδικευμένη παροχή στερεοφωνικό με σουπερ ντούπερ ηχεία, για να ροκάρουν όπως ταξιδεύουν με τα πανιά!!!
Εαν κάποιος ψάχνει για τσάρτερ στην Ελλάδα, θα βγαίνει το site σου στην 100στή σελίδα, ενώ εαν κάποιο ψάχνει ροκ τσάρτερ, θα βγαίνεις πρώτος!!!

Ροκ τσάρτερ ε? Μην το πεις πουθενά, το είπα σαν παράδειγμα, αλλά... μου αρέσει η ιδέα, δεν είναι κακό... :p
Kάποιος που κάνει μία τέτοια αγορά oceanis 50 5+1 τι έσοδα και τι έξοδα μπορεί να περιμένει στα πρώτα 5-6 χρόνια ????
χονδρικά (πάνω-κάτω) τα ποσά.
Γιατί το σχόλιο <<Μια χαρά, 5+1 καμπίνες είναι πετυχημένη (εμπορικά) συνταγή>>?

mangos
10-11-2009, 08:37
τα συνήθη έξοδα ελιμενισμού, ασφάλειας, χειμερινής συντήρησης, μηνιαίας συντήρησης, λογιστή, κλπ δεν ξεπερνάνε τις 12 με 15 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο, για ένα τέτοιο σκάφος.

Τα έσοδα φυσιολογικά θα φτάσουν περίπου τις 45-50 χιλιάδες ευρώ.

Άρα στο τέλος του χρόνου, θα υπάρχει ένα φαινομενικό κέρδος από 25 έως 35 χιλιάδες ευρώ. Δεδομένου όμως ότι το σκάφος μετά από έναν χρόνο θα αξίζει τουλάχιστον 30 χιλιάδες ευρώ λιγότερο, τότε στο τέλος του πρώτου χρόνο το πραγματικό κέρδος είναι μηδενικό.

Μετά από 5-6 χρόνια, το σκάφος θα έχει χάσει σχεδόν το μισό της αρχικής του τιμής, ενώ λόγω της παγκόσμιας κρίσης, είναι πιθανόν αυτό να είναι ακόμα χειρότερο.

Όσο πιο πολλά ναύλα καταφέρει κάποιος να κάνει μόνος του, χωρίς δηλαδή να πληρώνει προμήθειες της τάξης του 35-45%, τόσο πιο πολύ θα αυξηθούν τα έσοδα, με αποτέλεσμα να περισσεύει και κάποιο πραγματικό κέρδος. Βέβαια, είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί κάποια γραφεία θα σε βάλουν μπλακ λιστ, γιατί κάνεις ναύλα μόνος σου.

Γι αυτό πιστεύω στην εξειδίκευση και στην στοχευμένη πελατεία.

chrondi
10-11-2009, 11:52
προμήθειες της τάξης του 35-45%
Φίλε Αντώνη, μιλάς για πολλά λεφτά!
Δηλαδή μια εταιρεία-μεσίτης σε τσάρτερ σκαφών (charter broker) που εκμεταλλεύεται έξι σκάφη (όχι απαραίτητα δικά της) μπορεί να εισπράξει προμήθειες 100.000 € το χρόνο με κεφάλαιο σχεδόν μηδενικό; Μιλάμε για σκέτο χρυσωρυχείο ...
Προσωπικά δεν αποκλείω να υπάρχουν περιπτώσεις τόσο υψηλής προμήθειας, αλλά πιστεύω ότι το πιθανότερο είναι να μην ξεπερνούν το 20%, με μέσον όρο γύρω στο 15%.
ΥΓ: Μην φωνάξετε πολύ προς τα έξω αυτά τα ποσοστά, γιατί πιθανώς να τους μιμηθούν οι ... τράπεζες!

nikolidak
10-11-2009, 16:36
Φίλε Αντώνη, μιλάς για πολλά λεφτά!
Δηλαδή μια εταιρεία-μεσίτης σε τσάρτερ σκαφών (charter broker) που εκμεταλλεύεται έξι σκάφη (όχι απαραίτητα δικά της) μπορεί να εισπράξει προμήθειες 100.000  το χρόνο με κεφάλαιο σχεδόν μηδενικό; Μιλάμε για σκέτο χρυσωρυχείο ...
Προσωπικά δεν αποκλείω να υπάρχουν περιπτώσεις τόσο υψηλής προμήθειας, αλλά πιστεύω ότι το πιθανότερο είναι να μην ξεπερνούν το 20%, με μέσον όρο γύρω στο 15%.
ΥΓ: Μην φωνάξετε πολύ προς τα έξω αυτά τα ποσοστά, γιατί πιθανώς να τους μιμηθούν οι ... τράπεζες!
Φίλε μου το ποσοστό τους είναι τουλάχιστων 30% επί του ναύλου (10% για το γραφείο εσωτερικού και 20% τάχα μου γία το γραφείο του εξωτερικού ..... άσχετα ότι είναι οι ίδιοι).
Βγάλε το 4,5% ΦΠΑ επί του ναύλου, βγάλε check in-out ,καθαρισμό,μεταφορές σκάφους .... τι μένει οεοεοεοεοοοο ?
Ας μην αναφέρω !!!!!!!!

nikolidak
10-11-2009, 17:03
τα συνήθη έξοδα ελιμενισμού, ασφάλειας, χειμερινής συντήρησης, μηνιαίας συντήρησης, λογιστή, κλπ δεν ξεπερνάνε τις 12 με 15 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο, για ένα τέτοιο σκάφος.

Τα έσοδα φυσιολογικά θα φτάσουν περίπου τις 45-50 χιλιάδες ευρώ.

Άρα στο τέλος του χρόνου, θα υπάρχει ένα φαινομενικό κέρδος από 25 έως 35 χιλιάδες ευρώ. Δεδομένου όμως ότι το σκάφος μετά από έναν χρόνο θα αξίζει τουλάχιστον 30 χιλιάδες ευρώ λιγότερο, τότε στο τέλος του πρώτου χρόνο το πραγματικό κέρδος είναι μηδενικό.

Μετά από 5-6 χρόνια, το σκάφος θα έχει χάσει σχεδόν το μισό της αρχικής του τιμής, ενώ λόγω της παγκόσμιας κρίσης, είναι πιθανόν αυτό να είναι ακόμα χειρότερο.


Όσο πιο πολλά ναύλα καταφέρει κάποιος να κάνει μόνος του, χωρίς δηλαδή να πληρώνει προμήθειες της τάξης του 35-45%, τόσο πιο πολύ θα αυξηθούν τα έσοδα, με αποτέλεσμα να περισσεύει και κάποιο πραγματικό κέρδος. Βέβαια, είναι δίκοπο μαχαίρι, γιατί κάποια γραφεία θα σε βάλουν μπλακ λιστ, γιατί κάνεις ναύλα μόνος σου.

Γι αυτό πιστεύω στην εξειδίκευση και στην στοχευμένη πελατεία.
Νομίζω ότι ένα τέτοιο σκάφος ανά εβδομάδα πέρνεις γύρω στα 2600 με 2700 ευρώ μέσο όρο από κάθε ναύλο (7 ημέρες) επί 18-19 εβδομάδες το καλοκαίρι, αυτό το ποσό στο χέρι, δηλ. δίχως την προμήθεια γραφείου και τον ΦΠΑ.
Και μετά έχεις και τα άλλα έξοδα (check in-out ,καθαρισμό,μεταφορές σκάφους, λογιστή κλπ).
Βέβαια αυτά τα έσοδα είναι για τα πρώτα χρόνια.
Περιμένω την γνώμη σας.

mangos
11-11-2009, 09:23
Φίλε Αντώνη, μιλάς για πολλά λεφτά!
Δηλαδή μια εταιρεία-μεσίτης σε τσάρτερ σκαφών (charter broker) που εκμεταλλεύεται έξι σκάφη (όχι απαραίτητα δικά της) μπορεί να εισπράξει προμήθειες 100.000 € το χρόνο με κεφάλαιο σχεδόν μηδενικό; Μιλάμε για σκέτο χρυσωρυχείο ...
Προσωπικά δεν αποκλείω να υπάρχουν περιπτώσεις τόσο υψηλής προμήθειας, αλλά πιστεύω ότι το πιθανότερο είναι να μην ξεπερνούν το 20%, με μέσον όρο γύρω στο 15%.
ΥΓ: Μην φωνάξετε πολύ προς τα έξω αυτά τα ποσοστά, γιατί πιθανώς να τους μιμηθούν οι ... τράπεζες!

Υποτίθεται πως το 20 με 25% το παίρνουν οι ξένοι πράκτορες, και οι Έλληνες πράκτορες παίρνουν επιπλέον ένα 10% γι αυτούς. Αλλά αυτό δεν τηρείται. Η πρακτική των τελευταίων ετών, είναι να σου προσφέρουν κάποια νετ τιμή, και αυτοί βγάζουν από πάνω όσο πιο πολλά μπορούν, τις περισσότερες φορές η συνολική προμήθεια (ξένου και Έλληνα πράκτορα) φτάνει και το 45 και το 50% επί του συνολικού ναύλου.

Πολλές φορές, οι Έλληνες μεσίτες πουλάνε απ ευθείας, αλλά αυτό που θα δίνανε σαν προμήθεια στον ξένο πράκτορα, το κρατάνε για πάρτη τους, για τον επιπλέον κόπο (και έξοδα) που κάνουν για να πουλήσουν απ ευθείας.

Πολλές φορές επίσης, μεσολαβούν άνω του ενός Έλληνες πράκτορες. Ο ένας έχει την ζήτηση, και την μοιράζει αριστερά δεξιά, κι έτσι όλοι όσοιμεσολαβούν θέλουν να βγάλουν κάτι. Παλιά, μοιραζόντουσαν το 10%, αλλά... τα τελευταία χρόνια βάζουν καπέλο.

Όποιος αντιδράσει, διαμαρτυρηθεί κλπ, εκτός του ότι δεν βρίσκει το δίκιο του από πουθενά, μπαίνει μπλάκ λιστ όχι μόνο στον πράκτορα που είχε την αντιδικία, αλλά και στους πράκτορες που ο πράκτορας αυτός συνεργάζεται κι έχει φιλικές σχέσεις.

Ακριβώς επειδή τα χρήματα είναι πολλά και εύκολα, έχουν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια πάρα πολλοί πράκτορες, πολλοί εξ αυτών είναι πλοιοκτήτες που αφού υπέστησαν αυτήν την εκμετάλλευση οι ίδιοι, που προσπαθούν να κερδίσουν κι αυτοί κάτι εις βάρρος των συναδέλφων τους.

Εαν δεις δε, τι τιμολόγια εκδίδουν για τις προμήθειες τους, διαπιστώνεις εύκολα ότι όλη αυτή η κονόμα γίνεται μαύρα και αφορολόγητα.

Δεδομένου ότι στο τέλος το κέρδος από την εκμετάλλευση ενός σκάφους είναι ελάχιστο ή μηδενικό, γι αυτό δεν υπάρχουν (πλην σπανιοτάτων εξαιρέσεων που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα) επενδύσεις από τουριστικές εταιρείες στον κλάδο, αλλά οι ιδιοκτήτες επαγγελματικών σκαφών είναι κυρίως μερακλήδες που θέλανε σκάφος για πάρτη τους, για να το χρησιμοποιούν και να κάνουν διακοπές οι ίδιοι, αλλά τα κάνουν επαγγελματικά είτε για φορολογικούς λόγους, είτε για να κερδίζουν από τα ναύλα τα λειτουργικά τους έξοδα και την χαμένη αξία λόγω ότι το σκάφος παλιώνει.

Δεν είναι τυχαίο, πως οι μεγάλες εταιρείες ενοικιάσεως σκαφών, δεν εχουν δικά τους σκάφη, αλλά κρατάνε στην ιδιοκτησία τους σκάφη τρίτων μέχρι να εξοφληθούνε. Εαν είχε κέρδος η ιδιοκτησία, θα είχαν δικά τους σκάφη. Αφού το πραγματικό κέρδος είναι 20-30% το οποίο ουσιαστικά το καρπώνονται οι μεσίτες, για τον ιδιοκτήτη αν περισσέψουν, θα περισσέψουν τα ψίχουλα.

Στο εξωτερικό, οι προμήθειες δεν ξεπερνάνε το 10-12% της τιμής ναύλωσης, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις θα φτάσουν στο 15%. Εφόσον μεσολαβούν περισσότεροι του ενός πράκτορα, μοιράζονται την προμήθεια αυτήν. Εδώ, όλος αυτός ο χορός των υπερπρομηθειών έχει στηθεί στις πλάτες των γιατρών και των διαφόρων άλλων που τους αρκούσε να έχουν το σκάφος και κάποιος άλλος θα το φρόντιζε, και αυτοί κάποια στιγμή παίρνανε το σκάφος για να πάνε βόλτα, χωρίς να τους στοιχίζει... Παλιά, οι ιδιοκτήτες κέρδιζαν από την υποτίμηση-διολίσθηση της αξίας της δραχμής, και οι μεσίτες παγίωσαν τις προμήθειες σε ψηλά επίπεδα, και τώρα λόγω του ευρώ, δεν μένει κέρδος για τον ιδιοκτήτη.

Solecristos
12-11-2009, 21:24
meta ap osa diavasa se afto to blog mou erhete mia evnoiti erotisi efoso kapioi diathetoun ena toso sovaro poso gia tin agora enos tetoiou skafous ke i diafores hreoseon ine toso megales pos ke den prokipsane sinergasies tipou silogos enikiaston istioforon skafon vazontas apo koinou kapoia poli mikra kefalea gia ti diafimistiki kampania an ta sigrinoume me tin agora ke ta diafevgenta kerdi apo tin simerini katastasi mou fenete san evnoi antidrasi .
toulahiston an kapote ginomoun idioktitis enos tetoiou skafous tha itan i proti mou skpsi
elpizo na min ime ektos thematos
sas efharisto

mangos
13-11-2009, 09:53
δεν είσαι καθόλου εκτός θέματος, το αντίθετο θα έλεγα, είσαι στην καρδιά του προβλήματος.

