PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκλησίες, ξωκλήσια του Αι Νικόλα & άλλα παραθαλάσσια ξωκλήσια (Churches by the sea)



Σελίδες : [1] 2

Παναγιώτης
07-09-2008, 17:15
Είναι αμέτρητα τα ξωκλήσια στα ελληνικά νησιά. Τα περισσότερα έιναι άγνωστο ποιος τα έχτισε, τις πολλές φορές είναι τάμα κάποιου καραβοκύρη σε στιγμή κινδύνου. Άλλες πολλές φορές βλέπουμε κρεμασμένο κάτω από κάποιο καντήλι ομοίωμα κάποιο βαποριού ή καϊκιού από κάποιο άλλο που έταξε στον Άγιο. Πολλά είναι δίπλα στη θάλασσα ίσως για να είναι κοντά ο Άγιος όταν ταξιδεύουν οι ναυτικοί. Την ιστορία μιας τρέτοιας εκκλησιάς περιγράφει ο Παπαδιαμάντης στο Διήγημά του "Το Αγνάντι":
"Ἐπάνω στὸν βράχον τῆς ἐρήμου ἀκτῆς, ἀπὸ παλαιοὺς λησμονημένους χρόνους, εὑρίσκετο κτισμένον τὸ ἐξωκκλήσι τῆς Παναγίας τῆς Κατευοδώτρας. Ὅλον τὸν χειμῶνα παπὰς δὲν ἤρχετο νὰ τὸ λειτουργήσῃ. Ὁ βορρᾶς μαίνεται καὶ βρυχᾶται ἀνὰ τὸ πέλαγος τὸ ἁπλωμένον μαυρογάλανον καὶ βαθύ, τὸ κῦμα λυσσᾷ καὶ ἀφρίζει ἐναντίον τοῦ βράχου. Κι ὁ βράχος ὑψώνει τὴν πλάτην του γίγας ἀκλόνητος, στοιχειὸ ριζωμένο βαθιὰ στὴν γῆν, καὶ τὸ ἐρημοκκλήσι λευκὸν καὶ γλαρόν, ὡς φωλιὰ θαλασσαετοῦ στεφανώνει τὴν κορυφήν του.
(...)
«Ὕστερα, μὲ χρόνια πολλά, σὰν ᾖρθε ὁ Χριστὸς ν᾿ ἁγιάσῃ τὰ νερά, γιὰ νὰ βαφτιστῇ ἡ πλάση, μιὰ χριστιανὴ ἀρχόντισσα, ἡ Χατζηγιάνναινα, ποὺ εἶχαν σκαρώσει τὰ παιδιὰ της δυὸ καράβια ἔταξε στὴν Παναγία, κ᾿ ἔχτισε αὐτὸ τὸ παρακκλήσι, γιὰ τὸ καλὸ κατευόδιο τῶν παιδιῶνε της... Ἂς δώσ᾿ ἡ Παναγιὰ καὶ σήμερα νά᾿ ναι καλὸ κατευόδιο στοὺς ἄνδρες σας, στ᾿ ἀδέλφια σας καὶ στοὺς γονιούς σας».
- Φχαριστοῦμε· ὁμοίως καὶ στὰ παιδάκια σου, θεία-Φλωροῦ!"
Πηγή:http://www.phys.uoa.gr/~nektar/arts/tributes/alexandros_papadiamantis/to_agnantema.htm (http://www.phys.uoa.gr/%7Enektar/arts/tributes/alexandros_papadiamantis/to_agnantema.htm)(όλόκληρο το διήγημα)

15060

15061

15065

15067

Τα προσέχουν οι νησιώτες τα ξωκλήσια σαν τα καΐκια τους, πολλές φορες τους βάζουν και άρμπουρο ή σταντάρδο για να σηκώνουν τη σημαία (όπως φαίνεεται στις προηγούμενες φωτογραφίες), ή την καμπάνα που χτύπαγε στο σκαρί τους όταν έπεφταν σε ομίχλη. Όταν γιορτάζει ο Άγιος σημαιοστολίζουν την εκλησία με τα σηνιάλα όπως κάνουν στα καράβια τους, τα τελευτάια χρόνια όμως τείνει να εκλείψει αυτό το ωραίο έθιμο και οι εκκλησιές στολίζονται με κάτι σημάιες φτηνιάρικες (και ακαλάισθητες τολμώ να πω) με δικέφαλους αετούς, πολεμικές σημάιες του Βυζαντίου (;!;!), ή τρίγωνες ελληνικές σημάιες σαν αυτές που βάζαμε πιτσιρικάδες στα ποδήλατα.
15066

sylver23
04-12-2008, 14:26
Με αφορμή την γιορτή του Αι Νικόλα στις 6 του Δεκέμβρη ανοίγουμε εδώ αυτό το θέμα για να παρουσιάσουμε Εκκλησιές και ξωκλήσια του Αι Νικόλα αλλά και άλλα παραθαλάσσια ξωκλήσια απο την περιοχή μας αλλά και από άλλες περιοχές που έχουμε επισκευθεί.Ετσι κι αλλιώς είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της ναυτικής μας παράδοσης

Ξεκινάω λοιπόν με το πιο γνωστό ξωκλησι της ραφήνας,τον Αϊ Νικόλα.

23767

23768

eliasaslan
04-12-2008, 14:41
Πολύ όμορφες οι νυχτερινές φυσικά φωτογραφία του νυχτερινού μας φίλου Συλβέστρου! Ένα πολύ καλό θέμα και πιστεύω θα έχει ανάλογη συμμετοχή απο τα μέλη του φόρουμ

Leo
04-12-2008, 14:49
Να συνδράμω κι εγώ με τον οβολό μου. Ο Αγιος Νικόλας στο λιμάνι της Κυλλήνης.

23770

23771

mastrokostas
04-12-2008, 17:38
Πανέμορφες φωτογραφίες ( μπράβο παιδιά )αλλά και πολύ όμορφα εκκλησάκια .

.voyager
04-12-2008, 17:56
Mια φωτογραφία του φίλου μου, του Λάμπη, από τη Σίφνο, που πηγαίνει κάθε χρόνο. Δε θυμάμαι το όνομα από το εκκλησάκι. Όταν την είχα πρωτοδεί νόμισα πως ήταν carte postale.

23796

moutsokwstas
04-12-2008, 21:35
23813
το συγκεκριμενο εκκλησακι, η εκκλησια το συναντα κανεις ερχομενος για το λιμανι της συρου. δεν γνωριζω το ονομα του αγιου/ιας στο οποιο ειναι ταγμενο. οι φιλοι μας απο τη συρο θα γνωριζουν καλυτερα απο μας, να μας πουν γι αυτο..

scoufgian
04-12-2008, 21:44
23813
το συγκεκριμενο εκκλησακι, η εκκλησια το συναντα κανεις ερχομενος για το λιμανι της συρου. δεν γνωριζω το ονομα του αγιου/ιας στο οποιο ειναι ταγμενο. οι φιλοι μας απο τη συρο θα γνωριζουν καλυτερα απο μας, να μας πουν γι αυτο..
το εκκλησακι ειναι ο Αη Δημητρης και ειναι το μερος ,οπου τα πλοια σφυριζουν ενώ σε ανταπόδοση χτυπά η καμπάνα του Αη Δημήτρη........εμ αμα εισαι Συριανος τα ξερεις αυτα........:p:p:p

Vortigern
04-12-2008, 22:41
Mια φωτογραφία του φίλου μου, του Λάμπη, από τη Σίφνο, που πηγαίνει κάθε χρόνο. Δε θυμάμαι το όνομα από το εκκλησάκι. Όταν την είχα πρωτοδεί νόμισα πως ήταν carte postale.

23796


Φιλε Χρηστο ειναι Η Εφταμαρτυρος.Βρισκεται στο καστρο το οποιο ειναι ενα απο το ποιο ομορφο χωριο τις Σιφνου και λενε οτι ειναι ενα νησακι απανω στο νησι θα σου βγαλω φωτογραφια αυριο να δεις πως ειναι αυτο το χωριο...εγω μενω πολυ κοντα σε αυτο το χωριο γιατι ο Αρτεμωνας ειναι απο πανω σχεδον.Να σας πω οτι οι καστριανοι οπως τους λεμε εμεις δηλαδη παντα ειχαν και εχουν κατι ξεχωριστο,παλια μιλουσαν τραγουδιστα αποτι μου εχουν πει οι ''παλιοι'',με τα σημερινα δεδομενα εχουμε προσεξει ολοι εδω περα οτι οταν ειμαστε μια παρεα και υπαρχη και κανενας απο το καστρο παρατηρουμε οτι φευγη λιγο ποιο μπροστα απομονονετε και εχουν και ενα περιεργο περπατημα.Εμπαση περιπτοση να μην βγω αλλο εκτος θεματος αυριο θα εχεις και αλλες φωτογραφιες......

