PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος για συμμετοχη σε Αγωνες



Spyros87
22-09-2008, 23:47
Γεια σας φιλοι μου ειμαι 21 ετων και η ιστιοπλοικη μου εμπειρια ειναι μολις 2 ιστιοπλοικα τριημερα που εχω συμμετασχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις που προερχονται απο προσωπικη ενασχοληση. Θα βγαλω σιγουρα διπλωμα στο μελλον (ελπιζω με τη νεα χρονια) αλλα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω ως τοτε να συμμετασχω σε αγωνες ως πληρωμα. Μου ειχαν πει στον ομιλο οτι μπορω να αφησω τα στοιχεια μου και να με καλεσουν σε περιπτωση που καποιος χρειαζεται πληρωμα αλλα φοβαμαι μηπως ειμαι περισσοτερο εμποδιο παρα βοηθεια πανω στο σκαφος...
Να επιχειρησω κατι τετοιο ή καλυτερα οχι?

Κουμπαρος
23-09-2008, 07:41
Να επιχειρήσεις ναι. Αν ο σκίπερ έχει την καλή διάθεση να σε μάθει και 2-3 πραγματάκια μόνο να κερδίσεις έχεις. Τίποτα να χάσεις. Ακόμη και απλός θεατής να είσαι εσύ πάλι κερδίζεις. Αν και νομίζω πρέπει να είναι πολύ ιδιότροπος ο σκίπερ να μην σε βάλει έστω να αφήνεις μια σκότα στα τακ ή να γυρίζεις ένα βιντζιρέλο ώστε να είσαι χρήσιμος.
Οι αγώνες πραγματικά προσφέρονται για να μάθεις ιστιοπλοία.

Spyros87
24-09-2008, 12:44
Τελικα αφησα τα στοιχεια μου στον Ομιλο και μαλιστα με καλεσανε για αυτο το σαββατοκυριακο! Διευκρινησα στον καπετανιο οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια και μου ειπε οτι δεν εχει κανενα προβλημα και θα με βοηθησει. H διαδρομη ειναι ΠΑΤΡΑ-ΦΙΔΑΡΗΣ-ΚΡΥΟΝΕΡΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 18 ν.μ
θα σας γραψω εντυπωσεις στην επιστροφη! Ευχαριστω για την παροτρυνση!

Κουμπαρος
24-09-2008, 13:29
¶ψογος. Καλά να περάσεις και καλή επιτυχία. Και αν βάλει και καμιά φωνή ο καπετάνιος για κάποια λάθη που γίνονται ή για να βγει κάποιο τακ πιο γρήγορα μην το πάρεις κατάκαρδα! Θα ναι πάνω στον ενθουσιασμό και την ανταγωνιστικότητα (εμένα ευτυχώς ακόμη έρχεται το πλήρωμα μου όταν τους καλέσω!!).
Α, και που' σαι. Προετοιμάσου και για τα 'παρεμφερή' της ιστιοπλοίας. Μπύρες και κοψίδια μετά το τέλος!!! Είναι δύσκολη η ζωή στα πλοία σου λέω...

Spyros87
24-09-2008, 13:47
Καλη η ιστιοπλοια αλλα και η ταβερνοπλοϊα καλυτερη!

mariner
25-09-2008, 07:48
Καλη η ιστιοπλοια αλλα και η ταβερνοπλοϊα καλυτερη!

Τέτοια γράφετε και όσοι δεν κάνουν ιστιοπλοϊα πιστεύουν τα χειρότερα για μας.
- Τρέξε ράλλυ αιγαίου με 40 μίλια αέρα στο Ικάριο.
- Τρέξε ¶νδρο με 8άρι στον Καβοντόρο να σου γίνει καφέ το βρσκί και τα λέμε μετά για ταβερνοπλοίες...

Spyros87
25-09-2008, 08:32
Προφανως αστειευομουν. Αν και δεν νομιζω οτι ειναι κακο μετα απο μια διαδρομη να πηγαινει μια παρεα για φαγητο. Ας μην ειμαστε απολυτοι. Δεν χαλαει η εικονα του αθληματος απο αυτο

Κουμπαρος
25-09-2008, 11:52
Τέτοια γράφετε και όσοι δεν κάνουν ιστιοπλοϊα πιστεύουν τα χειρότερα για μας.
- Τρέξε ράλλυ αιγαίου με 40 μίλια αέρα στο Ικάριο.
- Τρέξε ¶νδρο με 8άρι στον Καβοντόρο να σου γίνει καφέ το βρσκί και τα λέμε μετά για ταβερνοπλοίες...


