PDA

Επιστροφή στο Forum : Countess M. [Leopard, Dimitra A., Mega I, Talya I]



ChiefMate
15-05-2008, 15:40
Παιδια ειπα να δημιουργησω κ εγω ενα θεματακι κ αυτο αφορα μια απο τισ εταιρειες που δρομολογησε για τα τοτε δεδομενα καλα βαπορια στην Αδριατικη!
Κ το ονομα αυτης MARLINES!
Περιμενω αποψεις κ θεματα να συζηταμε για τα βαπορακια αυτα!

Πηγή (http://www.simplonpc.co.uk/Marlines.html)

Roi Baudoin
17-05-2008, 09:12
Το θέμα αυτό είναι πραγματικά πολύ ωραίο αφού τα πλοία του Μαραγκόπουλου πιστεύω ότι ήταν (είναι) από τα πιο ωραία που ταξίδεψαν στην Αδριατική.
Ειδικά μάλιστα τα "Queen M", "Lady M", "Viscounetss M", "Countess M" και "Crown M".
Εδώ μια φωτογραφία του "Countess M" στο Πέραμα το 1998.
Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί από το καραβάκι για τη Σαλαμίνα.

6456

Leo
17-05-2008, 11:33
Αυτό που βλέπω εδώ είναι όντως πολύ καλό. Το "Countess M" εννοώ. Το προστατευμένο πλωριό μπαλκόνι... όλα τα λεφτά!

Espresso Venezia
17-05-2008, 12:07
...Το προστατευμένο πλωριό μπαλκόνι... όλα τα λεφτά!

Καλά, τι πρόσεξες !!!

Πράγματι όλα τα λεφτά. Μοναδικό !!!

nautikos
17-05-2008, 13:12
Το προστατευμένο πλωριό μπαλκόνι... όλα τα λεφτά!

Σε αυτο το πλωριο μπαλκονι υπηρχε και μια πισινα, οποτε ακομα καλυτερα!

ChiefMate
19-05-2008, 13:49
Το θέμα αυτό είναι πραγματικά πολύ ωραίο αφού τα πλοία του Μαραγκόπουλου πιστεύω ότι ήταν (είναι) από τα πιο ωραία που ταξίδεψαν στην Αδριατική.
Ειδικά μάλιστα τα "Queen M", "Lady M", "Viscounetss M", "Countess M" και "Crown M".
Εδώ μια φωτογραφία του "Countess M" στο Πέραμα το 1998.
Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί από το καραβάκι για τη Σαλαμίνα.

6456
Mias to leme,oso koitaw to Countess mou thymizei kati apo ta palia Knossos K Festos twn Minwikwn...Gnwrizoume an eixan kamia sxesi metaksy tous?Den exei psaksei tin istoria tou sygekrimenou...

nautikos
19-05-2008, 13:55
Δεν νομιζω να υπαρχει καμια σχεση, ουτε καν το ιδιο ναυπηγειο δεν τα κατασκευασε.

Roi Baudoin
19-05-2008, 16:12
Ο φίλος Ναυτικός έχει δίκιο, καθώς τα πλοία αυτά έχουν ναυπηγηθεί σε διαφορετικές χώρες και για διαφορετικούς πλοιοκτήτες.
Το "Countess M" (το "Leopard") και το "Charm M" (το "Dragon") ναυπηγήθηκαν στη Γαλλία ενώ το "Κνωσσός" και το "Φαιστός" στη Σουηδία.
Νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να ανεβάσουμε κάποιες πολύ ωραίες φωτογραφίες τους από ξένα σχετικά βιβλία.

Ellinis
21-05-2008, 22:46
Και μια φωτο του πάντα όμορφου COUNTESS M. στα γεράματα ως DIMITRA Α. στην Ηγουμενίτσα.

Η Five Stars Line (που προέκυψε από την αποχώρηση του Αλεξάκη από τη Med Link) το απέκτησε το 2000 και ταξίδεψε Μπάρι-Τσεσμέ .
Το 2001 μετανομάστηκε MEGA I για τη Megastars Lines, και το 2002 THALYA I. Και τις δύο σεζόν δούλεψε Πρίντεζι-Τσεσμέ.
Κατόπιν έδεσε στην Ελευσίνα και πήγε για σκράπ το 2004.

89085

Roi Baudoin
22-05-2008, 22:36
Στην Ελευσίνα το Νοέμβριο του 2003.
Το "Countess M", ως "Thalya I", παροπλισμένο στην Ελευσίνα.
Δίπλα του το "Byblos" και το "Εξπρές Άρης".
Ένα πολύ όμορφο πλοίο στα τελευταία του.

6711

Ellinis
31-05-2008, 18:17
Kαι από ένα φυλλάδιο του 1991, το 15.000 ton :rolleyes: Сountess M., με όλα του τα κομφόρ..."doccia tropicale" και άλλα εξωτικά...

7002

Ellinis
31-05-2008, 18:50
Και ξανά από φυλλάδιο του 88, πάνω δεξιά η απίθανη πισίνα με θέα στην πλώρη, κάτω αριστερά τα προβεβλημένα :rolleyes: τροπικά ντούζ, αλλά και το καζίνο με τις τοιχογραφίες των Νορμανδών ιπποτών - απομεινάρι των ημερών της Normandy Ferries.

7010

sea_serenade
01-06-2008, 20:32
Μου θυμήσατε όμορφες εποχές. Τότε που στην Αδριατικη ταξίδευαν βαπόρια και όχι πολυκατοικίες. Μπράβο παιδιά:p

vinman
03-10-2008, 17:52
Aς δούμε μερικές ιστορικές φωτογραφίες του πλοίου που είχε δημοσιεύσει στον Εφοπλιστή ο Γάλλος καραβολάτρης Philippe Brebant....
Εξαιρετικά αφιερωμένες στους φίλους Captain Nionios,Leo,Trakman,
Sea serenade,appia 1978,Ellinis,Esperos,Dimitris,Roi Baudoin,και σε όλους τους λάτρες των ιστορικών πλοίων!!


