PDA

Επιστροφή στο Forum : Παπούτσια ιστιοπλοίας



Κουμπαρος
28-05-2008, 15:30
Έχει κανείς προτάσεις για παπούτσια ιστιοπλοίας με καλό 'κράτημα' σε βρεγμένο ντεκ; Κάτι TBS που έχω, το συγκεκριμένο μοντέλο (κάτι σαν κλασσικό ντεκ shoe) είναι εξαιρετικό σε στεγνό ντεκ αλλά όταν βραχεί και το σκάφος πηγαίνει με κλίσεις τότε γλιστρούν. Επισης κάτι μπότες λαλιζάς που έχω πάλι πάσχουν στο βρεγμένο. Ισως χρειάζεται κάτι σε πιο 'τρακτερωτό' σε αυτές τις συνθήκες;

Παναγιώτης
28-05-2008, 21:21
Όπως έχει γράψει παλίοτερα ο jerryp ένα τρακτεροτό δεν βοηθά στο βρεγμένο κατάστρωμα:

Λογική απορία .....
Κατ' αρχήν οι σόλες γενικά είναι μή επίπεδες, έχουν δηλαδή διαμορφωμένες αυλακώσεις, σαν τα λάστιχα των αυτοκινήτων. Θα μπορούσε κάποιος να διαχωρίσει τις αυλακώσεις αυτές σε λεπτές και χοντρές (τρακτερωτά λάστιχα ή σόλες). Γιά το περιβάλλον ενός σκάφους, οι λεπτές και πυκνές αυλακώσεις είναι απαραίτητες για να φεύγει το νερό ανάμεσά τους (κάτω από την πίεση της σόλας από το βάρος του σώματος). Επίσης η "μαλακή" σόλα βοηθάει. Το αντίθετο θα ήταν επιθυμητό σε μία μπότα βουνού για παράδειγμα, όπου η τρακτερωτή σόλα βοηθάει στην πρόσφυση σε κακοτράχαλο έδαφος. Επίσης προσοχή χρειάζεται στα πετραδάκια που "σφηνώνουν" στις αυλακώσεις όταν περπατάμε στη στεριά, γιατι μετά χαράζουν το deck των σκαφών.
Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση των γραφομένων του προηγούμενου post.

Συμφωνώ ότι χρειάζονται πολλές λεπτές αυλακώσεις και καλής ποιο΄τητας ελατικό για τη σόλα. Δυστυχώς το μαλακό ελαστικό που είναι καλό για βρεγμένο κατάστρωμα φθείρεται εύκολα.

Apostolos
28-05-2008, 21:51
Πάρτε βεντούζες!

Κουμπαρος
29-05-2008, 16:37
Πάρτε βεντούζες!

Υποθέτω το λες αστειευόμενος αυτό, αλλά πραγματικά, ειδικά σε αγώνες που παίρνεις το σκάφος στα όρια του με μεγάλες κλίσεις στα όρτσα μόνο οι βεντούζες σε σώζουν. Τελευταίους αγώνες που πήγα ήμουν αντιμέτωπος με 7 μποφώρ στα όρτσα και 3 μέτρα κύμα για περίπου 4 ώρες και προσπαθούσα τόσες ώρες να μείνω γαντζομένος. Αποτέλεσμα, πιάστηκαν τα ποδια μου για 4 μέρες!!!!

jerry_p
01-06-2008, 02:00
Σου έχω πρόταση ...... το ιστιοπλοικό παπούτσι της Harken. Το δοκίμασα τις τελευταίες ημέρες και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καλύτερο, ειδικά στο κράτημα. Φαντάζομαι ότι η πολύ μαλακή σόλα του θα φθείρεται εύκολα, αλλά με χρήση μόνο στο σκάφος λύνεται το πρόβλημα.
Αντιπρόσωπος για Κύπρο .....
Ocean Marine Equipment Ltd.
St. Andrews Str., 245B
PO Box 1370
Limassol, Cyprus
Fax: (357) 05 352.976
Tel: (357) 05 369.731
Email: [email protected]

argonauths
01-07-2010, 23:42
Καλήσπερα , έχω ακούσει δεν τα έχω δοκιμάσει, οτι τα Dubarry ετσι λέγεται η μάρκα, είναι αρκετά καλά αλλά αρκετά ακριβά έχετετα υπόπψειν.