PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλιά Ε/Γ Σαρωνικού (Historic Saronicos' ferries)



Σελίδες : [1] 2 3

aegina
14-01-2008, 17:12
Yparxoun fotografies apo palia ploia tou saronikou? Dekaeties 60,70, 80?

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
22-01-2008, 19:17
αλλα ιστορικα εισητιρια ......


1997 Ελβιρα με το οποιο ταξιδευω ακομα ως ΠΑΤΜΟΣ ΣΤΑΡ

aegina
26-05-2008, 21:13
mipws thimate kaneis pote efige apo ti grammi to MARIO, rotw giati to KALAMARA & to MAXH eixan figei me ton erxomo tou PORTOKALIS ILIOS sta teli dekaetias ´60, to XARA ki egw to thimame me to xaraktiristiko tou mavro kapno alla nomizw xehases to AVRA & to KAMELIA sti dekaetia ekeini.

karystos
27-05-2008, 06:34
Το ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ έφυγε σαν ΠΟΡΟΣ το 1961. Το ΠΙΝΔΟΣ (ως ΑΡΗΣ) και το ΧΑΡΑ λίγα χρόνια αργότερα. Την εποχή εκείνη, αρχές του '60, τα πλοία του ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ ήσαν :
Τα τρία μεγάλα : ΠΙΝΔΟΣ, ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ (ΠΟΡΟΣ), ΝΕΡΑΙΔΑ
Τα μεσαία : ΣΑΡΩΝΙΣ, ΜΑΡΙΩ, ΧΑΡΑ, ΜΑΧΗ
Τα μικρά : ΕΡΙΕΤΤΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ.
Το ΚΑΜΕΛΙΑ, το ΑΥΡΑ και το ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ ήρθαν πιο αργά.

aegina
28-05-2008, 12:31
Exw tin entiposi oti to XARA kykloforouse arxes `70 & oti teli dekaetias`60 ypirhe kai to AVRA (foto yparxei sto forum)sti thesi tou MAXH ola idioktisias kapiou Metaxa. Exw na rwtisw kati:to RODOS kykloforouse sto Saroniko pote,kai me ti onoma?

Ellinis
28-05-2008, 18:04
Αν αναφέρεσε στο παλιό ΡΟΔΟΣ νομίζω πως ήταν το ΑΙΓΙΝΑ ΕΞΠΡΕΣ, αλλά δεν παίρνω όρκο.
Επίσης έχω την εντύπωση πως το ΕΡΙΕΤΤΑ ταξίδεψε αργότερα σαν ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΤΜΟΥ από Λέρο για Πάτμο-Λειψούς. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας μας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει.

aegina
28-05-2008, 21:21
To EGINA EXPRESS ( AIGINAKI) pige gia skrap prin ena xrono kai itan me to onoma PYTHAGORAS kai fysika itan poli pio mikro.Oso gia to ERIETTA efyge arxes dekaetias `80.

nautikos
28-05-2008, 21:29
Επίσης έχω την εντύπωση πως το ΕΡΙΕΤΤΑ ταξίδεψε αργότερα σαν ΑΓ.ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΤΜΟΥ από Λέρο για Πάτμο-Λειψούς. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας μας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει.

Τωρα που το λες κατι μου θυμιζει το ονομα αυτοσε συνδιασμο με τη σιλουετα του Εριεττα. Πρεπει να το ειδα το 1999 στην Πατμο αλλα ορκο δεν παιρνω. Μονος τροπος ειναι να βρω μια φωτο που ειχα βγαλει τοτε και νομιζω οτι το περιλαμβανει. Ιδωμεν...

aegina
29-05-2008, 11:18
File ELLINIS to RODOS den eixe taxidepsi pote sto saroniko.Nonizw oti ekane dromologia stis sporades.

Ellinis
29-05-2008, 13:49
Exw tin entiposi oti to XARA kykloforouse arxes `70 & oti teli dekaetias`60 ypirhe kai to AVRA (foto yparxei sto forum)sti thesi tou MAXH ola idioktisias kapiou Metaxa. Exw na rwtisw kati:to RODOS kykloforouse sto Saroniko pote,kai me ti onoma?



Το ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ έφυγε σαν ΠΟΡΟΣ το 1961. Το ΠΙΝΔΟΣ (ως ΑΡΗΣ) και το ΧΑΡΑ λίγα χρόνια αργότερα. Την εποχή εκείνη, αρχές του '60, τα πλοία του ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ ήσαν :
Τα τρία μεγάλα : ΠΙΝΔΟΣ, ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ (ΠΟΡΟΣ), ΝΕΡΑΙΔΑ
Τα μεσαία : ΣΑΡΩΝΙΣ, ΜΑΡΙΩ, ΧΑΡΑ, ΜΑΧΗ
Τα μικρά : ΕΡΙΕΤΤΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ.
Το ΚΑΜΕΛΙΑ, το ΑΥΡΑ και το ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ ήρθαν πιο αργά.
Για να συνοψήσουμε λίγο, τη δεκαετία του 60-70 στο Σαρωνικό δραστηριοποιούνταν μεταξύ άλλων 5-6 "μεγάλα" ονόματα.

Ο Γ. & Σ.Λάτσης με τα Π.Ήλιος, Εριέττα, Αγ.Νεκτάριος και Νεράϊδα.
Ο Βατικιώτης με τα Καλαμάρα και Καμέλια.
Ο Κονταρίνης με τα Σαρωνίς, Μαριώ, Αίγινα και νομίζω για ένα διάστημα και το Χαρά
Ο Γ.Τρίπος με το Πίνδος και ένα διάστημα είχε και το Μάχη
ο Μεταξάς με τα Αύρα, Μάχη και Χαρά (για ένα διάστημα)

Ellinis
01-06-2008, 09:02
oso gia to RODOS den eixe taxidepsi pote sto saroniko.Nonizw oti ekane dromologia stis sporades.

Είχες δίκιο οτι το ΡΟΔΟΣ ταξίδεψε Σποράδες, και την απόδειξη την έχουμε εδω (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=65774&postcount=99).

aegina
01-06-2008, 11:54
Ki egw apo ekeinei ti foto to katalava, alla ti onoma eixe stis sporades den xerw.

TSS QUEEN ANNA MARIA
22-07-2008, 11:17
Αρχές της δεκαετίας 60 υπήρχε και το ΥΔΡΑ των Τυπάλδων και προς τα τέλη προστέθηκε (και πόσοι το θυμούνται?) το ανοικτό φέρυ ΣΟΛΩΝΑΚΙ του καπτα Γιάννη Τρίπου το οποίο κράτησε 2-3 χρόνια στην γραμμή Σαρωνικού μέχρι Σπέτσες.

aegina
22-07-2008, 16:04
File ANNA MARIA foto yparxoun apo ta ploia pou aneferes?

nautikos
24-07-2008, 11:18
8ymasai ti dromologeio ekane kai pote efyge apo ti grammi?Egw taxideuw 40+ xronia stin EGINA kai den to eixa xanakousei...Ekeini tin epoxi ypeirxan mono epeivatika opws NERAIDA,KAMELIA,SARWNIS,MARIO,AVRA,PORTOKALIS ILIOS :confused:

Την παντοφλα Βανα την θυμασαι τελη του '60 που εκανε Πειραια-Αιγινα-Μεθανα-Πορο?

aegina
24-07-2008, 16:51
Oxi den ti 8ymamai eimoun vrefos tote:D alla exw akousei oti to MAR8A prin ti metaskeui tou se kleisto ekane ti grammi.:)

TSS QUEEN ANNA MARIA
28-07-2008, 10:55
Επανέρχομαι στην φωτό του ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=65774&postcount=11)από τις Σποράδες, το άγνωστο πλοίο μαζί με το ΚΥΚΝΟΣ είναι το ΥΔΡΑ των Τυπάλδων που ταξίδευε αρκετά χρόνια στην δεκαετία του 60 στον Σαρωνικό.

Ellinis
28-07-2008, 11:40
Μας έβγαλες από δύσκολη θέση μιας και κανείς μας δεν είχε να προσκομίσει τη φωτο του ΥΔΡΑ που ζήταγε ο φίλος aegina.

Άφού σύμφωνα με τον Έσπερο το ΥΔΡΑ διαλύθηκε το 1971 το καραβάκι στη Σκιάθο δεν ήταν το μετέπειτα ΡΟΔΟΣ, όπως είχα υποθέσει τότε.

aegina
28-07-2008, 17:42
Euxaristw gia ti voi8eia:) omws nomizw oti kapou exw xanadei foto tou YDRA :rolleyes: .

Ellinis
28-07-2008, 18:26
Μας λες και εμάς που την είδες; Γιατί είναι τόσο το υλικό σε κάποια θέματα του forum που δεν το βρίσκεις εύκολα.

aegina
29-07-2008, 10:15
File ELLINIS exw dei foto tou se allo karavolatriko forum eimai sigouros oti einai to idio ploio mono pou sti foto tou ASTYPALAIA einai se kali katastasi,twra an einai pragmati to YDRA auto den to xerw:rolleyes:

despo
30-07-2008, 22:24
Mια και μιλαμε για επιβατηγα του Σαρωνικου, τελικα το 'Καμελια' μετεπειτα 'Κολοσσος' καηκε οταν ηταν παροπλισμενο στο λιμανι του Ηρακλείου ?.

xara
31-07-2008, 01:14
Μια πολύ καλή αναφορά σχετική με το θέμα, υπαρχει εδώ:
http://www.koutouzis.gr/ploia.htm

Ellinis
31-07-2008, 12:31
τελικα το 'Καμελια' μετεπειτα 'Κολοσσος' καηκε οταν ηταν παροπλισμενο στο λιμανι του Ηρακλείου ?.

To Kολοσσός είχε μείνει για αρκετά χρόνια στο Ηράκλειο και όταν το είδα το 2004 ήταν σε τραγική κατάσταση.
Σύμφωνα με το miramarshipindex (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/333588)πήγε για σκράπ τον 11/05 αλλά νομίζω πως αρχές του 06 το είχα δει να βρίσκεται στο λιμάνι.
Τώρα για φωτιά μεγάλου μεγέθους δεν είχα δει κάτι.

aegina
06-08-2008, 19:53
File ANNAMARIA proxtes se mia taverna sto limani tis Eginas eida palies foto ploion kai to YDRA distixws den einai to idio me to ploio pou les .I foto einai sigoura tou "50 aspromauri.

Ellinis
07-08-2008, 18:34
Φίλε aegina μπορεί και εσύ και ο queen anna maria να έχετε δίκιο καθώς υπήρχαν μεταπολεμικά 2 ΥΔΡΑ (υπήρχαν και άλλα προπολεμικά).

Η φωτογραφία του '50 ίσως να δείχνει το ΥΔΡΑ του Λάτση, ένα μαύρο βαποράκι που είχε ναυπηγηθεί ως ρυμουλκό το 1906 με το όνομα Bison. Ταξίδεψε το 1949-54 ως ΝΙΚΗ στο Σαρωνικό, κατόπιν ως ΥΔΡΑ και το 1957 μετανομάστηκε σε Νικόλαος Λ και αργότερα σε Αγ.Γεωργιος (υποθέτω πως μετά το 57 λειτούργησε ως φορτηγό).

Haddock
02-09-2008, 22:13
Ας πάμε 30 χρόνια πίσω. Για τα μέλη της παρέας από τον Αργοσαρωνικό, παραθέτω μια φωτογραφία στην Αίγινα του Νηρεύς Εξπρές. Εντύπωση προκαλεί το κίτρινο χρώμα που θυμίζει «σέρεs». Είχε καμία σχέση η εταιρεία του Λιβανού?

Aegina πάρε πάσα, μιας και φαντάζομαι ότι θα γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το ιστορικό βαποράκι.

http://img366.imageshack.us/img366/5453/nireusexpressdu4.th.jpg (http://img366.imageshack.us/my.php?image=nireusexpressdu4.jpg)

Πηγή:flickr.com

aegina
03-09-2008, 09:06
File PAROSKAYAK epeses mesa!!!Einai to prwin AGIOS NEKTARIOS pou pithanon mbike sti grammi tis Eginas arxes dekaetias `70.Nomizw oti itan idioktisia SPYPOY LATSI alla me mikri epifilaksei.Argotera tou prostethike to pisw balkoni kai vaftike kitrino kai allaxe onoma se NIREYS EXPRESS kai mallon idioktisia.Apo taxytita itan to pio argo ekane PIREA-EGINA 1 wra kai 15 lepta peripou.To thimamai na kontraretai sto mesimeriano dromologio me to DELFINI EXPRESS.Meta ta mesa dekaetias ´80 gyro sto `87 pigene sporadika kai sto Agistri( mazi me to allo express to MANARA :D ) . Pros ta teli tis dekaetias efige apo ti grammi kai nomizw pws egine touristiko stin Kriti.

nautikos
03-09-2008, 09:30
Επισης εκλεισε το ανοιχτο τμημα πισω απο τη γεφυρα, ενω η τελευταια μεταφερθηκε λιγο ψηλοτερα.

aegina
22-11-2008, 19:22
Oles autes oi fotografies mou 8ymizoun palies epoxes,ta xponia tis a8owtitas!

Ellinis
30-11-2008, 19:37
O αγαπητός paroskayak μας θύμησε σκηνές (http://www.youtube.com/watch?v=FNWknZm_hSE) από την ταινία «Μέχρι το πλοίο» του Αλέξη Δαμιανού (1966) με πλάνα με τα Αιγινήτικα στου Τζελέπη.

Έκανα ένα κολάζ με τα πλάνα των πλοίων του Σαρωνικού, όπου ξεχωρίζουν τα ΚΑΜΕΛΙΑ και ΥΔΡΑ αλλά ακόμη ψάχνουμε την ταυτότητα του σκούρου πλοίου που ξεχωρίζει ανάμεσα στα μικρότερα στο δεξί μέρος.
Για αυτό ο TSS Queen Anna Maria μας είπε:




Παρόλο που δεν θυμάμαι το όνομά του, θυμάμαι ότι ήταν πράσινο και στο βίντεο φαίνεται ανάμεσα στα Σαλαμινιώτικα.



23567

avenger
30-11-2008, 20:00
Αγαπητέ Ellinis πολύ ενδιαφέρον το βίντεο που μας παραθέτεις. Σε κάποια σκηνή διακρίνεται η πλώρη του πλοίου "Μασσαλία" πλαγιοδετημένο πίσω από το "Πατρίς". Γνωρίζει κανείς τίποτε γι' αυτό το πλοίο?

Ellinis
30-11-2008, 22:02
Γνωρίζουμε, περισσότερα εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=44559).

aegina
30-11-2008, 22:08
Sti foto fenetai kai to EGINA ka8ws kai to ERIETTA:D

Ellinis
30-11-2008, 22:16
Το ΑΙΓΙΝΑ είναι ανάμεσα στα ΚΑΜΕΛΙΑ και ΥΔΡΑ και το ΕΡΙΕΤΤΑ δίπλα στο ΥΔΡΑ;

aegina
01-12-2008, 10:18
Nai,episeis diakrinetai kai kapoia pantofla prepei na einai to AFAIA.

Apostolos
12-01-2009, 10:03
Άντε να το δούμε και αυτό να ξαναμπαίνει στον Πειραιά, και θα το περιμένω βρέξει-χιονίσει στο "κόκκινο" μαζί με το aegina :mrgreen:



Και γώ μαζί σου!

Roi Baudoin
03-02-2009, 00:47
Ένα καινούριο θέμα για τα "Ιστορικά Πλοία του Αργοσαρωνικού".

Ξεκινάμε με το "Εριέττα" και το "Άγιος Νεκτάριος".

"Τα δύο νεότευκτα σκάφη του Γιάννη Λάτση "Εριέττα" και "Σπύρος" (στη φωτογραφία με το μετέπειτα όνομά του "Άγιος Νεκτάριος").

Οι φωτογραφίες και τα σχόλια προέρχονται από το εξαιρετικό αφιέρωμα που έκανε το περιοδικό "ΑΡΓΩ" στον Γιάννη Σ. Λάτση με τίτλο "Το τελευταίο ταξίδι" (τεύχος: 446 - Μάϊος 2003).

Το "Εριέττα" την ημέρα των εγκαινίων του στον Πειραιά, στις 15 Ιουλίου 1952.

28590

Εν πλω

28591

Το "Άγιος Νεκτάριος" (πρώην "Σπύρος")

28593

aegina
03-02-2009, 08:09
Me to ERIETTA exw taxidepsei kapoies fores, oso gia to SPYROS-AG.NEKTARIOS einai to metepeita NIREYS pou itan portokali xrwma.distixos auto to ploio efige apo ti grammi gyrw sto `87 i `88.

despo
03-02-2009, 15:32
Το 'Αγιος Νεκτάριος' δεν ειναι το μετέπειτα 'Σποράδες' (ισως να υπάρχει ακόμα και σήμερα) (?) που με αφετηρία τη Σκιάθο έκανε ημερήσιες κρουαζιέρες ?.

Roi Baudoin
13-02-2009, 20:54
Φίλοι aegina, TSS QUEEN ANNA MARIA, Nicholas Peppas, Ellinis, Έσπερε, paroskayak, A. Μώλο, polyka, Ben Bruce, Avenger, despo, Απόστολε, Finnpartner 1966, Rocinante, Καπετάν Αντρέα, starce, Μαστροκώστα, Παναγιώτη, Leo, scoufgian, Moutsokvsta, Ναυτικέ ΙΙ, Henri Cashiaro, Britanis σαλπάρουμε για την Αίγινα.
Διαλέξτε με ποιο πλοίο θα ταξιδέξουμε :
"Μαριώ", "Χαρά", ..........., "Αίγινα", .........., "Σαρωνίς", "Καμέλια".
Σύμφωνα με την λεζάντα της φωτογραφίας πρέπει να βρισκόμαστε στα 1964.
Στα αριστερά το περίφημο "Εσπερος" και στο βάθος ένα μεγάλο και όμορφο πλοίο με το όνομα "Seven Seas", (το πιο πιθανό είναι ότι ταξίδευε για το University of Seven Seas, όπως υποδηλώνεται από αυτό που αναγράφεται στα πλαϊνά του πλοίου).

Aς δούμε τη φωτογραφία σε δύο εκδοχές.
Η πρώτη εκδοχή της φωτογραφίας προέρχεται από φυλλάδιο του Οργανισμού Λιμένος Πειραιώς (Ο.Λ.Π.).

Η δεύτερη από το "Ασπρόμαυρο Ψηφιακό Αρχείο του Ο.Λ.Π.".

Piraeus Port, about 1964
The photo belongs to Piraeus Port Authority S.A. (O.L.P.) .

29646

29647

a.molos
13-02-2009, 22:45
Α ρε Αντώνη τι μου θύμησες τώρα! Προσωπικά θα ταξιδεψω με το ΚΑΜΕΛΙΑ στο πήγαινε και ΑΙΓΙΝΑ στην επιστροφή, καθώς ακόμη θυμάμαι το ταξίδι που έκανα πιτσιρίκι, γύρω στο 1974 για Αιγινα με τα πλοία αυτά. Νασαι καλά για τις ωραίες αυτές αναμνήσεις!

Ellinis
13-02-2009, 23:28
To καράβι μεταξύ ΑΙΓΙΝΑ και ΣΑΡΩΝΙΣ πρέπει να είναι το ΥΔΡΑ των Τυπάλδων. Αλλά χωρίς το φουγάρο που είχε σε αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=65774&postcount=11)τη φωτο.

GEOCAL
13-02-2009, 23:48
Και μεταξύ του Χαρά και του Αίγινα, το εξπρές της εποχής, το Άγιος Νεκτάριος. Πάντως εγώ θα πήγαινα με το πιο αργό απ' όλα, το Χαρά, το αγαπημένο πλοίο των παιδικών μου χρόνων με την βραχνή μπουρού, τα σύννεφα μαύρου καπνού και τον αέρα μιας άλλης εποχής.

Υπέροχες φωτογραφίες.

Haddock
14-02-2009, 05:21
Που την ξετρύπωσε ο αθεόβος τούτην την εικόνα. Roi, θαυματούργησες για άλλη μια φορά. Εξαίσια φωτογραφία με σκαριά για όλα τα γούστα και τα βαλάντια. Αφού το ταξίδι λέει Αργοσαρωνικό, ας πάρουμε μια γεύση (http://www.youtube.com/watch?v=wqbexClfEuE) μέσα από μια διαφορετική οπτικοακουστική άποψη. Η αλήθεια είναι ότι έχω κρατήσει θέση (http://www.youtube.com/watch?v=z-mVQ2OVyq8) στο ΚΑΜΕΛΙΑ και τυχαία συνταξιδεύουμε με την αείμνηστη Βασιλειάδου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Να μην ξεχνάμε και τον Πορτοκαλή Ήλιο... (http://www.youtube.com/watch?v=lqyR9NrFCQQ)

Youtube: Watch in High Quality

Roi Baudoin
14-02-2009, 09:39
Τα χτυπήματα φίλε paroskayak είναι ανελέητα.

