PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή Ραφήνα - Πάρος - Νάξος [Rafina - Paros - Naxos route]



φατσούλα
05-09-2008, 11:13
γεια σας μολις σημερα εκανα εγγραφη στο site σας, θα ταξιδεψουμε απο ραφηνα για παρο και θα ηθελα να μαθω αν θα μπουμε καθολου στο καβο ντορο. Εχουμε ταξιδεψει απο πειραια για τηνο με πολυ αερα και τρομερο κυμα ενω στην σαντορινη με θαλλασα λαδι και θα ηθελα να μαθω ποσο κυμα εχει συνηθως για παρο κι αν θα μπουμε στο καβο ντορο. Ενημερωστε με αν ξερετε. Ευχαριστω

Rocinante
05-09-2008, 19:14
γεια σας μολις σημερα εκανα εγγραφη στο site σας, θα ταξιδεψουμε απο ραφηνα για παρο και θα ηθελα να μαθω αν θα μπουμε καθολου στο καβο ντορο. Εχουμε ταξιδεψει απο πειραια για τηνο με πολυ αερα και τρομερο κυμα ενω στην σαντορινη με θαλλασα λαδι και θα ηθελα να μαθω ποσο κυμα εχει συνηθως για παρο κι αν θα μπουμε στο καβο ντορο. Ενημερωστε με αν ξερετε. Ευχαριστω
Καταρχην καλως ορισες στην παρεα μας.
Καλο θα ειναι να μας πεις με ποιο πλοιο θα ταξιδεψεις (λογικα highspeed )και αν ξερεις το δρομολογιο για να δουμε απο ποια "πονηρα " σημεια περναει.
Για παραδειγμα αν περναει Τηνο και ο καιρος λεεει οτι θα ειναι 4 μποφορ βαλε συν δυο τοπικα και εισαι μεσα

sg3
07-01-2010, 11:11
καποια χρονια ειχε βαλει η blue star το superferry II , ραφηνα-συρο-ναξο?(απογευματινο δρομολογιο)

Giwrgos1980
08-01-2010, 00:54
καποια χρονια ειχε βαλει η blue star το superferry II , ραφηνα-συρο-ναξο?(απογευματινο δρομολογιο)

Το 2007 που ήμουν διακοπές στην Αξά το θυμάμαι το Superferry II να έρχεται γύρω στις 11 στο βράδυ στο λιμάνι με μια πάρα πολύ καλή κίνηση.......

noulos
08-01-2010, 11:49
Αν θυμάμαι καλά έκανε ένα τέτοιο δρομολόγιο πριν από 2-3 χρόνια, 1 φορά την εβδομάδα. Επέστρεφε Ραφήνα γύρω στις 7 το πρωί και φόρτωνε κατευθείαν για το πρωινό δρομολόγιο.

Leo
08-01-2010, 14:33
Σωστά θυμάστε, έκανε 2 φορές την εβρομάδα Ραφήνα Σύρο Νάξο Ραφήνα και δεν είχε πολύ κόσμο αλλά είχε πολλά φορτηγά. Οι καθυστερησεις από 45 λεπτά και άνω στην αναχώρηση, δεν το έβγαζε το δρομολόγιο.

sg3
08-01-2010, 15:33
γιαυτο το εκοψε η εταιρεια? γιατι τα κατα τη γνωμη μου ηταν καλη γραμμη απο ραφηνα!

Giwrgos1980
08-01-2010, 17:28
Ναι για τα φορτηγά όπως ανέφερε και ο Λεο πιο πάνω......τώρα αυτό για της καθυστερήσεις αν δεν με απατά η μνήμη μου όντως πρέπει να ήταν και μεγαλύτερες καθώς θυμάμαι χαρακτηριστικά να πίνουμε ποτάκι με φίλαράκι σε καφέ/bar στην παραλία της Νάξου και να το βλέπω να δένει γύρω στις 01:00 τα ξημερώματα σχεδόν παρέα με το Νήσος Μύκονος......ωραίο δρομολόγιο θα ήταν για το Ιθάκη τότε εάν ήθελαν να προλαβαίνει και το πρωϊνό για Ανδροτηνομυκονία........

sg3
08-01-2010, 19:38
οταν ανεβει το ιθακη ισως να την δουμε να δουλευει αυτη η γραμμη!

Giwrgos1980
08-01-2010, 21:24
Άγνωσται αι βουλαί της Blue Star Ferries :D
Μην κάνουμε όνειρα όμως καθώς μιλάμε για 2 χρόνια πίσω......

