PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά σκάφους Bayliner 185 (2007)



tsafou
13-05-2008, 16:50
Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι καινούριος στο σαιτ.Θέλω να αγοράσω (ελαφρώς) μεταχειρισμένο σκαφος και μια καλή ευκαιρία που βρήκα ειναι to Bayliner 185 (2007 μοντέλο).Τεχνικά χαρακτηριστικά υπάρχουν εδω

http://www.bayliner.com/bowriders.asp?modelid=78826

Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς έχω ακούσει πολλά και έχω μπερδευτεί.
Οι κύριοι προβληματισμοί μου είναι:
1) Το βάρος του σκάφους με ό,τι αυτό συνεπάγεται(τι συνεπάγεται...?). Μαζί με την μηχανή είναι 1000κιλα και με τρέιλερ 1200. Απότι έμαθα το καλό είναι ότι έχει καλύτερη πλέύση,είναι πιο σταθερό. Το κακό ειναι ότι θέλει παραπάνω βενζίνη, έιναι πιο δύσκολο στο να το βάλω και να το βγάλω απτη θάλασσα και δεν ξέρω αν το αυτοκίνητο μου (alfa romeo 156 1.8 )μπορεί να τραβήξει αυτό το σκάφος.
2) Το σκάφος θα το κινώ στην χαλκιδική στο πρώτο πόδι. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε καποιο λιμάνι εκεί. Το πιο κοντινό μέρος για όποιον ξέρει είναι ο γλαρόκαμπος που είναι νομίζω γύρω στα 6 μίλια μακριά(με αυτοκίνητο 15χιλιομετρα).Μόνο απο εκει μπορώ να το ρίξω στη θάλασσα. Το έψαξα και άλλο μέρος με τσιμέντο ως την θάλασσα (δεν ξέρω πως λέγεται) δεν υπάρχει. Το να το αφήνω κάθε μέρα εκεί το σκάφος δεν "παίζει" ,ούτε ξέρω αν γίνεται. Επομένως θα πρέπει να φτιάξω ένα ρεμέντζο μπροστά στο σπίτι μου και να το εχω εκει.
3) Και εδώ ειναι το θέμα με το ρεμέντζο. Αν το έχω όλο το καλοκαίρι στο ρεμεντζο πολυ φοβάμαι οτι θα πιασει καιρος και θα μου το πετάξει στην ακτή και παει το σκάφος. Διαβασα ενα ποστ σχετικο με το ρεμέντζο αλλα δεν καταλαβα ποση σιγουρια εμπνεει...Ενα "καλο" ρεμέντζο θα μου το κρατήσει λέτε ή είναι πολύ δύσκολο? Αποτι μου είπαν πολλοί "ποτε δεν είσαι σιγουρος...".
4) Επίσης κάτι άκουσα για την μηχανή του που είναι η 3.0L MerCruiser® Alpha I (135 HP)

(http://www.boattest.com/engines/Engine-test.aspx?ID=111) (http://www.boattest.com/engines/Engine-test.aspx?ID=111)

Μου είπαν ότι είναι κατασκευασμένη από κάποιο υλικό που δεν ειναι καλό.Τι σημαίνει αυτο δεν ξέρω απλά ότι παρουσιάζει προβλήματα μετά απο 3-4 χρόνια και ότι είναι υπερβολικά βαρια...Αν κατάλαβα καλά είναι έσω-έξω.Αυτό μου είπαν ότι ίσως δεν είναι μειον διότι αν σου χαλάσει δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι και υπάρχουν λίγοι καλοί τεχνικοι για τετοιου είδους μηχανές στην ελλάδα.
5) Κάποιοι γνωστοί μου λένε με βάση τα παραπάνω δεδομένα ότι ίσως είναι καλύτερα να πάρω ένα πιο "εύκολο" σκάφος, γύρω στα 400-500 κιλά διότι είναι πολύ πιο εύκολο γενικά και θα μπορώ να το βγάζω απτη θάλασσα πολύ συχνότερα (πχ κάθε σ/κ).Το θέμα είναι ότι έψαξα λιγακι και θέλω τα ίδια και παραπάνω λεφτα για ένα σκάφος μικροτερο,με μικροτερη μηχανή και ισως χειρότερο σε τελική ανάλυση. Εσείς τι λέτε...?
Υ.Γ. Έγραψα πάρα πολλά,πολλά μπορεί να είναι βλακείες αλλα συγχωρηστε με έιμαι νέος ακόμα :-P
Οποιαδήποτε γνώμη μετράει!!!
Ευχαριστώ!!!

