PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαίδευση - Σχολές Πλοιάρχων / Σχολές Μηχανικών (Συνθήκες/ Πληροφορίες)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Morgan
23-05-2005, 14:24
Ξερει κανεις λεπτομερειες για τις συνθηκες και τον βαθμο δυσκολιας στις παρακατω σχολες (αυτες ειναι ολες)? :wink:
Θελει κανεις να μαθει.....? 8)

ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
2 ΗΠΕΙΡΟΥ
3 ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ
4 ΚΡΗΤΗΣ
5 ΚΥΜΗΣ
6 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
7 ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ
8 ΣΥΡΟΥ
9 ΥΔΡΑΣ

ΣΧΟΛΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ
2 ΚΡΗΤΗΣ
3 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
4 ΧΙΟΥ

chrb
23-05-2005, 22:32
Γενικά σε αυτές τις σχολές οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες(έλλειψη υποδομών κτλ). Κάποιες σχολές μάλιστα δεν είχαν κατασκευαστεί για αυτό το σκοπό.Του Ασπροπύργου όμως έχω ακούσει πως είναι πολύ καλή .

Morgan
23-05-2005, 22:50
για πια σχολη εχεις ακουσει, εκτος του Ασπροπουργου που θεωρητικα ειναι καλη?
Επισης εχει ενδιαφερον να ακουσουμε ποιες σχολες δεν ειχαν χτιστει για αυτο τον σκοπο...

Morgan
25-05-2005, 15:11
Μιας και δεν μιλαει κανεις (chrb οταν λες και ξερεις κατι πρεπει να το μοιραζεσαι-μην "τρομαζεις" τον κοσμο για κακες συνθηκες ζωης...), ας βαλουμε καποια πραγματα στην θεση τους...

ΣΧΟΛΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
1 ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ - εχει φημη καλης σχολης αν και το επιπεδο σπουδων σε τελικη αναλυση δεν ειναι το ιδανικοτερο. Εχει θετικο την εξωτερικη φοιτηση αλλα αυτο εχει αντικτυπο στην αποδωση των σπουδαστων που δεν δειχνουν και τεραστιο ενδιαφερον. Οι περισσοτεροι αποφοιτοι ΔΕΝ γινονται ναυτικοι.Εχει μετρια προς καλα εργαστηρια.

Για τις υπολοιπες σχολες (εκτος και της Κεφαλονιας) σας μεταφερω εμπειριες συναδελφων

2 ΗΠΕΙΡΟΥ - Στην Πρεβεζα. Καλη σχολη , οχι πολυ δυσκολη, με μειον την εσωτερικη φοιτηση και την αποσταση.

3 ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ - Κεφαλονια (Κεφαλληνιας) , φτωχη σχολη εσωτερικης φοιτησης χωρις ιδιατερες εργαστηριακες υποδομες (μαλλον ανυπαρκτες).
Δυσκολη ζωη στο Αργοστολι τον χειμωνα.

4 ΚΡΗΤΗΣ - Χανια ! Καλη σχολη με καλη φημη με εργαστηρια . Εσωτερικης / Εξωτερικης.
5 ΚΥΜΗΣ - καλη σχολη στην Ευβοια με πολυ καλη φημη
6 ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - Μηχανιωνα. Θετικο η φημη, τα εργαστηρια και η Θεσαλλονικη!
7 ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ - Ευκολη λενε οτι ειναι απο πλευρας μαθηματων. Δυσκολη ζωη.
8 ΣΥΡΟΥ - Δεν εχω ιδεα.
9 ΥΔΡΑΣ - Καλη παραδοσιακη σχολη με μεγαλη φημη. Δυσκολη ζωη αλλα οταν εισαι τοσο κοντα στην Αθηνα...

lamainmusain
26-05-2005, 15:54
Να εισαι καλα Χρηστο :D :D :D σε ευχαριστουμε για πολλοστη φορα!!!

Morgan
29-05-2005, 19:01
μη το συζητας!

υ.γ. ακομα περιμενω για το αλλο.... :wink:

Morgan
09-06-2005, 13:56
Σημερα ενας φιλος απο το φορουμ μας κανει τα χαρτια του για ΑΕΝ!!!

k_chris
11-06-2005, 17:08
EIMAI DOKIMOS PLOARXOS STH SXOLH THS N.MHXANIWNAS

POLOI SPOYDASTES APO ASPROPYRGO KAI N.MHXANIWNA KA8WS KAI YDRA PAIRNOYN METAGRAFES STIS ALLES SXOLES ME MONADIKO SKOPO NA PAROYN PTYXIO!


AYTO NOMIZW TA LEEI OLA....

chrb
11-06-2005, 21:52
Μιας και δεν μιλαει κανεις (chrb οταν λες και ξερεις κατι πρεπει να το μοιραζεσαι-μην "τρομαζεις" τον κοσμο για κακες συνθηκες ζωης...)
Τώρα είδα τις απαντήσεις στο θέμα , συγνώμη γι'αυτό.
Κατ'αρχήν δεν νομίζω πως τρόμαξε κάποιος... Τη σχολή στην Πρέβεζα δεν τη βρίσκω και πολύ περιποιημένη (την έχω δει πολλές φορές).Επίσης γενικότερα και για τις άλλες σχολές που έχω διαβάσει σε διάφορα έντυπα έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα.
(Δεν είναι και τόσο τρομερό το επίθετο που χρησιμοποίησα για να περιγράψω την κατάσταση.Και επίσης σε ένα forum-συζήτηση πρέπει να κάνουμε υπομονή.)

Morgan
12-06-2005, 17:34
Κατ'αρχήν δεν νομίζω πως τρόμαξε κάποιος... Τη σχολή στην Πρέβεζα δεν τη βρίσκω και πολύ περιποιημένη (την έχω δει πολλές φορές).Επίσης γενικότερα και για τις άλλες σχολές που έχω διαβάσει σε διάφορα έντυπα έβγαλα το ίδιο συμπέρασμα.
(Δεν είναι και τόσο τρομερό το επίθετο που χρησιμοποίησα για να περιγράψω την κατάσταση.Και επίσης σε ένα forum-συζήτηση πρέπει να κάνουμε υπομονή.)

Υπαρχει επισημο εντυπο που λεει οτι οι στις σχολες δεν υπαρχουν καλες συνθηκες διαβιωσης ή ακομα ότι δεν υπαρχουν υποδομες?? :o
Αυτο ειλικρινα θα ηθελα να το δω. Αν αναφερεσε σε αλλα εντυπα καλο θα ηταν και δοκιμο να εχουμε τα φωτα σου . Ετσι ωστε οποιος ενδιαφερεται να εχει μια ολοκληρωμενη αποψη πριν κανει το μεγαλο βημα.

Αναμφισβητητα , δεν "τρομαζει" καποιος τοσο ωστε να μην περναει ουτε απ'εξω απο τις ΑΕΝ αλλα σιγουρα δημιουργειται μια εντυπωση - ιδιαιτερα με το "σε αυτες τις σχολες" , (λες και μιλαμε δεν ξερω και γω για τι πραγμα...) την οποια αν την αφησουμε να υπαρχει ασχολιαστη σε ενα "forum-συζήτηση" αυτη εδραιωνεται.
Αλλωστε και εγω πιστευω οτι οι περισσοτερες σχολες ειναι πισω απο τα λοιπα Ιδρυματα Ανωτερης εκπαιδευσης και αλλα πολλα.
Αλλο ομως η πληρης απαξιωση του "σε αυτες τις σχολες" και αλλο η συζητηση για τις συνθηκες, με επιχειρηματα και δεδομενα.


Υπομονη ομως για πιο πραγμα πρεπει να υπαρχει? στην αναμονη της απαντησης σου εννοεις? εγραψες 23-5 και ξανα-απαντησες 11-6 , ανεξαρτητα απο το αν ειχαμε γραψει ενδιαμεσα... Εκτος αν θες να πεις πως αν δεν εχαμε γραψει ενδιαμεσα, θα εγραφες γρηγοροτερα.

Εξω απο πλακες τωρα, Φανταζομαι οτι μορεις να μας πεις κατι παραπανω για την Πρεβεζα.
Οι χωροι ενδιαιτησης πως ειναι, τα ντουλαπια, τα μπανια, τα εστιατορια?
Υπαρχουν χωρο αθλησης, και οι αξιωματικοι εκει πως συμπεριφερονται??
Κατι παραπανω θα γνωριζεις

Morgan
12-06-2005, 17:43
EIMAI DOKIMOS PLOARXOS STH SXOLH THS N.MHXANIWNAS
POLOI SPOYDASTES APO ASPROPYRGO KAI N.MHXANIWNA KA8WS KAI YDRA PAIRNOYN METAGRAFES STIS ALLES SXOLES ME MONADIKO SKOPO NA PAROYN PTYXIO!


AYTO NOMIZW TA LEEI OLA....

Καλως μας ηρθες συναδελφε. Χαιρομαι πολυ που εισαι εδω μαζι μας.
Συμφωνω μαζι σου και ειναι χαρακτηριστικο αυτο που εχω αναφερει παραπανω για την Σχολη της Χιου.
Οπως επισης και τα σχολια για Υδρα/Μηχανιωνα/Ασπροπυργο.
Πως ειναι τα πραγματα εκει πανω?? (οπως τα θυμαμαι στα σωστικα που εχω περασει εκει ισως...).
Θα εκτιμουσα να μας εβαζες λιγακι στην εικονα της ΑΕΝ Μακεδονιας(αρ.σπουδαστων συνολικα / ανα δωματιο (εσεις δεν εχετε ακριβως θαλαμους σαν αλλους,συνθηκες, δυσκολιες κτλ).
Αληθεια ο περιεργος τυπος στην Καντινα που ειχατε εχει αλλαξει??

k_chris
12-06-2005, 20:29
ESTH SXOLH THN N.MHXANIWNAS YPARXOYN 8ALAMOI. TA DWMATIA GIA STA OPOIA ANAFERESAI EINAI GIA TOYS 4 KALYTEROYS ( ME YPSYLOTERH BA8MOLOGIA) SPOYDASTES. 2 THS SXOLHS PLOIARXWN KAI 2 THS SXOLHS MHXANIKWN. OMWS AYTO AP' OTI BLEPW EINAI PROS KATARGHSH... EAN DEN KANW LA8OS HDH O ARI8MOS TVN DWMATIWN GIA TOYS SPOYDASTES EGINE 3. TA YPOLOIPA PROSFERONTAI GIA STEGH STO POLIKO PROSWPIKO THS SXOLHS (KA8HGHTES, TEXNIKOI KTL)
STOYS 8ALAMOYS TWRA MPOREI NA VREIS APO 12! ATOMA EWS 5. TA MPANIA KAI LOIPES EGKATASTASEIS EINAI A8LIA.
TA KTHRIA THS SXOLHS EXOYNE KRI8EI AKATALLHLA APO THN POLEODOMIA KAI APO TO KALOKAIRI AKOYGETE PWS 8A GKREMIS8OUN. MONO TO KTHRIO THS DIOIKHSHS 8A MEINEI ANEPAFO.

OSO GIA TON PERIERGO TOY KYLIKIOY EINAI O IDIOS EDW KAI 3 XRONIA AN ENNOEIS AYTON. MEGALOS M

chrb
12-06-2005, 20:37
Ρε παιδιά για μία φράση 10 λέξεων κάναμε αυτό το τεράστιο θέμα;; Τι γίνεται τώρα;; Ο καθένας θα πει την άποψή του ελεύθερα , θα πει τη γνώμη του χωρίς περιορισμούς και όποιος είναι αντίθετος ας εκφράσει τη δική του άποψη.

Morgan
12-06-2005, 20:51
Ρε παιδιά για μία φράση 10 λέξεων κάναμε αυτό το τεράστιο θέμα;; Τι γίνεται τώρα;; Ο καθένας θα πει την άποψή του ελεύθερα , θα πει τη γνώμη του χωρίς περιορισμούς και όποιος είναι αντίθετος ας εκφράσει τη δική του άποψη.


Για μισο λεπτακι, να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους...
Ειδες καπου να σε φιμωνουν ή να μην σε αφηνουν να πεις την γνωμη σου ελευθερα?
Συγνωμη αλλα αυτο δεν παιζει πουθενα.Δεν κοπηκε κατι, δεν σβηστηκε, δεν σου ειπε κανεις και τιποτα. Συζητηση κανουμε και μαλιστα ιδιαιτερα ενδιαφερουσα. Εσυ μου βαλες χερι απο πανω γιατι δεν "ειχα υπομονη (sic)".

Την αντιθετη με εσενα αποψη μου εξεφρασα και τιποτα παραπανω, και ΦΥΣΙΚΑ ζητησα να τεκμηριωσεις την δικη σου αποψη και γνωμη!που ειναι το κακο? Απαγορευεις να ζηταμε απο οποιον λεει κατι , να το τεκμηριωνει?

Που βλεπεις εσυ το μεγαλο θεμα? που βλεπεις το περιεργο? Που σε περιορισε και ποιος?
Ζηταμε / Ζηταω για να μαθω να μας μεταφερεις εκτος απο την τεκμηριωμενη αποψη σου και την γνωση σου γιατι ειναι σημαντικη , σαν οδηγος για οσους διαβαζουν.
Αυτο ειναι ολο , και δεν βλεπω το κακο. Περιμενω λοιπον τις απαντησεις σε μια-δυο ερωτησεις ωστε να σχηματισουμε εικονα εκτος απο την Μηχανιωνα , και για την Πρεβεζα που ξερεις και να μαθει ο κοσμος.

Morgan
12-06-2005, 20:56
ESTH SXOLH THN N.MHXANIWNAS YPARXOYN 8ALAMOI. TA DWMATIA GIA STA OPOIA ANAFERESAI EINAI GIA TOYS 4 KALYTEROYS ......
.....STOYS 8ALAMOYS TWRA MPOREI NA VREIS APO 12! ATOMA EWS 5.
TA MPANIA KAI LOIPES EGKATASTASEIS EINAI A8LIA.
TA KTHRIA THS SXOLHS EXOYNE KRI8EI AKATALLHLA APO THN POLEODOMIA KAI APO TO KALOKAIRI AKOYGETE PWS 8A GKREMIS8OUN. MONO TO KTHRIO THS DIOIKHSHS 8A MEINEI ANEPAFO.

OSO GIA TON PERIERGO TOY KYLIKIOY EINAI O IDIOS EDW KAI 3 XRONIA
Εγω ειχα μεινει (ολοι με τα σωστικα δηλαδη) σε "δωματια" 4-6 ατομων.
στην Κεφαλονια ημασταν 11-15 ατομα ανα θαλαμο με αξιοπρεπης ντουλαπες μονο για τους 2ετης και ανω!!! Οι αλλοι ειχαν μονο ερμαριο.
το εστιατοριο της Μηχανιωνας το θυμαμαι σχετικα μεγαλο και οχι χαλι. Μαλιστα το φαγητο ηταν καλυτερο απο το δικο μας! Μπανια και τετοια δεν τα πολυ επισκεφτηκαμε. Πες μου, το φαγητο τωρα ειναι καλο, και η συμπεριφορα τον λιμενικων πως ειναι?
Παντα ειχα την Μηχανιωνα σαν πιο free σχολη.

Ο Καντινιερης που θυμαμαι εγω το 1995 ηταν μεσηλικας και με τα ιδια χαρακτηριστικα που αναφερεις :evil:

k_chris
12-06-2005, 23:32
DEN KATALABAINW DE POIA DWMWTIA ANAFERESAI...
ISWS NA ENNOEIS TA KTHRIA POU HTAN META TO DIOIKHTHRIO (PROS TA PANW) STA OPOIA EXEIS DIKIO GIATI EKEI OLA TA XRONIA POY HMOYN MENANE LIGA ATOMA ALLA PREPEI NA LAVOYME YP' OPSH OTI EGW ANHKW STH 1h XRONIA POY PHRANE TOSOYS POLOYS DOKIMOUS.

ME TON PROHGOYMENO DIOIKHTH H SXOLH HTAN POLY FILELEY8ERH. OTAN GYRHSA OMWS TO FLEBARH APO TO TAXIDI KAI PHGA NA DWSW TO KEP MOY ZHTHSANE THN TAYTOTHTA SPOYDASTH GIA NA MPW!
ALLA TWRA EXEI GYRHSEI PROS TO FILELEY8ERO KAI PALI SE SHMEIO POY NA BLEPEIS SYNEXWS MAKRYA MALIA, SKOYLARIKIA, TATOO KTL (PROSOXH MH ME PAREXHGHSEIS... DEN PAIRNW 8ESH GI AYTA!!!)

TO FAGHTO MPORW NA PW EINAI KALO. ALLWSTE EIMASTE PARA POLA ATOMA. (SHM: DEN ZW KAI DEN TRWW MESA PIA)

OI LIMENIKOI EINAI GENIKA EYGENIKOI KAI EXYPHRETIKOI EKTOS APO MEMONWMENES PERIPTWSEIS...

ALLA H PIO FREE SXOLH TO LEGOMENO "COLLEGE" EINAI O ASPROPYRGOS ( AN 8ELEIS TO SYZHTAME ALLOY AYTO)

Morgan
13-06-2005, 08:43
Ασπροπυργο εκανα 3 & 4ο ετος χαχαχαα!! ασε ξερω ξερω!!!Δεν μπορεις να φανταστεις πως μου φαινεται μετα την Κεφαλονια και το εσωκλειστο που επικρατουσε.
Δωματια εννοω αυτα που χωρανε μονο τεσσερα κρεββατια, εχουν γραφεια μεσα και ντουλαπες (ισως ειναι αυτα των καλυτερων μαθητων ή των διοικητικων υπαλληλων)! Εκει βαζανε οσους περνουσαμε σωστικα.

Τωρα μενεις στην ΝΜ ή στην Θεσσαλονικη, τυχερακια?

lamainmusain
13-06-2005, 15:40
K_chris να σε καλοσωρισω και εγω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
K_chris ηθελες να γινεις εμποροπλοιαρχος?αν δεν σου αρεσε πως σου φενεται τωρα?αν σου δινοταν η ευκαιρια να πας σε οποια σχολη θες θα πηγαινες?

Morgan
13-06-2005, 22:26
:idea: :idea: :idea:
ενδιαφερουσα ερωτηση, εγω παντως δεν ειχα σκεφτει ποτε την εμποροπλοιαρχων και ειχα ψωνιο να γινω δημοσιογραφος ή γραφιστας!!
η σχολη μου προεκυψε σε στιγμη επαναστατικης εξαψης ...
εσυ k_chris....?

k_chris
13-06-2005, 23:14
H oikogeneia moy eixe 7 naytikoys twra eimaiste 3 (egw bebaia prospa8w na ginw)
ti na sas pw...
me naytikes istories kai grammes orizontwn megalwsa. de 8umamai se ti ilikia eipa 8a gine naytikos alla apo 1h lukeioy opoios me pwtoyse elega emporoploiarxos.
1h sxolh sto mhxanografiko evala tis AEN kai 2h nayphgwn mhpws stravwne tpt.
de metaniwnw pou eimai sth sxolh!!! den 8elw na thn allaxw gia kati allo aplws meta 8elw na foithsw sto PA.PEI. h an de me dextei mallon sto school of navigation sto liverpool 8a paw. elpizw kai se kapoio distance course. 8a doume ti 8a mas "symbei" molis bgaloune kai ayto to nomosxedio...

ta pragmata ta eida kalytera ap oti ta perimena. isws hmoyn kai tyxeros giati etyxa me sovarous epaggelmaties pro8ymous na metabibasoun tis gnwseis toys kai tis empeiries tous s' emas. alla to prwto pragma poy katalaba einai oti h eikona anemelias poy eixa sxhmathsei gia th zwh sta ploia htan la8os.


Morgan thessaloniki eimai alla ayta ta 30km na pas kai alla tosa na gyrhseis kapou se kourazoyn alla 1 xronos akomh. meta 8a metraw milia... :D

Morgan
13-06-2005, 23:28
den 8elw na thn allaxw gia kati allo aplws meta 8elw na foithsw sto PA.PEI. h an de me dextei mallon sto school of navigation sto liverpool 8a paw. elpizw kai se kapoio distance course. 8a doume ti 8a mas "symbei" molis bgaloune kai ayto to nomosxedio...


