PDA

Επιστροφή στο Forum : clipper, round of the world



mangos
23-11-2008, 08:56
Τρίτη, 18 Νοεμβρίου 2008

Μόλις γύρισα από Αγγλία, μετά από τα courses of training part A και part B που έκανα με την εταιρεία CLIPPER VENTURES PLC.

Σαν επικεφαλίδα, θα έβαζα: Παρόλα αυτά, πέρασα καλά!!!
http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMEqMIuomI/AAAAAAAAAJo/qZGXId7Tc8s/s400/12112008058.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMEqMIuomI/AAAAAAAAAJo/qZGXId7Tc8s/s1600-h/12112008058.jpg)

Ο λόγος που γράφω αυτήν την επιστολή, είναι γιατί στο FEEDBACK FORM που μου έδωσαν να υπογράφω στο τέλος της πρώτης εβδομάδας, αλλά και στο τέλος της δεύτερης, με ρώτησαν: Do you feel the course could be improved upon, if so how? Αλλά και γιατί είδα πολλά στραβά κατά την γνώμη μου, και πρέπει να τα πω, γιατί αλλιώς δεν θα αισθανόμουνα καλά με τον εαυτό μου.

Μπήκαμε στο σκάφος ARIER CLIPPER την Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2008. Το course ξεκινούσε στις 6 το απόγευμα, και θα τελείωνε την επόμενη Κυριακή 9 Νοεμβρίου στις 10 το πρωί.
Ο σκίππερ ήταν ο Pete Robinson, και first mate ο Gordon Reid.
Τακτοποιηθήκαμε στο σκάφος, και γνωρίσαμε το σκάφος και τον εξοπλισμό του.
http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMGXQt6eVI/AAAAAAAAAJw/93rpOp29ICI/s400/IMG_4312.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMGXQt6eVI/AAAAAAAAAJw/93rpOp29ICI/s1600-h/IMG_4312.jpg)

Μάταια έψαχνα να βρω που είναι το ψυγείο, μου πήρε ώρα να καταλάβω πως για ψυγείο ήταν ένα icebox χωρίς πάγο... Επειδή είμαι ιδιοκτήτης σκαφών περίπου 20 χρόνια τώρα, όταν έβαλαν μπρος την μηχανή, αμέσως κατάλαβα πως το starter (η μίζα) κολλούσε και έκανε αφύσικο θόρυβο. Αμέσως το σχολίασα. Όμως στην δεύτερη προσπάθεια, η μηχανή πήρε μπρος, και υπέθεσα πως ίσως ο θόρυβος αυτός ήταν «φυσιολογικός» για την συγκεκριμένη μηχανή. Ο χώρος του μηχανοστασίου μύριζε έντονα πετρέλαιο, και υπήρχε διαρροή κάτω από το φίλτρο της μηχανής. Η εικόνα που παρουσίαζε η μηχανή έδειχνε από μακριά έλλειψη συντήρησης, αλλά... στο σκάφος υπήρχαν άλλοι που έπρεπε να ανησυχούν γι αυτό, δεν ήταν δικιά μου δουλειά.

Αφού εξοικειωθήκαμε με το σκάφος, αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η υγρασία από τα χνώτα μας, όλο το σκάφος ήταν υγρό και κρύο. Έπρεπε όμως να συνηθίσω, γιατί προφανώς στον αγώνα στο South Ocean που θέλω να συμμετάσχω, θα αντιμετωπίσω τέτοιες συνθήκες. Προσαρμόστηκα πολύ εύκολα και αυτό με ικανοποίησε πολύ.

Την Δευτέρα το πρωί, μάθαμε να ετοιμάζουμε το σκάφος, να βάζουμε τις σκότες (sheets), τα πανιά, ανεβήκαμε στο άλμπουρο κλπ, και γύρω στις 12 το μεσημέρι θα ξεκινούσαμε για την πρώτη εκπαιδευτική βόλτα με το σκάφος. Όμως, η μίζα δεν επρόκειτο να δουλέψει ποτέ ξανά. Μετά από πάρα πολλές αποτυχημένες προσπάθειες, κάτσαμε στο λιμάνι, και όλο το απόγευμα χάθηκε στην αναζήτηση από την πλευρά του πληρώματος στην εύρεση ανταλλακτικού. Τελικά βρέθηκε το ανταλλακτικό, τοποθετήθηκε την Τρίτη το πρωί στο σκάφος, και η πρώτη εκπαιδευτική μας βόλτα ξεκίνησε την Τρίτη το μεσημέρι. Έτσι χάθηκε μια ολόκληρη μέρα!!!

Εν τω μεταξύ, ο χώρος γύρω από την μηχανή μύριζε έντονα, πολύ άσχημα, και υποθέσαμε ότι αυτό προκαλείται από την μικρή διαρροή πετρελαίου.

Αντίθετα με εμάς, ένα άλλο σκάφος που έκανε training mε ένα άλλο γκρουπ (BLACK ADER, με skipper κάποιον Robin), ταξίδεψε κανονικά την Δευτέρα το απόγευμα.

Την Τρίτη τα 2 σκάφη ξεκινήσαμε μαζί και κάναμε πολύ ωραία εκπαίδευση, πολλά tacks, jybes, sail ups and downs, steering, κλπ. Το βράδυ επιστρέψαμε στο Gosport, το λιμάνι της αφετηρίας μας. Η μυρωδιά και η διαρροή του πετρελαίου παρέμειναν.

Την Τετάρτη το πρωί, ξεκινήσαμε τα 2 σκάφη, υπό μορφή αγώνα, να πάμε στο Plymouth. To απόγευμα ο άνεμος έπαψε να φυσάει, και περάσαμε όλο το βράδυ ακίνητοι σε κάποιο σημείο σε απόλυτη άπνοια. Όταν ξημέρωσε η Πέμπτη, ο σκίππερ του δικού μας σκάφους, λογικά σκεφτόμενος, είπε να πάμε με την μηχανή μέχρι το Plymouth, και το απόγευμα να ξεκινήσουμε για πίσω, διότι από το απόγευμα αναμενότανε να φυσήξει πάλι... Έτσι και κάναμε, φτάσαμε στο Πλύμουθ πριν το μεσημέρι, και ξεκουραστήκαμε προκειμένου το απόγευμα να ξεκινήσουμε πάλι για πίσω, και συγχρόνως να εκπαιδευτούμε στους χειρισμούς του σκάφους.

Η μυρωδιά στο σκάφος ήταν πάρα πολύ έντονη, και κατά την διάρκεια της παραμονής μας στο Πλύμουθ, με απόλυτη ησυχία γιατί δεν φυσούσε και δεν υπήρχε ο θόρυβος από την κίνηση του σκάφους, ακούσαμε το χαρακτηριστικό θόρυβο από την διαρροή προπανίου, από τις βάνες που ανοίγουν και κλείνουν το αέριο.

Ο σκίππερ προσπάθησε να βρει την αιτία, αλλά παρόλες τις προσπάθειες του, δεν κατάφερε να κάνει κάποια επισκευή, με αποτέλεσμα να μείνουμε χωρίς την δυνατότητα να ζεστάνουμε φαγητό, νερό για τσάι ή καφέ κλπ.

Αερίσαμε το σκάφος, και έφυγε η μυρωδιά, πράγμα που αποδεικνύει ότι εξ αρχής, αυτό που νομίζαμε ότι μύριζε σαν πετρέλαιο εξ αιτίας της διαρροής στο φίλτρο του πετρελαίου, δεν ήταν το πετρέλαιο, αλλά το προπάνιο.

Το άλλο σκάφος, το Black ADER, έφτασε στο λιμάνι του Πλύμουθ γύρω στις 4 το απόγευμα, http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMB7DtH8fI/AAAAAAAAAJI/ELzPPqNrZks/s400/06112008048.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMB7DtH8fI/AAAAAAAAAJI/ELzPPqNrZks/s1600-h/06112008048.jpg)
γιατί ο σκίππερ του θεώρησε ότι εμείς κακώς εγκαταλείψαμε τον αγώνα βάζοντας την μηχανή, και για να ικανοποιήσει (προφανώς) τον εγωισμό του, κι έτσι το πλήρωμα του σκάφους αυτού ήταν πολύ κουρασμένο, και δεν ήθελαν να φύγουμε για πίσω στις 6 το απόγευμα όπως αρχικά μας είχε πει ο δικός μας σκίππερ, για να ξεκουραστούν και αυτοί. Έτσι εμείς παραμείναμε στο λιμάνι του Πλύμουθ όλη την Πέμπτη, κάνοντας τουρισμό!!!

Το βράδυ της Πέμπτης σήκωσε πολύ δυνατό αέρα, εμείς ήμασταν δεμένοι στο λιμάνι, κι έτσι χάθηκε μια νυχτερινή πλεύση με αέρα, ενώ το προηγούμενο βράδυ, στεκόμασταν ακίνητοι στην άπνοια. Ίσως για τους εκπαιδευτικούς λόγους που μας προετοιμάζουν για τους Ωκεανούς, η άπνοια είναι πιο σημαντική, από την πλεύση με δυνατό άνεμο. Ποιός ξέρει!!!

Την Παρασκευή το πρωί, ξεκινήσαμε μαζί και τα δυο σκάφη για πίσω,http://3.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMGnJRF4aI/AAAAAAAAAJ4/vdAFFZ8YPJU/s400/IMG_4362.jpg (http://3.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMGnJRF4aI/AAAAAAAAAJ4/vdAFFZ8YPJU/s1600-h/IMG_4362.jpg)
αλλά επειδή εμείς δεν είχαμε την δυνατότητα να ζεστάνουμε φαγητό ούτε νερό (λόγω της διαρροής προπανίου όταν λειτουργούσαμε την κουζίνα του σκάφους), δεν ακολουθήσαμε το πρόγραμμα του άλλου σκάφους που κάνανε διανυκτέρευση με την άγκυρα, ενώ εμείς πήγαμε νωρίς στο λιμάνι του Cowes, όπου μπορούσαμε να ζεστάνουμε νερό με τον ηλεκτρικό βραστήρα, και φάγαμε πίτσες που παραγγείλαμε από έξω.

Το Σάββατο το πρωί, πήγαμε με την μηχανή στο σημείο που το άλλο σκάφος διανυκτέρευσε, και κάναμε έναν αγώνα μεταξύ μας για το ποιός κάνει πιο γρήγορα reefing, up-down τα πανιά, κλπ, και μετά από λιγότερο από μια ώρα, ο αγώνας τελείωσε, και ξεκινήσαμε για το Gosport με την μηχανή, και φτάσαμε στο λιμάνι γύρω στις 12 το μεσημέρι του Σαββάτου. Καθαρίσαμε το σκάφος, και περιμέναμε να περάσει η ώρα, κάναμε μπάνιο, ετοιμάσαμε τα πράγματα μας, ξεκουραστήκαμε κλπ, και το βράδυ πήγαμε όλοι μαζί σε ένα εστιατόριο, σαν αποχαιρετιστήριο πάρτι.

Οι εντυπώσεις μου λοιπόν από την πρώτη εβδομάδα είναι ότι χάσαμε σχεδόν μια ολόκληρη ημέρα λόγω της μηχανικής βλάβης λόγω της μίζας (Δευτέρα μεσημέρι μέχρι Τρίτη μεσημέρι), και χάσαμε όλο το απόγευμα και το βράδυ της Πέμπτης λόγω του εγωισμού του Ρόμπιν να μην έρθει νωρίτερα στο λιμάνι του Πλύμουθ και χάθηκε η νυχτερινή μας εκπαίδευση της Παρασκευής το βράδυ λόγω της διαρροής του προπανίου που μας οδήγησε στο λιμάνι του Cowes, καθώς επίσης όλο το Σάββατο σχεδόν, γιατί ο σκίππερ μας γύρισε πολύ νωρίτερα στο Gospot, για να μπορούμε να πιούμε κάτι ζεστό και να φάμε.

Εκτός λοιπόν ότι πήραμε πολύ λιγότερα από όσα έπρεπε, η αλήθεια είναι ότι μου έκανε πάρα πολύ κακή εντύπωση η κατάσταση της συντήρησης του σκάφους. Ευτυχώς που η μίζα χάλασε στο λιμάνι κι όχι μεσοπέλαγα, γιατί αυτό θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα, και η διαρροή του προπανίου εντοπίστηκε στο λιμάνι πριν μετατραπεί όλο το σκάφος σε βόμβα. Μετά από αυτά, δεν ξέρεις τι άλλο πρόβλημα θα προκύψει ανά πάσα στιγμή. Ευτυχώς, δεν είχαμε άλλα...

Αυτό όμως που εγώ θεώρησα χειρότερο απόλα, είναι πως ταξιδεύαμε με φρέσκα τρόφιμα (κοτόπουλο, αλλαντικά, τυριά κλπ) χωρίς ψυγείο!!! Είναι απορίας άξιο, πως επιτρέπεται ευπαθή προϊόντα να δίνονται για την διατροφή μας, ενώ δεν έχουν συντηρηθεί με προϋποθέσεις υγιεινής.

Εάν κρίνω δε από την ελλιπή συντήρηση του σκάφους, έχω μεγάλη αμφιβολία εαν τα water takns είχαν πραγματικά φροντιστεί έτσι, ώστε το νερό που πίναμε ήταν πράγματι ικανοποιητικό από πλευράς υγιεινής, διότι δεν είδα να κάνουν κάποια χλωρίωση όταν γεμίζανε τα τάνκια.

Κατά την διάρκεια της πρώτης εβδομάδας, κάναμε 2-3 Man Over Board, δεν κάναμε καθόλου spinnaker, αλλά γενικά, παρόλο που είμαι έμπειρος ιστιοπλόος, έμαθα πολλά πράγματα και θεωρώ ότι ήταν πολύ χρήσιμες οι γνώσεις που ακέκτησα. Αλλά και μόνο ότι ταξίδευα με ένα σκάφος, το ότι προσαρμόστηκα στο κρύο και στην βροχή (γιατί στην Ελλάδα δεν έχω συνηθίσει να ταξιδεύω με τέτοιες συνθήκες), ότι τόσοι άνθρωποι ξένοι μεταξύ μας, με μικρές ή μηδενικές γνώσεις οι περισσότεροι ταξιδέψαμε με ένα τόσο μεγάλο σκάφος, με δυνατούς ανέμους, και περάσαμε όμορφα, γελάσαμε, βοηθήσαμε ο ένας τον άλλον, γίναμε φίλοι... παρόλα τα αρνητικά, πέρασα όμορφα την πρώτη εβδομάδα!!!

Το τελευταίο απόγευμα, μας έβαλαν να κάνουμε ένα τεστ για τις γνώσεις που αποκτήσαμε κατά την εβδομάδα που πέρασε, και μας εξήγησαν πως το τεστ αυτό γίνεται για λογαριασμό του Falmouth marine School με το οποίο συνεργάζονται... Οι εκπαιδευτές, μας έβαλαν να διαβάζουμε τις ερωτήσεις, και τις περισσότερες απαντήσεις δεν ξέρανε οι εκπαιδευόμενοι να τις απαντήσουν... Όμως, οι ίδιοι οι εκπαιδευτές μας έλεγαν τις απαντήσεις, τις σημειώναμε όλοι, και τελικά... όποιος δει τις απαντήσεις, θα νομίζει ότι όλοι είμαστε πάρα πολύ καταρτισμένοι, πράγμα που δεν είναι αληθές. Δεν ξέρω για ποιό λόγο το κάνουν αυτό, αλλά όλη η ιστορία των γραπτώς αυτών εξετάσεων είναι κοροϊδία!!!

mangos
23-11-2008, 08:59
Την Κυριακή το πρωί, 9/11/2008, αποχαιρετιστήκαμε με το πλήρωμα του σκάφους, και όσοι συνεχίζαμε την δεύτερη εβδομάδα για το part B, εγώ και ο JC από το ΑΡΙΕΛ, και ο Steve o Αυστραλός από το BLACK ADER, βάλαμε τα πράγματα μας στο Hull&Humber, το 68 feet σκάφος που θα συνεχίζαμε την εκπαίδευση μας. Το σκάφος αυτό είναι ένα από τα 10 που συμμετέχουν στον γύρο του κόσμου, και περίμενα να δω ένα καλύτερο (από πλευράς συνθηκών και συντήρησης) σκάφος. Μάταια όμως!!!
Το σκάφος ήταν βρώμικο, οι κουκέτες (banks) ήταν βρώμικες και με εμετούς κολλημένους-ξεραμένους στον τοίχο, τα στρώματα υγρά. Καθάριζα μια ώρα για να μετατρέψω τον χώρο που θα διαβίωνα ικανό να με φιλοξενήσει για την επόμενη εβδομάδα. Μετά, με τον JC καθαρίσαμε την κουζίνα του σκάφους, όλα ήταν βρώμικα (κουζινικά σκεύη, πιάτα, ποτήρια, μαχαιροπήρουνα κλπ) καθώς και τις 2 τουαλέτες του σκάφους, που είχαν ξεραμένα κάτουρα μέχρι και τους τοίχους.


