PDA

Επιστροφή στο Forum : Corfu Diamond [Lazio, Μακεδονία, Summer Star, Larnaca Rosa, Avrasya]



vinman
09-08-2008, 10:49
Έκανα μία αναζήτηση στο forum αλλά δεν βρήκα αντιστοιχο θέμα...
Θα παρακαλεσω τους συτονιστές εάν υπάρχει ήδη θέμα με αυτό το πλοίο να το μεταφέρουν στη σωστή ενότητα.
Ψάχνοντας λοιπόν σήμερα βρήκα απο φυλλάδιο του Αγαπητού το Corfu Diamond το οποίο ταξιδευε Πάτρα-Ιταλία(νομίζω Μπρίντιζι....)

121821

Ellinis
09-08-2008, 19:56
Το πρώην Lazio (http://www.faktaomfartyg.se/lazio_1953.htm)της Ιταλικής Tirrenia ταξίδεψε για πολύ λίγο στη σύντομη προσπάθεια που έκαναν οι Αγαπητοί να σταθούν στη γραμμή Ελλάδας-Ιταλίας.

Την πρώτη τους προσπάθεια την είχαν κάνει με το Αγαπητός Ι (πρώην Θερμοπύλαι) και τη δεύτερη με τα Сorfu Island, Corfu Sea και το εικονιζόμενο.

Το Diamont είχε προηγούμενα ταξιδέψει Πάτρα-Πρίντεζι για τις Αχαϊκές Γραμμές ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ αλλά και Λίβανο-Κύπρο ως SUMMER STAR.

Οι Αγαπητοί το αγόρασαν για να αντικαταστήσουν το κατεστραμένο Сorfu Island και το πούλησαν μετά άπό 1 σεζόν σε Κύπριους που το ονόμασαν LARNACA ROSE.

Tελικά κατέληξε σε Τούρκους και ως AVRASYA έπεσε θύμα κατάληψης από Τσετσένους το 1996. Πήγε για σκράπ το 1997 σε ηλικία 44 ετών.

Υπάρχει κάποια φωτογραφία του ως LARNACA ROSE?

Haddock
09-08-2008, 20:32
Ελληνίς, οι Αγαπητοί είχαν κάνει κάποια κοινοπραξία με την Seven Islands Lines? Έχω μπροσούρα του 1990 και διαφημίζει το Ιονίς με το Corfu Sea στη γραμμή του Brindisi.

Ellinis
10-08-2008, 13:30
Πράγματι για 1 σεζόν ταξίδεψαν μαζί.

sea_serenade
10-08-2008, 22:20
Ελληνίς, οι Αγαπητοί είχαν κάνει κάποια κοινοπραξία με την Seven Islands Lines? Έχω μπροσούρα του 1990 και διαφημίζει το Ιονίς με το Corfu Sea στη γραμμή του Brindisi. Ε σκάναρέ την βρε paroskayak να τι δουμε και μείς την άτιμη την μπροσούρα, γιατί είσαι μοναχοφάης? :)

Haddock
11-08-2008, 19:19
Sea serenade, sharing is fun! :lol: Για να σε τιμήσω, άνοιξα νέο θέμα (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=100864)!

sea_serenade
11-08-2008, 19:35
Οποία τιμή!!!!!!!!! Thank you :lol:

vinman
24-08-2008, 15:45
Οι εωτερικοί χώροι του πλοίου...
121818

a.molos
14-10-2008, 22:15
Σαν LARNACA ROSΕ πρώτο στη σειρά στο νέο μώλο.

20128

Ellinis
15-10-2008, 10:14
Άλλη μια σπάνια φωτογραφία του a.molos. Δίπλα στο LARNACA ROSE, ξεχωρίζει και η όμορφη μορφή του "Δούκα", του ΚΟΡΙΝΘΙΑ δηλαδή.

seaways_lover
06-03-2009, 03:18
Στο λιμάνι της Πάτρας το MEDITΕRRANEAN SEA και το SANT ANDREA φωτογραφημενα απο την είσοδο του κεντρικού μώλου (Αγ. Νικολάου) εν έτει 1981, καλοκαίρι.

31411

esperos
06-03-2009, 13:00
Στο λιμάνι της Πάτρας το MEDITΕRRANEAN SEA και το SANT ANDREA φωτογραφημενα απο την είσοδο του κεντρικού μώλου (Αγ. Νικολάου) εν έτει 1981, καλοκαίρι.