thanos75
09-01-2010, 20:00
Σωστά θυμάστε, έκανε 2 φορές την εβρομάδα Ραφήνα Σύρο Νάξο Ραφήνα και δεν είχε πολύ κόσμο αλλά είχε πολλά φορτηγά. Οι καθυστερησεις από 45 λεπτά και άνω στην αναχώρηση, δεν το έβγαζε το δρομολόγιο.
Ακριβώς...και μάλιστα οι καθυστερήσεις αυτές (τον Αύγουστο σχεδόν πάντα το Superferry γυρνάει από το πρωινό δρομολόγιο με μισή ώρα καθυστέρηση ,με αποτέλεσμα να καθυστερούσε η αναχώρηση για Σύρο-Νάξο) ήταν ο λόγος που το δρομολόγιο δεν "έπιασε" τελικά. Πιστεύω πως για να σταθεί ένα δρομολόγιο από Ραφήνα για Σύρο-(Πάρο)-Νάξο με συμβατικό πλοίο θα πρέπει να έχει αναχώρηση ή το αργότερο μέχρι τις 6 το απόγευμα (και αυτό με όχι άμεση αναχώρηση από προηγούμενη επιστροφή δρομολογίου) ή πρωινή. Να θυμίσω επίσης ότι το καλοκαίρι του 2000 το ολοκαίνουριο τότε ΙΘΑΚΗ είχε τεράστια επιτυχία στο συγκεκριμένο δρομολόγιο (έφτανε νομίζω μέχρι και Σαντορίνη), αλλά είχε πρωινή αναχώρηση. Καλό θα ήταν η BSF να ξανασκεφθεί αυτό το δρομολόγιο έστω και για τους καλοκαιρινούς μήνες

BEN BRUCE
10-01-2010, 07:59
Mην ξεχνατε και το IONIAN SUN που ειχε ερθει με αξιωσεις στην γραμμη το 1998.Ειχε γινει και καποια μετασκευη για την περισταση οπως δημιουργια σαλονιου με αεροπορικα καθισματα μετα απο καταργηση καμπινων.Για την σεζον εκεινη ειχαν προσλαβει τον καπτα Τασο Τρεσο γνωστη της γραμμης των κυκλαδων.Βεβαια η γραμμη παραδοσικα δουλεψε μονο το καλοκαιρι οποτε το χειμωνα το βαπορι γυρισε στο ιονιο

thanos75
10-01-2010, 15:44
Mην ξεχνατε και το IONIAN SUN που ειχε ερθει με αξιωσεις στην γραμμη το 1998.Ειχε γινει και καποια μετασκευη για την περισταση οπως δημιουργια σαλονιου με αεροπορικα καθισματα μετα απο καταργηση καμπινων.Για την σεζον εκεινη ειχαν προσλαβει τον καπτα Τασο Τρεσο γνωστη της γραμμης των κυκλαδων.Βεβαια η γραμμη παραδοσικα δουλεψε μονο το καλοκαιρι οποτε το χειμωνα το βαπορι γυρισε στο ιονιο
Μα αν θυμάμαι καλά το IONIAN SUN πήγαινε Άνδρο-Τήνο-Μύκονο και μετά Δωδεκάνησα, όχι Σύρο-Νάξο. Νομίζω μάλιστα ότι ήταν στη Ραφήνα λίγο παλιότερα γύρω στο 92 με 93 και έκανε το συγκεκριμένο δρομολόγιο.

Giwrgos1980
10-01-2010, 18:18
Όντως το Ionian Sun το θυμάμαι κι εγώ ένα καλοκαίρι στην Νάξο....μάλιστα είχαμε γυρίσει με αυτό Ραφήνα με ένα γεμάτο 9αρι το οποίο Ionian Sun μέχρι την Σύρο δεν είχε καταλάβει τπτ από τον καίρο.......μετά όμως οταν τον πήρε από την δεξιά μπάντα.....το πήρε και το σήκωσε στην κυριολεξία..........
Όντως ο Κάπτα Τάσος Τρέσσος ήταν στο βαπόρι.

thanos75
11-01-2010, 15:16
Όντως το Ionian Sun το θυμάμαι κι εγώ ένα καλοκαίρι στην Νάξο....μάλιστα είχαμε γυρίσει με αυτό Ραφήνα με ένα γεμάτο 9αρι το οποίο Ionian Sun μέχρι την Σύρο δεν είχε καταλάβει τπτ από τον καίρο.......μετά όμως οταν τον πήρε από την δεξιά μπάντα.....το πήρε και το σήκωσε στην κυριολεξία..........
Όντως ο Κάπτα Τάσος Τρέσσος ήταν στο βαπόρι.
Μήπως ήταν δρομολόγιο από Πειραιά?

Giwrgos1980
11-01-2010, 15:21
Όχι......το δρομολόγιο που είχε το βαπόρι τότε και αυτό που έκανα εγώ ήταν Νάξο-Πάρο-Σύρο-Ραφήνα και συγκεκριμένα τότε θυμάμαι (πιτσιρίκος ήμουν ακόμα) είχα απορίσει γιατί φέυγαμε με αυτό και όχι με κάποιο για Πειραιά καθώς είχε αφήσει ο πατέρας μου το αυτοκίνητο στην Ραφήνα.....είμαι 1000% σίγουρος. αλλά δεν θυμάμαι χρονολογία........

