PDA

Επιστροφή στο Forum : Queen M. [Rangatira, Carlo R., Alexander the Great]



esperos
12-04-2008, 14:05
Η καραβάρα που έφερε από την Αγγλία η Marlines. Με προϋπηρεσία στην Αυστραλία και στα νησιά Falkland, δεν έμεινε μαζί μας για πολύ και προτίμησε τους Ιταλούς αλλά και εκεί δεν πέρασε καλά. Δύο φώτο, στον ΝΜΔ μετά την άφιξη του από Falmouth και από επίσκεψη του στον Πειραιά εδώ στο Ξαβέρι.

5197

5198

Apostolos
12-04-2008, 18:38
Φοβερά μοναδική πλώρη!!!!

Ellinis
12-04-2008, 19:14
Bάπορας με τα όλα του! Είχα ταξιδέψει από Ανκώνα για Πάτρα σε ένα ταξίδι που κατέληγε στον Τσεσμέ.
Άνετο και καλοτάξιδο, αλλά με πλήρωμα από Πολωνούς που δεν καταλάβαιναν γρι.
Πιστεύω οτι δεν στέριωσε λόγω των τουρμπίνων που είχε στις μηχανές του.
Μια τελευταία προσπάθεια να ταξιδέψει ως Alexander the Great, δεν ευδοκίμησε και το πλοίο κατέληξε στην Τουρκία για σκράπ.

Roi Baudoin
05-09-2008, 00:53
Ένα πλοίο-θρύλος που κάποια στιγμή μετά το πέρασμά του από τη MarLines πήρε το όνομα "Carlo R" για λογαριασμό της εταιρείας EGNATIA FERRIES.
Δεν πρέπει να ταξίδεψε για λογαριαμσό αυτής της εταιρείας.
Το δρομολόγιό που θα έκανε ήταν πραγματικά εξαιρετικό σαν ιδέα.
Από την Ιταλία, μέσω Πάτρας και Πειραιά, για την Κωνσταντινούπολη.
Η γραμμή αυτή (Πειραιάς-Κωνσταντινούπολη) έχει ακουστεί κατά καιρούς ότι θα ανοίξει, αλλά ακόμα περιμένουμε.

Πιθανόν, το πλοίο με το όνομα "Carlo R" να χρησιμοποιήθηκε ως πλωτό ξενοδοχείο κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης εμπορικής έκθεσης.
Αυτό αποτελεί ανιπεβεβαίωτη προφορική μαρτυρία από τον γραφίστα που έφτιαξε το περίφημο φυλλάδιο για το πλοίο και πολύ ευγενικά μου το έδωσε.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους φίλουυς vinman, Έσπερο, Ellinis, paroskayak και Sea Serenade που μας χαρίζουν το όμορφο ταξίδι πίσω στο χρόνο μέσα από όλα αυτά τα φυλλάδια γνωστών και άγνωστων πλοίων.

14617

Appia_1978
05-09-2008, 09:48
Φίλε Roi,
για ποια χρονιά μιλάμε;

Roi Baudoin
05-09-2008, 11:57
Τα περίφημα "ταξίδια" του "Carlo R" πρέπει να τοποθετηθούν κάπου γύρω στα 1995 (ή 1996).
Το φυλλάδιο του "Carlo R" μου δόθηκε από τον γραφίστα το 1997.
Επομένως θα πρέπει να είχε φτιαχτεί κάπου στα 1995 (ή 1996).
Θα ανεβάσουμε σύντομα και το υπόλοιπο του φυλλαδίου.

Appia_1978
05-09-2008, 12:26
Ευχαριστώ πολύ!

sea_serenade
05-09-2008, 14:07
Το περίφημο QUEEN M του Μαραγκόπουλου έχω και εγώ την εντύπωση οτι δεν ταξίδεψε ποτέ σαν CARLO R. Έμεινε να περιμένει στην Ελευσίνα (αν δεν κάνω λάθος) μήπως κάποιος το αξιοποιήσει μέχρι που ήρθε το τέλος του. Σκαρί σπάνιας ομορφιάς και γραμμών που ποτέ δεν θα ξαναδούμε. Ευχαριστούμε Roi :D

Ellinis
05-09-2008, 16:29
Έμεινε να περιμένει στην Ελευσίνα (αν δεν κάνω λάθος) μήπως κάποιος το αξιοποιήσει μέχρι που ήρθε το τέλος του.

