PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσχημες Εμπειρίες με Ενοικιαζόμενα Σκάφη



mangos
29-07-2007, 17:39
Εχθές ο γιός μου νοίκιασε ένα σκάφος 44 πόδια, 3 ετών, μαζί με φίλους του.

Το βρήκαμε τελευταία στιγμή, ένα σκάφος που του ακυρώθηκε ναύλος, και έτσι το βρήκαμε σε τιμή ευκαιρίας, από κάποιον γνωστό μου.

Ξεκινώντας, το πρώτο πρόβλημα ήταν η ρόλερ μαΐστρα ήταν κακοδιπλωμένη, και δεν άνοιγε... Με τα πολλά άνοιξε, φυσικά εαν σκιζότανε, άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και δεν φταίς εσύ!

Πριν μπει στο λιμάνι του Πόρου, σταμάτησαν για κολύμπι, και εκεί διαπίστωσε ότι ο εργάτης της άγκυρας δεν δουλεύει... (Στο τσεκ ιν, για ένα βίρα και ένα μάινα δούλευε).

Επικοινώνησα με τον ιδιοκτήτη, και ήταν εκτός Αθηνών!!!
Πιθανολόγησε ότι το πρόβλημα είναι στο μποξ, και πρότεινε να περιμένουμε μέχρι την Δευτέρα που ανοίγουν τα μαγαζιά, να γυρίσει πίσω στην Αθήνα, και να στείλει ανταλλακτικό και φτιαχτεί η βλάβη. Μέχρι τότε ας μείνει στον Πόρο, με την εφεδρική άγκυρα.

Βρήκα αργά εχθές το βράδυ μεταχειρισμένο ανταλλακτικό, το λύσαμε, το καθαρίσαμε, και για είμαστε σίγουροι ότι δουλεύει σωστά, σήμερα πρωί πρωί το δοκίμασα σε ένα σκάφος στο Καλαμάκι (που χρησιμοποιεί τον ίδιον εργάτη). Το έστειλα με το δελφίνι, βρήκα ηλεκτρολόγο, το βάλανε στο σκάφος και... μηδέν εις το πηλίκον!!!

Ο ηλεκτρολόγος είπε πως 99,9% φταίνε τα καρβουνάκια του εγάτη, 2 ώρες λύσιμο εργάτη, τρίψιμο τα καρβουνάκια και καθάρισμα, μοντάρισμα και... όλα καλά κατα τις 2 το μεσημέρι!!!

Φυσικά ούτε μπάνιο εχθές το απόγευμα, πάει και η μισή μέρα σήμερα...

Ρίξανε άγκυρα στα Τσελεβίνια για κολύμπι, ο εργάτης δούλεψε ρολόι, αλλά στο μάζεμα, κλώτσησε ένας κρίκος της αλυσίδας και φράκαρε στην σκρόφα, ούτε βίρα, ούτε μάινα!!!

Μετά από μια ώρα καταφέρανε να ξεμπλοκάρουν την αλυδίδα, με σκοινί πιο κάτω ώστε να έχει μπόσικα η αλυσίδα, και με τα πολλά... όλα καλά!!!

Για να δούμε... Μέσα σε 24 ώρες ήδη έχουν ασχοληθεί με προβλήματα τις περισσότερες ώρες, άσε το δικό μου τρέξιμο Σαββατιάτικα και Κυριακάτικα.

Με τον γνωστό μου τσακωθήκαμε, γιατί ήταν δικιά του υποχρέωση να τρέχει, τα καρβουνάκια είναι θέμα ελλειπούς χειμερινής συντήρησης, το δε θέμα ότι η αλυσίδα πηδάει στην σκρόφα ήταν εν γνώσει του, αλλά φυσικά, δεν έκανε τον κόπο να αλλάξει την φαγωμέμη σκρόφα.

mangos
29-07-2007, 17:44
Να συμπληρώσω:

Και άντε εγώ ξέρω που να βρω μαστόρους, ανταλλακτικά κλπ.
Εαν ήτανε τουρίστες αυτοί οι άνθρωποι, και στην πρώτη τους μέρα του τύχαιναν όλα αυτά, τι γνώμη θα είχαν για την Ελλάδα και του Έλληνες που τους νοίκιασαν σκάφος με προβλήματα?

Πόσο λογικό είναι να κάτσουν σε ένα λιμάνι 2 μέρες? 2 μέρες σε ένα 7ήμερο ναύλο είναι το 30% περίπου των διακοπών τους!!!

Kyriakos
30-07-2007, 09:32
Σκάφος ήταν 3 ή 30 ετών?

gmav
30-07-2007, 12:50
νομίζω δεν εχει σημασία τόσο πολύ η ηλικία του σκάφους, όσο το πως γίνεται η συντήρηση...

τη σχολή την εβγαλα το 97. για σκάφος είχαμε ενα sun magic 44 (jeanneau) νομίζω ήταν του 92. όμορφο σκάφος (ίσως και ο λόγος που δεθήκαμε με τα jeanneau). ο ιδιοκτήτης του, το λάτρευε... το είχε σα μικρό παιδί...