Μετά από τα μποφώρια αν δεν έχει συνέχεια την επομένη δεν σε χαλάει να πας σε καμιά ταβερνούλα (αν σου έμεινε στομάχι εννοείται).
Αν συνεχίζεται όμως ο αγώνας την επομένη (ή γενικά το ταξίδι) τότε προσοχή τι βάζουμε στο στομάχι. Ενδέχεται να θέλει να απελευθερωθεί την επομένη.

mariner
25-09-2008, 18:07
Ασφαλώς και είναι απαραίτητη η ταβέρνα. Δεν πρέπει όμως να βάζουμε σε πρώτη μοίρα το φαγητό και μετά τον αγώνα.

Spyros87
25-09-2008, 21:44
Προφανως. Μαλλκον δεν καταλαβες το πνευμα των γραπτων μας

Παναγιώτης
26-09-2008, 00:41
Αν θέλει κάποιος κανα χέρι στο πλήρωμα σε αγώνα ας στείλει pm και σε μένα.

mariner
26-09-2008, 07:15
Προφανως. Μαλλκον δεν καταλαβες το πνευμα των γραπτων μας

Ούτε κι σύ κατάλαβες το πνεύμα το δικό μου.
Εξηγούμαι λοιπόν:
Όταν γράφεις: "Καλη η ιστιοπλοια αλλα και η ταβερνοπλοϊα καλυτερη!", πές μου τι εντύπωση αποκομίζει αυτός που το διαβάζει αλλά δεν έχει σχέση με την ιστιοπλοία. Μη μου πεις ότι δεν μας διαβάζουν. Μια απλή αναζήτηση στη google βγάζει σελίδες από τη Ναυτιλία. Γι' αυτό προτείνω να είμαστε πιο προσεκτικοί στο τι γράφουμε.

idimitrakopoulos
26-09-2008, 14:14
Ούτε κι σύ κατάλαβες το πνεύμα το δικό μου.
Εξηγούμαι λοιπόν:
Όταν γράφεις: "Καλη η ιστιοπλοια αλλα και η ταβερνοπλοϊα καλυτερη!", πές μου τι εντύπωση αποκομίζει αυτός που το διαβάζει αλλά δεν έχει σχέση με την ιστιοπλοία. Μη μου πεις ότι δεν μας διαβάζουν. Μια απλή αναζήτηση στη google βγάζει σελίδες από τη Ναυτιλία. Γι' αυτό προτείνω να είμαστε πιο προσεκτικοί στο τι γράφουμε.

Φίλε mariner, φυσικά ποιος είμαι εγώ ένας αρχάριος να σου πω κάτι αφού ούτε δίπλωμα skipper δεν έχω.

Υπάρχουν όμως μερικοί από εμάς που δεν βλέπουν την ιστιοπλοΐα τόσο hardcore οσο άλλοι απο εμάς την βλέπουν. Ενα ποσοστό των ανθρώπων που τώρα ξεκινούν βλέπουν την ιστιοπλοΐα ώς μέσο μεταφοράς, κρουαζιέρας, ξεκούρασης και παρείστικων διακοπών πάντα βέβαια με σεβασμό προς την θάλασσα και την ασφάλεια όλων.

Επομένως δεν βλέπω τον λόγο για δογματισμούς, αν κάνεις θελήσει να το σοβαρέψει και να λάβει μέρος σε αγώνες (που είναι το φυσικό επόμενο αν αγαπάς το άθλημα) τότε αλλάζουν τα θέλω του και ο λόγος που κάνει ιστιοπλοΐα.

Φιλικά! ;)

Υ.Γ. Είμαι επίσης στην αναζήτηση σκάφους που έχει ανάγκη πλήρωμα, προυπηρεσία αγώνες optimist/laser, κρουαζιέρες με mayflower/sunflower και beneteau Wizz. Τώρα βγάζω και το ανοικτής θαλάσσης.

mangos
26-09-2008, 15:27
Καλη η ιστιοπλοια αλλα και η ταβερνοπλοϊα καλυτερη!

