PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυναίκες στο Ναυτικό Επάγγελμα



Σελίδες : [1] 2

efouskayak
14-06-2005, 09:21
Κάποτε ο ρόλος της γυναίκας στην ναυτιλία ήταν μόνο ως σύζυγος κάποιου ναυτικού.

Τώρα έχουν μπει μέσα στα γραφεία και με μεγάλη επιτυχία στις περισσότερες περιπτώσεις...

Ρωτάω εσάς που έχετε κάνει ταξίδι ... πώς θα ήταν ένα βαπόρι που το πλήρωμα θα απαρτιζόταν μόνο από γυναίκες... (δεν λεω μικτό για ευνόητους λόγους)... θα μπορούσε ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο. :?:

triad
14-06-2005, 09:41
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΜΑΔΑ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Tatyanna
14-06-2005, 09:43
Kαλημερα!!!

Στη ναυτιλια πλεον συναντας γυναικες σε όλους τους τομεις και η δουλεια τους δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αυτη των αντρων. Οσο αφορα ομως το καραβι εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα...οχι οτι δεν θα μπορουσε να ανταπεξελθει απλα στη ζωη μιας γυναικας υπαρχουν και αλλες προτεραιοτητες περα της δουλειας που δεν συνανταμε στη ζωη του αντρα.

efouskayak
14-06-2005, 10:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΟΧΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΟΜΑΔΑ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Συμφωνώ για την ιδιοσυγκρασία των γυναικών και εκεί ακριβώς ήθελα να εστιάσω με το θέμα αυτό.

Ομως έχουν οι άντρες αρμονική συνεργασία :?: Πραγματικά :?:

efouskayak
14-06-2005, 10:03
Kαλημερα!!!

Στη ναυτιλια πλεον συναντας γυναικες σε όλους τους τομεις και η δουλεια τους δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αυτη των αντρων. Οσο αφορα ομως το καραβι εκει ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα...οχι οτι δεν θα μπορουσε να ανταπεξελθει απλα στη ζωη μιας γυναικας υπαρχουν και αλλες προτεραιοτητες περα της δουλειας που δεν συνανταμε στη ζωη του αντρα.

Πολύ σωστό όμως πλέον υπάρχει μια μεγάλη μερίδα γυναικών που δεν έχουν σαν προτεραιότητα την οικογένεια αν αυτό εννοείς αγαπητή Tatyanna αυτές θα μπορούσαν :?:

Morgan
14-06-2005, 10:05
αν μιλησω για δ/ξ σαν αξιωματικοι πιστευω οτι δεν θα ειχαν μεγαλο προβλημα να αναποκριθουν στις απαιτησεις.
Αλλωστε υπαχουν ηδη σε μερικες εταιρειες και ειναι ικανοτατες.
Βεβαια δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να επιβληθουν αν ηταν ολοι οι αξιωματικοι γυναικες σε τετοια πλοια.
Σαν πληρωμα , δεν ειναι δυνατον λογω της φυσης της εργασιας που απαιτει σωματικη δυναμη , που δεν υπαρχει στις γυναικες αλλα και που δεν θα τους ταιριαζε.
Δηλαδη να βλεπεις τωρα λοστρομο γυναικα να φουνταρει την αγκυρα πλωρα και διπλα 5 ναυτες Φιλιπινους, ειναι λιγο περιεργο.

Στα κρουαζιεροπλοια νομιζω πως τα πραγματα ειναι πιο απλα

triad
14-06-2005, 10:10
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΕΦΕΛΗ, ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ. ΒΕΒΑΙΑ, ΣΕ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑ ΟΤΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΕΝΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΕΠΙ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ"ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ". ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ-ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ:ΠΟΛΥ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕ Η ΠΡΥΜΝΗ, ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ.

Morgan
14-06-2005, 10:14
ειναι δυνατον να μην υπαρχει κουτσομπολιο σε εναν τοσο περιορισμενο χωρο, που βλεπεις τις ιδιες φατσουλες τοσους μηνες, και που δεν εχεις κατι "νεο" να ασχοληθεις???
εδω υπαρχει κουτσομπολιο στο πανεπιστημιο με 2000 φοιτητες

efouskayak
14-06-2005, 10:17
Δηλαδη να βλεπεις τωρα λοστρομο γυναικα να φουνταρει την αγκυρα πλωρα και διπλα 5 ναυτες Φιλιπινους, ειναι λιγο περιεργο.

Στα κρουαζιεροπλοια νομιζω πως τα πραγματα ειναι πιο απλα

Δηλαδή να προτιμήσω κρουαζιερόπλοιο :?: χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

efouskayak
14-06-2005, 10:19
Καλά και ο μύθος ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό έχει καταρριφθεί προ πολλού... μια χαρά τα καταφέρνουν και οι άντρες :wink: .

Morgan
14-06-2005, 10:28
Καλά και ο μύθος ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό έχει καταρριφθεί προ πολλού... μια χαρά τα καταφέρνουν και οι άντρες :wink: .

συμφωνω αλλα τα βαπορια ειναι ιδιαιτερη περιπτωση.
θυμασαι την εταιρεια που εργαζοσουν?

efouskayak
14-06-2005, 10:47
Φυσικά θυμάμαι... ξεχνιέται :wink:

Tatyanna
14-06-2005, 15:57
Καλά και ο μύθος ότι το κουτσομπολιό είναι γυναικείο χαρακτηριστικό έχει καταρριφθεί προ πολλού... μια χαρά τα καταφέρνουν και οι άντρες :wink: .

Συμφωνώ απόλυτα....εχουν γινει καλύτεροι και απο τις γυναικες στο τομέα αυτο...χιχι

Tatyanna
14-06-2005, 16:04
Πολύ σωστό όμως πλέον υπάρχει μια μεγάλη μερίδα γυναικών που δεν έχουν σαν προτεραιότητα την οικογένεια αν αυτό εννοείς αγαπητή Tatyanna αυτές θα μπορούσαν :?:

Πιστεύω οτι θα μπορουσαν μια χαρα.Αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που ολοι προτιμουν τους αντρες...γιατι δεν επηρεαζει ο γαμος τους τη δουλεια τους. Οσο για το κουτσομπολιο ή το ειδος επικοινωνιας σε ενα πλοιο...ειναι θεμα χαρακτήρα.Και αντρες που ειναι παλι μπορει να εχουν προβληματα επικοινωνιας και συνεργασιας. Ειναι για μενα καθαρα θεμα χαρακτήρα.

Asterias
14-06-2005, 17:16
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!

Θα απαντούσα αρκετά θετικά στο ότι θα μπορούσαν οι γυναίκες να ανταποκριθούν άριστα σε πολλές θέσεις μέσα σε ένα καράβι.

Το πρόβλημα όπως μπορώ εγώ να το δώ είναι ότι η Ελληνική κοινωνία (κ εγώ μαζί της αρκετές φορές) όντας τα μάλλα γραφική και λίγες φορές παραδοσιακή, δεν έχει το κατάλληλο φόντο στο να δεί κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά, σαν Έλληνες καλώς ή κακώς δύσκολα δεχόμαστε την αλλαγή σε αρκετά ζητήματα, όπως το παραπάνω.

Πιστεύω, χωρίς να είμαι απόλυτος, πως όσες μεγάλες κινήσεις έχουν γίνει και αφορούν την εισροή του γυναικείου φύλου σε διάφορους θεσμούς της πατρίδας μας έχουν γίνει χωρίς μεγάλο θάρρος και χωρίς το 100% να είναι Ελληνική πρωτοβουλία με την έννοια της αντιγραφής από το εξωτερικό.

vassokaperoni
15-06-2005, 09:24
Καλημέρα....ενδιαφέρον το θέμα που "τέθηκε επί τάπητος" και σηκώνει κουβέντα.
Η προσωπική μου γνώμη επί του θέματος είναι ότι κανείς δε μπορεί να αποκλειστεί από μία δραστηριότητα/επάγγελμα λόγω φύλου μόνο.
Συγκεκριμένα θεωρώ ότι πολλές γυναίκες θα τα κατάφερναν περίφημα επί του πλοίου...έχει να κάνει καθαρά με προσωπικές ικανότητες και χαρακτήρα.
Το ιδανικό θα ήταν η σύνθεση να είναι "μεικτή", δεν νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε αποκλειστικά για σύνθεση που αποτελείται μόνο από άντρες ή μόνο από γυναίκες...

Το σημαντικό anyway είναι να αλλάξει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα και να έχουμε και οι γυναίκες που έχουμε επιλέξει την Ναυτιλία (είτε σαν αξιωματικοί είτε σαν στελέχη σε διάφορα γραφεία) την ευκαιρία να συνεισφέρουμε (πάντοτε υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και την διάθεση και τις ουσιαστικές ικανότητες φυσικά).

Morgan
15-06-2005, 14:33
Το ιδανικό θα ήταν η σύνθεση να είναι "μεικτή" ...

Το σημαντικό anyway είναι να αλλάξει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα και να έχουμε και οι γυναίκες που έχουμε επιλέξει την Ναυτιλία (είτε σαν αξιωματικοί είτε σαν στελέχη σε διάφορα γραφεία) την ευκαιρία να συνεισφέρουμε (πάντοτε υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και την διάθεση και τις ουσιαστικές ικανότητες φυσικά).

Καλησπερα Βασω.
Αν εξαιρεσω τα ποσταλια δεν βρισκω εφαρμογη σε μεικτα πληρωματα δυστυχως... :cry:

Γυναικες εργαζονται παντως σε μεγαλο ποσοστο και σε ναυτιλιακα αλλα και σε "παρα"-ναυτιλιακα γραφεια, δεν ειναι ετσι?
Αυτο με τις ικανοτητες σηκωνει συζητηση καθως πολλες συναδελφοι, θεωρουν οτι αποκλειονται απο την εργασια μονο λογω φυλου.

vassokaperoni
15-06-2005, 20:42
Γεια σου Χρήστο
Πιστεύω πως οποιαδήποτε συνάδελφος ξεκινήσει θεωρώντας ότι η γυναικεία της υπόσταση θα σταθεί εμπόδιο να κάνει κάτι περισσότερο, μάλλον κάπου θα "κολήσει" στην πορεία...
Σίγουρα υπάρχουν πολλές δυσκολίες και όντως κάποιες φορές πρέπει να προσπαθήσεις διπλά και να δουλέψεις πολύ έτσι ώστε να αποδείξεις ότι μπορείς να αναλάβεις υπεύθυνες θέσεις (μιλάω σαν γυναίκα).
Από κει και πέρα, όντας μέσα στην ναυτιλία "το παλεύεις" και μακροπρόθεσμα ο καθένας δείχνει τί αξίζει (τί λές???).
Τώρα "μισογύνηδες" υπάρχουν παντού, εγώ από την προσωπική μου εμπειρία πρέπει να πω, πως δεν είναι και πάρα πολλοί, αντιθέτως, η συνεργασία με ανθρώπους στις ναυτιλιακές εταιρείες είναι σε γενικές γραμμές άριστη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Αυτό που είναι δύσκολο είναι να δοθεί η ευκαιρία για κάτι καλύτερο..αυτό είναι που παλεύουμε να καταφέρουμε!!!


Θα τα πούμε την Παρασκευή το βράδυ??? (Remember Forum Pireas 2005, Friday 17th June GAC table, you are invited already :wink: )

k_chris
15-06-2005, 23:51
APLWS 8ELW NA METEFERW TH GNWMH ENOS AN8RWPOU GIA NA THN SKEFTOUME.....
(DEN TO PISTEYW EXEI OMWS ENDIAFERON)

<< OI GYNAIKES DEN EXOUN KALH ANTILHPSH XWROY KAI XRONOY GI AYTO KAI SE EPAGGELMATA OPWS PILOTOI, PLOIARXOI, ARXIEKTWNES, POLITIKOI MHX BRISKEIS PARA POLOYS ANDRES...
OMWS EXOUN FOVERH DYNATOTHTA NA SYNDIAZOUN PRAGMATA (OI ANDRES SYNH8WS OTAN PARKAROUN XAMHLWNOUN TH MOUSIKH, OI GYNAIKES OXI)
KAI NA MHN APOSPOYNTAI APO TO STOXO TOYS, GI AYTO KATALAMBANOUN HGETIKES 8ESEIS SE POLLES EPIXHRHSEIS...>>

FOR YOUR INFO DEN HTAN KA8OLOY MISOGUNHS...


PANTWS APO ENA SYNADELFO POY EIXE AN8YPOLPOIARXO GYNAIKA SE GKAZADIKO MOY PE PWS TH SEVONTOUSAN KAI THN PROSEXANE PIO POLY AP OLOYS OMWS HTAN DYSKOLA GIATI DEN EIXE PAREA AS POUME NA PAEI MIA VOLTA STO LIMANI,,,


PANTWS KATA TH GNWMH MOY TA MIKTA PLHRWMATA STA TANKER DEN MPOROUN NA APODOSOUN OSO PREPEI GIATI ALLO NA BLEPEIS MIA XOUFTA MH XTYPHSEI STO AMPARI KAI ALLO NA ANEBWKATEBAINEIS TO PUMP ROOM KAI NA TREXEIS NA ELEGXEIS VALVES KTL (EIDIKA STIS DYSKOLES MERES)

ELPIZW NA MH STENAXWRW KAPOION/A

Morgan
16-06-2005, 08:45
ΠΑΡΑΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΓΕΛΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ CLAIMS.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ OPERATIONS, ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΑΥΡΑ.ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΟΙΤΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ, ΤΑ ΙΔΙΑ.
Υ.Γ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΓΕΙΤΟΝΙΑ...

Καλημέρα!!!

Σχετικα με τις γυναίκες που ρωτας και κρινοτας πάντα απο οσα ξερω απο την εταιρεια μου και αλλες που δουλεύουν φιλες....τις συναντάς σε όλους τους τομεις. bunkers/operation/claims/accounts/crew/spares/supply....και δεν μιλάω για δουλεια γραμματειακης υποστήριξης. Μονο στο chartering δεν εχω συναντήσει γυναίκα και υποθέτω οτι είναι θέμα πολλών ωρών εργασίας.

Tatyanna

efouskayak
16-06-2005, 08:45
<< OI GYNAIKES DEN EXOUN KALH ANTILHPSH XWROY KAI XRONOY GI AYTO KAI SE EPAGGELMATA OPWS PILOTOI, PLOIARXOI, ARXIEKTWNES, POLITIKOI MHX BRISKEIS PARA POLOYS ANDRES...
OMWS EXOUN FOVERH DYNATOTHTA NA SYNDIAZOUN PRAGMATA (OI ANDRES SYNH8WS OTAN PARKAROUN XAMHLWNOUN TH MOUSIKH, OI GYNAIKES OXI)
KAI NA MHN APOSPOYNTAI APO TO STOXO TOYS, GI AYTO KATALAMBANOUN HGETIKES 8ESEIS SE POLLES EPIXHRHSEIS...>>

Νομίζω οτι είναι εντελώς άστοχο... το οτι δεν βρίσκεις πολλές γυναίκες είναι θέμα χρόνου γιατί αυτά τα επαγγέλματα ήταν κλειστά.

Τώρα που σιγά σιγά ''ανοίγουν'' θα κατακληστούν ήδη στο επάγγελμα των πιλότων στο εξωτερικό μιλάμε για ένα ποσοστό 30%.

Το παράδειγμα με το παρκάρισμα νομίζω οτι είναι αστείο.

Πιστεύω στην ικανότητα του ανθρώπου και όχι του φύλου του... :roll:

Morgan
16-06-2005, 08:50
Τatyanna....

Στο γραφειο Chartering που διατηρει η εταιρεια μας στην Αμερικη , και οι 3 ανθρωποι που βρισκονται εκει ειναι γυναικες.
Αρα και εκει υπαρχει θεση...
Με λιγα λογια σχεδον παντου!
Για το operations και οχι γραμματειακη θεση, (μιλαω παντα για ship management Company και οχι πχ πρακτορειο ή κατι αλλο), δεν εχω δει ποτε γυναικα. Eκτος αν μιλας για marine department.
Γυναικα Designated person ashore oμως εχω γνωρισει.

Morgan
16-06-2005, 08:57
Γεια σου Χρήστο
Πιστεύω πως οποιαδήποτε συνάδελφος ξεκινήσει θεωρώντας ότι η γυναικεία της υπόσταση θα σταθεί εμπόδιο να κάνει κάτι περισσότερο, μάλλον κάπου θα "κολήσει" στην πορεία...
Σίγουρα υπάρχουν πολλές δυσκολίες και όντως κάποιες φορές πρέπει να προσπαθήσεις διπλά και να δουλέψεις πολύ έτσι ώστε να αποδείξεις ότι μπορείς να αναλάβεις υπεύθυνες θέσεις (μιλάω σαν γυναίκα).
Από κει και πέρα, όντας μέσα στην ναυτιλία "το παλεύεις" και μακροπρόθεσμα ο καθένας δείχνει τί αξίζει (τί λές???).
Τώρα "μισογύνηδες" υπάρχουν παντού, εγώ από την προσωπική μου εμπειρία πρέπει να πω, πως δεν είναι και πάρα πολλοί, αντιθέτως, η συνεργασία με ανθρώπους στις ναυτιλιακές εταιρείες είναι σε γενικές γραμμές άριστη, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Αυτό που είναι δύσκολο είναι να δοθεί η ευκαιρία για κάτι καλύτερο..αυτό είναι που παλεύουμε να καταφέρουμε!!!


Θα τα πούμε την Παρασκευή το βράδυ??? (Remember Forum Pireas 2005, Friday 17th June GAC table, you are invited already :wink: )

για την α. παραγραφο συμφωνω σε ολα Βασω.
Μα*αμες βρισκεις παντου, ειτε αντρας εισαι ειτε γυναικα, και κομπλεξικοι υπαρχουν και ολα τα καλα...
Οταν δωθει η ευκαιρια, στο χερι μας ειναι παντως (αντρες-γυναικες) να την εκμεταλλευτουμε.

για την Παρασκευη, μαλλον θα βρισκομαι εκτος Αθηνας λογω γαμου (οχι δεν παντρευομαι!!!) . Παρε τα παλικαρια μας να τα κουνησεις λιγακι γιατι τους βλεπω πεσμενους.

efouskayak
16-06-2005, 08:58
Οταν θα αποκτήσω κανα δυό βαπόρια θα κάνω την εταιρεία θηλέων έτσι για να δούν τι μπορούμε να κάνουμε :lol: :lol: :lol:

(Κορίτσια μήν αφήσετε τις δουλειές σας ακόμα θα σας ενημερώσω :wink: )

Morgan
16-06-2005, 08:58
Το παράδειγμα με το παρκάρισμα νομίζω οτι είναι αστείο.



Φυσικα και ειναι αστειο!!!!!!!!!!!!!!!

Παρκαρουν οι γυναικες...?????
το αλλο με τον Τοτο το ξερετε??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

efouskayak
16-06-2005, 09:02
:evil: :twisted: Ελα να σε πάω μια βόλτα με το αυτοκίνητο.... death ride :twisted: :twisted: :twisted: :!:

triad
16-06-2005, 14:00
για την Παρασκευη, μαλλον θα βρισκομαι εκτος Αθηνας λογω γαμου (οχι δεν παντρευομαι!!!) ....

ΑΝΤΕ ΣΕ ΚΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΣΑΙ, ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΟΠΟΥ ΝΑΝΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΑΙ

efouskayak
16-06-2005, 14:05
Ναι Morgan άντε... βάλε μπρός... και άσε τα φυλλάδια στην άκρη :wink:

Morgan
16-06-2005, 14:15
μηπως εχετε συννενοηθει???? :evil: :evil: :evil:

efouskayak
16-06-2005, 14:18
Οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :!: :!: :!:

triad
16-06-2005, 14:19
ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΝ :wink :lol: (ΠΟΙΟΣ ΦΩΝΑΖΕΙ"ΨΩΝΙΟ"???)

Morgan
16-06-2005, 14:26
ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΘΕΜΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ Η ΘΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑ KAI OXI O Kos MORGAN
ΕΥΧΑΡΙΣTΩ

forum admin :lol: :lol:

triad
16-06-2005, 14:35
ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΘΕΜΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ Η ΘΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑ KAI OXI O Kos MORGAN
ΕΥΧΑΡΙΣTΩ

forum admin :lol: :lol:

ΔΕ ΣΕ ΚΑΝΑΜΕ ΘΕΜΑ, ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.ΣΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΠΑΣ, ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ??? :wink: :lol: :wink:

GETMAN03
16-06-2005, 14:43
[quote=Morgan]ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ??? :wink: :lol: :wink:

Χαχαχαχαχα. Morgan τι λενε παλικαρι μου? εσυ αλλα μας ελεγες τις προαλλες, οτι δηθεν δεν παντρευεσαι και τετοια. Εκτος αν θες μπουμπου χωρις να παντρευτεις..... :D :D :D

Morgan
16-06-2005, 14:44
δεν θυμαμαι
μηπως ειχα πιει?

triad
16-06-2005, 14:53
δεν θυμαμαι
μηπως ειχα πιει?

ΚΟΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ, ΒΡΕΣ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ :wink: .ΥΔΡΟΧΟΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΑ?

Morgan
16-06-2005, 15:01
μην ακους τι λενε για τους υδροχοους...ΜΥΘΟΣ

vassokaperoni
16-06-2005, 17:40
Παιδιά...και στα δικά μας οι ελεύθεροι :lol:
Μέχρι τότε εξακολουθούμε να δουλεύουμε να βγαίνει το μεροκάματο γιατί οι γάμοι συνεπάγονται πολλά έξοδα απ'ότι ακούω!
Και επειδή και η προίκα είναι θεσμός που τείνει να καταργηθεί πρέπει εμείς οι γυναίκες να φτιάξουμε την δική μας, οπότε μην μας αποκλείεtε (σας παρακαλούμε θερμά) από καμία θέση/εταιρεία.

Για εξαιρετικές ικανότητες που αποδίδονται στο φύλο και μόνο, θα συμφωνήσω με την φίλη/συνάδελφο που θεωρεί ότι είναι θέμα ανθρώπου...
Εγώ πάντως είχα περίπτωση βαποριού (Flag Norway, survey vessel) που από τους 6 αξιωματικούς οι 4 ήταν γυναίκες(!), και ο operator του γραφείου μου έλεγε ότι όλα πήγαιναν ρολόι...
Αναφορικά με αυτό που ειπώθηκε ότι στο Operation ναυτιλιακής εταιρείας δεν απαντώνται γυναίκες (και είναι αλήθεια αυτό), είναι καθαρά θέμα προκατάληψης (μιας και εγώ προσωπικά έχω φίλους με το δικό μου ακριβώς backgroun που είναι σε θεσεις operation). Αυτό δηλαδή τί εξήγηση έχει??? Εγώ για ποιό λόγο έχω εκ των προτέρων απορριφθεί?

Προκαλώ όποιονδήποτε ανοιχτόμυαλο ops manager να κάνει μία δοκιμή με γυναίκα η οποία έχει διάθεση και φιλοδοξία να κάνει κάτι περισσότερο και είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξει γνώμη.
Δηλαδή εταιρείες σαν την BP, την CHEVRONTEXACO ή την Oldendorff που έχουν γυναίκες σε operations dept δεν κάνουν καλά? Ρισκάρουν κάτι?

Any comment is most welcome!

Morgan
16-06-2005, 17:48
δυο πραγματα θα σχολιασω :
a.με το που ειπες "ελευθερη" αρχισαν τα πμ και μου ζητανε λεπτομερειες 8)
b.καλα δεν ξερεις οτι ψαχναμε operator??? :?: :?:

Morgan
16-06-2005, 17:57
Βασω κανα - δυο σχολια/ερωτησουλες




Εγώ πάντως είχα περίπτωση βαποριού (Flag Norway, survey vessel) που από τους 6 αξιωματικούς οι 4 ήταν γυναίκες(!), και ο operator του γραφείου μου έλεγε ότι όλα πήγαιναν ρολόι...
Οι Νορβηγοι ηταν ανεκαθεν πρωτοποροι σε καποια πραγματα και τους παραδεχονται ολοι.
Μπορεις να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες για την φυση της εργασιας του βαποριου αυτου? Δεν εχω καταλαβει ακριβως...
Αυτο ισως βοηθησει, να συγκρινουμε το αν θα ηταν εφικτο αυτο το μοντελο σε ενα γκαζαδικο. Μην ξεχναμε οτι ας πουμε στο γκαζαδικο ο Ανθυπ. ή και ο Γραμματικος , τραβανε καβους και συρματα στο ρεμετζο..




Αναφορικά με αυτό που ειπώθηκε ότι στο Operation ναυτιλιακής εταιρείας δεν απαντώνται γυναίκες (και είναι αλήθεια αυτό), είναι καθαρά θέμα προκατάληψης (μιας και εγώ προσωπικά έχω φίλους με το δικό μου ακριβώς backgroun που είναι σε θεσεις operation). Αυτό δηλαδή τί εξήγηση έχει??? Εγώ για ποιό λόγο έχω εκ των προτέρων απορριφθεί? Συμφωνω...η προκαταληψη αυτη ειναι και απο τα βαπορια αλλα και απο τις εταιρειες.
Αν και μερικες φορες οι βαπορισιοι τρεφουν τεραστιο σεβασμο στις γυναικες / εργαζομενες.



Δηλαδή εταιρείες σαν την BP, την CHEVRONTEXACO ή την Oldendorff που έχουν γυναίκες σε operations dept δεν κάνουν καλά? Ρισκάρουν κάτι?

σε ποιο κομματι τους ειναι το operation που λες?
στο shipmanagement ή καπου αλλου (εχουν και πολλα παναθεμα τους)? κανονικα? μου κανει τρομερη εντυπωση.

triad
17-06-2005, 08:14
b.καλα δεν ξερεις οτι ψαχναμε operator??? :?: :?:[/quote]

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ SITE ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 6-7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ(ΟΧΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ OPERATOR ΠΟΥ ΛΕΣ, ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΙΛΑΩ)

Morgan
17-06-2005, 08:16
καλημερα!
ναι αλλα δεν κοιτας την "Ν" 8O

efouskayak
17-06-2005, 08:16
ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΘΕΜΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑΣ , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ Η ΘΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑ KAI OXI O Kos MORGAN
ΕΥΧΑΡΙΣTΩ

forum admin :lol: :lol:

ΔΕ ΣΕ ΚΑΝΑΜΕ ΘΕΜΑ, ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.ΣΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΠΑΣ, ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ??? :wink: :lol: :wink:

Morgan θέμα είσαι μόνος σου δεν χρειάζεσαι βοήθειαααααααα :wink:

Morgan
17-06-2005, 08:20
αυτη η ευγενεια σου με σκλαβωνει :lol:

efouskayak
17-06-2005, 08:27
Το ξέρω το ξέρω.... :wink:

efouskayak
17-06-2005, 08:29
καλημερα!
ναι αλλα δεν κοιτας την "Ν" 8O

Εχει ουσία να κοιτάς την ''Ν'' γιατι νομίζω οτι οι καλές οι θέσεις πάνε στόμα με στόμα :!:

Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ αλλα σε παρακαλώ πολύ να με διορθώσεις :D

triad
17-06-2005, 08:38
καλημερα!
ναι αλλα δεν κοιτας την "Ν" 8O

ΚΟΙΤΑΩ ΤΗ"Ν" ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ?ΔΕ ΡΩΤΑΩ ΕΣΕΝΑ, ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΑΠΛΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ

Morgan
17-06-2005, 09:05
το "τοπικ" υπαρχει σε πολλες εταιρειες αλλα σπανια ενημερωνεται .
Παντα κοιτα την Ν καθως καποιες δουλειες μπαινουν εκει , ενω οι περισσοτερες ειτε απο το stock των βιογραφικων , ειτε απο προφορικη πληροφορηση.

vassokaperoni
17-06-2005, 10:54
Morgan, ψάχνατε operator????? Αν το ήξερα??? Δεν πιστεύω να έχασα την ευκαιρία της ζωής μου (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :lol: )

Λοιπόν, κύριοι για να επανέλθουμε στο θέμα μας... Το βαπόρι στο οποίο αναφέρθηκα και καπετάνευε γυναίκα ήταν survey vessel ("φύτευαν" καλώδια στο Αιγαίο για τηλεπικοινωνίες, και είχαν εξειδικευμένο εξοπλισμό επάνω).
Δεν θα διαφωνήσω ότι για εργασίες που είναι χειρωνακτικές "υστερούμε" και για αυτό αναφέρθηκα από την αρχή σε "μεικτές" συνθέσεις.
Κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει είναι να μπορεί μία γυναίκα να ταξιδέψει στο βαπόρι κάποιο χρονικό διάστημα, σαν εκπαίδευση.

Από κει και ύστερα, παντού (πλοίο/γραφείο) η συνταγή "δένει" με τα σωστά υλικά, οπότε "όλοι οι καλοί χώράνε"!

Morgan
17-06-2005, 10:58
Morgan, ψάχνατε operator????? Αν το ήξερα??? Δεν πιστεύω να έχασα την ευκαιρία της ζωής μου (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :lol: )

Μα γιατι το λες αυτο?
Οι συνθηκες που παρεχουμε και η παρεα μας ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει απο Α. Μιαουλη, ως Τερψυθεα και οχι μονο...

vassokaperoni
17-06-2005, 11:46
Συμφωνώ μαζί σου....άλλο ρωτάω εγώ: θα παίρνατε δηλαδή γυναίκα στο operation???? 8O Μην τρελαθούμε τώρα..

Tatyanna
17-06-2005, 11:48
Morgan, ψάχνατε operator????? Αν το ήξερα??? Δεν πιστεύω να έχασα την ευκαιρία της ζωής μου (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :lol: )

Μα γιατι το λες αυτο?
Οι συνθηκες που παρεχουμε και η παρεα μας ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει απο Α. Μιαουλη, ως Τερψυθεα και οχι μονο...

Καλημερα!!!....εγω λέω να κανουμε γκαλοπ για τις καλύτερες συνθήκες και που τις συναντάς.... :wink: Οπότε οποιος θέλει "μεταγραφή" να ειναι ενημερωμένος.

Morgan
17-06-2005, 12:13
Συμφωνώ μαζί σου....άλλο ρωτάω εγώ: θα παίρνατε δηλαδή γυναίκα στο operation???? 8O Μην τρελαθούμε τώρα..

Ε καλα μια κουβεντα ειπαμε ...
αλλωστε εσυ δεν εισαι μια τυχαια γυναικα!!!!! 8O

efouskayak
17-06-2005, 13:37
μην ακους τι λενε για τους υδροχοους...ΜΥΘΟΣ

Εντελώς 8)

triad
17-06-2005, 14:25
μην ακους τι λενε για τους υδροχοους...ΜΥΘΟΣ

Εντελώς 8)

ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙ ΛΕΝΕ, ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ...

milla
17-06-2005, 22:20
Eγώ πάλι δεν θέλω η γυναίκα να κάνει όλα τα επαγγέλματα που υπάρχουν στον κόσμο!(ούτε και ο άντρας βέβαια)..η παράδοση τις περισότερες φορές σωστά ''αφήνει'' επαγγέλματα γυναικεία και αντρικά και όχι μόνο του διαφορετικού οργανισμού μας..

efouskayak
20-06-2005, 08:37
Τεκμηρίωσε το μας λιγάκη αυτό με κάποιο παράδειγμα... :!:

efouskayak
20-06-2005, 08:44
Morgan, ψάχνατε operator????? Αν το ήξερα??? Δεν πιστεύω να έχασα την ευκαιρία της ζωής μου (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις? :lol: )

Λοιπόν, κύριοι για να επανέλθουμε στο θέμα μας... Το βαπόρι στο οποίο αναφέρθηκα και καπετάνευε γυναίκα ήταν survey vessel ("φύτευαν" καλώδια στο Αιγαίο για τηλεπικοινωνίες, και είχαν εξειδικευμένο εξοπλισμό επάνω).
Δεν θα διαφωνήσω ότι για εργασίες που είναι χειρωνακτικές "υστερούμε" και για αυτό αναφέρθηκα από την αρχή σε "μεικτές" συνθέσεις.
Κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει είναι να μπορεί μία γυναίκα να ταξιδέψει στο βαπόρι κάποιο χρονικό διάστημα, σαν εκπαίδευση.

Από κει και ύστερα, παντού (πλοίο/γραφείο) η συνταγή "δένει" με τα σωστά υλικά, οπότε "όλοι οι καλοί χώράνε"!

Ηταν ανασταλτικός παράγοντας το ότι ήμουν γυναίκα στην δουλειά μου γιατί είμασταν κάποιο φεγγάρι 2 άτομα στα ανταλλακτικά και φυσικά έστειλαν στο βαπόρι τον άντρα να δεί πως είναι τα πράγματα εκεί... ότι είχα δεί ήταν απο σχέδια και απο τα βιβλία των μηχανών τα οποία δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα, το θεώρησα μεγάλη αδικία .