μετα τα μαθήματα, αφού τελειώναμε και το καθάρισμα (ως μαθητές μετα τη λήξη των μάθημάτων, παντα καθαρίζαμε το σκάφος κι αυτό μας έμεινε και στη πορεία σε όλα τα σκάφη που νοικιάζαμε), οι πλοιοκτήτης καθόταν και το περιπιούταν. σχοινάκια, ραουλα, φρένα... δεν υπηρχε κάτι που να μη δουλυει στην εντέλεια....

το σκάφος συνεχίσαμε να το νοικιάζουμε και μετά το περας των μαθημάτων.

το 2000 το σκάφος αλλάζει ιδιοκτήτη... και το 2001 το νοικιάζουμε απο παλαιρο... μέσα σε ένα χρόνο, το σκάφος ήταν αγνώριστο... το μαντάρι της μεγίστης δε κατέβαινε.. ευτυχώς δε πέσαμε σε καιρό. προσπαθούσαμε να κατεβάσουμε το πανί και δεν κατέβαινε.... η μηχανή δεν έπερνε μπροστά... έπρεπε να βραχηκυκλώνουμε τη μιζα και μετά να παρει... τα ντους στάζαν....

μέσα σε ένα χρόνο, η αλλαγή ιδιοκτήτη έγινε αισθητή...

Kyriakos
30-07-2007, 13:28
νομίζω δεν εχει σημασία τόσο πολύ η ηλικία του σκάφους, όσο το πως γίνεται η συντήρηση...

Φυσικά, μόνο η συντήρηση έχει σημασία. Αλλά προλαβαίνουν σε τρία χρόνια, σε αυτούς τους εργάτες, να χαλάσουν τα καρβουνάκια και η σκρόφα?

jerry_p
30-07-2007, 13:54
Φυσικά, μόνο η συντήρηση έχει σημασία. Αλλά προλαβαίνουν σε τρία χρόνια, σε αυτούς τους εργάτες, να χαλάσουν τα καρβουνάκια και η σκρόφα?

Δυστυχώς Κυριάκο, έτσι όπως χρησιμοποιούνται στα ναύλα, προλαβαίνουν !!!

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι εάν είχα επαγγελματικό σκάφος, θα υπέφερα κάθε φορά που θα έφευγε ...

kourasof
20-09-2008, 20:05
Καλησπέρα σε όλους.


Πριν απο κανα μήνα νοίκιασα ενα Bavaria 44 από έναν ιδιώτη στο Καλαμάκι ο οποίος δίνει εμφανέστατα και το σκάφος του για ενοίκιο σε μια γνωστή εταιρία. Να σημειώσω εδώ ότι έχω νοικιάσει διάφορα σκάφη αρκετές φορές και τρέχω σε αγώνες όλο το χειμώνα αλλά τόσο απογοητευμένος δεν έχω μείνει από σκάφος και από τον ιδιοκτήτη του.


Το σκάφος ήταν μοντέλο 2003, δεν το θεωρώ παλιό αλλά αν κάποιος δεν το συντηρεί σωστά, τι Bavaria, τι x-yachts το σκαφάκι θα εμφανίζει προβλήματα. Με μια πρώτη ματιά μέσα στο λιμάνι το μόνο που δεν μου άρεσε πολύ και το τόνισα στον τύπο ήταν τα πανιά του που μου φαινόντουσαν αρκετά ταλαιπωρημένα (να σημειώσω ότι είχε roll-in μαίστρα, κάτι που έτσι και αλλιώς εγώ δεν προτιμώ). Βέβαια όπως καταλαβαίνεται με διαβεβαίωσε ότι ήταν μια χαρά και παρότι ήταν 5ετίας ήταν σε άριστη κατάσταση... Τέλος πάντων εγώ εκεί βιάστηκα και δεν έδωσα μεγάλη σημασία.


Το σάββατο πρωί λοιπόν όλη η παρέα στο καλαμάκι έτοιμη για το μεγάλο ταξίδι. Ο καιρός 4-5 μποφόρ ΒΔ-Δ. Βγαίνω από το λιμάνι και το πρώτο πράγμα που βλέπω που μου την δίνει είναι ότι το ανεμόμετρο ειναι caput. Παίρνω τον τυπά αμέσως κ μου λέει μια πενιχρή δικαιολογία ότι κάποια επαφή φταίει... Τελικά μια εβδομάδα μετά που παρέδωσα το σκάφος το ανεμόμετρο δεν είχε δουλέψει καθόλου...
Τέλος πάντων, με οδηγό τη σημαία μπαίνει το σκάφος στο νεκρό τομέα και ξεκινάει να ανοίγω το πανί από το outhaul. Εκεί αφού βγαίνει κανά μέτρο από το κατάρτι φρακάρει γιατί ο τυπάς μου το είχε δώσει με την μαίστρα τσακισμένη μέσα...
Βιδώνω μέν αλλά ακόμα δεν έχω χάσει την υπομονή μου και την ρολάρω μέσα ξανά και την ξαναβγάζω. αυτό το έκανα καμιά δεκαριά φορές χωρίς να ασκήσω μεγάλο ζόρι ώσπου να αρχίσει τελικά όντως να ξετιλίγεται το πανί...
Αφού το ξετίλιξα αρχίζω να το στρώνω, δλδ να παίρνω outhaul ώσπου να στεγνώσει από τον αέρα... και εκεί έγινε το κακό που όλοι φοβόντουσαν. στο σημείο που τελειώνει το αντιηλιακό στον αετό η μαίστρα άρχισε να σκίζεται...
κλασσικά βρισίδια και τσαντίλες επάνω, ώσπου να την μαζέψουμε είχε κοπεί όλη κατά μήκος.


