PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες - Ερωτήσεις (Questions)



triad
31-10-2006, 12:25
Καλημέρα. Ψάχνω για τη δρομολόγηση επιβατικών πλοίων -λόγοι για αυτή τη δρομολόγηση, κριτήρια, κλπ. σε Ευρώπη, Αμερική και Ιαπωνία(όπου μπορώ να βρω πληροφορίες ξεκινώντας από Ευρώπη). Καμιά ιδέα??

triad
08-11-2006, 15:19
Παιδιά, κάποιος που να ξέρει κάτι?

George
09-11-2006, 00:24
Συγχώρεσέ με αλλά δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς! Προφανής λόγος για την δρομολόγηση ενός πλοίου είναι το κέρδος. Τώρα τα κριτήρια είναι κάτι σχετικό...Μέγεθος, χωρητικότητα, ταχύτητα, κατανάλωση...

triad
09-11-2006, 09:20
Καλημέρα. Π.χ. μέχρι πρότινος αυτά ορίζονταν αποκλειστικά από το υπουργείο με τις άδειες. Πλέον αν δεν υπάρχει διάθεση να δρομολογηθούν τα απαραίτητα πλοία -όπως κρίνει το υπουργείο-στις γραμμές από τις εταιρείες , η γραμμά "κηρύσσεται" άγονη και επιδοτείται. Στις άλλες χώρες???Κ σύμφωνω, ανάλογα με το κέρδος αλλά πως κάθε εταιρεία το αποφασίζει?(δύσκολο να βρεθεί τέτοια πληροφορία, παράδειγμα φέρνω)

Spyros
13-11-2006, 21:03
Καλημέρα. Π.χ. μέχρι πρότινος αυτά ορίζονταν αποκλειστικά από το υπουργείο με τις άδειες. Πλέον αν δεν υπάρχει διάθεση να δρομολογηθούν τα απαραίτητα πλοία -όπως κρίνει το υπουργείο-στις γραμμές από τις εταιρείες , η γραμμά "κηρύσσεται" άγονη και επιδοτείται. Στις άλλες χώρες???Κ σύμφωνω, ανάλογα με το κέρδος αλλά πως κάθε εταιρεία το αποφασίζει?(δύσκολο να βρεθεί τέτοια πληροφορία, παράδειγμα φέρνω)


Δεν χρειαζεται να βρεθει αυτη η πληροφορια, ειναι απλως κοινη λογικη...Εισαι π.χ. πλοιοκτητης. Βλεπεις λοιπον πού ειναι πιο παχες οι μυγες, οπως λενε, δηλαδη πού εχει πιο πολλη κινηση, κρινεις το κατα ποσο θα μπορεις να εξασφαλισεις οτι θα εχεις κι εσυ κινηση και αναλογα αποφασιζεις να δρομολογησεις το πλοιο σου ή οχι. Απο εκει και περα υπαρχουν και οι "αγονες" που επιδοτουνται απο το κρατος οποτε κι απο εκει ισως να υπαρχει συμφερον...Αυτο που λεω ειναι πολυ γενικο αλλα μπορουμε να δουμε παραδειγματα μεσα στην ακτοπλοια μας για να καταλαβουμε καλυτερα αυτη τη λογικη...

triad
14-11-2006, 09:29
Καλημέρα. Συμφωνώ οτι είναι κοινή λογική, αν σε ΟΛΕΣ τις αλλες χωρες ταχουν αναλάβει ιδιώτες.Δε γνωρίζω το καθεστώς σε κάθε χώρα, αν μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα ή ξέρεις κάποια site... Πέρα από αυτό για γραμμές που δεν εχουν διάθεση οι ιδιώτες να τρέξουν πλοία, τι γίνεται? Το ίδιο που γίνεται και σε μας?

Spyros
14-11-2006, 19:36
Δυστυχως για το τι ακριβως ισχυει στο εξωτερικο δεν μπορω να γνωριζω...Και παλι λογικα κατι αντιστοιχο θα πρεπει να γινεται με εδω...

triad
15-11-2006, 10:05
Λογικά ισχύει κάτι ανάλογο , το θέμα είναι τι ακριβώς, αν υπάρχουν συγκεκριμένες αποφάσεις, πολιτική κλπ. Αυτό ψάχνω ή που μπορώ να ψαξω τέτοιες πληροφορίες.

JASON12345
17-02-2008, 18:03
Σε αυτή την κάμερα το ΙΘΑΚΗ ασπρισμένο το βλέπω αλλά είναι αργά μες
στο κρύο για φωτό

http://www.symbol.gr/cam_index.htm

JASON12345
17-02-2008, 18:12
;Ena lepto.Zitao signomi kathos den eho idea an itan to ithaki i allo blue star.
Pantos einai ena ek ton trion

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
17-02-2008, 18:27
Το Παρος πρεπει να ειναι ........

Nautikos II
17-02-2008, 21:41
Ειναι το Blue Star Paros φιλε Jason12345, οπως πολυ σωστα ανεφεραι και ο επισης φιλος ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ, αν πας στο θεμα Blue Star Paros εχω ανεβασει μια φωτογραφια του πρωινη μαζι με το Blue Star Ithaki

JASON12345
25-03-2008, 16:23
Επειδή δεν έχω καλά αγγλικά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι γίνεται εδώ.
Φαίνεται καλη ιστοσελίδα.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκεί λένε που είναι αυτά που έχουν πρόβλημα.
Τα άλλα εσείς...




http://www.frisnit.com/cgi-bin/navtex/view.cgi

Νικόλας
25-03-2008, 16:27
χωρίς να είμαι σίγουρος δεν νομίζω να λέει για προβλήματα θα ξανακοιτάξω πιο προσεκτικά

Νικόλας
25-03-2008, 16:31
Επειδή δεν έχω καλά αγγλικά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι γίνεται εδώ.
Φαίνεται καλη ιστοσελίδα.
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκεί λένε που είναι αυτά που έχουν πρόβλημα.
Τα άλλα εσείς...




http://www.frisnit.com/cgi-bin/navtex/view.cgi
πληροφορίες δείνει αλλά δεν ξέρω για πιο πράγμα

JASON12345
26-03-2008, 17:07
Λέει την λέξη warning τακτικά,γι αυτό κυρίως είπα ότι μήπως είναι για κάποιο πρόβλημα

Παναγιώτης
26-03-2008, 17:27
Είναι μία σελίδα που κάποιος αναμεταδίδει μέσω δικτύου τις προειδοποιήσεις του συστήματος NAVTEX, μέσω κάποιου ειδικού λογισμικού (περίπου ότι γίνεται με το AIS).Το σύστημα NAVTEX είναι ένα σύστημα που στέλνει πληροφορίες χρήσιμες για τη ναυσιπλοΐα μέσω τηλετύπου (TELEX) στα πλοία. Το τηλέτυπο (αν δεν το προλάβατε) είναι ένα σύστημα μετάδοσης κειμένου μέσω τηλεφωνικής γρμμής ή ασυρμάτου και σήμερα έχει παραγκωνιστεί από το φαξ στη στεριά αλλά πολλά πλοία συνεχίζουν να έχουν.Οι πληροφορίες NAVTEX μπορέι να έιναι τακτικές ή έκτακτες αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος που πρέπει να προειδοποιηθούν τα πλοία.Και η ελληνική Υδρογραφική δίνει πληροφορίες NAVTEX όπως μπορέιτε να δείτε στη σελίδα της http://www.hnhs.gr/gr/activities.htm εκεί που λεέι Ασφάλεια Ναυτιλλομένων.

JASON12345
31-03-2008, 23:24
Παιδιά έχω μια βασική απορία.
Δεν είμαι ναυτικός ούτε τίποτα επαγγελματικό και το γνωρίζουν όλοι.
Έχω λοιπόν γελοίες ερωτησεις για θαλασσινό φόρουμ.

1 Εκείνο που έχουν μπροστά όλα τα πλοία σε σχήμα τρούλου πως λέγεται
Νομίζω με καταλαβαίνετε.
Το μπροστινότερο σημείο που κάνει ένα τρούλο.Εντο στο Κνοσσός στα Μπλουσταρ και τα λοιπά.

