PDA

Επιστροφή στο Forum : Empress [Empress of Australia, Royal Pacific]



Ellinis
22-11-2008, 17:47
Πάμε να θυμηθούμε και ένα σκαρί που ήρθε στην Ελλάδα το 1985 και ταξίδεψε για μερικά χρόνια μεταξύ Κύπρου και Λιβάνου.

Είχε ναυπηγηθεί το 1965 ως EMPRESS OF AUSTRALIA στα Cockatoo Docks and Engineering Co για την Australian National Line, και τότε ήταν το μεγαλύτερο φέρι του κόσμου!

23005
Πηγή (http://flickr.com/photos/39967544@N00/2297229639)

Ταξίδευε μεταξύ Αυστραλίας και Τασμανίας και αργότερα αντικατέστησε το
PRINCESS OF TASMANIA (ADRIATIC STAR (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=106371&postcount=6)). Στην ίδια εταιρεία ανήκε και το AUSTRALIAN TRADER (AΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=35662&highlight=australian)).

Το 1985 αντικαταστάθηκε με τη σειρά του από το Abel Tasman (ΘΕΟΦΙΛΟΣ) και πουλήθηκε στην Κυπριακή Phineas Navigation Ltd που μάλλον ανήκε στον Αντωνη Λελάκη.
Ταξίδεψε από τη Λάρνακα στη Jounnieh, όπως φαίνεται και στην παρακάτω αφίσα.

23007
Πηγή: εκπομπή Thalassa, TV5.

Το 1989-90 μετασκευάστηκε στα ναυπηγία του Λελάκη στην Αυλίδα σε κρουαζιερόπλοιο για τη Sun Cruises και μετανομάστηκε ROYAL PACIFIC.

Εδώ κατά τις εργασίες μετασκευής:
23004

To τέλος του όμως ήρθε σύντομα, όταν στις 23 Αυγούστου 1992 το εμβόλισε ένα ταϊβανέζικο αλιευτικό και βυθίστηκε στα στενά της Μάλακκα, πέρνοντας μαζί του 9 ψυχές.

a.molos
22-11-2008, 20:16
Το πλοίο υπέστη μετασκευή στο Πέραμα, αφαιρώντας (απ' ότι θυμάμαι χαρακτηριστικά) τις πλαινές μπάρες του γκαράζ όπου τακτοποιούσαν τα αυτοκίνητα (σαν πατάρι), ενώ του τροποποίησαν και τον καθρέπτη. Η φωτογραφία απο τις εργασίες εκείνες.

23046

Ellinis
22-11-2008, 23:08
Και το σκεφτόμουν... να είχαμε και καμία φωτογραφία από τη μετασκευή του.. πανταχού παρών ήσουν Αντώνη :D

Για το Princess of Tasmania (Adriatic Star) άνοιξα ένα ξεχωριστό θέμα εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=139858#post139858).

Πάντως το EMPRESS ήταν βασιλοβάπορο για την εποχή εκείνη. Απόρω πως και δεν το δοκίμασαν σε κάποια πιο ανταγωνιστική γραμμή. Καμπίνες πρέπει να είχε από την Αυστραλία, μεγάλο ήταν, σαν να έπεφτε "πολύ" για τη γραμμή Κύπρου-Λιβάνου.

a.molos
22-11-2008, 23:48
Δεν εχασες ευκαιρία για το Αdriatic Star! Καλώς έπραξες γιατί φαντάζομαι θα έχουμε συνέχεια. Οσο για το χαρακτηρισμό του Empress ως βασιλοβάπορο, πράγματι είναι έτσι και θα έλεγα ότι όλες οι ναυπηγήσεις απο την Αυστραλία ήταν επιβλητικές, όπως και το Αγιος Ανδρέας αλλά και το ΙΟΝΙΑΝ BRIDGE.

TSS QUEEN ANNA MARIA
24-11-2008, 14:58
Καπετάνιος στο πλοίο όταν εμβολίστηκε τον Αυγ. 1992 από το ταϊβανέζικο πλοίο συντήρησης ψαριών,TERFU 51 ήταν θείος μου. Έμπειρος και καλός καπετάνιος χρόνια πολλά στον Ευθυμιάδη, Sun Line, Καβουνίδη, Dolphin Hellas, κ.α. Το ατύχημα έγινε αργά το βράδυ και κάποιοι (ευτυχώς λίγοι) επιβάτες και πλήρωμα παγιδεύτηκαν στις καμπίνες τους. Παρόλο που ο θείος μου δεν ευθυνόταν για τον εμβολισμό του πλοίου του, έπλεε με προτεραιότητα στα στενά, δεν μπόρεσε ποτέ μέχρι τον θάνατό του πριν 4 χρόνια να ξεπεράσει την απώλεια των 9 ψυχών.

sea_serenade
24-11-2008, 15:03
Σίγουρα θα ήταν συγκλονιστική εμπειρία για τον άνθρωπο, τι να λέμε.....:(:(:(

Ellinis
25-11-2008, 21:56
Έψαξα στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και βρήκα ένα άρθρο της εφημερίδας Κέρδος που περιγράφει τα του ναυαγιού. Το ταϊβανέζικο αλιευτικό αφού έκανε τη ζημιά την κοπάνησε με ελαφρά πηδηματάκια...

Αναφέρει και διάφορα θέματα που είχαν δημιουργηθεί πιο νωρίς σχετικά με τον αριθμό των Ελλήνων ναυτικών που απασχολούσε.

Όσο για τη μετασκευή φαίνεται πως το είχε μετατρέψει σε ένα μοντέρνο σχεδιαστικά σκαρί, κάτι σε μικρογραφία του ομόσταυλου Regent Rainbow (The Emerald).

