PDA

Επιστροφή στο Forum : Serenade [Mermoz, Jean Mermoz]



polykas
04-07-2008, 22:26
To Serenade στην Τήνο παρέα με το Παναγία Τήνου.Η φωτό αφιερώνεται στον sea serenade.


8798

GEOCAL
08-12-2008, 01:29
Στις 28 Οκτωβρίου 2005, το απόγευμα, ενώ αποπλέει από το λιμάνι του Πειραιά.
24085

GEOCAL
08-12-2008, 02:20
Και μια λεπτομέρεια από την προηγούμενη φωτογραφία με την πιλοτίνα να προσεγγίζει το πλοίο.
24089

Ellinis
09-12-2008, 00:01
Ωραίες φωτο φίλε Geocal από ένα ωραίο σκαρί και με μεγάλη ιστορία.
50 χρόνια ταξίδεψε σε όλες τις θάλασσες του κόσμου χωρίς το παραμικρό συμβάν.

GEOCAL
09-12-2008, 00:46
Ευχαριστώ φίλε Ellinis για τα καλά σου λόγια. Για μένα ήταν ένα από τα ελάχιστα πλοία που έμοιαζε με αυτό που θεωρώ εγώ πλοίο.

Να ρωτήσω επί τη ευκαιρία κάτι τεχνικό για το forum; Πώς μπορώ να κάνω τις φωτογραφίες να εμφανίζονται μέσα στο μήνυμα;

sylver23
09-12-2008, 10:15
πολυ ωραιες φωτο φιλε και οντως ειναι καραβι με την σημασια της λεξης
ΥΓ. στην γραμμη των εργαλειων εκει που πας και ανεβαζεις φωτο (στο συνδετηρα) μολις τις ανεβασεις ξαναπατα το και λεει -διαχειρηση αρχειων και απο κατω δειχνει τα αρχει που εχεις ηδη ανεβασει.πατας το αρχειο και αυτο εμφανιζεται μεσα στο ποστ σου ως quote -arxeio- quote

GEOCAL
09-12-2008, 11:46
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες φίλε sylver23, θα το δοκιμάσω στο επόμενο post.

Nicholas Peppas
16-01-2010, 19:36
Το Mermoz στο λιμανι Lerwick των νησιων Shetland πριν ελθει στην Ελλαδα και γινει το πλοιο Serenade. Photos JA Hughson 5/8/1978

Oι φωτογραφιες ειναι απο το γνωστο μας Shetland Museum http://photos.shetland-museum.org.uk (http://photos.shetland-museum.org.uk/) που μας εχει δωσει τοσες πολλες και καλες φωτογραφιες πλοιων που ηλθαν να περασουν τα τελευταια χρονια της ζωης τους στην Ελλαδα και Κυπρο.

Mermoz at the port of Lerwick in Shetland islands in northern UK on August 5, 1978. Photographs taken by JA Hughson and posted in the site of the Shetland Museum http://photos.shetland-museum.org.uk (http://photos.shetland-museum.org.uk/)

73056

73057

stratoscy
17-01-2010, 21:35
Πολύ ωραίο πλοίο και χαίρομαι που έκανε τα τελευταία χρόνια της θητείας του στην Λεμεσό

Nicholas Peppas
20-01-2010, 06:17
Το Mermoz στο λιμανι Lerwick των νησιων Shetland πριν ελθει στην Ελλαδα και γινει το πλοιο Serenade. Photos JA Hughson 5/8/1978
Shetland Museum http://photos.shetland-museum.org.uk (http://photos.shetland-museum.org.uk/)

Mermoz at the port of Lerwick in Shetland islands in northern UK on August 5, 1978. Photographs taken by JA Hughson and posted in the site of the Shetland Museum http://photos.shetland-museum.org.uk (http://photos.shetland-museum.org.uk/)

73520

cyprus4ever
20-01-2010, 17:43
Υπέροχο καράβι!
Είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω μαζί του το καλοκαίρι του 2005. Αν και αρκετά θορυβώδες ;) ομολογώ ότι είχα εντυπωσιαστεί από την κατάσταση του πλοίου! Είχε μια ατμόσφαιρα μαγευτική, που σε ταξίδευε σε περασμένες δεκαετίες, τότε που τα κλασσικά καράβια κυριαρχούσαν στις θάλασσες.
Ένα από τα θετικά που είχε το καράβι ήταν ο μεγάλος αριθμός ανοικτών χώρων (sun decks) που διέθετε, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας...

