PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιοπλοϊα!!



makmak
23-07-2008, 11:09
Καλημέρα σε όλους,
αναζητώ μεταχειρισμένο ταχύπλοο σκάφος εδώ και δύο μήνες. Τα 4-5 που βρήκα είχαν όλα ενα πρόβλημα...
Τα τοπικά όρια ισχύος της άδειας εκτέλεσης πλόων ήταν στα 2, στα 4, στα 5 μίλια. Εγώ θέλω απεριόριστα όρια!!
Φαίνεται οτι η εφεδρική μηχανή δεν λύνει το πρόβλημα. Χρειάζεται βεβαίωση αξιοπλοϊας απο ναυπηγό, εταιρία ναυπηγησης κ.λ.π.
Τί συμβαίνει τελικά; Πόσο στοιχίζει αυτή η ιστορία; Χρειάζεται αυτοψία;
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο;

Μια απάντηση σας παρακαλώ

*ΟΔΥΣΣΕΥΣ ΕΝ ΠΛΩ*

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
28-08-2008, 13:20
Καλημέρα σε όλους,
αναζητώ μεταχειρισμένο ταχύπλοο σκάφος εδώ και δύο μήνες. Τα 4-5 που βρήκα είχαν όλα ενα πρόβλημα...
Τα τοπικά όρια ισχύος της άδειας εκτέλεσης πλόων ήταν στα 2, στα 4, στα 5 μίλια. Εγώ θέλω απεριόριστα όρια!!
Φαίνεται οτι η εφεδρική μηχανή δεν λύνει το πρόβλημα. Χρειάζεται βεβαίωση αξιοπλοϊας απο ναυπηγό, εταιρία ναυπηγησης κ.λ.π.
Τί συμβαίνει τελικά; Πόσο στοιχίζει αυτή η ιστορία; Χρειάζεται αυτοψία;
Μπορεί να γίνει κάτι άλλο;

Μια απάντηση σας παρακαλώ

*ΟΔΥΣΣΕΥΣ ΕΝ ΠΛΩ*

Καλημερα,για απεριοριστα μιλια πλευσης στην αδεια πρεπει το σκαφος να διαθετει στεγανο χωρο και βοηθητικη=εφεδρικη μηχανη.Για 10 μιλια οριο πλευσης απο ξηρα χρειαζεσαι μονο στεγανο χωρο και οχι εφεδρικη μηχανη.
οταν ειναι ηδη βεβαιωμενο στην αδεια πλοων του μεταχειρισμενου σκαφους το οριο πλευσης δεν χρειαζεσαι τιποτε αλλο κατα την μεταβιβαση.Και εγω καποτε εψαχνα ΔΥΟ χρονια μεχρι να βρω το σκαφος που αγορασα σε αριστη κατασταση και λογικη τιμη.Ολοι ελεγαν αστερι στις αγγελιες και πηγαινα και εβρισκα κατι προβληματικα εως ρημαδια.Σημερα με το ιντερνετ θελει επισης προσοχη γιατι πολλοι βαζουν φωτο οταν ηταν νεο και καμμια σχεση μπορει να μην εχει με την τωρινη του κατασταση ενα σκαφος.(ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ!)
Εαν ακομη ενδιαφερεσαι πουλω το δικο μου (δεν ξερω τι μεγεθος θελεις)διοτι αγορασα μεγαλυτερο.Μπορεις να το δεις στις αγγελιες στο ναυτιλια.gr GIORGOS8888 MARATHON Ταχυπλοο .η τιμη ειναι παλια εχει διαφοροποιειθει τωρα.Αν σου κανει στειλε Προσωπικο ΜΥΝΗΜΑ (Π.Μ)με τηλ/νο αν θελεις και τα λεμε.Ειναι πολυ αξιοπλοο σκαφος για μακρινα ταξιδια και ναυτικο καμπινγκ .
Φιλικα Γιωργος

ecstasea
01-09-2008, 19:00
Θα ελεγα πως δεν λυνεται το προβλημα με μια εφεδρικη και στεγανα.

καλο ειναι να ψαξεις ενα πραγματικό σκάφος κατηγορίας B αφου απο οτι καταλαβαινω ο στοχος ειναι τα μακρυνα ταξιδια.

φουσκωτα σκάφη αναζητησες?

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
01-09-2008, 21:02
Θα ελεγα πως δεν λυνεται το προβλημα με μια εφεδρικη και στεγανα.

καλο ειναι να ψαξεις ενα πραγματικό σκάφος κατηγορίας B αφου απο οτι καταλαβαινω ο στοχος ειναι τα μακρυνα ταξιδια.

φουσκωτα σκάφη αναζητησες?

Γιατι θα ελεγες οτι δεν λυνεται το θεμα με στεγανα και εφεδρικη ? Αφου αυτα θελει το λιμεναρχειο και μου εδωσε απεριοριστα μιλια !!Φυσικα δεν μπορω να παω με το κρις-κραφτ Ιαπωνια !! Ομως ετσι εχουν τα πραγματα !