........ alla to prwto pragma poy katalaba einai oti h eikona anemelias poy eixa sxhmathsei gia th zwh sta ploia htan la8os.




Ναυτικη οικογενεια λοιπον.
Ακου να δεις Χρηστο, μια φιλικη συμβουλη.
Το στορυ για το ΠΑΠΕΙ μην το λες δυνατα στην εταιρεια σου για πολλους λογους. Θα το ανακοινωσεις οταν πια θα εισαι σιγουρος και θα χεις περασει.
Αν θες πληροφοριες για το πως μπορεις να μπεις μεσω κατατακτηριων , πηγαινε εδω http://www.nautilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=165&postdays=0&postorder=asc&start=15 (http://www.nautilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=165&postdays=0&postorder=asc&start=15)
και ζητα τες.

Οσον αφορα την ανεμελια, πιστεψε με, η ζωη στο γραφειο σε critical τμηματα ειναι πολυ δυσκολη (ρωτα πχ NIKE, Getman, Sewalker, Blackjohn, Vassokaperoni, Efouskayak.....που εχουν εμπειρια)


ΜΗΝ ασχολεισαι με το Λιβερπουλ. Δεν εχει το παλιο του κυρος.
Κοιτα καλυτερα τα distance του Llloyds

lamainmusain
14-06-2005, 13:14
Ρε παιδια λυπαμαι ωρες-ωρες γιατι ειμαι ολο ερωτησεις και οχι απαντησεις :( :( .Ελπιζω να εχω την συμπαθεια σας :roll: :roll: αλλα ξερω οτι την εχω :D :D
σε ποιο νομοσχεδιο αναφερεσαι?για το οτι οι ΑΕΝ θα γινουν ανώτατα?

k_chris
15-06-2005, 00:56
eimai sto 3o etos stis AEN kai eimaste 4 tmhmata tvn 30 spoydastwn peripoy to ka8ena. to 4o etos twra exei 30 spoudastes!
dhladh toy xronoy ean valoume kai to 1o etos tous neoeisakteous 8a nai h 1h xronia poy stis AEN o ari8mos tvn spoydastwn 8a nai poly para poly megalos!

ean afhsoume to 8ema twn xwrwn didaskalias kai ypodomwn menei to allo. poioi 8a didaxoun se olous aytous???

giati poloi ex-naytikoi den erxontai na didaxoun ( egw xerw polous)???

giati den yparxoun tanker-men stis AEN???
apasxolountai alou?


xeretai oti de mporousame na vroume kapoion pou na exei "TANKERMAN"?


oi perissoteroi naytikoi stis sxoles eite einai xronia pou exoun parathsei th 8alassa kai erxontai na sumplhrwsoun yphresia gia syntaxh eite erxontai gia 4-6 mhnes kai xanafeygoyn sth 8allassa!

xeretai pws apo fetos yparxei megalh elleipsh??? egw proswpika kanw 2 fores thn ebdomada apogeyma gi ayto to logo.

Morgan
15-06-2005, 08:39
τους μισθους στις ΑΕΝ τους ξερεις?

k_chris
15-06-2005, 23:36
OI MIS8OI PAIZOUN...
AN EISAI MONIMOS (XRONIA GIA NA GINEIS) PREPEI NA NAI GYRW STA 1200 KAI GRAFEIS KAI YPHRESIA...

AN EISAI WROMHS8IOS EINAI ANALOGA THN EIDIKOTHTA(P.X. ALLO NAYTIKOI KAI ALLO KA8HG. AGGLIKWN) KAI TIS WRES POYKANEIS
OMWS PARALLHLA GRAFEIS KAI YPHRESIA!

EAN AFHSOUME AYTOUS POY TAXIDEYOUN KAI DEN ERXONTAI GIA TA LEFTA TI KANOUN AYTOI POU TA PARATHSAN KAI ZOUNE APO TA ETOIMA 'H APO TIS "EPENDYSEIS" TOYS???

PWS 8A SOU FAINOTAN AN KA8E ETAIRIA ESTELNE 1-2 KAPETANAIOUS GIA MIKRA XRONIKA DIASTHMATA NA DIDAXOUN-NA METAFEROUN TIS GNWSEIS TOYS??? TO 8EWREIS ADYNATO 'H NOMIZEIS OTI DEN 8A 8ELAN???
PISTEYW PWS DEN YPARXEI AN8RWPOS POU NA MH 8ELEI NA DIDAXEI...

Morgan
16-06-2005, 09:49
Με λιγα λογια οι μισθοι ειναι της πλακας σε σχεση με εκεινους που παιζουν σε καλες θεσεις στα γραφεια αλλα κυριως σε σχεση με εκεινους επι του πλοιου! Να ενας καλος λογος που τους αποτρεπει απο το να το κυνηγησουν . Απο την αλλη πλευρα ισως να μην εχουν εκτιμησει αρκετα την βαρυτητα και την σημαντικοτητα της διδαχης του Ν.επαγγελματος σε νεους ανθρωπους και ισως γιαυτο σε σχολες να καταληγουν α.ψωνια με την διδασκαλια (ηταν και μενα το ψωνιο μου) β. απογοητευμενοι γ. βαρεμενοι που τους δουλευουν οι σπουδαστες και πολλοι λιγοτεροι, ανθρωποι και με γνωσεις και με καλες προθεσεις και με διαθεση.

Αυτοι που τα "παρατησαν" πιθανοτατα να εργαζονται σε γραφεια ή οπως ειπα παραπανω, να μην εχουν εκτιμηση σωστα την κατασταση ή απλα , να μην γουσταρουν να μπουν σε μια ταξη με 30 μαντραχαλους (με την καλη εννοια) χανοντας την ησυχια τους. Αλλωστε τα 1000 ευρω δεν τους σωνουν! Επισης μπορει πραγματικα να ζουν απο τα ετοιμα, απο "αρπαχτες" (παντα με την καλη εννοια) οπως πχ παραλαβες, σκατζες, σεμιναρια, συμβουλες κτλ ωστε να μην εχουν αναγκη!Υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις.

Αυτο που προτεινεις δεν πιστευω πως γινεται για αρκετους λογους που μου ρχονται ετσι γρηγορα στο μυαλο : α.πως υποχρεωνεις να κανει καποιος κατι που μπορει να μην θελει αντι να ξεκουραζεται β.τι θα εξυπηρετουσε να παει να διδαξει ενα γνωστης που μετα θα αντικατασταθει απο εναν οχι και τοσο γνωστη γ.ποιος θα αντικαταστησει τους καπετανιους στην ιδια τους την εταιρεια? δ. ποια εταιρεια διακινδυνευει να "εκθεσει" εναν πλοιαρχο της στα ματια αλλων ανταγωνιστων?.....

Υπαρχουν ανθρωποι που ΔΕΝ θελουν.

k_chris
17-06-2005, 09:03
kai apo poion na parw plhrofories gia antlies, fortia, tropous metrhshs, IGS, plysimata ktl

mono sto bapori? ekei synh8ws an den "tyxei" kati den sou lene akrivws ti ginete tis perissoteres fores

ti 8a leges tote na analavoun kapoioi na apantoun se e-mail spoudastwn?

bre8hka s ena meeting spoudastwn sthn etairia pou hmoun kai eipane <<oti problhma exete rwthste mas alla oxi problhmata eysta8eias giati ta xoume xehasei>>

Morgan
17-06-2005, 09:33
kai apo poion na parw plhrofories gia antlies, fortia, tropous metrhshs, IGS, plysimata ktl
mono sto bapori? ekei synh8ws an den "tyxei" kati den sou lene akrivws ti ginete tis perissoteres fores
ti 8a leges tote na analavoun kapoioi na apantoun se e-mail spoudastwn?
bre8hka s ena meeting spoudastwn sthn etairia pou hmoun kai eipane <<oti problhma exete rwthste mas alla oxi problhmata eysta8eias giati ta xoume xehasei>>

καλημερα Χρηστο!
Δυστυχως τετοιου ειδους πληροφοριες δεν δινονται στις σχολες...Για αυτο τον λογο οταν πηγαινουμε μεσα ειτε σαν δοκιμοι ειτε σαν Αξ/κοι ειμαστε νυχτωμενοι. Εξαιρεση αποτελουν οι συναδελφοι μας που δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης τους επι του πλοιου και γινονται "φορτικοι" (παντα με την καλη εννοια) ωστε να μαθουν. Αν δεν δειξεις αυτο το ενδιαφερον αυτη την περιοδο , ψαχνεσαι μετα.

την ερωτηση που κανεις δεν την πιανω...για ξαναριχτα...να το δουμε...

για την τελευταια παραγραφο, ψιλολογικο μου κανει, ασε που αλλα μεσα χρησιμοποιουσαν παλιοτερα , αλλα σημερα...σε φορτωσεις κοκ

k_chris
17-06-2005, 10:01
Morgan

merika 8emata oso endiaferon kai na deixneis de ta ma8aineis sto ploio.

p.x. phga s ena vapori kai tous rwthsa pws striparoun kai me koitazan paraxena. otan meta tous eipa gia to AUS oi misoi aplws to eixan akousei kai me rwtousan pws douleyei.

8a mou peis twra pare to istructions manual kai ma8e to. rwta kai ton prohgoumeno kai eisai ok.

nai alla den ginete se ola ayto.

etsi proteino na anakoinw8oun merikes dieu8ynseis stis opoies 8a mporei kapoios na sthlei ena e-mail me tis erwthseis tou.

8a mporouse bebaia na anoixei kai ena 8ema edw alla eimai sigouros pws mono esy 8a apantouses systhmatika allwste me toso megala 8emata ligoi katapianonte.

enyway tosa xronia etsi leitourgei h nautikh ekpaideysh ti psaxnoume twra?

Morgan
17-06-2005, 10:36
merika 8emata oso endiaferon kai na deixneis de ta ma8aineis sto ploio.

Συμφωνω...οπως και να χει ομως πρεπει να το επιδιωκεις και οτι μαθεις περισσοτερο ειναι καλυτερο για σενα.
Οπως καποια πραγματα δεν μαθαινονται στο πλοιο, ετσι καποια δεν μαθαινονται στις σχολες..
Εγω μιλησα μονο για operational ζητηματα που μπορεις να πιεσεις για να μαθεις ΜΟΝΟ επι του πλοιου.Στις σχολες ακομα (πιστευω) κανουν εκπαιδευση για κομπους και αστυπες αγκυρες.
Αυτο που μου λες ας πουμε για στριπαρισματα, μονο εκει μπορει να το μαθεις και με πολυ εξειδικευμενα προγραμματα στο εξωτερικο (εξομοιωτες)



p.x. phga s ena vapori kai tous rwthsa pws striparoun kai me koitazan paraxena.

Θες να πεις οτι δεν σου δειξαν? Ωραιοι....



8a mou peis twra pare to istructions manual kai ma8e to. rwta kai ton prohgoumeno kai eisai ok.
Δεν ειναι ετσι. Σωστα αγανακτεις




etsi proteino na anakoinw8oun merikes dieu8ynseis stis opoies 8a mporei kapoios na sthlei ena e-mail me tis erwthseis tou.

Τι ειδους ερωτησεις ? Τι ειδους διευθυνσεις? για δωσε ιδεα και το βλεπουμε ποσο εφικτο ειναι.



8a mporouse bebaia na anoixei kai ena 8ema edw alla eimai sigouros pws mono esy 8a apantouses systhmatika allwste me toso megala 8emata ligoi katapianonte.
Γενικα μην περιμενεις απαντησεις πανω σε θεματα σαν αυτο που εθεσες πχ επι του πλοιου για στριπαρισμα.Δεν ειναι ολα τυφλοσουρτι , ουτε μαθαινονται με ερωτο-απαντησεις.
Αν ειναι αλλα πιο θεωρητικα (πχ ISM κτλ) βαλτα και θα βρεθουν οι ειδικοι



enyway tosa xronia etsi leitourgei h nautikh ekpaideysh ti psaxnoume twra? Ψαχνουμε το καλυτερο και φυσικα δεν πιστευουμε οτι μπορει να αλλαξει η εκπαιδευση απο δω μεσα.

Δεν βλεπεις ομως να χουν κανει βηματα μπροστα οι εταιρειες σε αυτα τα θεματα?

k_chris
17-06-2005, 12:04
Θες να πεις οτι δεν σου δειξαν? Ωραιοι....


afou tous xereis MORGAN
an xereis grammes, valves, tous kaneis grafhkes douleies ( inventory, paralages ktl) lene ti dokimara exw!

otan omws den tous afhneis se hsyxia kai de milaw otan exoun operation (ekei dikaiwlogeitai kamaia fora) tote lene aytos 8elei na kapetaneysei katey8eian... 'h to allo: nwris einai gia sena ayta mhn asxoleisai
epishs den 8eloun na xeroun oti kapoios pio xamhla isws gnwrizei perissotera. genika 8elei kai ligh diplomatia gia na pareis ayta pou sou xreiazontai.




Γενικα μην περιμενεις απαντησεις πανω σε θεματα σαν αυτο που εθεσες πχ επι του πλοιου για στριπαρισμα.Δεν ειναι ολα τυφλοσουρτι , ουτε μαθαινονται με ερωτο-απαντησεις.
Αν ειναι αλλα πιο θεωρητικα (πχ ISM κτλ) βαλτα και θα βρεθουν οι ειδικοι


mallon exeis dikio

Morgan
17-06-2005, 12:20
Noμιζα πως ειχε αλλαξει λιγο αυτο, σχετικα με την μεταφορα γνωσεων και τα κομπλεξαρισματα των παλιοτερων με τα "σαντουιτσακια" , αλλα μαλλον κανω λαθος :roll:

k_chris
17-06-2005, 12:25
einai pou 8a peseis!!!

ka8ara 8ema tyxhs gia mena

Morgan
21-06-2005, 00:22
σωστος....
γιαυτο ο κοσμος δεν ερχεται αλλα οπου ακουνε Εμποροπλοιαρχων "κολλανε"....
Σιγα σιγα ομως οι "δεινοσαυροι" φευγουν μην το ξεχνας...

Ειδαμε πανω-κατω τα μειον αυτων που εχουν τα πραγματα στα χερια τους.
Οι δοκιμοι πιστευεις οτι ειναι χωρις ευθυνες?
ειναι εκεινοι καπου λαθος...? :?: :?:

k_chris
21-06-2005, 11:34
xrhsto se kamia periptwsh den einai aney8unoi oi dokimoi....

alla mh perimeneis kai apo ena paidi 18-19 xronwn poy molis bghke apo to sxoleio na paei se vapori kai na mhn exei problhmata prosarmoghs kai symperiforas. oloi prepei na ton voh8hsoume na prosarmostei kai na antapexel8ei stis apaithseis kai oxi na leme "sthlton mwre sto lostromo na ma8ei ti 8a pei naytikos..."

Gia to KEP twra den prepei na dinontai oi apanthseis katey8eian les kai einai kati poy prepei aplws na symplhrw8ei. 8a prepei na toy upodeixeis poy 8a vrei tis plhrofories kai mono otan kollhsei h den katalabainei kati na to dwseis etoimo. dld prepei na asxolh8ei monos toy!!!

alla epeidh ayto einai xronoboro kai den yparxei synh8ws dia8esh logw fortou ergasias oloi dinoun sto dokimo mises apanthseis tou ma8ainoun kai kamia parallagh kai menei to paidi sto skotadi


........kai meta tou zhtame kai tis ey8ynes....... :!: :!: :!:


sorry gia to yfos alla ta xw prosfata ayta (phga se vapori pou oi prwtomparkoi den xerane ayta poy eprepe kai den htan kai dikh tous epilogh :evil: :evil: :evil: )

Morgan
21-06-2005, 11:40
alla mh perimeneis kai apo ena paidi 18-19 xronwn poy molis bghke apo to sxoleio na paei se vapori kai na mhn exei problhmata prosarmoghs kai symperiforas. oloi prepei na ton voh8hsoume na prosarmostei kai na antapexel8ei stis apaithseis kai oxi na leme "sthlton mwre sto lostromo na ma8ei ti 8a pei naytikos..." δεν εννοω τετοιες ευθυνες!
εννοω την νοοτροπια του "παμε να τελειωνουμε, παμε γιατι δεν εχω κατι αλλο να κανω εξω, παμε και δεν γ@μιεται βλεπω τι κανω μετα, αντε μωρε τους μαλ@κες τους μπαρκαρουτσους" κ.α. πολλα.



Gia to KEP twra den prepei na dinontai oi apanthseis katey8eian les kai einai kati poy prepei aplws na symplhrw8ei. 8a prepei na toy upodeixeis poy 8a vrei tis plhrofories kai mono otan kollhsei h den katalabainei kati na to dwseis etoimo. dld prepei na asxolh8ei monos toy!!!
Οι περισσοτεροι δοκιμοι τι ζητανε ομως ? Ειναι αληθεια παντως οτι πολλες φορες οι υπευθυνοι αξ/κοι δεν δειχνουν ευκολα ουτε το ΚΕΠ παρα μονο οταν τελειωνει το 6μηνο.

δεν εχει κανενα προβλημα το υφος σου.
Αληθειες λεμε :wink:

k_chris
21-06-2005, 12:00
εννοω την νοοτροπια του "παμε να τελειωνουμε, παμε γιατι δεν εχω κατι αλλο να κανω εξω, παμε και δεν γ@μιεται βλεπω τι κανω μετα, αντε μωρε τους μαλ@κες τους μπαρκαρουτσους" κ.α. πολλα.



kai poios ftaiei gi ayto xrhsto?
oi perissoteroi goneis aytwn twn paidiwn den xeroun pou stelnoun ta paidia tous. thn perasmenh bdomada me phra kapoios gonios thlefono kai me rwtouse " de mporei na paei meta limeniko? polemiko naytiko? mexri kai EYP eftase o kahmenos ( poios xerei ti tou xoun pei)

ystera na sou pw kai to allo....
apo naytikh oikogenoia eimai kai ws shmera me "psinoun" na mh ginw naytikos!
oi idioi oi naytikoi den afhnoun ta paidia tous na akolou8hsoun to epaggelma tous.

to ypourgeio gia na ekplhrwsei tis apaithseis eee bazei atoma pou den mporoune na antapexel8oun (bl: xamhloba8moi)

h politeia den mas anagnwrizei kai den mas sthrizei (ayto einai megalh syzhthsh kai den thn kanw edw)

poios mou leei oti sta 35 moy xronia den 8a antikatasta8w apo kapoion pou erxete strait from coconata (ekfrash enos "mparkaroutsou") h oti den 8a arxisw na milaw ki egw filipinezika gia na synenooume kalytera???

kai tosa alla pou odhgoun to spoudasth stis AEN na symperiferetai opws aneferes kai xeirotera...


afou ta pragmata einai xeka8ara.... de vazw naytes ellhnes ara den 8elw lostromous ellhnes argotera. meta apo liga xronia de bazw dokimous ara den 8elw ellhnes axiwmatikous!
kai giati na mhn paw apo twra stous norvhgous???


sorry chris parasyr8hka ligo kai xefyga apo to 8ema

Morgan
21-06-2005, 12:43
Φταινε οι ιδιοι οι γονεις, τα παιδια (γιατι μεγαλα παιδακια ημαστε και οπως λεει ο λαος "κοντα στο νου και η γνωση" - και μενα η μανα μου ουτε να ακουσει δεν ηθελε, αλλα εγω ηθελα να παω), το συστημα,το υπουργειο, πολλα πραγματα φταινε και σιγουρα οχι μονο οι πρωην , οι νυν και οι μελλοντικοι αξ/κοι.

Πρεπει να εχουμε κριση.Οι μισοι σπουδαστες ειναι αδιαφοροι για πολλους λογους.

Και παμε στο "ασχετο" κομματι του τοπικ....

Το αν θα αντικατασταθεις στο μελλον δεν εχει να κανει ομως ουτε με χαμηλοβαθμους ουτε με τους αξ/κους, ουτε με τους γονεις μας. Ειναι καθαρα θεμα χαραξης πολιτικης των εταιρειων αλλα και διαμορφωσης (λεμε τωρα) των συνθηκων παγκοσμια. Εισαι σε μια παγκοσμιοποιημενη αγορα και ειναι τουλαχιστον ατοπο να πιστευεις οτι αυτος ο τομεας θα εμενε ανεπηρεαστος.