Κατ αρχάς, τα γραφεία καλλιεργούν το κλίμα διαίρει και βασίλευε.
Αλλά το έχει και η κούτρα μας και κατεβάζει ψείρες. Όχι μόνο δεν έχουμε μάθει να συνεργαζόμαστε, αλλά και όσες απόπειρες συνεργασίας ιδιοκτητών έγινε στο παρελθόν, κατέληξαν σε αποτυχία, γιατί ούτε την υπομονή (ή την άνεση λόγω των δανείων) έχουμε να περιμένουμε να αποδώσει μια τέτοια συνεργασία, ούτε υπάρχει τρόπος εξασφάλισης ότι δεν θα καπελώσει κάποιος έξυπνος τους άλλους, και θα τους εκμεταλλευτεί-εξαπατήσει.

Ο ένας φοβάται τον άλλον, μια συνεργασία θα ωφελούσε τους πάντες, αλλά... δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης να συσπειρώσει ορισμένους, να πετύχει το πείραμα, και σιγά σιγά να μαζευτούν και οι υπόλοιποι.

mangos
13-11-2009, 10:00
διαγράφεται, γιατί κατά λάθος δημοσίευσα εις διπλούν την ίδια απάντηση.

mangos
13-11-2009, 10:00
Είδε κανένας την εκπομπή του ΑΛΦΑ με τον οικονομικό σύμβουλο, προχθές την Τετάρτη?

Μου είπαν πως είχε έναν Γιανιώτη, που είχε πάρει 2 σκάφη Ζανώ, και εκτός από τα δάνεια στην Τράπεζα, τον είχαν χρεώσει για 2 καινούργια σκάφη, έξοδα διαχείρησης-συντήρησης 80-90 χιλιάδες ευρώ, για 2 χρόνια.

Ο τύπος έχασε το αρχικό κεφάλαιο, και χρωστούσε κι από πάνω!!!

Δυστυχώς δεν την είδα, αλλά θα ήθελα πολύ να την δω, να ακούσω τι ακριβώς είπανε.

Εαν κάποιος την είδε, ας μας τα πει... Αυτή είναι η πραγματικότητα, και τέτοια θέματα ίσως βοηθήσουν τα επόμενα θύμματα τέτοιων επιτήδειων εμπόρων που υπόσχονται λαγούς με πρεταχήλια, και στο τέλος ξυπνάνε απότομα.

mangos
13-11-2009, 16:41
Για να παρετε μια ιδέα τι εστί βερύκοκο, δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=tqKilTjyQ7U
(μέρος πρώτο)

και μετά συνεχίστε με το μέρος δεύτερο, τρίτο κλπ.

όποιος βαριέται τα πολλά λόγια, ας δει κατ ευθείαν το τρίτο μέρος, που έχει όλο του ζουμί με τα νούμερα:

http://www.youtube.com/watch?v=fJFKG5BFE4E&feature=related

Προσέξτε ότι το ζουμί της υπόθεσης είναι αυτό:
Ο τύπος, αρχικά πλήρωσε το 40% του πρώτου σκάφους, και το δεύτερο το πήρε το 2007 (αν δεν κάνω λάθος)... Μετά από τόσα χρόνια δουλειάς των σκαφών, οφείλει σε δάνεια, υποχρεώσεις των σκαφών κλπ περισσότερα από όσα κοστίζουν τα σκάφη σήμερα, και τα δυο μαζί.

Δηλαδή, χάθηκαν τα αρχικά χρήματα, χάθηκαν τα χρήματα από τα ναύλα, χάνονται τα 2 σκάφη, και ακόμα χρωστάει κάμποσα ο τύπος για να ξεχρεώσει, εαν πουληθούν τα σκάφη στις τιμές που ελπίζει (πράγμα απίθανο) οπότε ρεαλιστικά, ο τύπος πήρε 2 σκάφη, δουλέψανε, και τελικά όχι μόνο έχασε το αρχικό κεφάλαιο, αλλά χρωστάει κι από πάνω περίπου άλλα τόσα όσα το αρχικό κεφάλαιο!!!

Εαν κάνετε τις πράξεις, θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας.

Αυτά φωνάζω και εξηγώ, αλλά... τέλος πάντων!

Τα σκάφη είναι πολυ συγκεκριμένα, και η εταιρεία που τον έχει εκμεταλλευτεί τον τύπο, επίσης πολύ συγκεκριμένη. Δεν έχει νόημα να λέμε ονόματα, γιατί η ίδια ιστορία, έχει γίνει από όλες σχεδόν τις παρεμφερείς εταιρείες.

Εγώ το μόνο που δεν είδα, και δν πρόκειται να δει κανένας και ποτέ, είναι τα τιμολόγια και τις αποδείξεις ότι ο τυπάκος όντως χρωστούσε 87900 στην εταιρεία για το 43άρι το σκάφος, και άλλα 25χιλιάρικα περίπου από το 37άρι.

Συντηρήσεις και επισκευές!!!

Μας έδειξαν τις διαπραγματεύσεις με την Τράπεζα, αλλά δεν μας έδειξαν ποτέ οποιαδήποτε διαπραγμάτευση με την "εταιρεία". Ο ανθρωπάκος αποκλείεται να γλυτώσει... Τις μούρες τους τις βλέπουμε στις εκθέσεις και στις διαφημίσεις, αλλά δεν τους άρεσε να βγουν την τηλεόραση με το θύμα τους τετ α τετ!!!

chrondi
18-11-2009, 21:09
Για να γίνει άμεσα αντιληπτό ότι η «επένδυση» στο χώρο του θαλάσσιου τουρισμού (κυρίως με τη μορφή εκμετάλλευσης ιστιοφόρων σκαφών, ως επί το πλείστο άνευ πληρώματος-bareboat) αποτελεί οξύμωρο σχήμα, αναφέρω τα εξής δεδομένα και καλώ οποιονδήποτε να τα αμφισβητήσει:
α) Τα σκάφη εκτίθενται σε κίνδυνο φθοράς και απομείωσης αξίας σε μεγαλύτερο βαθμό και ταχύτερο ρυθμό απ'όσο τα χερσαία μέσα μεταφοράς. Για τα πρώτα δέκα έτη από τη ναυπήγησή τους, υπό ιδανικές συνθήκες χρήσης και συντήρησης, χάνουν κατʼέτος περί το ένα δέκατο της εκάστοτε αξίας τους. Δηλαδή, στην καλύτερη περίπτωση, μετά από 5 έτη η αξία τους είναι μικρότερη από το 60% της αρχικής και μετά από 10 έτη μικρότερη από το 35% της αρχικής.
β) Θεωρητικά τουλάχιστον, και εφόσον ο θαλάσσιος τουρισμός δεν είναι σε ύφεση (μπορεί άραγε κανείς να εγγυηθεί πέντε έτη συνεχούς τουριστικής ανάπτυξης?), τα σκάφη ενοικιάζονται στην καλύτερη περίπτωση επί 16 εβδομάδες κατά μέσον όρο. Από τον Νοέμβριο μέχρι και τον Μάρτιο ανελκύονται στην ξηρά και τότε γίνονται και οι απαραίτητες μείζονες εργασίες επισκευών και συντήρησης. Τα σκάφη συνεπάγονται λοιπόν έξοδα ακριβώς την εποχή που δεν αποφέρουν έσοδα.
γ) Λόγω ισχυρότατου ανταγωνισμού από τα σκάφη νεότερης ναυπήγησης (τα οποία είναι λίαν ελκυστικά λόγω τιμής, σύγχρονου εξοπλισμού και ιδίως … εμφάνισης/γυαλάδας), οι 16 εβδομάδες μίσθωσης στην αρχή της περιόδου εκμετάλλευσης περιορίζονται ίσως και σε 5 μετά από πέντε μόλις χρόνια. Αν δεν μειωθούν δραστικά οι εβδομάδες εκμίσθωσης (γίνουν λοιπόν 10 και όχι 5), σίγουρα πέφτει κατακόρυφα η απόδοση, μιας και επιβάλλονται απίστευτες εκπτώσεις στην τιμή του ναύλου για λόγους προσέλκυσης πελατείας. Από τη στιγμή που τα έσοδα από τη μίσθωση μόλις και αντισταθμίζουν τα έξοδα επισκευών και συντήρησης (που αυτά είναι σταθερά και ανελαστικά, για να μην μιλάμε και για σοβαρότερες αβαρίες λόγω πλέον ηλικίας), η εκμετάλλευση του σκάφους καθίσταται αντιοικονομική. Γιʼαυτόν ακριβώς το λόγο οι εταιρείες «ξεφορτώνονται» τα σκάφη αφού τα εκμεταλλευθούν επί μία περίπου πενταετία, επειδή τα θεωρούν πλέον «ξοφλημένα».
δ) Ας κάνουμε τώρα τον οικονομικό απολογισμό: ένα σκάφος αρχικής αξίας 200.000 ευρώ (ΠΡΟΣΟΧΗ! Άνευ ΦΠΑ επειδή είναι επαγγελματικό) στα 5 χρόνια έχει χάσει αξία τουλάχιστον 80.000 ευρώ και αν πωληθεί πρέπει να καταβληθεί και ο ΦΠΑ. Η μίσθωσή του πιθανότατα απέφερε 45.000 ευρώ το πρώτο έτος, 35.000 ευρώ το δεύτερο, 30.000 ευρώ το τρίτο και άλλα 45.000 ευρώ τα δύο τελευταία έτη, σύνολο δηλαδή 155.000 ευρώ έσοδα κατά τα πέντε έτη εκμετάλλευσης. Τα έξοδα συντήρησης κλπ. ανέρχονται αντίστοιχα σε 75.000 ευρώ (πάνω-κάτω 15.000 ευρώ κατʼέτος). Υπόλοιπο 80.000 ευρώ, όσα ακριβώς και η μείωση της αξίας του ιστιοφόρου. Κέρδος: ΜΗΔΕΝ.
ε) Αυτό το σημείο σας το αφήνω κενό να το συμπληρώσετε εσείς μόνοι σας, με την παραδοχή ότι δανειστήκατε χρήματα από την τράπεζα για να παίξετε τον επιχειρηματία ή κάτι πήγε στραβά και «έσκασε κανόνι» ή ό,τι άλλο απρόβλεπτο μπορεί να συμβεί σε 1826 ημέρες (δηλαδή σε πέντε χρόνια συν τη μία μέρα του … δίσεκτου!).

ΥΓ: Απορείτε βεβαίως πώς υπό τις συνθήκες αυτές είναι δυνατό να υπάρχουν σκάφη που διατίθενται προς μίσθωση. Να είστε βέβαιοι ότι δεν είσαστε ο μόνος που απορεί …

pink floyd
19-11-2009, 00:06
Δεν αναρωτιέμαι πως και υπάρχουν ακόμα σκάφη προς ενοικίαση,γιατί θεωρώ λίγο υπερβολικά τα παραπάνω νούμερα,αλλά θεωρώ ότι η εμπλοκή με το yachting δεν αποτελεί και την πιο αποδοτική επιχειρηματική κίνηση!
Πιο συγκεκριμένα νομίζω ότι τα 120 χιλ μετά απο 5 χρόνια είναι τα λιγότερα που θα μπορέσεις να πάρεις από ένα σκάφος με αρχική 200.Δεν είναι ανάγκη να πάρεις ένα από τα "δημοφιλή"(αναφέρομαι στα 3 γνωστά ναυπηγία) 50άρια αλλά ένα 40-42 άρι με πιο καλή αξία μεταπώλησης.Επίσης βρίσκω υπερβολικά τα 15χιλ πάγια έξοδα,εκτός και βάζεις μέσα ακόμα και χρήματα για τον skiper που θα το μεταφέρει στη βάση!!
Όποιος το δει καθαρά και μόνο ως επένδυση, ""διαχειρίζοντας" το απο την καρέκλα του γραφείου του....ΝΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ!Το σκάφος,ακόμα και το επαγγελματικό προϋποθέτει πρώτα από όλα το ψώνιο με τη θάλασσα,ελεύθερο χρόνο,για να γλυτώνεις χρήματα από μεταφορές,check in-out και σε συνδυασμό με το αν "πιάνουν τα χέρια" και από μαστόρους,για τα βασικά τουλάχιστον.Φυσικά αν έχεις πολύ χρόνο,θέλεις αλλά και ξέρεις μπορείς να εκμεταλλευθείς και τα ναύλα με skiper πηγαίνοντας ο ίδιος.
Βέβαια η κατάσταση πλέον έχει ξεφύγει απο τα χέρια-τα θέλω του εκάστοτε ιδιοκτήτη και είναι πλήρως ελεγχόμενη από τις εταιρίες,οδηγώντας τον κόσμο σε 2-3 ναυπηγία,λες και δεν υπάρχουν άλλα ή αυτά είναι τα top καθώς επίσης και στην μανία των καινούργιων σκαφών.Σ'αυτό βέβαια δεν είναι μόνες τους,αλλά συνεισφέρανε και οι ιδιοκτήτες,ή πιο σωστά οι νέοι ιδιοκτήτες ή ακόμα πιο σωστά οι νέοι στο χώρο όπου με το καλημέρα στραφήκανε αμέσως στην αγορά επαγγελματικού σκάφους,δίνοντας βούτηρο στο ψωμί κάποιον και αναγάγοντας το ως δεδικασμένο πλέον ότι σκάφος άνω των 5 ετών αποσύρετε,κάποιοι έσκαψαν τον λάκο τους από την αρχή ήδη!!!
Θα κλείσω με το εξής:φίλος,πρόσφατα αγόρασε elan 40 4 χρονών και κάποιο γραφείο του το απέκλεισε εξαρχής,αυτό δεν νοικιάζετε!!!!!ΓΙΑΤΙ???????
Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα και είναι ένας λόγος να ωθήσει τους πραγματικούς λάτρεις της ιστιοπλοΐας μακριά από το yachting,γιατί ευτυχώς η θάλασσα δεν μπαίνει σε "τέτοια" καλούπια και κοντά της δεν μπορείς να παραμείνεις αν δεν την αγαπάς και όσοι το κάνουν απλά και μόνο επιχειρηματικά αργά ή γρήγορα θα φύγουν ή θα αποτύχουν.