Κάποια στιγμή, έσκασε μύτη ένας τύπος σαν χίπης, http://2.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSSSDi2ZbOI/AAAAAAAAAKE/XJKT8h4r_U4/s400/n551720930_2148165_9298.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSSSDi2ZbOI/AAAAAAAAAKE/XJKT8h4r_U4/s1600-h/n551720930_2148165_9298.jpg)που σε τίποτα δεν έμοιαζε με τον σκίππερ και τον mate της πρώτης εβδομάδας, και συστήθηκε πως θα είναι ο σκίππερ μας της επόμενης εβδομάδας. Όταν του παραπονεθήκαμε πως το σκάφος είναι πάρα πολύ βρώμικο, μας είπε πως πριν από εμάς, το είχαν χρησιμοποιήσει κάποιοι associates της εταιρείας, και ας το καθαρίσουμε εμείς, διότι αυτοί δεν το έκαναν προφανώς, ως όφειλαν.

Τακτοποιήσαμε και τα πράγματα και τα τρόφιμα στην θέση τους, και φυσικά (!!!) δεν υπήρχε ούτε σε αυτό το σκάφος κάποιο ψυγείο, αλλά ένα icebox χωρίς ice!!!

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως το 2008, τρόφιμα όπως κοτόπουλο, τυριά, αλλαντικά και άλλα ευπαθή προϊόντα βρίσκονται μέσα σε ένα σκάφος που φιλοξενεί ανθρώπους, αλλά... θα επανέλθω αργότερα επ’ αυτού.

Τέλος πάντων, σιγά-σιγά άρχισαν να μαζεύονται και οι υπόλοιποι, και ο σκίππερ μας, με πιο αξιοπρεπή πλέον εμφάνιση, μας εξήγησε τα λειτουργικά του σκάφους, αλλά για παράδειγμα, ουδέποτε μας εξήγησε τα θέματα της πυρασφάλειας αλλά και της χρήσης των πυροσβεστήρων, πράγμα που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση... Εγώ γνωρίζω την χρήση αυτών, από δικιά μου εμπειρία, αλλά θεωρώ πως κάποιοι άλλοι χωρίς την δικιά μου εμπειρία, δεν θα μπορούσαν να αντιδράσουν σε μια περίπτωση που θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Ο Juan, μας είπε πως ο ίδιος συντηρούσε το σκάφος, οπότε αισθάνθηκα ασφαλής πως αφού ο ίδιος ήταν τεχνικός, θα ήξερε να αντιμετωπίσει κάθε πρόβλημα που πιθανόν θα παρουσίαζε το σκάφος κατά την διάρκεια της ερχόμενης εβδομάδας.

Την Δευτέρα το πρωί, κι ενώ φυσούσαν άνεμοι 35-40 μιλίων, ετοιμάσαμε το σκάφος, και ήταν προφανές πως ο σκίππερ μας ο Juan, είχε μεγάλη δυσκολία να βγάλει το σκάφος από το λιμάνι... Γύρω στις 12 ξεκινήσαμε να λύσουμε τα springs και τα bow & stern lines, όταν το σκάφος βρέθηκε ακυβέρνητο μέσα στο λιμάνι, και... τελικά κατέληξε στον απέναντι ντόκο, παρασυρόμενο από τον άνεμο και το ρεύμα της θάλασσας. Η ρεβέρσα του σκάφους (gear box) ήταν χαλασμένη!!!
Μετά τα συμβάντα της προηγούμενης εβδομάδας, η εμπιστοσύνη μου στο επίπεδο συντήρησης των σκαφών κλονίστηκε τρομερά, διότι ήμασταν ξανά στο ίδιο σημείο που βρισκόμασταν την προηγούμενη εβδομάδα, με το προηγούμενο σκάφος... Παρόλα αυτά, ο Juan κατάφερε να κάνει την ρεβέρσα να δουλέψει, και τελικά μετά από αυτήν την περιπέτεια, βγήκαμε με τον πολύ δυνατό αέρα, και κάναμε πολύ όμορφη πλεύση, με storm jib και με mail sail on the 3rd reef. Αργότερα ο αέρας έπεσε λίγο, και βάλαμε και Yankee 3.
Στην επιστροφή μας στο λιμάνι, μείναμε πάλι ακυβέρνητοι από το πρόβλημα στο gear box. Ο Juan κατάφερε να βάλει το σκάφος μέσα στο λιμάνι, και ο αέρας μας έσπρωξε πάλι πάνω στον ντόκο, ενώ το gear box δεν δούλευε συνέχεια...

Έτσι, ειδοποιήθηκε τεχνικός, και την Τρίτη το πρωί, μείναμε στο λιμάνι περιμένοντας να γίνει η επισκευή. http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMDKngYm7I/AAAAAAAAAJY/isuyqKeX8Vc/s400/11112008055.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMDKngYm7I/AAAAAAAAAJY/isuyqKeX8Vc/s1600-h/11112008055.jpg) Παράλληλα, επειδή τα winches του σκάφους δεν δουλεύανε ούτε αυτά σωστά, με ευκαιρία την αναμονή, κάναμε επισκευή-συντήρηση των winches, τα οποία ήταν τελείως ξερά και αγρασάριστα.http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMDuNZvSJI/AAAAAAAAAJg/yUYJD0_8yn8/s400/11112008054.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMDuNZvSJI/AAAAAAAAAJg/yUYJD0_8yn8/s1600-h/11112008054.jpg)

Για να περάσει η ώρα μας, αρχίσαμε πάλι να ανεβοκατεβαίνουμε στο άλμπουρο, για αναμνηστικές φωτογραφίες. http://lh5.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBt_EjcM7I/AAAAAAAAAWk/uXGanheXBg0/s800/IMG_8074.JPG (http://lh5.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBt_EjcM7I/AAAAAAAAAWk/uXGanheXBg0/s800/IMG_8074.JPG) ενώ κάποιοι άλλοι απλώς περιμέναμε να περάσει η ώρα...
Το απόγευμα της Τρίτης, η βλάβη είχε αποκατασταθεί, και πήγαμε μια σύντομη εκπαιδευτική βόλτα, αφού όλο το πρωινό και το μεσημέρι είχε χαθεί λόγω της βλάβης.

Την Τετάρτη το πρωί, χωρίς προβλήματα επιτέλους, ταξιδέψαμε και κάναμε πάρα πολλούς χειρισμούς στο σκάφος, και όλα ήταν πάρα πολύ ωραία. Το μόνο πρόβλημα ήταν πως το σκάφος είχε 3 spinnakers, αλλά τα 2 από αυτά ήταν σκισμένα και δεν μπορούσαμε να τα χρησιμοποιήσουμε, κι έτσι ενώ δεν είχε πολύ δυνατό άνεμο, χρησιμοποιούσαμε μόνο το spinnaker για τον δυνατό άνεμο.

Την Τετάρτη το απόγευμα, εγώ είχα ένα πολύ σοβαρό body collapse. Τις προηγούμενες 10 ημέρες, ίδρωσα πολλές φορές, κουράστηκα πάρα πολύ σωματικά, με αποτέλεσμα το σώμα μου να καταρρεύσει. Κοιμήθηκα αρκετά, και συνειδητοποίησα πως είχα αφυδατωθεί αρκετά, πάθαινα κράμπες και στα πόδια και στα χέρια, και με την συμβουλή του σκίππερ έφαγα αρκετό αλάτι και ήπια πολλά υγρά, και έτσι σιγά-σιγά συνήλθα.

Την Πέμπτη, ενώ το πρωί μας είπαν πως θα μείνουμε όλο το βράδυ στην θάλασσα και θα μείνουμε σε αγκυροβολία, τελικά το σχέδιο άλλαξε, και πήγαμε σε ένα λιμάνι, στο Dover, ενώ ο σκίππερ έδειχνε φανερά ανήσυχος και προβληματισμένος. Αφού δέσαμε στο λιμάνι, τον ρώτησα τι πρόβλημα υπήρχε, και μου είπε πως δεν μπορεί να μας κάνει εκπαίδευση με ένα σκάφος που is falling in parts!!!
Τελικά μου εξήγησε πως το gps του σκάφους είχε χαλάσει, το σκάφος δεν είχε επαρκείς χάρτες, και κατάφερε να βρει το λιμάνι μέσα στην ομίχλη και την βροχή, χρησιμοποιώντας το ραντάρ του σκάφους... Έτσι χάθηκε άλλο ένα νυχτερινό μάθημα, και ενώ τελείωσα και το part A και to part B, ουδέποτε εκπαιδεύτηκα στην αγκυροβολία και στις βάρδιες (watches) κλπ.

Την Παρασκευή το πρωί ήρθε κάποιος συνεργάτης και έφερε ένα gps χειρός, και μας είπαν πως θα επιστρέψουμε στο Gosport, αλλά επειδή κάναμε jybes βρεθήκαμε εκτός πορείας και χρόνου, κι έτσι διανυκτερεύσαμε στο Poole. Εκεί, κατά τις 8 το βράδυ, μέσα σε ένα μπαράκι με μισοσκόταδο και με δυνατή μουσική, πίνοντας την μπύρα μας, κάναμε άλλο ένα τεστ παρωδεία, που μας υπαγόρευσαν τις απαντήσεις και όλοι φαίνεται πως είχαμε εκπαιδευτεί στις θεωρητικές γνώσεις που υποτίθεται ότι διδαχτήκαμε και εμπεδώσαμε. Πραγματικά, κάτι ύποπτο συμβαίνει με αυτά τα τεστ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα συμπληρώσανε μόνοι τους, αλλά μας υπαγόρευαν τις απαντήσεις να τις γράψουμε εμείς!!! Μήπως σε συνεργασία μα αυτό το Πανεπιστήμιο παίρνουν κάποια κονδύλια για τα εκπαιδευτικά σεμινάρια, και γι αυτό είχαν τόση αγωνία να γράψουμε όλοι καλά?

Το Σάββατο, ξεκινήσαμε για πίσω, αλλά ο σκίππερ δεν φαινόταν να είναι ικανός να υπολογίσει τα tides, και βρεθήκαμε το απόγευμα να είμαστε σχεδόν ακίνητοι, με ελάχιστο αέρα και με αντίθετο ρεύμα 4 μιλίων!!! Έτσι, πολλά μίλια μακριά από το λιμάνι, βρεθήκαμε να πηγαίνουμε με την μηχανή πίσω. Στο λιμάνι φτάσαμε γύρω στις 7 το απόγευμα. Κάναμε γρήγορα μπάνιο, γιατί στις 8 είχαμε κλείσει τραπέζι για να φάμε όλοι μαζί.

Και την δεύτερη εβδομάδα έμαθα πάρα πολλά, έμαθα να κάνω trimming του spinnaker, έγινα πάρα πολύ καλύτερος στο man over board, είχα περισσότερες ευκαιρίες να οδηγήσω το σκάφος, να κάνω trimming του main sail, όλες οι διαδικασίες με το spinnaker pole έγιναν ξεκάθαρες στο μυαλό μου, και τελικά είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την σωματική μου αντοχή στο κρύο και στις συνθήκες που θα αντιμετωπίσω κατά την διάρκεια του leg of the south ocean που σκοπεύω να συμμετάσχω.

Ελπίζω ότι το επίπεδο της συντήρησης των σκαφών θα είναι καλύτερη του χρόνου, κατά την διάρκεια του race.

Νόμιζα πως αυτό που θα με απασχολούσε περισσότερο απόλα, κατά την διάρκεια του ταξιδιού στον Νότιο Ωκεανό θα είναι το κρύο... Όμως, αυτό που τώρα με προβληματίζει, είναι το θέμα του φαγητού. Χωρίς ψυγείο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε φρέσκια τροφή, και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα να θρέφομαι μόνο με κονσέρβες, για 4-5 εβδομάδες. Η κακή διατροφή, εκτός που θα αποδυναμώσει το σώμα, θα ρίξει και την ψυχολογία. Σκοπεύω να πάρω μαζί μου βιταμίνες, αμινοξέα σε χαπάκια, για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να αντεπεξέλθει. Σε ένα σκάφος που από ότι μας είπαν θα χρησιμοποιούμε την γεννήτρια 3-4 ώρες την ημέρα, δεν βλέπω τι δυσκολία θα υπήρχε να εγκατασταθεί ένα μηχανικό frigo, που θα κρατάει κάποια τρόφιμα σε συντήρηση για μεγάλο διάστημα, εξασφαλίζοντας μια πιο σωστή διατροφή και διατήρηση των τροφίμων. Εδώ και πολλά χρόνια επίσης, υπάρχουν τα φωτοβολταϊκά, που θα μπορούσαν άνετα να διατηρήσουν σε πλήρη λειτουργία κάποιο ψυγείο. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί δεν το κάνουν. Όταν ρώτησα κάποιον υπεύθυνο γι αυτό, μου απάντησε ότι το ψυγείο μπορεί να χαλάσει!!! Δεν αμφιβάλλω, αλλά εάν χαλάσει, θα πρέπει να τραφούμε με κάποια τρόφιμα που δεν θέλουν ψύξη, ενώ το να ξεκινάμε χωρίς ψυγείο, μας οδηγεί σε μια τέτοια κατάσταση εκ των προτέρων. Τέλος πάντων, όπως και να είναι, θα επιβιώσω όπως και οι άλλοι, αλλά δεν αισθάνομαι ότι η διατροφή μας και η συντήρηση των φρέσκων τροφίμων ήταν η ενδεδειγμένη, τουλάχιστον στα 2 πρώτα στάδια της εκπαίδευσης μας.

Ένα άλλο που συνειδητοποίησα, ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχουμε σωστά ρούχα, για να διατηρηθούμε ζεστοί και στεγνοί, και σημαντικότατο ρόλο θα παίξει η φυσική κατάσταση, οπότε από τώρα, θα αρχίσω πρόγραμμα γυμναστικής και αδυνατίσματος.

Σκοπεύω επίσης να διαβάσω όσο μπορώ περισσότερα, για να εξοικειωθώ περισσότερο με την ορολογία στα αγγλικά, και να συμμετάσχω σε αγώνες ιστιοπλοΐας εδώ στην Ελλάδα, για να γίνω ικανότερος και εμπειρότερος στο τριμάρισμα του σπίννακερ.

mangos
23-11-2008, 09:00
Η αλήθεια λοιπόν είναι πως έχω πολλά παράπονα από την υγιεινή και την διατροφή τις 2 εβδομάδες που πέρασαν, έχω πολλά παράπονα από το maintenance των σκαφών, αλλά... έμαθα πολλά, συνειδητοποίησα επίσης πολλά περισσότερα από όσα περίμενα, δοκιμάστηκα στην συμβίωση με 2 διαφορετικά γκρούπ ανθρώπων σε αντίξοες συνθήκες και μου άρεσε πάρα πολύ η εμπειρία αυτή, απόκτησα φίλους, γέλασα πολύ με διάφορα πράγματα, όπως το να κόβω woolies για το σπίνακερ, http://lh4.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBu37QwOvI/AAAAAAAAAYU/1QZQV__Cmks/s640/IMG_8129.JPG (http://lh4.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBu37QwOvI/AAAAAAAAAYU/1QZQV__Cmks/s640/IMG_8129.JPG)
φτιάχνοντας 8άρια με τα σκοινιά, χάρη στον Conrad έμαθα το thief knot that I should know years ago, γνώρισα καλά παιδιά όπως τον Antoine από την Γαλλία, τον Darios από την Λιθουανία, τον John από την Αγγλία, τον Nick από την Σερβία, τον Steve από την Αυστραλία, τον JC και τον Mike τους ήξερα ήδη αλλά χάρηκα που είχα περισσότερο χρόνο μαζί τους, τον Conrad από την Αμερική που θα τον θυμάμαι πάντα με πολύ αγάπη, την Karen την Freye και την Jo που τις θεωρώ πολύ καλές κοπέλες, καθώς και τους σκιππερς και τους mates που είχαμε και τις 2 βδομάδες. Ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον, αλλά πραγματικά χάρηκα για όλα όσα συνέβησαν.