Σάββατο πρωΐ να ξυπνάς και να βλέπεις το '"Άγιος Διονύσιος", το "Καμέλια", τον "Πορτοκαλή Ήλιο", το "Αιγινάκι" και την υπέροχη Γεωργία Βασιλειάδου.
Δεν ξέρω, πια, τι άλλο να πω ...
Πάντως και εγώ θα έπαιρνα το πιο αργό απ΄όλα, το "Χαρά", ώστε η απόλαυση να κρατήσει περισσότερο.
Μια πολύ πολύ γερή δόση από την πιο καλή δοσατζού...

aegina
14-02-2009, 13:59
Roi kalimera , kalimera se olo to forum,nai vomva megatonwn pragmati,Ellinis exeis dikio o ploio einai to YDRA, oso gia to video einai girismeno sto MYKHNAI fainetai apo to fougaro pou to diakosmousan oi maiandroi, ena meros sto AG.DIONISIOS epeiseis fainetai kai to ELLAS,to MELTEMI 2.Egw 8a taxideua me to KAMELIA apo ta ploia tis foto isws synes8imatikoi desmoi :mrgreen: to prwto mou taxidi se ilikia merikwn evdomadwn itan me to KAMELIA...ROI, ELLINIS & ola ta paidia tou forum xilia euxaristw i imera mou twra einai pio omorfi :).

aegina
14-02-2009, 14:07
File PAROSKAYAK to trito video einai gyrismeno apo to AVRA!:mrgreen:

Ellinis
14-02-2009, 21:07
oso gia to video einai girismeno sto MYKHNAI fainetai apo to fougaro pou to diakosmousan oi maiandroi,

aegina, ξέρεις μέχρι πότε κράτησε το σινιάλο με τους μαίανδρους ;

aegina
15-02-2009, 00:11
Kalispera Ellinis, nomizw mexri pou pouli8ike sti teli dekaeteias `80 opou ki egine krouazierploio,kai tou megalosan to epanw saloni,kai tou alaxan tin prymni,krima giati i apxiki tou morfi itan pio wraia, pistew pws einai to pio omorfo postali pou exei katakeuastei stin ellada...

Appia_1978
19-02-2009, 21:15
Επειδή ποτέ μου δεν ενδιαφέρθηκα για τα πλοιάρια του Σαρωνικού (ξέρω, ντροπή μου ... ;) ) δε γνωρίζω τίποτα για το παρακάτω πλοίο. Αλλά μιας και βρήκα τη φωτογραφία του, είπα να την ανεβάσω. Έλπίζω να ενδιαφέρει κανέναν. Έίναι από μπροσούρα του 70.


30280

aegina
19-02-2009, 22:02
File Appia i foto einai sto TROKANTERO sto Paleo Faliro oso gia to ploio kapoio imeroploio krouazieras egw den to exw xanadei...isws exei dextei metatropi apo tin apxiki tou morfi...:confused:

Nicholas Peppas
20-02-2009, 05:17
A nice picture of Aegina at the port of Aegina in 1961... So many photos of Aegina, but this one is rather unique

30305

karystos
20-02-2009, 07:30
Όλα τα πλοία έμπαιναν κι έδεναν μέσα στο λιμάνι, εκτός από το ΝΕΡΑΙΔΑ, που όποτε έπιανε Αίγινα έμενε αρόδο και η αποεπιβίβαση γινόταν με βάρκες. Όλα τα υπόλοιπα, ακόμη και το ΠΙΝΔΟΣ και το ΚΑΛΑΜΑΡΑ ρεμετζάριζαν μέσα στο λιμάνι. Το ΧΑΡΑ διανυκτέρευε πλαγιοδετημένο δεξιά στο "Π" με την πλώρη κατά μέσα. Ήταν το μόνο που πήγαινε αποκλειστικά στην Αίγινα. Κάθε φορά που έκανε έκτακτο έβαζε ο πράκτορας τελάλη! Η είσοδος και το ρεμέτζο στο λιμανάκι αυτό ήταν ένας πραγματικός άθλος για τους καπετάνιους, επειδή αφ' ενός μεν είναι πολύ μικρό, ακόμη και για τα βαποράκια αυτά, αφ' ετέρου δε επειδή ολόκληρη η ακτή από την άκρη Πλακάκια (ΒΔ άκρη της Αίγινας) ως το λιμάνι και έξω από τη μπούκα έχει υφάλους, που τότε ήσαν αφωτοσήμαντοι. Αν σκεφτεί κανείς τον "εξοπλισμό" της γέφυρας που είχαν π.χ. το ΧΑΡΑ ή το ΚΑΛΑΜΑΡΑ και τις ελικτικές τους ιδιότητες, μονοπρόπελα και με τις μηχανούλες τους, και ότι έμπαιναν μέσα και μανουβράριζαν ακόμη και τη νύχτα ή με τους Νοτιάδες μόνο να απορήσει μπορεί, πως τα κατάφερναν και ποτέ δεν έγινε ατύχημα. Η πλοήγηση γιινόταν "καικτσίδικα" όπως λέμε, δηλαδή με ευθυγραμμίσεις καταφανών σημείων όπως ήταν π.χ. η Μητρόπολη, ένα κόκκινο σπίτι σαν πύργος στην άκρη Κολώνα, η Μονή και το περίφημο φανάρι της ή το Πετροκάραβο, όπου κάθε καπετάνιος είχε βέβαια τα δικά του σημάδια, που τα κληρονομούσε στους μαθητές του. Τα σημερινά ΠΑΛΛΑΣ είναι 215 μέτρα, πατάς πέντε κουμπιά και κάνουνε κολοτούμπες. Το ΠΙΝΔΟΣ ήτανε δεν ήτανε 50 μέτρα, για να γυρίσει όμως μέσα στο λιμάνι της Αίγινας έπρεπε να είσαι πολύ μεγάλος μάστορας.

Ellinis
20-02-2009, 11:53
Επειδή ποτέ μου δεν ενδιαφέρθηκα για τα πλοιάρια του Σαρωνικού (ξέρω, ντροπή μου ... ;) ) δε γνωρίζω τίποτα για το παρακάτω πλοίο. Αλλά μιας και βρήκα τη φωτογραφία του, είπα να την ανεβάσω. Έλπίζω να ενδιαφέρει κανέναν. Έίναι από μπροσούρα του 70.




30280


Φίλε Αppia_1978, ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς και με αυτά τα καραβάκια, ορισμένα απο τα οποία είχαν πλούσια ιστορία.
Όσο για το VERA M., τι να πω... σπανιότατο υλικό! Πρόκειται για ενα καραβάκι αγνώστου προελεύσεως και πατρότητας (σε εμένα) που είχε ταξιδέψει και ως ακτοπλοϊκό ως ΠΟΡΟΣ.

aegina
20-02-2009, 17:27
Ellinis exeis dikio einai to prwi POROS, pragmati spania foto oso gia to POROS ploio komitis apo ti grammi opws kai kapoia alla:SOLONAKI,MARTHA,8ESPRWTEIA...Pragmati spaneia foto...File Karistos akoma kai simera to mesa meros tou limaniou einai rixo,oso gia tous yfalous exw akousei oti einai texnikoi diladi APXAIOI,petres pou oi arxaioi erixnan gia tin prostasia tou limaniou...To provlima einai oti exoun xaraktiristei APXAIOLOGIKA EYPIMATA des sto google earth pros ton AG VASILI kai 8a deis ena periergo teixos mes tin 8alassa!Oso gia to meros konta sti KOLONA ekei itan to arxaio karnagio an to prosexeis sinexeizetai poli mes to vi8o( pantos i perioxi xtapodia den exei...:rolleyes: )

Leonardos.B
20-02-2009, 20:32
To καράβι μεταξύ ΑΙΓΙΝΑ και ΣΑΡΩΝΙΣ πρέπει να είναι το ΥΔΡΑ των Τυπάλδων. Αλλά χωρίς το φουγάρο που είχε σε αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=65774&postcount=11)τη φωτο.
Πρέπει να είναι το ΜΑΧΗ. (Μετασκευασμένο πολεμικό) Ταξίδευσε στην γραμμή για ενα μικρό διάστημα στα μέσα της δεκαετίας του 60. Το θυμάμαι γιατί μαθητής σε σχολή του Π.Ν.,ταξιδεύοντας απο Αίγινα για Πειραιά με χοντρό καιρό,με είδαν με την στολή και μου ζήτησαν να τους βοηθήσω στην γέφυρα με το πηδάλιο.(Είχαν χαλάσει τα υδραυλικά και για να κρατήσει πορεία ήθελε τουλάχιστον 2 ανθρώπους)

TSS QUEEN ANNA MARIA
23-02-2009, 13:32
Φίλε Leonardos B. στην φωτογραφία είναι το ΥΔΡΑ του Τυπάλδου. Και τα δύο τα έχω ζήσει στην δεκαετία του 60. Το ΥΔΡΑ είχε ψεύτικη τσιμινιέρα, η οποία κάποια στιγμή αφαιρέθηκε μιάς και τα καυσαέρια έβγαιναν από μπούκες πάνω από την ίσαλο.

Appia_1978
23-02-2009, 16:24
Φίλε Ελληνίς,
έχεις βεβαίως δίκιο ;)
Θα προσπαθήσω να βρω λίγο καιρό για να βουτήξω στην πλούσια ναυτική ιστορία του Σαρωνικού.
Ευχαριστώ πολύ και τα υπόλοιπα παιδιά για τη βοήθειά τους!




Φίλε Αppia_1978, ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς και με αυτά τα καραβάκια, ορισμένα απο τα οποία είχαν πλούσια ιστορία.


Όσο για το VERA M., τι να πω... σπανιότατο υλικό! Πρόκειται για ενα καραβάκι αγνώστου προελεύσεως και πατρότητας (σε εμένα) που είχε ταξιδέψει και ως ακτοπλοϊκό ως ΠΟΡΟΣ.

esperos
23-02-2009, 16:26
Επειδή ποτέ μου δεν ενδιαφέρθηκα για τα πλοιάρια του Σαρωνικού (ξέρω, ντροπή μου ... ;) ) δε γνωρίζω τίποτα για το παρακάτω πλοίο. Αλλά μιας και βρήκα τη φωτογραφία του, είπα να την ανεβάσω. Έλπίζω να ενδιαφέρει κανέναν. Έίναι από μπροσούρα του 70.




30280


Επειδή κάπου συνάντησα στο παρελθόν το όνομα αυτό, εδώ κάτι ελάχιστο που βρήκα αλλά που ελπίζω να είναι η αφορμή για κάποιους φίλους στο forum να βρουν κάτι παραπάνω.
Λοιπόν ΒΕΡΑ Μ. πλοιοκτησίας Καλούδη - Μακρή, κόροι ολικής χωρητικότητας 487, αριθμός επιβατών 250.

rjjjh2004
24-02-2009, 12:02
Όλα τα πλοία έμπαιναν κι έδεναν μέσα στο λιμάνι, εκτός από το ΝΕΡΑΙΔΑ, που όποτε έπιανε Αίγινα έμενε αρόδο και η αποεπιβίβαση γινόταν με βάρκες. Όλα τα υπόλοιπα, ακόμη και το ΠΙΝΔΟΣ και το ΚΑΛΑΜΑΡΑ ρεμετζάριζαν μέσα στο λιμάνι. Το ΧΑΡΑ διανυκτέρευε πλαγιοδετημένο δεξιά στο "Π" με την πλώρη κατά μέσα. Ήταν το μόνο που πήγαινε αποκλειστικά στην Αίγινα. Κάθε φορά που έκανε έκτακτο έβαζε ο πράκτορας τελάλη! Η είσοδος και το ρεμέτζο στο λιμανάκι αυτό ήταν ένας πραγματικός άθλος για τους καπετάνιους, επειδή αφ' ενός μεν είναι πολύ μικρό, ακόμη και για τα βαποράκια αυτά, αφ' ετέρου δε επειδή ολόκληρη η ακτή από την άκρη Πλακάκια (ΒΔ άκρη της Αίγινας) ως το λιμάνι και έξω από τη μπούκα έχει υφάλους, που τότε ήσαν αφωτοσήμαντοι. Αν σκεφτεί κανείς τον "εξοπλισμό" της γέφυρας που είχαν π.χ. το ΧΑΡΑ ή το ΚΑΛΑΜΑΡΑ και τις ελικτικές τους ιδιότητες, μονοπρόπελα και με τις μηχανούλες τους, και ότι έμπαιναν μέσα και μανουβράριζαν ακόμη και τη νύχτα ή με τους Νοτιάδες μόνο να απορήσει μπορεί, πως τα κατάφερναν και ποτέ δεν έγινε ατύχημα. Η πλοήγηση γιινόταν "καικτσίδικα" όπως λέμε, δηλαδή με ευθυγραμμίσεις καταφανών σημείων όπως ήταν π.χ. η Μητρόπολη, ένα κόκκινο σπίτι σαν πύργος στην άκρη Κολώνα, η Μονή και το περίφημο φανάρι της ή το Πετροκάραβο, όπου κάθε καπετάνιος είχε βέβαια τα δικά του σημάδια, που τα κληρονομούσε στους μαθητές του. Τα σημερινά ΠΑΛΛΑΣ είναι 215 μέτρα, πατάς πέντε κουμπιά και κάνουνε κολοτούμπες. Το ΠΙΝΔΟΣ ήτανε δεν ήτανε 50 μέτρα, για να γυρίσει όμως μέσα στο λιμάνι της Αίγινας έπρεπε να είσαι πολύ μεγάλος μάστορας.

To XAPA eixe se kapoious diadromous tou kati ptussomena kathismatakia pou shkwnontan ston toixo kai katebainan. Epishs ena xwro kleistofobiko san ampari.... H sfyrixtra tou pragmatika ksekoufaine kai kounouse apisteyta gia ta shmerina dedomena. Einai apisteyto epishs pws ta thumamai ola auta afou eimai gennhmenos molis to '66!

Roi Baudoin
05-03-2009, 23:30
Φίλε rjjjh2004, η συνέχεια επί της οθόνης ....

"Ερωτικά παιχνίδια" του Γιώργου Θεοδοσιάδη, σε σενάριο Ναπολέοντα Ελευθερίου.
Πρωταγωνιστούν: Θανάση Βέγγος, Λάμπρος Κωνσταντάρας, Γιάννη Γκιωνάκης, Μίρκα Καλαντζοπούλου, Γιώργος Πάντζας, Αλέκα Στρατηγού, Γιώργος Μπέλος, Μαρίνα Πεφάνη
Παραγωγή: Φάρος Φιλμ.

Μεγάλοι Πρωταγωνιστές: το "Χαρά" και το "Αίγινα".
Υπάρχουν πολλά πλάνα από την ταινία με τα πλοία αυτά.
Κάποια είναι εξωτερικά, κάποια εσωτερικά.
Και κάποιο από τα πλάνα θυμίζει το πλάνο που είχε ανεβάσει ο φίλος Ellinis από μια άγνωστη ταινία.

Μέχρι να μας μάθει ο μεγάλος paroskayak να ανεβάζουμε βίντεο, ας δούμε κάποιες εικόνες από την ταινία.
Εκτός εάν ο χρυσοθήρας paroskayak έχει ήδη ανακαλύψει την ταινία και την έχει ήδη ανεβάσει.

Πλάνα αφιερωμένα εξαιρετικά στον rjjjh2004, τον Karystos, τον paroskayak, τον Nicholas Peppas, τον Ellinis, τον Έσπερο, τον Α. Μώλο, τον Appia 1978, τον aegina, τον Καπεταν Αντρέα, τον TSS QUEEN ANNA MARIA, τον polyka, τον BEN BRUCE, τον Rocinante, τον Eng, τον Leonardos B, τον despo, τον xara και τον Leo.

Το "Χαρά" εν πλω ....

31371

Η πλώρη του "Χαρά" στην Αίγινα

31373

Η πλώρη του "Αίγινα"

31372

Ο μεγάλος "Λαμπρούκος" επί του "Χαρά" (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

31374

Appia_1978
06-03-2009, 15:16
Ωραίο εύρημα φίλε Roi!

Αυτοί ήταν ηθοποιοί (και βεβαίως πλοία) :D, όχι σαν τους σημερινούς ...

Nicholas Peppas
06-03-2009, 15:50
Ωραίο εύρημα φίλε Roi!

Αυτοί ήταν ηθοποιοί (και βεβαίως πλοία) , όχι σαν τους σημερινούς ...
File Appia. Wouldn't it be nice for us to start a Forum for Greek cinema and maritime matters? So, for me Lambros Konstantaras was always a very dependable actors but almost always over the top. Whether theater or cinema, he could not control himself... Of course, he could carry a movie alone and the public loved him. But in the long run he is mostly remembered after his characters, i.e., the philanderer Greek man of the 1950s, 60s and early 70s... I agree with you. Still better than many others. The pretty Mirka Kalantzopoulou shown above was one of my favorites. She looked like Xenia Kalogeropoulou but had a career exclusively in the movies, while Xenia was a great Thespian in theater** Mirka and her brother Yannakis Kalantzopoulos were loved by the Greek public in the 1950s. They were playing abandoned children in the hands of bad people. Mirka went on to have an excellent career. Yannakis K was the child actor of Greece. His performances were impeccable...
________________
** A great role of Xenia Kalogeropoulou in theater was the exceptional Ta dendra pe0ainoun or0ia of Alejandro Cassona. Vassilis Diamantopoulos, Maria Alkaiou, Xania Kalogeropoulou and Dimitris Konstantopoulos were exceptional. Of course the mesmerizing role was that of Petros Fyssoun as teh prodigal son... The whole Athens was talking about this theatrical play and it went on to play (in 1959 and 60?) for two seasons, always sold out.

Haddock
06-03-2009, 22:00
Με πρόλαβες Roi με την ανακάλυψη σου! Ας απολαύσουμε (http://www.youtube.com/watch?v=dC3DLYZCdAk) μερικά μονταρισμένα πλάνα από το φιλμ. Σε κάποιο σημείο, νομίζω ότι ακούγεται η μπουρού του ΧΑΡΑ. Όλοι είμαστε χρυσοθήρες και συμβάλλουμε στο έργο της ανασκαφής ;-) Τα νησιά του Αργοσαρωνικού ήταν πράγματι μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ελληνικού κινηματογράφου τη χρυσή δεκαετία του 1960.

Επίσης, όσοι αγάπησαν το Αιγινάκι, αξίζει να βρουν το φιλμ «Ούτε Μιλάει, Ούτε Λαλάει» του 1966, με τον καταπληκτικό Φραγκίσκο Μανέλλη, αφού μεγάλο μέρος των γυρισμάτων της ταινίας έγιναν στα σαλόνια και στα καταστρώματα του ΑΙΓΙΝΑ. Άφθονο γέλιο και ατάκες από τον μακαρίτη Μανέλλη.

Leonardos.B
07-03-2009, 22:00
Κύριοι,οσοι ασχοληθήκατε με το Χαρά και το Αύρα,σας ευχαριστώ πολύ.Με συγκινήσατε και με φέρατε ,αρκετά πίσω χρονικά.
Ήμουν 7 χρονών,οταν ο πατέρας μου,με πήρε απο το χέρι και με κατέβασε στο λιμάνι του Πειραιά,να υποδεχθούμε το "Χαρά" (ιδιοκτησία του φίλου και συγγενούς μας,Νίκου Μεταξά.Πόση εντύπωση μου είχε κάνει η ξύλινη λουστραρισμένη γέφυρά του,και πόσο "κέφι" έκανα να ταξιδεύω με αυτό,ειδικά οταν κατέβαινα στο μηχανοστάσιο,χαζεύοντας την ατμομηχανή.
Τώρα για το "ΑΥΡΑ".Αγοράσθηκε μεταχειρισμένο,και εκανε,οχι μετασκευή,αλλά στην ουσία,νέα κατασκευή.Το θυμάμαι στο Πέραμα,και είχε μείνει,μόνο απο την ισαλο και κάτω.Ολα τα έξαλά του,εγιναν νέες κατασκευές.Στην ουσία,αυτό ήταν και μία απο τις αιτίες που γονάτισαν οικονομικά τον Νίκο Μεταξά.Οταν το "ΑΥΡΑ",μπήκε στην γραμμή,αντιμετώπισε εντονο ανταγωνισμό,απο νέες κατασκευές,ΜΑΡΙΩ-ΣΑΡΩΝΙΣ-ΚΑΜΕΛΙΑ,κ.λ.π..
Ο έντονος ανταγωνισμός,και η λογική διάθεση του κόσμου να χρησιμοποιεί νέα μοντέρνα καράβια,εφεραν το τέλος.
Μακάρι να βρισκόταν κάποιος (π.χ.Λάτσης)και να υπήρχε το ΧΑΡΑ ακόμη.Πιστεύω πως πάρα πολοί θα το προτιμούσαν.
Και πάλι σας ευχαριστώ.Συνεχείστε το εργο το καλό.

TSS QUEEN ANNA MARIA
09-03-2009, 09:46
Φιλε Leonardo B. θα μου επιτρέψεις να πρατηρήσω ότι το ΑΥΡΑ είναι πολύ μεταγενέστερο των ΣΑΡΩΝΙΣ, ΜΑΡΙΩ, ΚΑΜΕΛΙΑ που αναφέρεις. Δρομολογήθηκε στην γραμμή στά τέλη της δεκαετίας 60 (69 ή 70 αν θυμάμαι καλά), πάντως πολύ αργότερα από τα 3 αυτά.

Leonardos.B
09-03-2009, 20:35
Φιλε Leonardo B. θα μου επιτρέψεις να πρατηρήσω ότι το ΑΥΡΑ είναι πολύ μεταγενέστερο των ΣΑΡΩΝΙΣ, ΜΑΡΙΩ, ΚΑΜΕΛΙΑ που αναφέρεις. Δρομολογήθηκε στην γραμμή στά τέλη της δεκαετίας 60 (69 ή 70 αν θυμάμαι καλά), πάντως πολύ αργότερα από τα 3 αυτά.
Αγαπητέ "TSS QUEEN ANNA MARIA".
Δέν αμφισβητώ την παρατήρησή σου,και είναι ευσπρόδεκτη.
Αυτό που είπα , είναι οτι δεν μπόρεσε ν αντέξει συναγωνισμό με νέα καράβια (ας συγκρίνουμε τις ηλικίες του ΑΥΡΑ,με τα αλλα)την ίδια στιγμή που αφ ενός με το ΧΑΡΑ ταξίδευαν μόνο οι ρομαντικού και λάτρεις του ατμού-που σημαίνει μείωση εσόδων,λόγω μικρού αριθμού επιβατών-,και εφ ετέρου το κόστος μετασκευής του ΑΥΡΑ είχε φθάσει σε δυσθεώρατα ύψη.

Θά πρέπει να σας πώ,οτι η πλειονότητα των πληροφοριών εκείνης της εποχής ,προέρχονται απο τον πατέρα μου,γιατί εγώ,απο το 1966 εως το 1970,είμουν σε σχολή του Π.Ν.(βγαίναμε εξόδου κάθε δεύτερο Σαββατοκύριακο).

