PDA

Επιστροφή στο Forum : Dame M. [Ferry Akashi, Salamis Star, Marrakech Express, Bni Nsar]



vinman
16-09-2008, 22:03
Φωτογραφία του πλοίου Dame m,ως Marrakech express στο Νεώρειο της Σύρου το 2005 με τα σινιάλα της Comanav.
(κομμένη απο το περιοδικό Πλώρη)
Αφιερωμένη εξαιρετικά στους φίλους Sea serenade,Appia 1978,Roi Baudoin και σε όλους τους φίλους του Ναυτιλία!


16391

sea_serenade
16-09-2008, 23:11
Thanks Vinman, ωραία φωτό. Κρίμα το κακόμοιρο το DAME M, μας έφυγε τόσο νωρίς...:(

vinman
09-10-2008, 16:51
Thanks Vinman, ωραία φωτό. Κρίμα το κακόμοιρο το DAME M, μας έφυγε τόσο νωρίς...:(


Για τον Sea serenade,άλλη μία φωτογραφία του ως Μarrakech express,στο Νεώριο της Σύρου!

19365

(κομμένη απο τον Εφοπλιστή)

sea_serenade
12-10-2008, 17:25
Απο επιγραφές, σινιάλα και χρώματα μόνο το "Limassol" έμεινε να θυμίζει το νηολόγιο του πάλαι ποτέ DAME M.

vinman
17-10-2008, 16:13
Απο την μπροσούρα της Marlines του 1995,για τον φίλο sea serenade!!

20319

samurai
17-10-2008, 17:59
Και μια φώτο ως Ferry Akashi, για να το δούμε πως ήταν στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου με τη φορεσιά της Hankyu Ferry:)

a.molos
18-10-2008, 20:43
Φωτογραφία στον Πειραιά, απο την προετοιμασία παράδοσις του SALAMIS STAR στην νέα του εταιρεία.

sea_serenade
19-10-2008, 11:27
Απο την μπροσούρα της Marlines του 1995,για τον φίλο sea serenade!!



Vinman, τι να πώ.................Είσαι όλα τα λεφτά. Πάντως πρέπει να πούμε οτι παρόλο που το παπόρο έμεινε για αρκετά χρόνια στον στόλο της MARLINES δεν κυκλοφορούν ιδιαίτερα πολλές φωτογραφίες του με τα σινιάλα της εταιρίας.

Apostolos
21-12-2008, 13:27
To είδα πρίν 20 μέρες στο Γιβραλτάρ, δυστηχώς όμως σε πολύ μεγάλη απόσταση. Με 15,5 μιλάκια απο Γένοβα για Τανγκέρι
25154

T.S.S. APOLLON
13-12-2009, 13:54
Salamis Star...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

68611

BEN BRUCE
13-12-2009, 15:21
Πολυ ωραιο βαπορι εξαιρετικη μετασκευη μεσα εξω αλλα ειχε ενα τεραστιο προβλημα που το εθεσε στο περιθωριο για αυτο και δουλεψε κατα βαση σαν περιπου κρουαζιεροπλοιο.Λογω της εκτεταμενης μετασκευης ειχε προβλημα <μπαλας> .Το προβλημα αυτο δεν λυθηκε ουτε με τα sponsons που του εβαλαν οποτε τα πολυποθητα φορτηγα που περιμενε δεν τα ειδε ποτε.Για αυτο τον λογο το αδερφακι του GRACE M. δεν μετασκευαστικε ποτε και πηγε για σκραπ με το ονομα felicia νομιζω

BEN BRUCE
13-12-2009, 23:52
SALAMIS STAR στην πειραικη το 2000


68675


Για τους ΤSS APOLLON & tasos @@@

sea_serenade
14-12-2009, 17:57
Πολυ ωραιο βαπορι εξαιρετικη μετασκευη μεσα εξω αλλα ειχε ενα τεραστιο προβλημα που το εθεσε στο περιθωριο για αυτο και δουλεψε κατα βαση σαν περιπου κρουαζιεροπλοιο.Λογω της εκτεταμενης μετασκευης ειχε προβλημα <μπαλας> .Το προβλημα αυτο δεν λυθηκε ουτε με τα sponsons που του εβαλαν οποτε τα πολυποθητα φορτηγα που περιμενε δεν τα ειδε ποτε.Για αυτο τον λογο το αδερφακι του GRACE M. δεν μετασκευαστικε ποτε και πηγε για σκραπ με το ονομα felicia νομιζω

