PDA

Επιστροφή στο Forum : Παντελής [Pantelis, HMS Jasper]



Haddock
11-04-2008, 05:15
Καταρχήν, να ευχαριστήσω τον έσπερο για τη "διαλεύκανση της υπόθεσης" (http://forum.nautilia.gr/showthread.php?p=74025#post74025). Η πλώρη της φωτογραφίας μου θυμίζει τα Ιταλικά ποστάλια των επανορθώσεων (Μιαούλη, Κανάρης κλπ). Από την άλλη μεριά μου φαίνεται ότι η πλώρια χωρητικότητα είναι μικρή σε σύγκριση με τα προαναφερθέντα σκαριά. Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει; Η φωτογραφία πρέπει να είναι αρχές δεκαετίας 1960 (με κάθε επιφύλαξη).

128377
Copyright-Πηγή (http://www.flickr.com/photos/22905474@N06/)

Ellinis
11-04-2008, 08:40
Στην ντάνα δεξιά πρώτο πρώτο διακρίνεται η πλώρη κάποιου "λόρδικου" (μετασκευασμένης θαλαμηγός). Να είναι το Γλάρος, το Πίνδος ή κάποιο άλλο;

esperos
11-04-2008, 13:57
Καταρχήν, Paroskayak, σωστά υποθέτεις ότι δεν είναι κανένα από τα Ιταλικά γιατί οι μπίγες βλέπουν προς πλώρα αλλά και οι σειρές των στηριγμάτων τεντών είναι μόνο τρεις ενώ στα Ιταλικά είναι περισσότερες. Πράγματι Ελληνίς υπάρχει δεξιά ένα Λόρδικο που νομίζω, πρέπει να είναι το ΜΑΡΙΛΕΝΑ λίγο μετά την αγορά του από τον Χαράλαμπο Λαγά. Εάν αυτό στέκει τότε είμαστε στο 1959 ή 1960. Η πρώτη πιθανότητα που σκέφτηκα λοιπόν, είναι η πλώρη να είναι του ΠΑΝΤΕΛΗΣ.

nautikos
11-04-2008, 14:17
Η πρώτη πιθανότητα που σκέφτηκα λοιπόν, είναι η πλώρη να είναι του ΠΑΝΤΕΛΗΣ.

Πολυ σωστος ο εσπερος. Μετα την σκεψη του και καποιες φωτο, διαπιστωσα οτι προκειται σιγουρα για το Παντελης.

Leo
11-04-2008, 14:28
Χαίρομαι να σας διαβάζω φίλοι Έσπερε και Ελληνίς. Μου δημιουργείτε όμως ένα άγχος στο τι βλέπετε δεξιά...... στη φωτογραφία του paroskayak. Ετσι προληπτικά έκλεισα ένα ραντβού στον οφθαλμίατρο :p.... Εγώ βλέπω φορτηγά και μετά βίας κάτι τις άλλο στην ντάνα, όμως πια σχέση μπορεί να έχει η πλώρη του Παντελής με το Μαριλένα Έσπερε? Όταν το πήρε ο Λαγάς το Μαριλένα του έκανε μετασκευές? Θυμάμαι το Μαριλένα με σπαθάτη πλώρη ενώ ο Παντελής ήταν κακομούτσουνος... Τι με μπερδεύει? (μην μου πείτε τα μάτια μου ε? :D)

esperos
11-04-2008, 15:18
Αγαπητέ Leonard, δεν χρειάζεται να πας καθόλου στον οφθαλμίατρο θα σου λύσω εδώ το πρόβλημα. Η αναφορά στο ΜΑΡΙΛΕΝΑ, που μάλλον φαίνεται η πλώρη του στην φωτογραφία, έγινε γιατί προσδιορίζει χρονικές συντεταγμένες για να προσδιορίσουμε και τα πλοία που εδραστηριοποιούντο αντίστοιχα. Τώρα όσον αφορά το ΜΑΡΙΛΕΝΑ, επειδή υπάρχει αντίστοιχο thread, θα σε παραπέμψω εκεί για τα υπόλοιπα.

καπετάν αντρέας
11-10-2008, 18:24
Είπα να ανοίξω το θέμα με το καράβι αυτό, μιας και, όπως είδα, δεν υπάρχει κάτι στο site. Αν έκανα λάθος, κάντε τη σχετική μεταφορά.
Στα Miramar και στο νορβηγικό δεν βρήκα τίποτε για το παρελθόν του και την τύχη του:confused:
Ιδού δύο φωτογραφίες. Αναγνωρίζει κανείς τα λιμάνια;:confused:

19705

19706

Ellinis
11-10-2008, 18:43
Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ ήταν ένα από τα λίγα επιβατηγά βαπόρια της εταιρείας Ατμοπλοϊα Αφών Φουστάνου. Τα άλλα πλοία που πέρασαν από τα χέρια τους ήταν το ΔΕΣΠΟΙΝΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=22679)και το ΕΡΜΟΥΠΟΛΙΣ.

Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ είχε ναυπηγηθεί ως ναρκαλλιευτικό τύπου Auk. Το αμερικάνικο του όνομα ήταν ΒΑΜ 29 αλλά παραδώθηκε το 1944 ως HMS JASPER για το Αγγκικό ΠN.

Από το www.navsource.org (http://www.navsource.org) μαθαίνουμε τα παρακάτω:



Laid down 5 March 1943 as BAM-29 by the Associated Shipbuilders, Seattle, WA; Named Garnet; Launched 20 June 1943; Renamed Jasper in April 1944; Completed and transferred to Great Britain as HMS Jasper (J 407), 12 August 1944; Returned to U.S. custody 24 December 1946 at England; Sold to Greek interests in 1947 and renamed Pandelis. Fate unknown.
Specifications: Displacement 945 t.; Length 184' 6"; Beam 33'; Draft 9' 9"; Speed 14.8 kts.; Complement 104; Armament one 3"/50 dual purpose gun mount, two twin 40mm gun mounts, two single 20mm gun mounts, two dcpth charge tracks, five depth charge projectiles; Propulsion two 1,710shp Cooper Bessemer GSB-8 diesel engines, National Supply Co. single reduction gear, two shafts.


Κάποια αδελφάκια του υπηρετούσαν ως πρόσφατα για τα ΠΝ του Μεξικού (http://www.navsource.org/archives/11/110231903.jpg)και των Φιλιπίνων (http://www.navsource.org/archives/11/110232402.jpg).

Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ταξίδεψε μέχρι το 1968 οπότε παροπλίστηκε στα Αμπελάκια.
Στις 6 Δεκεμβρίου 1971 μπατάρισε λόγο εισροής υδάτων και δεν ανελκύστηκε ποτέ.

Haddock
11-10-2008, 20:14
Η δεύτερη φωτογραφία είναι μάλλον στην Τήνο και διακρίνεται το ΑΙΓΑΙΟ των Τυπάλδων.

Roi Baudoin
29-11-2008, 11:58
Έχω την εντύπωση ότι το "Παντελής" στην παραπάνω φωτογραφία του Καπεταν-Αντρέα είναι δεμένο στο λιμάνι της Σάμου (Βαθύ).
Η φωτογραφία αυτή κοσμεί κεντρικό πρακορείο στο Βαθύ.

Η δεύτερη φωτογραφία είναι στην Τήνο, όπως επισημαίνει και ο paroskayak.

Nicholas Peppas
14-03-2009, 03:40
I am uploading several other photos of Pantelis from my collection. Some of them maybe in other threads of this site but I do not remember them

32414

Nicholas Peppas
14-03-2009, 03:41
One more photo of Pantelis from my collection.