2 Τι σημαίνει σκάτζο (σκαντζάρισμα);
3 Ρεμέτζο ξερω περίπου αλλά θελω μια βοήθεια

Νaval22
31-03-2008, 23:33
Εκείνο που έχουν μπροστά όλα τα πλοία σε σχήμα τρούλου πως λέγεται
Νομίζω με καταλαβαίνετε.


Μήπως εννοείς τον βολβό? δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο

4799

JASON12345
31-03-2008, 23:34
Nai ne ayto.
Ayto to kanei pio idrodinamiko?

Νaval22
31-03-2008, 23:43
Είναι λίγο αργά για μαθήματα ναυπηγικής αλλά θα προσπαθήσω να στο πω όσο πιο απλά γίνεται
όταν το πλοίο κινείται μια δύναμη αντίστέκεται στη κίνηση του αυτή η δύναμη λέγεται αντίσταση και χωρίζεται σε δυο επιμέρους τμήματα της αντίσταση τριβής (που δημιουργείται λόγω της αλληλεπίδρασης της γάστρας του πλοίου και των μορίων του ρευστού) και της αντίστασης κυματισμού (είναι τα κύματα που βλέπεις απο το κατάστρωμα όταν ταξίδευει το καράβι να σχηματίζονται γύρω απο αυτό,στη πλώρη και στη πρύμνη.Ο βολβός έχει να κάνει με τη μείωση αυτής της αντίστασης κυματισμού προσπαθεί δηλαδή να κανεί το κύμα της πλώρης να αναιρέσει το κύμα της πρύμνης κάθως το σύστημα κυματισμού της πλώρης θα φτάσει κάποια στιγμή στη πρύμνη ακολουθόντας τη κίνηση του πλοίου έτσι η αντίσταση κυματισμού θα γίνει μικρότερη.Το πως ένας βολβός θα το κάνει αυτό είναι αποτέλεσμα βαθιάς μαθηματικής μελέτης των συστημάτων κυματισμών της κάθε γάστρας
Ελπίζω να πήρες μια γεύση

Παναγιώτης
01-04-2008, 00:21
2 Τι σημαίνει σκάτζο (σκαντζάρισμα);
3 Ρεμέτζο ξερω περίπου αλλά θελω μια βοήθεια

Σκάτζα είναι η αλλαγή (αλλαγή βάρδιας, σχοινιών κ.λπ.)
Ρεμέτζο είναι η διαδικασία του δεσίματος του βαποριού, αλλά και το αγκυροβόλιο, το σχοινί που χρησιμοποιήται. Για απορίες σχετικές με την ορολογία μπορείς να κοιτάς στο θέμα με την ναυτιλιακή ορολογία.

JASON12345
02-04-2008, 11:51
Ευχαριστώ.
Κατάλαβα.

artzuna
04-08-2008, 09:34
Να με συμπαθατε που ανοιγω θρεντ ακομα δεν μπηκα στο φορουμ
αλλα εψαξα αρκετα καλα τα αφιερωματα στα αγαπημενα μας πλοια και δεν ειδα με λιγες εξαιρεσεις να αναφερονται αν γνωριζετε βεβαια την ταχυτητα τον πλοιων.
Για παραδειγμα ποτε μου δεν καταλαβα ποιο ειναι πιο γρηγορο,το Παναγια Τηνου η' το Ναιας ΙΙ ? Το Κιμωλος η' το Ιονιο?
Το Απολλων εξπρες 1 η' το Απολλων εξπρες 2(στο οποιο ειχα δουλεψει για 2 μηνες).
Ποιες η διαφορες του Ναιας ΙΙ με το εξπρες Σαμινα?
Ποιες του Ν.Καζαντζακη με το Κινγκ Μινος?
Το Μηλος εξπρες ειχε μεγαλυτερη τελικη απο τους Απολλωνες?
Ποιο ειναι το πιο γρηγορο επιβατικο που εχει περασει μεχρι στιγμης, To Ηιgh Speed 5 η' το original Αιολος Κεντερης?
Εχω και αλλες αποριες βεβαια,και ευχαριστω εκ των προτερων.

Kyriakos
04-08-2008, 10:03
Ποιά ταχύτητα? σε MCR (100% της μηχανής), NCR (80%), Cruise speed, economy speed, φορτωμένο ή άδειο? Η γάστρα καθαρή, ή όχι? Σύμφωνα με τις αρχικές προδιαγραφές ή μετά από 20 χρόνια?



Υ.Γ: Και π.χ. την να την κάνω την ταχύτητα όταν το high speed κάνει 4.5 hrs για Mήλο και το Κορνάρος... 5....? και με την ίδια τιμή με το high speed παίρνω το αεροπλάνο, και κάνω... μισή.

artzuna
04-08-2008, 14:45
σε MCR (100% της μηχανής), Σύμφωνα με τις αρχικές προδιαγραφές


Κραταω τις αρχικες προδιαγραφες και το ΜCR.
βαμμενα και σενιαρισμενα και αδεια:cool:

Kyriakos
04-08-2008, 16:38
---- δεν τα ξερω --- :???:

giannisk88
10-08-2008, 02:09
Φίλε artzuna (http://forum.nautilia.gr/member.php?u=4683) ισως σε βοηθήσει αυτό:
http://www.faktaomfartyg.se/register.htm

Μπες και επέλεξε το πλοίο που σε ενδιαφέρει και θα δείς τις ταχύτητες, οι οποίες απ'οτι έχω καταλάβει έιναι στο NCR των μηχανών ή στο MCR και να είναι γεμάτο το πλοίο.Αυτό καλύτερα να μας το πεί κάποιος που να γνωρίζει.
Πάντως η ταχύτητα τους είναι καταγεγραμένη κάτω απο το ίδιο κριτήριο, είτε MCR είναι αυτό είτε NCR, είτε γεμάτο είτε άδειο...;)

Νaval22
15-08-2008, 20:57
Δυστυχώς ο σουηδός δεν είναι αξιόπιστη πηγή εδώ δίνει το νταλιάνα 20 μίλια

giannisk88
15-08-2008, 21:13
Δυστυχώς ο σουηδός δεν είναι αξιόπιστη πηγή εδώ δίνει το νταλιάνα 20 μίλια
Ισως ομως φίλε μου να τα επιανε και τα 20 καποια εποχη.Απλά εντάξει με τόσα βαπόρια δε γίνεται να τα παρακολουθείς με τη παραμικρή λεπτομέρεια.Παντως σχεδόν σε όλα εχει πεσει μέσα και αυτό έχει σημασία.Για ενα δυο που θα ξεφύγουν οκ....;)

Νaval22
22-08-2008, 19:07
Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις πιο ευχρηστο το syros observer δυστυχώς είναι παρα πολύ κουραστικο και αργό,πως μπορώ για παραδειγμα να βλέπω καθε φορα που το επισκεπτομαι μόνο τα επιβατηγα?ξεμαρκαρω τα υπολοιπα πλοία αλλά όταν ξαναμπαίνω μου τα εμφανίζει πάλι όλα,
εχει προοδεψει πολύ σα site αλλά λόγω του φόρτου έχει γίνει τρομερά δυσχρηστο,και δεν νομίζω να φταίει η σύνδεση μου για αυτό

Rocinante
22-08-2008, 21:48
Στεφανε εχεις δικιο σε ολα. Δεν φταιει η συνδεση σου. Ακριβως τα ιδια προβληματα εχω και εγω. Το ειχα αναφερει και στο θεμα του Ais οτι δυστυχως ξεφυγαμε απο την καλυψη των 300 και αν πλοιων αλλα το τιμημα ειναι η ταχυτητα. Οσο για το ξεμαρκαρισμα φορτηγων και δεξαμενοπλοιων το ιδιο παθαινω και εγω

giannisk88
23-08-2008, 00:21
Και εγώ τα ίδια παιδιά!Ωρες ωρες τρώει κατι κολληματα και εκεί που εμφανίζει το χάρτη κανονικά, ξαφνικα εμφανίζονται κάτι τετραγωνα μεγάλα και πηγαίνουν διαγώνια της οθόνης και λένε οτι δεν είναι δυνατόν να φορτώσει γιατι είναι πολύ μεγάλο το ζούμ, ενώ πρίν μερικά λεπτα και μετα απο μερικά λεπτα που εμφανίζει το πρόβλημα το δείνχνει μία χαρα!!!!

weser
31-08-2008, 08:13
Καλημέρα σε όλο το forum!

