PDA

Επιστροφή στο Forum : το ωραιότερο φέρι ελληνικής ναυπήγησης



Maroulis Nikos
27-11-2008, 09:22
θα σας παρακαλούσαμε να μην ανεβάζετε φωτογραφίες ή εκτεταμένα σχόλια, απλά κάποια προορατική αιτιολόγηση της επιλογής.

Ellinis
27-11-2008, 13:04
Στην λίστα έχουμε βάλει μόνο τα επιβατηγά-οχηματαγωγά, οπότε τα αμιγώς επιβατηγά (πχ Aquarius, Καμέλια) έμειναν εκτός.
Επίσης τα έχουμε βάλει με χρονολογική σειρά, από το παλαιότερο, το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ του 1965, στο πιο πρόσφατο το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ.

hayabusa
27-11-2008, 17:45
πολλά από τα πλοία (τα παλιότερα δηλαδή) δεν τα έχω δει...έτσι ψήφισα το Νήσος Μύκονος γιατί εκτός του ότι είναι πανέμορφο έχει και τό όνομα του νησιού μου :D

aegina
27-11-2008, 17:51
Apo ti lista loipei to MARIA-EYTIXIA-SYMI2 giati?:confused:

aegina
27-11-2008, 17:52
Sygnwmi xehasa na pwtisw ta epivatika giati emeinan exw?:rolleyes:

esperos
27-11-2008, 18:05
Επιτρέψετε μου να κάνω μία παρατήρηση που αφορά τα τρία τελευταία πλοία της λίστας τα οποία ΔΕΝ έχουν σχεδιαστεί από Ελληνικά ναυπηγικά γραφεία και εγώ δεν μπορώ να τα θεωρήσω αμιγώς 'Made in Greece' !

a.molos
27-11-2008, 18:42
Ψηφισα το ΚΑΣΤΑΛΙΑ, γιατί εκτός απο τις κλασσικές και διαχρονικές ναυπηγικές γραμμές που διαθέτει (τις οποίες διατηρεί μέχρι σήμερα), έχει και πολύ ωραίο όνομα, το οποίο σε προδιαθέτει ευχάριστα.

BEN BRUCE
27-11-2008, 19:12
KASTALIA και απο εμενα λογω ομορφιας, διαχρονικοτητας, μεγεθους,ηταν το μεγαλυτερο ελληνικο εγ\ογ,και εταιριας.Λοιπουν ομως πλοια ακουαριους,σκιαθος,μηκηναι και αλλα πιθανα!

esperos
27-11-2008, 19:31
Ψήφισα το ΠΡΩΤΕΥΣ για την πιο επιτυχημένη σχεδιαστικά Ελληνική πλώρη.

heraklion
27-11-2008, 19:42
Εγώ ψήφισα το ΑΔΑΜΑΝΤΟΣ ΚΟΡΑΗΣ γιατί πιστεύω ότι έχει τις ωραιότερες γραμμές για εμένα.

Ellinis
28-11-2008, 10:37
Λοιπουν ομως πλοια ακουαριους,σκιαθος,μηκηναι και αλλα πιθανα!

Έχεις δίκιο, ξεχάσαμε το ΣΚΙΑΘΟΣ :confused:. Ωστόσο το αλάθητο το έχει μόνο ο πάπας και παρότι του το ζητήσαμε δεν μας την έφτιαξε αυτός τη λίστα :mrgreen:...

Ας μην παραβλέψουμε λοιπόν οτι είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζετε μια λίστα με όλα τα ελληνικής ναυπήγησης πλοία.
Ασφαλώς θα υπάρξουν ελλείψεις και λάθη ωστόσο θα υπάρχει στο εξής κάτι που θα αποτελέσει βάση για μελλοντική έρευνα.
Είναι ευκαιρία λοιπόν να αναφέρει ο καθένας τα λάθη και τις ελλείψεις ωστέ στο τέλος να έχουμε μια πλήρη και σωστή λίστα.