Η ταβερνοπλοΐα, συνήθως συνδιάζεται καλύτερα με την αστειοπλοΐα, παρά με την ιστιοπλοΐα, γιατί... όταν αστειοπλοείς (δηλαδή κάνεις ιστιοπλοΐα με την μηχανή) φτάνεις πιο γρήγορα, και πιάνεις καλύτερη θέση στο ταβερνάκι!!!

Όταν πετύχεις τους μεζέδες τους καλούς, καλό είναι να συνδιάζεις το ταξίδι με το να μην κουνιέσαι από εκεί για κάμποσες ημέρες, πριν ξεκουνηθείς...

Spyros87
26-09-2008, 17:28
Ενταξει νομιζω δωσαμε πολυ σημασια στα λογια ενω ηταν καθαρα σε πλαισια αστεισμου. Οπως λεει και ο φιλος Δημητρακοπουλος δεν κανουμε ολοι ιστιοπλοια για πρωταθλητισμο. Το εχουμε σαν χομπυ και σαν ενα μεσο για ευχαριστες διακοπες και αποδρασεις. Οποτε δεν νομιζω οτι για μας χρειαζεται τοση αυστηροτητα. Φυσικα δεν μιλαω για ανευθυνοτητα και για εκτροπα και την αλλη μερα να εχεις αγωνα η ταξιδι αλλα να κατσεις παρεα σε ενα ταβερνακι η για ενα ποτακι δεν το βρισκω καθολου κακο.
Και στο κατω κατω ειναι στο χερι του καθενος το τι θελει να κανει. Δεν χρειαζεται να κατηγορει τους αλλους αν δεν ειναι της ιδιας αποψης. Εφοσον επικρατει αλληλοσεβασμος απο κει και περα νομιζω ο καθενας βλεπει την ιστιοπλοια με διαφορετικο τροπο. Και δεν νομιζω οτι αν καποιος μπει στo σιτε εδω και δει οτι μιλαμε και για παρειστικες ομορφες καταστασεις θα σχηματισει κακη αποψη για τους ιστιοπλοους.
Σιγουρα εσεις σαν πιο εμπειροι την βλεπετε με αλλο ματι και δεν δεν ειναι κακο αυτο. Απλα Πανω απολα πιστευω οτι οτι κανουμε το κανουμε ολοι γιατι διασκεδαζουμε

Παντα Φιλικα και με αγαπη για τη θαλασσα

kourasof
26-09-2008, 23:10
Παιδιά sorry κιόλας αλλά ύμαρτον. Κράζετε τον Spyros87 λες και είπε τίποτα κακό το παιδί. Εντάξει όλοι το παίζουμε καπετάν φουρτούνες στις ζωές μας. Σε όλους μας αρέσει να φυσάει και να κουνάει αλλά επίσης όλοι γουστάρουμε και το μαμ το καλό ειδικά μετά από μία κουραστική μέρα στη θάλασσα.


Επίσης δεν νομίζω ότι ο κόσμος διαβάζει τι λέμε και φρικάρει, στο κάτω κάτω οι Έλληνες έχουν μεν δέκα κακά αλλά είναι και ιδιαίτερα χαβαλέδες και γουστάρουν τα θαλάσσια σκηνικά και Εντός και Εκτός σκάφους. Οπότε ειρήνη σε όλους μας.


Δεν ξέρω για σας πάντως εγώ αύριο θα είμαι στον αγώνα ως την Αίγινα και θα συνδιάσω και ιστιοπλοϊα αλλά και βουτιές σε πιατέλες. Και τα δύο με μέτρο!!! ΑΒΕ!

mangos
27-09-2008, 09:34
Παιδιά sorry κιόλας αλλά ύμαρτον. Κράζετε τον Spyros87 λες και είπε τίποτα κακό το παιδί.

Εγώ πλάκα έκανα!!!
¶λλωστε, συνήθως αστειοπλοώ, και για να είμαι ειλικρινής, εν αγνοία μου, έχω ταβερνοπλοήσει κάμποσες φορές, δηλαδή όταν βρήκα καλό φαγητό, σιγούρεψα καλύτερα την άγκυρα μου, και δεν κούνησα από εκεί για κάμποσες ημέρες...