Σε κάθε γκρουπ ανθρώπων, υπάρχουν κάποιοι που συμπαθείς περισσότερο, αλλά σε αυτές τις 2 εβδομάδες, ήμουνα πάρα πολύ τυχερός να συναντήσω τόσους πολλούς και καλούς ανθρώπους τους οποίους δεν μπορώ να ξεχωρίσω μεταξύ τους.

Ο μόνος από όσους γνώρισα που θεωρώ ότι ήταν ξένο σώμα με όλους όσους συμμετείχαν ήταν η Sally,http://lh4.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBte63IhXI/AAAAAAAAAVo/QWQ7yZG_Yyo/s640/IMG_8087.JPG (http://lh4.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBte63IhXI/AAAAAAAAAVo/QWQ7yZG_Yyo/s640/IMG_8087.JPG) η οποία για να είμαι ειλικρινής, δεν θα χαρώ καθόλου εάν θα πρέπει να ταξιδέψουμε μαζί στο ίδιο σκάφος. Δεν είχαμε κάποια αντιπαράθεση, αλλά ενώ όλοι στην διάρκεια της πρώτης ή της δεύτερης εβδομάδας έδειξαν πρόοδο και όρεξη για δουλειά, η συγκεκριμένη κοπέλα, κατά την γνώμη μου, δεν είχε την αντίστοιχη πορεία. Με την ανοχή του σκίππερ, αντί να κοιμάται στους θαλάμους όπως όλοι μας, αυτή είχε καταλάβει το σαλόνι, το είχε μετατρέψει σε προσωπική της γκαρσονιέρα και γκαρνταρόμπα,http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMA863TOpI/AAAAAAAAAJA/cWkAp9JUqX0/s400/14112008063.jpg (http://4.bp.blogspot.com/_sxJUUhvkM1k/SSMA863TOpI/AAAAAAAAAJA/cWkAp9JUqX0/s1600-h/14112008063.jpg) και ακόμα και την τελευταία ημέρα δεν ήξερε να βάλει clock wise στα βιντζιρέλα (wintches) τις σκότες (halyards and sheets), δεν είχε μάθει να κάνει τρίμινγκ, να βάζει το σπινακόξυλο (pole), κλπ. Βέβαια, τουλάχιστον 2 βράδια τα πέρασε εκτός σκάφους με τον σκίππερ, και μετά από ολονύχτιο ξενύχτι είναι λογικό να μην είχε μυαλό για τα υπόλοιπα, δεν με αφορά η προσωπική ζωή του Juan και της Sally,http://lh3.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBwAuSozDI/AAAAAAAAAbI/dmQ8Qj8f9P8/s800/IMG_8126.JPG (http://lh3.ggpht.com/_NGy93jF59KA/SSBwAuSozDI/AAAAAAAAAbI/dmQ8Qj8f9P8/s800/IMG_8126.JPG)
αλλά... σε ένα γκρουπ ανθρώπων, τέτοιες συμπεριφορές σε κάνουν να χαλάς το ομαδικό πνεύμα μέσα σε ένα σκάφος. Εάν κάποιος δεν μπορεί να συμβιώσει στους θαλάμους διαβίωσης με όλους τους άλλους, δεν θα μπορέσει να το αντέξει ούτε κατά την διάρκεια του αγώνα, κατά την γνώμη μου. Ένα άλλο που δεν μου άρεσε με την συγκεκριμένη κοπέλα, είναι που μετά από 2 εβδομάδες, συνέχισε να παίρνει πολλά χαπάκια για να μην ζαλίζεται, και κάποιες φορές ήταν εμφανώς επηρεασμένη από την ναυτία. Ίσως να έφταιγαν και τα ξενύχτια για την εικόνα που παρουσίαζε. Αλήθεια, εάν κατά την διάρκεια του αγώνα αυτή η κοπέλα ή κάποιος άλλος έχει παρόμοια συμπεριφορά ή προβλήματα ναυτίας, τι θα γίνει? Αυτό θα πρέπει να απασχολήσει τους υπεύθυνους, και όχι εμένα, αλλά θεωρώ υποχρέωση μου να το αναφέρω, όπως και όλα τα άλλα που διαπίστωσα. Διότι λόγω της προσωπικής σχέσης που προφανώς είχε αναπτύξει με τον σκίππερ-εκπαιδευτή, δεν νομίζω αυτή η κατάσταση να είναι σε γνώση των υπευθύνων εκπαίδευσης.

Εγώ έχω γνώσεις και εμπειρία από sailing, αλλά έχω πολλά να μάθω. Τις 2 αυτές εβδομάδες έμαθα πολλά, και στην συνέχεια θα μάθω ακόμα περισσότερα. Θεωρώ επίσης πολύ σημαντικό το ότι η εταιρεία Clipper Ventures δίνει την ευκαιρία σε ανθρώπους σαν κι εμένα αλλά και σε ανθρώπους με ακόμα λιγότερες γνώσεις, να κάνουμε τον γύρο του κόσμου με τα σκάφη της, ή να κάνουμε κάποια κομμάτια, όπως αυτό που εγώ έχω διαλέξει. Τα σκάφη δεν ήταν στο επίπεδο της συντήρησης και εξοπλισμού που θα περίμενα, χαθήκανε μέρες εκπαίδευσης, υπήρχαν κενά στα θέματα ασφάλειας και υγιεινής, αλλά παρόλα αυτά, κάναμε ιστιοπλοΐα με όλες τις καιρικές συνθήκες, κάναμε όμορφες πλεύσεις, και θα θυμάμαι για πάντα κάποιες εικόνες που είδα κατά την διάρκεια αυτών των 2 εβδομάδων και ελπίζω ότι μέχρι να ξεκινήσει ο γύρος του κόσμου, θα έχει γίνει πιο σοβαρή δουλειά σε αυτόν τομέα.

Στην ερώτηση λοιπόν τι θα πρότεινα, για να βελτιωθεί η εκπαίδευση θα έλεγα τα εξής:
• Πιο συντηρημένα σκάφη, για να μην χάνεται χρόνος εκπαίδευσης
• Καλύτερη διατροφή, για να αποδίδουν καλύτερα οι συμμετέχοντες
• Να μην γίνεται ειδική μεταχείριση σε ορισμένους, επειδή έχουν προφανή ερωτική σχέση με τον σκίππερ.
• Τα τεστ γνώσεων να μην είναι ψεύτικα, για να προκύπτει η πραγματική γνώση των συμμετεχόντων.

Αντώνης Μάγγος.

mangos
23-11-2008, 09:04
Πέρασαν οι ημέρες, και έχω προβληματιστεί πολύ εάν όντως αξίζει τον κόπο να συνεχίσω να συμμετέχω στο clipper, round of the world 09/10.

Από τις 2 εβδομάδες της συμμετοχής μου στο training, είναι φανερό ότι οι άνθρωποι είναι ανοργάνωτοι, αρπακολατζήδες, ψιλολαμόγια, και κυρίως επικίνδυνοι!!!

Μια εταιρεία που στέλνει ανθρώπους να εκπαιδευτούν πάνω σε προφανώς ασυντήρητα σκάφη, η επταήμερη εκπαίδευση είναι στην πραγματικότητα 6 μέρες αφού ξεκινάει την Κυριακή το απόγευμα στις 6 και τελειώνει το απόγευμα του Σαββάτου, και στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον, λόγω τεχνικών προβλημάτων εξ αιτίας της πλημμελούς συντήρησης, χάθηκαν πάρα πολλές ώρες στην αναμονή των τεχνικών για τις επισκευές, καθώς επίσης και στην περικοπή του εκπαιδευτικού προγράμματος, λόγω αδυναμίας επισκευής τεχνικών προβλημάτων.

Σε προηγούμενο ποστ μου έγραψα με ημερολογιακή σειρά, τα προβλήματα που προέκυψαν και διαπίστωσα. Κάποιοι που δεν διστάζουν να στείλουν τους ανθρώπους να εκπαιδευτούν με τέτοια κακο-συντηρημένα σκάφη που παρουσίαζαν συνεχή προβλήματα, δεν διστάζουν να τους δώσουν να φάνε αλλαντικά, τυριά και φρέσκο κοτόπουλο που δεν έχουν συντηρηθεί σύμφωνα με κανέναν κανόνα υγιεινής, δεν διστάζουν να κάνουν ψεύτικα τεστ γνώσεων για να φανεί ότι οι εκπαιδευθέντες μάθανε όλα όσα έπρεπε, αναρωτιέμαι εάν αξίζουν να τους εμπιστευτείς την ζωή σου και την σωματική σου ακεραιότητα σε ένα ταξίδι στους ωκεανούς!!!

Εκτός από τα χρήματα για το training και την συμμετοχή στο ταξίδι, η εταιρεία αυτή κερδίζει για τα λογότυπα και την χορηγία του κάθε ένα από τα 10 σκάφη που συμμετέχουν στον αγώνα, τουλάχιστον 750 χιλιάδες λίρες Αγγλίας. Τα συνολικά τους έσοδα ανά χρόνο, ξεπερνάνε κατά πολύ τα 5 εκατομμύρια λίρες. Τα χρήματα είναι πολλά, και δεν καταλαβαίνω πως μια εταιρεία τέτοιου μεγέθους, αντιμετωπίζει με τέτοια προχειρότητα τους πελάτες της.

Μετά την συμπλήρωση και του part A και του Β, δεν έκανα ποτέ το μέρος της εκπαίδευσης που αφορούσε την αγκυροβολία, χάθηκαν και τις 2 εβδομάδες-εξαήμερα η νυχτερινή εκπαίδευση που έπρεπε να έχω λάβει, καθώς και πολλές ώρες από την εκπαίδευση κατά την διάρκεια της ημέρας.

Το επόμενο στάδιο της εκπαίδευσης (part C) θα γίνει τον Ιούνιο. Ήδη έχω πληρώσει περισσότερες από 3 χιλ λίρες, και μέχρι τον Ιούνιο, θα έχω πληρώσει άλλες 4 χιλιάδες, και θα έχω εξοφλήσει όλο το ποσό για την συμμετοχή μου στον αγώνα.

Τον Ιούνιο, θα γνωρίσουμε τον σκίππερ και το σκάφος που θα ταξιδέψουμε στον αγώνα... Εάν τότε διαπιστώσω παρόμοια προχειρότητα, παρόμοια έλλειψη συντήρησης κλπ, τι μπορώ να κάνω? Θα έχω ήδη εξοφλήσει, και θα πρέπει να μπω σε μια μακροχρόνια και δαπανηρή δικαστική διένεξη μαζί τους, για να πάρω πίσω τα χρήματα μου, και με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Από την στιγμή που έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στην εταιρεία αυτή, με όσα έχω ήδη διαπιστώσει, θεωρώ ότι το πιο λογικό, είναι να σταματήσω να τους πληρώνω, να απαιτήσω την επιστροφή των χρημάτων που έχω ήδη πληρώσει γιατί η εκπαίδευση ήταν κατώτερη της προσδοκίας μου, και τα σκάφη τους σε κακή κατάσταση.

Εσείς, θα ταξιδεύατε σε κάποιον ωκεανό με την εταιρεία αυτή? Όποιος έχει κάποια ιδέα, κάποια πρόταση, ας μου πει τις σκέψεις του, παρακαλώ...

mangos
23-11-2008, 09:14
Χωρίς να θέλω να υπεραμυνθώ για όσους ανεύθυνους δραστηροιποιούνται στην Ελλάδα και προσφέρουν στους τουρίστες σκάφη κατώτερης ποιότητας-συντήρησης, αλλά... φαντάζεστε τι σχόλια θα υπήρχαν για τον τουρισμό μας και την Ελλάδα γενικότερα εαν κάποιοι ξένοι, ερχόντουσανσ την Ελλάδα και αντιμετωπίζανε όσα αντιμετώπισα εγώ στην Αγγλία?

Να σημειώσω επίσης πως τους έστειλα με email τα παράπονα μου, παρέλειψα μονάχα το κομμάτι που αφορά την sally, διότι η κοπέλα ήταν προφανώς ερωτευμένη, και πιθανόν, εαν εγώ ήμουνα ερωτευμένος, ίσως να είχα ακόμα πιο παράξενη συμπεριφορά από ότι εκείνη.

Επίσης, δεν θέλησα να τους δόσω την ευκαιρία, να ξεφύγουν από τα θέματα ασφάλειας-συντήρησης-εκπαίδευσης και να επικεντρωθούν στην συμπεριφορά κάποιου ατόμου που δεν ήταν υπ ευθύνη τους.

Έχουν περάσει 3 ημέρες που τους έστιλα το email, και ακόμα απάντηση δεν πήρα. Το ακριβές κείμενο που τους έστειλα στα αγγλικά είναι:
http://sailing4all.blogspot.com/2008/11/no-matter-what-i-had-good-time.html

evridiki
24-11-2008, 14:07
Mango καλημερα και καλη εβδομαδα. Ειδα τα ποστ σου και ενω ηταν μεγαλα αρχισα να διαβαζω αποσπασματα. (λογω πιεσης δουλειας βλεπεις)
Τελικα σε ελαχιστα δευτερολεπτα ειδα ποσο ενδιαφεροντα ηταν και τα διαβασα ολα. Απιστευτη η εμπειρια σου. Κατ' αρχην συγχαρητηρια για την αποφαση και την συμμετοχη σου στον αγωνα που θα γινει. Για μας που ειμαστε εξω απο αυτο το βλεπουμε ενδιαφερων αλλα και πλουσιο σε εμπειρια ιστιοπλοικων μεγαλων διοργανωσεων. Δυστυχως ομως απο τα γραπτα σου ειδα οτι οι συνθηκες δεν ειναι καθολου καλες και αναρωτιεμαι και εγω πως μια τοσο μεγαλη εταιρεια βαζει σε κινδυνο τοσους ανθρωπους. Συμφωνω οτι καλως εκανες και τα εγραψες αυτα και ισως γιατι οχι να ετοιμασεις αρθρο και σε μια εφημεριδα-περιοδικο αναλογου θεματος. Απο την μερια μου - απο σενα περιμενα να απαντας στο ερωτηματολογιο με αυτα που πραγματικα ξερεις και οχι με αυτα που σου υπαγορευουν καποιοι, για καποιους λογους. Δεν ειμαστε στο σχολειο. Τα αλλα ατομα αληθεια δεν ειχαν παραπονα με ολη αυτη την κατασταση? Αν ειναι να βγειτε στον ωκεανο χρειαζεται ασφαλεια πανω απο ολα! Ενημερωσε μας σχετικα με το θεμα, τι θα γινει αν σου απαντησουν κτλ αφου και τα χρηματα που δινεται δεν ειναι καθολου λιγα.
Απο την αλλη σχολιαζουμε για την Ελλαδα διαφορα αλλα και οι αλλες χωρες σιγουρα δεν ειναι και υποδειγμα. Ολοι εχουμε διαφορετικα συν και πλην. Το βλεπω σε διαφορα θεματα καθημερινοτητας και συμπεριφορας αφου γενικα ταξιδευω συχνα και εχω παντα την δυνατοτητα να μην συμπεριφερομαι ως απλος τουριστας. Εγω απογοητευτικα με αυτα που εγραψες και πραγματι με τετοιες συνθηκες θα το σκεφτομουν. Ισως φυσικα τα πραγματα να ειναι διαφορετικα στο τριτο μερος, αλλα ενα μεγαλο κριμα. Ευχομαι τα καλυτερα ομως. Προσπαθησε να βρεις καποια ακρη και κρατα μας ενημερους.
Ευχαριστω εγω προσωπικα για αυτα που διαβασα.
Καλη επιτυχια

mangos
24-11-2008, 17:04
Σήμερα έδοσα το γραπτό μου σε κάποιον υπεύθυνο ενός περιοδικού του χώρου, και μου ζήτησε να το δημοσιεύσει. Μάλιστα, όταν του περιέγραψα τι συνέβαινε, μου είπε πως έκαναν ένα βασικό λάθος στο θέμα της ασφάλειας: Δενόμασταν με μια ζώνη ασφαλείας (με καιρό και την νύχτα) ενώ έπρεπε να φοράμε διπλή ζώνη. Έτσι, όταν αλλάζουμε safe line, δεν μεσολαβούν κάποια δευτερόλεπτα που είμαστε ακλιπάριστοι, με αποτέλεσμα να υπάρχει (θεωρητικός) κίνδυνος. Επίσης ξέχασα να γράψω πως κάθε τόσο χτυπάγανε διάφορα αλάρμ στο σκάφος, κάθε φορά που το gps έχανε το σήμα, κλάθε φορά που η αντλία σεντινών λειτουργούσε κλπ, με αποτέλεσμα να ακούμε το χαρακτηριστικό μπιπ μπιπ και να αδιαφορούμε!!! Όλοι οι άχρηστοι συναγερμοί σε κάνουν απαθή για όταν κάποιος επόμενος συναγερμός θα χτυπήσει και θα νομίζεις ότι δεν χρειάζεται να αντιδράσεις.