32415

Pantelis in Syros

32416

Roi Baudoin
14-03-2009, 11:16
Εξαίσιες εικόνες μιας άλλης εποχής.
Σαν να είναι βγαλμένες μέσα από τα όνειρά μας.

Σ' ευχαριστούμε, για μία ακόμα φορά, πάρα πολύ.

Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη από τις τρεις φωτογραφίες, το πλοίο είναι το "Δέσποινα".
Το "Δέσποινα" ("Ευαγγελίστρια") που παλεύει με τα κύματα.
Εικόνα τόσο συνηθισμένη εκείνη την εποχή.
Βασανιστική για τους επιβάτες, ..... αβανταδόρικη για τους φωτογράφους.

Apostolos
14-03-2009, 12:40
I am uploading several other photos of Pantelis from my collection. Some of them maybe in other threads of this site but I do not remember them

32414

I think that, this vessel is not the Pantelis...

esperos
14-03-2009, 12:48
Μια παράκληση στον φίλο Ellinis να διορθώσει το πρώην όνομα του πλοίου προς αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων στο forum.

Nicholas Peppas
14-03-2009, 15:20
Εξαίσιες εικόνες μιας άλλης εποχής.
Σαν να είναι βγαλμένες μέσα από τα όνειρά μας.

Σ' ευχαριστούμε, για μία ακόμα φορά, πάρα πολύ.

Έχω την εντύπωση ότι στην πρώτη από τις τρεις φωτογραφίες, το πλοίο είναι το "Δέσποινα".
Το "Δέσποινα" ("Ευαγγελίστρια") που παλεύει με τα κύματα.
Εικόνα τόσο συνηθισμένη εκείνη την εποχή.
Βασανιστική για τους επιβάτες, ..... αβανταδόρικη για τους φωτογράφους.

This is an interesting point and it has been discussed in other sites by other contributors. I believe it is Pantelis and not Despoina although the cuts were similar. I have seen big debates on this matter.

Personally, I saw Pantelis numerous times in Piraeus, although I never traveled with her. I think this is the ship

esperos
14-03-2009, 15:33
This is an interesting point and it has been discussed in other sites by other contributors. I believe it is Pantelis and not Despoina although the cuts were similar. I have seen big debates on this matter.

Personally, I saw Pantelis numerous times in Piraeus, although I never traveled with her. I think this is the ship

Niko, your first picture shows DESPINA the other two show PANDELIS. There was a fundamental difference, DESPINA had one stack and PANDELIS had two.

Ellinis
14-03-2009, 20:56
Μια παράκληση στον φίλο Ellinis να διορθώσει το πρώην όνομα του πλοίου προς αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων στο forum.

Eυχαριστούμε για την επισύμανση, μόλις διόρθωθηκε!

Nicholas Peppas
15-05-2009, 02:39
Schedules of Pantelis and Despoina on August 12, 1959

39276

Nicholas Peppas
19-05-2009, 07:11
Distinguished naval engineer Alexandros Philippou (His son Konstantinos: Correction below) discusses his concerns during the conversion and inspection of Pandelis (from his 2007 memoirs)
39983

esperos
19-05-2009, 19:57
Distinguished naval engineer Alexandros Philippou discusses his concerns during the conversion and inspection of Pandelis (from his 2007 memoirs)
39983

Πρόκειται για τον ναυπηγό κύριον Κωνσταντίνον Φιλίππου και όχι τον πατέρα του Αλέξανδρον Φιλίππου.

Nicholas Peppas
19-05-2009, 20:21
Πρόκειται για τον ναυπηγό κύριον Κωνσταντίνον Φιλίππου και όχι τον πατέρα του Αλέξανδρον Φιλίππου.

Exeis apoluto dikaio. La0os mou. To dior0wnw!

giorgos_249
10-06-2009, 11:23
Ένας μεγάλος πολιτικός , ο Κωνσταντίνος Καραμανλής στη γέφυρα του "ΠΑΝΤΕΛΗΣ". Η φωτογραφία προέρχεται από το αρχείο του ΓΕΩΡΓΙΟΥ Β. ΦΟΥΣΤΑΝΟΥ και δημοσιεύτηκε στο "GK" της εφημερίδας "Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" στις 7/6/2009.

Rocinante
28-06-2009, 21:54
Επειδη του Πεππα του αρεσουν οι εικονες απο την παλαιοτερη Ελλαδα να του αφιερωσω αυτη την επεισοδειακη αναχωρηση του πλοιου απο τον Πειραια που βρηκα στο Tinos.biz.
Απολαυστε το (http://www.tinos.biz/typos005.htm) :D

Nicholas Peppas
28-06-2009, 22:01
Επειδη του Πεππα του αρεσουν οι εικονες απο την παλαιοτερη Ελλαδα να του αφιερωσω αυτη την επεισοδειακη αναχωρηση του πλοιου απο τον Πειραια που βρηκα στο Tinos.biz.
Απολαυστε το (http://www.tinos.biz/typos005.htm) :D

To apelausa. Wraiotato. Kai xereis x0es to vrady akouga
thn Mantam Sousou you Dhmhtrh Psa0a
Oloidi h kyria

N

Nicholas Peppas
01-09-2009, 06:33
Δρομολογια του Παντελη και του Δεσποινα στις 29 Μαρτιου 1958, στις 25 Μαιου 1960 και στις 10 Αυγουστου 1960.. Δεν αλλαζαν και πολυ

54598
54599
54600

gtogias
01-09-2009, 09:20
Στην εφημερίδα Ελευθερία της 13ης Αυγούστου 1963 δημοσιεύτηκε η είδηση για προσάραξη του Παντελής έξω από την Κάλυμνο. Η μόνη αμφιβολία για την ταυτότητα του πλοίου είναι ο χαρακτηρισμός ως ατμόπλοιο.

Το δημοσίευμα είναι από το ψηφιοποιημένο αρχείο της Εθνηκής Βιβλιοθήκης:

54613

Ellinis
01-09-2009, 14:55
Kαι στο άρθρο αναφέρεται και κάποιο ΚΟΡΗΣΣΙΑ, ο πρόγονος δηλαδή των ΙΟΥΛΙΣ ΚΕΑΣ στη γραμμή της Κέας.

Nicholas Peppas
03-09-2009, 04:37
Kαι στο άρθρο αναφέρεται και κάποιο ΚΟΡΗΣΣΙΑ, ο πρόγονος δηλαδή των ΙΟΥΛΙΣ ΚΕΑΣ στη γραμμή της Κέας.

Το Κορησσια το θυμαμαι
Ηταν ενα μικρο καραβακι που πηγαινε κυριως απο το Λαυριο στην Κεα γυρω στα 1965

54932
54933

καπετάν αντρέας
14-10-2009, 21:15
Το ένθετο περιοδικό "Κ" της Καθημερινής της 20/9/2009 είχε αφιέρωμα στον ποιητή Γιάννη Ρίτσο, με παράθεση πολλών όμορφων φωτογραφιών, μεταξύ των οποίων και αυτή στην οποία σε γκρο πλαν απεικονίζεται η γυναίκα και η κόρη του ποιητή, μάλλον στη Σάμο. :D
Στη σχετική λεζάντα γράφεται από λάθος (ή από το γνωστό μπέρδεμα μεταξύ των δύο πλοίων) ότι η εν λόγω αναμνηστική φωτογραφία είναι "μπροστά από το ¨Δέσποινα". :|



60604

Αφιερωμένη στους Nicholas Peppas, Natalia, TSS Apollon, Roi Baudoin και Haddock.

