PDA

Επιστροφή στο Forum : Propeller effect ? λιγο βοηθεια !



Enigma
03-11-2008, 13:03
Το γνωστο σε ολους ΣΑΣ φαινομενο οπου <<τραβαει>> η πρυμνη δεξια ή αριστερα αναλογα με το πως στριβει η προπελα ....Το διαπιστωσα και στην πραξη ...ακουσα διαφορες αποψεις και αρκετες οδηγιες ....<<εκλεψα>>και μερικες τεχνικες και απο το internet ...και τελικα κατελιξα .....ποιο μπερδεμενος ...Οκ τι θελω να πω και τι να ρωτησω.Το γιατι γινεται το καταλαβα ...Αυο που δεν εχω καταλαβει ειναι το ιδιο τραβηγμα συμβαινει σε ολα τα σκαφη ή υπαρχει και θεμα κατασκευης ? Καπου ακουσα οτι τα Ελληνικα σκαφη τραβανε ποιο πολυ ? :confused: Οντως? ειναι θεμα συντηρησης ισως? Στο atlnatic 44 που μαθενω αν απο κρατη κανεις αναποδα και με ευθεια το τιμονι (νομιζω οτι οπου και να ειναι γυρισμενο δεν κανει κατι διαφορετικο) τοτε θα κανει μια στροφη η πρυμνη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 90 μοιρων !!! Ασχετος ειμαι ..υπερβολικος ομως ΔΕΝ ειμαι τοσο κανει ! Ισως αν <<παιξεις>. λιγο με το γκαζι να το μαζεψεις λιγο αλλα χωρις καμοια συμαντικη διαφορα ...Οταν πλεον <<βιδωσει>. η προπελα και μπορεις να τιμωνευσεις εισαι σε μια θεση (βαλε οτι και στο αναποδα δεν ακουει και το τιμονι τοσο καλα) που πλεον ...οτι και να κανω ειμαι ...αλλου για αλλου ...βαλε και το ανχος οτι εχω φουνταρει αγκυρα και δεν εχω καμοια διαθεση να την παρω απο κατω!!!Φταιει το σκαφος ρε παιδια ? κανω κατι το τρελα λαθος ?Μου εχει χαλασει την διαθεση να θυμαμε εγω να ερχομαι και να κανω αναποδα παραλληλα με τον μολο για να γυρισω με το Propeller effect καθετα στον μολο και το διπλα σκαφος στο ιδιο μαθημα ....ΑΠΛΑ να κανει αναποδα και να παει εκει που πρεπει ...Κατι δεν μου εχει πει ο δασκαλος ?

Καπου στο νετ διαβασα οτι αν τραβαει αριστερα η πρυμνη (οπως και συμβαινει στο δικο μας ) αν κανω το τιμονι τερμα δεξια η μια δυναμη (της προπελας) θα ερθει μια η αλλη με την αλλη δυναμη (του τιμονιου) και θα κανει αναποδα ευθεια ...Στην πραξη ομως δεν εγινε κατι τετοιο ....Βαλε οτι εχωντας και το τιμονι στριμενο μπαινει μπροστα απο την προπελα και ετσι η τελευταια δεν βρισκει <<καθαρα>>νερα και καθυστερει το σκαφος στο να παρει κινηση ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ δηλαδη !!!
Αν μπορειτε με τις γνωσεις σας ή την εμπειρια σας να βοηθησεται λιγο την κατασταση γιατι .....αν σε ελευθερο χωρο κατι το οποιο φαινομενικα ειναι απλο δεν μπορω να κανω ...τοτε θα εχω σοβαρο προβλημα σε περιορισμενο !!!
Ευχαριστω εκ των προτερων ακομα και για το χρονο σας να διαβασεται το ποστ !