Μια ακόμα αλήθεια (που δεν έχω κανέναν λόγο να την παρω υπ όψιν μου αφού πλήρωσα για να ταξιδέψω με μη αξιόπλοα σκάφη) είναι πως... αυτοί συντηρούν τα σκάφη κάθε 2 χρόνια, και τώρα είναι η ώρα που αυτοί θα προβούν στην συντήρηση αυτή. Τα σκάφη θα βγουν, θα συντηρηθούν, και θα ταξιδέψουν του χρόνου συντηρημένα, και τον Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει ο γύρος του κόσμου. Τον Ιούλιο του 2010 θα γυρίσουν πίσω, θα χρησιμοποιηθούν (προφανώς ασυντήρητα) για 6 μήνες για την εκπαίδευση της επόμενης φουρνιάς, και θα ξανασυντηρηθούν τον Δεκέμβριο του 2010. Τα προβλήματα λοιπόν της συντήρησης, ξεκινάνε από το γεγονός ότι τα σκάφη αυτά, ουσιαστικά θα συντηρηθούν τώρα, και εμείς ταξιδέψαμε στην χειρότερη τους κατάσταση!!!

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά, τώρα μαθαίνω την ορολογία τους κλπ, το να απαντούσα με τις δικές μου γνώσεις στα Ελληνικά, θα ήταν εύκολο, αλλά στα αγγλικά, είχα πρόβλημα ορολογίας. Βέβαια διαβάζω κάτι βιβλία που μου δόσανε, και τα μαθαίνω σιγά σιγά.

Enigma
24-11-2008, 18:47
Πα πα πα ....Φιλε mangos εχω συνηθισει να διαβαζω τα ποστς σου (και καποιων ακομα φιλων) με πολυ ενδιαφερον ...Αυτο το ποστ ομως ηταν το κατι αλλο ...Δεν μπορω να καταλαβω αυτο το καρα..........βουρτσαριο ..τελος παντων το οποιο θα νομιζα οτι περιγραφει την Ελληνικη πραγματικοτητα ( η τουλαχιστον αυτο που μας εχουν μαθει να θεωρουμε Ελληνικη πραγματικοτητα) ....
Ειναι αποριας αξιο οταν λεμε για κατι το τοσο σοβαρο να υπαρχουν τετειες αντιμετωπισεις ....Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το αμαξι μου που ειναι 17 χρονων ειναι σε πολυ καλητερη συντηρηση απο το σκαφος που ταξιδεψες (και στο αμαξι φωναζεις οδικη βοηθεια εκει?)
Τι να λεμε .... απο πηγαζει αραγε αυτος ο τροπος σκεψης ? εχει να κανει με την θαλασσα ? δεν μπορω να καταλαβω...
Καταλαβαινω οτι εισαι σε 2 μερη χωρισμενος ...Απο την μια μαζεψες πολλα πραγματα απο την αλλη περασες αβαριες ...Στον προβληματισμο σου αν αξιζε ....Η απαντηση εχει δωθει απο εσενα και ειναι ΝΑΙ αξιζε αυτο που ελαβες ...Η ερωτηση ειναι ΑΥΤΟ που πληρωσες ....ειναι αυτο που ελαβες ?
Και μια βολτα με το ποδηλατο να βγουμε θα <<μαζεψεις>> καλες εμπειριες και γνωσεις ..το θεμα ειναι ποσα λεφτα εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις για αυτην την βολτα !!
Ο Αι Νικολας να βαλει το χερι του !!!

mangos
24-11-2008, 19:11
Ακριβώς, αυτό είναι το πρόβλημα, εγώ παρόλα αυτά, πέρασα καλά, γνώρισα καλούς ανθρώπους, γελάσαμε με πολλά, γέμισα με ωραίες εικόνες και μάλιστα διαφορετικές από ότι θα έβλεπα ποτέ στην Ελλάδα, τα σκάφη ήταν γρήγορα, κάποια στιγμή πιάσαμε και 15,8 ταχύτητα (πράγμα που πρώτη φορά αισθάνθηκα), εγώ στο τιμόνι έπιασα σταθερά κάπου ανάμεσα από 9μιση και 10 και μισό, και στα πλαναρίσματα έπιασα 12,8, και το καταευχαριστήθηκα...

Έμαθα πολλά για το μαν οβερ μπορντ, το κάναμε και με 30 μίλια αέρα και ήταν τρομακτικό, φάγαμε κι ένα μπρόουτζ κατακέφαλα (εκεί που φυσούσε 25 μίλια αέρας, ξαφνικά ήρθε μια ριπή τουλάχιστον 45-50 μιλίων και ταυτοχρόνως βροχή σαν δεκάρικα), το σκάφος στάθηκε στο πλάι για αρκετή ώρα, είδα στην πράξη ότι τα ιστιοπλοικά είναι όντως σχεδόν αδύνατο να τουμπάρουν, εγώ δεν είχα ξαναβρεθεί σε τέτοια κατάσταση, και χαίρομαι που μου συνέβη χωρίς να έχω πελάτες ή την οικογένεια μου, όλη η φάση θύμιζε και στρατό, θυμήθηκα τα νιάτα μου, χαμαλίκι, αγγαρεία κλπ, έχασα και 3 κιλά, θα χρειαστώ να το κάνω καμμιά δεκαριά φορές ακόμα για να έρθω στα κιλά που πρέπει, η εκπαίδευση άξιζε τον κόπο.

Αλλά, χάθηκαν πολλές ώρες εξ αιτίας των ζημιών, υπήρχε παραβίαση κάθε αρχής υγιεινής, υπήρχαν αμέλειες στην συντήρηση που θα μπορούσαν να μας στοιχίσουν ακριβά, ευτυχώς δεν το πληρώσαμε αυτό, αλλά κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου σε αυτούς, για να ταξιδέψω στο ωκεανό μαζί τους. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα εαν θα συνεχίσω, περιμένω να μου απαντήσουν, αλλά προς το παρόν, απάντηση δεν πήρα.

Σε κάθε περίπτωση όμως, πήρα λιγότερα από όσα πλήρωσα. Έχω πληρώσει και προκαταβολή για τον αγώνα, οπότε... εαν ακυρώσω, δεν ξέρω κατά πόσο θα μου δώσουν πίσω οτιδήποτε. Ο σκοπός μου δεν είναι να ζητήσω πίσω τα χρήματα μου, ούτε να αποχωρήσω από την συνέχεια της εκπαίδευσης και τον αγώνα, αλλά εαν δεν μου δώσουν ικανοποιητικές απαντήσεις, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ, γιατί δεν είμαι ακόμα έτοιμος για αυτοκτονία.

jerry_p
24-11-2008, 19:57
Τα περισσότερα από αυτά που ανέφερες, φίλε mango, μπορείς να τα πάρεις και εδώ στην Ελλάδα χωρίς χρέωση, αρκεί να μπείς ενεργά στην αγωνιστική ιστιοπλοία, πράγμα όχι τόσο δύσκολο όσο φανταζόμαστε. Αγωνιστικές συνθήκες πλεύσης και ταχύτητες 20+ δεν είναι στη σφαίρα του απροσπέλαστου για τα σκάφη που έχουμε και αγωνίζονται στην Ελλάδα, τα broach δε και οι κινέζικες τσίμες, δυστυχώς φύονται παντού ...
Ομολογώ όμως ότι την αίσθηση του Southern Ocean δεν μπορείς να την βρείς εύκολα, και είναι αυτό φαντάζομαι το οποίο σε μαγεύει ... Πράγματι δεν είναι εύκολο να παρατήσεις το στόχο, αλλά έχεις χρονο να το σκεφτείς. Όσο για την "αυτοκτονία", πιστεύω ότι θα έχουν τον τρόπο να την απομακρύνουν σαν σενάριο οι διοργανωτές (άλλωστε είναι μια εμπορική διοργάνωση).
Να είσαι καλά πού μας μετέφερες τόσο γλαφυρά το ταξίδεμά σου ..., εδώ είμαστε να το συζητάμε ...

mangos
24-11-2008, 21:28
Παλιά, πολύ παλιά, όταν ήμουνα φρέσκος στην ιστιοπλοΐα, είχα συμμετάσχει σε κάπους αγώνες, με σκάφη που πάλευαν να μην βγουν τελευταία. Μετά χώρισα, προβλήματα, υποχρεώσεις, παιδιά μόνο τα Σαββατοκύριακα κλπ, πότε το ένα, πότε το άλλο, περάσανε περίπου 20 χρόνια...

Πριν κάνα δυο χρόνια πρότεινα να συμμετάσχω σε έναν γνωστό μου, μου είπε ναι, η ζωή μου πλέον μου επιτρέπει που και που να την κοπανάω, αλλά... ο γνωστός μου με απέριψε λόγω κιλών!!! Του κάλυπτα περισσότερο βάρος (είπε), και του έτρωγα 2 ανθρώπους όπως τους είχε υπολογίσει.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ, δεν το θεώρησα τόσο σημαντικό να συμμετάσχω σε αγώνες, αφού κάνω τουριστική ιστιοπλοΐα εδώ και 20 χρόνια.

Από την άλλη, τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει να ονειρεύομαι ένα μεγάλο σκάφος, να το παίρνω και να κάνω τον γυρο του κόσμου... Αλλά αυτό το όνειρο είναι μακρινό και ακριβό. Κάποτε ίσως να το πραγματοποιήσω...

Όταν άκουσα για το Κλίππερ, ενθουσιάστηκα, γιατί ακόμα και εντελώς άσχετος να είσαι, μπορείς να αγοράσεις όλο τον γύρο του κόσμου, ή κάποια μπράτσα, εγώ για παράδειγμα ψήθηκα για το Νότια Αφρική-Αυστραλία.
Ένα άλλο μπράτσο που θα αγόραζα ευχαρίστως, είναι το Χαβάη-Παναμάς-Τζαμάϊκα. Το να περάσω την διώρυγα του Παναμά μου φαίνεται μαγικό, και το πριν και το μετά θα είναι επίσης ενδιαφέρον.

Η συμμετοχή μου, δεν αποσκοπεί τόσο στο να ανταγωνιστώ κάποιους και να βγώ πρώτος, αλλά... στην ίδια την συμμετοχή και στην εμπειρία να ταξιδεύω στον συγκεκριμμένο ωκεανό.

Με λογικό κόστος (κατ εμέ) θα κάνω την εκπαίδευση (που φυσικά θα μπορούσε να γίνει και στην Ελλάδα) και τον αγώνα. Ασχέτως γνώσεων, για να αγοράσεις την συμμετοχή σου, περνάς κι από την δικιά τους εκπαίδευση. Μάλιστα λένε οι ίδιοι πως προτιμάνε εντελώς άσχετους, παρά όσους ξέρουν με διαφορετικό τρόπο από τον δικό τους.

Μετά τα μίλια και την αποδεδειγμένη συμμετοχή σου στον συγκεκριμμένο αγώνα, εαν περάσεις τις γραπτές εξετάσεις, παίρνεις το ocean master, που δεν το έχουν και πολλοί, ιδίως στην Ελλάδα.

Στο part c θα προπονηθούμε με το πλήρωμα που θα κάνει το ίδιο μπράτσο και θα είναι στο ίδιο σκάφος με εμάς, θα δώσουν βάση στην τακτική κλπ, και στο part d θα είμαστε σε τάξη, και θα μάθουμε μετεωρολογία, πρώτες βοήθειες, και διάφορα άλλα. Όλα αυτά, μαθήματα για 4 εβδομάδες και το ταξίδι από Ν Αφρική μέχρι Αυστραλία, στοιχίζει 7 χιλ λίρες. Δώρο η νυτσεράδα, από τον χορηγό τους. Εγώ παρήγγειλα xxl :o


Παρόλα αυτά λοιπόν, επειδή μου άρεσε όλη η φάση, και θυμήθηκα και την παλιά μου αγάπη, την αγωνιστική ιστιοπλοΐα, για να είμαι ειλικρινής, ήδη κανόνισα την συμμετοχή μου σαν πλήρωμα σε κάποιο γνωστό σκάφος, με πολύ καλό καπετάνιο και πολύ γνώστη, και από το μεθεπόμενο σαββατοκύριακο ξεκινάμε!!!

evridiki
25-11-2008, 10:14
Τελικα με αυτα που περιεγραψες στο τελευταιο σου ποστ πραγματικα ζηλεψα λιγο...με την καλη εννοια! Οι διαδρομες ειναι πανεμορφες και ανεπαναλυπτες.... Πραγαμτικα καταπληκτικη εμπειρια. Απλα δεν εχω ακομα καταλαβει την τακτικη της διοργανωτριας εταιρειας ιδιως με τις ικανοτητες του πληρωματος. Το κοστος παρα πολυ μεγαλο τελικα....αληθεια συνολο ποσο? και ο αγωνας ποσο θα διαρκεσει? 1 μηνα...(καλα θα μπω στο σιτε να δω). Καλη συνεχεια και ευχομαι τα σκαφη να συντηρηθουν για το καλο ολων.

mangos
25-11-2008, 16:27
το leg που εγώ διάλεξα, και όλη η εκπαίδευση, θα μου στοιχίσει 7 χιλ λίρες. Δεν το λες φτηνά, αλλά... μια φορά κάνεις κατι τέτοιο στην ζωή σου!!!

ionianskipper
07-12-2008, 22:43
Δεν χρειαζετε να τρεχεις στην ΑΓΓΛΙΑ για να μαθεις κατι που το εχεις διπλα σου αρκει να βρεις και να συνεργαστεις με ανθρωπους που γνωριζουν το αντεικιμενο.

mangos
08-12-2008, 08:23
Δεν χρειαζετε να τρεχεις στην ΑΓΓΛΙΑ για να μαθεις κατι που το εχεις διπλα σου αρκει να βρεις και να συνεργαστεις με ανθρωπους που γνωριζουν το αντεικιμενο.

Επειδή αυτό μου το είπαν κι άλλοι, εκτός φόρουμ, μπορεί κάποιος να μου πει, τι ευκαιρίες έχει κάποιος άσχετος με αγωνιστική ιστιοπλοΐα, να κάνει τον γύρο του κόσμου ή έστω να συμμετάσχει σε ένα ή περισσότερα μπράτσα αυτού του αγώνα?

Με ποιόν άλλο τρόπο θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι τύπου: Νότια Αφρική-40ός παράλληλος-Αυστραλία, στο South Ocean?

Το σύστημα τους είναι πρώτα να σε εκπαιδεύουν για να μάθεις τα στοιχειώδη, με τον τρόπο τους, αυτά που ο σκίππερ θα ξέρει ότι ξέρεις και τα κάνεις με τον συγκεκριμμένο δικό τους τρόπο. Κάποια πράγματα, μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους, αλλά όταν έχουμε μάθει έναν συγκεκριμμένο, ο σκίππερ θα ξέρει ότι όλοι μας, θα κάνουμε κάτι συγκεκριμμένο, και θα πορευτεί προκαταβολικά με αυτήν την πεποίθηση, όλοι μας έχουμε προβλέψιμη αντίδραση-συμπεριφορά.

Σαν ιδέα, την βρίσκω πολύ καλή. Τα παράπονα μου έχουν να κάνουν με την συντήρηση των σκαφών (που μας στέρησαν χρόνο από την εκπαίδευση που πληρώσαμε για να γίνει), με την διατροφή και την υγιεινή της συντήρησης των τροφίμων, με την συμπεριφορά κάποιων προσώπων που χάνανε την ουσία της εκπαίδευσης είτε λόγω εγωισμού, είτε λόγω χαρακτήρα.