Apo ti lista loipei to MARIA-EYTIXIA-SYMI2 giati?:confused:


Sygnwmi xehasa na pwtisw ta epivatika giati emeinan exw?:rolleyes:

Υπάρχουν αρκετά αμιγώς επιβατηγά που δεν συμπεριλάβαμε για δύο λόγους. Ο ένας ήταν τεχνικός και πρακτικός καθώς η λίστα θα γινόταν ακόμη μεγαλύτερη και δύσχρηστη.
Ο δεύτερος ήταν οτι θα υπήρχε θέμα στο πιο μέγεθος θα έπρεπε να σταματήσουμε, καθώς υπάρχουν και πολλά μικρά επιβατηγά που βγήκαν από ναυπηγεία μας.
Ωστόσο θα μπορούσαν στο μέλλον να αποτελέσουν αντικείμενο ξεχωριστής ψηφοφορίας. Τα πιο μεγάλα από αυτά είναι τα ακόλουθα, και τα παραθέτω απλώς και μόνο για να συμφωνήσουμε πως αυτά θα συζητηθούν κάποια άλλη στιγμή.


Καμέλια (Κολοσσός)
Πανορμίτης
Λίνα Α.
Σποράδες (Σκοπελίτης)
Άννα Μαρία (Tinos Sky)
Πασχάλης (Θήρα, Ήρα)
Μυκήναι
Saronic Star
Aquarius
Μαρία (Ευτυχία, Σύμη)
Οινούσσαι ΙΙ
John P. (Αnna Maru)

aegina
28-11-2008, 15:58
Euxaristw ELLINIS an kai to MAPIA-SYMI 2-EYTIXIA-stin prwti you morfi itan oximatagogo.Nomizw oti 8a eprepe na einai sti lista giati ekei vrisketai to MAR8A pou stin apxiki tou morfi itan pantofla kleistou typou.Pantws synxaritiria gia ti lista.:D

Roi Baudoin
28-11-2008, 22:58
Ψήφισα το "Κασταλία", ως κάτι το μοναδικό για την ελληνική ναυπηγική τέχνη.

Appia_1978
28-11-2008, 23:21
Δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω μεταξύ του Κεφαλληνία και του Ιονίς, αλλά τελικά κατέληξα στο Ιονίς. Ίσως, επεισή το Κεφαλληνία μου φαινόταν πάντα, ότι μια μικρή δίαιτα θα του έκανε καλό ;) Το Ιονίς έχει πιο ευθείες γραμμές και φαίνεται πιο επιθετικό :D

MARGARITIS24
29-11-2008, 10:45
πιστευω το ναξακι ητανε το καλυτερο φερυ που ειχαμε φτιαξει μεχρι τοτε!γρηγορο ανετο καλοταξιδο.κ το μονο που αντεξε για 3-4 χρονια αναμεσα στα θηρια των κυκλαδων...κ βεβαια το πορτοκαλι του χρωμα εχει μεινει χαραγμενο στην καρδια μας στην ναξο

dimitris
29-11-2008, 11:05
πιστευω το ναξακι ητανε το καλυτερο φερυ που ειχαμε φτιαξει μεχρι τοτε!γρηγορο ανετο καλοταξιδο.κ το μονο που αντεξε για 3-4 χρονια αναμεσα στα θηρια των κυκλαδων...κ βεβαια το πορτοκαλι του χρωμα εχει μεινει χαραγμενο στην καρδια μας στην ναξο
Σωστα πατριωτη!!!;)

BEN BRUCE
30-11-2008, 01:36
Παντως βλεπω οτι υπαρχει κοσμος που ψηφιζει μυκονος\χιος που τα εχουν σχεδιασει οι ηλιοκαμενοι ναυπηγοι της delta marin!!!