stratoscy
20-01-2010, 18:07
Υπέροχο καράβι!
Είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω μαζί του το καλοκαίρι του 2005. Αν και αρκετά θορυβώδες ;) ομολογώ ότι είχα εντυπωσιαστεί από την κατάσταση του πλοίου! Είχε μια ατμόσφαιρα μαγευτική, που σε ταξίδευε σε περασμένες δεκαετίες, τότε που τα κλασσικά καράβια κυριαρχούσαν στις θάλασσες.
Ένα από τα θετικά που είχε το καράβι ήταν ο μεγάλος αριθμός ανοικτών χώρων (sun decks) που διέθετε, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας...

Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ φίλε;).
Αν και δέν έχω ταξοδέψει με αυτό το πλοίο μόνο που το έβλεπα απέξω καταλάμβαινα πως θα είναι από μέσα και όταν ταξίδευες μ αυτό το πλοίο ταξίδευες και στον τότε καιρό που ήταν τα καράβια στις δόξες τους.Όσο για τα promenade decks και αυτό με χαιροποιεί πολύ γιατί τα σημερινά μόνο ένα ανοιχτό κατάστρωμα έχουν: από πάνω
Κλασσικό Γαλλικής κατασκευής πλοίο χωρίς σημάδια χρόνου επάνω του.

Nicholas Peppas
20-01-2010, 20:20
Φιλοι μου

Εχω τρελλα για τα παλια Γαλλικα πλοια, απο το θρυλικο Normandie μεχρι τα αποικιακα Laos, Pierre Loti, Cambodge και αλλα. Δεν ηξερα την αγαπη σας για το Mermoz. Εδω θα βρειτε ενα ωραιοτατο φιλμ για το Mermoz http://www.youtube.com/watch?v=q9G8VweAIWc



Mermoz was the first cruise liner that was rebuild with a single seating dinning rooms and several lounges and bars. Cartier and Dior and Chanel had shops onboard and it was at every sailing up to 48,000 bottles of wine.


!!!!!!!!!!!!!!!!

stratoscy
20-01-2010, 21:06
Φιλοι μου

Εχω τρελλα για τα παλια Γαλλικα πλοια, απο το θρυλικο Normandie μεχρι τα αποικιακα Laos, Pierre Loti, Cambodge και αλλα. Δεν ηξερα την αγαπη σας για το Mermoz. Εδω θα βρειτε ενα ωραιοτατο φιλμ για το Mermoz http://www.youtube.com/watch?v=q9G8VweAIWc



!!!!!!!!!!!!!!!!

Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο βίντεο φίλε μου.Τέλειο πλοίο και λυπήθηκα που δεν πρόλαβα να πάω κρουαζιέρα με αυτό

cyprus4ever
20-01-2010, 22:23
Ενδιαφέρον βιντεάκι!
Ωραία...! Ευκαιρία να "ξεθάψω" κι εγώ από τα folders μου ορισμένες φωτογραφίες που τράβηξα με το κινητό μου τηλέφωνο, τον Αύγουστο του 2007, όταν επέστρεφα από κρουαζιέρα με το RUBY, και το SERENADE ήταν δεμένο στο λιμάνι της Λεμεσού και εφοδιαζόταν με καύσιμα... Οι εικόνες δεν έχουν και το καλύτερο resolution γι'αυτό συγχωρέστε με...
Υπέροχη τσιμινιέρα, υπέροχη πλώρη, υπέροχη πρύμνη! Ένα αριστούργημα!
Κρίμα που δεν φτιάχνουν τέτοια στις μέρες μας... :(

Nicholas Peppas
20-01-2010, 23:24
Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο βίντεο φίλε μου.Τέλειο πλοίο και λυπήθηκα που δεν πρόλαβα να πάω κρουαζιέρα με αυτό

Θα συστησω και αλλο ενα video αυτου του αγαπημενου πλοιου be.com/watch?v=K_sJixNpTWs&feature=related

cyprus4ever
04-02-2010, 18:32
Από την ιστοσελίδα midshipscentury του Peter Knego, βρήκα μια φωτογραφία που μου ράγισε την καρδιά...
Ένα από τα ομορφότερα κρουαζιερόπλοια που ταξίδεψαν τις θάλασσες...
Νιώθω ευγνώμων που είχα την τύχη να ταξιδέψω μαζί του...