Μην κολλας στην εθνικοτητα του "αντικαταστατη" σου, γιατι δεν ειναι εκεινος το προβλημα αλλα κατι αλλο. Μην ξεχνας οτι Μητρωο Εργατη Θαλασσης εχεις και εσυ και αυτος, και οπως ολοι μας θελει να βγαλει το ψωμι του. Το προβλημα λοιπον δεν ειναι η φυλη, Πιπινος η Νορβηγος, αλλα αυτο που σου ειπα παραπανω (πολιτικη εταιρειων ,παγκοσμιοποιηση εργασιας, μεγιστοποιηση του κερδους κτλ). Ειναι ολοφανερο οτι οι εργατες της θαλασσας ειτε ειναι Ελληνες ειτε οχι , ειναι και ο τελευταιος τροχος της αμαξας και οι λιγοτερο υπευθυνοι για την κατασταση που επικρατει. Με απλα λογια, αν εσενα μια Νορβηγεζικη εταιρεια σου προσφερε 1000 ευρω παραπανω για Ανθυποπλοιαρχος , που ειναι και ταυτοχρονα 500 ευρω χαμηλοτερα απο οσα παιρνει ο Νορβηγος συναδελφος, θα αρνουσουν την θεση? Εγω οχι! Ποσοι Ελληνες δεν δουλευουν στο εξωτερικο με αντιστοιχες συνθηκες (γραφειο και εν πλω)...?


υ.γ. Λυσσαξες με τους Νορβηγους

υ.γ. 2 Οι Νορβηγοι ναυτικοι δεν συμφερουν οικονομικα τις εταιρειε μας.

k_chris
21-06-2005, 14:57
υ.γ. Λυσσαξες με τους Νορβηγους


"GIA MENA KAPOIOS POU MILA AGGLIKA KAI XEKINA TWRA THN KARIERA TOU 8A PREPEI NA PAEI SE XENES ETAIRIES OPWS NORVIGHKES. EINAI MEGALH VLAKEIA NA KA7HSEI STOUS ELLHNES KAI NA TON EKMETALEYONTE...."


LOGIA GRAMMATIKOU PRWIN MARKONH

Morgan
21-06-2005, 15:14
οταν πας εσυ ή αλλος να κανει αιτηση σε τετοια εταιρεια , περιμενω τις εντυπωσεις...

εγω ειχα δοκιμασει σε Δανεζικη.


ειδες αυτο που σου ειπα??

Με απλα λογια, αν εσενα μια Νορβηγεζικη εταιρεια σου προσφερε 1000 ευρω παραπανω για Ανθυποπλοιαρχος , που ειναι και ταυτοχρονα 500 ευρω χαμηλοτερα απο οσα παιρνει ο Νορβηγος συναδελφος, θα αρνουσουν την θεση? Εγω οχι! Ποσοι Ελληνες δεν δουλευουν στο εξωτερικο με αντιστοιχες συνθηκες (γραφειο και εν πλω)...?

k_chris
21-06-2005, 15:17
KAI TI EGINE?

ALH8EYEI PWS OI NORVIGOI KANANE ENA GRAFEIO STON PEIRAIA KAI NAYTOLOGOUSANE ELLHNES STA PLOIA TOUS OTAN ENTELWS TYXAIA PHRE FWTIA?

Morgan
21-06-2005, 15:24
δεν το γνωριζω το περιστατικο
Παντως στην προσπαθεια μου να μπαρκαρω σε Δανεζικη εταιρεια, απετυχα οικτρα μιας και οι Ελληνες αντιπροσωποι στην Α.Μιαουλη, λειτουργουσαν ως κεφαλοκυνηγοι και μαλλον αδιαφορησαν για τον φτωχο και μονο καουμποι (ωχ με κολλησες) σορρυ ανθυποπλοιαρχο που εψαχνε δουλεια (1998).

k_chris
21-06-2005, 15:29
MOU EIPE KAPOIOS POU GNWRISA STO RIO A' MHXANIKOS (DOULEYE SE MIA AGGLIKWN SYMFERONTWN) PWS KALUTERA EINAI NA PAS STA ARMODIA GRAFEIA THS PRESBEIAS TOYS.

ALLA EIDA MIA EFHMERIDA S ENA SEAMEN'S CLUB PWS YPHRXAN PARA POLLES AGGELIES GIA DOULEIES AKOMH KAI MESA STH NORVHGIA ALLA DE SHMEIWSA TO ONOMA THS KAI ETSI DE MPORW NA VRW EYKOLA SXETIKO SITE


EPISHS LEGETE PWS ELLHNES PROSLABANE ENAN GRAMMATIKO GIA NA PAEI SE NORVIGIKO PLOIO KAI NA PROKALESEI ZHMIES KAI POLLUTION. DEN XERW PERISSOTERA

Morgan
21-06-2005, 15:46
MOU EIPE KAPOIOS POU GNWRISA STO RIO A' MHXANIKOS (DOULEYE SE MIA AGGLIKWN SYMFERONTWN) PWS KALUTERA EINAI NA PAS STA ARMODIA GRAFEIA THS PRESBEIAS TOYS.
Συμφωνω



ALLA EIDA MIA EFHMERIDA S ENA SEAMEN'S CLUB PWS YPHRXAN PARA POLLES AGGELIES GIA DOULEIES AKOMH KAI MESA STH NORVHGIA ALLA DE SHMEIWSA TO ONOMA THS KAI ETSI DE MPORW NA VRW EYKOLA SXETIKO SITE
Καλη φαση αλλα πρεπει να δεις τι προυποθεσεις ζητανε και τα εργασιακα "θελω"τους ..χαρτια, αδειες κτλ.




EPISHS LEGETE PWS ELLHNES PROSLABANE ENAN GRAMMATIKO GIA NA PAEI SE NORVIGIKO PLOIO KAI NA PROKALESEI ZHMIES KAI POLLUTION. DEN XERW PERISSOTERA
μ@λακιες και ραδιο-αρβυλα μου ακουγεται.
πολυ θεωρια συνομωσιας....

lamainmusain
23-06-2005, 18:21
Στην σχολη το ωραριο ποιο ειναι?(τι ωρα πας και τι ωρα φευγεις)
Οι παρουσιες ειναι υποχρεωτικες?στις ποσες απουσιες μενεις?

k_chris
23-06-2005, 18:58
Στην σχολη το ωραριο ποιο ειναι?(τι ωρα πας και τι ωρα φευγεις)
Οι παρουσιες ειναι υποχρεωτικες?στις ποσες απουσιες μενεις?


pas 8 to prwi kai feygeis 13.30 synh8ws
ola ta ma8hmata einai ypoxrewtika kai meneis stis 68 apousies

GETMAN03
23-06-2005, 19:19
Καθε ετος εχει διαφορετικο αριθμο απουσιων. Ετσι δεν ειναι? Η εχουν αλλαξει τα πραγματα τοσο πολυ?

Morgan
23-06-2005, 19:22
η αμφιβολια μου ειναι για το 3ο ετος που ειναι μικροτερο

lamainmusain
24-06-2005, 13:53
Αδελφοι του naytilia.gr χαιρεται :D :D :D

Η διαρκεια του πρωτου και του δευτερου ταξιδιου ποση πρεπει να ειναι συμφωνα με τους κανονισμους :?: :?: :?:

GETMAN03
24-06-2005, 14:35
Αδελφοι του naytilia.gr χαιρεται :D :D :D

Η διαρκεια του πρωτου και του δευτερου ταξιδιου ποση πρεπει να ειναι συμφωνα με τους κανονισμους :?: :?: :?:

lamainmusain,

συνηθως ειναι 6μηνο αλλα η βασικη προϋπόθεση ειναι οταν θα πας να παρεις το διπλωμα σου τελειωνοντας το 4ο ετος να εχεις συνολικη υπηρεσια 12 μηνες γιατι αλλιως ακομα και 10 μερες να σου λειπουν θα πρεπει να τις περασεις στο φυλλαδιο.

k_chris
25-06-2005, 00:05
PAIDIA 8YMAMAI 2o ETOS OI APOUSIES HTANE 64 KAI TWRA STO TRITO EINAI 68. O ARI8MOS OMWS EINAI GENIKOS...

SYMFWNA ME TON KANONISMO EPITREPONTAI APOUSIES GIA KA8E MA8HMA XEHWRISTA KAI EKFRAZONTAI SE POSOSTA % P.X, STA AGGLIKA MPOREIS NA LEIPEIS TO 30 % TWN WRWN DIDASKALIAS ENW STH NAYTILIA TO 20% KTL

OMWS
OI GRAMMATIES TWN SXOLWN GIA NA MH PEDEYONTE BGAZOUN ENA SYNOLO EPITREPOMENWN APOUSIWN GENIKA GIA OLA TA MA8HMATA

k_chris
25-06-2005, 00:22
Η διαρκεια του πρωτου και του δευτερου ταξιδιου ποση πρεπει να ειναι συμφωνα με τους κανονισμους :?: :?: :?:

exei dikio o GETMAN alla prosoxh sto 1o taxidi yparxei ena katwtero orio yphresias (den to 8ymamai na sou pw)

epishs kai meta to 2o taxidi yparxei ena katwtero orio yphresias.

genika pantws ean gurhseis apo to 2o taxidi kai den exeis thn apaitoumenh yphresia kaneis aithsh sto YEN mesw ths grammatias kai zhtas na foithseis sth sxolh.

eixa 2 synadelfous twn opoiwn oi aithseis den ginane dektes kai anagkastikan na xana taxidepsoun. dld xasane 1 etos.

gi ayto proteinw na afhseis tis diakopes kai molis teleiwneis th sxolh na epidiwkeis amesws na taxidepseis!!! 8)

Morgan
25-06-2005, 11:31
Chris εδωσες δυο πληροφοριες (απουσιες με ποσοστο ανα μαθημα και αιτηση που μπορει να μην γινει και δεκτη για την φοιτηση χωρις full υπηρεσια) που δεν γνωριζα.
Με την υπηρεσια νομιζα οτι απλα δεν επαιρνες πτυχιο και γιαυτο καποια παιδια πηγαιναν για μπαρκο μεταξυ 3ου-4ου ετους.
Thanks mate

k_chris
25-06-2005, 12:00
tpt MORGAN
metaxy 3-4 etous prospa8oun na taxidepsoun osoi xrwstoun yphresia kai h aithsh tous egine dekth gia na mh ka8ysterisoun to ptyxio.


OSOI OMWS DEN XRWSTANE YPHRESIA EINAI PARA POLY DYSKOLO NA VROUNE APASXOLHSH GIA TO KALOKAIRI. :cry: :cry: :cry: :cry:

KAI ANAGKAZONTAI NA DOULEYOUN SE KOTERA :evil: :evil: :evil:

Morgan
25-06-2005, 13:05
Καταρχας δεν μου ακουγεται και τοοοοοσσσσοοοοο χαλια αυτο!Μαλλον τυχερος εισαι αν το μπορεσεις εκεινη την περιοδο.
και κατα δευτερον, ειναι απολυτα λογικο, να μην μπορεις ευκολα να κανεις ταξιδι για 2 μηνες. Μεχρι να πας , φευγεις ενω τα εξοδα ειναι πολλα (λεμε τωρα) για την εταιρεια.
πχ μην ξεχνας οτι εισαι δοκιμος εκεινη την περιοδο, και ενω παιρνεις ξερω γω 1500 ευρω το μηνα, τα εισιτηρια θα κοστισουν περιπου οσο ακομα ενας μηνας μισθου.

k_chris
25-06-2005, 13:52
edw kai 3bdomades eimai voh8os kyvernhth
ekleisa gia olo to kalokairi alla 8a protimousa ena vapori
isws na mai kai xazos (etsi lene oi filoi)

Morgan
25-06-2005, 16:42
μια χαρα εισαι! βοηθος κυβερνητη οντας ακομα δοκιμος ειναι μια χαρα.
και γνωριμιες και επιπλεον γνωσεις....βεβαια θα κανεις και πραγματα που δεν γουσταρεις αλλα ειναι μεσα στο παιχνιδι.
ο καθενας εχει τα ονειρα και τις φιλοδοξιες του. τα δικα σου ισως δεν ταιριαζουν με τους υπολοιπους.

lamainmusain
25-06-2005, 18:35
O K_chris ειναι γνησιος μπαρκαρουτσος ετσι Morgan :D :D :D :?: :?: :?: :wink:

1.Τι δικαιολογιτικα ζηταει το ΥΕΝ για να σε αφησει να προχωρησεις?
2.Στην Σχολη φορας στολη?

Υ.Γ καλα πως μπαινεις στο ιντερνετ αφου εισαι πανω στο κοτερο Κ_chris :?: :?: εχεις δορυφορικο internet :?:

Morgan
27-06-2005, 15:56
Ναυτικός οχι μπαρκαρουτσος :!:
1.δεν το ξερω
2.αναλογα την σχολη.
στον Ασπροπυργο και στην Κεφαλονια δεν φορουσαμε...

k_chris
28-06-2005, 12:35
καλα πως μπαινεις στο ιντερνετ αφου εισαι πανω στο κοτερο Κ_chris :?: :?: εχεις δορυφορικο internet :?:

exei doryforiko intrnet alla de nomizw oti 8a to xrhsimopoihsw egw pote!

sth 8essalonikh eimaste akomh!
thn allh bdomada xekiname tour

GETMAN03
28-06-2005, 15:52
edw kai 3bdomades eimai voh8os kyvernhth
ekleisa gia olo to kalokairi alla 8a protimousa ena vapori
isws na mai kai xazos (etsi lene oi filoi)

Ελα τωρα μην παραπονιέσαι. Εγω δούλευα σε πιτσαρία κάτω στο νησί για να μην κάθομαι τσάμπα και συ μου λες για κότερο?

Μακάρι να μπορούσα και εγώ. :roll:

Morgan
28-06-2005, 21:44
εγω πριν το πρωτο μπαρκο δουλευα σερβιτορος....σε ταβερνειο! :D


ρε συ Getman μια σπεσιαλ με εξτρα κρεμμυδι και τυρι θα μου φερεις???

Morgan
28-06-2005, 21:49
καλα πως μπαινεις στο ιντερνετ αφου εισαι πανω στο κοτερο Κ_chris :?: :?: εχεις δορυφορικο internet :?:

exei doryforiko intrnet alla de nomizw oti 8a to xrhsimopoihsw egw pote!

sth 8essalonikh eimaste akomh!
thn allh bdomada xekiname tour

και θα σε χασουμε?
απο που θα ξεκινησετε???

GETMAN03
29-06-2005, 13:37
εγω πριν το πρωτο μπαρκο δουλευα σερβιτορος....σε ταβερνειο! :D


ρε συ Getman μια σπεσιαλ με εξτρα κρεμμυδι και τυρι θα μου φερεις???

Αμεσως Morgan. Τα μανιταρια δηλητηριωδη ή μη?

Morgan
29-06-2005, 13:41
Τι χιουμορ Θεε μου!!!!!!
μου θυμιζει εναν μασατσιχλα κολλητο σου :P
(χωρις μανιταρια καλου κακου)

GETMAN03
29-06-2005, 13:51
Τι χιουμορ Θεε μου!!!!!!
μου θυμιζει εναν μασατσιχλα κολλητο σου :P
(χωρις μανιταρια καλου κακου)

Ολα κι ολα ε? Μην το παρακανουμε. Για τους φίλους μου δεν σηκωνω κουβεντα.

Ζηλευεις ε? Μηπως να επαιρνες και συ κανενα μεγαλο παπορακι? Λεω τωρα εγω...........

Θα με διευκολυνες....... :lol: :lol: :lol: :lol:

triad
29-06-2005, 13:54
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΣΑΣ ΠΙΑΝΩ, ΤΙ ΕΣΤΙ"ΜΑΣΑΤΣΙΧΛΑΣ"(ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΒΑΔΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ)

GETMAN03
29-06-2005, 14:09
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΣΑΣ ΠΙΑΝΩ, ΤΙ ΕΣΤΙ"ΜΑΣΑΤΣΙΧΛΑΣ"(ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ Ο ΚΑΒΑΔΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ)

χαχαχα. Αυτος ειναι επιθετικός προσδιορισμός του Μorgan για φίλους του και περιγράφει τoν άνθρωπο ο οποιος ειναι leader στον εργασιακο του χώρο, διευθύνει τα πάντα με μια κίνηση, επιβάλλει την γνώμη του παντού και πάντα, έχει πάντα δίκιο και ειναι expert στον τομέα του.

Morgan αν μου διέφυγε κάτι απο την περιγραφή αυτού του πολυτάλαντου χαρακτήρα pls feel free to add.

triad
29-06-2005, 14:28
χαχαχα.

ΓΕΛΑΣ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΑΝΑ ΧΕΙΡΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΤΕ(ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΔΗΛΑΔΗ)

Morgan
29-06-2005, 14:29
Morgan αν μου διέφυγε κάτι απο την περιγραφή αυτού του πολυτάλαντου χαρακτήρα pls feel free to add.

ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟς!!ΞΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΑ ΧΑΙΤΗ ΤΟΥ!!!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ

Υ.Γ. ΑΑΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ!!

Morgan
29-06-2005, 14:30
Ζηλευεις ε? Μηπως να επαιρνες και συ κανενα μεγαλο παπορακι?

με καταλαβες μπαγασα!!!χαχαχαχαχαχαχα

Morgan
29-06-2005, 14:30
χαχαχα.

ΓΕΛΑΣ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΑΝΑ ΧΕΙΡΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΛΕΤΕ(ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΔΗΛΑΔΗ)

χαχαχα βρε μην ασχολεισαι με ναυτικους και αλλα κακοποποια στοιχεια!!

jolly_roger
04-07-2005, 15:26
Κατ' αρχήν καλησπέρα σε όλους/ες!!!!!!!!!

Είμαι καινούριος στο forum και θέλω να κάνω μια ερώτηση και νομίζω ότι αυτή είναι η καταλληλότερη ενότητα.

Έκανα πριν μερικές μέρες τα χαρτιά μου για τις ΑΕΝ. Λίγο μεγάλος βέβαια αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ :wink: :wink:
Η απορία μου λοιπόν είναι πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα απο το διαγωνισμό? Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Bye all!!!

triad
05-07-2005, 08:45
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ.ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΣΙΤΕ TOY YEN, EXV DEI EKEI ANAKOINVSEIS GIA APOTELESMATA AEN.GIA RIJE MIA MATIA.K AN ΠΑΣ ΣΤΟ SEARCH, ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο,ΤI ΘΕΛΕΙΣ

efouskayak
05-07-2005, 08:50
Κατ' αρχήν καλησπέρα σε όλους/ες!!!!!!!!!

Είμαι καινούριος στο forum και θέλω να κάνω μια ερώτηση και νομίζω ότι αυτή είναι η καταλληλότερη ενότητα.

Έκανα πριν μερικές μέρες τα χαρτιά μου για τις ΑΕΝ. Λίγο μεγάλος βέβαια αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ :wink: :wink:
Η απορία μου λοιπόν είναι πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα απο το διαγωνισμό? Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Bye all!!!

Καλως όρισες :lol:

jolly_roger
05-07-2005, 08:56
Καλημέρα!

Δηστυχώς μ' αυτό το site δε μπορώ να βγάλω άκρη. Και το search δε με βοήθησε καθόλου.

triad
05-07-2005, 09:00
ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ

triad
05-07-2005, 10:16
ΛΟΙΠΟΝ, ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΥΕΝ>ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ.ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΕΓΕΤΑΙ"ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ PDF.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΕΝ, ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ SITE.ΔΕ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ

jolly_roger
05-07-2005, 12:44
Την προκυρηξη την έχω. Αυτό που με ανησυχεί είναι το πότε ανακοινώνονται τα αποτελέσματα γιατί πρέπει μεσα σε 10 μέρες να γραφτείς στη σχολή απ' ότι λέει πιο πάνω.

Thanx anyway για τον κόπο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :)

triad
05-07-2005, 13:43
KOITA, ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΣΤΟ SITE.ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ, ΠΕΡΝΑ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΤΟ ΥΕΝ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ, ΒΟΗΘΑΕΙ...

lamainmusain
09-07-2005, 14:45
Την προκυρηξη την έχω. Αυτό που με ανησυχεί είναι το πότε ανακοινώνονται τα αποτελέσματα γιατί πρέπει μεσα σε 10 μέρες να γραφτείς στη σχολή απ' ότι λέει πιο πάνω.