Ellinis
30-11-2008, 11:55
Όπως μας ανέφερε και νωρίτερα ο έσπερος, τα Μύκονος/Χίος δεν είναι ελληνικής σχεδιάσης, ωστόσο τα αφήσαμε στη λίστα αφού βγήκανε από ελληνικά ναυπηγεία.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
09-12-2008, 22:22
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΩΡΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΑΔΟΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΣΙΦΝΟ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ...

Διονύσης Μουζάκης
09-12-2008, 22:25
Θα ψήφιζα το υπέροχο και γρήγορο "Νήσος Χίος". Προτίμησα όμως τον "Πρωτέα" λόγω ιστορίας, πλοίου και προσωπικής. Στην πραγματικότητα μιλάμε για άλλη κλάση...Αλλά έχουν και 30 χρόνια διαφορά! :rolleyes:

Ergis
10-12-2008, 01:51
εγω ψηφισα το νησος μυκονος...ποιο αλλο αραγε...ηταν το πρωτο καραβι ελληνικης ναυπηγησης το οποιο ξεπερναει τα 26 μιλια...γενικα εχει πολλες πρωτιες ομως ειναι βραδυ τωρα και δεν μπορω να θυμηθω τις αλλες πρωτιες....;)αλλη φορα...;)

pablo7
10-12-2008, 10:17
ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΤΟ ΝΥΝ ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Θάνος
10-12-2008, 10:20
Εκτός από το ότι είναι κουκλάκι, είμαι & συναισθηματικά δεμένος μαζί του. Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία για ένα ταξίδι στο Καστελλόριζο. Πρωτεύς λοιπόν!

Mixalhs_13
10-12-2008, 10:56
Ψηφισα το 41 ;)

pablo7
10-12-2008, 13:43
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ , ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑΥΠΗΓΗΣΗΣ ΤΟΥΣ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΕΙΡΑ.

Ellinis
10-12-2008, 13:50
Θα μπορούσες να μας δώσεις κάποια παραδείγματα όπου κάναμε λάθος;

pablo7
10-12-2008, 14:12
ΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ,ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΣΤΟ Νο34 ''ΑΡΤΕΜΙΣ'' ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Νο29 ''ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ'' ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 32 ''ΑΠΟΛΛΟΝ ΕΛΛΑΣ'' ΕΠΙΣΗΣ.

Ellinis
10-12-2008, 14:29
Τα συγκεκριμένα πλοία είναι με τη σωστή σειρά. Το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ άρχισε να ναυπηγείται το 1981, το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ oλοκληρώθηκε το 1990 και το ΑΡΤΕΜΙΣ oλοκληρώθηκε το 1997.

pablo7
10-12-2008, 14:57
Τα συγκεκριμένα πλοία είναι με τη σωστή σειρά. Το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ άρχισε να ναυπηγείται το 1981, το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ oλοκληρώθηκε το 1990 και το ΑΡΤΕΜΙΣ oλοκληρώθηκε το 1997.
Εντάξει τότε το Νήσος Μύκονος πόσο χρονών είναι?Η ζωή του πλοίου ξεκινάει όταν πέσει στο νερό!

Ellinis
10-12-2008, 15:58
Σωστά, και το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ από όσο γνωρίζω είχε πέσει στο νερό πριν το 1990 αλλά έμεινε ημιτελές. Για αυτό και μπήκε πρώτο από τα 3.

kohili1
10-12-2008, 17:13
ΝΑΞΟΣ

σχεδιο-κατασκευη ΕΛΛΑΔΑ

Captain_Nionios
10-12-2008, 19:44
Πολλα τα ομορφα, Πρωτεας, Ναξος, Παρος, γοητευτικο και οχι καθαρα ομορφο το ιστορικοτατο Κεφαλληνια, αλλα δεν μπορουσα να μην ψηφισω το Ιονις. Ειναι μια κουκλα.;)

captaindilias
10-12-2008, 19:59
psifisa to naxos giati ayto kirios kai meta to paros apoteloyn gia tin grammi tis paronaxias,i opoia anekathen eihe kala karavia,ploia haragmena stis mnimes olon mas.kai epeidi nomizo oti i plori toy itan entiposiaki gia tin epohi toy

mike_rodos
10-12-2008, 21:07
Εγώ σαν γνωστός λάτρης των νέων καραβιών και όσων έχουν ταχύτητα άνω τον 20 knots ψήφισα Νήσος Μύκονος! Είναι και το Χίος, αλλά μία ψήφο είχα!