Εδώ στο θέμα του πλοίου μπορέις να το επιβαιβαιώσεις Θάνο:http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24732

Ένα καλοκαίρι το έκανε.....μετά την καλοκαιρινή σεζόν γύρισε πίσω στα λιμέρια του νομίζω (πρός Κυλλήνη μερια)

αιγαιοπλόος
11-01-2010, 22:40
οταν ανεβει το ιθακη ισως να την δουμε να δουλευει αυτη η γραμμη!
Το θεωρώ πολύ πιθανό. Οταν, με το καλό, έρθει το νέο πλοίο της Blue Star και "ελευθερωθεί" το "Ιθάκη", μπορεί άνετα να κάνει πρωινό Ραφήνα, Ανδρο, Τήνο, Μύκονο, Νάξο (ή Πάρο) και ένα απογευματινό (τοπικό) Ραφήνα - Ανδρο.

BEN BRUCE
11-01-2010, 22:49
Μα αν θυμάμαι καλά το IONIAN SUN πήγαινε Άνδρο-Τήνο-Μύκονο και μετά Δωδεκάνησα, όχι Σύρο-Νάξο. Νομίζω μάλιστα ότι ήταν στη Ραφήνα λίγο παλιότερα γύρω στο 92 με 93 και έκανε το συγκεκριμένο δρομολόγιο.

Δεν τα θυμασαι καθολου καλα τα πραγματα.Δες ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ τευχος 64 ιουλιου 1998 σελις 72

Captain_Nionios
11-01-2010, 22:51
Εγω δεν εχω να πω κατι για το θεμα, απλα οτι μου αρεσει πολυ που γραφονται αποψεις, προτασεις και μνημες απο το παρελθον!!! Roci νομιζω θα συμφωνεις! ;)

Captain_Nionios
11-01-2010, 22:52
Δεν τα θυμασαι καθολου καλα τα πραγματα.Δες ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ τευχος 64 ιουλιου 1998 σελις 72

Πες μας να μαθουμε και εμεις που δεν εχουμε το περιοδικο.

Rocinante
11-01-2010, 23:00
Εγω δεν εχω να πω κατι για το θεμα, απλα οτι μου αρεσει πολυ που γραφονται αποψεις, προτασεις και μνημες απο το παρελθον!!! Roci νομιζω θα συμφωνεις! ;)
Ναι σιγουρα και σε αυτο το θεμα και στο αλλο της Ανδροτηνομυκονιας πραγματικα χαιρεσε την συζητηση.
Εγω παντως το Μαιο του 92 εφτασα απο Ροδο στην Τηνο με το Ionian Sun αν μπορω να βοηθησω

BEN BRUCE
12-01-2010, 01:59
Το ιθακη εκτιμω, οτι αν κανει τοσο λογκαδο ταξιδι μεχρι την ναξο θα χασει κατι απο την αριστη ποιοτητα που μας εχει συνηθησει η blue star ferries.Αλλωστε μην ξεχνατε οτι μετα την ανδρο τα βαπορια της γραμμης ειναι μισοαδεια.Το χειμωνα δε η γραμμη δεν τραβαει καθολου γιαυτο και ολες οι προσπαθειες ηταν μονο καλοκαιρι.Βεβαια αυτο βοηθαει αρκετα τα γκρουπ που μετακινουνται μεταξυ αυτων των νησιων

thanos75
12-01-2010, 19:48
Ναι σιγουρα και σε αυτο το θεμα και στο αλλο της Ανδροτηνομυκονιας πραγματικα χαιρεσε την συζητηση.
Εγω παντως το Μαιο του 92 εφτασα απο Ροδο στην Τηνο με το Ionian Sun αν μπορω να βοηθησω
Αχ .... να και κάποιος που φαίνεται να με επιβεβαιώνει. :D Αστειεύομαι εννοείται! Το πλοίο πρέπει όντως να έκανε το 91-92 Ραφήνα-Άνδρος-Τήνος-Μύκονος-Δωδεκάνησα. Απλά φαίνεται-για να το αναφέρετε τόσοι πολλοί φίλοι- ότι ξανάρθε στη Ραφηνα και το καλοκαίρι του 98 για Σύρο-Πάρο-Νάξο, μόνο που το συγκεκριμένο δρομολόγιο το είχα ξεχάσει...

thanos75
12-01-2010, 19:56
Όσο για το ΙΘΑΚΗ, λόγω ταχύτητας θα μπορούσε πιστεύω άνετα να κάνει το κλασικό πρωινό δρομολόγιο για Άνδρο-Τήνο Μύκονο και κάποιες φορές την εβδομάδα και απογευματινό για Σύρο-Πάρο-Νάξο, βγάζοντας άνετα το δρομολόγιο. Εξάλλου έμμεσα αυτό δεν κάνει κάθε καλοκαίρι και από Πειραιά με τα βραδυνά που έχει για Πάρο 2 με 3 φορές την εβδομάδα? Ακόμα βέβαια καλύτερα σε αυτή την περίπτωση θα ήταν τα BS ΠΑΡΟΣ ή ΝΑΞΟΣ

ΑΝΔΡΟΣ
18-01-2010, 14:46
Το ΙΘΑΚΗ ειναι καλο βαπορι αλλα με την διαφορα που εχει στο πρωτοκολλο επιβατων σε συγκριση με το ΦΕΡΡΥ σιγουρα τους καλοκαιρινους μηνες θα ειχε προβλημα εισητηριων αν εβαζε παντα μεσα και Παροναξια.Ισως να πρεπει να εξετασουμε το ενδεχομενο ενος νεου δρομολογιου οπως ΑΝΔΡΟ-ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ απο Ραφηνα