Σωστές οι πληροφορίες σου ΒΕΝ. Το DAME M ήταν απο τα πολυτελέστερα ferries για την εποχή του. Εϊχε ρίξει πολλά λεφτά ο Μαραγκόπουλος και το είχε κάνει αστέρι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τα έπιπλα του πλοίου ήταν όλα Συλβεστρίδης. Η πλάκα ήταν οτι το υπολογίζαμε κάθε σεζόν στη γραμμή, κάναμε κρατήσεις και τελευταία στιγμή......ναύλωση στην Co.Tu.Nav!!!!! Άντε μετά να βολέψεις τον κόσμο στο CROWN M και στο CHARM M........

despo
14-12-2009, 22:54
Ηταν και το μοναδικό απο τα πλοία της Marlines, που παιζόταν μεχρι τη τελευταία στιγμή να σηκώσει Ελληνική σημαία, αλλά τελικά την τελευταία στιγμή έβαλε Κύπρου.

nikosnasia
06-02-2010, 20:16
SALAMIS STAR στις 13/10/2000 σ΄ένα από τα περάσματα του από τη Μυτιλήνη.
75949

BEN BRUCE
06-02-2010, 22:11
Ωραιο βαπορι, ωραια,και σπανια, φωτο!

T.S.S. APOLLON
19-02-2010, 18:23
Salamis Star...
Φωτο ΛΕΑΝΔΡΟΣ

77882
Για τους φιλους Ben Bruce,Tasos@@@,NaiasII.

BEN BRUCE
19-02-2010, 18:27
Ευχαριστω πολυ για την ομορφη φωτο και την αφιερωση φιλε TSS APOLLON

T.S.S. APOLLON
06-03-2010, 23:03
Salamis Star...
Φωτογραφια Κωνσταντινος Παππας

80627

BEN BRUCE
06-03-2010, 23:11
Aλλη μια σπανια φωτο του ομορφα μετασκευασμενου ιαπωνικου σκαριου στην μυτιληνη.Ευχαριστουμε τουσ TSS APOLLON και Κωνσταντινο Παππα για την φωτο και την μεγαλη συνεισφορα τους στο φορουμ

Rocinante
19-07-2010, 19:08
Υπαρχη μια εξελιξη.
Σε χθεσινη τηλεφωνικη επικοινωνια με τον φιλο και συντροφο Polykas ;) η κουβεντα μεταξυ των αλλων εφτασε και σε ενα αγαπημενο μας πλοιο την Αριαδνη. Σημερα εχοντας λιγο χρονο ειπα να την ψαξω στο Ais. Μια γρηγορη ερευνα στα περιξ οπως εχει αποδειχθει στο παρελθον μπορει να αποδεικνυεται χρησημη και ετσι φτασαμε ως εδω.
Σουλουπι γνωστο, εταιρεια με σχεση με την Ελλαδα (εστω και απο σποντα ) και με οδηγο το ΙΜΟ φτανουμε στο Ferry Akashi....

98684

Σημειωση: Το επιβατηγο που εμφανιζεται πανω απο το πλαισιο πληροφοριων ειναι ο τεως ΒΑΠΟΡΑΣ και νυν "επιπλεουσα φρικη" Eurovoyager που περσι ακουστηκε το ονομα του προς ΙκαροΣαμιας μερια :rolleyes:

Riccardo
24-09-2010, 19:08
Hello everybody! I'm posting in english since I don't know any greek... sorry if this is not allowed.

The ex-"Dame M" saw her name changed in "Bni Nsar" in april 2010, and is currently serving on the Genua - Tangeri route for CoMaNav, after the "Berkane" from the fellow company Comarit was found unable to continue service on this route after an inspection in the port of Genua.