31411

Το πράσινο της τσιμινιέρας από που προέκυψε;

Ellinis
06-03-2009, 13:52
Kαι εμένα μου εκανε εντύπωση όταν το είδα. Κανονικά περίμενα να δω τα σινιάλα των Αχαϊκών (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=33484)..

seaways_lover
06-03-2009, 16:02
Απο τα σχολια σας σκεφτηκα πως ισως να το παρακανα με τις διορθωσεις στο photoshop, αλλα ξανασκαναρισα τη φωτο χωρις καμμια επεμβαση και η τσιμινιερα παραμενει πρασινη...
Σας παραθετω και το απλο σκαναρισμα. Τα χρωματα ειναι σαφως κατεστραμμενα, αλλα τοσο πολυ που η τσιμινιερα να ηταν μπλε (σιελ)? :confused:

Νίκος Κουμπέτσος
17-08-2009, 00:51
Περί του "Σαν Ανδρέα", διαθέτω στοιχεία ως "Σάμμερ Σταρ", στα τελευταία του ταξίδια Λάρνακα - Τζούνυ, με το περιστατικό της πυρκαϊάς, τη 17η Νοεμβρίου 1985.

seaways_lover
17-08-2009, 01:37
Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε Νίκο. Καλώς να ορίσουν και τα στοιχεία που θέλεις να μοιραστείς μαζί μας. Καλή αρχή και καλή συνέχεια :D.

Ellinis
18-08-2009, 17:11
Καλώς ήρθες στην παρέα Νίκο! περιμένουμε πως και πως να ρίξεις φως σε αυτή την άγνωστη πτυχή της ιστορίας του πλοίου...

Νίκος Κουμπέτσος
18-08-2009, 18:31
Καλώς ήρθες στην παρέα Νίκο! περιμένουμε πως και πως να ρίξεις φως σε αυτή την άγνωστη πτυχή της ιστορίας του πλοίου...

Παρακάτω θα δείτε κείμενο και εικόνες από την περίοδο που ταξίδεψε ως SUMMER STAR.

05 1985 ως ΣΑΝΜΠΟΑΤ ΣΤΑΡ στη Γραμή Λιβάνου
52999

04 1985 ως ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ Εσωτερικό Πλοίου
53000

07 1985 ο ΛΟΥΗΣ ως Πράκτωρ του ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ στη Λάρνακα
53001

23 1985.11.18 πυρκαγιά στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, από την Εφημερ. Φιλελεύθερος
53002

Ellinis
20-08-2009, 09:58
Νίκο, πολύ ενδιαφέρων το υλικό σου.
Το όνομα SUNBOAT STAR το είχε πάρει πραγματικά το πλοίο, ή χρησιμοποιήθηκε μόνο στην προώθηση του;

Όσο για τη φωτιά, γνωρίζεις σε ποιό μέρος του πλοίου ξέπσασε;

Νίκος Κουμπέτσος
20-08-2009, 14:02
Δε είμαι βέβαιος αν πράγματι το Ο/Γ-Ε/Γ ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ έφερε πράγματι το όνομα πριν "ΣΑΝΜΠΟΑΤ ΣΤΑΡ". Το διαφημιστικό του πράκτορα ΛΟΥΗ στη Λάρνακα, υπήρχε στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ το 1985. Ως υπόθεση αναφέρω ότι ίσως υπήρχε αρχική σκέψη να ονομαστεί έτσι, αλλά δεν πραγματοποιήθηκε η αλλαγή του ονόματος τελικά. Έτση η απάντηση στο ερώτημα παραμένει αβέβαιη.
Ως προς τη πυρκαγιά της 17 Νοε. 1985, αυτή παρουσιάστηκε στο Μηχανοστάσιο και κατασβέστηκε μετά το κλήσιμο του μηχανοστασίου από έλειψη οξυγόνου, με βλάβη στη μια από τισ δυο μηχανές που διέθεται.