Ellinis
20-03-2009, 22:25
Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία απο τα περιοδικά του ΟΛΠ, που πρέπει να είναι τραβηγμένη κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 60.

Φαίνονται τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ του Τρίπου με το μπλέ αστεράκι στα κίτρινα φουγάρα τους.
Το "μεγάλο" αριστερά είναι το ΥΔΡΑ αλλά χωρίς φουγάρο αυτή τη φορά.
Αυτό ανάμεσα στα ΠΙΝΔΟΣ και ΥΔΡΑ ποιό να ήταν άραγε;

Στα αριστερά φαίνεται και το άγνωστο σκαρί που μας έλεγε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=141666&postcount=21)ο Tss Queen Anna Maria πως ήταν πράσινο και επιβεβαιώνεται.
33319

Και μια κοντινή του άγνωστου πράσινου
33320

Haddock
20-03-2009, 22:44
Νοσταλγικά τα χρώματα της φωτογραφίας! Ellinis, είναι αυτό που είχες αναφέρει εδώ; (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=142679&postcount=33) Ίσως μπορέσω να απομονώσω το καρέ σε καλύτερη ανάλυση.

Ellinis
20-03-2009, 22:56
Aυτό είναι φίλε Νίκο. Την όμορφη εικόνα συμπληρώνουν και τα 2 ρυμουλκά που ανέβασα σε μεγαλύτερη ανάλυση εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=184057&postcount=85).

aegina
20-03-2009, 23:18
Kalispera Ellinis pragmati to ploio auto prwti fora to vlepw i foto 8a prepei na einai arxes tou `60 ( mexri & `64 to PINDOS ITAN STI GRAMMI )pantos aristera tou YDRAeinai to ERIETTA ,opoios xerei kati as mas dwsei ta fwta tou.

Nicholas Peppas
21-03-2009, 01:29
I will try to help you with the identity of the ship above (the blue/green one) although you gentlemen are better experts in Argosaronikos.

Ellinis, you say the picture is from "the mid 1960s". So, from a very accurate source, here are the Argosaronikos ships in the summer 1963 (Name, year of building, tonnage, service speed)

Aegina (1951, 265, 15.7)
Afaia (1960, 126, 11,7)
Aghios Nektarios/ Spyros (1952, 109, 16)
Erietta (1951, 98, 13)
Express (1961, 131, 32)
Hara (1933, 232, 12,6)
Kamelia (1962, 489, 17)
Mahi (1939, 247, 17,6)
Mario (1959, 352, 14,5)
Neraida (1939, 462, 16)
Pindos (1907, 487, 13,9)
Saronis (1959, 487, 15,2)
Ydra (1942, 551, 19,5)

I hope this helps! http://www.nautilia.gr/forum/images/icons/icon7.gif

Nicholas Peppas
12-04-2009, 15:17
Here is Hydra from 1963 as shown in the Papyros Larousse Encyclopedia. Hydra (built 1942, 551 tons, 19,5 knots)

Here is the photo

35444

Roi Baudoin
24-04-2009, 13:23
Πάμε να δούμε την παραπάνω φωτογραφία που ανέβασε ο καλό φίλος Nicholas Peppas σε λίγο καλύτερη ανάλυση.

Από την Γενική Παγκόσμιο Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος-Λαρούς
36590

στο λήμα "Ακτοπλοΐα" βλέπουμε το "Υδρα" του Τυπάλδου και τα πλοία που ταξίδευαν στον Αργοσαρωνικό το 1963.

36589

Η πρώτη στήλη δείχνει τους κόρους ολικής χωρητικότητας, η δέυτερη το έτος ναυπήγησης, και η τελευταία την ταχύτητα του πλοίου σε ναυτικά μίλια.

36588

poseidon_express
02-05-2009, 21:05
Γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα στοιχεία για το ΜΑΧΗ πλοιοκτησίας Τρίπου? Πότε ξεκίνησε και πότε σταμάτησε η δραστηριοποίηση του στον Αργοσαρωνικό? Τι απέγινε μετά την απόσυρσή του? Σε τρεις παλιές κάρτες της Αίγινας (που θα ανέβουν σύντομα και στη γκάλερι) εμφανίζεται να δένει πάντα στο μέσα λιμάνι, σχεδόν μπροστά στο Αιάκειο, δίπλα σ έναν μικρό προβλήτα.

Nicholas Peppas
03-05-2009, 00:45
Γνωρίζει κάποιος φίλος περισσότερα στοιχεία για το ΜΑΧΗ πλοιοκτησίας Τρίπου? Πότε ξεκίνησε και πότε σταμάτησε η δραστηριοποίηση του στον Αργοσαρωνικό? Τι απέγινε μετά την απόσυρσή του? Σε τρεις παλιές κάρτες της Αίγινας (που θα ανέβουν σύντομα και στη γκάλερι) εμφανίζεται να δένει πάντα στο μέσα λιμάνι, σχεδόν μπροστά στο Αιάκειο, δίπλα σ έναν μικρό προβλήτα.
I believe ΜΑΧΗ was a ship of Metaxas. Correction: Following the discussion below, this is corrected to Tripos! . She was built in 1939 as a war vessel. in the early 1960s she is listed as having 247 tons and an exceptional speed of 17.9 knots. But for whatever reason many of us did not like her preferring to travel with Neraida, Kamelia, Aegina, Aghios Nektarios, Erietta, Pindos, even Hara!

On July 18, 1959 she was off ship cooperation
37556

Here are her routes also on August 11, 1962
37552

Leonardos.B
03-05-2009, 21:00
Αγαπητέ Νίκο. Ο Νίκος Μεταξάς,είχε στην ιδιοκτησία του,δύο πλοία,Τό "ΧΑΡΑ".αρχικά και τό "ΑΥΡΑ" μετέπειτα.Και μετά ΤΕΛΟΣ.
Γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα,γιατι ο Νίκος Μεταξάς,ήταν συγγενής και οικογενειακός φίλος.

Nicholas Peppas
03-05-2009, 22:23
Eyxaristw. Tote poios htan o idiokthts ths MAXHS?

aegina
03-05-2009, 22:38
O Tripos idioktitis tou PINDOS!8a i8ela edw na pw oti ta dio ploiatou Tripou ( PINDOS & MAXH ) efigan tin idia epoxi ( gyrw sto `64 ) kai antikatasta8ikan apo to YDRA tou TYPALDOY pou me ti seira tou efige gyrw sto `66 i `67.Kapou tote mpike sti grammi to AVRA tou METAXA,kai isws to SOLONAKI.An kanw la8ws tis imerominies parakalw dior8osteme.;)

Nicholas Peppas
03-05-2009, 22:43
My mistake stems from the fact that in the same thread, another correspondent insisted she was Mataxas's ship. i will correct the original now.

Leonardos.B
04-05-2009, 11:39
Εχω την εντύπωση πάντως,οτι η πρώτη παντόφλα που έκανε δρομολόγιο στην Αίγινα,(πρέπει να ήταν στις αρχές του 60,γιατι εγώ πιτσιρίκι λίγο πάνω απο τα 10),ήταν ο "θαλάσσιος Λέων"μετασκευασμένο Εγγλέζικο αποβατικό. Το αχνοθυμάμαι γιατί μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση,συγκρινόμενο με τα "ΠΙΝΔΟΣ"-ΚΑΛΑΜΑΡΑ.,
Παλαιοί Αιγηνήτες θυμάσθαι κάτι??
(Εγώ πρόδωσα την ηληκία μου,εσείς μπορείτε να πείτε οτι ακούσατε απο τούς παπούδες σας :D)

aegina
04-05-2009, 20:38
Lipamai eimai pio neos:mrgreen:, pantos oi dikoi mou 8ymountai mia pantofla me to onoma AGIOS NEKTARIOS,twra se kati fotagrafies fainetai mia mikri pantofla isws na einai auti...:confused:

Nicholas Peppas
15-05-2009, 04:25
One of my favorite little ships of Argosaronikos, Latsis' Aghios Nektarios. A very symmetric body.... I still hear the engine starting.. You thought you were in a Pullman bus, although Erietta had even more of a Pullman sound... Brr, brr, brrr brrrr brrrrrrr.

Built 1952. 109 tons. 16 knots!
39282

Now the ad says the specific route was "subsidized by EOT". Does anyone recall why the National Tourist Organization was doing this? I vaguely remember a relation with the CHAT Tours and the "Hermes en Grèce" of Koulouvatos (http://www.chatours.gr/Otherservices.asp).

39281

And of course, Aghios Nektarios started as Spyros in the early 1950s. Here is an ad from August 29, 1953, where she is going just to Aghia Marina, and she is called a Pullman by her owners!

Built 1952. 109 tons. 16 knots!
39283

Nicholas Peppas
26-05-2009, 21:00
Argosaronikos schedules of November 23, 1963

4087640877

Nicholas Peppas
31-08-2009, 06:56
One of my favorite little ships of Argosaronikos, Latsis' Aghios Nektarios. A very symmetric body.... I still hear the engine starting.. You thought you were in a Pullman bus, although Erietta had even more of a Pullman sound... Brr, brr, brrr brrrr brrrrrrr.

Built 1952. 109 tons. 16 knots!

And of course, Aghios Nektarios started as Spyros in the early 1950s.


Ο Σπυρος (Αγιος Νεκταριος) κανει μικρο ταξιδακι στην Φανερωμενη της Σαλαμινας..... Μαζι του και η Αννα Μαρια.

23 Αυγουστου 1952!

Μα πια ειναι αυτη η Αννα Μαρια; Φυσικα οχι αυτη εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=223750&postcount=7 που ηταν λιγο μεταγενεστερη....

54483

Και στις 20 Σεπτεμβριου του ιδιου ετους, μαζι με την Εριεττα ανταλασσονται δρομολογια στον Σαρωνικο!

54484

τοξοτης
31-08-2009, 07:23
Ο Σπυρος (Αγιος Νεκταριος) κανει μικρο ταξιδακι στην Φανερωμενη της Σαλαμινας..... Μαζι του και η Αννα Μαρια.

23 Αυγουστου 1952!

Μα πια ειναι αυτη η Αννα Μαρια; Φυσικα οχι αυτη εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=223750&postcount=7 που ηταν λιγο μεταγενεστερη....

54483

Και στις 20 Σεπτεμβριου του ιδιου ετους, μαζι με την Εριεττα ανταλασσεται δρομολογια στον Σαρωνικο!

54484

Ε λοιπόν δε θυμόμουν , για το ένα τουλάχιστον δρομολόγιο γιατί για το άλλο ήμουν αγέννητος , ότι το ΝΕΡΑΪΔΑ πήγαινε και Λεωνίδιο.
(Απ ότι πρόσεξα στο τωρινό δημοσίευμα πήγαινε το Σάββατο 9/1952 ενώ σ' αυτό της 26/5 την Κυριακή 11/1963)

Nicholas Peppas
31-08-2009, 07:48
Ε λοιπόν δε θυμόμουν , για το ένα τουλάχιστον δρομολόγιο γιατί για το άλλο ήμουν αγέννητος , ότι το ΝΕΡΑΪΔΑ πήγαινε και Λεωνίδιο.
(Απ ότι πρόσεξα στο τωρινό δημοσίευμα πήγαινε το Σάββατο 9/1952 ενώ σ' αυτό της 26/5 την Κυριακή 11/1963)

Οχι μονον Λεωνιδιο, φιλτατε Αντωνη, αλλα ακομη και Κυπαρισσι, Γερακα και Μονεμβασια!!!! 23 Αυγουστου 1952!

54487

Leonardos.B
13-09-2009, 13:41
1947 Λιμάνι Αίγινας (στον μώλο μπροστά απο του Σακιώτη,αν θυμόσαστε παλαιοί Αιγινήτες)
Απο τα δημοφιλέστερα εκείνης της εποχής πετρελαιοκίνητα.
Προετοιμασία για απόπλου,με την αδελφή μου μωρό ακόμα στην πλώρη.

Αφιερωμένη εξαιρετικά στους εξαιρετικούς,Roi Baudoin,Nicholas Peppas,Ellinis,Aegina, μ εκτίμηση για το εργο σας.

56487

Nicholas Peppas
13-09-2009, 15:43
1947 Λιμάνι Αίγινας (στον μώλο μπροστά απο του Σακιώτη,αν θυμόσαστε παλαιοί Αιγινήτες)
Απο τα δημοφιλέστερα εκείνης της εποχής πετρελαιοκίνητα.
Προετοιμασία για απόπλου,με την αδελφή μου μωρό ακόμα στην πλώρη.

Αφιερωμένη εξαιρετικά στους εξαιρετικούς,Roi Baudoin,Nicholas Peppas,Ellinis,Aegina, μ εκτίμηση για το εργο σας.

Ταξιδευουμε μαζι σου στην ωραια Αιγινα του 1950
56504


12 Οκτωβριου 1950 -- 8 Αυγουστου 1952 -- 20 Σεπτεμβριου 1952
565055650656507


15 Αυγουστου 1953
56508

Roi Baudoin
13-09-2009, 21:15
Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους καλούς φίλους Leonardo B και Nicholas Peppas για τα σημερινά τους πλούσια δώρα.

Η φωτογραφία του "Βρυσιής" είναι μοναδική.
Συγκινητική και νοσταλγική.
Αυτά τα πλοία, φίλε Λεονάρδο, εγώ δεν τα έζησα.
Απλά κλείνω τα μάτια και προσπαθώ να τα φανταστώ.
Μέσα από διήγήσει, φωτογραφίες, παλιές ελληνικές ταινίες προσπαθούμε να ζωντανέψουμε λίγο εκείνη την εποχή.
Χωρίς τη βοήθειά όσων τα έζησαν, αυτή η προσπάθεια είναι αδύνατη.
Ακόμα και σαν μωρό να ταξίδεψε κάποιος με ένα πλοίο, η αίσθηση που του μένει είναι παντοτινή.
"Βρυσιής", "Πίνδος", "Χαρά", "Αίγινα", "Μάχη".

Όταν ήμουν δύο μηνών ταξίδεψα για τη Σίφνο με το "Μυρτιδιώτισσα" του Μπιλίνη.
Ώρες-ώρες έχω την αίθηση ότι ξαναγυρίζω σε εκείνη την καμπίνα ....

Επιβιβαζόμαστε στο "Βρυσιής" για τον Πειραιά.

Nicholas Peppas
14-09-2009, 02:27
Π/Κ ΒΡΥΣΙΗΣ
1947 Λιμάνι Αίγινας (στον μώλο μπροστά απο του Σακιώτη,αν θυμόσαστε παλαιοί Αιγινήτες)
Απο τα δημοφιλέστερα εκείνης της εποχής πετρελαιοκίνητα.
Προετοιμασία για απόπλου,με την αδελφή μου μωρό ακόμα στην πλώρη.

Αφιερωμένη εξαιρετικά στους εξαιρετικούς,Roi Baudoin,Nicholas Peppas, Ellinis, Aegina, μ εκτίμηση για το εργο σας.

56487

Το θρυλικο Βρισηις

Η απιθανη φωτογραφια του Βρισηις του Leonardos B μου εκανε καταπληξη και με εβαλε σε μεγαλες σκεψεις...

Βρισηις .... η φιλη του Αχιλλεως που προκαλεσε την οργη του οπως μας λεει και η αρχη της Ιλιαδος... « Μήνιν άειδε, θεά, Πηληϊάδεω Αχιλλήος »

Βρισηις ... μια μεγαλη οπερα του Emmanuel Chabrier που, εκτος απο το Ελληνικο της θεμα, εχει σχεση με την Ελλαδα για αλλο λογο, μια και στην πρεμιερα της στο Παρισι στις 13 Ιανουαριου 1897, ενας απο τους πρωταγωνιστες στον ρολο του Στρατοκλεους ηταν ο διασημος Ελληνας βαθυφωνος Κωστης Νικολαου (1870−1940), αργοτερα πρωταγωνιστης της Οπερας του Σικαγου και της Μανχατταν Οπερας της Νεας Yορκης!

Βρισηις, αυτο το απιθανο μικρο πλοιο που προσπαθω να βρω 30 χρονια τωρα... Ενα πλοιο η πλοαριο, η μονη αναφορα του οποιο ειναι στο βιβλιο του Α. Τζαμτζη Η Ελληνικη Επιβατηγος Ναυτιλια: Χρονικο 1921−2001, Μιλητος, Αθηναι, 2002.

Στην σελιδα 73, διαβαζουμε:


Το πρωτοκολλο υπογραφεται:....... για το α/π Βρησηις απο τον Ι. Μπουτουλα...

(Μιλαει για το πρωτοκολλο τιμης της 9ης Μαιου 1934)


Τωρα, το Lloyd Register δεν γραφει τιποτε γι' αυτο (με οποιαδηποτε ορθογραφια) και φυσικα το Miramar δεν γνωριζει τιποτε.

Να ειναι το π/κ Βρισηις; Να ειναι το ιδιο με το α/π Βρισηις; Η φωτογραφια παρα πανω ειναι του 1947, οχι πολυ μακρια απο το 1934...

Αλλα ερχεται ενα αρθρο να μας φωτισει τουλαχιστον για την φημη αυτου του καικιου η πλοιου που το λεγανε Βρισηις
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathglobal_1_22/02/2004_1282481



Στην Αίγινα

Μεταξύ των πολλών νησιών που είχε περιηγηθεί ήταν και η Αίγινα. Το 1938 αποφασίζει με τις οικονομίες που είχε συγκεντρώσει να αγοράζει ένα μικρό αγρό στην θέση Πλακάκια, έχοντας θέα τον Σαρωνικό, το Αγκίστρι και την Πελοπόνησο, στον οποίο πρόλαβε να κτίσει ένα εξοχικό πριν από τον πόλεμο. Στον αγρό αυτό αγόρασε και προσήρτησε γειτονικούς αγρούς και εγκατέστησε αμπέλια και φιστικόδενδρα. Eτσι, σε μια εποχή που η αγοραστική αξία του χρήματος άλλαζε, πολλές φορές και με την ώρα, από τη μια εξασφαλίστηκαν οι οικονομίες του από την άλλη απέκτησε μία συνεχή απασχόληση που τον απορρόφησε πλήρως και τον εξανάγκασε να εγκαταλείψει ή περιορίσει στο ελάχιστο τις εκδρομικές του δραστηριότητες. Το καλοκαίρι παραθέριζε στην Αίγινα όσο μεγαλύτερο διάστημα του επέτρεπαν οι επαγγελματικές του και μη υποχρεώσεις. Mε τη φιλοξενία που τον διέκρινε είχε κοντά του πάντα φίλους και συγγενείς. Χαρακτηριστικός ήταν ο ιστός της σημαίας στον οποίο ύψωνε την σημαία μας, καθώς και τη σημαία της χώρας των αλλοδαπών φιλοξενουμένων του. Φρόντιζε τα αμπέλια και τα δένδρα και με μεγάλη συγκίνηση και αναστάτωση γινόταν ο τρύγος και η συγκομιδή των φιστικιών, καρπού που διακρίνεται για την ευαισθησία του, και σπανίως η συγκομιδή του εκπληρώνει τις αρχικές προβλέψεις. Τον χειμώνα έκανε τακτικές ημερήσιες επισκέψεις έδινε οδηγίες για τις εργασίες που προγραμματίζονταν. Τον γνώριζαν οι αμαξάδες, οι ψαράδες, οι έμποροι, οι γείτονες και πολλοί άλλοι. Tο καλοκαίρι τον ξεχώριζες από πολύ μακριά από την κάσκα που φορούσε.

Πρώτη φορά τον επισκέφθηκα στην Αίγινα το 1945, αμέσως μετά την κατοχή που ο μόνος τρόπος μετάβασης ήταν το καΐκι, ένα από αυτά το Βρισηίς, που ακόμη θυμάμε την επί δυόμισι ώρες ναυτία του ταξιδιού εκείνου. Εκτοτε του έκανα πάρα πολλές επισκέψεις χρησιμοποιώντας τα πλοία της γραμμής, στην αρχή με τον γνωστό Καλαμάρα και μετέπειτα με τα πιο γρήγορα και σύγχρονα πλοία ή και ιπτάμενα δελφίνια.


Αυτα λοιπον... Δεν εδωσα καμμια απαντηση... Απλως συνεχιζω και διερωτωμαι.... Σ' ευχαριστω Leonardos Β για τις μνημες

Μηπως ξερει κανεις τιποτε αλλο, ιδιως οι Αιγινητες?

gtogias
14-09-2009, 13:28
Μετά τη φωτογραφική κάλυψη των εγκαινίων (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=167049&postcount=40) να δούμε και τι έγραψε ο τύπος της εποχής. Δημοσίευμα από την εφημερδίδα Εμπρός της 22ας Ιουλίου 1952:

56633

Nicholas Peppas
14-09-2009, 13:34
Μετά τη φωτογραφική κάλυψη των εγκαινίων (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=167049&postcount=40) να δούμε και τι έγραψε ο τύπος της εποχής. Δημοσίευμα από την εφημερδίδα Εμπρός της 22ας Ιουλίου 1952:

56633

Bravo, priceless!!!!! Thank you. And let's repeat that Spyros is the Aghios Nektarios

gtogias
14-09-2009, 13:55
Το άξιο αναφοράς του δημοσιεύματος από την εφημερίδα Ελευθερία της 26ης Ιουνίου 1952 ήταν το γεγονός ότι τα πλοία του Λάτση έκαναν το ταξίδι με δύσκολες κακοκαιρίες:

56634

Nicholas Peppas
14-09-2009, 14:06
Το άξιο αναφοράς του δημοσιεύματος από την εφημερίδα Ελευθερία της 26ης Ιουνίου 1952 ήταν το γεγονός ότι τα πλοία του Λάτση έκαναν το ταξίδι με δύσκολες κακοκαιρίες:

56634

When I was reading the previous message, I was wondering how Erietta did the trip Sweden-Greece!!! Then came your latest message!! Incredible

gtogias
15-09-2009, 12:32
Σπάνια περίπτωση ομαδικής καταχώρησης για τα πλοία του Αργοσαρωνικού. Από την εφημερίδα Εμπρός της 13ης Αυγούστου 1960:

56708

TSS QUEEN ANNA MARIA
16-09-2009, 13:45
Στο άρθρο έχει γίνει σκάντζα των φωτογραφιών του Μαριώ και του Πίνδος.