I fear the "Bni Nsar" isn't in good shape too, since this summer, while serving on the Set&#233; - Nador route, she has suffered serious problems at her engines, which caused heavy delays and many protests by the passengers.

Here is a photo of the vessel going out from the port of Genua some days ago:

Rocinante
24-09-2010, 19:18
Hallo Riccardo and welcome.
We have many friends who posting in English so don't worry.:D
Many thanks for the photo and the news.

mario
10-08-2013, 11:34
147670


κατι που βρηκα τυχαια σημερα για τους λάτρεις του dame m........

BLUE STAR PATMOS
10-08-2013, 11:52
Ξέρει μήπως κανείς αν ταξιδεύει ακόμα το πλοίο?Πάντως έχει αλλάξει όνομα σε BNI NSAR..

T.S.S. APOLLON
26-06-2014, 20:56
Το ΣΑΛΑΜΙΣ ΣΤΑΡ στο λιμανι της Τηνου εχοντας φοντο ενα ομορφο ηλιοβασιλεμα το καλοκαιρι του 2000

156611

BEN BRUCE
27-06-2014, 09:26
ΛΕΑΝΔΡΟΣ απο τους πιο σταθερα αφοσιομενους καραβολατρες εδω και δεκαετιες με τεραστιο αρχειο.......

Ilias 92
27-06-2014, 18:01
Πως ακριβώς μετασκευάστηκε το βαπόρι και έγινε η ζημία που λέει ο Κώστας πιο πίσω? Αν κατάλαβα καλά πετούσε την μπάλα έξω από το βάρος της μετασκευής?
Φωτό στην Ιαπωνία υπάρχει να καταλάβουμε την διαφορά.
Μου φαίνεται πολύ μακρύ μήπως έχει επιμηκυνθεί.
Έχω την εντύπωση ότι επί Σαλαμίς το θυμάμαι αμυδρά στην Ρόδο.

Ellinis
27-06-2014, 19:36
Ηλία η μετασκευή ήταν από τις πιο εκτεταμένες αλλά επιμήκηνση δεν έγινε. Το πως ήταν πριν το βλέπουμε σε μια φωτογραφία στην 1η σελίδα του θέματος.
Εδώ (http://www.lemonde.fr/societe/portfolio/2012/05/23/a-sete-le-quai-de-la-galere_1705571_3224.html)υπάρχει μια σειρά από φωτογραφίες που δείχνει την εγκατάλειψη του σκάφους, με τους απλήρωτους ναυτικούς, παροπλισμένο εδώ και χρόνια στη Sete μετά τη χρεωκοπία των ιδιοκτητών του. Εκεί παραμένει με επόμενο σταθμό προφανώς το διαλυτήριο.

Apostolos
27-06-2014, 21:49
Και όμως σε τελευταίο Shipax αναφέρετε οτι το πλοίο πουλήθηκε

samurai
30-06-2014, 09:34
Το βαπόρι χτίστηκε το 1972 για λογαριασμό της Hankyu Ferry ως FERRY AKASHI. Είχε επίσης ενα αδελφό το FERRY NAGATO, το οποπιο αγόρασε ο μαραγκόπουλος (GRACE M), αλλά ποτέ δεν μετασκευάστηκε και τελικά πουλήθηκε για σκραπ. Η μετασκευή του υπήρξε εκτενέστατη, όπως φαίνεται και στη φωτο, και κόστισε πάρα πολλά χρήματα για εκείνη την εποχή. Το πλοίο δεν επιμηκύνθηκε ποτέ, απλά η αναδιαμόρφωση της πλώρης και η κλίση της πρύμνης του έδωσαν περί τα 10 επιπλέον μέτρα (από 150,1 μέτα που ήταν έφτασε τα 160 μέτρα). Η μετασκευή του ακολούθησε τα πρότυπα του ΜΑΡΙΝΑ της GA FERRIES, απλά η σειρά του AKASHI ήταν μεγαλύτερη εκείνης του GREEN ACE. :fat:
156698

samurai
30-06-2014, 09:39
Μια επιπλέον φωτο του FERRY AKASHI και μια όπου είναι παροπλισμένο μαζί με το αδελφό του FERRY NAGATO. Είναι από την εποχή που περίμεναν να πουληθούν .......
156700156701

avvachrist
30-06-2014, 14:11
Λογω της εκτεταμενης μετασκευης ειχε προβλημα <μπαλας> .