23343

mastrokostas
25-11-2008, 22:30
Δεν το πιστεύω φίλε Ellinis .Στο βαπόρι αυτό έχω κάνει δυο χρόνια .Πήγα στην Χαλκίδα στην μετασκευή το 90 ,και έφυγα τον Ιούνιο του 92 και θα επέστρεφα πάλι 30 Αυγούστου .ΤΟ βαπόρι !Ήταν το ποιο αγαπημένο απο όλα όσα έχω κάνει .Ήταν απίθανο ,με ένα μηχανοστάσιο κούκλα .Συγκινούμε που το θυμάμαι διότι είχα περάσει απίθανα εκεί μέσα .ΟΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ .
Ένα θα σου πω ...τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς πήγαμε εκεί κάτω με το Regent Spirit .Όταν περνούσαμε απο το Malaga strait , κατά της τρεις η ώρα το πρωί πετάχτηκα απο τον ύπνο με ένα πολύ περίεργο συναίσθημα .Το πρωί ρώτησα την βάρδια τι ώρα περάσαμε απο την τσαμαδούρα και μου λεει περιπου στις τρεις .

Δεν το έβαζα τοσο καιρο διότι ήθελα να του κάνω μια ξεχωριστή παρουσίαση .

mastrokostas
25-11-2008, 22:36
Πάμε να θυμηθούμε και ένα σκαρί που ήρθε στην Ελλάδα το 1985 και ταξίδεψε για μερικά χρόνια μεταξύ Κύπρου και Λιβάνου.

Είχε ναυπηγηθεί το 1965 ως EMPRESS OF AUSTRALIA στα Cockatoo Docks and Engineering Co για την Australian National Line, και τότε ήταν το μεγαλύτερο φέρι του κόσμου!

23005
Πηγή (http://flickr.com/photos/39967544@N00/2297229639)

Ταξίδευε μεταξύ Αυστραλίας και Τασμανίας και αργότερα αντικατέστησε το
PRINCESS OF TASMANIA (ADRIATIC STAR (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=106371&postcount=6)). Στην ίδια εταιρεία ανήκε και το AUSTRALIAN TRADER (AΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=35662&highlight=australian)).

Το 1985 αντικαταστάθηκε με τη σειρά του από το Abel Tasman (ΘΕΟΦΙΛΟΣ) και πουλήθηκε στην Κυπριακή Phineas Navigation Ltd που μάλλον ανήκε στον Αντωνη Λελάκη.
Ταξίδεψε από τη Λεμεσσό στη Jounnieh, όπως φαίνεται και στην παρακάτω αφίσα.

23007
Πηγή: εκπομπή Thalassa, TV5.

Το 1989-90 μετασκευάστηκε στα ναυπηγία του Λελάκη στην Αυλίδα σε κρουαζιερόπλοιο για τη Sun Cruises και μετανομάστηκε ROYAL PACIFIC.

Εδώ κατά τις εργασίες μετασκευής:
23004

To τέλος του όμως ήρθε σύντομα, όταν στις 23 Αυγούστου 1992 το εμβόλισε ένα ταϊβανέζικο αλιευτικό και βυθίστηκε στα στενά της Μάλακκα, πέρνοντας μαζί του 9 ψυχές.
Να διορθώσω Το βαπόρι κράτησε το όνομα Empress ,που είχε στην Κύπρο και στην μετασκευή αλλά και στα πρώτα του ταξίδια .Όταν πήγαμε στην Singapore το Νοέμβριο του 91 άλλαξε σημαία και το όνομα του σε Roual Pasific .

Ellinis
25-11-2008, 23:10
mastrokosta, τι να πώ... οι στιγμές που έζησες πρέπει να ήταν συγκλονιστικές...
Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω και ένα δεύτερο σχετικό άρθρο.

Όσο για το καράβι, όταν πρωτοπήγε στην Αυλίδα για να μετασκευαστεί το 1989, λεγόταν πως θα κατέληγε στη Stena Line ως cruise ferry με το όνομα STENA EMPRESS.

O Λελάκης είχε τότε πολλά πάρε δώσε με τη Stena. Eίχε ναυλώσει από αυτούς το PACIFIC STAR (http://www.faktaomfartyg.se/pacific_star_1967_bild_1.htm)(αδελφάκι των ΚΝΩΣΟΣ - ΦΑΙΣΤΟΣ) και το TROPIC STAR II (http://www.faktaomfartyg.se/tropic_star_1974_bild_1.htm) (πρώην ΚΑΣΤΑΛΙΑ) και τους είχε πουλήσει το STEFAN BATORY (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24942)για να το ξαναγοράσει μετά από 2 χρόνια.

Όπως λες ως ΕΜPRESS ταξίδεψε στην Καραιβική για τη Starlite Cruises του Λελάκη για 1 σεζόν και μετά πήγε στη Σιγκαπούρη ως ROYAL PACIFIC.

Δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτογραφία του να μοιραστώ.

mastrokostas
25-11-2008, 23:22
mastrokosta, τι να πώ... οι στιγμές που έζησες πρέπει να ήταν συγκλονιστικές...
Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω και ένα δεύτερο σχετικό άρθρο.

Όσο για το καράβι, όταν πρωτοπήγε στην Αυλίδα για να μετασκευαστεί το 1989, λεγόταν πως θα κατέληγε στη Stena Line ως cruise ferry με το όνομα STENA EMPRESS.

O Λελάκης είχε τότε πολλά πάρε δώσε με τη Stena. Eίχε ναυλώσει από αυτούς το PACIFIC STAR (http://www.faktaomfartyg.se/pacific_star_1967_bild_1.htm)(αδελφάκι των ΚΝΩΣΟΣ - ΦΑΙΣΤΟΣ) και το TROPIC STAR II (http://www.faktaomfartyg.se/tropic_star_1974_bild_1.htm) (πρώην ΚΑΣΤΑΛΙΑ) και τους είχε πουλήσει το STEFAN BATORY για να το ξαναγοράσει μετά από 2 χρόνια.