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει η σύναψη "put across the helm"; Και αν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι "check the helm" σημαίνει "στρέφω το πηδάλιο προς την αντίθετη κατεύθυνση".

Ας με διαφωτίσει κάποιος, σας παρακαλώ...

nautikos
31-08-2008, 10:20
Τα μπερδεψες λιγο... Η φραση ''put the helm across'' σημαινει να φερεις το τιμονι αναποδα απο οτι ειναι, ενω ''check the helm'' σημαινει για ενα πλοιο που ηδη στριβει, να γυρισεις το τιμονι ετσι ωστε η πλωρη σου να μη σου φευγει πολυ μακρυα ή πολυ αποτομα.

weser
31-08-2008, 11:40
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Μεταφράζω μια κοινοτική οδηγία για τις μανούβρες που πρέπει να είναι σε θέση να πραγματοποιούν κάποια πλοία και έχω "πελαγώσει". Και πιο συγκεκριμένα το κείμενο λέει: "... This shall be proved by simulated evasive action manoeuvres to port and starboard with prescribed values whereby for specific turning speeds of the vessel in response to putting across and then checking the helm a certain time limit shall be complied with."
Δηλαδή αν θα έλεγα: "Αυτό αποδεικνύεται με την προσομοίωση ελιγμών… κατά την πραγματοποίηση των οποίων οι επιμέρους ταχύτητες στροφής του πλοίου μετά από ανάποδο γύρισμα και στη συνέχεια επαναφορά του τιμονιού για έλεγχο της πλώρης πρέπει να επιτυγχάνονται εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου", θα ήμουν εντάξει; Δεν με προβληματίζει μόνο το "put across and check the helm", δεν ξέρω αν έχω πιάσει σωστά το νόημα ολόκληρης της πρότασης.
Και ακόμη helm=τιμόνι, rudder=πηδάλιο; Ή είναι το ίδιο πράγμα;

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα

nautikos
31-08-2008, 12:22
Οπως σωστα λες το helm ειναι το τιμονι και το rudder το πηδαλιο.

Μια δικη μου ελευθερη μεταφραση ειναι η ακολουθη :

Αυτο θα πρεπει να αποδεικνυεται με προσομοιωση ελιγμων διαφυγης αριστερα και δεξια με επιβαλλομενες τιμες, για τις οποιες για συγκεκριμενες ταχυτητες στροφης του πλοιου σε συναρτηση με το να θετεις απο τη μια πλευρα στην αλλη και μετα να ελεγχεις το τιμονι,ενα ασφαλες χρονικο οριο πρεπει να συμμορφωθει με ......

Αν επιτρεπεται πως και ασχολεισαι με πηδαλιουχια πλοιου? Ναυπηγος, καπετανιος, τι?

weser
31-08-2008, 12:37
Τίποτα από αυτά, απλώς μεταφράστρια. Δεν έχει τύχει έως τώρα να ασχοληθώ με κείμενα περί ναυτιλίας και καταλαβαίνεις ότι είμαι εντελώς έξω από τα νερά μου. Σ' ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σου, με έβγαλες από αδιέξοδο.

apollo_express
27-09-2008, 00:59
1. Τι χρειάζεται αυτό το κομμάτι στα παράθυρα της γέφυρας (που είναι κυκλωμένο στην εικόνα παρακάτω);

17804

2. Κάθε πότε παίρνετε δυναμοδεικτικό διάγραμμα (διαγραμματα πιεσεων) της μηχανής;

Leo
27-09-2008, 08:06
Απάντηση στο 1.
Καλημέρα φίλε apollo_express. Αυτό ειναι τα μάτια του πλοίου στη βροχή. Είναι ένα κομάτι τζάμι που περιστρέφεται με μεγάλη ταχύτητα και δεν κρατάει νερό πάνω του, έτσι δίνει καλή ορατότητα στον αξιωματικό φυλακής της γέφυρας. Στα αγγλικά λέγεται Clear View Screen. Είναι δηλαδή "υαλοκαρθαριστήρας" turbo όμως :D.

Απάντηση στο 2.
Οι Μηχανικοί....

Iogo
03-10-2008, 23:39
Καλησπέρα σας, γράφτηκα πρίν από λίγο σε αυτό το φόρουμ αλλά το παρακολουθώ από καιρό , πρόκειται γιά έναν πολύ ωραίο και χρήσιμο ιστοροχώρο ! ;)

Θα ήθελα να σας ενοχλήσω , αν μου το επιτρέπετε ,γιατί έχω μία απορία και δεν καταφέρνω να μάθω κάτι σίγουρο .
Είμαι μόνιμος κάτοικος Ιταλίας και δυστυχώς καταφέρνω να κατέβω στην πατρίδα μόνο μία φορά τον χρόνο , το καλοκαίρι. Κατέχω ένα φουσκωτό γύρω στα 4μισυ μέτρα,αγορασμε΄νο έξω, και κάθε χρόνο το φέρνω κάτω.
Αυτό λοιπόν που δεν καταφέρνω να μάθω είναι αν καποιος φέρει το σκάφος μαζί του ,'εχοντας τα βασικά εφόδια και ΄΄οτι άλλο ορίζει ο νόμος του κράτους προέλευσης , τότε είναι καλυμμένος η πρέπει να συμμορφωθεί με τις ελληνικές διατάξεις; Σας φέρνω ένα παράδειγμα:στην Ελλάδα εντάχθηκε και το gps ανάμεσα στα βασικά εφόδια. Εγώ δεν το έχω γιατί ο εδώ νόμος ακομη δε το προβλέπει. Τι γίνεται; Για 20 μέρες διακοπές πρέπει να αγοράσω αναγκαστικά gps;Μία άλλη διαφορά επίσης είναι ότι ενώ στην Ιταλία τα σωσίβια πρέπει να είναι όσα και τα άτομα που επιβαίνουν ,στην Ελλάδα ο νόμος ορίζει άλλα πράγματα. Κάποιοι μου είχαν μιλήσει για την "αρχή της αμοιβαιότητας" αλλά δεν βρήκα πουθενά τέτοιες διατάξεις. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ ;)

Σπύρος

plori
20-10-2008, 10:49
Πότε θα αναρτηθούν οι αιτήσεις της νέας δρομολογιακής περιόδου;

apollo_express
12-11-2008, 00:27
Θα ήθελα να ρωτήσω:
1. ποια είναι η δουλειά ενος αρχιμηχανικού σε μια ακτοπλοϊκή εταιρία (κατά προτίμηση),
2. ποια του βοηθού αρχιμηχανικού και
3. γίνεται κάποιος που έχει τελειώσε Μηχανολόγος Μηχανικός (στο Ε.Μ.Π.) να προσληφθεί ως αρχιμηχανικός ή βοηθός αρχιμηχανικού στην εταιρία.

Ευχαριστώ πολύ.

Michael
18-11-2008, 14:37
1,2:Νομίζω να παρακολουθεί από τεχνικής απόψεως το πλοίο. Δηλ. την προγραμματισμένη συντήρηση, έκτακτα προβλήματα κλπ. Να επιθεωρεί τα μηχανικά του πλοίου, να συμμετέχει στον δεξαμενισμό και την κατασκευή και την παραλαβή.
3.Σαν βοηθός ναι, σαν αρχιμηχανικός κατευθείαν δύσκλα αν δεν υπάρχει εμπειρία.