mangos
19-11-2009, 09:07
Κατ αρχάς θα διαφωνήσω με τον chrondi σχετικά με το θέμα της επιπλέον ημέρας λόγω δίσεκτου έτους. Στην διάρκεια μιας πενταετίας, μπορεί να μεσολαβούν μέχρι και 2 δίσεκτα έτη, οπότε οι επιπλέον ημέρες να είναι μέχρι και 2, και όχι κατ ανάγκην μόνο μια.
Αγαπητέ pink Floyd: Πρόσφατα πουλήθηκαν κάποια elan 40 του 2003, σε τιμή γύρω στις 50 χιλιάδες ευρώ. Καινούργια θα κόστιζαν γύρω στα 150 χιλιάρικα. Οι ιδιοκτήτες αυτών των σκαφών, να είσαι βέβαιος ότι έχασαν χρήματα, και μάλιστα πολλά. Εάν θέλεις, να στους γνωρίσω, να στα πουν οι ίδιοι. Απορείς γιατί δεν νοικιάζονται… Μα εάν νοικιαζόντουσαν και άφηναν κάποιο κέρδος, αυτοί που τα είχαν δεν θα τα πουλούσαν, θα τα εκμεταλλευόντουσαν οι ίδιοι για να ρεφάρουν τις ζημιές από τα προηγούμενα χρόνια.
Κάνοντας μια επένδυση, περιμένεις να κερδίσεις κάποια χρήματα επειδή ακριβώς επένδυσες κάποιο κεφάλαιο. Για παράδειγμα, εάν κλείσεις 150 χιλιάρικα σε κάποια Τράπεζα, θα πάρεις ένα επιτόκιο τάξης μεγέθους 4% έτσι κι αλλιώς. Άρα στην πενταετία θα βγάλεις περίπου 30 χιλιάδες ευρώ, χωρίς να υπολογίζω με απόλυτη ακρίβεια τους τόκους… Στο τέλος της πενταετίας θα έχεις τουλάχιστον 180 χιλιάδες ευρώ, και εσύ θα κάαααθεσαι.
Εάν κατέβεις στο λιμάνι, χωρίς σκάφος, και δουλέψεις για κάποιο μεροκάματο, είτε σαν βοηθός σκίπερ στην αρχή, είτε σαν σκίπερ εν συνεχεία για μεταφορές κλπ, εάν αναλάβεις να πλένεις σκάφη τα σαββατοκύριακα, εάν κάνεις κάποια μερεμέτια και μικροεπισκευές κλπ, θα βγάζεις ένα μεροκάματο για τον χρόνο που θα αφιερώσεις, έτσι κι αλλιώς. Όταν λοιπόν επενδύεις στο δικό σου σκάφος, το κέρδος σου από το μεροκάματο σου, δεν μπορείς να το προσθέτεις στην απόδοση του επενδυθέντος κεφαλαίου.
Κατά την γνώμη μου, το μοναδικό κέρδος από την ιδιοκτησία και την εκμετάλλευση επαγγελματικού σκάφους, είναι οι τζάμπα βόλτες και οι τζάμπα διακοπές. Όταν 4-5 Σαββατοκύριακα θα πας βόλτα με την οικογένεια ή τους φίλους σου, όταν θα εκμεταλλευτείς κάποιες κενές εβδομάδες για να πας εσύ διακοπές, όταν θα κάνεις κάποιες τραβερσάδες όχι σαν αγγαρεία, αλλά θα ευχαριστηθείς το ταξίδι γιατί έχεις το μεράκι, όλα αυτά για να τα ζήσεις, θα έπρεπε να πληρώνεις…
Εγώ για παράδειγμα, κάνω ο ίδιος κάποια σκιπεριλίκια με πελάτες, και τα απολαμβάνω μέχρι εκεί που δεν παίρνει, και πληρώνομαι κι από πάνω!!!
H αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι που αγοράζουν επαγγελματικά σκάφη, είτε είναι θύμματα κάποιων που τους παραμύθιασαν, είτε έχουν αυτοπαραμυθιαστεί διότι τους γυαλίζει η λάμψη της θάλασσας και του lifetyle που νομίζουν ότι θα επιτύχουν.
Τελικά όσοι έχουμε επαγγελματικά σκάφη, είμαστε εφοπλύστρες, και όχι εφοπλιστές.

pink floyd
19-11-2009, 10:08
Εγώ ξαναρωτάω γιατί να μην νοικιάζετε το elan 40????Είναι υποδεέστερο των bavaria,beneteau ή jeanneau?Χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν ναυπηγό,κατασκευαστή και εταιρία,το elan μάλλον είναι καλύτερο.Εσωτερικά δεν στερείτε σε ΤΙΠΟΤΑ όσο για την πλεύση ας μην το κουβεντιάσουμε καλύτερα....εκτός και αν ρίξουμε στο τραπέζι τα first.Άρα καταλήγουμε,εκτός και αν έχεις διαφορετική άποψη,ότι είναι καθαρά θέμα marketing ή καλύτερα,"ελέγχου" της αγοράς από τους "μεγάλους".
Δεν θα γούσταρες να νοικιάσεις ένα first 40 αντί για ένα cyclades45?Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα προτιμούσαν το πρώτο και ας στερηθούν το bimini εν πλω (μιας και η διάταξη του σιδηροδρόμου το δυσκολεύει).Αυτές οι παπαριές με το τι νοικιάζετε και με το τι όχι είναι εντελώς γελοίες,δεν λέω ότι δεν υφίσταται,αλλά οι δικαιολογίες "αποκλεισμού" είναι πέρα για πέρα αβάσιμες.Ναι δεν θα μπορέσω να νοικιάσω ένα mumm 36......αλλά ένα σκάφος σαν το elan είναι κοροϊδία να ισχυρίζονται κάποιοι ότι δεν "κάνει".Και η πλάκα είναι ότι η μόνη δικαιολογία έιναι ότι "δεν το ξέρει ο κόσμος"........!!!!!Λες και ο κόσμος ξέρει.....αυτά βλέπει αυτά νομίζει!!!
Είμαι σίγουρος ότι και τα 2 που αγοραστήκανε πρόσφατα(πιθανότατα μιλάμε για τα ίδια!!!!) θα δουλέψουν μια χαρά γιατί αυτοί που τα πήραν δεν έχουν ανάγκη κανέναν "μεγάλο" και κανένα γραφείο.Εδώ είναι που μετράει το αν είσαι στο χώρο ή όχι.

pink floyd
19-11-2009, 10:24
Επίσης μεγάλο "φταίξιμο"" δίνω και σε αυτούς που θέλουν το σκάφος σαν το σπίτι τους ή μάλλον καλύτερο από το σπίτι τους......Δεν είναι δυνατόν η αξία μεταπώλησης ή το κριτήριο ενοικίασης να είναι οι τουαλέτες......ΕΛΕΟΣ.ΟΚ απο τα 6-7 άτομα και επάνω χρειάζονται 2 αλλά είναι παράλογο να ψάχνουμε ακόμα και 38άρια με 2 wc,στο σπιτι τους δηλαδή πως βολεύετε μια 6αμελή οικογένεια??Στο σκάφος θέλουν 2 wc?????Πρόσφατα διαβίωσα μια εβδομάδα σε ένα oceanis 411 με 2 wc και για να το πω χύμα για να μπορέσω να κάτσω στην τουαλέτα άνοιγα το ντουλαπάκι κάτω απώ το νιπτήρα για να βάλω το πόδι μου.......ΕΛΕΟΣ....και δεν είμαι πάνω απο 175.Ο δε πελάτης που ήταν 185 είπε:όλα καλά στο σκάφος,ωραίες οι διακοπές στη θάλασσα,αλλά αν χωρούσα καλύτερα στην τουαλέτα θα ήταν τέλεια!!!!
Άποψη μου είναι ότι στη θάλασσα άλλα πρέπει να κοιτάμε και όχι μόνο τα wc γιατί αυτά δεν θα μας ταξιδέψουν όρτσα στο χοντρό μελτέμι.......και καλό θα ήταν και όσοι μπαίνουν στο χώρο,με οποιοδήποτε ρόλο,να αντιληφθούν αυτό,όσοι δε θέλουν ένα πλωτό σπίτι και μόνο ας καταφύγουν στα ταχύπλοα.

mangos
19-11-2009, 11:22
Είμαι σίγουρος ότι και τα 2 που αγοραστήκανε πρόσφατα(πιθανότατα μιλάμε για τα ίδια!!!!) θα δουλέψουν μια χαρά γιατί αυτοί που τα πήραν δεν έχουν ανάγκη κανέναν "μεγάλο" και κανένα γραφείο.Εδώ είναι που μετράει το αν είσαι στο χώρο ή όχι.

Nαι, θα δουλέψουν μια χαρά, γιατί το ένα τράβηξε για Καβάλα, και το άλλο για Βόλο. Και οι άνθρωποι που τα πήραν είναι της δουλειάς.

Εαν τα έπαιρναν κάποιοι που θα περίμεναν ναύλα από τα μεσιτικά γραφεία που έχουν κατακλύσει την πιάτσα, δεν θα είχαν να ελπίζουν ούτε μέρα, εκτός ίσως του Αυγούστου.

pink floyd
19-11-2009, 11:38
Ακριβώς για αυτά μιλάμε!!!Άρα οι παράγοντες που καθορίζουν το όλο "θέμα" δεν είναι κ τόσο αντικειμενικοί......!

johnbarb
20-11-2009, 16:50
παιδιά τρομερό το θέμα, κάθισα και διάβασα όλες τις απαντήσεις.

διότι είχα γνωστό, που είχε μπλέξει με τέτοια κόλπα(αγόρασε σκάφος, γιατί νόμιζε πως είναι η κότα που κάνει τα χρυσά αυγά)
δούλεψε λίγο..και μετά άρχισε το κυνήγι της τράπεζας..

για να μην σας πρίζω με πολλά- δεν είμαι σκιπερ , ναυπηγός είμαι :p -
του πούλησαν σπίτι και του πήραν και καρέκλες και καναπέδες, αμάξια..
σοβαρά σας μιλάω είχα τρελαθεί όταν το έβλεπα!!
αυτός χρεωνόταν σε κάρτες και δάνεια μετά...

συμπέρασμα κατέληξε να φύγει από την πόλη του( αθήνα) μαζί με οικογένεια ,σκυλιά , γατιά και να μετακομίσει στο χωριό του..
χάσαμε τα ίχνη του από τότε 5-6 χρόνια τώρα..!

αν δεν έχετε πλάτες παιδιά από μακριά και αγαπημένοι με αυτές τις επιχειρήσεις!
σε τυλίγουν σε μία κόλλα χαρτί και σε τρέχουν μετά..!

δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει ποτέ..
επιχείρηση= ρίσκο..

αυτά τα πράγματα τα φοβάμαι..ειλικρινά σας μιλάω!:?

*το πρόβλημα με το WC , το είχα αντιμετωπίσει ανεπιτυχως μπορώ να πώ σε 30ποδο μηχανοκίνητο "γκοφρετάκι" λόγω του ύψους μου (1.84) ,
σαν τον κοασιμόδο ήμουνα μέσα στο μπάνιο..

ΓΙΩΡΓΟΣ100
06-12-2009, 10:25
Για να παρετε μια ιδέα τι εστί βερύκοκο, δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=tqKilTjyQ7U
(μέρος πρώτο)

και μετά συνεχίστε με το μέρος δεύτερο, τρίτο κλπ.

όποιος βαριέται τα πολλά λόγια, ας δει κατ ευθείαν το τρίτο μέρος, που έχει όλο του ζουμί με τα νούμερα:

http://www.youtube.com/watch?v=fJFKG5BFE4E&feature=related

Προσέξτε ότι το ζουμί της υπόθεσης είναι αυτό:
Ο τύπος, αρχικά πλήρωσε το 40% του πρώτου σκάφους, και το δεύτερο το πήρε το 2007 (αν δεν κάνω λάθος)... Μετά από τόσα χρόνια δουλειάς των σκαφών, οφείλει σε δάνεια, υποχρεώσεις των σκαφών κλπ περισσότερα από όσα κοστίζουν τα σκάφη σήμερα, και τα δυο μαζί.

Δηλαδή, χάθηκαν τα αρχικά χρήματα, χάθηκαν τα χρήματα από τα ναύλα, χάνονται τα 2 σκάφη, και ακόμα χρωστάει κάμποσα ο τύπος για να ξεχρεώσει, εαν πουληθούν τα σκάφη στις τιμές που ελπίζει (πράγμα απίθανο) οπότε ρεαλιστικά, ο τύπος πήρε 2 σκάφη, δουλέψανε, και τελικά όχι μόνο έχασε το αρχικό κεφάλαιο, αλλά χρωστάει κι από πάνω περίπου άλλα τόσα όσα το αρχικό κεφάλαιο!!!

Εαν κάνετε τις πράξεις, θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας.

Αυτά φωνάζω και εξηγώ, αλλά... τέλος πάντων!

Τα σκάφη είναι πολυ συγκεκριμένα, και η εταιρεία που τον έχει εκμεταλλευτεί τον τύπο, επίσης πολύ συγκεκριμένη. Δεν έχει νόημα να λέμε ονόματα, γιατί η ίδια ιστορία, έχει γίνει από όλες σχεδόν τις παρεμφερείς εταιρείες.

Εγώ το μόνο που δεν είδα, και δν πρόκειται να δει κανένας και ποτέ, είναι τα τιμολόγια και τις αποδείξεις ότι ο τυπάκος όντως χρωστούσε 87900 στην εταιρεία για το 43άρι το σκάφος, και άλλα 25χιλιάρικα περίπου από το 37άρι.

Συντηρήσεις και επισκευές!!!