Συμφωνώ με την Vassokaperoni θα έπρεπε να μπορούμε να κάνουμε εκπαιδευτικά ταξίδια ή τουλάχιστον εκπαιδευτικές επισκέψεις :!: :!: :!:

vassokaperoni
20-06-2005, 15:54
Σέβομαι την προσωπική άποψη της φίλης/συναδέλφου milla για το ότι δεν θέλει εκείνη προσωπικά να κάνουν οι γυναίκες ΟΛΑ τα επαγγελμάτα (αν και δεν το πολυκαταλαβαίνω), αλλά σε τελική ανάλυση αυτό είναι επιλογή του καθένα από εμάς....
Εγώ δεν είπα ποτέ οτι θα μπορούσα να "ρίχνω μπετά σε οικοδομή στην Σαλαμίνα" :lol: , απλώς βλέπω ότι είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα για τις γυναίκες στην ναυτιλία, και πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι να αλλάξει αυτή η προκατάληψη.
Σε μεγάλο βαθμό έχουμε μερίδιο ευθύνης και οι γυναίκες οφείλουμε να πούμε, όταν κάποιες συνάδελφοι υϊοθετούν συμπεριφορές/στάση που δεν μας τιμούν...αλλά μήπως αυτό δεν γίνεται και από άντρες στην αντιπέρα όχθη???
Προσωπικά βλέπω ότι σε κάποιο χρονικό πλαίσιο θα αλλάξουν τα πράγματα... ήδη υπάρχει μία αλλαγή, ειδικά σε εταιρείες του εξωτερικού, και σταδιακά θα γίνεται όλο και πιο έντονη αυτή η αλλαγή.
Αυτό που καταλάβουμε όλοι είναι ότι σκοπός δεν είναι να "καπελώσουν" οι γυναίκες του άντρες πουθενά σε κανένα επίπεδο (εργασίας ή σχέσεων), σκοπός είναι να βγει το καλύτερο απότελεσμα στην δουλειά προς όφελος και του εργαζόμενου και του εργοδότη, δίνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία σε όποιον θέλει και έχει διάθεση να κάνει κάτι καλύτερο να δουλέψει...
Άσε που χωρίς άντρες η ζωή θα τόσο μα τόσο βαρετή....εμείς τους αγαπάμε και τους θέλουμε δίπλα μας, συναγωνιστές παντού, να μας αγαπάνε και να μας στηρίζουν! :)

Morgan
21-06-2005, 00:34
ό ρατσισμος υπαχει και στα δυο φυλα και για την ναυτιλια και για απειρα αλλα επαγγελματα(ειτε υπερ των γυναικων ειτε κατα και το αντιστροφο)!
Σαμπως οι αντρες δεν αντιμετωπιζουν συνεχεια προβληματα στον χωρο μας? τι φταιει, το οτι ειναι αντρες?
ΟΧΙ
φταει πιθανοτατα οτι καθε τι καινοτομο αντιμετωπιζεται -ακομα- περιπου οπως οι μαγισσες του Μεσαιωνα, απο τους παλιοτερους!
Αυτο αλλαζει....de facto

efouskayak
21-06-2005, 07:34
Απο την στιγμή που είδα άντρα receptionist κατάλαβα ότι όλα μπορούν να συμβούν :wink:

triad
21-06-2005, 08:52
Άσε που χωρίς άντρες η ζωή θα τόσο μα τόσο βαρετή....εμείς τους αγαπάμε και τους θέλουμε δίπλα μας, συναγωνιστές παντού, να μας αγαπάνε και να μας στηρίζουν! :)

Αυτό ξαναπές το. δε ζητάμε να παραγκωνίσουμε κανέναν, απλα να παίρνουμε ο,τιο αξίζουμε. Κ φυσικά χρειαζόμαστε τους άντρεσ γύρω μας.Το καλύερο αποτέλεσμα έρχεται όταν συνδυάζονται τα στοιχεία και των δύο φύλων.

jerry_p
21-06-2005, 09:08
Παραθέτω απλά μία παράμετρο που θεωρώ σημαντική για την διύσδειση των γυναικών στην επαγγελματική ζωή μιάς κοινωνίας.

Η γυναίκα επιφορτίζεται με το συντριπτικά μεγαλύτερο "κόστος" (σε χρόνο και ενεργητικότητα) της τεκνοποίησης και ανατροφής παιδιών. Δεν αναφέρομαι σε προσωπικές επιδιώξεις μεμονομένων ατόμων, αλλά σε γενικούς δείκτες. Επίσης πιστεύω ότι, μέχρις εδώ, καλώς επιφορτίζεται.

Από εκεί και πέρα όμως, σε οργανωμένες κοινωνίες με δεδομένη ανάπτυξη, το "κόστος" αυτό πρέπει να είναι αντικείμενο ορθολογικής διαχείρισης. Εξηγούμε: η οργανωμένη κοινωνία πρέπει να αντισταθμίζει τα μειονεκτήματα που δημιουργούνται από πρακτικές που δρούν προς όφελός της, όπως η ανατροφή παιδιών, σε τομείς, όπως η επαγγελματική σταδιοδρομία (και όχι μόνον). Δεν είναι δυνατόν σε ελεύθερες αγορές να περιμένουμε ο Εργοδότης να "πληρώσει" το κόστος της μειωμένης, σε βάθος χρόνου, επαγγελματικής ενασχόλησης μίας γυναίκας έναντι ενός άντρα. Όλοι μας πρέπει να το πληρώσουμε με θεσμικά μέτρα σε επίπεδο κοινωνίας (επιδότηση του ατομικού αλλά και εργοδοτικού κόστους, επιδότηση αντισταθμιστικής επαγγελματικής επιμόρφωσης, δημιουργία κατάλληλων συνθηκών εργασίας για την εργαζόμενη μητέρα κ.λ.π.).

Μία τέτοια προσέγγιση δε, ούτε νέα είναι, ούτε θεωρητική, λύνει δε και άλλα προβλήματα, όπως αυτό της πρόωρης γήρανσης ενός κοινωνικού συνόλου. Εάν δούμε, για παράδειγμα, τι συμβαίνει στην Νορβηγία, θα διαπιστώσουμε ότι η ενίσχυση και κινητροδότηση της γυναίκας μητέρας σε όλα τα επίπεδα, του επαγγελματικού τομέα συμπεριλαμβανομένου, έχει σαν αποτέλεσμα:
- ορθολογικότερη κατανομή των βαρών μεταξύ ανδρών και γυναικών
- μεγαλύτερη διύσδειση των γυναικών σε όλους τους επαγγελματικούς τομείς
- αύξηση του ρυθμού γεννήσεων (το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη)

Επισημαίνω ότι δεν θεωρώ ότι ο ρόλος της γυναίκας είναι μόνο να είναι μητέρα, αλλά πιστεύω ότι εάν δεν επιλυθεί ορθολογικότερα η λειτουργία του κυρίαρχου αυτού ρόλου, δεν θα αλλάξουν δραστικά οι συνθήκες και για τις γυναίκες που δεν τον ενστερνίζονται, γιατί, εν δυνάμει, τον έχουν.

efouskayak
21-06-2005, 09:29
Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για το συγκεκριμένο θέμα και είχα συνηδητοποιήσει ότι είμαστε περίπου 100 χρόνια πίσω στο θέμα εργαζόμενη - μητέρα .

Εγώ θα μιλήσω από την πλευρά της εργαζόμενης μητέρας, δεν ξέρω πόσες κυρίες από εδώ ανήκουν σε αυτή την κατηγορία πάντως από προσωπική πείρα θα πω ότι είναι πολύ δύσκολο να έχει ένας άνθρωπος τόσους ρόλους, πρέπει να θυσιάσει πολλά πράγματα.

Το να κάνεις ένα παιδί δεν είναι κοινωνική υποχρέωση είναι ευθύνη και μάλιστα μεγάλη οι σημερινές συνθήκες εργασίας για τις γυναίκες είναι ανασταλτικός παράγοντας όχι μόνο στο να κάνει κάποιος τουλάχιστον 2 παιδιά αλλα και στον τρόπο που μεγαλώνουν υπάρχουν κενά.... μακροπρόθεσμα όλα αυτά θα είναι εις βάρος της κοινωνίας που ζούμε.

Επίσης ο ρατσισμός που υπάρχει ανάμεσα στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα... το δυσκολότερο πράγμα που έχω κάνει στην ζωή μου ήταν όταν άφησα ένα μωρό 4 μηνών και ήρθα στην δουλειά... στο δημόσιο τομέα έχουν την δυνατότητα να πάρουν ένα χρόνο άδεια χωρίς βέβαια το μειωμένο ωράριο αργότερα... το οποίο ωράριο ροκανίζεται από τους εργοδότες σιγά σιγά... :!:

triad
21-06-2005, 09:42
[quote="efouskayak"]Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για το συγκεκριμένο θέμα και είχα συνηδητοποιήσει ότι είμαστε περίπου 100 χρόνια πίσω στο θέμα εργαζόμενη - μητέρα .

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΑ.Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΚΑΙ, ΚΑΙ.ΑΛΛΑ Κ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΟΤΕΡΕΣ, ΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΛΟΓΩ ΕΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ, ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ

efouskayak
21-06-2005, 09:51
Η ουσία είναι λόγω ΕΕ να γίνουν πιο ανθρώπινες οι συνθήκες και στον ιδιωτικό τομέα... δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε μόνο όσα είναι εις βάρος μας ... αλλα και όσα είναι υπέρ μας... :!:

triad
21-06-2005, 10:37
Η ουσία είναι λόγω ΕΕ να γίνουν πιο ανθρώπινες οι συνθήκες και στον ιδιωτικό τομέα... δεν μπορούμε να αποδεχόμαστε μόνο όσα είναι εις βάρος μας ... αλλα και όσα είναι υπέρ μας... :!:
ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ.ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΤΕΘΕΙ ΘΕΜΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΟΥ 40ΩΡΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ-ΟΤΑΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΣΥΜΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΙΔΩΜΕΝ...

efouskayak
21-06-2005, 10:44
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά ... να υιοθετήσουμε τις συνθήκες εργασίας για την εργαζόμενη μητέρα ... αυτό εννοούσα... :wink:

Morgan
21-06-2005, 10:59
μονο εκει υπαρχει προβλημα?
στο τι συνθηκες υιοθετουμε για την εργαζομενη μανα, ή μηπως το προβλημα στο τι παιρνουμε και τι δινουμε ειναι γενικο? (στα κακα πρωτοι, στα καλα τελευταιοι?)..

efouskayak
21-06-2005, 11:00
Περίεργο βέβαια αλλα συμφωνώ με τον Morgan 8O

triad
21-06-2005, 11:01
Μάλλον δεν το έθεσα σωστά ... να υιοθετήσουμε τις συνθήκες εργασίας για την εργαζόμενη μητέρα ... αυτό εννοούσα... :wink:

ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.
ANYWAY,ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.Κ ΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΣΟΥΗΔΙΑΣ-ΜΑΚΡΙΝΟ ΟΝΕΙΡΟ ΒΕΒΑΙΑ-ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Morgan
21-06-2005, 11:02
πως θα φτασουμε σε ενα ανεκτο επιπεδο οταν δεν το διεκδικουμε?

efouskayak
21-06-2005, 11:06
Ωχ ωχ ωχ ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα του....

Αν είχε καταλάβει η ανθρώπινη ''μάζα'' την δύναμη της... θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αγαπητε Morgan... αλλα εμείς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου....

Morgan
21-06-2005, 11:15
ζζζζζζΖΖΖΖΖΖΖΖζζζζζζζΖΖΖΖΖΖΖΖζζζζζζΖΖΖΖΖΖ

δεν ειναι θεμα επαναστασης (καν) και φυσικα ειναι δυσκολο να το παμε τοσο μακρια.
Ειναι νομιζω θεμα απλης λογικης!
Δεν μπορει δηλαδη οταν ειναι για παροχες να λενε "ααα δεν γινεται τωρα, εχουμε εξοδα" και οταν η ΕΕ προτεινει περικοπες να τρεχουν να τις προλαβουν!
αυτο ισχυει και για τις συνθηκες (οχι μονο για τις απολαβες) εργασιας.
Ιδιαιτερα , δε , για τις μητερες ή ακομα για τα ζευγαρια με παιδια, μονο κινητρα δεν δινονται για να συνεχισουν να τεκνοποιουν αλλα ουτε (αφου εκαναν παιδια) για να ζουν με αξιοπρεπεια.
Η αδεια του 1 ετους και το μικροτερο ωραριο ειναι σημαντικα κεκτημενα και οχι χαρισμενα, που φοβαμαι οτι συντομα στον βωμο της αποδοτικοτητας θα φθεινουν ή και θα παυσουν (τι λεω παλι ο π(α)ουστης σημερα).
Τα παραδειγματα "ιδανικων" κοινωνιων π.χ. Φιλανδια, Σουηδια κτλ δεν εχουν εφαρμογη στην Ελλαδα.

efouskayak
21-06-2005, 11:26
Πάρε το θέμα απο εδώ να το αναλύσουμε :!:

triad
21-06-2005, 11:26
Ωχ ωχ ωχ ξυπνάει ο επαναστάτης μέσα του....

Αν είχε καταλάβει η ανθρώπινη ''μάζα'' την δύναμη της... θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αγαπητε Morgan... αλλα εμείς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ, ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ.
ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΠΟΡΤΑ-ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΡΟΔΑ.Κ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΛΕΣ Κ ΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΚΑΨΕΙ ΚΑΜΙΑ ΘΕΡΜΙΔΑ.Κ ΑΝ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΕ Σ ΑΡΕΣΕΙ(ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΓΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ), ΠΑΡΕ ΤΑΞΙ.Κ ΑΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΔΕ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΑΛΛΟ:ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΕ. ΣΤΕΛΝΩ E-MAIL ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ, Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ, ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ. Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ. ΕΤΡΙΒΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!!!

Morgan
21-06-2005, 11:42
Πάρε το θέμα απο εδώ να το αναλύσουμε :!:
τι αυστηρη που γινεσαι (right after the lunch braek , i shall think about it :P )

efouskayak
21-06-2005, 12:37
:wink:

Morgan
24-06-2005, 09:19
efouskayak!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vassoooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!

χαθηκαν οι γυναικες????

efouskayak
24-06-2005, 11:19
καλημέραααααααααααααααααααααααα

φώναξες Morgan :?:

Morgan
24-06-2005, 11:58
καλως την!

vassokaperoni
28-06-2005, 10:53
Εδώ είναι όλες....αλλά δεν προλαβαίνουν να πάρουν ανάσα από την δουλειά :wink: (Έτσι, να μην βγαίνουμε από το θέμα μας!).
Άντε, το πολύ πολύ να βρούμε χρόνο για μια γρήγορη μπύρα το μεσημέρι :)

efouskayak
28-06-2005, 11:02
Είμαι και μακρυά αν ήμουν πιό κοντά να είσαι σίγουρη :D :!:

Morgan
28-06-2005, 11:05
Άντε, το πολύ πολύ να βρούμε χρόνο για μια γρήγορη μπύρα το μεσημέρι :)

ολο υποσχεσεις!!! και οι διακοπες (μου) ειναι κοντα! μαλλον τον Σεπτεμβρη οπως παμε... :(

Morgan
28-06-2005, 11:06
παντως το πηξιμο ειναι και για γυναικες και για αντρες !!! :P

k_chris
29-08-2005, 23:15
OXI PANTA MORGAN...


DEN EXEIS AKOUSEI KATI GIA ENA MWRO POU AFE8HKE S ENA CREW DEPARTMENT SE ENA ONOMA NAYTIKOU?

Morgan
30-08-2005, 10:32
ε αυτο δεν ειναι πηξιμο!!!!!!!! :o

efouskayak
30-08-2005, 11:04
OXI PANTA MORGAN...


DEN EXEIS AKOUSEI KATI GIA ENA MWRO POU AFE8HKE S ENA CREW DEPARTMENT SE ENA ONOMA NAYTIKOU?

Σημασία έχει αν είναι δικό του 8O :!: :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:

Morgan
30-08-2005, 11:08
και να ειναι βρε συ...τι σχεση εχει με το τοπικ???? ελεος με την ΕΣΠΡΕΣΣΟ!!!

efouskayak
30-08-2005, 11:23
Εγώωωωωωωωωωω
εσείς το ξεκινήσατε..... :!:

k_chris
30-08-2005, 18:21
efouskayak xerw ki alla tetoia


anoixe 8ema an 8eleis

k_chris
30-08-2005, 19:08
Σημασία έχει αν είναι δικό του 8O :!: :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:

VASIKA AYTOS HTAN YPOPLOIARXOS KAI PANTREMENOS...

ENAS MAGEIRAS MOU PE PWS EIXE KAI SHMEIWMA:
<<H AGKYRA PONTISTIKE, TO AGKYROBOLIO EINAI ASFALES..>>

AYTA SYZHTAS ME MAGEIROKAMARWTOUS MORGAN

TI NA PW MAZI TOUS???

efouskayak
31-08-2005, 08:10
efouskayak xerw ki alla tetoia


anoixe 8ema an 8eleis

Ασε γιατι θα εκθέσουμε κόσμο και δεν κάνει άσε που όσοι ετοιμάζονται να ακολουθήσουν το επάγγελμα μετά τις συζητήσεις μας θα πάρουν μαύρο δρόμο :lol: :lol: :lol:

triad
31-08-2005, 08:36
efouskayak xerw ki alla tetoia


anoixe 8ema an 8eleis

Ασε γιατι θα εκθέσουμε κόσμο και δεν κάνει άσε που όσοι ετοιμάζονται να ακολουθήσουν το επάγγελμα μετά τις συζητήσεις μας θα πάρουν μαύρο δρόμο :lol: :lol: :lol:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΠΑΡΚΑ ΑΝ ΑΚΟΥΝΕ ΤΕΤΟΙΑ...

efouskayak
31-08-2005, 09:28
Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν... :)

Morgan
31-08-2005, 09:30
Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν... :)

Α ΡΕ Εφη ατελειωτη!!!! για αυτο σε παω :wink:

αυτο δεν σημαινει οτι εγκρινω τις παρασπονδιες συναδελφων

triad
31-08-2005, 09:44
Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν... :)

ΣΑΦΩΣ, ΑΛΛΙΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΖΟΡΙ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΑΒΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ Κ ΞΕΧΝΑΝΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΙΣΩ, ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ Κ ΑΥΤΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΕΞΩ.

Nash
23-10-2005, 17:31
Υπ'αρχει και περίπτωση ελληνικου bulk carrier me 3 γυναικες αξιωματικους και όλα πηγαιναν τέλεια .

Nash
23-10-2005, 17:33
Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν... :)
Άμα η γυναικα δεν ξέρει απο το επαγγελμα , φταίει δηλαδή;
Μηπως πριν την παντρευτει πρεπει να τις κάνει λιανα ότι εγω μωρο μου απο τα 30 χρονια τα 20 θα ειμαι στο καραβι;

Nash
23-10-2005, 17:40
Οι γυναικες στα πλοια δεν ειναι πια ζωντανες βομβες , οχι ρε παιδια, ειναι ανθρωποι με σπουδες και γνωσεις και δουλεια πολυ και σκληρη και δεν ενοχλουν κανενα εκει που πανε .Αντιθετως.

efouskayak
23-10-2005, 19:27
Οι γυναίκες που παντρέυονται ναυτικούς είναι συνήθως συνειδητοποιημένες και προετοιμασμένες για τέτοιες καταστάσεις αν όχι... ονειροβατούν... :)
Άμα η γυναικα δεν ξέρει απο το επαγγελμα , φταίει δηλαδή;
Μηπως πριν την παντρευτει πρεπει να τις κάνει λιανα ότι εγω μωρο μου απο τα 30 χρονια τα 20 θα ειμαι στο καραβι;

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς :?:
Τι εννοείς να μήν ξέρει απο το επάγγελμα, ποιός δεν ξέρει τις απαιτήσεις που έχει το επάγγελμα του ναυτικού?

Nash
23-10-2005, 20:43
Πολύς κόσμος δεν ξερει.
Πολλοι φαντάζονται ότι το βραδυ ο ναυτικος θα έρθει σπιτι ή αμα αρρωστησουν τα παιδια του θα τρεξει να βοηθησει.
Κοσμος εκτος του κυκλου.
διαφωνω μαζι σου στον τροπο που το εθεσες..λιγο σκληρα...
Ο έρωτας το αισθημα που είναι , αμα καποια αγαπησει ενα παληκαρι , και δεν ξερει απο την σκληρότητα του ναυτικου επαγγελματος και της ζωης ...? ονειροβατει.???
κατα τα αλλα θεληση να υπαρχει

efouskayak
23-10-2005, 23:21
Θα διαφωνήσω πολύς κόσμος δεν ξέρει λεπτομέρειες για το επάγγελμα ναι αλλα την φύση του την ξέρει απο αρχαιοτάτον χρόνον ειδικά εδώ στην Ελλάδα.

Οσο για το ότι το έθεσα σκληρά συμφωνώ αλλα τα δύσκολα και σκληρά πράγματα σκληρά λέγονται. Δεν υπάρχει λόγος να τα ωραιοποιουμε. Η δυσκολία του επαγγέλματος είναι αυτή. Το ότι είσαι απών και δυστυχώς απο τον κύκλο μου γνωρίζω ότι ακόμα και όταν συνταξιοδοτούνται οι ναυτικοί ακόμα εκτός είναι.

Η κοπέλα που θα αγαπήσει όπως λές ένα παληκάρι του επαγγέλματος επειδή ακριβώς θα το έχει αγαπήσει θα δεχτεί τα πάντα ακόμα και το να είναι μόνη της. Εγώ είπα ότι συνήθως γιατί δεν ήθελα να πώ πάντα οι γυναίκες των ναυτικών γνωρίζουν, και να μιλάμε σοβάρα ποια κοπέλα παντρεύεται κάποιον και δεν γνωρίζει το επάγγελμα... δηλαδή είσαι σε μία σχέση και δεν γνωρίζεις το επάγγελμα του ανθρώπου σου???... είναι κάτι που δεν σου μιλάει ποτέ....?????

Morgan
24-10-2005, 09:43
Υπ'αρχει και περίπτωση ελληνικου bulk carrier me 3 γυναικες αξιωματικους και όλα πηγαιναν τέλεια .

εταιρεία?

Morgan
24-10-2005, 09:44
Οι γυναικες στα πλοια δεν ειναι πια ζωντανες βομβες , οχι ρε παιδια, ειναι ανθρωποι με σπουδες και γνωσεις και δουλεια πολυ και σκληρη και δεν ενοχλουν κανενα εκει που πανε .Αντιθετως.

κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό

Morgan
24-10-2005, 09:46
Πολύς κόσμος δεν ξερει.
Πολλοι φαντάζονται ότι το βραδυ ο ναυτικος θα έρθει σπιτι ή αμα αρρωστησουν τα παιδια του θα τρεξει να βοηθησει.
Κοσμος εκτος του κυκλου.
διαφωνω μαζι σου στον τροπο που το εθεσες..λιγο σκληρα...
Ο έρωτας το αισθημα που είναι , αμα καποια αγαπησει ενα παληκαρι , και δεν ξερει απο την σκληρότητα του ναυτικου επαγγελματος και της ζωης ...? ονειροβατει.???
κατα τα αλλα θεληση να υπαρχει

οι ναυτικοί νομίζω ότι πάντα εξηγούν στο έτερο ήμισυ τι σημαίνει το επάγγελμα τους. Μιλάω φυσικά ειδικά για ναυτικούς που ταξιδεύουν εκτός ελλάδος και όχι ακτοπλόους.
ακλό είνα άποιες κουβέντες να γίνονται στην αρχή.

Olive
27-10-2005, 12:51
Αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο φόρουμ , και υποθέτω είμαι μια απο τις ελάχιστες γυναίκες της παρέας σας ...Ωραίο το θέμα σας ....Έχω όμως μια απορία...Γιατί δεν κάνετε κάτι εσείς οι ναυτικοί για να βελτιωθούν οι συνθήκες ζωής , τόσο της δικής σας όσο και των δύστυχων γυναικών που σας αγάπησαν ????

efouskayak
27-10-2005, 13:01
Καλώς μας όρισες Olive,
τι τους προτείνεις να κάνουν :?:
Πως θα μπορούσαν :?:

vassokaperoni
27-10-2005, 13:56
Καλησπέρα,
Olive, μην νιώθεις μόνη, κάθε άλλο παρά λίγες είναι οι γυναίκες που συμμετέχουν στο forum (και όχι μόνο).
Σε αυτό που σχολίασες παράπάνω έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Καταρχήν, δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό "δύστυχες" που πάει στις συζύγους/συντρόφους των ναυτικών. Γιατί να είναι δύστυχες? Επιλέγοντας να είσαι με έναν άνθρωπο, αποδέχεσαι και το επαγγελμά του.
Έπειτα, θεωρώ ότι πάρόλες τις (όντως) αντικειμενικές δυσκολίες που συνεπάγονται όταν υπάρχει οικογένεια και ο σύζυγος ταξιδεύει, μην ξεχνάμε ότι σε πολλές περιπτώσεις ο σύζυγος/σύντροφος είναι α"απών" ακόμα και όταν δεν λείπει από το σπίτι...παραδείγματα άπειρα νομίζω γύρω μας.

Πιστεύω, ότι "ατασθαλίες" μπορεί να γίνουν οποτεδήποτε και από οποιονδήποτε (γυνάικα/άντρας), είναι λίγο κοροιδία να "θυματοποιούμε" τις γυναίκες των ναυτικών.
Άσε που πολλές φορές, ακριβώς η έλλειψη της συντρόφου/παιδιών κάνει αυτούς ακριβώς τους ανθρώπους πολύ καλύτερους σύντροφους/συζύγους από άλλους.
Μιλάω πάντα για "ουσιαστικές" σχέσεις και γάμους που δεν έγιναν μόνο για "αναπαραγωγικούς" σκοπούς αλλά συνειδητά.

Έχω άδικο....?

efouskayak
27-10-2005, 14:02
Εγώ θα συμφωνήσω 100% με την vassokaperoni :!: :!: :!:

Morgan
27-10-2005, 14:03
άδικο που έχεις λείψει τόσο καιρό!!! 8)

Maroulis Nikos
27-10-2005, 15:21
άδικο που έχεις λείψει τόσο καιρό!!! 8)

συμφωνώ :wink: 8)

Olive
28-10-2005, 01:32
Παιδιά , σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα !!!Vassokaperoni συμφωνώ απολύτως μαζί σου , άλλωστε είμαι και εγώ μια απο τις "δύστυχες"... 8) Φυσικά και δεν πιστεύω ότι το να αγαπήσεις ναυτικό είναι δυστυχία ...Εγώ απο τότε που γνώρισα τον Ποπαυ είμαι το πιο ευτυχισμένο καρτούν του κόσμου!!!Ομως είναι σκληρό να στερείσαι συνέχεια το σύντροφό σου , γιατί κάποιοι απλά ξεχνούν ότι και οι ναυτικοί είναι άνθρωποι. Ακούγεται πολύ μελό αλλά είναι απολύτως αληθινό . Για το θέμα αυτό εμείς οι γυναίκες των ναυτικών θα μπορούσαμε να συντάξουμε διατριβή!Και να μην ακούσω ότι το επάγγελμα του ναυτικού είναι σκληρό απο τη φύση του!!Γιατί αυτό ισχύει μόνο στην Ελλάδα!Στις υπόλοιπες χώρες του -στοιχειωδώς-πολιτισμένου κόσμου , τα πράγματα είναι τόσο μα τόσο διαφορετικά !!!!Διπλα και τριπλά πληρώματα , άδειες , ανάπαυση των ναυτικών σύμφωνα με τους νόμους που -ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ-τηρούνται .....Εδώ τα πράγματα είναι τόσο μα τόσο τριτοκοσμικά...Τι μπορείτε να κάνετε εσείς οι ναυτικοί για να αλλάξει αυτή η κατάσταση?Να ένα ωραίο θέμα συζήτησης πέρα απο μοιρολόγια και ευχολόγια .

Morgan
28-10-2005, 19:21
Καλώς ήρθες Olive, και ελπίζω / εύχομαι ο Ποπαυ σου να είναι καλά!

Συμφωνώ με σχεδόν όλα όσα λές..ιδιαίτερα για τις συνθήκες που επικρατούν στους ναυτικούς άλλων χωρών , αν και αυτό εσένα σαν σύζυγο ναυτικού δεν ξέρω πόσο σε βοηθάει. Σιγουρα πάντως βοηθάει το π.χ. 3 μήνες μέσα - 3 μήνες έξω....αλλά και 3 μήνες δεν είναι λίγοι έτσι δεν είναι?Η απουσία είναι σημαντική αλλά την ξέρουν όλοι από την αρχή! εκεί ίσως ταιριάζει η δυσκολία του επαγγέλματος από την φύση του. Δύσκολο και για τα 2 μέρη του ζευγαριού.

Οι ναυτικοί όσο υπάρχουν αυτά τα συνδικάτα και η μεγάλη προσφορά εργασίας σε αντίθεση με τις θέσεις στα πλοία , δεν μπορούν να κάνουν πολλά. Νομίζω ότι ότι αλλαγές γίνονται είναι συνέπεια αλλαγών σε άλλες χώρες...

Βέβαια εδώ συζητάμε για τις γυναίκες.

Morgan
31-10-2005, 09:39
Η κουβέντα μας για τους Ναυτικούς μας και τις συνθήκες εργασίας/Οικογένειές τους μεταφέρθηκε στο παρακάτω λίνκ.. :wink:

http://www.naytilia.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=7809#7809


Εδώ συνεχίζουμε και μιλάμε για τις γυναίκες... :wink: :wink:

Nash
15-11-2005, 12:13
αληθινη ιστορια , ξεμπαρκαρει καποτε ενας μαυτικος και παει στο γραφειο...
Ρωτουν οι αθεοφοβοι μεταξυ αλλων .. τι εγινε.. πως τα πηγατε με το κοριτσι στο βαπορι... ε πως να τα παμε .. εκανε την δουλεια της μια χαρα...
Καλα ρε μμμμ γι αυτο σας τις στελνουμε εκει για να κανουνε την δουλεια τους σωστα ή για να κανετε εσεις καμια δουλεια!!!!!
Ακου να δεις !!!!!!!
Γι αυτο τους εχω τους καρεκλαδες στην μπουκα,,,,, κανουν πλακιτσα με τα κοριτσακια που βγαζουν το ψωμι τους.
Αυτοι που δεν εχουνε βρεξει κ..ο ...
Αλλα καιρος για τα συκα καιρος για τα σταφυλια;;δεν ξερω ακριβως την παροιμια... ι σως πισω εχει η αχλαδα την ουρα...
Πως τα φερε η ζωη και η κορουλα του εν λογω καρεκλοκενταυρου.. παρα τας σπουδας στα Λονδινα τα γαλλικα και τα πιανα... μπαρκαρισε...
Τωρα τι λες καπτα γιαννηηηηηη!!!!!!!!!!

efouskayak
15-11-2005, 12:17
Εδώ η κόλαση εδώ και ο παράδεισος.... :!: :!: :!: :D

lamainmusain
15-11-2005, 13:28
Εδώ η κόλαση εδώ και ο παράδεισος.... :!: :!: :!: :D

Οπως τα λες ειναι Εφη :wink: :wink: Φανταζομαι του εν λογω κυριου θα του
ηρθε ο ουρανος σφοντιλι :!: :!:

Morgan
15-11-2005, 13:48
XAXAXAXAX
XAXAXAXAXA
KALOOOOOOO

efouskayak
15-11-2005, 14:19
Εδώ η κόλαση εδώ και ο παράδεισος.... :!: :!: :!: :D

Οπως τα λες ειναι Εφη :wink: :wink: Φανταζομαι του εν λογω κυριου θα του
ηρθε ο ουρανος σφοντιλι :!: :!:

Αν θα του ήρθε λέειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol: :lol: :lol:

triad
15-11-2005, 15:18
ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΡΙΤΑ: "ΞΕΝΥΧΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΙΓΟΤΡΑΓΟΥΔΩ, ΕΔΩ ΕΙΝ' Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ Κ Η ΚΟΛΑΣΗ ΕΔΩ".
ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ...

efouskayak
24-11-2005, 10:38
Στα γραφεία υπάρχει μισθολογική διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών ακόμα και για τις ίδιες υπηρεσίες .... σχόλια :?:

Morgan
24-11-2005, 10:49
ΙΔΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ NASH

efouskayak
26-11-2005, 00:01
Ναι για τις ίδιες μιλάω δηλαδή στον δικό μου τότε τομέα ο αντικαταστάτης μου πήρε σχεδόν τα διπλά.... 8O

Morgan
26-11-2005, 10:38
!!!!!!!!!!!!!!!
συμβαινει , συχνα...
τα διπλα ή σχεδόν τα διπλά είναι τεράστια διαφορά αλλα και τεράστια αδικία.
είναι γεγονός πάντως ότι σε αρκετές περιπτώσεις υπάρχει και διάκριση αλλά και "εκμετάλλευση" ιδιαίτερα σε κοπελιές που πρωτομπαίνουν σε γραφεία και οι μισθοί είναι.....