.voyager
04-12-2008, 22:49
Eίναι πανέμορφο σημείο. Περιμένω περισσότερες φώτος. Περίεργα κι αυτά που μας λες για τους Καστριανούς... :)

Vortigern
04-12-2008, 22:52
Eίναι πανέμορφο σημείο. Περιμένω περισσότερες φώτος. Περίεργα κι αυτά που μας λες για τους Καστριανούς... :)


Nαι ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα οντος..αυριο το βραδακι θα τις εχεις θα παω κιολας μολις σχολασω γιατι μετα θα εχει βραδιαση...

Leo
04-12-2008, 22:56
Ο Μεγαλοπρεπής Ναός του Αγίου Νικολάου, ένας από τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα, αλλά και πολιούχος της Ερμούπολης.

Ημέρα

23816

και σούρουπο

23817

Vortigern
04-12-2008, 23:00
Ο Μεγαλοπρεπής Ναός του Αγίου Νικολάου, ένας από τους μεγαλύτερους στην Ελλάδα αλλά και πολιούχος της Ερμούπλης.

Ημέρα

23816

και σούρουπο

23817


Πολυ ομορφος ναος,και πολυ χαρικα που ανοιξαμε τετοιο θεμα γιατι υπαρχουν παρα πολλα ξωκλησσια στα νησια μας....;)

dimitris
04-12-2008, 23:01
Παναγια Μυρτιδιωτισσα ενα μικρο εκλλησακι μεσα στην θαλασσα, παραλια Χωρας Ναξου διπλα απο το λιμανι...
2 φωτογραφιες του "prutanis" καλοκαιρι 2006
23818

23819

sylver23
04-12-2008, 23:11
λεο και οι 2 φωτο ειναι υπεροχες...και απο το αγαπημενο νησι του λεο παμε στο δικο μου...(αμ τι ??που δεν θα εβαζα φωτο)

το εκκλησακι αυτο ειναι της αναληψης και βρισκεται στο γιαλισκαρι ικαριας.
παλια ηταν νησακι ενω μετα (εδω και πολλα χρονια) ενωθηκε με την ΄΄στερια΄΄ .το κακο ειναι οτι εχει αρχισει και χαλαει η γραφικοτητα του διοτι κανανε και ντοκο τωρα ωστε να φτιαχτει αλλο ενα λιμανακι-καταφυγιο για τα καϊκια.επισης ο τρουλος παλαιοτερα ηταν κοκκινος.
καπου εχει παρει το ματι μου μια φωτο κοντα στο 70 που ηταν ακομα νησακι .θα προσπαθησω να την βρω
προς το παρων ας κανω μια παρουσιαση απο διαφορετικα μερη ληψης και με διαφορετικες συνθηκες
(καποιες εχουν ξαναανεβει αλλα τις βαζω και εδω μαζεμενες)

1ον με καλμα απο την παραλια

23820

2ον με καλμα απο το δρομο

23821

3ον με λιγο κυμματακι απο την παραλια

23822

4ον με πολυ κυμα

23823

και 5ον κατα την δυση του ηλιου

23824


αφιερωνονται σε οσους γιορταζουν αυτες τις μερες (βαρβαρα,νικος/νικη/σεβη/σαββας/σεβαστη)

sylver23
04-12-2008, 23:12
Παναγια Μυρτιδιωτισσα ενα μικρο εκλλησακι μεσα στην θαλασσα, παραλια Χωρας Ναξου διπλα απο το λιμανι...
2 φωτογραφιες του "prutanis" καλοκαιρι 2006
23818

23819
αγαπημενο εκκλησακι .πολυ γραφικο και μπραβο που το κρατησαν .υπαρχει κανενα βαρκακι να πας εκει?γιατι τοτε που χα παει δεν ειχε

Vortigern
04-12-2008, 23:15
Sylver παρα πολυ ωραιο το νησι σου...μπραβο πολυ ωραιες..

dimitris
04-12-2008, 23:17
αγαπημενο εκκλησακι .πολυ γραφικο και μπραβο που το κρατησαν .υπαρχει κανενα βαρκακι να πας εκει?γιατι τοτε που χα παει δεν ειχε
sylver23 δεν εχω δει κατι να υπαρχει σταθερα και να σε μεταφερει τοσα χρονια που παω, απλα μια φορα ειχαν βαφτιση και τους μετεφεραν οπως λες με βαρκακι...

pontios thessaloniki
04-12-2008, 23:27
ΤΕΛΕΙΕΣ οι φωτο σου φιλε συλβεστρο ειδικα η τριτη ειναι ολα τα λεφτα:D

NAXOS
05-12-2008, 08:25
ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΗ ΝΙΚΟΛΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΛΟΦΟ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ. ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑΞΙΩΤΕΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ) ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΤΛ.ΚΤΛ.
ΑΣ ΤΗ ΧΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ.
ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΣΤΟ ΝΙΚΟ
23838

23839

23840

Maroulis Nikos
05-12-2008, 08:28
ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΗ ΝΙΚΟΛΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΛΟΦΟ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ. ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑΞΙΩΤΕΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ) ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΤΛ.ΚΤΛ.
ΑΣ ΤΗ ΧΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟΥ ΣΚΗΝΙΚΟΥ.
ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΣΤΟ ΝΙΚΟ


Να είστε καλά σας ευχαριστώ πολύ, αύριο θα είμαι στην Νάξο πρώτα ο θεός τα κεράσματα εκεί ;)

sylver23
05-12-2008, 16:49
πας να γλυτωσεις τα εδω .αστα αυτα.θα ερθουμε ολοι ναξο...:p:p

Leo
05-12-2008, 18:38
πας να γλυτωσεις τα εδω .αστα αυτα.θα ερθουμε ολοι ναξο...:p:p


Συμφωνώ με τον sylver23, υπεκφεύγει συνειδητά... θα υπάρξουν αντίποινα....

Vortigern
05-12-2008, 18:59
Ελπιζω Χρηστο να σε καλυψω με αυτες τις φωτογραφιες σχετικα για την τοποθεσια του χωριου.Να με συνχωρεσουν οι φιλοι μου για τις 2 ασχετες φωτογραφιες.Στις 2 πρωτες βλεπουμε το Καστρο απο τον Αρτεμωνα οπως φαινεται,διακρινεται και η Επταμαρτυρος.Και στην τελαυταια φωτο η Επταμαρτυρος με καλο καιρο...
23887

23888

Nick_Pet
05-12-2008, 22:51
Να προσθέσω κι εγώ μία από τις πιο χαρακτηριστικές εκκλησίες της Άνδρου. Η Παναγία η θαλασσινή, στη Χώρα.

23915

23916

23919

Παναγιώτης
05-12-2008, 23:38
Μια και γιορτάζει αύριο ας βάλω δύο του Αγίου Νικολάου στις Σπέτσες. Νομίζω ότι και να μην το έγραφα οι παραστάσεις στο βοτσαλωτό του περιβόλου φανερώνουν ότι πρόκειται για τον Άγιο Νικόλα.
Άντε άυριο μετο καλό. Και να είναι ο Άγιος στην πλώρη των ναυτικών ...
http://www.nautilia.gr/images/content/AgNikolas1_10455122008.jpg

http://www.nautilia.gr/images/content/AgNikolas2_10455122008.jpg

.voyager
06-12-2008, 00:44
Vortigern, ευχαριστώ πάααρα πολύ για τις photos!! Κι ελπίζω το καλοκαίρι να κάνω καμία εξόρμηση στη Σιφνο λίγες μερούλες... ;)

Vortigern
06-12-2008, 01:07
Πρωτα απολα Χρονια πολλα στους Εορταζοντες!Θα ηθελα να αφιερωσο στο Νικο που αυτη την στιγμη βρισκεται στο νησι του της αποψινες φωτογραφιες που εβγαλα απο τον Αη Νικολα της Χερρονησου.

Λιγα λογια για την εκκλησια και την τοποθεσια:


Η εκκλησια Βρισκεται στο Βορειο μερος του νησιου πριν την Χερρονησο,στον Διαβρουχα.Ειναι μια ωρα περπατημα και αξιζει να κανει κανεις τον κοπο να παει.Βεβαια μεχρι ενα σημειο παει αυτοκινιτο μετα χρειαζεσαι-->(Βλεπε φωτο 5)...η συνεχιζεις με τα ποδια.Σορρυ για την ποιοτητα των φωτογραφειον αλλα φυσουσε και δν ειχα και τον τριποδα μαζι μου.
23931

23932

23933

23934

23935
ΝΙΚΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Leo
06-12-2008, 18:46
Mια φωτογραφία που τράβηξε στις 2 Δεκεμβρίου, εντελώς τυχαία, η "γνωστή καραβολάτρισα", μέσα από τον βάπορα... αναχωρόντας για Σύρο. Ο Άγιος Νικόλας του Πειραιά, μιά ξεχωριστή εκκλησία στον Πειραιά. Εξαιρετικά αφιερωμένη στην ίδια που σήμερα γιορτάζει, αλλά και σε όλες και όλους τους εορτάζοντες του nautilia.gr.

