PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδιαφέρον για ιστιοπλοΐα, αλλά...



silverwizard
19-07-2008, 12:12
Καλημέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ, το οποίο προσφάτως ανακάλυψα! Για αρκετό καιρό τώρα σκέφτομαι να αρχίσω μαθήματα ιστιοπλοΐας, αν και άσχετος με το αντικείμενο. Η αγωνιστική ιστιοπλοΐα δεν με ενδιαφέρει, αυτό που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον είναι η "μαγεία" του πανιού και η διάθεση να ασχοληθώ με κάτι κουραστικό μεν, δημιουργικό και απολαυστικό δε. Αυτό όμως που με απασχολεί (και με εμποδίζει στην ουσία από το να πραγματοποιήσω την επιθυμία μου) είναι το τι θα γίνει μετά την ολοκλήρωση των μαθημάτων, οπότε και θα έχω (ελπίζω) πάρει το δίπλωμα. Πολύ απλά, από τον κύκλο μου δεν έχω βρει μέχρι στιγμής άλλα άτομα που να ενδιαφέρονται (οπότε νιώθω κάτι σαν την καλαμιά στον κάμπο), και χρήματα να αγοράσω σκάφος δεν παίζουν (εκτός αν κερδίσω κανένα λαχείο). Γνωρίζει μήπως κάποιος από εσάς αν κινείται τίποτα σε επίπεδο διοργάνωσης εκδηλώσεων - εξορμήσεων - ταξιδιών - (όπως θέλετε πείτε το) από πλευράς ομίλων ή άλλων φορέων; Ευχαριστώ

jerry_p
19-07-2008, 13:44
Ακολούθησε αυτό που λέει η καρδιά σου, χωρίς "αλλά" ...
Θα γνωρίσεις καινούργιους ανθρώπους με την ίδια διάθεση, θα έρθεις πιο κοντά σε ομίλους, θα μάθεις για πιθανές εξορμήσεις, μπορεί να παρασυρθείς σε κανέναν αγώνα, αλλά σε κάθε περίπτωση θα είσαι ένα βήμα πιο κοντά στα πανιά, ένα βήμα πιο ώριμος. Δεν αξίζει να το καθυστερείς ...

dimmihel
19-07-2008, 22:47
Συμφωνώ απολύτως με το jerry_p! Δεν χρειάζεται να είσαι απαισιόδοξος για το ότι δεν θα βρείς παρέα! Στα μαθήματα θα γνωρίσεις καινούρια άτομα που σίγουρα θα είναι μέσα για εξορμήσεις!! :) Άσε που οι όμιλοι κανονίζουν συχνά εκδρομές και ταξίδια! Επίσης μην προεξοφλείς το ότι δεν σου αρέσει το αγωνιστικό κομμάτι! Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το να σου γκαρίζουν για να τριμάρεις τα πανιά να πάει πιο γρήγορα το σκάφος!! Χαχαχα!! Μην το καθυστερείς!!!

Δημήτρης

alykou
20-07-2008, 09:55
μόνο και μόνο για τις 7-8 εξόδους που θα κάνεις στα μαθήματα αξίζει να πας. χωρίς να σκεφτείς τι θα κάνεις μετά ακόμα και εκεί περνάς καλά. άσε που και στα θεωρητικά μαθαίνεις σημαντικά πράγματα και πολύ ενδιαφέροντα.

evridiki
22-07-2008, 10:22
Και εγω ειμαι υπερ σε οσα λενε οι προλαλησαντες! Ολα ξεκινανε απο καπου! Κανε την αρχη και ασε τα αλλα... Αλλωστε και εγω προσωπικα ετσι ξεκινησα!!!! Η πορεια για το μετα εξαρταται απο σενα!:D
Καλη αρχη!