Όχι ότι εγώ και άλλα αγόρια όμως , αρχίσαμε με πολλά λεφτά..αστέια νούμερα στο λέω σταράτα. Με τις "μεταγγραφές" κερδίζεις...νομίζω...

efouskayak
26-11-2005, 10:57
Ακριβως έτσι :!:

vassokaperoni
29-11-2005, 20:32
Για το θέμα του μισθού (το οποίο κάνει "τζιζ" συνήθως 8O ) μπορεί να γίνει μεγάλη κουβέντα.
Πιστεύω ότι από την στιγμή που ο εργοδότης/εταιρεία θεωρήσει ότι κάποιος παράγει έργο σε μια εταιρεία, μπορείς να περιμένεις κάτι καλύτερο (όχι βέβαια και τον ουρανό με τ'άστρα :) για να εξηγούμαστε !), και εδώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο σημαντικό άνδρας ή γυναίκα.
Το "δύσκολο" της υπόθεσης είναι να αποδείξεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο...και να σου αναθέσουν να το κάνεις...μέχρι εκεί θέλει και πολύ δρόμο και κόπο, πιστεύω για όλους.
Επίσης με όσο περισσότερα "τυπικά" προσόντα ξεκινάς όλο και κάτι καλύτερο μπορείς να περιμένεις μισθολογικά...χωρίς πάλι αυτό να είναι ο κανόνας βέβαια.
Το σίγουρο είναι ότι στην αγορά εργασίας (τουλάχιστον στην ναυτιλία) υπάρχουν μεγάλες μισθολογικές διαφορές γενικά ακόμη και για τις ίδιες θέσεις..βέβαια δε μπορείς να κάνεις σύγκριση και πάλι γιατί οι συνθήκες είναι διαφορετικές από εταιρεία σε εταιρεία...
Τώρα για τις διαφορές των μισθών στην ίδια εταιρεία..."τί είχες Γιάννη..τί είχα πάντα"

Να ρωτήσω την efoyskayak: Μιλάς για τον "αντικαστάτη" σου. Έφυγες από κει που δούλευες??? Ενημέρωσέ μας να ξέρουμε 8) Όλα καλά???

efouskayak
29-11-2005, 23:44
Να ξεκινήσω ανάποδα στα θέματα αν και τα έχω ξαναπεί δεν είναι κόπος να τα ξαναγράψω (μην μας βάλει χέρι ο Morgan οτι γράφω σε λάθος topic :wink: )

Εχω φύγει απο την ναυτιλία εδώ και 6 χρόνια τα οποία λέω οτι δουλευω σε τράπεζα. Το ποιά θα στο πώ σε PM γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι. Λοιπόν όταν δούλευα στην ναυτιλιακή ήμουν στο τμήμα των ανταλακτικών που στην συγκεκριμένη εταιρία ήταν μόνο του τμήμα ώς παρακλάδη του τεχνικού. Ημουν 24 όταν έφυγα και είχα αποκλειστικά να παρακολουθώ τα ανταλλακτικά για 27 βαπόρια. Είχα φτάσει στο νοσοκομείο απο το αγχος η απαίτηση που δεν πραγματοποιήθηκε και με έκανε να φύγω ήταν ΒΟΗΘΕΙΑ και όχι το οικονομικό. Οταν έμαθα εκ των υστέρων οτι ο αντικαταστάτης μου πήρε τα διπλά εεε μου ήρθε κάπως...

Δεν έχω πανεπιστημιακή μόρφωση και την δουλειά την έμαθα πρακτικά την έμαθα όμως και αυτό γιατι οι άνθρωποι απο το τεχνικό ήταν κάτι παραπάνω απο καταπληκτικοί συνάδελφοι ήταν δάσκαλοι.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα Vassokaperoni να επιστρέψω σύντομα στον κλάδο με μεγάλη μου χαρά. Αρκεί να με δεχτεί πίσω :wink:

Morgan
30-11-2005, 17:02
Α ρε Έφη...!
Νομίζω, θα είσουν παντού καλοδεχούμενη!!!!

Morgan
01-02-2006, 14:22
Η ναυτιλία και ιδιαιτερα το post fixture operations και το chartering αποδεικνυονται δυσκολα κομματια για τις γυναικες συναδελφους, δυστυχως.
Αντιστοιχα η συμπεριφορα προς αυτες δεν ειναι και η καλυτερη (απο καποιες εταιρειες)

efouskayak
01-02-2006, 14:50
Ισως μας πάρει κάποιο χρόνο για να τελειώσουν πλέον αυτές οι συμπεριφορές ομως είμαι αισιόδοξη οτι είναι θέμα χρόνου όπως και με άλλα πόστα και εργασίες. :!:

Morgan
01-02-2006, 15:05
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΓΙΓΑΝΤΕΣ-ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΜΑΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

iris_fotos02
02-02-2006, 13:09
Δυστυχώς ή ευτυχώς, "μεγάλη" εταιρεία συνίσταται στο να είναι η εταιρεία ΣΟΒΑΡΗ σε όλους τους τομείς...μόνο το όνομα αυτό καθαυτό δεν κάνει μία εταιρεία σοβαρή.
Αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό και οι υποτιθέμενοι επαγγελματίες, να μην θεωρούν εαυτούς επαγγελματίες μόνο λόγω της "καρέκλας" στην οποία κάθονται, όλες οι καρέκλες σπάνε καμιά φορά....

Από κει και πέρα, ο καθένας σε βάθος χρόνου βρίσκει τον δρόμο του, και προχωρά, άντρας ή γυναίκα, όλοι μπορούν να προσφέρουν και να δουλέψουν.

triad
02-02-2006, 13:55
Δυστυχώς ή ευτυχώς, "μεγάλη" εταιρεία συνίσταται στο να είναι η εταιρεία ΣΟΒΑΡΗ σε όλους τους τομείς...μόνο το όνομα αυτό καθαυτό δεν κάνει μία εταιρεία σοβαρή.
Αυτό πρέπει να γίνει αντιληπτό και οι υποτιθέμενοι επαγγελματίες, να μην θεωρούν εαυτούς επαγγελματίες μόνο λόγω της "καρέκλας" στην οποία κάθονται, όλες οι καρέκλες σπάνε καμιά φορά....

Από κει και πέρα, ο καθένας σε βάθος χρόνου βρίσκει τον δρόμο του, και προχωρά, άντρας ή γυναίκα, όλοι μπορούν να προσφέρουν και να δουλέψουν.

ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ, ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΕΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ "ΜΕΓΑΛΕΣ" ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" Η "ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΡΕΚΛΑ" ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΤΣΙ.Κ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.

Morgan
02-02-2006, 14:50
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ "ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ" ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ

Α.ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ
Β.ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ
Γ.ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
Δ.ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ

ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΥΛΟ .


ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑ Β. ΚΑΙ Δ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

efouskayak
02-02-2006, 23:50
ελλειψη δυνατοτήτων :?:

Morgan
03-02-2006, 00:02
ελλειψη δυνατοτητων :!:

efouskayak
03-02-2006, 00:04
δυνατοτήτων ή γνώσεων :?:

Morgan
03-02-2006, 00:22
δυνατοτητων ή/και γνωσεων.ενα απο τα δυο ή και τα δύο.
οι γνωσεις ομως καλυπτονται μεχρι ενα σημειο. σε αυτο βοηθαει και η θεληση.
οι δυνατοτητες για ορισμενες θεσεις ειναι δυσαναλογες με τις απαιτησεις ή τις ιδιαιτεροτητες αυτης ακριβως της θεσης.

για μενα λαθος τα πραγματα τα βλεπουν πολλες φορες και οι αντρες (περισσοτερο) αλλα και οι γυναικες ...
κατα συνεπεια επιμενω σε αυτο

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ "ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ" ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ

Α.ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ
Β.ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ
Γ.ΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
Δ.ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ

ΟΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΦΥΛΟ .

iris_fotos02
03-02-2006, 11:57
Συμφωνώ απόλυτα με την θέση του Morgan.
Και φοβάμαι οτι και γω δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...
Είσαι άσχημη? Δεν σε προσλαμβάνουν γιατί θέλουν όχι μόνο μία ικάνή αλλά και ευπαρουσίαστη κοπέλα...
Είσαι όμορφη? "Χριστός και Παναγία, θα βάλουμε μπελάδες μέσα στα πόδια μας? Να δουλέψουμε θέλουμε, όχι να έχουμε άλλα."
Είσαι παντρεμένη? "Δεν σε θέλουμε, έχεις υποχρεώσεις." Είσαι ανύπαντρη? "Οχι, δεν μας κάνεις, θα παντρευτείς..θα κάνεις παιδιά...θα έχεις αυξημένες υποχρεώσεις.."

Όσο για τις γνώσεις/ικανότητες....γιατί για τα ίδια πόστα/θέσεις βλέπουμε γυναίκες στο εξωτερικό να δουλεύουν και με επιτυχία και εδώ όχι????
Μήπως θέλουμε να συντηρήσουμε μία κατάσταση? Γιατί δεν δίνεται η δυνατότητα να αποδείξει κάποιος τί μπορεί να κάνει και τί όχι?
Για το post fixture operations που ανέφερε ο Morgan πριν....γιατί στο εξωτερικό σε αυτή ακριβώς την θέση είναι πολλές γυναίκες που τα καταφέρνουν μια χαρά?

Να μην μιλήσω πιο συγκεκριμένα...θα μας πάρουν είδηση. Η πραγματικότητα είναι ότι είμαστε ΖΟΥΓΚΛΑ. Ότι χωρίς να σε αφήσουν καν να ξεκινήσεις να δουλεύεις μπορούν να σου δείξουν την πόρτα, άνευ λόγου και αιτίας στην πραγματικότητα.
Να σου πουν "μας συγχωρείτε, κάναμε λάθος, γεια σας", και να πάρεις και μια όμορφη συστατική επιστολή δώρο.
Για διάφορους λόγους, τους οποίους μπορεί να μην καταλαβαίνεις κιόλας, ή τουλάχιστον να μην μπορείς να τους στηρίξεις παραέξω.
Για να μην αναφέρω την ζημιά που μπορεί να σου κάνει μία τέτοια περίπτωση έναντι του επόμενου εργοδότη που θα πας για να ζητήσεις δουλειά...ο οποίος βέβαια θα σκεφτεί -και με το δίκιό του- ότι κάτι πάει στραβά με σένα...

Είναι αναυθαίρετο δικαίωμα του εργοδότη να λύει την συνεργασία με έναν υπάλληλο όταν και εφόσον αυτός δεν τον καλυπτει, αυτό εξυπακούεται.
Η ναυτιλία είναι "κλειστή" και όλα μαθαίνονται καλώς ή κακώς. Ο καθένας προσπαθεί και βρίσκει τον δρόμο του...εδώ ή στο εξωτερικό, και σίγουρα αποδεικνύει σε βάθος χρόνου αν μπορεί να "σταθεί" και αν είναι στο "πνεύμα" της δουλειάς.

Morgan
03-02-2006, 12:10
δεν θυμαμαι που ειπα συγκεκριμενα post fixture operations αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια.
αν και συμφωνω μαζι σου στο μεγαλυτερο μερος οσων λες, κατα την γνωμη μου δεν κανουν οι γυναικες (ή/και οι αντρες) για ολες τις θεσεις συμπεριλαμβανομενης και του post fixture.
στο εξωτερικο αυτη η θεση -οπου καλυπτεται απο γυναικες που ειναι ελαχιστες- δεν εχει την μορφη της οργανωσης που συνηθως συνανταμε στην Ελλαδα.κατα την γνωμη μου λοιπον αυτη ειδικα η θεση δεν ειναι για γυναικες.
στο εξωτερικο οι γυναικες ειναι ας πουμε καλες brokers (οχι αγοραπωλησιες ή chartering αλλα operations) και τα καταφερνουν καλα. ειναι αλλο ομως η θεση του οperator & post fixture coordinator , αλλες απαιτησεις και αλλες γνωσεις (κυριως τεχνικες) που ειναι αδυνατον να μαθει ειτε αντρας ειτε γυναικα με την απλη παρουσια του στον χωρο και με σπουδες.


Πρεπει να υπαρχει λιγακι φιλοτιμο , ηθος καικατανοηση.
Αν ο εργοδοτης αλλωστε ΔΕΝ θελει να σε προσλαβει ή θελει να σε σουταρει , σου βρισκει και καμμια 1000δα δικαιολογιες (ομορφη-ασχημη-ασχετη-απροσαρμοστη κ.ο.κ.).
Το κακο ειναι οτι απο κατι τετοιους Μ@$%#ς εξαρταται η ζωη πολυ κοσμου.

ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΙΔΙΑΝ ΠΕΙΡΑ

triad
03-02-2006, 16:49
Συμφωνώ απόλυτα με την θέση του Morgan.
Και φοβάμαι οτι και γω δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη...
Είσαι άσχημη? Δεν σε προσλαμβάνουν γιατί θέλουν όχι μόνο μία ικάνή αλλά και ευπαρουσίαστη κοπέλα...
Είσαι όμορφη? "Χριστός και Παναγία, θα βάλουμε μπελάδες μέσα στα πόδια μας? Να δουλέψουμε θέλουμε, όχι να έχουμε άλλα."
Είσαι παντρεμένη? "Δεν σε θέλουμε, έχεις υποχρεώσεις." Είσαι ανύπαντρη? "Οχι, δεν μας κάνεις, θα παντρευτείς..θα κάνεις παιδιά...θα έχεις αυξημένες υποχρεώσεις.."

Όσο για τις γνώσεις/ικανότητες....γιατί για τα ίδια πόστα/θέσεις βλέπουμε γυναίκες στο εξωτερικό να δουλεύουν και με επιτυχία και εδώ όχι????
Μήπως θέλουμε να συντηρήσουμε μία κατάσταση? Γιατί δεν δίνεται η δυνατότητα να αποδείξει κάποιος τί μπορεί να κάνει και τί όχι?
Για το post fixture operations που ανέφερε ο Morgan πριν....γιατί στο εξωτερικό σε αυτή ακριβώς την θέση είναι πολλές γυναίκες που τα καταφέρνουν μια χαρά?

Να μην μιλήσω πιο συγκεκριμένα...θα μας πάρουν είδηση. Η πραγματικότητα είναι ότι είμαστε ΖΟΥΓΚΛΑ. Ότι χωρίς να σε αφήσουν καν να ξεκινήσεις να δουλεύεις μπορούν να σου δείξουν την πόρτα, άνευ λόγου και αιτίας στην πραγματικότητα.
Να σου πουν "μας συγχωρείτε, κάναμε λάθος, γεια σας", και να πάρεις και μια όμορφη συστατική επιστολή δώρο.
Για διάφορους λόγους, τους οποίους μπορεί να μην καταλαβαίνεις κιόλας, ή τουλάχιστον να μην μπορείς να τους στηρίξεις παραέξω.
Για να μην αναφέρω την ζημιά που μπορεί να σου κάνει μία τέτοια περίπτωση έναντι του επόμενου εργοδότη που θα πας για να ζητήσεις δουλειά...ο οποίος βέβαια θα σκεφτεί -και με το δίκιό του- ότι κάτι πάει στραβά με σένα...

Είναι αναυθαίρετο δικαίωμα του εργοδότη να λύει την συνεργασία με έναν υπάλληλο όταν και εφόσον αυτός δεν τον καλυπτει, αυτό εξυπακούεται.
Η ναυτιλία είναι "κλειστή" και όλα μαθαίνονται καλώς ή κακώς. Ο καθένας προσπαθεί και βρίσκει τον δρόμο του...εδώ ή στο εξωτερικό, και σίγουρα αποδεικνύει σε βάθος χρόνου αν μπορεί να "σταθεί" και αν είναι στο "πνεύμα" της δουλειάς.

Κ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΣΑΛΑΤΑ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ)ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

efouskayak
03-02-2006, 16:52
Κακή εργοδοσία υπάρχει σε όλους τους κλάδους αυτό είναι δεδομένο.

Τώρα σχετικά με τις γυναίκες και τις ικανότητες τους πιστεύω οτι τις έχουν αλλα δεν τους δίνεται η ευκαιρία να το αποδείξουν, ίσως όχι όλες όπως και οι άντρες φυσικά δεν είναι όλοι για όλες τις δουλειές.

Ο μεγαλύτερος ρατσισμός είναι στο θέμα της εμφάνισης και της οικογενειακής κατάστασης, κανένας δεν ασχολείται με το αν είναι όμορφος ασχημος παντρεμένος ή ελεύθερος ένας άντρας.

Είναι πιο εμφανές στον χώρο της ναυτιλίας όμως γιατι η φύση του επαγγέλματος έχει περισσότερες απαιτήσεις.

Morgan
03-02-2006, 17:01
και αλλες προκαταληψεις

efouskayak
03-02-2006, 23:21
[quote="triad
Κ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΣΑΛΑΤΑ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ)ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...[/quote]

Πάντως τα 6 χρόνια που εργαζόμουν σε ναυτιλιακή δεν μου ζητήθηκε ποτέ να φτιάξω σαλάτα ... Οταν πέρασα απο την γραμματεία τα πρώτα χρόνια αντε να φτιάχναμε και κανένα καφέ...

efouskayak
03-02-2006, 23:23
και αλλες προκαταληψεις

Ωποσδήποτε και πιστεύω οτι με τον συγκεκριμένο χώρο θα έπρεπε να ασχολούντε γυναίκες που το λέει λίγο η ψυχή τους...

lamainmusain
05-02-2006, 19:12
Παντως σε εμας οι κοπελες επι το πλειστον σκιζουν.Την προυγουμενη εβδομαδα γραπτο συμφοιτητριας μου απο αλλο τμημα εκανε "βολτα" σχεδον σε ολα τα τμηματα απο καθηγητη γιατι ηταν εξαιρετικο.Τα μαθημα απο τα βασικοτερα,ναυτιλια :!: :!:

triad
06-02-2006, 09:03
[quote="triad
Κ ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΣΑΛΑΤΑ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΙΝΟΣ)ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...

Πάντως τα 6 χρόνια που εργαζόμουν σε ναυτιλιακή δεν μου ζητήθηκε ποτέ να φτιάξω σαλάτα ... Οταν πέρασα απο την γραμματεία τα πρώτα χρόνια αντε να φτιάχναμε και κανένα καφέ...[/quote]

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΓΕΝΙΚΩΣ, ΝΑΙ. ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΕΛΑΒΕ Ο ΓΙΟΣ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

efouskayak
23-05-2006, 10:04
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΦΡΑΓΚΟΥ
Η γυναίκα που κάνει την έκπληξη στη ναυτιλία


Το νέο «επιχειρηματικό αστέρι» της ελληνικής ναυτιλίας είναι γένους θηλυκού. Μέσα σε λίγους μήνες το όνομα της άρχισε να απασχολεί εντονότατα την παγκόσμια ναυτιλιακή βιομηχανία, η οποία ανδροκρατείται. Αποχαιρέτησε το 2004 εισάγοντας την εταιρεία της στο Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Είναι η πρώτη Ελληνίδα επικεφαλής ναυτιλιακής εταιρείας επενδύσεων, που το πετυχαίνει μέσω της International Shipping Enterprises, αντλώντας από τη δύσκολη και απαιτητική χρηματιστηριακή αγορά των ΗΠΑ 196 εκατομμύρια δολάρια. Στην αρχή του 2005 ετοιμάζεται να προχωρήσει σε μία μεγάλη εμπορική συμφωνία, αφού διαπραγματεύεται την αγορά της ναυτιλιακής εταιρείας Navios, την οποία ελέγχει κατά 66% η οικογένεια Δαυίδ ένα μεγάλο όνομα στην ελληνική βιομηχανία. Πρόκειται για την Αγγελική Φράγκου η οποία με γεωμετρική πρόοδο εξελίσσεται σε ένα από τα πρώτα ονόματα της ναυτιλίας.
Η καταγωγή της
Γεννήθηκε στα Καρδάμυλα της Χίου και διανύει μόλις τα πρώτα της ...άντα. Ανήκει σε οικογένεια με πολύχρονη πορεία στη ναυτιλία. Είναι κόρη του Νικόλαου Φράγκου, ο οποίος μαζί με τον Ν. Μουνδρέα έχουν εδώ και 40 χρόνια την εταιρεία Good Faith, μία από τις μεγαλύτερες ελληνικές ναυτιλιακές εταιρείες. Συνολικά, η εταιρεία διαχειρίστηκε στην πορεία της μέσα στο χρόνο 150 πλοία και στα τέλη της δεκαετίας του 90’ ήταν η μεγαλύτερη σε αριθμό πλοίων του ελληνικής ιδιοκτησίας στόλου. Είναι δε από τις ελάχιστες για τα ελληνικά δεδομένα ναυτιλιακές επιχειρήσεις που συνεχίζει να λειτουργεί από το 1966 με τη μορφή συνεταιρισμού. Σήμερα διαχειρίζεται στόλο που αποτελείται από 12 φορτηγά πλοία.
Ο Νίκος Φράγκος παντρεύτηκε τη φιλόλογο Στέλλα Μονογιούδη και απέκτησε τρία παιδιά: τον Ιωάννη (ο οποίος στην αρχή της δεκαετίας του 90’ παντρεύτηκε την Κλέλια Χατζηιωάννου, κόρη του «βασιλιά των τάνκερ», Λουκά Χατζηιωάννου, από την οποία όμως πήρε διαζύγιο), την Αγγελική και τη Μαρία.
Η πορεία
Η Αγγελική Φράγκου είναι διπλωματούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός και ζούσε τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό. Μετά τις βουλευτικές εκλογές του περασμένου Μαρτίου έκανε δυναμική εμφάνιση στα ελληνικά επιχειρηματικά δρώμενα. Σύμφωνα με όσα ακούγονται η οικογένεια Φράγκου φέρεται να έχει ισχυρά ερείσματα στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης.
Τον περασμένο Μάιο η Αγγελική Φράγκου προτάθηκε από το Υπουργείο Οικονομίας και εξελέγη μέλος του Διοικητικού συμβουλίου της Εμπορικής Τράπεζας. Όμως και ο πατέρας της, Νικόλαος Φράγκος, είναι πρόεδρος της Φοίνιξ Ασφαλιστικής θυγατρικής της Εμπορικής Τράπεζας.
Τον περασμένο Νοέμβριο η Αγγελική Φράγκου εξαγόρασε την Grreek Information Technology Holdingς Α.Ε από την εταιρεία Marfin Financlia Groop Α. Ε, μαζί με τους Αλέξανδρο Τσάτσο και Κωνσταντίνο Λω. Στη συνέχεια αγόρασε και τις τρείς θυγατρικές εταιρίες Delta Singular Α.Ε.
Πρόκειται για εταιρίες που ασχολούνται όπως και η μητρική, με τη μελέτη, σχεδίαση, και υλοποίηση ολοκληρωμένων λύσεων πληροφορικής.
Στις αρχές του περασμένου Δεκεμβρίου η Αγγελική Φράγκου ίδρυσε την International Shipping Enterprises με την οποία εισήλθε στο Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης αντλώντας 196 εκατομμύρια δολάρια. Μέσα σε ένα χρόνο καλείται να επενδύσει τα χρήματα αυτά για την αγορά φορτηγών πλοίων, καθώς και μετοχών από άλλες ναυτιλιακές εταιρίες.

πηγή : www.politis-chios.gr (http://www.politis-chios.gr)

Morgan
21-06-2006, 17:18
ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ......:(

efouskayak
28-05-2007, 13:38
Τώρα που έχουμε και νέα μέλη για να μας πούν την γνώμη τους για το θέμα μας... :p

Morgan
28-05-2007, 13:49
μπορει να μην εργαζονται σε γραφεια :P

efouskayak
28-05-2007, 14:13
Εγώ ξέρω κάποιες που εργάζονται σε γραφεία και περιμένω να μας πούν την άποψη τους ...

Morgan
29-05-2007, 18:24
παντως ειναι γεγονος οτι στην ελλαδα, γυναικες θα συναντησεις κυριως σε γραφεια broker και οχι σε παραδοσιακες (τροπος του λεγειν) θεσεις πλοιοκτητων (βλ. operations). στο εξωτερικο ειναι αλλιως - ειναι παντου.

οι λογοι ειναι πολλοι αλλα κυριως 2 : ελλειψη ετσι και αλλιως προσωπικου και ελλειψη προκαταληψεων

efouskayak
29-05-2007, 18:58
Μπορώ επίσης να σου πώ οτι προτιμουνται κοπέλες σε βοηθητικές θέσεις άσχετες εντελώς με το θέμα ναυτιλία και έτσι σιγουρεύετε και το οτι δεν θα προχωρήσουν μέσα στην εταιρία.

efouskayak
29-05-2007, 19:00
Αν γκρινιάζεται για τις ναυτιλιακές...να δείτε τι γίνεται στις εφημερίδες. Αν μπορούσατε να δείτε θα είσασταν τρισευτυχισμένες και με τις σαλάτες και με τα καφεδάκια και με τη σπανακόπιτα, άμα λάχει.

Αχ ρε κορίτσια. Τι αθώα που είστε (καταβάθος).

Τι εννοεις?

Olinaki
29-05-2007, 19:16
Να μαθω.....Τι δουλειες μπορεί να κανει μια γυναίκα μεσα σε ναυτιλιακη εταιρεια?Σε ποιους τομείς/ ποστα μπορει να δουλέψει?Και τι προσοντα/ εκπαίδευση πρέπει να εχει?:rolleyes:

Διαβασα την efouskayak :confused: τι πόστο ήταν αυτό που δούλεψες στο οποιο διαχειριζοσουν ανταλλακτικα 27 βαποριων????Και χωρις πανεπιστημιακη εκπαίδευση??Και τα παρατησες κιολας??????

Να ξεκινήσω ανάποδα στα θέματα αν και τα έχω ξαναπεί δεν είναι κόπος να τα ξαναγράψω (μην μας βάλει χέρι ο Morgan οτι γράφω σε λάθος topic :wink: )

Εχω φύγει απο την ναυτιλία εδώ και 6 χρόνια τα οποία λέω οτι δουλευω σε τράπεζα. Το ποιά θα στο πώ σε PM γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι. Λοιπόν όταν δούλευα στην ναυτιλιακή ήμουν στο τμήμα των ανταλακτικών που στην συγκεκριμένη εταιρία ήταν μόνο του τμήμα ώς παρακλάδη του τεχνικού. Ημουν 24 όταν έφυγα και είχα αποκλειστικά να παρακολουθώ τα ανταλλακτικά για 27 βαπόρια. Είχα φτάσει στο νοσοκομείο απο το αγχος η απαίτηση που δεν πραγματοποιήθηκε και με έκανε να φύγω ήταν ΒΟΗΘΕΙΑ και όχι το οικονομικό. Οταν έμαθα εκ των υστέρων οτι ο αντικαταστάτης μου πήρε τα διπλά εεε μου ήρθε κάπως...

Δεν έχω πανεπιστημιακή μόρφωση και την δουλειά την έμαθα πρακτικά την έμαθα όμως και αυτό γιατι οι άνθρωποι απο το τεχνικό ήταν κάτι παραπάνω απο καταπληκτικοί συνάδελφοι ήταν δάσκαλοι.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα Vassokaperoni να επιστρέψω σύντομα στον κλάδο με μεγάλη μου χαρά. Αρκεί να με δεχτεί πίσω :wink:
__________________

efouskayak
29-05-2007, 19:33
Να μαθω.....Τι δουλειες μπορεί να κανει μια γυναίκα μεσα σε ναυτιλιακη εταιρεια?Σε ποιους τομείς/ ποστα μπορει να δουλέψει?Και τι προσοντα/ εκπαίδευση πρέπει να εχει?:rolleyes:

Διαβασα την efouskayak :confused: τι πόστο ήταν αυτό που δούλεψες στο οποιο διαχειριζοσουν ανταλλακτικα 27 βαποριων????Και χωρις πανεπιστημιακη εκπαίδευση??Και τα παρατησες κιολας??????



Νομίζω το τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα μεσα σε ναυτιλιακή το έχουμε αναλύσει πιο πάνω τώρα στα προσόντα το σίγουρο είναι οτι πρέπει να εχει τρελή ορεξη για δουλειά... τρελή όμως, σπουδές τις ίδιες με το αντρικό φυλλο και όσο περισσότερες τόσο καλύτερα.

Το πόστο των ανταλακτικών είναι απλό σε γενικές γραμμές ... το πλοίο ζητάει τα ανταλλακτικά του με κωδικούς, το spares βγαίνει στην αγορά ζητώντας τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά παίρνοντας προσφορές ανάλογα με το τι ανταλλακτικό ήταν και το που βρίσκοταν το βαπόρι στην συνέχεια τις έβλεπε ο Τεχνικός διευθυντής (τις έκανε μπίλιες κόβοντας τα μισά - το βαπόρι έβριζε εμένα όμως χαχαχαχαχα) ακολουθούσε η ανάθεση της παραγγελίας και η αποστολή της στο βαπόρι. Αυτό γινόταν συνήθως μέσω κάποιας μεταφορικής εταιρείας σε συνεργασία με τον πράκτορα στο λιμάνι που αναλάμβανε τον εκτελωνισμό κτλπ κτλπ...

Ευκολο ακούγεται αλλα η δουλειά είναι παρααααααααααααα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

Τα παράτησα γιατι όπως έγραφα και στο μήνυμα έφτασα στο νοσοκομείο απο την κούραση και έπρεπε να κάνω μια επιλογή ανάμεσα στην καριέρα και την οικογένεια...

efouskayak
29-05-2007, 19:33
Στον τύπο τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απο αυτά που περιγράφεις ότι ισχύουν στη ναυτιλία.
Αυτό συμβαίνει διότι - και καλά - η δουλειά στα media έχει μια λάμψη (τρίχες κατσαρές) και εκεί πάνω πατάνε όλοι και και βάζουν κάτω τις πιτσιρίκες και όποιον πάρει ο χάρος.
Ελάχιστες καταφέρνουν να ανέβουν τα σκαλιά τις ιεραρχίας και συνήθως στη διαδρομή έχουν χάσει συζύγους, παιδιά, φίλους, συγγενείς κ.ο.κ.
Μου φαίνεται ότι στη ναυτιλία είναι λίγο πιο βατά και πιο - ας πούμε - αναμενόμενα τα πράγματα. Πάντως για να είμαι ειλικρινείς έχω περιπτώσεις απο φίλες που σχεδόν κρατάνε εταιρίες μόνες τους. Βέβαια προσωπική ζωή μηδέν και φυσικά για οικογένεια ούτε κουβέντα για αστείο.

Δεν είχα ιδέα για την κατάσταση στα ΜΜΕ μια απο τα ίδια και εκεί λοιπόν... τελικά που δεν είναι μια απο τα ίδια. :confused:

Olinaki
29-05-2007, 19:54
Ναι εντάξει....εκτος απο τις ιεραρχικες θέσεις μεσα σε βαπορια (δε μιλαω για αυτές με τίποτα!).τι άλλες θέσεις υπάρχουνε?όπως ας πούμε λογιστριες, γραμματέες? τι άλλο?Τι θέσεις απασχόλησης υπάρχουν?κι εσυ δε μου είπες ως τι δούλευες εκει?? :(:(

efouskayak
29-05-2007, 20:40
Υπάρχουν κάποιες διευθυντικές θέσεις που απαιτούν θαλάσσια προυπηρεσία και εμπειρία ... εκτός απο αυτές προσωπική μου άποψη ... σε όλες τις άλλες μπορούν.

Σου είπα τι έκανα εγώ και στο ανέλυσα κι όλας... ήμουν υπευθυνη για την προμήθεια και μεταφορά των ανταλλακτικών στα καράβι, Spares dep.

Olinaki
29-05-2007, 20:59
Καλα sorry αν σε κούρασα άλλωστε δε σε πρόλαβα βρήκα αυτο που ήθελά σε άλλο Post.Για όποια μπορει να ενδοιφερθει μελλοντικά εδω...

http://forum.naytilia.gr/showthread.php?p=1873#post1873

efouskayak
29-05-2007, 21:34
Καλα sorry αν σε κούρασα άλλωστε δε σε πρόλαβα βρήκα αυτο που ήθελά σε άλλο Post.Για όποια μπορει να ενδοιφερθει μελλοντικά εδω...

http://forum.naytilia.gr/showthread.php?p=1873#post1873

Δεν με κούρασες :p μάλλον δεν κατάλαβα καλά τι ήθελες.

Morgan
29-05-2007, 21:48
Accounts – Λογιστήριο
Πτυχίο στα Οικονομικά από ελληνικό πανεπιστήμιο για διευθυντικές θέσεις και χρόνια εμπειρίας. Πτυχίο από ιδωτική σχολή σχετική με τα οικονομικά/λογιστικά είναι αρκετό για κάποιες θέσεις. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".

· Chartering – Ναυλώσεις / Brokerage (εξω απο πλοιοκτητες)
Συνήθως σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
μικρότερα γραφεία είναι αρκετή για να δουλέψεις κάπου αλλού.
Χαρτί ελληνικού πανεπιστημίου ή ακόμα και κολλεγίου εδώ ή στο εξωτερικό βοηθάει. Είναι πάντως εργασία που η εμπειρία και οι γνωριμίες έχουν τον πιο σημαντικό λόγο. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες αλλά και μέσα από γνωριμίες.


· Freight collection – Είσπραξη Ναύλων
Συνήθως σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
γραφεία είναι αρκετή. Πτυχίο στα οικονομικά είναι απαραίτητο μιας και η ενασχόληση με αριθμούς και υπολογισμούς είναι καθημερινή. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".


· Human Resources – Ανθρώπινου δυναμικού (Γραφείο)
Μικρό τμήμα, όπου δεν χρειάζονται ιδιαίτερα ή εξειδικευμένα προσόντα από κάποιον εκτός αν είναι ο διευθυντής.
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες.


· Information Technology - Πληροφορικής
Το λέει και το όνομα. Ανάλογο πτυχίο είναι απαραίτητο.
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".

· Insurance & Legal – Ασφαλειών & Νομικό
Σχετική εμπειρία σαν εκπαιδευόμενος σε
μικρότερα γραφεία και Χαρτί ελληνικού πανεπιστημίου ή στο εξωτερικό είναι απαραίτητο. Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως καθαρίζουν μέσα από γνωριμίες.

· Purchasing – Προμηθειών
Σχετική εμπειρία σε ανάλογη θέση είναι αρκετή .
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες + "cv στο αρχείο".

· Sea going personnel – Πληρωμάτων
Σχετική εμπειρία σε ανάλογη θέση είναι αρκετή .
Οι «ανοιχτές» θέσεις συνήθως βγαίνουν σε αγγελίες αλλά και μέσα από γνωριμίες.

triad
22-06-2007, 11:04
Παιδια, επειδη ψαχνομαι για κατι αλλο οσον αφορα τη δουλεια, οποιος ακουσει κατι ας στειλει ενα πμ.