Nick_Pet
18-01-2010, 19:12
Το ΙΘΑΚΗ ειναι καλο βαπορι αλλα με την διαφορα που εχει στο πρωτοκολλο επιβατων σε συγκριση με το ΦΕΡΡΥ σιγουρα τους καλοκαιρινους μηνες θα ειχε προβλημα εισητηριων αν εβαζε παντα μεσα και Παροναξια.Ισως να πρεπει να εξετασουμε το ενδεχομενο ενος νεου δρομολογιου οπως ΑΝΔΡΟ-ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ απο Ραφηνα

Αυτό θεωρώ δεν είναι καθόλου κακή ιδέα! ;)

thanos75
19-01-2010, 15:55
Το ΙΘΑΚΗ ειναι καλο βαπορι αλλα με την διαφορα που εχει στο πρωτοκολλο επιβατων σε συγκριση με το ΦΕΡΡΥ σιγουρα τους καλοκαιρινους μηνες θα ειχε προβλημα εισητηριων αν εβαζε παντα μεσα και Παροναξια.Ισως να πρεπει να εξετασουμε το ενδεχομενο ενος νεου δρομολογιου οπως ΑΝΔΡΟ-ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ απο Ραφηνα
Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση θα είχε ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα εισιτηρίων. Τα ξεχωριστά δρομολόγια ΑΝΔΡΟΣ-ΤΗΝΟΣ-ΜΥΚΟΝΟΣ και κάποιες φορές την εβδομάδα και απογευματινά ΣΥΡΟΣ-ΠΑΡΟΣ-ΝΑΞΟΣ θα ήταν μάλλον καλύτερα

Giwrgos1980
19-01-2010, 16:01
Νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση θα είχε ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα εισιτηρίων. Τα ξεχωριστά δρομολόγια ΑΝΔΡΟΣ-ΤΗΝΟΣ-ΜΥΚΟΝΟΣ και κάποιες φορές την εβδομάδα και απογευματινά ΣΥΡΟΣ-ΠΑΡΟΣ-ΝΑΞΟΣ θα ήταν μάλλον καλύτερα

+1 αλλά για μένα όλα αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός :rolleyes: Δεν νομίζω να το τολμήσει πάλι εκτός καλοκαιριού........

TOM
06-02-2010, 21:58
Χωρις να εχω παρακολουθησει το θεμα ,σημερα οταν ημουν στο λιμανι της κερκυρας και εβλεπα το αικατερινη π. που ειναι της ιδιας εταιρειας με τον θεολογο , εβαζα διαφορα σεναρια στο μυαλο μου μιας και κατα καιρους ακουγετε οτι θα παει κυκλαδες,ενα απο αυτα ηταν να κανει το δρομολογιο ραφηνα-συρος[3 ωρες!!!]-μυκονος[4ωρες και 15 λεπτα {μεσο συρου}]-παρος[5ωρες και 45 λεπτα] -ναξος[7 ωρες]π.χ 7 απο ναξο[εξυπηρετει και αυτους που εχουν δουλεια στην συρο]και 15:30 απο ραφηνα [επιστροφη αυτων που ειχαν παει το πρωι συρο].επισης πολυ καλες αφιξοαναχωρισεις στην μυκονο,ανοιγμα νεων γραμμων [ραφηνα-συρος,ραφηνα-παροναξια] και μειωση χρονου ταξιδιου απο ραφηνα για μυκονο.Αν και αυτο ειναι μονο στην φαντασια μου υπαρχουν πολλες γραμμες οι οποιεσ ειναι ανεκμεταλευτες και θα ειχαν μεαλη επιτυχια.συν οτι τον χειμωνα θα μπορουσε να τροποποιει τα δρομογογια π.χ να προσεγγιζει την ανδρο η την τηνο ωστε να βγει οικονομικα.

Maroulis Nikos
05-05-2010, 23:34
Τις επόμενες μέρες θα ενημερωθείτε για ένα πλοίο που πρόκειτε να δρομολογηθεί στην γραμή Σύρο Μύκονο Νάξο.
Μέχρι την Παρασκευή το πολύ Δευτέρα θα γνωρίζουμε πρισσότερα.

BULKERMAN
05-05-2010, 23:45
Μας κίνησες την περιέργια βραδιάτικα!!!:D

Maroulis Nikos
05-05-2010, 23:50
αυτό ήθελα και εγώ ;)
Το δρομολόγιο που έχουμε ως τίτλο δεν είναι απόλυτα σωστό μόνο η Νάξο είναι σίγουρη και η Σύρος

BULKERMAN
05-05-2010, 23:52
αυτό ήθελα και εγώ ;)
Το δρομολόγιο που έχουμε ως τίτλο δεν είναι απόλυτα σωστό μόνοη Νάξο είναι σίγουρη και η Σύρος