βουρ πορεία για καλαμάκι, όπου μετά από μια έντονη συζήτηση έστειλε έναν πανά να δεί τι παίζει. ο πανάς μου είπε εκεί ότι επισκευάζεται η ζημιά και δεν στοιχίζει πάνω απο 200-300 ευρώ. συγχρόνως μου έφερε και μια άλλη μαίστρα κακιάς ώρας από ενα 39άρι σκάφος που ήταν ξεφτίλα. όμως βιαζόμουν γιατί ήμουν και σε "διακοπές", τι να έκανα?


Έφυγα λοιπόν και μετά από άλλα ατελείωτα προβλήματα πάνω στο σκάφος (βουλωμένα φίλτρα ντους, από κάπου έμπαζε νερά και το bilge ήταν κάθε πρωί γεμάτο, τιμόνια ξεβίδωτα,κτλ) κατέλειξα στις διακοπές μου να είμαι με ένα κουτί εργαλεία στο χέρι και να φτιάχνω πράγματα. και φυσικά δεν το έκανα για το καλό του σκάφους αλλά επειδή ήξερα ότι ο τύπος ότι στραβό έβρισκε επάνω θα έφταιγα εγώ, ο μαλ@@@ που η τύχη έμελε να διαλυθεί στα χέρια μου και όχι στο προηγούμενο θύμα.


Αφού έφτασα στο καλαμάκι μια εβδομάδα μετά ο τύπος είχε αραδιάσει έναν τρελό λογαριασμό για το πανί. Ο πανάς που είχε έρθει άρχισε να ισχυρίζεται μέσω τηλεφώνου ότι έκανε λάθος και μπερδεύτηκε. εμφανέστατα και αυτός μέσα στο κόλπο. ο ιδιοκτήτης είχε το 1,5 χιλιάρικο της εγγύησης στο χέρι και μου έδωσε ρέστα 300 ευρώ.


Άρα τελικός απολογισμός 1200 ευρώ για μια μαίστρα που εγώ δεν διέλυσα, δεν ζόρισα, ήταν μπλεγμένη και σκίστηκε στα 4 μποφόρ. Και σαν να μην έφταναν αυτά, μου την είπε κιόλας για όλα τα άλλα χουζούρια του σκάφος του, ότι βούλωσα τα ντους κτλ. μετά από φωτογραφική έρευνα βρήκα ότι η μαίστρα είχε επάνω τσόντα στον αετό γιατί είχε φαγωθεί σε εκείνο το σημείο.


δεν με ένοιαξε για τα λεφτά αλλά για το γαμώτο και για το ότι εγώ παρουσιάστηκα σαν ο μαλ@@ της παρέας, συν του ότι μια εβδομάδα ήταν "διακοπές" μαρτυρίου.


μετά από μερικές εβδομάδες πέρασα από το λιμάνι και το βρήκα στο σκάφος ξανά. το πανί είναι το ίδιο ακριβώς, φαίνεται ότι τελικά ο πανάς το σένιαρε και έβγαλε και το κομπόδεμά του, ενώ ο ιδιοκτήτης πίνει μπύρες στο όνομα του looser που του νοίκιασε το σκάφος...

έχω σκεφτεί αρκετούς τρόπους για payback, γιατί δεν φέρθηκε σωστά και λυπάμε τους επόμενους που θα το νοικιάσουν, αν έχετε καμιά καλή ιδέα πείτε μου...


αυτά είχα να πω, περιμένω ανάλογες εμπειρίες ή την γνώμη σας για το θέμα.

vas
21-09-2008, 10:03
Κοιτα, με μια καπως ψυχραιμη αναγνωση οσων γραφεις εγω παρατηρω τα εξης...
Δε μας ειπες την τιμη ενοικιασης. Σε μια επαγγελματικη συναλλαγη το τιμημα ειναι θεμελιωδης παραγοντας. Γιατι το λεω? Μικροπροβληματα οπως το οργανο ή το ντους που βουλωσε (ισως και απο την δικη σας χρηση) καθως και πανια που δε στρωνουν και πολυ ειναι πραγματα που μπορουν να θεωρηθουν "αποδεκτα" αναλογως με το κοστος. You get what you pay, οποτε αν πληρωσες κοκοβιο δε περιμενεις ροφο αλλα και το αναποδο!!!
Τωρα για το πως σκιζεται μια μαιστρα dacron δε μπορω να το καταλαβω (η μονη που ειδα στη ζωη μου να σκιζεται ηταν σε 40+κομβους αερα) αλλα εστω οτι ηταν τελειωμενη και απλως ετυχε σε σενα. Οπως και να χει ακομα και αν τα 1200 ειναι ενα λογικο τιμημα για μια μαιστρα, δεν μου φαινεται καθολου σωστα να πληρωσεις εσυ μια καινουρια ενω εστω "κατεστρεψες" μια παλια. ΚΑι εδω εντοπιζω και το ποιο σημαντικο φαουλ του ιδιοκτητη.