Όπως λες ως ΕΜPRESS ταξίδεψε στην Καραιβική για τη Starlite Cruises του Λελάκη για 1 σεζόν και μετά πήγε στη Σιγκαπούρη ως ROYAL PACIFIC.

Δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτογραφία του να μοιραστώ.
Πράγματι ήταν να το πάρουν οι σουηδοί ,και γι αυτό παρακολουθούσαν ένα διάστημα την επισκευή .Στο βαπόρι είχαν πέσει πολλά λεφτά και όλα είχαν φτιαχτεί με ομορφο τρόπο .

Leo
25-11-2008, 23:24
.................Συγκινούμε που το θυμάμαι διότι είχα περάσει απίθανα εκεί μέσα .ΟΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ .
Ένα θα σου πω ...τον Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς πήγαμε εκεί κάτω με το Regent Spirit ...............

Κώστα ευχαριστώ για το αλέρτ να διαβάσω τα λόγια σου εδώ. Μόλις άρχισα να διαβάζω κατάλαβα ότι η συγκίνηση σου είναι φανερή. Αν διαβάσεις σε λίγες μέρες αυτά τα λόγια που γράφεις θα δείς πως το κατάλαβα (ο τονισμός......Μην το φτιάξεις είναι όμορφο και δείχνει την συγκίνηση σου). Όπως κάθε φορά που διαβάζω περιγραφές σου έτσι και σήμερα με πήρες μαζί σου στην αγωνία, την χαρά και την συγκίνηση σου.... Για άλλη μια φορά θα σου πω δημόσια ευχαριστώ, από καρδιάς, που με ταξίδεψες με την περιγραφή σου, έστω κι αν αυτή δεν ήταν ευχάριστη. Είμαστε όμως ναυτικοί... μια δύσκολη δουλειά με πολλά απρόοπτα. Να είσαι πάντα καλά να θυμάσαι και να μας περιγράφεις θαλασσινές ιστορίες. Το ποιό ωραίο κομμάτι στο φόρουμ!!

mastrokostas
26-11-2008, 09:07
Δεξαμενισμός για να βάλουμε την νέα του πλώρη και την μπάλα .
23353
Δυο προπέλες δυο τιμόνια και bow thruster 1200 Α .Άκουγε καλά στην μανούβρα .
23354

TSS QUEEN ANNA MARIA
26-11-2008, 09:40
Τότε mastrokosta ήξερες τον θείο μου τον καπτα-Τάσο.

mastrokostas
26-11-2008, 09:51
Είχα φύγει πριν έρθει .Ο θειος σου πρέπει να ηρθε Ιούλιο και εγώ είχα φύγει Ιούνιο !Εγώ άφησα τον καπετάν Στέφανο μέσα .

TSS QUEEN ANNA MARIA
26-11-2008, 10:41
Το ναυάγιο του Royal Pacific δεν απασχόλησε πολύ τα ΜΜΕ την εποχή εκείνη και δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό στον κόσμο. Ακόμη δεν είχαν κυκλοφορήσει και τα περιοδικά της ναυτιλίας που υπάρχουν σήμερα. Ενα σημείο που από πρώτο χέρι ξέρω, είναι ότι πριν το μοιραίο ταξίδι ειχαν ακυρωθεί οι 2 προηγούμενες κρουαζιέρες και καθώς το πλοίο ήταν δεμένο στο λιμάνι της Σιγκαπούρης γινόντουσαν συνεχή γυμνάσια εγκατάληψης του πλοίου από το πλήρωμα. Αυτό ήταν και ο κύριος λόγος που χάθηκαν σχετικά λίγα άτομα με τις συνθήκες βύθισης την νύχτα εκείνη.

mastrokostas
26-11-2008, 11:28
Το πλοίο ήταν σε αρίστη κατάσταση !Είχαμε περάσει cost guard χωρίς την παραμικρή παρατήρηση .Όλα τα παιδιά που ήταν πλήρωμα ,και εννοώ τους Έλληνες αξιωματικούς ,ήταν ένας και ένας. Από την μηχανή μέχρι την γέφυρα .Άλλωστε οι περισσότεροι σήμερα είναι στελέχη εταιριών .
Το ατύχημα έγινε νύχτα γύρω στις 02:00 am, στην βάρδια 12:00-04:00 που ήταν ο καπετάν Παναγιώτης .Καλός υποπλοίαρχος και έμπειρος αξιωματικός .Δεν πρόλαβε να αντιδράσει διότι την τελευταία στιγμή το άλλο βαπόρι άλλαξε πορεία και έπεσε επάνω του .Κτυπήθηκε ανάμεσα σε δυο υδατοστεγή διαμερίσματα ,και γι αυτό βούλιαξε .Ήταν τόσο σφοδρή η σύγκρουση ,που μου έλεγαν ότι του ξήλωσε όλη την αριστερή μπάντα .Όλες οι βάρκες έπεσαν με κόσμο στην θάλασσα χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από την Νο 8 στην οποία ήμουν και λεμβαρχος όταν ήμουν στο βαπόρι .Και ο λόγο ήταν ότι το ρήγμα ήταν ακριβώς από κάτω και εξείχαν οι σχισμένες λαμαρίνες, και την εμπόδιζαν να κατεβεί .Όσοι χάθηκαν ήταν οι επιβάτες των καμπίνων που κτυπήθηκαν ,και ένας Ινδός δόκιμος λογιστηρίου , ο οποίος από τον φόβο του αγκάλιασε το καπόνι των πνευστών σχεδίων ,και πήγε μαζί με το βαπόρι .Ήταν μόλις 23-24 ετών παλικάρι .Τον έχω και σε μία φωτογραφεία στην γιορτή που κάναμε για το Πάσχα .Μέχρι την τελευταία στιγμή των παρακαλούσαν να βουτήξει στην θάλασσα ,και ενώ είχε φορέσει σωσίβιο ,σοκαρισμένος ,δεν το έκανε .Την ιστορία μου την διηγήθηκε ένας φίλος μου δεύτερος ηλεκτρολόγος που ήταν παρόν και έπεσε τελευταίος στην θάλασσα .