23971

Trakman
06-12-2008, 18:51
Σα να μου φαίνεται ότι η γνωστή καραβολάτρισσα αρχίζει να ξεπερνά τον Καπετάνιο στη φωτογραφία...!!:p:p Πανέμορφη φωτογραφία, όπως και οι υπόλοιπες από τη Σύρο!!;)

Vortigern
06-12-2008, 22:31
Παναγια η Πουλατη βρισκεται στο Βορειοανατολικο μερος της Σιφνου απεχει απο το λιμανι γυρω στα 9 χλμ. και απο τον Αρτεμωνα 3 χλμ χωματοδρομος.Υπαρχει και μια μικρη παραλια η οποιο ειναι βραχωδης αλλα πολυ ωραια.Το Πανυγυρη ειναι το καλοκαιρι στις 15 Αυγουστου που ειναι η Κοιμιση της Παναγιας και στις 25 Μαρτιου που ειναι του Ευαγγελισμου.


Υ.Γ εμ δν φταιω που καθε μερα τωρα θα ανεβαζω και απο ενα εξωκκληση ποιος σας ειπε να ανοιξεται τετοιο θεμα?Δν το ξεραται οτι εδω περα εχουμε πανω απο 365 εκκλησιες η οποιες οι ποιο πολλες ειναι παραθαλασσιες?:p;)


Στην δευτερη φωτο ο Βραχος που φαινεται εκει κατω λεγεται ''φονιας''


Ε θα βαρεθητε να βλεπεται εκκλησιες.Βοηθεια μας!
23986

23987

23988

Roi Baudoin
06-12-2008, 22:57
Πολύ όμορφες φωτογραφίες, φίλε Vortigern.

Η Παναγιά η Πουλάτη, μοιάζει με πουλί που είναι έτοιμο να πετάξει.
Από το βράχο του "Φονιά" αυτοκτόνησε κάποτε μια γυναίκα.
Για αυτό και πήρε αυτό το όνομα.

Επιπλέον, σ΄ευχαριστώ πολύ που μου υπέδειξες το πολύ καλό αυτό θέμα.

pontios thessaloniki
06-12-2008, 22:58
[quote=Vortigern;145042]
Παναγια η Πουλατη βρισκεται στο Βορειοανατολικο μερος της Σιφνου απεχει απο το λιμανι γυρω στα 9 χλμ. και απο τον Αρτεμωνα 3 χλμ χωματοδρομος.Υπαρχει και μια μικρη παραλια η οποιο ειναι βραχωδης αλλα πολυ ωραια.Το Πανυγυρη ειναι το καλοκαιρι στις 15 Αυγουστου που ειναι η Κοιμιση της Παναγιας και στις 25 Μαρτιου που ειναι του Ευαγγελισμου.


Υ.Γ εμ δν φταιω που καθε μερα τωρα θα ανεβαζω και απο ενα εξωκκληση ποιος σας ειπε να ανοιξεται τετοιο θεμα?Δν το ξεραται οτι εδω περα εχουμε πανω απο 365 εκκλησιες η οποιες οι ποιο πολλες ειναι παραθαλασσιες?:p;)


Στην δευτερη φωτο ο Βραχος που φαινεται εκει κατω λεγεται ''φονιας''


Ε θα βαρεθητε να βλεπεται εκκλησιες.Βοηθεια μας!
23986

23987

23988

[/quote Μπραβο Θανο .αψογες οι φωτο σου,θελουμε και αλλες πολλες:D

Vortigern
06-12-2008, 23:10
Πολύ όμορφες φωτογραφίες, φίλε Vortigern.

Η Παναγιά η Πουλάτη, μοιάζει με πουλί που είναι έτοιμο να πετάξει.
Από το βράχο του "Φονιά" αυτοκτόνησε κάποτε μια γυναίκα.
Για αυτό και πήρε αυτό το όνομα.

Επιπλέον, σ΄ευχαριστώ πολύ που μου υπέδειξες το πολύ καλό αυτό θέμα.






Σας ευχαριστω πολυ...συντομα και αλλες
Αυτο που ξερω εγω για τον ''φονια'' ειναι οτι ειχαν ανεβη 2 φιλοι εκει πανω ποιο παλια ο ενας ηταν Ελληνας και ο αλλος Γερμανος,και ειπαν να κανουνε βουτια.Ο Γερμανος σκωτοθηκε και ο Ελληνας τραυματιστηκε πολυ σοβαρα και μετα πεθανε και αυτος......

Vortigern
06-12-2008, 23:49
Και ενα Βιντεο που μολις Βρικα....Ειναι με Σιφναικη μουσικι Βιολι και λαουτο.Θα δειτε πολλες φωτογραφιες μεσα με διαφορα ξωκκλησια και ωραιες αλλες φωτογραφιες απο το λιμανι κ.τ.λ.
Αντωνη για σενα που Βρισκεσαι μακρια απο την Σιφνο και ξερω οτι σου λειπη....

http://www.youtube.com/watch?v=uJyJu6OHGgo

Vortigern
08-12-2008, 22:07
Ας δουμε λοιπον ακομα μια εκκλησια η οποια ειναι σχεδον διπλα στην Παναγια την Πουλατη.Η εκκλησια λεγεται ''Της Σωτηρως στου Μα'ι'να''

24117

sylver23
08-12-2008, 22:20
πολυ ωραια φωτο απο μια παρα πολυ ωραια εκκλησουλα

Roi Baudoin
08-12-2008, 22:37
Όλα αυτά τα πανέμορφα ξωκκλήσια που μας παρουσιάζει ο καλός φίλος Vortigern αποτελούν πραγματικές οάσεις στο νησί της Σίφνου.
Καταφύγια ηρεμίας, γαλήνης και περισυλλογής.

Ένας περίπατος, ένας καφές, μια απόδραση σ' αυτά αποτελούν μια εξαιρετική πρόταση για όσους θέλουν να τα γνωρίσουν.
Είτε στην τουριστική Σίφνο του καλοκαιριού είτε μέσα στην χειμωνιάτικη γαλήνη τα ξωκκλήσια σας περιμένουν να τα γνωρίσετε.

Πολλά, μάλιστα, από αυτά αποτελούσαν καταφύγια έμνευσης για πολλούς από τους λογοτέχνες της Σίφνου.
Ο καθένας τους ήταν συνδεδεμένος και με ένα διαφορετικό ξωκκλήσι ή μοναστήρι.
Για παράδειγμα, ο Αριστομένης Προβελέγγιος κατέφευγε στη Χρυσοπηγή και στον γερο Αϊ-Νικόλα στα Εξάμπελα, ενώ ο Ιωάννης Γρυπάρης στο εκκλησάκι που ανέβασε παραπάνω ο Vortigern (τη Σωτήρα).
Για όλα αυτά είναι γραμμένα όμορφα ποιήματα.
Νομίζω ότι μπορούμε να ανεβάσουμε κάποια αποσπάσματα μαζί με φωτογραφίες.

Φίλε Vortigrn, συνέχισε ....

Vortigern
09-12-2008, 00:01
Εγω Αντωνη θα συνεχισω με ακομα μια φωτο και εσυ θα προσθεσεις αυτα που γνωριζεις....γιατι εγω γνωριζω πολυ ποιο λιγα φυσικα για τις εκκλησιες.Τωρα,Αη Γιωργης της Πουλατης...βρισκεται στα δεξια της Παναγιας Πουλατης ενω η προηγουμενη στα αριστερα της,πανω κατω αυτες οι εκκλησιες εχουν γυρω στα 50 μετρα αποσταση απο την καθε μια,οποτε για να παει καποιος να αναψη ενα κερι καλυτερα ας κραταει εναν κουμπαρα μαζι του:D.Να σειμειωσο βεβαια οτι το μερος λεγεται Πουλατη...ενα μερος το οποιο τους καλοκαιρινους μηνες γινεται καταφυγιο για ανθρωπους που θελουν να κανουν μπανιο με την ηρεμια τους,παροτι ομως οτι το νερο εκει εχει πολυ αλατι δηλαδη αν παει καποιος να κανει μπανιο εκει και μετα παει σε καποια αλλη παραλια θα το καταλαβει και μονος του οτι εχει πολυ αλατι,ακομη φημιζεται σαν μερος οπου πανε πολλες ασμυναριες και λενε οτι ειναι επικινδυνο να καθεσαι μεχρι αργα στην θαλασσα εκει...παρολα αυτα συνεχιζει να παραμενει η Πουλατη με τον βασικο κοσμο που την επισκεπτεται καθε χρονο....Αντωνη αν γνωριζεις περισσοτερα σε παρακαλω συνεχισε....

plori
09-12-2008, 00:37
Με την ευκαιρία του θέματος να ανεβάζω και εγώ 2 φωτογραφίες από τον Σταυρό του Φάρου όπου και παλαιότερα υπήρχε φανός ναυσιπλοοίας αλλά καταργήθηκε και η εκκλησία βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της Σίφνου.Επίσης και την Παναγιά μας Χρυσοπηγή που χρόνια τώρα καμαρωτή αγναντεύη και προστατεύη τους ναυτικούς μας.Αφιερωμένες σε όλους τους φίλους του forum ........