Κουμπαρος
03-11-2008, 14:28
Χα,χα μου θυμίζεις τον ευατό μου μόλις πήρα το σκάφος μου που είχα το ίδιο 'πρόβλημα' και άνοιξα παρόμοιο thread. Κάπου θα το βρεις αν ψάξεις. Τότε μου δωσε και μια ωραία απάντηση ο Jerry_p που ήταν σωστότατη. Ότι και να κάνεις το εφφέ της προπέλας θα σου γυρίσει την πρύμη. Δοκίμασα και γω κάτι κόλπα που λένε βάλε / βγάζε ταχύτητα στο ανάποδα, γύρνα τιμόνι από την άλλη, λίγες / γρήγορες στροφές αλλά μάταια. Η διαφορά ελάχιστη. Η προπέλα μέχρι να αρχίσει να κινείται το σκάφος για να ακούσει το τιμόνι θα σε στρίβει στην κατεύθυνση που "ξεβιδώνει". Αποτέλεσμα: Μάθε να το χρησιμοποιάς. Θα δεις σιγά σιγά πως το εφφέ από εχθρός θα γίνει φίλος. Δεν κάνω πλάκα. Θα δεις το σκάφος να στρυφογυρίζει γύρω από τον ευατό του όταν χρειαστεί απλά και μόνο λόγω αυτού του εφφέ. Ουσιαστικά για να μάθεις να το εκμεταλλέυσαι θα πρέπει να ξέρεις πόσο γυρνά το σκάφος (και σε μένα 90 μοίρες γυρνά με το δίφτερο προπελάκι) και να πράττεις ανάλογα. Θα πρέπει να σκέφτεσαι πριν πας να χωθείς κάπου το πως θα χωθείς ώστε μετά να μπορέσεις να ξεχωθείς απο κει.
΄Εχω την εντύπωση πως ο μοναδικός τρόπος που υπάρχει για να μειώσει το εφφέ είναι η feathering προπέλες που στο ανάποδα γυρνάνε και τα φτερά. Τουλάχιστο αυτό διάβασα κάπου. Δεν είχα την τύχη να το διαπιστώσω.

synodigos
03-11-2008, 14:46
το ποσο εντονα το σκαφος επιρεαζεται απο την προπελα εχει να κανει με την αποσταση αυτης απο το τιμονι.σκαφη με ποδαρικο εχουν πολυ περισσοτερη ωρα αποκρισης απο οτι τα σκαγφη με αξονα.φροντισε το σκαφος να ειναι σχεδον σταματημενο οταν καρφωνεις αναποδα.ετσι ξεκινα η ροη νερου πιο γρηγορα αφου δεν χρειαζεται τα αναποδα να σταματησουν το σκαφος.σταδιακα οταν θα εξασκηθεις το φαινομενο θα σε βοηθα αντι να σε αγχωνει.(ειδικα σε πλαγιοδετησεις σε στενο χωρο)

Enigma
03-11-2008, 14:56
Αχ βρε κουμπαρε ! μου χαλασε την διαθεση λεμε ...απο το πρωτο μαθημα την ψιλιαστικα και πηγα προετοιμασμενος !Και ενω το εφερα καλα εφυγα αντε 1 μετρο (οχι παραπανω) απο την σκαλα ...Σκεφτικα με το φτωχο μου μυαλο οτι αν την παλεψω με αναποδα δεν θα εχω τυχη ...Απο την αλλη αν εκανα λιγο προσο το φαινομενο θα με πηγαινε δεξια χωρις να παρω δρομο και θα ειμουνα κομπλε να δειξω τι μαθηταρας ειμαι !!! ΟΜΩΣ γυρνωντας την πρυμνη γυρναει και η.....πλωρη ....Με αποτελεσμα μολις εστριψε λιγο ...ΛΙΓΟ πριν φτασω στην σκαλα ....η περιστροφη της πλωρης ....φερμαρε την καδενα της αγκυρας ....την αρπαξε κανοντας ενα πολυ ωραιο ελατηριο ...και .........εκει που κοιταγαμε Κρητη .....βλεπαμε Αλεξανδρουπολη πλεον :lol::lol:
Καταστροφη !!!! ..Και να βλεπεις τους διπλα ....να κανουν αναποδα σαν κυριοι !!!Σκυλιασα λεμε ...ουφ ....Επλιζω και εγω σε λιγο καιρο να διαβασω το ποστ και να γελαω ...οπως καλοπροαιρετα κανενεται και εσεις ..τωρα ...Απλα με εβαλε σε σκεψεις ΓΙΑΤΙ οι διπλα δεν ειχαν τετοιο προβλημα ....Εν το μεταξυ η διαφορα συντηρησης του σκαφους μας με το διπλα ειναι κατι παραπανω απο εμφανης !!!
Καμοια ...μπηνια παιζει γενικα ?Για να το καταφερω ποιο καλα ?