Speedkiller
10-12-2008, 21:09
Προσωπικά ψήφισα Αρτεμις(Γεώργιος 2) για την φοβερή αεροδυναμική του και την κοφτερή πλώρη!ϊσως ψήφιζα Νήσος Χιος άλλα δεν είναι εξολοκλήρου "ελληνικό"...

Ellinis
11-12-2008, 08:29
Εγώ σαν γνωστός λάτρης των νέων καραβιών και όσων έχουν ταχύτητα άνω τον 20 knots ψήφισα Νήσος Μύκονος! Είναι και το Χίος, αλλά μία ψήφο είχα!

Μήν ξεχνάμε όμως οτι η ψηφοφορία αφορά το ομορφότερο και όχι το καλύτερο ή το γρηγορότερο. Εκτός και αν τα θεωρείς και πιο όμορφα, και περί κολοκυθόπιτας λόγος ουδείς ;)

captaindilias
11-12-2008, 20:15
Σωστα πατριωτη!!!;)
are re patrida.apo pio horio eisai;oso taksideye pigaina mono me ayto.

PORTO LAFIA
12-12-2008, 00:20
Ψήφισα Πόρτο Λάφια – Κάρυστος.;)

Όμορφη πλώρη, ξύλινα καταστρώματα, χαρακτηριστικός ήχος μηχανής και φοβερή αίσθηση του να κάθεσαι κάτω από την ανοιχτή πλώρη.

bones
13-12-2008, 10:51
Το Κασταλία πέρα από το υπέροχο όνομα νομίζω είναι και το πιο "μεγαλοπρεπές" και κλασσικό από τα ανωτέρω πλοία. Πάντα αισθητικά μιλάμε. Με διαφορά δεύτερο θα έβαζα το Ιονίς.

Διονύσης Μουζάκης
13-12-2008, 10:57
Πραγματικά, πολύ όμορφο το "Κασταλία". Μόλις είδα την φωτογραφία του στον Ιστορικό τομέα του Forum. Που ταξιδεύει τώρα άραγε;

Finnpartner_1966
13-12-2008, 11:51
Στην Αμερικη ως καζινο, αν δεν απατωμαι.

str79
14-12-2008, 00:41
Πόρτο Λάφια / Κάρυστος δίχως σκέψη. Μεγάλωσα με το πλοίο αυτό τα χρόνια που παραθέριζα στην Κάρυστο. Όλοι το χαζεύαμε να μπαίνει στο λιμάνι και να ανοίγει το "στόμα" του. Ειδικά το βραδυνό του Σαββάτου που έφτανε Κάρυστο 22:45 προσέλκυε όλα τα βλέμματα. Μικροί, μεγάλοι, ότι έκαναν, σταματούσαν και το χάζευαν.

Κρίμα για τους ντόπιους που με λίγα χρήματα θα μπορούσαν να το είχαν κρατήσει εκεί ως μουσείο να το αφήσουν να φύγει για να καταλήξει πλωτό μπαρ στη Θεσσαλονίκη. Φανταστείτε ότι ο Μιλιλής το πήρε 190.000.000 δρχ το 1998. Άρα με πολύ λιγότερα αργότερα οι Καρυστινοί θα μπορούσαν να το κρατούσαν. Αλλά κι όσο έμενε δεμένο στο φάρο το άφηναν να ρημάξι.