24122

24123

Vortigern
09-12-2008, 00:46
Με την ευκαιρία του θέματος να ανεβάζω και εγώ 2 φωτογραφίες από τον Σταυρό του Φάρου όπου και παλαιότερα υπήρχε φανός ναυσιπλοοίας αλλά καταργήθηκε και η εκκλησία βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της Σίφνου.Επίσης και την Παναγιά μας Χρυσοπηγή που χρόνια τώρα καμαρωτή αγναντεύη και προστατεύη τους ναυτικούς μας.Αφιερωμένες σε όλους τους φίλους του forum ........


πολυ ωραιες plori να σημειωσουμε οτι πισω απο εκει που εβγαλες τις φωτογραφιες βρισκεται και ο Αγιος Νικολας νομιζω του αποκοφτου?Ειναι ετσι?Γιατι μου διαφευγη το ονομα και νομιζω ειναι Αη Νικολας.....Αν οντος ειναι ετσι τοτε ειναι ο 4ος Αη Νικολας που υπαρχει στην Σιφνο
Ενας ειναι ο Αη Νικολας τις Χεροννησου,ο 2ος Αη Νικολας του Τρουλλακιου,3ος ο Αη Νικολας στα Αερινα και αν ειναι και αυτος ο Αη Νικολας που λεω...παρακαλω τα φωτα σας....

plori
09-12-2008, 01:01
πολυ ωραιες plori να σημειωσουμε οτι πισω απο εκει που εβγαλες τις φωτογραφιες βρισκεται και ο Αγιος Νικολας νομιζω του αποκοφτου?Ειναι ετσι?Γιατι μου διαφευγη το ονομα και νομιζω ειναι Αη Νικολας.....Αν οντος ειναι ετσι τοτε ειναι ο 4ος Αη Νικολας που υπαρχει στην Σιφνο


Ενας ειναι ο Αη Νικολας τις Χεροννησου,ο 2ος Αη Νικολας του Τρουλλακιου,3ος ο Αη Νικολας στα Αερινα και αν ειναι και αυτος ο Αη Νικολας που λεω...παρακαλω τα φωτα σας....

Όχι δεν υπάρχει στο Αποκοφτό Άγιος Νικόλας υπάρχει στον Φάρο και βέβαια στα Εξάμπελα.

Vortigern
09-12-2008, 01:02
Όχι δεν υπάρχει στο Αποκοφτό Άγιος Νικόλας υπάρχει στον Φάρο και βέβαια στα Εξάμπελα.


Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.....

Vortigern
09-12-2008, 21:10
Παμε να δουμε ποιες εκκλησιες θα δουμε περνοντας τον δρομο για Χεροννησο....Πρωτη ειναι η Σωτήρα λοιπον,
Μερικες πληροφοριες:Ειναι ποδαροδρομος 30 λεπτα περιπου βλεπει την Συρο,Παρο,Τηνο κ.α...και απο εκει μετα ανετα πας και στου ''Μαερου'' να ριξεις καμια βουτια....


αλλη μια φωτο απο την Σιφνο εξαντληθηκε.....;)

24139

Nautikos II
09-12-2008, 22:18
Δεν ξερω αν ειναι το καταληλο θεμα εδω, αν οχι οι αρμοδιοι παρακαλω ας την μεταφερουν
24144

plori
09-12-2008, 22:25
Δεν ξερω αν ειναι το καταληλο θεμα εδω, αν οχι οι αρμοδιοι παρακαλω ας την μεταφερουν
24144
Φ Ο Β Ε Ρ Η !!!!!!!

sylver23
10-12-2008, 00:14
φοβερες ολες οι φωτο παιδια.
λοιπον .σημερα πηγα με τον μαστροπαναγο σαλαμινα μια βολτα και γυρισαμε εκει γυρω.ειχα χρονια να παω στο νησι και πραγματικα πιστευω οτι ειναι κριμα που εχει καταστραφει πλεον απο την βρωμα γυρω του.
εχει πανεμορφες ακρογιαλιες αλλα πρωσοπικα εγω δεν βουταω .αμα γινοταν να το παρουν να το πανε αλλου θα ηταν απο τα πιο ομορφα νησια μας..
παμε τωρα να δουμε δυο εκκλησιες.
το πρωτο ειναι ενα ξωκλησι που συνανταμε στα δεξια μας πηγαινοντας με το αμφιπλωρο
η δευτερη φωτο ειναι απο μια πανεμορφη εκκλησια του αγιου νικολαου στα σεληνια αν δεν κανω λαθος

24163

24164

mastropanagos
10-12-2008, 18:28
φοβερες ολες οι φωτο παιδια.
λοιπον .σημερα πηγα με τον μαστροπαναγο σαλαμινα μια βολτα και γυρισαμε εκει γυρω.ειχα χρονια να παω στο νησι και πραγματικα πιστευω οτι ειναι κριμα που εχει καταστραφει πλεον απο την βρωμα γυρω του.
εχει πανεμορφες ακρογιαλιες αλλα πρωσοπικα εγω δεν βουταω .αμα γινοταν να το παρουν να το πανε αλλου θα ηταν απο τα πιο ομορφα νησια μας..
παμε τωρα να δουμε δυο εκκλησιες.
το πρωτο ειναι ενα ξωκλησι που συνανταμε στα δεξια μας πηγαινοντας με το αμφιπλωρο
η δευτερη φωτο ειναι απο μια πανεμορφη εκκλησια του αγιου νικολαου στα σεληνια αν δεν κανω λαθος

24163

24164
Συλβεστρο κοιτα κατι που δεν παρατηρησαμε,στη πρωτη φωτο που ειναι κρεμασμενη η καμπανα της εκλησσιας,πανω σε μια αγκυρα...!!Στη δευτερη φωτο ειναι η εκλησσια του Αγιου Νικολαου(μεγαλη η χαρη του) στα Σεληνια ναι..!!

Vortigern
12-12-2008, 22:39
Παμε να δουμε και την Παναγια Σκαλοτιανή η οποια ειναι ευκολα προσβασιμη καθως παει το αυτοκινητο.Πισω απο την εκκλησια το μερος που ''ξαπλωνεται κατω λεγεται ''Αγριαμπελα και λιγο ποιο περα ''Γιαγλακι'' αναμεσα σε αυτες της περιοχες βρισκονται κ ο Αη Γιωργης τα Λιβαδακια και ο Αγιος Σωστης τα μεταλλεια....Συντομα θα δουμε φωτογραφια απο τον Αη Γιωργη.....
24498

moutsokwstas
13-12-2008, 19:50
24587
η συγκεκριμενη εκκλησια βρισκεται στη σκαλα συκαμιας στη λεσβο. παναγια η γοργονα-στρατης μυριβιλης, ειναι συνιφασμενα αυτα τα δυο, μια και απο αυτο το μερος εμπνευστηκε ο μυριβιλης για να γραψει το ομωνυμο μυθιστορημα. (φωτο ενος φιλου, που μου την παραχωρησε ευγενικα και τον ευχαριστω)

Leo
14-12-2008, 09:42
Ο Αρχάγγελος Μιχαήλ δίπλα στην μαρίνα της Ελευσίνας

24610

Vortigern
16-12-2008, 23:52
Mετα την ωραια φωτογραφια του Λεο ας δουμε τωρα την Αγια Μαρινα στο Φλάμπουρο.Περισσοτερα ας μας πει ο φιλος plori μιας και πρεπει να γνωριζει λιγο καλυτερα για την συγκεκριμενη εκκλησια.
Τα απονερα που φαινονται στην θαλασσα ειναι του Κεντερη....

24917

Leo
17-12-2008, 09:10
Ο Άγιος Νικόλας της Κούλουρης... (Σαλαμίνα)

24929

plori
17-12-2008, 23:06
Mετα την ωραια φωτογραφια του Λεο ας δουμε τωρα την Αγια Μαρινα στο Φλάμπουρο.Περισσοτερα ας μας πει ο φιλος plori μιας και πρεπει να γνωριζει λιγο καλυτερα για την συγκεκριμενη εκκλησια.

Τα απονερα που φαινονται στην θαλασσα ειναι του Κεντερη....



