PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρίες καλές ή κακές ......



DIMOSTHENIS
31-01-2005, 12:08
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΒΑΛΕΣ.
ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ.

Maroulis Nikos
01-02-2005, 09:25
Δήμο πές μας μία εμπειρία σου, σίγουρα θα έχεις .

DIMOSTHENIS
05-02-2005, 09:15
ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕΤΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΑΠΟ ΚΩ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑΥΛΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΦΙΛΟ.Ο ΕΝΑΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙ ΚΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ ΧΟΝΤΡΑ.ΕΙΧΑΜΕ ΗΔΗ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ 6 ΜΠΟΦΩΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΑ.ΤΟ 6 ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ 9 ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΛΟΙΑ.ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΘΗΝΑ!!ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΠΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΟΡΡΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.ΟΣΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΡΩΣ ΠΟΛΥ "ΞΥΛΟ".
Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΑ 4.5 ΜΙΛΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΩΝ 40 ΜΙΛΙΩΝ ΜΑΣ ΕΠΕΡΝΕ 10 ΩΡΕΣ!ΜΕ ΜΕΤΡΙΑ ΖΟΡΙΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟ ΟΠΟΥ ΜΠΗΚΑΜΕ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ 40 ΜΙΛΙΑ ΑΝΕΜΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΚΥΜΑ.ΕΚΕΙ ΕΓΙΝΕ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΣΚΑΦΟΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ...ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΛΕΠΟΥΝ 2 ΤΡΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΒΡΑΔΥΑΤΙΚΑ.
ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΑΡΑΓΕ 40-45 ΜΙΛΙΑ ΑΕΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΦΝΟ.ΕΚΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΖΟΡΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΦΝΟ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΦΤΑ.ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΙΣ ΚΑΜΑΡΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΦΝΟ ΚΑΙ ΔΕΣΑΜΕ ΚΑΤΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΔΑΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ.ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΜΕ ΨΙΛΟΓΕΛΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ"ΑΜΑ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΨΑΡΑΔΕΣ ΤΟΤΕ Η ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ Η ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΡΕΛΟΙ Η ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟΙ".
ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΚΥΘΝΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΛΥΚΟ.200 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ ΜΙΣΟ ΜΙΛΙ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ ΕΜΕΙΝΑ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ.ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΑΝΙ(ΜΑΙΣΤΡΑ)ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΩΣΟΥΡΑ ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΣΑΜΕ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ.ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΧΕ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΛΕΩ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ "ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΡΑΙΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ".
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Ο ΑΕΡΑΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΝΟΙΑ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.
ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΨΑΧΝΕΙ...ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΟΥΝ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΘΑΛΑΣΣΑ.
ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΨΥΧΗ ΕΞΩ.ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΤ'ΕΥΧΗΝ ΠΑΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Maroulis Nikos
05-02-2005, 10:11
Ωραίες εμπειρίες για εμάς τους Θαλασσινούς...
Δήμο πότε ξεκινάτε τα ναύλο ?
Πόσο κοστίζει να πάει κανείς σαββατοκύριακο μέχρι την Κέα για παράδειγμα ?

DIMOSTHENIS
06-02-2005, 19:42
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ
Η ΤΙΜΗ ΕΝΟΣ ΣΑΒΒΟΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ...ΟΠΩΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ,ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙ SKIPPER Η ΟΧΙ,Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ,Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ.
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΥΛΩΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑΥΛΟ ΕΝΟΣ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΝΑΥΛΟΥ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ 1500 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑΥΛΟ 300 ΕΥΡΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙΣ 1500-4000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ 1500.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑ ΣΚΑΦΟΣ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 36 ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥ 2003,ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΡΑΔΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 380 ΕΥΡΩ ΣΥΝ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ 250.
ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΡΩΤΗΣΕ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.
ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΥΛΩΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΚΑΦΟΣ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΝΑΥΛΑ ΠΑΝΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ.