Υπομονή τότε αν και πολλοί θα σε ρωτάνε πριβε για ποιο πλοίο λες!!!:D

Ergis
05-05-2010, 23:52
Νικο η απεργια εληξε,λυσε μας την απορια,εχουμε και δουλειες αυριο......:D:D;)

Maroulis Nikos
05-05-2010, 23:56
Οι πληροφορίες είναι έγκυρες αλλά καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτό λέω την Παρασκευή το πολύ την Δευτέρα.
Το σίγουρο είναι ότι αν ισχύσουν αυτά που ξέρω θα υπάρχει μία εναλακτική απο Ραφήνα που χρόνια είχαμε να δούμε ένα τέτοιο δρομολόγιο και πολυ καλή τιμολογιακή πολιτική.
Σίγουρα θα βοηθήσει την Νάξο που φέτος θα έχει σοβαρό πρόβλημα με την αποχώρηση του Νήσος Μύκονος και του Ροδάθνη.

thanos75
06-05-2010, 14:46
Οι πληροφορίες είναι έγκυρες αλλά καλό είναι να είμαστε σίγουροι για αυτό λέω την Παρασκευή το πολύ την Δευτέρα.
Το σίγουρο είναι ότι αν ισχύσουν αυτά που ξέρω θα υπάρχει μία εναλακτική απο Ραφήνα που χρόνια είχαμε να δούμε ένα τέτοιο δρομολόγιο και πολυ καλή τιμολογιακή πολιτική.
Σίγουρα θα βοηθήσει την Νάξο που φέτος θα έχει σοβαρό πρόβλημα με την αποχώρηση του Νήσος Μύκονος και του Ροδάθνη.
Και τώρα αρχίζω το παιχνίδι των ερωτήσεων: Θα είναι συμβατικό ή ταχύπλοο?:D Πολύ ωραία πάντως είδηση μας έσκασες Νίκο μου και αναμένουμε details

Ergis
06-05-2010, 15:21
Και τώρα αρχίζω το παιχνίδι των ερωτήσεων: Θα είναι συμβατικό ή ταχύπλοο?:D Πολύ ωραία πάντως είδηση μας έσκασες Νίκο μου και αναμένουμε details

νομιζω οτι ηταν σαφης ο Νικος.Ας αφησουμε τα πραγματα να κυλησουν και θα μαθουμε......:confused::confused::confused::confus ed:

GiorgosVitz
06-05-2010, 23:31
Απ' οσο καταλαβαίνω, πάντως, το πλοίο θα είναι καλό, οπότε να μια ευκαιρία για μας που ταξιδεύουμε από Πειραιά προς Νάξο να κάνουμε και κανένα ταξίδι από Ραφήνα. Να βγάλουμε και από εκεί καμιά καλή φωτογραφία.;):D

Maroulis Nikos
07-05-2010, 07:36
Όπως σας είχα πεί σήμερα ίσως έχουμε κάποιο νέο με το πιο πλοίο είναι διαφορετικά από Δευτέρα….
Γιώργο φέτος για την Νάξο θα είναι δύσκολα στο να βρεί κανείς εισιτήρια οπότε το συγκεκριμένο δρομολόγιο θα βοηθήσει πολύ το νησί μας.

citcoc
07-05-2010, 09:39
Μαλλον για την γνωριμη σε ολους μας Αλκυονη προκειται η οοποια χτες εφτασε στο Σουεζ και δειχνει κινηση προς τα μερη μας....! Θα δουμε ομως συντομα!;)

BULKERMAN
07-05-2010, 10:04
Μαλλον για την γνωριμη σε ολους μας Αλκυονη προκειται η οοποια χτες εφτασε στο Σουεζ και δειχνει κινηση προς τα μερη μας....! Θα δουμε ομως συντομα!


Κάτι ξέρεις.......;)

Giwrgos1980
07-05-2010, 10:53
Το πρώην Hayabusha ναυπήγησης 1994?

citcoc
07-05-2010, 11:09
Παντως σε δελτιο του ΟΛΠ λεει οτι θα φτασει αυριο στον Πειραια 8/05/2010 οποτε ισως γινει κατι....;) Βεβαια αν δρομολογηθει Ραφηνα σε τι κατασταση θα βρισκεται εσωτερικα κυριως!:confused:

navielect
07-05-2010, 11:14
τσακαλια ειστε ;):rolleyes:

Giwrgos1980
07-05-2010, 11:20
Είναι σίγουρα αυτό ρε παιδιά? Από ότι θυμάμαι όταν ήταν να ξαναδρομολγηθεί από Ραφήνα για Συροτηνομυκονία είχαν φτιάξει ράμπα για να στρώνει καλύτερα ο καταπέλτης του.....μήπως χρειάζονται και τα νησιά κάτι αντιστοιχο?

Super Jet
07-05-2010, 12:43
ναι η ΑΛΚΥΟΗ ειναι

rafina-lines
07-05-2010, 15:54
Είναι σίγουρα αυτό ρε παιδιά? Από ότι θυμάμαι όταν ήταν να ξαναδρομολγηθεί από Ραφήνα για Συροτηνομυκονία είχαν φτιάξει ράμπα για να στρώνει καλύτερα ο καταπέλτης του.....μήπως χρειάζονται και τα νησιά κάτι αντιστοιχο?