Enigma
03-11-2008, 15:03
Συνοδηγε μαζι γραψαμε και τωρα διαβασα την απαντηση σου ...Καταρχην ευχαριστω ..
Μαλιστα τωρα καταλαβα γιατι αλλου ειναι ποιο εντονο ...
Εχει πολυ λογικη αυτο που λες με το αν θα κανω αναποδα με σταματημενο σκαφος η οχι ...Ευχαριστω θα το βαλω στο μυαλο μου και αυτο...
Το τιμονι τελικα που πρεπει να ειναι ? Εγω σκεφτικα οτι αν ειναι ισια τοτε θα δωσω καθαρο νερο στην προπελα να δουλεψει ...Ο καπετανιος ομως λεει οτι αν την στιγμη που κανεις αναποδα στριψεις ....τοτε ειναι που παει το σκαφος αλλου για αλλου !!!Το καλητερο λεει ειναι να στιψεις μολις <<βιδωσει>> η προπελα ...την στιγμη που θα δεις δηλαδη να ακουει η πρυμνη ....Λογικο ακουγεται μιας και λεμε για εναν ανθρωπο που εχει την ηλικια μου σε πειρα :rolleyes: αλλα δεν μπορω να <<δω>> το γιατι !!

Κουμπαρος
03-11-2008, 15:20
...μα το λες και μόνος σου. "Το καλύτερο λεει ειναι να στιψεις μολις <<βιδωσει>> η προπελα ...την στιγμη που θα δεις δηλαδη να ακουει η πρυμνη ....". Για να ακούει η πρύμνη σημαίνει πως το σκάφος κινείται προς τα πισω (και όχι προς το πλάι λόγω εφφέ) άρα ακούει και το τιμόνι.
Σωστό αυτό που λέει ο συνοδηγός να ξεκινάς από στάση το ανάποδα. Στην πράξη όμως αν χρειαστεί να 'φρενάρεις' τότε αν το σκάφος έχει δεξιόστροφή προπέλα στρίξε λίγο αριστερά όταν βάλεις ανάποδα ώστε να ρθεί σε στάση με μια κλίση που το εφφέ θα στο φέρει πάλι ίσια. Ή γενικά και σε στάση να σαι πρότιμα να χεις το σκάφος σε κάποια κλίση που το ανάποδα θα το ισιώσει. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα τώρα.

Κουμπαρος
03-11-2008, 15:24
Βέβαια αν έχεις και πλαινό άνεμο τα πράγματα αλλάζουν. Αλλά παίξε πρώτα στην άπνοια να μάθεις την συμπεριφορά του σκάφους.