Ευχαριστω εκ των προτερων

efouskayak
22-06-2007, 13:09
Στείλε μας κανένα cv πές μας τι σε ενδιαφέρει !!!!!!!

triad
22-06-2007, 14:42
το cv στο στειλα με πμ, για ναυτιλιακή με ενδιαφερει κυριως

efouskayak
22-06-2007, 15:20
Για την τράπεζα θα ήταν πιο ευκολο για μένα όμως να σου πώ κάτι με κάθε ειλικρίνια. Η μόνη βοήθεια που θα μπορούσε να σου προσφέρει κάποιος απο εδώ θα ήταν να σου πεί ή να προωθήσει το cv σου αν πέσει κάτι στην αντίληψη του. Να σε ''σπρώξει'' δύσκολα γιατι για να προτείνεις κάποιον για δουλειά πρέπει να τον ξέρεις πολύ καλά πρίν. Την έχω πατήσει και το ξέρω.

Αν όμως κάποιος ακούσει κάτι μαζί και εγώ, καλό θα ήταν να μιλήσει στην Triad ή και σε εμένα που τώρα έχω το βιογραφικό της .

triad
22-06-2007, 15:30
Συμφωνω για το σπρωξιμο, γιαυτο λεω αν μαθει κανεις κατι απλα να στειλει ενα πμ.Απλα να ξερω οτι κατι υπαρχει εκει, μια κ δεν υπαρχει χρόνος για τρεξιμο απο το πρωι

Tzigis
24-06-2007, 23:15
Το χειρότερο είναι πως με τα ωράρια που καλούμαστε να δουλεύουμε στην Ελλάδα δεν υπάρχει ποτέ χρόνος για να πάρουμε χαμπάρι τι συμβαίνει δίπλα μας. Δουλεύουμε όλη μέρα για να γίνουν άλλοι πλούσιοι και οι οιεσδήποτε ευκαιρίες για κάτι καλύτερο δεν τις μαθαίνουμε ποτέ. Ρε εξωτερικό και πάλι εξωτερικό. Λαμόγια. Triad άμα ενδιαφέρεσαι για εξωτερικό και κυρίως για Αγγλία στείλε pm.

Morgan
25-06-2007, 20:29
αντε μπας και γινει κανα καλο κονε.
και για τις γυναικες, εξω ειναι πιο ευκολα.

Καπετάν Φουρτούνας
29-06-2007, 23:42
Μιάς και μιλάτε για γυναίκες,θα ήθελα να αναφερθώ στο καράβι που θα μπαρκάρω τέλος Ιουλίου.
Είναι δεξαμενόπλοιο και αν δεν κάνω τραγικό λάθος,υπάρχει μιά κοπέλα που είναι ανθυποπλοίαρχος.
Το καλύτερο είναι πως δεν είναι κανά γκαζάδικο του Αιγαίου αλλά VLCC.

Morgan
02-07-2007, 08:38
eipame , einai liges kai kales! des kai mathe apo tis empeiries ths kai akouse tis dyskolies pou eixe ws gynaika aksiwmatikos tou emporikou naytikou.
...kalo mparko

W.G.F.D.
11-07-2007, 15:41
Γειά σας παιδιά!!! Θα αρχίσω το μύνημά μου με μια ερώτηση:

Ποίοι από εσάς έχετε δουλέψει με γυναίκα σε καράβι???????

Τα στοιχεία που πιστεύω ότι θέλει αυτή η δουλειά είναι

1ον Να την ΛΑΤΡΕΥΕΙΣ!!!

2ον Να έχεις τις ικανοτητες να την κάνεις

3ον Να έχεις την θέληση να την συνεχίσεις

κ για μας τις γυναικες ακόμα ένα!

Να έχει τα κότσια κ την υπομονη να πεισεις κάτι στενόμυαλους
ότι αξίζεις μια ευκαιρία να αποδειξεις την αξία σου.

Morgan
12-07-2007, 11:26
egw mono symfoithtries eixa kopeles.
dystyxws oxi se vapori (dystyxws-eytyxws den kserw, alla leme twra)

mastrokostas
12-07-2007, 11:42
Έχω δουλέψει εγώ ,σε κρουαζιερόπλοιο ,αλλά δεν ήταν αξιωματικός γέφυρας ούτε της μηχανής .Ήταν hotel manager και Chief purser .
Εκεί δεν έπαιζε κανένα ρόλο το ότι ήταν γυναίκα στην συγκεκριμένη θέσει .Εκεί η το χεις ,η δεν το χεις ,είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα .

nala
12-07-2007, 12:25
kai ego exo doulepsei me polles ginekes se diafores theseis... exo kai ksadelfi antypoploiarxo se fortiga, kai exo doulepsei polles fores me ginekes markonises.... mia xara htan ola... kai me kapies poli kalitera...(oxi me tis markonises)

Michael
12-07-2007, 16:32
Εγώ θα σου πω την εμπειρία μου από το πολεμικό ναυτικό όπου έτυχε από την υπηρεσία που ήμουν να δω ταυτόχρονα και αγόρια και κορίτσια από την ΣΜΥΝ και να συμετάσχω στην εκαπίδευσή τους. Το ρεζουμέ ήταν ότι οι κοπέλες που ήταν αρμενιστές και που είναι το πιο κοντινό στο σε έναν ναυτή ή λοστρόμο ή αξιωματικό καταστρώματος του εμπορικού, ήταν τελικά πολύ καλύτερες από πολλούς άλλους συναδέλφους τους τόσο στα λυσίματα και τα δεσίματα όσο και στους χειρισμούς και την θεωρία. Βέβαια ύπήρχαν και εξίσου καλά αγόρια, αλλά αν συγκρίναμε τους μέσους όρους αυτό έβγαινε.
Στο εμπορικό βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πιο διαφορετικά και έχω ακούσει και τα δυο. Δηλαδή και πολύ καλές περιπτώσεις, αλλά και περιπτώσεις τις οποίες καλύτερα να μην αναφέρουμε... Τόσο σε ελλήνικά όσο και σε ξένα βαπόρια.
Πάντως σίγουρα μια γυναίκα στα ποντοπόρα έχει να αντιμετωπίσει ορισμένες επιπλέον αντικειμενικές δυσκολιες άσχετα από το αν είναι καλή στην δουλειά ή όχι.
Προσωπικά πιστευω πως θα μπορούσαν να υπάρχουν περισσότερες γυναίκες στις μέρες μας, αλλά θα πρέπει πρώτα να ξεπερεστούν ορισμένες προκαταλήψεις που οδηγούν είτε σε δυσμενέστερη μεταχείριση είτε ευμενέστερη.

mastrokostas
23-07-2007, 09:57
Κάποτε ο ρόλος της γυναίκας στην ναυτιλία ήταν μόνο ως σύζυγος κάποιου ναυτικού.

Τώρα έχουν μπει μέσα στα γραφεία και με μεγάλη επιτυχία στις περισσότερες περιπτώσεις...

Ρωτάω εσάς που έχετε κάνει ταξίδι ... πώς θα ήταν ένα βαπόρι που το πλήρωμα θα απαρτιζόταν μόνο από γυναίκες... (δεν λεω μικτό για ευνόητους λόγους)... θα μπορούσε ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο. :?:
Πρακτικά είναι αδύνατον να γίνει, διότι υπάρχουν κάποιες ειδικότητες που είναι δύσκολο να καλυφθούν από γυναίκες .Πχ δεν μπορεί μια γυναίκα να κάνει τον μηχανικό! Οι δουλειές του μηχανοστασίου είναι δουλειές καθαρά για αρσενικούς .Στην κουβέρτα, την δουλειά του λοστρόμου του ναύτη είναι δύσκολο να την κάνει η γυναίκα .Και μην μου πείτε ότι μπορεί !Διότι δεν θα είναι γυναίκα ,αλλά ο Σωτηρακης ο Μπέλος !
Και πως ρε παιδί μου να φύγει μια γυναίκα για μπάρκο για επτά μήνες ?Και αν κάνει οικογένεια τι γίνεται τότε ?Τα παιδιά ποιος τα μεγαλώνει ?Ο σύζυγος πως πορεύετε ?Αν ναυτικός και αυτός ,δεν πρόκειται να συναντηθούν ποτέ !
Ένα πράγμα που δεν κατάλαβα ποτέ είναι τι ζόρι τραβούν οι γυναίκες με της δουλειές που κάνουν οι άντρες και θέλουν να της κάνουν αυτές !Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει μια γυναίκα να κάνει τον ναυτικό τον ηλεκτροσυγκολητη , τον μπετατζή ,σοβατζή, βοθρατζη ,υδραυλικό κλπ ?Γιατί ?δεν τους φτάνουν αυτά που έχουν να κάνουν ? Χάνουν και την θηλυκότητα τους συν της άλλης ! Και μην πεταχτή κανείς και πει ότι η γυναίκα ποτέ δεν χάνει την θηλυκότητα της ?Διότι έχω δει στην πρώην Σοβιετική ένωση γυναίκα να κουβαλά τενεκέ, και να ρίχνει μπετα ,και μου φύγε το χρώμα !
Αν πρόκειται για να κάνεις έρωτα με μια τέτοια γυναίκα να βάζεις bra defer η να παίζεις μπουνιές για το ποιος θα κάτσει από κάτω ,άστο να παει στο διάολο!
Και για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση , και η γυναίκα αλλά και ο άντρας μπορούν να κάνουν όλες της δουλειές .Απλά πέρα από ένα σημείο μπλέκουν πολύ τα πράγματα με τον μπαμπά κομμωτή και την μαμά τορναδόρο !
Ο θεός να φιλάει !!!!!!

nala
23-07-2007, 10:03
Και για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση , και η γυναίκα αλλά και ο άντρας μπορούν να κάνουν όλες της δουλειές .Απλά πέρα από ένα σημείο μπλέκουν πολύ τα πράγματα με τον μπαμπά κομμωτή και την μαμά τορναδόρο !
Ο θεός να φιλάει !!!!!!


Nomizo oti ta eipes ola.!!!

efouskayak
25-07-2007, 12:07
Λοιποόοοοοοοοοον

Το thread αυτό αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στην γυναίκα, την ναυτιλία, τον φεμινισμό, τον ρατσισμό και πάει λέγοντας.

Καταρχήν δεν είναι όλες οι δουλειές για όλους ασχέτως φύλου. Έχουμε ξαναπεί υπάρχουν γυναίκες που μπορούν κάλλιστα να δουλέψουν σε μηχανοστάσιο και άντρες που μπορούν εξίσου καλά να γίνουν κομμωτές. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το θέμα σε αυτό? Τι σας χαλάει? Το σεξ απήλ? Αν σε κάποιον δεν κάνει κλίκ μια γυναίκα που δουλεύει σε οικοδομή σε κάποιον άλλο μπορεί να κάνει. Όπως επίσης υπάρχουν και κομμωτές αρσενικοί και ναυτικοί αμφιβόλου ερωτικών προτιμήσεων. Πάλι δεν μας απασχολεί.

Οι ικανότητες του κάθε ανθρώπου έχουν να κάνουν με το πόσο θέλει κάτι… αν κάποια θέλει να είναι σονι και ντε μέσα στην μουντζούρα μαγκιά της και δικαίωμα της. Αν το θέλει μπορεί να το κάνει, και αν το θέλει γιατί να μην το κάνει?

Και κάτι άλλο… ποιος σας είπε ότι η κάθε γυναίκα θέλει να είναι ερωτική φαντασίωση του εκάστοτε περαστικού? (mastrokosta για το θέμα με τα μπετά και την Ρωσίδα)

Kyriakos
25-07-2007, 12:41
...... Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το θέμα σε αυτό? Τι σας χαλάει? Το σεξ απήλ? Αν σε κάποιον δεν κάνει κλίκ μια γυναίκα που δουλεύει σε οικοδομή σε κάποιον άλλο μπορεί να κάνει.

......Οι ικανότητες του κάθε ανθρώπου έχουν να κάνουν με το πόσο θέλει κάτι… αν κάποια θέλει να είναι σονι και ντε μέσα στην μουντζούρα μαγκιά της και δικαίωμα της. Αν το θέλει μπορεί να το κάνει, και αν το θέλει γιατί να μην το κάνει?
.....Και κάτι άλλο… ποιος σας είπε ότι η κάθε γυναίκα θέλει να είναι ερωτική φαντασίωση του εκάστοτε περαστικού? (mastrokosta για το θέμα με τα μπετά και την Ρωσίδα)

Αν αφαιρέσουμε το σεξ-απήλ, την ιδιοσυγκρασία και την θηλυκότητα μιας γυναίκας, αφαιρούμε το στοιχείο "γυναίκα" από την οντότητα, και μένει ο "άνθρωπος". Αντίστοιχα και για τον άντρα φυσικά.

Άρα, αν αφαιρέσουμε το στοιχείο "γυναίκα"... είμαστε εκτός θέματος;)

efouskayak
25-07-2007, 13:06
Αν αφαιρέσουμε το σεξ-απήλ, την ιδιοσυγκρασία και την θηλυκότητα μιας γυναίκας, αφαιρούμε το στοιχείο "γυναίκα" από την οντότητα, και μένει ο "άνθρωπος". Αντίστοιχα και για τον άντρα φυσικά.

Άρα, αν αφαιρέσουμε το στοιχείο "γυναίκα"... είμαστε εκτός θέματος;)

Εγώ δεν είπα να τα αφαιρέσουμε εκτός αν δεν σας έδωσα να το καταλάβετε σωστά.
Αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι είναι υποκειμενικό το σεξ απήλ μιας γυναίκας... μια γυναίκα που δουλεύει σε μηχανοστάσιο μπορεί σε εσένα να μην κάνει κλικ αλλα σε κάποιον άλλο να κάνει... όπως επίσης αν την δείς εκτός του εργασιακού της χώρου να είναι τόσο θηλυκή όσο και μια οποιαδήποτε γυναίκα σε οποιοδήποτε επάγγελμα.

Μια γυναίκα μπορεί να έχει πολλά πρόσωπα, να είναι και θηλυκό όπου χρειάζεται και ΄΄αντράκι΄΄ όπου είναι απαραίτητο . Γιατι να το βλέπεις αφαιρετικά και όχι προσθετικά ?

Και γιατι να κρίνεις απο το περιτύλιγμα στο τέλος τέλος της γραφής.....

Εντός είμαστε στο θέμα Kyriako !!!!!!!!

Kyriakos
25-07-2007, 15:16
Εγώ δεν είπα να τα αφαιρέσουμε εκτός αν δεν σας έδωσα να το καταλάβετε σωστά.

Με την επιθετικότητα στο μήνυμα, αυτό έδωσες ("γιατί ασχολείστε με αυτό?").


Αυτό που ήθελα να πώ είναι οτι είναι υποκειμενικό το σεξ απήλ μιας γυναίκας... μια γυναίκα που δουλεύει σε μηχανοστάσιο μπορεί σε εσένα να μην κάνει κλικ αλλα σε κάποιον άλλο να κάνει... όπως επίσης αν την δείς εκτός του εργασιακού της χώρου να είναι τόσο θηλυκή όσο και μια οποιαδήποτε γυναίκα σε οποιοδήποτε επάγγελμα.


Υποκειμενικό είναι, αλλά ποσοστιαία δεν ισχύει. Και η θηλυκότητα δεν είναι σαν το φουστανάκι (το βάζουμε - το βγάζουμε).

Και αν δεχθούμε και το υποκειμενικό, θα δεχθούμε και την άποψη του mastrokosta και τα ρώσικα μπετά.


Μια γυναίκα μπορεί να έχει πολλά πρόσωπα, να είναι και θηλυκό όπου χρειάζεται και ΄΄αντράκι΄΄ όπου είναι απαραίτητο . Γιατι να το βλέπεις αφαιρετικά και όχι προσθετικά ?

Γιατί αν δεις προσθετικά δύο εξ-ορισμού αντίθετες έννοιες (+ και -) βγάζεις ΜΗΔΕΝ!


Και γιατι να κρίνεις απο το περιτύλιγμα στο τέλος τέλος της γραφής.....

1. Γιατί αν αφαιρέσεις το περιτύλιγμα, και πας πιο μέσα, πάλι στον "άνθρωπο" καταλήγεις (άρα εκτός θέματος ;);))
2. Πρώτα βλέπεις το περιτύλιγμα. Και δεν έχεις πάντα τον χρόνο, ή δεν σε δελεάζει τόσο ώστε να προσπαθήσεις να το ανοίξεις και να κρίνεις
3. Γιατί πολλές γυναίκες, αν τις αντιμετωπίσεις χωρίς το γυναικείο περιτύλιγμα (ως "άνθρωπο", φίλο ή απλώς συνεργάτη), παρεξηγούνται.

(νομίζουν οτί το προσπέρασες γιατί σε αφήνει τουλάχιστον αδιάφορο, άρα δεν είναι όμορφες / ελκυστικές, άρα δεν τις θέλει κανείς, άρα θα μείνουν μόνες τους ανύπαντρες και χωρίς παιδιά, άρα μόλις τους κατέστρεψες την ζωή, άρα θα φας χαστούκι, ενώ αν σχολιάσεις θετικά το περιτύλιγμα, δεν μπορείς να την δεις ως άνθρωπο, είσαι ένα φαλλοκρατικό γουρούνι που τους την πέφτει, άρα σε αντιμετωπίζουν εχθρικά, γιατί δεν είσαι καλός συνεργάτης, και που να είσαι αφού όλο με τις γκόμενες ασχολείσαι... Γαϊδούρι!)


Και αν το θέσουμε υποκειμενικά, εσένα τί εντύπωση θα σου έκανε αν στο σπίτι εγώ αλλάζω καμιά λάμπα και εκείνη βάζει και βγάζει πρίζες, τρίβει / βερνικώνει το γραφείο και βάζει και τα ράφια?



Εντός είμαστε στο θέμα Kyriako !!!!!!!!

Πάλι καλά που σε κράτησα "εντός" να λες...

efouskayak
25-07-2007, 15:36
Δεν νομίζω να ήμουν επιθετική και αν φάνηκε έτσι ζητώ συγγνώμη δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Κι όμως είναι φουστανάκι η θηλυκότητα και σου έφερα παρα πολυ απλό παράδειγμα... αν η γυναίκα που δουλεύει στο μηχανοστάσιο, ντυθεί, βαφτεί και βγεί έξω μπορεί να είναι αν όχι το απόλυτο θηλυκό ενα σαν όλα τα άλλα.

Και βέβαια δέχομαι την άποψη του mastrokosta και ξαναλέω δεν πρέπει όλοι να αρέσουν σε όλους. Δεν είναι υποχρεωτικό και δεν είναι και αυτοσκοπός της γυναίκας (πλην ηλιθίων εξαιρέσεων) .

Γιατί αν δεις προσθετικά δύο εξ-ορισμού αντίθετες έννοιες (+ και -) βγάζεις ΜΗΔΕΝ!
Δεκτά τα μαθηματικά αλλα το νόμισμα έχει δύο όψεις και η γυναίκα πολλές περισσότερες.

Γιατί επιμένεις να ξεχωρίζεις την γυναίκα απο τον άνθρωπο? Ανήκουμε και εμείς στο ανθρώπινο είδος, μπορεί να έχουμε περισσότερα χαρίσματα απο εσάς αλλα πως να γίνει και εμείς σαν και εσάς είμαστε ;)

Μην κάτσουμε να αναλύσουμε τους τρόπους προσέγκισης των γυναικών γιατι θα βγούμε σίγουρα εκτός θέματος.

Εγώ αυτό που θέλω να διευκρινήσω είναι οτι υπάρχουν και γυναίκες που απλώς θέλουν να δουλέψουν και όχι να κάνουν γνωριμίες μέσα στον εργασιακό τους χώρο.

Εμένα προσωπικά δεν θα μου έκανε την παραμικρή εντύπωση το θέαμα που περιγράφεις με τις λάμπες και τις μπρίζες.... θα έπρεπε?

Kyriakos
25-07-2007, 16:08
Δεν νομίζω να ήμουν επιθετική και αν φάνηκε έτσι ζητώ συγγνώμη δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Περιττή η συγνώμη, ότι θέλεις κάνεις, Administrator είσαι


Κι όμως είναι φουστανάκι η θηλυκότητα και σου έφερα παρα πολυ απλό παράδειγμα... αν η γυναίκα που δουλεύει στο μηχανοστάσιο, ντυθεί, βαφτεί και βγεί έξω μπορεί να είναι αν όχι το απόλυτο θηλυκό ενα σαν όλα τα άλλα.

Η θηλυκότητα δεν έχει καμία σχέση με το παράδειγμά σου και δεν νομίζω να μπορώ να σου το εξηγήσω, αλλά πιστεύω οτί οι άντρες αναγνώστες καταλαβαίνουν. Η θηλυκότητα θα φανει και μέσα από στολή πυροσβέστη σε στάση προσοχή.


Και βέβαια δέχομαι την άποψη του mastrokosta και ξαναλέω δεν πρέπει όλοι να αρέσουν σε όλους. Δεν είναι υποχρεωτικό και δεν είναι και αυτοσκοπός της γυναίκας (πλην ηλιθίων εξαιρέσεων) .


Δεν θεωρώ οτί είναι θέμα ηλιθιότητας όσο θέμα ανασφάλειας που όλοι έχουμε σε κάποιο βαθμό.



Γιατί αν δεις προσθετικά δύο εξ-ορισμού αντίθετες έννοιες (+ και -) βγάζεις ΜΗΔΕΝ!
Δεκτά τα μαθηματικά αλλα το νόμισμα έχει δύο όψεις και η γυναίκα πολλές περισσότερες.

Εντυπωσιακό! σαν τα ζάρια! Τα δύο στοιχεία όμως είναι άνδρας - γυναίκα.



Γιατί επιμένεις να ξεχωρίζεις την γυναίκα απο τον άνθρωπο? Ανήκουμε και εμείς στο ανθρώπινο είδος, μπορεί να έχουμε περισσότερα χαρίσματα απο εσάς αλλα πως να γίνει και εμείς σαν και εσάς είμαστε ;)

Δεν ξεχωρίζω! ίσα-ίσα, που η γυναίκα είναι ένας χαρακτηρισμός πέρα από τον άνθρωπο. Άλλα αν πεις "καλός" ή "εργατικός" ή "εξαίρετος" άνθρωπος, δεν έχει σημασία αν είναι άνδρας η γυναίκα, αν δεν θέλουμε να βάλουμε ξεχωριστά προτερήματα σε κάθε φύλο.



Μην κάτσουμε να αναλύσουμε τους τρόπους προσέγκισης των γυναικών γιατι θα βγούμε σίγουρα εκτός θέματος.

Σωστά. Το έθεσα σαν "παράδειγμα" και μόνο, όσο αφορά τις εργασιακές σχέσεις.


Εγώ αυτό που θέλω να διευκρινήσω είναι οτι υπάρχουν και γυναίκες που απλώς θέλουν να δουλέψουν και όχι να κάνουν γνωριμίες μέσα στον εργασιακό τους χώρο.

Η πλειοψηφία τί κάνει? - δεν υπονοώ τίποτα, ΡΩΤΑΩ, γιατί εσύ θα έχεις καλύτερη αντίληψη του θέματος.


Εμένα προσωπικά δεν θα μου έκανε την παραμικρή εντύπωση το θέαμα που περιγράφεις με τις λάμπες και τις μπρίζες.... θα έπρεπε?

Θεωρώ πως ναι, γιατί ενώ συμβαίνει συχνά δεν είναι ακόμα συνηθισμένο, άρα θα έπρεπε να σου κάνει κάποια εντύπωση, ως "μάλλον ασυνήθιστο".

Εκτός αν ανήκεις σε κάτι βλάκες κολλημένους που τσαντίζονται όταν φοράει κράνος ο οδηγός και όχι η κοπέλα πίσω...;)

Κατά τα άλλα, θα μπορούσε κάλλιστα να είναι καλύτερα έτσι, καθώς οι γυναίκες εκ-κατασκευής έχουν πιο λεπτά και ευέλικτα χέρια, κατάλληλα για λεπτές εργασίες. Τα δεδομένα αλλάζουν, όπως π.χ. οι φορτηγατζήδες, που έχουν την φήμη του "δυνατού" γιατί κάποτε οδηγούσαν τα "μηχανικά" τέρατα, και ξεφόρτωναν κιόλας άμα λάχει.... Με τα υδραυλικά συστήματα και τα κλάρκ, πλέον, ίσα-ίσα που είναι σαν στο γραφείο, και πάνε και γυμναστήριο όταν προλαβαίνουν, για να κρατηθούν σε φόρμα...


Παράλληλα όμως, κάποιοι "άνδρες" βασίζονται στο "ανδρικό" επάγγελμα γι' αυτήν την επιβεβαίωση, οπότε όταν μία γυναίκα εισχωρήσει και κλονίζει αυτό το δεδομένο τους είναι πολύ αναμενόμενο να ενοχληθούν και να αντιδράσουν. (πάμε πάλι στο θέμα "ανασφάλεια")

efouskayak
25-07-2007, 17:53
Καλά σίγουρα περιτή η συγγνώμη γιατι όχι μόνο είμαι administrator είμαι και terminator αλλα λίγο η ζέστη λίγο το καλοκαίρι καίμε και εμείς οι administrator την φλάντζα μας .................


Η θηλυκότητα δεν έχει καμία σχέση με το παράδειγμά σου και δεν νομίζω να μπορώ να σου το εξηγήσω, αλλά πιστεύω οτί οι άντρες αναγνώστες καταλαβαίνουν. Η θηλυκότητα θα φανει και μέσα από στολή πυροσβέστη σε στάση προσοχή.

Αν έχεις στο μυαλό σου την Sklanarikova με στολή πυροσβέστη ... ξέχνα το, άτοπο :p και εγώ κατάλαβα τι θέλεις να πείς και ας μην είμαι άντρας αναγνώστης ... εσύ όμως κατάλαβες τι θέλω να πώ εγώ?

Λοιπόν επειδή το έχουμε πάρει απο εδώ και το έχουμε πάει στην Αλάσκα και πίσω το θέμα, απλά και όμορφα διαφωνείς στο ότι κάποιες γυναίκες είναι ικανές και για αντροδουλειές ? για το καράβι? για το μηχανοστάσιο? για τα μπετά ρε γαμώτο :)


Η πλειοψηφία των γυναικών και λυπάμαι πολύ που αναγκάζομαι να το γράψω κι όλας... απλά θέλει να αρέσει.

Τα υπόλοιπα είναι θέματα προς άλλη συζήτηση.

Εκτός αν ανήκεις σε κάτι βλάκες κολλημένους που τσαντίζονται όταν φοράει κράνος ο οδηγός και όχι η κοπέλα πίσω...;)

Η κοπέλα δεν θέλει να χαλάσει το μαλλί χαχαχαχαχαχαχαχα;)

mastrokostas
25-07-2007, 18:21
Λοιποόοοοοοοοοον

Και κάτι άλλο… ποιος σας είπε ότι η κάθε γυναίκα θέλει να είναι ερωτική φαντασίωση του εκάστοτε περαστικού? (mastrokosta για το θέμα με τα μπετά και την Ρωσίδα)

Ποιος μου το είπε ? Ο Hontos μου το είπε που πουλάει καλούδια για γυναίκες !Είπαμε να ήμαστε ειλικρινείς. Όλες η γυναίκες που βάφονται, στολίζονται ,περιποιούνται τον εαυτό τους το κάνουν για να προξενήσουν τον θαυμασμό και τα βλέμματα των σκύλων και των ψαριών......? Στο άλλο φύλο ,στον άντρα ,στον αρσενικό, στον βαρβάτο ,θέλουν να κάνουν κλικ !Οι άντρες πανε γυμναστήρια για να σηκώνουν το πληκτρολόγιο και το κινητό τους? Την θηλυκια γάτα θέλουν να εντυπωσιάσουν !
Μια γυναίκα που δουλεύει σε οικοδομή η σε μηχανοστάσιο θα την χάσει την θηλυκότητα της λόγο της φύσης της δουλειάς της .Για να βγάλεις έμβολο στο βαπόρι βαράς βαριά που παει καπνός ,και είσαι και στο πέλαγος καμιά φορά και τα πράγματα είναι ακομη ποιο δύσκολα .Ούτε ο γίγαντας Κωστετσος δεν θα μπορούσε να το κανει,και ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά .Αυτά τα πράγματα ,θέλουν αρσενικούς .
Και με απογοητεύεις ,διότι εγώ δεν ήμουν ο εκάστοτε περαστικός .Είχα πέντε καλτσόν στην τσέπη και φορούσα και τρία μπλουτζίν!

Enalia
25-07-2007, 20:34
Ωραία συζήτηση γίνεται εδώ και στη βάση συμφωνώ με το μήνυμα του Michael παραπάνω (http://forum.naytilia.gr/showpost.php?p=39763&postcount=180) και να συμπληρώσω ότι *ευτυχώς* τα πράγματα και οι εποχές αλλάζουν και ευελπιστώ να φτάσουμε κάποια στιγμή να δούμε όντως περισσότερες γυναίκες στη ναυτιλία, και σε πλοία αλλά και σε γραφεία. Αυτό το καταμαρτυρούν οι πολλές γυναίκες που κατακλύζουν τις Α.Ε.Ν. και πραγματικά εύχομαι οι περισσότερες από αυτές να προσπεράσουν κοινωνικά στερεότυπα και προκαταλήψεις και να πασχίσουν για αυτό που αγαπούν.

Θυμάμαι με συμπάθεια μια πολύ όμορφη συζήτηση που είχα με μια τεταρτοετή φοιτήτρια από την ΑΕΝ Μηχ. Μηχανιώνας, η οποία μετά από 3 5μηνα μπάρκα ως Δόκ. Μηχανικός σε ποντοπόρα πλοία θέλησε να κάνει τους λίγους τελευταίους μήνες που χρωστούσε για το δίπλωμά της στην ακτοπλοϊα, απλά για εμπειρία. Η αγάπη της γυναίκας αυτής για τη θάλασσα, για τα πλοία, για τις μηχανές, για τις σπουδές της, για τη δουλειά της, ήταν τόσο έκδηλη στα λόγια και τις εκφράσεις της που υπερνικούσαν τις απογοητεύσεις και τις όποιες πίκρες και εμπόδια συνάντησε στην υπηρεσία της στα βαπόρια, κυρίως λόγω του φύλου της. Δεν στεκόταν σ' αυτές τις άσχημες στιγμές κι ούτε την επηρέασαν στο ελάχιστο κάνοντάς την να αμφιταλαντευτεί για τις αποφάσεις και τον δρόμο που ήθελε να πάρει.
Επομένως, σ' αυτό που λέει ο φίλτατος mastrokostas παραπάνω: Πχ δεν μπορεί μια γυναίκα να κάνει τον μηχανικό! Οι δουλειές του μηχανοστασίου είναι δουλειές καθαρά για αρσενικούς .Στην κουβέρτα, την δουλειά του λοστρόμου του ναύτη είναι δύσκολο να την κάνει η γυναίκα, φαντάζομαι τί θα είχαν να του απαντήσουν όλα αυτά τα κορίτσια που φοιτούν στις ΑΕΝ -και δεν είναι λίγα, είναι πολλά, όπως πολλές είναι και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν ακόμα και στο να βρουν πλοία να κάνουν την εξάσκησή τους και δυστυχώς, τέτοιες πρακτικές τους πριονίζουν σιγά σιγά φιλοδοξίες και όνειρα και το θεωρώ πολύ κρίμα.

Προσωπικά, πιστεύω ακράδαντα πως όταν αγαπάς κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό, καμία "φυσική" αδυναμία δεν μπορεί να σταθεί εμπόδιο ώστε να μη το κάνεις καλά. Δεν δέχομαι ότι υπάρχουν δουλειές ανδρικές και γυναικείες που αντενδείκνυται λόγω σωματικών χαρακτηριστικών (φανταστείτε τότε πώς τα καταφέρνουν οι φιλιππινέζοι μηχανικοί που σαφώς και δεν είναι σωματικά πιο δυνατοί ή ανεπτυγμένοι από πολλές γυναίκες!). Απλώς, υπάρχουν δουλειές που είναι "καθιερωμένες" είτε έτσι είτε αλλιώς βάσει διακρίσεων λόγω φύλου, κοινωνικών ανισοτήτων, προκαταλήψεων και λοιπών συναφών στενόμυαλων πρακτικών. Μιας και μίλησα για τις ΑΕΝ πιο πριν, θεωρώ ευτύχημα που ο αριθμός των γυναικών εκεί αυξάνει χρόνο με το χρόνο, όπως επίσης και ότι η συνύπαρξη στα θρανία αγοριών-κοριτσιών θα βγάλει στο μέλλον ναυτικούς ή ανθρώπους που θα ασχοληθούν με την ναυτιλία και που θα είναι σαφώς περισσότερο εξοικειωμένοι με μια γυναίκα δίπλα τους, με αποτέλεσμα να μην την κοιτούν απλώς ως μία ακόμα πελάτισσα του Hondos αλλά ως μία συνάδελφο όμοτιμη.