Nicholas Peppas
24-09-2009, 07:55
Σπάνια περίπτωση ομαδικής καταχώρησης για τα πλοία του Αργοσαρωνικού. Από την εφημερίδα Εμπρός της 13ης Αυγούστου 1960:

56708

Για να συνοδευσει την ωραια παρουσιαση του Γιωργου, εδω ολα τα δρομολογια Αργοσαρωνικου της 3ης Ιουλιου 1953.

Σημ: Το Σπυρος ειναι το μετεπειτα Αγιος Νεκταριος

57941

Leonardos.B
24-09-2009, 20:46
Ψάχνοντας στα κιτάπια μου,για στοιχεία σχετικά με το ΒΡΥΣΙΗΣ,δυστηχώς απο την μιά πλευρά βρήκα μόνο αυτό το ευθυμογράφημα σε τεύχος της Ναυτικης Ελλάδος του 1947.Το καλό απο την αλλη πλευρά,είναι οτι το ευθυμογράφημα είναι γραμμένο απο τον πατέρα μου.

Roi Baudoin
24-09-2009, 21:34
Και είναι πραγματικά υπέροχο,

Το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο.

Ellinis
24-09-2009, 21:52
Πραγματικά απολαυστικό, άμα μιλάγανε τα καταστρώματα των πλοίων του σαρωνικού θα είχανε πολλά να πούνε...

Nicholas Peppas
21-10-2009, 07:28
Ο Σπυρος (Αγιος Νεκταριος) κανει μικρο ταξιδακι στην Φανερωμενη της Σαλαμινας..... Μαζι του και η Αννα Μαρια.

23 Αυγουστου 1952!

Μα πια ειναι αυτη η Αννα Μαρια;

54483

Και στις 20 Σεπτεμβριου του ιδιου ετους, μαζι με την Εριεττα ανταλασσονται δρομολογια στον Σαρωνικο!

54484

Παλι εμφανιζεται το Αννα Μαρια. Αν ξερει κανεις τιποτε γι αυτο το πλοιο ας μας πει. 8 Ιουλιου 1950
61434

Κι αλλο ενα με το Αννα Μαρια απο την 1 Οκτωβριου 1952
61436

bluefish56
25-10-2009, 09:24
I want to know the builders of A. Nektarios and Erietta.
What the former name and builders of Tripos ferry Maxhi,a former warship, Thanks and best regards from Azores islands

Ellinis
25-10-2009, 21:06
ERIETTA and SPYROS (later renamed AG.NEKTARIOS) were both build in Sweden, yard unknown to me.

MAHI was build in 1939 at Nobiskrug Werft at Rendsburg. Her name previous to MAHI was ROYAL ALBERT. I suppose that this was a name that she took while in English hands (probably as a war reparation).

I hope that this helps...

stiliano
26-10-2009, 12:42
Γειά σας
αγαπώ τα παλιά καράβια του Αργοσαρωνικού, και προσπαθώ να καταγράψω την ιστορία τους.
Φυσικά υπάρχουν φοβερά κενά στην πληροφόρηση. Για παράδειγμα, ο αγαπημένος πολλών από εμάς Πορτοκαλής Ήλιος: Από τη στιγμή που πήγε στην Κρήτη το 1972 μέχρι το 1997 που έγινε Γιωργής, τι μεσολάβησε;
Πότε και για πόσο ξαναγύρισε στον Αργοσαρωνικό; Πότε πήγε Θεσσαλονίκη;
Θα μπορούσε κάποιος φίλος να με πληροφορήσει;
Ευχαριστώ πολύ!!

sylver23
26-10-2009, 14:37
Για τον πορτοκαλή ηλιο ρίξε μία ματία εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24749&highlight=%F0%EF%F1%F4%EF%EA%E1%EB%DE%F2+%DE%EB%E9 %EF%F2).Αν δεν βρεις τις απαντήσεις ρώτησε ξανά και θα σε βοηθήσουν όλοι οι φίλοι των ιστορικών

Roi Baudoin
27-10-2009, 18:00
Πολύ όμορφες οι αναμνήσεις του καλού φίλου τοξότη για τα παλιά πλοία του Αργοσαρωνικού.

Στην ταινία "Η κυρία δήμαρχος" (1960) του Ροβήρου Μανθούλη κυριαρχεί ο αθέμιτος ανταγωνισμός ανάμεσα στην Γεωργία Βασιλειάδου και τον Βασίλη Αυλωνίτη.

Δύο είναι τα πλάνα με το "Αίγινα" του Κονταρίνη.
Αυτό που ανέβασε ο φίλος τοξότης και ένα κοντινό πλάνο με την αποβίβαση των επιβατών.

62306

62307

Leonardos.B
27-10-2009, 20:45
Αγαπητέ Αντώνη,είμαι κατα 90% σίγουρος,οτι η δεύτερη φωτογραφία ΔΕΝ είναι του "ΑΙΓΙΝΑ".Πιθανότατα (λόγω κοψίματος της μάσκας)ανήκει σ ενα εκ των "ΥΔΡΑ"-"ΜΑΧΗ".
Ηταν συνηθισμένο φαινόμενο του κινηματογράφου εκείνης της εποχής,με τέτοια θεματολογία,σε μία σκηνή να συμμετάσχουν περισσότερα του ενός πλοία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

T.S.S. APOLLON
27-10-2009, 21:02
Αγαπητέ Αντώνη,είμαι κατα 90% σίγουρος,οτι η δεύτερη φωτογραφία ΔΕΝ είναι του "ΑΙΓΙΝΑ".Πιθανότατα (λόγω κοψίματος της μάσκας)ανήκει σ ενα εκ των "ΥΔΡΑ"-"ΜΑΧΗ".
Ηταν συνηθισμένο φαινόμενο του κινηματογράφου εκείνης της εποχής,με τέτοια θεματολογία,σε μία σκηνή να συμμετάσχουν περισσότερα του ενός πλοία.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Σωστη η παρατηρηση του φιλου Leonardos.B στην δευτερη εικονα ειναι το ΜΑΧΗ.

Roi Baudoin
27-10-2009, 21:20
Φίλε Leonardo B, φσυσικά και στη δεύτερη φωτογραφία είναι το "Μάχη" του Γιάννη του Τρίπου.

Εδώ, σε ένα πλάνο από την ταινία του Κώστα Στράντζαλη "Θυσιάστηκα για το παιδί μου".
Σενάριο: Γιάννης Ιωαννίδης
Παίζουν: Χριστίνα Σίλβα, Γιώργος Καμαπανέλης ( ο αδελφός του θεατρικού συγγραφέα), Ρ. Χρυσοπούλου, ΑΑ. Αναγνωστοπούλου.

62337

τοξοτης
27-10-2009, 21:40
Σωστη η παρατηρηση του φιλου Leonardos.B στην δευτερη εικονα ειναι το ΜΑΧΗ.


Προφανώς είναι δύο διαφορετικά πλοία. Οι διαφορές είναι εμφανείς.
Δεν γνωρίζω αν το δεύτερο είναι το ΜΑΧΗ ή το ΥΔΡΑ

T.S.S. APOLLON
27-10-2009, 22:26
Προφανώς είναι δύο διαφορετικά πλοία. Οι διαφορές είναι εμφανείς.
Δεν γνωρίζω αν το δεύτερο είναι το ΜΑΧΗ ή το ΥΔΡΑ
Ειναι το ΜΑΧΗ!

BEN BRUCE
27-10-2009, 22:36
Το μαχη ειναι σωστα λεει ο TSS APOLLON.Εαν συγκριθουν το οκια τα παραθυρα και το νευρο της πλωρης ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι το ΜΑΧΗ

τοξοτης
28-10-2009, 00:37
62391

62392

Από την ταινία < ΟΙ ΓΑΜΠΡΟΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ> με τους Βασιλειάδου-Αυλωνίτη-Ρίζο κ.α.

Το EXPRESS το πρώτο υδροπτέρυγο προς και στο λιμάνι της Υδρας.

BEN BRUCE
28-10-2009, 01:06
Ωραια πραγματα σημερα το βραδυ.Το express του λατση ηταν?

Nicholas Peppas
28-10-2009, 01:18
Ωραια πραγματα σημερα το βραδυ.Το express του λατση ηταν?

Ναι, βεβαια... Του Λατση
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=30732&highlight=express

BEN BRUCE
28-10-2009, 01:57
Σωστα ειχαν αναφερθει και τα σχετικα.Θα ψαξω στη ναπολη να δω αν ξερουν κατι για αυτο ,οταν παω με το νεο ετος.

Nicholas Peppas
28-10-2009, 04:15
Σωστα ειχαν αναφερθει και τα σχετικα.Θα ψαξω στη ναπολη να δω αν ξερουν κατι για αυτο ,οταν παω με το νεο ετος.
Don't search in vain. It went for scrap according to this Italian exchange
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=258541&postcount=32

And here was her terrible state of affairs before demolition (in Italian) http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=205557&postcount=14


Πολύ όμορφες οι αναμνήσεις του καλού φίλου τοξότη για τα παλιά πλοία του Αργοσαρωνικού.
Δύο είναι τα πλάνα με το "Αίγινα" του Κονταρίνη. 62306
Για οσους διαβασαν και ειδαν το ωραιο πλανο του Αιγινα οπως το ανεβασε ο Τοξοτης, θα ηθελα να τους δειξω μια αλλη Αιγινα του... 1898 εδω!


62432 62433

TSS QUEEN ANNA MARIA
28-10-2009, 09:50
Να επανορθώσω κάποιες ανακρίβιες ως προς τον Πορτοκαλή Ηλιο σχετικά με τις χρονολογίες. Ο Πορτοκαλής Ηλιος δεν πουλήθηκε το 1972 οπως αναφέρει ο xara και ο Σουηδός αλλά το 1976-77 και έφυγε από τον Σαρωνικό. Το 1975 ταξίδεψα εγώ από Υδρα-Πειραιά (υπάρχουν και φωτογραφίες μου από το καράβι) και στην γραμμή κρατήθηκε ακόμα 2-3 χρόνια. Πουλήθηκε σε κάποιον Μπλαζάκη και έκανε αρχικά την γραμμή Ηρακλείου-Σαντορίνης και αρχές της δεκαετίας 90 έκανε κρουαζιέρα γύρω από το Άγιο Όρος. Βρέθηκε δεμένο και σε κακή κατάσταση στην Θεσσαλονίκη λόγω χρεών του ιδιοκτήτη του και αγοράστηκε από την Υδραϊκή Α.Ν.Ε και μετασκευάστηκε σαν το κρουαζιερόπλοιο ημέρας Γιωργής.

aegina
28-10-2009, 17:59
Exei dikio o ANNA MARIA to PORTOKALIS eixe fygei prin ton erxomo tou MANIA EXPRESS gyrw sto 78 den 8ymamai akrivws.Mia erwtisi:O Kontarinis giati poulise ta karavia tou?Kai kati akoma:Mipws 8ymatai kaneis an to MANIA pigene kai Spetses?

stiliano
28-10-2009, 18:31
Να επανορθώσω κάποιες ανακρίβιες ως προς τον Πορτοκαλή Ηλιο σχετικά με τις χρονολογίες. Ο Πορτοκαλής Ηλιος δεν πουλήθηκε το 1972 οπως αναφέρει ο xara και ο Σουηδός αλλά το 1976-77 και έφυγε από τον Σαρωνικό. Το 1975 ταξίδεψα εγώ από Υδρα-Πειραιά (υπάρχουν και φωτογραφίες μου από το καράβι) και στην γραμμή κρατήθηκε ακόμα 2-3 χρόνια. Πουλήθηκε σε κάποιον Μπλαζάκη και έκανε αρχικά την γραμμή Ηρακλείου-Σαντορίνης και αρχές της δεκαετίας 90 έκανε κρουαζιέρα γύρω από το Άγιο Όρος. Βρέθηκε δεμένο και σε κακή κατάσταση στην Θεσσαλονίκη λόγω χρεών του ιδιοκτήτη του και αγοράστηκε από την Υδραϊκή Α.Ν.Ε και μετασκευάστηκε σαν το κρουαζιερόπλοιο ημέρας Γιωργής.


Θα συμφωνήσω κι εγώ. Αν αγοράστηκε το 1967 από τον Λάτση και πουλήθηκε το 1972, σημαίνει πως έμεινε στον Αργοσαρωνικό μόνο 5 χρόνια!

TSS QUEEN ANNA MARIA
29-10-2009, 09:17
Ναι Aegina το Mania Express πήγαινε και Σπέτσες μετά την Υδρα.

BEN BRUCE
29-10-2009, 09:34
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Αν αγοράστηκε το 1967 από τον Λάτση και πουλήθηκε το 1972, σημαίνει πως έμεινε στον Αργοσαρωνικό μόνο 5 χρόνια!

To 1976 τον σεπτεμβριο ειχα παει στην Υδρα με το πορτοκαλης ηλιος παντως

T.S.S. APOLLON
29-10-2009, 10:32
To 1976 τον σεπτεμβριο ειχα παει στην Υδρα με το πορτοκαλης ηλιος παντως
Και εγω το θυμαμαι το 1976 που εκανε Αργοσαρωνικο με τα γνωστα πορτοκαλι χρωματα του.

aegina
29-10-2009, 21:46
8ymasai ANNA MARIA ti dromologia ekane to MANIA exw tin entiposi oti ekane dyo tin imera ,pantos AIGINA den pigaine kamia fora to xeimwna,den taxideupsa pote me auto.Merikes fotografies sto Souido exw vrei ,alla pragmati spania vlepoume fotografies tou.To allo tis etairias to DELFINI me auto eixa kanei polla taxeidia gia AIGINA fysika alla kai pros PORO.

TSS QUEEN ANNA MARIA
30-10-2009, 10:02
Φίλε Aegina θυμάμαι συγκεκριμένα το 1977 και 78 έκανε δύο δρομολόγια την ημέρα κατευθείαν Πόρο και μετά Υδρα, Σπέτσες ίσως και Ερμιόνη. Μερικά δρομολόγια ήταν χωρίς Πόρο με Υδρα πρώτο λιμάνι με 1:45 ώρες από Πειραιά. Το μικρότερο DELFINI EXPRESS έκανε Αίγινα-Μέθανα-Πόρο και επιστροφή στον Πειραιά, ποτέ δεν πήγε Υδρα-Σπέτσες.

aegina
30-10-2009, 18:45
Euxaristw ANNA MARIA.:D

Nicholas Peppas
31-10-2009, 07:17
Τα παλια πλοια του Αργοσαρωνικου...

Ειναι τα πλοια της νιοτης μας, πιθανως τα πρωτα πλοια με τα οποια ταξιδεψαμε (αν ειμαστε Αθηναιοι η Πειραιωτες), τα πλοια που μας αρεσει να ξαναθυμομαστε... Κια πιανουμε συζητησεις για τις πλωρες τους και τις πρυμνες τους, για το ποτε ηλθαν, ποτε εφυγαν, και φυσικα που πηγαιναν!!!

Να λοιπον μια εκτενης λιστα δρομολογιων απο τις 24 Ιουνιου 1954 που θα μας δωσει μια σχετικα καλη ιδεα για εκεινο τον καιρο


62924
62925

stiliano
31-10-2009, 10:23
Τα παλια πλοια του Αργοσαρωνικου...

Ειναι τα πλοια της νιοτης μας, πιθανως τα πρωτα πλοια με τα οποια ταξιδεψαμε (αν ειμαστε Αθηναιοι η Πειραιωτες), τα πλοια που μας αρεσει να ξαναθυμομαστε... Κια πιανουμε συζητησεις για τις πλωρες τους και τις πρυμνες τους, για το ποτε ηλθαν, ποτε εφυγαν, και φυσικα που πηγαιναν!!!

Να λοιπον μια εκτενης λιστα δρομολογιων απο τις 24 Ιουνιου 1954 που θα μας δωσει μια σχετικα καλη ιδεα για εκεινο τον καιρο


62924
62925

Γειά σου ρε Νικόλα!!!!

aegina
03-11-2009, 15:32
Xerei kaneis poios itan idioktitis tou MARIA?

TSS QUEEN ANNA MARIA
04-11-2009, 09:40
Εγώ θυμάμαι το ΙΛ (Ιωσήφ Λεφάκης) ως ΕΥΤΥΧΙΑ. Αν δεν κάνω λάθος η αρχική πλοιοκτησία ηταν άλλη.

BEN BRUCE
04-11-2009, 13:26
Σιγουρα ηταν αλλη, αλλα ποιος ηταν ο πλοικτητης.Ο κυριος Λεφακης το αγορασε αργοτερα.Παντως το 1988, ως ευτυχια , ειχε στο κατω σαλονι ενα καδρο του ΜΑΡΙΑ

TSS QUEEN ANNA MARIA
04-11-2009, 13:45
Υπήρχαν φήμες τότε που πρωτοεμφανίστηκε σαν Μαρία ότι ήταν της Β. Μοσχολιού οι οποίες φαντάζομαι ήταν απλώς φήμες.

BEN BRUCE
04-11-2009, 13:56
Δυσκολο το βλεπω γιατι τοτε η μοσχολιου ηταν στη αρχη της καριερας της.Εκτος αυτου εχω καποια πολυ γνωστη κυρια η οποια ειναι συγγενης,και σιγουρα θα μου το ελεγε.

Ellinis
04-11-2009, 15:41
Eγώ νομίζω πως ήταν του Αρώνη, τουλάχιστον αυτό είχα διαβάσει για ένα από τα δύο αδελφάκια (Κατερίνα-Μαρία) και ίσως να ίσχυε και για τα δύο.

aegina
04-11-2009, 17:45
Sas euxaristw olous,Ari 8ymamai oti to arxiko tou sima itan ena astro...Pantos i periptosi twn KATERINA & MAPIA einai monadiki:Ta monadika ex oloklirou didima ploia pou ftiax8ikan kai sxediastikan stin Ellada;)

BEN BRUCE
04-11-2009, 18:28
Το αστροτο θυμαμαι και εγω.Το μαρια ειχε αστρο και το κατερινα αγκυρα,οποτε δεν ηταν στην ιδια εταιρεια.Αλλα διδυμα made in greece ειναι οι ευκαιριες του ΠΝ που βλεπουμε στον πειραια

T.S.S. APOLLON
04-11-2009, 21:57
To Κατερινα ηταν του Αρωνη.

karystos
05-11-2009, 09:10
Δε λεγόταν Αρώνης αλλά Χαρώνης αυτός που είχε το ΚΑΤΕΡΙΝΑ. Ήξερα τον αδελφό του που είναι γιατρός.

T.S.S. APOLLON
05-11-2009, 10:32
Φιλε karystos Οταν το ειδα σε ναυτιλιακη εφημεριδα τον ανεφερε σαν Χ.Αρωνης, αφου γνωριζεις τον αδελφο του τοτε θα ειχαν γραψει λαθος το ονομα του.

aegina
05-11-2009, 10:58
An katalava kala ta duo auta ploia eixan ftiaxtei gia diaforetikous idioktites,paraxeno.Sta ploia tou Sarwnikou apo 65-84 ypirxan polloi idioktites ( anaferw to 84 giati tote leitourgise teleutaia fora ta MYKHNAI & KAMELIA ).

esperos
05-11-2009, 17:39
Ας μου επιτραπεί, αγαπητοί φίλοι να κάνω και εγώ μια παρέμβαση από όσα κατέχω σχετικά με το θέμα.
Το ΜΑΡΙΑ μετέπειτα ΕΥΤΥΧΙΑ λοιπόν ναυπηγήθηκε για την ''Μαυροειδής & Σια'' γνωστή αργότερα ως ''Γενική Ακτοπλοϊκή και Τουριστική''.
Το ΚΑΤΕΡΙΝΑ ναυπηγήθηκε για τους Π. Χαρώνη - Δ. Δημητρακάκη.

T.S.S. APOLLON
05-11-2009, 17:54
Φιλε Esperos σε Ευχαριστουμε για τις ανεκτιμητες ιστορικες γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας.

τοξοτης
05-11-2009, 21:55
Ας μου επιτραπεί, αγαπητοί φίλοι να κάνω και εγώ μια παρέμβαση από όσα κατέχω σχετικά με το θέμα.
Το ΜΑΡΙΑ μετέπειτα ΕΥΤΥΧΙΑ λοιπόν ναυπηγήθηκε για την ''Μαυροειδής & Σια'' γνωστή αργότερα ως ''Γενική Ακτοπλοϊκή και Τουριστική''.
Το ΚΑΤΕΡΙΝΑ ναυπηγήθηκε για τους Π. Χαρώνη - Δ. Δημητρακάκη.

Η Μαυροειδής & Σια ήταν που είχε μιά εμπλοκή με ένα πλοίο της στο Βόσπορο ??? ή κάνω λάθος

aegina
05-11-2009, 22:40
Espere euxaristoume poly.Edw 8a ei8ela na pw oti teleutaia fora pou eida to KAMELIA sto Sarwniko itan to pasxa tou &acute;84.

Nicholas Peppas
07-11-2009, 07:48
Λοιπον τι μου κανατε κυριε Αντωνη... Ωρα 11 το βραδυ, πηρα μερικα φυστικια Αιγινης που μολις ειχαν φθασει απο την Ελλαδα και ενα κονιακ Βοτρυς του 1965 που ακομη το κρατω σαν τα ματια μου (ναι στο Ωστιν του Τεξας) και ξαναειδα αυτο το εργο του 1959. Και καθως εβλεπα, σας επαιρνα και μερικα πλανα για ολους σας...