mangos
21-09-2008, 10:26
Κατ αρχάς θα συμφωνήσω με τον Vas.
Αλλά επειδή είμαι φλύαρος, θα πω την δικιά μου εκδοχή σαν ιδιοκτήτης επαγγελματικού σκάφους:



Ενα σκάφος που γυρίζει Σάββατο και ξαναφεύγει Σάββατο, είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθεί. Το σκάφος ελέγχεται στο επίπεδο του όσα βλέπει η πεθερά. Εαν ο προηγούμενος δεν "παραδεχτεί" κάποιες μικροζημιές, κάποιες από αυτές θα βγούν στον επόμενο. Η πίεη του χρόνου δεν αφήνει πολλά περιθώρια, και δυστυχώς κάποιοι εν γνώσει τους κερδοσκοπούν από τις "ζημιές".

Τις πειρσσότερες μικροζημιές τις βλέπουμε όταν καθαρίζουμε το σκάφος, οι ίδιοι. Εαν βάλεις κάποια Ουκρανίδα να πασαλήψει το σκάφος, τότε είναι επίσης βέβαιο ότι θα περάσουν στο ντούκου πολλά πράγματα.

Ότι πληρώνεις-παίρνεις, ένα Μπαβάρια 44 του 2003, έχει παραδόσει πνεύμα προ πολλού. Λάθος μέγα επίσης είναι να νοικιάζεις από "τυχαίους"... Καλό είναι να έχεις συστάσεις από προηγούμενους-ευχαριστημένους πελάτες, να γνωρίζεις το συγκεκριμένο σκάφος, και να εμπιστευτείς κάποιον που εξίζει την εμπιστοσύνη σου, κι όχι κάποιον τυχαίο που θα κρατάει τα 1500 της εγγύησης και ετσιθελικά να σου φάει 1200 ευρώ για το παλιό πανί που ας πούμε εσύ έσκισες με ευθύνη σου. Το πανί του 2003 έχει παραδόσει πνεύμα προ πολλού, και με 1200 ευρώ φτιάχνεις καινούργιο, δεν επισκευάζεις παλιό!!!

Κατανοώ την αγανάκτηση σου, αλλά... θα σου πρότεινα, με ονόματα και στοιχεία, να καταγγείλεις το γεγονός κατ αρχάς στο συνδικαλιστικό όργανο των πλοιοκτητών, στον ΣΙΤΕΣΑΠ (www.sitesap.gr (http://www.sitesap.gr)) και στον ΕΟΤ.
Απόδειξη εκδόθηκε για τα 1200 ευρώ που σου κρατήθηκαν?
Απόδειξη για τα δήθεν έξοδα της επισκευής?

Κακοί επαγγελματίες πρέπει να απομονώνονται και να απομακρύνονται από τον χώρο, γιατί κάνουν πολύ κακό στον τουρισμό μας, και στον κλάδο μας.

kourasof
21-09-2008, 13:02
Η τιμή ενοικίασης του σκάφους ήταν νομίζω κάπου μεταξύ 1400-1600 ευρώ την εβδομάδα, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αν είναι ρίχνω και μια ματιά στη κόπια του ναυλοσύμφωνου που έχω.


Όπως καταλαβαίνεται το γεγονός που με τσάντισε περισσότερο είναι το θράσος του τύπου και το ότι τα κανόνισε όλα με το έτσι θέλω. Δεν συνηθίζω να ψαρεύω τυχαίους τύπους από λιμάνια καθώς εδώ και 1-2 χρόνια νοικιάζω ένα elan 340 με το οποίο είμαι πάρα πολύ εξικοιωμένος και με το σκάφος και με τον ιδιοκτήτη του. Έλα όμως που η παρέα έμελε να ήταν μεγάλη και πού όλες οι εταιρίες με αηδίαζαν με τον τραγικό τρόπο που φέρονται στους μη ψαρωμένους έλληνες πελάτες τους. Τέλος πάντων το κακό έγινε.


For the record ο τύπος εννοείται ότι δεν ανέφερε καν το θέμα της απόδειξης και μάλιστα επειδικτικά μου είπε ότι μου κάνει και χάρι αλλιώς θα κρατούσε όλα τα φράγκα αν ήταν ξένοι που νοικιάζανε το σκάφος. Το άκυρο είναι ότι το κουρελόπανο που και καλά μου έβαλε ο πανάς για να συνεχίσω το ταξίδι μου είπε ότι του το χρέωσε (ο πανάς) 200 ευρώ, αλλά όλος τυχαίος και αυτό χωρίς απόδειξη.