1.Το Τελευταίο στάδιο ναυπήγησης του πλοίου στα ναυπηγεία Dubigeon Normandie Nantes.

18585



2.Δεμένο στη Χάβρη τον Μάιο του 1968,πανέτοιμο για το παρθενικό του ταξίδι..


18586



3.Βγαίνοντας απο την Χάβρη με τα σινιάλα της P&O Ferries...



18587



4.Mε τα σινιάλα της Normandy ferries στη Χάβρη και πάλι...



18588




5.Και με την κόκκινη φορεσιά της Townsend Thoresen....



18589



*Συνεχίζεται...........

sea_serenade
03-10-2008, 18:56
Τι λέτε τώρα ρε παιδιά, υπάρχουν πλέον αυτοί οι βάπορες??? Που να βρούμε τέτοιες πλώρες......Ευτυχώς είχα την τύχη να ταξιδέψω με τα αδερφάκια Countess M / Viscountess M. Thanks Vinman, να σαι καλά!!!

a.molos
24-11-2008, 20:12
Ενα πλοίο, πολλά ονόματα, πλοιοκτήτες, σινιάλα, λιμάνια. Εμεινε στη μνήμη μας ως απο τις ωραιότερες παρουσίες στην Ελλάδα, μαζί με το αδελφάκι του. Εξαιρετικά αφιερωμένες σε Roi και Sea Serenade ( απο Ηγουμενίτσα και Πέραμα οι φωτογραφίες).

23265

23266

23267

23268

23269

a.molos
24-11-2008, 20:17
Ενα πλοίο, πολλά ονόματα, πλοιοκτήτες, σινιάλα, λιμάνια. Εμεινε στη μνήμη μας ως απο τις ωραιότερες παρουσίες στην Ελλάδα, μαζί με το αδελφάκι του. Εξαιρετικά αφιερωμένες σε Roi και Sea Serenade ( απο Ηγουμενίτσα και Πέραμα οι φωτογραφίες).

Ellinis
24-11-2008, 20:36
Eκπληκτική η ιστορική αναδρομή, θερμά ευχαριστούμε!

Έχει καταλάβει κανείς τι νοήμα είχε ο περίεργος μπλέ χρωματισμός της πλώρης που είχε ως THALYA I;

sea_serenade
24-11-2008, 22:11
:shock::shock::shock: Άφωνος ο Sea Serenade.............Δεν ξέρω τι να πώ. Φοβερές φωτο και χρωματικά αλλά και με ωραίες γωνίες λήψης (ειδικά ως COUNTESS M). Ήτανε λιγάκι θορυβώδης η "Κοντέσα" μας, την άκουγες απο τον δίαυλο αλλά τι να κάνουμε, μας αποζημίωνε διαφορετικά. Thanks a.molos, είσαι SUPER!!!

Appia_1978
11-02-2010, 00:38
Παρέα με άλλα όμορφα καράβια, στην Αγκώνα πιστεύω στα μέσα της δεκαετίας του 90:

76564

GIIANNHS
15-06-2010, 22:52
ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ 2000 ΣΑΝ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟ ΜΠΑΡ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ Ο ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΡΕΣΕΨΙΟΝ. ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΜΠΙΝΕΣ ΠΑΝΤΩΣ...

93769

93770

GIIANNHS
15-06-2010, 22:57
Και μια φωτο του πάντα όμορφου COUNTESS M. στα γεράματα ως DIMITRA Α. στην Ηγουμενίτσα.

Η Five Stars Line (που προέκυψε από την αποχώρηση του Αλεξάκη από τη Med Link) το απέκτησε το 2000 και ταξίδεψε Μπάρι-Τσεσμέ .
Το 2001 μετανομάστηκε MEGA I για τη Megastars Lines, και το 2002 THALYA I. Και τις δύο σεζόν δούλεψε Πρίντεζι-Τσεσμέ.
Κατόπιν έδεσε στην Ελευσίνα και πήγε για σκράπ το 2004.

89085

ΤΟ 2000 ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ - ΠΡΙΝΤΕΖΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΑΡΙ ΤΣΕΣΜΕ. ΔΟΥΛΕΨΑ ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ...

despo
14-02-2013, 00:54
137952Αυτό είναι το πλοίο φίλε Express Pegasos !

Ellinis
14-02-2013, 07:36
Πρέπει να είναι ως THALYA I, τότε είχε αυτόν τον παράξενο χρωματισμό στην πλώρη.

despo
14-02-2013, 09:37
Ακριβώς, με αυτό το όνομα είναι - ισα-ισα που φαίνεται το όνομά του και αυτό στη δύση της καριέρας του...

tomcat
16-02-2013, 08:24
Βλεπω με χαρα οτι η "Κοντεσσα" (μας!) εξακολουθει να συγκινει ακομα και τωρα εν ετει 2013.
Το πλοιο για μενα ηταν απο τα καλυτερα της εταιρειας και σε οσα φυλλαδια ειχα (ελπιζω καποτε να τα ξεθαψω και να τα σκαναρω) το εδειχναν με τρομερους χωρους. Εν τελη ενα πλοιο και μια εταιρεια συνολικα που επεσαν θυματα των νεοτευκτων (ασχετο αν τωρα οι ανταγωνιστες χτυπαν τα κεφαλια τους και θελουν να τα ξεφωρτοθουν οσο-οσο)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-11-2014, 11:13
161424161425 Πηγή: shipspotting

