PDA

Επιστροφή στο Forum : Η τζένοα σε πλεύση πεταλούδας



Κουμπαρος
21-07-2008, 10:04
Σε πλεύση πεταλούδα όπου χρησιμοποιώ το σπινακόξυλο για να ανοίξω την τζένοα ακολουθώ την εξής τακτική:
- χρησιμοποιώ κάποιο μαντάρι για μπαλατσίνι του σπινακόξυλου,
- downhaul καλός ή κακός δεν βάζω (γενικά δεν φεύγει προς τα πάνω το σπινακόξυλο) και
- περνώ την μπροστά άκρη του σπινακόξυλου στο πορτούζι της τζένοας με την σκότα της τζένοας να ανοιγοκλείνει το πανί μαζί με το σπινακόξυλο (ως ένα σώμα).
Παρόλο που αυτή η μέθοδος δουλέυει πιστέυω πως είναι λάθος γιατί σε μια κρίσιμη στιγμή π.χ αποφυγή κάποιου εμποδίου, αν χρειαστεί να κλείσω (στολάρω) την τζένοα ή ακόμη και να την γυρίσω από την άλλη πλευρά τότε το σπινακόξυλο που κινείται μαζί του θα κτυπήσει στο πρότονο.
Καμιά ιδέα; Μήπως χρειάζομαι κάποιο guy να κρατά το σπινακόξυλο ανεξάρτητο και η σκότα της τζένοας απλά να περνά από το σπινακόξυλο χωρίς να είναι πιασμένο στο πορτούζι; Ή μήπως πρέπει να έχω κάποιο επιπρόσθετο ξεχωριστό σχοινί στην τζένοα που να δουλέυει σαν ‘εξτρα’ σκότα και να μένουν εντελώς ελέυθερες οι σκότες;
Να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να κάνω jibe γιατί στους αγώνες που κάνω πεταλούδα το πρύμα (5-6 μίλια) βγαίνει πάντα χωρίς την ανάγκη για jibe (υπάρχει και το baby stay στην μέση όπου δυσκολέυει τα πράγματα). Ελπίζω να μην σας σύγχησα τώρα.
Θέλω να ξέρω γενικά τι είναι το πιο καλό και κυρίως πιο ασφαλές.
Ευχαριστώ

Παναγιώτης
27-07-2008, 23:11
Έχω πλεύσει πεταλούδα χωρίς όμως σπινακόξυλο στη τζένοα απλώς της λασκάραμε ώστε να την ανοίγει ο αέρας.

synodigos
29-07-2008, 21:42
στο μπαλονι παντα περναμε τον γκαη μεσα απο το ματι του σπινακοξυλου και δεν πιανουμε το πορτουζι σε αυτο.ακολουθησε την μεθοδο αυτη και στην τζενοα.Ετσι αν αναγκαστεις να κανεις τσιμα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τον ελευθερωσεις και να παρεις την τζενοα απο την αλλη μπαντα.το σπινακοξυλο θα μεινει κρεμασμενοαπο την αλλη μερια και δεν προκειται να κτυπησει τον προτονο.Γενικα ομως εφοσον δεν διαθετεις μπαλονι προτιμησε να ακολουθησεις μια στρατηγικη οπου θα ταξιδευεις δευτεροπρυμα με τσιμες.Καλυτερος φαινομενος,καλυτερη ταχυτητα,περισσοτερη ασφαλεια