Enigma
03-11-2008, 15:32
Οχι οχι δεν με μπερδεψες και ευχαριστω για τις απαντησεις σου ....Ειναι γεγονος οτι υπο συνθηκες (υπολογιζω ) οτι εχωντας την δυνατοτητα να κανεις 90 μοιρες επιτοπου στροφη μπορει να ειναι σωτηρια ...Κυριος σε στενα λιμανακια..
Μιας και ειναι πλεον ξεκαθαρο στο μυαλο μου οτι ΔΕΝ μπορεις να κανεις τιποτα για αυτο το φαινομενο θα το κανω οπως λενε οι Αμερικανοι if you cant go against it go with it ;) ....
Το μονο <<μελλανο>> στο μυαλο μου ειναι οτι με τριμενο τιμονι (δεξια αριστερα δεν εχει νοημα) νομιζα οτι και φρενο θα κανω στο σκαφος αρα ακομα περισσοτερη ωρα καθηστερηση υπο του φαινομενου και οτι θα εκοβα την ροη του νερου στην προπελα ...Φυσικα αν ειναι η κινηση με ποδι ....ειναι αρκετα μακρια για να κανει <<κακο>>
ΘΥΜΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΑΓΩΡΑΣΩ ΣΚΑΦΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΕ ΑΞΟΝΑ χα χα χα

vas
03-11-2008, 15:38
Κανεις αναποδα πολυυυ μακρυα ωστε να το μαζεψεις και προσω οταν εχεις μπει αναμεσα σε 2 σκαφη μεχρι τη μεση και βαζεις μπολικα μπαλονια απ τη σωστη μερια!! :-)

για κρατει βεβαια παιζει και η αγκυρα...

Enigma
03-11-2008, 15:41
Ναι δεν λεω ...εχει πολυ λογικη αυτο που λες ...Αλλα εχει εφαρμογη ?Δηλαδη υπαρχει τετοιος χωρος σε λιμανι ?
Δεν ειμαι ηρωνικος ...Πραγματικα ΔΕΝ ξερω και ρωταω:(

Κουμπαρος
03-11-2008, 15:56
Αυτό που λέει ο vas να το πούμε λίγο διαφορετικά είναι πως αν η θέση σου είναι πολύ δύσκολη για να πρυμοδετήσεις μπορείς να αρχίσεις το ανάποδα από οπουδήποτε, ακόμη και έξω απο την μαρίνα και μετά να τιμονεύεις το σκάφος ανάποδα. Μια χαρά θα ακούει το τιμόνι σου εφόσων κινείται το σκάφος.

vas
03-11-2008, 16:08
Ναι δεν λεω ...εχει πολυ λογικη αυτο που λες ...Αλλα εχει εφαρμογη ?Δηλαδη υπαρχει τετοιος χωρος σε λιμανι ?
Δεν ειμαι ηρωνικος ...Πραγματικα ΔΕΝ ξερω και ρωταω:(


υπαρχει. Υπαρχουν και απειρα βεβαια που ειναι πολυ περιορισμενος ο χωρος.
Εχω δει κατι θεους σκιπεραδες παντως να στριβουν με τη προπελλα αξιοποιωντας αυτο που για μας ειναι προβλημα, και να το χωνουν σε απιστευτα μερη...Γενικα ειναι λιγο βλεποντας και κανοντας...

Απ τα λιγα που ξερω και γω εχω 2 πραματα στο μυαλο.
1) λιγα γκαζια (σλοου μοσιον)
2) αν για καποιον λογο δεν πανε τα πραματα οπως τα χεις σκεφτει( πας στις αγκυρες των αλλων, ειναι η αγκυρα σου κουκουρουκου κλπκλπ), προσω και δρομο και ρεπλει. Και ας το κανεις 10 φορες. Η ασχετοσυνη δεν ειναι ντροπη, η επιπολαιοτητα ειναι.

Enigma
03-11-2008, 16:53
Η ασχετοσυνη δεν ειναι ντροπη, η επιπολαιοτητα ειναι.

Ενταξυ ..πραγματικα ΕΓΡΑΨΕΣ !