Ellinis
26-11-2008, 15:46
mastrokosta, η περιγραφή σου μεταφέρει τις τρομακτικές στιγμές που ζήσανε οι άνθρωποι...

Υποθέτω πως το αλιευτικό θα έκανε ανάποδα μετά τη σύγκρουση, κάτι που ίσως χειροτέρεψε τα πράγματα. Έχω διαβάσει πως σε αυτές τις περιπτώσεις καλύτερο είναι το πλοίο που εμβόλισε να παραμείνει πάνω στο ρήγμα.

mastrokostas
26-11-2008, 15:54
mastrokosta, η περιγραφή σου μεταφέρει τις τρομακτικές στιγμές που ζήσανε οι άνθρωποι...

Υποθέτω πως το αλιευτικό θα έκανε ανάποδα μετά τη σύγκρουση, κάτι που ίσως χειροτέρεψε τα πράγματα. Έχω διαβάσει πως σε αυτές τις περιπτώσεις καλύτερο είναι το πλοίο που εμβόλισε να παραμείνει πάνω στο ρήγμα.

Δυστυχώς αυτό είναι το λάθος που κάνουν όλοι ,αν και εδώ η σύγκρουση έγινε με όλο τον δρόμο ,οπότε μετά απομακρύνθηκαν αμέσως το ένα από το άλλο .

Ellinis
26-11-2008, 17:00
Κατάφερα και βρήκα μια φωτογραφία από την εποχή των εγκαινίων του στον Πειραιά. Είχε γίνει το σχετικό promotion σε διάφορα ναυτιλιακά έντυπα της εποχής, από κάποιο από αυτά και η φωτογραφία.

23366

mastrokostas
26-11-2008, 18:39
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι το τρέξιμο για να είναι έτοιμο στην δεξίωση που ήρθαμε στον Πειραιά .Πρέπει να είχα κάπου τρεις μέρες να κοιμηθώ σαν άνθρωπος .Τέλος πάντων, κατά το απόγευμα και λίγο πριν ξεκινήσουν να έρχονται οι καλεσμένοι , με φωνάζουν ,ότι κάποιοι έχουν κλειστεί σε ένα απο τα πλωριά ανσασερ .Τρέχω , ανοίγω την πόρτα και είναι μέσα ο Λελακης και μια κουστωδία απο το γραφείο !!.
-Τι έγινε ρε ηλεκτρολόγε ,ακόμη δεν ξεκινήσαμε και δεν δουλεύουν ?
Ρε γαμώτο λεω μια φορά μόνο σταμάτησαν ,και σταμάτησαν όταν ήταν ο Λελακης μέσα !!


Σ ευχαριστω παντως φιλε μου ,για τις φωτογραφειες !!;)

mastrokostas
27-11-2008, 09:19
Περνώντας το Panama canal .
23387

Παναγιώτης
27-11-2008, 19:59
Καταπλητική φωτογραφία μαστρο Κώστα!!!
Διαβάζοντας τα προηγούμενα βλέπουμε πως από εκέι που είναι ένα άψυχο μάτσο λαμαρίνα, τα βαπόρια αποχτάνε ψυχή...
Είναι το κομμάτι από την ψυχή του που αφήνει ο κόσμος που τα τα ταξιδεύει...
Οι ναύτες που βλέπουμε να πάιρνουν ανάσα καθισμένοι στις μπίντες δίπλα στα ντούκια, οι άλλοι που δεν βλέπουμε κάτω στο μηχανοστάσιο σταντ μπάι, οι άλλοι πίσω στη γέφυρα που κουθβεντιάζουν με τον πιλότο...

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας τα προηγούμενα νιώθω την ανάγκη να πω ένα δημόσιο ευχαριστώ, γιατί σίγουρα είναι οδυνηρό να περιγράφεις το χαμό ενός μέρους που άφησες ένα κομμάτι του εαυτού σου...
Στις καινούργιες ηλεκτρομηχανές που είχατε βάλει, στο προπελάκι, στα ασανσερ ...

Έτσι αποχτούν ψυχη τα σίδερα από αυτούς που αφήνουν ενα κομμάτι της δικιάς τους στο μηχανοστάσιο, στη βαρδιόλα, στην κουβέρτα... Από αυτούς που πετάγονται από τον ύπνο τους αν αλλάξει ο ήχος της μηχανής, αν θαμπώσουν τα φώτα, αν αλλάξει ο τρόπος που μποτζάρει...

Ellinis
05-12-2008, 22:22
Mετά τα όσα μας μετέφεραν οι mastrokostas και Queen Anna Maria, έψαξα πιο μακρυά να βρω στοιχεία για το καράβι και το ναυάγιο.
Και τα βρήκα όχι σε κάποια ελληνικό βιβλίο :confused: αλλά σε ένα αυστραλέζικο, το «Ferry to Tasmania» του Peter Plowman. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να καταλάβει πόσο διαφορετικά απο εμάς βλέπουν οι "κρύοι" ξένοι τα πλοία που τους ταξιδεύουν.

Ένα απόσπασμα λοιπόν από το πως βυθίστηκε το καράβι.