Έτσι έχασαν και τον Παπαδιαμάντη που χρόνια ήταν στη γραμμή κι έτσι έμειναν τελικά χωρίς πλοίο όταν κάποτε είχαν 3!!! Πόρτο Λάφια - Καστριανή Κέας - Χρυσή Αυγή...

roussosf
18-12-2008, 15:23
νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να πρεπει να βαζουμε στην ιδια κατηγορια ολα τα πλοια απο την δεκαετια του 60 εως σημερα
αλλη τεχνολογια τοτε αλλη τωρα
λογικο τα δυο νεοτευκτα να ειναι πρωτα

AegeanIslands
18-12-2008, 15:41
ΣΧΕΔΙΟ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ=Περδικαρης-Σαλαμινα

esperos
18-12-2008, 17:05
ΣΧΕΔΙΟ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ=Περικαρης-Σαλαμινα

To σωστό=Περδικάρης

Φάνης Σέμπρος
29-12-2008, 22:22
κύριοι εγώ το έριξα στο νάξος.
ήταν το πρώτο σοβαρό φέρυ που ταξίδεψα (είχαν προηγηθεί παντόφλες) καλοκαίρι 1991 για αιγιάλη (αρκάδια λάινς)
αυτή η πλώρη με γοήτευσε!! πανέμορφη. αλλά κ όλο το πλοίο όπως το γνώρισα (ασπρο) μου αρεσε και ακομα μου αρεσει πολύ.
το Μύκονος το καμάρωνα να μπαινοβγαίνει στο βαθύ σάμου πέρσι (θητεία)
και με ταξίδεψε 4 φορές, όλες προς πειραιά. ίσως το κολακεύει πάρα πολύ το χρώμα του.
νομίζω ωραιο είναι (αν κ φινλανδικό (?) σχέδιο-δεν ξέρω αν αυτό μετριάζει το "ελληνικής ναυπηγισης".)
αλλά κουτί ρε παιδιά!! συγκρίνεται με τα νάξος, ιονίς, πρωτεύς, κεφαλληνία . . . ??
τουλάχιστον έχει ανοιχτά καταστρώματα, όπου πέρασα πάρα πολλές ωρες.
μάλλον πολλά είπα όμως, ζητώ συγνώμη.
καλή χρονιά!!

leonidas
30-12-2008, 14:39
Βλεπω τα 2 νεοτευκτα αδερφια να ανταγωνιζονται σωμα με σωμα προς τη νικη...

Διονύσης Μουζάκης
31-12-2008, 19:31
To "Μάρθα" πράγματι δεν ήταν όμορφο. Χοντρομάρθα το έλεγα τότε που ταξίδευα μαζί του. Αλλά το αγάπησα... Οχι για την ομορφιά του... Και το λυπάμαι να στέκει εκεί χωρίς ψήφο, ανέραστο και λυπημένο. Μακάρι να μού περίσσευε μια ψήφος και γι' αυτό. :(

Χρόνια Πολλά φίλοι, αίσιο και ευτυχές το νέον έτος σας εύχομαι!

Apostolos
31-12-2008, 19:50
Κασταλία δαγκωτό! Πρωτοποριακό πανέμορφο σχέδιο, με τεράστια εξωτερικά ντέκ και ιδανικό για το σημερινό Αιγαίο! Κρίμα που δέν το κρατήσαμε...
Σταματήστε να ψήφίζετε να νέα λαμπερά και προτειμάτε τις σταθερές αξίες... Το διαφορετικό, το ταπηνό και το μοναδικό...

rousok
03-01-2009, 19:55
Kασταλία δαγκωτο δαγκωτο οπως ειπε παραπανω και ο Apostolos

seaways_lover
06-04-2009, 00:58
Ειναι το λατρεμενο μου βαπορι. Ομορφο, φιλικο, γρηγορο, με σιλλουεττα δελφινιου. Ενα σκετο κουκλι. Το πλοιο που αγαπησαν τα δυο μας πελαγη. Και το Ιονιο και το Αιγαιο. :D

Ellinis
06-04-2009, 11:03
Σιγά σιγά το Νάξος κάλυψε τη διαφορά, από τα νεότευκτα και άφησε πίσω το 2ο (ιστορικό) Κασταλία.
Η πλάκα είναι πως -όπως και στην πραγματικότητα- το Νάξος επισκίασε το δεύτερο πορτοκαλί (το Πάρος) που δεν έχει πάρει ούτε μια ψήφο!