Αυτο που λες κουμπαρε (αν και νομιζω οτι θα το δουν καπως περιεργο οι τριγυρο ) πραγματικα πρεπει να δουλευει !!!Μαγκια!!!:cool:

Κουμπαρος
03-11-2008, 17:38
Όντως μπορεί να το δουν περίεργο και να πουν τι κάνει ο άσχετος αλλά δεν βαριέσαι, σημασία έχει να προστατέψεις το σκάφος σου και των άλλων.

Να σου πω και ένα περιστατικό. Μπάινω σε μια μαρίνα, είχε και λίγο αεράκι, πάω να μπω ανάποδα στη θέση που μου παν να δέσω δεν τα καταφέρνω. Κάνω πρόσω για να ξανακάνω την μανούβρα, πάλι μου έφευγε το άτιμο. Οπόταν στην τελευταία προσπάθεια πλησιάζω πετάω μια πρυμάτσα σε κάποιον που ήταν εκεί (είχα έτοιμη καντυλίτσα και του απλά να την περάσει στο παπά) και σιγά σιγά το μαζέυω με τα σχοινιά. Τι στο καλό δηλαδή, τα σχοινιά τι τα χουμε. Ας με πουν άσχετο. Όπως σωστά ειπώθηκε "η ασχετοσύνη δεν είναι ντροπή".

jerry_p
03-11-2008, 18:10
ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα posts ...

http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=69454&postcount=95

http://forum.nautilia.gr/showpost.php?p=63078&postcount=58

Enigma
03-11-2008, 18:58
Διαβασα με προσοχη και τις 2 απαντησεις σου ...Σαφεστατος !!!Μια διευκρινηση μονο αν μπορεις !!!Δεν ξερω αν καταλαβα καλα απο το δευτερο ποστ που μου παραθεσες ..
Οταν κανω προσο με το τιμονι δεξια (παντα σε δεξιοστροφο σκαφος και με σταματημενο σκαφος) σε αυτη την περιπτωση θα ακουσει το τιμονι? Γιατι νομιζα οτι δεν ακουει και οτι θα παρει αριστερα (μιας και η πρυμνη θα παρει δεξια)
Ρωταω επειδη ΑΝ και στο μπρος αλλα και στο αναποδα το φαινομενο μας παει εκει που θελει τοτε η καθε κινηση θα μας ξαναεφερνε στο ιδιο σημειο ...Παραδειγμα εστω οτι η πλωρη μας κοιτα στις 0 μοιρες (η 360 ) κανω μια αναποδα ....το σκαφως στρεφει την πρυμνη του αριστερα κατα 90 μοιρες και ετσι βρησκομαι με την ΠΛΩΡΗ να κοιτα τις 90 .....Αν κανω προσο τωρα και αρχισει η πρυνη να στρεφει δεξια (ε που το κανει) η πλωρη μου παλι θα στραφει πρως τις 0 μοιρες ....μια τρυπα στο νερο ....Αν βεβαια το τιμονι βοηθαει στο μπρος ...τοτε κατι γινεται ...Ετσι γινεται καταλαβα καλα ?
Συγνωμη που σας εχω πλακωσει στις ερωτησεις ...ξερω οτι δεν ειναι σχολειο εδω ...
Αλλα αντε βρε παιδια ...ενας νεος που δειψαει για θαλασσα ...βαλτε ενα χερακι ;-)