Ellinis
20-08-2009, 15:02
Eυχαριστώ! και μια ερώτηση ακόμη, γνωρίζεις ως SUMMER STAR αν ανήκε στο Λελάκη;
Το ρωτάω γιατί ο Λελάκης που είχε μια έφεση στο συνθετικό -STAR για πλοία του (Regent Star, Morning Star, Aegean Star, Pacific Star) είχε βάλει στην ίδια γραμμή το EMPRESS (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=43466)εκείνη την περίοδο.

Νίκος Κουμπέτσος
20-08-2009, 16:07
Απαντώ στην ερώτηση: Αν το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ ανοίκε στην Εταιρεια Λελάλης.
Όταν υπηρετούσα στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, αυτό ανοίκε στις ΑΧΑΪΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ.
Από τα τέλη του Δεκεμβρίου 1985 μέχρι το Μαρτιο 1986, αν και ήμουν ακόμα ναυτολογημένος στο πλοίο, επειδή η εταιρεία δεν είχε χρήματα να μας εξοφλήσει, παρέμενα στο Πειραιά και εργάστηκα ως Προγραμματιστής στα γραφεία της εταιρείας Λελάκη (Δ/της ο Μιχάλης Λελάκης, και πρϊστάμενός μου ο Κουρτέσης). Δεν γνωρίζω αν παλαιότερα το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ ανοίκε στον Λελάκη, επίσης από τον Ιανουάριο 1985 και μετά, δεν γνωρίζω που επισκευάστηκε ούτε είχα καμοία είδηση περί του ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ. Αν ο Λελάκης είχε σχέση με αυτό το πλοίο μέχρι το Μάρτιο 1985 θα το γνώριζα από πρώτο χέρι.
Με το Λελάκη εργάστηκα σε ένα πλοίο του ΑΡΕΤΟΥΖΑ τραβερσάδα Ιταλία-Κίνα για παλιοσίδερα (Μαϊος-Ιούλιος 1985) πριν ναυτολογηθώ στο ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ.

Νίκος Κουμπέτσος
20-08-2009, 17:08
Μόλις τώρα θυμήθηκα το EMPRESS του Λελάκη! Από τις αρχές Νοεμβρίου του 1985, αν θυμάμαι καλά, είχε μπεί στην ίδια γραμμή Λάρνακα - Τζούνι Λιβάνου με το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ. Ως ανταγωνιστικό πλοίο, ανάγκασε το Σάμμερ Σταρ να εκτελεί όλες τις ημέρες της ευδομάδας δρομολόγιο, ενώ πριν διέθεται μια ημέρα διακοπή όπου και συντηρούσε τις μηχανές. Το EMPRESS ήταν νεότερο και σαφώς πολιτελέστερο του Σάμμερ Σταρ. Ήταν με Κυπριακή Σημαία και το πλήρωμά του κυρίως από τη Πολωνία.

Προσωπική γνώμη μεταφέρω: Η πυρκαγιά στο μηχανοστάσιο του Σάμμερ Σταρ, ίσως να οφείλετο στην υπερβολική χρήση, χωρίς τη καθιερωμένη εβδομαδιαία συντήρηση των μηχανών, λόγω του ανταγωνισμού από το EMPRESS. Δεν διεκδικώ το τίτλο του "Επιθεωρητή Πλοίων" έτσι δεν είμαι βέβαιος για το σχόλιό μου.

Ellinis
20-08-2009, 17:26
Kαι πάλι ευχαριστώ, είσαι σαφέστατος.

Νίκος Κουμπέτσος
22-08-2009, 14:52
Σχετικά με το Ε/Γ-Ο/Γ ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, το έτος 1985, θέλω να μεταφέρω λίγα λόγια για τη κατάσταση τότε, διότι στο Λίβανο επικρατούσε ο γνωστός εμφύλιος πόλεμος. Το ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ εξυπηρετούσε κυρίως τους Χριστιανούς Λιβανέζους στη προσπάθειά τους να ταξιδέψουν αεροπορικώς κυρίως, από τη Λάρνακα προς όλο τον κόσμο, διότι το αεροδρόμιο και το λιμάνι της Βηρυτού ήταν υπό τον έλεγχο των Μουσουλμάνων (Υπήρχαν και μουσουλμάνοι επιβάτες, αλλά συγκριτικά ολίγοι). Στο πρώτο μου ταξίδι ήμουν μάρτυρας επίθεσης με ρουκέτες κατά του πλοίου μας, αμέσως μετά τον απόπλου από το. Όπως μας έλεγαν αυτό έγινε προς εκφοβισμό. Αν και είχε προηγηθεί παρόμοιο περιστατικό λίγο πριν τη ναυτολόγησή μου, δεν επαναλήφθηκε έκτοτε. Όμως δυο ή τρεις φορές το προάστιο της Βηρυτού, το Jounie δέχθηκε βομβαρδισμούς ακριβώς την ώρα που το πλοίο απομακρυνόταν από τη προβλήτα. Όπως μας έλεγαν οι ντόπιοι, αισθάνονταν ασφαλείς από βομβαρδισμούς μόνον όταν το πλοίο πλησίαζε το λιμάνι μέχρι τον απόπλου. Αυτό δηλώνει ότι υπήρχε άτυπη συμφωνία των Χριστιανών με τους Μουσουλμάνους. Το ότι το πλοίο υπήρξε σωτήριο για τους Λιβανέζους δεν υπάρχει αμφιβολία, όμως αυτή η πρακτική επεκτείνεται και στο πλήρωμα. Θέλω να πω ότι συνειδητά ή ασυνείδητα κάθε μέλος του πληρώματος βοήθησε ποικιλοτρόπως τους επιβάτες αλλά και πολλούς κατοίκους του Jounie, προφανώς ως αλληλέγγυοι στα παθήματά τους, αφού υπήρξαμε αυτόπτες μάρτυρες των βομβαρδισμών. Υπ’ όψην ότι, η τηλεφωνική και ταχυδρομική υπηρεσία ήταν σχεδόν ανύπαρκτες, αρκετοί κάτοικοι του Jounieμας παρακαλούσαν να μεταφέρουμε την αλληλογραφία τους, που θα ταχυδρομούσαμε στη Λάρνακα. Προσωπικά δέχθηκα να τηλεφωνήσω σε πολλούς συγγενείς τους σε διάφορα κράτη, απλώς για να τους πω ότι είναι καλά. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα, μεταξύ πολλών άλλων, της αυθόρμητης βοήθειάς μας, γιατί όπως πληροφορήθηκα υπήρξαν και σοβαρότερες προσφορές από τους συναδέλφους μου, όπως απόκρυψη προσώπων προς ασφάλεια της ζωής τους κ.α. Η ευκαιρία της φιλανθρωπίας δεν παρουσιάζεται και τόσο συχνά, στη περίπτωση του ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ, δόθηκε απλόχερα και όπως γνωρίζω, ο Πλοίαρχος και το πλήρωμά ανταποκρίθηκαν αρκετά.
Ελπίζω να μετέφερα ενδιαφέρουσες πληροφορίες, και όχι πολυλογίες.

gtogias
22-08-2009, 14:55
Εξαιρετική μαρτυρία. Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ο ανθρωπισμός και οι αξίες των Ελλήνων ναυτικών.

Εύγε για τις ενέργειες σας και ένα ευχαριστώ για την παράθεση αυτών.

Νίκος Κουμπέτσος
22-08-2009, 15:33
Συνηθίζοντας από τη παιδική ηλικία να κρατώ έγγραφα κλπ. αναμνηστικά του βίου μου, διαθέτω Κατάλογο πληρώματος (Crew list, 71 προσώπων) ΣΑΜΜΕΡ ΣΤΑΡ του Νοεμβρίου 1985. Δεν γνωρίζω αν ενδιαφέρει την ευρύτερη ομάδα, αλλά αν επιθυμεί κάποιος, ευχαρίστως να το περιλάβω, καθώς και το Κατάλογο Επιβατών του ταξιδιού των Καθολικών Λιβανέζων στο Βατικανό, συμμετέχοντες στη αγιοποίηση Λιβανέζας καλόγριας, των αρχών του 20 αι. από το Πάπα της Ρώμης.

Επίσης «AXAΪΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ», Βασ. Κων/νου 25, Αθήνα, με γνωστά σε μένα στελέχη: Σολδάτος Βασίλειος, Σολδάτος Μηνάς, Καρακίτσος Βασίλειος, Καπετάν Γιώργης Πετράτος και Καπετάν Βαγγέλης Γαβιώτης.

Από το Δελτίο Τύπου ΥΕΝ (Press) της 7.12.1985 διαβάζουμε στα Ναυτικά Νέα: «Κατασχέθηκε λιμάνι Λάρνακας Ε/Γ–Ο/Γ SUMMER STAR Ν.Π. 7179 για χρέη τροφοδότη πλοίου».
Προκειμένου να έχουμε τρόφιμα και αναιρέσει αργότερα ο τροφοδότης τη κατάσχεση, συνεισέφερε ακόμη και το πλήρωμα χωρίς δισταγμό. Τελικά στα τέλη Δεκεμβρίου αναχωρήσαμε με τη μια μηχανή για Ελευσίνα, και προλάβαμε να κάνουμε πρωτοχρονιά στα σπίτια μας.

gtogias
14-12-2009, 21:10
Ως Σάμμερ Σταρ τον Ιούλιο του 1985 σε μια φωτογραφία του Antonio Scrimali από το περιοδικό Steamboat Bill:

68748

sea_serenade
15-12-2009, 18:13
Μήπως μέσα στην εταιρία του SUMMER STAR έπαιζε και ο Βαλσαμής??? Τα σινιάλα στην τσιμινιέρα του πλοίου είναι σχεδόν ίδια με του HERMES της ACCESS FERRIES.......

Ellinis
15-12-2009, 20:06
Tο "AL" στο σινιάλο αντιστοιχεί στο Achaia Lines. Η ομοιότητα του σινιάλου με αυτού της Αccess είναι σύμπτωση.

Nicholas Peppas
06-01-2013, 21:36
Το πρώην Lazio (http://www.faktaomfartyg.se/lazio_1953.htm)της Ιταλικής Tirrenia ταξίδεψε για πολύ λίγο στη σύντομη προσπάθεια που έκαναν οι Αγαπητοί να σταθούν στη γραμμή Ελλάδας-Ιταλίας.
Την πρώτη τους προσπάθεια την είχαν κάνει με το Αγαπητός Ι (πρώην Θερμοπύλαι) και τη δεύτερη με τα Сorfu Island, Corfu Sea και το εικονιζόμενο.
Το Diamont είχε προηγούμενα ταξιδέψει Πάτρα-Πρίντεζι για τις Αχαϊκές Γραμμές ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ αλλά και Λίβανο-Κύπρο ως SUMMER STAR.
Οι Αγαπητοί το αγόρασαν για να αντικαταστήσουν το κατεστραμένο Сorfu Island και το πούλησαν μετά άπό 1 σεζόν σε Κύπριους που το ονόμασαν LARNACA ROSE.
Tελικά κατέληξε σε Τούρκους και ως AVRASYA έπεσε θύμα κατάληψης από Τσετσένους το 1996. Πήγε για σκράπ το 1997 σε ηλικία 44 ετών.
Υπάρχει κάποια φωτογραφία του ως LARNACA ROSE?

Μια σπανια καταχωρηση του Σαντ Αντρεα στο Βημα της 29ης Αυγουστου 1982 οταν ανηκε στις Αχαικες Γραμμες.

134199
Το πλοιο ειχε ναυπηγηθει στην Ιταλια στα ναυπηγεια Riuniti του Παλερμο το 1953. Ειχε 5.230 τοννους, και 116.6 μετρα μηκος. Διαλυθηκε στο Aliaga τον Σεπτεμβριο 1997.

T.S.S. APOLLON
12-01-2013, 17:31
To Sant Andrea σε μια ομορφη διαφημιστικη καρτποσταλ της achaic lines

134670134671

BEN BRUCE
12-01-2013, 21:22
ΣΑΝΤ ΑΝΤΡΕΑ ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ απο την μεγαλη ελληνικη ταινια τα <αχτυπητα καμακια> του 1983 σε σκηνοθεσια Ομηρου Ευσταρατιαδη

134715134714

Appia_1978
12-01-2013, 23:13
To Sant Andrea σε μια ομορφη διαφημιστικη καρτποσταλ της achaic lines

134670134671

Πού τις βρίσκεις, θηρίο; :)

Nicholas Peppas
23-02-2013, 04:58
Το πρώην Lazio (http://www.faktaomfartyg.se/lazio_1953.htm)της Ιταλικής Tirrenia ταξίδεψε για πολύ λίγο στη σύντομη προσπάθεια που έκαναν οι Αγαπητοί να σταθούν στη γραμμή Ελλάδας-Ιταλίας.
..........

Το Lazio της Tirrenia φαινεται στο 2:20 του βιντεο αυτου http://www.euscreen.eu/play.jsp?id=EUS_4E2D3D399180496ABC08947F6D58B9C8 απο το 1958 (Cinecitt&#224; Luce).

138877

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-06-2013, 09:26
146029 CORFU DIAMOND το έλεγαν τότε, όμως στο πλάι άλλο έγραφε! Μετασκευή σε ΕΓ/ΟΓ στην Ιταλία επί Tirrenia,αυτό το βαπόρι σαν ελληνικό άλλαξε πολλά χέρια κ ονόματα.Περισσότερο όμως έμεινε με την Αchaic Lines.Oι Πειραιώτες το γνωρίσαμε πιό πολύ σαν SANT ANDREA τότε που έκανε Κύπρο.
Όταν πηγαίναμε στις εταιρείες κ στα πρακτορεία γιά οτιδήποτε συλλεκτικό υλικό,πολλές φορές ήταν ανάλογα το άτομο που έπεφτες. Ή θα σου έλεγαν "χαρτιά μαζεύεις;" κ έφευγες άπρακτος ή θα ήταν γενναιόδωροι όπως στην περίπτωση των Αχαϊκών γραμμών. Μιά κοπελλίτσα στα γραφεία τους μου έδωσε την φωτό όπως στην κάρτα που έχει ανεβάσει ο φίλος ΤSS APOLLON αλλά σε κάδρο μεγάλων διαστάσεων το οποίο φυσικά κοσμεί την συλλογή μου:cocksure:!
Πίσω του το KYPROS STAR.

Ellinis
22-06-2013, 11:25
146029 CORFU DIAMOND το έλεγαν τότε, όμως στο πλάι άλλο έγραφε!
Ωραία φωτο, το είχα πετύχει και εγώ στο Ξαβέρι το 1987. Τι έγραφε στο πλάι;

a.molos
22-06-2013, 11:36
146040Λες και ήταν χθές, αλλά έχουν περάσει κοντά 25 χρόνια, τότε που με το παπάκι μου και την ZENIT στο κουτί πίσω, αλώνιζα Πειραιά, Δραπετσώνα,Πέραμα, Σαλαμίνα,εκεί στα Αμπελάκια, απο ψηλά κοντά στον τύμβο των Σαλαμινομάχων, στην Κυνόσουρα.Τότε δεν υπήρχε τίποτα παρά μόνο μια μικρή στήλη που θύμιζε την ιστορικότητα του χώρου, πολλά σκουπίδια και ο φόβος καταπάτησης απο οικοπεδοφάγους. Το Sant Andrea σε πρώτο πλάνο.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-06-2013, 11:42
Ωραία φωτο, το είχα πετύχει και εγώ στο Ξαβέρι το 1987. Τι έγραφε στο πλάι; IONIAN DIAMOND που δεν το έλεγαν ποτέ. Σαν SUMMER STAR είχε πάει Χίο σε κάποιες εκλογές.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
22-06-2013, 11:46
146040Λες και ήταν χθές, αλλά έχουν περάσει κοντά 25 χρόνια, τότε που με το παπάκι μου και την ZENIT στο κουτί πίσω, αλώνιζα Πειραιά, Δραπετσώνα,Πέραμα, Σαλαμίνα,εκεί στα Αμπελάκια, απο ψηλά κοντά στον τύμβο των Σαλαμινομάχων, στην Κυνόσουρα.Τότε δεν υπήρχε τίποτα παρά μόνο μια μικρή στήλη που θύμιζε την ιστορικότητα του χώρου, πολλά σκουπίδια και ο φόβος καταπάτησης απο οικοπεδοφάγους. Το Sant Andrea σε πρώτο πλάνο.
Έτσι έκανα κ εγώ μονο που κάποτε πήγαινα ποδαράτος ή κ συγκοινωνία. Όρεξη που είχα τότε:fat:.

pantelis2009
22-06-2013, 17:17
146040Λες και ήταν χθές, αλλά έχουν περάσει κοντά 25 χρόνια, τότε που με το παπάκι μου και την ZENIT στο κουτί πίσω, αλώνιζα Πειραιά, Δραπετσώνα,Πέραμα, Σαλαμίνα,εκεί στα Αμπελάκια, απο ψηλά κοντά στον τύμβο των Σαλαμινομάχων, στην Κυνόσουρα.Τότε δεν υπήρχε τίποτα παρά μόνο μια μικρή στήλη που θύμιζε την ιστορικότητα του χώρου, πολλά σκουπίδια και ο φόβος καταπάτησης απο οικοπεδοφάγους. Το Sant Andrea σε πρώτο πλάνο.

Όπως τα λές είναι φίλε μου και στην Πούντα δεν υπήρχε το σημερινό ναυπηγείο Σπανόπουλου, αλλά ήταν το Γερμανικό φρούριο.

Espresso Venezia
22-06-2013, 20:55
Όπως τα λές είναι φίλε μου και στην Πούντα δεν υπήρχε το σημερινό ναυπηγείο Σπανόπουλου, αλλά ήταν το Γερμανικό φρούριο.

Στη θέση που βρίσκεται σήμερα το ναυπηγείο Σπανόπουλου δεν ήταν παλαιότερα το ναυπηγείο ΑΡΓΩ ???

pantelis2009
22-06-2013, 21:21
Νομίζω πως ήταν στο τελείωμα του ναυπηγείου Σπανόπουλου, πρός το ναυπηγείο Σαλαμίς. Αυτό που ήταν το Γερμανικό φρούριο είναι τα σημερινά γραφεία Σπανόπουλου.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-06-2013, 09:24
Νομίζω πως ήταν στο τελείωμα του ναυπηγείου Σπανόπουλου, πρός το ναυπηγείο Σαλαμίς. Αυτό που ήταν το Γερμανικό φρούριο είναι τα σημερινά γραφεία Σπανόπουλου.
Το νυπηγείο ΑΡΓΩ (Πολέμη) δεν έβγαινε τόσο έξω όσο του Σπανόπουλου.Νομίζω ήταν περισσότερο από την Πούντα κ μέσα.

Ellinis
24-06-2013, 09:28
IONIAN DIAMOND που δεν το έλεγαν ποτέ.
Μάλλον σε μπέρδεψε η κόλωνα και οι κάβοι που το κόβουν. ΚΟΡΦΟΥ γράφει:

146111

pantelis2009
24-06-2013, 09:31
Αυτό λέω και γω φίλε Βαγγέλη.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
24-06-2013, 10:11
Μάλλον σε μπέρδεψε η κόλωνα και οι κάβοι που το κόβουν. ΚΟΡΦΟΥ γράφει:

146111 Mπέρδεψε πρώτα κ έναν άλλο καλό φίλο εδώ.

BEN BRUCE
07-08-2013, 14:44
Μια φωτο ως LAZIO πριν μετασκευαστει σε ΕΓ/ΟΓ απο navi e armatori

147553

Espresso Venezia
25-11-2017, 15:39
Δύο φωτογραφίες του πλοίου που ανέβηκαν πρόσφατα στο ebay, από την ακτή Ξαβέρη στον Πειραιά, 1 (https://i.ebayimg.com/images/g/QlMAAOSwldRaCdzs/s-l1600.jpg), 2 (https://i.ebayimg.com/images/g/YRUAAOSwevlaCdwn/s-l1600.jpg). Ειδικά η πρώτη λόγω γωνίας λήψης είναι υπέροχη, πολύ δε περισσότερο για τους παλιούς Πειραιώτες που βλέπουμε έναν "άλλο" Πειραιά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
27-11-2017, 13:07
Δύο φωτογραφίες του πλοίου που ανέβηκαν πρόσφατα στο ebay, από την ακτή Ξαβέρη στον Πειραιά, 1 (https://i.ebayimg.com/images/g/QlMAAOSwldRaCdzs/s-l1600.jpg), 2 (https://i.ebayimg.com/images/g/YRUAAOSwevlaCdwn/s-l1600.jpg). Ειδικά η πρώτη λόγω γωνίας λήψης είναι υπέροχη, πολύ δε περισσότερο για τους παλιούς Πειραιώτες που βλέπουμε έναν "άλλο" Πειραιά.;Hταν τότε υπό κατασκευή ο δρόμος πάνω από τις αποθήκες αλλά κ πιό λίγες πολυκατοικίες.