BOATFINDER
14-05-2008, 17:23
Γεια σου φιλε. η μονη λυση στο προβλημα :confused:σου ειναι ενα φουσκωτο εωs 5,50. και αν θελειs aξιολογηση boatfinders.gr:cool:

HELLENIC EXPLORER
15-05-2008, 08:15
TO NA AΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕ ΕΣΩ - ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ.
ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΕΝΑ
ΦΟΥΣΚΩΤΟ, ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤ/ΤΟ. ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΑ 26-28 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕΣΑ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ Η Α1 ΣΤΑ 3,4 V6 ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΜΙΛΙ
ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΛΕΥΣΗ ΣΤΑ 25 ΜΙΛΙΑ ΣΤΙΣ 3000ΣΑΛ.
ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ 1,8 ΤΟ ΜΙΛΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ (ΠΟΤΑΜΙΑ - ΛΙΜΝΕΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΝΕΡΑ.

ktmakis
15-05-2008, 10:03
1. Mε το alfa romeo είναι σχεδόν αδύνατο να ρίξεις από τις ταλαιπωρημένες μας γλύστρες σκάφος 1,2 τόννων.
2. Δεν μας είπες για τι χρήση το θές το σκάφος.
3. Αν το έχεις μόνιμα αγκυροβολημένο σε ρεμέτζο ή μαρίνα θα πρέπει να το περάσει μοράβια και οτι αυτό συνεπάγεται.

Αντε με το καλό να βρείς αυτό που θές και να το χαρείς.

tsafou
15-05-2008, 14:15
Λοιπόν...Κάθε μέρα που περνάει μαθαίνω και περισσότερα πράγματα!
Έχουμε και λέμε!
Φουσκωτό δεν θέλω/δεν μαρεσει οπότε το αφήνω.
Το σκάφος θα το ρίχνω Ιούνιο και θα το βγάζω Σεπτέμβριο. Θα το έχω μόνιμα μέσα με ρεμέντζο. Το μέρος ειναι χαλκιδική στο πρώτο πόδι. Το θέλω για καθημερινές κοντινές βόλτες κυρίως,κανένα ερασιτεχνικό ψάρεμα με πετονιά που και που και καμιά φορά να πάω και στο 2ο πόδι(10 μιλια περριπου).
Από διάφορες γνώμες που μάζεψα για αυτό το σκάφος (bayliner 185 ή το 175) σχημάτισα την εξής άποψη και σκέψεις: μέχρι τα 3-4 μποφόρ πλεει καλά. Επομένως για να πάω κάθε μέρα 5 μίλια πιο κάτω παράκτια δεν θα έχω πρόβλημα. Το βάρος του σημαίνει ότι με το αλφα ρομεο 1.8 ούτε να το σκέφτομαι να το ρίξω ή ότι απλά δεν είναι να το βάζω και να το βγάζω κάθε βδομάδα. Δηλαδή για 1 φορά το χρόνο να το ρίξω και να το βγάλω θα έχω πρόβλημα?
Όσο για την κατανάλωση ξέρω για 1λιτρο/μίλι. Και από επίσημα στοιχεία και απο ατομο που το έχει.Εσύ HELLENIC EXPLORER τι σκάφος έχεις και μου λες για τέτοιες καταναλώσεις?
Αξίζει λέτε να προτιμήσω το 175 έναντι του 185?Οι διαφορές είναι ότι είναι λίγο μικρότερο, ελαφρύτερο και λίγο πιο χαμηλο. Το θετικό ειναι ότι θα έχει μικρότερη κατανάλωση και ίσως με το αλφα ρομεο το βάζω-βγαζω πιο έυκολα(ειναι 200κιλα λιγοτερο).Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ειναι πιο χαμηλό (ή έτσι μου φαίνεται).Τι λέτε???
Ευχαριστω που ασχολείστε μαζι μου! ;)

HELLENIC EXPLORER
15-05-2008, 14:30
ΕΧΩ ΕΝΑ LAMBRO ASTRON 6,8 m ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2001 ΜΕ ΜΙΑ Α1 3,4 ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡΑΤΗ V6 . ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΑΚΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ. ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΜΙΑ 5ΑΜΕΤΡΗ ΜΕ ΜΙΑ 30αρα ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΟΥ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΙΤΟΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΣΟΥ.
ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΛΟ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ SERVICE ΕΣΩ - ΕΞΩ. ΚΟΥΡΜΠΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ 500 ΑΡΙΑ ΕΥΡΑΚΙΑ.
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ.
ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ, ΕΓΩ ΟΧΙ