Όσο για τα θέματα θηλυκότητας, φιλαρέσκειας κλπ, που υποβόσκουν σε κάποια μέρη τούτης της συζήτησης, θαρρώ πως έχουν να κάνουν περισσότερο με την εικόνα, -ειδικότερα σήμερα που λόγω του αδιάκοπου βομβαρδισμού της εικόνας το βλέμμα αδρανεί και το μάτι προσλαμβάνει αβίαστα τα πάντα-, και την ανάγκη αναζήτησης και απόδειξης μια οριοθετημένης έμφυλης συμπεριφοράς, παρά με την κουβέντα την ίδια αυτή καθεαυτή, Γυναίκα και ναυτιλία.

efouskayak
26-07-2007, 08:54
Ποιος μου το είπε ? Ο Hontos μου το είπε που πουλάει καλούδια για γυναίκες !Είπαμε να ήμαστε ειλικρινείς. Όλες η γυναίκες που βάφονται, στολίζονται ,περιποιούνται τον εαυτό τους το κάνουν για να προξενήσουν τον θαυμασμό και τα βλέμματα των σκύλων και των ψαριών......? Στο άλλο φύλο ,στον άντρα ,στον αρσενικό, στον βαρβάτο ,θέλουν να κάνουν κλικ !Οι άντρες πανε γυμναστήρια για να σηκώνουν το πληκτρολόγιο και το κινητό τους? Την θηλυκια γάτα θέλουν να εντυπωσιάσουν !
Μια γυναίκα που δουλεύει σε οικοδομή η σε μηχανοστάσιο θα την χάσει την θηλυκότητα της λόγο της φύσης της δουλειάς της .Για να βγάλεις έμβολο στο βαπόρι βαράς βαριά που παει καπνός ,και είσαι και στο πέλαγος καμιά φορά και τα πράγματα είναι ακομη ποιο δύσκολα .Ούτε ο γίγαντας Κωστετσος δεν θα μπορούσε να το κανει,και ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά .Αυτά τα πράγματα ,θέλουν αρσενικούς .
Και με απογοητεύεις ,διότι εγώ δεν ήμουν ο εκάστοτε περαστικός .Είχα πέντε καλτσόν στην τσέπη και φορούσα και τρία μπλουτζίν!

Καταρχήν καλημέρα

ο/η Enalia με έχει καλύψει πλήρως απλώς 2 πραγματάκια ακόμα θέλω να πώ... πρώτον είπα σε προηγούμενο ποστ οτι οι γυναικές θέλουν να αρέσουν δεν το αρνήθηκα αυτό όμως υπάρχουν και γυναίκες που μπορεί να μην είναι η πλειοψηφία όμως υπάρχουν που στον εργασιακό τους χώρο είτε είναι καράβι είτε είναι οικοδομή δεν θέλουν να αρέσουν ... αυτές οι 8-10-12 ώρες είναι ώρες δουλειάς !!!!!!

Τώρα τα περι αρσενικών και θηλυκών δεν τα συνεχίζω γιατι οι αρσενικοί σκεφτεστε διαφορετικά και εμείς οι θηλυκές επίσης... το ζητούμενο για μένα είναι οταν μια γυναίκα πάει στο βαπόρι ή στο γραφείο ή οπουδήποτε στην ναυτιλία να έχει ίση μεταχείριση με τον άντρα και να μην την βλέπουν σαν ξωτικό !!!!! Αυτό μπορεί να γίνει? να ανοίξουν λίγο τα μάτια τους και να δούν τον άνθρωπο που δουλεύει ασχέτως αν φοράει make up ή after save........

sonia24
26-07-2007, 09:25
Να πω και εγω την αποψη μου, εχοντας διαβασει τα παραπανω post.

Δεν ξερω την ψυχολογια του άντρα σε "γυναικεία" επαγγέλματα, αλλά η ψυχολογία της γυναίκας στα "αντρικά" ας πούμε, έχει μια ανασφάλεια. Παρατηρώντας γυναίκες που εργάζονται σε αντρικές δουλειές, διακρίνω έναν πως να το πω τσαμπουκα με την καλή εννοια, οχι οτι θελουν να σε πλακωσουν στο ξυλο.Νομιζω ότι αυτο πηγάζει απο το φόβο τους να αποδείξουν ότι αξίζουν την ίση αντιμετώπιση, γι αυτό και δεν υιοθετουν ένα στυλακι μιας κοπελας που δουλέυει reception σε κάποιο ξενοδοχείο ας πούμε. Φυσικά δεν ενοοω ότι ισχύει σε ολες.... (να πω οτι το εχω δει σε ταξιτζουδες, φορτηγατζουδες, οδηγους λεωφορειων κλπ.γυναικα ναυτικο δεν εχω δει)

Επειδή είτε το θέλουμε είτε οχι η κοινωνία είναι ανδροκρατούμενη, οι γυναίκες έχουν βγει και συνεχιζουν να βγαινουν στην επιφάνεια με μεγαλα βηματα και να εμπλέκονται στα "χωραφια" των αντρων. έτσι καποιοι αντρες νοιωθουν οτι απειλουνται και καποιες γυναικες νοιωθουν οτι πρεπει να αποδειξουν οτι αξιζουν, λες και ειναι υποχρεωμενες να δωσουν καποιο ατυπο τεστ.

εγω αναρωτιεμαι αν οι αντρες αποδεχονταν και επιδοκιμαζαν τις γυναικες ναυτικους, πυροσβεστες και εγω δεν ξερω τι....εκεινες θα προσπαθουσαν με τοση μανια να αποδειξουν τις ικανοτητες τους??????

νομιζω πως οχι.

nala
26-07-2007, 10:38
Παιδιά καλημέρα,

Επειδή έχω γράψει ήδη αρκετά για το θέμα, εδώ σε αυτό το ποστ θα είμαι σύντομος,

Καταρχήν συμφωνώ κατά 95 τις εκατό με όσα λενε τα κορίτσια εδώ, σε λίγα σημεία διαφωνώ που όμως δεν σημαντικά. Νομίζω ότι οι νεότερες γενιές είναι πιο έτοιμες να ζήσουν με γυναίκες και άντρες μαζί στα ίδια επαγγέλματα. Εκείνο που παρατηρώ από το τρόπο που μιλάν οι γυναίκες γενικά, είναι ότι ακόμα αυτές νιώθουν μια σχετική ανασφάλεια και προσπαθούν να αμυνθούν, όσο παμε πιο πίσω σε γενιές τόσο πιο επιθετικές γίνονται. Δεν υπάρχει λ.χ. διαμάχη για το αντίθετο, δηλαδή ισότητα του άντρα με την γυναίκα γιατί στερεοτυπικά θεωρείται πως α άντρας είναι αρκετά άξιος για να συγκριθεί με μια γυναίκα. Φυσικά πιστεύω , όπως έχω ξαναγράψει ότι πρέπει να μιλάμε για ισότητα αξίας των δυο φύλων και όχι για ισότητα των δυο διαφορετικών φύλων.

Για του λόγου το αληθές θα σας πω ενα παραδείγματα από την βαπορίσια μου εμπειρία.

Εγώ αξιωματικός άντρας με όλα τα γνωρίσματα του άντρα με στολή.....
Αυτή αξιωματικός επίσης ισόβαθμος με εμένα.
Πίνουμε καφέ και τα λεμε. Αυτή ως γυναίκα μου έλεγε γυναικείες κουβέντες και εγώ σα κόκορας το έπαιζα άντρας....(Τι πιο φυσιολογικό....)
Στην δουλεία ήταν άψογη ίσως η καλύτερη αξιωματικός στο πόστο της, μάλιστα μετά βγήκε και στο γραφείο όχι γιατί ήθελε να τα παρατήσει αλλά γιατί ήταν πολύ καλή.
Συμπέρασμα ήταν γυναίκα και εγώ άντρας αυτό δεν αλλάζει εξου και η διαφορετικότητα και όχι η ισότητα. Στην δουλειά όμως ήταν επαγγελματίας άριστη. Η άξια εδώ των φύλων ισούται. (η ακόμα η δική της να ήταν μεγαλύτερη)

Όμως μην προσπαθείτε ρε κορίτσια να αρνηθείτε τη γυναικεία σας φύση απλά και μόνο για να υποδυθείτε έναν άλλο ρόλο, το ρόλο του άντρα. Είπαμε έχουμε ξεχωριστούς ρόλους που όμως η αξία τους είναι ίδια

sonia24
26-07-2007, 10:43
Όμως μην προσπαθείτε ρε κορίτσια να αρνηθείτε τη γυναικεία σας φύση απλά και μόνο για να υποδυθείτε έναν άλλο ρόλο, το ρόλο του άντρα. Είπαμε έχουμε ξεχωριστούς ρόλους που όμως η αξία τους είναι ίδια

Νομίζω ότι ο nala εχει δικιο. Με αυτη την προταση του συμφωνω. Περιπου αυτο ηθελα και εγω να πω παραπανω, αναφεροντας τον "τσαμπουκα" των γυναικων και την ανασφαλεια....

efouskayak
26-07-2007, 10:59
Όμως μην προσπαθείτε ρε κορίτσια να αρνηθείτε τη γυναικεία σας φύση απλά και μόνο για να υποδυθείτε έναν άλλο ρόλο, το ρόλο του άντρα. Είπαμε έχουμε ξεχωριστούς ρόλους που όμως η αξία τους είναι ίδια

Με αρκετούς ρόλους έχουμε φορτωθεί νομίζω μας φτάνουν, δεν υπάρχει λόγος να υποδυθούμε και τους άντρες !!!!! Και όποιες το κάνουν στο τέλος θα είναι εις βάρος τους και μιλάμε για πολύ βάρος !!!!!!!!

Petros
26-07-2007, 11:12
Πολυ βαρος θα εχουνε παει 200 κιλα απο τις μπυρες και τις προβατινες.

efouskayak
26-07-2007, 11:17
Πολυ βαρος θα εχουνε παει 200 κιλα απο τις μπυρες και τις προβατινες.

Και να χάσουμε την θηλυκότητα μας? απαπαπαπαπαπαπαπααπα με τίποτα... τόνο με μαρούλι και περγέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sonia24
26-07-2007, 11:19
Και να χάσουμε την θηλυκότητα μας? απαπαπαπαπαπαπαπααπα με τίποτα... τόνο με μαρούλι και περγέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εμενα η προβατινα μου αρεσει (off topic...) αλλα μιας και το αναφερατε.

Enalia
26-07-2007, 11:48
Όμως μην προσπαθείτε ρε κορίτσια να αρνηθείτε τη γυναικεία σας φύση απλά και μόνο για να υποδυθείτε έναν άλλο ρόλο, το ρόλο του άντρα. Είπαμε έχουμε ξεχωριστούς ρόλους που όμως η αξία τους είναι ίδια


Μα ένα λεπτό, ποιος είπε ότι αρνείται κάποιος την φύση του? Αν την αρνείται καταραμένος θα γυρνά, όπως λέει και ο ποιητής.

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο έχει θέση στη συγκεκριμένη συζήτηση. Βεβαίως και υπάρχουν παράμετροι επιβεβαίωσης/αυτοεπιβεβαίωσης κλπ, όταν κάποιος πηγαίνει "αντίθετα στο ρέμα" -συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις τούτο-, πόσο μάλλον όταν μιλούμε για απαλλαγή κατεστημένου που έχει ριζώσει βαθιά μέσα στον χρόνο και στις αντιλήψεις μας. Δεν είναι διόλου εύκολο -ακόμα κι αν έχεις "ανοιχτή" ή "προοδευτική" ματιά και άποψη- να αποτινάξεις από πάνω σου στερεότυπα τέτοιου είδους. Για αυτό και τις δικαιολογώ με πολύ συμπάθεια.

Όσο για τους ρόλους, ανδρός και γυναικός, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Να προσθέσω πάντως κλείνοντας και το εξής: ας μη ξεχνάμε πως οι κοινωνία είναι σε κατάσταση δυναμική, που σημαίνει ότι αλλάζει. Έτσι ακριβώς όπως έχει δεχτεί αλλαγές σε τόσα επίπεδα, μορφές και δομή -αλλαγές που λαμβάνουν χώρα εξ' ανάγκης- έτσι, εφόσον διαμορφωθούν οι κατάλληλες συνθήκες, θα υπάρξουν αλλαγές και στον τρόπο που αντιμετωπίζει η ανδροκρατούμενη κοινωνία μας εκ βάσεως, την οργάνωσή της (π.χ. γυναίκες στην παραγωγή που σημαίνει αλλαγή στη δομή του πρώτου κύτταρού της, την οικογένεια κλπ κλπ κλπ)

nala
26-07-2007, 12:12
[/b][/font][/color]
(π.χ. γυναίκες στην παραγωγή που σημαίνει αλλαγή στη δομή του πρώτου κύτταρού της, την οικογένεια κλπ κλπ κλπ)

Εμ εδω αρχιζει και γινεται το λαθος. Μια εργαζομενη δεν παυει να ειναι γυναικα, δεν παυει να ειναι συζηγος αλλα και κυριως δεν παωει να ειναι μανα. Οσο και να μετασχηματιστει η κοινωνια και δομες της, ο ρολος της μανας λ.χ. ειναι αναντικαταστατος........ (και ο ρολος του πατερα επισης).

Αρα, μια γυναικα εργαζομενη, ή ναυτικος, επειδη ακριβως δεν πρεπει να υποδυθει το ρολο του αντρα, πρεπει ως γυναικα να ειναι και μανα κτλ....

Οταν λοιπον αποφασισει καποια να κανει κατι(οτιδηποτε) πρεπει να μην απαρνηθει τους υπολοιπους ρολους της που συνοδευοθν την γυναικεια φυση της. Ετσι εξ ορισμου μιλαμε για διαφορετικοτητα, και αυτο δεν αποδεικνιεται , ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΩΜΑ, οπως εχω ηδη ξαναπει απαντωντας στην Καπετανισσα, και ας με κατηγορει για ελειψη επιχηρηματων.


Εμενα ολη αυτη η συζητηση(οχι του φορουμ, αλλα γενικα περι ισοτητας) μου θυμιζει γαλλικη επανασταση , οπου οι επαναστατες οταν νικησαν και επιβληθηκαν εσφαξαν πολυ περισσοτερους απο ο,τι ειχε σφαξει η βασιλεια.
Δηλαδη μου θυμιζει οτι οπως λεει και μια παροιμια "εμαθα και δασκαλευω και γα..ω το δασκαλο μου." Υπαρχει δηλαδη υπερβολη στην αντιδραση λογω προυγουμενης καταπιεσης και λογω νεας προτωγνορης ισχυος και λογω αγνοιας διαχειρισης τησ ισχυος αυτης.

Kyriakos
26-07-2007, 12:30
Ονομαστικά, τί δυσκολίες αντιμετωπίζουν οι "Γυναίκες στην Ναυτιλία":

α) Στο Καράβι
β) Στο Γραφείο
γ)......

mastrokostas
26-07-2007, 12:30
Καταρχήν καλημέρα


Τώρα τα περι αρσενικών και θηλυκών δεν τα συνεχίζω γιατι οι αρσενικοί σκεφτεστε διαφορετικά και εμείς οι θηλυκές επίσης... το ζητούμενο για μένα είναι οταν μια γυναίκα πάει στο βαπόρι ή στο γραφείο ή οπουδήποτε στην ναυτιλία να έχει ίση μεταχείριση με τον άντρα και να μην την βλέπουν σαν ξωτικό !!!!! Αυτό μπορεί να γίνει? να ανοίξουν λίγο τα μάτια τους και να δούν τον άνθρωπο που δουλεύει ασχέτως αν φοράει make up ή after save........
Μα αυτή είναι Έφη μου και η ομορφιά !Το ότι ήμαστε διαφορετικοί. Αλλιώς θα αγκαλιάζαμε τον Μήτσο τον τορναδόρο.
Το να μην την βλέπουν σαν ξωτικό είναι στο χέρι της, να είσαι σίγουρη για αυτο.



Γυναίκες στα πλοία (κρουαζιερόπλοια )που ήμουν είχαμε παρά πολλές .Μια χαρά έκαναν την δουλεία τους .Ήταν στην ναυτιλία .Ήταν γυναίκες . Τι ποιο φυσιολογικό !ποτέ μου δεν το είδα σαν κάτι ιδιαίτερο ,αλλά δεν ήταν και από μόνο του.
Μα υπάρχει γυναίκα καπετάνιος στην RCL, στο Sovereign of the seas.Θα ήταν χαρά μου να ήμουν στο πλοίο αυτό ! Αν είχα μια επιχείρηση ,να είστε σίγουροι ότι μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας μετά ίδια προσόντα ,θα προτιμούσα την γυναίκα ,για μια διοικητική θέσει !
Αλλά για να πάρω κάποιον να μου ρίξει φουρνέλα ,θα έπαιρνα τον Βαγγέλα !Όμως δεν είδα καμιά να διαμαρτύρεται για τον ρατσισμό που υπάρχει στην γυναίκα που ασχολείται με τα οικιακά .Που όταν δηλώσει ότι ασχολείται με την οικογένεια και τα παιδιά της μόνο ,την κοιτούν σαν λεπρή .


Βρε η γυναίκα είναι μια λεπτότητα !Είναι μια κρυστάλλινη φιγούρα ,με προσωπικότητα ,με λόγο ,με άποψη με χίλια καλούδια .Είναι ένα λουλούδι .Μην της καταστρέφετε αυτήν την ομορφιά της ρε gamoto !Δεν ανοίγουμε την πόρτα στην γυναίκα επειδή είναι άχρηστη και αδύναμη να το κάνει !Δεν πληρώνουμε εμείς στην έξοδο επειδή είναι άπορη !Δεν της προσφέρουμε λουλούδια ,επειδή βγήκαν στον κήπο μας !
Δεν μπορώ όμως να δώσω λουλούδια στο παλικάρι με τα φουρνέλα !
Και η γυναίκα είναι όλα αυτά ,από την ημέρα που γεννιέται ,μέχρι και την ημέρα που φεύγει !Σαν μωρό, το κοριτσάκι έχει μια άλλη χάρη ,διαφορετική. Στην εφηβεία το ίδιο .Σαν μανά επίσης .Σαν γιαγιά .

Ίσως εδώ ο Νίκος με δύο λέξεις να τα είπε όλα !
.



Όμως μην προσπαθείτε ρε κορίτσια να αρνηθείτε τη γυναικεία σας φύση απλά και μόνο για να υποδυθείτε έναν άλλο ρόλο, το ρόλο του άντρα. Είπαμε έχουμε ξεχωριστούς ρόλους που όμως η αξία τους είναι ίδια

jerry_p
26-07-2007, 19:13
τι θα λέγατε να δείτε τι μπορούν να κάνουν γλυκύτατες φατσούλες, οι οποίες και δεν έχουν σχέση με το Βαγγέλα με τα φουρνέλα και το τι μπορούν να κάνουν θα έκανε τον καθένα μας (πόσο μάλλον το Βαγγέλα) να ανατριχιάσει ...

http://www.teamellen.com/en/article.asp?artid=3506

φυσικά και δεν είμαστε ίδιοι, οι δεξιότητές μας διαφέρουν, το βιολογικό μας προφίλ το ίδιο ..... αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει από το να πρέπει να είμαστε ίσοι και να μπορούμε να διεκδικούμε κάθε στόχο ισότιμα

το παράδειγμα που παρέθεσα είναι από τον χώρο που γνωρίζω περισσότερα, αλλά νομίζω ότι σε όλους τους χώρους υπάρχουν ανάλογα. την ανέφερα εξαιτίας των ρεκόρ της όχι σαν μέλος ομάδας αλλά μόνης χωρίς βοήθεια από το ισχυρό φύλλο.

Σημειώνω από την ιστοσελίδα της ....

Some interesting numbers 1998-2006:

* Number of miles sailed by Ellen during the Kingfisher sponsorship: estimated 245,000 nautical miles – approximately 10 times around the world
* Number of months at sea alone: 12.5
* Estimated worldwide media coverage valuation: over £150million
* Out of the five major solo ocean races during the campaign, Ellen has won three (Route du Rhum 1998/2002 and The Transat in 2001 – formerly the Europe 1 New Man Star] plus a second place in the non-stop round the world Vend&#233;e Globe race 2000/01.
* Ellen holds five WSSRC ratified speed records including the solo round the world record in a time of 71d 14h 18m 33s
* Spontaneous awareness of Ellen MacArthur [Feb 2005]: UK 77%, France 68%
* Number of television viewers of Ellen’s solo round the world record finish across UK, France, Germany totalling around 90 million
* 120,000 manual hours of building/refitting boats for the campaign

MELE
25-07-2008, 04:20
συμφωνω μαζι σου.αλλα μια γυναικα σε ενα εμπορικο πλοιο το οποιο εχει 30 ατομα πληρωμα εκ των οποιων οι 29 ειναι αντρες και η 1 γυναικα και εχει να πιασει λιμανι 3-4 μηνες,δεν ειναι και το οτι καλυτερο για αυτη την γυναικα.μονο και μονο σκεψου τουσ καβγαδες που θα γινονται καθε μερα.ο πλοιαρχος τι λες οτι θα κανει?

nautikos
25-07-2008, 08:12
Φιλε mele ετσι ειναι τα πραγματα. Τα ειχα πει και εγω (http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=79082&postcount=217)παλιοτερα, βεβαια σε πολλους φαινονται τραβηγμενα, ρατσιστικα ή και γω δεν ξερω τι, αλλα θελετε δεν θελετε ετσι ειναι η φυση του επαγγελματος στα ποντοπορα-φορτηγα (δεν μιλαμε για κρουαζιεραδες). Μονο οσοι εχουν ταξιδεψει γνωριζουν;).

Morgan
25-07-2008, 10:27
To sygkekrimeno thema vevaia , anaferetai genika sthn sxesh ths gynaikas me thn naytilia kai oxi aparaithta sthn yphresia en plw (uparxei thema Kapetanises kai "Kapetanises").
Paramenei pantws gegonos pws h douleia ths gynaika s eite mesa eite eksw einai poly dyskolh kai einai dyskolo na apodeiksei pws aksizei na vrisketai se opoion xwro exei epileksei.
Ayto kapies fores einai adiko, kapies fysiologiko. Exei na kanei me thn fysh ths ergasias.
Einai katharo kai sta grafeia, an kai opws exw pei paliotera, sto ekswteriko einai kalytera gia tis kopeles pou ksekinoun stadiodromia.

MELE
25-07-2008, 10:46
mporei alla an gnwrizeis sxedon kamia etairia den pairnei gynaikess para mono o TSAKOS.oi arxikapetanaioi kai oi efoplistes giati nomizeis den tis bazoyn sta ploia file MORGAN?

Morgan
25-07-2008, 11:22
GNWRIZW PARA POLY KALA .

ALLWSTE EXEI ANALY8EI AYTO POU RWTAS...KAI FYSIKA UPARXOUN LOGOI GNWSTOI KAI AGNWSTOI .

KSANALEW OMWS: EDW MILAME GENIKA GIA THN SXESH TWN GYNAIKWN ME THN NAYTILIA KAI PIO EIDIKA ME TA GRAFEIA.

MELE
25-07-2008, 11:25
se ayto ton tomea symfwnw.einai kalo kai omorfo na blepeis mia omorfi kopela thn wra poy mpaineis se mia etairia.

efouskayak
25-07-2008, 12:13
se ayto ton tomea symfwnw.einai kalo kai omorfo na blepeis mia omorfi kopela thn wra poy mpaineis se mia etairia.

Οι άσχημες κοπέλες να μείνουν άνεργες?

Morgan
25-07-2008, 12:17
se ayto ton tomea symfwnw.einai kalo kai omorfo na blepeis mia omorfi kopela thn wra poy mpaineis se mia etairia.

NO COMMENT!

AYTOS EINAI SHMANTIKOS LOGOS NA PROSLAVEIS MI AGYNAIKA?
HMARTON RE SYNADELFE - HMARTON!

MELE
25-07-2008, 12:59
apla ithela na pw oti allazei h eikona otan blepeis mia gynaika.allazei h eikona kai einai kalo na synergazesai me mia gynaika.ase poy mporei na kanei thn doyleia kai pio grigora.(eipame na sobareytoyme kai ligo)

Kapetanissa
25-07-2008, 13:00
συμφωνω μαζι σου.αλλα μια γυναικα σε ενα εμπορικο πλοιο το οποιο εχει 30 ατομα πληρωμα εκ των οποιων οι 29 ειναι αντρες και η 1 γυναικα και εχει να πιασει λιμανι 3-4 μηνες,δεν ειναι και το οτι καλυτερο για αυτη την γυναικα.μονο και μονο σκεψου τουσ καβγαδες που θα γινονται καθε μερα.ο πλοιαρχος τι λες οτι θα κανει?

Με την εμπειρία της δουλειάς σε σούπερ τάνκερ, που έκανε μήνες να πιάσει λιμάνι, μπορώ όποτε θες να σου λύσω τις απορίες που έχεις.

Μπορείς όμως εσύ να μας πεις πώς λύνουν το πρόβλημά τους οι άντρες ναυτικοί και σε εκείνα τα καράβια που δεν υπάρχουν γυναίκες και που είναι τα περισσότερα;

Αν δεν ξέρεις... μπορώ και πάλι να σε ενημερώσω. Έτσι για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας για την αληθινή κατάσταση μέσα στα πλοία. Κι αν θέλεις μπορώ να σε ενημερώσω και για το τι γίνεται στη στεριά. Στα γραφεία (ναυτιλιακά ή όχι) αλλά και όπου αλλού εργάζονται άντρες και γυναίκες δίπλα δίπλα. Ακόμη και στα σχολεία, που μετά τα καράβια βρέθηκα να δουλεύω. Ακόμα και μέσα στις οικογένειες.

Γράφτηκε παραπάνω ότι μόνο ο Τσάκος παίρνει γυναίκες... ΛΑΘΟΣ! Φαίνεται πως αγνοείτε ότι οι γυναίκες είναι ζωντανή πραγματικότητα στη ναυτιλία μας εδώ και τριάντα χρόνια το λιγότερο. Προσωπικά ανήκω στην πρώτη γενιά γυναικών πλοιάρχων που αποφοίτησαν από δημόσια σχολή. Τότε ήμασταν πολύ λίγες αλλά και πάλι δε δουλέψαμε μόνο στου Τσάκου. Προσωπικά έχω μπαρκάρει και με τη Thenamaris, τον Ωνάση και την Orion.

Σήμερα υπάρχουν πολλά περισσότερα κορίτσια που ακολουθούν το επάγγελμα, και όχι μόνο του πλοιάρχου αλλά και του μηχανικού:


Για τις Ακαδημίες Ε.Ν το υπουργείο προκήρυξε πέρυσι 1300 θέσεις από τις οποίες καλύφθηκαν μόνον οι 1088, ενώ από τους νεοεισαχθέντες οι 203 είναι γυναίκες, 169 στις Ακαδημίες Πλοιάρχων και 34 στις Ακαδημίες μηχανικών.

ΠΗΓΗ NAYTILIA.GR (http://forum.nautilia.gr/archive/index.php?t-474.html)

Και να υπογραμμίσω ότι ήδη υπάρχουν γυναίκες που έφτασαν να πλοιαρχεύσουν και αυτό δεν έγινε στου Τσάκου από όσο γνωρίζω. Η εταιρεία του Ωνάση ήταν η πρώτη ή σχεδόν η πρώτη που ανέθεσε πλοιαρχία σε γυναίκα. Αντιγράφω χαρακτηριστικά:


Η Olympic είναι, μάλιστα, η μόνη ελληνική ναυτιλιακή εταιρεία που έχει γυναίκα καπετάνιο σε πλοίο χωρητικότητας 96.000 τόνων.

ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΩ (http://www.onassis.gr/enim_deltio/26_04/p26.html)

Γυναίκα πλοίαρχος επίσης διδάσκει σήμερα τα σωστικά στον Ασπρόπυργο, η καπετάν Βαγγελιώ Κ. Και πολλές άλλες εργάζονται ως ανθυποπλοίαρχοι και γραμματικοί σε εμπορικά πλοία και με μεγάλη επιτυχία.

Μεγάλες και σοβαρές εταιρείες όπως του Αγγελικούση ή η Ανδριακή απασχολούν και προωθούν σήμερα γυναίκες τόσο στη γέφυρα όσο και στη μηχανή. Και μάλιστα σε καράβια που κάνουν μήνες να πιάσουν λιμάνι. Λέτε να μην ξέρουν οι άνθρωποι που τις διοικούν αν είναι καλό ή κακό για τα καράβια τους η ύπαρξη γυναικών;

Βεβαίως υπάρχουν και γυναίκες ακατάλληλες για καράβι. Γυναίκες που όπου και αν βρεθούν θα προκαλέσουν προβλήματα. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με άντρες; Το θέμα λοιπόν δεν είναι το φύλο αλλά ο χαρακτήρας και τα προσόντα κάθε ανθρώπου, αν κάνουν για τη δουλειά που διάλεξε ή όχι.

Michael
25-07-2008, 13:46
Να θέσω και μια άλλη παράμετρο;
Η Μπουμπουλίνα π.χ. καπετάνισσα δεν ήταν, και μάλιστα και εθνικός ήρωας;
Είχε άραγε πρόβλημα να κουμαντάρει τα καράβια εκέινης της εποχής που είχαν πολύ λιγότερες ανέσεις και μπαρκαρούτσους που ο καλύτερος...;
Μάλιστα υπήρξε και επικεφαλής μοίρας πλοίων!

Kapetanissa
25-07-2008, 14:06
Πες τα Μichael... Κι επειδή τώρα μόλις έγραφα κάτι για το τραγικό ατύχημα στο Πέραμα... ήταν εκεί καμία γυναίκα στο πλήρωμα ή στα συνεργεία; Άντρες ήταν όλοι μα η τραγωδία συνέβη. Οι γυναίκες και το αποδεικνύουν τα στοιχεία που υπάρχουν είναι πάντα πολύ πιο προσεκτικές από τους άντρες συναδέλφους τους, ακριβώς γιατί γνωρίζουν πως βρίσκονται στην μπούκα του κανονιού και τις αμφισβητούν. Πιθανότατα τη μέρα που θα λήξει η αμφισβήτηση, θα γίνουμε κι εμείς μία από τα ίδια... Ως τότε όμως οι έξυπνες εταιρείες ξέρουν πως μπορούν να βασίζονται σε γυναίκες αρκεί βεβαίως να έχουν και τα κατάλληλα προσόντα. Είπα και παραπάνω, δεν είναι κάθε γυναίκα κατάλληλη για δουλειά στα καράβια. Αλλά και χιλιάδες άντρες που δουλεύουν σ' αυτά έχουν αποδείξει πως είναι επίσης ακατάλληλοι και μερικές φορές όπως χτες και επικίνδυνοι.

Morgan
25-07-2008, 14:44
den tha mporousa na symfwnhsw perissotero

MELE
25-07-2008, 15:17
egw to mono poy xerw kai prepei na soy pw oti kopeles poy epsaxnan na broyn na kanoyn to prwto ekpaideytiko toys taxidi poy ithelan na to kanoyn exw den brikan kamia etairia ektos toy TSAKOY.kamia allh.ayto moy deixnei emena arketa gia tin gnwmh twn etairiwn.eyxaristw poly poy me akoysate.

sonia24
25-07-2008, 15:28
επειδη τεθηκε θεμα εμφανισης οσον αφορα τις εταιρειες, αυτο που εχω δει ειναι οτι σοβαρα γραφεια εξεταζουν τα προσοντα και τις ικανοτητες μια γυναικας και οχι την εμφανιση. για παραδειγμα, υπαρχει ενα team 2 γυναικων με τις οποιες συνεργαζομαι καθημερινα και περιττο να πω οτι ειναι αψογες. οταν χρειστηκε να περασω απο την εταιρεια τους καποια στιγμη η αληθεια ειναι οτι ειδα 2 πολυ γλυκες κοπελες, που ομως η καθεμια πιανει 2 καρεκλες μονη της. αν η εμφανιση ηταν κριτηριο θα επρεπε να ειχαν απολυθει κανονικα.

προσωπικα πιστευω πως οποιος αγαπαει αυτο που κανει θα δωσει τον καλυτερο εαυτο του, ειτε ειναι γυναικα ειτε ειναι αντρας.

sonia24
25-07-2008, 15:34
egw to mono poy xerw kai prepei na soy pw oti kopeles poy epsaxnan na broyn na kanoyn to prwto ekpaideytiko toys taxidi poy ithelan na to kanoyn exw den brikan kamia etairia ektos toy TSAKOY.kamia allh.ayto moy deixnei emena arketa gia tin gnwmh twn etairiwn.eyxaristw poly poy me akoysate.


αγαπητε mele, με ολο το θαρρος η αποψη σου ειναι σεβαστη αλλα λιγο μονοπλευρη. πιο πανω η kapetanissa αναφερει περιστατικα γυναικων που εργαζονται σε καραβια, αυτες οι γυναικες απο καπου δεν ξεκινησαν; καποια εταιρεια θα πρεπει να τις εμπιστευτηκε. τωρα αν βγηκαν εξω για το πρωτο ταξιδι και ση συνεχεια γυρισαν στην εγχωρια αγορα τι σημασια εχει; το θεμα ειναι αλλο. συνεχιζουν να ασκουν ενα "αντρικο" επαγγελμα.

nautikos
25-07-2008, 21:33
Βεβαίως υπάρχουν και γυναίκες ακατάλληλες για καράβι. Γυναίκες που όπου και αν βρεθούν θα προκαλέσουν προβλήματα. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει και με άντρες; Το θέμα λοιπόν δεν είναι το φύλο αλλά ο χαρακτήρας και τα προσόντα κάθε ανθρώπου, αν κάνουν για τη δουλειά που διάλεξε ή όχι.

Σιγουρα αρκετες γυναικες μπορουν να σταθουν σε μια γεφυρα, με το πουκαμισακι τους και τον κλιματισμο τους. Αλλα οσον αφορα το μηχανοστασιο (εκει οπου και εχω εμπειρια για να μιλησω) οι γυναικες δεν κανουν. Ο λογος ειναι καθαρα η φυσιολογικη διαφορετικοτητα μεταξυ ανδρα και γυναικας. Να ερθει μια κοπελιτσα και τι να της πεις? Κατεβα και συρσου στις σεντινες? Ελα γιατι πρεπει μαζι να κουβαλησουμε ενα εξαρτημα 100kg 2 ντεκ κατω? Ελα να χωσουμε τα χερια μας στη μπιχλα για να καθαρισουμε τα φιλτρα? Ή κατσε να ακουσεις μερικα μπινελικια γιατι κατι πηγε στραβα (συνηθιζεται λογω φορτισης, στρες και παραδοσης...:D) Θα λυγισει εκει η γυναικα και δεν θα φταει, ενω ενας αντρας απο τη φυση του εχει μεγαλυτερες αντοχες στην καταπιεση. Εκτος και αν εχουμε να κανουμε με τη λεγομενη αντρογυναικα...