Maroulis Nikos
06-02-2005, 23:01
Φυσικά και δεν με ζαλισες Δήμο απεναντίας είναι ενδιαφέρονα όλα αυτα που μας λές.
Άπο πότε ξεκινάει η σεζόν?
Που συνίθως κινήσε ?

DIMOSTHENIS
09-02-2005, 20:12
η σεζον ξεκιναει απο απριλη συνηθως αλλα για τον καθε ιδιοκτητη ξεκιναει οταν εχει το πρωτο ναυλο.εγω προς το παρων ξεκιναω 30 απριλιου αλλα μεχρι τοτε πολλα αλαζουν.παντως σε κανα μηνα απο τωρα αρχιζουν οι προσωπικες βολτες..........χεχε........που θα το ριξω ξανα στο νερο.

Maroulis Nikos
09-02-2005, 23:40
Προσωπικές βολτίτσες :wink:
Μπορεί να γίνει κάτι και για μένα :?: :?:

DIMOSTHENIS
10-02-2005, 20:52
καλως να ορισεις!!!εγω κανω αμαν να βρω παρεα για βολτα.ολοι λενε ωραιο σκαφος κλπκλπ...αλλα μονο για την χλιδα του να εχεις σκαφος.μολις πεις"παμε να βρεξουμε λιγο κο.."ολοι εχουν κατι να κανουν αυτο το σαββατοκυριακο.αν τους πεις παμε για καφε στο σκαφος ολοι ερχονται. :lol:

Maroulis Nikos
12-02-2005, 14:53
:lol: :lol: :lol: εγω θέλω καφέ εν πλώ αυτό γίνετε ???

DIMOSTHENIS
12-02-2005, 17:46
ακομα δεν σαλπαραμε μου θες και καφε....θα σε στειλω μπαλαουρο :lol: :lol: :lol: :lol:
ελα εσυ και βλεπουμε 8) 8) 8)

Maroulis Nikos
15-02-2005, 08:33
πότε θα σαλπάρουμε?

DIMOSTHENIS
15-02-2005, 09:35
να τα ριξω πρωτα νερο να γινει τελεσικικο και το θεμα του επιρμπ....και φυγαμε!!!

Maroulis Nikos
25-02-2005, 21:13
Για πές μας να μάθουμε και εμείς που δεν ξέρουμε :?: :? :?:

DIMOSTHENIS
26-02-2005, 11:13
καλως τονε και ας αργησε....γεια σου αντωνακη.δεν με φτανει που σε βλεπω καθε μερα πρεπει να διαβαζω και αυτα που γραφεις?? :lol: :twisted:

lio
21-03-2005, 16:44
Καλησπέρα στην παρέα σας!
Είμαι νέα εδώ και οφείλω να ομολογήσω πως το forum είναι αρκετά ικανοποιητικό.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
Δήμο πόσο καιρό ασχολείσαι με την ιστιοπλοΐα;
Από οτι καταλαβαίνω πρέπει να έχεις κάνει αρκετά χρόνια μέσα στη θάλασσα!
Τι είδους εμπειρίες έχεις; Επαγγελματικές μόνο ή ασχολείσαι και με αγώνες;

Ρωτάω από απλή περιέργεια γιατί να φέρεις ένα σκάφος από κάτω (στην ουσία μόνος σου) και με τέτοιες συνθήκες που δεν είναι και σπάνιες σε εκείνη την περιοχή δεν είναι ούτε λίγο αλλά ούτε και εύκολο. Το αντίθετο μάλιστα!!!