63948

63949

63950

Φυσικα το ιστορικο Αιγινα

Nicholas Peppas
07-11-2009, 07:55
Φθανει το Πινδος στην Αιγινα με τον Λαμπρο Κωνστανταρα (μπαμπα) και την Αλικη Βουγιουκλακη (κορη)

63951
Εισοδος στο λιμανι της Αιγινης του 1959


63952
Πινδος


63953
Πινδος

63954
Τι βαπορι, ε;


63955
Αυτος ειναι ο Γιαννης Τριπος

Nicholas Peppas
07-11-2009, 07:59
Ο Ανδρεας Μπαρκουλης αποχαιρετα την γιαγια του (Ελενη Χαλκουση) που παει τον Πειραια με το Αιγινα
63956

63963

Και η Αλικη Βουγιουκλακη τρεχει να βρει τον Μπαρκουλη μπροστα απο το Εριεττα
63957

Ο Ανδρεας Μπαρκουλης και η Αλικη Βουγιουκλακη (το αγαπημενο ζευγαρι του Ελληνικου κινηματογραφου πριν γνωρισει η Αλικη τον Δημητρη Παπαμιχαηλ). Οι νεοι ειναι αδυνατον να καταλαβουν ποσο ειχε μαγνητισει η Αλικη Βουγιουκλακη τον μεσο θεατη του Ελληνικου κινηματογραφου το 1959.
Εδω, μπροστα απο το Εριεττα
63958

Nicholas Peppas
07-11-2009, 08:11
Η Αλικη Βουγιουκλακη και ο Λαμπρος Κωνστανταρας φευγουν με το Αιγινα αλλα ο Ανδρεας Μπαρκουλης τους προλαβαινει με ενα καικι...

63959

63960

63961


Στην τελευταια σκηνη, ο Μπαρκουλης φωναζει προς την γεφυρα "γεια σου κα'πταν Γιωργη"....
63962

63964

τοξοτης
07-11-2009, 09:07
Οι ιστορικοί μας κτύπησαν πάλι με φανταστικές εικόνες.

Roi Baudoin
07-11-2009, 11:19
Φίλε Νικόλα, τώρα μας απογείωσες.

Δεν έχω να προσθέσω παρά μόνο κάποιες γραμμές από το βιβλίο "Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά" του Νίκου Καζαντζάκη.

Μάλιστα και ο ίδιος ο Καζαντζάκης θα πρέπει να είχε ταξιδέψει με το "Πίνδος" αφού είχε σπίτι στην Αίγινα.
Ο μεγάλος Κρητικός είχε πεθάνει στα 1957, ένα χρόνο νωρίτερα από το γύρισμα της τανίας.

"Κάμποση ώρα γύρα από το μαγκάλι οι δυο μας σωπαίναμε. Βεβαιώθηκα πάλι πόσο η ευτυχία είναι πράγμα απλό και λιτοδίαιτο - ένα ποτήρο κρασί, ένα κάστανο, ένα φτωχικό μαγκαλάκι, η βουή της θάλασσας. Τίποτα άλλο.
Χρειάζεται μονάχα, για να νιώσεις πως όλα τούτα είναι ευτυχία, μια καρδιά απλή και λιτοδίαιτη."

Στην περίπτωσή μας ένα μπουκάλι κονιάκ του '65 και λίγα φιστίκια Αιγίνης - άρτι αφιχθέντα από την Ελλάδα.
Και μια εικόνα.
Αυτή του Γιάννη του Τρίπου.

Το ταξίδι μας συνεχίζεται .....

63979

Leonardos.B
07-11-2009, 11:36
Αντώνη,Νίκο σας ευχαριστώ .Αυτά κιαν είναι δώρα!
Αντώνη σ ευχαριστώ και για τις ευχές σου.Ενημερωτικά,εκεί που πάει και δένει το ΠΙΝΔΟΣ (στην μικρή,ακόμα υφιστάμενη προβλήτα),συνήθως τα μονέλικα εκείνης της εποχής,επεφταν με την πλώρη,στην αμμούτσα (αβαθή σε σημείο που η αμμος ηταν ψηλότερα απο την επιφάνεια) που υπήρχε στο σημείο σύνδεσης της προβλήτας με τον δρόμο,ετσι αφενός το σκάφος "φρενάριζε"και αφετέρου κόβοντας ολο αριστερά το πηδάλιο πλησίαζε και κόλλαγε την δεξιά μπάντα στην προβλήτα.Το ιδιο σύστημα ακολουθούσε αργότερα και το "ΧΑΡΑ".

Νίκο,το 1978 στο Σάν Αντόνιο,εκανα το ιδιο,δηλαδή φυστικάκι Αιγινήτικο με κονιακάκι,βιντεοκασσέτα μ Ελληνική ταινία,και προσπάθεια την ιδια στιγμή να μεταφράσω-εξηγήσω-περιγράψω,σε 10 το λιγότερο συναδέλφους απο ολο τον κόσμο,το γιατί αγαπάω δικαιολογημένα αυτόν τον ευλογημένο τόπο.

Σας ευχαριστώ και τους δύο."Keep walking".

Nicholas Peppas
07-11-2009, 18:30
Δυο ενδιαφεροντα αποκομματα απο τις 21 Αυγουστου 1965

Πρωτα τα διαφορα δρομολογια του Αργοσαρωνικου
64049

Και μετα τα καραβακια για την Σουβαλα και την Αγια Μαρινα... Ετσι πηγαιναμε τοτε!!!
64051

Φυσικα την Εριεττα την θυμαμαι καλα
64053

Tην Μαρινα και Ελενα καθολου. Καμμια φωτογραφια των δυο τελευταιων;

aegina
07-11-2009, 22:14
I AIGINA einai mia mageia,to spiti tou Kazatzaki fenetai apo to karavi arkei kaneis na xerei pou einai.To PINDOS itan poly omorfo ploio krima pou den taxideupsa pote mazi tou...

Nicholas Peppas
13-11-2009, 15:27
Να επανορθώσω κάποιες ανακρίβιες ως προς τον Πορτοκαλή Ηλιο σχετικά με τις χρονολογίες. Ο Πορτοκαλής Ηλιος δεν πουλήθηκε το 1972 οπως αναφέρει ο xara και ο Σουηδός αλλά το 1976-77 και έφυγε από τον Σαρωνικό. Το 1975 ταξίδεψα εγώ από Υδρα-Πειραιά (υπάρχουν και φωτογραφίες μου από το καράβι) και στην γραμμή κρατήθηκε ακόμα 2-3 χρόνια.

Για ολους τους φιλους που εχουν συζητησει προσφατα τα ταξιδια του πλοιου Πορτοκαλης Ηλιος, ιδου μια αγγελια απο τις 11 Απριλιου 1967

64795

TSS QUEEN ANNA MARIA
13-11-2009, 17:07
Προσοχή στο σχόλιο "ο Πορτοκαλής Ηλιος εσημείωσεν ανέτως ταχύτηταν 15 μιλίων"!

Nicholas Peppas
13-11-2009, 17:42
Προσοχή στο σχόλιο "ο Πορτοκαλής Ηλιος εσημείωσεν ανέτως ταχύτηταν 15 μιλίων"!


Επι τη ευκαιρια, υποθετω οτι μολις ειχε ξεκινησει τα δρομολογια του στην Ελλαδα

Nicholas Peppas
17-11-2009, 08:48
Μαρθα Χριστινα

Αυτο εδω το εχετε ξαναδει; Εδω στις 16 Ιουλιου 1960

65235

Nicholas Peppas
19-11-2009, 04:18
Το αγαπημενο μου πλοιο Αγιος Νεκταριος το θυμαμαι παντα να κανει την γραμμη Αιγινης, αντε μεχρι τον Πορο. Στις πρωτες του μερες (οταν ηταν το Σπυρος) ο Λατσης το ειχε βαλει στην γραμμη Σουβαλας Αγιας Μαρινας.

Καταλαβαινετε λοιπον την εκπληξη μου οταν ειδα αγγελια της 12ης Αυγουστου 1958 που αναφερει οτι το πλοιο πηγαινε μεχρι το Αστρος!!!

65445

Nicholas Peppas
20-11-2009, 22:49
Επιτρεψτε μου να ανεβασω εδω ενα ιστορικο ντοκουμεντο απο το 1960... Φυσικα ξερουμε ολοι γεωγραφια, και μαλιστα γεωγραφια του Σαρωνικου, αλλα ειναι παντα ευχαριστο (και νοσταλγικο) να δουμε πως ηταν οι τοποι μας πριν απο μια πεντηκονταετια...

Λοιπον, αναμεσα σε ολους μου τις αλλες μανιες, εχω και μια να μαζευω παλιους (και παμπαλαιους) χαρτες. Εδω ειναι ενας τουριστικος χαρτης της Ελλαδος που εξεδοθη απο την εταιρεια BP το 1960! Εσαρωσα για σας το κομματι που παρουσιαζει την περιοχη Αργοσαρωνικου... Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο...

Για εξηγηση, στον χαρτη οι κοκκινοι δρομοι ειναι ασφαλτοστρωμενοι, οι κιτρινοι ειναι σκυροστρωτοι και οι πρασινοι ειναι "διαφοροι οδοι χρησιμοποιουμενοι με ξηρον καιρον" (sic). Οπως θαλεγε και ο Roi Baudoin, "το κυνήγι θησαυρού έχει ξεφύγει πέρα από κάθε πρόβλεψη"

65624

6562265623

Nicholas Peppas
22-11-2009, 19:38
Το θυμαται κανεις αυτο το πορθμειο Βανα; Εδρα του ηταν η Υδρα (22 Ιουλιου 1967)

65830

TSS QUEEN ANNA MARIA
02-12-2009, 10:26
To Βάνα που αναφέρεις Νικόλα δεν έκανε σταδιοδρομία στα μετά Πόρο νησιά του Σαρωνικού, δηλ. Ύδρα Σπέτσες. Η μόνη παντόφλα που άντεξε 1-2 χρόνια στην γραμμή ήταν το Σολωνάκι του κατα Γιάννη Τρύπου.

Nicholas Peppas
25-12-2009, 06:09
Μετάβαση των κατοίκων της Αθήνας στην επαρχία για τον εορτασμό του Πάσχα. 6 με 9/4/1972


Ταινία Επικαίρων

Κάτοικοι των Αθηνών που αναχωρούν με πλοία και με λεωφορεία για την επαρχία, για τις διακοπές του Πάσχα, και η πόλη των Αθηνών έρημη από κόσμο. Πολλά πλοία του Αργοσαρωνικού. Μεταξύ τους το ΑΦΑΙΑ και το ΚΑΜΕΛΙΑ



http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1322&thid=3665

7003170032

nikitas
25-12-2009, 11:07
kalimera kai xronia polla se olous... proi proi mou kanate to pio yperoxo doro i prymi tou kamelia sto peiraia!!!!!

Nicholas Peppas
25-12-2009, 23:44
Τοποθεσίες της Ύδρας όπου εορτάζονται τα «Μιαούλια» εις μνήμην του Ναυάρχου του Ελληνικού Στόλου στην επανάσταση του 1821 Ανδρέα Μιαούλη. Άποψη του λιμανιού του νησιού. Παραλία του νησιού.
22/6/1974

Τι ειναι αυτό το Σαρωνικ Σταρ;

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3397&thid=14590

70188701897019070191

Nicholas Peppas
26-12-2009, 04:55
Έξοδος των Αθηναίων ενόψει του εορτασμού του Πάσχα. 28/4/1976

Βλεπουμε πολλα πλοια του Αργοσαρωνικου συμπεριλαμβανομενων του Καμελια, του Πορτοκαλης Ηλιος και αλλων που δεν τα αναγνωριζω ευκολα. Εχω κρατησει τα λεπτα/δευτερολεπτα του βιντεο για βοηθεια σας

Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1900&thid=4362

7020470205702067020770208

Nicholas Peppas
26-12-2009, 07:48
Πασχαλινή έξοδος των Αθηναίων από την πόλη 25 Απριλιου 1970


Ταινία Επικαίρων

Άνδρες και γυναίκες που επιβιβάζονται σε πλοία στο λιμάνι του Πειραιά και άλλοι που επιβιβάζονται σε υπεραστικά λεωφορεία, για να περάσουν εκτός Αθηνών τις διακοπές του Πάσχα.

Επιβατηγά πλοία, κατάμεστα από κόσμο, αναχωρούν από το λιμάνι του Πειραιά για διάφορα αιγαιοπελαγίτικα νησιά. Άνδρες και γυναίκες, στο λιμάνι, αγοράζουν εισιτήρια. Άνδρες και γυναίκες επιβιβάζονται σε πλοία, για να περάσουν εκτός Αθηνών τις διακοπές του Πάσχα.


Παρουσιάζονται τα πλοία ΝΕΡΑΙΔΑ, ΑΙΓΙΝΑ, ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ, ΑΥΡΑ


Πηγη: http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1803&thid=9100
Ημερομηνια: 25 Απριλιου 1970

Aπό τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.


3:41 και 3:43
70229


3:50 και 3:53
70230



3:55 και 3:56
70231



4:02 και 4:07
70232



4:11 και 4:12
70233




Επίσης στο ιδιο φιλμ


Υπεραστικά λεωφορεία, με προορισμό διάφορες πόλεις της Πελοποννήσου, σε σταθμό των Αθηνών. Άνδρες και γυναίκες επιβιβάζονται σε λεωφορείο. Λεωφορείο με προορισμό την Άρτα αναχωρεί από το σταθμό και διασχίζει δρόμο της πόλης. Αυτοκίνητα που απομακρύνονται από την Αθήνα. Άδειος από αυτοκίνητα κεντρικός δρόμος της πόλης.

Ellinis
26-12-2009, 13:44
Τι ειναι αυτό το Σαρωνικ Σταρ;



Είναι αυτό εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25435&highlight=saronic+star)το μικρό κρουαζιερόπλοιο.

PIANOMAN
26-12-2009, 14:20
Η πρωτη παντοφλα ειναι το αιγινα, παρακατω το ΑΦΑΙΑ και
τελος η αγια κυριακη

aegina
27-12-2009, 13:49
Epeiseis fenetai kai to DELFINI EXPRESS.

Nicholas Peppas
05-01-2010, 22:05
Ποιο πλοιο της δεκαετιας του 1950 εκανε δρομολογια ξεκινωντας απο το Ναυπλιο;;;

Το Αγιος Νεκταριος!!!

Κοιταξτε αυτη την ανακοινωση της 29ης Ιουλιου 1958!
71620


Απο Ναυπλιο προς Αστρος, Πορτο Χελι, Σπετσες και Υδρα!!!



3 Μαιου 1958!
71623

71621

Nicholas Peppas
17-01-2010, 05:55
12 Σεπτεμβριου 1950

Ας δουμε πως ηταν ο Αργοσαρωνικος τοτε... Πρωτογονος!
Νεραιδα, Υδρα (πρωην Νικη) και Εφφη. Αντε και τα Καλαμαρα και Πινδος. Αυτα ηταν ολα!

73161

Το Αιγαιον στον Αργοσαρωνικο; Ολα ειναι πιθανα! 22/6/1958
73162

TSS QUEEN ANNA MARIA
19-01-2010, 13:55
Νικόλα ο ΑΙΓΑΙΟΝ έκανε 2ήμερες και 5ήμερες κρουαζιέρες τέλη 50-΄μέσα 60. Το θυμάμαι εγώ το 1964-65 που ερχόταν τα Σάββατα στην Ύδρα (Ύδρα-Δήλος-Μύκονος) μαζί με τα ΣΕΜΙΡΑΜΙΣ και ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ. Αντικατεστάθηκε στις κρουαζιέρες από το ΗΛΕΚΤΡΑ.

aegina
22-02-2010, 11:08
Poly endiaferon ar8ro se gnosto periodiko gia to MYKHNAI.To karavi auto dimiourgithike gia to Sarwniko...

Nicholas Peppas
28-02-2010, 21:46
Την παντοφλα Βανα την θυμασαι τελη του '60 που εκανε Πειραια-Αιγινα-Μεθανα-Πορο?

Tο πορθμειο Βανα. Εδρα του ηταν η Υδρα (22 Ιουλιου 1967)


79443

Nicholas Peppas
13-03-2010, 08:50
ΠΛΟΙΑ ΑΡΓΟΣΑΡΩΝΙΚΟΥ (1945−1970)


ΜΙΑ ΣΥΝΟΨΗ


Εδω παρουσιαζω μια συνοψη των Ελληνικων επιβατηγων πλοιων που εκαναν την γραμμη του Αργοσαρωνικου απο το 1945 μεχρι το 1970. Ελπιζω οτι θα βοηθησει οσους προσπαθουν να ξαναθυμηθουν την πρωτη μεταπολεμικη περιοδο στον Σαρωνικο Κολπο, τοτε που τα περισσοτερα πλοια ηταν μικρα, κομψα επιβατηγα, ναυπηγημενα στην Ιταλια, Σουηδια, Αγγλια, Αμερικη η (σπανια) στην Ελλαδα. Οι παρα κατω πληροφοριες προερχονται απο δικα μου στοιχεια και ερευνα, καθως και απο αλλες πληροφοριες που δημοσιευσαν φιλοι σ αυτες τις σελιδες


Α. ΠΛΟΙΑ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Πετρελαιοκινητο που αναφερεται να πηγαινει στον Αργοσαρωνικο στις 7/6/1946

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΙΣ (1941−1948, 940 τοννοι, 16 κομβοι, η πρωην κορβεττα MIGNONETTE)http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65162 Η πασιγνωστη και τραγικη αυτη κορβεττα αναφερεται να κανει ταξιδια στον Αργοσαρωνικο στα τελη του 1947, πχ στις 12/4/1947. Το πλοιο χαθηκε σε τραγικο ναυαγιο τον Αυγουστο 1948

ΒΡΙΣΗΙΣ (θρυλικο καικι γυρω στο 1945) Το μεγαλο αυτο καικι αναφερεται στην ιστοσελιδα http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=252667&postcount=116 με μεγαλη αγαπη... Εκανε ταξιδια στην Αιγινα το 1945 οταν δεν ειχαμε τιποτε αλλο να συνδεσει τον Πειραια και την Αιγινα...

ΕΛΙΚΗ Εμφανιζεται στα δρομολογια για πρωτη φορα στις 26/9/1945. Αναφερεται σαν θαλαμηγος που εκανε 8 κομβους. Πηγαινε στον Πορο, Υδρα, Σπετσες και Πορτο Χελι (οχι Αιγινα, που καλυπτοταν τοτε με μεγαλα καικια οπως το ΒΡΙΣΗΙΣ). Το βρισκουμε και στος 28/9/1945 και 7/6/1946. Κοιταξτε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=272369&postcount=2

ΘΑΣΟΣ Παλαιο σκαφος, μαλλον πρωην κορβεττα, για το οποιο δεν ξερουμε πολλα. Ενα απο τα λιγα μεταπολεμικα πλοια που δεν εχουμε κατορθωσει να "αναγνωρισουμε". Μερικα στοιχεια για το ΘΑΣΟΣ αναφερονται στις ιστοσελιδες http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=207889&postcount=3 και http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=217588&postcount=26 Εκανε ταξιδια στον Αργοσαρωνικο το 1947. Επι παραδειγματι, στις εφημεριδες το βρισκουμε να κανει δρομολογια στις 12/4/1947, τις 26/4/1947, τις 3/5/1947 και τις 21/5/1947

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (1941−μετα το 1955, 940 τοννοι, 16 κομβοι, η πρωην κορβεττα SPIRAEA) Η ιστορια του ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ παρουσιαζεται εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65163 Το βρισκουμε να κανει λιγα δρομολογια στον Αργοσαρωνικο την ανοιξη του 1947, π.χ. στις 24/5/1947
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=217588&postcount=26

ΚΑΡΠΑΘΟΣ Εμφανιζεται μια φορα σε δρομολογιο για Σπετσες 28/5/1946. Κοιταξτε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=272370&postcount=3

ΛΗΜΝΟΣ (1940 −1955, 940 τοννοι, 16 κομβοι, η πρωην κορβεττα JONQUIL). Η ιστορια του παρουσιαζεται εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=66332 Πασιγνωστο πλοιο/κορβεττα της περιοδου εκεινης για το
οποιο εχουμε γραψει πολλα στις ιστοσελιδες παρα πανω... Το ΛΗΜΝΟΣ εκανε και μερικα ταξιδια στον Αργοσαρωνικο στα τελη του 1946, π.χ. στις 30/11/1946, στις 21/12/1946 και στις 28/12/1946

ΠΑΤΡΑΙ (1941−1976?, 960 τοννοι, 16 κομβοι, η πρωην κορβεττα Vetch) http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65264 Αλλο γνωστο πλοιο/κορβεττα της περιοδου εκεινης, το ΠΑΤΡΑΙ εκανε μερικα ταξιδια μεχρι την Υδρα τον χειμωνα 1946−47. Για παραδειγμα, βρισκουμε δρομολογια του στις 30/10/1946, τις 23/11/1946 και τις 26/4/1947.