BEN BRUCE
14-10-2009, 21:41
Aυτη η φωτο ειναι δωρο, γιατι αυτη τη στιγμη κατασκευαζω το μοντελο του και ηθελα να δω την πρυμη του γιατι υπαρχει ασαφεια για το πως ηταν.Ευχαριστω

καπετάν αντρέας
14-10-2009, 21:58
Aυτη η φωτο ειναι δωρο, γιατι αυτη τη στιγμη κατασκευαζω το μοντελο του και ηθελα να δω την πρυμη του γιατι υπαρχει ασαφεια για το πως ηταν.Ευχαριστω


Ben, καλή επιτυχία με το μοντέλο. Περιμένουμε να καμαρώσουμε το αποτέλεσμα...
Αν, πάντως, πιστεύεις ότι θα κάνει κάποια διαφορά ως προς τις λεπτομέρειες, τότε να σκανάρω την φωτο στην original διάσταση του περιοδικού, δηλ. λίγο πιο μικρή και ελάχιστα πιο καθαρή...

T.S.S. APOLLON
14-10-2009, 22:16
Ευχαριστω τον φιλο καπεταν αντρεα για το ντοκουμεντο που μας χαρισε αλλα και για την αφιερωση.
Για τον φιλο Ben Bruce καλη επιτυχια (την θεωρω δεδομενη) και θα περιμενουμε να δουμε το μοντελο του Παντελης.

Roi Baudoin
15-10-2009, 21:21
Καπεταν Αντρέα, σ' ευχαριστούμε πολύ.

Πολύ όμορφο ντοκουμέντο.
Πολύ τρυφερή φωτογραφία.

Φίλε BEN BRUCE, καλή επιτυχία στην νέα σου δημιουργία.

Nicholas Peppas
16-11-2009, 20:28
Στην εφημερίδα Ελευθερία της 13ης Αυγούστου 1963 δημοσιεύτηκε η είδηση για προσάραξη του Παντελής έξω από την Κάλυμνο. Η μόνη αμφιβολία για την ταυτότητα του πλοίου είναι ο χαρακτηρισμός ως ατμόπλοιο.

Το δημοσίευμα είναι από το ψηφιοποιημένο αρχείο της Εθνηκής Βιβλιοθήκης:

54613

Κι αλλη μια εφημεριδα με νεα του ιδιου ατυχηματος

65182

Nicholas Peppas
11-12-2009, 22:07
Τα αδελφακια στις 24 Νοεμβριου 1961

68415

Nicholas Peppas
20-01-2010, 05:41
Μια παλια και ενδιαφερουσα ανακοινωση για τα δρομολογια του Παντελη στις 14 Ιουλιου 1957
ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟΤΕ!!

73511

Nicholas Peppas
06-08-2010, 00:54
Distinguished naval engineer Constantinos Philippou discusses his concerns during the conversion and inspection of Pandelis (from his 2007 memoirs)
101182


Προβληματα με τον Παντελη στις 1 Απριλιου 1957. Ο κ. Φιλιππου τα ειχε πει στο βιβλιο του

101183

BEN BRUCE
03-09-2010, 22:40
Ο Roi Baudoin ανοιξε το θαυμασιο λευκωμα με τιτλο <Μυκονος του Θεοκλητου Τριανταφυλλιδη> και μου εδωσε το εναυσμα να ξεφυλλισω και εγω.....
Ταξιδευοντας λοιπον αποψε στις σελιδες του ιστορικου αυτου λευκωματος σταματησα στην παρακατω φωτογραφια την οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας......

104415

-το πλοιο παντελης μπαινει στο λιμανι
-η σκαλα κατεβαινει οι λατζες προσεγγιζουν (1961)

το ξεφυλλισμα συνεχιζεται.....

Toujours en navigant Pantelis

T.S.S. APOLLON
03-09-2010, 23:26
Πανεμορφη εικονα απο το θαυμασιο αυτο λευκωμα! Σιγουρα το ξεφυλλισμα του εχει μεγαλο ενδιαφερον!!! Ευχαριστουμε φιλε Ben Bruce

Nicholas Peppas
10-10-2010, 19:28
Δυστυχως το συνημμενο αρχειο δεν δουλευει... αλλα η μουσικη ειναι απιθανη... Ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια οταν ημουν μικρος, This magic moment με τους Drifters!

καπετάν αντρέας
10-10-2010, 19:50
Έχεις δίκιο. Για αυτό προσπάθησα να το διαγράψω, όπως και έγινε, αλλά εσύ πρόλαβες και το είδες! Για να δούμε τώρα:

Ο εθνάρχης ή "εθνάρχης", όπως προτιμάτε, φθάνει στη Ρόδο με τον Παντελή. Είμαστε στα 1960, υποθέτω στο πλαίσιο προεκλογικής εκστρατείας...

110543


Πηγή: Ιδιωτική Συλλογή

Ακούμε: Drifters, "This magic moment", ειδικά αφιερωμένο στον Nicholas Peppas http://www.youtube.com/watch?v=A73f2AzKBAY

Nicholas Peppas
10-10-2010, 20:31
Έχεις δίκιο. Για αυτό προσπάθησα να το διαγράψω, όπως και έγινε, αλλά εσύ πρόλαβες και το είδες! Για να δούμε τώρα:

Ο εθνάρχης ή "εθνάρχης", όπως προτιμάτε, φθάνει στη Ρόδο με τον Παντελή. Είμαστε στα 1960, υποθέτω στο πλαίσιο προεκλογικής εκστρατείας...

110543


Πηγή: Ιδιωτική Συλλογή

Ακούμε: Drifters, "This magic moment", ειδικά αφιερωμένο στον Nicholas Peppas http://www.youtube.com/watch?v=A73f2AzKBAY


Αυτη πρεπει να ειναι απο το ιδιο πακετο οπως μια προηγουμενη φωτογραφια που ειδαμε εδω


Ένας μεγάλος πολιτικός , ο Κωνσταντίνος Καραμανλής στη γέφυρα του "ΠΑΝΤΕΛΗΣ". Η φωτογραφία προέρχεται από το αρχείο του ΓΕΩΡΓΙΟΥ Β. ΦΟΥΣΤΑΝΟΥ και δημοσιεύτηκε στο "GK" της εφημερίδας "Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" στις 7/6/2009.

Πηγη: http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=216279&postcount=23


Και εδω ο Ben E. King των Drifters σε ηλικια 70 ετων τραγουδαει το ιδιο τραγουδι... Αχ πως γερασαμε
http://www.youtube.com/watch?v=REX3utKvqd4&feature=related

καπετάν αντρέας
10-10-2010, 22:48
Αυτη πρεπει να ειναι απο το ιδιο πακετο οπως μια προηγουμενη φωτογραφια που ειδαμε εδω




Μπορεί να είναι από το ίδιο πακέτο, αλλά η πηγή μου δεν είναι ο Φουστάνος. Πάντως, όπως φαίνεται και στην πιο κάτω φωτο, ο Καραμανλής μάλλον φορά σκούρα γραβάτα, ενώ στη φωτο του Φουστάνου πρέπει να είναι ανοικτόχρωμη.
Μπορεί βέβαια ο ήλιος να κάνει τα παιχνιδάκια του... :D

110576

Αφιερωμένη: Σε όλα τα καλά παιδιά του naftilia!