καπετάν αντρέας
23-11-2008, 12:25
Αγαπητέ Iogo, τώρα έτυχε να προσέξω το συγκεκριμένο ερώτημά σου.
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν ισχύει η αρχή της αμοιβαιότητας ισοπεδωτικά, δηλ. για όλα τα θέματα. Απαραίτητο είναι να έχει προηγουμένως εκδοθεί Κανονισμός ή (πιο συχνά) Οδηγία, που ρυθμίζει κάποιο συγκεκριμένο θέμα και θέτει τους όρους και τις προϋποθέσεις υπό τις οποίες ένα κράτος μέλος αναγνωρίζει διοικητικές πράξεις που έχουν εκδοθεί σε κάποιο άλλο κράτος μέλος. Έτσι π.χ. υπάρχει κοινοτική νομοθεσία που ρυθμίζει τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται ώστε να μπορεί κάποιος που έχει την άδεια άσκησης κάποιου επαγγέλματος (π.χ. δικηγόρου, πολ.μηχανικού, ιατρού) σε ένα κράτος μέλος, να πάει και να ασκήσει το ίδιο επάγγελμα σε κάποιο άλλο κράτος μέλος. Ένα παρόμοιο θέμα της επικαιρότητας που θα έχεις ακούσει είναι και το ζήτημα της αναγνώρισης πτυχίων των ξένων κολλεγίων που λειτουργούν στην Ελλάδα.
Στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει, το ερώτημα είναι εαν υπάρχει κοινοτική νομοθεσία (δηλ. Κανονισμός ή/και Οδηγία) που να ρυθμίζει τους όρους υπό τους οποίους οι συγκεκριμένες διοικητικές πράξεις που σε ενδιαφέρουν (έκδοση άδειας κυκλοφορίας σκάφους, αλλά, προσοχή, και έκδοση άδειας χειριστού ταχυπλόου σκάφους) που έχουν εκδοθεί στην Ιταλία, μπορούν να γίνουν δεκτές στην Ελλάδα. Εαν δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία, τότε οι αρμόδιες λιμενικές αρχές δεν θα δεκτούν τα εξ'Ιταλίας έγγραφα που έχεις στην κατοχή σου, με αποτέλεσμα να υποχρεωθεις να συμμορφωθείς με την ελληνική νομοθεσία και να ακολουθήσεις τα προβλεπόμενα για την έκδοση άδειας κυκλοφορίας σκάφους, αλλά και χειριστού ταχυπλόου σκάφους.
Εαν, πάλι, υπάρχει τέτοια κοινοτική νομοθεσία, θα πρέπει να δούμε τι ακριβώς προβλέπει. Δηλ. δεν είναι απαραίτητο ότι θα προβλέπει άνευ όρων αποδοχή των σχετικών διοικητικών πράξεων που έχουν εκδοθεί σε άλλο κράτος μέλος, καθότι μπορεί να έχει αναγνωρίσει στον εθνικό νομοθέτη το δικαίωμα να αποδέχεται μεν τέτοιες πράξεις, αλλά υπό όρους, π.χ. να δίνει ο ενδιαφερόμενος επιπλέον εξετάσεις εδώ ή να προσκομίζει συμπληρωμαστικά έγγραφα.
Εαν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το θέμα (επειδή βλέπω ότι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που ρώτησες), πες μου και θα προσπαθήσω να ψάξω να βρω.;)
Αυτά προς το παρόν.

(Ρίξε και μια ματιά εδώ στο site, μήπως έχουν βάλει τίποτα σχετικό τα παιδιά του naftilia)

apollo_express
04-12-2008, 18:08
Ευχαριστώ πολύ Michael!!!

Μήπως γνωρίζεις να μου πεις αν οι βοηθοί αρχιμηχανικοί ταξιδεύουν μαζί με το καράβι ή είναι στα γραφεία;

Νaval22
04-12-2008, 22:28
Δεν ταξιδεύουν σε γραφεία είναι εκτός και αν παρουσιατεί κάτι που απαιτεί τη παρουσία τους στο καράβι

apollo_express
06-12-2008, 00:57
Ευχαριστώ πολύ.

Κρίμα όμως που δεν ταξιδεύουν, θα πρέπει να εύχονται να παθαίνει συχνά βλάβες το καράβι!!!!

apollo_express
07-12-2008, 21:33
Τα LNG Carriers για την κίνηση τους χρησιμοποιούν ατμοπαραγωγούς με στροβίλους ή κινητήρες Diesel.

Νaval22
10-12-2008, 01:00
συνήθως δεν χρησιμοποιούνται diesel για το λόγο ότι μια ποσότητα του φορτίου (φυσικό αέριο) επάνερχεται στην αέρια κατάσταση της κατά τη διάρκεια του ταξιδιού οπότε αυτή η ποσότητα χρησιμοποιείται ώς ένα βαθμό στη προωση του πλοίου μέσω τουρμπίνας

apollo_express
13-12-2008, 00:50
Ευχαριστω πολυ.

laz94
13-12-2008, 17:05
Να ρωτήσω κάτι?
Τι εννοούμε "πρωτοκολο" σε ένα πλοίο!
Sorry αν ειναι χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν γνωρίζω και πολλά από τέτοια.

Ευχαριστώ.;)

sea_serenade
13-12-2008, 17:11
Με τον όρο "πρωτόκολλο" εννοούμε τη χωρητικότητα του πλοίου αναφερόμενοι στον αριθμό των επιβατών.

laz94
13-12-2008, 17:31
Με τον όρο "πρωτόκολλο" εννοούμε τη χωρητικότητα του πλοίου αναφερόμενοι στον αριθμό των επιβατών.



ΑΑΑ!!! Ευχαριστώ πολύ φίλε sea serenade!;)

mech5190
03-01-2009, 23:49
Γεια σας.. Μήπως μπορω να βρώ ναυτικούς χάρτες του κορινθιακού(μεγαλης κλίμακας) σε ψηφιακή μορφή (ώστε να τις εκτυπωνω)? Και φυσικά χωρίς πληρωμή??;)

mastrokostas
16-09-2009, 18:25
Ξέρει κανείς τι είναι τούτο το παπόρι ?
56879

Apostolos
16-09-2009, 18:47
Mastrokostas check here (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24627&page=7)

mastrokostas
16-09-2009, 18:59
Ευχαριστώ Απόστολε !Πέρναγε σήμερα μέσα .

aegina
17-09-2009, 16:55
Poloneziko einai?

Ellinis
19-09-2009, 12:21
Ηταν ναυλωμένο σε πολωνούς αλλά είναι ελληνικό, δες εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=160547&postcount=65)

DimitrisT
19-09-2009, 12:30
Για τα χαρακτηρηστικά του πλοίου δείτε εδώ (http://www.faktaomfartyg.se/baltic_eagle_1979.htm).

alfisti
23-09-2009, 15:34
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τους γνώστες.
Κάθε λιμεναρχείο έχει τη δική του νομοθεσία για τους κανόνες που επιβάλλονται στις περιοχές δικής του αρμοδιότητας;;

Για να γίνω πιο κατανοητός, άκουσα ότι κάθε λιμεναρχείο κρατάει δικά του ΦΕΚ που αναγράφονται όλοι οι κανόνες που διέπουν το νησί του για παράδειγμα. Δηλαδή, ταχύτητες στο λιμάνι (και εκτός σε συγκεκριμένες περιοχές), μέτρα σκαφών από την ακτή κτλ κτλ.

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον/α μου απαντούσε. Είναι αρκετά σημαντικό για μένα να μάθω κάποια τέτοια πράγματα. Ευχαριστώ!

Leo
23-09-2009, 17:59
Φ.Ε.Κ. (Φύλλο Εφημερίδας Κυβερνήσεως) αυτό σίγουρα δεν το έχουν τα λιμεναρχεία. Τα λιμεναρχεία μπορεί να εκδίδουν τοπικούς κανονισμούς, ανάλογα με τις ανάγκες των περιοχών τους, για διάφορους λογους και εξηγώ.
1. Τοπικό κανονισμό πλεύσης με ελλατωμένη ταχύτητα σε ζώνες ελέγχου τους, όπου απαιτείται, π.χ. στην προσέγγιση του Νέου λιμανιού της Μυκόνου για λόγους ασφαλείας των πλοίων που είναι ελλημενισμένα και των λουομένων στις παρακείμενες παραλίες.
2. Τοπικό κανονισμό απαγόρευσης αλιείας σε περιοχές που ελέγχουν για διάφορους λόγους (προστασία ενός είδους ψαριών ή κοραλιών κλπ κλπ)
3. Διάφορες άλλες διαδικασίες, όπως απαγόρευση απόπλου σε μια περιοχή, λόγω καταδύσεων κλπ.