Πόσοι έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν στην Ελλάδα σε σκάφος 60 και 68 πόδια, αγωνιστικό?

ionianskipper
08-12-2008, 23:48
Εχω διαβαση με πολυ προσοχη οσα γραφεις για τον αγωνα που θελεις να συμετεχεις και θα ηθελα να αναφερω ορισμενες σκεψεις-αποψεις επι του θεματος.
Κατα αρχας να σειμειωσω οτι απο μικρη ηλικια εχω μαθει την ιστιοπλοικη τεχνη απο Αγγλους γιατι αυτη μονον ειχαν ιστιοπλοικο σκαφος και ερχονταν στο ΙΟΝΙΟ για διακοπες.
Να ξεκινησουμε λοιπον απο το ψυγειο και να σου πω οτι στα μεγαλα ταξιδεια δεν μα χρειαζετε ψυγειο γιατι δεν ξερουμε ποτε θα φτασουμε στον προορισμομας ετσι η καλυτερη λυση ειναι ξηρα τροφη παστομενα τροφιμα και αλλα που δεν χρειαζονται συντηρηση πρεπει να εχουμε ομως πολλα φρουτα.
Παντως να εισαι ευτηχης που ζεις γιατι το προπανιο δεν αστειευετε και απο την πρωτη στιγμη επρεπε να επιμηνης για την μειρουδια που σε προβληματισε και οχι να το ανακαλυξη ο σκιππερ την επομενη μερα ενω το προυγουμενο βραδυ ειχατε διανυκτερευση στο σκαφος.
Να σου πω γενικα οτι ενας επαγγελματιας σκιππερ θα πρεπει να ξερει να επεισκευαζει τα ΠΑΝΤΑ απο μηχανες μεχρι και πανια να ραβει με το σκαφος που του εχουν χρεωσει και ταξειδευει.
Στους ωκεανους η άπνοια είναι πιο σημαντική από την πλεύση με δυνατό άνεμο διοτι κανενας λογικος σκιππερ θα περναγε το ακρωτηρι Καλης Ελπιδας με 10 μποφορ δυναμη εξαλου οταν τελικα με το καλο πας σε αυτον τον αγωνα θα σας πηγενουν με υσηχους καιρους και αντε εαν πεσουν εξω στην προβλεψει του καιρου να ακουσεις την εντολη ΒΙΡΑ ΠΡΟΠΕΛΑ.
Τωρα για την καθαριοτητα του σκαφους μην ανυσηχεις γιατι οι Αγγλοι δεν φυμειζονται και τοσο γι αυτο.
Για το τεστ των γνωσεων ειναι το ιδιο που κανουμε εμεις σε αυτους οταν ερχονται εδω για τουρισμο που ουτε λιγο ουτε πολυ τους βαζουμε να υπογραψουν για σκαφη σαραβαλα που τους δινουμε με την ενδειξη οτι ολα καλως εχειν για να μην εχουμε προβλημα με τον πρακτορα τους.
Μια τους και μια μας.
Ο Σκιππερ τις δευτερης εβδομαδας σας δηλωσε οτι ειναι τεχνικος και γνωριζει το σκαφος αλλα ξεχασε να σας πει οτι ακομη και με μπουνατσα οταν ειναι να λεισουμε καβους δοκιμαζουμε πρωτα την μηχανη για προσω αναποδα και μετα ξεκιναμε.
Ασε που η πρωτη κινηση που επρεπε να κανει οταν ειδε το προβλημα ηταν να ριξει οσες αγκυρες ειχε ετοιμες (εαν ειχε) για να μην στουκαρει στον απεναντι ντοκο.
Πολυ καλη κινηση να επεισκευασετε τα ΒΙΤΖΙΑ (ευτηχως δεν χασατε καμια μπιλια)
Για τα μπαλονια ( spinnaker ) που ηταν σχοισμενα ειναι φυσιολογικο διοτι τα μεγαλα μπαλονια τα βαζουμε σε υσυχους καιρους αρα οι προυγουμενοι δεν πεσανε σε μεγαλους καιρους γι αυτο γλυτωσε το μικροτερο που δεν το δουλεψανε ποτε.
Το αποκορυφωμα ομως (για εμενα) ηταν την Πεμπτη οταν δεν μπορουσατε να βρειτε λιμανι γιατι χαλασε το GPS.
Καλα ο σκιππερ δεν εβγαλε πορειες δεν κραταγε χρονους δεν ειχε ατομικη (μικρη) πυξιδα για να ξερει που βρισκετε δεν ειχε ξανακανει παλι την ιδια διαδρομη με αλλους.....δεν...δεν..δεν γενικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ για να μην πω ΑΣΧΕΤΟΣ
Για τα τεστ τα ειπαμε και παραπανω το ευκολο κερδος ειναι παντου οχι μονο στην ΕΛΛΑΔΑ.
Παντως σε καμια περιπτωση δεν σου συνιστω να παρεις βιταμινες αλλα να οργανωσης καλα την διατροφη σου και τον ρουχισμο σου παντα με μαλλινα και στεγνα ρουχα και δεν χρειαζετε να ειναι επωνυμα ας ειναι το πολυ ΝΟΤΙΚΑ.
Υπαρχουν παρα πολλες Sally ισως καποια μερα βρεθει καποια και για εμας αλλα εκτος σκαφους.
Σωστα ανεφερες οτι τετοια ατομα δεν κανουν για τετοια ταξειδια.
Τελος για να κλεισω αγωνιστικα σκαφη 60 και 68 ποδια στην χωρα μας δεν υπαρχουν γι αυτο το σκοπο αλλα εγω θα προτιμουσα να βρω ενα καλοσυντηρημενο σκαφος που θα το εξοπλιζα καταληλα μαζι και με δυο το πολυ τρια ατομα και εφοσον κροσαριζα μαζι τους ΙΟΝΙΟ-ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ-ΜΑΛΤΑ-ΣΑΡΔΙΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ μονο τον χειμωνα για εμπειρια τοτε θα κατηφοριζα για αλλους παραληλους.
Υποψιν σαν παρενθεση να αναφερω οτι στις παραπανω περιοχες το υψος κυματος με 6-7 μποφορ ξεπερνα τα 5 μετρα και ειναι πολυ ποιο βιαιο απο οτι στον ωκεανο.
Ευχαριστω για την φιλοξενια.

mangos
09-12-2008, 08:33
Πολύ χρήσιμες παρατηρήσεις. Ευχαριστώ.

Το θεωρώ αναμενόμενο στον Ωκεανό, να τραφούμε με αφυδατωμένες τροφές, κλπ. Όμως, στην διάρκεια της εκπαίδευσης, στα νότια της Αγγλίας, δεν μας τάισαν με αφυδατωμένες τροφές, αλλά με αλαντικά, τυριά και κοτόπουλο που ήταν 4 και 5 μέρες εκτός ψύξης... Εαν μας τάιζαν αφυδατωμένες τροφές, δεν θα διαμαρτυρόμουνα.

Το ταξίδι στην Γαλλία, το έχω επιθυμήσει πολλές φορές, αλλά... οι σκιππεραίοι που τα φέρνουν, κάνουν μόνο μηχανή, ή μηχανοπανάδα στην καλύτερη!!! Μπαλόνι, ούτε συζήτηση.

Πρόσφατα, ένας γνωστός μου, μετέφερε στην ισπανία ένα 65άρι Σουάν. Με προσκάλεσε, και του είπα αμέσως ναι. Αλλά, τελικά δεν πήγα, γιατί με προειδοποίησε να μην ελπίζω να κάνουμε πανί, εκτός κι αν όλα κάτσουν βολικά. Το σκάφος είχε και μπαλόνι, αλλά για το μπαλόνι χρειάζονται χέρια, και τέτοιες μεταφορές γίνονται με το ελάχιστο πλήρωμα.

Κουμπαρος
09-12-2008, 09:06
Μάγκο, πληροφοριακά αν θες να κάνεις 'προπόνηση' σε κύμα (και είσαι και λίγο μαζοχιστής!!) δεν χρειάζεται να ψάξεις πολύ μακριά. Καλοκαίρι όταν φυσούν τα μελτέμια κάνε το Πάφος-Ρόδος ή Ρόδος-Πάφος. Παραδοσιακά η περιοχή εκεί βγάζει ψηλό κύμα λόγω κάτι 'βουνών' στο βυθό ανοικτά του Καστελλορίζου. Οι ανέμοι το καλοκαίρι είναι ΒΔ και ανεβαίνοντας τους βρίσκεις κατάπλωρα (δυστυχώς συνηθως στις 0 μοίρες) ενώ κατεβαίνωντας κατάπρυμα. Είναι μια διαδρομή περίπου 240 ναυτικά μίλια την οποία περνούν πολλά ιστιοφόρα κάθε καλοκαίρι. Υποθέτω τόσα χρόνια στο επάγγελμα όλο και κάποιον θα γνωρίζεις που θα μπορούσε να σε 'φιλοξενήσει'. Τώρα αν θα ήθελα να την διασχίσει με το μελτέμι να τον βαράει είναι κάτι άλλο.

mangos
09-12-2008, 11:36
Tην Κυριακή που μας πέρασε, πήγα για ιστιοπλοΐα με ένα αγωνιστικό τριαντάρι, είμασταν 8 άτομα, κάναμε μπαλονάδα από Φάληρο μέχρι Βούλα, και ήταν η απίστευτη κάβλα!!! Έχω τραβήξει βίντεο, με το κινητό μου, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω στο youtube. Όταν ανακαλύψω τον τρόπο, θα το κάνω, και θα στείλω το λινκ, και θα καταλάβετε τι εννοώ... ;)

jerry_p
09-12-2008, 15:04
Tην Κυριακή που μας πέρασε, πήγα για ιστιοπλοΐα με ένα αγωνιστικό τριαντάρι, είμασταν 8 άτομα, κάναμε μπαλονάδα από Φάληρο μέχρι Βούλα, και ήταν η απίστευτη κάβλα!!! Έχω τραβήξει βίντεο, με το κινητό μου, αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω στο youtube. Όταν ανακαλύψω τον τρόπο, θα το κάνω, και θα στείλω το λινκ, και θα καταλάβετε τι εννοώ... ;)

Αγωνιστικό, τριαντάρι, οκτώ άτομα, μπαλονάδα, κάβλα ??? ΑΟΝ μου μυρίζει φίλε mango ... Καλώς μας βρήκες στο κόλλημα της αγωνιστικής ιστιοπλοίας!

Παρά το ότι δεν έχω παράπονο από την ενασχόλησή μου με την αγωνιστική ιστιοπλοία αλλά και με το μέγεθος σκαφών στην Ελλάδα, ομολογώ ότι το μπράτσο ενός τέτοιου αγώνα έχει στοιχεία τα οποία το κάνουν ελκυστική εμπειρία, τα έχει αναφέρει ήδη ο φίλος mangos. Δεν είναι πολλά δε τα ελληνικά πληρώματα που θα βγούν στο εξωτερικό για μεγάλα μπράτσα (τα τελευταία χρόνια μόνο η Μάλτα και ο ημιτουριστικός διάπλους του Ατλαντικού έχει πέσει στην αντίληψή μου). Η ιστιοπλοία, όπως την αναφέρει ο φίλος ionianskipper, έχει και αυτή τις συγκινήσεις της, αλλά και τις διαφορές της (δεν θα κάνεις μπαλονάδα με τρία άτομα σε 35 knots και με ταχύτητες 20+, ούτε θα τριμάρεις συνέχεια κυνηγώντας τον αέρα και τον βέλτιστο συγχρονισμό κινήσεων). Προσωπικά λατρεύω και τα δύο σενάρια !!

Κουμπαρος
09-12-2008, 16:37
Απολογούμαι που ξεφεύγω λίγο από το θέμα αλλά μιας και αναφέρθηκε η συγκίνηση της ιστιοπλοίας το Σαββατοκυρίακο που πέρασε γνώρισα δύο σχετικά αντίθετες πλευρές τις αγωνιστικής ιστιοπλοίας που η κάθε μια είχε την συγκίνηση της. Αγώνας το Σάββατο με 5-6 κόμβους μέγιστο πραγματικό άνεμο που προσπαθείς να εφαρμόσεις όποια τεχνική ξέρεις για να τσουλίσει λίγο το σκάφος (π.χ πλήρωμα σταβέντο για να πάρει κλίση το σκάφος και να γεμίσουν τα πανιά) και αγώνα την Κυριακή με αρκετό κύμα και ένα 5άρι γεμάτο και όλο το πλήρωμα στα σοφράνο ρέλια με κάποιο στην σκότα να μαζέυει τις σπηλιάδες. ΑΠΟΘΕΩΣΗ.

...τώρα πίσω στην πραγματικότητα του γραφείου να διαβάζω το nautilia.gr και το πνεύμα μου να ταξιδεύει.

mangos
09-12-2008, 18:10
ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=P7q1FL0da_o)... πριν τραβήξουμε το βιντεάκι, πετούσαμε πιο γρήγορα!!!

Εγώ είμαι ο Χάππυ Τρίμερ... χε χε

pink floyd
10-12-2008, 01:51
Katarxhn na zhthsw sugnwmh gia ta greeklish.Fhle mango nomizw oti h istoria sou einai akrws dhdakitkh kai gia akomh mia fora apodiknhei oti padou yparxei enas muthos!!!!Einai odunhro na apomuthopoiounte kapia pragmata brosta sta matia mas,to ezhsa polu prosfata se istioploiko epipedo....
Katarxhn plhrwses....kai thewrw aparadekto na uparxei tetoia katastash sto eswteriko,auto dixnei kathara adiaforia kai adiepagelmatismo apo merous tous.Exw dei agglida se check out na''psaxnei''na vrei skonh se apithana shmeia tou skafous,to opoio o idiokthths katharize,brosta sta matiamou maniodws epi 3 wres....apotelesma:na kovei xrhmata apo to naulo kai na kanei parapona sto grafeio!!!!!Sugnwmh alla sth thesh sou,kai me thn ebhria pou exeis,DEN THA EBENA KAN STO SKAFOS,DEN THA KSEKINOUSA TO COURSE,tha apaitousa na tO katharisoun.Borei autos o agwnaS na einai proklhsh,ALLA PLHRWNEIS fhle!!!H miza borei naxalasei opotedhpote,alla apo th stigmh pou eksarxhs eixe provlhma shmainei oti,opws kai esu eipes,den eixan sudhrhsei.EIDHKA AUTA TA SKAFH THA EPREPE NA SUDHROUDE TOULAXISTON MIA FORA TO XRONO OSON AFORA EKSARTIA KAI GASTRA AN MH TI ALLO.Dhladh o idiokthths tou enoikiazomenou pou allazei ladia toulaxiston 2 fores to xrono einai xazos????To psugeio adunatw na to katanohsw,EILHKRHNA.Kapoios eipe:mhn exeis sto skafos kati pou den boreis na ftiakseis....auto fusika den shmainei na mhn exeis tipota alla na matheis na ftiaxneis ta pada!!!!MautH th logikh den tha eprepe na exoun radar,gps,mhxanes,reverses.
An kai den polushbathw tous Agglous theorw oti epeidh kai ws laos einai tupikotatoi den kanoun sumvivasmous se themata asfaleias,tha perasoun ta life lines,tha exoun foremenes zwnes k swshvia,se adithesh me ton ''Ellhnara''pou perimenei thn teleutaia sthgmh.Exw dei polla agglika site kai oi paroxes tous pragmatika einai pampoles se ekpaideuthko epipedo kai aposo exw katalavei ekei h istioploia diathetei ena enoiaio ekpaideuthko plaisio. Prosfata fhlos parakolouthise to course day sailing ths RYA kai perase 8wrh ekpaideush,me polla MOB,pleush se potamI,paliries kai abotes.Mou edwse epishs kai mia ekshghsh tou giati oi Aggloi einai toooso kakoi sthn agurovolia....ta perisotera skafh tous einai plagiodethmena,profanos logo xorou.Opws kai naxei emeine enthousiasmenos k mazh tou k egw perigrafodasta mou.
Oson afora tis eksetaseis....kai edw menw anaudos,EILIKRHNA DEN TO PERIMENA OUTE KAI AUTO EIDHKA APO MIA TETOIA ETERIA POU DIORGANWNEI ENAN TOSO MEGALO AGWNA.Gnwmh mou,an eisai diathethmenos na''blekseis''kai na apaithseis epistrofh xrhmatwn dikasthka,KANTO,kanto gia na adiliftoume oti edw sth ellada den eimaste telika oi xeiroteroi tou planhth.Sugoura uparxoun elhpseis se polla epipeda,sthn ekpaideush,stis marines,sto yachting ALLA kati tetoies marturies pou apomithopoioune mas prosgionoune.Edw uparxoun polla parapona gia mia sxolh twn 300euro kai esu,an upologisa kala exeis plhrwsei 7xil lires.Mhn pareksigithw ta parapona kala kanoun kai uparxoun alla toulaxiston mauta ta xrhmata vlepeis k baloni,ta vasika.
Katalhgodas thelw na pw oti as papsoume na fthnoume sunaixei to edw anazhtontas sunaixeia to kalhtero allou.kai polu kalous ekpaideutes exoume kai arketa skafh pou zhtane plhrwma gia gwnes kai agwnes''dunatous''Sugoura den exoume VOR alla to aigaio arxipelagos einai dunatos agwnas,AS TO ANAVIOSOUME,as prosegisoume anthrwpous pou katakairous kanoun oneira gia ellhnikes sumetoxes se dietneis thalasses me prosfato paradeigma thn prothesh tou optimum sailing team gia to VOR kai as mhn psaxnoume autes tis proklhseis mono''eksw''.Thn kalh parea boreis na thn vreis k edw,an k to gnwrizeis kalhtera apo emena,to idio k to baloni opws kai ta 20aria sto planarisma.
PROS THEOU MHN ME PAREKSIGISEIS DEN APEUTHINOMAI SESENA,ALLA SE OLOUS MAS!!!

mangos
10-12-2008, 07:40
Έχεις δίκιο.
Προς το παρόν, εχω πληρώσει τα μισά σχεδόν. Πληρώνω 650 λίρες τον μήνα, περίπου. Την προηγούμενη δόση, δεν την έστειλα. Τον Ιούνιο, είναι το τρίτο και το τέταρτο στάδιο της εκπαίδευσης, υποτίθεται θα μας μάθουν τακτική, θα γνωρίσουμε την ομάδα και τον σκίππερ του σκάφους που θα συμμετάσχουμε, και θα μάθουμε first aid και μετεορολογία κλπ.