Στα νειάτα του με την P&Ο Νormandy Ferries κ στα γεράματα με την ΜΕGASTARS LINES. Γνωρίζει κανείς σε ποιόν ανήκε η τελευταία εταιρεία;
Από τα ωραιότερα βαπόρια πριν κατακλυστούμε από τα νεότευκτα.

despo
07-11-2014, 11:25
161424161425 Πηγή: shipspotting

Στα νειάτα του με την P&Ο Νormandy Ferries κ στα γεράματα με την ΜΕGASTARS LINES. Γνωρίζει κανείς σε ποιόν ανήκε η τελευταία εταιρεία;
Από τα ωραιότερα βαπόρια πριν κατακλυστούμε από τα νεότευκτα.
Πράγματι απο τα ωραιότερα πλοία. Αν οι πληροφορίες μου ειναι σωστές, τελευταίος του ιδιοκτήτης ηταν ο πρωην συνέταιρος του Γιαννάτου, Αλεξάκης που ειχε -λέγανε- κάποιο μηχανουργείο στον Πειραιά. Ο ιδιος πήρε και το Ποσειδών τον Σεπτέμβρη του 1998, μετα το τέλος της συνεργασίας τους.

a.molos
07-11-2014, 11:38
161428Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα περί ιδιοκτησίας του πλοίου, που εδώ φαίνεται με την ονομασία ΤΑLYIA Ι, να έχει υψωμένη ανεμίζουσα την ένδοξη Παναμαική σημαία.
Η φωτογραφία δική μου, απο το πτωχό πλην όμως τίμιο αρχείο μου (έτσι για να πούμε και κάτι !).

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-11-2014, 12:18
161428Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα περί ιδιοκτησίας του πλοίου, που εδώ φαίνεται με την ονομασία ΤΑLYIA Ι, να έχει υψωμένη ανεμίζουσα την ένδοξη Παναμαική σημαία.
Η φωτογραφία δική μου, απο το πτωχό πλην όμως τίμιο αρχείο μου (έτσι για να πούμε και κάτι !).
Γιά Αλεξάκη ήξερα κ εγώ με την FIVE STARS,άρα προφανέστατα ήταν ναύλωση με την ΜΕGA STARS.
Στη φωτό σου αριστερά ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ του οποίου η υπερκατασκευή στην πρύμη μοιάζει με του FIOR DI LEVANTE. Ζάκυνθος, σύμπτωση;

despo
07-11-2014, 12:30
Γιά Αλεξάκη ήξερα κ εγώ με την FIVE STARS,άρα προφανέστατα ήταν ναύλωση με την ΜΕGA STARS.
Στη φωτό σου αριστερά ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ του οποίου η υπερκατασκευή στην πρύμη μοιάζει με του FIOR DI LEVANTE. Ζάκυνθος, σύμπτωση;
Μπα δεν ηταν ναυλωση, απλά οπως γίνεται και σήμερα υπήρχε ... βροχή απο αλλαγές σε ονομασίες πλοίων, αλλά και στα ονόματα των εταιρειών. Μάλιστα μου έρχονται στο νου κάποια πλοία που καθε χρόνο άλλαζαν και όνομα και διαχειρίστρια εταιρεία !

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
07-11-2014, 13:52
Μπα δεν ηταν ναυλωση, απλά οπως γίνεται και σήμερα υπήρχε ... βροχή απο αλλαγές σε ονομασίες πλοίων, αλλά και στα ονόματα των εταιρειών. Μάλιστα μου έρχονται στο νου κάποια πλοία που καθε χρόνο άλλαζαν και όνομα και διαχειρίστρια εταιρεία !
To τι γράφουν στις πλευρές των πλοίων δεν έχει πάντα νομική υπόσταση.Ίσως το ναύλωσε ή συνεργάστηκε με κάποιον υποθέτω Τούρκο διότι Τσεσμέ κ Τalya προς τα εκεί μου δείχνουν.

tomcat
07-11-2014, 20:11
Πόσο χαίρομαι όταν βλέπω κινητικότητα σε αγαπημένα μου πλοία!! Το σίγουρο είναι οτι το πλοίο σε υπηρεσία στην Ελλάδα τις ενδοξότερες μέρες του τις γνώρισε υπό την σκέπη της MARLINES. Νομίζω ότι μετά την MARLINES έτσι και αλλιώς δεν μακροημερευσε.

Ellinis
07-11-2014, 21:51
Από τα πλοία που μου άρεσαν περισσότερο, με κομψή πλώρη και ένα κουρμπαριστό καθρέφτη. Η μετασκευή στην Ελλάδα δεν το αλλοίωσε και ίσως η πλωριά πισινά να ήταν από τα καλύτερα σημεία του. Να προσθέσω και μια φωτογραφία του στα ανοιχτά της Πάτρας, γύρω στο 1992 αν θυμάμαι καλά.

161444

tomcat
08-11-2014, 09:03
Από τα πλοία που μου άρεσαν περισσότερο, με κομψή πλώρη και ένα κουρμπαριστό καθρέφτη. Η μετασκευή στην Ελλάδα δεν το αλλοίωσε και ίσως η πλωριά πισινά να ήταν από τα καλύτερα σημεία του. Να προσθέσω και μια φωτογραφία του στα ανοιχτά της Πάτρας, γύρω στο 1992 αν θυμάμαι καλά.

