PDA

Επιστροφή στο Forum : QUICKSILVER 430 CRUISER,+REMETZO



BAGELIS
12-11-2008, 16:49
GEIA SAS PAREOULA.. EIMAI NEOS STO FORUM AYTO.. THELO NA MAZEPSO ARKETES GNOMES GIA TIN PERIPTOSI MOU.. EIMAI 25 XRONON KAI ARXARIOS PERI SKAFON KAI EXO BALEI SKOPO NA PARO ENA BARKAKI OXI KAI POLI APLO MONO GIA PSAREMA,ALLA TO THELO NEANIKO KAI GIA BOLTES ME TIN PAREA.ARA MIA BARKA KLASIKI DEN MOU KANEI. KATELEIKSA STO QUICKSILVER 430 H STO 470 ME 30ARA MERCURY H SELVA 30ARA.MPOREITE NA TO DEITE EDO http://www.youtube.com/watch?v=gaUjwcYQpu8 EPISIS EPEIDI THA EINAI ME REMENTZO KAPOU STO SARONIKO KONTA KORINTHO THELO TIN GNOMI SAS... TO REMENTZO DEN EXO TA 'MESA' GIA NA TO STISO PX MEGALITERO BARKAKI GIA TENTOMA AGKYRON.. OPOTE EIMAI MONOS MOU. ME TO KAINOURIO SKAFAKI THA MPORESO ME MIA 30ARA MIXANI NA TENTOSO TO REMENTZO MOU ME TIS AGKYRES? H MIPOS NA ERIXNA MONO DYO H TREIA KASONIA TSIMENTO POU THA NAI PIO EYKOLO NA TA RIKSO? TI LETE????? PERIMENO APOPSEIS EYXARISTO

iraklisp
17-11-2008, 23:14
Φίλε μου καλησπέρα.Το quicksilver 470 το καμπινάτο είναι εξαιρετική περίπτωση.Εχει το μεγαλύτερο χώρο πίσω απ την καμπίνα στα μέτρα του και ντροπιάζει και κάποια 5μετρα.Το 430 είναι απελπιστικά μικρό.Πρόσεξε όμως.Η μόνη περίπτωση να ευχαριστηθείς το σκάφος χωρίς να βγάλεις δίπλωμα ταχυπλόου είναι να το πάρεις με την tohatsu tldi 30hp η οποία αναβαθμίζεται σε 50hp μετά από δέκα ώρες.Αλλιώς έστω και με τη 30άρα selva που είναι 40άρα το σκάφος θα σέρνεται αν βάλεις 2,3 άτομα μέσα.Αν δε θέλεις την tohatsu βγάλε δίπλωμα και πάρε μια τετράχρονη 50άρα,αυτή με το μεγαλύτερο κυβισμό.Πρόσεξε το λίγο αυτό αλλιώς θα τη λουστείς τη μηχανή και δε θα το ευχαριστηθείς το σκάφος.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
20-01-2009, 09:53
ΠΑΡΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ

ktmakis
20-01-2009, 10:37
Σωστός ο Ηρακλής.
Κώστα δεν μίλησε για καιρό ο άνθρωπος. Ασε που σε ρεμέντζο δεν μπορεί να αφήσει το φουσκωτό.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
20-01-2009, 10:49
Η ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΜΕΤΖΟ ΠΡΩΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ktmakis
20-01-2009, 10:50
Θεωρείς τα πλαστικά ανασφαλή δηλ ?
η πήπως τα φουσκωτά πιο ασφαλή ??

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
20-01-2009, 10:52
ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗ

drataurus
28-01-2009, 23:43
Καλησπέρα φίλε...πρώτον πιστεύω πως δεν είναι σωστό να εμπιστευτείς τσιμεντένια κασόνια....είναι σχετικά φτηνή λύση αλλά έχω την εντύπωση οτι το τσιμέντο φθείρεται εύκολα μεσα στο νερό...εκτός και αν ο οπλισμός του είναι τέτοιος που η φθορά που θα υποστεί με το καιρό, δεν επηρεάσει τόσο πολύ τη δομή του....αλλα δε νομίζω όταν εννοεις κασόνια να είναι και κάτι ογκώδες...το σωστό ρεμεντζο είναι άγκυρα και αλυσίδα...αν στην περιοχή σου υπάρχει μάντρα με σιδερα ισώς βρεις στα σκραπ καλή αλυσίδα για τέτοια δουλειά.(ανεξαρτήτως πάχους)
Όσο για την 30αρα...αν δεν έχεις δίπλωμα ταχυπλόου είναι η καλύτερη λύση...αλλά προτίμησέ την σε 4,7μ ή 5μ......μπορεί να μην έχεις τα τρελά γκάζια ενδεχομένως λόγω βάρους, αλλά θα έχεις χώρους που στη θάλασσα παίζουν σημαντικό ρόλο...ας κάνεις και 15 λεπτά παραπάνω για να φτάσεις στον πάγκο να ψαρεψεις.

BAGELIS
25-02-2009, 18:17
καλησπερα παιδια .. ειχα καιρο να μπω στο νετ... οσο για φοθσκωτο ποθ καποιος ανεφερε... δεν με ενδιαφερει.. μονι πλαστικο με ενδιαφερει.. το quicksilver 470 ειναι οτι ηθελα.. για τα τσιμεντενια κασονια για το ρεμεντζο.. αν δεν ειναι κασονια τσιμεντενια.. με το καινουριο σκαφος θα μπορεσω να σειρω αλυσιδες μεγαλες? και τεντωμα αγκυρων?? το προτεινετε? μεσον οπως ανεφερα δεν εχω για να με βοειθησει καποιο μεγαλυτερο σκαφος.ΑΥΤΟ δεν θα ηταν δοθλεια του λιμεναρχειου το ρεμεντζο? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

BAGELIS
25-02-2009, 18:19
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ TOHATSU THN 30AΡΑ με ποσα χρηματα παραπανω αναβαθμιζετε? και ευχαριστω για την πληροφορια που δεν την ηξερα.. θα την κοιταξω

Amilar
05-06-2009, 09:13
Εν ταξει να γίνει η αναβάθμιση όπως λέτε αλλά και με το λιμεναρχείο τι γίνεται; Το λέω για έχω ένα aiolos 500 cabin με μια μηχανή yamaha 25 hp και σκέφτομαι να πάρω μια 30 hp, αλλά αν από τα 30 πάμε σε 50 χωρίς δίπλωμα ταχυπλόου ακόμα καλύτερα.

iraklisp
06-06-2009, 14:52
Η αναβάθμιση κοστίζει γύρω στα 300 ευρώ και όσο πάει η προπέλα γιατί θα ανεβείς 1 βήμα.Το λιμεναρχείο δε θα ξέρει τίποτα.Για το λιμεναρχείο θα έχεις μια 30άρα μηχανή.

Amilar
06-06-2009, 20:51
Ευχαριστώ για την πληροφορία

BAGELIS
22-07-2009, 19:34
και θα ρισκαρω να βαλουν χερι σε μια καονουρια μηχανη θαλασσησ και ολας χωρις θαλασσιο expres service?? δεν ειναι ρισκο?