Στη Νάπολη ήταν που παροπλίστηκε για περίπου 10 χρόνια. Στο τέλος το πήραν Έλληνες για να μετασκευαστεί σε κρουαζιερόπλοιο με το όνομα ALEXANDER THE GREAT. Τελικά πήγε για σκραπ στην Τουρκία μετά απο ένα πέρασμα από ναυπηγεία στη Γιουγκοσλαβία.
Ήταν ένα από τα τελευταία τουρμπινάδικα φέρι, αν όχι το τελευταίο.

Ellinis
14-09-2008, 12:20
Δεν θα μπορούσα να αφήσω το συγκεκριμένο βαπόρι χωρίς δικό του θέμα.

Ας θυμηθούμε τι μας έχει πει για αυτό ο φίλος Αντώνης:

Ένα πλοίο-θρύλος που κάποια στιγμή μετά το πέρασμά του από τη MarLines πήρε το όνομα "Carlo R" για λογαριασμό της εταιρείας EGNATIA FERRIES.
Δεν πρέπει να ταξίδεψε για λογαριαμσό αυτής της εταιρείας.
Το δρομολόγιό που θα έκανε ήταν πραγματικά εξαιρετικό σαν ιδέα.
Από την Ιταλία, μέσω Πάτρας και Πειραιά, για την Κωνσταντινούπολη.
Η γραμμή αυτή (Πειραιάς-Κωνσταντινούπολη) έχει ακουστεί κατά καιρούς ότι θα ανοίξει, αλλά ακόμα περιμένουμε.

Πιθανόν, το πλοίο με το όνομα "Carlo R" να χρησιμοποιήθηκε ως πλωτό ξενοδοχείο κατά τη διάρκεια μιας μεγάλης εμπορικής έκθεσης.
Αυτό αποτελεί ανιπεβεβαίωτη προφορική μαρτυρία από τον γραφίστα που έφτιαξε το περίφημο φυλλάδιο για το πλοίο και πολύ ευγενικά μου το έδωσε.

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους φίλουυς vinman, Έσπερο, Ellinis, paroskayak και Sea Serenade που μας χαρίζουν το όμορφο ταξίδι πίσω στο χρόνο μέσα από όλα αυτά τα φυλλάδια γνωστών και άγνωστων πλοίων.

14617

Τελικά το βαπόρι ταξίδεψε για την Egnatia Ferries αλλά στη γραμμή Ιταλία-Τσεσμέ όπου και εικονίζεται στην παρακάτω φωτογραφία από τον χαμένο ιστότοπο bestshipimages.com.
16093

Aυτή ήταν και η τελευταία του απασχόληση μιας και αμέσως μετά έδεσε στη Νάπολη όπου κατασχέθηκε και έμεινε εκεί ως το 2001. Τότε πουλήθηκε στην Ελληνική Oberon Cruise Line, και μετανομάστηκε ALEXANDER THE GREAT για να μετασκευαστεί σε κρουαζιερόπλοιο. Ρυμουλκήθηκε σε ναυπηγείο στο Μαυροβούνιο όπου οι εργασίες ξεκίνησαν αλλά δεν τελείωσαν ποτέ λόγω οικονομικών προβλημάτων των εφοπλιστών.
Τελικά στα τέλη του 2004 οδηγήθηκε στην Αλιάγκα όπου και διαλύθηκε το 2005.
Σχετικές φωτογραφίες του Selim San από το www.nzcoastalshipping.com (http://www.nzcoastalshipping.com). Θα μπορούσαν να έχουν ως τίτλο "το τέλος του τελευταίου; τουρμπινάδικου φέρι".

esperos
14-09-2008, 13:31
Toν Αύγουστο του 1995 και σε ταξίδι μου αεροπορικό από Χίο για Αθήνα το διέκρινα από το παράθυρο του αεροπλάνου να βρίσκεται αρόδου στο Cesme.

Ellinis
14-09-2008, 22:13
Και μιας και ξεκινήσαμε από το τέλος, ας πάμε και στην αρχή της καριέρας του.