Ο 'αγώνας' ξεκινάει τον Σεπτέμβριο, και το μπράτσο που εγώ επέλεξα, τον Νοέμβριο. Αλλά, επειδή έχω πλέον καταλάβει ότι η ιστορία είναι πιο πολύ τουριστική ατραξιόν, σκέφτομαι (εαν θα συνεχίσω...) να αλλάξω προορισμό. Παίζει ένα μπράτσο που ξεκινάει από Χαβάη και τελειώνει Τζαμάϊκα, ενώ διασχίζει για 3 μέρες τον Παναμά... Κάποτε έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για την διώρυγα, και ζήλεψα... Εκεί, θα εισθάνομαι ασφαλέστερος, γιατί θα υπάρχει σχετικά κοντά το us coast guard, και σε περίπτωση προβλήματος, δεν θα είμαστε στην μέση του πουθενά.

Αποφάσεις θα πάρω στο τέλος της άλλης εβδομάδας, και κάθε γνώμη, παρατήρηση, σκέψη, προβληματισμός, κλπ θα με βοηθήσει να αποφασίσω με περισσότερα επιχειρηματα από αυτά που θα είχα εαν δεν το συζητούσα μαζί σας. Οπότε... κάθε άποψη, είναι όχι μόνο δεκτή, αλλά και χρήσιμη για εμένα.

Ευχαριστώ

Enigma
10-12-2008, 13:50
Επι του θεματος δεν εχω κατι να πω ...την εμπειρια την ξερεις καλητερα για το αν αξιζει οπως και η τσεπη σου αν συμφωνει η οχι ...Αλλα εχω μια οφ τοπικ παρατηρηση ...
ΚΑΛΑ ΠΟΛΥ ΦΑΤΣΑ Ο HAPPY TRIMER χα χα χα....αλλαγη του nick name σου ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!! χα χα ...τρελη φαση ....αυτη η ταχυτητα ε ? ΔΕΝ βλεπω την στιγμη που θα μου τυχει και εμενα ...ΕΚΕΙ να δεις φατσα !!!

mangos
10-12-2008, 14:37
πράγματι, κι εγώ απόρησα με την φάτσα μου, δεν με έχω ξαναδεί τόσο χαρούμενο και γελαστό, την είχα καταβρεί!!!

vas
13-12-2008, 19:03
πράγματι, κι εγώ απόρησα με την φάτσα μου, δεν με έχω ξαναδεί τόσο χαρούμενο και γελαστό, την είχα καταβρεί!!!

επομενο ειναι. αλλωστε σε mount GAY ειχες ανεβει.. :-)

mangos
21-12-2008, 18:54
μετά από σχεδόν ένα μήνα, μου απάντησαν άρες-μάρες κουκουνάρες:

Thank you for your email regarding your part A and B Training. My apologies for my slow response, I have been away on business for a couple of weeks.



I am very pleased to here that you enjoyed your 2 weeks training with us and that you feel that you have learnt a lot during this time. I am sure you will continue to learn a great deal during the remainder of your preparation for the race and the race itself.



I would like to thank you for the detailed feedback that you have provided, it is always helpful to receive constructive feedback on the training and events that we deliver, and we always take it onboard in order to improve our service. You make many points in your email which I have noted however I would like to deal with the key issues that you raise at the end of your email.



· Better maintenance on yacht.



Clipper Ventures employs its own in house maintenance team to ensure that the fleet is maintained to the highest standards possible which is essential for a round the world race fleet. It does however sound that during your training you did experience several unfortunate failings, namely the starter motor, the gas leak and the gear box bracket failure. It is very unusual for our boats to have such issues especially in the space of two weeks. I think it is also important to point out that all of these faults were caused by general wear and tear and very difficult to identify prior to the problem occurring. When issues arise it is always our aim to minimize the effects on the training courses. The boats have also recently returned from 35,000 miles of tough ocean racing which of course takes its toll on them. The fleet is currently going through a thorough refit program in preparation for the next race, the fruits of which you will experience during your Part C training.



· Diet.



Victualling a yacht for an ocean race is an extremely complicated task. The boats that we race on are race boats and as such are fairly basic. It is simply not feasible to have refrigerators on board as the volume of fresh food required for 18 crew for 4/5 weeks would be immense. Also if something was to go wrong the food would perish very quickly, especially in the tropics leaving a crew thousands of miles from safety without any food. It is our opinion that this risk is not one we would like to take. The other issue is one of weight refrigerators can be very heavy and would impede the performance of the yachts. This is the reason you will not find refrigerators on any serious race yacht. I would agree with you that diet is very important on the race it is after all the fuel that drives the crew and without it the crews performance with suffer. During the race the victualling will be one of the responsibilities of the crew and therefore you will be able to have a say about what you eat both during your Part C training and the race itself. You will be amazed how difficult it is to keep everybody happy with the limited facilities available. I think your idea of taking vitamin supplements is a good one and most of the boats take a good supply with them.



· Fake tests.



The purpose of the assessments which are moderated by Falmouth Marine School is to allow the crew members to reflect on what they have learned during the week and to stimulate further learning in any area's that there are weaknesses. As such the Skippers and Mates helping with answers is an important part of the process, however I will be very disappointed if the Skippers are simply telling the crews what to write as this does not help anybody. I am also unhappy with the assessments being undertaken in the environment that you describe. Both these issues have been addressed with all of our training staff, and I would like to take this opportunity to thank you for bringing it to my attention.



I hope this addresses some of the concerns raised in your email, and again thank you for your feedback it is always very useful. I look forward to seeing you for your Part C training next year.



Kind Regards



James





James Allen

Head of Training - Clipper Ventures



Office: +44 (0)23 9252 6000

Mobile: +44 (0)7989 344 428

E-Mail: [email protected]

Web: www.clipper-training.com



Clipper Ventures

Unit 1A

Granary & Bakery Building

Royal Clarence Yard

Weevil Lane

Gosport

Hampshire

PO12 1FX

mangos
21-12-2008, 19:00
κι εγώ, τους απάντησα το πιο κάτω:

Thank you for your reply; I would like to respond to some points that you made.



With regard to the tests; I would like to clarify that during the first week, the skipper and the mate were indeed helpful with their answers as you suggested. The problems occurred with the testing that was conducted during the second week in the pub. The system you described did not take place.



With regards provisioning: As far as the provisioning a yacht for a race is concerned, I find your answers somewhat naive. To assume that one has to provision entirely with fresh food for a long distance race is stupid and insults the questioner. I never said that it was necessary to provide only fresh food, but that it would be expected to be available for the first few days and weeks (lemons, onions etc). Numerous articles have been written by well-respected authorities on this subject, and I refer you, for example, to the following article written about the 1993-94 Whitbread, in particular the last paragraph at the bottom of the page ( http://www.physsportsmed.com/issues/1998/sailing/sailing.htm ).

My complaint concerned the fact that during the training weeks we were on board neither did we receive dry food, as you recommend (even for training purposes) nor vitamin or mineral supplements, but instead we had items like cheese and chicken that (after 4 or 5 days) had not been refrigerated (thus risking our health and well being) , without an adequate supply of supplementary fresh food. This is an important health issue and it shows that your organization did not really take the necessary precautions or educate your skippers with regards to provisioning and food preparation, thereby endangering the health of the crew for even the most limited time offshore during a training week...



After my experience in England, I have had many discussions with professional Captains both here in Greece and in the UK, regarding conditions on board. In addition to questioning provisioning they also mentioned various other issues including a safety problem which I did not previously know about.

You are currently using a 'single clip safety line'. The Hellenic Seaman Training Center and other professional offshore sailors have told me that they always use a double clip safety line, so that when you unclip from one location and until you get clipped on the next one, you are not left exposed with no safety line to falling over the side into the sea.

I find it extremely difficult to understand why Capt. Juan would not let JC use his double clip tether and why you haven't been using this system. I know that it's been used for many years everywhere else and may be included in the RORC Offshore Racing Rules, criteria for crew safety, but instead you take risks with the single clip safety line system.



With regards VAT: As an accountant, I read invoices and literature very carefully. The literature and invoice indicates that the part B Training is supposed to be off-shore, and therefore outside UK VAT jurisdiction, whereas in part A (the coastal part) you've charged V.A.T. It ended up that part B also took place close to the coast and we spent nights from port to port. How was part B different in this regards? Does this happen often? Or is there another reason why on the part B, VAT is not charged?



I have let time pass so that I could be objective about the conditions during this 2 week training experience before making any further decisions. Despite this, and even though at the end I had fun and a good break from work, I feel that I did not receive from you what I paid for.



In the first week we did not do any training in anchoring at night. Although I did receive some training in sail trimming, we lost more than a day due to poor maintenance on a yacht that did not go around the world (?). In the second week lost more time due to poor yacht maintenance (seized winches, transmission failure, the lack of working, accurate navigation equipment [GPS, RDF, accurate, updated charts, good log keeping and basic Dead Reckoning], and Capt. Juan's apparent inability to understand tide tables, the need to clean other peoples vomit and urine up immediately on coming onboard on the Sunday before training could begin. We did not experience any offshore sailing, either in the day or at night and had a skipper who thought it was more important to chase women than do his job. I was not trained fully in regards to my personal safety and my health was put to risk because of the way the food was stored during these two weeks.


Consequently I feel that I put my life at risk with your company and do not have any faith in your company's marketed ability despite your lucky track record. I could not put my life at risk in the in the middle of the ocean and rely on your company's level of professional skills as exhibited so far.



I had expected that in a place like England, the standard of yachting would be up to date in terms of health, safety and maintenance. I have been extremely disappointed. I am most surprised that health authorities and inspectors have not checked either the yachts or the level of training provided, and to be honest I was completely disillusioned by what I saw. I do not wish to continue learning 'the 'Clipper Way', (as was frequently quoted during my two weeks on board) as I do not feel that the high level of seamanship skills I expected to experience during my training period with your prestigious organization were in exhibited as standard practice on board.



Therefore, I do not wish to take part in any further training or the race, as I do not feel that the services you provide were satisfactory. I would like you to refund the balance of my account and maintain my rights for legal representation should it be required.



Antonis Mangos

Επίσης, κατάγγειλα τα γεγονότα στην Υπηρεσία υγιεινής του Πόρτσμουθ, οι τύποι πάθανε την πλάκα τους, και στο Φάλμουθ Μαριν Σκουλ, που μου είπαν πως... όλα τα μαθήματα έπρεπε να γίνονται σε classroom, ούτε μέσα στο σκάφος, ούτε βέβαια μέσα σε πάμπ!!!

Ένας φίλος, που ξέρει καλύτερα αγγλικά από εμένα, έχει αναλάβει το διεθνές ξεκατίνιασμα, σε ιστιοπλοϊκά φόρουμ. Ήδη, κάποιοι παλιότεροι πελάτες τους, έχουν επιβεβαιώσει πως στο δικό τους ταξίδι, είχαν διάφορα προβλήματα, εξ αιτίας της γενικότερης κακής συντήρησης και κατάστασης των σκαφών.

Δεν θα σταματήσουμε, μέχρι να καταλάβουν πως μπορεί να έχουν συνηθίσει να κερδίζουν χρήματα με μπακαλίστικες πρακτικές, αλλά αυτό θα αποτελεί παρελθόν από τώρα και στο εξής.

jerry_p
21-12-2008, 20:41
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση. Σε ευχαριστούμε που τη μοιράζεσαι μαζί μας, προσωπικά πιστεύω ότι μας βοηθάει όλους να βελτιώσουμε την οπτική μας απένατι σε σχετικά θέματα ...

ionianskipper
22-12-2008, 00:19
Μπράβο δεν το περίμενα από έναν ΕΛΛΗΝΑ να το χειριστή το θέμα τόσο καλά.
Περιμένω εν αγωνίας την απάντηση από τους Εγγλέζους (εάν υπάρξει) διότι το θέμα πλέον γίνετε σοβαρό και το Αγγλία κράτος με την φοροδιαφυγή δεν παίζει.
Προχώρα όσο μπορείς αλλά να έχεις και έναν δικηγόρο να σε συμβουλεύει για ότι κινήσεις κάνεις στο μέλλον.

mangos
22-12-2008, 07:34
Μέχρι τώρα, δεν έχω συμβουλευτεί δικηγόρο. Αλλά έχω φωτογραφίες, μάρτυρες, και λέω την αλήθεια και τίποτα παραπάνω ή λιγότερο.

Πράγματι, ένας δικηγόρος θα ήταν χρήσιμος, έχω στο μυαλό μου έναν, που σπούδασε στην Αγγλία, και θα ήταν πολύ χρήσιμος όταν θα χοντρύνει κι άλλο το πράγμα.

Αυτό που με κάνει αισιόδοξο, είναι πως οι αρμόδιοι στην Αγγλία, δεν είναι σαν τους δικούς μας, δεν είναι λαδώσιμοι, δεν είναι λαμόγια, εφαρμόζουν κανονισμούς, και εαν τους δώσεις τα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι κάτι συμβαίνει λάθος, τότε... δεν ξεμπλέκεις με αυτούς.

Μια γνωστή μου στην Αγγλία, γνωρίζει προσωπικά τον υπεύθυνο υγιεινής και τροφίμων (έτσι βρήκα τα emails του κλπ), εγγυάται ότι ο τύπος είναι αδέκαστος. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις επόμενες κινήσεις, εαν θα απαντήσουν, τι θα γίνει γενικότερα. Το τελευταίο που με απασχολεί, είναι εαν θα μου επιστρέψουν μέρος των χρημάτων μου. Ο λόγος που τα ζητάω, είναι για να φανεί λογική όλη η φασαρία που κάνω... Δεν συμφέρει να βάλεις δικηγόρο στην Αγγλία, για να ζητάς 2-3 χιλιάδες λίρες, γιατί ο δικηγόρος θα στοιχίσει πολύ περισσότερα.

Ότι ιδέες υπάρχουν, θα με βοηθήσουν για να χειριστώ το θέμα, σε επόμενη φάση.

mangos
22-12-2008, 07:52
Περιμένω εν αγωνίας την απάντηση από τους Εγγλέζους (εάν υπάρξει) διότι το θέμα πλέον γίνετε σοβαρό και το Αγγλία κράτος με την φοροδιαφυγή δεν παίζει.


Το ΦΠΑ τις δεύτερης εβδομάδας, δεν χρεώνεται, προφανώς γιατί θα έπρεπε να μας ταξιδέψουν σε διεθνή ύδατα, δηλαδή πιο μακριά από τα 15 μίλια άπό την ακτή.

Αυτό όμως δεν συνέβη. Στο πρόγραμμα, δεν έλεγαν κάποιο συγκεκριμμένο προορισμό, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν νοείται ταξίδι εκτός χωρικών υδάτων, όταν κάθε νύχτα πιάναμε κι από ένα λιμάνι της Αγγλίας. Αλλωστε, ούτε καν στον εμπορικό διαυλο δεν φτάσαμε.