Από τούδε και στο εξής, θα ταβερνοπλοώ συνειδητά...
Απο του χρόνου όμως, για φέτος μάλλον τέλειωσαν τα ταξίδια μου, τώρα θα ταβερνοπολώ μονάχα, δηλαδή θα αναπολώ τις ταβέρνες που επισκέφτηκα το καλοκαίρι που πέρασε!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ100
28-09-2008, 08:31
Παιδιά φοβού τους απόλυτους και αυτούς που τα ξέρουν όλα !!!!

mangos
28-09-2008, 09:11
Παιδιά φοβού τους απόλυτους και αυτούς που τα ξέρουν όλα !!!!

Πράγματι, άσε που εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε πραγματικά!!!

:p:p:p

mariner
29-09-2008, 07:48
Να με συγχωρείτε αλλά το θέμα μας είναι: "Νεος για συμμετοχη σε Αγωνες".

ε?
πως?

:D

evridiki
30-09-2008, 10:38
Βλεπω μαζευομαστε αρκετοι...που να τελειωσει και η σειρα που τωρα μαθαινουν....θα πρεπει να οργανωθουμε.....:D

PanKok
01-10-2008, 08:22
Βλεπω μαζευομαστε αρκετοι...που να τελειωσει και η σειρα που τωρα μαθαινουν....θα πρεπει να οργανωθουμε.....:D



:?: :?: :?:

Θα υπάρξει σχετική ανάρτηση;

Κουμπαρος
03-10-2008, 07:50
Τελικά Σπύρο δεν μας έγραψες τις εντυπώσεις σου από τον πρώτο σου αγώνα.....

Spyros87
03-10-2008, 17:12
Συγγνωμη αμελησα αλλα ειχαμε πιαστει απο τις λεξεις και χασαμε το νοημα...Που λετε πολυ ωραια εμπειρια! η Αποσταση ηταν 18 ΝΜ. Ξεκινησαμε με απνια αλλα και κατα τη διαρκεια δεν ειχαμε πολυ ισχυρο ανεμο (7-13) + ορτσα στο μισο κομματι της διαδρομης. Οταν γυρισαμε πρυμα επεσε παλι ο αερας με αποτελεσμα με μπαλοναδα να πηγαινουμε μετα βιας με 3 νμ. 7 ωρες διηρκεσε η διαδρομη. Το βραδυ ακολουθησε το σχετικο φαγοποτι (για το οποιο εγινε τοσος λογος)! την δευτερη μερα ειχε 5-6 μποφορ ορτσα ανεμο ενω και καποια σκαφη αποφασισαν να μην παρουν μερος στον αγωνα οποτε αποφασιστηκε επιβραχυνση της διαδρομης στα 8 μιλια. Σε 2 ωρες και κατι ειμασταν πισω!
Τελικα ηρθαμε 4οι Overall.
Οι εντυπωσεις μου ηταν θετικοτατες και δεν με ενοχλησε καθολου που υπηρχε μια εκγρηγορση (και καποιες φωνες!)για γρηγορες αλλλαγες στα τακ,ισα ισα που αυτο ηταν το ωραιο! Το σκ που μας ερχεται ειναι ο τελευταιος αγωνας της σαιζον και θα προσπαθησω να βρω παλι ιστιοπλοικο για να συμμετασχω!

caterina75
05-10-2008, 13:42
Άντε και στα δικά μας στον πρώτο μας αγώνα το ερχόμενο Σάββατο!


ΥΓ: ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στον Αντώνη (mariner) που τόσα χρόνια με τσίκλαγε να ασχοληθώ με το σπορ (και φέτος πάρθηκε η ηρωϊκή απόφαση. Αντώτη το Sogno Di Mare τα "σπάει"!!!!

vas
08-10-2008, 09:28
[QUOTE=caterina75;121586]¶ντε και στα δικά μας στον πρώτο μας αγώνα το ερχόμενο Σάββατο!


και θα ειναι ευθυμες οι συνθηκες και το Σαβ και την κυριακη.

evridiki
09-10-2008, 09:35
:?: :?: :?:




Θα υπάρξει σχετική ανάρτηση;


Πιστευω οτι οποιος ενδιαφερεται θα μπορουσε να το δηλωσει με ενα προσωπικο μηνυμα....