Μάλιστα για να με κάνει να νιώσω και καλύτερα μου πέταξε την κορυφαία ατάκα ότι ένας πανάς του ζητούσε 2 χιλιάρικα + ΦΠΑ για να του φτιάξει μια dacron roll in μαίστρα, λες και του έφτιαχνε 3dl πανί, αλλά δεν τον προτίμησε γιατί θα ήταν κλέψιμο προς εμένα.


Όπως καταλαβαίνετε δεν ψάχνω να τα πάρω πίσω τα λάθη μου ήταν πολλά με κυριότερο ότι βιάστηκα να κλείσω σκάφος. Αυτό όμως που μου την έχει δώσει είναι ότι το πανί κόπηκε σαν βούτηρο με μηδέν ζόρι και με μεταχειρίστηκε σαν να ήμουν βλαμμένος και μέγας υπεύθυνος. Αφού ρώτησα γύρω γύρω έμαθα ότι ο τύπος κάνει και κάποιες απάτες με το πρόγραμμα της νέας γενιάς, όπως διάβαζα και στο φόρουμ.


πάντως το όλο κύκλωμα του καλαμακίου βρωμάει περισσότερο από ότι το νερό της μαρίνας. πολλές φάτσες περίεργες και μή που ψάχνουν το επόμενο θύμα τους-λαβράκι. και εντάξει εμείς εδώ μένουμε, το ψάχνουμε και λίγο και την επόμενη φορά προσέχουμε για να έχουμε. αυτούς όμως που όντως λυπάμε είναι οι ξένοι που είναι το όνειρό τους να πάνε διακοπές στην ελλάδα με ένα ιστιοφόρο και τους προσφέρουν τόσο άσχημες εμπειρίες που το μετανιώνουν.


Συνάντησα πολλούς που μου διηγήθηκαν κάτι απίστευτες ιστορίες ταλαιπωρίας. Δεν θα σταθώ βέβαια μόνο εκεί καθώς είδα και πολλούς ξένους που χωρίς επίγνωση κινδύνου και με γερή δόση ηλιθιότητας (μάλλον και αλκοόλ) κάνανε πράγματα που και κασκαντέρ θα ζηλεύαν. Χαρακτηριστικά σε μια άλλη βόλτα μου ένας ιταλός με καταμαράν στην μπούκα του καλαμακίου απείλησε να με εμβολίσει και να με προσπεράσει επείδη πήγαινα πολύ αργά ενώ έβγανα έξω ενώ συγχρόνος και άλλα σκαφάκια έμπαιναν μέσα.


Να ρωτήσω τους γνώστες για να μάθουμε και εμείς...


αν γίνει κάποια ζημιά από άλλο σκάφος στο δικό σου πχ σε ένα λιμάνι, τι γίνεται αν οδηγείς ενοικιαζόμενο? παίζει κάτι ανάλογο της φιλικής δήλωσης στα αυτοκίνητα η και εδώ είναι ο λαβύρινθος της γραφειοκρατείας?


επίσης ο τύπος που μου έκοψε κουστούμι θεωρητικά πρέπει να μου κόψει και απόδειξη για τα λεφτά που κρατάει από την εγγύηση ή να μου παρουσιάσει τιμολόγιο για το πανί που και καλά θα αγόραζε?

vas
21-09-2008, 17:19
τα 1400 ειναι καλη τιμη για 44αρι νομιζω.....
Κατα τ αλλα νομιζω οτι καταλαβες ηδη οτι "πιαστηκες αλεκος" (εντελως φιλικα)....
1200 χωρις αποδειξη, ουτε στη μανα μου!!!!
Το χειροτερο μαλλον ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις και καταγγελια σοβαρη χωρις αποδειξεις...Τελος παντων, πληρωσες τα διδακτρα...


ΥΓ: ωραιο το elan, θα σου στειλο pm αν θες να μου πεις περισσοτερα

mangos
22-09-2008, 07:54
H μέση τιμή ναύλωσης ενός σκάφους, υπολογίζεται (διεθνώς) στο 2% της πραγματικής του αξίας. Από εκεί και πέρα, η τιμή αυτή διαμορφώνεται επιπλέον και με βάση την προσφορά και την ζήτηση, την κατάσταση του σκάφους και του εξοπλισμού κλπ.

Για παράδειγμα, ένα Μπαβάρια 44 του 2003 σε καλή κατάσταση, αξίζει περίπου 100 με 110 χιλ ευρώ. Άρα, η μέση τιμή ναύλωσης του είναι 2 με 2,2 χιλ ευρώ.
Στην τιμή αυτή, εύκολα παίρνεις κάποια έκπτωση 20 με 30% εφ όσον δεν μεσολαβούν μεσίτες κλπ. Άρα, η τιμή την οποία νοίκιασες το σκάφος, είναι λογική.