Τι ακριβώς ήταν αυτό το πρόβλημα; Μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει; Κρίμα γιατί όντως ήταν μια πανέμορφη μετασκευή. Άλλο πλοίο στην ουσία!

samurai
01-07-2014, 08:41
Εννοεί οτι πατούσε μπάλα χωρίς φορτίο, με αποτέλεσμα να κάθεται περισσότερο. Η μετασκευή του πρόσθεσε αρκετό βάρος, με επίπτωση στη μεταφορική του ικανότητα, αλλά και στην ευστάθεια του. Στο ΛΙΣΣΟΣ είχε γίνει κάτι ανάλογο, όμως εκεί πρόσθεσαν κάτι ακαλαίσθητα sponsons στο κέντρο (κάτω από την ίσαλο γραμμή) για να κρατιέται το βαπόρι ψηλότερα και να είναι αξιόπλοο.:fat:
Το ίδιο πρόβλημα (δηλαδή πατάει μπάλα) και το ΑΔΑΜΑΝΤΙΟΣ ΚΟΡΑΗΣ, λόγω της εκτεταμένης μετασκευής που υπέστη.

BEN BRUCE
01-07-2014, 09:16
Δεν ηταν και πολυ ακαλαισθητα τα σπονσονς γιατι ουσιαστικα δεν ηταν ορατα,οπως στο λισσος, μαρμαρι εξπρες,μακεδων λογω ιδιομορφιας στη γαστρα δεν εβγαιναν εξω απο το μεγιστο πλατος του πλοιου

Apostolos
01-07-2014, 21:49
Ε καλά δέν πατούσαν μπάλα ξεφόρτωτα αλλα με 20 φορτηγά έτριζαν τα κόκκαλα του Plimsol

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-08-2014, 12:16
158147158148

Φωτό του φίλου Νεκτάριου Παπαδάκη τραβηγμένες στις 25/7/14 από το ΒLUE STAR NAXOS στο στενό Κέας-Κύθνου, ρυμουλκούμενο από το DIAVLOS PRIDE (ex ΜΕGA ONE) προς διάλυση στο Αλιάγα.

despo
01-08-2014, 13:58
158147158148

Φωτό του φίλου Νεκτάριου Παπαδάκη τραβηγμένη στις 25/7/14 από το ΒLUE STAR NAXOS στο στενό Κέας-Κύθνου, ρυμουλκούμενο από το DIAVLOS PRIDE (ex ΜΕGA ONE) προς διάλυση στο Αλιάγα.

Αν και πέρασαν ηδη 23 χρόνια απο τότε που το αγόρασε ο Μαραγκόπουλος, δεν παύει να ηταν ενα αξιόλογο πλοίο με καλό ξενοδοχειακό, οπως είχα ακούσει απο επιβάτες. Αλλωστε πρέπει να ξόδεψε πολλά λεφτά για τη μετασκευή του, αν και εκείνο τον καιρό έδιναν ευκολα δάνεια οι τραπεζες. Εκείνο που δεν θα ξεχάσω σε αυτό το πλοίο ειναι η 'περιπέτεια' με το αν θα σήκωνε Ελληνική σημαία η' όχι, πράγμα βέβαια που δεν έγινε ποτέ η' τουλάχιστον δεν έγινε πραγματικότητα οταν άρχισε ταξείδια.