BOATFINDER
15-05-2008, 15:08
Φιλε explorer.ποιοs:-P σου εχει πει οτι κατασκευαζονται σκαφη για γλυκα νερα,η αλμυρα? η διαφορα τουs ειναι μονο στη γαστρα, και να ξερειs οτι ο αμερικανοs δεν παιζεται στην κατασκευη. ο ελληναs αντιγραφη τον αμερικανο. σου λεει κατι? φιλικα! boatfinder:cool:

HELLENIC EXPLORER
15-05-2008, 15:26
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ

ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΜΑΘΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΛΕΑΝ ΑΙΩΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΙΗΡΕΙΣ

ΑΥΤΟ ΠΑΡΤΟ ΣΑΝ ΑΣΤΕΙΟ.

ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΣΚΑΦΟΥΣ ΣΕ ΛΙΜΝΗ ή ΣΕ ΠΟΤΑΜΙ
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ή ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΑΝ ΘΕΣ

Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΗΠΩΣ???

BOATFINDER
15-05-2008, 21:33
Εξελιση στο τη? γαστρα kai ποιοτιτα κατασκευηs αμερικανου απαιχτη baja-donzi-regal-chaparral-crownline- sea ray θεs και αλλα? ;)

ktmakis
16-05-2008, 09:29
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα αλλά δεν πειράζει
Η γνώμη μου είναι αν είναι το 1ο σου σκαφάκι πάρε κατι μικρότερο καλύτερα μέχρι 5 μέτρα με αξωλέμβια να μάθεις τα ναυτικά πράγματα και μετά ανεβαίνεις.
Οσο για την ανέλκυση - καθέλκυση αμα έχει κοντά εταιρεία με παρκινγ μπορούν να σε ρίχνουν αυτοί 2 φορές το χρόνο.
Οσσ για τα σκάφη όλα πάνε με το κατάλληλο καπετάνιο και αναλόγως συνθηκών.
Οι Αμερικάνοι φτιάχνουν ποιοτικά σκάφη για όλες τις θάλασσες ανάλογα με τα γούστα και το ποσα λεφτά διαθέτει ο καθένας. Οχι πως δεν υπάρχουν και πολύ καλύτερα....

tsafou
16-05-2008, 09:54
Ψαχνω και αλλα σκαφακια απλα μου αρεσει η "χλιδα" του αμερικανου. Ολα βλεπω οτι εχουν καποια γωνια deadrise. Αν καταλαβα καλα αυτο δειχνει ποσο βαθη ειναι το V που σχηματιζουν τα σκάφη.μεγάλη γωνια σημαινει μεγάλο V. Αυτό σημαινει οτι για τις θαλασσες μας πρεπει κατα κανόνα να κοιτάζω σκάφη με μεγάλη γωνια?Δεν λέω ότι ειναι το μόνο που παίζει ρόλο αλλά ειναι σημαντικό?
Έχω δει πχ σκαφος με 16μοιρες γωνια και σκάφος με 21!λογικα το 2ο δεν θα ειναι καλυτερο στο κυμα η δεν εισαι σιγουρος?(το 16 με 21 ειναι καπως ακραια παραδειγματα στο μηκος κ ειδος που κοιταω,συνηθως ειναι 19,20,21...)
Το να μου ριξει καποιος αλλος το σκαφος τι κόστος περιπου εχει?(ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΣΙ..?) :p

ktmakis
16-05-2008, 10:02
Παίζουν πολλά ρόλο σε μια γάστρα εκτός από το βάθος της. Είναι π΄χ οι γωνίες που σχηματίζουν πίσω στο transom, η γωνία πλώρης, το πλάτος, τα παρατροπίδια, αν έχει steps και άλλα.
Στο καιρό φίλε το πιο σημαντικό κατά τη δική μου εμπειρία είναι ένα : Το μήκος του σκάφους (και το πλάτος ανάλογα).
Μην περιμένεις με γάστρα 5μιση μέτρων να μην φάς χτύπημα ή να πλανάρεις με το καιρό στο πλάι με 10 μίλια και να μην τρώς νερά.
Ο μαντράς πάνω από 15 ευρώ δεν νομίζω να σου πάρε για το ρίξε-βγάλε.