161444
Πολύ όμορφη η φώτο σου φίλε Ellinis.Την χαζεύω αρκετή ώρα και δεν την χορταίνω.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-11-2014, 10:30
Πόσο χαίρομαι όταν βλέπω κινητικότητα σε αγαπημένα μου πλοία!!
Mα αυτό κάνω εδώ κ λίγο καιρό. Ασχολούμαι με κάποια που τα έχουμε ξεχάσει.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
08-11-2014, 10:36
Η μετασκευή στην Ελλάδα δεν το αλλοίωσε και ίσως η πλωριά πισινά να ήταν από τα καλύτερα σημεία του.

Η πισίνα πλώρα πρόσφερε ένα καλό οφθαλμόλουτρο γιά την βάρδια στη γέφυρα:single_eye::fat:.

tomcat
09-11-2014, 16:41
Πέραν του οφθαλμολουτρου!!!! ήταν και μια πρωτοτυπία που ακόμα και σήμερα δεν έχει ξεπεραστεί ή αντιγραφεί από κανένα αλλο πλοίο της Ελληνικής ακτοπλοΐας με εξαίρεση το MED. SEA του Καραγιώργη αν δεν κάνω λάθος.

BOBKING
03-02-2016, 23:27
συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας άλλα είναι μια ιδιαίτερη άποψη του πλοίου στην Ηγουμενίτσα μαζί με άλλους βαπορες :friendly_wink: άλλα κατά τα άλλα ζέστες εποχές
http://www.greeceathensaegeaninfo.com/a-greece-travel/ferry-schedules/igoumanitsa.jpg

BOBKING
03-02-2016, 23:31
και μια ακόμη στην αγκώνα πηγή www.shipspotting.com (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjdgbn_xNzKAhXFaRQKHX5LAqkQjB0IBg&url=http%3A%2F%2Fwww.shipspotting.com%2Fgallery%2F photo.php%3Flid%3D1464686&psig=AFQjCNGPbjEv4Abi5XMvZLtRF-QCwDGP4Q&ust=1454621348082721)
http://cdn2.shipspotting.com/photos/middle/6/8/6/1464686.jpg

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
04-02-2016, 08:50
Πολύ ωραία φωτό,να προσθέσω ότι o ναός που φαίνεται, είναι του πολιούχου της πόλης Αγ.Κυριάκου.
Μέχρι το 2009 που πήγαινα,ο καραβολάτρης μπορούσε να φωτογραφίζει ανενόχλητος στο λιμάνι.

tomcat
04-02-2016, 09:11
συγνώμη για την ποιότητα της εικόνας άλλα είναι μια ιδιαίτερη άποψη του πλοίου στην Ηγουμενίτσα μαζί με άλλους βαπορες :friendly_wink: άλλα κατά τα άλλα ζέστες εποχές
http://www.greeceathensaegeaninfo.com/a-greece-travel/ferry-schedules/igoumanitsa.jpg
Νοσταλγική η φωτογραφία και απ΄οτι διακρίνω το COUNTESS M. βρισκόταν ανάμεσα στο KAPETAN AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ και το ATHENS EXPRESS , ενώ πίσω τους είναι το MEDIA.

BOBKING
09-02-2016, 16:27
θα ήθελα να προσθέσω κάποιες foto :o
172589
172590
και σε αυτήν την foto διακρίνονται τα tropical showers and pool
172591
πηγή http://cache4.asset-cache.net/

BOBKING
08-04-2016, 16:18
θυμάμαι την χρονιά του 1988 ότι ήθελα να κάνω ένα ταξίδι στην Αγκώνα:fat: και όπως ο κάθε φυσιολογικός/ενημερωμένος πράκτορας θα μου έβρισκε το καλύτερο πλοίο φυσικά μέσα σε αυτά ήταν τα γνωστά ionian galaxy/sun άλλα και τα fedra lato στο τέλος μου ανέφερε ένα πλοίο που λεγόταν countess m και μια marlines εγώ βεβαία δεν ήξερα ακόμη την εταιρία μετά την λάτρεψα και αποφάσισα από περιέργεια να ταξιδέψω μαζί του ,φτάνω με το αυτοκίνητο στο λιμάνι της Πάτρας και βεβαία υπήρχε βαβούρα παντού και έλεγα φαντάσου τι θα γίνεται στο γκαράζ ε λοιπών μόλις μόλις μπήκα στο γκαράζ, όχι μόνο μου φέρθηκαν με ευγένεια μου έδωσαν θέση για να βγω εύκολα μετά, μόλις αναχωρήσαμε σκέφτηκα να χαζέψω το πλοίο αυτό που έχω να πω είναι ότι το πλοίο ήταν πεντακάθαρο γυαλισμένα τα καταστρώματα, το φαγητό στο εστιατόριο ήταν υπέροχο τα σαλόνια του πλοίου προσεγμένα και για τα τότε δεδομένα της εποχής εξαιρετικά υπό την διακόσμηση ,το άλλο που με εντυπωσίασε ήταν τα φρέσκα φρούτα στο τραπέζι της καμπίνας και το μπλε λογότυπο με το m μέσα σε κύκλο στο πάπλωμα του κρεβατιού ,το άλλο που με εντυπωσίασε ήταν η πλώρια πισίνα :oπου ήταν όλα τα λεφτά και τα τροπικά ντους;) που είχαν μαζευτεί ένα τσούρμο πιτσιρίκια ,άλλα δεν μπορούσε να λείπει και το καταπληκτικό σκαλιστό καζίνο που εκείνη την βράδια είχε μαζευτεί όλο σχεδόν το πλοίο ,στο τέλος όταν έφτασα στον προορισμό μου είπα στον εαυτό μου αυτό είναι πλοίο και όχι μόνο αυτό, άλλα και τα princess m,baroness m,queen ,crown m,dame m , πού ήταν όσο τα ήξερα εγώ προσεγμένα πάντα εκτός από την εξαίρεση που ήταν το viscountess m, κατά τ' αλλά όλα τα βαπόρια και ιδίως αυτό ήταν από τα αγαπημένα μου σκαριά ελπίζω να μην σας κούρασα απλώς ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα στο θέμα αυτού του αγαπημένου σκαριού