jerry_p
03-11-2008, 19:34
Διαβασα με προσοχη και τις 2 απαντησεις σου ...Σαφεστατος !!!Μια διευκρινηση μονο αν μπορεις !!!Δεν ξερω αν καταλαβα καλα απο το δευτερο ποστ που μου παραθεσες ..
Οταν κανω προσο με το τιμονι δεξια (παντα σε δεξιοστροφο σκαφος και με σταματημενο σκαφος) σε αυτη την περιπτωση θα ακουσει το τιμονι? Γιατι νομιζα οτι δεν ακουει και οτι θα παρει αριστερα (μιας και η πρυμνη θα παρει δεξια)
Ρωταω επειδη ΑΝ και στο μπρος αλλα και στο αναποδα το φαινομενο μας παει εκει που θελει τοτε η καθε κινηση θα μας ξαναεφερνε στο ιδιο σημειο ...Παραδειγμα εστω οτι η πλωρη μας κοιτα στις 0 μοιρες (η 360 ) κανω μια αναποδα ....το σκαφως στρεφει την πρυμνη του αριστερα κατα 90 μοιρες και ετσι βρησκομαι με την ΠΛΩΡΗ να κοιτα τις 90 .....Αν κανω προσο τωρα και αρχισει η πρυνη να στρεφει δεξια (ε που το κανει) η πλωρη μου παλι θα στραφει πρως τις 0 μοιρες ....μια τρυπα στο νερο ....Αν βεβαια το τιμονι βοηθαει στο μπρος ...τοτε κατι γινεται ...Ετσι γινεται καταλαβα καλα ?
Συγνωμη που σας εχω πλακωσει στις ερωτησεις ...ξερω οτι δεν ειναι σχολειο εδω ...
Αλλα αντε βρε παιδια ...ενας νεος που δειψαει για θαλασσα ...βαλτε ενα χερακι ;-)

εάν κατάλαβα καλά, αναρωτιέσαι για τη δυνατότητα κλειστής στροφής που περιγράφεται...
σε κάθε περίπτωση, ενώ το propeller effect παραμένει και στην κίνηση πρόσω και στην κίνηση ανάποδα, η συμπεριφορά του σκάφους δεν έχει καμία σχέση στις δύο κινήσεις. Πολύ μικρή συμμετοχή σε αυτό έχει και η μορφή των πτερυγίων τα οποία αποδίδουν καλύτερα στην κίνηση πρόσω, αλλά το ουσιαστικό θέμα είναι ότι το τιμόνι βρίσκεται πίσω από την προπέλλα. Άρα στην κίνηση πρόσω το ρεύμα της προπέλλας ανακλάται επάνω στο πτερύγιο και δίνει άμεση και πολύ μεγάλη δύναμη στροφής στο σκάφος (η πλάγια συνιστώσα είναι μεγάλη από την εκτροπή). Το propeller effect εδώ πρακτικά χάνεται. Στα πρόσω λοιπόν δεν χρειάζεται να αρχίσει το σκάφος να κινείται για να λειτουργήσει το πτερύγιο του τιμονιού, λειτουργεί άμεσα. Αντίθετα στα ανάποδα λειτουργεί μόνο εκτρέποντας το ρεύμα από την κίνηση του σκάφους. Άρα εάν έχω ανάποδα και το σκάφος κινείται ακόμα προς τα εμπρός (αδράνεια) το τιμόνι λειτουργεί αντίστοιχα
Απλά λοιπόν σκέψου ότι πρίν το σκάφος σταματήσει την κίνηση εμπρός έχεις τιμόνι ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ, ακόμα και εάν έχεις βάλει ανάποδα. Μόλις το σκάφος ακινητοποιηθεί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΜΟΝΙ. Και στα δύο προηγούμενα στάδια έχεις PROPELLER EFFECT το οποίο χρησιμοποιείς αφού δεν μπορείς να το αποχωριστείς. Μόλις το σκάφος αρχίσει να κινείται προς τα πίσω, ΕΧΕΙΣ ΤΙΜΟΝΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΝΑΠΟΔΑ και μόνο τότε το στρέφεις για χρήση σε αυτή την κίνηση (πρακτικά το στρέφεις κατά τη διάρκεια της ακινητοποίησης όπου δεν σε επηρεάζει, έτσι ώστε να είσαι έτοιμος στην κίνηση προς τα πίσω, όχι όμως νωρίτερα γιατί θα σε πάει αντίθετα από εκεί που νομίζεις).
Με βάση τα παραπάνω σκέψου και την κλειστή δεξιά στροφή (αριστερή με αριστερόστροφη προπέλα) με ακίνητο τιμόνι (δεν αφήνεις να εξελιχθεί η κίνηση ανάποδα, μόνο πρόσω - εμπρός κίνηση όσο έχεις υπλολογίσει - ακινητοποίηση - ξανά πρόσω κ.λ.π.)