Και μην μου πει κανεις οκ η γυναικα θα κανει τα απλα, δλδ να καθεται για επιτηρηση στο ECR και να κρατα το ER logbook, αντε και να κουβαλησει κανενα κλειδι... (γνωριζω τετοιες περιπτωσεις). Δλδ οι αλλοι τι ειναι μαλ...ες? Ή θα δουλεψει κανονικα και με το νομο ή οχι, τελος...

Πιστευω ακραδαντα αυτα που γραφω και αν κανω λαθος να με βαλεται να καθαρισω μονος το καζανι της σαρωση σε μια 12κυλινδρη μηχανη...:D. Για οσους δεν καταλαβαινουν το παραπανω ειναι μεγαλη τιμωρια...:D

Morgan
25-07-2008, 23:53
Το θέμα λοιπόν δεν είναι το φύλο αλλά ο χαρακτήρας και τα προσόντα κάθε ανθρώπου, αν κάνουν για τη δουλειά που διάλεξε ή όχι.. θα συμπληρωσω και η θεληση, η διαθεση και η τυχη

MELE
25-07-2008, 23:55
O KATHENAS MAS EXEI THN DIKIA TOY APOPSI GIA AYTO TO THEMA.KAI OLES OI APOPSEIS EINAI DEKTES

Kapetanissa
26-07-2008, 00:28
egw to mono poy xerw kai prepei na soy pw oti kopeles poy epsaxnan na broyn na kanoyn to prwto ekpaideytiko toys taxidi poy ithelan na to kanoyn exw den brikan kamia etairia ektos toy TSAKOY.kamia allh.ayto moy deixnei emena arketa gia tin gnwmh twn etairiwn.eyxaristw poly poy me akoysate.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς. Αν θέλεις εξήγησε για πότε μιλάς.

Για σήμερα; Για παλιά; Για όποτε και να μιλάς, έχεις λάθος πληροφορίες. Πριν δεκαπέντε μέρες έφυγε για έξω μία γνωστή μου και μάλιστα σε ένα από τα καλύτερα πλοία της ναυτιλίας μας. Ετών δύο και LNG. Στα μηνύματα που στέλνει μιλάει για παλάτι. Και δεν είναι του Τσάκου.

Και πριν ένα μήνα η Ανδριακή ζήτησε σε μια άλλη κοπελιά γνωστή μου να πάει Νέα Υόρκη... Δυστυχώς έκανε το λάθος και δε δέχτηκε γιατί ήταν ήδη μπαρκαρισμένη σε ένα μικρό εντός Μεσογείου. Το δυστυχώς αναφέρεται σε όσα τραβάει εκεί που βρίσκεται. Λυπάμαι που δεν μπορώ να τα αποκαλύψω δημόσια. Ζήτησα όμως τη γνώμη φίλης λιμενικού και έφριξε. Ούτε που μπορείτε να φανταστείτε τι μπορεί να τραβάει μια γυναίκα δόκιμος σε ορισμένες εταιρείες. Και πόσα να ανέχεται ακριβώς γιατί είναι γυναίκα και ξέρει ότι έχει να παλέψει όχι μόνο με τις δυσκολίες του επαγγέλματος αλλά και τις προκαταλήψεις εναντίον της.

Και όμως αυτό το πλάσμα, που ανεβαίνει ένα γογοθά, σήμερα μόλις μου έγραφε ότι έχει καταλάβει πως αυτό είναι το μόνο επάγγελμα που θέλει να ακολουθήσει και είναι αποφασισμένη να νικήσει κάθε δυσκολία για να το πετύχει. Προσωπικά, ξέροντας κάτι παραπάνω από τον πρώτο ενθουσιασμό, δίνω αγώνα να την πείσω να ξεμπαρκάρει αμέσως μόλις συμπληρώσει τον υποχρεωτικό χρόνο του εκπαιδευτικού ταξιδιού. Τρέμει η ψυχή μου όσο είναι εκεί. (Σημειώνω για να μην υπάρξουν παρερμηνείες ότι το ίδιο θα ένιωθα και αν ήταν αγόρι και όχι κορίτσι.)

Και διαβάζω αυτά που γράφουν ορισμένοι για τις γυναίκες στα καράβια και ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να θυμώσω που χωρίς να έχουν ιδέα λένε το ένα και το άλλο. Αν και σημασία δεν έχει... Η διαδρομή τριάντα ετών που ήδη υπάρχει για τις γυναίκες στη γέφυρα φτάνει από μόνη της να εγγυηθεί και τη μελλοντική τους παρουσία.

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
26-07-2008, 00:50
Σιγουρα αρκετες γυναικες μπορουν να σταθουν σε μια γεφυρα, με το πουκαμισακι τους και τον κλιματισμο τους. Αλλα οσον αφορα το μηχανοστασιο (εκει οπου και εχω εμπειρια για να μιλησω) οι γυναικες δεν κανουν. Ο λογος ειναι καθαρα η φυσιολογικη διαφορετικοτητα μεταξυ ανδρα και γυναικας. Να ερθει μια κοπελιτσα και τι να της πεις? Κατεβα και συρσου στις σεντινες? Ελα γιατι πρεπει μαζι να κουβαλησουμε ενα εξαρτημα 100kg 2 ντεκ κατω? Ελα να χωσουμε τα χερια μας στη μπιχλα για να καθαρισουμε τα φιλτρα? Ή κατσε να ακουσεις μερικα μπινελικια γιατι κατι πηγε στραβα (συνηθιζεται λογω φορτισης, στρες και παραδοσης...:D) Θα λυγισει εκει η γυναικα και δεν θα φταει, ενω ενας αντρας απο τη φυση του εχει μεγαλυτερες αντοχες στην καταπιεση. Εκτος και αν εχουμε να κανουμε με τη λεγομενη αντρογυναικα...

Και μην μου πει κανεις οκ η γυναικα θα κανει τα απλα, δλδ να καθεται για επιτηρηση στο ECR και να κρατα το ER logbook, αντε και να κουβαλησει κανενα κλειδι... (γνωριζω τετοιες περιπτωσεις). Δλδ οι αλλοι τι ειναι μαλ...ες? Ή θα δουλεψει κανονικα και με το νομο ή οχι, τελος...

Πιστευω ακραδαντα αυτα που γραφω και αν κανω λαθος να με βαλεται να καθαρισω μονος το καζανι της σαρωση σε μια 12κυλινδρη μηχανη...:D. Για οσους δεν καταλαβαινουν το παραπανω ειναι μεγαλη τιμωρια...:D
ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ!!!!!!!!!!
ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΝΩΣΤΗΣ!!!!!!
ΕΞΩ ΑΠ'ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ!!

Kapetanissa
26-07-2008, 01:33
Σιγουρα αρκετες γυναικες μπορουν να σταθουν σε μια γεφυρα, με το πουκαμισακι τους και τον κλιματισμο τους.


http://bp2.blogger.com/_9CeLBC1t3sU/Rpq-Fp1QolI/AAAAAAAAAbo/sVOIWjs8EWE/s400/&#37;CF%83%CF%84%CE%BF+%CF%84%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CE%BD% CE%B9.jpg


Το πουκαμισάκι... Για τον κλιματισμό θα σε στενοχωρήσω... μόνο κάτι φυσούνια υπήρχαν...



http://bp3.blogger.com/_ncYc90S0USE/SIpeQ3EMWqI/AAAAAAAABFI/_QBUryxdJ_4/s400/%CE%BC%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BD%C E%B9.jpg


Εδώ, να με συμπαθάς μάστορα, αλλά ούτε πουκαμισάκι φοράω ούτε σε κλιματιζόμενη γέφυρα είμαι.


Δυστυχώς πριν από τριάντα χρόνια δεν είχαμε τις δυνατότητες του σήμερα για καλύτερες και περισσότερες φωτογραφίες από τη ζωή στο καράβι και τα σημερινά κορίτσια έχουν άλλους λόγους που δε θέλουν να δημοσιευτούν φωτογραφίες του. Εδώ που τα λέμε δεν πήγαν για φωτομοντέλα στα καράβια... Όποιος θέλει να δει τι κάνουν στα καράβια, δεν έχει παρά να πάει από κοντά. Στα ποστάλια θα τις βρει να κάνουν από καφέδες μέχρι μάπα. Στα φορτηγά όμως και στα γκαζάδικα οι γυναίκες δουλεύουν όπως ακριβώς και οι άντρες συνάδελφοί τους. Δε νομίζω ότι αυτό τις κάνει αντρογυναίκες. Το αντίθετο, να εκμεταλλεύονται το φύλο τους για αποφυγή εργασίας επιβαρύνοντας έτσι τους άντρες συναδέλφους τους, θα τις έκανε γυναικούλες.


Για τη μηχανή δεν μπορώ να έχω άποψη. Και δε θέλω να τραγουδάω απέξω από το χορό (πολύ μου άρεσε αυτό, αναρωτιέμαι όμως γιατί το κάνετε οι ίδιοι; ) Κι επειδή η κριτική που διάβασα μου θυμίζει όσα έλεγαν κάποτε και σε μας πριν πάμε στα καράβια, θα διατηρήσω επιφυλάξεις σε όσα γράφεις. Και ειδικά στο σημείο για τις αθυροστομίες που δε νομίζω να είναι μόνο της μηχανής "προσόν".


Δυστυχώς όμως αυτή τη γλώσσα του καραβιού όταν τη μάθεις μια φορά, τη μιλάς συνέχεια... Λίγο να ζοριστείς και βγαίνουν μόνα τους τα ... κινέζικα.


Κι ένα τελευταίο... Είναι θαρρείς χειρότερο το καθάρισμα της σεντίνας από τη δουλειά μιας αποκλειστικής νοσοκόμας; Ή της καθαρίστριας σε δημόσιες τουαλέτες;

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
26-07-2008, 02:13
Να θέσω και μια άλλη παράμετρο;
Η Μπουμπουλίνα π.χ. καπετάνισσα δεν ήταν, και μάλιστα και εθνικός ήρωας;
Είχε άραγε πρόβλημα να κουμαντάρει τα καράβια εκέινης της εποχής που είχαν πολύ λιγότερες ανέσεις και μπαρκαρούτσους που ο καλύτερος...;
Μάλιστα υπήρξε και επικεφαλής μοίρας πλοίων!
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ,ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΗΤΑΝ Η ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΕΠΙΣΗΣ!!!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ!:D
ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΓΕΦΥΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑ ΜΕ ΜΕΙΟΝ 18 ΚΕΛΣΙΟΥ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ (ΑΠΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΕΧΤ ΠΡΩΙ)ΝΑ ΜΠΟΤΣΑΡΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΡΕΟ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ Ν.ΥΟΡΚΗ - ΒΥΡΗΤΤΟ ΜΕ ΓΡΥΛΛΟΥΣ ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΑ ΚΑΙ ΣΦΙΚΤΗΡΕΣ(ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΙ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙ,ΜΑΖΙ ΜΕ ΛΟΣΤΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑΥΤΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ!),-ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΚΡΥΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ!-ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΗΣΟΥΝ ΝΑΥΤΙΚΟΣ Η ΣΚΟΤΩΝΟΣΟΥΝ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΑΖΙ, ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΠΙΓΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ(ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ GENERAL CARGO TA OPOIA HTAN TA MΟΝΑ SXOΛEIA ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΝΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ NAYTIKΑ ΒΑΠΟΡΙΑ) ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΟΣΤΕΣ!(ΕΥΘΥΝΗ ΑΞ/ΚΩΝ DECK ΠΟΥ ΕΠΙΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΟΝ ΛΟΣΤΡΟΜΟ)-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΔΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ,ΚΑΙ Η ΜΥΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΡΕΦΟΡΤΣΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΚΑΗΔΕΣ ΣΕ ΒΙΝΤΣΙΑ,ΟΥΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΟΥΡΑΔΟΡΟΙ ΗΤΑΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ,ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΜΠΙΜΙΑ ΜΕΤΖΑΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥΒΑΡΑΝ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ,ΣΥΡΤΑ Η ΣΗΚΩΤΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΞΥΛΙΝΑ(ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑΥΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΗ).
ΑΚΟΜΗ ΣΤΟΝ ΠΕΡΣΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΧΑΜΣΙΝΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΑ 5 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΥΤΟ ΧΩΜΑ,(ΕΠΙ ΜΕΡΕΣ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ΚΑΛΑ,ΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΑΝΘ/ΧΟΣ Η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ DECK ΕΠΙ ΩΡΕΣ ΜΕ +52 Celsiu ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΑ CONTAINER(ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΑΜΕ ΣΤΗΝ ΦΟΡΤΟΕΚΦΩΡΤΩΣΗ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ).
ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΙ CONTAINER ΠΟΥ ΣΑΒΟΥΡΩΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛΙ,ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ,-ΟΧΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ-ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΣΑ-ΞΕΣΑΒΟΥΡΩΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΧΩΡΑ Η ΦΟΡΤΟΕΚΦΟΡΤΩΣΗ!ΚΑΤΩΩ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛΙ!!:D
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑ ΓΚΑΖΑΔΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ PUMP-ROOM,KAI OTAN XAΛΑΣΕΙ ΤΟ COMPUTERIZED SYSTEM ΣTO (CCR)CARGO CONTROL ROOM ΠΡΕΠΕΙ Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΩ,ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΟΡ(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Ο MΠOMAN ΑΣΤΕΡΙ!!)ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΔΩ!ΣΕ Δ/Ξ ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΟ,ΟΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΤΟΥ MOUSE(ΒΑΝΕΣ,ΑΝΤΛΙΕΣ-CARGO KAI BALLAST,) ΣΕ 10 COMPUTER ΜΕΣΑ ΣΤΟ CCR.ΟΟΤΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΟ ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Ο SPECIALISTAS ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ (ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ TIME-CHARTER 3 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΘΟΛΟΥ)ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ OPERATION ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ.
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ,ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ,ΟΤΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ !!
ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΙΚΑΝΟΣ ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΗΣ ΣΤΟ E.R , H ΣTO DECK!ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΛΟΙΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ JOY-STICK ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ...ΤΟΤΕ..ΒΛΕΠΕ ΑΝΩΤΕΡΩ!!ΣΤΑ ΠΟΣΤΑΛΙΑ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΑΛΙΚΕΡΗΔΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ ΣΑΝ ΥΠΑΡΧΟΣ)ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΡΟΥΑΖΕΡΟΠΛΟΙΑ ΟΚ ΕΚΕΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟΝ!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ...Ο ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ??ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΣΤΟΝ Ω...Η!ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΙΔΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ!(Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ)!ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΤΟΥ Ω...Η ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ (ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 5 ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ).ΓΙΑΤΙ??????Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ,ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ?????????ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΛΟΤΟΥΣ<ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΛΟΗΓΙΚΟ!>ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ!ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ!ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΠΛΟΙΑΡΧΕΥΣΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΑ , ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ??:D
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ !ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΦΥΓΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ:cool:!!ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Kapetanissa
26-07-2008, 02:48
Να είσαι καλά Γιωργάκη με τα πολλά σου οκτάρια και καλές διακοπές!

Μα την αλήθεια μου έφτιαξες τη διάθεση με όσα κουράστηκες να γράψεις παραπάνω. Ειδικά η διάλεξη για τα γκαζάδικα και τα πομπ ρουμ και το θερμόμετρο που έβαλες στην κουβέρτα. Μου θύμισες - λέμε - στιγμές εκπάγλου ωραιότητος... Περσικό - Ευρώπη... Πάνω κάτω συνεχώς... Στην Ευρώπη να παραφουσκώνουμε με εφημερίδες τις φόρμες για να αντέξουμε το κρύο και στη Ραστανούρα να τσουρουφλίζονται τα ποδάρια μας ακόμη και μέσα από σπορτέξ με χοντρό πάτο...

Ωραία και η ερώτηση γιατί έγινα εκπαιδευτικός. Τους εκατοντάδες συναδέλφους άρρενες που κατέληξαν ταξιτζήδες, τους ρώτησες ποτέ; Τους άλλους που μετακόμισαν στα γραφεία των εταιρειών; Για να μη νομίζεις όμως ότι ξεφεύγω από την ερώτηση, σου λέω για μένα τι έφταιξε: Το 1982!

Αν δεν το έζησες, ρώτα να σου πουν για τις χιλιάδες ανέργους. Για τους καπεταναίους που ζήταγαν να φύγουν ανθυποπλοίαρχοι. Για τα καράβια που σάπιζαν στις ράδες. Για τις τεράστιες πορείες από τον Πειραιά στη Βουλή και στο Καστρί ακόμα... Το πάλεψα όσο μπορούσα. Και όλες οι πόρτες κλειστές. Και με ρωτάς τώρα γιατί άφησα τα καράβια; Τη μέρα πάντως που διορίστηκα για πρώτη φορά σε σχολείο, κατέβηκα στην Πειραϊκή και έριξα το κλάμα της ζωής μου. Γιατί παρά τα όσα έγραψες εσύ παραπάνω και με έκαναν να γελάω που τα έλεγες σαν να μιλούσες σε κάποιον άσχετο... εμένα τα καράβια ήταν στο πετσί μου. Δε θυμάμαι ποτέ πιο ευτυχισμένο τον εαυτό μου από τότε που ήμουν εκεί και τράβαγα όσα περιγράφεις με μελανά χρώματα. Βίτσιο; Πες το και έτσι. Αλλά ήταν κάτι πολύ βαθύ, μέσα από την ψυχή μου, που με έκανε τρισευτυχισμένη κάθε φορά που έβρισκα δυσκολίες και έπρεπε να βάλω τα δυνατά μου για να τις ξεπεράσω. Να είσαι 48 ώρες στο πόδι και να σου ζητάνε να γυρίσεις μια τεράστια σκουριασμένη βάρδουλα. Ηδονή, φίλε... Τι εξτρίμ σπορτ και άλλα κόλπα για να φτάσεις τον εαυτό σου στα όρια; Ένα καράβι στα δίνει όλα. Και με μισθό. Αρκεί βέβαια να είσαι πλασμένος για τη δουλειά αυτή. Τίποτε άλλο δε μετράει. Και φαίνεται πως ο δημιουργός λάθεψε σε μερικά καλούπια και φύτεψε την ιερή τρέλα και σε γυναίκες...

ΓΙΩΡΓΟΣ88888888
26-07-2008, 05:26
Να είσαι καλά Γιωργάκη με τα πολλά σου οκτάρια και καλές διακοπές!

Μα την αλήθεια μου έφτιαξες τη διάθεση με όσα κουράστηκες να γράψεις παραπάνω. Ειδικά η διάλεξη για τα γκαζάδικα και τα πομπ ρουμ και το θερμόμετρο που έβαλες στην κουβέρτα. Μου θύμισες - λέμε - στιγμές εκπάγλου ωραιότητος... Περσικό - Ευρώπη... Πάνω κάτω συνεχώς... Στην Ευρώπη να παραφουσκώνουμε με εφημερίδες τις φόρμες για να αντέξουμε το κρύο και στη Ραστανούρα να τσουρουφλίζονται τα ποδάρια μας ακόμη και μέσα από σπορτέξ με χοντρό πάτο...

Ωραία και η ερώτηση γιατί έγινα εκπαιδευτικός. Τους εκατοντάδες συναδέλφους άρρενες που κατέληξαν ταξιτζήδες, τους ρώτησες ποτέ; Τους άλλους που μετακόμισαν στα γραφεία των εταιρειών; Για να μη νομίζεις όμως ότι ξεφεύγω από την ερώτηση, σου λέω για μένα τι έφταιξε: Το 1982!

Αν δεν το έζησες, ρώτα να σου πουν για τις χιλιάδες ανέργους. Για τους καπεταναίους που ζήταγαν να φύγουν ανθυποπλοίαρχοι. Για τα καράβια που σάπιζαν στις ράδες. Για τις τεράστιες πορείες από τον Πειραιά στη Βουλή και στο Καστρί ακόμα... Το πάλεψα όσο μπορούσα. Και όλες οι πόρτες κλειστές. Και με ρωτάς τώρα γιατί άφησα τα καράβια; Τη μέρα πάντως που διορίστηκα για πρώτη φορά σε σχολείο, κατέβηκα στην Πειραϊκή και έριξα το κλάμα της ζωής μου. Γιατί παρά τα όσα έγραψες εσύ παραπάνω και με έκαναν να γελάω που τα έλεγες σαν να μιλούσες σε κάποιον άσχετο... εμένα τα καράβια ήταν στο πετσί μου. Δε θυμάμαι ποτέ πιο ευτυχισμένο τον εαυτό μου από τότε που ήμουν εκεί και τράβαγα όσα περιγράφεις με μελανά χρώματα. Βίτσιο; Πες το και έτσι. Αλλά ήταν κάτι πολύ βαθύ, μέσα από την ψυχή μου, που με έκανε τρισευτυχισμένη κάθε φορά που έβρισκα δυσκολίες και έπρεπε να βάλω τα δυνατά μου για να τις ξεπεράσω. Να είσαι 48 ώρες στο πόδι και να σου ζητάνε να γυρίσεις μια τεράστια σκουριασμένη βάρδουλα. Ηδονή, φίλε... Τι εξτρίμ σπορτ και άλλα κόλπα για να φτάσεις τον εαυτό σου στα όρια; Ένα καράβι στα δίνει όλα. Και με μισθό. Αρκεί βέβαια να είσαι πλασμένος για τη δουλειά αυτή. Τίποτε άλλο δε μετράει. Και φαίνεται πως ο δημιουργός λάθεψε σε μερικά καλούπια και φύτεψε την ιερή τρέλα και σε γυναίκες...
Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!ΔΙΑΛΕΞΗ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΖΗΣΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ...ΕΜΕΙΝΕ...Ο ΟΙΣΤΡΟΣ!ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΖΕΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΛΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ!ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ 1980 ΚΑΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΙΧΑ (ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ)ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ '82.ΟΣΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑΞΙΔΗΤΖΕΣ(ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ)ΑΛΛΑΞΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝΕΙ ΒΑΠΟΡΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ,ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ.ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΗ,ΟΧΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΣΑΠΙΣΕ ΣΤΗΝ ΡΑΔΑ?!Η ΚΡΙΣΗ ΗΤΑΝ ΤΕΧΝΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ.ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΡΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.ΤΟ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΚΛΕΙΣΤΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΙΚΡΑΝΩ(ΤΗΝ ΠΙΚΡΑ ΤΗΝ ΕΦΑΓΕΣ ΑΤΥΧΩΣ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΣΤΕΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ)ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΛΟ (ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ-ΟΧΙ ΜΕ ΤΣΙΤΑ-ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΕΝ ΤΗ ΠΡΑΞΗ!ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΑΛΗΛΙΖΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥΑΛΛΕΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΡΩΣΗ Ν.ΜΗΧΑΝΗΣ!!ΣΤΑ ΝΟΣ.ΚΑΙ ΚΑΘ.ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ Η ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΝΑΠΗΡΗ !)ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΣΕ ΑΣΧΕΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΝΑΥΤΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΕΣ.... ΜΕΛΑΝΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ!ΕΧΩ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ!ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ!ΜΗΠΩΣ ΟΤΙ ΤΑΔΕΣ ΜΕΛΑΝΑ ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ??!!Ο ΑΝΘ/ΡΧΟΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΑΠΛΟ ΜΑΤΙ ,Ο ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝΩΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ!!:rolleyes:
<<Ηδονή, φίλε... Τι εξτρίμ σπορτ και άλλα κόλπα για να φτάσεις τον εαυτό σου στα όρια; Ένα καράβι στα δίνει όλα. >>ΣΥΜΦΩΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ Ο ΣΟΦΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑΝ ΠΙΟ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΤΙΒΟ.ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΞΕΡΕ:cool:
ΑΡΑΓΕ ΠΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΛΕΣ ΘΑ ΓΕΡΑΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ??ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ?? ΠΟΣΕΣ??
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΠΟΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΤΡΙΚΟ???????

koukou
26-07-2008, 09:56
Σίγουρα το να συνεργάζεσαι με μια γυναίκα σε ένα καράβι ,(εμπορικό – ποστάλι – ΠΟΛΕΜΙΚΟ!!!)δεν ήταν συνηθισμένο, προσπαθεί να γίνει , πρέπει να το συνηθίσουμε ,γιατί συμβαίνει !Άποψη μου είναι ότι ευθύνεται ο χαρακτήρας του κάθε ανθρώπου για την εργατικότητα και τον επαγγελματισμό και βέβαια για την συναδελφικότητα! Παντού και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις !
Θα είναι δύσκολο ειδικά για τους πιο παλιούς Καπετάνιους –Αους Μηχανικούς , αλλά και στα πληρώματα , να βλέπουν στις πρώτες θέσεις ενός πλοίου γυναίκες:evil:!
Αλλά μην ξεχνάμε και τα αεροσκάφη !Αρκετές γυναίκες είναι κυβερνήτες σε αεροπορικές ανά τον κόσμου:neutral:! Και σε μαχητικά !!!!θετικό……
Να μου πεί κάποιος όμως τι γίνεται μετά τους 5 μήνες ταξίδι με ένα γκαζάδικο…;)….. γιατί άντε σε ποστάλι βλέπεις και λίγο κόσμο βρέ παιδί μου! Για το Πολεμικό μην μιλήσουμε, δεν κάνει είναι θέμα εθνικής ασφάλειας :cool:,μην μας πάρουν γραμμή ότι τα πλοία τα έχουμε κάνει <<LOVE BOAT>> !
Υ.γ Με εκτίμηση για τις κυρίες του Forum και δίχως να θέλω να προσβάλω της κυρίες που ταξιδεύουν ανά τον κόσμο αυτή τη στιγμή, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΖΗΤΗΜΑ!

Kapetanissa
26-07-2008, 18:57
Αγαπητέ Γιώργο,

το τι κάνει μία γυναίκα στο καράβι ακόμη και αν είσαι στη θάλασσα τριάντα χρόνια και ακόμη και αν κατέκτησες την κορυφή της ιεραρχίας, είναι αδύνατο να το αντιληφθείς. Γιατί πολύ απλά δεν είσαι γυναίκα. Άσε λοιπόν τις υποθέσεις για το σοφό δημιουργό και τους "ήσυχους" όπως νομίζεις επαγγελματικούς στίβους της στεριάς, οι οποίοι επίσης σου είναι άγνωστοι και που μόνο ήσυχοι δεν είναι.

Φυσικά δεν είσαι ο πρώτος αρσενικός που ακούω να κατακρίνει την παρουσία της γυναίκας στα καράβια. Όμως μετά από τρεις δεκαετίες που έχω ακούσει και ξανακούσει παρόμοιες απόψεις με τις δικές σου, είμαι σε θέση να ξέρω και το γιατί λέγονται αλλά και πως δεν αντιπροσωπεύουν όλο το αντρικό φύλο. Ε, τι να κάνουμε, δεν είναι δυνατόν όλοι οι άνθρωποι να συμφωνούν. Σεβαστό... έστω και αν είναι προσβλητικό να εκφράζεσαι με αυτό τον τρόπο σε κάποια γυναίκα που πέρασε από τις γέφυρες και που σου είναι και τελείως άγνωστη.

Σε καταλαβαίνω όμως. Όπως καταλαβαίνω και κάθε άλλον που προσπαθεί να προσβάλει συνανθρώπους του και να τους αποδείξει πως εκείνοι δεν είναι ικανοί για κάτι που ο ίδιος πιστεύει ότι τα καταφέρνει. Αναφέρομαι ακριβώς στο διάλογο όπως γίνεται εδώ, δε θα έλεγα το ίδιο αν μιλούσες για ένα συγκεκριμένο άτομο, γυναίκα ή άντρα, που τους γνώριζες προσωπικά. Η κρίση σου είναι εντελώς αυθαίρετη και δε λαμβάνει υπόψη πως την είσοδο των γυναικών στα πλοία την αποφάσισαν άντρες και πάλι και με την δική τους άδεια συνεχίζεται η παραμονή τους εδώ και τριάντα χρόνια. Κάθισες ποτέ να προβληματιστείς γιατί; Εκτός αν νομίζεις πως στα κέντρα εξουσίας που λαμβάνονται τέτοιου είδους αποφάσεις κυριαρχούν σήμερα, και πολύ περισσότερο το 1980, οι γυναίκες.

Και θα σου πω εγώ το γιατί, επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι. Γιατί κάποια στιγμή είδαν πως υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τα πληρώματα και ειδικά με τους αξιωματικούς. Οι απαιτήσεις ανέβαιναν μα οι εισερχόμενοι στο επάγγελμα ήταν ανίκανοι να ανταποκριθούν. Παράλληλα παρατήρησαν ότι σε πολλούς άλλους τομείς της ζωής οι γυναίκες είχαν κιόλας μπει και τα κατάφερναν εξίσου καλά με τους άντρες συναδέλφους τους.

Το ποια ήταν η θέση της γυναίκας πριν δύο αιώνες και πόσο διαφορετική είναι σήμερα, το γνωρίζουμε όλοι. Δεν υπάρχει στην εποχή μας πόστο που να μην το κατέκτησε το "αδύνατο" φύλο. Αυτή τη στιγμή στη σκληροτράχηλη θέση του υπουργού εξωτερικών της χώρας μας, είναι γυναίκα. Αλλά γυναίκα κατέχει το ίδιο πόστο και στην υπερδύναμη της εποχής μας. Όπως γυναίκα είναι σήμερα αρχηγός σε ένα από τα ισχυρότερα κράτη στον κόσμο, τη Γερμανία. Και παλιότερα πρωθυπουργό γυναίκα είχε και η Αγγλία, που μάλιστα κατέκτησε και το παρατσούκλι σιδηρά κυρία. Δε νομίζω εχέφρων άνθρωπος να παραλληλίζει έστω τη δυσκολία διοίκησης ενός ολόκληρου κράτους με τη διοίκηση ενός πλοίου.

Το ίδιο συμβαίνει και σε πολλούς άλλους τομείς που παρουσιάζουν κοινά χαρακτηριστικά με τα καθήκοντα του πλοιάρχου ή των άλλων αξιωματικών γέφυρας. Βρίθουν γυναικών πολλά τεχνικά επαγγέλματα της στεριάς, μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, ναυπηγοί κλπ. Κι αρκετές από τις γυναίκες αυτές όχι μόνο είναι πετυχημένες αλλά και πολύ καλύτερες από τους άντρες συναδέλφους τους. Το ίδιο στις τράπεζες και άλλες θέσεις που έχουν σχέση με τα οικονομικά. Παράλληλα έχουμε γυναίκες, μια και τέθηκε και ζήτημα σωματικής ρώμης, που έχουν διαπρέψει στον αθλητισμό και σε αθλήματα που απαιτούν ιδιαίτερη δύναμη, ακοντισμό, πυγμαχία κλπ.

Κι ενώ όλα αυτά τα ξέρει και ένα πιτσιρίκι, έρχεσαι εσύ αγαπητέ Γιώργο να μας πεις ότι η γυναίκα είναι ηλίθια στο μυαλό και ανίκανη στο σώμα για να σταθεί σε ένα καράβι... Ίσως και γιατί τόσα χρόνια κλεισμένος στα καράβια, δεν μπόρεσες να γνωρίσεις παρά μόνο αυτό το είδος γυναικών. Θα συμφωνήσω μαζί σου, αν μιλάμε για τις κοκότες των πρωινάδικων της τηλεόρασης, φυσικά και δεν κάνουν για ναυτικοί. Όπως δεν κάνουν και οι διάφοροι γιάπηδες του Κολωνακίου που εμφανίζονται στο πλευρό τους. Γι' αυτό και τόνισα ότι δεν παίζει ρόλο το φύλο αλλά τα προσόντα και ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Στην κοινωνιολογία το να τσουβαλιάζεις όλους μαζί τους ανθρώπους με βάση ένα κοινό χαρακτηριστικό πχ να λες γυναίκες και να εννοείς ότι όλες είναι πανομοιότυπες ή Τούρκοι ή Αλβανοί ή Εβραίοι ή χριστιανοί ή παπάδες ή συνδικαλιστές κλπ θεωρείται προϊόν ελλιπούς και κακής κοινωνικότητας. Σαφώς ο εγκλεισμός για μήνες σε ένα καράβι και η απομάκρυνση από την κοινωνική ζωή παίζει ρόλο στην εκδήλωση τέτοιων συμπεριφορών. Ειδικά όταν η μικρή ομάδα του πλοίου δεν είναι αντιπροσωπευτική ως προς την υπόλοιπη δομή της κοινωνίας σήμερα. Η παράμετρος αυτή επίσης επηρέασε τις αποφάσεις των ιθυνόντων για την είσοδο γυναικών στα πλοία. Να σπάσει η αντικοινωνικότητα της αποκλειστικά αρσενικής σύνθεσης του πληρώματος.

Στην εποχή μας που ο παράγων άνθρωπος μετράται και από τους οικονομολόγους ως κεφάλαιο πολύτιμο, οι σοβαρές εταιρείες λαμβάνουν υπόψη και αυτή την παράμετρο. Η καλή ψυχολογική κατάσταση του πληρώματος συμβάλλει στην αποδοτικότητά του. Η παρουσία της γυναίκας συναδέλφου αλλάζει τα δεδομένα της μοναστηριακής απομόνωσης και δίνει περιθώρια να αισθάνονται πιο ανθρώπινα οι ναυτικοί. Όσες δουλέψαμε σε καράβι και μάλιστα σε εκείνα που κάνουν μήνες να πιάσουν λιμάνι, το έχουμε διαπιστώσει και στην πράξη. Βεβαίως οι ισορροπίες είναι λεπτές και το μικρό ποσοστό γυναικών τις κάνει ακόμη πιο εύθραυστες. Αν όμως υπάρξει ευνοϊκή συγκυρία, σαν αυτή που προσωπικά συνάντησα στο πρώτο μου καράβι, ένα φορτηγό της Thenamaris, και στο οποίο ήταν ήδη μέσα γυναίκα ως μαρκόνισσα και παράλληλα λόγω θερινών διακοπών είχαμε μαζί μας και τις συζύγους και τα παιδιά ορισμένων αξιωματικών, τότε η ζωή στο πλοίο γίνεται πολύ πιο όμορφη από εκείνη που συνήθως έχουμε στο νου μας ως πρότυπο.