HELLENIC EXPLORER
16-05-2008, 11:14
ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΦΩΤΟ
ΚΛΑΣΙΚΟ ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΣΤΥΛ
ΥΠΕΡΟΧΗ Η ΦΩΤΟ ΣΟΥ ΜΠΡΑΒΟ

ktmakis
16-05-2008, 11:20
Ονειρο θερινής νυκτός !!! :)

Ant0n1s
18-05-2008, 22:59
TO NA AΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕ ΕΣΩ - ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ................ΑΛΛΙΩΣ ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΑ 26-28 ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΜΕΣΑ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ Η Α1 ΣΤΑ 3,4 V6 ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΛΙΤΡΑ ΤΟ ΜΙΛΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ 4 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΛΕΥΣΗ ΣΤΑ 25 ΜΙΛΙΑ ΣΤΙΣ 3000ΣΑΛ.

Σωστα αναφερεσαι σε "τραβηγένο" για τους χώρους (5.40 μ) με την εσω εξω. Για την κατανάλωση δεν μπορουμε να το συγκρίνουμε με το δικό σου λογω μεγέθους - βάρους . Ξερω ομως για την 3.0L οτι η κατανάλωση παιζει περίπου στο 0.8 με 1 με οικονομική πλεύση.
Απο τα 18 στα 26-27 ποδια αλλάζουν ολα κατα πολύ ( αγορα - μεταφορα - συντήρηση - καυσιμα ) .Διευκολύνει ομως τον φίλο μια και σκέφτεται να το βγαζει μονο μια φορα το χρόνο.Η μουράβια θα πρέπει να θεωρηθεί εδω "αναγκαίο κακό"
Πρόταση για λιγότερα μέτρα παλι δεν θα ήτανε σωστη (λιγότεροι ακόμα χωροι -μεγαλύτερη ταλαιπωρία στον καιρό -αφήστε που χανει περισσότερο την μεταπωλητική του αξία) .
Μια αρκετα ενδιαφέρουσα κατηγορία είναι και τα 20-24πόδια τα οποία πολύ απλά μπορούν να "κλείσουν την ψαλίδα" μεταξυ 18-27 με ότι αυτό συνεπάγεται .
Απο τη στιγμή που ακόμη δεν εχεις αποφασίσει ,η ιδέα να "πέσεις" σε χρονολογία και να ανέβεις σε μέτρα πως θα σου φαινότανε ;


Btw
:-? 2007mod με 3.0L και οχι με 4.3L ; Πως αυτό;

&


Μου είπαν ότι είναι κατασκευασμένη από κάποιο υλικό που δεν ειναι καλό.Τι σημαίνει αυτο δεν ξέρω απλά ότι παρουσιάζει προβλήματα μετά απο 3-4 χρόνια και ότι είναι υπερβολικά βαρια..

Alphaone mercruiser ειπαμε ειναι ρε παιδιά, εδω ουτε για τις OMC δεν τα λένε αυτα.
Χωρίς σωστά service αντέχει και παραπάνω μην ανησυχεις :mrgreen:



.Αν κατάλαβα καλά είναι έσω-έξω.Αυτό μου είπαν ότι ίσως δεν είναι μειον διότι αν σου χαλάσει δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι και υπάρχουν λίγοι καλοί τεχνικοι για τετοιου είδους μηχανές στην ελλάδα.

Μαλλον εγω δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου.

Αρκετοί και καλοί μηχανικοί (αυτες οι μηχανές υπάρχουν πολλα χρόνια στη χωρα μας).

Αλήθεια αυτο το θέμα με τα V της γάστρας και τις μοίρες καλά θα ήτανε να το αναλύσουμε σε κανένα νέο thread ,Αν ηδη εχει συζητηθει και δεν τόδα .......:oops:.



Οι Αμερικάνοι φτιάχνουν ποιοτικά σκάφη για όλες τις θάλασσες ανάλογα με τα γούστα και το ποσα λεφτά διαθέτει ο καθένας. Οχι πως δεν υπάρχουν και πολύ καλύτερα.
Χ2

tsafou
19-05-2008, 00:48
τελικα παιδια αποφασισα να παρω ενα καινουριο Glastron gt180 (2008) με εξωλεμβια Yamaha F115. Μου βγαίνει αρκετά οικονομικά και πιστευω οτι ειναι κατι που με ικανοποιει. Ο χρονος θα δειξει αν πραττω σωστα.
Εχει μηπως κανεις να μου πει κατι το αρνητικό (πχ ειχα και εινα μάπα...)
:cool:

αα πληροφορίες για οποιον θελει : http://www.glastron.com/international/boatpages/gt180.html

BOATFINDER
24-05-2008, 15:58
kala kanhs poy to pairnhs kainoyrgio.koita na to krathshs 2,3 xronia na to eyxaristithis,kai na mh xreiasth na to allaxhs toy xronoy:confused:,giati tote tha katalavhs an ekanes to sosth agora.filika boatfinder:cool:

HELLENIC EXPLORER
24-05-2008, 18:06
kala kanhs poy to pairnhs kainoyrgio.koita na to krathshs 2,3 xronia na to eyxaristithis,kai na mh xreiasth na to allaxhs toy xronoy:confused:,giati tote tha katalavhs an ekanes to sosth agora.filika boatfinder:cool:

ANTE BΡΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΕΙΞΕΣ ΣΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ
ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ..

ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΓΑΔΙ Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ..

(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
11-06-2008, 11:47
ANTE BΡΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΕΙΞΕΣ ΣΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ
ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ..

ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΑΡΑΓΑΔΙ Ε ΑΥΤΟ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ..

(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΗ ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΛΑΣ ΛΟΓΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΣΩ-ΕΞΩ/ΕΞΩΛΕΜΒΙΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
11-06-2008, 11:56
ΕΧΩ ΕΝΑ LAMBRO ASTRON 6,8 m ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 2001 ΜΕ ΜΙΑ Α1 3,4 ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡΑΤΗ V6 . ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ
ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΑΝ ΤΟ ΣΚΑΦΑΚΙ ΤΟ ΘΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ, ΠΑΡΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ. ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΜΙΑ 5ΑΜΕΤΡΗ ΜΕ ΜΙΑ 30αρα ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΜΕ ΚΑΥΣΙΜΑ. ΑΛΛΙΩΣ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΟΥ ΓΕΜΑΤΟ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΙΤΟΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΣΟ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΣΟΥ.
ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΛΟ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ SERVICE ΕΣΩ - ΕΞΩ. ΚΟΥΡΜΠΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ 500 ΑΡΙΑ ΕΥΡΑΚΙΑ.
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ.
ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ, ΕΓΩ ΟΧΙ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΩΝ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ,ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑ ΤΗΣ ΑΛΦΑ-ΕΛΛΑΣ 7,30 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΤΗΝ FNM 225 ΙΠΠΩΝ ΕΣΩ-ΕΞΩ ?ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ/ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΚΛΠ.ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΕΧΕΙ ΒΑΡΟΣ 2300 ΚΙΛΑ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΜΕRCRUISER Η ΧΩΡΙΣ !ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΕΡΚΡ...ΕΙΝΑΙ 3.0 DIESEL ΜΕ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΤΟΝ 5 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
20-01-2009, 10:02
ΠΑΡΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ktmakis
20-01-2009, 10:25
Xαχα στο άλλο φορουμ (fouskoto1.gr) πρώτος τους λέω πάρε πλαστικό !!!
Καλά τα φουσκωτά αλλά γίνεσαι τσαντήρι για να πας μια βόλτα.
Και δυστηχώς παράλογα υπερτιμημένα για αυτά που προσφέρουν.
Μέχρι 5-6 μέτρα είναι ΟΚ.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
02-02-2009, 00:48
Φιλε drataurus σ'ευχαριστω για την απαντηση , και αφου εχεις γνωση και εμπειρια θα ηθελα να πω την ταπεινη μου γνωμη,οτι 25 ποδια σκαφη (των φιλων σου ) με βαρος υποθετω απο 1300 εως 2000 κιλα ηταν πραγματι γι'αυτα μικρη, οποιαδηποτε ιπποδυναμη κατω των 230 ιππων (δεδομενου οτι υπαρχει και απωλεια περιπου 5%-7% της ονομαστικης ιπποδυναμης της μηχανης απο τους ιππους που φθανουν στην προπελα-μεσολαβει το ποδι και οι αρθρωσεις).Ομως αυτο το λεω θεωρητικα περισσοτερο και λιγωτερο εμπειρικα.
Ενα ΜΑΡΑΘΩΝ της Αλφα-Ελλας 4,60 που εχω με 90 ιππους διχρονη FORCE απο καινουρια στα χερια μου εχει υπερ το δεον αξιοπρεπη συμπεριφορα σε φουρτουνες και μπουνατσες ,(και οτι καταναλωση εχω στην λαδιά ,την ιδια εχω και στα 5 μποφωρ),ακομη το ΕΡΜΗΣ ενος φιλου με 200 αρα YAMAHA ομοιως αξιοπρεπες !(παντα εξωλεμβιες μιλαω).Τα βαρη τους (μαζι η μηχανη)περιπου 700 κιλα το πρωτο και 1300 το Ερμης φορτωμενα με 4 η 5 ατομα μεσα.Κι ομως ολα τα Μαραθων που κυκλοφορουν(οσα εχω δει ) εχουν max. 75 ιππους και τα Ερμης 100 εως 150 .Κατανοητα οσα μου λες και συμφωνω μαζι σου .