DIMOSTHENIS
22-03-2005, 08:30
Γεια σου lio και καλως ορισες.Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα λογω εποχης "τρεχω" για την συντηρηση των σκαφων και οπως καταλαβαινεις ο χρονος μου ειναι περιορισμενος.
με αγωνες δεν εχω ασχοληθει αν και το σκαφος του mangos ειναι καταμετρημενο αγωνιστικο.Στο μελλον πιθανον να λαβουμε και μερος σε αγωνες.
Με τη θαλασσα ασχολουμαι αρκετα χρονια αλλα επαγγελματικα ασχολουμαι εδω και τρια χρονια.
Οσον αφορα τωρα τον καιρο και το ταξιδεμα του σκαφους σε αυτον,ενα εχω να πω.Τα σκαφη αυτα ειναι πραγματικα παντως καιρου και δεν ειναι τυχαιο οτι πολλες φορες λεμε οτι"εχουν τον αβυθιστο".αυτο που χρειαζεται ειναι να γνωριζεις τι κανεις και ενας σημαντικος παραγοντας ειναι το "προσωπικο απαγορευτικο" του καθενος.Το σκαφος βγαινει σε αυτον τον καιρο κανονικα,το θεμα ειναι να βγαινουν και τα ατομα που το χειριζονται.
Και για να να τα λεμε σωστα.Δεν βγαινεις σε αυτο τον καιρο για να παιξεις.Αν το εκανα ηταν γιατι επρεπε το σκαφος να επιστρεψει στο καλαμακι.Αυτο -τουλαχιστον εγω-δεν θα το εκανα με τιποτα αν ειχα πελατες η την οικογενεια μου η αν εκανα διακοπες.Δεν υπαρχει "φιγουρα "στην θαλασσα και οποιος κανει....δεν τα του βγει σε καλο.Καπου θα την πατησει!
Ο κοσμος που θελει πραγματικα να μαθει και να παιρνει σκαφη για διακοπες και οτι αλλο,καλο θα ηταν να βλεπει και να αναλυει τι κανουν οι πιο εμπειροι για να καταλαβει πως γινονται τα πραγματα.εγω ετσι εκανα και ετσι συνεχιζω να κανω.Δεν μπορεις να πεις εμαθα.Δεν μπορεις να πεις τα εχω δει ολα.Οταν το δεις ετσι,σταματας να μαθαινεις και να βελτιωνεσαι.Και απο εμπειρια σου λεω οτι ο πιο πολυς κοσμος μολις καταφερει να δεσει σε λιμανι αυτοανακηρυσεται "μεγαλος καπετανιος".Ο "μεγαλος καπετανιος"οχι μονο δεν το λεει,αλλα δεν το νιωθει κιολας.
Το ξερεις οτι το μεγαλυτερο ποσοστο απο ζημιες γινετε μεσα στα λιμανια?
Και αυτο γιατι ολοι "ξερουν".Ειναι ακριβως αυτο που γινετε και με τα αυτοκινητα.Εχεις ακουσει ποτε σε καμμια συζητηση να πει καποιος οδηγος οτι εκανε το χ η τ ο ψ λαθος?Ολοι ομως εχουν πουν για τον "ηλιθιο" που βρεθηκε στο δρομο τους και πηγε να τους σκοτωσει.Αυτο δειχνει μια νοοτροποιοα.
Λοιπον αυτα.Θα τα ξαναπουμε.Δεν μου ειπες ποια ειναι η σχεση σου με την θαλασσα?

lio
22-03-2005, 16:19
Από πολύ μικρή ασχολούμαι με την ιστιοπλοΐα.
Από τα 7 μου είμαι μέσα σε ένα ιστιοπλοϊκό και αλονίζω!
10 χρόνια πριν ξεκίνησα την ιστιοπλοΐα τριγώνου και εδώ και λίγα χρόνια ασχολούμαι και με την ανοιχτή. Τον τελευταίο καιρό βέβαια λόγω δουλειάς και λοιπών υποχρεώσεων το έχω αφήσει λίγακι.
Είναι πολύ άσχημο να θες να ασχοληθείς με κάτι που αγαπάς αλλά να μη μπορείς!
Το χειρότερο είναι πως ότι αφήνεις, έρχεται κάποια στιγμή και η σειρά του που θα σε αφήσει!!!!! :cry: :cry:
Ελπίζω μόνο να μη φτάσω σε αυτό το σημείο!!!!!!!!!! :?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου οπως και με τον mango όσον αφορά το οτι τα συγκεκριμένα σκάφη είναι απόλυτα ασφαλή!
Έχω ζήσει κάποια πράγματα και έχω καταλάβει οτι σημασία έχει η ικανότητα του να χειρίζεσαι ένα σκάφος και η εμπειρία που έχεις.
Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί "γιακουμήδες" στο είδος που έχουν την εντύπωση οτι είναι καλοί καπεταναίοι και καλά χέρια αλλά το μόνο που καταφέρνουν είναι να επιστρέφουν και να παραδίνουν τα σκάφη σε κατάσταση που χρίζουν εκτάκτου ανάγκης!!!! :evil: :evil:
Μπορεί να μιλώ με τρόπο λίγο άσχημο αλλά έτσι έχει η κατάσταση!!!
Ή μήπως όχι; :?:
Δε μπορώ να δεχτώ το εξής: Να μη σέβεσαι την περιουσία του άλλου!!!!! :evil:
Να!!!! Η αλήθεια είναι οτι ξέφυγα "λιγάκι" από το θέμα αλλά με συνεπήρε η σκέψη μου!!!!!!! :wink:

