PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά το δίπλωμα??? Τι?



kostasaig
27-10-2008, 21:02
Καλησπέρα... Θα ήθελα τη βοήθεια σας... Σε λίγο καιρό παίρνω και γω το δίπλωμα για σκάφη ανοιχτής θαλάσσης... Ενώ στην αρχή είχα πει οτι θα ασχοληθώ μόνο για να νοικιάσω τολμώ να πω πως ακόμα και σαν χόμπι με κέρδισε η ιστιοπλοϊα... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από δω και πέρα τι μπορώ να κάνω... Είτε σε ομαδικό είτε σε ατομικό επίπεδο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Η ιστοσελίδα είναι πάρα πολύ καλή...

mangos
28-10-2008, 08:34
Μετά το δίπλωμα, μπορείς να χωθείς σε κάποιον όμιλο, και να συμμετάσχεις σαν πλήρωμα σε σκάφη που συμμετέχουν σε αγώνες ανοιχτής θάλασσας.

Να νοικιάσεις μαζί με φίλους σου σκάφη, και να ξεκινήσεις κοντινές (αρχικά) εξορμήσεις, και σιγά σιγά να αποκτήσεις εμπειρίες και γνώσεις.

Η αγορά κάποιου σκάφους, εφ όσον στο επιτρέπει η τσέπη.

kostasaig
28-10-2008, 09:07
Ούτε η ηλικία μου ούτε η τσέπη μου... Είναι εύκολο να βρεθεί κάποιος όμιλος???

alykou
28-10-2008, 11:09
ξεκίνα στον όμιλο που είσαι τώρα. συνήθως τα σκάφη του ομίλου θέλουν πλήρωμα για αγώνες

evridiki
29-10-2008, 10:20
Καθε Σαββατο και Κυριακη για ενα μηνα ακομα θα γινονται αγωνες στον Σαρωνικο μονοημερες. Οποτε καλο ειναι να πεις στον ομιλο που πηρες το διπλωμα οτι ενδιαφερεσαι. Και γιατι οχι αν καποια απο τα παιδια, εδω στο ναυτιλια, χρειαζεται πληρωμα να σε εχει κατα νου.:D

Καλη αρχη

kostasaig
29-10-2008, 18:20
Ευχαριστώ πολύ... Την άλλη βδομάδα 8α τελειώσω..Θα ενημερώσω τη σχολή αλλά αν ήθελε και κάποιος από εδώ... Θα το ήθελα πολύ...

evridiki
30-10-2008, 11:05
Οταν ακουσω κατι ευχαριστως να σε ενημερωσω...Αληθεια απο ποιο ομιλο εισαι τωρα?

kostasaig
30-10-2008, 18:14
Kαλαμάκι...

Enigma
31-10-2008, 11:03
Να <<ριξω>>μια ιδεα ? Και οι ποιο παλαιοι μπορουν να μας πουν αν γινεται αν ειναι εφικτη δηλαδη ....
ΑΝ θελεται να ανοιξουμε ενα ποστ (η συνεχεια αυτου) οπου να δηλωνουμε συμμετοχη μαζευοντας 7 8 ατομα και να νοικιαζουμε ενα σκαφος για Σαββατοκυριακο ...και γνωριμιες θα κανουμε και θα ειμαστε ατομα κοινου ενδιαφεροντος και φθηνα θα μας βγει και σιγα σιγα θα κανουμε μιλια να <<παρουμε τον αερα >> που λενε ..Τωρα για το θεμα ΑΝ θα δεσουμε 8 ατομα μεταξυ μας ....Οκ ενα Σαββατοβραδο θα ειναι .....ΠΟΣΟ θα τσακωθουμε ?
Αν και καποιο μελλος εχει σκαφος ...ακομα καλυτερα ...2 δραχμες που θα δειναμε ...να μην τις δωσουμε αλλου ...να μηνει στην παρεα !!!
Αν θελεται γραψτε γνωμες ...Για να μην παμε μακρια απο την σχολη ειμαστε 4 5 ατομα που θα γουσταραμε κατι τετοιο!

alykou
31-10-2008, 14:53
εγω με εναν φιλο μου ειμαστε μεσα για κατι τετοιο. εχουμε καποια εμπειρια εχουμε αρχαριων προχωρημενων ενα ραλλυ ιονιου και εχουμε νοικιασει και μονοι μας σκαφος. το θεμα ειναι να υπαρχει κονε γιατι ειναι μανουρα να παιρνεις σκαφος για σ/κ.