SteliosK
08-08-2014, 16:38
Σημερινή φωτογραφία (https://www.facebook.com/171281966238128/photos/a.183338518365806.41044.171281966238128/802536206446031/?type=1&theater) του πλοίου ως SAR από τον Selim San στη γνωστή ακτή..

a.molos
08-08-2014, 17:31
158432158433Δυο φωτογραφίες μου, απο το κουτί των αναμνήσεων.
Αφιξη στην Ελλάδα του Dame m, στο ΝΜΔ, εκεί που επιασαν για πρώτη φορά όλα σχεδόν τα πλοία αυτής της σειράς (Μιλένα, Νταλιάνα, Star Trailer κλπ.). Στη 2η, σχεδόν έτοιμο να αναλάβει δράση για λογαριασμό της Marlines, έχοντας δίπλα του την άλλη "μεγάλη" κυρία, της οποίας τα σχέδια δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
Ηταν η εποχή που τα γιαπωνέζικα λιτά-άκομψα πολλές φορές- σκαριά, ερχόταν δυό-δυό στην Ελλάδα για μετασκευή, και σε σύντομο σχετικά χρόνο μεταμορφωνόταν σε πολυτελή ειβατηγά.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-08-2014, 09:28
158432158433Δυο φωτογραφίες μου, απο το κουτί των αναμνήσεων.
Αφιξη στην Ελλάδα του Dame m, στο ΝΜΔ, εκεί που επιασαν για πρώτη φορά όλα σχεδόν τα πλοία αυτής της σειράς (Μιλένα, Νταλιάνα, Star Trailer κλπ.). Στη 2η, σχεδόν έτοιμο να αναλάβει δράση για λογαριασμό της Marlines, έχοντας δίπλα του την άλλη "μεγάλη" κυρία, της οποίας τα σχέδια δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
Ηταν η εποχή που τα γιαπωνέζικα λιτά-άκομψα πολλές φορές- σκαριά, ερχόταν δυό-δυό στην Ελλάδα για μετασκευή, και σε σύντομο σχετικά χρόνο μεταμορφωνόταν σε πολυτελή ειβατηγά.

Φανταστικό αυτό το κουτί των αναμνήσεων!:fat:
Όμορφη μετασκευή αλλά από συμπεριφορά σαν βαπόρι...άλλο θέμα.
Το αδελφό GRACE M. που δεν μετασκευάστηκε κ δεν ξαναταξίδεψε ποτέ,νομίζω ότι εκεί στον ΝΜΔ κανιβαλίστηκε από οτιδήποτε χρήσιμο κ το είχαν σαν αποθήκη γιά το DAME M. Θυμάμαι σε μιά φάση πολλά είδη υγιεινής στοιβαγμένα σε αυτό.

Ellinis
10-08-2014, 19:17
Εξαιρετικές οι προσθήκες του amolos! Όπως το βλέπουμε χωρίς φουγάρα, πλατύ και χαμηλό, θυμίζει περισσότερο αεροπλανοφόρο!
Να βάλω και εγώ δυο δικές μου φωτο προς το τέλος της μετασκευής του DAME M. με το GRACE M. στη μια πλευρά και το ΑΙΓΑΙΟΝ στην άλλη.

158495 158494

pantelis2009
15-08-2014, 16:11
Σήμερα ο φίλος Selim San .....με θυμήθηκε και τον ευχαριστώ και εκτός τον Ιππότη, μου έστειλε και το SAR.
Εγώ του έστειλα το OCEAN LIFE...... ελπίζω να μην με ξεχάσει.

158634

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-08-2014, 07:48
Bλέπω,πιάσανε δουλειά γρήγορα κ προχωράνε! Δεξιά 2 μεγάλα ψαράδικα του πρώην ανατολικού μπλοκ.

Riccardo
26-08-2014, 22:13
sad to see her go! ...