Ellinis
05-02-2010, 11:20
φίλε cyprus4ever, πριν λίγες μέρες προσπαθούσα να εξηγήσω στην κόρη μου (είναι 7 χρονών) τι γίνονται τα παλιά καράβια (που όλο της δείχνω :rolleyes:). Και μου είπε οτι καλύτερα θα ήταν να τα αφήνουν σε μια ακτή και να πηγαίνουμε να τα βλέπουμε ή και να μένει κόσμος σε αυτά...
Φαντάσου τώρα μια ακτή που θα είχε ανέπαφα, τα PRINCESSA VICTORIA, SERENADE, MARGARITA L και πάει λέγοντας... Φαντασίωση για έναν καραβολάτρη, εφιάλτης για έναν οικολόγο!

stratoscy
05-02-2010, 14:38
φίλε cyprus4ever, πριν λίγες μέρες προσπαθούσα να εξηγήσω στην κόρη μου (είναι 7 χρονών) τι γίνονται τα παλιά καράβια (που όλο της δείχνω :rolleyes:). Και μου είπε οτι καλύτερα θα ήταν να τα αφήνουν σε μια ακτή και να πηγαίνουμε να τα βλέπουμε ή και να μένει κόσμος σε αυτά...
Φαντάσου τώρα μια ακτή που θα είχε ανέπαφα, τα PRINCESSA VICTORIA, SERENADE, MARGARITA L και πάει λέγοντας... Φαντασίωση για έναν καραβολάτρη, εφιάλτης για έναν οικολόγο!

Πολύ ωραία ιδέα που είπε η κόρη σου κύριε Ellinis αλλά δεν μπορούμε να τους ικανοποιήσουμε όλους:(

cyprus4ever
05-02-2010, 16:31
;) Μα ακόμη κι εγώ που είμαι 17 κάτι τέτοιες ιδέες έχω...! Αλλά δυστυχώς μόνο στα όνειρα μας μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...

TSS QUEEN ANNA MARIA
11-03-2010, 09:58
Πανέμορφη φωτογραφία του ορθόπλωρου MERMOZ από τις ένδοξες εποχές της Paquet.
126360

Πηγή shipspotting

BEN BRUCE
11-03-2010, 11:08
Aς βαλω και εγω τον οβολο μου για αυτο το ιστορικο πια πλοιο που παντα ομως ηταν στη δευτερη κατηγορια της κρουαζιερας

81261

Nicholas Peppas
13-03-2011, 03:48
Το Mermoz πριν ελθει στην Ελλαδα και γινει το πλοιο Serenade