Nemo31
09-10-2008, 10:13
Το Σάββατο 11/10/08 τρέχω στον αγώνα του ΣΙΠΟΤΕ με ένα Ατλάντικ 31, μπορεί να χρειαστώ 1-2 άτομα..:)
Οποιοι ενδιαφέρονται email: [email protected]

Ωρα εκκίνησης 11:00
Απόσταση 32νμ
Καιρός::evil:

Σταμάτης
08-11-2008, 05:48
Καλημέρα σε όλους. Παρακολουθώ κάποιον καιρό το φόρουμ χωρίς να συμμετέχω. Έχω ένα παλιό (1981) dehler db1 34 πόδια fractional σούπερ αγωνιστικό στα νιάτα του (και τώρα καλά βαστιέται). Πολύ πρόσφατα άρχισα να το τρέχω σε αγώνες στο Σαρωνικό (ORCi). Μόνιμο προβληματάκι (μη σας κάνει εντύπωση) η επάρκεια πληρώματος, οι περισσότεροι φίλοι που ασχολούνται αρκετά με ιστιοπλοϊα έχουν δικά τους σκάφη ή πολλές δουλειές. Όποιος ενδιαφέρεται να μαθαίνει μαζί μου ένα παλιό καθαρόαιμο, πολύ ευπρόσδεκτος. Για φέτος μένουν 4-5 μονοήμεροι αγώνες στο Σαρωνικό (εχει και αύριο αν προλάβει κανείς να ενδιαφερθεί). Μιλείστε μαζί μου είτε από δώ με pm είτε στο [email protected]. ¶ντε και καλά ταξίδια.

evridiki
11-11-2008, 15:03
Οποιος ενδιαφερεται να συμμετασχει σε αγωνα μονοημερο με σκαφος μελους του nautilia, ειτε Σαββατο ειτε Κυριακη παρακαλω στειλτε μου προσωπικο μηνυμα. Ειναι για τους αγωνες Σαρωνικου στις 15 και 16 Νοεμβριου.

k1983
04-05-2009, 15:15
kalispera pedia!k ego psaxno skafos gia na simetasxo se agones.ime 26,i empiria m den ine megali,kano 3xronia istioploia k exo simetasxi se kana 2agones pu exi diorganosi o omilos tis patras,tora pleon meno a8ina k exo perisotero xrono opote an kapios endiaferete...

SV1CDM
04-05-2009, 19:08
kalispera pedia!k ego psaxno skafos gia na simetasxo se agones.ime 26,i empiria m den ine megali,kano 3xronia istioploia k exo simetasxi se kana 2agones pu exi diorganosi o omilos tis patras,tora pleon meno a8ina k exo perisotero xrono opote an kapios endiaferete...


Κατι μπορεί να γίνει αν έχεις χρόνο και διάθεση.
Στείλε μου ένα pm για να συνενοηθούμε για συνάντηση και να το συζητήσουμε.

evridiki
26-05-2009, 12:21
Οποιος ενδιαφερεται να συμμετεχει σε αγωνες ανοικτης θαλασσης ως πληρωμα ας το δηλωσει. Υπαρχουν σκαφη που γενικα ψαχνουν πληρωματα....

Ακομα καλυτερα ας μου στειλετε και pm αν ειναι να γραψετε προσωπικα στοιχεια (πχ. τηλεφωνο, email)

Ευχαριστω και καλη σας μερα

cataman
26-05-2009, 23:04
Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα?
Αν κάποιος λάβει μέρος σε αγώνα ανοιχτής θαλάσσης πριν βγάλει το δίπλωμα, αυτά τα μίλια λαμβάνονται υπόψην για το δίπλωμα? Ή δεν μετράνε εφόσον δεν είναι κάτοχος διπλώματος.

jerry_p
27-05-2009, 12:03
Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα?
Αν κάποιος λάβει μέρος σε αγώνα ανοιχτής θαλάσσης πριν βγάλει το δίπλωμα, αυτά τα μίλια λαμβάνονται υπόψην για το δίπλωμα? Ή δεν μετράνε εφόσον δεν είναι κάτοχος διπλώματος.