Φίλε Γιώργο, για τη συγκεκριμένη ράμπα που αναφέρεσαι στο λιμάνι της Ραφήνας, πρόκειται για την προβλήτα #6 η οποία δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια. Έχει πάθει καθίζηση και γκρεμίστηκε στη θάλασσα πριν από δύο χρόνια κατά τη διάρκεια των εργασιών για το μπάζωμα του ενδιάμεσου λιμενίσκου. Αυτή η ράμπα είχε το χαρακτηριστικό ότι ήταν πολύ υπερυψωμένη (σχεδόν 40 πόντους) για να στρώνουν καλύτερα οι καταπέλτες του ΑΛΚΥΟΝΗ τότε. Τελικά χρησιμοποίηθηκε από το ΘΕΟΛΟΓΟΣ όταν πρωτόρθε στο λιμάνι μας. Μετά την καθίζησή της ως σήμερα, παραμένει κλειστή και εκτός λειτουργίας περιμένοντας την επισκευή της, χωρίς να έχει γίνει τίποτα ως τώρα γι' αυτό. Ίσως τώρα αν μας ξανάρθει το καράβι γίνει μια εξπρές επισκευή.

Αλλά γενικά το γκαράζ του πλοίου έχει πολύ μεγάλο ύψος σε σχέση με τους ντόκους. Το κατάστρωμά του είναι στο μέσον περίπου ενός συμβατικού Ε/Γ - Ο/Γ. Το πρώτο κατάστρωμα επιβατών πέφτει περίπου στο τρίτο αντίστοιχα. Αυτά ως μέτρο σύγκρισης. Γενικά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά δύσχρηστο καράβι για την ακτοπλοΐα, αλλά είναι πολύ επιβλητικό. Ιδίως αυτοί οι τεράστιοι καταπέλτες που διαθέτει... Σε μήκος είναι υπερτριπλάσιοι απ' ότι έχουμε συνηθίσει... Ίσως γελάσετε λίγο τώρα, αλλά δίνει την εντύπωση ότι ανήκει σε μια "μεγαλύτερη κλίμακα" ποσταλιών. :D :D Καλώς να μας έρθει πάντως! Θα χαρούμε πολύ να το ξαναδούμε στη Ραφήνα, γιατί όσο να' ναι είχαμε στεναχωρηθεί τότε που έφυγε... Έστω κι αν αντιμετωπίσει πρόβλημα σε προβλήτα...

giorgos_249
07-05-2010, 17:57
Φίλε Γιώργο, για τη συγκεκριμένη ράμπα που αναφέρεσαι στο λιμάνι της Ραφήνας, πρόκειται για την προβλήτα #6 η οποία δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια. Έχει πάθει καθίζηση και γκρεμίστηκε στη θάλασσα πριν από δύο χρόνια κατά τη διάρκεια των εργασιών για το μπάζωμα του ενδιάμεσου λιμενίσκου. Αυτή η ράμπα είχε το χαρακτηριστικό ότι ήταν πολύ υπερυψωμένη (σχεδόν 40 πόντους) για να στρώνουν καλύτερα οι καταπέλτες του ΑΛΚΥΟΝΗ τότε. Τελικά χρησιμοποίηθηκε από το ΘΕΟΛΟΓΟΣ όταν πρωτόρθε στο λιμάνι μας. Μετά την καθίζησή της ως σήμερα, παραμένει κλειστή και εκτός λειτουργίας περιμένοντας την επισκευή της, χωρίς να έχει γίνει τίποτα ως τώρα γι' αυτό. Ίσως τώρα αν μας ξανάρθει το καράβι γίνει μια εξπρές επισκευή.

Αλλά γενικά το γκαράζ του πλοίου έχει πολύ μεγάλο ύψος σε σχέση με τους ντόκους. Το κατάστρωμά του είναι στο μέσον περίπου ενός συμβατικού Ε/Γ - Ο/Γ. Το πρώτο κατάστρωμα επιβατών πέφτει περίπου στο τρίτο αντίστοιχα. Αυτά ως μέτρο σύγκρισης. Γενικά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά δύσχρηστο καράβι για την ακτοπλοΐα, αλλά είναι πολύ επιβλητικό. Ιδίως αυτοί οι τεράστιοι καταπέλτες που διαθέτει... Σε μήκος είναι υπερτριπλάσιοι απ' ότι έχουμε συνηθίσει... Ίσως γελάσετε λίγο τώρα, αλλά δίνει την εντύπωση ότι ανήκει σε μια "μεγαλύτερη κλίμακα" ποσταλιών. :D :D Καλώς να μας έρθει πάντως! Θα χαρούμε πολύ να το ξαναδούμε στη Ραφήνα, γιατί όσο να' ναι είχαμε στεναχωρηθεί τότε που έφυγε... Έστω κι αν αντιμετωπίσει πρόβλημα σε προβλήτα...