Πήγή: Ιδιωτική συλλογή

Ακούμε: Some kind of Wonderful, από τουςDrifters

http://www.youtube.com/watch?v=7ui6Kq4tcLs

Στο βίντεο εικονίζεται ο συγχωρεμένος Patrick Swayze, ο οποίος έφυγε νωρίς... :(

Nicholas Peppas
12-10-2010, 02:10
Μεγαλοπρεπης Παντελης, φαινεται πολυ μεγαλυτερος απο οτι ηταν!
Φιλμ επικαιρων του Εθνικου Οπικοακουστικου Αρχειου

15 Αυγουστου 1959 στην Τηνο

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2918&thid=13227

Ακουμε: Θελω να πιω απ' το ποτηρι σου (1959) του Ανδρεα Χατζηαποστολου με την Ναντια Κωνσταντοπουλου. Διευθυνει ο Τακης Μωρακης
http://www.youtube.com/watch?v=Loj8YY1LrmI

Earth Angel (1959), with Johnny Tillotson
http://www.youtube.com/watch?v=EvxNhVXaEp4


110866110867

Ellinis
12-10-2010, 11:53
Ο εθνάρχης ή "εθνάρχης", όπως προτιμάτε, φθάνει στη Ρόδο με τον Παντελή. Είμαστε στα 1960, υποθέτω στο πλαίσιο προεκλογικής εκστρατείας...

110543
Πηγή: Ιδιωτική Συλλογή

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω πως δεξιά από τον "εθνάρχη" είναι ο περίφημος πλοίαρχος του ΠΑΝΤΕΛΗΣ, ο Γιώργος Μπέης.

Κατα τ' άλλα μια εξαιρετική φωτογραφία όπου βλέπουμε και λεπτομέρειες του πλοίου, όπως τον προβολέα κάτω από τη γέφυρα, το κόκκινο φανάρι στην άκρη του φτερού και άλλα.

Joyrider
12-10-2010, 22:44
Μου ξυπνήσατε μνήμες από τα παλιά μόλις διάβασα το νήμα.Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ ήταν το πρώτο βαπόρι που έπιασε ο πατέρας μου δόκιμος το 1958, όταν βγήκε το 1961 για το δίπλωμα έφυγε στα ποντοπόρα φορτηγά και δεν ξαναγύρισε στην ακτοπλοϊα.Πάντα τον θυμάμαι να μου λέει ιστορίες για το Παντελής και το Δέσποινα τα πρώτα "μεγάλα" βαπόρια που έκαναν δρομολόγια στο νησί του.
Κάποτε ένα καλοκαίρι είχαμε πάει στή Σάμο το νησί καταγωγής του με το Σάμαινα της τότε ΑΝΤΕΣΙ με πολύ θάλασσα στο Ικάριο και τον θυμάμαι να κάθεται σε μιά καρέκλα στο κατάστρωμα και να βρέχεται από το νερό που έφτανε επάνω και τη μάνα μου να του φωνάζει αφού φοβόταν (στεριανή από την ορεινή Πρέβεζα γαρ), θυμάμαι να της λέει "άσε με καημένη, δεν είχες ταξιδέψει ποτέ με το Παντελής..."


Θα του δείξω το νήμα αύριο να μου πεί καμιά ιστορία αν θυμάται...Να είστε καλά !

Nicholas Peppas
12-10-2010, 23:08
.........................
Κάποτε ένα καλοκαίρι είχαμε πάει στή Σάμο το νησί καταγωγής του με το Σάμαινα της τότε ΑΝΤΕΣΙ με πολύ θάλασσα στο Ικάριο και τον θυμάμαι να κάθεται σε μιά καρέκλα στο κατάστρωμα και να βρέχεται από το νερό που έφτανε επάνω και τη μάνα μου να του φωνάζει αφού φοβόταν (στεριανή από την ορεινή Πρέβεζα γαρ), θυμάμαι να της λέει "άσε με καημένη, δεν είχες ταξιδέψει ποτέ με το Παντελής..."
..............



Απιθανο!

Μας λειπουν τετοιες μαρτυριες απο τους παλιους (αν και ειμαι της ιδιας ηλικιας με τον πατερα σου)

Joyrider
12-10-2010, 23:45
Απιθανο!

Μας λυπουν τετοιες μαρτυριες απο τους παλιους (αν και ειμαι της ιδιας ηλικιας με τον πατερα σου)


Θα προσπαθήσω αγαπητέ φίλε να τον κάνω να μου πεί κάποια ιστορία και φυσικά να την παραθέσω εδώ.Είναι γεννηθής το 1940 στο Καρλόβασι της Σάμου, και κάποιες φορές τον καταλαβαίνω όταν αντιδρούσε και δεν με άφησε να ακολουθήσω το επάγγελμά του, πρέπει να είδαν πολλά τα μάτια του σαράντα χρόνια στη θάλασσα !
Για αυτό τιμώ τη θάλασσα και τους ναυτικούς, γιατί βλέπω τον πατέρα μου ανάμεσά τους.

βαγγελις ροκκος
19-10-2010, 18:11
Πριν απο 15 χρονια πηγαινοντας στο Αμπελακι ειδα μπαταρισμενο το ΠΑΝΤΕΛΗΣ και μου εκανε εντυπωση το μικρο του βθθισμα. Ειναι αραγε ακομα εκει η το ανελκυσαν

Ellinis
21-10-2010, 16:29
Παρότι είχα κοιτάξει, πριν από το 2000 κιόλας, δεν το είχα δει ποτέ.
Aπ'οτι μου έχει πει ένας φίλος που συχνάζει στην περιοχή, κάποια στιγμή το καλύψανε με μπάζα...
Ξέρεις σε ποίο σημείο ακριβώς ήταν μπαταρισμένο;

βαγγελις ροκκος
21-10-2010, 18:12
Αγαπητε Αρη οπως μπαινουμε στο Αμπελακι με το καραβακι δεξια ειναι ενα ναυπηγειο εκει διπλα ηταν.

Ellinis
08-11-2010, 14:26
Aρχές της δεκαετίας του '60. Ίσως να είμαστε στο τέλος της σεζόν μιας και το ΠΑΝΤΕΛΗΣ φαίνεται πολυκαιρισμένο...
Πίσω του ένα κτίριο που έχει κατα περιόδους στεγάσει τις μεγαλύτερες ακτοπλοϊκές εταιρείες, προπολεμικά την "Ακτοπλοϊα της Ελλάδος", από τη δεκαετία του ΄50 την "αυτοκρατορία" των Τυπάλδων και σήμερα την Hellenic Seaways.

114583
Φωτογραφία : Κ. Μεγαλοοικονόμου

βαγγελις ροκκος
08-11-2010, 16:27
Το κτιριο ηταν ιδιοκτησιας των Τυπαλδων

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
09-11-2010, 13:04
Aρχές της δεκαετίας του '60. Ίσως να είμαστε στο τέλος της σεζόν μιας και το ΠΑΝΤΕΛΗΣ φαίνεται πολυκαιρισμένο...
Πίσω του ένα κτίριο που έχει κατα περιόδους στεγάσει τις μεγαλύτερες ακτοπλοϊκές εταιρείες, προπολεμικά την "Ακτοπλοϊα της Ελλάδος", από τη δεκαετία του ΄50 την "αυτοκρατορία" των Τυπάλδων και σήμερα την Hellenic Seaways.