Μας έδειξαν τις διαπραγματεύσεις με την Τράπεζα, αλλά δεν μας έδειξαν ποτέ οποιαδήποτε διαπραγμάτευση με την "εταιρεία". Ο ανθρωπάκος αποκλείεται να γλυτώσει... Τις μούρες τους τις βλέπουμε στις εκθέσεις και στις διαφημίσεις, αλλά δεν τους άρεσε να βγουν την τηλεόραση με το θύμα τους τετ α τετ!!!
Τα video γιατί αποσύρθηκαν;

mangos
06-12-2009, 10:41
Οι αλήθειες πάντα, κάποιους ενοχλούν...

ΓΙΩΡΓΟΣ100
06-12-2009, 11:45
Μπορούμε να τα δούμε από κάπου αλλού;

Κύρκος
06-12-2009, 12:25
Ρε παιδιά, τι ιστιοπλοϊκά είχε αγοράσει ο τύπος; 37άρι και 43άρι αλλά τι; Δεν νομίζω να υπάρχει οποιοδήποτε νομικό θέμα να αναφέρουμε τι σκάφος είχε κάποιος από την στιγμή μάλιστα που λέμε ότι το σκάφος δούλεψε, είχε πέραση δηλαδή.

mangos
07-12-2009, 08:54
Είχε 2 Ζανώ. Πιθανόν να τα έχει ακόμα ο τύπος, γιατί δεν κατέληξε η εκπομπή πουθενά, απλώς καταγράφηκαν όσα χρωσούσε και τα συνολικά χρέη ξεπερνούσαν την αξία των σκαφών.

ΓΙΩΡΓΟΣ100
08-12-2009, 14:20
παιδιά τρομερό το θέμα, κάθισα και διάβασα όλες τις απαντήσεις.

διότι είχα γνωστό, που είχε μπλέξει με τέτοια κόλπα(αγόρασε σκάφος, γιατί νόμιζε πως είναι η κότα που κάνει τα χρυσά αυγά)
δούλεψε λίγο..και μετά άρχισε το κυνήγι της τράπεζας..

για να μην σας πρίζω με πολλά- δεν είμαι σκιπερ , ναυπηγός είμαι :p -
του πούλησαν σπίτι και του πήραν και καρέκλες και καναπέδες, αμάξια..
σοβαρά σας μιλάω είχα τρελαθεί όταν το έβλεπα!!
αυτός χρεωνόταν σε κάρτες και δάνεια μετά...

συμπέρασμα κατέληξε να φύγει από την πόλη του( αθήνα) μαζί με οικογένεια ,σκυλιά , γατιά και να μετακομίσει στο χωριό του..
χάσαμε τα ίχνη του από τότε 5-6 χρόνια τώρα..!

αν δεν έχετε πλάτες παιδιά από μακριά και αγαπημένοι με αυτές τις επιχειρήσεις!
σε τυλίγουν σε μία κόλλα χαρτί και σε τρέχουν μετά..!

δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει ποτέ..
επιχείρηση= ρίσκο..

αυτά τα πράγματα τα φοβάμαι..ειλικρινά σας μιλάω!:?

*το πρόβλημα με το WC , το είχα αντιμετωπίσει ανεπιτυχως μπορώ να πώ σε 30ποδο μηχανοκίνητο "γκοφρετάκι" λόγω του ύψους μου (1.84) ,
σαν τον κοασιμόδο ήμουνα μέσα στο μπάνιο..

Πως έπεσε έξω;Δεν είχε έσοδα;Πέρα από το σκάφος πώς του κατάσχεσαν το σπίτι;Το διαχειριζόταν μόνος του ή το είχε δώσει σε γραφείο; Εάν γνωρίζεις γίνε ποιο αναλυτικός.

CAPELA25
19-12-2009, 16:03
Το εννεάμηνο 2009 η <<ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΑΙ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑΙ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ Α.Ε.>>, η οποία αποτελεί την μητρική εταιρεία του Ομίλου, πραγματοποίησε κύκλο εργασιών ποσού ευρώ 5.879.549, ο οποίος προέρχεται αποκλειστικά από ναυλώσεις ιδιόκτητων πλοίων, σημειώνοντας μείωση κατά ποσοστό 19,3% συγκρινόμενος με εκείνο του εννεάμηνου 2008. Σε επίπεδο Ομίλου, ο κύκλος εργασιών του εννεάμηνου 2009 είναι ίσος με ποσό ευρώ 20.696.004, μειωμένος κατά ποσοστό 21,6% σε σχέση με εκείνο του εννεάμηνου 2008.
Τα κέρδη μετά από φόρους της μητρικής εταιρείας ανήλθαν στο ποσό ευρώ 686.605, μειωμένα κατά ποσοστό 32,3% σε σχέση με εκείνα του εννεάμηνου 2008. Τα ενοποιημένα κέρδη μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας του εννεάμηνου 2009 είναι ίσα με ποσό ευρώ 579.184, μειωμένα κατά ποσοστό 54,2% σε σχέση με εκείνα του εννεάμηνου 2008. Καθοριστικά για την πορεία αυτή ήταν το πρώτο και το δεύτερο τρίμηνο του 2009 στα οποία πραγματοποιήθηκε επιδείνωση των αποτελεσμάτων της μητρικής εταιρείας και του Ομίλου σε σχέση με τα αντίστοιχα τρίμηνα του 2008, σε αντίθεση με το τρίτο τρίμηνο του 2009 στο οποίο επετεύχθη αύξηση των κερδών μετά από φόρους της μητρικής εταιρείας κατά ποσοστό 43,1% και των ενοποιημένων κερδών μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας κατά ποσοστό 37,4% σε σχέση με το τρίτο τρίμηνο του 2008. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο εννεάμηνο 2009 πραγματοποιήθηκε μείωση των λειτουργικών εξόδων κατά ποσοστό 16,0% στη μητρική εταιρεία και κατά ποσοστό 18,9% στον Όμιλο, σε σχέση με τα αντίστοιχα μεγέθη του εννεάμηνου 2008. Την ίδια χρονική περίοδο, τα χρηματοοικονομικά έξοδα παρουσίασαν μείωση κατά ποσοστό 19,9% στη μητρική εταιρεία και κατά ποσοστό 16,2% στον Όμιλο, σε σχέση με τα αντίστοιχα μεγέθη του εννεάμηνου 2008.
Με αφορμή την δημοσιοποίηση των οικονομικών καταστάσεων για την περίοδο 01/01 – 30/09/2009 ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της μητρικής εταιρείας κ. Θεοφάνης Κυριακούλης δήλωσε ότι <<Η Διοίκηση της Μητρικής παρακολουθεί συνεχώς και αξιολογεί πολύ προσεκτικά τις οικονομικές εξελίξεις που εμφανίζονται σε παγκόσμιο επίπεδο, λαμβάνοντας – σε στενή συνεργασία με τις Διοικήσεις των εταιρειών που απαρτίζουν τον Όμιλο – μέτρα που εστιάζονται στη δημιουργία επαρκούς ρευστότητας και της καλλίτερης δυνατής κεφαλαιακής διάρθρωσης. Με αυτή την στρατηγική ελαχιστοποιείται η επίδραση μη ευνοϊκών εξελίξεων επί των οικονομικών μεγεθών του Ομίλου. Τα οικονομικά αποτελέσματα του τρίτου τριμήνου 2009 εκτιμούμε ότι σηματοδοτούν μια αναστροφή του αρνητικού οικονομικού κλίματος. Για το 2010 οι προοπτικές του Ομίλου κρίνονται θετικές. Πιο συγκεκριμένα, στον επιχειρηματικό τομέα της εκμετάλλευσης σκαφών αναψυχής αναμένεται αύξηση της ζήτησης, διότι η πλειοψηφία των πελατών προέρχεται από χώρες της Ευρωζώνης στις οποίες έχουν ήδη αρχίσει να διαφαίνονται τα πρώτα σημάδια οικονομικής ανάκαμψης. Στον επιχειρηματικό τομέα της κατασκευής και εκμετάλλευσης ακινήτων αναμένεται ότι η ζήτηση θα διατηρηθεί περίπου στα ίδια επίπεδα με αυτά του 2009, λόγω των εκτιμώμενων χαμηλών ρυθμών χορήγησης στεγαστικών δανείων και του σχετικά μεγάλου αποθέματος κατοικιών που προσφέρονται προς πώληση. Τέλος, η αύξηση των κερδών προ φόρων του Ομίλου που προέρχονται από τον τομέα της διαχείρισης τουριστικών λιμένων κατά ποσοστό 39,7%, η οποία επετεύχθη εντός του εννεάμηνου 2009 στο οποίο επικράτησαν μη ευνοϊκές συνθήκες σε μακροοικονομικό και μικροοικονομικό επίπεδο, μας κάνει να αναμένουμε περαιτέρω βελτίωση αυτών εντός του 2010>>.

CAPELA25
19-12-2009, 16:03
teleiosan ta psemata

mangos
20-12-2009, 08:41
Δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί η παρουσίαση των αποτελεσμάτων που δήλωσε μια εισηγμένη εταιρεία στο χρηματιστήριο, και το σχόλιο ότι τελείωσαν τα ψέμματα.

CAPELA25
20-12-2009, 17:22
h synolikh meiosh ton kerdon ths etairias eftase to 55% δεν δειχνει κατι αυτο? sorry gia thn grafh grafo apo ploio isos to proto pontoporo me internet kai den katebenh kala h selida kai biazomai:)

mangos
20-12-2009, 22:34
Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί η συζήτηση είναι επί προσωπικού. Δεν είναι σωστό να συζητάμε δημόσια για κάποια εταιρεία. Τα θετικά μπορούν να θεωρηθούν διαφήμιση, τα δε αρνητικά θα εκληφθούν σαν προσπάθεια δυσφήμισης.

Προτιμάω να συζητάω για γενικά θέματα, χωρίς να φωτογραφίζω συγκεκριμμένους, αλλά καταστάσεις.

CAPELA25
22-12-2009, 09:07
Δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει να μην σχολιασουμαι ενα αρθο το οποιο δεν ειναι κατι κρυφο δημοσιοποιημενα στοιχεια ειναι και δεν ειχα προθεση ουτε διαφημιση ουτε και δθσφημιση να κανω να αποτυπωσο μια εικονα τησ σημερινησ πραγματικοτητος ηθελα και δεν συμφωνο οτι η γενικολογη συζητηση βοηθαει παντα ισως ορισμενεσ φορεσ πρεπει να συγκεκριμενοποιουμαι

mangos
23-12-2009, 07:56
δεν αναφέρομαι σε αυτό που είπες, αλλά στα σχόλια που θα έκανα εγώ!!! Αυτολογοκρίθηκα.

mangos
23-12-2009, 08:53
Ο Ελληνικός θαλάσσιος Τουρισμός, είναι βαθειά άρρωστος.
Στήθηκε εξ αρχής σε λάθος βάσεις.

Ο αναπτυξιακός νόμος 1262 του 1982 υποτίθεται ότι στόχευε στην περαιτέρω ανάπτυξη της εγχώριας κατασκευαστικής δραστηριότητας που υπήρχε στην χώρα μας, και το μόνο που πέτυχε είναι μέσα σε μια δεκαετία να κλείσουν όλα τα υπάρχοντα ναυπηγεία. Όσο το κράτος δεν παρενέβαινε, είχαμε μια έντονη κατασκευαστική δραστηριότητα, με ναυπηγεία που έφτιαχναν σκάφη που ακόμα και σήμερα, δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από όσα παράγονται τώρα. Όποιος ξέρει το olympicsea 42, ή τα carter (της δεκαετίας του 70), και τα συγκρίνει με την ανύπαρκτη τότε κατασκευαστική δραστηριότητα των Γερμανών, που σήμερα έχουν γεμίσει την Ελληνική αγορά με σκάφη δικιάς τους παραγωγής, θα καταλάβει τι λέω. Η ναυπήγηση σκαφών, λόγω της παράδοσης και της τεχνογνωσίας που ήδη είχαμε, θα έπρεπε να ανθεί στην χώρα μας, και να απασχολείται πολύς κόσμος σε αυτήν την δραστηριότητα και να αυξάνει το Εθνική μας Οικονομία, και όχι να γεμίζουμε εμείς τις τσέπες των Γάλλων και των Γερμανών, που μας κάνουν κριτική και από πάνω για την πορεία της Οικονομίας μας.

Η ενοικίαση σκαφών, βασίστηκε σε 3-4 μεγάλες εταιρείες, που εκμεταλλεύτηκαν τον ειδικό φορολογικό καθεστώς, και ενώ εμπορεύονται σκάφη και ασκούν την δραστηριότητα του ναυλομεσίτη, του πράκτορα και του διαχειριστή των σκαφών, εμφανίζουν τις δραστηριότητες τους σαν πλοιοκτησία (για να έχουν τα φορολογικά οφέλη), και έτσι έχουμε το γεγονός να καπελώνουν τον χώρο, 25 χρόνια τώρα.
Οι τιμές, οι συνθήκες ναύλωσης, οι παρεχόμενες υπηρεσίες, κλπ δεν καθορίζονται από τους κανόνες αγοράς, αλλά από την μονοπωλιακή θέση 3-4 εταιρειών.

Όσοι διδάχτηκαν από τους πρωτοπόρους, τους μιμήθηκαν, άλλοι επιτυχώς, άλλοι ανεπιτυχώς, αλλά το γεγονός είναι πως όλη η αγορά στήθηκε σε λάθος βάσεις, και σε πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο, που σχεδόν κανένας δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό.

Ο κλάδος, εξακολουθεί να εκπροσωπείται από τους συγκεκριμένους, μια απλή επίσκεψη στο Ναυτικό Επιμελητήριο Ελλάδος, όταν θα ακούσετε ποιοί εκπροσωπούν τον θαλάσσιο Τουρισμό, θα σας πείσει.
Είναι λογικό, η εξουσία να μην μπορεί να ακούσει την άποψη ενός ατόμου, αλλά να επηρεάζεται από αυτούς που υποτίθεται ότι έχουν στόλο σκαφών και είναι οι "μεγάλοι" επιχειρηματίες του κλάδου.