Με άλλα λόγια, ναι η εκάστοτε λιμενική αρχή (λιμεναρχείο) έχει δικαίωμα να επιβάλλει κανόνες που διέπουν μόνο τον τόπο που διοικούν. Το βασικότερο είναι ότι ένας επισκέπτης του οποιουδήποτε, νησιού, λιμανιού κλπ οφείλει να έχει ενημερωθεί πριν προσεγγίσει την περιοχή.

Ελπίζω σε ένα βαθμό να απάντησα την απορία σου.

Black_Ring
26-09-2009, 20:21
Φίλε μου δεν ξέρω που μπορείς να βρείς τον χάρτη που ψάχνεις σε έντυπη μορφή, πιθανόν στην Υδρογραφική Υπηρεσία, όμως αν τον βρείς μπορείς να τον παραγγείλεις για ψηφιοποίηση με πολύ μικρό κόστος στη Digital mapping. Παραθέτω το Site της εταιρείας μήπως σε βοηθήσει.
www.digitalmapping.org

Harry14
26-11-2009, 22:30
Ξερει κανεις που μπορω να βρω ναυτικους χαρτες διαφορων περιοχων και σε διαφορες κλιμακες. Αρχικα με ενδιαφερει ενας ολοκληρης της Ελλαδας.

Harry14
26-11-2009, 22:33
Επισης αυτο το site http://www.shippax.se τι ακριβως ειναι;
Η shippax την οποια εχει παρει το ματι μου δεξια αριστερα τι ειναι και τι κανει;

Rocinante
27-12-2009, 22:53
Η ακολουθη ερωτηση ειναι υπο τη μορφη κουιζ.
Μεχρι προσφατα τον τιτλο του μακροβιωτερου ακτοπλοικου εν δραση κατειχε οπως γνωριζουμε ο Καπεταν Αλεξανδρος με 47 ετη!!!
Ομως....
Ο Βασιλιας ειναι νεκρος.
Ζητω ο Βασιλιας.
Ποιος ομως ειναι ο νεος Βασιλιας;;;
Μπορει και Βασιλισσα...

corazon
30-12-2009, 01:16
Καλησπερα και χρονια πολλα!!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως λιγακι ασχετη.. συγγνωμη κιολας αν δεν επρεπε να τη θεσω στο συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν εβρισκα καποιο σχετικο.. αυτο λοιπον που θα ηθελα να ρωτησω τους ναυτικους ειναι για ποιο λογο κυριως γινεται μια πειρατεια καραβιου???? οι πειρατες καταλαμβανουν περισσοτερο δεξαμενοπλοια η δεν εχει να κανει?? εχουν κινδυνεψει ποτε αξιωματικοι και πληρωμα???

blackcode
30-12-2009, 12:08
Για τα λεφτα κυριως...που σε μερικες περιπτωσεις ειναι πολλα (τα λεφτα Αρη!)
Εγω προσωπικα εχω την εντυπωση πως καταλαμβανουν και φορτηγα αλλα κυριως δεξαμενοπλοια λογω κόστους του φορτιου που μεταφερουν.

υ.γ: η μανα μου οταν πρωτοακουσε για πειρατειες νομιζε πως κλεβανε το μαζουτ απο τα καραβια :P

corazon
30-12-2009, 13:46
Για τα λεφτα κυριως...που σε μερικες περιπτωσεις ειναι πολλα (τα λεφτα Αρη!)
Εγω προσωπικα εχω την εντυπωση πως καταλαμβανουν και φορτηγα αλλα κυριως δεξαμενοπλοια λογω κόστους του φορτιου που μεταφερουν.

υ.γ: η μανα μου οταν πρωτοακουσε για πειρατειες νομιζε πως κλεβανε το μαζουτ απο τα καραβια :P
Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!! Εγω ομως για να καταλαβεις ποσο πιο ασχετη ειμαι απο τη μανουλα σου ουτε το μαζουτ δεν ηξερα τι ειναι!! Με πληροφορησε τωρα ο αντρας μου που με πηρε τηλ. απο Κινα!! Οσο για τους ναυτικους?? εχουν κινδυνεψει ποτε απο τους παλιοπειρατες????

MARGARITIS24
31-12-2009, 00:32
Η ακολουθη ερωτηση ειναι υπο τη μορφη κουιζ.
Μεχρι προσφατα τον τιτλο του μακροβιωτερου ακτοπλοικου εν δραση κατειχε οπως γνωριζουμε ο Καπεταν Αλεξανδρος με 47 ετη!!!
Ομως....
Ο Βασιλιας ειναι νεκρος.
Ζητω ο Βασιλιας.
Ποιος ομως ειναι ο νεος Βασιλιας;;;
Μπορει και Βασιλισσα...
το μεγαλυτερο σε ηλικια φερρυ ειναι το ionian spirit της agoudimos ferries ετων 39

cpt babis
31-12-2009, 00:38
Noμιζω και το ΝταλιανοΜιλενο κοντευει τα 40;)

Φίλιππος Αίγιο
31-12-2009, 00:53
Φιλε cpt babis καλα νομιζεις καθως το ΝΤΑΛΙΑΝΑ και το ΜΙΛΕΝΑ ειναι ναυπηγησης του 1970.Εγω πιστευω οτι ειναι το ATHENS του Βεντουρη το οποιο ναυπηγηθηκε το 1969.

blackcode
31-12-2009, 01:51
Σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!!! Εγω ομως για να καταλαβεις ποσο πιο ασχετη ειμαι απο τη μανουλα σου ουτε το μαζουτ δεν ηξερα τι ειναι!! Με πληροφορησε τωρα ο αντρας μου που με πηρε τηλ. απο Κινα!! Οσο για τους ναυτικους?? εχουν κινδυνεψει ποτε απο τους παλιοπειρατες????

Από την λίγη πείρα που έχω και από ιστορίες που έχω ακούσει σίγουρα είναι κάτι που τρομοκρατεί όλους τους ναυτικούς αλλά δεν έχω ακούσει για κάτι σοβαρό που να συνέβη στο πλήρωμα.
Σίγουρα η ταλαιπωρία είναι μεγάλη, αλλά αν το δεις σαν αεροπειρατεία π.χ όλοι είναι καλά μέχρι να συμφωνηθούν τα λύτρα........

corazon
31-12-2009, 18:25
Από την λίγη πείρα που έχω και από ιστορίες που έχω ακούσει σίγουρα είναι κάτι που τρομοκρατεί όλους τους ναυτικούς αλλά δεν έχω ακούσει για κάτι σοβαρό που να συνέβη στο πλήρωμα.
Σίγουρα η ταλαιπωρία είναι μεγάλη, αλλά αν το δεις σαν αεροπειρατεία π.χ όλοι είναι καλά μέχρι να συμφωνηθούν τα λύτρα........
Σ'ευχαριστω πολυ blackcode!!!!! παντα αμεσος και εξυπηρετικος!!!!

Rocinante
31-12-2009, 19:22
MARGARITIS24 , cpt babis , Φιλιππε σας ευχαριστω για την ανταποκριση.
Και εγω με μια γρηγορη ερευνα βρηκα οτι μαλλον ειναι το Athens.

corazon
13-01-2010, 02:09
Καλησπερα!! Απ'οσο ξερω ενας αξιωματικος μπορει να παρει μαζι του τη γυναικα του στο καραβι. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
α) Υπαρχει περιορισμενος χρονος διαμονης??
β) Πρεπει να υπαρχει συγχρονως και αλλη γυναικα αλλου αξιωματικου στο καραβι για να με δεχτουν??
γ) Αν το καραβι δεν εχει ελληνικη σημαια παιζει καποιο ρολο στην ελευθερη εισοδο μου στο καραβι??