24917

Αυτό που θα ήθελα να ξέρει το φόρουμ είναι οτι στην Σίφνο οι εκκλησίες είναι περίπου στις 365 όσες και η μέρες του χρόνου και καταλάβαίνεται οτι έχουμε πολλές να σας δείξουμε ακόμα!!!!

Vortigern
21-12-2008, 22:38
Παιχνιδια στο κρυο και στην βροχη με βασικο στοχο τις εκκλησιες που βλεπουν την καμαρα,και με πολυ καλη παρεα την νυχτερινη ληψη.
Η εκκλησια παρακατω ειναι οι Αγιοι Αναργυροι.

25200

Leo
21-12-2008, 23:16
Συγαχαρητήρια Θάνο, μας έχει καπλήξει όλους με τισ υπέροχες φωτογραφίες σου.

Vortigern
23-12-2008, 22:52
Η παρακατω εκκλησια θα αφιερωθη στον καλο φιλο plori
Ειναι η...(Βλ.φωτο 1)...και ειναι αυτη στην...(Βλ.φωτο 2)...η οποια αναικαινηθη το...(Βλ.φωτο 3)..
Βρισκεται στο λιμανι και ειναι απο την μερια της ''Αγιας Μαρινας'' και ειναι χτισμενη ψηλα στο βουνο του Αγιου Συμεον και βλεπει ωραια το λιμανι που ειναι στην περα παντα...
25376

25377

25378

Vortigern
25-12-2008, 18:36
Αγιος Συλυβεστρος!!Δυστιχος με ζουμ,συντομα απο κοντα αλλα ας παρουμε μια γευση
Συλβερ ενωητε για εσενα!!
25488

Leo
25-12-2008, 20:29
Φαντάζομαι Θάνο ξέρεις ότι σύντομα γιορτάζει και πρέπει να αφιερωθεί αρμοδίως και ορθοδόξως... νέσω της γκαλερί στον Σιλβερ ε?

Vortigern
25-12-2008, 20:33
Φαντάζομαι Θάνο ξέρεις ότι σύντομα γιορτάζει και πρέπει να αφιερωθεί αρμοδίως και ορθοδόξως... νέσω της γκαλερί στον Σιλβερ ε?


Στην γκαλερι θα ανεβουν συντομα ολες οι εκκλησιες..ε ναι και φυσικα ειναι για τον Συλβερ μιας και πλησιαζει η Γιορτη του...θα ελεγα Συλβερ να ερχοσουν και στο Πανυγηρη να ακουσεις βιολια μετα και να φας και ρεβυθαδα!!χεχε

plori
25-12-2008, 21:29
Σε ευχαριστώ για την αφιερωσή σου Vortigen και Βοηθειά μας η Αγία Μαρίνα!!!!

moutsokwstas
26-12-2008, 10:09
η εκκλησια της παναγιας τρυπητης (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=1987)στην παραλια του αιγιου, η οποια πανηγυριζει καθε χρονο ανημερα της ζωοδοχου πηγης. η εικονα ειναι πολυ θαυματουργη, η δε εκκλησια ειναι μεσα σε βραχο και πληθος προσκυνητων σταματουν για να αναψουν ενα κερι στη Χαρη Της.

Vortigern
26-12-2008, 15:28
Σημερα θα δουμε τον Αγιο Συμεον
Ο Αγιος Συμεον βρισκεται πανω απο τις Καμαρες απο εκει πανω εχεις καταπληκτικη θεα,το λιμανι απο ψηλα φαινεται πολυ ομορφο οπως και τα γυρω νησια.Θα ακολουθηση μια παρελαση φωτογραφιων γιατι στην χθεσινη βολτα εκατσα μια ωρα εκει πανω για να απολαυσο τη θεα και αλλα πολλα.Αξαιρετικα για τον Συλβερ που μιλισα στο τηλ εκεινη την ωρα και του μετεφερα εικονες αλλα και στον Νικο. 25552

25553

25554

25555

25556

Vortigern
26-12-2008, 15:30
Και η συνεχεια.... 25557

25558

25559

plori
26-12-2008, 15:46
Στον διπλάνο λόφο που βρίσκεται πάνω απο το λιμάνι της Σίφνου είναι το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία του Τρουλλακιού που μετά το προσκύνημα μπορείς να αγναντέψεις το Αιγαίο, απολαύστε της........

25560

25561

25562

Vortigern
26-12-2008, 16:04
Στον διπλάνο λόφο που βρίσκεται πάνω απο το λιμάνι της Σίφνου είναι το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία του Τρουλλακιού που μετά το προσκύνημα μπορείς να αγναντέψεις το Αιγαίο, απολαύστε της........


Εβγαλα και εγω 2 αλλα ειναι με ζουμ.Στην δευτερη φωτο το προβατο μου εκανε παρατηρηση για καταπατηση ιδιωτικης περιουσιας!!:p:D

25563

25564

sylver23
26-12-2008, 17:10
καλα θανο παιδι μου εσυ πλεον εχεις ξεφυγει.σε ευχαριστω για τις αφιερωσεις και για την ευκαιρια που μου δωσες να δω εκκλησια που εχει το ονομα μου .ωραιο θα ταν να μουνα εκει στην γιορτη μου.
επισης απορω πως δεν εχεις παγωσει ακομα με το μηχανακι-οποτε με παιρνει τηλ στις βολτες που κανει ειναι παγωμενος αλλα δεν χαμπαριαζει....συνεχιζει
μπραβο ρε θανο

.voyager
27-12-2008, 19:57
Ο Mύτικας Αιτ/νιας (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2118) "χύνεται" στο Ιόνιο. Φώτο από το εκκλησάκι της Παναγίας της Ελεούσας, "σκαρφαλωμένο" στο γκρεμό. Για όσους γιορτάσαμε κι όσους γιορτάζουν ή θα γορτάσουν αυτές τις μέρες την ονομαστική τους εορτή.

pontios thessaloniki
27-12-2008, 20:08
Ας δουμε ενα πολυ ωραιο εκκλησακι το οποιο βρισκεται πισω απο τον Αγιο Στεφανο στην Μυκονο, αφιερωμενες σε ολους και ειδικα στους vortigern,mastrovasili,mastropanago,trakman,sylver ,thanasis89,,και στην Φανουλα μας η οποια γιορταζει σημερα:D25641

25642

Vortigern
27-12-2008, 20:22
Πολυ ωραιες φωτο Σταθη και Χρηστο...παμε να δουμε και την Χρυσοπηγη φετος την μερα του Πανηγυριου της,με το Speedrunner 2 να καταφτανει στον Ιερο βραχο... 25644

25645

Roi Baudoin
01-01-2009, 22:13
Σ' ευχαριστούμε πολύ φίλε.

Τα κάλαντα είναι πολύ συγκινητικά.
Το μοναστηράκι στη Χερόνησο είναι πραγματικά μοναδικό.

Καλή Χρονιά και ότι το καλύτερο

Και, βέβαια, περαστικά.

Vortigern
01-01-2009, 22:22
Παιδια συγνωμη εγινε καποιο λαθος πριν εβαλα καταλαθος λαθος εκκλησια.
Παμε απο την αρχη λοιπον
Ειναι ο Αη Γιωργης της Χερρονησου και βρισκεται στο βορειο μερος του νησιου.Φωτο απο την Χερρονησο θα μπορειτε να δειτε σε λιγο στο θεμα ''Εικονες και φωτογραφιες απο τα (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?p=154148#post154148)λιμανια μας''.Αφιερωμενη στους Roi baudoin,Dimitris,Leo και Συλβερ μιας και αυριο δν θα μπορεσω να παω στον Αη Συλυβεστρο λογο αρρωστιας.

Υ.Γ: οποιος ενδιαφερεται-η του αρεσουν τα Σιφνεικα καλαντα ενημερωνο οτι εχω στην κατοχη μου τα καλαντα απο Αη Γιωργη Καταβατης και του Αγιου Σωστη στα Μεταλλεια.