BOBKING
11-05-2016, 11:19
Το πλοίο στην Αγκώνα το 1987 από την πρύμνη!!!! χαρισμένη στο φίλο tomcat
174910




Old Ships C (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjXz5ez2NHMAhWFJ5oKHZmHCZMQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.photoship.co.uk%2FJAlbum%2520 Ships%2FOld%2520Ships%2520C%2F&usg=AFQjCNFBtzyDQ6VPRSHZzaNOJEJ6-pwX3w&sig2=YTirO1PjcbFL2YpmAm5F2g&bvm=bv.121658157,d.bGs)

tomcat
11-05-2016, 18:01
Αγαπημένο πλοίο , όμορφη λήψη και με full κόσμο ...... να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για ένα από τα πιο αγαπημένα μου πλοία.

BOBKING
14-08-2016, 15:53
...Το countess m στην πρώτη του άφιξη στην Ελλάδα αμετασκεύαστο ακόμη τότε που η marlines ήταν από τις κορυφαίες εταιρείες στην Αδριατική χαρισμένη στον φίλο tomcat...!!!
177097


Old Ships C (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjXz5ez2NHMAhWFJ5oKHZmHCZMQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.photoship.co.uk%2FJAlbum%2520 Ships%2FOld%2520Ships%2520C%2F&usg=AFQjCNFBtzyDQ6VPRSHZzaNOJEJ6-pwX3w&sig2=YTirO1PjcbFL2YpmAm5F2g&bvm=bv.121658157,d.bGs)

tomcat
19-08-2016, 09:53
[/SIZE]T Ρ Ο Μ Ε Ρ Η!!!!!!!!!!!!!! Ολες οι φωτό του πλοίου που είχα στο αρχείο φιλε bobking το έδειχναν μετά την μετασκευή του. Σ ε ευχαριστώ παρα πολύ που είχες την καλοσύνη να την μοιραστείς μαζι μας.

BOBKING
19-08-2016, 13:10
.......Από τα αγαπημένα μου πλοία μαζί με το Queen m που ήρθε στην Αδριατική μαζί του τα έκανε η marlines να καταφέρουν να ανταγωνιστούν ισάξια τα μεγάλα πολυτελέστερα γιαπωνέζικα ferries που έφερναν οι μεγάλες εταιρίες εκείνη την εποχή...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-08-2016, 08:14
.......Από τα αγαπημένα μου πλοία μαζί με το Queen m που ήρθε στην Αδριατική μαζί του τα έκανε η marlines να καταφέρουν να ανταγωνιστούν ισάξια τα μεγάλα πολυτελέστερα γιαπωνέζικα ferries που έφερναν οι μεγάλες εταιρίες εκείνη την εποχή...
Ε...μην τα παραλέμε τώρα,ο Μαραγκόπουλος ήταν τουλάχιστον 2 κλικ πιό κάτω από Μινωικές κ Στρίντζη!

BEN BRUCE
20-08-2016, 11:07
Απο οτι ειχα μαθει ο Μαραγκοπουλος ηταν ενας πανεξυπνος αλλα συγκετρωτικος πλοιοκτητης , που οταν η επιχειρηση μεγαλωνει χανεις τον ελενχο

BOBKING
20-08-2016, 12:16
Απο οτι ειχα μαθει ο Μαραγκοπουλος ηταν ενας πανεξυπνος αλλα συγκετρωτικος πλοιοκτητης , που οταν η επιχειρηση μεγαλωνει χανεις τον ελενχο
Ακριβώς ο Μαραγκόπουλος κατάφερε να κάνει πολλά αλλά δυστυχώς επαναπαύτηκε με τις υπηρεσίες που πρόσφερε και ενώ οι άλλες εταιρίες αναβάθμιζαν τα πλοία και τις υπηρεσίες τους και η marlines έμεινε πίσω με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταγωνιστεί τις υπόλοιπες εταιρίες πάντως από ότι ήξερα η εταιρία είχε μεγάλα σχέδια τα οποία περιέχεαν και ναυπηγήσεις καθώς και νέες γραμμές αλλά τα σχέδια λόγω εμποδίων πήραν άλλη τροπή

BOBKING
20-08-2016, 12:34
Ε...μην τα παραλέμε τώρα,ο Μαραγκόπουλος ήταν τουλάχιστον 2 κλικ πιό κάτω από Μινωικές κ Στρίντζη!
Τα πλοία της εταιρίας μπορεί να ήταν παλια και οι υπηρεσίες τους να μην ήταν ο ορισμός της κρουαζιέρας αλλά τότε ήταν μια πολύ καλή επιλογή για τον επιβάτη
αλλά μιλάμε για την εποχή που η εταιρία ήταν στα πάνω της άσχετα αν η εταιρία στο τέλος πήρε τον κατήφορο φυσικά και οι Μινωικές ήταν ανώτερες και ο Στρίντζης είχε παράδοση στην Αδριατική αλλά η εταιρία τότε δεν ήταν στο μαύρο της το χάλι και μπορούσε να ανταγωνιστεί τα υπάρχων πλοία της Αδριατικής άνετα αλλά όχι και ισάξια ίσως να είπα και κάτι παραπάνω

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-08-2016, 12:45
Τα πλοία της εταιρίας μπορεί να ήταν παλια και οι υπηρεσίες τους να μην ήταν ο ορισμός της κρουαζιέρας αλλά τότε ήταν μια πολύ καλή επιλογή για τον επιβάτη
αλλά μιλάμε για την εποχή που η εταιρία ήταν στα πάνω της άσχετα αν η εταιρία στο τέλος πήρε τον κατήφορο φυσικά και οι Μινωικές ήταν ανώτερες και ο Στρίντζης είχε παράδοση στην Αδριατική αλλά η εταιρία τότε δεν ήταν στο μαύρο της το χάλι και μπορούσε να ανταγωνιστεί τα υπάρχων πλοία της Αδριατικής άνετα αλλά όχι και ισάξια ίσως να είπα και κάτι παραπάνω
Σίγουρα δεν ήταν η τριτοκλασάτη εταιρεία σαν αυτές που είχαν βαπόρια rusty baskets, όπως έγραφε τότε το έγκριτο Ships Monthly.