Σε καλοσοριζω και απο την μερια μου
:D :D Μην ανυσηχεις τα αποτελεσματα βγαινουν Σεπτεμβριο και στην καλυτερη περιπτωση τελη αυγουστου.Στο site του ΥΕΝ βγαινει ανακοινωση σε pdf αρχειο με τα ονοματα που περασαν και που.

Y.Γ.επιταλους εδωσε και εγω μια απαντηση :wink: :wink: :wink:

triad
11-07-2005, 08:18
Y.Γ.επιταλους εδωσε και εγω μια απαντηση :wink: :wink: :wink:

ΑΝΤΕ, ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ

Morgan
13-07-2005, 18:22
Y.Γ.επιταλους εδωσε και εγω μια απαντηση :wink: :wink: :wink:

Γεια σου ρε Χρηστο!
Αν θυμαμαι καλα , τα αποτελεσματα τοιχοκολλουνται και στην Νοταρα (αρ.80-82 (??) )...ενα τηλεφωνακι στο Υπουργειο για να μην κατεβαινεται τσαμπα

lamainmusain
26-07-2005, 17:01
Αγαπητα μελοι του naytilia.gr χαιρεται,

Θα ηθελα να ρωτησω αν οι φοιτητες με τις υψηλοτερες βαθμολογιες των ΑΕΝ καθε ετους παιρνουν υποτροφια(χρηματικο βραβειο) οπως γινεται σε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ?

Ευχαριστω.

Morgan
26-07-2005, 17:15
Αγαπητα μελοι του naytilia.gr χαιρεται,

Θα ηθελα να ρωτησω αν οι φοιτητες με τις υψηλοτερες βαθμολογιες των ΑΕΝ καθε ετους παιρνουν υποτροφια(χρηματικο βραβειο) οπως γινεται σε ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ?

Ευχαριστω.

Απο τις ιδιες τις σχολες, Οχι αλλα σε πολλες περιπτωσεις , οι "καλυτεροι" παιρνουν καποιο μπονους απο τις εταιρειες τους...

k_chris
08-08-2005, 16:02
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous

Morgan
08-08-2005, 16:20
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous

βρε καλως τον!

ελπιζω ολα να πηγαν καλα!

απο τις εταιρειες (οχι ολες) παιρνεις π.χ. ΒΑΡΝΙΜΑ

Maroulis Nikos
08-08-2005, 17:02
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous


καλώς μας ήρθες :wink:

lamainmusain
08-08-2005, 21:41
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous


Μr K_chris we missed you(κλεμενο απο το Matrix)
καλοσωρισες :D :D

triad
09-08-2005, 08:01
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous

ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΠΙΣΩ.ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ Κ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ

k_chris
22-08-2005, 00:42
den perneis tpt

aplws anagnwrhsh

epestrepsa

geia se olous

βρε καλως τον!

ελπιζω ολα να πηγαν καλα!

απο τις εταιρειες (οχι ολες) παιρνεις π.χ. ΒΑΡΝΙΜΑ




ME TETOIA VAPORIA KAI TETOIES SYN8HKES (AKOUSTA EXW EGW, ALLA MPORW NA MA8W PERISSOTERA...) EKEI PERA 8A PREPE NA SOY DINEI KAI 1 MHNA TO XRONO DIAKOPES STHN ELVETIA!


OTAN HMOYN 1o ETHS ME PAIRNOUN 2 FORES TEL KAI MOU LENE AKRIVWS: " EXETE EPILEGEI APO THN ETAIRIA MAS NA TAXIDEPSETE ME TA PLOIA MAS.." PHRA KAI EGW 8ARROS KAI TOUS LEW DLD TI PROSFERETE GIA ER8W SE SAS???
APANTHSH: "EKPAIDEYTIKO TAXIDI, TIPOTE ALLO... APLWS SAS EXEI PROTEINEI O DIEY8YNTHS SPOYDWN k. TADE....."

TELIKA APODEIXTHKE OTI PSAREYANE DOKIMOYS. XERW PROSWPIKA POLOUS POY EIXANE PROTA8EI...

EKEINH THN PERIODO MALISTA DINANE KATI PARAPANW APO THN EPIDOTHSH SAN MIS8O... (DLD elaxista SE SXESH ME AYTA POY ZHTOUSANE)

Morgan
22-08-2005, 09:04
ME TETOIA VAPORIA KAI TETOIES SYN8HKES (AKOUSTA EXW EGW, ALLA MPORW NA MA8W PERISSOTERA...) EKEI PERA 8A PREPE NA SOY DINEI KAI 1 MHNA TO XRONO DIAKOPES STHN ELVETIA!


OTAN HMOYN 1o ETHS ME PAIRNOUN 2 FORES TEL KAI MOU LENE AKRIVWS: " EXETE EPILEGEI APO THN ETAIRIA MAS NA TAXIDEPSETE ME TA PLOIA MAS.." PHRA KAI EGW 8ARROS KAI TOUS LEW DLD TI PROSFERETE GIA ER8W SE SAS???
APANTHSH: "EKPAIDEYTIKO TAXIDI, TIPOTE ALLO... APLWS SAS EXEI PROTEINEI O DIEY8YNTHS SPOYDWN k. TADE....."

TELIKA APODEIXTHKE OTI PSAREYANE DOKIMOYS. XERW PROSWPIKA POLOUS POY EIXANE PROTA8EI...

EKEINH THN PERIODO MALISTA DINANE KATI PARAPANW APO THN EPIDOTHSH SAN MIS8O... (DLD elaxista SE SXESH ME AYTA POY ZHTOUSANE)


χαχαχαχαχαχααχα , νομιζω πως εχεις δικιο!!! αλλα μωρε και συ τωρα , στην Ελβετια????? Κοιτα εξω απο πλακα και ο Ωνασσης δινει ας πουμε, αλλα αυτο που λες για τα πλοια παραπαναω χαχαχαχαχα- εχεις δικιο, τι μου θυμησες!!

το αλλο το κολπακι δεν το ξερω. αληθεια το τηλ. σου το βρηκαν μαλλον μεσω σχολης , σωστα?

απο την αλλη πλευρα σκεψου πως θα αντιδρουσε καποιος πιο "ψαρωμενος"???

k_chris
23-08-2005, 19:42
MORGAN

ean ennoeis ta rejoining bonus, entaxei

alla dinoun mis8ous anamonhs???


poly dinoun kai eidoma KESEN alla prepei na "ypograpseis" symfwnitiko oti den 8a pas se allh etairia ktl (den xerw akrivws tous orous, den etoixe na dw kati tetoio)

Morgan
23-08-2005, 22:33
MORGAN

ean ennoeis ta rejoining bonus, entaxei

alla dinoun mis8ous anamonhs???


poly dinoun kai eidoma KESEN alla prepei na "ypograpseis" symfwnitiko oti den 8a pas se allh etairia ktl (den xerw akrivws tous orous, den etoixe na dw kati tetoio)
οχι δεν εννοω το μπονους. εννοω (για σπουδαστες) επιδομα κατα την διαρκεια της φοιτησης. λιγες εταιρειες τ κανουν αλλα το κανουν.

μισθοι αναμονης δινονται σε αξιωματικους οχι σε σπουδαστες (απο οσο ξερω)
και το επιδομα ΚΕΣΕΝ παιζει και αν και διαφωνω σε "δεσμευσεις" αυτου του τυπου , ειναι λογικες!!
δηλαδη να σου πληρωνει την ενδιαιτηση και εσυ ...να την κανεις? ειναι ηθικα σωστο αυτο?

k_chris
23-08-2005, 23:15
mazi sou eimai alla

na ta leme ola...

den to kanoun gia thn psuxh ths manas toys (opws lene sto xwrio moy)

Morgan
23-08-2005, 23:40
καλα αυτο εννοειται , αυτα αδελφε σε καποιο αλλο συστημα οχι στο υπαρχον..

k_chris
27-08-2005, 06:08
edw kai 3bdomades eimai voh8os kyvernhth
ekleisa gia olo to kalokairi alla 8a protimousa ena vapori
isws na mai kai xazos (etsi lene oi filoi)

Ελα τωρα μην παραπονιέσαι. Εγω δούλευα σε πιτσαρία κάτω στο νησί για να μην κάθομαι τσάμπα και συ μου λες για κότερο?

Μακάρι να μπορούσα και εγώ. :roll:

FILE MOY GETMAN

PISTEPSE ME EINAI H XEIROTERH DOULEIA POY EKANA MEXRI TWRA!!!


APO POU NA XEKINHSW DEN XERW...

XALIA XALIA XALIA XALIA

BEBAIA S AYTA EXARTATAI POIOS EINAI O IDIOKTHTHS

ME LIGA LOGIA MONO GLAMOURIA EINAI TPT ALLO

lamainmusain
29-08-2005, 19:11
Εξαρταται τα θελω,τα μπορω και τις επιδιωξεις του καθενος πιστευω.

k_chris
29-08-2005, 19:35
Εξαρταται τα θελω,τα μπορω και τις επιδιωξεις του καθενος πιστευω.

AGAPHTE MOU

den einai vapori na exeis wres ergasias-xakourashs, axiopreph xwro diamonhs, sevasmo etc

eisai enas yphreths!

kapoios pou gia 16h stekesai or8ios sta plaina tou skafous (s ena daiadromo 0.5m sth periptwsh mou) ekte8eimenos ston aera kai ton hlio
perimenontas thn epomenh mlk poy 8a sou poun na kaneis!!!


phres mia geysh?

Morgan
30-08-2005, 10:38
Chris ναι καλα τα λες και γω τα ιδια θα ελεγα.
ειναι ομως οπως το λεει ο lamainmusain...
θεμα του τι θες και τι νοιωθεις.
καποιοι εχουν ονειρο να δουλεψουν σε κοτερα.

μην ξεχνιομαστε για τις σχολες μιλαμε εδω...

jolly_roger
30-08-2005, 13:23
Geia sas kai pali apo emena!
Kai mias kai milame gia tis sxoles...
Akoma perimenw me megalh agwnia ta apotelasmata tou YEN gia thn eisagwgh stis AEN. Kanontas ena thlefwno sth D.EK.N me parepempsan se ena allo noumero pou me th seira tou me perepempse se allo kai paei legontas. Telika apo ena kurio ematha oti tha anakoinwthoun ta apotelesmata stis 11 septemvrh. Koitazontas to hmerologio anakalupsa oti 11 septemvrh peftei hmera Kuriakh. Tha anakoinwsoun ta apotelesmata Kuriakh? Mhpws mou kanoun plaka? Kai giati argoun toso polu?

p.s. Entwmetaksu apo thn prokurhksh den exw katalavei akoma pws vgainoun ta moria sthn kathgoria mou...

Morgan
30-08-2005, 13:26
Geia sas kai pali apo emena!
Kai mias kai milame gia tis sxoles...
Akoma perimenw me megalh agwnia ta apotelasmata tou YEN gia thn eisagwgh stis AEN. Kanontas ena thlefwno sth D.EK.N me parepempsan se ena allo noumero pou me th seira tou me perepempse se allo kai paei legontas. Telika apo ena kurio ematha oti tha anakoinwthoun ta apotelesmata stis 11 septemvrh. Koitazontas to hmerologio anakalupsa oti 11 septemvrh peftei hmera Kuriakh. Tha anakoinwsoun ta apotelesmata Kuriakh? Mhpws mou kanoun plaka? Kai giati argoun toso polu?

p.s. Entwmetaksu apo thn prokurhksh den exw katalavei akoma pws vgainoun ta moria sthn kathgoria mou...

χαχαχαχα αγαπητε συναδελφε κλασσικο δημοσιο μου ακουγεται.
εχε λιγο υπομονη, μαλλον 12/09 πρωι θα τοιχοκολληθουν...
η καθυστερηση ειναι "φυσιολογικη" για το κρατος. :wink:

k_chris
30-08-2005, 18:31
STHN PRAGMATIKOTHTA

TA APOTELESMATA EPITYXONTWN STELNONTAI APO TO YP.PAID STO YP.E.N.
EKEI GINETE ANAKATATAJH GIATI H PROKYRHXH-KANONISMOS TOU YP.E.N. EXEI DIAFORETIKA STANDARDS....

P.X. MPOREI ENAS NA EVGALE 15000 MORIA STIS PANELLHNIES ALLA GIA TO YP.E.N ENAS POY EVGALE 14000 MORIA KAI EXEI KAI KAPOIO PTYXIO AGGLIKWN EINAI YPSHLOTERA STH BA8MIDA ARA EXEI PERISSOTERES PI8ANOTHTES NA PAEI STH TOPO8ESIA THS PROTIMHSHSHS TOU

ALLWSTE EGW 8UMAMAI MPHKA STH SXOLH 18 OKTWBRIOY KAI KAPOU EKEI KONTA EIXAN ANAKOINW8EI KAI TA APOTELESMATA

lamainmusain
30-08-2005, 20:01
Εξαρταται τα θελω,τα μπορω και τις επιδιωξεις του καθενος πιστευω.

AGAPHTE MOU

den einai vapori na exeis wres ergasias-xakourashs, axiopreph xwro diamonhs, sevasmo etc

eisai enas yphreths!

kapoios pou gia 16h stekesai or8ios sta plaina tou skafous (s ena daiadromo 0.5m sth periptwsh mou) ekte8eimenos ston aera kai ton hlio
perimenontas thn epomenh mlk poy 8a sou poun na kaneis!!!


phres mia geysh?

Μαζι σου ειμαι ρε χρηστο μην θυμωνεις 8) 8)

jolly_roger
30-08-2005, 20:30
Egw k_chris den edwsa panellhnies. katethesa xartia me moria gia thn trith kathgoria me to 10%. Apoluthrio lukeiou+lower agglikwn+thalassia uphresia. Kai den kserw kan an mphka akoma oxi kai pou tha paw.

To xeirotero einai oti gia na mazepsw kai na katathesw ta xartia mou ksemparkara apo to karavi pou hmouna mesa iounh, edwsa ta teleutaia mou lefta gia na kanw lazer sta matia giati me ekopse o ofthalmiatros kai apo mhxanh kai exasa kai alla 2 karavia perimenontas. otan telika tha vgoun ta apotelesmata kai sthn periptwsh pou de me paroun de tha vriskw kai karavi tetoia epoxh...

Sorry an eimai ligo apotomos alla eimai polu tsantismenos kai agxwmenos me thn olh istoria... :? :? :evil: :evil:

k_chris
30-08-2005, 20:45
Εξαρταται τα θελω,τα μπορω και τις επιδιωξεις του καθενος πιστευω.

AGAPHTE MOU

den einai vapori na exeis wres ergasias-xakourashs, axiopreph xwro diamonhs, sevasmo etc

eisai enas yphreths!

kapoios pou gia 16h stekesai or8ios sta plaina tou skafous (s ena daiadromo 0.5m sth periptwsh mou) ekte8eimenos ston aera kai ton hlio
perimenontas thn epomenh mlk poy 8a sou poun na kaneis!!!


phres mia geysh?

Μαζι σου ειμαι ρε χρηστο μην θυμωνεις 8) 8)


de 8umwnw
don't worry :twisted: :twisted: :twisted:

k_chris
30-08-2005, 20:52
Egw k_chris den edwsa panellhnies. katethesa xartia me moria gia thn trith kathgoria me to 10%. Apoluthrio lukeiou+lower agglikwn+thalassia uphresia. Kai den kserw kan an mphka akoma oxi kai pou tha paw.

To xeirotero einai oti gia na mazepsw kai na katathesw ta xartia mou ksemparkara apo to karavi pou hmouna mesa iounh, edwsa ta teleutaia mou lefta gia na kanw lazer sta matia giati me ekopse o ofthalmiatros kai apo mhxanh kai exasa kai alla 2 karavia perimenontas. otan telika tha vgoun ta apotelesmata kai sthn periptwsh pou de me paroun de tha vriskw kai karavi tetoia epoxh...

Sorry an eimai ligo apotomos alla eimai polu tsantismenos kai agxwmenos me thn olh istoria... :? :? :evil: :evil:

genikos kanonas ta teleftaia 3 xronia einai oti osoi plhroun ta iatrika mpainoun sth sxolh anexarthtou ba8mologias.....!!!!

pou hsoun mparkarismenos???
san ti taxideyes???

ayto me to laser einai synh8ismeno. posa edwses 2000e?

pou ton vrhkes ayton ton of8almiatro???
exw synadelfo pou exei axrwmatopsia kai foitei stis AEN. twra to diplwma pws 8a to parei einai allh istoria.

opou kai na pas to 2o examhno 8a pareis metagrafh gia opou 8eleis \
ti ilikia exeis?

jolly_roger
30-08-2005, 20:59
Teleutaia douleua sto Phneloph A. sth rafhna. Alla exw perasei kai apo merika alla postalia. Epikouros mparkara. apo hlikia twra 24 eimai kai an kai eimai apo patra prwth protimhsh evala ta xania. De thelw na paw aspropurgo epeidh exw akousei diafora gia th sxolh apo kapoious dokimous kai de tha mporw na menw kai mesa.

Oso gia to lazer twra kostise 2500. O giatros einai sthn patra alla phgame mazi se ena ofthalmologiko kentro sthn athina.

Morgan
31-08-2005, 09:05
παντως τα αποτελεσματα οντως θυμαμαι και γω βγαινουν λιγο πριν την...τελευταια μερα της εγγραφης!!!!!!!!!!



σε πια κλινικη, επι της Συγγρου κοντα στο Ευγενιδειο??

jolly_roger
31-08-2005, 12:08
H klinikh einai Vas. Sofias.

Oso gia ta apotelesmata, sthn prokurhksh leei oti mesa se 10 meres apo thn anakoinwsh prepei na grafteis.

k_chris
01-09-2005, 00:45
ase kai egw ayto eixa dei kai ekana 300km konta gia to tpt

jolly_roger
01-09-2005, 11:08
den isxuei dld?

Morgan
01-09-2005, 11:12
θα σου προτεινω, μολις δεις τα αποτελεσματα και σε ποια σχολη εχεις περασει να κανεις την ιδια αν ειναι δυνατον μερα , τηλεφωνο απευθειας στην σχολη και να ρωτησεις.
ειναι το πιο σιγουρο συναδελφε.

jolly_roger
01-09-2005, 11:23
Nai sigoura! den einai na to afhseis. To polu polu na kanw kai egw ena taksidaki tsampa. (pou de me xalaei kiolas...) :lol: :lol:

lamainmusain
01-09-2005, 12:45
K-chris εσυ στο ετος σου εισαι ο καλυτερος :?: :?:

k_chris
01-09-2005, 23:40
gia 3 eth evgiana 1os

alla to perasmeno den edwsa 2 ma8hmata (douleya) kai etsi twra den eimai

genika mh nomizeis oti einai kai tpt dyskolo
oute na fantasteis oti eimai m ena biblio sto xeri (biblio ths sxolhs ennow)

esy lamainmusain foithths sto pa.pei. eisai?

poio etos?

poio tmhma?

jolly_roger
13-09-2005, 01:34
Akoma na vgoun ekeina ta apotelesmata! Mallon mou eipan 11 septemvriou gia na mhn tous skotizw... (Les na ekanan black houmor?)

Fovamai na ksanaparw thlefwno twra... 8O 8O :?

lamainmusain
13-09-2005, 08:46
gia 3 eth evgiana 1os

alla to perasmeno den edwsa 2 ma8hmata (douleya) kai etsi twra den eimai

genika mh nomizeis oti einai kai tpt dyskolo
oute na fantasteis oti eimai m ena biblio sto xeri (biblio ths sxolhs ennow)

esy lamainmusain foithths sto pa.pei. eisai?

poio etos?

poio tmhma?

Οχι στο μαθηματικο ειμαι 4ετος.Χρωσταω μερικα μαθηματα για να παρω αυτο το πτυχο να ξεμπερδευω.Απο το 6ο εξαμηνο και μετα χολενει πολυ το πραγμα λογω κατευθυνσης.Μου εχει τυχει να δωσω μαθημα και 5 φορες και να μην το εχω περασει.Σημειοτεον με διαβασμα.Το πως θα γραψεις εξαρτατε απο τις διαθεσες του καθηγητη και την δικη σου διαυγια οταν γραφεις,οπως και στα περισσοτερα τμηματα αλλωστε.