καπετάν αντρέας
30-05-2009, 13:52
Επιτρέψετε μου να κάνω μία παρατήρηση που αφορά τα τρία τελευταία πλοία της λίστας τα οποία ΔΕΝ έχουν σχεδιαστεί από Ελληνικά ναυπηγικά γραφεία και εγώ δεν μπορώ να τα θεωρήσω αμιγώς 'Made in Greece' !

…εκτός αυτού, τα δύο τελευταία πλοία είναι μάλλον φυσικό και αναμενόμενο ότι θα συγκέντρωναν περισσότερες ψήφους αφού εικάζω ότι τα περισσότερα μέλη του forum που τα προτίμησαν, έχουν ταξιδεύσει με αυτά, χωρίς, όμως, να έχουν γνωρίσει και παλαιότερες κατασκευές, εννοώ live… Οι φωτογραφίες των παλαιών πλοίων, όσο πολλές και να είναι, δεν μπορούν ποτέ μα ποτέ να βοηθήσουν κάποιον να σχηματίσει ακριβώς την ίδια εντύπωση που διαμορφώνει όταν βλέπει ένα πλοίο π.χ. να μπαίνει σε λιμάνι, να στρίβει κλπ. Να μη μιλήσουμε και για τους εσωτερικούς χώρους που, από φωτογραφίες, δεν....
Ακόμα, όπως κάποια μέλη έχουν ήδη "ομολογήσει" (!) σε προηγούμενα μηνύματα, δεν στάθηκαν μόνον στην εμφάνιση! Νομίζω, π.χ., ότι ειδικά η υψηλή ταχύτητα έχει παίξει, έστω και υποσυνείδητα, πολύ περισσότερο ρόλο... Και εγώ εντυπωσιάσθηκα ότι γύρισα από Μύκονο σε τρεις ώρες και τρία τέταρτα με το ομώνυμο βαπόρι...
Τέλος, ο σχεδιασμός των δύο τελευταίων πλοίων έχει γίνει σίγουρα με τη βοήθεια σχετικού λογισμικού σε κομπιούτερ, που προσφέρει άπειρες δυνατότητες και ευκολίες, και, έτσι, δεν είναι δίκαιη η σύγκριση με πλοία που έχουν σχεδιασθεί πρωτογενώς από ανθρώπινο εγκέφαλο....
Νομίζω ότι όλα αυτά θα πρέπει να σταθμισθούν σοβαρά από όλους μας στην αξιολόγηση του τελικού αποτελέσματος… :neutral:

pmarop
24-08-2009, 23:06
Χωρίς να αμφισβητείται η ομορφία του ΧΙΟΣ (που οφείλεται στην αρμονία και απλότητα των γραμμών του), το ΚΑΣΤΑΛΙΑ νομίζω έχει και κάποιες λεπτομέριες που δείχνουν πολύ προσεγμένη και εμπευσμένη καλιτεχνική σχεδίαση. Βλέποντας και τα σχέδια των εξωτερικών χώρων των καταστρωμάτων του βλέπω και μια προσάθεια να χαρεί ο επιβάτης το ταξίδι που λείπει τραγικά από τα σημερινά πλοία. Άρα ΚΑΣΤΑΛΙΑ...

TSS QUEEN ANNA MARIA
25-08-2009, 08:55
Και εγώ το "ΚΑΣΤΑΛΙΑ" ψήφισα. Αμιγώς Ελληνικό σκαρί, το πιο όμορφο που βγήκε από ελληνικά σχέδια μαζί με το ΜΥΚΗΝΑΙ.