ΥΓ. Δοκιμάστε το δεμένοι στο μώλο, με ένα καλό ρεμέτζο και κάβους βέβαια. κάντε πρόσω με το τιμόνι ευθεία και με το τιμόνι σε γωνία. κάντε ανάποδα με το τιμόνι όπου θέλετε (όσο περισσότερες στροφές τόσο πιο γρήγορα θα εμφανιστεί το propeller effect).

Enigma
03-11-2008, 19:49
Φιλε μου σε ευχαριστω ...Δεν ξερω τι δουλεια κανεις .....Αλλα σκεψου και το ενδεχομενο του να γινεις εκπεδευτης ! Η μεταδοτικοτητα ειναι χαρησμα και οχι κατι που μαθενεται !!!Και εσυ εχεις μπολικη (χωρις να λεω οτι και οι αλλοι κυριοι δεν ηταν κατατοπιστικοι ετσι ?!
Σε καποια στιγμη σε ενα μαθημα οντας πλαγιοδετημενοι σε ενα αλλο σκαφος ...λυνουμε και κανω προσω με ΛΙΓΟ τιμονι δεξια για να φυγουμε ...Το σκαφος ομως πηγε αρηστερα ...Ακομα δεν ηξερα για το εν λογο φαινομενο και ...οκ τα χρειαστικα που λενε ...Ετσι μου εμεινε στο μυαλο οτι και στο προσω ΔΕΝ ακουει το σκαφος μεχρι να ξεκινησει .. Σε αντιστοιχη φαση λοιπον θα χρειαζομουν μια καλη γκαζια και τιμονι ολο δεξια και θα το υπερνικουσα το φαινομενο λοιπον ...Κατι που δεν θα γινοταν στο αναποδα ..ΟΚ μπορω να πω πως το καταλαβα ...Σας ευχαριστω ....Ανυπομονω να τα δω στην πραξη !!!

jerry_p
04-11-2008, 09:21
Φίλε Enigma,

μην νομίζεις, ... οι απαντήσεις ολων μας υποκρύπτουν δόλο. Στοχεύουμε στο να σε βυθίσουμε όσο πιο βαθιά μπορούμε στον "βούρκο" των πανιών και των πλεούμενων, αν και από ότι βλέπω καλά τα καταφέρνεις και μόνος σου !!

Enigma
05-11-2008, 11:52
Βυθιστε με βυθιστε με στα χερια σας κρατηστε με .... (ουπς ξενο copyright ):p

chrondi
06-11-2008, 01:44
Ο jerry_p τόπε πολύ εύστοχα: το φαινόμενο του prop walk, αν και συμβαίνει πάντα, γίνεται αισθητό μόνο στο ανάποδα, ενώ στην πορεία πρόσω το σκάφος υπακούει στο τιμόνι ακόμη και όταν μένει ακίνητο!
ΥΓ: Αυτό σημαίνει ότι με τη μηχανή στο ανάποδα για να στρίψει το σκάφος με χειρισμό του τιμονιού χρειάζεται να έχει πάρει πρώτα κάποια ταχύτητα.

John_3
21-12-2008, 11:02
Το ανάποδα διαφέρει από σκάφος σε σκάφος - είναι αποτέλεσμα πολλών παραμέτρων.
Βασικές αρχές όμως είναι:
Όταν κάνετε ανάποδα ξεκινήστε με λίγες στροφές, έτσι το τιμόνι "ακούει" καλλίτερα.
Ποτέ μη βάζετε το τιμόνι "αλά πάντα" δεξιά ή αριστερά το πολύ το 1/3 της διαδρομής του τιμονιού.