Στην Αθήνα του 2009, που είναι η πύλη εισόδου του μεγαλύτερου αριθμού τουριστών του κλάδου του θαλάσσιου τουρισμού, τα έργα υποδομής χρονολογούνται από την εποχή της χούντας. Η μαρίνα Ζέας, η μαρίνα Αλίμου και η μαρίνα Γλυφάδας, έγιναν επί χούντας!!!

Έκτοτε, απαξίωσαν τις εγκαταστάσεις αυτές.

Σε πολλά νησιά, την τελευταία δεκαετία, έγιναν διάφορα καταφύγια, με χρήματα της ΕΟΚ, τα οποία βρίθουν από κακοτεχνίες, παρουσιάζουν τρομερά προβλήματα στην χρήση τους, και φυσικά υπερκοστολογήθηκαν μέχρι εκεί που δεν παίρνει...

Το νομοθετικό πλαίσιο σε συνδυασμό με τα αβάστακτα τεκμήρια, έχουν οδηγήσει στο γεγονός να εμφανίζονται σαν επαγγελματικά σκάφη, σκάφη που είναι για προσωπική χρήση, σκάφη που αποσκοπούν στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος, σκάφη που ανήκουν σε αλλοδαπούς που δεν θα είχαν το δικαίωμα να εκμεταλλεύονται σκάφη στην Ελλάδα αλλά χρησιμοποιούν αχυρανθρώπους και αχυροεταιρείες, κλπ.

Η έλλειψη υποδομών, η αδυναμία να λειτουργήσει ένας υγιής ανταγωνισμός, η τάση που έχουμε σαν (διεφθαρμένοι) πολίτες να μην δουλεύουμε αλλά να κοιτάμε την εύκολη κονόμα και τις αρπαχτές, το νομοθετικό πλαίσιο, αλλά και η απίστευτη γραφειοκρατία που στοιχίζει σε χρόνο και χρήμα αλλά επιτρέπει τις κομπίνες, θα περίμενε κάποιος ότι θα οδηγούσαν στην πλήρη καταστροφή του κλάδου του θαλάσσιου τουρισμού.

Και όμως, ο κλάδος υπάρχει!!! Και θα συνεχίσει να υπάρχει, για τον απλούστατο λόγο ότι... το φυσικό περιβάλλον, η πολυνησία, η διαφορετικότητα του τοπίου από περιοχή σε περιοχή, η ιστορία και οι αρχαιολογικοί χώροι, θα είναι πάντα πόλος έλξης τουριστών στην χώρα μας, και ένα μέρος τους, θα προτιμάει τον θαλάσσιο τουρισμό.

Όσο αφορά τον θαλάσσιο τουρισμό με ιστιοπλοϊκά σκάφη, δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα από την παγκόσμια οικονομική κρίση, διότι στην πραγματικότητα, είμαστε ένας πολύ φτηνός τρόπος διακοπών, εάν μοιράσεις το κόστος ενοικίασης ενός σκάφους κατ άτομο, ανά ημέρα. Οι άνθρωποι αυτοί που νοικιάζουν ένα σκάφος, εάν επέλεγαν να νοικιάσουν δωμάτια, εάν πλήρωναν μεταφορικά μέσα για να δουν 2-3 νησιά σε μια-δυο εβδομάδες, για να πάνε για μπάνιο, για να φάνε (αφού στο σκάφος θα φάνε σίγουρα πρωινό και ένα τουλάχιστον γεύμα με αστείο κόστος), κλπ, θα πλήρωναν πολύ περισσότερα από όσα πληρώνουν για ένα σκάφος.

Ο αριθμός των τουριστών δεν έχει μειωθεί ιδιαίτερα. Όμως, είναι λογικό να ψάχνουν περισσότερο την τιμή, να αποφεύγουν να πληρώσουν υπέρογκες προμήθειες σε μεσίτες, να παζαρεύουν όσο πιο πολύ μπορούν.

Αυτό που δεν πάει καλά, είναι οι πωλήσεις νέων σκαφών. Οι Τράπεζες έχουν δυσκολέψει πολύ την χρηματοδότηση, ζητάνε επιπλέον εγγυήσεις, κλπ.


Αυτοί λοιπόν που θίγονται, είναι οι ναυλομεσίτες, οσοι εμπορεύονται σκάφη, και όχι όσοι τα εκμεταλλεύονται, ιδίως σε εποχές που έχουν μειωθεί τα νέα σκάφη που εισέρχονται στην προσφορά.

Παγκοσμίως, τα σκάφη νοικιάζονται 10-12 χρόνια, και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα περισσότερο. Στην Ελλάδα, ζούσαμε τον απίστευτο παραλογισμό σκάφη 3-4 ετών να θεωρούνται παλιά, και στα 5-6 χρόνια να θεωρούνται τελειωμένα. Αυτό αλλάζει, και είναι καλό να αλλάξει.

mangos
24-12-2009, 08:53
Ξέχασα να αναφερθώ και στο επι σειράν ετών θλιβερότατο θέαμα που παρουσιάζουν τα περίπτρα του ΕΟΤ, στις διάφορες εκθέσεις που συμμετέχει, καθώς και την απουσία του από πολλές εξ αυτών.

Συγκρίνοντας την παρουσία του ΕΟΤ με την παρουσία των αντίστοιχων οργανισμών τουρισμού των ανταγωνιστικών κρατών (Τουρκίας, Κροατίας κλπ), μας πιάνει κατάθλιψη.

Κατά την γνώμη μου λοιπόν, ο θαλάσσιος τουρισμός βρίσκεται ήδη στο κατώτατο όριο, θα μπορούσαμε να είμαστε ο νούμερο ένα τουριστικός προορισμός, να απασχολείται κόσμος όχι μόνο στις υπηρεσίες αλλά και στην κατασκευή, αλλά η ανοργανωσιά, οι κομπίνες, τα παράπονα των τουριστών, η κάκιστη προβολή, η μη αξιοποίηση (απαξίωση θα έλεγα) των υπαρχόντων υποδομών και η μη δημιουργία άλλων, σύγχρονων και λειτουργικών, η κάκιστη ποιότητα υπηρεσιών, μας έχουν οδηγήσει να είμαστε στα χάλια που βρισκόμαστε.

Χειρότερα από αυτό που είμαστε, δεν πιστεύω ότι μπορεί ο κλάδος να πάει... Δεν περιμένω λοιπόν χειρότερες μέρες (λόγω κρίσης), και όταν ξυπνήσουμε, μπορούμε καλύτερα, πολύ καλύτερα!!!

chrondi
28-12-2009, 14:46
θλιβερότατο θέαμα που παρουσιάζουν τα περίπτερα του ΕΟΤ
Επιβεβαιώνω και επαυξάνω, αποτελούν τον καθρέπτη της ... ψωροκώσταινας!

mangos
28-12-2009, 20:35
Επιβεβαιώνω και επαυξάνω, αποτελούν τον καθρέπτη της ... ψωροκώσταινας!

Από τότε που έγραψα το πιο πάνω, ευχόμουνα και έλπιζα να βρεθεί κάποιος και να διαφωνήσει μαζί μου, και να πει κάποια επιχειρήματα, που να με βοηθήσουν να δω και κάποια άλλη οπτική.

Μάταια περίμενα τόσες μέρες.

psarogiannos
28-12-2009, 23:25
Χαιρετώ τις Κυρίες και Κυρίους του φόρουμ μιας και πρωτόμπαρκος στον εδώ ιστοχώρο.
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα δεχθώ την παρατήρηση των διαχειριστών για την παρεκτροπή μου απο το κυρίως θέμα, αλλά δεν μπορώ να μην μπω στον πειρασμό να πω (απαντήσω αν θέλετε) στα δυο προηγούμενα ποστ.
Αν κοιτάξει κάποιος σε αυτό το λινκ τι βλέπει? ΕΟΤ (http://www.gnto.gr/pages.php?pageID=43&langID=1)
Θα σας πω τι βλέπω εγώ.
ΚΑΡΕΚΛΕΣ που παράγουν έργο για να είναι τόσες πολλές.
Τώρα αν δεν προλαβαίνουν για όλα όσα αναφέρετε πιο πάνω, μάλλον δεν θα αρκεί το 24ωρο/7ημερο εργασίας που υποβάλλονται οικειοθελώς για την προβολή της Ελλάδας διεθνώς.
Όπως πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος να αμφισβητεί οτι δεν τηρούν τον όρκο που δίνουν σαν δημόσιοι υπάλληλοι για την υπηρέτηση του δημόσιου καθήκοντος.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα ε?
Αν ξέφυγε και κάποιοοο τοσοδούλι περιπτεράκι ε δεν χάλασε και ο κόσμος.
Χμμμμμ!!!!
Φιλικά
Hans

mangos
29-12-2009, 08:52
Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε εμείς τον τροχό. Κάποιοι έχουν πετύχει την σωστή λειτουργία του Τουρισμού τους, και την σωστή προβολή του. Ας τους μιμηθούμε.

CAPELA25
29-12-2009, 11:12
Σύμφωνο απόλυτα με όλα τα παραπάνω που γραφή ο κύριος μαγκος. Όμως θέλω να προσθέσω κάτι μήπως δεν φταίνε μόνον η καρεκλοκενταυρη δημόσιοι υπάλληλοι? αλλά και ίσως η γενικότερη πολιτική κατάσταση τα τελευταία 20 χρόνια και δεν λέω για την διαφθορά κ.τ.λ. αλλά για την επικρατούσα (μειοψηφική ) πολιτική άποψη , και συνοψίζω εδώ και μια εικοσαετία για το ελληνικό γενικότερα κατεστημένο εάν ασχολείσαι με την ναυτιλία είσαι εφοπλιστής, άρα <<κακός >> αφού είσαι το κεφάλαιο, εάν ασχολείσαι με τον θαλάσσιο τουρισμό είσαι σκαφατος, άρα πάλι είσαι <<κακός>> γιατί είσαι το κεφαλαίο. η καλοί στην Ελλάδα είναι η αγρότες (που είναι δημόσιοι υπάλληλοι ζουν από επιδοτήσεις ), η δημόσιοι υπάλληλοι (ζουν από μισθό και της κράτησης τους της ονομάζουν φόρο προς το κράτος!!!) επίσης είναι και οι βιοτέχνες φασών στην βόρεια Ελλάδα κυρίως (ζουν από επιδοτήσεις και και φτιάχνουν εργοστάσια στο εξωτερικό με αυτά τα χρήματα). Έχω να δηλώσω ότι δουλεύω στην ναυτιλία και δεν είμαι εφοπλιστής!!! ασχολούμαι με τον θαλάσσιο τουρισμό και δεν είμαι σκαφατος!!! επίσης πληρώνω φόρους δηλαδή παράγω πλούτο στο εξωτερικό και τα φέρνω στην χώρα μας η παίρνω χρήματα από τουρισμό που φέρνει πλούτο και πάλι από το εξωτερικό.

CAPELA25
29-12-2009, 11:18
Τα παραπάνω δεν αφορούν ανάλυση της απόψεως σας περί του νομοθετικού πλαισίου αλλά προσπαθώ να πω γιατί ίσως δημιουργήθηκε έτσι το νομοθετικό πλαίσιο ώστε στην ουσία να πολεμάει τον πολίτη που ασχολείται με την θάλασσα και ναι μην σας φαίνεται παράξενο τον πολεμάει διότι αυτός είναι ο σκοπός της πολιτικής άποψης να πολεμάει τους <<<εφοπλιστές>>> δηλαδή όσους ασχολούνται με την θάλασσα.

mangos
29-12-2009, 15:09
Έχω πει από παλιά, πως στην Ελλάδα, έχουμε έναν ιδιόμορφο κομμουνισμό. Το επιχειρηματικό κέρδος θεωρείται κολάσιμη πράξη.
Όσο κάποιος είναι μισθωτός ή συνταξιούχος, είναι απόλυτα αποδεκτός.

Γενικά, το να έχεις σκάφος στην Ελλάδα, είτε αναψυχής, είτε επαγγελματικό, συνεπάγεται με το ότι είσαι πλούσιος.

Αντιθέτως, ο μέσος Έλληνας έχει ιδιόκτητο σπίτι, εξοχικό, σπίτι ή κτήματα στο χωριό, και... παραμένει στην συνείδηση όλων σαν κανονικός άνθρωπος, και όχι προύχοντας-χλιδάτος με σκάφος, ας μην έχει τίποτα άλλο στην ιδιοκτησία του ο προύχοντας αυτός, και έστω είναι το σκάφος είναι μια βαρκούλα...

Solecristos
29-12-2009, 18:24
mipos kanoume kapoio lathos oso afora tous efoplistes mipos mperdevomaste ligo ?
giati to kratos tous efoplistes ta teleftea hronia tous sindramei me ekatomves ekatomirion evro gia tis "agones grames"
i mipos theoroume ton eafto mas efoplisti giati apoktisame esto an to paroume etsi enaskafos diolou katafronito ton dio i trion ekatomirion evro?
otan ta skafoi ton pragmatikon efopliston kostizoun disekatomiria evro
ke pano apo olla den ehoun elliniki simea ta perisotera apo afta

Παναγιώτης
29-12-2009, 23:59
Νομίζω ότι πιάσαμε την ουσία του θέματος (από σπόντα) στην Ελλάδα ο θαλάσσιος τουρισμός θεωρείται τουρισμός "πολυτελείας" γιατί έχουμε μείναι στο πρότυπο του τουρισμού της δεκαετίας του 1980 τότε που έρχονταν στην φτηνή Ελλάδα τουρίστες με σακίδιο και μένανε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια και εκεί στόχευαν οι μικρομεσαίοι και οι υψηλού επιπέδου τουρίστες ήταν θέμα μερικών γραφείων.
Το διαπίστωσα το καλοκαίρι που λόγω δουλειάς έμενα σε ένα τουριστικό μέρος της Κρήτης όταν ρώτησα αν έχει κάπου να νοικιάσω ένα ιστιοπλοϊκό μου απάντησαν "δεν έχει εδώ τέτοια δεν τα ζητάνε μόνο στην Ελούντα" (προφανώς είχαν δει τις μαρίνες των μεγαλοξενοδοχείων για τους ενοίκου τους γιατί ούτε κι εκέι είχε μια σοβαρή ευρωπαϊκού επιπέδου μαρίνα. Το καλύτερο στα Μάλια η μαρίνα είναι ημιτελής χωρίς χερσαίο τμημα... Και μιλάμε για τοποθεσίες με φοβερή ακτογραμμή και καταπληκτικές διαδρομές με σκάφος.