26004

26005

Vortigern
03-01-2009, 02:03
Σημερα θα δουμε τον Αη Πολυκαρπο....
Λιγα λογια....βρισκεται στην Χερρονησο κατω στην παραλια και γιορταζει 22 Φεβρουαριου....μετα το πανηγυρι σερβιρονται πρωτα μακαρονια με κατσικακι και μετα το καλυτερο Ρεβυθια πανοστριας...... 26115

26116

26117

26118

moutsokwstas
04-01-2009, 18:52
26329
το εκκλησακι του αγ.φωκα, διπλα στα βατερα της λεσβου.

moutsokwstas
04-01-2009, 21:29
26337

26338
η παναγια της πετρας (λεσβος). στη μεση του χωριου της πετρας δεσποζει ο βραχος της Παναγιας της Γλυκοφιλουσας, που ειναι τεραστιος σαν τα μετεωρα, φτανει σε υψος τα 40 μετρα περιπου και ξεπροβαλλει μεσα απο τις λυγεροκορμες λευκες, σαν να θελει να επιβληθει στο επιπεδο πεδιο του χωριου.
στην εκκλησια φτανει κανεις, ανεβαινοντας 114 σκαλοπατια λαξευμενα στο βραχο. η περιοπτη-σαν καστρο- εκκλησια ειναι τρικλιτη βασιλικη, με ναρθηκα, θαυμασιο ξυλογλυπτο επισκοπικο θρονο κι ενα πηγαδι που αναφλυζει <<αγιο νερο>>. για την ευρεση της εικονας της παναγιας και το χτισιμο του ναου, ακουγονται πολλοι θρυλοι, αυτος που εχω ακουσει προσωπικα εγω, ειναι αμεσα συνδεδεμενος με ενα ναυτικο που βρηκε την εικονα και κατοπιν προσταγης της Παναγιας, την εφερε σε αυτο εδω το σημειο και χτιστηκε ο ναος.
η καρτ-ποσταλ ειναι απο το 1996, αλλα σαφως η απεικονιση του χωρου ειναι πιο παλια οπως θα δειτε.

Vortigern
08-01-2009, 22:38
Πρωτον Αυτη η φωτο (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=1860) αφιερωμενη στον Παναγιωτη...αν και λιγο αργα ελπιζω να μην σε πειραζει Παναγιωτη....Και η αμεσως επομενη ειναι ο Αη Γρηγοριος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=2498)
στου Γελού ή αλλιως στου Διαβρούχα.
Βρισκεται στον Διαβρουχα και ειναι λιγο ποιο πριν απο την Χερρονησο.....

Παναγιώτης
09-01-2009, 02:34
Ευχαριστώ... και για ανταπόδοση σου αφιερώνω αυτήν εδώ (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=2490) του Αγίου Δημήτρη.

Vortigern
10-01-2009, 21:47
Μπορειτε να δειτε και ενα video collection (http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?contentid=2383)

pontios thessaloniki
10-01-2009, 21:53
Μπορειτε να δειτε και ενα video collection (http://www.nautilia.gr/vgallery.asp?contentid=2383)

Μπραβο Θανο :DΤελειο το video:D

moutsokwstas
11-01-2009, 18:54
26805
καταρχην να ζητησω την κατανοηση σας στο θεμα της φωτογραφιας, ειναι απο το χθεσινο τευχος του περιοδικου γεωτροπιο. γραφει ενας αναγνωστης ο,τι το νησι του αιολου, η σαμοθρακη εκτος απο το αγαλμα της νικης, ειναι ξακουστη και για τα 999 ξωκλησια της που ειναι διασπαρτα σε ολη τη μικρη εκταση της. δυο απο αυτα, βρισκονται σε εκ διαμετρου αντιθετες κατευθυνσεις και τοπια. στη βορειοανατολικη πλευρα ειναι το ξωκλησι της αγ. παρασκευης διπλα στη θαλασσα, παραδομενο στα καλοκαιρινα της χαδια και στα αγρια χτυπηματα της το χειμωνα. στο νοτιο μερος του νησιου, ψηλα στα αποκρυμνα βραχια που στεφανωνουν τη φανταστικη παραλια της παχιας αμμου και σε υψομετρο περιπου 600μ, ειναι το εκκλησακι της παναγιας της κρεμιωτισσας, που αγερωχο αγναντευει το πελογος και προστατευει τους ναυτικους.

Vortigern
12-01-2009, 01:20
Εφτασα 17 χρονων για να δω τι κρυβεται στην μικρη βιβλιοθηκη που εχω στο σπιτι.Τοσα χρονια μου ηταν αδιαφορη
Ψαχνοντας βρισκεις ομως.
Βρικα λοιπον κατι βιβλια τα οποια περιεχουν πολλα παραθαλασσια εξωκκλησια τα οποια ειναι τραβηγμενα πριν 10-20 χρονια,το ποιο ωραιο που βρικα ειναι ενα βιβλιαρακι το οποιο μιλαει για την Χρυσοπηγη και συγκεκριμενα εχει τα θαυματα που εχει κανει.Ελπιζω να μην βγω πολυ εκτος θεματος,αλλα πιστευω οτι ειναι ενδιαφερων να μαθουμε κατι παραπανω για της ομορφες εκκλησιες που εχουμε στην Ελλαδα.
Παρακατω λοιπον βλεπουμε 2 απο τα ποιο ξακουστα θαυματα της Χρυσοπηγης 26867


26868


26869


Το βιβλιο ειναι αυτο
26871


και μια φωτο απο το βιβλιο... 26872

Vortigern
12-01-2009, 01:33
Συνεχιζουμε με το απολυτικιο της Παναγιας Χρυσοπηγης και με 2 φωτο απο το τουριστικο βιβλιο του κ.Αντωνιου Γ. Τρουλλου.Η μια ειναι απο το Πανηγυρη που υποθετο ειναι πριν ακομα αρχισουν να ερχονται τα ταχυπλοα στον Ιερο βραχο,το καραβακι που ειναι στο μολο πρεπει να ειναι η το Παναγια Φανερωμενη η αμα παμε ακομα ποιο πισω ισως ειναι και το Αγιος Συμεον (Δυστιχως δν φαινετε σχεδον καθολου)
Αντωνη (Ροι) αν γνωριζεις κατι μπορεις να συμπληρωσεις....
26875

26876

26877

pontios thessaloniki
12-01-2009, 01:46
Aψογος ο VORTIGERN οπως παντα:Dνα εισαι καλα θανο:D

Vortigern
12-01-2009, 14:54
Η Παναγια Κιτριανι βρισκεται απεναντι απο τον Πλατυ γιαλο της Σιφνου πανω σε ενα μικρο νησακι.Λενε πως αμα μυρισεις τον τοιχο τις εκκλησιας μυριζει κρασι γιατι οταν την εφτιαξαν χρησιμοποιησαν κρασι αντι για νερο,εγω προσωπικα εχω παει 2 φορες εκει και δν εκατσα να μυρισω τους τοιχους.Συγνωμη για την φωτο που ειναι στραβη ειναι απο το βιβλιο του κ.Αντωνιου Γ. Τρουλλου και δν καθεται ευκολα στο σκανερ

26883

notias
12-01-2009, 21:55
ΣΤΟ ΕΠΙΤΟΙΧΙΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ BLUE STAR ΓΙΑ ΤΟ 2009
Ο ΑΓΙΟΣ ΙΣΙΔΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΛΕΡΟ !!!

Vortigern
13-01-2009, 23:43
Ταξιαρχης του Βαθιου.Βρισκεται στο Βαθυ 12 χλμ απο το κεντρο και αξιζει να παει κανεις διοτι σε αυτην την παραλια μπορεις να βρεις πολλα απο πυλινα μεχρι και καλο φαγητο στα εστιατορια που υπαρχουν.Στην τριτη φωτο που βλεπουμε την πανοραμικη αποψη του Βαθιου μπορω να σας πω οτι ειναι το λιμανι που εχει μπει μεσα το Πρεβελη οταν εκανε δρομολογια στις Δυτικες πριν μερικα χρονια.Σκαναρισμενες φωτο..και ισιες!:) 26971

26972

26973

Leo
14-01-2009, 07:30
Νομίζω έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα μας. Το σκεπτικό είναι να φωτογραφίσουμε ένα εξωκκλήσι (με θαλασσινό τοπίο) ή θαλασσινό όνομα... (π.χ. Παναγία η Θαλλασσινή, Αη Νικολάδες, ο Αη Χαράλαμπος στον βράχο, ο Αη Δημήτηρης που χαιερτούν τα βαπόρια κλπ.). Αυτό γίνεται με τον σεβασμό στην Ελληνική θρησκευτική παράδοση και στην σχέση του τοπίου, του ναού, του ξωκκλησιού με την θάλασσα. Περισσότερα απο αυτό νομίζω κουράζουν και χάνει την αίγλη του το θέμα. Μπορείτε να προτείνετε ενα βιβλίο σχετικό... αλλά δεν θα συμβούλευα να συνεχίσουμε αυτό το θέμα με σκαναρισμένες φωτογραφίες. Εξ αλλου δεν βιαζόμαστε..... κάποια στιγμή θα κάτσει να πάμε εμείς να το φωτογραφίσουμε. Τι λέτε?