Οι ίδιοι οι συνάδελφοί μου το ομολογούσαν και το παραδέχονταν πως η παρουσία των γυναικών στο πλοίο τούς έδινε τη διάθεση να φροντίζουν περισσότερο τον εαυτό τους και να συμπεριφέρονται πιο ευγενικά. Μερικοί μάλιστα δε δίσταζαν και να το σχολιάζουν με σκωπτική διάθεση. Αλλά και αυτό επιβεβαιώνει αυτό που λέω.

Βεβαίως και θα δεχτώ ότι οφείλει η γυναίκα που θα εργαστεί σε πλοίο να ξέρει να κρατά τη θέση της. Καταλαβαίνουμε πιστεύω όλοι τι εννοώ. Αν πάει εκεί και κουνιέται και λυγιέται θα γίνει χαμός. Έχουν περάσει και τέτοιες γυναίκες από τα καράβια; Μπορεί να μην έχουν περάσει; Αλλά νομίζω πως υπάρχουν και οι ασφαλιστικές δικλείδες, τόσο εντός πλοίου όσο και εκτός για να τις βάζουν στη θέση τους ακόμη και αν δεν την ξέρουν μόνες τους.

Πρέπει όμως να αναγνωρίσουμε πως είναι και οι συνθήκες δύσκολες... Και ειδικά όταν η γυναίκα που πάει σε ένα καράβι είναι ένα άψητο κοριτσόπουλο. Μη βιαστούμε δηλαδή να πούμε επειδή υπήρξαν και αρνητικά περιστατικά ότι είναι ακατάλληλες οι γυναίκες για τα καράβια. Κι επίσης... κάθε αρχή και δύσκολη. Στο μέλλον που θα υπάρχουν περισσότερες γυναίκες στο πλήρωμα, η κατάσταση θα είναι πολύ πιο εύκολη για μια κοπέλα που μπαρκάρει πρώτη φορά. Γιατί, δείτε και με τα μάτια της γυναίκας τι ζει μέσα σε ένα καράβι που έχει μόνο άντρες. Η παρουσία όμως και άλλων γυναικών θα δημιουργεί πιο φυσιολογικές συνθήκες για όλους. Ακόμη καλύτερα αν υπάρχουν και ζευγάρια. Και αυτό το τελευταίο επίσης επηρέασε στο να ληφθεί η απόφαση για την είσοδο γυναικών στα πλοία. Δεν το λέω αυθαίρετα, το έχω ακούσει από υπεύθυνα χείλη όταν ξεκίνησε η σχολή μας. Ήταν στόχος αυτός από την αρχή. Και ξέρω και αρκετές περιπτώσεις που έγινε πράξη. Δύο από τις συσσπουδάστριές μου βρέθηκαν κάποτε στο ίδιο καράβι με τους άντρες τους και έχουν να θυμούνται τα καλύτερα.

Αντίθετα μπορώ να σας πω για τα χειρότερα που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες των ναυτικών όταν ο άντρας τους είναι μπαρκαρισμένος και εκείνες πρέπει να τα βγάζουν μόνες τους πέρα στη στεριά. Κι εσείς θα ξέρετε την άλλη όψη του νομίσματος, τι περνάει ο ναυτικός μακριά από τη σύντροφό του για τόσους μήνες. Σαφώς υπάρχει και ο παράγοντας παιδιά... μα δεν είναι και απαγορευτικός. Εξαρτάται από το καράβι, την ηλικία των παιδιών, την ύπαρξη γιαγιάδων κλπ Εξάλλου έχουμε παραδείγματα και από άλλα επαγγέλματα που οι γονείς χρειάζεται να απουσιάζουν από το σπίτι. Ή και να εργάζονται από το πρωί ως το βράδυ... Δασκάλα είμαι και γνωρίζω καλά ότι τα περισσότερα σημερινά παιδιά βλέπουν τους γονείς τους μόνο τα σαββατοκύριακα. Δε λέω πως αυτό είναι καλό, είναι όμως η πραγματικότητα. Όπως ήταν και στο παρελθόν με τους γονείς που δούλευαν στο χωράφι ή έφευγαν μετανάστες. Τι διαφορετικό υπάρχει αν φύγουν για το καράβι;

Kapetanissa
26-07-2008, 18:57
Όσο για μένα... αλλά και τους συναδέλφους μας που έγιναν ταξιτζήδες ή ακολούθησαν άλλους στεριανούς δρόμους, μην είσαι απόλυτος για το πώς έγινε. Η ανεργία ήταν σίγουρα ένας σημαντικός παράγοντας. Τεχνητή; Βεβαίως τεχνητή, θα συμφωνήσω. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει. Η ουσία είναι πως οι θέσεις εργασίας μειώθηκαν δραματικά εκείνη την περίοδο και όσοι είχαμε τα φόντα να ακολουθήσουμε ένα άλλο δρόμο, το πράξαμε. Εις απόδειξη όμως και αυτό ότι δεν πήγαμε στα καράβια γιατί δεν είχαμε τίποτε άλλο να κάνουμε. Προσωπικά έχοντας άριστα στο απολυτήριο από το Λύκειο, μπήκα χωρίς εξετάσεις στην Παιδαγωγική Ακαδημία. Θα μπορούσα να το είχα κάνει και πριν πάω στη θάλασσα. Ποιος έχασε με αυτή την αλλαγή; Και εγώ, στερήθηκα τα καράβια που αγαπούσα και σπατάλησα άδικα τέσσερα χρόνια από τη ζωή μου, αλλά και η ναυτιλία. Δεν υπήρξα ποτέ οπαδός της ανόητης μετριοφροσύνης. Τόσο για μένα όσο και για πολλές άλλες κοπέλες που γνωρίζω προσωπικά, η απώλεια ήταν και για τη ναυτιλία. Έχασε ανθρώπους που αγαπούσαν πολύ τη δουλειά τους και είχαν ιδιαίτερο μεράκι για να κάνουν καριέρα στη θάλασσα ενώ είχαν και τα προσόντα να διαπρέψουν όπως το απέδειξαν όταν γύρισαν στη στεριά. Μπορεί να βγήκαμε έξω αλλά καμιά μας δε χάθηκε. Άλλες συνέχισαν σπουδές, άλλες ασχολήθηκαν με τον επιχειρηματικό κλάδο. Και οι περισσότερες τα καταφέραμε αρκετά καλά.

Το ίδιο έκαναν και αρκετά από τα αγόρια που σπούδαζαν παράλληλα με εμάς στις ΑΔΣΕΝ. Άλλοι στράφηκαν στο λιμενικό, άλλοι συνέχισαν σπουδές σίπινγκ και σήμερα είναι στελέχη σε εταιρείες, άλλοι που δεν είχαν ιδιαίτερα προσόντα έγιναν ταξιτζήδες. Επάγγελμα είναι κι αυτό. Βγάζεις τίμια το ψωμί σου και σε βλέπει και η οικογένεια. Ας μην το υποτιμούμε. Και ειδικά αν δεν ξέρουμε κάτω από ποιες συνθήκες ο καθένας εγκατέλειψε τη θάλασσα. Όπως και να 'χει, ο καθένας μας κουβαλά την εμπειρία των ταξιδιών, αυτό δεν αλλάζει. Και είναι όφελος στον άνθρωπο. Ανοίγει ο νους. Ενώ παράλληλα καταφέραμε να ζήσουμε και τη ζωή μας... Μην κοιτάς που νοσταλγούμε τη θάλασσα. Στην πραγματικότητα ο καθένας που μένει στη στεριά το θέλει κατά βάθος και ο ίδιος γιατί συνεκτιμά και όλα όσα χάνει όταν μπαρκάρει. Ποιος μπορεί να μας κατηγορήσει γι' αυτό; Σίγουρα όχι εσύ... Μόνο ο εαυτός μας που του αφήσαμε ανεκπλήρωτα τα όνειρα για μακρινά ταξίδια. Βλέπεις ζυγίσαμε πιο βαριά τι ήθελαν και οι άνθρωποι που αγαπούσαμε και όχι μόνο τις δικές μας επιθυμίες.

glaroni
26-07-2008, 20:04
καπετανισσα ενα εχω μονο να σου πω,μπραβο σου..μακαρι ολες οι γυναικες που δουλεβουν στα βαπορια να ταν σαν εσενα.απλα μπραβο σου.

Kapetanissa
26-07-2008, 23:37
Glaroni,

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δε θεωρώ πως είμαι η καλύτερη περίπτωση των γυναικών που πέρασαν από τα καράβια. Υπάρχουν άλλες κοπέλες που είναι πραγματικά αξιέπαινες γιατί κατάφεραν να γίνουν πλοίαρχοι. Και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Πάει ένας χρόνος που ανακοινώθηκε στο Navigator (http://www.navigator.gr/?LANG=EN&MENUID=9&PGID=5&NEWID=36&NEWID=36&CMD=VIEWNEW) η είδηση:




H Karin Stahre-Janson είναι η πρώτη γυναίκα πλοίαρχος κρουαζιερόπλοιου στον κόσμο

H Royal Caribbean International έχρισε με τον τίτλο της Πρώτης Γυναίκας Πλοιάρχου, την Σουηδή Karin Stahre-Janson, η οποία ανέλαβε τη διακυβέρνηση του κρουαζιερόπλοιου Monarch of the Seas και έγινε έτσι η πρώτη γυναίκα πλοίαρχος κρουαζιερόπλοιου τόσο στον στόλο της Royal Caribbean International όσο και διεθνώς.

Αναλαμβάνοντας το κρουαζιερόπλοιο Monarch of the Seas, η πλοίαρχος Stahre-Janson είναι υπεύθυνη για την ασφαλή πλοήγηση ενός κρουαζιερόπλοιου που διαθέτει 14 καταστρώματα, έχει χωρητικότητα 2.400 επιβατών, πλήρωμα 850 ατόμων, μήκος 268 μέτρα και πλάτος 32 μέτρα.


Η Καρίν μπορεί να είναι η πρώτη αλλά σίγουρα δε θα είναι η τελευταία. Όταν έστω και μία γυναίκα καταφέρνει να σπάσει ένα ταμπού για το ποια πράγματα είμαστε πλασμένες να κάνουμε και ποια όχι, τότε ανοίγει ο δρόμος και για άλλες.

Όλες καμαρώνουμε για την Καρίν. Αλλά και η κάθε μία καμαρώνει για το δικό της λιθαράκι στην ίδια προσπάθεια. Αν έχω λοιπόν κι εγώ κάτι για το οποίο νιώθω περήφανη είναι που μαζί με τις φίλες μου ανοίξαμε το δρόμο για τις γέφυρες των πλοίων για τις γυναίκες της χώρας μας. Και μάλιστα δεν περιοριστήκαμε στα ποστάλια, σχεδόν όλες ταξιδέψαμε με φορτηγά και γκαζάδικα. Παρά τις αντίθετες γνώμες, την κριτική ακόμη και τον πόλεμο σε ορισμένες περιπτώσεις εντός και εκτός πλοίου. Βασιστήκαμε σε όσους μας υποστήριζαν και θελήσαμε να τους βγάλουμε ασπροπρόσωπους. Τους τότε υπευθύνους του ΥΕΝ, τους εκπροσώπους της ΕΝΩΣΗΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ, τους καθηγητές μας, που έλεγαν ότι στα μάτια μας βλέπουν το μέλλον της Ναυτιλίας.

Και μη νομίζετε ότι ήταν εύκολο. Παράδειγμα άλλο εκτός της Μπουμπουλίνας δεν είχαμε για να μας δίνει κουράγιο. Ερχόταν ώρες που το κουράγιο τελείωνε και αναρωτιόμασταν μήπως είχαν δίκιο εκείνοι που μας έλεγαν ότι δεν κάνουμε για το καράβι. Και τα μάτια που κάποιοι κοίταζαν με εμπιστοσύνη, γέμιζαν τότε πικρά δάκρυα. Γιατί να το κρύψω; Υπήρξαν και τέτοιες ώρες. Έπειτα όμως έβγαινε και πάλι το πείσμα και συνεχίζαμε. Οφείλω να διευκρινίσω ότι τα προβλήματα δεν ήταν με τη δουλειά αλλά με τις συμπεριφορές κάποιων μισογύνηδων που ξέσπαγαν πάνω μας το μίσος τους. Λίγοι μεν αλλά υπήρχαν...

Προσωπικά πέρασα πολύ άσχημες ώρες με ένα γραμματικό. Κάθε φορά σκαρφιζόταν και κάτι καινούριο για να με βασανίζει όχι γιατί αυτό ήταν στα καθήκοντά μου αλλά για να με αναγκάσει να πω ότι δεν μπορώ να κάνω αυτό που μου ανέθετε. Δεν τα κατάφερε. Με ποιο κόστος δικό μου δεν έχει σημασία, μου αρκεί η ικανοποίηση ότι ποτέ δεν άκουσε από το χείλη μου το δεν μπορώ. Όπως μου αρκεί και το γεγονός πως τόσο εκείνος όσο και όποιοι άλλοι μας πολεμούσαν, ήταν οι ίδιοι ανεπαρκείς στα δικά τους καθήκοντα. Αντίθετα οι άξιοι ναυτικοί αναγνώριζαν τη δουλειά μας και μας στήριζαν με κάθε τρόπο. Και το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τις εταιρείες. Οι σοβαρές και μεγάλες εταιρείες ήταν εκείνες που μας έδωσαν τα φτερά να πραγματοποιήσουμε τα όνειρά μας. Αντίθετα οι εταιρείες της συμφοράς... προσπάθησαν να μας εκμεταλλευτούν με κάθε τρόπο. Και το ίδιο βλέπω να γίνεται και σήμερα, με τα κορίτσια που τώρα σπουδάζουν στις σχολές.

Έχω μια μικρή "προστατευόμενη" που τώρα κάνει το πρώτο της εκπαιδευτικό μπάρκο. Προχτές την είχαν στην κουβέρτα και έκανε μάνικα από τις 6 το πρωί ως τις 9 το βράδυ. Και αμέσως μετά είχαν σταντ μπάι. Και όλη τη νύχτα εκφόρτωση. Και πάλι σταντ μπάι στις 6 το πρωί. Ζήτημα είναι αν κοιμάται 4 ώρες το 24ωρο. Και όμως δεν έχει πει ούτε μια φορά "δεν αντέχω". Ένα κοριτσάκι 19 ετών... Αντίθετα δηλώνει γοητευμένη από το επάγγελμα. Μισθός; Αρκετά λιγότερα από 1000 ευρώ... Ξέρετε πολλά αγοράκια της ηλικίας της που θα άντεχαν κάτι τέτοιο και θα τους άρεσε κιόλας;

Οι περισσότεροι συνομήλικοί της είναι ακόμη με το χαρτζιλίκι του μπαμπά και της μαμάς, δανείζονται και το οικογενειακό αυτοκίνητο και αράζουν για φραπέ στις παραλίες.

Εκείνα που την τσακίζουν είναι μόνο οι συμπεριφορές κάποιων. Αλλά και πάλι σφίγγει τα δόντια και λέει πρέπει να τα καταφέρω. Όσα μποφόρια και να έχει ο δρόμος για τη γέφυρα. Που είτε αρέσει στους συναδέλφους είτε όχι, είναι περισσότερα για τις γυναίκες παρά για τους άντρες. Γι' αυτό και κάθε γυναίκα που καταφέρνει να επιβιώσει και να φτάσει σαν την Καρίν να πλοιαρχεύσει, είναι αξιέπαινη. Και μη νομίσετε ότι μόνο σε ποστάλια δούλεψε... 9 χρόνια ήταν ανθυποπλοίαρχος σε φορτηγά και σε γκαζάδικα. Κι έπειτα ανέβηκε όλα τα υπόλοιπα σκαλιά αργά και σταθερά μέχρι να φτάσει στην κορυφή. Τώρα όμως ο πρόεδρος της εταιρείας δηλώνει (http://www.navigator.gr/?LANG=EN&MENUID=9&PGID=5&NEWID=36&NEWID=36&CMD=VIEWNEW) για εκείνη:



“Είμαστε πραγματικά πολύ υπερήφανοι και χαρούμενοι από την προαγωγή της Stahre-Janson,” δήλωσε ο Adam Goldstein, Πρόεδρος της Royal Caribbean International. “Τα νέα αυτά είναι ιστορικής σημασίας τόσο για την εταιρεία μας, όσο και για τη παγκόσμια βιομηχανία της ναυτιλίας αφού αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση και πηγή έμπνευσης για τις γυναίκες που επιθυμούν να εργαστούν ή εργάζονται ήδη στον κλάδο της ναυτιλίας.”


Αυτά τα λόγια μετράμε εμείς και όχι τι θα πει ο κάθε άντρας συνάδελφος. Και ήταν πράγματι αστείο κάτι που ειπώθηκε παραπάνω για το τι θα κάνουν οι άντρες αν τους στείλουν γυναίκα καπετάνιο... Ό,τι πρέπει να κάνει πάντα ένας ναυτικός. Να πειθαρχήσει στους ανωτέρους του και στις αποφάσεις της εταιρείας που του δίνει ψωμί. Εκτός αν τις θεωρεί παράνομες... Μόνο που στην περίπτωση αυτή παράνομος είναι όποιος αντιμετωπίζει ρατσιστικά τις γυναίκες και όχι όποιος τους δίνει την ευκαιρία να κάνουν πράξη την συνταγματικά κατοχυρωμένη ισότητα των δύο φύλων.

MELE
26-07-2008, 23:53
KAPETANISSA symfwnw mazi soy sto telos me ayta poy les.arkei omws h gynaika ploiarxos na einai pragmatiki axiwmatikos.kai an thes na matheis exw kanei me gynaika kai xerw ti einai esy na katharizeis kai ayti na einai oli tin wra stin gefyra.ola ayta epeidi einai gynaika(ayto egine otan imoyn dokimos)kai den mporei na kanei tetoia pragmata.otan yha ginei chief officer pws tha pei se kapoion na kanei mia doyleia afoy i idia den tha tin exei kanei pote ths???oi naytes poy thn eblepan na min exei piasei pote ths matsakoni tha dextoyn thn entoli ths???den pianei olo to pososto alla to megalytero.

Kapetanissa
27-07-2008, 00:25
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου. Η κυρία αυτή κακώς βρέθηκε στο καράβι. Και ακόμη χειρότερα της επέτρεψαν να την αράζει στη γέφυρα και όχι να κάνει όσα πρέπει να κάνει ένας δόκιμος. Άρα ευθύνη δεν είχε μόνο η ίδια αλλά και ο καπετάνιος... Και λέω ευθύνη γιατί ήταν χρέος του να τη στρώσει στη δουλειά και να την εκπαιδεύσει και όχι να την αφήνει να σουλατσάρει στη γέφυρα.

Από την άλλη πρέπει να σου πω ότι αυτή την ώρα που μιλάμε υπάρχουν γυναίκες δόκιμοι σε ποστάλια που επίσης δεν κάνουν ματσακόνι. Και δεν πάνε ούτε στη γέφυρα. Τις έχουν για να κάνουν καφέδες!!! Δε θα πω πού... μόνο ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είναι εντελώς αντίθετη με αυτό. Ποιος τη ρωτάει όμως; Αυτό χρειάζεται το καράβι, αυτό τη βάζουν να κάνει.

Είχα και αυτή την κοπέλα στο νου μου όταν είπα ότι κάτι εταιρείες της συμφοράς εκμεταλλεύονται τις γυναίκες. Αλλά και τον εαυτό μου... Εμένα δε με έβαλαν να κάνω καφέδες, ούτε και απέφυγα το ματσακόνι. Με έστειλαν όμως ανθυποπλοίαρχο αμέσως μόλις τελείωσα τη σχολή. Ούτε αυτό είναι σωστό. Τολμάει όμως ειδικά μια γυναίκα να πει όχι; Ξέρει ότι πάντα θα κρίνεται πολύ πιο αυστηρά από τους άντρες οπότε και δεν την παίρνει για αρνήσεις. Κι έχω δυστυχώς την εμπειρία τι ακολουθεί σε τέτοια περίπτωση. Βρίσκεσαι με το φυλλάδιο στην κολότσεπη στην Ακτή Μιαούλη. Έτσι βρέθηκα κι εγώ όταν εκτός από το ανθυποπλοιαρχιλίκι μου φόρτωσαν και ένα σωρό άλλα πέρα από τα νόμιμα.

Οπότε τι να πω τώρα για το κορίτσι που λες; Σίγουρα δεν είναι σωστό να κάθεται μόνο στη γέφυρα. Αλλά δε νομίζω ότι η ίδια το επέλεξε. Εκτός πια αν είχε μπάρμπα τον καπετάνιο ή κανέναν άλλο στην εταιρεία...

glaroni
27-07-2008, 11:04
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑΛΙΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΑΥΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ.ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΛΟΣΤΡΟΜΟ Κ ΤΟΥ ΖΗΤΑΓΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΠΑΡΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ:ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ. ΕΒΑΦΑ,ΕΠΛΕΝΑ,ΒΟΗΘΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ. ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΤΟΛΗ ΑΛΛΑ Η ΦΟΡΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ ΔΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΗΣ ΦΟΡΜΑΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΝΑΣ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΣΟΥ.ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΑΝ ΦΥΛΑΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΜΠΑΡΚΑ ΚΟΡΙΣΤΑΚΙΑ Κ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ.ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ,ΟΧΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΕΞΩ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.Κ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Κ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ.ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΔΩΣΜΕΝΗ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ.ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ Κ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΜΙΣΟΓΥΝΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ Η ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΤΟΥ Κ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ,ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ Κ Ο ΙΔΙΟΣ.

glaroni
27-07-2008, 11:22
ΜΠΑΡΚΑΡΑ ΣΕ ΒΑΠΟΡΙ ΑΝΤΡΙΚΟ.ΗΜΟΥΝ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ.ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΑΝ ΜΕ ΜΙΣΟ ΜΑΤΙ Κ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΒΛΑΚΕΙΕΣ. ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΗΜΟΥΝ ΝΑΥΤΙΚΟΣ Κ ΕΦΤΑΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΟΥΝ,ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΤΗΣ ΚΟΥΒΕΡΤΑΣ Κ ΟΧΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΠΟΡΙΟΥ.ΠΛΕΟΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΜΕ ΕΒΛΕΠΑΝ ΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΧΙ ΣΑΝ ΘΥΛΗΚΟ.ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΕΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝ ΕΤΣΙ.Κ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΙΓΕΣ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑΛΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ.

Kapetanissa
27-07-2008, 11:33
Γλαρόνι,

είσαι καπετάνισσα; Πωπώ! Χαίρομαι αφάνταστα. Μπράβο σου.

Αυτό όμως που λες για τις λαμαρίνες, ισχύει και για τους άντρες. Είναι άνθρωποι που βρεθήκαν κατά λάθος στη θάλασσα και άλλοι που μόνο όταν πατήσουν στη λαμαρίνα νιώθουν ολοκληρωμένοι. Και το ίδιο θα δεις και σε όλα τα άλλα επαγγέλματα. Πχ. στην εκπαίδευση που βρίσκομαι τώρα. Υπάρχουν εκείνοι που παριστάνουν το δάσκαλο για το μισθό και άλλοι που πετάει η ψυχή τους να βρεθούν στην "έδρα".

Βασικά η δική μου άποψη είναι πως πρέπει κανείς να διαλέγει με πολλή προσοχή το επάγγελμα που θα κάνει και όχι στην τύχη ή από νεανικό ενθουσιασμό. Κι όταν το διαλέξει και το ακολουθήσει, να φροντίζει κάθε μέρα να γίνεται καλύτερος και να το αγαπά όπως λες κι εσύ. Αλλιώς είναι και ο ίδιος δυστυχισμένος και συνεχώς δημιουργεί προβλήματα στο χώρο εργασίας του.

Έχεις κάνει και σε άλλα καράβια ή μόνο σε ποστάλια;

Πολύ μου άρεσε αυτό που είπες ότι όταν ήσουν ελεύθερη καθηκόντων έτρεχες και ζήταγες δουλειά... Αυτό τα λέει όλα και αυτό προσέχω κι εγώ σε όποιο νέο κορίτσι ακολουθεί το δρόμο της θάλασσας. Εκτός από το μικρό μας που ανέφερα παραπάνω, έχω και άλλη μία "κόρη" θαλασσινή. (Δεν ξέρω πώς μας προέκυψε αλλά με φωνάζουν και οι δύο μάνα κι εγώ τις λέω κόρες μου... Μας έχει φέρει πολύ κοντά η κοινή μας αγάπη για τη θάλασσα. ) Λοιπόν η μεγάλη, σε ένα χρόνο τελειώνει τη σχολή. Με τα εκπαιδευτικά της ταξίδια έχει τελειώσει. Όμως σηκώθηκε και πήγε στην εταιρεία και τους παρακάλεσε να την πάρουν και αυτό το καλοκαίρι. Τη ρώτησαν εκεί γιατί το θέλει, δεν έχει ανάγκη από διακοπές; Γιατί αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι χάρη στον πανέξυπνο σχεδιασμό που έχει γίνει τα παιδιά των ΑΕΝ σήμερα ξεκινάνε τη σχολή και για τρία χρόνια είναι συνεχώς σε δουλειά και σπουδές. Ανάσα δεν παίρνουν. Μόνο το καλοκαίρι πριν από το τέταρτο έτος τους μένει να πάρουν μια ανάσα. Και τι τους είπε η νεαρή καπετάνισσα; Πως προτιμά να δουλέψει και να πλουτίσει τις εμπειρίες της και όχι τις διακοπές. Μαζί και με όσα ήδη είχε αποδείξει στο εκπαιδευτικό ταξίδι, η εταιρεία εκτίμησε πως της αξίζει να ικανοποιηθεί το αίτημά της. Μάλιστα την έστειλαν σε ένα από τα καλύτερα καράβια τους, ένα μεγαθήριο LNG μόλις δύο ετών.

Και δεν το συζητάμε ότι δουλεύει κουβέρτα. Αλλά και γέφυρα. Οι απαιτήσεις στα καράβια αυτά είναι μεγάλες και όπως μου γράφει έχει τρελαθεί και στη δουλειά και στο διάβασμα. Φυσικά είναι τρισευτυχισμένη.

Για τις άλλες, Γλαρόνι, τις κοκότες που κατά λάθος βρέθηκαν σε καράβι και χαλάν το όνομα και στα υπόλοιπα κορίτσια που αγαπάν πραγματικά τη θάλασσα, τι να πω; Φταίει ίσως και το νέο σύστημα που μπαίνουν στις σχολές με τις πανελλήνιες. Και δεν είναι μόνο για τις γυναίκες αυτό το κακό, το ίδιο βλέπω και με τα αγόρια. Βρίσκονται κατά λάθος σε ένα επάγγελμα που απαιτεί υψηλή επαγγελματική συνείδηση και όταν βρεθούν αντιμέτωποι με τις πρώτες δυσκολίες, τα παρατάνε. Τεράστιο είναι το ποσοστό εκείνων που αφήνουν τη σχολή στη μέση. Ας το δουν οι υπεύθυνοι και ας βρουν κάποια λύση.

glaroni
27-07-2008, 16:08
ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΥΠΕΥΘΙΝΟΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΟΧΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΜΩΣ.ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΕΒΓΑΖΑΝ,ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ Κ ΟΣΗ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΤΑΛΙΣΙΑ.ΑΛΛΑ ΑΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΕΧΟΥΝ Κ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥΣ..ΠΧ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΙΝΔΥΝΟΥ(ΑΙ ΝΙΚΟΛΑ ΦΥΛΑΕ!)ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ 1000 ΨΥΧΕΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΣ Κ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΑΚΟΜΑ Κ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΟΚΙΜΟΣ..Κ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΩ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟ Ε'6ΜΗΝΟ.ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ.ΚΟΙΤΑΖΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΛΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ Κ Μ'ΕΠΙΑΝΕ ΜΕΛΕΓΧΟΛΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΑΡΑΩ ΜΑΤΣΑΚΟΝΙ ΣΤΗΝ ΠΛΩΡΗ ΟΣΟ ΤΡΕΛΛΟ Κ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.

Kapetanissa
27-07-2008, 18:40
Μόνο τρελό δεν είναι, καλή μου. Σε νιώθω και σε καταλαβαίνω και φυσικά σε θαυμάζω. Συνέχισε έτσι. Και είμαι σίγουρη πως μια μέρα θα καταφέρεις να ζήσεις το όνειρο σε όλο του μεγαλείο του. Ήδη υπάρχουν γυναίκες που έφτασαν στο πιο ψηλό σκαλί, άρα είναι πολύ πιο εύκολο για τα σημερινά κορίτσια να κάνουν το ίδιο. Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι κανένα εμπόδιο να μη σε σταματήσει. Και κυρίως να μη σταματήσεις να αγαπάς τη θάλασσα όπως σήμερα την αγαπάς σαν ΜΑΝΑ!!!

Kapetanissa
29-07-2008, 11:31
..........

Ο ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ!ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝΩΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ!!:rolleyes:
<<Ηδονή, φίλε... Τι εξτρίμ σπορτ και άλλα κόλπα για να φτάσεις τον εαυτό σου στα όρια; Ένα καράβι στα δίνει όλα. >>ΣΥΜΦΩΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ Ο ΣΟΦΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΑΝ ΠΙΟ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΗΠΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΤΙΒΟ.ΚΑΤΙ ΘΑ ΗΞΕΡΕ:cool:
ΑΡΑΓΕ ΠΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΛΕΣ ΘΑ ΓΕΡΑΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ??ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ?? ΠΟΣΕΣ??
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΠΟΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΝΤΡΙΚΟ???????

Καθώς εγώ είμαι πια εδώ και χρόνια εκτός πλοίων και ο λόγος μου δεν έχει επομένως τη βαρύτητα εκείνου που ζει στα καράβια και πολύ περισσότερο εκείνου που έφτασε να αναλάβει Γραμματικός και Καπετάνιος, έψαξα και βρήκα απάντηση από κάποια που τα πέρασε όλα αυτά και έφτασε και στο ψηλότερο σκαλί της ιεραρχίας. Τουλάχιστον ελπίζω να μετρήσει ο δικός της λόγος.