Τι εννοείς εάν λαμβάνονται υπ' όψιν ?? δεν υπάρχει κάποια διαδικασία, που να γνωρίζω, στην οποία να λαμβάνονται υπ' όψιν τα μίλια, είτε πρίν είτε μετά την απόκτηση διπλώματος.
Η μόνη περίπτωση η οποία έχει πέσει στην αντίληψή μου, είναι μια σειρά μαθημάτων που κάνει ο ΠΟΙΑΘ και ονομάζει "κυβερνητικό" στην οποία για τη συμμετοχή ζήταγε κάποιο αριθμό πιστοποιημένων μιλίων. Σε αυτό φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα εάν είναι πριν ή μετά, δεν έχει νόημα και η αυστηρότητα, δεν είναι κάποιος θεσμός, διαδικασία ή άλλο σχετικό.
Για διπλώματα φορέων εκτός Ελλάδας, δεν γνωρίζω.

cataman
27-05-2009, 20:57
Τι εννοείς εάν λαμβάνονται υπ' όψιν ?? δεν υπάρχει κάποια διαδικασία, που να γνωρίζω, στην οποία να λαμβάνονται υπ' όψιν τα μίλια, είτε πρίν είτε μετά την απόκτηση διπλώματος.
...........

Αντιγράφω απάντηση σου από σχετικό θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!
<<Συνήθως δύο μήνες, καθώς περιλαμβάνουν 7-8 εξόδους 8 ωρών περίπου, οπότε δημιουργούν τμήματα Σαββάτου, ή τμήματα Κυριακής (μερικές φορές και τμήματα 2 καθημερινών απόγευμα) με ένα επιπλέον απόγευμα θεωρητικών μαθημάτων. Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν τμήματα Σαββατοκύριακου διάρκειας ενός μηνός.>>

Λέω λοιπόν, αν μία από αυτές τις εξόδους γίνει σε αγώνα πρίν το δίπλωμα αν λαμβάνεται υπόψιν?
(Είπα μίλια?? Εντάξει, έξοδος λοιπόν.)

jerry_p
28-05-2009, 01:38
Αντιγράφω απάντηση σου από σχετικό θέμα: ΔΙΠΛΩΜΑ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ!
<<Συνήθως δύο μήνες, καθώς περιλαμβάνουν 7-8 εξόδους 8 ωρών περίπου, οπότε δημιουργούν τμήματα Σαββάτου, ή τμήματα Κυριακής (μερικές φορές και τμήματα 2 καθημερινών απόγευμα) με ένα επιπλέον απόγευμα θεωρητικών μαθημάτων. Σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν τμήματα Σαββατοκύριακου διάρκειας ενός μηνός.>>

Λέω λοιπόν, αν μία από αυτές τις εξόδους γίνει σε αγώνα πρίν το δίπλωμα αν λαμβάνεται υπόψιν?
(Είπα μίλια?? Εντάξει, έξοδος λοιπόν.)

όχι φίλε cataman,
οι έξοδοι είναι η πρακτική εξάσκηση στα πλαίσια μιας σχολής με συγκεκριμένο εκπαιδευτή και πρόγραμμα, στα πλαίσια της οποίας δεν είναι απίθανη η συμμετοχή σε αγώνα, αν και αυτό συμβαίνει συνήθως στα αγωνιστικά τμήματα. Κάθε άλλη έξοδος με τον οποιοδήποτε φίλο ή όχι στα πλαίσια βόλτας ή αγώνα δεν μπορεί να θεωρηθεί συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μιας σχολής, δεν υπάρχει κανένας συσχετισμός.

Από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας, διαθέτεις τον απαραίτητο ενθουσιασμό για τη θάλασσα, έτσι ώστε, αν μη τι άλλο, να ευχαριστηθείς τα μέγιστα από τη συμμετοχή σου στο πρόγραμμα μιας σχολής, ανεξάρτητα από το αν θα μείνεις ικανοποιημένος από τις γνώσεις που θα αποκομίσεις. ¶λλωστε μιας αρχής μπορεί να έπεται συνέχεια που δεν διαφαίνεται άμεσα. Βρές λοιπόν την πρώτη ευκαιρία και κάν' το.

cataman
28-05-2009, 07:36
Κατ'αρχήν φίλε jerry_p να σε ευχαριστήσω για την άμεση και ξεκάθαρη πλέον απάντηση στο ερώτημα μου.