Δηλαδή να ετοιμαζόμαστε και για δεύτερο καρούμπαλο στο λιμάνι:D:D

Giwrgos1980
07-05-2010, 18:04
Φίλε Γιώργο, για τη συγκεκριμένη ράμπα που αναφέρεσαι στο λιμάνι της Ραφήνας, πρόκειται για την προβλήτα #6 η οποία δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί πια. Έχει πάθει καθίζηση και γκρεμίστηκε στη θάλασσα πριν από δύο χρόνια κατά τη διάρκεια των εργασιών για το μπάζωμα του ενδιάμεσου λιμενίσκου. Αυτή η ράμπα είχε το χαρακτηριστικό ότι ήταν πολύ υπερυψωμένη (σχεδόν 40 πόντους) για να στρώνουν καλύτερα οι καταπέλτες του ΑΛΚΥΟΝΗ τότε. Τελικά χρησιμοποίηθηκε από το ΘΕΟΛΟΓΟΣ όταν πρωτόρθε στο λιμάνι μας. Μετά την καθίζησή της ως σήμερα, παραμένει κλειστή και εκτός λειτουργίας περιμένοντας την επισκευή της, χωρίς να έχει γίνει τίποτα ως τώρα γι' αυτό. Ίσως τώρα αν μας ξανάρθει το καράβι γίνει μια εξπρές επισκευή.

Αλλά γενικά το γκαράζ του πλοίου έχει πολύ μεγάλο ύψος σε σχέση με τους ντόκους. Το κατάστρωμά του είναι στο μέσον περίπου ενός συμβατικού Ε/Γ - Ο/Γ. Το πρώτο κατάστρωμα επιβατών πέφτει περίπου στο τρίτο αντίστοιχα. Αυτά ως μέτρο σύγκρισης. Γενικά κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά δύσχρηστο καράβι για την ακτοπλοΐα, αλλά είναι πολύ επιβλητικό. Ιδίως αυτοί οι τεράστιοι καταπέλτες που διαθέτει... Σε μήκος είναι υπερτριπλάσιοι απ' ότι έχουμε συνηθίσει... Ίσως γελάσετε λίγο τώρα, αλλά δίνει την εντύπωση ότι ανήκει σε μια "μεγαλύτερη κλίμακα" ποσταλιών. :D :D Καλώς να μας έρθει πάντως! Θα χαρούμε πολύ να το ξαναδούμε στη Ραφήνα, γιατί όσο να' ναι είχαμε στεναχωρηθεί τότε που έφυγε... Έστω κι αν αντιμετωπίσει πρόβλημα σε προβλήτα...

Ότι είναι βαπόρι σε δική του κλάση κλπ κλπ κλπ και όμορφο δεν αντιλέγω....και μακάρι να έρθει γιατί θα βοηθήσει την κατάσταση.

Άρα καλά θυμόμουν για την ράμπα........μήπως όμως χρειάζονται και τα λιμάνια των νησιών αντίστοιχες ράμπες?

GiorgosVitz
07-05-2010, 21:21
Απ' οσο θυμάμαι, είχε φτιαχτεί και στο λιμάνι της Νάξου μια παρόμοια ράμπα για το highspeed 1, αλλά πριν από 2-3 χρόνια αφαιρέθηκε. Σαν πλοίο, προσωπικά, δε μου γεμίζει το μάτι. Παρά το τίποτα, πάντως, καλό είναι κι αυτό. Μη με αποπάρετε πολύ για την άποψή μου.:D

Στην αρχή πίστεψα ότι θα ήταν ο Αίολος Κεντερης (o original), ο οποίος στο πέρασμά του από την Παροναξία πριν από 1-2 καλοκαίρια (δε θυμάμαι ακριβώς πότε) είχε εξυπηρετήσει πάρα πολύ τη Νάξο και είχε συμβάλλει στη μείωση των τιμών των υπόλοιπων εταιριών (η σωστή εφαρμογή του ανταγωνισμού)

NAXOS
29-01-2011, 22:35
TΕΛΙΚΑ ΘΑ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΡΑΦΗΝΑΣ-ΣΥΡΟΥ-ΠΑΡΟΥ-ΝΑΞΟΥ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΘΑΚΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ.
ΕΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΟΙ ΦΗΜΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ HIGHSPEED 4 ΚΑΙ 6 ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΥΚΛΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΡΑΦΗΝΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΑ 2 ΚΑΙ 3,ΤΟΤΕ Η ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ ΓΙΑ ΕΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ 2 Η 3 ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΕ ΡΑΦΗΝΑ. ΙΔΩΜΕΝ......................

giorgos_249
29-01-2011, 23:02
Για το Ιθάκη είναι οριστικό;

SUPERFERRY II
30-01-2011, 00:45
Εδώ μπορείς να διαβάσεις ξεκάθαρα την ανακοίνωση της BLUE STAR FERRIES όσον αφορά για τα δρομολόγια του εγ/ογ BLUE STAR ITHAKI από την Ραφήνα.
http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=0&artid=2478&loc=1
Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να κάνει ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ & ΝΑΞΟ από ΡΑΦΗΝΑ

Ergis
30-01-2011, 06:26
φιλοι μου να τον ακουτε τον NAXOS,ειναι γνωστης των πραγματων

Maroulis Nikos
30-01-2011, 11:29
Εδώ μπορείς να διαβάσεις ξεκάθαρα την ανακοίνωση της BLUE STAR FERRIES όσον αφορά για τα δρομολόγια του εγ/ογ BLUE STAR ITHAKI από την Ραφήνα.
http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=0&artid=2478&loc=1
Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να κάνει ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ & ΝΑΞΟ από ΡΑΦΗΝΑ

αυτό που αναφέρεις είναι για τα πρωίνα δρομολόγια, το απόγευμα τι δρομολόγιο θα κάνει ?