Πες μου σε παρακαλω την γνωμη σου για σκαφος 2300 κιλα βαρος και 7,30 μηκος με 2,60 πλατος μια 240 εσω-εξω βενζινη MERCRUISER με ποδι ALFA I θα ηταν καλη??Πιστευω 220 αλογα να φθανουν στην προπελα!
Η και παλι οι καταναλωσεις θα ηταν περισσοτερες του πετρελαιου ?Ας πουμε
εναντι μιας FNM 225 ιππων με ποδι BRAVO II ??(ειναι καινουριες στην αγορα και δεν ξερω πως συμπεριφερονται).
Αναμενω και σ'ευχαριστω !:):cool:

drataurus
03-02-2009, 17:24
Φίλε Γιώργο...τα Ερμής και τα Μαραθών είναι παλιά μοντέλα και πιστεύω οτι ο λόγος που τα περισσότερα φορούσαν 75αρες και 100αρες μηχανές ήταν αφενός το κόστος αγοράς τους και αφετέρου οι καταναλώσεις τους ως δίχρονα...
Στο δικό σου φοράς πιστεύω οτι πιο ανώτατο επιτρεπτό συνιστά ο κατασκευαστής και είναι λογικό μια δυνατή μηχανή να βγάζει ξεκούραστα και οικονομικά μίλια σε ένα ελαφρύ σκάφος, ενώ παράλληλα να ανταποκρίνεται άψογα στα μποφόρια...
Στο Α.Hellas που έχω (18cabin), φοράω μία 150HP τετράχρονη YAMAHA...πρέπει να το έχω ξαναναφέρει κάπου...με ένα άτομο, πλήρη φορτία (καύσιμα, νερά κτλ) φτάνω τα 1400 κιλά...κι'όμως η μηχανή είναι υπεραρκετή και πολύ οικονομική...ίσως βοηθάει η γάστρα,ίσως ο τρόπος που το δουλεύω...άλλωστε πόσες φορές θα πιάσεις τέρματα?Μετρημένες στα δάκτυλα του χεριού οι φορές που άγγιξα τους 45 κόμβους (συμφωνα πάντα με το αξιόπιστο GPS γιατί στο ταχύμετρο είδα και 50).Και πάλι για τη δύναμη που έχω στον καθρέπτη ήθελα και άλλο βάρος.
Τώρα σε ένα σκάφος 2300 κιλών η εσω-εξω 250αρα βενζίνη πιστεύω είναι αρκετή.Θα το κινεί άνετα, αλλά από θέμα κατανάλωσης φοβάμαι οτι θα δεις απογοητευτικά νούμερα. Σε αντίθεση με το πετρέλαιο που σίγουρα θα είναι οικονομικότερο.
Η FΝΜ ξέρω ότι έχει καλή αναλογία βάρους/ίππο, αλλά από μέταλο ή ποιότητα κατασκεύης έχω πλήρη άγνοια.Αν δε πρόκειται για το σκάφος που έχεις βρεί για να αγοράσεις και ήδη φοράει MERCRUISER γιατί δεν επιλέγεις το πρόγραμμα απόσυρσης κινητήρων?Δίνεις τον παλιό και πέρνεις του κουτιού της ίδιας εταιρείας σε πολύ καλή τιμή ακόμα κ πετρελαίου.
Αλήθεια σε τί τιμή βρήκες το πακέτο?(αν θέλεις λες).

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
03-02-2009, 23:51
Φιλε drataurus σ'ευχαριστω για την απαντηση ,το σκαφος ειναι μεταχειρισμενο ,δειχνει σε καλη κατασταση ,ειναι το OLYMPIA 7,30 της ALFA-HELLAS του 1990 η 1992 (δεν θυμαμαι) και φοραει μια MERCRUIZER εσω-εξω του 2005 με ποδι Α1 στα 22.000 ευρω.
Τα απογοητευτικα νουμερα καταναλωσεων γι'αυτην (ανω) :)που πιστευεις κυμαινονται?
Ακουω την γνωμη σου .......:)