Η ερώτησή μου ήταν καθαρά λόγω περιέργειας! Ακριβώς γιατί σε έκοψα για άτομο που ασχολείται με το είδος!
Ελπίζω να μη με παρεξήγησες! :!:

lio
22-03-2005, 17:47
οφείλω να ομολογήσω πως ο θεός του ανέμου σας υπεραγαπά!!!!!!!!!!! :D
Από οτι φαντάζομαι τα υπόλοιπα πληρώματα τραβούσαν τα μαλλιά τους έτσι??

Αν και πολύ το θέλω δύσκολο το κόβω να κατέβω κάτω λόγω δουλειάς!!!
Πάντως αν έχετε κάτι στα υπόψη σας κάντε μια νίξη μπας και τα καταφέρω!!!

τι θέση τρέχεις συνήθως;
Σε αγώνες προς τα βόρεια συμμετείχες ποτέ; Όχι πως εκτός από το Βόρειο Αιγαίο έχει τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό αλλά ....
Εμπειρία από Aegean Regatta?

lio
23-03-2005, 18:23
Καλησπέρα και sorry για την καθυστέρηση αλλά οι δουλειές στο γραφείο τρέχουν και όπως καταλαβαίνεις τρέχω και εγώ παρέα τους!!!!
Ώστε τόση τύχη???
Να σε πάρω και στο δικό μου το σκάφος για γούρι!!!!!!! 8)
Πάντως σωστή τακτική γιατί κοντά σε ξέρα παίρνεις συνήθως τα φρέσκα με αποτέλεσμα να πηγαίνεις με τις μπάντες!!!!
Το παν βέβαια είναι να ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά τον άνεμο και να κάνεις σωστή τακτική!
Όλα τα άλλα είναι θέμα καλής συννενόησης και καλού χεριού!Και κυρίως όχι νεύρα και ρίξιμο ευθυνών!! Τότε είναι άστα να πάνε!!
Το πλήρωμα χαλιέται μεταξύ του και δύσκολα επανέρχεται η καλή διάθεση! :?
Πάντα γίνονται λάθη και πάντα υπάρχουν και τα κολλήματα! Είναι απόλυτα φυσιολογικό!!! :!: :!:
Πάντως είναι πάρα πολύ καλή εμπειρία να παίρνεις μέρος σε αγώνες κάθε είδους!
Παίρνεις πολλά! :)

lio
05-04-2005, 13:43
Συγνώμη για την πολυήμερη καθυστέρησή μου mango. Έλειπα στην Αμερική για δουλειές αλλά ένα διήμερο που βρίσκομαι εδώ τρέχω και δε φθάνω!! Τι θυσίες πρέπει να κάνεις για να επιβιώσεις δε λέγεται!!!
Έχουμε ένα jeaneau 45 αλλά δεν είναι καταμετρημένο! Κυρίως για rent είναι. Τώρα σκέφτομαι να το δώσουμε και να αλλάξω για λίγο πλεύση!
Θα δω πώς θα πάνε τα πράγματα και αναλόγως θα πράξω!