Προφανώς, εξ αρχής δεν επρόκειτο να πάμε εκτός χωρικών υδάτων, αλλά αυτό δεν μπορούμε να το αποδείξουμε, εκτός κι αν βρούμε μάρτυρες από άλλους συμμετέχοντες, σε άλλα part B.

Αυτό όμως που προφανώς προκύπτει, είναι πως δεν μας πήγαν εκεί που υποτίθεται ότι πληρώσαμε να πάμε, καθώς επίσης προκύπτει και θέμα περί ΦΠΑ για το συγκεκριμμένο ταξίδι. Αυτοί μπορούν να δικαιολογηθούν ότι λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος, αλλάξανε το σχέδιο τους, κι έτσι να φανεί σαν μικρό πρόβλημα, που δεν το γνώριζαν εξ αρχής...
Εαν αποδείξουμε ότι και με τα υπόλοιπα τμήματα κάνουν το ίδιο, τότε θα υπάρξει γενικότερο θέμα ΦΠΑ και κομπίνας.

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα γενικότερης κομπίνας, διότι εξ αρχής, όταν ρώτησα που θα πάμε, μας είπαν ότι θα κάνουμε σχεδόν την ίδια διαδρομή με την πρώτη εβδομάδα.

Ο λόγος που κάνουν την κομπίνα με τον ΦΠΑ, ίσως δεν έχει σαν αιτία τον ΦΠΑ, διότι εμείς θα τον πληρώναμε έτσι κι αλλιώς, οπότε για ποιό λόγο να τον αποφύγουν?

Ο λόγος, λογικά είναι άλλος: για να θεωρηθεί ότι είμαστε έτοιμοι να πάμε στον ωκεανό, ένα μέρος της εκπαίδευσης, θα έπρεπε να συμβεί στην ανοιχτή θάλασσα. Στην ανοιχτή θάλασσα, σε διεθνή ύδατα, δεν υπάρχει ΦΠΑ. Μάλλον ο λόγος είναι να δικαιολογήσουν το επίπεδο της εκπαίδευσης μας, και όχι να φοροδιαφύγουν, που το κόστος αυτό θα επιβάρυνε εμάς ούτως ή άλλως!!!

Πιστεύω λοιπόν, ότι γεννάται ένα μεγαλύτερο θέμα, της επάρκειας της εκπαίδευσης που υποτίθεται ότι κάνουν. Κι αυτό, θα τους τσούξει πολύ πιο πολύ, από οτιδήποτε άλλο.

Παναγιώτης
22-12-2008, 19:25
Για το ΦΠΑ βρήκε σε αυτή τη σελίδα (http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/vat_on_services/index_en.htm) αυτό Services relating to cultural, artistic, sporting, scientific, educational and entertainment activities will be taxed at the place where those services are physically delivered.
Example: the ticket bought for a football match in the UK will contain UK VAT.

Δεν ξέρω αν από τη στιγμή πουένα σκάφος αποτελέι "έδαφος" της χώρας της οποίας φέρει τη σημαία και ισχύουν οι νόμοι της, αν θεωρείται και για φορολογικούς λόγους "έδαφος" και εκτός τως χωρικών υδάτων. Όποιος έχει πάει Πάτρα Ιταλία μπορεί να μας λύσει την απορία αν οι αποδείξεις είχαν ΦΠΑ.

Αλλά για μένα το πιο σημαντικό ήταν ότι ένα σκάφος ταξίδευε χωρίς ενημερωμένους χάρτες. Αν σου γραψουν κάτι κουφό (του στυλ "δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε χάρτες αφού έχουμε το GPS, και οι χάρτες προσθέτουν βάρος στον αγώνα, αλλά ολα θα είναι καλά στο μέρος C της εκπάιδευσης" όπως αυτά που σου έγραψαν πριν) στείλε τους αυτό http://www.ukshipregister.co.uk/solas.pdf (και υπογράμμισε την παράγραφο στη δέυτερη σελίδα για navigational dangers.

mangos
22-12-2008, 22:20
Αυτό που ισχύει στην Ελλάδα γενικά, είναι ΦΠΑ 9&#37; στα έσοδα από τα σκάφη.

Όταν ο ναύλος είναι πάνω από 3 ημέρες, και το σκάφος έχει ΠΓΕ κατηγορίας ΙΙ, τότε ο μισός ναύλος έχει το πιο πάνω ΦΠΑ (9%), και ο άλλος μισός, είναι αφορολόγητος (0%), γιατί και καλά το σκάφος είναι για μεγάλο διάστημα σε διαθνή ύδατα. Βέβαια, σε εμάς, τα διεθνή ύδατα αρχίζουν στα 6 μίλια, ενώ στην Αγγλία στα 15 μίλια!!!
Στα ναύλα που πραγματοποιούνται στο εξωτερικό (Τουρκία, κλπ), τότε ο ΦΠΑ είναι 0% επι όλου του ναύλου.

Η σημαία δεν εχει σημασία, το που πραγματοποιείται ο ναύλος είναι το σημαντικό.

Αυτοί λοιπόν, στην Αγγλία, την πρώτη εβδομάδα, χρεώσανε κανονικά τον ΦΠΑ. Στην δεύτερη όμως, που υποτίθεται ότι θα μας πηγαίνανε στην ανοιχτή θάλασσα, δεν χρεώσανε ΦΠΑ. Αυτό, το πιο πιθανόν, έγινε για να φανεί ότι μας εκπαίδευσαν μακριά από την ακτή, και όχι για να φοροδιαφύγουν. Αλλά, το γεγονός είναι ότι φοροδιαφύγανε κιόλας, άσε το εκπαιδευτικό κενό που αφήσανε.

Οι τύποι λοιπόν, είναι επαγγελματίες κομπιναδόροι. Κομπιναδόροι και στα τεστς, και στην ύλη, και στην πράξη.
Με το θέμα της ελιπούς συντήρησης, μονών ζωνών ασφαλείας, απαράδεκτης υγιεινής σκαφους και τροφίμων, χάρτες, κλπ, εκτός από κομπιναδόροι, είναι και απαράδεκτα επικίνδυνοι.

mangos
07-01-2009, 16:59
Μου απάντησαν, πως δεν έχω δίκιο στα περισσότερα από όσα λέω, ότι δεν διαμαρτυρήθηκα εγκαίρως για το οικονομικό της εκπαίδευσης, άσε που είπα ότι παρόλα αυτά πέρασα καλά (!!!), παρόλα αυτά... θα μου επιστρέψουν τα χρήματα, και τους έστειλα τα στοιχεία της Τράπεζας μου.

Θα δούμε τι ποσόν θα επιστρέψουν, και βλέπουμε.

Πραγματικά, θα τους είμαι υπόχρεος να μου πουν που έχω άδικο, αλλά άσε να μου δώσουν πρώτα κάτι από όσα πλήρωσα, και συνεχίζουμε μετά την φιλοσοφική αναζήτηση του δίκιου και του άδικου!!!

evridiki
09-01-2009, 10:18
Eυχομαι τα καλυτερα...Αν και με την σειρα τους εκαναν αρκετο διαστημα να απαντησουν.... Εχει ενδιαφερον.....Τελικα αφου μπηκε η διαδικασια επιστροφης χρηματων δεν θα τρεξεις...???? Θα ηταν ωραια εμπειρια με τις σωστες προυποθεσεις

mangos
09-01-2009, 21:08
Τελικα αφου μπηκε η διαδικασια επιστροφης χρηματων δεν θα τρεξεις...???? Θα ηταν ωραια εμπειρια με τις σωστες προυποθεσεις

όχι, λυπάμαι που ακύρωσα, αλλά δεν θα το κάνω, μαζί τους.
Ελπίζω να βρω κάποιο άλλο τρόπο. Ενας γνωστός μου, μου είπε πως θα οργανώσει κάποια στιγμή μια μεταφορά σκάφους από ή προς την καραϊβική. Μάλιστα, θα πληρωθώ κι από πάνω!!! :p

Πιθανόν να κάνω κάτι τέτοιο. Θα δούμε.

mangos
15-01-2009, 07:51
Αφού τα έγραψα όλα εδώ, ας ολοκληρώσω την ενημέρωση, για να είναι όλα συγκεντρωμένα κάπου.

Μέχρι τον Οκτώβριο του 2008, είχα καταβάλει 3380 λίρες. Το σύνολο για τις 4 εβδομάδες της εκπαίδευσης, ήταν περίπου 3000 ευρώ, και το leg που είχα επιλέξει κόστιζε 4100, οπότε το σύνολο που θα έπρεπε να έχω καταβάλει μέχρι τον Ιούνιο του 2009 ήταν 7100 λίρες περίπου.

300 λίρες επιπλέον, κόστιζε μια ασφάλεια ζωής, για ατύχημα κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης, και του αγώνα... Το σύνολο λοιπόν θα έφτανε τις 7400 λίρες. Άλλο τα έξοδα για το πήγαινε έλα για τα 2 2βδόμαδα της εκπαίδευσης, το πήγαινε έλα στην Νότια Αφρική και από την Αυστραλία κλπ.

Εχθές, 14/1/09 μου κατέθεσαν στον λογαριασμό μου, 1070 λίρες περίπου, σαν επιστροφή από όσα είχα πληρώσει, οπότε για όλα όσα μου προσέφεραν, κράτησαν περίπου 2300 λίρες.

Τα ρούχα και τον εξοπλισμό που ψώνισα, δεν τον κλαίω, γιατί ας πούμε ότι θα μου φανούν χρήσιμα στο μέλλον. Με τα πήγαινε έλα, το ξενοδοχείο, κλπ, η ιστορία αυτή μου στοίχισε περίπου 3000 λίρες συνολικά.

Μαζί με εμένα, άλλος ένας Έλληνας συμμετείχε, ένας φίλος μου που στην ουσία με ξεσήκωσε να συμμετάσχω. Ένας από τους λόγους που στην Αγγλία διατηρήθηκα ψύχραιμος, ήταν ότι ο φίλος μου ονειρευόταν για πολύ καιρό αυτό το ταξίδι, αυτός τους βρήκε, αυτός τα οργάνωσε όλα, και παρά τα προβλήματα, ήταν θετικός στο να συνεχίσει.

Όταν εγώ γύρισα, κι άρχισα να τρώγομαι, στο τέλος κι αυτός αποφάσισε να μην συνεχίσει με αυτούς. Αυτός είχε αγοράσει 2 μπράτσα, από την Βραζιλία στην Νότια Αφρική, που θα πήγαινε "μόνος" του, και από την Νότια Αφρική στην Αυτραλία, που θα ήμασταν παρέα.

Αυτός, επιδή θα συμμετείχε σε 2 μπράτσα, θα πλήρωνε συνολικά γύρω στις 11000 λίρες. 7100 το κόστος το δικό μου, συν επιπλέον 4 χιλιάδες λίρες για το δεύτερο μπράτσο.

Αυτός είχε να καλύψει μεγαλύτερο ποσό, στο σύνολο, γι αυτό είχε ήδη καταθέσει στον "κουβά" περίπου 5000 λίρες, και μέχρι τον Ιούνιο του 2009 θα είχε βάλει στον κουβά όλο το ποσό των 11 χιλιάδων λιρών.

Αυτός δεν έκανε καταγγελίες και φασαρία όπως εγώ, φυσικά συνεργαστήκαμε στο θέμα αυτό, αλλά φαινόμουνα ο μόνος που διαμαρτυρότανε.

Τελικά, όταν επίσημα τους είπα ότι δεν θέλω να συνεχίσω μαζί τους, λόγω τον προβλημάτων που μου κλόνισαν την εμπιστοσύνη μου στην εταιρεία τους, και ζητούσα να μου επιστρέψουν ότι δικαιούμαι να πάρω, δεδομένου ότι όσα μου πρόσφεραν δεν συμβάδιζαν με τις υποσχέσεις τους κλπ, και ο φίλος μου δήλωσε ότι ακυρώνει, χωρίς πολλές διαμαρτυρίες, και ζητούσε την επιστροφή των χρημάτων του, αφού αφαιρεθούν όσα δικαούνται για την "εκπαίδευση" που του πρόσφεραν. Πάρτε υπ όψιν σας ότι η 4βδόμαδη εκπαίδευση κοστιζε 3000 λίρες περίπου, και εμείς κάναμε μόνο τις 2 εβδομάδες...

Σύμφωνα με όσα κρατησαν από εμένα, έπρεπε να επιστρέψουν στον φίλο μου γύρω στις 2700 λίρες... Ξέρετε πόσα του επέστρεψαν?
350 λίρες!!!!!!!
:confused:

Από εχθές, ξεκίνησε διαδικασία με Άγγλο δικηγόρο, για το σύνολο του ποσού, σαν αθέτηση από πλευράς τους της συμφωνίας, διότι άλλα υποσχόντουσαν, άλλα κάνανε.

By the way, κοιτάζοντας την ανάλυση του λογαριασμού μου, ξέρετε τι άλλο ανακάλυψα εχθές?
Ότι και τα μπράτσα, του αγώνα, τα εμφανίζουν σαν training. Οι τύποι λοιπόν, πουλάνε όλο το πακέτο σαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα, για φορολογικούς λόγους, αλλά και για λόγους συμμόρφωσης με κανονισμούς, διότι ενώ η δραστηριότητα τους είναι στην ουσία τουριστική, δεν πληρούν καμμία προδιαγραφή για τέτοιες υπηρεσίες, και όλο το πράγμα κινείται στα όρια της παρανομίας.

Τέλος πάντων, από δω και πέρα, τον λόγο τον πήρε ο δικηγόρος.
Όλη αυτή η ιστορία, καλό είναι να γίνει μάθημα και σε άλλους, όχι μόνο σε εμένα, διότι θέλει πολύ προσοχή όταν εμπιστεύεσαι κάποιους για να σου προσφέρουν ένα προϊον, μια υπηρεσία. Ενθουσίαζεσαι με αυτό που προβάλλουν, και όταν ξυπνήσεις, πιθανόν να είναι όλα τελείως διαφορετικά.

evridiki
15-01-2009, 11:59
όχι, λυπάμαι που ακύρωσα, αλλά δεν θα το κάνω, μαζί τους.
Ελπίζω να βρω κάποιο άλλο τρόπο. Ενας γνωστός μου, μου είπε πως θα οργανώσει κάποια στιγμή μια μεταφορά σκάφους από ή προς την καραϊβική. Μάλιστα, θα πληρωθώ κι από πάνω!!! :p

Πιθανόν να κάνω κάτι τέτοιο. Θα δούμε.
Αυτό θα ήταν π'αρα πουλ καλό. Εχουν πολυ ενδιαφερον εκει τα μερη.(Εχω παει) αν και επικινδυνα λίγο. Θα πρέπει να ξερει τα "κατατόπια"...

evridiki
15-01-2009, 12:06
Μango τελικα δεν λειτουργει το συστημα τους ουτε εκει. Δεν το περίμενα. Αφου μπήκε δικηγόρος για τον φίλο σου μήπως να διεκδικούσες και εσυ επιπλέον επιστροφή χρημάτων? Και το σχόλιο το τελευταίο σου πολυ ευστοχο. Αν και το εχω πει παλι, στειλε την εμπειρια σου σε περιοδικο. Απλα για να το γνωριζουν και αλλοι που ισως θα ήθελαν να κανουν κατι ανάλογο, αν οχι το ίδιο.

pink floyd
15-01-2009, 15:23
Bravo gia thn ekselhksh kai thn diastash pou edwses,as paradeigmathstoume OLOI MAS dioxnodas to ''de variese'' apo mesa mas!
Marese kai to sxolio gia to mount gay....profanos o filos sto anaferete se roger 30.Kymatoligi h red hot????

mangos
15-01-2009, 16:43
Bravo gia thn ekselhksh kai thn diastash pou edwses,as paradeigmathstoume OLOI MAS dioxnodas to ''de variese'' apo mesa mas!
Marese kai to sxolio gia to mount gay....profanos o filos sto anaferete se roger 30.Kymatoligi h red hot????

Το ΚΥΜΑΤΟΛΗΓΗ ήταν.

gmav
16-01-2009, 15:19
Αν και το εχω πει παλι, στειλε την εμπειρια σου σε περιοδικο. Απλα για να το γνωριζουν και αλλοι που ισως θα ήθελαν να κανουν κατι ανάλογο, αν οχι το ίδιο.