126194

TSS QUEEN ANNA MARIA
17-03-2011, 15:28
Ένα από τα πλέον δημοφιλή καράβια της Μεσογείου (και όχι μόνο) που άφησε εποχή ιδίως σαν κρουαζιερόπλοιο ήταν το Mermoz της Paquet.
Η ναυπήγησή του στα ναυπηγεία Chantiers de lʼAtlantique στο St. Nazaire της Γαλλίας ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 1956 με το όνομα Jean Mermoz (το όνομα του γνωστού Γάλλου πιλότου που χάθηκε με το αεροπλάνο του πάνω από την θάλασσα το 1936) για λογαριασμό της εταιρίας Fraissinet et Cyprien Fabre. Η Fraissinet et Cyprien Fabre, προήλθε από την συγχώνευση των δύο εταιριών το 1955, και είχε προηγηθεί το 1952 η ναυπήγηση του αδελφού πλοίου General Mangin που πάνω στα ίδια σχέδια κτίστηκε το Jean Mermoz. Η ναυπήγησή του ολοκληρώθηκε τον Μάιο 1957 (12.460 grt, 162 μέτρα, μεγ. ταχύτητα 18,5 μίλια, B&W Diesels 16.600 BHP, 144 επιβάτες Αʼ θεσης, 140 Cabin class, 110 Γʼ θέσης, 48 Δʼ θέσης και 446 σε κοιτώνες) και αμέσως μπήκε από την εταιρία του στην γραμμή της δυτικής Αφρικής από την Μασσαλία με πολλά λιμάνια προσέγγισης όπως η Καζαμπλάνκα, το Ντακάρ, το Λάγκος, κλπ. Το 1965 μεταφέρθηκε στην Nouvelle Companie de Paquebots με το ίδιο όνομα και εκτελεί και υπερατλαντικά ταξίδια. Το 1969 λόγω του σκληρού ανταγωνισμού από τα φθηνότερα ιταλικά και ελληνικά καράβια αποφασίζεται η μετατροπή του σε κρουαζιερόπλοιο και οδηγείται στα ναυπηγεία T.Mariotti της Γένοβας για μία ριζική μετασκευή (νέο εκτόπισμα 13.803 grt). Οι υπερκατασκευές του προεκτείνονται πρύμα και πλώρα, προστίθεται ακόμα ένα κατάστρωμα πίσω από την γέφυρα και ένα μικρό από πάνω, ενώ δημιουργείται ένας τεράστιος ανοικτός χώρος δύο επιπέδων στην πρύμη με 2 πισίνες, 2 μπαρ και ξαπλώστρες που στεγάζει ένα επιπλέον σαλόνι ακριβώς από κάτω παραπλήσιο αυτού που έκτισε 5 χρόνια νωρίτερα το ίδιο ναυπηγείο στο ελληνικό Βασίλισσα Άννα Μαρία της Greek Line. Τα αμπάρια καταργούνται και δημιουργούνται νέες καμπίνες για 757 επιβάτες. Με το νέο κοντύτερο όνομα Mermoz και τα χρώματα της Paquet Cruises καλύπτει από τον Σεπτέμβριο του 1970 όλη την υδρόγειο με κρουαζιέρες από τα νησιά Galapagos μέχρι την Μαύρη Θάλασσα, τις ακτές της Νοτίου Αμερικής μέχρι τον Ινδικό Ωκεανό. Το 1985 η διαμάχη των πληρωμάτων με την εταιρία δημιουργεί καθυστερήσεις στο πρόγραμμα κρουαζιερών στον νότιο Ειρηνικό, ενώ λόγω των πυρηνικών δοκιμών των Γάλλων στον Ειρηνικό το καράβι μπαίνει στην μαύρη λίστα των ιδιοκτητών ρυμουλκών των λιμανιών του νοτίου Ειρηνικού που επισκέπτεται. Τα επόμενα χρόνια το Mermoz συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία τις κρουαζιέρες του με επί το πλείστον Γάλλους και Αμερικανούς επιβάτες οι οποίοι όμως σιγά-σιγά μειώνονται και σε λίγο απευθύνεται μόνο στην γαλλική αγορά κρουαζιέρας. Το 1993 η ιταλική Costa αγοράζει την Paquet αλλά το Mermoz συνεχίζει όπως πριν με τα ίδια σινιάλα τις κρουαζιέρες για γαλλόφωνους. Το 1996 η Costa αγοράζεται με την σειρά της από την Carnival η οποία δεν προτίθεται να κρατήσει στον στόλο της το καράβι, και πράγματι το 1999 το Mermoz βρίσκει νέους αγοραστές την Κυπριακή Louis Cruise Lines η οποία αγοράζει την εποχή εκείνη πολλά γνωστά κλασσικά καράβια. Το καράβι με το νέο όνομα Serenade και τα σινιάλα της Louis εκτελεί μικρής διάρκειας κρουαζιέρες αρχικά από την Λεμεσό προς Ισραήλ και Αίγυπτο, και αργότερα λόγω της έντασης μεταξύ Ισραήλ και Παλαιστίνης εκτελεί κρουαζιέρες μεταξύ Μάλτας και Ιταλίας. Στην Σύνοδο G-8 της Γένοβας το πλοίο εκτελεί χρέη πλωτού ξενοδοχείου και το 2001 ανακαινίζεται πάλι. Το 2003 κάνει κρουαζιέρες από την Λεμεσό προς την Αίγυπτο και νησιά του Αιγαίου και στο τέλος της σαιζόν παροπλίζεται στην Ελευσίνα. Τα επόμενα χρόνια το πλοίο παραμένει παροπλισμένο με κάποιες διακοπές για κρουαζιέρες τα καλοκαίρια και το 2006 συμμετέχει ναυλωμένο από την Αυστραλιανή κυβέρνηση στην εκκένωση ξένων υπηκόων από τον Λίβανο προς την Κύπρο, και το 2008 πωλείται για σκραπ στο Alang της Ινδίας όπου φτάνει τον Ιούνιο του ιδίου έτους με το τελευταίο του όνομα Serena.