Υ.Γ Το τι εχουν ακουσει τα αυτια μου επειδη δεν θελω να συνεχισω με τα μαθηματικα και θελω να συνεχισω στην ΑΕΝ(και το οποιο ηταν και αυτο που ηθελα να φοιτησω απο την αρχη) δεν μπορεις να φανταστεις :? :?

lamainmusain
13-09-2005, 08:51
Akoma na vgoun ekeina ta apotelesmata! Mallon mou eipan 11 septemvriou gia na mhn tous skotizw... (Les na ekanan black houmor?)

Fovamai na ksanaparw thlefwno twra... 8O 8O :?

Βασικα ξαναδοκοιμασε,δεν νομζω να θυμουνται αποκλειστικα την δικη σου φωνη,τοση παιρνουν τηλεφωνο :wink: :wink:

triad
13-09-2005, 08:57
ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ.ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ"ΑΛΛΟΥ".( ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ)

lamainmusain
13-09-2005, 09:11
Βασικα στο 80% των καθηγητων ισχυει ο κανονας οτι οσα περισσοτερα χρονα εχει ενας καθηγητης σε ενα μαθημα τοσο ποιο δυσκολο γινεται χρονο με τον χρονο για τον κυριο λογο να μην ανακυκλωνονται τα θεματα.Για αυτο και οταν παρουσιαζεται νεο μαθημα η αλλαγη καθηγητη ολοι ορμανε.
Οσο για τους καθηγητες στον κοσμο τους θυμαμε οταν καθηγητης παρατησε παραδοση στην μεση ορθα κοφτα στα καλα του καθουμενου και εκοβε βολτες εξω απο την αιθουσα,επειδη του ηρθε εμπνευση σε μια ερευνα που κανει.Βεβαια αυτος ειναι απο τους καλυτερους καθηγητες απο ολες τις αποψεις(μεταδοτικοτητα,να σου εξηγησει αποριες στο γραφειο του,γνωση,ευγενεια),απλως ειναι λιγο ιδιοριθμος.Και μου εχε και αδυναμια :wink: :wink:

Morgan
13-09-2005, 09:30
Akoma na vgoun ekeina ta apotelesmata! Mallon mou eipan 11 septemvriou gia na mhn tous skotizw... (Les na ekanan black houmor?)

Fovamai na ksanaparw thlefwno twra... 8O 8O :?

να ξαναπαρεις ...και καθε μερα.....

εχεις κανα νεο?? 13/9 σημερα

jolly_roger
13-09-2005, 11:57
Loipon! Katafera na epikoinwnisw mesw kapoiou gnwstou me th mhxanografish tou YEN pou asxoleitai me auto to thema. Sumfwna me pio egkures plhrofories ta apotelesmata vgainoun 15-20 tou mhnos.

Epishs vrhkan kai to fakelo mou kai mou eipan oti exw polla moria kai na mhn anhsuxw.

Opws panta ama den exeis mparmpa sthn korwnh oute mia aplh plhroforia de mporeis na pareis.... :evil: :evil: :x

Morgan
13-09-2005, 12:17
οτι θα μπεις θα μπεις σιγουρα.
το "προβλημα" ειναι που και το αν εχεις διαθεση για εκτος Αθηνων δηλ. Ασπροπουργου

jolly_roger
13-09-2005, 12:52
Vasika de me endiaferei kai polu pou tha mpw.

Opou ghs kai patris...

(arkei na mhn einai o Aspropurgos auth h gh...)

triad
13-09-2005, 13:39
Και μου εχε και αδυναμια :wink: :wink:

ΤΥΧΕΡΕ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ ΣΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ(ΑΘΗΝΑ)ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΛΥΝΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ...ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΧΟΣ

Morgan
13-09-2005, 16:53
Vasika de me endiaferei kai polu pou tha mpw.

Opou ghs kai patris...

(arkei na mhn einai o Aspropurgos auth h gh...)

δεν εισαι απο Αθηνα?

jolly_roger
13-09-2005, 20:06
Oxi apo Patra eimai...

Morgan
13-09-2005, 20:19
καταλαβα...για ΑΕΝ Κεφαλληνιας σε βλεπω....Αργοστολι! Ειναι το μερος που για καποιο λογο ολοι οι φιλοι μου Πατρινοι περασαν ζαχαρη και ειναι και κοντα σχετικα στην Πατρα.
αντε αμα μπεις θα σου πω και για τους ιστορικους θαλαμους, τα ερμαρια , τις ντουλαπες, το εστιατοριο, το Διοικητηριο , το γηπεδο ποδοσφαιρου, την αιθουσα ναυτικης τεχνης....

ειχα την τυχη και την ατυχια να κατσω εκει 2 χρονακια

jolly_roger
13-09-2005, 20:31
Vasika prwtes exw valei tis sxoles twn mhxanikwn.

M aresei na ksexwrizw kai otan vlepw sentines kati me pianei... :lol: :lol: :lol:

Gia na milhsw kai sovara, apla ekei vlepw perissoteres eukairies...

(Ase pou to na koitas me ta kualia den einai douleia... :lol: :lol: :lol: )

Morgan
13-09-2005, 21:45
χαχαχαχα

να ξεχωριζεις στις σεντινες...????? 8O μαλλον δεν θα ξεχωριζεις απο τις σεντινες θες να πεις αλλα οκ!!

δεν κοιτας με τα κυαλια απλα...φροντισε να εκνευριστουμε :evil:

για τις ευκαιριεσ δεν διαφωνω τελειως, απλα και στις δυο περιπτωσεις υπαρχουν.

αν εχεις ψαξει τις μετα-περιπτωσεις για απασχοληση, καλο ειναι να πεις δυο κουβεντες

jolly_roger
14-09-2005, 00:41
Me diaforous pou to suzhthsa (akoma kai upoploiarxous/ploiarxous) me proetrepsan na paw sth mhxanh giati exei perissoteres douleies. Epishs mou eipan oti h gefura pleon den einai kai toso kala kuriws logw ths grafiokratias. (ISM ktl)

Apo ekei kai pera sa mhxanikos an apofasiseis na mhn taksideueis mporeis na douleueis episkeues (tis opoies san epikouros pantotai sixainomoun... ). Exw akousei paliotera toulaxiston oti oi mhxanikoi EN protimountan se DEH, OSE kai alla tetoia.

Kai sta grafeia pantws kati prepei na uparxei kai gia tous ftwxous tous mhxanikous...

KAI to kuriotero de douleueis forontas aspra sa pagwtatzhs... :lol: :lol: :lol:

Morgan
14-09-2005, 10:31
ναι δουλευεις -οτι και να φορας στην πραγματικοτητα - στα μαυρα απο τα λαδια :D

lamainmusain
14-09-2005, 13:15
Και μου εχε και αδυναμια :wink: :wink:

ΤΥΧΕΡΕ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ ΣΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ(ΑΘΗΝΑ)ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΛΥΝΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ...ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΧΟΣ

Τωρα που μου λες αυτο μου θυμησες εμενα με τα θεματα μαθηματικης φυσικης,Ακριβως η ιδια περιπτωση.Με ξυπνησε η αδερφη μου και με ρωταγε "τι ειναι αυτες οι σαχλαμαρες που λες κατι για ενταση δυναμικου πεδιου,αστροβυλα πεδια,εισαι καλα?" :D :D

Υ.Γ καλυτερα αυτην την συζητηση μην την συνεχισουμε εδω γιατι δεν ειναι σχετικο το τοπικ.Αν θες παμε αλλου :!: :!:

triad
14-09-2005, 13:56
Και μου εχε και αδυναμια :wink: :wink:

ΤΥΧΕΡΕ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ ΣΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ(ΑΘΗΝΑ)ΜΟΥ ΛΕΓΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΛΥΝΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ...ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΧΟΣ

Τωρα που μου λες αυτο μου θυμησες εμενα με τα θεματα μαθηματικης φυσικης,Ακριβως η ιδια περιπτωση.Με ξυπνησε η αδερφη μου και με ρωταγε "τι ειναι αυτες οι σαχλαμαρες που λες κατι για ενταση δυναμικου πεδιου,αστροβυλα πεδια,εισαι καλα?" :D :D

Υ.Γ καλυτερα αυτην την συζητηση μην την συνεχισουμε εδω γιατι δεν ειναι σχετικο το τοπικ.Αν θες παμε αλλου :!: :!:

οκ, ανοιξε τοπικ και τα λεμε...

Morgan
14-09-2005, 16:26
εμαθαν τα καμαρια μου....!!! :D

k_chris
15-09-2005, 01:38
Me diaforous pou to suzhthsa (akoma kai upoploiarxous/ploiarxous) me proetrepsan na paw sth mhxanh giati exei perissoteres douleies. Epishs mou eipan oti h gefura pleon den einai kai toso kala kuriws logw ths grafiokratias. (ISM ktl)


e kai ???
de 8a skaveis!!!
ua symplhrwneis merika xartakia ta opoia 8a se voh8hsoun kai stis ergasies sou san axiwmatikos....



Exw akousei paliotera toulaxiston oti oi mhxanikoi EN protimountan se DEH, OSE kai alla tetoia.


ayta pia einai oneira!!!
sth steria oute gia 50cc mhxanaki mporeis na valeis ypografh kai as diaxeirhzesai sta vaporia mhxanostasia xiliadwn bhp




KAI to kuriotero de douleueis forontas aspra sa pagwtatzhs... :lol: :lol: :lol:



kaneis mpam oti eisai postalisios
den exw tpt alllo na pw


kalh tyxh ekei katw
kai oi mhxanikoi xreiazonte alla mhn se piasei to parapono otan deis ths kouvertas to dokimo me tzinaki kai mpolouzaki sto kafe enw esy 8a prepei na allaxeis forma gia na katseis sto kapnisthrio....

k_chris
15-09-2005, 01:47
(Ase pou to na koitas me ta kualia den einai douleia... :lol: :lol: :lol: )

symfwnw oti den einai douleia alla...

einai ena kommati ths texnhs ths asfalous naysiploias pou 8a sou epitrepei na koimase hsyxos (an deis pote kapoion pou kanei vardia xwris na xrhsimopoiei ta kylia 'h akomh ean deis kapoion pou kanei apofygh xwris prwta na bebaiw8ei me ta matia ( xrhsimopoiwntas KYALIA) gia thn kinhsh twn allwn plwtwn gyro tou na exei exw apo to ntoulapaki to swsibio)

twra ean esy 8ewreis endiaferon na vlepeis thn 8ermokrasia tou kaysimou 'h na ka8arizeis de la val emena de mou peftei logos


telos 8a se parakalousa na sai perissotero eugenikos
to ploio gia na doulepsei tous xreiazete olous (ploiarxous kai mhxanikous) isws kai perissoterous ap oti einai twra!
kai kalo 8a einai na ma8eis na synergazesai kai na mh snompareis.....

jolly_roger
15-09-2005, 02:42
Mhn arpazesai k_chris!

Fusika kai de ta pisteuw ola auta! Mia plaka ekana!

Kai oso gia to an snomparw mhn ksexnas oti egw sta karavia toualetes kathariza kai ton klado mou kanenas de ton phre pote sta sovara...

Akomh kai esu exeis milhsei arketa upotimhtika alla den eipa tpt giati thewrisa oti ekanes plaka...

Morgan
15-09-2005, 08:45
ελα χαβαλε κανουμε , για να ηρεμησουμε....!!!!!


αλλωστε πρεπει να δειχνουμε κατανοηση σε ανθρωπους που θα δουν τον ουρανο μια στο μπαρκο και μια στο ξεμπαρκο :lol: :lol: :lol:

πλακα κανω λεμεεεεεεεε

k_chris
16-09-2005, 02:09
Mhn arpazesai k_chris!

Akomh kai esu exeis milhsei arketa upotimhtika alla den eipa tpt giati thewrisa oti ekanes plaka...

sugnwmh ean to kana

jolly_roger
16-09-2005, 02:22
sugnwmh ean to kana

Δεν υπάρχει λόγος να ζητας συγγνώμη, απλά ήθελα να σου πω ότι όταν γινεται μια πλακα δε πρέπει να πειραζομαστε.

Έχουμε όλοι πολύ καλήτερα πραγματα να πούμε απ' το να γεμίσουμε το forum με flames.

k_chris
17-09-2005, 02:33
sugnwmh ean to kana

Δεν υπάρχει λόγος να ζητας συγγνώμη, απλά ήθελα να σου πω ότι όταν γινεται μια πλακα δε πρέπει να πειραζομαστε.

Έχουμε όλοι πολύ καλήτερα πραγματα να πούμε απ' το να γεμίσουμε το forum με flames.

de 8elw na synexisw esy xereis kalytera

Morgan
26-09-2005, 09:26
jolly_roger....βγηκαν τα αποτελεσματα, γιαυτο χαθηκες??? :lol: :lol:

jolly_roger
26-09-2005, 11:49
Μπα! Τίποτα ρε γμτ...

Και για να γελάσουμε...

Την Τετάρτη που πέρασε πήρα σε 2 διαφορετικά τηλέφωνα του ΥΕΝ. Στο πρώτο μου είπαν ότι θα βγουν την Παρασκευή (που πέρασε), αν όχι σίγουρα Δευτέρα.
Στο δεύτερο απάντησε ένας ευγενικότατος κύριος και μου είπε να μην ανησυχώ και θα βγούνε μέχρι το τέλος του μήνα σίγουρα...

Μάλλον ο δεύτερος είχε δίκιο!

Morgan
26-09-2005, 12:21
αν δεν το παει για βροχη, σιγουρα θα χιονισει, δηλαδη...

jolly_roger
26-09-2005, 12:43
Καλά αυτή η σχολή πότε ξεκινάει?

Θα έχουν βγάλει αποτελέσματα μέχρι τότε ή θα μου πούν σε 2 μέρες να είσαι εδώ γιατί τη χάνεις?

Μεγάλωσα κιόλας. Δε με παίρνει για τέτοιες καθυστερήσεις. Και δε ξέρω αν με παίρνει και του χρόνου.

lamainmusain
26-09-2005, 13:04
αν δεν το παει για βροχη, σιγουρα θα χιονισει, δηλαδη...

Καλη ρηση αυτη δεν την ειχα ξανακουσει :wink: :wink:

lamainmusain
26-09-2005, 13:09
Καλά αυτή η σχολή πότε ξεκινάει?

Θα έχουν βγάλει αποτελέσματα μέχρι τότε ή θα μου πούν σε 2 μέρες να είσαι εδώ γιατί τη χάνεις?

Μεγάλωσα κιόλας. Δε με παίρνει για τέτοιες καθυστερήσεις. Και δε ξέρω αν με παίρνει και του χρόνου.

Για ολα τα υπολοιπα ετη εκτος του 1ου 1 οκτωβριου.Το δεκαημερο της εγγραφης το δικαιουσε και ας ξεκινησει στης 8 του μηνα που λεει ο λογος.Απλως για τα παιδια που θα αργησουν να γραφτουν τα μαθηματα θα εχουν ξεκινησει πιθανον :? :?

Morgan
26-09-2005, 13:29
Καλά αυτή η σχολή πότε ξεκινάει?

Θα έχουν βγάλει αποτελέσματα μέχρι τότε ή θα μου πούν σε 2 μέρες να είσαι εδώ γιατί τη χάνεις?

Μεγάλωσα κιόλας. Δε με παίρνει για τέτοιες καθυστερήσεις. Και δε ξέρω αν με παίρνει και του χρόνου.

δεν σου χα πει τι εγινε με εμενα?
τελευταια στιγμη...εχε τα πακετα σου ετοιμα, προετοιμασου ψυχολογικα και φυγαμεε.....

jolly_roger
27-09-2005, 10:57
Φίλε Morgan,

Τα τηλέφωνα που έδωσες για Σκαραμαγκά, Ρόδο, Ηράκλειο κ.α. τι είναι?

Δεν είναι σχολές εκεί απ' ότι ξέρω...

Morgan
27-09-2005, 11:14
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ , ΙΣΩΣ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΩΝ.
Π.Χ. ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ...

jolly_roger
27-09-2005, 11:16
Επίσης στο τηλ. 42 21211 μου απάντησε κάποιο δικηγορικο γραφείο. Μάλλον έχει αλλάξει.

Στο άλλο τηλέφωνο την ΔΕΚΝ που έχω ξαναπάρει δεν απαντάει κανένας. Όπως συνήθως!

Morgan
27-09-2005, 11:26
ΕΙΠΑΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΟΟΟΟΟ

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΕΡΙΚΑ , ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ :wink:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ UPDATE :D

jolly_roger
28-09-2005, 08:36
Μια απορία που μου γεννήθηκε χτες...

Απ' τη στιγμή που θα γραφτώ στη σχολή θα μπορώ να μείνω μέσα?

Morgan
28-09-2005, 09:20
ΝΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΣΩΚΛΕΙΣΤΗ

jolly_roger
28-09-2005, 11:23
Βγηκαν βγήκαν!!!!!!!!

http://egov.yen.gr/yen.chtm?prnbr=28267


Πέρασα στη Σχολή Μηχανικών Κρήτης με 18.097 μορια!

Γιούχου!!!!!!!!!! :D :D :D :D

Morgan
28-09-2005, 12:09
γεια σου ρε ΑΡΧΗΓΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ

καλη σταδιοδρομια και να περασεις καλα στο ομορφο νησι της Κρητης!!!!!!!

να μην μας ξεχασεις και να μας γραφεται τα νεα σας ...ολοι οι σπουδαστες εκει

lamainmusain
28-09-2005, 12:57
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

lamainmusain
28-09-2005, 12:59
Περασα στον Ασπροπυργοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :D :D :D 2οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσ :D :D :D

Morgan
28-09-2005, 13:44
KALA DEN TO PISTEVWWW
TI EGINE RE PAIDIAAAAAAAAAAA :D :D

jolly_roger
28-09-2005, 13:49
Παω να δω λίγο ήλιο όσο έχω καιρο ακομα!

Κατι μου λεει οτι θα μου λειψει...

triad
28-09-2005, 14:16
Περασα στον Ασπροπυργοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο :D :D :D 2οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσ :D :D :D


ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!
ΚΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?

Morgan
28-09-2005, 14:40
κανονικα επιβαλλεται....
βεβαια ο ενας παει Χανια, ο αλλος ομως εδω Αθηνα , αρα.............. :twisted:

jolly_roger
28-09-2005, 14:51
http://img390.imageshack.us/img390/8818/frappe2ka.jpg (http://imageshack.us)


Το κέρασμα μου! :D :D :D :D :D

lamainmusain
28-09-2005, 17:41
κανονικα επιβαλλεται....
βεβαια ο ενας παει Χανια, ο αλλος ομως εδω Αθηνα , αρα.............. :twisted:

Το κερασμα εννοειται :wink: :wink: να κατεβω αθηνα να βρω ενα σπιτι πρωτα και ειναι πρωτη προταιρεότητα :D :D

efouskayak
29-09-2005, 09:40
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ και εις ανώτερα ... σιγά μην την βγάλετε με καφεδάκι !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lamainmusain
29-09-2005, 13:18
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ και εις ανώτερα ... σιγά μην την βγάλετε με καφεδάκι !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι αλλο τραβαει η ορεξη σου οπως ελεγε η γιαγια μου :?: :?: :?: :D :D

Morgan
06-10-2005, 12:34
ανεβηκες? βρηκες σπιτι?

efouskayak
06-10-2005, 12:55
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ και εις ανώτερα ... σιγά μην την βγάλετε με καφεδάκι !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι αλλο τραβαει η ορεξη σου οπως ελεγε η γιαγια μου :?: :?: :?: :D :D

Σοφές οι γιαγιάδες... θα συνεδριάσω με τον Morgan και θα επανέλθω :lol: :lol:

Morgan
06-10-2005, 12:58
Ασε τον πρωτα να ανεβει μονιμα, μην τον τρομαξουμε με τις "απαιτησεις" μας!!!

υ.γ. απλα πραγματα παντως... efouskayak ...Πως το λεγανε το ουζερι την αλλη φορα??? :twisted:

triad
06-10-2005, 13:25
Το κερασμα εννοειται :wink: :wink: να κατεβω αθηνα να βρω ενα σπιτι πρωτα και ειναι πρωτη προταιρεότητα :D :D

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ, ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ Κ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΖΟΝΤΑΙ.ΕΔΩ ΘΑΜΑΣΤΕ, ΔΕ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ

efouskayak
06-10-2005, 14:09
Ασε τον πρωτα να ανεβει μονιμα, μην τον τρομαξουμε με τις "απαιτησεις" μας!!!