Το καλύτερο ότν κάπο διάβασα ότι ο mangos έδειξε σε πελάτες του τη μεσογειακή διατροφή και έμειναν ενθυσιασμένοι συνηδητοποιήσα ωότι στο εστιατόριο που έτρωγα είχε μουζάκα, σνίτσελ αλα κρεμ κ.λπ. ...μεσογειακά. Ναι στην Κρήτη που για την Κρήτη ακούστηκε η μεσογειακή διατροφή.

Δυστυχώς πρέπει να καταλάβουμε ότι υπ΄ρχουν πιο φτηνές χώρες από εμάς και υψηλού επιπέδου τορισμός δε σημάινει γήπεδα γκολφ όπως ακούγεται. >Ας πάρει κάποιος ένα πληγό για σκάφη και ας διαδάσει τι λέει για την Ελλάδα και τις υποδομές και ι για τις γειτονικές χώρες. Είχατε δει πέρυσι το φυλλάδιο του ΕΟΤ για το θαλάσσιο τουρισμό στην Ελλάδα δεν κατάλαβα ποτέ τι θα έκανε κάποιον να πάρει το σκάφοςτου και να έλθει στην Ελλάδα ή να νοικιάσει από εδώ.

mangos
30-12-2009, 07:34
Παναγιώτη, έχεις δίκιο. Αυτό είναι το πρόβλημα.
Και το χειρότερο, είναι πως και στον θαλάσσιο τουρισμό, ο τουρίστας-στόχος παρέμεινε ο "αλητοτουρίστας" με το σακίδιο.

Σε όλον τον κόσμο, οι κυριλέ μαρίνες, οι σωστές υπηρεσίες κλπ ανεβάζουν το επίπεδο του θαλάσσιου τουρισμού σε επίπεδο πολυτελείας, είτε με ιδιωτικά σκάφη αναψυχής, είτε με ενοικιζόμενα. Στην Ελλάδα όμως, έχουμε το στίγμα των χλιδάτων, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε σαν περιφερόμενα τροχόσπιτα της θάλασσας, που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ.

Εδώ, ο τουρίστας νοικιάζει ένα σκάφος, και περιφέρεται από νησί σε νησί, και δεν διαφέρει σε τίποτα από εκείνον που περιφερόταν με το σακίδιο, από παραλία σε παραλία.

Ο όγκος του στόλου που προσφέρεται προς ενοικίαση, είναι φτηνά (σχετικά) σκάφη που χωράνε όσο γίνεται πιο πολλούς, με μίνιμουμ συντήρηση και εξοπλισμό, ξεκινάνε από το χάος της μαρίνας Αλίμου ή του Λαυρίου, και μετά την απομάκρυνση από αυτές τις 2 χαβούζες, το χάος...

Ποιός φταίει? Όλοι μας.

Το θέμα είναι, ότι εάν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εάν δεν γίνουν σωστές υποδομές, οι υπάρχουσες να συντηρηθούν και να λειτουργήσουν κατά τον δυνατόν καλύτερο τρόπο, εάν δεν αναβαθμίσουμε το προϊόν μας, τότε δεν υπάρχει μέλλον, πέραν αυτού που ήδη ζούμε.

Μιας και αναφέρθηκε ο Παναγιώτης, να σας πω τούτο μόνο: Οι πελάτες μου που πέρασαν μια εβδομάδα διακοπές στο σκάφος, και έφαγαν πραγματικά σαν άρχοντες, έδωσαν τα στοιχεία μου σε φίλους τους, και θέλουν να ζήσουν το ίδιο έργο, με την ίδια διατροφή και το ίδιο σενάριο ταξιδιού.

Όταν προσφέρεις κάτι καλύτερο, είναι βέβαιο πως ο τουρίστας θα το εκτιμήσει, και θα σε συστήσει αριστερά-δεξιά.

psarogiannos
30-12-2009, 13:14
Τα γραφόμενα μου φυσικά δεν είναι επί προσωπικού.
Παραδειγματικά θα αναφέρω το όνομα.
Κύριε Μάνγκο, πόσες φορές οργανώσατε δεξίωση με καλεσμένους υψηλά ισταμενους υπουργείων?
Αντίθετα με εσάς οι διάφοροι μεγαλοεπιχειρηματίες του κλάδου (ξενοδόχοι, tourist agencies, μαρινιέριδες κλπ) το κάνουν τακτικά.
1- 0 για αυτούς.
Η σύζυγος σας πάει στις ίδιες λέσχες για πτωχά παιδάκια του Τιμπουκτού με την δική τους?
Όχι? 2-0 υπέρ τους.
Από το εισόδημα σας πόσες φορές ακολουθήσατε την συμβουλή του Χαρι Κλίν : Λάβετε ημέτερε τα δέοντα προς λήψη αποφάσεων, η Τσάκο ρε μάγκα πεντακόσα και κάντη'νε γαργάρα.
Καμία είπατε?
3-0 Υπέρ τους.
Όταν αυτοί διαθέτουν προσωπικό φτωχούς και τίμιους λαθρομετανάστες στις τουριστικές τους υποδομές, εσείς έχετε?
Ξέρω, ξέρω 4-0.
Γκολφ, τένις παίζετε με τις μεγάλες ΚΑΡΕΚΛΕΣ?
Τς τς τς 5-0.
Για να μην πολυλογώ διότι ο κατάλογος είναι μεγάλος, σιγά να μην σας αφήσουν να τους πάρετε τον πελάτη.
Θα τον αρπάξουν αυτοί, θα του φορέσουν το βραχιόλι free food and drink και μην τον είδατε τον Παναή κύριε μου.
Δεν πάτε να φωνάζετε εσείς μετά για τον θαλάσσιο τουρισμό όσο θέλετε. Αυτοί τίνος το συμφέρον είναι και δικό τους? Το φιλικό-προσωπικό, η το της Ψωροκώσταινας όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενο ποστ?


ΥΓ. Φυσικά και συμφωνούμε με τα γραφόμενα του κυρίου mangos
Φιλικά
Hans

mangos
30-12-2009, 22:07
3 ελέγχους από την ΥΠΕΕ πέρασα φέτος. Αυτοί που εμπορεύονται σκάφη, και δεν πληρώνουν δεκάρα για το εμπορικό τους κέρδος και για τις προμήθειες τους στα δήθεν ιδιόκτητα σκάφη τους, πόσους ελέγχους πέρασαν?

Και όταν πέρασαν στο παρελθόν, για ποιόν άραγε βγήκε Υπουργική απόφαση πριν καμμιά 15αριά χρόνια, για να μην τον αγγίζει ο έλεγχος της τότε ΥΠΕΔΑ, που είχε μαζέψει 10 τσουβάλια χαρτιά και στοιχεία?

Πάντως όχι για εμένα!!!

Τι 0-5, 0-105 είναι το σκορ...

CAPELA25
13-01-2010, 19:07
Αγαπητέ solecristos κινήστε ακριβώς στην λογική η οποία έφερε την χώρα σε αυτήν την κατάσταση ,(ιδιότυπο κομμουνισμό την είπε ο κύριος magkos σύμφωνο και εγώ απόλυτα μαζί του). Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα σημεία εάν εννοείται ότι θεωρώ τον εαυτό μου εφοπλιστή σας λέω πως όχι. εάν θεωρό ότι η εφοπλιστές κοιτάν το συμφέρον τους φυσικά και ναι, θα ήταν αλλιώς η Ελλάδα η χώρα με την μεγαλύτερη ναυτιλία? Εάν η εφοπλιστές δεν κοιτούσαν το συμφέρων τους? Εάν θεωρό ότι η αντιμετώπιση του κράτους απέναντι στους εφοπλιστές με επηρεάζει και με πειράζει σας λέω πως ΝΑΙ.
Εργάζομαι από 18 στην ελληνική εμπορική ναυτιλία και πλησιάζω αισίως τα 30 και βλέπω καθαρά ότι όλα αυτά τα χρόνια η ναυτιλία μόνον δίνει μόνον δίνει και ποτέ δεν ζητά. Θα σας πω το εξής μόνον η ναυτιλία το 2009 έδωσε 19 δισεκατομμύρια στο κράτος, βρέστε μου μια ακόμη δραστηριότητα σε αυτό το κράτος που χωρίς καμία κρατική ενισχύσει έδωσε αυτά τα χρήματα, και μην μπερδεύεστε δεν είναι ελληνική εμπορική ναυτιλία η αγώνες γραμμές και μην γελάσω τώρα με την ενίσχυση που δίνει το κράτος σε αυτές δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι αυτή που έχουν τα καρυδότσουφλα τον άγονων μπορούν να λέγονται εφοπλιστές ε όχι δα!!! Και εσείς ο ίδιος νομίζω έχετε μεγαλύτερη οικονομική επιφάνεια από αυτούς τουλάχιστον ελπίζω να μην σας κυνηγά ο εισαγγελέας και κάποιες εκατοντάδες απλήρωτων ναυτικών έλεος δεν έχουν καμία σχέση αυτοί με την ακμάζουσα εμπορική ναυτιλία είναι ποιο στεριανοί και από στεριανούς.
Τι μου έλαχε παντός εδώ να υπερασπίζομαι εφοπλιστές ο καημένος ειδικά τους έλληνες που ούτε ιντερνετ δεν βάζουν στα βαπόρια, έστω ο κόσμος να λέει ένα γεια στην γυναίκα, στην μανά, την αδερφή, βρε αδερφέ χωρίς αυτό το δορυφορικό πανάκριβο τηλέφωνο, και μετά απορούν γιατί δεν έρχεται ο κόσμος στα βαπόρια.
Τι κάνει το κράτος μας για όλα αυτά τίποτα φυσικά τίποτα αυτό με πληγώνει ότι αυτό το κράτος ακόμα και τώρα δεν κάνει τίποτα.
Όμως η φράση κλειδί είναι σίγουρα αυτήν στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης λειτουργεί ένας ιδιότυπος κομουνισμός ο οποίος δεν αφήνει υγιείς δύναμη να αναπτυχθούν της στοχοπειη στην συνείδηση τον ελλήνων και της αποξενώνει.
Έτσι κάποτε πριν καμία 10 χρόνια ναύτης φιλιππινοσ ακούγοντας με να λέω ότι έχω ξάδερφο αστυνομικό αναρωτάτε μα καλά υπάρχουν έλληνες αστυνομικοί !!!! πίστευε ότι στην Ελλάδα με τόσα βαπόρια που έχουμε και με τα νησιά που ήξερε λόγω του ότι η περισσότεροι ναυτικοί ήταν από νησιά δουλεύουμε όλοι είτε στα καραβιά είτε σε δραστηριότητες γύρω από την ναυτιλία και τον τουρισμό και για δημόσιους υπάλληλους είχαμε τριτοκοσμικούς όπως έχουν στα ηνωμένα αραβικά εμιράτα πχ κάπως έτσι μας φανταζόταν και που να ξερέ επίσης κύριοι μου για το τέλος να σας τονίζω ότι τα βαπόρια έχουν πλοιοκτήτριες εταιρίες στην Λιβερία και είναι και εξοπλισμένα με προπέλες.

Παναγιώτης
14-01-2010, 17:26
Σε όλον τον κόσμο, οι κυριλέ μαρίνες, οι σωστές υπηρεσίες κλπ ανεβάζουν το επίπεδο του θαλάσσιου τουρισμού σε επίπεδο πολυτελείας, είτε με ιδιωτικά σκάφη αναψυχής, είτε με ενοικιζόμενα. Στην Ελλάδα όμως, έχουμε το στίγμα των χλιδάτων, αλλά στην πραγματικότητα είμαστε σαν περιφερόμενα τροχόσπιτα της θάλασσας, που κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ.

Εδώ, ο τουρίστας νοικιάζει ένα σκάφος, και περιφέρεται από νησί σε νησί, και δεν διαφέρει σε τίποτα από εκείνον που περιφερόταν με το σακίδιο, από παραλία σε παραλία.

Ο όγκος του στόλου που προσφέρεται προς ενοικίαση, είναι φτηνά (σχετικά) σκάφη που χωράνε όσο γίνεται πιο πολλούς, με μίνιμουμ συντήρηση και εξοπλισμό, ξεκινάνε από το χάος της μαρίνας Αλίμου ή του Λαυρίου, και μετά την απομάκρυνση από αυτές τις 2 χαβούζες, το χάος...

Ποιός φταίει? Όλοι μας.

Το θέμα είναι, ότι εάν δεν αλλάξουμε νοοτροπία, εάν δεν γίνουν σωστές υποδομές, οι υπάρχουσες να συντηρηθούν και να λειτουργήσουν κατά τον δυνατόν καλύτερο τρόπο, εάν δεν αναβαθμίσουμε το προϊόν μας, τότε δεν υπάρχει μέλλον, πέραν αυτού που ήδη ζούμε.



Δηλαδή έχουμε μείνει στην πλωτή εκδοχή των "ρουμς του λετ". Και αφού όλοι δίνουν χαμηλές τιμές (ή δίνουν το σκ΄'αφος σε εταιρείες ναυλώσεων που με πρόσχημα τα εξασφαλισμένα ναύλα πιέζουν τις τιμές) για να μπορέσουν να βγούν προσπαθούν να γλιτώσουν από τη συντήρηση και τον εξοπλισμό, ρισκάροντας να μου χαλάσουν τις διακοπές από κάποια βλάβη ή να μην έχω το κάτι παραπάνω. Και σίγουρα δεν μπορούμε να προσελκύσουμε τουρίστα με απαιτήσεις.