Παρόλα αυτά, κατά την γνώμη μου, τα χρήματα για να νοικιάσεις ένα τέτοιο σκάφος είναι πάρα πολύ λίγα, για να περιμένεις κάτι καλύτερο... Ο ιδιοκτήτης του σκάφους αυτού (που προς το παρόν δεν τον γνωρίζω οπότε δεν έχω κανέναν λόγο να τον υπερασπιστώ...) προφανώς κάνει 15 με 18 εβδομάδες ναύλωσης τον χρόνο. Τα έσοδα του, με βάση την νετ τιμή που παίρνει (περίπου 1200 ευρώ την εβδομάδα) με το ζόρι φτάνουν τα 20 χιλιάρικα τον χρόνο, και από αυτά πρέπει να αφαιρεθούν: Λιμανιάτικα, ξεχειμώνιασμα, έξοδα συντήρησης και αντικατάστασης παλιού ή φθαρμένου εξοπλισμού, ασφάλιστρα, μηχανικός, κλπ.

Εαν ο ιδιοκτήτης αυτός έκανε σωστά την δουλειά του, το κόστος αυτό θα ξεπερνούσε τις 10 χιλ ευρώ, πιθανόν να πλησίαζε και τις 15 χιλ ευρώ κάποιες χρονιές...

Με βάση λοιπόν την ανελαστική τιμή ναύλωσης (λόγω των συνθηκών της αγοράς), είναι φυσικό ο άνθρωπος αυτός να μην κερδίζει παρά 5 με 10 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Ούτε να πουλήσει-ξεφορτωθεί το σκάφος είναι εύκολο, γιατί η μεταπώληση μεταχειρισμένου σκάφους δεν είναι στα φόρτε της, ιδίως όταν μιλάμε για κάποιο ξεζουμισμένο Μπαβάρια.

Το φαινομενικό κέρδος των 5 με 10 χιλ ευρώ, είναι αυτά που θα χάσει μετά από έναν χρόνο, όταν θα κατεβάσει κι άλλο την τιμή του μεταχειρισμένου, μπας και το πουλήσει...

Ένας πλοιοκτήτης που έχει παγιδευτεί σε αυτήν την κατάσταση, ανάλογα το ήθος του, ανάλογα τον χαρακτήρα του, αντιδράει διαφορετικά... Άλλος απλώς αποδέχεται την χασούρα του, όταν συνειδητοποιησει ότι πιάστηκε κορόιδο όταν πίστεψε αυτούς που του υποσχέθηκαν κέρδη και του πούλησαν τον κατιμά, άλλος προσπαθεί να βγάλει τα σπασμένα κοροϊδεύοντας τους πελάτες του-θύμματα, βυθίζοντας τον κλάδο σε μεγαλύτερη συρρίκνωση, σε μεγαλύτερη ανυποληψία, κλπ.

Εαν ο ιδιοκτήτης ενός τέτοιου σκάφους ζητούσε 2 χιλ ευρώ την εβδομάδα ακατέβατα, προσφέροντας ένα καλοσυντηρημένο σκάφος με σωστά πανιά-εξοπλισμό, ξέρεις πόσους πελάτες θα είχε? Με το ζόρι θα έκανε 5 με 8 εβδομάδες τον χρόνο, στο λέω εκ πείρας!!!

Το τραγικό, κατά την γνώμη μου, όταν νοικιάζεις ένα σκάφος, είναι ότι το μόνο που απασχολεί (στην μεγαλύτερη πλειοψηφία) τον υποψήφιο πελάτη, είναι η τιμή!!! Μετά, αφού πραγματοποιηθεί ο ναύλος, έχουν παράπονα για τον εξοπλισμό ή την κατάσταση του σκάφους...

Όμως, όταν κάποιος είναι καταδικασμένος να νοικιάζει το σκάφος του σε τιμή που δεν τον συμφέρει, είναι λογικό (ανήθικο μεν, λογικό δε..) να εφευρίσκει άλλους τρόπους για να κερδίσει κάποια χρήματα.

Μια ομάδα 8 ατόμων, που θα νοικιάσει ένα αξιόπλοο και καλοσυντηρημένο Μπαβάρια 44 σε τιμή 2 χιλ ευρώ για μια εβδομάδα, θα πλήρωνε κατ άτομο 260 ευρώ, ενώ στα 1400 ευρώ για ένα κακοσυντηρημένο όμοιο σκάφος , η τιμή πέφτει στα 180 ευρώ το άτομο.

Κατά την γνώμη μου, σαν πιθανός πελάτης ενός τέτοιου σκάφους, δεν θα έπρεπε να με απασχολεί τόσο η τιμή, όσο η ποιότητα του σκάφους, μέσα στο οποίο θα ταξιδέψω με κάθε πιθανή καιρική συνθήκη...

Νοικιάζοντας ένα φθηνό σκάφος, είναι ντε φάκτο (για εμένα) ότι το σκάφος θα είναι κατιμάς, ενώ όταν η τιμη αφήνει περιθώρια κέρδους στον πλοιοκτήτη, τότε υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει ξοδέψει τα απαραίτητα για την σωστή συντήρηση του σκάφους του...