υ.γ. απλα πραγματα παντως... efouskayak ...Πως το λεγανε το ουζερι την αλλη φορα??? :twisted:

ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΣ !!!!! καλά ήταν αλλα μόνη μου τα έπινα τα ούζα :twisted: !!! τώρα έχω και καινούργιες προτάσεις... κάτσε να έρθει με το καλό !!!

lamainmusain
06-10-2005, 14:09
ανεβηκες? βρηκες σπιτι?

Δευτερα θα ανεβω για να βρω σπιτι.Δεν μπορω νωριτερα γιατι ο μονος φιλος που εχω που σπουδαζει Αθηνα ειναι Πατρα.Θα πρεπει καπου να μεινω μεχρι να βρω σπιτι :wink: :wink:

Morgan
07-10-2005, 16:51
αντε με το καλο Χρηστο...
εχεις βρει κατι, ή θα αρχισεις να ψαχνεις Δευτερα??
Κοιτα εκτος απο Χαιδαρι, Αιγαλεω, Λοφο Αξιωματικων Περιστερι και ισως Πειραια (εχει συγκοινωνια για Ασπροπυργο)...

lamainmusain
14-10-2005, 17:43
Χτες ηταν για μενα η πρωτη μερα στην σχολη(ΑΕΝ).Οτι και να πω θα ειναι λιγο.Περιμενα για πολυ καιρο αυτην την στιγμη.Υστερα απο πολλες δυσκολιες επιτελους τα καταφερα :D :D :D
Την Πεμπτη ουσιαστικα μας καλεσαν για εξεταση Αγγλικων οσους δεν ειχαν FCE,PCE και παραδωση τους για οσους ειχαν.Παραλληλα μας καλοσορισε και μας μιλησε και ο διευθυντης και ο υποδιευθυντης της σχολης.Μας μιλησαν για τους κανονισμους τις σχολης οσο αφορα την ενδυμασια και την καθαριοτητα.Ο διευθυντης χαρακτηρισε την σχολη του Ασπροπυργου ως την μεγαλυτερη της Μεσογειου.Γνωριστικα και με αρκετα παιδια.Μου εκανε εντυπωσει οτι δεν ηταν λιγα τα παιδια που και αν με καλη βαθμολογια(μπορουσαν να περασουν και σε ΑΤΕΙ και ΑΕΙ σε ορισμενες περιπτωσεις) δηλωσαν ΑΕΝ ως πρωτη επιλογη.Αρκετα παιδια φαινεται οτι εχουν ερθει για να μαθουν και να το παλεψουν να γινουν πλοιαρχοι.Δυο κοπελες μαλιστα που ρωτησα θελουν να γινουν καπετανισσες και τιποτα αλλο.
Την Παρασκευη μας την Χαρισαν.Απο Δευτερα ξεκιναμε κανονικα :wink: :wink:

jolly_roger
19-10-2005, 21:25
Καλησπέρα!

Σας γράφω από netcafe στα Χανιά. Έχω μια βδομαδα στη σχολή και είμαι ενθουσιασμένος! Μαθήματα έχουν ξεκινήσει αλλά λείπουν ακόμα αρκετοί ωρομίσθιοι καθηγητές και έχει πολύ ύπνο. Από τα μαθήματα που έχω δει, η σχολή φαίνεται πιο δύσκολη απ ότι περίμενα. Από εγκαταστάσεις τώρα, δε το συζητάω... Απίστευτες. Του κουτιού όλα. Αν και τα δωμάτια είχαν φτιαχτεί για 2 ατομα μένουμε 4 αλλά και πάλι ειναι πολύ άνετα. Γενικώς είναι πολύ καλά και σχετικά χαλαρά απο κανονισμούς. Από βδομάδα ελπίζω να αρχισουμε κανονικά γιατί βαριέμαι. Αυτά προς το παρον. Θα σας ξαναγραψω με την πρωτη ευκαιρια.

efouskayak
20-10-2005, 08:26
Καλή αρχή καλά κουράγια περιμένουμε νέα σου !!!

Morgan
20-10-2005, 10:08
Καλησπέρα!

Σας γράφω από netcafe στα Χανιά. Έχω μια βδομαδα στη σχολή και είμαι ενθουσιασμένος! Μαθήματα έχουν ξεκινήσει αλλά λείπουν ακόμα αρκετοί ωρομίσθιοι καθηγητές και έχει πολύ ύπνο. Από τα μαθήματα που έχω δει, η σχολή φαίνεται πιο δύσκολη απ ότι περίμενα. Από εγκαταστάσεις τώρα, δε το συζητάω... Απίστευτες. Του κουτιού όλα. Αν και τα δωμάτια είχαν φτιαχτεί για 2 ατομα μένουμε 4 αλλά και πάλι ειναι πολύ άνετα. Γενικώς είναι πολύ καλά και σχετικά χαλαρά απο κανονισμούς. Από βδομάδα ελπίζω να αρχισουμε κανονικά γιατί βαριέμαι. Αυτά προς το παρον. Θα σας ξαναγραψω με την πρωτη ευκαιρια.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ...
ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΡΕΣΚΑ ΝΕΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ (3-4 ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ) ....
ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΕΙΛΕ :wink:

triad
20-10-2005, 14:28
ΑΝΤΕ, ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!ΜΠΗΚΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΑΡΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Κ ΜΗ ΣΕ ΧΑΣΟΥΜΕ, Ε!

lamainmusain
20-10-2005, 15:31
Αγαπητα μελοι του naytilia.gr XAIRETAI,

Δεν σας κρυβω οτι αυτες τις μερες που ειμαι Αθηνα και δεν εχω ιντερνετ μου εχετε λειψει :( :( .Σας γραφω απο ιντερνετ καφε τωρα.Απο την σχολη ειμαι και εγω πολυ ευχαριστημενος δοξα το θεο.Ξεκινησαμε κανονικα την δευτερα χωρις ελλειψης καθηγητων.Το προγραμμα ειδη εχει βγει(το οποιο μαλλον ειναι προσωρινο).Πηραμε και βιβλια χτες και προχτες.Απο δευτερα εχουμε χωριστει και σε τμηματα.Της καπεταννισες τις εχασα ρε γαμωτο ειναι σε μακρινα τμηματα :lol: :lol: :lol: .
Οι καθηγητες τουλαχιστον των ναυτιλιακων μαθηματων ειναι παλιες καραβανες εκτος τις ναυτιλιας που ειναι ο πρωτος χρονος διδασκαλιας αλλα ειναι αρκετα καλος(τουλαχιστο στο μαθημα του σημερα).Αρκετα ειναι τα παιδια που εχουν ελθει με ζηλο για να γινουν αξιωματικοι του εμπορικου ναυτικου.Το ολιγον τι ασχημο ειναι οτι σε αρκετα μαθηματα θελουν εξτρα πραγματα να αγορασουσουμε.Ειδικα στο μαθημα του σχεδιου θα χρειαστει να δωσουμε αρκετα χρηματα για να αγορασουμε υλικα.
Αυτα προς το παρον :wink: :wink:

efouskayak
20-10-2005, 17:30
Καλή αρχή και σε εσένα lamainmusan... καλα διαβάσματα και καλά κουράγια με το σχέδιο :wink:

Morgan
21-10-2005, 12:30
....
Οι καθηγητες τουλαχιστον των ναυτιλιακων μαθηματων ειναι παλιες καραβανες εκτος τις ναυτιλιας που ειναι ο πρωτος χρονος διδασκαλιας αλλα ειναι αρκετα καλος(τουλαχιστο στο μαθημα του σημερα).Αρκετα ειναι τα παιδια που εχουν ελθει με ζηλο για να γινουν αξιωματικοι του εμπορικου ναυτικου.Το ολιγον τι ασχημο ειναι οτι σε αρκετα μαθηματα θελουν εξτρα πραγματα να αγορασουσουμε.Ειδικα στο μαθημα του σχεδιου θα χρειαστει να δωσουμε αρκετα χρηματα για να αγορασουμε υλικα.....


καλή αρχή Χρήστο.
Ότι θες εδώ είμαστε.
Το σχέδιο αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο το πρώτο έτος (??) και εύκολο μάθημα...

lamainmusain
22-10-2005, 13:55
καλή αρχή Χρήστο.
Ότι θες εδώ είμαστε.
Το σχέδιο αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο το πρώτο έτος (??) και εύκολο μάθημα...


Ναι το σχεδιο ειναι στο πρωτο εξαμηνο.Δεν εχω κανει ποτε γραμμικο σχεδιο για να ξερω :?: :?: που ειδα το βιβλιο παλευεται το μαθημα.

Morgan
22-10-2005, 15:52
Μην ανησυχείς είναι διαδικστικό το θέμα.Μάθημα που υπάρχει γιατί πρέπεινα υπάρχει περισσότερο.
κανένα άγχος :wink:

lamainmusain
23-10-2005, 09:33
:wink: :wink:

Morgan
09-11-2005, 12:13
βλέπετε τι κακό κάνουν οι σχολές...?? χάθηκε ο Χρήστος.... 8)

ΧΡΗΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

efouskayak
09-11-2005, 12:51
Εδώ έχουμε χαθεί εμείς χωρίς τις σχολές..... :cry: Χρήστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο παρουσιάσουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :lol: :lol: :lol: :!:

lamainmusain
12-11-2005, 12:11
Εδω ειμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.ηρθαααααααα
αααααααααααααααααααααααααα :D :D :lol: :lol: :lol: .Διαβαζω τις τελευταιες εξελιξεις του naytilia.gr :wink: :wink: .Νομιζω στην βιβλιοθηκη της σχολης εχει ιντερνετ θα το ψαξω 8) 8)

Morgan
14-11-2005, 11:21
έχουμε και στην πρώτη σελίδα, είδηση σχετικά με το δωρεάν ιντερνετ στις σχολές. Είναι θετικό βήμα αναμφισβήτητα.
Μπορείς να μας πείς αν δουλεύει καλά το σχέδιο, πόσοι υπολογιστές είναι διαθέσιμοι, για πόση ώρα ανά σπουδαστή,πότε , και όποια άλλη χρήσιμη πληροφορία :?:

efouskayak
14-11-2005, 11:29
Αντε να σε βλέπουμε συχνότερα :lol: :lol: :lol:

Morgan
12-12-2005, 19:09
ο Χρήστος πάει καλά πάντως

lamainmusain
22-12-2005, 16:10
έχουμε και στην πρώτη σελίδα, είδηση σχετικά με το δωρεάν ιντερνετ στις σχολές. Είναι θετικό βήμα αναμφισβήτητα.
Μπορείς να μας πείς αν δουλεύει καλά το σχέδιο, πόσοι υπολογιστές είναι διαθέσιμοι, για πόση ώρα ανά σπουδαστή,πότε , και όποια άλλη χρήσιμη πληροφορία :?:

Τωρα ειδα την ερωτηση του Χρηστου :? :?
Λοιπον για το σχεδιο υπαρχουν δυο εργαστηριο εφαρμογων(σχεδιαστηρια) στα οποια σχεδιαζουμε και κανουμε και λιγη θωωρια γραμμικου σχεδιου.Οι υπολογιστες βρισκονται στην βιβλιοθηκη των ΑΕΝ και ειναι γυρω στους δεκα των αριθμο.Η χρηση τους επιτρεπεται σε σπουδαστες και καθηγητες.Ωρα ανα σπουδαστη δεν υπαρχει υπαρχει επισημα.Βασικα οι υπολογιστες ειναι λιγο παλιοι,του 98 πανω κατω γιατι λειτουργουν σε windows 98.To κακο ειναι οτι οι
υπολογιστες δεν εχουν ουτε ενα αντιβιωτικο με αποτελεσμα η πλοηγηση στο ιντερνετ να γινετε υπορβολικα αργη λογω adware malware κλπ.Οι κοπελες δυστυχως στην βιβλιοθηκη δεν φενετε να ξερουν πολλα για υπολογιστες αν και ειναι πολυ εξυπηρετικες

lamainmusain
22-12-2005, 16:13
Μια ερωτηση ειναι δυνατον δοκιμος στο 1ο ταξιδι να περνει πανω απο 1700 ευρω :?: :?: γιατι στην σχολη ακους οτι θες.
Γενικα τον μισθο που θα παιρνει ενας υπαλληλος σε μια εταιρια ποιος τον αποφασιζει :?: :?:

Morgan
22-12-2005, 16:23
πιθανοτατα ειναι μεικτα ...τα 1700
1400-1500 είναι τα καθαρά του

οι 2ετεις πάνε περιπου σε αυτά τα 1700-1800 καθαρα (παντα)

Morgan
19-01-2006, 22:20
http://img80.imageshack.us/img80/3599/argostoli2rz.jpg (http://imageshack.us)

Κεφαλονιά


http://img80.imageshack.us/img80/5585/aspropyrgos1tt.jpg (http://imageshack.us)

Ασπρόπυργος

http://img80.imageshack.us/img80/8982/dioikitiriomakedonias1qa.jpg (http://imageshack.us)

Μηχανιώνα

http://img80.imageshack.us/img80/8809/xania9qf.jpg (http://imageshack.us)

Χανιά

lamainmusain
24-01-2006, 21:37
Στην Μηχανιωνα αυτος που αχνοφαινεται στο βαθος( :lol: :lol: )ειναι ο κ-chris :lol: :lol:

Morgan
25-01-2006, 09:23
lamainmusain εσυ που εισαι ΟΕΟ??

lamainmusain
25-01-2006, 20:26
Δεν με βλεπεις στο ακρολιμανο που σας χαιρεταω :!: :!: :D

Morgan
25-01-2006, 22:03
αξυριστος εισαι...

k_chris
27-01-2006, 01:18
akomh 5.5 mhnakia kai meta pote xana ekei....

Morgan
27-01-2006, 20:00
...και μετά... :wink:

MIRSINI
28-01-2006, 07:37
Και ιδιωτικές σχολές ναυτικής εκπαίδευσης

28/1/2006

Ρεπορτάζ: Σ. Ν. Αθανασίου
....

ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
Επίσης, στο σχέδιο νόμου αναφέρεται ότι οι ιδιώτες θα μπορούν να ιδρύσουν σχολές εκπαίδευσης και επιμόρφωσης των ναυτικών. Σύμφωνα με τις διατάξεις του νομοσχεδίου, εκτός από την παρεχόμενη ναυτική εκπαίδευση και επιμόρφωση από δημόσιους φορείς, υπό την εποπτεία του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας παρέχεται η δυνατότητα σε νομικά ή φυσικά πρόσωπα, ίδρυσης Ιδιωτικών Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης και Επιμόρφωσης (ΝΕΚΕ) στο χώρο της ναυτιλίας, ώστε περισσότεροι ενδιαφερόμενοι να έχουν πρόσβαση στη ναυτική κατάρτιση και επιμόρφωση και κατ' επέκταση στο ναυτικό επάγγελμα. Ωστόσο, οι ΝΕΚΕ δεν ανήκουν σε εκπαιδευτική βαθμίδα.
Η φοίτηση στις ΝΕΚΕ κατάρτισης διαρκεί τέσσερα εξάμηνα θεωρητικής διδασκαλίας και δύο εξάμηνα κατευθυνόμενης εκπαίδευσης επί πλοίου έτσι ώστε να καλύπτονται και οι απαιτήσεις της Διεθνούς Σύμβασης για τα ελάχιστα επίπεδα ναυτικής εκπαίδευσης. Οι απόφοιτοι των ΝΕΚΕ κατάρτισης μπορούν να αποκτήσουν το βαθμό του Πλοιάρχου ή Μηχανικού Β΄ τάξης Εμπορικού Ναυτικού. Με τις διατάξεις του προτεινόμενου προς ψήφιση σχεδίου νόμου προωθείται ένας βασικός κυβερνητικός στόχος, η αναβάθμιση της ναυτικής εκπαίδευσης που συνδέεται άρρηκτα με την ανάπτυξη της ελληνικής εμπορικής ναυτιλίας, ενός από τους πιο παραγωγικούς τομείς της εθνικής οικονομίας.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Προς αυτή την κατεύθυνση, η ναυτική εκπαίδευση διαρθρώνεται σε άξονες που αφορούν:
Τα προγράμματα σπουδών, καθώς και οι βαθμίδες εκπαιδευτικού προσωπικού προβλέπεται να είναι ανάλογες των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης. Το τακτικό εκπαιδευτικό προσωπικό των σχολών, που θα υπηρετεί είτε σε μόνιμες θέσεις είτε με θητεία, διακρίνεται στις βαθμίδες καθηγητή, αναπληρωτή καθηγητή, επίκουρου καθηγητή και καθηγητή Εφαρμογών, καθώς και σε ειδικό διδακτικό προσωπικό, ενώ το έκτακτο εκπαιδευτικό προσωπικό διακρίνεται σε επιστημονικούς, εργαστηριακούς και ειδικούς εκπαιδευτικούς συνεργάτες που θα προσλαμβάνεται για την κάλυψη παροδικών εκπαιδευτικών και ερευνητικών αναγκών.

ΠΗΓΗ ΚΕΡΔΟΣ

Morgan
01-02-2006, 14:26
Τωρα σωθηκαμε....
Οι ανθρωποι ειναι αστειοι και επικινδυνοι.
αντι να συμμαζεψουν τα χαλια που εχουν καποιες κυριως επαρχιακες σχολες, στηνουν και άλλες ωστε να καταργηθουν ντε φακτο οι υπαρχουσες (δωρεαν) ή και να δημιουργησουν ακομα περισσοτερους ναυτικους που δεν εχουν ομως τις ιδιες προοπτικες εξελιξης....
δεν υπαρχει λογικη.

k_chris
14-02-2006, 19:26
to kainourgio to akousate poy ginete sth mhxaniwna???

epeidh an xa8oun kapoies wres akomh to examhno 8a "xa8ei" poy shmainei enas xronos pisw gia olous...

oi ka8hghtes prokumenou na diamartyrh8oun gia to nomosxedio mpainoun stis taxeis pairnoun aposies kanoun ma8hma ALLA DEN PLHRVNONTAI meta apo dhlvsh pou kanoun sth dioikhsh.

japan giname white strike se xwriatikh apodosh......

Morgan
14-02-2006, 21:38
Χρήστο να είσαι καλά για την πληροφορία.
καταλαβαίνω ότι αρχικά ώρες έχουν χαθεί λόγω καταλήψεων....


πάντως ότι αντιδρόυν οι καθηγητές καλό είναι΄από την μία αφού δείχνει ευαισθητοποίηση. από την άλλη εσείς δεν μαθαίνεται όσα πρέπει. πάντως από να χάσεις την χρονιά εντελώς καλύτερα έτσι...

lamainmusain
16-02-2006, 16:07
Παντως σε εμας ολα κανονικα προς το παρον.

Morgan
16-02-2006, 16:26
τα εργαστηρια πως ειναι στον ασπροπυργο???

lamainmusain
16-02-2006, 17:30
Μονο για το εργαστηριο σχεδιο μπορω να σου πω.Ειναι σε καλη κατασταση απλως λιγο βρωμικα.Να εμπεναν λιγο παραπανω οι καθαρηστρητριες δεν θα μας χαλαγε καθολου,αλλα κακα τα ψεματα θελει και παο εμας προσοχη.Μην τα ριχνουμε ολα στους αλλους...

k_chris
18-02-2006, 05:51
πάντως ότι αντιδρόυν οι καθηγητές καλό είναι΄από την μία αφού δείχνει ευαισθητοποίηση. από την άλλη εσείς δεν μαθαίνεται όσα πρέπει. πάντως από να χάσεις την χρονιά εντελώς καλύτερα έτσι...


sigoura einai kalutera gia toys dokimoys na mh xasoyn th xronia toy alla....


mhn toys vlepeis ws eyais8htopoihmenoys.
oi monimoi sthn ousia den exoun megalo problhma afoy den mporoun na toys diwxoun (ean de plhroyn tis prodiagrafes-proypo8eseis gia na didaskoyn stis anaba8mismenes AEN symfwna me to nomosxedio) giati 8a prepei na toys apozhmiwsoun...!!!
oi symbasioyxoi omws (poy einai kai h pleiopshfia stis AEN) exoun to megalytero problhma epeidh gia na amoibontai me ta idia xrhmata kai meta to nomosxedio 8a prepei na aneikoun sthn anwterh klimaka morfwshs h opoia apaitei diplwma ploiarxoy a' 'h/kai panepisthmiako siplwma 'h/kaa metaptyxiako (kai kati alla ta opoia de 8umamai)
yparxei omws kai mia paragrafos h opoia provlepei pws se periptwsh poy den bre8oun ka8hghtes me tis parapano proupo8eseis mporoyn na proslhf8oun alloi tis ikanopoioun merikws....

sthn telikh dld enas ploiarxos a' poy sidaskei shmera stis AEN amoibetai pros 12 eyro thn wra enw o idios sthn meta anaba8mishs epoxh 8a amoibetai pros 5 eyro thn wra!!!


kai gia na pw kai thn teleytaia kakia mou...
eixame pou eixame xepesmenoys naytikoys gia didaskalia twra 8a apoginoume entelws...