114583
Φωτογραφία : Κ. Μεγαλοοικονόμου
ΧΘΕΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑΘΗΚΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΑΛΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΤΟΥ.ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΤΟΥ Α΄ΟΡΟΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΙΝΙΑΛΟ ΤΟΥ ΤΥΠΑΛΔΟΥ,ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΣΟΥΛΑΚΟΥ.ΠΡΟΣ ΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΠΛ.ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 15(?) ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ, ΕΓΡΑΦΕ "ΑΤΜΟΠΛΟΪΑ ΑΙΓΑΙΟΥ ΑΦΩΝ ΤΥΠΑΛΔΟΥ"TYPALDOS BROS ΑEGEAN STEAM NAVIGATION" ME TEΡΑΣΤΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
Η ΗSW ΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ Τ.Π.Κ.Π.Ε.Ν.(TAMEIO ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΟΦΟ ΕΚΕΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (ΕΞΠΡΕΣ ΚΑΡΥΣΤΟΣ ΚΛΠ) ΣΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

βαγγελις ροκκος
09-11-2010, 16:57
Στον 5ο οροφο εξακολουθουσε να ειναι το γραφειο του Σπυρου Τυπαλδου μεχρι την ημερα της δολοφονιας του.
Στο ισογειο θυμαμαι τα εκδοτηρια εισητηριων για την ατμοπλοια ΑΙΓΑΙΟΥ και στις δυο
βιτρινες υπηρχαν τα μοντελα των πλοιων ΑΓΓΕΛΙΚΑ και ΑΙΓΑΙΟΝ.
Νομιζω οτι το κτιριο ανηκει στους κληρονομους των Τυπαλδων.

Nicholas Peppas
17-03-2011, 21:45
Ενδιαφεροντα πλανα απο τα επικαιρα του Δεκαπενταυγουστου 1958 (απο το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο) http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2594&thid=12213

Εδω μερικα ωραιοτατα πλανα του κατασπρου Παντελη σε ολες του της χαρες και χωρις ιχνος σκουριας (2:04−2:06)

126789

Nicholas Peppas
17-03-2011, 22:29
Ενδιαφεροντα πλανα απο τα επικαιρα του Δεκαπενταυγουστου 1959 (απο το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο) http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2918&thid=13227

Εδω μερικα ωραιοτατα πλανα του κατασπρου Παντελη

126792126793126794

Nicholas Peppas
18-03-2011, 00:24
Ενδιαφεροντα πλανα απο τα επικαιρα του Δεκαπενταυγουστου 1957 (απο το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο) http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1432&thid=13373 (http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2918&thid=13227)

Εδω μερικα ωραιοτατα πλανα του κατασπρου Παντελη

Σε ενα απο τα πλανα το Κολοκοτρωνης πισω του.

126816

Σε ενα αλλο πλανο ενα μεγαλο πλοιο με δυο φουγαρα. Ποιο να ειναι;

Ellinis
18-03-2011, 00:28
126816

Σε ενα αλλο πλανο ενα μεγαλο πλοιο με δυο φουγαρα. Ποιο να ειναι;


Το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ είναι.

Nicholas Peppas
18-03-2011, 00:29
Το ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ είναι.
Και τι να εκανε στην Τηνο τετοια μερα;

Ellinis
18-03-2011, 11:54
Ότι κάνανε και τα άλλα, μεταφέρανε πιστούς για το προσκύνημα. Κάποιοι εφοπλιστές προσφέρανε δωρεάν πλοία τους για να μεταφέρουν στο νησί άπορους κλπ, και σε αυτά τα πλαίσια πρέπει να μπήκε και το "Φρειδερίκη".

GIANNHSMANTZOYRIS
31-03-2011, 12:00
Mια ωραία φωτογραφία του ΠΑΝΤΕΛΗΣ του Φουστάνου πλαγιοδετημένο στο Καρλόβασι.

Για τους φίλους TSS Apollon, Ben Bruce, Ellinis, maiandros και idrohoos

128293

T.S.S. APOLLON
31-03-2011, 12:10
Τα ντοκουμεντα πεφτουν βροχη!!! Ευχαριστουμε τον φιλο GIANNHS MANTZOURIS!!!

Ellinis
02-08-2013, 20:54
η χαρακτηριστική φιγούρα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στην Ικαρία. Σε ποιό από τα "λιμάνια" της όμως;

147405

BEN BRUCE
02-08-2013, 22:21
Απιστευτη φωτογραφια εποχης !

despo
02-08-2013, 22:39
[QUOTE=Ellinis;498152]η χαρακτηριστική φιγούρα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στην Ικαρία. Σε ποιό από τα "λιμάνια" της όμως;
Μήπως είναι στον Αρμενιστή ; Οπως και νάχει πάντως, είναι τρομερή η φωτογραφία.

Παναγιώτης
03-08-2013, 08:17
η χαρακτηριστική φιγούρα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στην Ικαρία. Σε ποιό από τα "λιμάνια" της όμως;

147405

Πρέπει να είναι στον Άγιο Κήρυκο. Κάπου έιχα διαβάσει ότι υπήρχαν μεταλλεία στον Άγιο Κήρυκο οπότε η κατασκευή για τη φόρτωση μεταλλεύματος που διακρίνεται πρ΄πει να είναι από αυτά, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ακόμα ερείπια από την κατασκευή. Επίσης στον πιλότο του Βρετανικού Ναυαρχείου τοου 1968 γράφει ότι ένας κυματοθραύστης ήταν υπο κατασκευή το 1968 προφανώς εννοεί αυτό που υπάρχει τώρα και δεν υπήρχε τότε.

Στο συνημμένο αρχείο βλέπουμε τα σχέδια ενός ναρκαλιευτικού της ίδιας κλάσης με το HMS Jasper μετέπειτα Παντελής. Εντύπωση κάνει η τεράστια για το μέγεθός του ηλεκτρομηχανή (540 kW) που αναφέρεται στο σχέδιο της σελίδας 6 να υπάρχει στην πρύμη. Προφανώς χρησίμευε στην ναρκαλιεία αλλά όπως διαβάζουμε σε προηγούμενες σελίδες του θέματος ο Κωνσταντίνος Φιλίππου αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε για την ηλεκτροδότηση της Θεσσαλονίκης.

Ellinis
03-08-2013, 09:00
Και εμένα για Άγιο Κύρηκο μου κάνει με το βράχο αυτό να είναι τώρα στο τέλος της κεντρικής πλατείας. Όμως η όμορφη παραλία με τις βαρκούλες έδωσε τη θέση της στον παραλιακό δρόμο...:apologetic:

Να δούμε και το ΠΑΝΤΕΛΗΣ όταν ηλεκτροδοτούσε τη Θεσσαλονίκη, σε φωτογραφία από το περιοδικό Αργώ.

147420

Σε μια συνομιλία που είχα πρόσφατα με ένα γηραιό δύτη μου ανέφερε πως τη δεκαετία του '70 πήρε άδεια για να βγάλει μέταλλα από το μπαταρισμένο ναυάγιο του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στα Αμπελάκια. Χαρακτηριστικά ανέφερε: "Όταν διύσδυσα στο ναυάγιο τρελάθηκα! Κάθε μέρα βγάζαμε πέντε με εφτά τόνους μέταλλα. Είχε μεγάλες γεννήτριες με κάτι μαξιλάρια από μπρούντζο! Για αυτό και πριν γίνει επιβατηγό το είχαν στη Θεσσαλονίκη για να δίνει ηλεκτρικό στην πόλη."