BOBKING
20-08-2016, 13:59
Σίγουρα δεν ήταν η τριτοκλασάτη εταιρεία σαν αυτές που είχαν βαπόρια rusty baskets, όπως έγραφε τότε το έγκριτο Ships Monthly.
Σε αυτό συμφωνώ τριτοκλασάτη αποκλείεται πάντως δεν ήταν σίγουρα από τις πρώτες

BOBKING
18-09-2016, 16:57
Για να δούμε το πανέμορφο Countess m ως Dimitra A της Five Stars Lines τον Σεπτέμβριο του 2003 χαρισμένη στον φίλο tomcat
177743


Η πηγή αναφέρεται στην φωτογραφία

tomcat
19-09-2016, 23:24
Για να δούμε το πανέμορφο Countess m ως Dimitra A της Five Stars Lines τον Σεπτέμβριο του 2003 χαρισμένη στον φίλο tomcat
177743


Η πηγή αναφέρεται στην φωτογραφία


Ακόμα μια φωτογραφεία που απολαμβάνω/ουμε από ένα ιδιαίτερα αγαπητό πλοίο . Ευχαριστούμε φίλε .!!

renetoes
20-09-2016, 19:53
Σε αυτό συμφωνώ τριτοκλασάτη αποκλείεται πάντως δεν ήταν σίγουρα από τις πρώτες

Εν μέρει διαφωνώ με αυτό που λες. Ο πλοίαρχος του DAME M., καπετάν Γιώργης Λουκίσσας, μετέπειτα πλοίαρχος των ΤΑΛΩΣ και ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ, με διαβεβαίωνε ότι πλοίο με την πολυτέλεια του DAME M. δεν είχε συναντήσει σε καμμια εταιρεία, ούτε στην ΑΝΕΚ ουτε στις ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ...

BOBKING
20-09-2016, 22:13
Εν μέρει διαφωνώ με αυτό που λες. Ο πλοίαρχος του DAME M., καπετάν Γιώργης Λουκίσσας, μετέπειτα πλοίαρχος των ΤΑΛΩΣ και ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ, με διαβεβαίωνε ότι πλοίο με την πολυτέλεια του DAME M. δεν είχε συναντήσει σε καμμια εταιρεία, ούτε στην ΑΝΕΚ ουτε στις ΜΙΝΩΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ...
Φίλε μου το Dame m το είχα ταξιδέψει πάνω από 10 φορές το πλοίο είχε τεράστια πολυτέλεια που δεν χώραγε το μάτι σου ήταν ένα εξαιρετικό πλοίο και σε χλιδή και στο θέμα της μετασκευής του έκτος από το ταξίδεμα του η Marlines ήταν εξαιρετική εταιρία τα πλοία της Αγκώνας πεντακάθαρα οι υπηρεσίες των πλοίων μέχρι το 1995 ήταν αυτές που πρόσφεραν και οι άλλες εταιρίες σχεδόν ,το Countess m είχε εξαιρετικά σαλόνια υπέροχες υπηρεσίες ,το Crown m είχε μεγάλα άνετα πολυτελή σαλόνια άπλετα καταστρώματα αλλά και υπηρεσίες υψηλού επιπέδου η Marlines ήταν μια πολύ άξια εταιρία που σίγουρα αν ήθελε λίγο παραπάνω θα έφτανε και την Superfast τα σχέδια της εταιρίας ήταν μεγάλα σαφέστατα δεν νομίζω να είπα κάτι που θα έριχνε το όνομα της εταιρίας τα πλοία της εταιρίας τα ήξερα ένα ένα μαζί πολλούς εργαζόμενους που όταν έκλεισε στενοχώρησε πολλούς ,ο Μαραγκόπουλος ποτέ δεν χρώσταγε σε κανέναν απολύτως ,τον ήξερα προσωπικά για πολλά χρόνια ήταν ένας πανέξυπνος Εφοπλιστής αλλά παραπήρε φόρα και έχασε τον έλεγχο η εταιρία ότι το μεγαλύτερο μέρος του στόλου της αποτελούταν από άξια και εξαιρετικά πλοία ήταν αλήθεια δυστυχώς σε όλες τις εταιρίες υπήρχαν ,υπάρχουν και θα υπάρχουν εξαιρέσεις για την εταιρία ήταν το Viscountess m/Charm m