Vortigern
14-01-2009, 07:39
Νομίζω έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα μας. Το σκεπτικό είναι να φωτογραφίσουμε ένα εξωκκλήσι (με θαλασσινό τοπίο) ή θαλασσινό όνομα... (π.χ. Παναγία η Θαλλασσινή, Αη Νικολάδες, ο Αη Χαράλαμπος στον βράχο, ο Αη Δημήτηρης που χαιερτούν τα βαπόρια κλπ.). Αυτό γίνεται με τον σεβασμό στην Ελληνική θρησκευτική παράδοση και στην σχέση του τοπίου, του ναού, του ξωκκλησιού με την θάλασσα. Περισσότερα απο αυτό νομίζω κουράζουν και χάνει την αίγλη του το θέμα. Μπορείτε να προτείνετε ενα βιβλίο σχετικό... αλλά δεν θα συμβούλευα να συνεχίσουμε αυτό το θέμα με σκαναρισμένες φωτογραφίες. Εξ αλλου δεν βιαζόμαστε..... κάποια στιγμή θα κάτσει να πάμε εμείς να το φωτογραφίσουμε. Τι λέτε?

Nαι αμα ειναι ετσι τοτε ναι να σταμαστησουμε-σω...εχεις απολυτο δικιο

Roi Baudoin
15-01-2009, 22:01
Μια εικόνα ακόμα από την Παναγία τη Χρυσοπηγή που νομίζω ότι ταιριάζει με το θέμα αυτό.
Το καραβάκι της Χρυσοπηγής-τάμα του καπετάνιου που περνούσε ανοικτά με το καράβι του μέσα σε θαλασσοταραχή.
Έταξε ότι αν σωθεί το καράβι και οι άνθρωποί του, θα φέρει τάμα στη Χρυσοπηγή κάτι που να θυμίζει το καράβι του.
Το καράβι και οι ναυτικοί σώθηκαν και ο καπετάνιος έφερε το τάμα του στη Χρυσοπηγή.


Σ' αυτήν την εκκλησία βαπτίστηκα.
Ένα από τα πιο αγαπημένα μέρη στη Σίφνο.

27043

Vortigern
15-01-2009, 23:08
Και ο Αγιος Χαραλαμπος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=2741)οποιος βρισκεται απεναντι απο τον Σταυρο του Φαρου και την Χρυσοπηγη....

Leo
16-01-2009, 12:05
Ο καθεδρικός Ναός (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2838) της Αγίας Τριάδας στον Πειραιά

Vortigern
16-01-2009, 14:28
Ο καθεδρικός Ναός (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=2838) της Αγίας Τριάδας στον Πειραιά


Καπου εκει πανω στα Sprinter πρεπει να ειμαι και εγω:p

moutsokwstas
19-01-2009, 20:21
27381

27383
στην προκειμενη περιπτωση μπορει να μην ειναι καποιο γραφικο ξωκλησι, αλλα το ανεβαζω μια και ειναι πολυ κοντα στη θαλασσα (πανω απο την προκυμαια) και ειναι το πλεον επιβλητικο σημειο σε ολο το λιμανι της μυτιληνης μαζι με το καστρο και το αγαλμα της ελευθεριας. αναφερομαι στο ναο του Αγ.Θεραποντα, ο οποιος ειναι απο τους πλεον αναγνωρισιμους της μυτιληνης. λιγα λογια για την ιστορια του, χτιστηκε απο τον λεσβιο αρχιτεκτονα αργυρη αδαλη και τα εγκαινια του εγιναν το1935.α ο βασικος αρχιτεκτονικος ρυθμος του ειναι αυτος του εγγεγραμμενου σταυροειδους μετα του τρουλου. ο εξωτερικος διακοσμος ειναι δημιουργημα του επισης λεσβιου ζωγραφου και γλυπτη νικολαου κεσανλη. το ξυλογλυπτο τεμπλο του, ειναι εργο του 1915 κι εχει φιλοτεχνηθει απο τον δημητριο κοβαλα. προσφατα ο ναος εκλεισε, προκειμενου να γινουν οι απαραιτητες εργασιες αποκαταστασης ζημιων και συντηρησης. ο αγιος θεραπων δεν αποτελει το μητροπολιτικο ναο της πολης και πρωτευουσας του νησιου.

erwdios
21-01-2009, 22:46
Το εκκλησάκι της Αγίας Ειρήνης που βρίσκεται στην είσοδο του λιμανιού της Ίου


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture1.jpg

erwdios
21-01-2009, 22:49
Ο Άγιος Νικόλαος που βρίσκεται στην γνωστή Κόκκινη Παραλία της Σαντορίνης


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture22.jpg

erwdios
21-01-2009, 22:52
Ακολουθούν διάφορες εκκλησίες από την Οία της Σαντορίνης, που όμως δε θυμάμαι σε ποιον Άγιο είναι αφιερωμένες. Όποιος αναγνωρίσει καμία ας βοηθήσει. :D


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture41.jpg

erwdios
21-01-2009, 22:54
Από τα στενά στην Οία

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture43.jpg

erwdios
21-01-2009, 22:55
Στο γνωστό μέρος για το ηλιοβασίλεμα, αν κοιτάξεις γύρω σου βλέπεις κι άλλες εκκλησίες..

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture52.jpg

erwdios
21-01-2009, 22:58
Μια λίγο σκοτεινή

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture79.jpg

erwdios
21-01-2009, 23:01
Και μια από Ημεροβίγλι (Δυστυχώς σε τόσο ωραία μέρη, υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που φαίνονται πολύ άσχημα).

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/Picture97.jpg

erwdios
21-01-2009, 23:03
Η Αγία Τριάδα στο λιμάνι της Κορισσίας της Κέας

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/010.jpg

Leo
22-01-2009, 11:00
Το παρκκλήσι του Αη Νικόλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=2908) στο κτήμα της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων στο Παλατάκι, Πειραιά.

moutsokwstas
22-01-2009, 19:30
βλεποντας τις φωτογραφιες κι αλλων μελων του φορουμ σε αυτη την ενοτητα, ενα πραγμα εχω να σχολιασω ο,τι ειναι πολυ ωραιες ολες ανεξαιρετως και μπραβο σε ολους σας!

Leo
22-01-2009, 21:30
και σε σένα μπράβο Κώστα που συμμετέχεις σ αυτό το θέμα :D

Παναγιώτης
24-01-2009, 15:47
Το εκκλησάκι του Σταυρού (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=2885) στην ανατολική είσοδο του στενού τοο Πόρου (37° 29,63' Β 23° 23,72' Α), παραλάσοντας την Άκρα Σταυρός που προφανώς πήρε το όνομά της από το εκκλησάκι.

NAXOS
24-01-2009, 17:20
ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΡΓΟΚΟΙΛΙ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΟΡΩΝΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗς ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΚΑΙ Η ΝΕΟΑΝΕΓΕΙΡΟΜΕΝΗ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΥΑ.ΕΟΡΤΑΖΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΑΙΝΙΣΗΜΟΥ (ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ)ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΣΚΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ

27759

27760

dimitris
27-01-2009, 22:45
Βοριοδυτικα της Ναξου το μοναστηρι της Παναγιας Φανερωμενης επισης ενα απο τα μεγαλα προσκυνηματα του νησιου στις 15 Αυγουστου!!!
με θεα το απεραντο γαλαζιο του Αιγαιου!!!
φωτο 1 (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=3365)
φωτο 2 (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=3364)

Natsios
28-01-2009, 10:32
Τα εκκλησάκια της Παναγίτσας (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=3374) και του Σταυρού (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=3375) στα Κιόνια της Τήνου, δίπλα στο κύμα.

NAXOS
28-01-2009, 11:24
NA ΞΕΦΥΓΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΑ.....ΧΩΡΙΚΑ ΥΔΑΤΑ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ .ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΘΕΣΗ.

27975

sylver23
30-01-2009, 00:43
ενα πολυ ομορφο ξωκλησσι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=3443) στον κισσαμο κρητης

Leo
02-02-2009, 23:31
Ο Άγιος Αντώνης (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=3532) στον Μέγα Γυαλό της Βάρης, Σύρου. Ένα νέο σχετικά εκκλησάκι όπου φιλοξενείται και η η εικόνα της Παναγιάς της Θαλασσινής που το καλοκαίρι γιορτάζεται με περίσσεια λαμπρότητα η χάρη της. Η λιτανεία της Εικόνας Της γίνεται εν πλώ με βάρκες και πολυπληθές εκκλησίασμα.

Leo
07-02-2009, 23:15
Αφιερωμένη εξαιρετικά στον Νάτσιο και ... εύχομαι με το καλό αυτό που περιμένετε να σας κάνει να :D. Ο Άγιος Μάρκος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=3656) στα Κιόνια της Τήνου.

erwdios
08-02-2009, 13:36
Το εκκλησάκι που βρίσκεται στο λιμάνι της Παροικιάς. Μια βοήθεια για το που είναι αφιερωμένο γιατί δε θυμάμαι... Πίσω, μέσα στα δέντρα, διακρίνεται και η Παναγία η Εκατονταπυλιανή, ένα από τα σημαντικότερα παλαιοχριστιανικά μνημεία της Ελλάδας που χρονολογείται από τον 4ο αι.