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα απο του χρονου λογικα θα μπορω να παω κοντα του!! Πριν σας ρωτησω τον ρωτησα αλλα δεν γνωριζε ακριβως και φανταζομαι πως καποιος ή πολλοι απο εσας θα με βοηθησετε!
Περιμενω νεα σας! Ευχαριστω πολυ de corazon!!! ;)

Eng
13-01-2010, 11:25
Καλησπερα!! Απ'οσο ξερω ενας αξιωματικος μπορει να παρει μαζι του τη γυναικα του στο καραβι. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
α) Υπαρχει περιορισμενος χρονος διαμονης??
β) Πρεπει να υπαρχει συγχρονως και αλλη γυναικα αλλου αξιωματικου στο καραβι για να με δεχτουν??
γ) Αν το καραβι δεν εχει ελληνικη σημαια παιζει καποιο ρολο στην ελευθερη εισοδο μου στο καραβι??

Συγγνωμη αν σας κουρασα αλλα απο του χρονου λογικα θα μπορω να παω κοντα του!! Πριν σας ρωτησω τον ρωτησα αλλα δεν γνωριζε ακριβως και φανταζομαι πως καποιος ή πολλοι απο εσας θα με βοηθησετε!
Περιμενω νεα σας! Ευχαριστω πολυ de corazon!!! ;)


Καλημερουδια,

για να ανεβει μια γυναικα αξιωματικου στο καραβι ειναι ενα ζητημα που εξαρταται απο την εταιρια. Εγω θα σου δωσω το παραδειγμα με του Ωναση.
Οι γυναικες των αξιωματικων ανεβαιναν στο βαπορι ομως επιτρεπονταν μεχρι 3εις. Αυτο κανονιζονταν μεσω του crew department της εταιριας και οταν καμια φορα θελαν να ερθουν 4 ή 5, τοτε επρεπε να κανονιζουν να φυγουν οι 2 και να ανεβουν οι αλλες. Η μεταβαση γινονταν με εξοδα του εκαστοτε αντρος και αν σε περιπτωση χρειαζονταν visa π.χ Κινα, αυτο κανονιζονταν με την εταιρια.

Τωρα στο ερωτημα σου τι γινεται με τη ξενη σημαια, δεν θεωρω οτι αλλαζει κατι.. Εξ αλλου στα σημερινα πλοια δεν ειναι και ολοι οι αξιωματικοι Ελληνες, αντε να ειναι στην καλυτεροι 4εις. Παρολα αυτα, εχω τυχει να δω γυναικες και σε τετοιες περιπτωσεις. Αναφερομενη στην ελευθερη εισοδο δεν το καταλαβαινω, αφου εισαι γυναικα αξιωματικου εννοειται πως θα μπαινεις ελευθερα. Λες να κοβουν κανα διοδιο :D..

Ομως το καλυτερο ειναι να μιλησει ο αντρας σου με την Ναυτιλιακη, γιατι οπως σου ειπα αυτο ειναι καθαρα θεμα διαχειρησης και του Crew Department.

Ελπιζω να σε καλυψα λιγο.

corazon
13-01-2010, 12:35
Καλημερουδια,

για να ανεβει μια γυναικα αξιωματικου στο καραβι ειναι ενα ζητημα που εξαρταται απο την εταιρια. Εγω θα σου δωσω το παραδειγμα με του Ωναση.
Οι γυναικες των αξιωματικων ανεβαιναν στο βαπορι ομως επιτρεπονταν μεχρι 3εις. Αυτο κανονιζονταν μεσω του crew department της εταιριας και οταν καμια φορα θελαν να ερθουν 4 ή 5, τοτε επρεπε να κανονιζουν να φυγουν οι 2 και να ανεβουν οι αλλες. Η μεταβαση γινονταν με εξοδα του εκαστοτε αντρος και αν σε περιπτωση χρειαζονταν visa π.χ Κινα, αυτο κανονιζονταν με την εταιρια.

Τωρα στο ερωτημα σου τι γινεται με τη ξενη σημαια, δεν θεωρω οτι αλλαζει κατι.. Εξ αλλου στα σημερινα πλοια δεν ειναι και ολοι οι αξιωματικοι Ελληνες, αντε να ειναι στην καλυτεροι 4εις. Παρολα αυτα, εχω τυχει να δω γυναικες και σε τετοιες περιπτωσεις. Αναφερομενη στην ελευθερη εισοδο δεν το καταλαβαινω, αφου εισαι γυναικα αξιωματικου εννοειται πως θα μπαινεις ελευθερα. Λες να κοβουν κανα διοδιο :D..

Ομως το καλυτερο ειναι να μιλησει ο αντρας σου με την Ναυτιλιακη, γιατι οπως σου ειπα αυτο ειναι καθαρα θεμα διαχειρησης και του Crew Department.

Ελπιζω να σε καλυψα λιγο.
Καλημερα!!! Ναι, ναι με καλυψες αρκετα θα ελεγα!! Μου εκανε ομως εντυπωση αυτο για τον Ωναση γιατι ο αντρας μου μου χει πει οτι τα εξοδα τα καλυπτει η εταιρεια( εκτος κιαν εχω καταλαβει λαθος! :confused: )
Τελος παντων, ας παντρευτουμε με το καλο και ευχομαι να μην εχω προβληματα γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω εναποθεσει πολλες ελπιδες στο δικο μου ταξιδι!! Προκειμενου να του απαλυνω λιγακι την κουραση..τη μοναξια και τη ρουτινα του... θελω να ειμαι γερη και να κανω τα παντα για να τον στηριζω διαρκως!! Η αληθεια ειναι οτι το καραβι δε το φοβαμαι -σχεδον- καθολου αλλα το αεροπλανο το απεχθανομαι!!Οσο σεφτομαι που θα ειμαι τοσες ωρες στα ουρανια ζαλιζομαι!! Θαλασσα και παλι θαλασσα!!!!
Αλλα ειπαμε...τα παντα θα κανω για τον ναυτικο μου!!!
Πολυ καλο αυτο με τα διοδια που ειπες!! :p
Σ'ευχαριστω παρα πολυ Eng για την αμεση ανταποκριση σου!!!!

express santorini
15-01-2010, 16:33
Eρώτηση: Μήπως γνωρίζει κάποιο από τα μέλη να μου πει, αν στα καταστληματα που υπάρχουν στα πλοία της BLUE STAR ή στα εκδοτήρια (όχι στα κιόσκια), αν μπορώ να βρω μια φόρμα της εταιρείας; Ευχαριστώ

Quark
10-02-2010, 16:57
Γεια χαρα σε ολους!!!
Ειμαι καινουριος στο εν λογω φορυμ γιαυτο συχωρεστε αν το ερωτημα μου ανηκει σε λαθος κατηγορια....
Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους ανθρωπους τις θαλλασας το εξης΄.
Ενας φιλος επαθε ενα ατυχημα πριν καποια χρονια σε ενα πλοιο της ακτοπλοοιας εν ωρα εργασιας,για να μην πολυλογω του πηρε αρκετο καιρο να αναρωσει και τελος παντων τωρα ειναι καλα και ετοιμος να ξαναμπαρκαρει.
Η Α.Ν.Υ.Ε τον εκρινε ικανο προς εργασια.
Ειχε κανει ομως αγωγη στην εταιρεια που επαθε το ατυχημα και μετα απο καποιους μηνες τιν απεσυρε αφου ικανοποιηθικε οικονομικα...
το ερωτημα ειναι το εξης
Ποσο ευκολο ειναι γιαυτον τον ανθρωπο να ξανα βρει δουλεια στην ακτοπλοοια?
Και τελος μηπως το γεγονος τις αγωγης του (που τελικα απεσυρε) τον καταταξει στα αζητητα?
Θα σας ημουν ευγνομων αν καποιος ξερει κατι επι του θεματος

ευχαριστω πολυ!!

anant
10-02-2010, 19:45
κάτι είπε το ράδιο για ναυάγιο νότια της Σάμου.