23905

Παναγιώτης
08-12-2008, 02:49
Αν και λέει μικροανακρίβειες ο Peter Plowman, όπως ότι οι μισές βάρκες δεν έπεσαν ενώ παραπάνω είδαμε ότι πέσανε οι εφτά από τις οχτώ.
Σημαςσία έχει ότι βυθίστικέ σε δύο με τρείς ώρες και κατάφεραν να σωθούν περίπου πεντακόσια άτομα.
Βρήκα σε αυτή τη σελίδα http://www.safedor.org/resources/SAFEDOR-D-04.01.01-2005-10-31-DNV-HAZID-Cruise-vessels.pdf (στη σελίδα 37 του αρχείου pdf) κάποιες λεπτομέρειες του ναυαγίου. Συμφωνα με αυτή σύγκρουση έγινε στη θέση 2° 20,4' Β 101° 30,2' Α (δηλαδή εδώ (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=el&geocode=&q=2%C2%B0+20.4%27+N+101%C2%B0+30.2%27+E&sll=2.34,101.503333&sspn=1.874267,2.471924&dirflg=w&doflg=ptk&ie=UTF8&ll=2.340124,101.503372&spn=0.468586,0.617981&t=h&z=11&iwloc=addr)) και βυθίστηκε περίπου 9 μίλια βοριοανατολικά στη θέση 2° 27,4' Β 101° 36,3' Α (δηλαδή εδώ (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=el&geocode=&q=2%C2%B0+27.4%27+N+101%C2%B0+36.3%27+E&sll=2.340124,101.503372&sspn=0.468586,0.617981&dirflg=w&ie=UTF8&ll=2.456751,101.604996&spn=0.468546,0.617981&t=h&z=11&g=2%C2%B0+27.4%27+N+101%C2%B0+36.3%27+E&iwloc=addr)). Από ένα σκρινσότ από πρόγραμμα ναυτιλίας που μου έστειλε ένας φίλος φάινεται ότι επισημάινεται ναυάγιο στο σημέιο που αναφέρεται ότι βυθίστηκε ίσως να είναι αυτό.
24091

mastrokostas
17-12-2008, 14:27
Αξιωματικοί στο reception του πλοίου ,τότε που ταξίδευε στην Αμερική , και κάθε βραδιά ήταν μια γιορτή .Τώρα είναι φωλιά για κοκοβιούς .
Εικονίζονται από αριστερά οι :Bar Manager ,Chief house keeper,Staff Captain,Captain ,A/B Engineer, Hotel Manager ,Shef, A/Engineer , Chief electrician
24930

Ellinis
28-12-2008, 19:51
Να τι έγραφε το Γενάρη του 92 το αμερικάνικο περιοδικό Cruise Travel για το πλοίο και τα ταξίδια του στο Μεξικό.
Στο κείμενο αναφέρει και τα άλλα πλοία της Starlite, τα Pacific Star (http://www.faktaomfartyg.se/pacific_star_1967_bild_1.htm), Tropic Star (πρώην ΣΗΤΕΙΑ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=24805&highlight=island+breeze)).

25693

mastrokostas
28-12-2008, 21:06
Πράγματι το βαπόρι ξεκίνησε κρουαζιέρες απο La Paz. Μάλιστα έφτιαξαν καινούργιο ντοκο έξω απο την πόλη ,όπου τον εγκαινίασε ο τότε πρόεδρος του Mexico μια εβδομάδα πριν ξεκινήσουμε κρουαζιέρες. Την ημέρα των εγκαινίων ήταν και αντιπροσωπεία απο την εταιρεία και το βαπόρι καλεσμένοι .

esperos
24-01-2009, 13:28
Για το φίλο Mastrokostas και τον φίλο TSS QUEEN ANNA MARIA, δύο φωτογραφίες από την διήμερη παραμονή του πλοίου στον Πειραιά για τα εγκαίνια του Πέμπτη και Παρασκευή 21 και 22 Μαρτίου 1991.


27749

27751

Henry Casciaro
24-01-2009, 16:20
Για το φίλο Mastrokostas και τον φίλο TSS QUEEN ANNA MARIA, δύο φωτογραφίες από την διήμερη παραμονή του πλοίου στον Πειραιά για τα εγκαίνια του Πέμπτη και Παρασκευή 21 και 22 Μαρτίου 1991.


27749

27751

Esperos thanks for these great photos of the Empress. I could'nt believe my luck as I was doing some research on her and have very few real pictures or photos as the Empress. Have also been trying to get copies of brochures of her cruises from La Paz and San Diego to the Mexican riviera when operating for Starlite and before she became Royal Pacific but it is very difficult even on Ebay as she did not operate many cruises. Anyway she was a good looking Greek concersion and has many similarities to Regent Rainbow/The Emerald and even The Calypso (obviously a product of the Avlis yards under Lelakis) but definitely a very good looking ship. Pity she lasted so little. Anyway if you look at the website of Reuben Goossens on www.ssmaritime.com (http://www.ssmaritime.com) you will find an interesting history of her from her days as the ferry Empress of Australia with some good shots of her background. Enjoy! Apologies that I cannot speak Greek and am also quite new in this forum but so far its been great and have found what I wanted on two of my favourite Greek passenger ships Empress and Princess Sissy/Electra. Cheers for now.......yassas!

mastrokostas
24-01-2009, 21:40
Για το φίλο Mastrokostas και τον φίλο TSS QUEEN ANNA MARIA, δύο φωτογραφίες από την διήμερη παραμονή του πλοίου στον Πειραιά για τα εγκαίνια του Πέμπτη και Παρασκευή 21 και 22 Μαρτίου 1991.