BEN BRUCE
03-08-2013, 10:19
Πρέπει να είναι στον Άγιο Κήρυκο. Κάπου έιχα διαβάσει ότι υπήρχαν μεταλλεία στον Άγιο Κήρυκο οπότε η κατασκευή για τη φόρτωση μεταλλεύματος που διακρίνεται πρ΄πει να είναι από αυτά, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ακόμα ερείπια από την κατασκευή. Επίσης στον πιλότο του Βρετανικού Ναυαρχείου τοου 1968 γράφει ότι ένας κυματοθραύστης ήταν υπο κατασκευή το 1968 προφανώς εννοεί αυτό που υπάρχει τώρα και δεν υπήρχε τότε.

Στο συνημμένο αρχείο βλέπουμε τα σχέδια ενός ναρκαλιευτικού της ίδιας κλάσης με το HMS Jasper μετέπειτα Παντελής. Εντύπωση κάνει η τεράστια για το μέγεθός του ηλεκτρομηχανή (540 kW) που αναφέρεται στο σχέδιο της σελίδας 6 να υπάρχει στην πρύμη. Προφανώς χρησίμευε στην ναρκαλιεία αλλά όπως διαβάζουμε σε προηγούμενες σελίδες του θέματος ο Κωνσταντίνος Φιλίππου αναφέρει ότι χρησιμοποιήθηκε για την ηλεκτροδότηση της Θεσσαλονίκης.

Παντα ενημερωμενος ο Παναγιωτης.Μακαρι να ειχα αυτα τα σχεδια πριν 4 χρονια οταν εφτιαξα ενα μικρο μοντελο του παντελης θα ηταν πολυ χρησιμα

147427

sylver23
07-08-2013, 13:40
η χαρακτηριστική φιγούρα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στην Ικαρία. Σε ποιό από τα "λιμάνια" της όμως;

147405
Tην έχουμε ξανα ανεβάσει και παλαιότερα αλλά μάλλον χάθηκε. Φυσικά και είναι στον Άγιο Κήρυκο

edit-την έχει ανεβάσει ο idrohoos εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?52622-%C9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%DD%F2-%F6%F9%F4%EF-%F4%F9%ED-%EB%E9%EC%E1%ED%E9%FE%ED-%F4%E7%F2-%C9%EA%E1%F1%DF%E1%F2-Historic-photos-of-Ikaria-s-ports/page4)

Ellinis
01-08-2014, 15:42
Μια εξαιρετική θεωρώ φωτογραφία τραβηγμένη από τα υπόστεγα που τότε υπήρχαν στου Τζελέπη. Τα αδέλφια Braun από το Αμέρικα γυρίσαν όλο τον κόσμο φωτογραφίζοντας κάθε λογίς πλεούμενο. Δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν τον Πειραιά - τη Μέκα των καραβολατρών - και τραβήξαν φανταστικές φωτογραφίες (slides για την ακρίβεια) όπως αυτή...

158156
πηγή (http://sshsaimageporthole.org/)

despo
01-08-2014, 16:30
Μια εξαιρετική θεωρώ φωτογραφία τραβηγμένη από τα υπόστεγα που τότε υπήρχαν στου Τζελέπη. Τα αδέλφια Braun από το Αμέρικα γυρίσαν όλο τον κόσμο φωτογραφίζοντας κάθε λογίς πλεούμενο. Δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν τον Πειραιά - τη Μέκα των καραβολατρών - και τραβήξαν φανταστικές φωτογραφίες (slides για την ακρίβεια) όπως αυτή...

158156
πηγή (http://sshsaimageporthole.org/)
Απο αυτό το υπόστεγο έκανες θαύματα !!!

Maiandros
01-08-2014, 16:41
Μια εξαιρετική θεωρώ φωτογραφία τραβηγμένη από τα υπόστεγα που τότε υπήρχαν στου Τζελέπη. Τα αδέλφια Braun από το Αμέρικα γυρίσαν όλο τον κόσμο φωτογραφίζοντας κάθε λογίς πλεούμενο. Δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν τον Πειραιά - τη Μέκα των καραβολατρών - και τραβήξαν φανταστικές φωτογραφίες (slides για την ακρίβεια) όπως αυτή...

158156
πηγή (http://sshsaimageporthole.org/)

Φανταστική φωτογραφία,πεντακάθαρη!λες και τραβήχτηκε σήμερα!!

Ellinis
01-08-2014, 21:41
Aφού σας άρεσε δείτε και την πρυμνιά άποψη με τα δυο φουγάρα να φαίνονται!

158180

T.S.S. APOLLON
02-08-2014, 21:05
Χαρμα ιδεσθαι!!!
Εικονες μοναδικες και συλλεκτικοτατες!!!

Ellinis
30-04-2015, 11:42
To ΠΑΝΤΕΛΗΣ αρόδο στη Μύκονο τον Αύγουστο του 1960 με τους βαρκάρηδες με τις λάντζες επί το έργο. Από ένα σλάιντ της αμερικανίδας φωτογράφου Elva Hunting που είχε επισκεφθεί τότε την Ελλάδα και φρόντισε να μας χαρίσει αρκετές καραβολατρικές εικόνες και όχι μόνο.

166020 166021
πηγή (http://library.case.edu/ksl/)

Ellinis
16-06-2016, 20:47
Μια φωτογραφία που βρέθηκε στα παλιατζίδικα του Θησείου, με το πλοίο όταν ήταν δεμένο στη Θεσσαλονίκη ως σταθμός παραγωγής ρεύματος.

175680

T.S.S. APOLLON
17-06-2016, 09:47
Απιθανη ψαρια φιλε Ellinis!!! Συλλεκτικο φωτογραφικο ντοκουμεντο!!!

Dream Star Glaros
18-06-2016, 09:07
Μια εξαιρετική θεωρώ φωτογραφία τραβηγμένη από τα υπόστεγα που τότε υπήρχαν στου Τζελέπη. Τα αδέλφια Braun από το Αμέρικα γυρίσαν όλο τον κόσμο φωτογραφίζοντας κάθε λογίς πλεούμενο. Δεν παρέλειψαν να επισκεφθούν τον Πειραιά - τη Μέκα των καραβολατρών - και τραβήξαν φανταστικές φωτογραφίες (slides για την ακρίβεια) όπως αυτή...

158156
πηγή (http://sshsaimageporthole.org/)

Ποιό είναι το πλοίο με το σήμα των Τυπαλδων απο πίσω;

T.S.S. APOLLON
18-06-2016, 10:25
To ΑΙΓΑΙΟΝ

Dream Star Glaros
19-06-2016, 08:22
To ΑΙΓΑΙΟΝ


:encouragement: ...με την καλημέρα μου

Espresso Venezia
02-10-2016, 18:47
Φωτογραφία αγορασμένη σήμερα στο Μοναστηράκι. Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ, λογικά κάπου στον Πειραιά (ακτή Τζελέπη ???) ή στα .....πέριξ αυτού (Πέραμα ???).

178088

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
03-10-2016, 07:25
Φωτογραφία αγορασμένη σήμερα στο Μοναστηράκι. Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ, λογικά κάπου στον Πειραιά (ακτή Τζελέπη ???) ή στα .....πέριξ αυτού (Πέραμα ???).

178088 Πειραιά είναι.