Morgan
18-02-2006, 11:14
το θέμα με τους ωρομίσθιους ή τους συμβασιούχους είναι μεγάλο και μάλιστα παίζει σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης (ακόμα και τα δημοτικά σχολεία) εκεί όπου το κράτος θέλει να την βγάλει τζάμπα και κάποιοι άλλοι εχουν μεγάλη ανάγκη για δουλειά.Χωρίς ασφάλεια (ωρομίσθιοι) χωρίς σιγουρη δουλειά καί του χρόνου κ.ο.κ. καλούνται να μας διδάξουν...
Η παράγραφος που αναφέρεις, μάλλον για "παραθυρο" να βολευτουν τα βίσματα μου μοιάζει παρά εξυπηρέτηση για τις σχολές...αφού αυτά που ζητάνε ως προσόντα τα βλεπω ψιλο-χλωμά...

Morgan
21-02-2006, 18:53
....αλλά μου άρεσε και μόλις το διάβασα...

quote
50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΑΕΝ ΤΗΣ ΚΥΜΗΣ
.....
Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΝ ΚΥΜΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ , ΣΕ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΑ.
unquote

ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.......?

gvaggelas
08-03-2006, 11:11
Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου, προεγκρίθηκε η δημοπράτηση 8 υποέργων συνολικού προϋπολογισμού 641.000 ευρώ της Πράξης " Προμήθεια Τεχνικού και Εκπαιδευτικού Εξοπλισμού των ΑΕΝ Χίου και Οινουσσών" με συνολικό προϋπολογισμό 1.820.000,00 ευρώ.
Τα Υποέργα αυτά αφορούν προμήθειες εκπαιδευτικού εξοπλισμού των ΑΕΝ Χίου και Οινουσσών.

Πηγή: www.chiosnews.gr (http://www.chiosnews.gr)

Morgan
08-03-2006, 12:06
1.800.000 € για Προμήθεια Τεχνικού και Εκπαιδευτικού Εξοπλισμού . Πολλα δεν είναι?

gvaggelas
08-03-2006, 12:17
Τί να πω. Έτι έγραψαν. Πάντως το ποσό είναι υπερβολικό για τον τεχνικό εξοπλισμό δύο σχολών. ίσως να περιλαμβάνονται και οι "μίζες".

Morgan
08-03-2006, 12:22
ΤΟ "ΙΣΩΣ" ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ?

gvaggelas
08-03-2006, 13:33
Σωστός ο admin

Michael
08-03-2006, 13:49
1800000*340.75=613.350.000 δρχ. Με τόσα λεφτά χτίζεις καινούργια σχολή... Θα 'θελα να πιστεύω ότι θα πάρουν Η/Υ για όλους τους σπουδαστές, προσομοιοτές και όλα τα state-of-the-art χρειώδη. Γιατί όμως μια φωνή μέσα μου-ένα "δαιμόνιο", που έλεγε και ο Σωκράτης- με δυσκολεύει και έχει βαλθεί να με κάνει "άπιστο";

(Είναι πολλά τα λεφτάάάάάά, αλέκοοοο!!!)

Morgan
08-03-2006, 14:55
οχι ρε συ Michael με τετοια λεφτα χτιζεις παραπανω απο μια σχολες ή εξοπλιζεις τις περισσοτερες!
μην κοροιδευομαστε! εδω στον ασπροπυργο αν εξαιρεσεις εναν εξομοιωτη τα αλλα εργαλεια , γυροπυξιδες , "ρανταρακια" ηταν παναρχαια και ...αχρηστα

Michael
08-03-2006, 18:45
E, βλέπεις οι αρχαιότητες θα κοστίζουν κάτι παραπάνω λόγω μουσειακής αξίας... Μια είναι η λύση για αυτήν την χώρα, να επιστρατεύσουμε την λογική, την εντιμότητα και τις λοιπές συναφείς αρετές και έννοιες που από ότι φαίνεται εδώ και αρκετά χρόνια απεργούν, και μάλιστα χωρίς προσωπικό ασφαλείας, με συνέπεια να πλήτονται καίρια, βάναυσα και προκλητικά τα συμφέροντα πολλών κοινωνικών τάξεων της των πολιτικάντιδων και λοιπών συμπαραμαρτούντων εξαιρουμένης. :rolleyes:

Morgan
08-03-2006, 22:15
είσαι πολύ απαιτητικός!
και ζητάς τα πιο δύσκολα! άκους εκεί λογική?
τι λογική έχουν οι λιμενικοί στις σχολές, τι λογικό έχουν σχολές υπό εφοπλιστική κηδεμονία, τι λογικό έχουν οι "επιπλήξεις" οι "αυστηρές συστάσεις", τα κοινόβια, οι μηδενικοί χώροι για να βάζεις έστω την βαλίτσα σου, τι λογικό έχουν τα μπάνια χωρίς πόρτες , οι τούρκικες τουαλέτες, οι διευθυντές σπουδών που είναι..........(καπετάνιοι??) , τι λογικό υπάρχει στο να διδάσκεσαι ξεπερασμένα μαθήματα , και στα σύγχρονα να μην έχεις τα μέσα και τα εργαλεία.....

3 πουλάκια κάθονταν .........

Michael
09-03-2006, 11:13
...τί λογική εξάλλου έχει και η επιστράτευση;

Υ.Γ.
τα πουλάκια ήταν μαύρα...

Morgan
09-03-2006, 11:48
παράλογοοοοοοοοοοοοο;;;;;;
ακούει κανείς;;;;;;;;;;;

αρα λογικό!!!


υ.γ.

τι λογικό έχει το ξεπούλημα (του αγώνα) ;;;

υ.γ. 2
μαυρα ήταν σίγουρα?

Michael
10-03-2006, 17:17
παράλογοοοοοοοοοοοοο;;;;;;
ακούει κανείς;;;;;;;;;;;

αρα λογικό!!!

E, μα και συ ρε παιδί μου το φωνάζεις από λάθος δίαυλο επικοινωνίας. Πάρε και πέστο μέσω vodafon μπας και ακούσει κανείς...

Υ.Γ.
"Μαύρα πουλιά,
πουλιά της δυστυχίας,
προμήνυμα κακού μεγάλου.."

Ή κατ' άλλη εκδοχή:
"Μαύρα σαν τα κοράκια, με νύχια γαμψά
ηρθαν να θερίσουν ξένη σπορά
με δόλο και πρόστυχη λαιμαργία και πονηριάς ουρά


Υ.Γ.
το copyright των στοίχων ανήκει στον Μichael. Η κατάσταση όμως που περιγράφουν ανήκει στα ξιπασμένα κοράκια περί ων ο λόγος ο ποιητικός.

Morgan
13-03-2006, 13:00
τελειώνουν τα μαθήματα του πρώτου έτους αν δεν κάνω λάθος αυτή την εποχή. Οι εξετασεις και τα σωστικά είναι προ των πυλών.

lamainmusain
15-03-2006, 19:18
Σωστος.Η Δευτερη εξεταστικη ειναι στα τελειωματα στις περισσοτερες σχολες.Αρκετα παιδια παιρνουν σωστικα τωρα.Αρκετα παιδια κανουν τις απαιτουμενες εργασιες για το εκπαιδευτικο.Αρκετα παιδια εχουν φυγει για το εκπαιδευτικο.Τελος,δυστυχως αρκετα παιδια δεν εχουν βρει εταιρια.Αν καποιος ξερει εταιρια που να χρειαζεται και αλλους δοκιμους ας μας στο πει.Εχω δυο συνσπουδαστες που δεν εχουν βρει.Και ειδικα ο ενας ειναι πολυ καλος μαθητης και εχει την ναυτοσηνη στο αιμα του.Κριμα που δεν βρισκει!

k_chris
01-05-2006, 00:28
MORGAN

8A PEIS TIPOTA GIA TOYS TELEIWFOITOYS?

PAIRNEIS TH BEBAIWSH APO TH SXOLH
PAIRNAS TA NOSOKOMEIAKA KAI PAIRNEIS TO PTYXIO.

META H ETAIRIA SOU KLEINEI 8ESH GIA BRM, TANKER SAFETY, ISM KTL???
TA G.O. POSO DIARKOUN ???

KATA THN EKTIMHSH SOU FTANEI ENAS MHNAS GI AYTA???

Sirius
01-05-2006, 22:59
TA G.O 10-12 ERGASIMES MERES, STA KANONIZEI H SXOLH SE PIO TMHMA THA EISAI EITE ALLA MPOREIS ESI APO MONOS SOU. AN THIMAME KALA AUTOI POU TELIONOUNE KANONIKA IOUNIO TO KANOUNE TAXIRITHA OPOS EIPA PRIN , ALLIOS AN PAS APO SEPTEMVRI KRATAEI 1 MHNA.

TANKER SAFETY (BASIC) PALI 2 EVDOMADES, KAI ISPS 3-4 ERGASIMES KAI KLEINEIS THESI EITE APO MONOS SOU EITE APO THN ETAIREIA SOU. NOMIZO OTI TO TANKER SAFETY OPOS KAI TO PASSENGER RO-RO MERIKES SXOLES TO KANOUNE PARALLILA ME TIN EKPAIDEUTIKH XRONIA EPIDI EXOUNE TON EKSOPLISMO(PX ASPROPYRGOS, MIXANIONA)

AN VALEIS KAI TA BRM..KTL KTL 1 MHNAS DEN FTANEI! ALLA TA G.O,TANKER SAFETY (GIA DEKSAMENOPLOIA) KAI ISPS EINAI TA LIGOTERO ANAGKAIA! KAI EPEIDI MPOREI NA SKEFTEIS OTI THA TA KANEIS PARALLILA, PX PROI TO ENA APOGEUMA TO ALLO..TO SKEFTIKANE KAI ALLOI KAI TELIKA DEN GINETE :rolleyes:

MORGAN DIORTHOSE ME AN KANO KAPOU LATHOS!

Michael
02-05-2006, 09:10
Αν και πάει καιρός που ασχολήθηκα τελευταίαμε αυτά τα διαδικαστικά, πιστεύω ότι ένας μήνας σίγουρα δεν φτάνει. Η ΑΝΥΕ (δηλ. οι γιατροί) το καλοκαίρι μπορεί να διακόπτουν τις εξετάσεις λόγω διακοπών. Συνεπώς, θα πρέπει να φροντίσετε να μην τύχετε σε αυτήν την περίοδο.

Morgan
02-05-2006, 12:23
Δυστυχως και εγω εχω ξεχασει τελειως το ποσος χρονος χρειαζεται ή ακριβώς τις διαδικασιες...εχει βαρεσει και το αλτσχαιμερ βλεπετε. ενα τηλεφωνημα στον υπευθυνο της καθε εταιρειας (seagoing personnel) θα λυσει τις αποριες.

πλησιασε ο καιρος Χρηστάραααα

k_chris
04-05-2006, 02:03
hr8e epitelous o kairos paidia

persy phga sto seagoing to basic tanker safety (th bebaiwsh parakolou8hshs) kai mh sas pw ti mou eipe na to kanw....

rwthsa gia th diarkeia giati 8ymamai sto deytero taxidi mou hr8e prwtomparkos an8ypoploiarxos sta mesa augoustou!!!

terpa elpizw na mh me vrei o septembrios sth steria. kai apo thn allh oi katatakthries stis sxoles pou eida einai dekembrio. abola entelws.......

morgan ta kesec yparxoun akomh? rwtaw gia na mai proetoimasmenos :)

Morgan
04-05-2006, 09:00
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ)!!!

ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ...
ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ, ΘΕΜΑΤΑ , ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΤΛ...

Michael
08-05-2006, 10:54
Το basic TS μερικές φορές δεν είναι αρκετό. Πολές φορές ζητάν το advanced. Αν δεν το πάρεις τον Ιούνιο, τότε καλού κακού κλείσε θέση για Σεπτέμβρη-Οκτώβρη (όποτε δηλαδή ξεκινάει και έχει θέσεις). Ένας φίλος μου πήγε τον Απρίλη να κανονίσει στην εταιρία και τον Αύγουστο με το δίπλωμα και όλα τα υπόλοιπα στο χέρι του είπαν για το advanced... Όπως καταλαβαίνεις ευτυχώς που βρήκε θέση στο ΚΕΣΕΝ νωρίς...

Michael
23-05-2006, 17:49
Για να έχουμε και μια άποψη για το γίνεται διεθνώς:
http://www.hal-pc.org/~nugent/school.html

Morgan
21-06-2006, 17:22
YΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΞΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.
ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ - ΔΥΟ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΣΧΟΛΗ Ε.Ν. ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΕΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ.

Michael
21-06-2006, 17:35
Είχα ακούσει παλαιότερα ότι στην Γαλλία οι σχολές Πλοιάρχων και Μηχανικών είναι οι ίδιες. Δηλαδή, σπουδάζουν και τα δυο μαζί και μπορούν να εργαστουν κατ’ επιλογή τους είτε ως Πλοίαρχοι είτε ως Μηχανικοί! Βέβαια επειδή το έχω πληροφορηθεί μέσου τρίτου,αν και και όχι αναξιόπιστου, μου φαίνεται κάπως παράξενο. Αν όντως όμως ισχύει ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον. Μήπως έχει παρει κανενός το αυτί ή το μάτι τίποτα σχετικό;

Morgan
07-07-2006, 11:08
Σε αδιέξοδο οι ΑΕΝ
Μένουν κενές οι μισές θέσεις

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Πέμπτη, 6 Ιουλίου 2006 07:00



ΤΟΝ «ΚΩΔΩΝΑ του κινδύνου» για το μέλλον των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, κρούει ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Ανωμερίτης. Επί συνόλου 1.300 προκηρυχθεισών θέσεων πλην των 300 οι οποίοι εισάγονται βάσει απολυτηρίου, δεν φαίνεται να εισάγονται περισσότεροι των 400 σπουδαστών.

«Η ελλιπής προσπάθειά σας για την προσέλκυση νέων στο ναυτικό επάγγελμα σε συνδυασμό με την απόφαση του Υπ. Παιδείας για την μη εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ όσων δεν αποκτούν τη βαθμολογική βάση, οδηγεί σε ουσιαστικό κλείσιμο των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.)», αναφέρει στον ΥΕΝ Μανώλη Κεφαλογιάννη και προσθέτει:

«οι δέκα Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, οι οποίες πλην αυτής του Ασπροπύργου, βρίσκονται στην παραθαλάσσια και νησιωτική Ελλάδα, κινδυνεύουν να κλείσουν ελλείψει επαρκούς αριθμού εισαγομένων φοιτητών και η ελληνική ναυτοσύνη να υποστεί μέγα πλήγμα, αφού η εκπαίδευση και η παραγωγή αξιωματικών αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο της ανάπτυξής της», και καταλήγει:

«Φυσικά δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς το ΥΕΝ ότι δια του τρόπου αυτού επιχειρείται κατάργηση της δημόσιας ναυτικής εκπαίδευσης, διότι απλούστατα, δια του πρόσφατου νόμου του, δεν πρόκειται να υπάρξει στην πράξη ιδιωτική ναυτική εκπαίδευση, αφού ο νόμος αυτός είναι συνολικά ανεφάρμοστος».

ΠΕΠΕΝ

Επίσης η Πανελλήνια Ένωση Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού, πάει ένα βήμα πιο μακριά. Θέτει και το πρόβλημα παραμονής και αποφοίτησης των σπουδαστών από τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού. Χρειάζεται η λήψη μέτρων και για την παραμονή των νέων στη ναυτιλία, τονίζει.

Ειδικότερα σύμφωνα με την ΠΕΜΕΝ από τις εφτά ΑΕΝ, σε σύνολο 10, την περίοδο 2002 - 2003 από τους 422 εισακτέους ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις σπουδές τους μόλις οι 73, ποσοστό 17%.

Michael
07-07-2006, 14:08
Σε αδιέξοδο οι ΑΕΝ
Μένουν κενές οι μισές θέσεις

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ
Πέμπτη, 6 Ιουλίου 2006 07:00



ΤΟΝ «ΚΩΔΩΝΑ του κινδύνου» για το μέλλον των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, κρούει ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Ανωμερίτης. Επί συνόλου 1.300 προκηρυχθεισών θέσεων πλην των 300 οι οποίοι εισάγονται βάσει απολυτηρίου, δεν φαίνεται να εισάγονται περισσότεροι των 400 σπουδαστών.

«Η ελλιπής προσπάθειά σας για την προσέλκυση νέων στο ναυτικό επάγγελμα σε συνδυασμό με την απόφαση του Υπ. Παιδείας για την μη εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ όσων δεν αποκτούν τη βαθμολογική βάση, οδηγεί σε ουσιαστικό κλείσιμο των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.)», αναφέρει στον ΥΕΝ Μανώλη Κεφαλογιάννη και προσθέτει:

Ευκαιρία να κάνω και εγώ τα "κατεργάρικα" σχόλια μου,
-Το πρόβλημα είναι δηλαδή ότι δεν πήραμε στις σχολές τους κάτω από την βάση ή το ότι δεν υπάρχει κίνητρο πια στους νέους μας να ακολουθήσουν ναυτική καριέρα και το ότι η των Ελλήνων Ναυτιλία αργοσβήνει (ή μάλλον πλέον γοργοσβύνει) και οσονούπω θα επέλθει ο αφελληνισμός της ναυτιλίας; Εκτός και αν σκοπεύουμε να την αναστήσουμε με τους μαθητές του μέσου όρου 2 και 3. Φεύ, Αργείοι!


«οι δέκα Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, οι οποίες πλην αυτής του Ασπροπύργου, βρίσκονται στην παραθαλάσσια και νησιωτική Ελλάδα, κινδυνεύουν να κλείσουν ελλείψει επαρκούς αριθμού εισαγομένων φοιτητών και η ελληνική ναυτοσύνη να υποστεί μέγα πλήγμα, αφού η εκπαίδευση και η παραγωγή αξιωματικών αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο της ανάπτυξής της», και καταλήγει:

-Α, ναι! "ακρογωνιαίο λίθο", μάλιστα, ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλλέτω.... Ας μην είναι (ο λίθος) από την άκρη της γωνίας, ας είναι και από την μεριά άνω ... Ε, ρε πετροβόλημα που σας χρειάζεται...


«Φυσικά δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς το ΥΕΝ ότι δια του τρόπου αυτού επιχειρείται κατάργηση της δημόσιας ναυτικής εκπαίδευσης, διότι απλούστατα, δια του πρόσφατου νόμου του, δεν πρόκειται να υπάρξει στην πράξη ιδιωτική ναυτική εκπαίδευση, αφού ο νόμος αυτός είναι συνολικά ανεφάρμοστος».