NAXOS
03-02-2011, 13:35
Εδώ μπορείς να διαβάσεις ξεκάθαρα την ανακοίνωση της BLUE STAR FERRIES όσον αφορά για τα δρομολόγια του εγ/ογ BLUE STAR ITHAKI από την Ραφήνα.
http://www.bluestarferries.gr/site/content.asp?sel=0&artid=2478&loc=1
Δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να κάνει ΣΥΡΟ ΠΑΡΟ & ΝΑΞΟ από ΡΑΦΗΝΑ

ΦΙΛΕ SUPERFERRY .
ΩΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ 18.15. ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΝΑΞΟ 24.00 ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΝΑΞΟ ΓΙΑ ΠΑΡΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΙΣ 00.15.
ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΦΗΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΗΠΩς ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ

speedrunner
03-02-2011, 13:53
http://www.naxos-news.gr/?aid=3076

apollo_express
04-02-2011, 19:03
Μήπως έχουν κυκλοφορήσει και οι τιμές των εισητηρίων του ΙΘΑΚΗ από Ραφήνα για Νάξο και αντίστροφα;

artmios sintihakis
04-02-2011, 23:39
Γιατι παρόλο που η εταιρεία διαφημίζει το νεότευκτο ως πιό ταχύ απο τα σημερινα οι ωρες αφιξοαναχωρήσεων είναι οι ίδιες???Άρα το μόνο ουσιαστικά που έκανε η εταιρεία είναι να αυξήσει το πρωτόκολλο με ένα νεο πλοίο........κ εγώ νόμιζα οτι θα το ταξίδευε με τα 27 του μιλάκιααα......Μόνο να εντυπωσιάζει ξέρει η Blue Star και να μας τα βουτάει!

thanos75
04-02-2011, 23:49
ΦΙΛΕ SUPERFERRY .
ΩΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑ 18.15. ΑΦΙΞΗ ΣΤΗ ΝΑΞΟ 24.00 ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΝΑΞΟ ΓΙΑ ΠΑΡΟ ΡΑΦΗΝΑ ΣΤΙΣ 00.15.
ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΦΗΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΗΠΩς ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ
Στη Συρο δηλαδη δεν θα πιανει?

gpap2006
05-02-2011, 00:23
Γιατι παρόλο που η εταιρεία διαφημίζει το νεότευκτο ως πιό ταχύ απο τα σημερινα οι ωρες αφιξοαναχωρήσεων είναι οι ίδιες???Άρα το μόνο ουσιαστικά που έκανε η εταιρεία είναι να αυξήσει το πρωτόκολλο με ένα νεο πλοίο........κ εγώ νόμιζα οτι θα το ταξίδευε με τα 27 του μιλάκιααα......Μόνο να εντυπωσιάζει ξέρει η Blue Star και να μας τα βουτάει!

Κάνεις λάθος. Στο υπάρχον δρομολόγιο φθάνει Πάρο στις 11.40 το πρωί ενώ το ΔΗΛΟΣ θα φθάνει 11.15 πάντα με ώρα αναχώρισης από πειραιά 07.25. Συνεπώς ταξίδι με 26+ μίλια. Οι υπόλοιπες αποστάσεις μέχρι Σαντορίνη είναι σχετικά μικρές οπότε οι διαφορές είναι 5 λεπτά...

NAXOS
05-02-2011, 08:38
Στη Συρο δηλαδη δεν θα πιανει?

ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΚΑΘΟΔΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΡΑΦΗΝΑ-ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΡΑΦΗΝΑ

Giovanaut
05-02-2011, 10:35
Επιπλεον, στο δρομολογιο του ΔΗΛΟΣ υπαρχει και η Ιος, που μεχρι σημερα δεν την περιελαμβανε το πρωϊνο απο Πειραια τα Καλοκαιρια τουλαχιστον, με αφιξη στη Σαντορινη την ιδια ωρα οπως και πριν που δεν επιανε στην Ιο...!!!

thanos75
05-02-2011, 12:43
ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΚΑΘΟΔΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΡΑΦΗΝΑ-ΣΥΡΟ-ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΠΑΡΟ-ΡΑΦΗΝΑ
Καταλαβα προφανως στην επιστροφη δεν θα σταματαει για να προλαβαινει το πρωινο δρομολογιο απο Ραφηνα. Καλο παντως θα ηταν να υπηρχε και αντιστροφη συνδεση δηλαδη Συρος-Ραφηνα

apollo_express
06-02-2011, 19:06
Οι τιμές του Ιθακη από/προς Νάξο έχουν ανακοινωθεί;