Το QUEEN M. είχε ναυπηγηθεί το 1971-72 στα Swan Hunter Shipbuilders ως RANGATIRA για την ιστορική εταιρεία Union Steamship Company της Νέας Ζηλανδίας. Ναυπηγήθηκε για να αντικαταστήσει το παρόμοιο του WAHINE (http://en.wikipedia.org/wiki/Wahine_disaster)που είχε ναυαγήσει στο Wellington το 1968. Αφού ταξίδεψε για 4 χρόνια ενώνοντας τα δύο νησιά της Νέας Ζηλανδίας έδεσε στη βόρεια Αγγλία ως κοιτώνας. Τον ίδιο στατικό ρόλο είχε και στον πόλεμο των Φώκλαντ το 1982-83.
Παρέμεινε παροπλισμένο μέχρι που το αγόρασε η Marline το 1986. Ταξίδεψε για τις 3 επόμενες σεζόν ενώνοντας την Ανκώνα με την Πάτρα και τον Τσεσμέ.
Τελικά πουλήθηκε το 1990 στην Ιταλική Alimar που το μετανόμασε CARLO R., και το ναύλωσε για 3 χρόνια στην Cotunav.
Το 1993 ναυλώθηκε όπως και το όμοσταυλο του LILLY R. (πρώην PRINCESS M.) στη νεοσύστατη Horizon Sea Lines για να κάνουν Ανκώνα-Τσεσμέ.
Τη συνέχεια την έχουμε ηδη γράψει.

Περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφίες εδώ (http://www.nzmaritime.co.nz/r4.htm).

sea_serenade
14-09-2008, 22:31
Απίστευτα όμορφο σκαρί. Το θυμάμαι ελάχιστα όταν ταξίδευε για την Marlines Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Ανγκώνα.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
14-09-2008, 23:03
160952 160953 160954
Πηγή: shipsnostalgia

Όχι απλώς το τελευταίο τουρμπινάδικο EΓ/ΟΓ αλλά κ turbo-electric! Φαντάζομαι πόσο δύσκολα θα βρήκε πλήρωμα μηχανής ο Μαραγκόπουλος όταν το έφερε το 1986.

Ellinis
29-05-2009, 09:02
Το 1979-82 το QUEEN M. ως RANGATIRA, παρέα με το ΙΑΛΥΣΣΟΣ μετέπειτα STENA BALTICA, λειτούργησαν ως κοιτώνες εργατών στο διυληστήριο του Sollum Voe των νησιών Shetland. Ακόμη κράταγε τα χρώματα που είχε στη Νέα Ζηλανδία.

Άλλη μια φωτο των 2 πλοίων στο θέμα του Iαλυσσός (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=211634#post211634).

41317
Πηγή: http://photos.shetland-museum.org.uk/ (http://photos.shetland-museum.org.uk/)

sea_serenade
30-05-2009, 19:27
Ρε συ Ellinis, θα μας τρελάνεις. Στο thread του QUEEN VERGINA δεν σχολίασα αλλά εδώ.........Ωραίος!!!

gtogias
21-01-2010, 12:37
Ο Jin McFaul που τώρα τελευταία έχει ανεβάσει στο shipsnostalgia αρκετές και εξαιρετικές φωτογραφίες πλοίων που πέρασαν από την Ελλάδα (όπως τα Δήλος, Επτάνησος, Νάξος, Αλέκος κλπ) ανέβασε και μια του Carlos R:

http://www.shipsnostalgia.com/gallery/showphoto.php/photo/216936/

pantelis2009
20-02-2011, 21:18
Ας δούμε και μία φωτο απο το φίλο Selim San (και τον ευχαριστώ) τραβηγμένη στις 26/01/2005.
Φαίνετε ότι η μετασκευή του ότι είχε ξεκινήσει αλλά όπως λέτε πριν λόγο οικονομικών προβλημάτων σταμάτησε.
Χαρισμένη σε Ellinis (ευχαριστώ για τη βοήθεια;)), gtogias, sea_serenade, vinman, Roi Baudoin, polykas, esperos, Nicholas Peppas και όλους τους φίλους του πλοίου.

124047

Ellinis
20-02-2011, 22:30
'Ενα υπέροχο καράβι που οι τουρμπίνες το καταδικάσανε εμπορικά.
Θυμάμαι στο ταξίδι που είχα κάνει το 1988 από την Ανκώνα στην Πάτρα οτι είχε πολύ καλούς χώρους. Το πλήρωμα τότε ήταν κυρίως Πολωνοί και η συνενόηση μαζί τους ήταν κάπως προβληματική.... Θυμάμαι επίσης οτι αρκετοί επιβάτες ήταν Τούρκοι της Γερμανίας που πηγαίναν στο Τσεσμέ.

Από εκείνο το ταξίδι και η παρακάτω φωτο με το επιβλητικό και ξεχωριστό φουγάρο.

124066

BEN BRUCE
06-06-2013, 14:19
CARLO R.απο το SHIPS NOSTALGIA το 2001 στον ΝΜΔ

145246

Ellinis
06-06-2013, 20:16
Νομίζω οτι είναι στο λιμενοβραχίονα της Νάπολη, εκεί παροπλίστηκε.