στο Practical Boat Owner...
αγγλικό περιοδικό με πολύ μεγάλη κυκλοφορία (και πολύ ωραία ύλη κατα τη γνώμη μου)... :)

pink floyd
16-01-2009, 17:07
kai egw sto kymatoligh eida 20 milia sto planarisma!!!!

mangos
17-01-2009, 10:16
Το πράγμα με το Κλίπερ, γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον!!!

Μιλήσαμε με κάποιον εκπαιδευτή του RYA, που έχει δικιά του σχολή κλπ, και έφριξε όταν άκουσε τι συνέβη... Εφριξε όμως ακόμα περισσότερο, διότι ψάχνοντας στα κιτάπια του RYA, οι Κλιπεραίοι, δεν είναι σχολή του RYA, και παραπλανητικώς λένε πως μετά την αρχική εκπαίδευση παίρνεις το competent crew του RYA!!! Εγώ είδα με τα μάτια μου, κάποιαν που είχε έρθει στο part Β, και είχε κάνει το part Α 1-2 μήνες νωρίτερα, πως της είχανε στείλει το compatent crew.

Η κομπίνα τους, προφανώς είναι πως συνεργάζονται με αυτό το Φάλμουθ σκουλ, αλλά... αυτό είναι παράνομο, δεν μπορει το Φάμπουθ να δίνει διπλώματα, χρησιμοποιώντας κάποια εμπορική επιχείρηση, σαν το Κλιπερ. Πρέπει να το κάνει με δικους του δασκάλους, στις δικές του εγκαταστάσεις!!!

Εαν όμως, μέσα σε αυτήν την κομπίνα, κάπως έχουν βρει τρόπο να την νομιμοποιήσουν, τότε... τα παράπονα μας αφορούν το RYA που δενθα το αφήσουν να περάσει έτσι, εαν το κάνουν στην ζούλα, τότε... το RYA θα τους πηδήξει!!!

Το ψάχνουμε, και θα δούμε τι θα βγει και από εκεί!!!

Πραγματικά, δεν τους καταλαβαίνω τους ηλίθιους τους Εγγλέζους... Ο διευθυντής της εκπαίδευσης, όταν μας συστήθηκε, είπε πως δούλεψε για ένα διάστημα στην Ελλάδα, για την sunsail, και του εξήγησα ποιός είμαι, τι δουλειά κάνω ακριβώς (ειδικός στην γραφειοκρατία και τους νόμους που αφορούν το γιώτινγκ στην Ελλάδα), μιλήσαμε για κοινούς γνωστούς και για πρόσωπα και πράγματα σχετικά με την sunsail. Ένας δε, εκ των τεχνικών που έκανε την επισκευή της μηχανής, αν δεν κάνω λάθος την δεύτερη εβδομάδα, επίσης κάποια στιγμή είχε σχέση με την sunsail, και βρήκαμε πολλούς κοινούς γνωστούς. Όταν οι ηλίθιοι είδαν ότι κάνω παράπονα, και ότι το τραβάω, δεν αναρωτήθηκαν με ποιον τα βάζουν?

Ας πρόσεχαν!!!

Για περισσότερο από μια δεκαετία, ήμουνα ο άνθρωπος που έλυνα όλα τα προβλήματα της sunsail με το Ελληνικό Δημόσιο, αναλάμβανα όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες, και τους ξέμπλεξα από πάμπολλα προβλήματα... Κανένας δεν θέλει έναν τύπο σαν κι εμένα, για εχθρό του, ειδικά όταν κάνει κομπίνες. Μπορεί να μην έχω ιδέα για τα θέματα της Αγγλίας, αλλά... πόσο δύσκολο είναι για κάποιον σαν κι εμένα να βρω την άκρη?

Με την βοήθεια δε των καταλληλων ανθρώπων, τους οποίους ξέρω πως να τους βρω, είναι προφανές ότι τελικά, εγώ θα γελάσω τελευταίος.

Ο λόγος που δημοσιοποίησα το θέμα, είναι και αυτός, το να προσθέσει ο καθένας τις σκέψεις του, που μπορούν να με βοηθήσουν να τους πιέσω, όταν θα το κρίνω. Στα πλαίσια αυτά, το συζήτησα και με τον εκπαιδευτή του RYA, και πιθανόν να βγάλουμε λαυράκι...

mangos
19-01-2009, 23:33
τα σημερινά νέα, είναι τα εξής:
Εγώ, που έκανα όλα τα παράπονα, είχα πληρώσει 3380 λίρες περίπου. Μου επέστρεψαν τις 1060 περίπου, και μου εξήγησαν πως... οι πρώτες 100 ήταν administration fees, οι 500 ήταν non refundable, τις 65 περίπου μου τις χρέωσαν για ασφάλεια, και 1400 περίπου ήταν η εκπαίδευση.

Ο άλλος, που δεν έκανε παράπονα, αλλά απλώς έστειλε μαζί με εμένα, την ίδια μέρα (αλλά με ξεχωριστό φάκελο) την αίτηση ότι δεν θέλει να συνεχίσει και ζητάει πίσω τα χρήματα του, του κράτησαν τα μισά από το σύνολο του ταξιδιού, βάσει καποιου όρου του συμβολαίου για το τι γίνεται εαν ακυρώσεις!!!

Αυτός συνολικά θα πλήρωνε περί τις 10500 λίρες, γιατί είχε "αγοράσει" 2 μπράτσα, και του κράτησαν περί τις 5500 λίρες, και του επέστρεψαν μόνο τις 350 περίπου!!!

Συμπέρασμα:
Αυτοί φοβήθηκαν από τα γραπτά μου παράπονα, και ενώ προφανώς δεν δικαιόμουνα επιστροφή πάνω από το 50% του συνόλου, άρα δεν δικαιόμουνα δεκάρα τσακιστή, σύμφωνα με το συμβόλαιο που υπόγραψα, τους το έστειλα υπογεγραμένο, αλλά ποτέ δεν πήρα αντίγραφο με δική τους υπογραφή (που υποτίθεται ότι θα μου το έστελναν μετά την δικιά μου υπογραφή), και μου έστειλαν το ποσό αυτό, για να το βουλώσω!!!
Ηθικό δίδαγμα:
Η φλυαρία μου, με βοήθησε να πάρω πίσω κάποια λεφτά, να που η φλυαρία κάποιες φορές πληρώνει!!!

Τον λόγο έχει τώρα ο δικηγόρος... Στο RYA μας απάντησαν ότι δεν υπάρχει κάποια εταιρεία CLIPPER που να κάνει μαθήματα εκ μέρους τους, και να δίνει διπλώματα... Κάτι χοντρό τρέχει με την υπόθεση.

evridiki
27-01-2009, 11:09
Το θεμα σου ειναι πολυ ενδιαφερων...και με τον καιρο γινεται ακομα περισσοτερο! Αναμενουμε....

mangos
28-01-2009, 08:37
προς το παρόν, ο φίλος μου πέτυχε να παρει κι αυτός ανάλογη επιστροφή χρηματων... Μόλις απειλήθηκαν μηνύσεις, αναγνώρισαν το εύλογο της επιστροφής ανάλογης προκαταβολής.

Αυτό βέβαια αποδεικνύει για άλλη μια φορά, πόσο αεριτζήδες είναι!!!
Εαν κατι ανάλογο είχε συμβεί με κάποια Ελληνική Τουριστική επιχείρηση, θα μας είχανε κάνει ρόμπα παγκοσμίως, με θύμα τον Ελληνικό Τουρισμό γενικότερα, και όχι απλά μια εταιρεία που πιθανόν να είναι μπακάλικο με τον Ζήκο σαν μπακαλόγατο...

ο φίλος μου τους έστειλε το πιο κάτω:
WITHOUT PREJUDICE

Dear Mr. Knight

I was delighted to be notified by my bank that you had made a refund of fees charged after our most unsatisfactory time on board in November.

However, I was extremely disappointed to see that you have only repaid me a very small amount and although I have contacted your office for a breakdown have had no reply. It appears that that you sent a 7% refund to myself, against a 31% refund to Antonis Mangos following our parallel experiences. This appears grossly unfair.

We both came from overseas and incurred the same expense to attend the 2 week training course. We both experienced the same poor service, had to deal with the same safety issues, both suffered loss of days as a result of the poor yacht maintenance and finally withdrew from the race at about the same time. A similar refund would seem a logical conclusion to this affair.

It would seem that from your letter to him the only difference being is that Antonis has been active and vocal in his displeasure with your service and brought to light various issues, including safety equipment, the conduct of examinations & overall training proficiency of the skippers on board.

Whilst I have discussed the trip with other professional sailors I have been too busy to give it my full attention until now. So that you are clear about what I expect as a refund I fully expect to pay for the 2 weeks spent on your yachts, (2950 pounds) and would also expect to lose my deposit (500pounds) as well as the contract fee (100 pounds) plus a small fee for processing the paper work. The balance I would expect as a refund.

The refund I would therefore expect (£1,621), less the amount already received (£398) totals £1,223, less minimal administrative costs.

I would be most surprised to hear that you do not find this reasonable and equitable resolution and look forward to your prompt reply.

Yours Sincerely
Jonathan ΧΧΧΧΧ

και έλαβε μετά από 1 εβδομάδα το πιο κάτω:

Subject: With out prejudice.

Mr ΧΧΧΧΧ
I a repayment for the remaining amount on your account has been processed.

Regards

Jeremy Knight

Οι χλιμίντζουρες από την Αγγλία, έστειλαν τελικά πίσω τα χρήματα!!! Κράτησαν τα ίδια που κράτησαν και σε μένα...

mangos
30-01-2009, 20:53
Τελικά του επέστρεψαν αναλογικά λιγότερα από ότι εμένα, αλλά περισσότερα από ότι αρχικά του είχαν επιστρέψει...

Επικοινωνήσαμε με το health department, και μας είπαν ότι έκλεισαν ραντεβού μαζί τους (!!!) για να ελέγξουν σε προγραμματισμένο ραντεβού, τις συνθήκες υγιεινής και τροφίμων των σκαφών...

Το τμήμα του ΦΠΑ, μας είπε πως όταν ταξιδεύεις έξω από τα 12 ναυτικά μίλια, δεν χρεώνεται ΦΠΑ, και ότι το PART B και το PART C είναι μαζί, και στο part c και καλά πάμε εκτός χωρικών υδάτων, κι αυτό συμπαρασύρει το part b στην μη χρέωση ΦΠΑ. Άλλα ντ άλλα, της παρασκευής το γάλα!!!

Το δε RYA, μας είπε πως η εταιρεία Κλίππερ είναι εξουσιοδοτημένη σαν σχολή να εκδίδει το competent crew, και μόνο, και όχι για οποιονδήποτε που θέλει απλώς να βγάλει δίπλωμα, αλλά γι αυτούς που θέλουν αν συμμετάσχουν στο ταξίδι τους. Γι αυτό, στις επίσημε σχολές δεν υπάρχει, αλλά δεν είναι παράνομο το δίπλωμα τους...

Με δυο λόγια, οι καταγγελίες μου, βρήκαν κλειστά αυτιά!!!

Α, και το πιο αστείο: Κάποιος Άγγλος εκπαιδευτής, όταν άκουσε την ιστορία μου, με θεώρησε ευφάνταστο παραμυθά, και είπε ότι αποκλείεται να συνέβησαν όσα έγραψα.

Εγώ, περιμένω κάποια επίσημη ενημέρωση για το θέμα της υγιεινής, αλλά δεν είμαι πλέον αισιόδοξος.

Αλλά αποφάσισα τούτο: Ο πρώτος Εγγλέζος που θα πέσει στα χέρια μου, που θα ειρωνευτεί την χώρα μας, θα του φάω το λαρύγκι!!!

Δεν ξέρω τι να κάνω... Οι άνθρωποι είναι ρεζίληδες του κερατά.

ionianskipper
30-01-2009, 22:36
Από ότι φαίνεται έχω χάσει πολλά επεισόδια του έργου αλλά από την πρώτη στιγμή κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι κάπως έτσι θα εξελιχθούν τα πράγματα.
Η υπόθεση είναι όντως για βαθιά λαρύγγια έλα όμως που αυτοί οι άνθρωποι το παίζουν και πολύ αυθεντίες στα τις ιστιοπλοΐας πράγματα.
Το 60&#37; των ναύλων στο ΙΟΝΙΟ διακινούνται από τέτοιους τύπους και μην σου πω πολύ χειρότερους φυσικά με την ανοχή του Ελληνικού Κράτους.
Τους έχω βαρεθεί πλέον γι αυτό δεν μου κάνει καμία εντύπωση ο τρόπος τους.
Φυσικά με ικανοποιεί το γεγονός που τους έχεις στριμώξει.
Εάν ήταν αυτή στην δική σου θέση δεν θα το σταματούσαν εδώ το ζήτημα σίγουρα θα σου ζητούσαν αποζημίωση πολύ περισσότερη γιατί του χάλασες όπως θα λέγανε ένα ΟΝΕΙΡΟ πολλών χρόνων.
Καλό θα ήταν πάντως εάν μπορείς να δημοσιεύσεις σε κάποιο Αγγλικό περιοδικό το θέμα σου με ότι στοιχεία έχεις η να δημοσιοποίησης την ιστορία σου σε Αγγλικά φόρουμ μέσω ιντερνετ.
Τέλος να αναφέρω ότι μάλλον θα είμαι στην κοπή τις ΠΙΤΟΥΛΑΣ και εύχομαι να τα πούμε και από κοντά.

mangos
31-01-2009, 21:48
ήρθες στην πίτα και δεν γνωριστήκαμε? Ή δεν ήρθες τελικά?

Σε ένα ενάμιση μήνα, θα έχουμε εκλογές. Ας βρεθούμε τουλάχιστον τότε.

mangos
31-01-2009, 21:51
Ο φίλος που ήταν μαζί μου, που μιλάει καλύτερα αγγλικά, το έχει ήδη κάνει αυτό, στο sailinet.com

Δεν θα σωπάσουμε, αλλά... δεν είμαι αισιόδοξος πλέον. Κουκούλωμα πέφτει.

ionianskipper
31-01-2009, 23:43
Δεν ξέρω για ποια πιτουλα μιλάς εγώ αναφέρομαι στην πιτουλα στις 8/2/2009 που διοργανώνει το naytilia στον Πειραιά σε κάποιο σκάφος τις ΑΝΕΚ έχω δηλώσει συμμετοχή.
Περισσότερα μπορείς να δεις στην αρχική σελίδα.
Εάν είσαι θα τα πούμε από κοντά.

mangos
01-02-2009, 10:40
Χθές κόψαμε πίτα στον ΣΙΤΕΣΑΠ, στην μαρίνα Αλίμου, και νόμισα ότι θα είσαι εκεί. Σκίππερ είσαι, Σωματείο επαγγελματιών ο ΣΙΤΕΣΑΠ, υπέθεσα πως έλεγες αυτό.

Στην πίτα του ναυτιλία δεν θα πάω, δεν θα μπορέσω. Θα είμαι εκτός Αθηνών.

ionianskipper
01-02-2009, 23:32
Για ριξε μια ματια σε αυτο το βιντεακι.

http://www.youtube.com/watch?v=iqBAlR9CDtI

mangos
13-04-2009, 19:32
ε ρε γλέντια!!!

Μου έστειλε μήνυμα στο facebook ένας Αμερικάνος, που ήταν στο ταξίδι με τους Κλιπεραίους ότι το health department μπαστακώθηκε για εβδομάδες στις εγκαταστάσεις του Clipper, και απελύθη ο επικεφαλής της εκπαίδευσης.

Και τι δεν θα έδινα, για να μάθω τι συνέβη, και να είμαι σε κάποια γωνία και να γελάω με τους ξεφτυλισμένους, που ήταν όλο ύφος και τουπέ για το clipper way...

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που το τρώς κρύο, και όσο πιο κρύο, τόσο πιο πολύ σε ζεσταίνει!!!

Όταν μάθω με βεβαιότητα, θα σας πω, αλλά τώρα, μετά από αυτό που έμαθα, το χαμόγελο μου έχει φτάσει μέχρι τα αυτιά μου!!!

Έτσι μουρχεται να κάνω ένα ταξιδάκι αστραπή, μέχρι το Γκοσποτ, να δουν την φάτσα μου, να τους κοιτάξω ειρωνικά, και να κάνω μεταβολή και να φύγω!!! Οι γελοίοι, απατεώνες της συμφοράς.