Με την αρχική του μορφή όπως ναυπηγήθηκε σαν Jean Mermoz με τα χρώματα της εταιρίας Fraissinet et Cyprien Fabre

126733

Σαν Mermoz μετά την ριζική μετασκευή με τα χρώματα της Croisieres Paquet

126734

Η πρύμη του όπως διαμορφώθηκε αλά Βασίλισσα Άννα Μαρία πάλι από τα ναυπηγεία T. Mariotti της Γένοβας

126735

Με τα χρώματα της Louis Cruise Lines σαν Serenade

126736

πηγή φωτογραφιών shipsnostalgia

Ellinis
17-03-2011, 18:06
Σε όσα ωραία και περιεκτικά μας παρουσίασε ο TSS QAM, να προσθέσω μια φωτογραφία του πλοίου στον Πειραιά από το αρχείο του φίλου esperos. To MERMOZ με το όμορφο σινιάλο της Paquet.

126746

neven
25-03-2011, 16:13
Mermoz / Serenade in Dubrovnik

127667 127666 127665

despo
12-02-2013, 20:34
137759Αλλη μία καρτ ποσταλ της Paquet cruises σαν Mermoz.

Apostolos
12-02-2013, 22:24
Με αυτό το βαπόρι αισθανόσουν ένα δέος Υπερωκεανίου... Χαρά στον καραβολάτρη που το έζησε, λύπη που χάθηκε για πάντα...

137780137781137782
Στη Μυτιλήνη

137783137784
Νύχτα στη Χάιφα

Ellinis
12-02-2013, 22:29
Ωραίες φωτογραφίες από ένα βαπόρι που ταξίδεψε για μισό αιώνα.
Αυτό το κατάρτι-απλώστρα κατάπλωρα τι το θέλανε; είχε κάποια χρησιμότητα ή ήταν μια κακόγουστη πινελιά εκμοντερνισμού;

Apostolos
12-02-2013, 23:22
Απ ότι βλέπω έχει τον πλωριό εφίστιο φανό ναυσιπλοϊας

despo
17-02-2013, 22:14
138228138229Ας το δούμε εδώ στη Σύρο.

BEN BRUCE
24-07-2013, 09:38
JEAN MERMOZ τον ιουλιο του 1962 στη μασσαλια σε μια φωτο απο το NAVI E ARMATORI

147187

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-07-2013, 11:14
JEAN MERMOZ τον ιουλιο του 1962 στη μασσαλια σε μια φωτο απο το NAVI E ARMATORI

147187 Εντελώς αλλιώτικο σαν φορτηγοποστάλι,το αδελφό του είχε άλλη τύχη αφού κατέληξε στο μπανγκλαντέζικο ναυτικό.

Ellinis
27-09-2016, 23:26
Tρεις πόζες του MERMOZ στον Πειραιά που έχουν βγει προς πώληση στο ebay. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου με αυτή την άχρωμη - παντού λευκό - φορεσία. Στη 2η βλέπουμε και ένα από τα ΠΗΓΑΣΟΣ/ΕΡΜΗΣ της Ηπειρωτικής.

177998 177999 178000

TSS QUEEN ANNA MARIA
30-09-2016, 10:20
Tρεις πόζες του MERMOZ στον Πειραιά που έχουν βγει προς πώληση στο ebay. Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου με αυτή την άχρωμη - παντού λευκό - φορεσία. Στη 2η βλέπουμε και ένα από τα ΠΗΓΑΣΟΣ/ΕΡΜΗΣ της Ηπειρωτικής.

177998 177999 178000
Έχεις απόλυτο δίκιο Άρη. Δεν ήταν το μόνο, τόσο το Azur όσο και το Renaissance στα πρώτα τους χρόνια επί Paquet είχαν την ίδια λευκή εμφάνιση χωρίς σινιάλα ή χρώματα στην τσιμινιέρα, και θυμάμαι χαρακτηριστικά το πρώτο στον Πειραιά σε κάποια κρουαζιέρα την δεκαετία του 70 με την απουσία σινιάλων. Προς τα τέλη της δεκαετίας του 70 εμφανίστηκε το χαρακτηριστικό σινιάλο με το P στις τσιμινιέρες και την κόκκινη και μπλε φάσα στις μπάντες.