renetoes
21-09-2016, 11:11
Φίλε μου το Dame m το είχα ταξιδέψει πάνω από 10 φορές το πλοίο είχε τεράστια πολυτέλεια που δεν χώραγε το μάτι σου ήταν ένα εξαιρετικό πλοίο και σε χλιδή και στο θέμα της μετασκευής του έκτος από το ταξίδεμα του η Marlines ήταν εξαιρετική εταιρία τα πλοία της Αγκώνας πεντακάθαρα οι υπηρεσίες των πλοίων μέχρι το 1995 ήταν αυτές που πρόσφεραν και οι άλλες εταιρίες σχεδόν ,το Countess m είχε εξαιρετικά σαλόνια υπέροχες υπηρεσίες ,το Crown m είχε μεγάλα άνετα πολυτελή σαλόνια άπλετα καταστρώματα αλλά και υπηρεσίες υψηλού επιπέδου η Marlines ήταν μια πολύ άξια εταιρία που σίγουρα αν ήθελε λίγο παραπάνω θα έφτανε και την Superfast τα σχέδια της εταιρίας ήταν μεγάλα σαφέστατα δεν νομίζω να είπα κάτι που θα έριχνε το όνομα της εταιρίας τα πλοία της εταιρίας τα ήξερα ένα ένα μαζί πολλούς εργαζόμενους που όταν έκλεισε στενοχώρησε πολλούς ,ο Μαραγκόπουλος ποτέ δεν χρώσταγε σε κανέναν απολύτως ,τον ήξερα προσωπικά για πολλά χρόνια ήταν ένας πανέξυπνος Εφοπλιστής αλλά παραπήρε φόρα και έχασε τον έλεγχο η εταιρία ότι το μεγαλύτερο μέρος του στόλου της αποτελούταν από άξια και εξαιρετικά πλοία ήταν αλήθεια δυστυχώς σε όλες τις εταιρίες υπήρχαν ,υπάρχουν και θα υπάρχουν εξαιρέσεις για την εταιρία ήταν το Viscountess m/Charm m

Ευχαριστώ πολύ για το τόσο ευγενικό και κατατοπιστικό σου μήνυμα.

BOBKING
21-09-2016, 12:39
[QUOTE=renetoes;577505]Ευχαριστώ πολύ για το τόσο ευγενικό και κατατοπιστικό σου μήνυμα.[/QUOTE
Δεν κάνει τίποτα ,όσο για την αναφορά σου στο Dame m η αλλιώς η λαίδη της Marlines θυμάμαι στα εγκαίνια που ήμουν παρών ,θυμάμαι ότι μόλις έμπαινες στην ρεσεψιόν υπήρχε ένα πολύ όμορφο μοντέλο του πλοίου που μόλις το πλοίο πουλήθηκε μεταφέρθηκε στο γραφείο του Μαραγκόπουλου και μετά κατευθείαν στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας στην Πάτρα ήταν η μεγάλη του αγάπη αλλά ο κρυφός πόθος του ήταν η Κορόνα της εταιρίας το Crown m γιατί ήταν το μόνο του πλοίο που του ξόδεψε λίγα και του έβγαλε πολλά

renetoes
23-09-2016, 07:21
[QUOTE=renetoes;577505]Ευχαριστώ πολύ για το τόσο ευγενικό και κατατοπιστικό σου μήνυμα.[/QUOTE
Δεν κάνει τίποτα ,όσο για την αναφορά σου στο Dame m η αλλιώς η λαίδη της Marlines θυμάμαι στα εγκαίνια που ήμουν παρών ,θυμάμαι ότι μόλις έμπαινες στην ρεσεψιόν υπήρχε ένα πολύ όμορφο μοντέλο του πλοίου που μόλις το πλοίο πουλήθηκε μεταφέρθηκε στο γραφείο του Μαραγκόπουλου και μετά κατευθείαν στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας στην Πάτρα ήταν η μεγάλη του αγάπη αλλά ο κρυφός πόθος του ήταν η Κορόνα της εταιρίας το Crown m γιατί ήταν το μόνο του πλοίο που του ξόδεψε λίγα και του έβγαλε πολλά

Αν δεν είχαν και την ατυχία στη μετασκευή του Dame Μ που έπαιρνε ελάχιστα φορτηγά γιατί πατούσε "μπάλα", τότε θα είχε πιθανόν άλλη εξέλιξη η εταιρεια.

BOBKING
23-09-2016, 11:48
[QUOTE=BOBKING;577515]

Αν δεν είχαν και την ατυχία στη μετασκευή του Dame Μ που έπαιρνε ελάχιστα φορτηγά γιατί πατούσε "μπάλα", τότε θα είχε πιθανόν άλλη εξέλιξη η εταιρεια.
Η εταιρία θα είχε εξέλιξη προς το καλύτερο η Marlines θα κατασκεύαζε τουλάχιστον 4 νεότευκτα γύρω στο 1997 με 1999 τα σχέδια ήταν έτοιμα αλλά καλύτερα να πω ότι ήταν σχεδόν ολοκληρωμένα και τα έχω τα σχέδια ,τα λεφτά για τα 2 πρώτα τα είχε αλλά έγινε ένα μπέρδεμα με τα δάνεια και ανεβλήθη η κατασκευή τους έτσι η εταιρία πούλησε τα Dame m ,Charm m ,Countess m για να μαζέψει χρήματα αλλά στο τέλος άργησε τόσο η κατασκευή τους που οι ναυπηγήσεις δεν έγιναν ποτέ όσο για το Dame m τα αποτελέσματα του 1995 με 1996 ήταν πενιχρά λόγω ότι ο Μαραγκόπουλος πίστευε ότι διαφημίζοντας το Πάτρα - Αγκώνα 20 ώρες θα είχε ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά στην τελική με αυτό το ψέμα όχι μόνο έχασε την πελατεία του αλλά κατάφερε να ρίξει και το επίπεδο της εταιρίας του
ενώ αν διαφήμιζε κανονικά θα είχε καλύτερα αποτελέσματα και θα έπαιρνε ένα μερίδιο της κίνησης