2)Το προγραμμα αποσυρσης που λες ,μπορω να το βρω στο INTERNET ?για να ενημερωθω τιμες κ.λ.π ??:cool:

drataurus
04-02-2009, 11:47
Φίλε Γιώργο...για το πρόγραμμα απόσυρσης μπορείς να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο της MERCUISER (www.motocraft.gr).
Ο κινητήρας που φοράς είναι καινούριος αφού μου λες οτι είναι μοντέλο 2005...εκτός και άν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα και η πώλησή του είναι αναγκαστική, οπότε και το χρηματικό ποσό είναι άκρως εξωφρενικό!!! (ρώτησε πόσο έχει καίνούριος και θα καταλάβεις). Βέβαια σε μία αγοραπωλησία, η τιμή έχει σχέση άμεσα με την ικανοποίηση αυτού που πουλάει και αυτού που αγοράζει..και οι δύο πρέπει να μείνουν ευχαριστημένοι... επιπλέον, μήπως 18 ετών σκάφος είναι λίγο παλιό???Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τα ελληνικά ναυπηγεία πολυεστερικών σκαφών, πιστεύω οτι η τότε ποιότητα κατασκευής δε ήταν και του επιπέδου κατασκευής σκαφών όπως τα BAYLINER,PRINCESS,SEA RAY κτλ. θέμα ISO..Πιο εύκολα θα προτιμούσα σκάφος 20ετίας κάποιου αμερικάνικου ναυπηγείου, παρά κάτι άλλο...Αφήνω απ΄έξω τον παράγοντα συντήρηση από πλευράς ιδιοκτήτη...Όσο αφορά στο κινητήρα, για μοντέλο 2005 ο μόνος λόγος που θα τον άλλαζα θα ήταν για να βάλω πετρέλαιο...
Είναι μεγάλο θέμα η αγορά μεταχειρισμένου... Πόσους ιδιοκτήτες είχε στο παρελθόν? Τί χρήση έτυχε το σκάφος? Ήταν σε τρέιλερ κατά τη διάρκεια ακινησίας του ή ήταν συνέχεια μέσα στο νερό? (Ξέρεις οτι υποχρεωτικά ένα σκάφος που είναι συνέχεια μέσα στο νερό πρέπει απαραίτητα να είναι εκτός για 6μήνες-να στεγνώσει ο πολυεστέρας) Είναι μουραβιασμένο?(συνήθως κάτω από τη μουράβια κρύβονται πολλά). Δε θέλω να σε απογοητεύσω και δε θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν για τις απόψεις μου...αλλά δεν είμαι και κατά του μεταχειρισμένου...απλά θέλει ψάξιμο...

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
05-02-2009, 19:30
Φιλε drataurus καλησπερα και παλι,ναι η μηχανη ειναι καινουργια και εννοειται οτι δεν εχει κανενα προβλημα.Αν δω οτι εχει τοτε ολα αλλαζουν-ως προς την τιμη- ,(γιατι με ενδιαφερει το συγκεκριμενο σκαφος).Εννοειται αυτο.Παντως καποτε η συνταγη ελεγε για τα μεταχειρισμενα ...<<παρε παληο σκαφος με νεα μηχανη>> .Φυσικα δεν εννοειται 30 χρονια σκαφος αν και μερικα μοντελα ειναι πραγματι ανεπαναληπτα στην κατασκευη τους.Το συγκεκριμενο εχει μεγαλους χωρους ,και καμπινα και κοκπιτ,και σχεδιαση λες και ειναι φετεινο μοντελο, (αντε αλλο ενα να ειδα στα μετρα του με καλους χωρους,ολα τ'αλλα ,στα 7,30 και στην τιμη αυτη-βεβαια αν πληρωσεις 50.000 το μτχ.αλλαζει-ανθρωπος του 1,83 υψος δεν χωραει στο κρεββατι,)επισης για μενα ειναι σημαντικο η τουαλετα να ειναι ξεχωριστο δωματιο με πορτα και οχι μια λεκανη κατω απο το κρεββατι η στο πλαι.
Και εχει και 2η καμπινα με πλαφονιερα και με φινιστρινα ανοιγομενα στις πλευρες του σκαφους που κοιμιζει αλλο ενα ατομο .
Τωρα οσον αφορα τα αμερικανικα σκαφη,δεν τα βρισκω καλλιτερα απο το συγκεκριμενο (μιλαμε παντα στα μετρα του,και στα λεφτα του)επιπλεον ακουω χρονια τωρα (δεν εχω προσωπικη εμπειρια στα μικρα μετρα)ακουω οτι οι αμερικανικες γαστρες δεν κανουν για το κοντο και κοφτο κυμα του Αιγαιου .