Όχι ότι η ακριβότερη τιμή εξασφαλίζει ότι ο πλοιοκτήτης δεν είναι λαμόγιο εκ πεποιθήσεως, αλλά... από την φθηνή τιμή, δεν θα περίμενα κάτι καλύτερο!!!

Κατά τα άλλα, επιμένω στο να κάνεις επώνυμη καταγγελία στον ΣΙΤΕΣΑΠ. Τα προβλήματα του κλάδου μας, πρέπει να βγαίνουν στην φόρα, μπας και βρούμε τον τρόπο να γλυτώσουμε από την δυσφήμιση και την περαιτέρω συρρίκνωση.


Κάποτε, στην Ύδρα, ένας Γερμανός ήταν έξαλος για τα προβλήματα που είχε με ένα νοικιάρικο σκάφος, και ήταν δεμένος ακριβώς δίπλα μου... Εγώ, επίσης με πελάτες, ήμουν σκίπερ στο σκάφος μου... Κάποια στιγμή που ήταν λίγο πιο ήρεμος ο Γερμανός, τον ρώτησα πόσα πλήρωσε για το σκάφος, και μου είπε μια πολύ χαμηλή τιμή, σχεδόν τα μισά από ότι είχα πάρει εγώ από τους πελάτες μου... Επειδή είχε ήδη σχολιάσει πως ζήλευε το σκάφος μου, ζήλευε την κατάσταση και την συντήρηση που προφανώς είχα κάνει, του εξήγησα πως οι πελάτες μου, είχαν πληρώσει σχεδόν τα διπλάσια, και ότι εαν τον χειμώνα που έκλεινε αυτός το άλλο σκάφος έκανε κάποια ζήτηση σε εμένα, θα με απέρριπτε λόγω τιμής. Του είπα λοιπόν, ότι πήρε ακριβώς αυτό που πλήρωσε, και δεν του άρεσε καθόλου του Γερμανού που το άκουσε, και δυστυχώς γι αυτόν, είχα δίκιο...

mangos
22-09-2008, 17:02
Στο εξωτερικό, όπου υπάρχει γιώτινγκ, η διάρκεια ζωής ενός επαγγελαμτικού σκάφους είναι 10-12 χρόνια. Στην Ελλάδα, αυτά τα φαινόμενα (όπως αναγράφονται πιο πάνω) έχουν οδηγήσει τους ξένους, να εμπιστεύονται μόνο τα καινουργια σκάφη, άντε και 1 ή 2 ετών, με αποτέλεσμα κάποιο σκάφος 3 χρονών να θεωρείται ήδη τελειωμένο!!!

Τα σκάφη 5ετίας δεν νοικιάζονται, πλην σπανιοτάτων περιπτώσεων, που κάποια εταιρεία έχει δικά της σκάφη και έχει καλό όνομα στην αγορά.

Αλλά... το 99% των εταιρειών που νοικιάζουν σκάφη στην Ελλάδα, στην πραγματικότητα χρησιμοποιούν τα σκάφη του καθένα... Δεν εχουν δικά τους σκάφη, και φυσικά δεν τα συντηρούν οι ίδιοι. Αυτό ο κόσμος τόχει βούκινο κι εμείς κρυφό καμάρι, γι αυτό και οι ξένοι δεν θέλουν ούτε να ακούσουν για σκάφη παλιότερα των 2 ετών.

mangos
24-09-2008, 08:02
Εχθές το απόγευμα, είχαμε συνεδρίαση του Δ.Σ. του ΣΙΤΕΣΑΠ, και έθεσα το θέμα... Φυσικά, εαν δεν υπάρξει επίσημη καταγγελία, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Δυστυχώς, δεν μπορούμε από μόνοι μας να πιέσουμε τους συναδέλφους μας που δυσφημούν το επάγγελμα μας, εαν δεν υπάρχει συγκεκριμμένη καταγγελία.

Ένα μείζον θέμα, είναι και το θέμα της επαγγελματικής επάρκειας των σκίππερς. Το πρόβλημα δεν είναι εαν απλώς γνωρίζουν πως να χειριστούν ένα σκάφος, αλλά... εαν έχουν διδαχτεί τις υποχρεώσεις τους σαν σκίππερς, συμπεριφορά, και εαν έχουν το απαραίτητο ήθος για να ταξιδέψουν μαζί με τους τουρίστες χωρίς να δημιουργούν προβλήματα με τον χαρακτήρα τους, κλπ. Και σε αυτόν τον τομέα, είμαστε πάρα πολύ πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, η λύση, δεν είναι κάποια πράξη αντεκδίκησης και η αυτοδικεία όταν θεωρούμε ότι κάποιος μας αδίκησε ή μας κορόιδεψε.

ionianskipper
07-12-2008, 21:25
Αγαπητε ΜΑΝΓΚΟ
Απο οτι καταλαβα και διαβασα μαλλον ετρεχες για να μην χασει τις ομορφες διακοπες του ο γιος σου.
επειδη εισαι ομως τις δουλιας θα επρεπε αμεσως να συμβουλεψεις τον γιο σου να παει στο πλεισιεστερο ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ και να αναφερει ολα τα προβληματα με τον ναυλο και αργοτερα οταν με το καλο γυριζε εκανε και ενα κλειν στην ετερεια που του χαλασε τις διακοπες του και ασε μετα να δεις εαν δεν τον παρακαλουσαν να τα αποσυρη ολα για να γλυτωσουν τα ευκολως ενοουμενα.