Ellinis
14-11-2016, 14:56
Σε συνέχεια της φωτογραφίας που ανέβασα εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?52759-%C9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%DD%F2-%F6%F9%F4%EF%E3%F1%E1%F6%DF%E5%F2-%F4%E7%F2-%C8%E5%F3%F3%E1%EB%EF%ED%DF%EA%E7%F2-Historical-Photographs-of-Thessaloniki&p=579937#post579937)με τα δυο πλοία ηλεκτροπαραγωγής στη Θεσσαλονίκη, να προσθέσω και άλλη μια με το πρώην JASPER το 1953

179140
πηγή (https://www.facebook.com/groups/275730185068/)

τοξοτης
22-01-2017, 22:23
Στον παρακάτω σύνδεσμο,στο 6' λεπτό,ξεκινάει ένα παλιό φιλμάκι διάρκειας 5 περίπου λεπτών με τίτλο,"Διακοπές στην όμορφη Σύρα".https://www.youtube.com/watch?v=P3UESNGAMDU&index=3&list=PLqO7OyVsA6-nveLM8ikIvkbnEKRgQCPr5
Τα στιγμιότυπα εν πλω,πιστεύω είναι από το ΑΠΟΛΛΩΝ, στο ταξίδι του προς την Σύρο, και εν συνεχεία έχουμε την ευκαιρία να δούμε άλλα δύο μικρά στιγμιότυπα του πλοίου,μέσα και έξω από το λιμάνι της Σύρου καθώς επίσης και πλάνα του ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ και του ΑΙΓΑΙΟΝ.

Στο όμορφο φιλμάκι που ανέβασες να προσθέσω και το παρακάτω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μεταξύ 2:40 με 2:50.

https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6-nveLM8ikIvkbnEKRgQCPr5

Nicholas Peppas
23-01-2017, 04:21
Στο όμορφο φιλμάκι που ανέβασες να προσθέσω και το παρακάτω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μεταξύ 2:40 με 2:50.

https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6-nveLM8ikIvkbnEKRgQCPr5

Μπραβο σου και παλι μπραβο σου φιλε Αντωνη!!! Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ ειναι...
180556

Dream Star Glaros
24-01-2017, 19:00
[QUOTE=Nicholas Peppas;582790]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6

...πολύ μπατάρει, όμως, το πλοίο (Παντελής) στο 2'44'' κατά τη μανούβρα πριν την οπισθοπορεία του. Δεν τολμώ να φαντασθώ τι θα γινόταν μεσοπέλαγα με καιρό ...

Nicholas Peppas
24-01-2017, 19:24
[QUOTE=Nicholas Peppas;582790]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6

...πολύ μπατάρει, όμως, το πλοίο (Παντελής) στο 2'44'' κατά τη μανούβρα πριν την οπισθοπορεία του. Δεν τολμώ να φαντασθώ τι θα γινόταν μεσοπέλαγα με καιρό ...

Και εγω σκεφτηκα το ιδιο...

Maiandros
25-01-2017, 15:02
Στο όμορφο φιλμάκι που ανέβασες να προσθέσω και το παρακάτω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μεταξύ 2:40 με 2:50.

https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6-nveLM8ikIvkbnEKRgQCPr5

Υπέροχη η "εισβολή" του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στο λιμάνι της Σύρου!

Maiandros
25-01-2017, 18:03
[QUOTE=Nicholas Peppas;582790]

[URL]https://www.youtube.com/watch?v=4IBRDhsLvM8&index=1&list=PLqO7OyVsA6

...πολύ μπατάρει, όμως, το πλοίο (Παντελής) στο 2'44'' κατά τη μανούβρα πριν την οπισθοπορεία του. Δεν τολμώ να φαντασθώ τι θα γινόταν μεσοπέλαγα με καιρό ...

.....με κλειστή στροφή και με κάποια ...καλή ταχύτητα ,νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να πάρει τέτοια κλίση το πλοίο

Ellinis
05-02-2017, 20:10
Σε μια λήψη από βρετανικό φίλμ (αχνό)φαίνεται δεμένο στη Θεσσαλονίκη το μετέπειτα ΠΑΝΤΕΛΗΣ και ένα ακόμη από τα Auk που ηλεκτροδοτούσαν την πόλη. Το JASPER νηολογήθηκε στον Πειραιά αρχικά με το όνομα ΤΖΑΣΠΑΡ (!) και μόνο τον Μάη του 1957 πήρε επίσημα το όνομα ΠΑΝΤΕΛΗΣ, επτά μήνες μετά την αγορά του από την Ατμοπλοΐα Φουστάνου.

180864

T.S.S. APOLLON
10-05-2017, 12:37
Φωτογραφιες του ΠΑΝΤΕΛΗΣ στο ebay

http://www.ebay.com/itm/GREECE-LEGEND-PASSENGER-SHIP-M-V-PANTELIS-WITH-FOUSTANOS-SIGNAL-10-PHOTOS-/302300409609?hash=item4662822f09

Ellinis
28-07-2017, 15:00
Μια εικόνα από το πρυμνιό κατάστρωμα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ μας μεταφέρει σε μια εποχή που αν και πρόσφατη φαινεται πια πολύ μακρινή.

183997
πηγή (http://deutschefotothek.de/)(c) Konrad Helbing

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
29-07-2017, 10:18
Μια εικόνα από το πρυμνιό κατάστρωμα του ΠΑΝΤΕΛΗΣ μας μεταφέρει σε μια εποχή που αν και πρόσφατη φαινεται πια πολύ μακρινή.

183997
πηγή (http://deutschefotothek.de/)(c) Konrad Helbing Ακόμα κ πριν από 25-30 χρόνια,τα καλάθια με το πανί ήταν οι αποσκευές κάποιων ηλικιωμένων επιβατών που κυρίως προέρχονταν από χωριά.Αυτό ήταν γνώριμη εικόνα στα όλα τα ΜΜΜ. Πιό παλιά μαζί με τα καλάθια έβλέπες κ κότες!

Espresso Venezia
29-07-2017, 11:59
Μία ...τεχνικής φύσεως παρέμβαση. Όχι πως αλλάζει κάτι δραματικά στην φωτό, αλλά η σωστή της "απεικόνιση" είναι η παρακάτω.

184003

Ένα "πρόβλημα" που το έχουμε δει και σε άλλες φωτό σκαναρισμένες από slide, και οφείλεται στο ότι στα παλιά κυρίως films-slides (1960 - 1970) ήταν πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις με την υφή ή με "το μάτι" ποιά ήταν η σωστή πλευρά τους, αυτή δηλαδή της emulsion. Πρόβλημα που αντιμετωπίστηκε καλύτερα από την δεκαετία '80 και μετά όταν και η σωστή πλευρά της emulsion παρέμεινε γυαλιστερή όπως και στα παλαιότερα φιλμς, και η πίσω πλευρά έγινε περισσότερο "ματ".

Στην προκειμένη περίπτωση βοηθάει το όνομα "ΠΑΝΤΕΛΗΣ" στα σωσίβια, σε άλλες όμως περιπτώσεις δύσκολα θα μπορούσε κανείς να διαπιστώσει το λάθος.

Dream Star Glaros
01-08-2017, 00:01
Ακόμα κ πριν από 25-30 χρόνια,τα καλάθια με το πανί ήταν οι αποσκευές κάποιων ηλικιωμένων επιβατών που κυρίως προέρχονταν από χωριά.Αυτό ήταν γνώριμη εικόνα στα όλα τα ΜΜΜ. Πιό παλιά μαζί με τα καλάθια έβλέπες κ κότες!