anant
10-02-2010, 20:11
τελικά προκειτε μαλον για λαθρομετανάστες απο τους οποίους περισυλλέγει ενας απο ελληνικο φορτηγο

paragadi
03-03-2010, 19:56
Μήπως άκουσε κανείς για μια εντολή από το υπουργείο, στην οποία αναφέρεται ότι από 1η Ιουνίου υποχρεώνονται όλα τα ανοικτού τύπου Ε/Γ - Ο/Γ να τοποθετήσουν την συσκευή AIS???????????
:o
:o

Rocinante
05-03-2010, 23:20
Εχω μια ερωτηση...
Ποσο θελουν να μας τρελανουν οι συμμαχοι μας:confused::confused::confused:

80426

Νικόλας
05-03-2010, 23:46
μπα καμιά Μύκονα θα πηγαίνει αλλά μέσο Λαμίας !!:mrgreen::mrgreen:

Express Pigasos
07-04-2010, 14:21
ξερετε ποιο ειναι???? επισυναπτω μια φωτογραφια

http://www.aucklandshipbrokers.com/index.php?option=com_content&task=view&id=849&Itemid=116 ([email protected])

Thanasis89
07-04-2010, 14:32
Μπορώ να σου μετά βεβαιότητος ότι είναι το νυν Νηρέας, πρώην Ευρώπη. Ταξιδεύει μεταξύ Κέρκυρας - Ηγουμενίτσας. Επίσης να συπληρώσω ότι η αγγελία είναι εκεί πάνω από χρόνο, δηλαδή πριν την μετασκευή του.
Παράλληλα θα μπορούσες να βρεις ένα θέμα ή αν δεν υπάρχει να ανοίξεις ύστερα από συνεννόηση με τους διαχειριστές στο οποίο θα μπορούσες να καταθέσεις τις όποιες ερωτήσεις ή απόψεις σου. Είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε την αναζήτησή σου. Εύχομαι Καλή συνέχεια, με την προϋπόθεση να είναι πιο συντονισμένη ώστε να έχει καλύτερα αποτελέσματα. ;)

Django
07-04-2010, 14:39
Dude, έχει δίκιο ο Θανάσης.

Μιλα μια με διαχειριστές και όλοι έδω είμαστε για να βοηθήσουμε και εσένα και τα φιλαράκια σου και αμα βγάλουμε άκρη μας κερνάτε καφεδάκι στο deck.

Απλά μην ανοίγεις θεματα γιατι μέσα στο χάος δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι ακριβώς παίζει. Οι διαχειριστές μπορουν να κάνουν και τα δυο θεματακια που άνοιξες ένα.

Εχετε κάπου συγκεντρωμένα και εμείς εδώ είμαστε λέμε.

Φιλικά ε, μη παρεξηγηθουμε.

D.

Apostolos
07-04-2010, 14:44
Ευχαριστούμε τους φίλους του φόρουμ για τις αμεσες απαντήσεις τους. Εχει ενημερωθεί ο χρήστης συντοχρόνο και με pm για το θέμα.
Βλεπετε είστε ταχύτατοι όλοι σας!

esperos
23-06-2010, 19:51
Το ψάρεψα απόψε από την ιστοσελίδα του ναυπηγικού γραφείου ''Ship Investigation''.
Για τα λαγωνικά του Nautilia.gr να βρουν περί τίνος πρόκειται.

94744

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-06-2010, 08:37
Αυτό το THITA LINES με μπερδεύει Έσπερε. Αλλιώς θα φανταζόμουν ότι είναι ο αντικαταστάτης του Εξπρες Σκοπελίτης... Θα μπορούσε όμως και να έχει σχέση με την γραμμή Θάσου-Καβάλας.

Κωστάκης
20-02-2011, 17:02
Βλέπω στο πρόγραμμα δεξαμενισμών του ΟΛΠ πως από 21/2 έως 27/2 θα δεξαμενίζεται το Φουρνοί 060 στην μικρή Βασιλειάδη. Βλέποντας το τύπο του πλοίου ανακαλύπτω πως είναι τύπος ΠΑΘ. Μήπως ξερει κανείς τι τύπος πλοίου είναι ή εαν υπάρχει καμια φωτογραφία του;

sylver23
20-02-2011, 17:16
Το Φούρνοι είναι περιπολικό του Λ.Σ. και συγκεκριμένα Πλωτό Ανοιχτής Θαλάσσης (ΠΑΘ)

Για φωτογραφίες για τα ΠΑΘ μπορείς να δεις στο group που έχουν κάνει στο facebook (http://www.facebook.com/pages/%CE%A0%CE%91%CE%98/321716725295?v=wall&filter=1) ή να κάνεις μία αναζήτηση στο google

Κωστάκης
20-02-2011, 18:58
Ααα ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

basiaras 27
30-03-2011, 21:42
καλησπερα σε ολο το forum.θελω αν μπορει καποιος να μου πει που μπνορω να βρω τα διακριτικα του εμπορικου-επιβατικου ναυτικου.ευχαριστω πολυ

Leo
30-03-2011, 22:35
Μπορείς να δεις συτό που ζητάς σε αυτή (http://www.filindra.gr/el/supcategory/39333134/category/39343139/filter/393737/ProductList.aspx) την σελίδα.

basiaras 27
03-04-2011, 18:32
ευχαριστω παρα πολυ

GiannisV
09-03-2013, 23:07
Στο ais οι ώρες αφίξεων και αναχωρήσεων που βρίσκουμε σε κάθε πλοίο ορίζοντε απο την ώρα που εισέρχοντε στο λιμάνι(φανάρια) ή την ώρα που δένουν ή αποχωρούν απο την προβλήτα?

roussosf
10-03-2013, 14:20
Στο ais οι ώρες αφίξεων και αναχωρήσεων που βρίσκουμε σε κάθε πλοίο ορίζοντε απο την ώρα που εισέρχοντε στο λιμάνι(φανάρια) ή την ώρα που δένουν ή αποχωρούν απο την προβλήτα?

η αναχώρηση είναι η ώρα που λύνει κάβους
η άφιξη είναι η ώρα που μπαίνει στο λιμάνι
αυτή η διευκρίνηση υπάρχει και στα ωράρια των δρομολογίων στα site των εταιρειών
αλλά αυτό συνήθως γίνετε στο λιμάνι αναχώρησης του δρομολογίου
στα ενδιάμεσα 'ολα παίζουν γιατι ισως υπάρξουν πολλοί παράγοντες όπως (καθυστερήσεις λόγω καιρού-λόγω εντολής λιμενικής αρχής για υπερβολική κίνηση στο λιμάνι την ώρα προσέγγισης η για καθυστέρηση αναχώρησης λόγω έκτακτου περιστατικού πχ μεταφορα ασθενούς κ.α.)

GiannisV
10-03-2013, 15:51
η αναχώρηση είναι η ώρα που λύνει κάβους
η άφιξη είναι η ώρα που μπαίνει στο λιμάνι
αυτή η διευκρίνηση υπάρχει και στα ωράρια των δρομολογίων στα site των εταιρειών
αλλά αυτό συνήθως γίνετε στο λιμάνι αναχώρησης του δρομολογίου
στα ενδιάμεσα 'ολα παίζουν γιατι ισως υπάρξουν πολλοί παράγοντες όπως (καθυστερήσεις λόγω καιρού-λόγω εντολής λιμενικής αρχής για υπερβολική κίνηση στο λιμάνι την ώρα προσέγγισης η για καθυστέρηση αναχώρησης λόγω έκτακτου περιστατικού πχ μεταφορα ασθενούς κ.α.)

Ευχαριστώ ..

emmpapad
20-11-2014, 09:16
Καλημέρα σε όλους.
Ερώτηση για τους διαχειριστές αλλά και όλους τους χρήστες.
Κατά τη διάρκεια των αναζητήσεων σε θέματα του ενδιαφέροντός μου, παρατηρώ πλήθος φωτογραφιών με πλοία που χρειάζονται αναγνώριση, αλλά δεν υπάρχει γενική κατηγορία που μπορούν να καταχωρηθούν αυτές οι λήψεις. Κατά συνέπεια αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο θέμα είναι φυσικό ότι δεν μπορεί να λάβει γνώση για την συγκεκριμμένη αναζήτηση-αναγνώριση και να συμβάλλει στη λύση της. Κρίνετε απαραίτητο να δημιουργηθεί νέο θέμα
με προτεινόμενο τίτλο την επικεφαλίδα; Φυσικά μετά την αναγνώριση ο χρήστης μπορεί να αφαιρεί την φωτογραφία ή
να την μεταφέρει στο αντίστοιχο θέμα της. Προσωπικά διαθέτω περίπου 60 φωτογραφίες μικρών κυρίως πλοίων-ναυπηγημάτων που έχω τραβήξει σε διάφορα λιμάνια μας και εν πλω αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να βρω τα στοιχεία τους εκτός την βοήθεια των συνταξιδιωτών μου στο ναυτιλία.