Ας υποθέσουμε όμως ότι κάποιος μερακλής αποφασίζει να ρίξει λεφτά για να συντηρήσει το σκάφος τόσο ώστε να "συγχωρεί" και κάποιο αδέξιο χειρισμό, το εξοπλιζει με ψησταριά, weather fax, τηλεόραση DVD, υπολογιστή με υποδομή για ίντερνετ κ.λπ. Και το βγάζι προς ενοικίαση με σκοπό να προσελκύσει τουρίστες που μπορούν να διαθέσουν κάτι παραπάνω ώστε και απόσβεση να βγάλει και να έχει και κέρδος. Σε πόσες μαρίνες θα βρει παροχές ρεύματος ώστε να χρησιμοποιούν τα "καλούδια" τους σκάφους χωρίς φασαρία; Και ο πελάτης του θα είναι διατεθειμένος να πίνει γλυφό νερό, να μην έχει ένα χώρο να κάνει ένα ντους στη μαρίνα, να πιέι ένα καφέ ή να φάει κοντά στο σκάφος του και να πάρει στόρια; χωρίς να κοβαλάει τις σακούλες στα σοκάκια του νησιού; Νομίζω ότι αυτός ο τουρίστας θα πάει αλλού δεν θα έρθει εδώ. Και τώρα πια αυτά κυκλοφορούν στο εξωτερικό, για του λόγου το αληθές ας δούμε μερικές διορθώσεις του πλοηγού σκαφών αναψυχής της Imray για τις ελληνικές θάλασσες:


Page 442

Skala Patmos

Water from tanker reported brackish. Check before filling tanks.



Page 491




Khania

Outer breakwater mostly submerged and light not working (rep 2008 ).
Laid moorings damaged (2008 ) but remain still on bottom. Trip line recommended.
Showers closed and WC some distance away.

Noisy nightclubs on S quay.
(σσ σε ένα από τα πιο τουριστικά μέρη της Ελλάδας!!!)

Page 223 Sambateki

Facilities
Services




No services on the quay, but water is available at the taverna.

Provisions




A mini-market is due to open.
Eating out A couple of tavernas on the beach.


Page 285




O. Ay. Annas (Amorgos)

Crowded harbour. Can get noisy with the local disco in summer.


Βέβαια για να μην γκρινάζουμε μόνο κάτι πάει να γίνει τουλάχιστον για να αποκτήσουμε τα αυτονόητα στο εξωτερικό, αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα:


Page 434




Samos Marina

Fuel quay on N side of entrance. Chandler, bar, taverna and mini-market now in the marina.



Page 449




Lakki Marina

VHF Ch 11, 72. 40 berths. Max LOA 35m. Charge band 2. Wi-Fi. Fuel by tanker. Laundry. Cafe.
New pontoon due to be operational 2009 will increase berths to 110.

mangos
14-01-2010, 21:38
Δηλαδή έχουμε μείνει στην πλωτή εκδοχή των "ρουμς του λετ".




Δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα!!!

nikolidak
27-01-2010, 19:59
Μήπως κάποιος έχει γνώση τι συμβαίνει με τις κρατήσεις για το καλοκαίρι...
τι να περιμένουμε για τη νέα σεζόν.... πως έχει η κατάσταση για τα επαγγελματικά σκάφη ???? :confused::confused::confused:

mangos
29-01-2010, 09:16
Πήγα στους Δελφούς, αλλά όσο κι αν έψαξα, η Πυθία δεν ήταν εκεί.

nikolidak
30-01-2010, 07:14
Πήγα στους Δελφούς, αλλά όσο κι αν έψαξα, η Πυθία δεν ήταν εκεί.
Ευτηχώς....γιατί αυτή η παλιό Πυθία τα τελευταία καλοκαίρια δεν μας τα λέει καλά.
Από κρατήσεις μου είπε ένα πουλάκι πάμε καλά (χμμμμμ) .... από τιμές όμως άστα να φάνε (όχι να πάνε).

mangos
30-01-2010, 09:55
Eχθές βρέθηκα με έναν αγρότη, και φυσικά καταλήξαμε να συζητάμε για τις κινητοποιήσεις των αγροτών. Μου εξήγησε πως τους πιέζουν και πως τους εκμεταλλεύονται οι μεσσάζωντες, και έμαθα πολλά και διάφορα που φυσικά αγνοούσα.

Του ανάπτυξα τις δικές μου σκέψεις, και πως ο (κοινός) στόχος μας θα έπρεπε να είναι να διαθέτουμε μόνοι μας τα προϊόντα μας, για να κερδίζουμε περισσότερα, και να βρίσκουν οι καταναλωτές τα ίδια προϊόντα σε πιό καλές τιμές.

Μου απάντησε πως οι μεσάζοντες, τρομοκρατούν τους παραγωγούς ότι εάν τολμήσουν να πουλήσουν απ ευθείας, σε πιο ανταγωνιστικές τιμές, τότε μαύρο φίδι που τους έφαγε. Δεν θα ξαναπάει μεσσάζοντας από την στάνη, ούτε στον αιώνα τον άπαντα.

Έτσι, ο κτηνοτρόφος πουλάει στον μεσάζοντα 4,00 το πολύ 5,00 ευρώ το κιλό το αρνί, αλλά... εάν σταματήσεις εσύ στην στάνη, και ζητήσεις να αγοράσεις, στο πουλάνε 10,00 ή 11,00 ευρώ το κιλό.

Έτσι, εσύ δεν έχεις κανέναν λόγο να πας στην στάνη, και ο μόνος που κερδίζει είναι ο λύκος, που κρατάει δέσμιο τον κτηνοτρόφο.

Σας θυμίζει κάτι η ιστορία?

Πόσο πιο απλά θα ήτανε τα πράγματα, εάν πουλούσε ο κτηνοτρόφος 7 ή 8 ευρώ το κιλό, απ ευθείας? Και αυτός θα κέρδιζε 50% περισσότερα, και ο καταναλωτής θα ήταν κερδισμένος και χαρούμενος.

Σε τέτοια περίπτωση, οι μεσάζοντες θα ανακαζόντουσαν να αγοράσουν ίσως 10% φθηνότερα, και να πουλάνε το πολύ 10% ακριβότερα από τον παραγωγό, γιατί σε άλλη περίπτωση, θα πηγαίναμε απ ευθείας σε εκείνον, θα το ήξερε όλη η αγορά, και τέλος η αισχροκέρδεια...

Παναγιώτης
30-01-2010, 13:32
Το θέμα είναι ότι μια υξειής αγορά τελικά καταλλήγει προς όφελος του πελάτη όπως είχες γράψει παλίοτερα


Οι ατζέντηδες, κάνουν μια υπεύθυνη δουλειά, και είναι απαραίτητοι σε πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν καταντήσει σαν δικτάτορες, και χρεώνουν υπερβολικές προμήθειες. Έχουν και το καρπούζι, και το μαχαίρι. Εάν χρέωναν λογικές προμήθειες, εγώ θα ήμουνα υπερ τους, ιδίως μετά την εμπειρία που έχω αποκτήσει, από τόσα χρόνια που κάνω μόνος μου ναύλα, απ ευθείας.

Ένας ιδιοκτήτης, μπορεί να έχει κακοσυντηρημένο σκάφος, μπορεί να είναι αγενής με τους πελάτες, μπορεί να προσπαθεί να τους φορτώσει προυπάρχουσες ζημιές ή ζημιές που προκύπτουν από κακή συντήρηση ή την παλαιότητα του σκάφους ή του εξοπλισμού... Μπορεί να έχει πάθει κάποια ζημιά, και ο τουρίστας να φτάσει στον ντόκο, αλλά να μην μπορεί να βρει εναλλακτικές λύσεις άλλων σκαφών που θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την κατάσταση. Όταν υπάρξει μια διαφωνία μεταξύ του τουρίστα και του ιδιοκτήτη, ποιός θα παίξει τον ρόλο του διαιτητή? Είναι πάρα πολλά, ένα επάγγελμα που υπάρχει, υπάρχει ακριβώς γιατί εξυπηρετεί κάποιες καταστάσεις και ανάγκες. Το πρόβλημα είναι ότι υπερχρεώνουν και πνίγουν τον κλάδο.

Εαν ένας πλοιοκτήτης, που κάνει απ ευθείας ναύλα, και προσφέρει το σκάφος του φτηνά, γιατί να το κάνει έτσι, και δεν αρκείται σε ότι του δίνουν τα γραφεία? Προφανώς, όταν κάνει απ ευθείας ναύλα, ζητάει περισσότερα από όσα θα έπαιρνε νετ από τα γραφεία, κι έτσι στον τουρίστα, το κόστος πάνω κάτω είναι το ίδιο...

Εγώ για παράδειγμα, δεν είμαι καθόλου φθηνότερος από τις τιμές των διάφορων γραφείων, πιθανόν να είμαι και λίγο ακριβότερος!!! Αλλά, επειδή από κάθε ναύλο κερδίζω πολύ περισσότερα από ότι θα έπαιρνα εαν μεσολαβούσε μεσίτης, τα επιπλέον χρήματα που κερδίζω τα ξοδεύω στην άριστη συντήρηση, σε επιπλέον εξοπλισμό στο σκάφος, σε παροχές στον πελάτη μου, που στο τέλος, εαν με εμπιστευτεί και πληρώσει ότι του ζητάω, περνάει καταπληκτικές διακοπές, που άξιζαν τα χρήματα που πλήρωσε. Αλλά αυτό τελικά εξαρτάται από το φιλότιμο και την ευσυνειδησία μου, δεν το ξέρει εκ των προτέρων, κι αν ήμουνα λαμόγιο, θα μπορούσε να ταλαιπωρηθεί με πολλούς τρόπους...



Να πώ την άποψή μου σαν πελάτης που έχω ακούσει πολλές φορές την προτροπή να μην πάω να νοικίασω σκάφος χωρίς ατζέντη για να μην πέσω "στα κοράκια του Καλαμακίου". Αν το γραφέιο μου εξαφαλίζει ένα καλοσυντηρημένο σκάφος για να κάνω τις διακοές μου χωρίς προβλήματα καλώς, αν όμως πατάει τον ιδιοκτήτη στο λαιμό και αυτός για να τα βγάλει πέρα κάνει περικοπέςστη συντήρηση και για παράδειγμα έχει αφήσει ένα φθαρμένο πανί "οσο βαστάει" και μου χαλάσει τις διακοπές ή ακόμα χειρότερα να κληθώ να πληρώσω ένα υποτίθεται καινούριο πανί που χάλασα εγώ (ίσοω και σε διπλή τιμή). Τι γίνεται τότε; Θα μου χαλάσουν οι διακοπές; Θα πει κάποιος ότι συνήθως τα γραφεία πλασάρουν καινούρια σκάφη οπότε δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να γίνει κάτι τέτοιο αλλά και πάλι αν όπως διαβάζω πάιρνουν τέτοιες προμήθειες τι προσφέρουν κάνουν κάποιο έλεγχο στα σκάφη που δίνουν έχουν κάποια εγγύηση;

Θα προτιμούσα να νοικάω ένα σκάφος από το ιδιοκτήτη του και τα λεφτά της προμήθειας (ή τουλάχιστον μεγάλο μέρος τους) να πήγαιναν σε εξοπλισμό του σκάφους και σε καλή σντήρηση δηλαδή να ξαναγύριζαν σε μένα και όχι σε ...αέρα.

Και μια πρόταση. Έχετε σκεφτεί σαν σύνδεμος ιδιοκτητών σκαφών να εφαρμόσετε κάποια πιστοποίηση για σκάφη των μελών του συλλόγου. Υπάρχουν πρότυπα για διαδικασίες διασφάλισης ποιότητας (ISO κ.λπ.) φτάνει να εφαρμόζονται σωστά και να μην γίνονται για να γίνονται ή να γίνττι μόνο "στα χαρτία. Κάπως σαν τα ξενοδοχεία πουμπορώ να επιλέξω ανάμεσα στο αστέρων, στο Α, Β, Γ κατηγορίας και στην πανσιόν. Σίγουρα δεν θα το δεχτούν όλοι αλλά μετά πάει η μπάλα σε μένα τον πελάτη αν θέλω να πάρω το ρίσκο να νοικιάσω ένα σκάφος χωρίς την πιστοποίηση. Σίγουρα ένα τέτοιο εγχείρημα αυξάνει τη χαρτούρα που από ότι διαβάζω εδώ είναι ήδη αρκετή μια και θα πρέπει να υπάρχει για παράδειγμα βιβλίο συντηρήσεων, λίτες ελέγχων κ.λπ.
Αλλά θα με βοηθούσε να πάω να νοικιάσω ένα σκάφος και να μπορώ να διαλέξω από μια λίστα του συλλόγου ιδιοκτητών και να μπορώ να ξέρω ότι τουλάχιστον τα στοιχειώδη έχουν γίνει στο σκάφος που θα μπω να περάμια εβδομάδα.

mangos
30-01-2010, 16:57
Παναγιώτη, όσο θα αγοράζεις το αρνάκι σου από την στάνη, η οποία είναι εμποτισμένη με την νοοτροπία να σου πουλήσει στην τιμή που πουλάει ο χασάπης της γειτονιάς σου, θα συνεχίσεις να τρώς το ίδιο κρέας, απλώς θα είναι άλλος αυτός που σε "κλέβει".

Η μαγκιά είναι να μαζευτούν μερικοί κτηνοτρόφοι, να πουλάνε καλύτερης ποιότητας κρέατα που θα ξέρουν ότι κάποιοι θα είναι διατεθιμένοι να τα αγοράσουν, σε αξιοπρεπή τιμή, κι έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.

Έχω προτείνει εδώ και πολλά χρόνια, οι ίδιοι οι επαγγελματίες να δημιουργήσουμε εναν τρόπο πιστοποίησης ποιότητας προσφερομένων σκαφών και υπηρεσιών, αλλά κανένας δεν ανταποκρίνεται. Γι αυτό, να με συγχωρέσετε παρακαλώ γι αυτό που θα πω, δεν τους λυπάμαι όταν κάποια κοράκια τους τρώνε τις σάρκες, ή όταν κλαίγονται πως δεν έχουν δουλειά.