Φίλε, αυτά τα καλάθια τα έλεγαν κωφίνια. Τα χρησιμοποιούσαν και αστοί που ταξίδευαν στα ή από τα νησιά τους. Θεωρούνταν πολύ πρακτικά για μεταφορά φρούτων και εν γένει τροφίμων σε κάποιες ποσότητες.
Κατά τα λοιπά, βλέπω στην φωτο και αυτές τις σκληρές βαλίτσες με τις χαρακτηριστικές κλειδαριές. Τώρα πια μπορεί να τις δούμε σε κάποιο πατάρι, σκονισμένες και γεμάτες αναμνήσεις από άλλες εποχές…

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-08-2017, 08:25
Φίλε, αυτά τα καλάθια τα έλεγαν κωφίνια. Τα χρησιμοποιούσαν και αστοί που ταξίδευαν στα ή από τα νησιά τους. Θεωρούνταν πολύ πρακτικά για μεταφορά φρούτων και εν γένει τροφίμων σε κάποιες ποσότητες.
Κατά τα λοιπά, βλέπω στην φωτο και αυτές τις σκληρές βαλίτσες με τις χαρακτηριστικές κλειδαριές. Τώρα πια μπορεί να τις δούμε σε κάποιο πατάρι, σκονισμένες και γεμάτες αναμνήσεις από άλλες εποχές…
Ανάλογα το μέρος είχαν διάφορες ονομασίες.Έχω ακούσει κ καλαθούνες.Τα τρόφιμα συνήθως ήταν δώρο προς τους συγγενείς στην πρωτεύουσα αλλά έβαζαν κ άλλα είδη.
Σαν αυτές τις βαλίτσες μέχρι πριν από λίγα χρόνια είχα μιά σε τυρκουάζ χρώμα κ σινιάλα της Greek Line . Φίλοι ελληνοαμερικάνοι μάλλον την αγόρασαν σε κάποιο Υ/Κ κ τελικά ξέμεινε σε εμάς.:fat:

Blitz-X
01-08-2017, 17:39
Ανάλογα το μέρος είχαν διάφορες ονομασίες.Έχω ακούσει κ καλαθούνες.Τα τρόφιμα συνήθως ήταν δώρο προς τους συγγενείς στην πρωτεύουσα αλλά έβαζαν κ άλλα είδη...

Σαν πιτσιρικάς, θυμάμαι άπειρες παραλαβές από τα ασυνόδευτα δέματα των ΑΝΕΚόπλοιων, με τέτοιες "κόφες" ή "κοφίνια" με φαγώσιμα, μαζί με τον πατέρα μου. Μάλιστα σαν σφράγισμα/καπάκι χρησιμοποιούσαν ύφασμα ραμμένο με σακοράφα και σπάγκο γύρω γύρω στα καλάμια :friendly_wink:

ΜΦΧ

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-08-2017, 09:44
Μάλιστα σαν σφράγισμα/καπάκι χρησιμοποιούσαν ύφασμα ραμμένο με σακοράφα και σπάγκο γύρω γύρω στα καλάμια :friendly_wink:

ΜΦΧ Aυτό το ύφασμα το ανέφερα πιό πάνω κ μάλιστα έγραφαν με στυλό τα στοιχεία τους.Συνήθως τα κρατούσαν παππούδες με τραγιάσκα ή γιαγιάδες με μαντήλι.

Ellinis
08-11-2017, 15:14
Δυο πόζες από το κατάστρωμα ενός πλοίου που ταξίδευε προς Τήνο. Από τα χρώματα στο σωσίβιο σκέφτηκα οτι θα είναι ένα από τα πλοία του Φουστάνου και συγκρίνοντας με αυτή (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?38081-%D0%E1%ED%F4%E5%EB%DE%F2-Pantelis-HMS-Jasper&p=535276#post535276)τη φωτογραφία, κατέληξα οτι βλέπουμε το ΠΑΝΤΕΛΗΣ.

185351 185352

Nicholas Peppas
25-11-2017, 06:16
Ανακοινωνεται στις 6/7/1957 οτι το ΠΑΝΤΕΛΗΣ αρχιζει δρομολογια σε λιγο...

185615

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
25-11-2017, 08:59
Aσυνήθιστος πραγματικά όρος "ηλεκτροδηζελόπλοιον".

Ellinis
25-08-2020, 16:08
Το ΠΑΝΤΕΛΗΣ εν πλω προς Τήνο το 1962 και εν πλω προς Σάμο το 1966, και οι δυο από την ομάδα ΤΗΝΟΣ: ΑΝΑΠΟΛΩ Το ΧΘΕΣ

197972 (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=gs&tn-str=%2AF&fref=gs&dti=745676125448531&hc_location=group_dialog)

197971 (https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=gs&tn-str=%2AF&fref=gs&dti=745676125448531&hc_location=group_dialog)
(https://www.facebook.com/groups/tinos.htes/?ref=gs&tn-str=%2AF&fref=gs&dti=745676125448531&hc_location=group_dialog)

Ellinis
15-09-2020, 20:04
Σε αυτό το φιλμάκι στο 0.58, ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ξεπετάγεται ολοζώντανος με φόντο ένα κυκλαδονήσι
https://www.youtube.com/watch?v=e2V9cCPwb0U

198063

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
16-09-2020, 08:48
Σε αυτό το φιλμάκι στο 0.58, ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ξεπετάγεται ολοζώντανος με φόντο ένα κυκλαδονήσι
https://www.youtube.com/watch?v=e2V9cCPwb0U

198063
K πολλά βαπόρια στον Πειραιά.Θα σταθώ στο ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ με τα σινιάλα των Δωρικών.

Maiandros
13-11-2020, 20:48
Σε αυτό το φιλμάκι στο 0.58, ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ξεπετάγεται ολοζώντανος με φόντο ένα κυκλαδονήσι
https://www.youtube.com/watch?v=e2V9cCPwb0U

198063
Το όμορφο αυτό φιλμάκι μας ταξιδεύει κι εμάς ως επιβάτες στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ,αν δεν κάνω λάθος και το κυκλαδονήσι πρέπει να είναι η Τζιά με τον φάρος της

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
13-11-2020, 23:28
Το όμορφο αυτό φιλμάκι μας ταξιδεύει κι εμάς ως επιβάτες στο ΦΙΛΙΠΠΟΣ,αν δεν κάνω λάθος και το κυκλαδονήσι πρέπει να είναι η Τζιά με τον φάρος της
Στη Τζιά ο φάρος είναι στον κάβο Ταμέλο.

Maiandros
15-11-2020, 16:44
Στη Τζιά ο φάρος είναι στον κάβο Ταμέλο.
Κάβος Τάμελος πρέπει να είναι το σωστό...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-11-2020, 17:40
Κάβος Τάμελος πρέπει να είναι το σωστό...
Αναφέρονται ως ορθές κ οι 2 περιπτώσεις με επικρατούσα τα τελευταία χρόνια την προπαραλήγουσα:smile-new:.

Ellinis
25-04-2022, 14:04
Μια φωτο του πλοίου το 1952 όταν - ως JASPER ακόμη - τροφοδοτούσε με ηλεκτρικό ρεύμα την Θεσσαλονίκη.

201691
πηγή (c) Christopher Railey (https://photos.google.com/share/AF1QipMbptDuQz0-yXPvwfjj40KtbV7OK8sa-rcPuVA_AN8Sax1xyHs_MeR64uPYtLqTfw?key=LTdoM2dibFAy ZHFBdkpUOU9Vc2U4bzduZm5pdmxB)

Ellinis
31-01-2023, 21:58
Σε μια ομάδα του Φβ ανέβηκε και αυτή η φωτογραφία από τον Πειραιά με φόντο ένα σκάφος που πρέπει να είναι δεμένο στου Τζελέπη. Νομίζω οτι βλέπουμε το ΠΑΝΤΕΛΗΣ μινιαρισμένο και ημιτελές κατά τη μετασκευή του.

202931