Εμμανουήλ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-11-2014, 13:24
Βρίσκω πολύ καλή την ιδέα κ λογικό αίτημα του φίλου Εμμανουήλ κ θα πρέπει οι mods να το προσέξουν.
Aνάλογο θέμα υπάρχει κ αλλού πχ shipspotting.Δεν αφορά μόνο τα διάφορα πλοιάρια κ ναυπηγήματα αλλά σε ορισμένες φορές κ μεγάλα πλοία λόγω απειρίας του χρήστη ή ασάφειας της φωτογραφίας.

Ellinis
20-11-2014, 14:34
Καλή ιδέα Μανώλη, ίσως ένας τίτλος "Αναγνώριση αγνώστων σκαφών" θα ταίριαζε.
Μέχρι να γίνει δες αν σε καλύπτει αυτό το θέμα εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?117474-%C9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%DD%F2-%E1%ED%E1%E6%E7%F4%DE%F3%E5%E9%F2-Historical-inquiries).

SteliosK
26-11-2014, 01:39
Καλημέρα σε όλους.
Ερώτηση για τους διαχειριστές αλλά και όλους τους χρήστες.
Κατά τη διάρκεια των αναζητήσεων σε θέματα του ενδιαφέροντός μου, παρατηρώ πλήθος φωτογραφιών με πλοία που χρειάζονται αναγνώριση, αλλά δεν υπάρχει γενική κατηγορία που μπορούν να καταχωρηθούν αυτές οι λήψεις. Κατά συνέπεια αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο θέμα είναι φυσικό ότι δεν μπορεί να λάβει γνώση για την συγκεκριμμένη αναζήτηση-αναγνώριση και να συμβάλλει στη λύση της. Κρίνετε απαραίτητο να δημιουργηθεί νέο θέμα
με προτεινόμενο τίτλο την επικεφαλίδα; Φυσικά μετά την αναγνώριση ο χρήστης μπορεί να αφαιρεί την φωτογραφία ή
να την μεταφέρει στο αντίστοιχο θέμα της. Προσωπικά διαθέτω περίπου 60 φωτογραφίες μικρών κυρίως πλοίων-ναυπηγημάτων που έχω τραβήξει σε διάφορα λιμάνια μας και εν πλω αλλά δεν έχω άλλο τρόπο να βρω τα στοιχεία τους εκτός την βοήθεια των συνταξιδιωτών μου στο ναυτιλία.

Εμμανουήλ

Καλημέρα Μανώλη
Μπορείς να ανεβάσεις εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?38958-%C1%ED%E1%E3%ED%FE%F1%E9%F3%E7-%E1%E3%ED%FE%F3%F4%F9%ED-%F3%EA%E1%F6%FE%ED/page4)φωτογραφίες από πλοία που χρειάζονται αναγνώριση.

roussosf
24-04-2016, 07:45
Καλημέρα και Καλή Μ Εβδομαδα

Χθες πληροφορήθηκα ότι τα πρακτορεία δεν εκδίδουν σε στρατεύσιμους (και αναφέρομε στους έφεδρους που υπηρετούν την θητεία τους) μειωμένο εισιτήριο , για προορισμούς τα νησιά των Κυκλάδων.
και για να γίνω πιο σαφής
Κάποιος που υπηρετεί στην Κρήτη ,ενώ έχει μειωμένο εισιτήριο από Ηράκλειο - Χανιά προς Πειραιά , δεν έχει από Πειραιά προς Σύρο Τήνο Πάρο κ.α.
Κάτι αντίστοιχο έμαθα ότι ισχύει και για τους φοιτητές από 1/7 - 31/8
Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι?

despo
24-04-2016, 19:06
Για τους στρατεύσιμους και ειδικά για τις Κυκλάδες, δεν γνωρίζω σίγουρα αν ισχύει η έκπτωση. Ομως για τους φοιτητές και επειδή ίσχυε ολόκληρη την περσινή καλοκαιρινή περίοδο σε όλα τα πλοία της ακτοπλοίας, άκουσα οτι έχει θεσμοθετηθεί βάσει νόμου και λογικά το ίδιο θα ισχύει και φέτος.

roussosf
24-04-2016, 20:49
Και για να συνεχίσω στο θέμα : Φοιτήτρια που τελείωσε την εξεταστική του το καλοκαίρι του 2015 στίς 29 Ιουνίου ανέβηκε από το Ηράκλειο με μειωμένο εισιτήριο και από Ραφήνα Τηνο πλήρωσε ολόκληρο .
Το ίδιο και στις 28 Αυγούστου που έπρεπε να πάει στο Ηράκλειο για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου
Αλλά εμένα μου προκάλεσε εντύπωση η περίπτωση των στρατευμένων

captain 83
09-10-2016, 12:49
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο σαιτ του ελληνικού νηογνώμονα www.hrs.gr εμφανίζει το pdf της τελευταίας χρονιάς από τα πλοία. Γνωρίζετε μήπως που μπορούμε να βρούμε παλαιοτέρων ετών?

npapad
09-10-2016, 14:42
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο σαιτ του ελληνικού νηογνώμονα www.hrs.gr (http://www.hrs.gr) εμφανίζει το pdf της τελευταίας χρονιάς από τα πλοία. Γνωρίζετε μήπως που μπορούμε να βρούμε παλαιοτέρων ετών?

Τα έχω εγώ φίλε (τα κατεβάζω κάθε χρόνο και τα κρατάω γιατί τα αντικαθιστούν). Για ποιες χρονιές ενδιαφέρεσαι ?

captain 83
09-10-2016, 16:08
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Χρειάζομαι από το 2005 έως το 2009.

Το αρχείο σου φίλε npapad είναι αξιόλογο και αξίζουν συγχαρητήρια.

npapad
09-10-2016, 17:23
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Χρειάζομαι από το 2005 έως το 2009.

Το αρχείο σου φίλε npapad είναι αξιόλογο και αξίζουν συγχαρητήρια.

Σε ευχαριστώ φίλε. Ανέβασα τα HRS Register Books από το 2002 έως και το 2015 (το τελευταίο) στο παρακάτω link :

https://mega.nz/#F!D1xWRATT!GxWaJmhf1bSH28yJQVxyiA

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα πάρει από εκεί (μπορεί να τα θέλουν και άλλοι). Έχετε υπόψη σας ότι το Register Book του 2003 ήταν σπασμένο σε αρχεία γι' αυτό το ανέβασα σε φάκελο και ότι ανεβάζουν κάθε φορά το νούμερο της προηγούμενης χρονιάς π.χ. φέτος έβαλαν του 2015.

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα ενημερώστε με.

captain 83
09-10-2016, 21:30
Ένα ευχαριστώ είναι ελάχιστο μπροστά σ΄ αυτά που μας προσφέρεις απλόχερα φίλε npapad. Να είσαι καλά και καλή συνέχεια!!

captain 83
28-05-2018, 14:01
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω το Greek Shipping Directory του 2017 ή και παλιότερη έκδοση?

npapad
28-05-2018, 17:54
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω το Greek Shipping Directory του 2017 ή και παλιότερη έκδοση?
Φίλε τα έχω εγώ όλα από το 1957-2018. Αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο στείλε μου ΠΜ να σε βοηθήσω. Αν θες να το αγοράσεις, η εταιρεία του www.greekshipping.gr πουλάει παλιότερες εκδόσεις και λογικά θα σου κάνουν και καλύτερη τιμή για προηγούμενες χρονιές.