BOBKING
30-09-2016, 15:51
Μίας και είδαμε μερικά φυλλάδια της marlines ας θυμηθούμε και το Countess m πέρα από τις όμορφες φωτογραφίες του ,ας το δούμε πως ήταν εσωτερικά ,για να καταλάβουμε τι σήμαινε να ταξίδευες με marlines την δεκαετία του 80 αλλά και να καταλάβουμε ότι το μονοπώλιο των καλών πλοίων δεν το είχαν μόνο οι Μινωικές και ο Στρίντζης στην Αγκώνα αυτό το κολλάζ είναι χαρισμένο στον φίλο tomcat που σίγουρα θα ήθελε να κάνει ένα ταξίδι με το πλοίο φωτογραφίες οι εσωτερικές είναι από το φυλλάδιο του 1987 και 1990 ,1991 και οι εξωτερικές από τα φυλλάδια του 1987 ,1989 ,1996 το κολλάζ το είχα φτιάξει το 2001 όπως και άλλα που θα ακολουθήσουν
178046

tomcat
30-09-2016, 19:39
Β Α Π Ο Ρ Α Σ!!!!!!!:victorious::victorious::victorious::victo rious:

BOBKING
30-09-2016, 20:34
Και πάντα με τα τροπικά ποτά στο τραπέζι υπήρχε μια διαφήμιση της εταιρίας όπου έδειχνε μια νεαρή σε ηλικία κοπέλα να απολαμβάνει το τροπικό της ποτό στην πανέμορφη με πανοραμική θέα πλώρια πισίνα του Countess m τότε η εταιρία ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον Στρίντζη δηλαδή το Νο 2 και η Μινωική το Νο 1

renetoes
01-10-2016, 19:07
[QUOTE=BOBKING;577968]Μίας και είδαμε μερικά φυλλάδια της marlines ας θυμηθούμε και το Countess m πέρα από τις όμορφες φωτογραφίες του ,ας το δούμε πως ήταν εσωτερικά ,για να καταλάβουμε τι σήμαινε να ταξίδευες με marlines την δεκαετία του 80 αλλά και να καταλάβουμε ότι το μονοπώλιο των καλών πλοίων δεν το είχαν μόνο οι Μινωικές και ο Στρίντζης στην Αγκώνα αυτό το κολλάζ είναι χαρισμένο στον φίλο tomcat που σίγουρα θα ήθελε να κάνει ένα ταξίδι με το πλοίο φωτογραφίες οι εσωτερικές είναι από το φυλλάδιο του 1987 και 1990 ,1991 και οι εξωτερικές από τα φυλλάδια του 1987 ,1989 ,1996 το κολλάζ το είχα φτιάξει το 2001 όπως και άλλα που θα ακολουθήσουν
178046


Υπέροχες αναμνήσεις. Θυμάμαι κόντρες που κάναμε (τουλάχιστο στο ξεκίνημα από την Αγκώνα) το καλοκαίρι του 1990 με το Countess M. (αλλά και το ...ΜΙΛΕΝΑ), εμείς με το ΛΑΤΩ στον πρώτο του χρόνο στην Αδριατική. Ο φίλος μου Γιώργος Λουκίσσας που υπηρέτησε ως πλοίαρχος σε όλα σχεδόν τα πλοία του Μαραγκόπουλου μόνο καλά λόγια έλεγε για τα πλοία αυτά...

BOBKING
01-10-2016, 19:24
Τα πλοία της marlines ήταν εξαιρετικά την μετασκευή του Countess m την είχα παρακολουθήσει από την αρχή μέχρι το τέλος στην Πάτρα πρώτα έλεγαν Μινωική και μετά Μαραγκόπουλος - Στρίντζης το πλοίο ήταν η απάντηση της marlines στο king Minos της Μινωικής μην ξεχνάμε το ότι ήρθαν την ίδια χρονιά και μετασκευάστηκαν ήταν ένα εξαιρετικό πλοίο είχα παραβρεθεί πολλές φορές στην γέφυρα του πλοίου όπως και στο Dame m , Queen m , Crown m , Baroness m αλλά και στο Princess m με το καπετάν Γεώργιο Σαμιωτάκη και παρακολουθούσα τις κόντρες του πλοίου με το Ionian Galaxy το Lissos ,το Φαίδρα και αποδίδαμε τιμές που πάνω κάτω είχαν τις ίδιες ταχύτητες και λέγαμε πιο θα περάσει μπροστά και θα περάσει το άλλο όμορφες εποχές που δεν ξεχνιούνται όσο για το Μιλένα που ανέφερες δεν θυμάμαι ποτέ να έκανε Αδριατική πέρα από το 2005 - 2006 που έκανε μαζί με το Νταλιάννα Μπρίντιζι σε συνεργασία με την Maritime way το Dame m που ανέφερες στα προηγούμενα μυνήματα του θέματος θα ανεβάσω εσωτερικές φωτογραφίες του πλοίου μετά το Σαββατοκύριακο

BOBKING
04-01-2017, 23:25
Η αρχόντισσα της Αδριατικής το καταπληκτικό Countess m σε είσοδο του πλοίου στο λιμάνι της Πάτρας στις 4 Ιουλίου του 1988 εποχές δόξας για την marlines...Χαρισμένη εξαιρετικά στον φίλο tomcat και στον φίλο renetoes...!!!
180243


www.shipspotting.com (http://www.shipspotting.com)

tomcat
05-01-2017, 09:49
Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει η μέρα. Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ φίλε και σου εύχομαι ολόψυχα καλή χρονιά με υγεία.

BOBKING
05-01-2017, 13:33
Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει η μέρα. Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητέ φίλε και σου εύχομαι ολόψυχα καλή χρονιά με υγεία.
Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ παρομοίως σου εύχομαι καλή χρονιά και να είσαι πάντα καλά