Το όνομά της είναι Βασιλική Κονιδάρη. Και τα στοιχεία τα δανείστηκα από συνέντευξή της στην εφημερίδα ΑΛΗΘΕΙΑ της ΧΙΟΥ (http://www.alithia.gr/newspaper/2007/06022007/06022007,18818.html) και το άρθρο:




06/02/2007

ΣYZHTΩNTAΣ ME THN KAΠETANIΣΣA TOY «ΠANAΓIA ΣΠHΛIANH»

«Πλοίαρχος γένους... θηλυκού»

H EΞOMOΛOΓHΣH MIAΣ AΠO TIΣ TPEIΣ ΓYNAIKEΣ ΠΛOIAPXOYΣ ΣTHN EΛΛAΔA



Από κει και η φωτογραφία της:


http://i47.servimg.com/u/f47/11/67/15/71/konida10.jpg

Η κ. Κονιδάρη, Λευκαδίτισσα στην καταγωγή και με σόι ναυτικό, ερωτεύτηκε από μικρή τη θάλασσα. Τελείωσε ναυτικό λύκειο και μπάρκαρε αρχικά στα ποστάλια του Καραγιώργη για Ιταλία και αργότερα σε φορτηγά και γκαζάδικα. Σε γκαζάδικο ανέλαβε και πρώτη φορά πλοίαρχος. Με τα δικά της λόγια σας μεταφέρω τι πέρασε ως δόκιμος, λόγια που θυμίζουν στις περισσότερες γυναίκες τι ζήσαμε όταν πατήσαμε για πρώτη φορά στην κουβέρτα εμπορικών πλοίων:



ΕΡ: Θα ήθελα να αναφερθείτε στο πρώτο σας ταξίδι. Ανεβαίνετε στο πλοίο και οι συνάδελφοί σας βλέπουν μια...γυναίκα. Ποιες ήταν οι πρώτες τους εκφράσεις και αντιδράσεις;...
ΑΠ: Εγώ φυσικά δεν άκουσα τι είπαν. Είδα όμως τι μου έκαναν...
ΕΡ: Τι εννοείται;
ΑΠ: Για 7 μήνες μου έκαναν «καψόνι» σα να ήμουν στο στρατό...
ΕΡ: Δηλαδή σας υπέβαλλαν σε δοκιμασίες, προσπαθούσαν να σας σπάσουν τα νεύρα;
ΑΠ: Όλα αυτά μαζί, με έβαζαν επίσης να κάνω τις πιο δύσκολες δουλειές
Εγώ τότε ήμουν δόκιμη πλοίαρχος. Η εταιρεία είχε δώσει εντολή στον πλοίαρχο να «μου αλλάξουν τα φώτα». Αυτή ήταν η φράση του εφοπλιστή. Και ο πλοίαρχος έδωσε την ίδια εντολή στον υποπλοίαρχο και το λοστρόμο.
ΕΡ: Τι θυμάστε από εκείνη την περίοδο; Ποια ήταν η πιο ανάρμοστη δοκιμασία που σας υπέβαλαν και αν έπαιξε ρόλο σ’ αυτό το φύλο σας; Αν ήταν ένας άνδρας δόκιμος πλοίαρχος θα έπρεπε να υποστεί τις ίδιες δοκιμασίες;
ΑΠ: Σίγουρα θα έπρεπε να περάσει από κάποιες δοκιμασίες. Όμως εμένα το έκαναν και με το παραπάνω γιατί ήμουν γυναίκα και έπρεπε να δουν αν μπορώ εγώ να αντέξω και να αντεπεξέλθω, ώστε μετά από χρόνια να αναλάβω μια πλοιαρχία.
ΕΡ: Ποια ήταν η πιο δύσκολη δοκιμασία στην οποία υποβληθήκατε;
ΑΠ: Ήταν πολλές. Ότι για παράδειγμα με έβαλαν σε συγκεκριμένο χρόνο να κουβαλάω τσουβάλια τσιμέντο στον ώμο ή βαρέλια των 200 λίτρων, άδεια βέβαια.
Μου ζητούσαν να τα κουβαλάω στα χέρια ψηλά, να μην τα ακουμπάω κάτω, επίσης να μην κάνω θόρυβο γιατί κοιμόντουσαν οι άλλοι, και να τα ανεβάζω 3 πατώματα από τις σκάλες συνέχεια. Ήταν 70 βαρέλια. Επίσης μια άλλη φορά με κρέμαγαν εν πλω έξω από το πλοίο για να κάνω ηλεκτροματσάκονο. Κάτι που ήταν και επικίνδυνο. Εγώ δεν κρίνω αν ήταν σωστό αυτό που έκανε ο πλοίαρχος. Μπορώ να πω όμως ότι με βοήθησε στα πρώτα μου μπάρκα ότι υπηρέτησα μαζί με παλιούς ναυτικούς και με δίδαξαν σωστά...
ΕΡ: Σε εκείνη τη φάση της απίστευτης- όπως μας περιγράφετε- δοκιμασίας που υποβληθήκατε, σας πέρασε από το μυαλό η σκέψη να τα εγκαταλείψετε; Αφού ήταν τόσο σκληρές οι συνθήκες γιατί συνεχίσατε; Τι σας κράτησε στη θάλασσα;
ΑΠ: Όχι, ούτε μια στιγμή δε μου πέρασε από το μυαλό να τα εγκαταλείψω, γιατί μου άρεσε πολύ αυτή η δουλειά. Ήξερα ότι μπορούσα να τα βγάλω πέρα. Γενικά όταν ξέρω ότι μπορώ να αντεπεξέλθω κάπου και ο άλλος μου φέρει εμπόδιο, ίσως και επίτηδες, πεισμώνω πάρα πολύ. Αγωνίζομαι ακόμη περισσότερο.
ΕΡ: Είχατε πεισμώσει πολύ τότε;
ΑΠ: Ναι, είχα πεισμώσει πάρα πολύ. Δηλαδή η φράση που έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου ήταν: «Δε θα σας περάσει!...»
ΕΡ: Και δεν τους πέρασε;
ΑΠ: Όχι, δε τους πέρασε...



Αν και παρόμοιες εμπειρίες έχουμε να καταθέσουμε όλες σχεδόν οι γυναίκες που περάσαμε έστω και για λίγο από την ποντοπόρο ναυτιλία, τα λόγια της κυρίας Κονιδάρη έχουν την βαρύτητα του ανθρώπου που έφτασε να γίνει και πλοίαρχος. Και ως πλοίαρχος πλέον τα λέει αυτά. Όπως λέει και άλλα για τις δυσκολίες τις πραγματικές που χρειάστηκε αργότερα να αντιμετωπίσει, όχι τα καψόνια... μιλάμε για τις αληθινές δυσκολίες του επαγγέλματος:


ΕΡ: Ποιο ταξίδι ήταν το πιο επικίνδυνο, αν υπήρξε κάποια στιγμή που χαράχτηκε ανεξίτηλα στη μνήμη σας, γιατί νομίζατε ότι έφτασε το τέλος...
ΑΠ: Ήταν ένα ταξίδι στο Χονγκ-Κονγκ. Κάναμε δεξαμενισμό με ένα φορτηγό και πέρασε κυκλώνας πάνω από το λιμάνι και από το πλοίο με ταχύτητα 220 χλμ την ώρα! Σε όλο το λιμάνι επικρατούσε χαλασμός από τις πέντε τα ξημερώματα έως τις 12 το μεσημέρι. Ο κυκλώνας τα ξήλωνε όλα στο πέρασμά του. Εγώ τότε ήμουν υποπλοίαρχος, όλες αυτές τις ώρες ήμουν δεμένη στην πλώρη με μια χοντρή μπαρούμα. Εγώ κι ο λοστρόμος ήμασταν δεμένοι εκεί για να βλέπουμε την καδένα και να αναφέρουμε στον πλοίαρχο ώστε να βοηθάει με τις μηχανές. Αυτή ήταν η δυσκολότερη στιγμή μου.
ΕΡ: Φοβηθήκατε, σας πέρασε έστω και στιγμιαία η σκέψη ότι μπορεί να πλησίαζε το τέλος;
ΑΠ: Εκείνη τη στιγμή, όταν συμβαίνει κάτι σοβαρό, δεν υπάρχουν περιθώρια να σκεφτεί κανείς τι θα γίνει μετά. Εκείνη τη στιγμή προσπαθεί κάποιος να βοηθήσει την όλη κατάσταση. Δεν υπάρχει σκέψη για το αν «θα ζήσω ή θα πεθάνω». Εκείνο που σε απασχολεί είναι το τι θα κάνω για να βοηθήσω το πλοίο και να μην πάθουμε ζημιά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε όσα λέει. Και ειδικά στον τρόπο που μιλάει για τα καψόνια σε βάρος των γυναικών στο βαθμό βέβαια που αυτά αποσκοπούν στη διαπίστωση και μόνο της καταλληλότητάς της για το ναυτικό επάγγελμα και της πρόθεσής της να φτάσει μέχρι καπετάνιος. Όσο βαρύ και αν είναι, εμείς οι ίδιες που το ζήσαμε καταλαβαίνουμε και την αναγκαιότητα της σκληρής εκπαίδευσης όχι όμως και την αμφισβήτηση που ακούγεται ότι τάχα και καλά καθόμασταν με πουκαμισάκια σε κλιματιζόμενους χώρους. Το είπα και παραπάνω, στο όνομα όλων των γυναικών που πότισαν ιδρώτα τις φόρμες τους στα καταστρώματα των πλοίων, πως όποια κοπελίτσα μπέρδεψε τα καράβια με τα γραφεία της στεριάς και πήγε εκεί για να κάνει πασαρέλα στη γέφυρα, να την πετάξουν αμέσως έξω. Δεν μπορεί να ντροπιάζει τόσες άλλες γυναίκες που και άξιζαν και προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να τιμήσουν τη θέση τους.

Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να βρω αρκετά στοιχεία και για άλλες ελληνίδες καπετάνισσες, εμπειρίες τους δηλαδή που να αποδεικνύουν τι πέρασαν ώσπου να φτάσουν στη θέση του πλοιάρχου. Θα αναφέρω όμως έστω και τα λίγα που βρήκα μια και αυτό το ποστ αναφέρεται στη γυναίκα ναυτικό και πρέπει να το πλουτίζουμε με ντοκουμέντα και όχι μόνο με θεωρητικές απόψεις.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Kapetanissa
29-07-2008, 11:32
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥΣ:

Η πρώτη γυναίκα που αναφέρεται ως πλοίαρχος στη σύγχρονη ναυτική μας ιστορία είναι η Νίκη Σκέντζου. Είχα την τιμή να την γνωρίσω κάποτε από κοντά, όταν επισκέφθηκε τη σχολή μας. Εκείνη δεν ήταν από δημόσια σχολή, καθώς δεν υπήρχε ως τότε δυνατότητα φοίτησης για γυναίκες. Βλέπετη η καπετάν Νίκη είχε μπαρκάρει ως ανθυποπλοίαρχος από τις αρχές της δεκαετίας του '70, χρόνια πριν την ίδρυση της ΑΔΣΕΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ, ( 1978 ) της πρώτης δημόσιας σχολής που δέχτηκε γυναίκες στη χώρα μας να σπουδάσουν πλοίαρχοι.

Τα στοιχεία για εκείνη τα εντόπισα σε ένα blog εκκλησίας της Πάτρας, τον Άγιο Βασίλειο (http://agbasilios.blogspot.com/2007/11/blog-post_09.html), αν και η θέση του πλοιάρχου δεν ήταν μπουναμάς του ίδιου αγίου για καμία γυναίκα αλλά αποτέλεσμα μεγάλου πείσματος και προσπάθειας. Το ίδιο και για τη Νίκη Σκέντζου:



Μετά τις σπουδές προσπάθησε να μπαρκάρει, αλλά οι πόρτες ήταν "κλειστές". << Μικρόσωμη και λεπτή καθώς είμαι, δεν πείθω κανένα. Το παρουσιατικό μου γεννούσε αμφιβολίες για τις δυνατότητές μου. Έτσι όλοι με κοροϊδεύανε και μου΄λέγαν:"Πέρασε μία άλλη φορά". Εγώ όμως πείσμωσα. Και ώρισα στον εαυτό μου ενός χρόνου προθεσμία για να τα καταφέρω...Μια μέρα επισκέφτηκα την κυρία Καβουνίδου, μια δραστήρια γυναίκα και την έπεισα να μπαρκάρω.


Είναι σημαντικό να μαθαίνουμε ότι μία γυναίκα άνοιξε την πόρτα στις γυναίκες... Όλες εμείς που αργότερα μπαρκάραμε, οφείλουμε στην κυρία Καβουνίδου ένα μεγάλο ευχαριστώ και να κρατήσουμε το όνομα της με χρυσά γράμματα στην ιστορία της ελληνίδας καπετάνισσας. Αν δεν έδινε εκείνη τότε την άδεια, ίσως ποτέ να μην είχαν σκεφθεί οι υπεύθυνοι πως μπορούν να ναυτολογήσουν και γυναίκες στις γέφυρες. Το λέω αυτό γιατί θυμάμαι πως η καπετάν Νίκη δεν ήρθε τυχαία να μας δει, την έφεραν για να μας δώσουν ένα ζωντανό παράδειγμα. Αν θυμάμαι καλά τότε ακόμη πρέπει να ήταν γραμματικός. Όπως διαβάζουμε στο blog του Αγίου Βασιλείου, αργότερα έγινε και πλοίαρχος:



Κατέληξε στο "ΕΛΛΗΝΙΚ ΤΟΡΤΣ" όπου ανέλαβε πλοίαρχος για πρώτη φορά.

Δε τη φοβίζει όμως η θάλασσα: <<Συνάντησα φουρτούνες, αλλά αυτές μου προσφέρουν την ίδια χαρά που μου προσφέρουν και τα καλά ταξίδια. Τη θάλασσα τη λατρεύω κι όταν ακόμα είναι φουρτουνιασμένη. Σε ώρες που το καράβι κλυδωνιζότανε, οι άλλοι σταυροκοπιόντουσα. Εγώ, όμως, τους έδινα κουράγιο.

Μια τρίτη περίπτωση ελληνίδας που έφτασε στο βαθμό του πλοιάρχου και μάλιστα σε κατοστάρι γκαζάδικο, είναι η καπετάν Αθανασία Μπουμπουράκη. Είναι και η πρώτη από τη δημόσια σχολή πλοιάρχων. Ελάχιστα όμως είναι τα στοιχεία που δημοσιεύονται στο ίντερνετ για εκείνη αν και βρήκα αναφορές σε έντυπα μεγάλων εφημερίδων στην πλοίαρχο Μπουμπουράκη. Από την ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (http://www.hri.org/E/2000/00-08-07.dir/keimena/greece/greece6.htm) μεταφέρω το εξής:




Παγκόσμια ίσως πρωτοτυπία για το Ιδρυμα Ωνάση αποτελεί το γεγονός ότι ένα από τα μεγαλύτερα καράβια, το &#171;Ολύμπικ Σερένιτι&#187;, το κυβερνά μια γυναίκα, η Αθανασία Μπουμπουράκη.
&#171;Οταν ήρθε να ζητήσει δουλειά, μάς ζήτησε να υπογράψουμε ένα χαρτί που έλεγε ότι, αν μείνουμε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες της, θα την αφήσουμε να φτάσει ψηλά&#187;, εξηγεί ο έτερος αντιπρόεδρος του Ιδρύματος Ωνάση, Παύλος Ιωαννίδης. &#171;Είναι πραγματικά αξιέπαινη η προσπάθειά της να κατορθώσει να επιβληθεί σε τόσους άνδρες και παράλληλα να κυβερνά καράβια 100.000 τόνων. Το πρόβλημα στα πλοία, τύπου άφραμαξ, είναι ότι μπαίνουν τέσσερις με πέντε φορές το μήνα σε λιμάνια, για να φορτώσουν και να ξεφορτώσουν. Τα καράβια κινδυνεύουν περισσότερο στα στενά παρά στις ανοιχτές θάλασσες&#187;.



Μια άλλη γυναίκα που έφτασε στο βαθμό του πλοιάρχου στη χώρα μας, αλλά για εκείνη μόνο προφορικές πληροφορίες έχω και ελπίζω να είναι σωστές, είναι η Ευαγγελία Κατσικαδάκου. Σήμερα ανήκει στο διδακτικό προσωπικό του Ασπρόπυργου, στη σχολή Σωστικών. Κι εκείνη απόφοιτη της δημόσιας σχολής.

Για όλες αυτές τις γυναίκες, τη Νίκη, τη Βασιλική, την Αθανασία, την Ευαγγελία (και δείτε τι ωραία ονόματα έχουν όλες τους... ) αλλά και για όποια άλλη που έγινε πλοίαρχος αλλά αγνοούμε την ύπαρξή της, δεν είμαστε μόνο περήφανες. Τους χρωστάμε και ευγνωμοσύνη γιατί οι πρώτοι μιας προσπάθειας πάντα χρεώνονται μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Είναι αυτές που άνοιξαν το δρόμο για όλα τα υπόλοιπα κορίτσια και οφείλουμε όλες να τις θυμόμαστε και να τις μνημονεύουμε ως πρωτοπόρες των ελληνίδων πλοιάρχων.

Michael
30-07-2008, 13:01
ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ,ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΗΤΑΝ Η ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΕΠΙΣΗΣ!!!
Καλά τα λες αλλά δεν ξέρω αν όλοι οι σημερινοί αρσενικοί ναυτικοί θα μπορούσαν να είναι και πλοιοοκτήτες....

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΤΑ ΠΛΟΙΑ!:D
Εγώ πάλι φίλε μας δεν είμαι είμαι υπερ των «κοριτσιών» στα πλοία... Ίσως όταν πάψεις να είσαι κι εσύ θα καταλάβεις ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να μπορούν να εργαστούν οι γυναίκες στα πλοία (αλλά και αλλού) είναι οι παγιωμένες νοοτροπίες

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΛΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΙΚΑΝΟΣ ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΗΣ ΣΤΟ E.R , H ΣTO DECK!
Ορισμένα λουλούδια φίλε μου έχουν και αγκάθια και άλλα δηλητήριο και άλλα στην έρημο είναι σκληρά σαν πέτρα και άλλα πάλι πολύ ευλύγιστα ώστε να αντεχούν σε κάθε καταπόνηση...

Άλλο πράγμα η εκ της φύσεως διαφορετικότητα και άλλο πράγμα η διαφορετικότητα που επιβάλλεται από διάφορα κοινωνικοϊδεολογικά προκάτ μοντέλα σκέψεως.

fotini86
31-07-2008, 10:30
Δεν ξέρω πραγματικά τι να πρωτοσχολιάσω σε όσα ειπώθηκαν! όλες οι απόψεις κάτι κρύβουν από πίσω..... και είναι πραγματικά όλες ενδιαφέρουσες.

προσωπικά θα προσθέσω το εξής: για ορισμένους (όπως εμένα) υπάρχουν επαγγέλματα που είναι καθαρά γυναικεία και επαγγέλματα καθαρά ανδρικά απλά από την φύση τους. (Δεν έχουν να κάνουν με καμία προκατάληψη). Δεν σημαίνει όμως ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Και αυτό αποδεικνύεται επανελλημένα από την θέση της γυναίκας στον χώρο σήμερα (βλ. Αγγελική Φράγκου, Navios Maritime Partners L.P.,Πρόεδρος και Διευθύνουσα Σύμβουλος, ή Φωτεινή Καραμανλή, Hellenic Carriers, Διευθύνουσα Σύμβουλος).

Καλά όμως μέχρι εδώ στην στεριά. Στην θάλασσα δεν ξέρω αν η αποδοτικότητα μπορεί να είναι όπως αυτή ενός αρσενικού. Ας μιλήσουν (που ήδη έχουν μιλήσει) για αυτό αυτοί οι οποίοι έχουν εμπειρία.

Κλείνοντας, αυτό που περιμένω να δω είναι γυναίκα Καπετάνισσα!!! Μετά από αυτό θα υποκλιθώ!!!!!! :o :o :o

Kapetanissa
31-07-2008, 10:37
αυτό που περιμένω να δω είναι γυναίκα Καπετάνισσα!!! Μετά από αυτό θα υποκλιθώ!!!!!! :o :o :o

Όσες αναφέραμε παραπάνω δεν τις είδες;

fotini86
31-07-2008, 11:29
Όσες αναφέραμε παραπάνω δεν τις είδες;

Σωστή η παρατήρηση.....

Υποκλείνομαι :) :) :)

Kapetanissa
31-07-2008, 12:39
Δεν ήταν παρατήρηση... αλλά έτσι που το είπες έμεινα πράγματι με την εντύπωση πως δεν είχες δει τις επώνυμες αναφορές σε γυναίκες πλοιάρχους.

Αν και πέρα από αυτές που έφτασαν στην κορυφή έχουμε και όλες τις άλλες που είναι ακόμη στα μισά ή και στην αρχή της σκάλας. Δεν είναι λιγότερο αξιέπαινες. Και χρειάζονται την υποστήριξη όλων μας για να συνεχίσουν το ανέβασμα. Ειδικά από εμάς τις γυναίκες. Ευτυχώς βέβαια που υπάρχουν και άντρες σαν το Michael και βλέπουν με σωστό μάτι τη διαφορετικότητα. Στόχος δεν είναι η γυναίκα να γίνει άντρας, αλλά να δώσει το δικό της δυναμικό, να πλουτίσει, το όποιο επάγγελμα μέχρι σήμερα ήταν αποκλειστικά αντρικό.

Γράφω αυτή τη στιγμή μέιλ σε μια κοπελιά που είναι μέσα σε καράβι... Κι αυτά προσπαθώ να της εξηγήσω. Να καταφέρει να μείνει γυναίκα ανάμεσα στους τριάντα άντρες του πληρώματος. Και να μάθει να συμβιώνει μαζί τους χωρίς να χάσει τον εαυτό της . Βρίσκονται σε μία ράδα εδώ και βδομάδες και θα μείνουν ακόμη αρκετές. Τα νεύρα όλων είναι τσιτωμένα. Το έχω περάσει και λέω πως είναι απόλυτα φυσιολογικό. Όμως το μάτι της γυναίκας μπορεί να βρει λύσεις... Όπως βρίσκει μέσα στο σπίτι της όταν κάποιος έχει πρόβλημα. Η γυναίκα, είτε σαν μάνα είτε σαν αδερφή ή και κόρη, είναι εκείνη που με την ευαισθησία της θα πλησιάσει εκείνον που πονάει. Μπορεί να μη στείλανε τα κορίτσια στα καράβια για νοσοκόμες, δε θέλω να παρεξηγηθώ σ' αυτό που προτείνω, αλλά είναι στη φύση της γυναίκας να σκύβει με ευαισθησία στον πόνο του άλλου και να συμπαραστέκεται στο πρόβλημα.

Εξάλλου σαν πλοίαρχος αύριο θα πρέπει εκτός από το καράβι να κυβερνάει και το πλήρωμα. Άρα χρωστά πρώτα να γνωρίσει την ψυχή τους και μετά να βρει τους τρόπους να τους κατευθύνει ανάλογα. Προς όφελος δικό τους και του καραβιού.

Η Σουηδέζα που ανέφερα παραπάνω και που ανέλαβε πλοιαρχία σε καράβι με πάνω από τρεις χιλιάδες ψυχές, σίγουρα δεν ήταν μια τυχαία επιλογή της εταιρείας της. Είδαν και κατάλαβαν οι υπεύθυνοι ότι μια γυναίκα σε τέτοιο πόστο έχει να προσφέρει πολλά. Και είμαι σίγουρη πως ειδικά σε τέτοια καράβια θα δούμε στο μέλλον πολλές γυναίκες πλοιάρχους. Γιατί στα κρουαζιερόπλοια προέχει ο ανθρώπινος παράγοντας αφού και το "φορτίο" είναι άνθρωποι. Ο πλοίαρχος εκεί χρειάζεται κυρίως να είναι ένας καλός οικοδεσπότης. Γιατί όχι και οικοδέσποινα; Όταν μας καλούν σε κάποιο σπίτι από ποιον περιμένουμε κυρίως να μας περιποιηθεί και να μας προσφέρει φιλοξενία; Από τον άντρα ή τη γυναίκα;

Όσο για τις τεχνικές δυσκολίες και απαιτήσεις του επαγγέλματος, οι γυναίκες έχουν πλέον αποδείξει ότι μπορούν ακόμη και αεροπλάνα να κυβερνούν. Ειδικά σήμερα που υπάρχουν πλήθος βοηθήματα διακυβέρνησης και πλοήγησης. Και παράλληλα έχουμε αρκετά πρόσφατα παραδείγματα αντρών πλοιάρχων που κατάφεραν να προκαλέσουν ατύχημα στα καλά καθούμενα. Πχ Η σύγκρουση του Ζενίθ προχτές μέσα στο λιμάνι του Πειραιά με το δεμένο AEGEAN PEARL και το ίδιο του Σούπερ Φέρι στην Άνδρο πριν λίγες μέρες με το Θεολόγος. Άντρες ήταν οι πλοίαρχοι όπως άντρες ήταν και στη γέφυρα πολλών άλλων πλοίων που δημιούργησαν σοβαρότερα ατυχήματα πχ SEA DIAMOND στη Σαντορίνη πέρυσι το Πάσχα ή το τραγικό ναυάγιο του Εξπρές Σάμινα (http://www.in.gr/news/2000/greece/g_sep01.htm). Ειδικά για το τελευταίο ξέρουμε όλοι πια ότι υπήρξε ολιγωρία εκείνων που βρίσκονταν στη γέφυρα, όπως παραδέχτηκε και ο υποπλοίαρχος (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=250778) που είχε βάρδια.

Και ξέρετε, από την εμπειρία μου στα καράβια γνωρίζω ότι τα ατυχήματα συνήθως συμβαίνουν όταν ο υπεύθυνος αξιωματικός έχει καβαλήσει το καλάμι πως έμαθε καλά τη δουλειά πια... Γι' αυτό και η συνήθης ώρα ατυχημάτων είναι η ώρα που κάνουν βάρδια οι Γραμματικοί. Οι ανθυποπλοίαρχοι ως πιο άπειροι είναι πιο προσεκτικοί και παίρνουν πιο γρήγορα και πιο αυστηρά μέτρα όταν παρουσιαστεί κίνδυνος. Το ίδιο όμως ισχύει και για τις γυναίκες, όχι λόγω απειρίας αλλά γιατί γνωρίζουν πως κρίνονται πιο αυστηρά από τους άντρες. Άρα και προσέχουν περισσότερο... Και θα αναφέρω συγκεκριμένο παράδειγμα από ελληνίδα πλοίαρχο, την κ. Κονιδάρη και τις διαμαρτυρίες (http://www.alithia.gr/newspaper/2007/20022007/alithina.html) που είχαν δημοσιευτεί παλιότερα εναντίον της. Λέγανε ότι αρνείται με κακό καιρό να κάνει το ταξίδι Ψαρά - Χίο. Αν ήταν άντρας στη θέση της πιθανόν και να μην ήταν τόσο αυστηρός στα μέτρα ασφαλείας. Και να πεις ότι το έκανε από φόβο; Η ίδια όπως διαβάσαμε σε άλλο δημοσίευμα (http://www.alithia.gr/newspaper/2007/06022007/06022007,18818.html) βρέθηκε δεμένη στην πλώρη κάτω από κυκλώνα που έτρεχε με 220 χλμ την ώρα χωρίς να φοβηθεί. Άρα η άρνηση να ταξιδέψει την Παναγία Σπηλιανή ήταν καθαρά από αίσθηση ευθύνης. Δε θέλω να πω ότι συλλήβδην όλοι οι άντρες πλοίαρχοι είναι ανεύθυνοι και οι γυναίκες υπεύθυνες. Θα ήταν αστείο κάτι τέτοιο. Να τονίσω μόνο πως εκ φύσεως η γυναίκα αλλά και λόγω της σημερινής της θέσης στα καράβια φέρεται συνήθως πιο υπεύθυνα. Στο μέλλον που οι γυναίκες θα εδραιωθούν στις γέφυρες, ο παράγοντας αυτός θα πάψει να υπάρχει και τότε η κάθε μία όπως σήμερα και ο καθένας θα πρέπει να αποδεικνύει τα ατομικά του χαρίσματα. Ως τότε όμως οι γυναίκες έχουν δίπλα στα άλλα αρνητικά που τους επιδικάζουν ένα τουλάχιστον προτέρημα των ανδρών συναδέλφων τους. Είναι πιο προσηλωμένες στη δουλειά τους ακριβώς γιατί πέρα από την ίδια τη δουλειά πρέπει να αντιμετωπίσουν και τις προκαταλήψεις εναντίον τους.

Remezzo
13-11-2008, 23:38
Παιδιά καλησπέρα σας!


Τελείωσα το Πανεπιστήμιο της Χίου, και έφτασε η στιγμή που περίμενα...να δουλέψω σε μια ναυτιλιακή!!! Δεν είχα ποβλέψει όμως την επερχόμενη οικονομική κρίση...Έχω στείλει ένα κάρο βιογραφικά, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται... :( Η κρίση φταίει? Το βύσμα που δεν έχω φταίει? Ζητάνε περισσότερα απο αυτά που διαθέτω? Ποιός ξέρει.. Πρωτεύουσα σημασία έχει ότι δε βρίσκω δουλειά...:confused:


Σκέφτηκα λοιπόν κάτι!! ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΩ!! Πώς σας φαίνεται η δουλειά αυτή για γυναίκα???? Μετράει σαν καλή προϋπηρεσία απ΄ότι ξέρω.. Αλλά σαν τί θα ταξιδέψω? Σε τί πλοίο? Μόνο σε κρουαζιερόπλοιο? Τί πρέπει να κάνω για να πάω εκτός από το ναυτικό φυλλάδιο? Πρέπει να κάνω κ σωστικά? Είναι εύκολο να βρω εταιρεία?


Πολλές ερωτήσεις, ε? Πάντως αν ξέρει κάποιος, ας μου απαντήσει...


Ε ί μ α ι α π ε λ π ι σ μ έ ν η . . .

mastropanagos
14-11-2008, 01:56
Παιδιά καλησπέρα σας!


Τελείωσα το Πανεπιστήμιο της Χίου, και έφτασε η στιγμή που περίμενα...να δουλέψω σε μια ναυτιλιακή!!! Δεν είχα ποβλέψει όμως την επερχόμενη οικονομική κρίση...Έχω στείλει ένα κάρο βιογραφικά, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται... :( Η κρίση φταίει? Το βύσμα που δεν έχω φταίει? Ζητάνε περισσότερα απο αυτά που διαθέτω? Ποιός ξέρει.. Πρωτεύουσα σημασία έχει ότι δε βρίσκω δουλειά...:confused:


Σκέφτηκα λοιπόν κάτι!! ΝΑ ΜΠΑΡΚΑΡΩ!! Πώς σας φαίνεται η δουλειά αυτή για γυναίκα???? Μετράει σαν καλή προϋπηρεσία απ΄ότι ξέρω.. Αλλά σαν τί θα ταξιδέψω? Σε τί πλοίο? Μόνο σε κρουαζιερόπλοιο? Τί πρέπει να κάνω για να πάω εκτός από το ναυτικό φυλλάδιο? Πρέπει να κάνω κ σωστικά? Είναι εύκολο να βρω εταιρεία?


Πολλές ερωτήσεις, ε? Πάντως αν ξέρει κάποιος, ας μου απαντήσει...


Ε ί μ α ι α π ε λ π ι σ μ έ ν η . . .

Απ'οτι καταλαβαινω,τελειωσες ναυτιλιακα στο Πανεπιστημιο της Χιου..!!
Εγω θα ελεγα,οτι πιο πολυ οτι δεν εχεις βισμα παιζει και οχι τοσο η κριση,στα υπολοιπα τωρα..Κατ'αρχας με αυτο που εχεις τελειωσει δεν μπορεις να μπαρκαρεις ως πληρωμα μηχανης η γεφυρας..!!Το σε τι πλοιο και τι ειδικοτητα ειναι επιλογη σου,αλλα και παλι δεν θα εισαι αξιωματικος,οποτε η υπηρεσια ενος επικουρου για πραδειγμα στη ακτοπλοια,ως τι να μετρησει??
Ναυτικο φυλλαδιο για να βγαλεις πρεπει να εχεις περασει σωστικα πρωτα...
Οσο για το θεμα εταιρια,ειναι αναλογως τι ψαχνεις και που το ψαχνεις,δεν θα ελεγα οτι ειναι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα οχι και ακατορθωτο..!!
Μπορουν να σου απαντησουν και αλλοι πιο αρμοδιοι απο εμενα,εγω οσο μπορουσα να σε βοηθησω,βοηθησα..!!;)

Remezzo
14-11-2008, 02:52
Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες mastropanago!!!

Ναι, τα ναυτιλιακά της Χίου τελείωσα.. δυστυχώς! αν ήξερα ότι θα είναι έτσι η αγορά εργασίας, θα γινόμουν κομμώτρια... (χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με το επάγγελμα, οφείλω να διερωτηθώ: γιατί το να ασχολείσαι με τρίχες σου αποφέρει τόσα χρήματα, και έχεις τόοοση δουλειά??)..

Στα δικά μας τώρα...Στα δικά μου συγκεκριμένα! Γιατί δεν πιστεύω να σκέφτονται πολλοί από το τμήμα μου ,κ μάλιστα κοπέλες, το ενδεχόμενο του ταξιδίου!! :cool: Δηλαδή θεωρείς ότι δεν θα μου προσφέρει κάτι (εκτός από την προσωπική εμπειρία) ένα μπάρκο... Ένας καθηγητής στη σχολή μας είχε πει ότι εμείς οι κοπέλες των ναυτιλακών καλό θα ήταν να ταξιδεύαμε για λίγους μήνες...Και αυτό για να καλύψουμε την "αδυναμία" μας που είμαστε γυναίκες! Να ληφθεί από την εταιρεία σαν extra προσόν... Τί να πω...

Στην ακτοπλοϊα, μπορώ να εργαστώ σε τμήμα Λογιστηρίου, μέσα στο πλοίο, ή κάτι ανάλογο? Κάτι που να πλησιάζει το αντικείμενό μου? Και χρειάζεται και γι' αυτό σωστικά και ναυτικό φυλλάδιο??

mastropanagos
14-11-2008, 14:53
Σ'ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες mastropanago!!!

Ναι, τα ναυτιλιακά της Χίου τελείωσα.. δυστυχώς! αν ήξερα ότι θα είναι έτσι η αγορά εργασίας, θα γινόμουν κομμώτρια... (χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα με το επάγγελμα, οφείλω να διερωτηθώ: γιατί το να ασχολείσαι με τρίχες σου αποφέρει τόσα χρήματα, και έχεις τόοοση δουλειά??)..

Στα δικά μας τώρα...Στα δικά μου συγκεκριμένα! Γιατί δεν πιστεύω να σκέφτονται πολλοί από το τμήμα μου ,κ μάλιστα κοπέλες, το ενδεχόμενο του ταξιδίου!! :cool: Δηλαδή θεωρείς ότι δεν θα μου προσφέρει κάτι (εκτός από την προσωπική εμπειρία) ένα μπάρκο... Ένας καθηγητής στη σχολή μας είχε πει ότι εμείς οι κοπέλες των ναυτιλακών καλό θα ήταν να ταξιδεύαμε για λίγους μήνες...Και αυτό για να καλύψουμε την "αδυναμία" μας που είμαστε γυναίκες! Να ληφθεί από την εταιρεία σαν extra προσόν... Τί να πω...

Στην ακτοπλοϊα, μπορώ να εργαστώ σε τμήμα Λογιστηρίου, μέσα στο πλοίο, ή κάτι ανάλογο? Κάτι που να πλησιάζει το αντικείμενό μου? Και χρειάζεται και γι' αυτό σωστικά και ναυτικό φυλλάδιο??

Κοιτα εφοσον εχεις τελειωσει ναυτιλιακα σου ειπα οτι σαν αξιωματικος μηχανης η γεφυρας δεν μπορεις να μπαρκαρεις ετσι και αλλιως..
Τωρα απο τις αλλες ειδικοτητες δεν νομιζω να αποκομισεις και κατι,αλλα εαν θεωρεις εσυ οτι θα σε ωφελησει ενα μπαρκο,δοκιμασε το...
Οσο αναφορα απο ακτοπλοια δεν ξερω να σε βοηθησω,καποιος αλλος που ξερει ας σου πει τι ισχυει..
Και τελος,για να βγαλεις ναυτικο φυλλαδιο πρεπει πρωτα να βγαλεις σωστικα,και για να μπεις στο βαπορι χρειαζεσαι ναυτικο φυλλαδιο..!!