Όσον αφορά για τον ενθουσιασμό μου για την θάλασσα, αυτός έχει ξεκινήσει αρκετά χρόνια πρίν με το windserfing. Αλλά επειδή το windserfing είναι ατομικό χόμπι και τώρα θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι πιο ομαδικό, ένας απο τους λόγους που ενδιαφέρομαι για το δίπλωμα είναι αυτός.
Το ότι θα ευχαριστηθώ την όλη διαδικασία της εκπαιδευσής μου το έχω σίγουρο. Το ότι αν το χρειάζομαι το δίπλωμα για αυτό που θέλω να κάνω πάλι και αυτό το έχω ξεκαθαρίσει. Το χρειάζομαι για τις γνώσεις και όχι μόνο για το χαρτί.

Να προσθέσω εδώ ότι το windserfing το έμαθα μόνος μου διαβάζοντας ένα ανάλογο βιβλιαράκι που είχα αγοράσει και κάνοντας πολύ εξάσκηση. Μου πήρε μία εβδομάδα για να το μάθω, με καθημερινή εξάσκηση την ημέρα και διάβασμα το βράδυ.
Αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει με την ιστιοπλοία, θέλω να πιστεύω.

Δέν σε ρωτάω να μου προτείνεις κάποια σχολή γιατί το έχεις κάνει ήδη στο ανάλογο post.
Να ρωτήσω μόνο, η σχέση σου με την ιστιοπλοία είναι: εκπαιδευτής ή εκπαιδευόμενος?

evridiki
28-05-2009, 12:24
Aργησα να απαντησω αλλα συμφωνω σε ολα με τον Jerry!!! :D
Η εκπαιδευση ειναι συγκεκριμενη απο τις σχολες. Αλλα αν θες να συμμετεχεις σε αγωνα δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια αν εχεις διπλωμα η' οχι.

jerry_p
28-05-2009, 16:46
Δέν σε ρωτάω να μου προτείνεις κάποια σχολή γιατί το έχεις κάνει ήδη στο ανάλογο post.
Να ρωτήσω μόνο, η σχέση σου με την ιστιοπλοία είναι: εκπαιδευτής ή εκπαιδευόμενος?

θεωρώ τον εαυτό μου εσαεί εκπαιδευόμενο, ... ρόλο τον οποίο ευχαριστιέμαι 20 χρόνια στην ανοιχτή θάλασσα. Απλά τώρα πια μπορώ να απαντώ σε αρκετές ερωτήσεις αλλά δεν παύω να συνεχίζω να μαθαίνω, αυτή άλλωστε είναι η γοητεία. Δυστυχώς δεν είχα σχέση με την ιστιοπλοία τριγώνου στα παιδικά/εφηβικά μου χρόνια, άρα δεν έχω την αίσθηση του αέρα και του στίβου όπως ένας τριγωνίστας, αλλά με ότι έχουμε πορευόμαστε.

cataman
28-05-2009, 21:48
Aργησα να απαντησω αλλα συμφωνω σε ολα με τον Jerry!!! :D
Η εκπαιδευση ειναι συγκεκριμενη απο τις σχολες. Αλλα αν θες να συμμετεχεις σε αγωνα δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια αν εχεις διπλωμα η' οχι.
Εγώ μπορεί να θέλω λοιπόν να λάβω μέρος γιατί έχω την διάθεση να συμμετέχω ενεργά στον αγώνα, αρκεί ο skipper να με θέλει στο πληρωμά του βέβαια.


θεωρώ τον εαυτό μου εσαεί εκπαιδευόμενο, ... ρόλο τον οποίο ευχαριστιέμαι 20 χρόνια στην ανοιχτή θάλασσα. Απλά τώρα πια μπορώ να απαντώ σε αρκετές ερωτήσεις αλλά δεν παύω να συνεχίζω να μαθαίνω, αυτή άλλωστε είναι η γοητεία. Δυστυχώς δεν είχα σχέση με την ιστιοπλοία τριγώνου στα παιδικά/εφηβικά μου χρόνια, άρα δεν έχω την αίσθηση του αέρα και του στίβου όπως ένας τριγωνίστας, αλλά με ότι έχουμε πορευόμαστε.

Σίγουρα, πιστεύω ότι και ο εκπαιδευτής είναι εκπαιδευόμενος σε κάθε έξοδό του στην θάλασσα.
Και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Και σου εύχομαι να συνεχίσεις να πορεύεσαι για πολύ περισσότερα χρόνια και να δίνεις τα φώτα σου σε εμάς τους ''νέους''.