Μπράβο, πέστα βρε χρυσόστομε! Κοινός σκοπός είναι να καταργήσουμε την δημόσια ναυτική εκπαίδευση και να προωθήσουμε την ιδιωτική τοιαύτη. Και αυτός ο νυν παλιοΥΕΝ άφησε οι ιδιωτικές σχολές να παράγουν μόνο πλοιάρχους εως Β΄ τάξης και όχι και Α΄. Θα μου πεις τώρα βέβαια άμα ωριμάσουν οι συνθήκες μια τροποποίηση ενός μόνο γράμματος είναι στο νόμο, από Β΄ θα το κάνουμε Α΄. Που ξέρεις άραγε, από την βουλή μέχρι το εθνικό τυπογραφείο μπορεί να αλλάξει από μόνο του. Εξάλλου δεν θα είναι και η πρώτη φορά. Κάτι παρόμοιο δεν είχε συμβεί και πριν λίγα χρόνια όταν σε ανάλογο μομοσχέδιο -όπου, παρεμπιπτόντως, και παλί είχαν τεθεί οι βάσεις για την ιδιωτική ναυτική εκπαίδευση- η δημόσια ναυτική εκπαίδευση των ΑΕΝ από "ανήκουσα στην ανώτατη βαθμίδα εκπαίδευσης" όπως χαρακτηριστικά ήταν γραμμένο στο υπογεγραμένο νομοσχέδιο, στο τυπογραφείο και στο ΦΕΚ, όλως πως περιεργώς, μετατράπηκε σε "ανήκουσα στην ανώτερη βαθμίδα εκπαίδευσης"; Αλήθεια, ποίος ήταν κυβέρνηση και ΥΕΝ τότε; Έλα μου ντε ποιός; Δηλαδή ανερυθρίαστα πλέον τσακώνωνται για το ποιός ιδιωτικοποίσε καλύτερα την ναυτική εκπαίδευση! Μπράβο παλληκάρια συνεχίστε γερά. Είστε η ελπίδα του μέλλοντος μας!



ΠΕΠΕΝ

Επίσης η Πανελλήνια Ένωση Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού, πάει ένα βήμα πιο μακριά. Θέτει και το πρόβλημα παραμονής και αποφοίτησης των σπουδαστών από τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού. Χρειάζεται η λήψη μέτρων και για την παραμονή των νέων στη ναυτιλία, τονίζει.

Ειδικότερα σύμφωνα με την ΠΕΜΕΝ από τις εφτά ΑΕΝ, σε σύνολο 10, την περίοδο 2002 - 2003 από τους 422 εισακτέους ολοκλήρωσαν με επιτυχία τις σπουδές τους μόλις οι 73, ποσοστό 17%.

-Ε, βέβαια. Όταν μπαίνει ένα ανάλογο ποσοστό με δυο και με τρία και από του υπόλοιπους ελάχιστοι ή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την θάλασσα και την ναυτική ζωή, αυτά θα είναι τα αποτελέσματα. Εκτός αν όπως τους αφήσαμε να μπουν με βαθμό κάτω από την βάση, τους αφήσουμε και να βγουν με κάτω από την βάση και ύστερα να αναρωτιώμαστε για τα καράβια που θα βουλιάζουν, τις ζωές που θα χάνωνται και τις περιουσίες που θα καταστρέφωνται...

k_chris
14-07-2006, 11:34
-Ε, βέβαια. Όταν μπαίνει ένα ανάλογο ποσοστό με δυο και με τρία και από του υπόλοιπους ελάχιστοι ή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την θάλασσα και την ναυτική ζωή, αυτά θα είναι τα αποτελέσματα. Εκτός αν όπως τους αφήσαμε να μπουν με βαθμό κάτω από την βάση, τους αφήσουμε και να βγουν με κάτω από την βάση και ύστερα να αναρωτιώμαστε για τα καράβια που θα βουλιάζουν, τις ζωές που θα χάνωνται και τις περιουσίες που θα καταστρέφωνται...

synh8ws de symbainei ayto
dld apo tous 140 poy xekinhsame to 2002 meiname 99 to 2006 apo tous apoioys apofoithsane oi 28 (aen/makedonias)
xwris ayto na shmainei oti den exw entopisei periptwseis opws aytes pou anafereis alla aytoi pisteyw 8a meinoun sto peri8wrio afou oute mia frash sta agglika mporoun na poune ase pou oi perissoteroi apo aytous nomizoun pws me ton idio tropo pou apofoithsan me ton idio 8a mpoune kai sto limeniko (o nown noeito)

allwste poios koita ba8mologia ths sxolhs?
olous sto idio kazani mas exoune (opws lene kai sto xwrio mou)

Michael
17-07-2006, 14:12
synh8ws de symbainei ayto
dld apo tous 140 poy xekinhsame to 2002 meiname 99 to 2006 apo tous apoioys apofoithsane oi 28 (aen/makedonias)
xwris ayto na shmainei oti den exw entopisei periptwseis opws aytes pou anafereis alla aytoi pisteyw 8a meinoun sto peri8wrio afou oute mia frash sta agglika mporoun na poune
Ναι, τα γνωρίζω, δυστυχώς. Και ευτυχώς έχουμε ακόμη και αρκετούς καλούς ναυτικούς. Το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτοί οι λίγοι ή πολλοί που δεν ανταποκρίνονται στις πραγματικές αυξημένες απαιτήσεις του επαγγέλματος, ιδιαίτερα όπως έχουν διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια, είναι αυτοί που δυσφημίζουν τον κλάδο και χαλάν και την "πιάτσα".
Βλέπεις κανείς δεν θα πεί μπράβο στις χιλιάδες των ναυτικών που θυσιάζουν την ζωή τους καθημερινά για να μπορούν όλοι οι υπόλοιποι να έχουν στο σπίτι τους τα καύσιμα, τα ρούχα τις τροφές, τα αυτοκίνητα και όσα άλλα αγαθά μεταφέρονται νυχθημερόν μέσα από τις θαλάσσιες οδούς με ασφάλεια και συντομία. Ναυτικοί οι οποίοι είναι συνήθως και αρκετα καλοί και σοβαροί οικογενειάρχες. Πολλοί όμως θα είναι αυτοί που θα σταθούν στην εξαίρεση που θα προκαλέσει το ατύχημα ή θα διάγει ένα βιο άσωτο στα διάφορα λιμάνια. Αυτές οι εξαιρέσεις όμως δεν είναι οι επαγγελματιές ναυτικοί, αλλά οι λεγόμενοι στην ναυτική καθομιλουμένη "αλεξιπτωτιστές".
Από την άλλη δημιουργείται μια τεχνητή πληθώρα προσφερόμενης εργασίας με συνέπεια οι καλοί επαγγελματίες του κλάδου να μην μπορούν να έχουν υψηλές απαιτήσεις κατά την διαπραγμάτευση της σύμβασης εργασίας ανάλογες με την ποιότητα των προσόντων τους και των υπηρεσιών που μπορούν να προσφέρουν.

ase pou oi perissoteroi apo aytous nomizoun pws me ton idio tropo pou apofoithsan me ton idio 8a mpoune kai sto limeniko (o nown noeito)
Δυστυχώς αλλά εκεί καταλήξαμε. Αντί το λιμενικό να είναι μια λύση για αυτούς που αν και καλοί στην δουλειά τους για κάποιους λόγους δεν μπορούν να συνεχίσουν ή για αυτούς που φαίνεται να έχουν ικανότητες και δεξιότητες που θα ήταν πιο χρήσιμες για τον στρατηγικό σχεδιασμό ή την υποστήριξη της ναυτιλίας από την πλευρα της πολιτείας, καταλήξαμε να αποτελεί το λιμενικό λύση για τους αργόσχολους, τους σχεδόν αποτυχυμένους αυτούς που έχουν μάθει να ζουν παρασιτικά εις βάρος της ναυτιλίας και των ναυτικών (χωρίς να γενικεύουμε βέβαια, αλλά όλοι οι παρηκούντες στην Ιερουσαλήμ γνωρίζουν και καταλαβαίνουν..).


allwste poios koita ba8mologia ths sxolhs?
olous sto idio kazani mas exoune (opws lene kai sto xwrio mou)
Δυστυχώς και πάλι. Βέβαια όταν έρχεται η ώρα να επεκτείνεις τις σπουδές σου ή να προσληφθείς σε θέσεις εκτός πλοίου όλα παίζουν ρόλο και μερικές φορές αρκετά σημαντικό. Στο πλοίο δυστυχώς μετράει μόνο αν έχεις "πιστοποιητικά". Ίσως και αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την ναυτολόγηση και την διαχείρηση του ανθρώπινου δυναμικού να μην μπορούν πάντοτε να συνεκτιμήσουν και το πόσο σημαντικά είναι και άλλα πράγματα πέρα από το αν έχεις απλά το "πιστοποιητικό"...
Εξάλλου νομίζω πως πρώτη από όλους θα έπρεπε να ήταν η οργανωμένη πολιτεία που θα έπρεπε να νοιαζόταν για το πως μπαίνουν οι διάφορες βαθμολογίες και ποιές είναι αυτές... Στο κάτω κάτω της γραφής αυτή είναι που πιστοποιεί τις αναγραφόμενες στο πιστοποιητικό ικανότητες του κατόχου του.
Αλλά να μου πεις εκεί είναι ίσως η διαφορά του πιστοποιητικού από το δίπλωμα. Το δεύτερο προορίζεται για ανθρώπους και το δεύτερο για αντικείμενα. Έχετε δει πχ κανένα ψυγείο με δίπλωμα; Οι ναυτικοί όμως είναι με πιστοποιητικό, όπως π.χ.τα ψυγεία! Ε, αν βγει και καμμιά παρτίδα ελλατωματική δεν πειράζει. Αρκεί να μην σταματά η παραγωγή. δυστυχώς όμως πλέον είναι ορατά τα σημάδια της έλειψης πρώτης ύλης, διότι αυτή η ύλη τυγχάνει να είναι νοήμων και να μην είναι ιδιαίτερα δεκτική στο να μπεί στην προκρούστεια κλίνη της σημερινής ελληνικής ναυτικής εκπαίδευσης.
Αλήθεια ο Προκρούστης δεν ήταν ένας από τους ληστές του μύθου; Και επειδή συνήθως οι μύθοι έχουν αλληγορικό χαρακτήρα, ποιός είναι διαχρονικά ο ληστής στην δική μας παραγματικότητα;

k_chris
17-07-2006, 17:55
Βλέπεις κανείς δεν θα πεί μπράβο στις χιλιάδες των ναυτικών που θυσιάζουν την ζωή τους καθημερινά για να μπορούν όλοι οι υπόλοιποι να έχουν στο σπίτι τους τα καύσιμα, τα ρούχα τις τροφές, τα αυτοκίνητα και όσα άλλα αγαθά μεταφέρονται νυχθημερόν μέσα από τις θαλάσσιες οδούς με ασφάλεια και συντομία.
ayto de to vlepw polu synais8hmatika.... amoibomaste gia na to kanoume. polu h ligo de to syzhtame alla apozhmiwnomaste gia tis yphresies pou prosferoume


Πολλοί όμως θα είναι αυτοί που θα σταθούν στην εξαίρεση που θα προκαλέσει το ατύχημα ή θα διάγει ένα βιο άσωτο στα διάφορα λιμάνια. Αυτές οι εξαιρέσεις όμως δεν είναι οι επαγγελματιές ναυτικοί, αλλά οι λεγόμενοι στην ναυτική καθομιλουμένη "αλεξιπτωτιστές".
s ola ta epaggelmata yparxoun tetoioi kai pisteyw oloi eimaste epikindynoi na kanoume to la8os!!!
to 8ema einai na meiwsoume tis pi8anothtes (edw mpainei o ISM) kai an telika symbei na meiwsoume tis synepeies (kai pali o ISM)


Από την άλλη δημιουργείται μια τεχνητή πληθώρα προσφερόμενης εργασίας με συνέπεια οι καλοί επαγγελματίες του κλάδου να μην μπορούν να έχουν υψηλές απαιτήσεις κατά την διαπραγμάτευση της σύμβασης εργασίας ανάλογες με την ποιότητα των προσόντων τους και των υπηρεσιών που μπορούν να προσφέρουν.

xairomai pou to akouw ayto apo esas giati otan to syzhtousa me spoudastes stis aen mou legane oti xreiazetai h ELLADA axiwmatikous gia ta ploia ths kai alla tetoia "xaza"





Δυστυχώς και πάλι. Βέβαια όταν έρχεται η ώρα να επεκτείνεις τις σπουδές σου ή να προσληφθείς σε θέσεις εκτός πλοίου όλα παίζουν ρόλο και μερικές φορές αρκετά σημαντικό. Στο πλοίο δυστυχώς μετράει μόνο αν έχεις "πιστοποιητικά". Ίσως και αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την ναυτολόγηση και την διαχείρηση του ανθρώπινου δυναμικού να μην μπορούν πάντοτε να συνεκτιμήσουν και το πόσο σημαντικά είναι και άλλα πράγματα πέρα από το αν έχεις απλά το "πιστοποιητικό"...
ti tous noiazei???
an plhrei tis proypo8eseis ton rixnoune mesa sto ploio kai apo ekei kai pera kapoios 8a vre8ei na ton ka8odhghsei h kai na vgalei th douleia tou ktl xwris bebaia na ennow oti de xreiazetai mia periodos prosarmoghs



Εξάλλου νομίζω πως πρώτη από όλους θα έπρεπε να ήταν η οργανωμένη πολιτεία που θα έπρεπε να νοιαζόταν για το πως μπαίνουν οι διάφορες βαθμολογίες και ποιές είναι αυτές... Στο κάτω κάτω της γραφής αυτή είναι που πιστοποιεί τις αναγραφόμενες στο πιστοποιητικό ικανότητες του κατόχου του.
kala h politeia pola eprepe na xei kanei....
alla!!!
de les kala pou yparxei kai to discovery kai vlepoun estw kai sta cafe pws einai h zwh sta ploia kai oti den eimaste narkomaneis h alkoolikoi...


Αλλά να μου πεις εκεί είναι ίσως η διαφορά του πιστοποιητικού από το δίπλωμα. Το δεύτερο προορίζεται για ανθρώπους και το δεύτερο για αντικείμενα. Έχετε δει πχ κανένα ψυγείο με δίπλωμα; Οι ναυτικοί όμως είναι με πιστοποιητικό, όπως π.χ.τα ψυγεία! Ε, αν βγει και καμμιά παρτίδα ελλατωματική δεν πειράζει. Αρκεί να μην σταματά η παραγωγή. δυστυχώς όμως πλέον είναι ορατά τα σημάδια της έλειψης πρώτης ύλης, διότι αυτή η ύλη τυγχάνει να είναι νοήμων και να μην είναι ιδιαίτερα δεκτική στο να μπεί στην προκρούστεια κλίνη της σημερινής ελληνικής ναυτικής εκπαίδευσης.
Αλήθεια ο Προκρούστης δεν ήταν ένας από τους ληστές του μύθου; Και επειδή συνήθως οι μύθοι έχουν αλληγορικό χαρακτήρα, ποιός είναι διαχρονικά ο ληστής στην δική μας παραγματικότητα;
pragmatika sou deinei thn ais8hsh ati eimaste analwsimoi (oxi pws den eimaste) alla gia na kratas ta prosxhmata na tonoseis kai ligo to h8hko aytwn pou sou rixnoun sthn agora sou xrhmata pou vgaizoun douleyontas exw apo thn epikrateia sou dwstous kai ena ellhnikotato diplwma pou 8a leei ploiarxos EN etsi gia to gamwto kai meta kane oti einai gia thn "koinwnikh anagnwrish" twn naytikwn........

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 01:24
Με συγχωρείτε για το μήνυμα αλλά έχω ανάγκη να μάθω.
Ξέρει κανείς την ύλη για τις Ναυτικές Μηχανές στον Ασπρόπυργο;
Με έχει πιάσει μιά κρίση με αυτό το μάθημα μιάς και αν το περάσω τελειώνω τη σχολή και μπαρκάρω.
Βέβαια χρωστάω άλλα 4:
Ευστάθεια Ε
Ευστάθεια ΣΤ
Ν.Δίκαιο ΣΤ
Μεταφορά Φορτίων ΣΤ

Αυτά τα έχω διαβάσει και είμαι έτοιμος.
Μπορώ να πω κιόλας πως το ότι έμεινα στην Ευστάθεια μου έκανε πολύ καλό.
Αν την πέρναγα θα έμενα στραβάδι.Τώρα μπορώ να πω πως είμαι έτοιμος να κάνω ολόκληρη την φόρτωση ενός πλοίου καθώς και να ελέγξω τους παράγοντες που μπορεί να επηρρεάσουν την ευστάθεια του κατά τη διάρκεια του πλου.

Morgan
24-08-2006, 09:14
δυσκολα μαθηματακια (εκτος απο το Δικαιο)...

καλα δεν εχεις επαφες στην σχολη, για την υλη??? Η γραμματεια, δεν ειναι ανοιχτη?

Καπετάν Φουρτούνας
24-08-2006, 09:52
δυσκολα μαθηματακια (εκτος απο το Δικαιο)...

καλα δεν εχεις επαφες στην σχολη, για την υλη??? Η γραμματεια, δεν ειναι ανοιχτη?

Αν εσύ ρε Morgan πιστεύεις πως είναι τόσο απλό να βρεις την ύλη για το συγκεκριμμένο μάθημα,μου φαίνεται πως έχεις χάσει επεισόδια από τη σχολή μας.
Η γραμματεία δε σου λέει.(Το πιό πιθανό είναι πως δε γνωρίζει κιόλας.)
Αν πας στον καθηγητή,σε κοιτάει απορρημένος που τον ρωτάς και σε δουλεύει κιόλας.
Η απάντηση του είναι:
"Τι να την κάνεις την ύλη.Αφου θα μείνεις"
Κι έτσι μένουμε.

Morgan
24-08-2006, 09:59
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχααχα

συγνωμεη εχω χασει πολλα επεισοδια οντως , αλλα εγω ετσι εβρισκα την υλη , τι να σου πω τωρα!! πλακα εχει παντως η κλασσικη αντιμετωπιση του καραγκιοζη καθηγητη (του κλασσικου του μ@%$κα του ελληνα που λενε...).
αλλα ρε φιλε να μην σου λεει η γραμματεια!?! ουτε εχουν αναρτησει κατι σε πινακες στον ασπροπυργο?

κανενας αλλος συμμαθητης δεν δινει το μαθημα? στο λεω γιατι δυστυχως οσοι ειναι -στο φορουμ- συναδελφοι σου και συσπουδαστες ειναι ηδη σε μπαργκο!

Sirius
24-08-2006, 15:00
Αν εσύ ρε Morgan πιστεύεις πως είναι τόσο απλό να βρεις την ύλη για το συγκεκριμμένο μάθημα,μου φαίνεται πως έχεις χάσει επεισόδια από τη σχολή μας.
Η γραμματεία δε σου λέει.(Το πιό πιθανό είναι πως δε γνωρίζει κιόλας.)
Αν πας στον καθηγητή,σε κοιτάει απορρημένος που τον ρωτάς και σε δουλεύει κιόλας.
Η απάντηση του είναι:
"Τι να την κάνεις την ύλη.Αφου θα μείνεις"
Κι έτσι μένουμε.

Αυτα ειναι τα 'καλα' του Ασπροπυργου....

Michael
25-08-2006, 13:51
Αν εσύ ρε Morgan πιστεύεις πως είναι τόσο απλό να βρεις την ύλη για το συγκεκριμμένο μάθημα,μου φαίνεται πως έχεις χάσει επεισόδια από τη σχολή μας.
Η γραμματεία δε σου λέει.(Το πιό πιθανό είναι πως δε γνωρίζει κιόλας.)
Αν πας στον καθηγητή,σε κοιτάει απορρημένος που τον ρωτάς και σε δουλεύει κιόλας.
Η απάντηση του είναι:
"Τι να την κάνεις την ύλη.Αφου θα μείνεις"
Κι έτσι μένουμε.

:confused: Τί είναι αυτά τα πράγματα βρε παιδιά;

Morgan
25-08-2006, 14:20
απο οτι βλεπω καπεταν φορτουνα μου....δυσκολα τα πραματα

Καπετάν Φουρτούνας
25-08-2006, 15:34
Δεν πειράζει,τι να κάνουμε.
πάλι καλά που υπάρχουν μέρη όπως η πολυτεχνειούπολη με μεγάλες βιβλιοθήκες να πηγαίνουμε για διάβασμα.
Θα μάθω όλο το βιβλίο και θα τον γράψω στα @@ μου.

Morgan
25-08-2006, 15:46
xaxaxaxa
εγω διαβαζα στην βιβλιοθηκη του Ευγενιδη και απεναντι απο το Λαικο στην βιβλιοθηκη της Ιατρικης