ΡΟΔΟΣ (1888− μετα το 1950?, 576 τοννοι, 12 κομβοι, πιθανως το πρωην γιωτ LADY TORFRIDA αν και αυτο δεν ειναι 100% εξακριβομενο) http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=67941 Το ΡΟΔΟΣ το βρισκουμε στις γραμμες Αιδηψου−Βολου−Θεσσαλονικης, καθως και Κυκλαδων. Στον Αργοσαρωνικο βρισκοταν για μικρο χρονικο διαστημα την ανοιξη του 1947, π.χ., στις 10/5/1947, τις 18/5/1947 και τις 21/5/1947

ΣΥΡΟΣ (1941−1974, 940 τοννοι, 16 κομβοι, η πρωην κορβεττα BERGAMOT, αργοτερα ΔΕΛΦΙΝΙ και ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Καβουνιδου) Μαλιστα! Το περιφημο ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ εκανε μερικα ταξιδια στον Αργοσαρωνικο το 1947, στην αρχη της Ελληνικης του καρριερας οταν ειχε το ονομα ΣΥΡΟΣ και εμοιαζε περισσοτερο με κορβεττα παρα με επιβατηγο. Βρηκαμε δρομολογια του για την Υδρα και Σπετσες στις 10/5/1947 και στις 17/9/1947


Β. ΠΛΟΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1949



ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ Αυτο ηταν χρονολογικα το τριτο πορθμειο της γραμμης Αργοσαρωνικου, μετα την ΑΦΑΙΑ και τον ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΛΕΟΝΤΑ. Δυστυχως δεν εχω αλλα στοιχεια του, αν και ειμαι βεβαιος οτι ναυπηγηθηκε στην Ελλαδα. Μπορειτε να δειτε φωτογραφιες του εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=293527&postcount=223

ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ του Γ. Λατση (1952−1988, 109 τοννοι, 16 κομβοι, μικρο Σουηδικο πλοιο). Το πολυαγαπημενο αυτο πλοιαριο ηταν το πρωην ΣΠΥΡΟΣ και ανηκε στον Γιαννη Λατση. Αυτο και η αδελφη του ΕΡΙΕΤΤΑ παραγγελθηκαν και φτιαχτηκαν ειδικα για την Τουριστικη Ακτοπλοια της Ελλαδος και για ταξιδια στον Σαρωνικο. Εφθασε εδω απο την Σουηδια στις 3 Ιουλιου 1952 και ακομη σκεφτομαι πως ενα τοσο μικρο πλοιο περασε τις θυελλες του Σκαγγερακη, της Βορειου Θαλασσης, της Μαγχης, και ιδιως του Βισκαικου και των θαλασσων γυρω απο τις Βαλεαριδες νησους, εστω και αν το ταξιδι αυτο εγινε νταλα καλοκαιρι. Το ΣΠΥΡΟΣ το βρισκουμε σε πολλα δρομολογια επι δυο χρονια απο τις 23/8/1952 μεχρι τις 24/6/1954. Την εποχη εκεινη πηγαινε οχι μονο στην Αιγινα αλλα και πιο μακρυα, συχνα μεχρι την Υδρα και τις Σπετσες! Αλλαξε ονομα σε ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ το 1956. Διαβαστε και εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=205523&postcount=108 Τοτε αρχισε να κανει περισσοτερο δρομολογια Πειραιως−Αιγινης αλλα επισης και μικρα ταξιδια στην Σουβαλα και Αγια Μαρινα. Μερικες φορες το βλεπουμε και σε βραδυνες κρουαζιερες η ακομη και σε ταξιδακια μεχρι την Φανερωμενη της Σαλαμινος. Συνεχισε κατ∍ αυτο τον τροπο μεχρι τον Σεπτεμβριο 1957. Μετα το ξεχειμωνιασμα, το 1958 το βαλανε στην γραμμη του Αργολικου, ξεκινωντας απο το Ναυπλιο, προς Αστρος, Σπετσες, και Υδρα, π.χ. στις 29/7/1958, 12/8/1958, και 14/8/1958. Κοιταξτε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=297227&postcount=232 Απο το 1959, επιστρεφει στον Πειραια και κανει δρομολογια στην Αιγινα, Σουβαλα και Αγια Μαρινα (π.χ., 12/8/1959 , 10/8/1960, 23/11/1963, 8/8/1965, 21/8/1965, και 14/8/1966 ). Κοιταξτε επισης εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=253207&postcount=121 Υποθετω οτι συνεχισε αυτα τα δρομολογια και στην δεκαετια του 1970, παρ οτι δεν εχω στοιχεια μια και εφυγα τοτε για την Αμερικη... Αργοτερα, εμφανιστηκε με νεο ονομα (και κιτρινο χρωμα) σαν ΝΗΡΕΥΣ και εκανε ταξιδια σε πολλα μερη, ακομη και στην Κρητη. Διαβαστε εδω
http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=33881 Μας εφυγε το 1988. Για το τελος του διαβαστε ιδαιτερα εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=107909&postcount=2

ΑΙΓΙΝΑ του Κονταρινη (1951−2007, 265 τοννοι, 15,7 κομβοι). Το πολυαγαπημενο Αιγινακι εκανε ταξιδια στιν Αργοσαρωνικο για παρα πολλα χρονια. Το ΑΙΓΙΝΑ ξεκινησε το 1952 και τα δρομολογια του ηταν κλασσικα: Αιγινα η Αιγινα−Μεθανα−Πορος. Το βρισκουμε να κανει δρομολογια (και να πρωταγωνιστει σε κινηματογραφικα εργα!) συνεχεια απο το 1952 μεχρι το 1966. Για παραδειγμα εχουμε δημοσιευσει σ αυτο το θεμα δρομολογια απο τις 3/7/1953, 24/6/1954, 5/7/1955, 3/9/1955, 30/9/1956, 1/9/1957, 12/8/1959, 25/5/1960, 10/8/1960, 21/12/1960, 11/8/1962, 23/11/1963, 8/8/1965, 21/8/1965, και 14/8/1966. Παρα πολλες φωτογραφιες εχουν δημοσιεθει εδω στο θεμα αυτο. Κοιταξτε για παραδειγμα εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=269682&postcount=133 και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=275016&postcount=189 Το 1984 εγινε το ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ και εκανε μικρα ταξιδια γυρω απο την Σαμο. Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=60776&postcount=2 Πηγε για διαλυση το 2007

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ Μικρο πλοιο του Αργοσαρωνικου που εκανε δρομολογια απο Πειραια στην Αγια Μαρινα η Σουβαλα. Το βρισκουμε στην περιοδο 1950−1952 αλλα ουτε εγω ουτε οι αλλοι φιλοι φαινεται να ξερουν τιποτε αλλο γι αυτο το πλοιαριο... Μερικα δρομολογια του στις 8/7/1950, 23/8/1952, 20/9/1952 και 1/10/1952. Κοιταξτε επισης εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=246913&postcount=110 Σημ: Δεν ειναι φυσικα το μεταγενεστερο ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ του 1970.

ΑΥΡΑ του Μεταξα (1944?−1984, 259 τοννοι, 14 τοννοι, το πρωην ΚΑΛΥΔΩΝ ΙΙΙ). Το ΑΥΡΑ εχει κι αυτο την ιστοσελιδα του εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46401 Το ΑΥΡΑ ηταν μικρο πλοιο της γραμμης για το οποιο δεν νομιζουμε οτι εχουμε εξακριβομενα στοιχεια ναυπηγησεως κλπ. Κοιταξτε την συζητηση εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=176430&postcount=10 Αρχικα ηταν το ΚΑΛΥΔΩΝ ΙΙΙ της γραμμης Πατρων Αντιρριου. Κοιταξτε http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=176408&postcount=8 και http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=229548&postcount=10 Ηλθε στον Αργοσαρωνικο σαν ΑΥΡΑ γυρω στο 1970. Για φωτογραφιες κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=293527&postcount=223 Αργοτερα πηρε το ονομα MINERBA και ανηκε στον Ευαγγελο Σαρρη. Διαλυθηκε στο Περαμα το 1984.

ΑΦΑΙΑ (1960, 126 τοννοι, 11,7 κομβοι) Το ΑΦΑΙΑ ηταν το δευτερο ανοικτο πορθμειο της γραμμης Αργοσαρωνικου. Φαινεται οτι ηλθε στην γραμμη Πειραιως− Αιγινης το 1962. Κοιταξτε εδω φωτογραφιες του http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=293204&postcount=218

ΓΛΑΡΟΣ (1904− 1968, 427 τοννοι, 13 κομβοι, αρχικα η θαλαμηγος BERYL και μετα η LORNA), Τι να πει κανεις για τον θρυλικο ΓΛΑΡΟ που δεν εκανε μονο την αγονη γραμμη Δωριδος−Ναυπακτιας−Ακαρνανιας−Ιονιου η την γραμμη Αιδηψου−Βολου η ταξιδακια στα νησια! Ηταν δρομολογημενο και στον Αργοσαρωνικο το 1948 και 1949 (π.χ., σχετικα δρομολογια που εχουμε δημοσιευσει προηγουμενως ειναι απο τις 8/8/1948, 5/7/1949 και 11/12/1949). Σχετικα με τα ταξειδια του στον Αργοσαρωνικο αρθρο εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=295812&postcount=228 και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=313122&postcount=243

ΕΛΕΝΑ Αυτο το πλοιαριο αναφερεται σαν μικρο επιβατηγο για την Σουβαλα και Αγια Μαρινα στις 21/8/1965. Το θυμαμαι αμυδρα και εμοιαζε λιγο με την ΕΡΙΕΤΤΑ αλλα δεν ξερω τιποτε αλλο γι αυτο. Ιδε http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=275206&postcount=193

ΕΡΙΕΤΤΑ του Γ. Λατση (1951−1983, 98 τοννοι, 13 κομβοι, Σουηδικο πλοιο). Οπως και το αδελφι του ΣΠΥΡΟΣ/ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, η ΕΡΙΕΤΤΑ εφθασε ολοκαινουρια απο την Σουηδια στις 3 Ιουλιου 1952 και εγκαινιαστηκε στις 15/7/1952. Εκανε το παρθενικο ταξιδι της στις 22/7/1952 http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=252809&postcount=117 Απο τοτε και μεχρι το 1970 την βρισκουμε να κανει συνεχεια ταξιδια στον Αργοσαρωνικο. Εκανε περισσοτερο δρομολογια Πειραιως−Αιγινης αλλα επισης και μικρα ταξιδια στην Σουβαλα και Αγια Μαρινα. Μερικες φορες την βλεπουμε και σε βραδυνα ταξιδακια στην Σαλαμινα και μεχρι το Σουνιο. Πηγε για διαλυση το 1983.

ΕΦΦΗ του Νομικου και μετα του Λατση (1890, 248 τοννοι, 12,7 κομβοι, το παλιο Σκανδιναυικο πλοιο RONNEBY) Το πλοιο αγοραστηκε το 1945 απο τον Ευαγγελο Νομικο, ονομασθηκε ΕΦΦΗ, μετετραπη γρηγορα σε επιβατηγο 192 τοννων και δρομολογηθηκε στην γραμμη Σαρωνικου− Μονεμβασιας! Το βρισκουμε εκει στηνε περιοδο 1946 μεχρι 1948, π.χ., στις 10/7/1946, 12/8/1948, 21/8/1948, και 24/8/1948. Φωτογραφια του εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=184536&postcount=83 Αγοραστηκε απο τον Γιαννη Λατση το 1949 που του κρατησε το ιδιο ονομα και συνεχισε να κανει δρομολογια στον Αργοσαρωνικο (π.χ., στις 11/12/1949, 15/5/1950, 6/6/1950, 15/8/1950 , 25/8/1950, 12/9/1950 και 12/10/1950). Μετετραπη σε φορτηγο του Α. Γεωργιου με το ονομα ΑΝΤΩΝΙΟΣ (135 τοννοι) το 1954. Απο το 1960 πλοιοκτητες του πλοιου ηταν οι Γεωργιου, Ζαραφωνιτης και Σιταρας. Βυθιστηκε στις 21 Νοεμβριου 1965 στο Σκοιναρι, Ζακυνθου.

ΕΞΠΡΕΣ του Λατση (1961−2006, 131 τοννοι, 32 κομβοι). Το ιπταμενο πλοιο ΕΞΠΡΕΣ ειχε μεγαλη περαση οταν πρωτοηλθε στην Ελλαδα, αν και ηταν πανακριβο για τον πολυ κοσμακη. Φυσικα εγινε ενα ακομη επιτευγμα της Αθηναικης μπουρζουαζιας "Εμεις πηγαμε στην Υδρα με το ιπταμενο πλοιο" 1962-1969. Ολοκληρη ιστοσελιδα για το πλοιο παρουσιαζεται εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=270204&postcount=145 Τελικα επεστρεψε στην Νεαπολη της Ιταλιας οπου εκανε μικρα ταξιδακια στην Ischia και στην Procida (ποτε στο Καπρι), μεχρι που πεταχθηκε στην ξηρα σε αθλια κατασταση γα διαλυση στα 2005....

ΘΑΛΑΣΣΙΟΣ ΛΕΩΝ (533 τοννοι). Αυτο ηταν το θρυλικο ανοικτο πορθμειο που μπηκε πρωτο για εξυπηρετηση του κοσμου που ειχε αυτοκινητα και ηθελε να παει μ αυτα στα μικρα νησια (γιατι?). Ξερουμε για καποια δρομολογια του προς Αιγινα και Επιδαυρο. Ιδε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=85616 Βρισκουμε αρθρα γι αυτο στις εφημεριδες του 1962. Μετα το 1965 το θυμαμαι για λιγο καιρο στην γραμμη Αρκιτσας−Αιδηψου. Ποιος ξερει τι εγινε μετα... Ισως να αλλαξε και ονομα...

ΚΑΛΑΜΑΡΑ του Βατικιωτη (1898− 1961, 217 τοννοι, 12 κομβοι, η πρωην θαλαμηγος SEANYMPH, CALA MARA). Ηλθε στην Ελλαδα το 1946 και ανηκε αρχικα στην Εκτελεστικη Επιτροπη Θαλασσιων Συγκοινωνιων που εβαλε το πλοιο (με το ονομα ΚΑΛΑΜΑΡΑ) στα δρομολογια Χαλκιδος, Αιδηψου και Βολου! Ιδε και http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65272 Αγοραστηκε απο τον Βατικιωτη το 1947 και μπηκε στα δρομολογια Αργοσαρωνικου απο το 1947 μεχρι το 1956. Βρηκαμε δρομολογια του στις 12/8/1948, 11/12/1949, 8/7/1950, 7/6/1951, 3/7/1953, 24/6/1954, 5/7/1955, 3/9/1955 και 30/9/1956. Ιδε και http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=284654&postcount=215 Μετα απο το ατυχημα στα Τσελεβινια ξαναφτιαχτηκε με το ονομα ΠΟΡΟΣ. Κοιταξτε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=284598&postcount=212 Εφυγε το 1961

ΚΑΜΕΛΙΑ του Βατικιωτη (1962−2005, 489 τοννοι, 17 κομβοι, ναυπηγημενο στα ναυπηγεια των Αναστασιαδη και Τσορντανιδη). Μεγαλο και πολυαγαπημενο πλοιο του Αργοσαρωνικου, το ΚΑΜΕΛΙΑ αρχισε τα δρομολογια του το 1962. Ιδε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25482 Εκανε πανω απο 7.500 ταξιδια στον Αργοσαρωνικο μεχρι το 1982. Μετα το 1982 ονομασθηκε ΚΟΛΟΣΣΟΣ και μεταφερθηκε στην Ροδο για ημερησια δρομολογια και εκδρομες προς την Συμη. Αργοτερα πηγε στο Ηρακλειο. Διελυθη το Νοεμβριο 2005

ΚΟΝΙΤΣΑ Για το ΚΟΝΙΤΣΑ ξερουμε πολυ λιγα πραγματα. Το βρισκουμε το 1948 εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=192754&postcount=28 και ολοι μας θελουμε να πιστευουμε οτι ειναι το ΠΙΝΔΟΣ, αλλα δεν ειμαστε βεβαιοι.

ΚΥΚΝΟΣ της ΑΕΕΝΕ Σαρωνικος (1941−1979, 503 τοννοι, 13 κομβοι, η πρωην θαλαμηγος SYLVIA και μετα το βοηθητικο πολεμικο TOURMALINE). Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46197 Πολυαγαπημενο πλοιο δρομολογημενο στην Ελλαδα απο το 1946. Πλοιο που ηταν σχεδον παντα στην γραμμη Χαλκιδος, Αιδηψου και Βολου. Το βρισκουμε στον Αργοσαρωνικο μια χρονια8/7/1950 7/6/1951

ΜΑΡΙΝΑ Αυτο το πλοιαριο αναφερεται σαν μικρο επιβατηγο για την Σουβαλα και Αγια Μαρινα στις 21/8/1965. Δεν ξερω τιποτε αλλο γι αυτο. Ιδε http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=275206&postcount=193

ΜΑΡΙΩ του Κονταρινη (1959−2006, ναυπηγεια Αμβουργου Peters, 352 τοννοι, 14,5 κομβοι). Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25486 και ειδικα http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=192494&postcount=57 Το πλοιο δεν ταξιδεψε ποτε στην Γερμανια. Εφυγε για την Ελλαδα στις 27 Σεπτεμβριου 1959. Εφθασε εδω στις 10 Οκτωβριου 1959 και δρομολογηθηκε στον Αργοσαρωνικο ην ιδια χρονια. Εχουμε δημοσιευσει πολλα δρομολογια του οπως στις 10/8/1960, 23/11/196,3 8/8/1965, 21/8/1965, 18/12/1965, και 14/8/1966. Μετα εγινε το ΡΟΔΟΣ Ι (30 Δεκεμβριου 1982), και το ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ (16 Μαρτιου 1983). Διεγραφη στις 23 Αυγουστου 2004. Διελυθη το 2005 η 2006.

ΜΑΧΗ του Τριπου (1939, ROYAL ALBERT, ναυπηγεια Nobiskrug Rendsburg, 247 τοννοι, 17,6 κομβοι). Πλοιο του Τριπου που μπηκε στον Αργοσαρωνικο το 1958. Εχουμε δημοσιευσει δρομολοια του απο τις 18/7/1958, 24/7/1959 , 18/7/1959, 26/4/1962, και 11/8/1962. Λιγα για το πλοιο εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=269104&postcount=130 και φωτογραφια εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=270095&postcount=141

ΝΕΡΑΙΔΑ του Γ. Λατση (1939−υπαρχει ακομη! 462 τοννοι, 16.5 κομβοι, το πρωην LAURANA). Το θρυλικο πλοιο του Αργοσαρωνικου ΝΕΡΑΙΔΑ ηλθε απο την Ιταλια μεσω Μαλτας το 1950 και δρομολογηθηκε στην γραμμη Αιγινας, Μεθανων, Πορου, Υδρας, Ερμιονης, Σπετσων απο τις 8 Ιουνιου 1950. Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25213 Το βρισκουμε να ταξιδευει ανελλειπως απο το 1950 μεχρι τις 15 Σεπτεμβριου 1953 οποτε απεσυρθη για 6 μυνες για ωρισμενες βασικες αλλαγες αλλαγης μηχανων απο Φιατ σε ΜΑΝΝ. Στο πρωτο αυτο χρονικο διαστημα ειχε δρμολογηθει συχνα και στην γαμμη Αστρους, Λεωνιδιου αλλα πολλες φορες κιολας στην γραμμη Κυπαρισσου, Γερακα και Μονεμβασιας. Επανηλθε στην ακτοπλοια στις 20/6/1954 και συνεχισε να ταξιδευει μεχρι το 1970 οποτε αρχισε να εκτελει περισσοτερο ημερησιες κρουαζιερες. Τ ατελευταια δυο χρονια ξαναφταιχθηκε στην Κροατια και μας επιστρεφει στην Ελλαδα συντομα σε (θεωρητικη) ηλικια 71 ετων!!!

ΝΙΚΗ του Λατση (1906−?, 274 τοννοι, 12 κομβοι, το πρωην ρυμουλκο Bison) Ιδε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=65672 Φαινεται οτι αγορασθηκε πρωτα απο ενα Κατουλα και μετα το 1947 απο τον Λατση. Το βρισκουμε σε δρομολογια στις 12/8/1948, 21/8/1948 και 11/12/1949. Μετα αλλαξε ονομα και εγινε το (πρωτο μεταπολεμικο) ΥΔΡΑ με δρομολογια το 1950 μεχρι το 1956. Μετα το 1957 εγινε το φορτηγο ΝΙΚΟΛΑΟΣ Λ. και μετα το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΠΙΝΔΟΣ του Τριπου (1907−1977, 487 τοννοι, 13,9 κομβοι, η πρωην θαλαμηγος MAID OF HONOUR και μετα SYLVANA). Ο θρυλος του Αργοσαρωνικου, το ΠΙΝΔΟΣ οργωσε τις Ελληνικες θαλασσες, οχι μονον τον Αργοσαρωνικο, οπως θα δειτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58515 Στον Αργοσαρωνικο ηλθε το 1950 (π.χ., με δρομολογια απο τις 8/7/1950 μεχρι τις 11/8/1962. Η ιστορια του ονοματος του ΠΙΝΔΟΣ και ΠΙΝΔΟΣ ΙΙ εχει γραφει αναλυτικα εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=58515 Αργοτερα εγινε το ΑΡΗΣ. Σταματησε να κανει ταξιδια γυρω στο 1976 http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=274896&postcount=182

ΠΟΡΟΣ μετα ΒΕΡΑ Μ. των Καλουδη−Μακρη (487 τοννοι). Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=173357&postcount=53

ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΗΛΙΟΣ του Κ. Λατση (1959, ORANGE SUN, ναυπηγεια J.J. Sietas Αμβουργου, 448 τοννοι, 14 κομβοι, μετα ΓΙΩΡΓΗΣ) http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24749 Ηλθε στην Ελλαδα σαν πλοιο του Αργοσαρωνικου το 1967. Απο το 1976−77 σε διαφορα δρομολογια, ιδιως Ηρακλειο−Σαντορινη (εταιρεια Μπλαζακη). Επωληθη στην Υδραικη Ναυτικη Εταιρεια το 1997 με το ονομα ΓΙΩΡΓΗΣ

ΣΑΡΩΝΙΣ του Κονταρινη (1959−2004, ναυπηγεια Αμβουργου Peters, 487 τοννοι, 15,2 κομβοι) Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=25486 Το πλοιο δεν ταξιδεψε ποτε στην Γερμανια. Εφυγε για την Ελλαδα στις 27 Σεπτεμβριου 1959. Το βλεπουμε να κανει δρομολογια απο το 1959 μεχρι το 1971. Μετα εγινε το ΡΟΔΟΣ ΙΙ (27 Φεβρουαριου 1971) και το ΔΑΦΝΗ (10 Απριλιου 1992). Διεγραφη στις 19 Απριλιου 2004. Διαλυθηκε στο Αλλιαγα της Τουρκιας το 2004.

ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ ανοικτο πορθμειο των Κοντου−Γκουμα. Κοιταξτε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=293255&postcount=219

ΥΔΡΑ του Τυπαλδου (1942−1971, 551 τοννοι, 19,5 κομβοι, το πρωην Αμερικανικο πολεμικο πλοιο Wapakoneta) Διαβαστε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=66080 Το βλεπουμε σε ταξιδια Αργοσαρωνικοι απο την 1/4/1962 μεχρι το 1965. Διαλυθηκε το 1971. Κοιταξτε και εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=196995&postcount=98

ΧΑΡΑ του Μεταξα (19331976, Trondheim, Νορβηγια, το πρωην URSVIK, 232 τοννοι, 13,6 κομβοι) . Ηλθε στην Ελλαδα το 1958 και εκανε ταξιδια συνεχεια.Σταματησε το 1974 και διαλυθηκε το 1976 . Διαβαστε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=280349&postcount=210

aegina
13-03-2010, 21:18
File Nikola mia diorthosi:To ELENA kai to MARINA itan adelfa ploia kai den emoizan me to ERIETTA.To KAMELIA stamatise ta dromologia to `83 tin anoixi.Akoma ypirxan to MARIA ( EYTHXIA ) MYKHNAI MANIA EXPRESS kai DELFINI EXPRESS.

Nicholas Peppas
01-04-2010, 05:44
File Nikola mia diorthosi:To ELENA kai to MARINA itan adelfa ploia kai den emoizan me to ERIETTA.To KAMELIA stamatise ta dromologia to `83 tin anoixi.Akoma ypirxan to MARIA ( EYTHXIA ) MYKHNAI MANIA EXPRESS kai DELFINI EXPRESS.

Φιλε aegina

Οπως γραφω και στον τιτλο τα πλοια που αναφερονται εδω ειναι πλοια που ταξιδευαν προ του 1970. Οσο για το ΕΛΕΝΑ και το ΜΑΡΙΝΑ ειχα ρωτησει πολλες φορες στο παρελθον για φωτογραφιες τους αλλα κανεις δεν ειχε απαντησει. Εν πασει περιπτωσει, εγω τα θυμουμαι να ειναι μικρα (των 100 τοννων) και να μοιζουν σαν το ΕΡΙΕΤΤΑ. Ευχαριστω

Nicholas Peppas
03-04-2010, 15:38
Μηπως αναγνωριζει κανεις αυτο το πλοιο; Αλκυων; 4 Μαρτιου 1962

82873

Nicholas Peppas
09-04-2010, 04:04
Το Αιγινα και το πορθμειο Αγια Κυριακη (Διορθωσις Αφαια) στην Αιγινα, θαλεγα γυρω στο 1965

83787

aegina
09-04-2010, 15:24
Nikola to FB einai to AFAIA kai oxi to AG.KYRIKI.

emmpapad
19-04-2010, 11:24
Σχόλιο για τον ELLINIS.

Το ΕΡΙΕΤΤΑ του ΛΑΤΣΗ ύψωσε την ελληνική σημαία τον Ιούλιο του 1952 και έλαβε αριθμό νηολογίου Πειραιά Β κλάσεως 1216. Τον Αύγουστο του 1963 μεταφέρεται στην Α κλάση με νέο αριθμό νηολογίου 1715.
Ιανουάριο του 1986 μετεγγράφεται στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης με αριθμό
νηολογίου Α κλάσεως 35 και μετονομάζεται ΚΩΣΤΑΣ Λ.
Τελευταία φορά που το είδα ήταν Σεπτέμβριος 2008.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

aegina
19-04-2010, 11:42
Emmpapad sigoura to `86? Egw nomizw oti eixe fygei apo ti grammi noritera,mipws to mberdeueis me to ELENA?

Nicholas Peppas
26-05-2010, 20:08
Ζητω την αδεια σας να προσθεσω εδω ενα παλιο πορθμειο του 1964, το ΑΙΓΙΝΑ.

Η φωτογραφια προερχεται απο μια μεγαλυτερη φωτογραφια πλοιων που δημοσιευθηκε προ διετιας στο Forum αλλα δεν θυμουμαι πια που και απο ποιον!

23/10/1965

91244

91245

kostas_bit
06-06-2010, 19:47
Φιλε aegina

Οπως γραφω και στον τιτλο τα πλοια που αναφερονται εδω ειναι πλοια που ταξιδευαν προ του 1970. Οσο για το ΕΛΕΝΑ και το ΜΑΡΙΝΑ ειχα ρωτησει πολλες φορες στο παρελθον για φωτογραφιες τους αλλα κανεις δεν ειχε απαντησει. Εν πασει περιπτωσει, εγω τα θυμουμαι να ειναι μικρα (των 100 τοννων) και να μοιζουν σαν το ΕΡΙΕΤΤΑ. Ευχαριστω

Σχετικά με το ΜΑΡΙΝΑ υπάρχει αυτή η φωτογραφία από το λιμάνι της Σουβάλας.

Από ότι γνωρίζω το ΜΑΡΙΝΑ έμεινε λίγο στην Αίγινα και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Κρήτη, ενώ το αδερφό ΕΛΕΝΑ , έμεινε περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω που κατέληξε (ξέρω ότι κάποια στιγμή πέρασε, ενδιάμεσα, και από τη Θάσο).

Ενδιαφέρον έχει η ταμπέλα με τα δρομολόγια, στην οποία φαίνεται η ονομασία «ΑΣΠΑΣΙΑ» , το οποίο ήταν ξύλινο και ονομαζόταν αρχικά ΑΦΑΙΑ, στη συνέχεια επιμηκύνθηκε στη πρύμη, άλλαξε μηχανές και μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.

Πηγή φωτογραφίας: http://www.souvala.gr/tm/
http://www.souvala.gr/tm/images/stories/daily/04/07/01//photo-05b.jpg

aegina
06-06-2010, 20:05
Akrivws etsi exoun ta pragmata,i foto tha prepei na einai metaxy 68-75 egw thimamai ta ELENA & ERIETTA stin AG.MARINA kai ta ASPASIA & MARINA sti Souvala.Ontos to MARINA efyge grigora opws kai to ASPASIA to ELENA eirthe sti Souvala kai stin AG.MARINA pige to MIXALIS.To AG NEKTARIOS B mbike argotera sti grammi.

Ellinis
06-06-2010, 21:06
Kαλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε kosta bit.

Συμπτωματικά χθές έπεσε στα χέρια μου μια φωτογραφία όπου φαίνονται τρία από τα καραβάκια της Αίγινας, με πρώτο δεξιά το ΕΛΕΝΗ. Η φωτο πρέπει να είναι του 1978, και το ΕΛΕΝΗ το θυμάμαι στη γραμμή μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '80.

Τα άλλα δύο δεν τα αναγνωρίζω αν και μου φαίνονται πολύ γνώριμα.

92589

kostas_bit
06-06-2010, 22:25
Ευχαριστώ για τις ευχές,

Στην φωτογραφία είναι το ΕΛΕΝΑ , το ΜΙΧΑΗΛ και το ΓΛΑΡΟΣ ( Προσέξτε την απεικόνηση γλάρου στην πλώρη ). Μετέπειτα ΑΓ. ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β.

despo
06-06-2010, 22:26
Σπάνια φωτογραφία αγαπητέ Ellinis, και εμένα μου φαίνονται γνωστά τα άλλα 2 πλοία δίπλα στο Ελενα, αλλά είμαι σίγουρος κάποιος άλλος θα είναι σε θέση να τα αναγνωρίσει.

aegina
07-06-2010, 09:12
Sosta to ELENA ( adelfo tou MARINA ) to MIXAIL ta dyo auta ekanan Souvala-Ag. Marina twra to GLAROS san Glaros ekane Egina& Agistri meta metonomastike se AG.NEKTARIOS B kai pigene Souvala-Ag.Marina.

Kai kati pou thimithika:Tin epoxi ekeini ypeirxe kai ena ksilino to MOSXOS pou ekane Agistri apo Pirea kathws kai to KAPETAN NTAVELIS apo Egina.

T.S.S. APOLLON
07-06-2010, 11:36
Kai kati pou thimithika:Tin epoxi ekeini ypeirxe kai ena ksilino to MOSXOS pou ekane Agistri apo Pirea kathws kai to KAPETAN NTAVELIS apo Egina.

ΕΓ/ΤΡ Μοσχος Εξπρες
92624

ΕΓ/ΤΡ Καπεταν Νταβελης
92625

TSS QUEEN ANNA MARIA
07-06-2010, 12:13
Απίθανος όπως πάντα ο Γιώργος. Μην αναφέρεις το όνομα ξεχασμένου πλοίου και έχει πετάξει φωτογραφία του!

Ellinis
07-06-2010, 15:42
Είστε όλοι απίστευτοι! Μέσα σε λίγες ώρες μας κάνανε παρέλαση όλα τα μικρά φέρι της Αίγινας.
Μου φαίνεται πως ο πλοιοκτήτης του ΓΛΑΡΟΣ ήθελε με την επιλογή αυτού του ονόματος (και της ζωγραφιάς) να "κλέψει" κάτι από τη δόξα του προγενέστερου ΓΛΑΡΟΣ.

Κατάφερα και βρήκα μια φωτογραφία μου, τραβηγμένη το 1987, με τα πλοία που αναγνωρίσατε, ΜΙΧΑΗΛ, ΑΓ.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Β, ΕΛΕΝΑ και ΜΟΣΧΟΣ ΕΞΠΡΕΣ.

92660

aegina
07-06-2010, 15:55
Ta synxaritiria mou ston APOLLON kai ston ARI gia tis fotografies,to EYTHXIA fenetai ki auto prwno ligo prin tis 08:00 ,alitheia pws exoun alaxei ta pragmata...

BEN BRUCE
07-06-2010, 20:08
Αυτα τα μικρα τα βαπορακια ηταν το αλατοπιπερο της γραμμης.

stiliano
11-06-2010, 12:26
Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το ατμόπλοιο "Αθηνά", που έκανε δρομολόγια αργοσαρωνικού το 1808;

Ευχαριστώ!!

Ellinis
11-06-2010, 19:33
Φίλε stiliano, το ΑΘΗΝΑ που ανέφερες ήταν από τα πρώτα ελληνικής ναυπήγησης επιβατηγά. Ανήκε στην ατμοπλοϊα του "Τζών", δηλαδή του John McDowall ο οποίος ήταν μόνιμος κάτοικος Πειραιά και φυσιογνωμία της εποχής.

stiliano
12-06-2010, 07:35
Και εγώ είχα οδηγηθεί σε αυτό το συμπέρασμα, αλλά είχα αμφιβολίες. Για να το λες όμως και εσύ (που εμπιστεύομαι την εμπειρία σου), είμαι σίγουρος πως βρίσκομαι σε καλό δρόμο!

Σε ευχαριστώ

PIANOMAN
12-06-2010, 22:15
Ζητω την αδεια σας να προσθεσω εδω ενα παλιο πορθμειο του 1964, το ΑΙΓΙΝΑ.

Η φωτογραφια προερχεται απο μια μεγαλυτερη φωτογραφια πλοιων που δημοσιευθηκε προ διετιας στο Forum αλλα δεν θυμουμαι πια που και απο ποιον!

23/10/1965

91244

91245
Το Αιγινα που εδω φαινεται στη τελευταια του μορφη.Αυτη τη στιγμη πρεπει να διαλυεται.Το θυμαμαι οπως ηταν παλια μικρο μεσα 10ετιας 80 και θυμαμαι πως τοτε εκανε μονο μια ωρα για σουβαλα(10ετια 90 εκανε 1.10 τουλαχιστον).Οσο για τα 16.5 μιλια δυσκολευομαι να το πιστεψω.

Nicholas Peppas
01-07-2010, 02:16
Φίλε Αίγινα, θα μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες ότι πρόκειται για το Νεράίδα. Κατ'άρχήν οι φωτογραφίες πρέπει να είναι παρμένες από πάνω κατάστρωμα και όχι από κύριο κατάστρωμα. Στην δεξιά φωτογραφία με τους μουσαμάδες να κρέμονται πρόσεξε την αλουμινένια καρέκλα. Το Νεράϊδα δεν είχε καρέκλες στους στενούς αλουέδες του οι οποίοι προοριζόντουσαν μόνο για περατζάδα των επιβατών και όχι για να κάθονται. Οι μουσαμάδες υπήρχαν και σε άλλα πλοία της εποχής και ιδίως στα Αιγινίτικα. Επίσης, δεν αναγνωρίζω τα νεύρα στην οροφή του καταστρώματος σαν μέρος του Νεράϊδα.


Και μια και ειδα οτι οι προηγουμενες φωτογραφιες σας εβαλαν φωτια, ιδου και ενας αλλος γρυφος απο την ψηφιοποιημενη βιβλιοθηκη του ΕΛΙΑ.

Φωτογραφια του 1959 του Γιωργου Βαφιαδακη (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php?sel=22&showimg=true&firstDt=21&present=392671) παρουσιαζει μια κυρια που πηγαινε στην Αιγινα... ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ;

1959
95563


Και αλλη του 1958 του Γιωργου Βαφιαδακη (http://eliaserver.elia.org.gr/elia/site/content.php?sel=22&showimg=true&firstDt=35&present=392615)
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ;

1958
95564

TSS QUEEN ANNA MARIA
01-07-2010, 08:35
Είναι το Αίγινα Νικόλα. Και νομίζω (από το διχτυωτό ρέλι στην πάνω φωτογραφία) ότι δίπλα του είναι το Χαρά.

Nicholas Peppas
01-07-2010, 08:40
Είναι το Αίγινα Νικόλα. Και νομίζω (από το διχτυωτό ρέλι στην πάνω φωτογραφία) ότι δίπλα του είναι το Χαρά.

Και στις δυο φωτογραφιες το Αιγινα; Δεν θυμαμαι να ειχε καθισματα το ενα διπλα στο αλλο το Αιγινα

TSS QUEEN ANNA MARIA
01-07-2010, 08:45
Έχω την αίσθηση, χωρίς να έχω ταξιδέψει ποτέ μαζί του, ότι στο πάνω deck είχε καθίσματα ιδίου τύπου. Μήπως ο φίλος Aegina μπορεί να μας διαφωτίσει?

aegina
01-07-2010, 21:51
Tetoia parathira mono ta EGINA ( EGINAKI ) kai to ERIETTA eixan.Einai sigoura to EGINA kai stis dyo fotografies kai simfonw oti to allo ploio einai to XARA.

rjjjh2004
01-07-2010, 21:56
Τα εσωτερικά καθίσματα στο Αιγινάκι ήταν ακριβώς ίδια και τα τελευταία χρόνια της καριέρας του στον Αργοσαρωνικό. Τα τελευταια χρόνια σπάνια πήγαινε μετά την Αίγινα (Πόρο - Μέθανα). Για κάποιους λόγους το Αιγινάκι και το Άγιος Διονύσιος (το κλειστό φέρυ) ήταν τα μόνα που δεν επιτάχθηκαν με τα γεγονότα του καλοκαιριού του '74.

Nicholas Peppas
01-07-2010, 22:17
Τα εσωτερικά καθίσματα στο Αιγινάκι ήταν ακριβώς ίδια και τα τελευταία χρόνια της καριέρας του στον Αργοσαρωνικό. Τα τελευταια χρόνια σπάνια πήγαινε μετά την Αίγινα (Πόρο - Μέθανα). Για κάποιους λόγους το Αιγινάκι και το Άγιος Διονύσιος (το κλειστό φέρυ) ήταν τα μόνα που δεν επιτάχθηκαν με τα γεγονότα του καλοκαιριού του '74.


Ωραια! Γρυφος ελυθη!

Nicholas Peppas
01-07-2010, 23:54
ΝΙΚΗ, ΕΦΦΗ και ΚΑΛΑΜΑΡΑ

Tα τρια σπουδαια πλοια του Αργοσαρωνικου στην περιοδο πριν το 1950!!!

Θαυμαστε αγγελιες απο τις 7 Ιουνιου 1947, 8 και 9 Ιουλιου 1948!


95664

95665

95666

aegina
02-07-2010, 15:58
Edeixa ti deuteri foto sti mitera mou kai to mystirio lythike: Einai to ERIETTA.

Nicholas Peppas
02-07-2010, 16:00
Edeixa ti deuteri foto sti mitera mou kai to mystirio lythike: Einai to ERIETTA.

Να σου πω την αληθεια, αυτο ειναι σωστο.... "Πουλμανακι" γαρ το πλοιο!

Leonardos.B
02-07-2010, 17:56
Nα πει και η αρχαιολογική εταιρία την αποψη της.:D
Στην πάνω φωτιγραφία είναι τι ΑΙΓΙΝΑ. (Το ΕΡΙΕΤΤΑ,αν προσέξετε στις δικές του φωτογραφίες,στα παράθυρά του είχε στην μέση του τζαμιού,μεταλλικό ενισχυτικό-πιθανών παλαιότερα να ηταν συρόμενα πάνω κάτω-,επίσης οι εντός κλειστού χώρου θέσεις του ΕΡΙΕΤΤΑ ήταν πιο πλώρα-παρατηρείστε οτι δίπλα απο το παράθυρο της κυρίας,είναι το επίστεγο του ΧΑΡΑ)
Στήν κάτω φωτογραφία,κατα 90%,είναι το ΕΡΙΕΤΤΑ.Θυμάμαι πρωτόγονα καθίσματα τύπου Πούλμαν (οχι τόσο οπτικά,όσο θυμάμαι κουβέντες οτι ο καπτα Γιάννης ( Ο Λάτσης),τα είχε ανακατασκευάσει στην Ελλάδα και το αποτέλεσμα ηταν οτι βγήκαν πάρα πολύ βαρειά -σε σχέση με το πανάλαφρο αλουμινένιο σκάφος του ΕΡΙΕΤΤΑ-ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ.

Ας ελπίσω πως δεν τα εκανα θάλασσα:D:D

Nicholas Peppas
02-07-2010, 18:31
Nα πει και η αρχαιολογική εταιρία την αποψη της.:D
Στην πάνω φωτιγραφία είναι τι ΑΙΓΙΝΑ. (Το ΕΡΙΕΤΤΑ,αν προσέξετε στις δικές του φωτογραφίες,στα παράθυρά του είχε στην μέση του τζαμιού,μεταλλικό ενισχυτικό-πιθανών παλαιότερα να ηταν συρόμενα πάνω κάτω-,επίσης οι εντός κλειστού χώρου θέσεις του ΕΡΙΕΤΤΑ ήταν πιο πλώρα-παρατηρείστε οτι δίπλα απο το παράθυρο της κυρίας,είναι το επίστεγο του ΧΑΡΑ)
Στήν κάτω φωτογραφία,κατα 90%,είναι το ΕΡΙΕΤΤΑ.Θυμάμαι πρωτόγονα καθίσματα τύπου Πούλμαν (οχι τόσο οπτικά,όσο θυμάμαι κουβέντες οτι ο καπτα Γιάννης ( Ο Λάτσης),τα είχε ανακατασκευάσει στην Ελλάδα και το αποτέλεσμα ηταν οτι βγήκαν πάρα πολύ βαρειά -σε σχέση με το πανάλαφρο αλουμινένιο σκάφος του ΕΡΙΕΤΤΑ-ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ.

Ας ελπίσω πως δεν τα εκανα θάλασσα:D:D


Φιλε Leonardos.B

Δεν κανεις τιποτε θαλασσα. Σε ευχαριστουμε πολυ. Χαιρομαι οτι οι φωτογραφιες του ΕΛΙΑ εχουν δημιουργησει τοσο ενδιαφερον. Επι τη ευκαιρια, οι φωτογραφιες σου των πλοιων Ευθυμιαδη που μολις ανεβασες ειναι θαυμα!!!

Νικος

Nicholas Peppas
03-07-2010, 22:49
Σχετικά με το ΜΑΡΙΝΑ υπάρχει αυτή η φωτογραφία από το λιμάνι της Σουβάλας.

Από ότι γνωρίζω το ΜΑΡΙΝΑ έμεινε λίγο στην Αίγινα και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Κρήτη, ενώ το αδερφό ΕΛΕΝΑ , έμεινε περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω που κατέληξε (ξέρω ότι κάποια στιγμή πέρασε, ενδιάμεσα, και από τη Θάσο).


Εδω το Μαρινα και το Ελενα αναφερονται ακομη και το 1966 (12/10/1966)

95972

Nicholas Peppas
03-07-2010, 23:29
Σχετικά με το ΜΑΡΙΝΑ υπάρχει αυτή η φωτογραφία από το λιμάνι της Σουβάλας.

Από ότι γνωρίζω το ΜΑΡΙΝΑ έμεινε λίγο στην Αίγινα και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Κρήτη, ενώ το αδερφό ΕΛΕΝΑ , έμεινε περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω που κατέληξε (ξέρω ότι κάποια στιγμή πέρασε, ενδιάμεσα, και από τη Θάσο).


Πηγή φωτογραφίας: http://www.souvala.gr/tm/


Στην ιδια ιστοσελιδα βλεπουμε μια αλλη παλια φωτογραφια απο την Σουβαλα με την Εριεττα

95983

Σπυρος και Εριεττα στις 10 Αυγουστου 1952

98341

T.S.S. APOLLON
03-07-2010, 23:41
Εξαιρετικα ομορφη εικονα φιλε Nicholas!

Nicholas Peppas
03-07-2010, 23:46
Στην ιδια ιστοσελιδα βλεπουμε μια αλλη παλια φωτογραφια απο την Σουβαλα με την Εριεττα

95983

Ξερετε τι σκεφτομαι καθως κοιτω αυτη την φωτογραφια. Πως ηλθε ενα πλοιαριο σαν την Εριεττα απο την Σουηδια στην Ελλαδα; Ξερουμε οτι ταξιδευψε μονης πιθανες με τον Σπυρο (Aγιο Νεκταριο) διπλα της... Πως περασε τον Βισκαικο;

Nicholas Peppas
04-07-2010, 03:50
Σχετικά με το ΜΑΡΙΝΑ υπάρχει αυτή η φωτογραφία από το λιμάνι της Σουβάλας.