BOBKING
06-10-2016, 21:39
Μια επιπλέον φωτο του FERRY AKASHI και μια όπου είναι παροπλισμένο μαζί με το αδελφό του FERRY NAGATO. Είναι από την εποχή που περίμεναν να πουληθούν .......
156700156701


158432158433Δυο φωτογραφίες μου, απο το κουτί των αναμνήσεων.
Αφιξη στην Ελλάδα του Dame m, στο ΝΜΔ, εκεί που επιασαν για πρώτη φορά όλα σχεδόν τα πλοία αυτής της σειράς (Μιλένα, Νταλιάνα, Star Trailer κλπ.). Στη 2η, σχεδόν έτοιμο να αναλάβει δράση για λογαριασμό της Marlines, έχοντας δίπλα του την άλλη "μεγάλη" κυρία, της οποίας τα σχέδια δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ.
Ηταν η εποχή που τα γιαπωνέζικα λιτά-άκομψα πολλές φορές- σκαριά, ερχόταν δυό-δυό στην Ελλάδα για μετασκευή, και σε σύντομο σχετικά χρόνο μεταμορφωνόταν σε πολυτελή ειβατηγά.


Εξαιρετικές οι προσθήκες του amolos! Όπως το βλέπουμε χωρίς φουγάρα, πλατύ και χαμηλό, θυμίζει περισσότερο αεροπλανοφόρο!
Να βάλω και εγώ δυο δικές μου φωτο προς το τέλος της μετασκευής του DAME M. με το GRACE M. στη μια πλευρά και το ΑΙΓΑΙΟΝ στην άλλη.

158495 158494
Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σας έτσι ήταν τότε το πανέμορφο Dame m η λαίδη της Πάτρας τότε που ετοιμαζόταν για την καριέρα της στη Αδριατική το πλοίο το ταξίδεψα και το θυμάμαι ήταν πολύ μπροστά από όλα της Αδριατικής πάντα στο θέμα της μετασκευής του αλλά και στο θέμα των υπηρεσιών που προσέφερε τα έπιπλα του ήταν τα καλύτερα της αγοράς δυστυχώς το παιχνίδι του χρόνου του επιφύλαξε άλλη μοίρα πουλήθηκε για την ναυπήγηση 4 πλοίων που δεν έγιναν ποτέ ενώ υπήρχαν σχέδια από την marlines για την δρομολόγηση του στο Μπρίντιζι κάτι που δεν έγινε ποτέ λόγω της πώλησης του ίσως αύριο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες του

BOBKING
11-10-2016, 15:27
.....Όταν η marlines είχε το πολυτελέστερο πλοίο των γραμμών Ελλάδας - Ιταλίας το Dame m η λαίδη της εταιρίας από δικό μου κολλάζ μέσω διαφόρων φωτογραφιών από φυλλάδια της εταιρίας οι εσωτερικές και οι εξωτερικές είναι από τα φυλλάδια 1994 ,1995 ,1996 χαρισμένο στους λάτρεις της marlines.....!!!!!!!
178333

Ellinis
11-10-2016, 17:02
δυστυχώς το παιχνίδι του χρόνου του επιφύλαξε άλλη μοίρα πουλήθηκε για την ναυπήγηση 4 πλοίων που δεν έγιναν ποτέ ενώ υπήρχαν σχέδια από την marlines για την δρομολόγηση του στο Μπρίντιζι κάτι που δεν έγινε ποτέ λόγω της πώλησης του ίσως αύριο να ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες του
Αυτό που γράφεις περι ναυπήγησης 4 (!) νεότευκτων από τη Μarlines μου κάνει εντύπωση. :distrust: Αφενώς δεν είχε γραφτει κάτι σχετικό στον τύπο της εποχής, αφετέρου η εικόνα της εταιρίας δεν έδειχνε οτι θα μπορούσε να πετύχει κάτι τέτοιο. Να θυμίσω οτι το DAME M. πουλήθηκε το 1999 και ενώ επί 4 έτη είχε απασχοληθεί με ναυλώσεις στο εξωτερικό. Η εταιρία είχε περιοριστεί τα τελευταία χρόνια σε δυο πλοία -COUNTESS M. & DUCHESS M. - που δούλευαν στην "τοπική" γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπάρι, έχοντας εγκαταλείψει την Πάτρα και την Ανκώνα στους ανταγωνιστές... Και μάλλον σωστά, καθώς τα πλοία της δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν τα νεότευκτα τους.
Μια εταιρία που σκοπεύει να δρομολογήσει νεότευκτα θα φρόντιζε να κρατήσει την πελατεία και τους πράκτορες για το διάστημα μέχρι να τα παραλάβει, πράγμα που εδώ δεν έγινε. ’ρα μάλλον δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό πλάνο για νεότευκτα.