mangos
08-12-2008, 08:48
Αγαπητε ΜΑΝΓΚΟ
Απο οτι καταλαβα και διαβασα μαλλον ετρεχες για να μην χασει τις ομορφες διακοπες του ο γιος σου.
επειδη εισαι ομως τις δουλιας θα επρεπε αμεσως να συμβουλεψεις τον γιο σου να παει στο πλεισιεστερο ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ και να αναφερει ολα τα προβληματα με τον ναυλο και αργοτερα οταν με το καλο γυριζε εκανε και ενα κλειν στην ετερεια που του χαλασε τις διακοπες του και ασε μετα να δεις εαν δεν τον παρακαλουσαν να τα αποσυρη ολα για να γλυτωσουν τα ευκολως ενοουμενα.
Λογικό αυτό που λες, αλλά... αυτό θα σήμαινε πρόβλημα στην μετέπειτα σχέση μου με τον γνωστό μου. Εαν δεν ήταν γνωστός μου, πιθανόν να το είχα κάνει!!!

Αλλά και πάλι, όταν πας στο λιμεναρχείο και καταγγείλεις κάποιο πρόβλημα, αυτοί είναι υποχρεωμένοι να απαγορεύσουν τον απόπλου, μέχρι να αποκατασταθεί η όποια ζημιά, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσες 1000% ότι θα κολήσεις εκεί για ένα διάστημα. Το λιμεναρχείο δεν είναι υπηρεσία απλής καταγραφής παραπόνων, αλλά έχει ευθύνη να μην αφήσει το σκάφος να ταξιδέψει, μέχρι την αποκατάσταση οποιασδήποτε ζημιάς πέφτει την αντίληψη του άμεσα, ή έμμεσα από κάποια κταγγελία.

Κάποιος ξένος είχε καταγγείλει την τελευταία ημέρα των διακοπών του, ότι τις τελευταίες 5 ημέρες, δεν δούλευε ο εργάτης, πότε δούλευε, πότε δεν δούλευε το vhf, και κάποια άλλα προβλήματα σχετικά με τον ξενοδοχειακό εξοπλισμπό του σκάφους και με την λειτουργία μιας τουαλέτας... Η καταγγελία, ως προς την πραγματική αξιοπλοΐα του σκάφους, είχε να κάνει μόνο με την λειτουργία του εργάτη και του vhf.

Ο εργάτης δεν είναι υποχρεωτικό σε κανένα σκάφος, και δεν θεωρείται αναξιόπλοο επειδή ο εργατης δεν δουλεύει, σήκωσε την άγκυρα με το χέρι, κι αν σου είχαν υποσχεθεί εργάτη, ας λύσεις μαζί τους την διαφορά, δεν αφορά το λιμεναρχείο!!!

Το θέμα όμως του VHF, ήταν σοβαρό!!! Όμως την ευθύνη γι αυτό, την είχε ο ίδιος ο πελάτης, σαν σκίππερ, διότι πριν το ταξίδι, το vhf δούλευε, ενώ... το ότι ο πελάτης συνέχισε και ταξίδευε εν γνώσει του ότι υπήρχαν προβλήματα στην συσκευή αυτή, σήμαινε πως ο ίδιος δεν ενήργησε σωστά. Τελικά, στην αυτοψία αποδείχτηκε πως το vhf δούλευε περίφημα. Με αποτέλεσμα όλη η καταγγελία να θεωρηθεί αστήρικτη.

pipis82
03-02-2009, 18:44
Καλησπερα σε ολους. Αυτο ειναι το πρωτο ποστ μου στο φορουμ και ευχομαι σε ολους καλες πλοες.


Στο θεμα που αναφερεται στην αρχη για τον χαλασμενο εργατη σιγουρα ειναι ενα προβλημα που θα πρεπει να το αναλαβει η εταιρια-ιδιοκτητης, αλλα μια λυση θα ηταν να εκλεβε την αλυσιδα με εναν καβο κ να την ανεβαζε με το βιτζιρελο χωρις πολυ ταλαιπορια ανταλλακτικα μαστορους και να συνεχιζε τις διακοπες του.


Απο απροοπτα...


Εισροη υδατων στην ποδια
Χαμενο πηδαλιο 2007 εν πλω (χρηση εφεδρικης λαγουδερας)
Χαμενη προπελα 2008 (βουτηξα κ την βρηκα )
Βλαβη μηχανης+ βλαβη εργατη (φετος)


Ολα σε νοικιαρικα σε καθε περιπτωση γυρισα καλαμακι σοως ευτυχως


Τα ποιο χρησιμα εργαλεια στο σκαφος ειναι η δευτερη αγκυρα,πολλα μπαλονια
ενας πολυ μακρυς καβος 40μ+ και το ντινκι!