drataurus
05-02-2009, 23:12
Από την περιγραφή του σκάφους καταλαβαίνω οτι πρόκειται για καλή φάση.Ειλικρινά δε γνωρίζω το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά οι χώροι ακούγονται αξιόλογοι.
Όσο για τις αμερικάνικες γάστρες, σίγουρα δεν είναι όλες οι ίδιες...όπως επίσης και οι ευρωπαϊκες και οι ελληνικές.Κυκλοφορούν μπανιέρες πολλών εθνικοτήτων και οι περισσότεροι των κατασκευαστών(συμπεριλαμβανομένων και των Ελλήνων) ΔΕΝ ξέρουν τι ζητούν!!! Πάντως άλλες οι γάστρες της ανοιχτής θάλασσας και άλλες της λίμνης.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
06-02-2009, 10:05
Τελευταιο σαλονι δεν πηγα,και ουτε πολυασχολουμαι τα τελευταια χρονια ,να ψαχνω την λεπτομερεια διαφορας αναμεσα στους κατασκευαστες,ετσι δεν εχω να καταθεσω εμπειρια ερευνας.Ομως προσφατα παλαιοτερα ,και με βεβαιοτητα το λεω αυτο ,ο καθε κατασκευαστης εφτιαχνε γαστρα για τα νερα του ,για να καλυψει την δικη του εγχωρια αγορα πρωτα και επειτα ενδιαφεροταν ,εαν ενδιαφεροταν για την αγορα του εξωτερικου.Ετσι οχι μονον τα αμερικανικα σκαφη δεν εκαναν για την Ελλαδα αλλα ουτε και τα Ιταλικα δεν εκαναν για το Αιγαιο ,διοτι η Ιταλια ,(Αδριατικη και δυτικα) εχει αλλη μορφολογια βυθου και εδαφους(ανοικτη παντου χωρις νησια)και σχηματιζει διαφορετικο τυπο κυμστος σε μηκος και περιοδο.Ετσι χρειαζεται διαφορετικη γαστρα για εκεινα τα νερα απ,οτι τα δικα μας.Οσο για την Αμερικη απ'οτι μουλεγαν παλαιοτερα Αμερικανοι που γνωριζα (λογο δουλειας)και ειχαν ταχυπλοα και ασχολουνταν με το σπορ,ειται για αγωνες ειτε για βολτες - εκδρομες ,εκει βγαινουν μονο στην μπουνατσα.και ειναι λογικο,αλλο να ξερεις παγκιαζω σε μιση ωρα σ'ενα νησι αν χαλασει ο καιρος και αλλο ναχεις ολοκληρο ωκεανο μπροστα σου.
Το βαθυ V (πρωτες οι Ελληνικες κατασκευες το εφαρμοσαν)ειναι για καιρους η ρηχη και φαρδια γαστρα ειναι για μπουνατσα και ταχυτητα με μικροτερη ιπποδυναμη στην μπουνατσα.
Οσο δε γι'αυτο που λες ,<<...περισσοτεροι κατασκευαστες δεν ξερουν τι ζητουν...>>η αληθεια ειναι οτι οι ανθρωποι (αναλογα την γνωση και την εμπειρια του ο καθενας) προσπαθουν να προσφερουν τα παντα που εκεινοι νομιζουν οτι χρειαζεται το αγοραστικο κοινο εκεινη την χρονια για να αγορασει!!:D:D
Κατι που δεν ειναι εφικτο να εχει καλο αποτελεσμα!
Ετσι εχω δει μεγαλο μπανιο με τουαλλετα και νιπτηρα μεσα (σε περσυνη κατασκευη)ομως για ναχει νιπτηρα ειχε μικρο κρεββατι και δεν χωρουσε ουτε μετριου ουτε μικρου αναστηματος ανθρωπος στο μηκος να κοιμηθει το βραδυ.Κι' αν σκαφος 6,8 mtrs δεν ειναι για ναυτικο καμπινγκ τοτε,τι τον θελει τον νιπτηρα??δεν του εφτανε το νεροχυτακι στην κουζινουλα??
Παλαιοτερα τα σκαφη ξεκινουσαν την σχεδιαση απο την γαστρα για να ταξιδευει καλα και επειτα περνουσαν στην ενδιαιτηση,τωρα μαλλον το σκεπτικο ξεκιναει απο πανω προς τα κατω :)
Φυσικα και υπαρχουν πολυ καλα συγχρονα σκαφη ,ομως ειναι ελαχιστα (ως προς την σχεση μηκος-πλατος -βαρος-εσωτ.χωροι-τιμη) και ισως για καπως υψηλα βαλαντια.:cool: