PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαρπέρης στη τζένοα



Κουμπαρος
01-09-2008, 13:29
Είναι κανένας πανάς εδώ τριγύρω που μπορεί να μου εξηγήσει πως βάζουμε μπαρπέρη στη τζένοα; Απλά να βάλω ένα ραουλάκι κάτω στα ρέλια και να περάσω ένα σχοινί σαν σκότα από το πορτούζι της τζένοας που να καταλήγει στο βιντζιρέλο μέσω αυτού του ράουλου;
Βασικά το θέλω για να ανοίγει καλύτερα η τζένοα σε συνθήκες ‘κρουαζιέρας’ (οικογενειακής βόλτας δηλαδή). Υποθέτω κάτι περισσότερο θα προσφέρει από την θέση του σιδηρόδρομου.

jerry_p
01-09-2008, 17:41
Είναι κανένας πανάς εδώ τριγύρω που μπορεί να μου εξηγήσει πως βάζουμε μπαρπέρη στη τζένοα; Απλά να βάλω ένα ραουλάκι κάτω στα ρέλια και να περάσω ένα σχοινί σαν σκότα από το πορτούζι της τζένοας που να καταλήγει στο βιντζιρέλο μέσω αυτού του ράουλου;
Βασικά το θέλω για να ανοίγει καλύτερα η τζένοα σε συνθήκες ‘κρουαζιέρας’ (οικογενειακής βόλτας δηλαδή). Υποθέτω κάτι περισσότερο θα προσφέρει από την θέση του σιδηρόδρομου.


Ακριβώς όπως το αναφέρεις. Εάν έχεις περιμετρικό rail με τρύπες, μπορείς να ρυθμίσεις τη γωνία όπως με τον σιδηρόδρομο. Η χρήση μπαστέκας βοηθάει στην αλλαγή θέσης. Εάν έχεις διπλά ράουλα (track), καλύτερα να περάσει η σκότα από αυτό πρίν το βίντσι. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και η μπαλονόσκοτα με μπαστέκα για την θέση.
Γιατί μόνο στην κρουαζιέρα ??? Όταν ανοίγει η πλεύση σε γωνία είναι πάντα χρήσιμο, οπότε ενας λόγος παραπάνω στον αγώνα .....

Κουμπαρος
02-09-2008, 13:24
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αναφέρω μόνο την "κρουαζιέρα" γιατί σε αγώνες (επειδή δεν έχω μπαλόνι) χρησιμοποιώ πάντα το σπινακόξυλο για να ανοίξω την τζένοα (σε πλέυση πεταλούδας - απίστευτα γρήγορη πλευση σε σχέση με κάποιο που έχει μπαλόνι ειδικά αν φυσά ώστε το βάρος της τζένοας να μην αποτελεί τόσο σημαντικό αρνητικό παράγοντα).
Αντιθέτως στην κρουαζιέρα που μαζί με το φίλο μου τον αυτόματο κάνουμε τα πάνα ενώ η σύζυγος ασχολείται με το θηριοδαμασμό των δύο αγριμιών μου (όσο και να θέλει να βοηθήσει) το ανήσυχο μου πνέυμα πάλι ζητάει το κάτι τις περισσότερο, στο βαθμό που μου επιτρέπει βέβαια.

jerry_p
02-09-2008, 13:58
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αναφέρω μόνο την "κρουαζιέρα" γιατί σε αγώνες (επειδή δεν έχω μπαλόνι) χρησιμοποιώ πάντα το σπινακόξυλο για να ανοίξω την τζένοα (σε πλέυση πεταλούδας - απίστευτα γρήγορη πλευση σε σχέση με κάποιο που έχει μπαλόνι ειδικά αν φυσά ώστε το βάρος της τζένοας να μην αποτελεί τόσο σημαντικό αρνητικό παράγοντα).

Δέν αντιλέγω, αλλά όταν η πλεύση ανοίξει, πριν ακόμα φθάσει στα πρύμα, όπου χρησιμοποιείς σπινακόξυλο, η ανάγκη για να βγεί η σκότα πιό έξω υπάρχει, οπότε η spare σκότα με ράουλο στο περιμετρικό rail είναι σκόπιμη.

Κουμπαρος
02-09-2008, 14:21
Όπα, βλέπω όταν είσαι παλιός ξέρεις καλά κολπάκια!!!
Να σαι καλά. Θα το δοκιμάσω στους επόμενους αγώνες. Βέβαια συνήθως τα μπράτσα είναι όρτσα πρύμα και δεν μας δίνουν την ικανοποίηση της πλαγιοδρομίας αλλά ίσως στους τελευταίους αγώνες τον Οκτώβρη που αλλάζουν και οι ανέμοι κάτι γίνει (ειδικά σε 'τραπεζιο΄στίβο).