Enigma
31-10-2008, 15:36
Θα ρωτησω και στον ομιλο αυριο ...αλλα κατι εχει παρει το αυτι μου για ενα benetau 40αρι με 2 εκατοσταρικα και στην ιδια τιμη μπορει να παιξει και το 44αρι (atlantic) !!
Βασικα οτι και να λεω ειναι αερολογιες ..θα ρωτησω ..Στο εν τομεταξυ αν κανενας φιλος ξερει κατι .......

chrondi
06-11-2008, 01:31
Παίδες, ωραίες είναι οι ιδέες σας, επειδή όμως η θάλασσα είναι μεγάλη και έχει δυστυχώς αγκαλιάσει κάμποσους παράτολμους, φροντίστε να έχετε μαζί σας και κανέναν έμπειρο, έτοιμο να αναλάβει καπετάνιος σε περίπτωση που σας βγει στο δρόμο κάνα εφτάρι ή, πράγμα πιθανότερο, πάθετε αβαρία, έστω και ελαφριά, και πανικοβληθείτε. Ας μη σας κάνει κάποια κακή εμπειρία στα νιάτα σας να θυμάστε ως τα γηρατειά σας το γνωμικό 'όποιος καίγεται στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι'!
Μια δεύτερη συμβουλή που έχω να σας δώσω είναι να περιλάβετε στην παρέα έστω και μόνο μία (τολμηρή) κοπέλα: έτσι θα υπάρξει μεγαλύτερη τάξη στο σκάφος, περισσότερη σύνεση στο πλήρωμα και καλύτερη συμπεριφορά, λόγω φυσικής ντροπής, των αγοριών.

alykou
06-11-2008, 11:52
πολύ σωστά αυτά που λες. σίγουρα πρέπει να βρεθεί ένας πιο έμπειρος από μας ώστε να μάθουμε και μερικά πράγματα από αυτόν

pink floyd
06-11-2008, 12:42
Katarxhn na kalhmerisw olh thn nautikh k istioploikh parea tou site k na pw ena megalo bravo gia th''zwdania''tou site!!!To erwthma ''meta to diplwma ti?"einai polu sunithismeno kuiws sthn eparxia k se mikrotero vathmo k sto kedro.Ta pithana senaria einai 2,enoikiash skafous h parakolouthish epomenou tmhmatos gia osous exoun thn istioploikh tuxh na vriskodai se athina h thesalonikh....Mia polu kalh idea,gia osous exoun kanei o agwnhstiko k exoun kolisei,einai na yphrxe h dunatothta gia 5x5 sth thalassa!!!!!!!!!Duo idia skafh 25-30ft to polu 2 shmadoures kai eksw gia paixnidi.......Pws sas fenete???

Enigma
06-11-2008, 12:54
Χωρις να ειμαι ο ποιο καταληλος να απαντησω (και ουσιαστικα δεν το κανω :cool:) εμενα οτι και να προταθει καλα μου ακουγεται ...ΑΛΛΑ υπαρχει δυνατοτητα να βρεθει σκαφος στα ποδια που λες για ενοικιαση ? Κυριος για τωρα που ειμαι Ο αντζαμης θα ενιωθα ποιο καλα να παρω ενα μικρουλι για βολτα παρα ενα μεγαλο αλλα με μια ματια που εχω ριξει (ΟΚ προχειρη ματια) δεν εχω βρει σκαφος κατω απο 33 ποδια !!

chrondi
06-11-2008, 13:01
Με την ευκαιρία που ετέθη θέμα μεγέθους του σκάφους, σας συμβουλεύω να έχει τουλάχιστον 10 μέτρα LOA. Αφενός δεν υπάρχουν πολλά μικρότερου μεγέθους σκάφη προς ενοικίαση, αφετέρου θα νοιώθετε πιο άνετα με τον κυματισμό και θάχετε λίγο περισσότερο χώρο (ώστε π.χ. να χωράτε - νομίμως - έξη άτομα) και ίσως εξοπλισμό να εξασκηθείτε. Τα μικρότερα σκάφη είναι καλά για λίμνες και αγώνες!

pink floyd
06-11-2008, 13:13
Katarxhn auta tha eprepe na ta skeftontai oi omiloi k oxi emeis ws pelates.Fusika uparxoun omiloi pou prosferoun arketes''yperesies''k gia to meta alla einai ligoi.H "ideamou"einai kathara gia day sailing me kinitro kai oxi aplh volta,giauto kai to paromiasa me 5x5.Eksalou o eleutheros xronos plewn einai mhdaminos,isws ginei polu perisoteros an ginei megalo oikonomiko bam.....,pros to parwn omws uparxei eleipsh plhrwmatwn gia megalous agwnes.Fadasthte,pws mazeuete mia parea kai paei gia 2-3 wres sto 5x5,esti an enas omilos diethete 2 od25,j24,soling,lightning,pros enoikiash,pisteuw oti polloi tha ebenan ston peirasmo na valoun ena''stoixhma ''me thn parea kai na katevoun na treksoun2-3 ortsa pruma!!!

killer_instinct
13-06-2009, 12:34
Το δίπλωμα ανοιχτής θαλάσσης τι είναι;
Εγώ που έχω δίπλωμα ταχυπλόου, μπορώ να γραφτώ κι εγώ κάπου, ούτως ώστε να συμμετέχω σε "εξορμήσεις"; Γιατί για αγορά ταχυπλόου δεν το συζητάω! :p