BEN BRUCE
06-06-2013, 20:35
Νομίζω οτι είναι στο λιμενοβραχίονα της Νάπολη, εκεί παροπλίστηκε.

Ετσι θα ειναι γιατι τωρα που το βλεπω....

Ellinis
17-06-2014, 17:39
Kαι στο διαλυτήριο ακόμη φαινόταν υπέροχο!!!

156311
πηγή (http://instagram.com/p/oOg9qfLkJX/#) by Selim San

samurai
22-10-2014, 11:30
Ασύλληπτος......βάπορας......:fat: Δε νομίζω οτι θα ξαναχτιστούν ποτέ ξανά τέτοια πλοία.

BOBKING
23-01-2016, 16:52
σας στέλνω και εγώ μερικές φωτογραφίες του πλοίου από αυτήν την ιστοσελίδα http://www.adriaticandaegeanferries.com/mreng.html

BOBKING
12-09-2016, 20:05
Ασύλληπτος......βάπορας......:fat: Δε νομίζω οτι θα ξαναχτιστούν ποτέ ξανά τέτοια πλοία.
Ποτέ δεν θα ξαναχτιστούν τέτοια πλοία είμαι σίγουρος ,ήταν το αγαπημένο μου πλοίο από όλα της Marlines μετά το Countess m και τελευταίο το Dame m το θεωρούσα το ομορφότερο πλοίο της Αδριατικής ήταν πραγματικό εργαλείο για την εταιρία δυστυχώς οι τουρμπίνες το καταδίκασαν άδικα το πλοίο ,είχα κάνει πάνω από 17 ταξίδια με το πλοίο το ξενοδοχειακό του άνετο διακοσμημένο όμορφα κατά την γνώμη μου αλλά νομίζω ότι είχαν την ίδια γνώμη και οι επιβάτες του πλοίου επίσης είχε μεγάλες ,άνετες ,όμορφες καμπίνες εξαίσιο φαγητό ,όταν ήρθε στην Αγκώνα ήταν το μεγαλύτερο σε χωρητικότητα επιβατών της γραμμής αλλά και σε ταχύτητα τότε το King Minos είχε χωρητικότητα τουλάχιστον 1.800 επιβατών και ταχύτητα 19 κόμπων ενώ το Ionian Galaxy είχε χωρητικότητα τουλάχιστον 1.612 επιβατών και ταχύτητα 19 κόμπων αλλά το Queen m είχε χωρητικότητα 2.000 επιβατών και 23 κόμπων ήταν το μεγαλύτερο και σε χωρητικότητα επιβατών και σε ταχύτητα αλλά σε οχήματα ήταν το θλιβερό μόλις 250 χώραγε ενώ το KING MINOS 700 το IONIAN GALAXY μόλις 600 ήταν η ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ της Marlines ποτέ δεν θα το ξεχάσω ,έχω επίσης 3 φυλλάδια με το Queen m και θα χαρώ να τα μοιραστώ μαζί σας

BOBKING
26-09-2016, 14:51
Για να θυμηθούμε το Queen m της Marlines από ένα φυλλάδιο του 1987 χαρισμένο στους λάτρεις των πλοίων της Αδριατικής
177943

akaluptos
28-10-2021, 13:39
Υπάρχει φωτογραφία του Queen M στην Ηγουμενίτσα τότε που ταξίδευε;
Ευχαριστώ πολύ!!

esperos
28-10-2021, 15:03
Υπάρχει φωτογραφία του Queen M στην Ηγουμενίτσα τότε που ταξίδευε;
Ευχαριστώ πολύ!!
Ηγουμενίτσα 7 Αυγούστου 1987. Ελπίζω να σε ΚΑΛΥΨΑ ΑΚΑΛΥΠΤΕ!!!

200872

akaluptos
28-10-2021, 18:17
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, υπέροχη και σπάνια λήψη!!!Ειδικά αν ήταν και έγχρωμη θα ήταν επίσης όμορφη!!!

lissos
01-11-2021, 08:35
200882
Συγγνώμη για την παρέμβαση...
Ό,τι καλύτερο μπορούσα.

esperos
01-11-2021, 12:30
Μπράβο Lissos, μόνο λίγο γαλάζιο η τσιμινιέρα ήθελε!

akaluptos
01-11-2021, 12:48
Φίλε μου esperos η φωτογραφία ακόμη και ασπρόμαυρη είναι τρομερή, σε ευχαριστώ ξανά!!