Ο καταναλωτής από την άλλη, επίσης δεν έχει ποτέ οργανωθεί, δεν έχει ποτέ απαιτήσει εγγυήσεις παρεχομένων υπηρεσιών κλπ, με αποτέλεσμα τα διάφορα κοράκια να τον εκμεταλλεύονται κι αυτόν. Σε όλον το κόσμο, οι καταναλωτές έχουν οργανωθεί και παλεύουν για τα συμφέροντα τους. Εδώ, κυριαρχεί η ανυποληψία.

Μια ιδέα που μου έρχεται τώρα, είναι να γίνει ένας σύλλογος, όσων νοικιάζουν σκάφη. Να κάνουν ελέγχους, να κάνουν αυτοί ή να ελέγχουν τις πιστοποιήσεις, να μαζεύουν παράπονα, να προτείνουν όσους είναι σωστοί στην δουλειά τους.

Μονάχα όταν ξυπνήσουμε σαν λαός, οργανωθούμε και βάλουμε κανόνες στην λειτουργία της αγοράς, θα απομονωθούν οι επιτήδειοι από κάθε πλευρά. Επιτήδειοι υπάρχουν και ανάμεσα στους ιδιοκτήτες σκαφών, καθώς υπάρχουν και έντιμοι. Δυστυχώς είναι δύσκολο να διακρίνεις ποιός είναι τι, και μόνο μια πιστοποίηση που θα γινόταν από έναν ανεξάρτητο φορέα, που θα έκανε σωστά την δουλειά του, θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα. Επιτήδιοι, υπάρχουν και σε όσους νοικιάζουν σκάφη, τους πελάτες, που κάνουν ζημιές και προσπαθούν να τις κρύψουν ή να τις φορτώσουν στους προηγούμενους.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ μια Γερμανίδα, στην Λευκάδα, είχε νοικιάσει ένα sun odyssey 36 που είχα τότε, περίπου στο 1996, και όταν την ρώτησα στο τσεκ άουτ εάν είχε πρόβλημα, μου είπε πως δεν είχε κανένα. Όταν πήγα να ανοίξω την ρόλερ μαϊστρα, η μαϊστρα δεν άνοιγε, και αναγκάστηκε να παραδεχτεί πως... καθ όλη την διάρκεια του ναύλου δεν κατάφερε να ανοίξει την μαϊστρα, αλλά δεν μου τόπε για να μην της χρεώσω κάποια ζημιά!!! Τέλος πάντων, το πρόβλημα ήταν πως προφανώς ο προηγούμενος πελάτης, για άγνωστους σε εμένα λόγους είχε λύσει την καντηλίτσα του άουτχωλ, και την είχε ξαναδέσει αφήνοντας πολύ σκοινί ανάμεσα στον κόμπο και στο μπουντούζι του πανιού, με αποτέλεσμα να καλεί με λάθος γωνία, και να μην βγαίνει η μαϊστρα.

Όταν η Γερμανίδα είδε πως έφτιαξα το πρόβλημα και δεν την "χρέωσα" κάτι (!!!), πήρε το θάρρος και ομολόγησε πως και το φουσκωτό έχανε αέρα, και το επισκεύασε μόνη της, μου έδειξε τι έκανε κλπ, και την ευχαρίστησα γι αυτό. Τότε "σιγουρεύτηκε", και μου έδειξε άλλα 2-3 προβληματάκια του σκάφους, που δεν τα γνώριζα!!! Έτσι, ο επόμενοςπήρε ένα σκάφος όπως έπρεπε...

Εάν ο πελάτης δεν παραπονεθεί, εγώ (σαν ιδιοκτήτης) πως θα ξέρω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για να το φτιάξω? Κι αν ο πελάτης εκ του πονηρού κρύψει το πρόβλημα, ή το κρύψει από φόβο μην του πάρω το κεφάλι, ή εάν όντως ο πονηρός ήταν ο προηγούμενος, εγώ πως να το ξέρω?

Μια άλλη φορά, σε άλλο σκάφος μου, πάλι ένας Γερμανός πελάτης (κατά σύμπτωση), άρχισε να παραπονιέται για χαζομάρες... Έκανε υποδείξεις πως η Ντυφούρ έπρεπε να φτιάξει αλλιώς το σκάφος, πως τον ενοχλούσε το ένα, του βρωμούσε το άλλο, εγώ δεν βρήκα κανένα πρόβλημα στο τσεκ άουτ, και του επέστρεψα την εγγύηση που είχα πάρει. Την άλλη μέρα, όπως πλέναμε το σκάφος για τον επόμενο πελάτη, βρήκαμε σπασμένο τον μπουλμέ, δίπλα στην πόρτα της καμπίνας, δεν φαινότανε, όπως πέρασε το χέρι με το πανί που πλέναμε, το νοιώσαμε στο χέρι. Ο τύπος, μονάχα με μπουνιά μπορεί να το έκανε, και εκ των υστέρων κατάλαβα πως τα χαζά παράπονα του, ήταν για να μην προσέξω την πραγματική ζημιά που έκανε.

Ένας άλλος, Ολλανδός, δεν με άφηνε να κάνω τίποτα. Πήγα να ανοίξω τα πανιά, και πετάχτηκε και τα άνοιξε μόνος του. Με το που έφυγε, έπρεπε να μεταφέρω το σκάφος στον Πόρο για επόμενο ναύλο, και όπως πήγα να ανοίξω το πανί, το φρένο έμεινε στα χέρια μου, προφανώς το είχαν κλωτσήσει, και το συναρμολόγησαν να φαίνεται ενιαίο, σε ένα κομμάτι.

Το πρόβλημα δεν ήταν το κόστος, αλλά μεσοπέλαγα, με τον χρόνο οριακό για να φτάσω στον Πόρο, πως στο καλό θα έβρισκα ανταλλακτικά?

Μόλις είχα βάλει καινούργιες πρυματσες, και στον πρώτο ναύλο μετά τις νέες πρυμάτσες, γυρίσανε με τις πρυματσες κομμένες και λοιωμένες σε 3 σημεία. Όταν μου είπαν πως έτσι ήταν, μου ήρθε να τους ρίξω μπουνιά!!! Μην πω για εκείνο τον ξεφτίλα τον Εγγλέζο που μου έσκασε 2 φέντερς λέγοντας μου πως μου έσωσε το σκάφος, και αρνήθηκε να πληρώσει την ζημιά.

Δεν λέω ούτε για πόσες φορές καθίζουν τα σκάφη και όταν ο δύτης σου πει για το χτύπημα, σου λένε πως δεν το έκαναν αυτοί, ούτε για άλλους έκλεισαν την βάνα του πετρελαίου και παράτησαν το σκάφος σε κόλπο στην Σίφνο, δήθεν με μηχανική βλάβη, και τρέξαμε με μηχανικό να το μαζέψουμε και ο λόγος που παρατήθηκε εκεί το σκάφος ήταν γιατί είχε καιρό και δεν ήθελαν να το επιστρέψουν ή να πληρώσουν σκίππερ και πετρέλαια...

Όσο γράφω, όλο και θυμάμαι άλλες ιστορίες... Δεν έχει νόημα, ούτε υπάρχει κάποιος αντικειμενικός κριτής για το ποιός φταίει.

Ο μόνος τρόπος να αποφύγεις προβλήματα, είναι να είσαι υποχόνδριος όταν κάνεις τσεκ ιν, και να ελέγξεις το σκάφος σαν να πρόκειται να το αγοράσεις. Να γράψεις κάθε τι που βλέπεις φθαρμένο και πάνω από όλα, την πρώτη μέρα που χρησιμοποιείς το σκάφος, να στείλεις ημέηλ στον πράκτορα ή στον ιδιοκτήτη, ή εάν είναι κάτι σοβαρό να το καταγγείλεις στο λιμεναρχείο, ώστε να κατοχυρώνεσαι πως διαπίστωσες κάποιο προϋπάρχον πρόβλημα, και δεν είναι κάτι που προκάλεσες εσύ κατά την διάρκεια του ταξιδιού σου.

Εγώ πιστεύω στην βασική αρχή πως το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι, αλλά... όπως και σε όλους τους άλλους κανόνες, υπάρχουν εξαιρέσεις.

mangos
30-01-2010, 16:59
Σε κάθε συνέδριο για τον τουρισμό, σε κάθε πρόγραμμα του ΕΟΤ για τον τουρισμό, ο θαλάσσιος τουρισμός είναι ο μεγάλος απών.

Μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος χορήγησης αστεριών στα σκάφη μας.

Enigma
19-02-2010, 14:50
Τα video γιατί αποσύρθηκαν;

Επειδη πρεπει να τα βλεπουμε αυτα τα βιντεο εψαξα και το βρηκα


http://www.steki.gr/video.php?user=17668&video_id=8997

mangos
22-02-2010, 08:18
Αχ βρε Θύμιο, σε κατακλέψανε, σε κοροιδέψανε απατεώνες και λαμόγια, κι εσύ ανέχτηκες παθητικά όλους αυτούς τους κλέφτες, καθώς και την αγία οικογένεια σου, που βόλεψαν όλοι τις ευθύνες τους, πετροβολώντας εσένα...

gkokki
01-04-2010, 07:09
καλημέρα σας παιδιά .
ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θέμα .
τα ξύλινα σκάφη τύπου Motor sail κατα πόσο αξίζει να τα εντάξεις μέσα σε μια τέτοια δούλειά . σκάφη τύπου gullet .

mangos
13-04-2010, 07:45
Σε μια περίοδο που δεν πρόκειται να δουλέψουν ούτε αυτοί που χρόνια τώρα είναι οργανωμένοι και δουλεύουν, δεν είναι φρόνιμο να κάνεις ανοίγματα σε μια αγορά που δεν υπάρχει στην χώρα μας, και προσφέρεται φθηνά στην γείτονα χώρα.

Παναγιώτης
24-05-2013, 15:18
Έληξε εδώ και δέκα μέρες η δημόσια διαβούλευση για το νομοσχέδιο «Τουριστικά Πλοία και άλλες διατάξεις» όπως μπορούμε αν δούμε εδώ (http://hcg.gr/node/4781), οπόυ υπάρχει και η αρχική μορφή του νόμου.

Ερωτηματικά προκαλεί το σημείο του άρθρου 3 που λέει:

"β) Απαγορεύεται επίσης η παραμονή του πλοιοκτήτη ή του εφοπλιστή καθώς και των παρένθετων προσώπων αυτών στο επαγγελματικό πλοίο αναψυχής, κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης των ελάχιστων προβλεπομένων ημερών ναύλωσης της παρ. 6 του παρόντος άρθρου.

γ) Η παραμονή του πλοιοκτήτη ή του εφοπλιστή στο επαγγελματικό πλοίο αναψυχής επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης των ελάχιστων προβλεπομένων ημερών ναύλωσης, εφόσον αυτός είναι φυσικό πρόσωπο και κυβερνήτης του επαγγελματικού πλοίου αναψυχής, σύμφωνα με σχετική δήλωσή του η οποία θα καταχωρίζεται στην κατάσταση επιβαινόντων, κατά τα προβλεπόμενα στην παρ. 4 του άρθρου 4 του παρόντος νόμου.

Οι κυβερνήτες επαγγελματικών πλοίων αναψυχής, που ορίζονται από το άρθρο 5 του παρόντος νόμου και δεν είναι επιβάτες, υπάγονται για την εργασία τους αυτή στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. και υποχρεούνται στην έκδοση κάθε νόμιμου παραστατικού σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες φορολογικές διατάξεις."

Από ό,τι φάινεται προσπαθούν να πιάσουν τα επαγγελματικά μαιμού που είναι στην πραγματικότητα ιδιωτικά και φάινονται επαγγελματικά για τις φοροαπαλλαγές. Πιστέυω ότι έτσι όπως είανι διατυπωμένο εξαφανίζει τον μικρομεσάιο ιδιοκτήτη που έχει ένα σκάφος και προσπαθέι αν βγάλει ένα μεροκάματο . Το ερώτημα είναι αν σαν σκίπερ θα πρέπει αν κόβει απόδειξη παροιχής υπηρεσιών και να πληρώνει τα τέλη επιτηδέυματος. Δηλαδή δεν μπορέι να γίνει μια οικογενειακή επειχέισηση όπως ένα μικρομάγαζο που ο ένας από τους δύο συζήγους ή τα παιδιά εργάζεται σαν δέυτερη δουλειά.

Βάιβαια στο άρθρο 16 με τη φορολογιτέα αξία δίνει ισχυρό κίνητρο για να κάνει κάποιος το σκάφος ιδιωτικό αλλά δεν ξέρουμε μήπως το χειμώνα μπει τεκμήριο.

Πιστεύω ότι χρειάζονται κίνητρα για την νάπτυξη του θαλάσσιου τουρισμού, και κίνητρα στο μικρομεσάιο επιχειρηματία να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες του, ώστε να ξεφύγουμε από τη θαλάσσια εκδοχή του "ρουμς του λετ" όπως είχα γράψει μερικές σελίδες πιο πρίν. Δυστυχώς δεν βλέπω τέτοιπ πνεύμα στο νομοσχέδιο.

nektarios15
25-05-2013, 16:45
Είναι πραγματικά λυπηρό σε μια χώρα με τεράστια ακτογραμμή, εκατοντάδες πανέμορφες παραλίες όπου μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο από θαλάσσης, χωρίς ακραία καιρικά φαινόμενα(τυφώνες κλπ), ο θαλάσσιος τουρισμός να είναι αφημένος στην τύχη του. Πιστεύω εαν υπήρχε έστω μια μικρή βούληση για την ανάπτυξη του θαλάσσιου τουρισμού η Ελλάδα θα ήταν μακράν ο πρώτος με διαφορά προορισμός στον κόσμο, με όλα τα συνεπακόλουθα εισροή συναλλάγματος, πολλές νέες θέσεις εργασίας, απόδοση φόρων και άλλα.