27749

27751
Φίλε μου Esperos ,δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω ! Κατά αρχάς είναι οι μοναδικές φωτογραφίες που είναι το βαπόρι φωτογραφημένο ολόκληρο απο την μπάντα . Πάντα έλεγα ότι το έκαναν πολύ όμορφο στην Χαλκίδα εκτός απο την πρύμη του .Ο λόγος ήταν ότι θα το αγόραζε η Stena και γι αυτό το έκαναν τόσο κλειστό , αν και τώρα που το βλέπω μου φαίνεται ποιο όμορφη η πρύμη απο ότι ήταν πραγματικά .
Για μένα όπως καταλαβαίνεις δεν ήταν μόνο ένα όμορφο βαπόρι αλλά ένα κομμάτι απο την σάρκα μου .Θυμάμαι στην μετασκευή να γίνεται χαμός απο συνεργεία ,όλο το βαπόρι να φτιάχνετε απο την αρχή ,και αναρωτιόμουν αν θα τελείωνε και πότε .Στα τελειώματα δουλεύαμε ώρες ατελείωτες .Απο το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα .
Και όταν ήρθαμε Πειραιά ,στα εγκαίνια ,γέμισε κόσμο ,γέμισε ζωή ,μουσική ,αρώματα ,χρώματα !!Ήταν μια υπέροχη βραδιά .
Σε ευχαριστώ και πάλι ...με συγκίνησες !

mastrokostas
27-01-2009, 09:39
The Mexican beauty! Από την ημέρα των εγκαινίων στο LaPaz!


27928

Henry Casciaro
27-01-2009, 19:38
The Mexican beauty! Από την ημέρα των εγκαινίων στο LaPaz!



27928

Thanks for the photo, how about the real beauty behind them any more pictures of her?? Best regards Henry

mastrokostas
28-01-2009, 10:03
Απο φακελο φωτογραφειας!
27974

Apostolos
28-01-2009, 12:54
The Mexican beauty! Από την ημέρα των εγκαινίων στο LaPaz!



Πάρε με και μένα μαζί σου!!!!

esperos
28-01-2009, 17:57
Πάρε με και μένα μαζί σου!!!!

ROMILDA που είσαι ; :):):)

TSS QUEEN ANNA MARIA
04-02-2009, 10:58
Στο site ssmaritime.com υπάρχει θέμα αφιερωμένο στο Royal Pacific/Empress of Australia. Ο Reuben Goossens έψαχνε για φωτογραφίες του πλοίου ως Royal Pacific και τον παρέπεμψα στο forum μας δίνοντάς του και κάποιες πληροφορίες. Στο link που ακολουθεί αναφέρεται το nautilia.gr.
http://www.ssmaritime.com/TSMV-Empress-of-Australia.htm

Ship's Agent
26-02-2009, 20:14
Dear friends

Please find a photo image from this ship when she sailed under Starlite Cruises colours!
30636

starce
26-02-2009, 20:22
Very nice picture, thnks for posting. Regards

Ellinis
12-06-2009, 16:10
Σε μια παλιά βιντεοκασσέτα βρήκα ενα ρεπορτάζ από τα ναυπηγεία Αυλίδας γύρω στο 1990.
Από εκεί και η παρακάτω εικόνα (δυστυχως με πολλά παράσιτα από τον απομαγνητισμό...) με το EMPRESS να μετασκευάζεται σε κρουαζιερόπλοιο. Μόνο το φουγάρο δεν πέρασε με μίνιον...

43359

mastrokostas
12-06-2009, 16:34
Κάτι που θυμήθηκα είναι ότι πλοίο, δεν είχε πισίνα ,διότι ξεκίνησε να φτιάχνετε για να δουλέψει με τα χρώματα της Stena, και θα ταξίδευε στην βόρια Ευρώπη !

Ellinis
12-06-2009, 18:44
Kαι όταν πήγατε στο Μεξικό, δεν σας βλαστήμαγαν οι επιβάτες; :mrgreen:

mastrokostas
16-06-2009, 17:13
Είχε κάθε μέρα λιμάνι ,αλλά υπήρχε στο γυμναστήριο ένα μεγάλο Jacuzzi, και έτσι έσβηναν την κάψα τους !

Rocinante
19-08-2009, 08:54
Μαστροκωστα χαριν τον arne και τον Αποστολο βρηκα αυτο:
http://www.britishpathe.com/record.php?id=71113

mastrokostas
19-08-2009, 14:39
Μαστροκωστα χαριν τον arne και τον Αποστολο βρηκα αυτο:
http://www.britishpathe.com/record.php?id=71113

Απίθανο βίντεο !Και το βαπόρι πανέμορφο! Να σαι καλά ρε Αντώνη !!

mastrokostas
01-02-2010, 20:14
Να θυμηθούμε ξανά αυτό το πανέμορφο βαπόρακι !
Εδώ είναι από το Los Angeles και συγκεκριμένα στο San Petro ,οπού έγινε η επιθεώρηση από το Coast Guard , και δεξιώσεις για τους travel agents.Στο βάθος διακρίνετε και η φυσούσα που έδινε το λιμάνι ,αντί για σκάλα!
75328

mastrokostas
17-02-2010, 20:48
Απo αριστερά :Chief Engineer Μαστρογιάννης ,Staff captain καπεταν Αλέκος ,Hotel Manager Rudy , Chief Radio Officer Κυριάκος , Chief Electrician , Chief Purser ,Chief House Kipper, Maitre D, Chef ,Bar manager ,Cruise director Franco from Cuba , και μπροστά ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ που γνώρισα ποτέ ,Καπεταν Κώστας Θεοχάρης !

77598

mastrokostas
17-02-2010, 21:46
Μια φωτο από τον δεξαμενισμό του στην Αυλίδα το 90.

77602

Ellinis
17-02-2010, 21:51
Super!!! απίθανη φωτογραφία, ευχαριστούμε!

mastrokostas
17-02-2010, 22:06
Όμορφη φωτογραφεία θα ήταν όταν αλλάξαμε την πλώρη ,αλλά που χρόνος για φωτογραφίες τότε .Άσε που έκανες και άσχημη εντύπωση αν γυρνούσες με μια φωτογραφική μηχανή την ώρα που όλοι έτρεχαν σαν τρελοί !

Ellinis
17-02-2010, 22:08
Έχεις δίκιο... τώρα παρατήρησα πως δίπλα είναι και το πρώην ΚΥΔΩΝ τότε CITY OF TARANTO!