BOBKING
11-10-2016, 17:33
Αυτό που γράφεις περι ναυπήγησης 4 (!) νεότευκτων από τη Μarlines μου κάνει εντύπωση. :distrust: Αφενώς δεν είχε γραφτει κάτι σχετικό στον τύπο της εποχής, αφετέρου η εικόνα της εταιρίας δεν έδειχνε οτι θα μπορούσε να πετύχει κάτι τέτοιο. Να θυμίσω οτι το DAME M. πουλήθηκε το 1999 και ενώ επί 4 έτη είχε απασχοληθεί με ναυλώσεις στο εξωτερικό. Η εταιρία είχε περιοριστεί τα τελευταία χρόνια σε δυο πλοία -COUNTESS M. & DUCHESS M. - που δούλευαν στην "τοπική" γραμμή Ηγουμενίτσα-Μπάρι, έχοντας εγκαταλείψει την Πάτρα και την Ανκώνα στους ανταγωνιστές... Και μάλλον σωστά, καθώς τα πλοία της δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν τα νεότευκτα τους.
Μια εταιρία που σκοπεύει να δρομολογήσει νεότευκτα θα φρόντιζε να κρατήσει την πελατεία και τους πράκτορες για το διάστημα μέχρι να τα παραλάβει, πράγμα που εδώ δεν έγινε. ’ρα μάλλον δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό πλάνο για νεότευκτα.
Η marlines σύμφωνα με πληροφορίες που μου είχαν δοθεί από επαφές μου η εταιρία είχε πλάνα και είχε κάνει κάτι σχέδια τα οποία δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ ήταν μπέρδεμα επειδή ήμουν σίγουρος ότι η αναφορά μου σε αυτό το θέμα θα προκαλούσε περιέργεια θέλω να αναφέρω ότι κυκλοφορούσε μια φήμη αλλά κανείς δεν την πίστεψε ,διότι για τον απλούστατο λόγο ότι η εταιρία άφηνε μετά το 1995 την χειρότερη εντύπωση στον επιβάτη με τα πλοία της όλα αυτά που αναφέρεις τουλάχιστον τα περισσότερα τα γνωρίζω τα λεφτά για τα 2 τα είχε αλλά για άγνωστους λόγους δεν ναυπηγήθηκαν όλες τις πληροφορίες που σας μεταφέρω δεν μου έχουν δοθεί με μεγαλύτερο νόημα βέβαια και έχεις τον λόγο να παραξενεύεσαι μιας και δεν αναφέρθηκε ποτέ και πουθενά η είδηση για την ναυπήγηση 4 πλοίων μιας και μόνο τα βασικά μέλη της εταιρίας την γνώριζαν σχέδια είχαν γίνει πολλά αλλά κανένα δεν έστεκε και η εταιρία πιεζόταν συνεχώς το πλάνο πήγαινε για σοβαρά άλλα στο τέλος κατέρρευσε την ιστορία του Dame m όπως και όλη της marlines την γνωρίζω επίσης σκόπευα να αναφερθώ στο θέμα των νεότευκτων όταν έβρισκα ένα από τα πολλά σχέδια που είχαν φτιαχτεί για αυτό το πλάνο το σχέδιο μου είχε παραχωρηθεί από τον πληροφοριοδότη μου που μου είχε αναφέρει όλα αυτά που μόλις σας εξήγησα

npapad
29-12-2019, 18:35
Το SALAMIS STAR σε φωτογραφία του Peter Fitzpatrick.
196295

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
30-12-2019, 09:20
Το SALAMIS STAR σε φωτογραφία του Peter Fitzpatrick.
196295Πραγματικό χρυσωρυχείο η συλλογή του φίλου μας Peter.