Από ότι γνωρίζω το ΜΑΡΙΝΑ έμεινε λίγο στην Αίγινα και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Κρήτη, ενώ το αδερφό ΕΛΕΝΑ , έμεινε περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω που κατέληξε (ξέρω ότι κάποια στιγμή πέρασε, ενδιάμεσα, και από τη Θάσο).

Ενδιαφέρον έχει η ταμπέλα με τα δρομολόγια, στην οποία φαίνεται η ονομασία «ΑΣΠΑΣΙΑ» , το οποίο ήταν ξύλινο και ονομαζόταν αρχικά ΑΦΑΙΑ, στη συνέχεια επιμηκύνθηκε στη πρύμη, άλλαξε μηχανές και μετονομάστηκε σε ΑΣΠΑΣΙΑ.


ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥΒΑΛΑΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ

Τα δρομολογια αυτα, οπως τα θυμομουν τοτε (και τα επιβεβαιωσα μεσω των τοτε εφημεριδων ηταν ως εξης

Καλοκαιρι 1959
Εριεττα

Καλοκαιρι 1960
Εριεττα και Αγιος Νεκταριος

Καλοκαιρι 1961
Εριεττα, Αγιος Νεκταριος και Αφαια

Καλοκαιρι 1962
Εριεττα και Αφαια

Καλοκαιρι 1963
Εριεττα, Αφαια και Μαρινα

Καλοκαιρι 1964
Εριεττα, Ασπασια, Ελενα και Μαρινα

Καλοκαιρι 1965
Ελενα, Μαρινα και Ασπασια

Καλοκαιρι 1966
Ελενα και Μαρινα

Καλοκαιρι 1967
Μαρινα

Nicholas Peppas
04-07-2010, 03:52
Κοινοπραξια Αργοσαρωνικου 1960

96007

Nicholas Peppas
04-07-2010, 06:25
Στην ιδια ιστοσελιδα βλεπουμε μια αλλη παλια φωτογραφια απο την Σουβαλα με την Εριεττα

95983

EPIETTA

96024

96025

Nicholas Peppas
09-07-2010, 03:39
Τα δυο θαυμασια πλοια του Αργοσαρωνικου, Νεραιδα και Υδρα, μας εδωσαν τοσες χαρες και αξεχαστα ταξιδακια η σχολικες εκδρομες... Τι πλοια!
7 Σεπτεμβριου 1962

96851

kostas_bit
10-07-2010, 18:19
Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία απο τα περιοδικά του ΟΛΠ, που πρέπει να είναι τραβηγμένη κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 60.

Φαίνονται τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ του Τρίπου με το μπλέ αστεράκι στα κίτρινα φουγάρα τους.
Το "μεγάλο" αριστερά είναι το ΥΔΡΑ αλλά χωρίς φουγάρο αυτή τη φορά.
Αυτό ανάμεσα στα ΠΙΝΔΟΣ και ΥΔΡΑ ποιό να ήταν άραγε;

Στα αριστερά φαίνεται και το άγνωστο σκαρί που μας έλεγε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=141666&postcount=21)ο Tss Queen Anna Maria πως ήταν πράσινο και επιβεβαιώνεται.
33319

Και μια κοντινή του άγνωστου πράσινου
33320


Προσπερνώντας διάφορες παλιές αναρτήσεις βρήκα τις παραπάνω φωτογραφίες και νομίζω πως μπορών να βοηθήσω στην αναγνώριση του άγνωστου πράσινου πλοίου, πρέπει να είναι το "ΝΑΥΤΙΛΟΣ" το οποίο ήταν το μεγαλύτερο Σαλαμινιότικο πλοίο της εποχής του. Είχε κάνει και μερικά δρομολόγια κάποιο καλοκαίρι, βράδια Κυριακών, για Σουβάλα σαν ενισχυτικό της γραμμής με διάρκεια ταξιδιού περίπου πάνω απο δύο ώρες.


Το δε άλλο άγνωστο σκαρί, που είναι μεταξύ του "ΠΙΝΔΟΣ" και του "ΥΔΡΑ" είναι το "ΣΕΙΡΙΟΣ" το οποίο ήταν δεμένο για κάποιο διάστημα μέσα στα Αιγινήτικα προτού η εταιρία του ( "ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ Α.Ε.") το ανεβάσει στις Σποράδες και το μετονομάσει σε "Β.ΣΠΟΡΑΔΕΣ", φυσικά ποτέ δεν ταξίδεψε στον Αργοσαρωνικό, εναντιθέση με το άλλο πλοίο της εταιρίας το "ΚΥΚΝΟΣ" το οποίο ταξίδεψε για λίγο.

Ο χαρακτηρισμός "πλοίο φάντασμα" είναι μάλλον από τους πλέον εύστοχους για το "ΣΕΙΡΙΟΣ"

Ellinis
10-07-2010, 18:57
αγαπητέ kostas bit, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πραγματικά το όνομα ΝΑΥΤΙΛΟΣ ταιριάζει με το όνομα που αχνοφαίνεται σε μια φωτο του ίδιου σκαριού που βρέθηκε στα πρόσφατα Ποσειδώνια.
Όσο για το ΣΕΙΡΙΟΣ, η αναγνώριση σου μας έδωσε και την πρώτη φωτο του πλοίου αυτού εκτός Σποράδων...

Nicholas Peppas
10-07-2010, 20:38
Προσπερνώντας διάφορες παλιές αναρτήσεις βρήκα τις παραπάνω φωτογραφίες και νομίζω πως μπορών να βοηθήσω στην αναγνώριση του άγνωστου πράσινου πλοίου, πρέπει να είναι το "ΝΑΥΤΙΛΟΣ" το οποίο ήταν το μεγαλύτερο Σαλαμινιότικο πλοίο της εποχής του. Είχε κάνει και μερικά δρομολόγια κάποιο καλοκαίρι, βράδια Κυριακών, για Σουβάλα σαν ενισχυτικό της γραμμής με διάρκεια ταξιδιού περίπου πάνω απο δύο ώρες.........


Ευχαριστουμε!!! Επι τελους το βρηκαμε! Το θυμαμαι καλα το ΝΑΥΤΙΛΟΣ. Πραγματι μεγαλο καραβακι για την Σαλαμινα....

rjjjh2004
11-07-2010, 19:20
Εδω το Μαρινα και το Ελενα αναφερονται ακομη και το 1966 (12/10/1966)

95972
Αυτή η διαφήμιση με την Ολυμπιακούπολη μου θύμισε ότι ήταν μια μεγάλη απίστευτη απάτη με οικόπεδα. Πολλοί Πειραιώτες χάσανε τα λεφτά τους, κάποιοι πήγαν φυλακή, κάποιοι φτιάχτηκαν χωρίς να πάνε και κάποιοι πονηροί Αγκιστριώτες κτηματίες γίνανε πλούσιοι!!!

Nicholas Peppas
18-07-2010, 03:31
Διακοπες στην ... Αιγινα στις 26 Αυγουστου 1952.. Καλαμαρα, Πινδος, Νεραιδα...

98338
98339
98340

Nicholas Peppas
23-07-2010, 03:36
Διακοπες του Πασχα 1972 στην Αθηνα και τα νησια του Αργοσαρωνικου.... με πλοια, πλοιαρια και πορθμεια http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1322&thid=3665

99198
99199


9920099201
99202

aegina
23-07-2010, 18:52
Autes oi fotografies panta fernoun mia nostalgia gia xtes...pou eimastan pio neoi kai arketoi apo emas paidia...Mnimes pou den prepei natis svisei i lismonia...ta xronia tis athowtias...

Nicholas Peppas
23-07-2010, 19:22
Autes oi fotografies panta fernoun mia nostalgia gia xtes...pou eimastan pio neoi kai arketoi apo emas paidia...Mnimes pou den prepei natis svisei i lismonia...ta xronia tis athowtias...

Σωστα!

Θα μας ξαναθυμισεις τα πλοια (εκτος απο το προφανες Καμελια);

aegina
24-07-2010, 20:34
G.DIOGOS,AFAIA,ERIETTA.

Nicholas Peppas
13-09-2010, 01:24
Αυτη η φωτογραφια ειναι απο τον Ιουλιο του 1995 καθως μπαινουμε με ενα τουριστικο της Ηπειρωτικης στην Υδρα.

105831

Ειχαμε ελθει στην Ελλαδα για λιγες μερες και ενας φιλος θελησε να μας φιλοξενησει με μια ημερησια κρουαζιερα με ενα πλοιο της Ηπειρωτικης μεχρι την Υδρα. Απεδειχθη μια πολυ κακια μερα για μενα και την παρεα μου. Φυγαμε απο την Φλοισβο και πηγαμε πρωτα στην Αιγινα. Δεν θα ξεχασω ποτε τον μπουφε που σερβιριστηκε σε δυο δοσεις αφου φυγαμε απο την Αιγινα.... Ημουν μαλλον ο μονος Ελληνας γιατι το προσωπικο εμεινε καταπληκτο οταν παραπονεθηκα στα Ελληνικα για την κακη ποιοτητα του φαγητου (κατι σαλαμικα και τυρια σε ασπρο ψωμι σαντουιτς) και ιδιως για την βρωμια (τα "τραπεζομαντηλα" ηταν λιγδιασμενα και βρωμικα απο τους προηγουμενους πελατες)... Τουλαχιστον οι μισοι τουριστες ηταν Ρωσοι που φωναζαν και επιναν συνεχεια... Τα δε μεγαφωνα δεν σταματησαν να λεν ανοησιες σε εφτα γλωσσες (οχι ελληνικα). Αδυνατο να κανεις μια συζητηση με τους φιλους σου η να ρεμβασεις ησυχα... . Η αφιξη στην Υδρα μας αφησε αφωνους βλεποντας ολα αυτα τα μικρα γατακια, νηστικα να τρεχουν, ετοιμα να πεθανουν, πολλα μονο πετσι και κοκκαλο.. Δεν ηταν κρουαζιερα αυτη... Αφησε πολλη κακη εντυπωση και στην οικογενεια μου και στους φιλους...

Λυπηρον. Ας ελπισουμε οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει απο τοτε


Ποιο ηταν το πλοιο; Εχω διαγραψει το ονομα του απο την μνημη μου...

BEN BRUCE
13-09-2010, 08:00
Φιλε nicholas peppas ειχες παει εκδρομη με το john p. που τοτε ηταν σε κοινοπραξια με την ηπειρωτικη.Τοτε ηταν μονο 2 ετων

nikos1945
27-09-2010, 20:08
Mια ενδιαφέρουσα φωτογραφία απο τα περιοδικά του ΟΛΠ, που πρέπει να είναι τραβηγμένη κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 60.

Φαίνονται τα ΜΑΧΗ και ΠΙΝΔΟΣ του Τρίπου με το μπλέ αστεράκι στα κίτρινα φουγάρα τους.
Το "μεγάλο" αριστερά είναι το ΥΔΡΑ αλλά χωρίς φουγάρο αυτή τη φορά.
Αυτό ανάμεσα στα ΠΙΝΔΟΣ και ΥΔΡΑ ποιό να ήταν άραγε;

Στα αριστερά φαίνεται και το άγνωστο σκαρί που μας έλεγε (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=141666&postcount=21)ο Tss Queen Anna Maria πως ήταν πράσινο και επιβεβαιώνεται.
33319

Και μια κοντινή του άγνωστου πράσινου
33320
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΙΚΟ

T.S.S. APOLLON
27-09-2010, 20:13
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΙΚΟ

Σωστος ο φιλος nikos1945.

Nicholas Peppas
09-10-2010, 06:46
Δυο ακομη ωραιες καρτ ποσταλ του Πειραιως που δειχνουν ξεκαθαρα το
ΝΑΥΤΙΛΟΣ

Πηγη: delcampe.net

Εγω το θυμαμαι αυτο το πλοιο γιατι ηταν το μεγαλυτερο απο αυτα που πηγαιναν απο τον Πειραια στην Σαλαμινα (Παλουκια). Ειχε 90 τοννους. Θυμαμαι οτι ηταν το αγαπητο μου Σαλαμινιο πλοιο γιατι ηταν πιο μεγαλο απο τα αλλα και τα κυματα εσπαγαν στην πλωρη καθως βγαιναμε απο το λιμανι του Πειραια. Παντως εκανε 50−55 λεπτα για να φθασει στα Παλουκια

110146

110147

110148

110149

nikos1945
10-10-2010, 07:44
ΝΙΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΟΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ .ΘΥΜΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ,ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ

Nicholas Peppas
11-10-2010, 00:17
ΝΙΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΟΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΤΙΛΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΧΕ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ .ΘΥΜΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΣΥ,ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ


Δυστυχως Νικο δεν ξερω τιποτε για το τελος του πλοιου. Αλλα το θυμαμαι καλα... Πολυ πιο καλοταξιδο απο ολα τα αλλα. Και (αν δεν κανω λαθος) πηγαινε και στην Σουβαλα καπου καπου

nikos1945
11-10-2010, 07:49
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΕ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΟΥΒΑΛΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΣΕΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΞΕ ,ΣΚΑΡΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ .


Αυτη η φωτογραφια ειναι απο τον Ιουλιο του 1995 καθως μπαινουμε με ενα τουριστικο της Ηπειρωτικης στην Υδρα.

105831

Ειχαμε ελθει στην Ελλαδα για λιγες μερες και ενας φιλος θελησε να μας φιλοξενησει με μια ημερησια κρουαζιερα με ενα πλοιο της Ηπειρωτικης μεχρι την Υδρα. Απεδειχθη μια πολυ κακια μερα για μενα και την παρεα μου. Φυγαμε απο την Φλοισβο και πηγαμε πρωτα στην Αιγινα. Δεν θα ξεχασω ποτε τον μπουφε που σερβιριστηκε σε δυο δοσεις αφου φυγαμε απο την Αιγινα.... Ημουν μαλλον ο μονος Ελληνας γιατι το προσωπικο εμεινε καταπληκτο οταν παραπονεθηκα στα Ελληνικα για την κακη ποιοτητα του φαγητου (κατι σαλαμικα και τυρια σε ασπρο ψωμι σαντουιτς) και ιδιως για την βρωμια (τα "τραπεζομαντηλα" ηταν λιγδιασμενα και βρωμικα απο τους προηγουμενους πελατες)... Τουλαχιστον οι μισοι τουριστες ηταν Ρωσοι που φωναζαν και επιναν συνεχεια... Τα δε μεγαφωνα δεν σταματησαν να λεν ανοησιες σε εφτα γλωσσες (οχι ελληνικα). Αδυνατο να κανεις μια συζητηση με τους φιλους σου η να ρεμβασεις ησυχα... . Η αφιξη στην Υδρα μας αφησε αφωνους βλεποντας ολα αυτα τα μικρα γατακια, νηστικα να τρεχουν, ετοιμα να πεθανουν, πολλα μονο πετσι και κοκκαλο.. Δεν ηταν κρουαζιερα αυτη... Αφησε πολλη κακη εντυπωση και στην οικογενεια μου και στους φιλους...

Λυπηρον. Ας ελπισουμε οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει απο τοτε


Ποιο ηταν το πλοιο; Εχω διαγραψει το ονομα του απο την μνημη μου...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Ο ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΡΜΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΚΑΝΤΕΡΟ

Nicholas Peppas
11-10-2010, 22:04
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Ο ΠΟΤΑΜΙΑΝΟΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΡΜΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΚΑΝΤΕΡΟ

Σαν να εχεις δικιο. Μαλλον το ΕΡΜΗΣ ηταν, σε μια κακια του μερα

TSS QUEEN ANNA MARIA
12-10-2010, 09:21
Σαν να εχεις δικιο. Μαλλον το ΕΡΜΗΣ ηταν, σε μια κακια του μερα
Φίλοι Νικόλα και niko1945 προσέξτε λίγο τα ρέλια στην πλώρη με τον ιστό και θα δείτε ότι δεν ήταν ο ΕΡΜΗΣ Νικόλα που ταξίδεψες αλλά το ANNA MARU (πρώην John P.) τότε που έκανε την ημερήσια κρουαζιέρα με τα χρώματα της Ηπειρωτικής. Συγκρίνετε τις διαφορές των δύο πλοίων από φωτογραφίες που ανέβασαν οι Ben Bruce και Henry Casciaro:
http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=105831&d=1284333778

http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=105299&d=1284059725

http://www.nautilia.gr/forum//attachment.php?attachmentid=99717&d=1280163171

nikos1945
12-10-2010, 10:32
ΝΙΚΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ O TSS QUEEN ANNA MARIA ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΡΜΗΣ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ

TSS QUEEN ANNA MARIA
12-10-2010, 11:36
Απλά ήθελα να βοηθήσω και μου φάνηκε σχεδιαστικά σύγχρονη η κατασκευή της πλώρης για τον Ερμή και το έψαξα. Εγώ χάρηκα που ο Νικόλας ξέρει τώρα με ποιό πλοίο ταξίδεψε.

Nicholas Peppas
13-10-2010, 00:35
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΦΙΛΕ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΩΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΟΥΒΑΛΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΣΕΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΞΕ ,ΣΚΑΡΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ .

Καρτ ποσταλ της Σουβαλας για τον φιλο nikos1945
110988
Πηγη: www.delcampe.net

Την εποχη εκεινη τα βασικα πλοια για την Σουβαλα ηταν το Εριεττα, το Μαρινα και το Ελενα. Το Ναυτιλος ηταν εκτος κοινοπραξιας

30 Μαιου, 14 Ιουλιου και 14 Αυγουστου 1965

110989110990110991

Nicholas Peppas
13-10-2010, 03:49
Αγιος Νεκταριος στην Αιγινα. Απο την συλλογη μου

110994

nikos1945
13-10-2010, 06:07
ΝΙΚΟΛΑ ΣΥΜΦΟΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΟΜΩΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΙΝΔΟΣ ,ΓΛΑΡΟΣ,ΚΑΛΑΜΑΡΑ, ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΡΑΔΥ ΑΡΓΑ ΕΠΕΡΝΑΓΑΝ ΑΠΟ ΣΟΥΒΑΛΑ ΑΠΕΦΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙΚΙΑ ΕΠΙΒΙΒΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ.ΑΠΟ 1957 ΕΩΣ 2004 ΕΙΧΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΤΗΝ ΣΟΥΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΤΗΣ ΓΝΩΡΙΖΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΙΑΝ ΣΩΤΗΡΑ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΙΑΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ.

Nicholas Peppas
13-10-2010, 06:15
Μια και εισαι παλιος κατοικος της Σουβαλας, θα σου αρεσε πιστευω να δεις και τις παλιες αυτες φωτογραφιες εδω http://www.souvala.gr/tm/content/category/4/17/32/lang,el/


Μηπως το θυμασαι το πορθμειο διπλα στο Μαρινα;

nikos1945
13-10-2010, 07:30
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΡΘΜΕΙΟ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΟΤΟR SHIP ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ

Nicholas Peppas
14-10-2010, 06:44
Σχετικά με το ΜΑΡΙΝΑ υπάρχει αυτή η φωτογραφία από το λιμάνι της Σουβάλας.

Από ότι γνωρίζω το ΜΑΡΙΝΑ έμεινε λίγο στην Αίγινα και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Κρήτη, ενώ το αδερφό ΕΛΕΝΑ , έμεινε περισσότερο αλλά δεν γνωρίζω που κατέληξε (ξέρω ότι κάποια στιγμή πέρασε, ενδιάμεσα, και από τη Θάσο).

Πηγή φωτογραφίας: http://www.souvala.gr/tm/
http://www.souvala.gr/tm/images/stories/daily/04/07/01//photo-05b.jpg


Ερωτηση για τους ειδημονες του Αργοσαρωνικου.
Μετα το Μαρινα που αναφεραμε εδω, υπηρχε και αλλο Μαρινα, οπως φαινεται εδω (http://cgi.ebay.com/GREECE-AEGINA-EGINA-M-S-MARINA-SHIP-COLOR-PPC-/230535588352?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35acfdea00); Η το μετεσκευασαν το καραβι;

T.S.S. APOLLON
14-10-2010, 10:36
Αγιος Νεκταριος στην Αιγινα. Απο την συλλογη μου

110994

Nicholas πανεμορφη καρτποσταλ!!!

GEOCAL
14-10-2010, 10:37
Φίλοι μου πριν δύο τρεις μέρες είδα φωτογραφίες του Εριέττα και του Έλενα σήμερα! Συγκινήθηκα πολύ, γιατί όταν ήμουν γύρω στα 5 (αν θυμάμαι καλά), ο καπετάνιος με άφηνε να κρατάω το τιμόνι της Εριέττας, και μάλιστα να παίρνω την στροφή στον Τούρλο στο δρομολόγιο της Αγ. Μαρίνας, που έκανε τότε. Νόμιζα πως δεν θα υπήρχε πια... Τις φωτογραφίες τις πήρε μέλος του forum σε πρόσφατο ταξείδι του εκτός Αττικής. Δεν αποκαλύπτω τίποτε περισσότερο προς το παρόν γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει εκείνος να τις δημοσιεύσει.

Nicholas Peppas
14-10-2010, 13:53
Φίλοι μου πριν δύο τρεις μέρες είδα φωτογραφίες του Εριέττα και του Έλενα σήμερα! Συγκινήθηκα πολύ, γιατί όταν ήμουν γύρω στα 5 (αν θυμάμαι καλά), ο καπετάνιος με άφηνε να κρατάω το τιμόνι της Εριέττας, και μάλιστα να παίρνω την στροφή στον Τούρλο στο δρομολόγιο της Αγ. Μαρίνας, που έκανε τότε. Νόμιζα πως δεν θα υπήρχε πια... Τις φωτογραφίες τις πήρε μέλος του forum σε πρόσφατο ταξείδι του εκτός Αττικής. Δεν αποκαλύπτω τίποτε περισσότερο προς το παρόν γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει εκείνος να τις δημοσιεύσει.


Περιμενουμε με αγωνια