Henry Casciaro
17-02-2010, 22:14
Απo αριστερά :Chief Engineer Μαστρογιάννης ,Staff captain καπεταν Αλέκος ,Hotel Manager Rudy , Chief Radio Officer Κυριάκος , Chief Electrician , Chief Purser ,Chief House Kipper, Maitre D, Chef ,Bar manager ,Cruise director Franco from Cuba , και μπροστά ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ που γνώρισα ποτέ ,Καπεταν Κώστας Θεοχάρης !

77598

Mastrokostas Thank You for these great pictures. She must have had a big show lounge as the stage seems very big from above!

I especially like the photo of her lit up at night with a beautifully illuminated funnel. She was such a classic conversion from Avlis and she reminds me so much of the Emerald and Calypso which were also converted there (they all had the "Lelakis" pedigree!)

What a shame the Greeks did not build more purpose built cruise ships as their conversions were very cleverly designed and produced some beautifully streamlined ships retaining their classic lines (Aquarius of HML was also a perfect example of a small beautifully designed and built Greek product of the Perama shipyards at Piraeus).

Henry.

mastrokostas
21-02-2010, 15:00
This is, for our good friend Henry Casciaro .
Porto Vallarta in Mexico !
78218

Henry Casciaro
21-02-2010, 15:55
This is, for our good friend Henry Casciaro .
Porto Vallarta in Mexico !
78218


Thank you for this great photo. It is very atmospheric with the palm trees and that handsome funnel. She really looked resplendent in the Starlite colours. I would love to see one of the whole ship either in port or at sea when she was doing the Mexico cruises, she was really a good looking vessel, shame she came to such a sudden and sad end.

Thanks again my friend!
Henry.

Nicholas Peppas
02-03-2010, 04:12
Πάμε να θυμηθούμε και ένα σκαρί που ήρθε στην Ελλάδα το 1985 και ταξίδεψε για μερικά χρόνια μεταξύ Κύπρου και Λιβάνου.

Είχε ναυπηγηθεί το 1965 ως EMPRESS OF AUSTRALIA στα Cockatoo Docks and Engineering Co για την Australian National Line, και τότε ήταν το μεγαλύτερο φέρι του κόσμου!

23005
Πηγή (http://flickr.com/photos/39967544@N00/2297229639)

Ταξίδευε μεταξύ Αυστραλίας και Τασμανίας και αργότερα αντικατέστησε το
PRINCESS OF TASMANIA (ADRIATIC STAR (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=106371&postcount=6)). Στην ίδια εταιρεία ανήκε και το AUSTRALIAN TRADER (AΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=35662&highlight=australian)).

Το 1985 αντικαταστάθηκε με τη σειρά του από το Abel Tasman (ΘΕΟΦΙΛΟΣ) και πουλήθηκε στην Κυπριακή Phineas Navigation Ltd που μάλλον ανήκε στον Αντωνη Λελάκη.
Ταξίδεψε από τη Λάρνακα στη Jounnieh, όπως φαίνεται και στην παρακάτω αφίσα.

23007
Πηγή: εκπομπή Thalassa, TV5.

Το 1989-90 μετασκευάστηκε στα ναυπηγία του Λελάκη στην Αυλίδα σε κρουαζιερόπλοιο για τη Sun Cruises και μετανομάστηκε ROYAL PACIFIC.

Εδώ κατά τις εργασίες μετασκευής:
23004

To τέλος του όμως ήρθε σύντομα, όταν στις 23 Αυγούστου 1992 το εμβόλισε ένα ταϊβανέζικο αλιευτικό και βυθίστηκε στα στενά της Μάλακκα, πέρνοντας μαζί του 9 ψυχές.



Well, let's see her beginnings now! Launching of Empress of Australia in 1964 from a British Pathé movie http://www.britishpathe.com/record.php?id=71113

The caption says:



Australian newsreel item. Title reads: "£3 1/2 Mil. Liner: 'Empress Of Australia' Launched In Sydney".

Sydney, Australia

Aerial shot of Sydney and the harbour. Aerial shot of "Empress of Australia" on the stocks in the Cockatoo Dockyard which will operate between Sydney and Tasmania. Various shots, scale model of the ship on exhibition with some of the side cut away to show parts of the interior. CU Still photograph of the first "Empress of Australia" which was built in 1914. CU Sketch of the docks 150 years ago when the first ship was built, it was only 13 feet long. CU Stills of the Ferndale and Fordsdale being built in 1926 at Cockatoo Dockyard.

GV The new "Empress of Australia" ready for launching. MS Men hammering out the wedges or "chocks" to launch the ship. (2 shots). Various shots, the Honourable Catherine Sidney, daughter of the Governor General Lord De L'Isle, mounts the rostrum and performs the ceremony. Low angle, MS Catherine Sidney speaking: "I name this ship "Empress of Australia". I congratulate those who have so faithfully and skilfully constructed her. May God bless her and all who sail in her." (Natural sound). CU The bottle breaks against the bow of the ship. MS The ship slides down into the water. Aerial shots of the boat as it slides down the slipway.

Note: Date on original record: 23/03/1964.


79794
79795
79796
79797
79798

Ellinis
02-03-2010, 12:47
H 2η φωτογραφία είναι το Υ/Κ Empress of Australia της Canadian Pacific, πρώην Γαλλικό DE GRASSE. Ένα υπέροχο σκαρί.

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για το F/B Empress of Australia και τα υπόλοιπα πλοία της γραμμής της Τασμανίας υπάρχει ένα εξαιρετικό βιβλίο του P.Plowman, το Ferry to Tasmania.

mastrokostas
14-10-2010, 20:18
Να θυμηθούμε αυτό το υπέροχο βαπόρι ,με την νέα του πλώρη που ειχε βάλει τοτε στα ναυπηγεία Αυλίδος
Η φωτο είναι αφιερωμένη στους φίλους : Ellinis , Ben Bruce ,Henry Casciaro ,AegeanIslands ,TSS Queen Anna Maria ,Esperos ,Leo , Παναγιωτης .
111259

Puerto Vallarta 1990.

τοξοτης
14-10-2010, 21:22
EMPRESS OF AUSTRALIA

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20E/slides/Empress%20of%20Australia-21.html

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Old%20Ships%20E/slides/Empress%20of%20Australia-21.jpg

Henry Casciaro
14-10-2010, 21:31
Να θυμηθούμε αυτό το υπέροχο βαπόρι ,με την νέα του πλώρη που ειχε βάλει τοτε στα ναυπηγεία Αυλίδος
Η φωτο είναι αφιερωμένη στους φίλους : Ellinis , Ben Bruce ,Henry Casciaro ,AegeanIslands ,TSS Queen Anna Maria ,Esperos ,Leo , Παναγιωτης .
Puerto Vallarta 1990.

Thanks so much Mastrokostas for this incredible photo. She certainly had an impressive bow! She was a good looking ship with a streamlined superstructure and handsome hull as originally built.

Henry.

TSS QUEEN ANNA MARIA
15-10-2010, 09:03
Σε ευχαριστούμε Μαστροκώστα για την αφιέρωση της φωτογραφίας. Είναι πραγματικά ένα πλοίο που επειδή δεν επέζησε πολύ μετά την μετασκευή του από την Regent δεν υπάρχει πολύ φωτογραφικό υλικό, και χάρη σε σένα απολαμβάνουμε το πλοίο το οποίο όπως έχω γράψει στην αρχή του θέματος είχε καπετάνιο όταν έγινε το ατύχημα θείο μου, ο οποίος δεν θέλησε ποτέ ξανά να κυβερνήσει πλοίο.

Ellinis
15-10-2010, 09:19
Super φωτογραφία! Απόσο βλέπω το "οικόσημο" στην πλώρη ήταν μια κορώνα; ίσως λόγω της αδελφής "Βασιλικής" (Regency)

esperos
15-10-2010, 09:31
Πλώρη τυποποιημένη Made in Chalkis Shipyards, EMPRESS, EMERALD, CALYPSO. Ποιός άραγε την σχεδίασε;

mastrokostas
11-12-2010, 20:39
Περνώντας από το Panama Canal την άνοιξη του 1990.
118496

Ellinis
28-02-2011, 19:12
Για το Μαστροκώστα, ένα προφίλ του EMPRESS όταν ταξίδευε ακόμη ως φέρι EMPRESS OF AUSTRALIA στην Αυστραλία. Στα 20 χρόνια που ταξίδευε μεταξύ Αυστραλίας και Τασμανίας έκανε γύρω στα 2.700 ταξίδια μεταφέροντας περισσότερο από... 1,3 εκατομμύρια επιβάτες !

124859
Πηγή (http://www.flickr.com/photos/39967544@N00/2297229639/sizes/l/in/set-72157603130988613/) © Fred Vanderbom

Rocinante
26-12-2012, 10:39
Αλλο ένα βίντεο απο το British Pathe.
Στην αρχή γίνεται αναφορά στο Orion (1935) και μετά ακολουθούν πλάνα απο την κατασκευή Empress of Australia.
http://www.britishpathe.com/video/orion-for-the-scrapyard-and-new-liner-empress-of/query/empress+of+australia+ship

mastrokostas
22-02-2014, 21:43
Χτες έφυγε από την ζωή ο Σάκης ο Μπουλας !Τι σχέση μπορεί να έχει ο Σάκης με την ναυτιλία ? Ο αδελφός του ο Νίκος ,ένα εξαίρετο παιδί , είναι ναυπηγός ,και στο Empress είχε δώσει την ψυχή του , όπως και σε άλλα βαπόρια τότε στην Χαλκίδα ! Κουράγιο φίλε Νικόλα !!!

mastrokostas
20-07-2015, 11:29
168219

Και μια σπανια φωτο απο την συλλογη του καλου μου φιλου Berry Vaudrin .

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
20-07-2015, 12:31
168219

Και μια σπανια φωτο απο την συλλογη του καλου μου φιλου Berry Vaudrin .
Κληρούχα το βαπόρι χτίστηκε πολύ.Μήπως ήταν αυτός ο λόγος που πήγε κάτω ύστερα από το τράκο με το ψαράδικο;;

Henry Casciaro
20-07-2015, 13:17
Have seen this unique photograph before albeit a smaller version and one thing which has always puzzled me is why they had that circular sunbathing area with deck chairs surrounded with railing and covered in green astroturf just above the ceiling of the Main Lounge (stage and dance floor area). It might have something to do with the reconstruction of the superstructure which was somewhat strange and built on different levels......?

Henry.

BEN BRUCE
20-07-2015, 13:40
Κληρούχα το βαπόρι χτίστηκε πολύ.Μήπως ήταν αυτός ο λόγος που πήγε κάτω ύστερα από το τράκο με το ψαράδικο;;


Απο οτι θυμαμαι την εφαγε εκει που πονανε ολα τα βαπορια σε κυρια υδατοστεγη φρακτη, οπως το αντρεα ντορια και το Ζευς το 1988 που ειχαν την ιδια τυχη

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
21-07-2015, 08:25
Απο οτι θυμαμαι την εφαγε εκει που πονανε ολα τα βαπορια σε κυρια υδατοστεγη φρακτη, οπως το αντρεα ντορια και το Ζευς το 1988 που ειχαν την ιδια τυχη
Ειδικά στο ΑΝDREA DORIA ήταν στην φρακτή συγκρούσεως (collision bulkhead) κ το STOCKHOLM ήταν ice class.

Rasa Sayang
26-11-2020, 22:58
found at ebay international,

the plans of the EMPRESS for the 1991 season

198434