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/DSC03905.jpg

erwdios
08-02-2009, 13:53
Άλλο ένα ξωκκλήσι πάνω στο κύμα, έξω από το λιμάνι της Σχοινούσσας. Και δω χρειάζεται η βοήθεια κάποιου που το γνωρίζει.

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_2356.jpg

erwdios
08-02-2009, 13:57
Αν και υπάρχει παλαιότερη καταχώρηση, βάζω 2 ακόμα φωτογραφίες από την Παναγία τη Μυρτιδιώτισσα που βρίσκεται στο λιμάνι της Νάξου.\


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_2447.jpg


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_2531.jpg

moutsokwstas
08-02-2009, 16:57
Αν και υπάρχει παλαιότερη καταχώρηση, βάζω 2 ακόμα φωτογραφίες από την Παναγία τη Μυρτιδιώτισσα που βρίσκεται στο λιμάνι της Νάξου.\

να εισαι καλα για τις ομορφες πραγματικα φωτογραφιες, που ανεβασες.

moutsokwstas
09-02-2009, 20:59
29269
ο αγιος θεραποντας δεσποζει στο λιμανι της μυτιληνης, αυτη τη φορα στο φως της ημερας και παρεα με τα καικια (απο το περιοδικο θαλασσινη αυρα ανοιξη 2008). περιμενουμε να ξεκινησουν οι εργασιες αποκαταστασης των ζημιων και να μας υποδεχτει και παλι.

moutsokwstas
25-02-2009, 21:12
30555
το γραφικο και ξακουστο εκκλησακι του στρατη μυριβηλη-πηγη εμπνευσης του ομωνυμου μυθιστορηματος-απο μια αλλη οπτικη γωνια.

ζιζινι
07-03-2009, 20:00
31613
η παναγια, η μεγαλυτερη εκκλησια της φολεγανδρου, που ειναι αφιερωμενη στην κοιμηση της θεοτοκου, σκαρφαλωμενη στο βραχο πανω απο τη χωρα.

Leo
08-03-2009, 23:41
Απο την Αρτάκη Ευβοίας ένα μικρό κομψοτέχνημα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=4557) που δένει με όλα. Ο Αγιος Νικόλας σε θαλασσινό τοπίο και χιονισμένες βουνοκορφές.

mitsikos
09-03-2009, 03:02
Το εκκλησάκι που βρίσκεται στο λιμάνι της Παροικιάς. Μια βοήθεια για το που είναι αφιερωμένο γιατί δε θυμάμαι... Πίσω, μέσα στα δέντρα, διακρίνεται και η Παναγία η Εκατονταπυλιανή, ένα από τα σημαντικότερα παλαιοχριστιανικά μνημεία της Ελλάδας που χρονολογείται από τον 4ο αι.


http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/DSC03905.jpg

Μα φυσικά στον Άγιο Νικόλαο

sylver23
11-03-2009, 20:28
το εκκλησάκι του Αγιου Νικολάου (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4596) στον λιμενοβραχίωνα του λιμανιού της Κυλλήνης στις 28/02/2009 και με φοντο το Ανδρέας Κάλβος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=4595)

Leo
11-03-2009, 22:09
Ο Άγιος Νικόλας του Μώλου (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=4751) στο λιμάνι της Ζακύνθου. Βοήθεια μας!!

sylver23
11-03-2009, 23:47
ενα πασχα που ειχα παει ζακυνθο ,αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχα κανει η ανασταση σε αυτη την εκκλησια ή ειχα παει στην ακολουθια του επιταφιου

Trakman
14-03-2009, 01:18
Ένα Εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=4922)το οποίο λάτρεψα από την πρώτη στιγμή που το είδα! Λιτό και απέρριτο, καταμεσής στο γαλάζιο πέλαγος, με συντροφιά τον λαμπερό Ήλιο! Για μένα σύμβολο για το πως πρέπει να'ναι η πίστη μας: απλή και ταπεινή, μακρία από στολισμούς και κοσμικότητες... Τέλοσπάντων!!
Βρίσκεται στην Κάλυμνο, δυστυχώς όμως δεν έμαθα σε ποιον Άγιο είναι αφιερωμένο. Ο φίλος esperos όμως είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει!
Αφιερώνεται σ'αυτόν λοιπόν και στο Leo που ξέρω ότι του αρέσουν τέτοια Ξωκλήσια!!

esperos
14-03-2009, 12:42
Ένα Εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=4922)το οποίο λάτρεψα από την πρώτη στιγμή που το είδα! Λιτό και απέρριτο, καταμεσής στο γαλάζιο πέλαγος, με συντροφιά τον λαμπερό Ήλιο! Για μένα σύμβολο για το πως πρέπει να'ναι η πίστη μας: απλή και ταπεινή, μακρία από στολισμούς και κοσμικότητες... Τέλοσπάντων!!
Βρίσκεται στην Κάλυμνο, δυστυχώς όμως δεν έμαθα σε ποιον Άγιο είναι αφιερωμένο. Ο φίλος esperos όμως είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει!
Αφιερώνεται σ'αυτόν λοιπόν και στο Leo που ξέρω ότι του αρέσουν τέτοια Ξωκλήσια!!

Το νησάκι έχει το όνομα ''Του Σαρρή το νησί '' και το εκκλησάκι είναι του Αγίου Ισιδώρου.

Trakman
14-03-2009, 13:56
Το νησάκι έχει το όνομα ''Του Σαρρή το νησί '' και το εκκλησάκι είναι του Αγίου Ισιδώρου.

Ευχαριστώ πολύ!!!

erwdios
14-03-2009, 15:23
Μα φυσικά στον Άγιο Νικόλαο

Ευχαριστώ πολύ!!

moutsokwstas
16-03-2009, 21:50
32987
φευγοντας απο περαμα για παλουκια σαλαμινας, σε πρωτο πλανο εμφανιζεται η εκκλησια αυτη, ξερει κανεις που ειναι αφιερωμενη (ονομασια)? εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω κατι.

Thanasis89
17-03-2009, 23:58
Ερχόμενος από Χανιά τις προάλλες πήγα μια βόλτα στην Γεωργιούπολη ! Ανακάλυψα αυτό το υπέροχο εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=5074) του Αη Νικόλα πάνω στο νερό, το οποίο κοσμεί την είσοδο του λιμανιού ! Σας το χαρίζω με αγάπη από την Κρήτη !

moutsokwstas
18-03-2009, 18:40
32987
φευγοντας απο περαμα για παλουκια σαλαμινας, σε πρωτο πλανο εμφανιζεται η εκκλησια αυτη, ξερει κανεις που ειναι αφιερωμενη (ονομασια)? εψαξα αλλα δεν μπορω να βρω κατι.
λες κι εβαλα κουιζ, καλα κανεις δεν ξερει που ειναι αφιερωμενη η εκκλησια της φωτο? για ψαχτειτε, αλλιως θα παω ο ιδιος εκει να μαθω εν τελει.

sea world
19-03-2009, 16:00
λες κι εβαλα κουιζ, καλα κανεις δεν ξερει που ειναι αφιερωμενη η εκκλησια της φωτο? για ψαχτειτε, αλλιως θα παω ο ιδιος εκει να μαθω εν τελει.

NOMIZW (SYMFWNA ME PLHROFORIES MANARO-KATOIKOY:p) OTI EINAI H AGIA BARBARA FILE moutsokwstas!

Leo
24-03-2009, 22:45
Ο Άγιος Πέτρος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery) στο Σούνιο, ένα αγαπημένο εκκλησάκι κοντα στο Σούνιο. Αφιρωμένη στους κολλητούς μου για να θυμηθούμε όσα όμορφα περάσαμε μαζί στη παραλία..... (αποκάτω). :D

sylver23
27-03-2009, 00:29
Εκανα μια βολτιτσα προχθες απο Ραφήνα και μπορω να πω οτι το χαρηκα παρα πολυ.Τέλειος καιρος.
Φυσικά επισκέφτηκα και τον Αγιο Νικόλα.Ενα απο τα πιο γραφικά εκκλησάκια που έχω δει.Απο μικρό παιδι όποτε πηγαινα βολτα στην Ραφηνα παντα επισκεπτόμουν το εκκλησάκι ,έστω με το αμαξι μια βολτα χωρις να σταματησω.
Εκει κλεινει παντα η βολτα και παίρνω το δρόμο του γυρισμου για την φασαριοζικη Αθηνα.
1.Ολο το μεγαλειο του (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=5485)
2.Καμπαναριο με απιστευτη θεα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=5486)

Nick_Pet
28-03-2009, 17:58
Εκκλησίες στα μαγευτικά Φηρά στη Σαντορίνη. Δυστυχώς δε γνωρίζω πού είναι αφιερωμένες.
34080

34081

34082

sylver23
01-04-2009, 16:45
Μια ακομα φώτο του Αγιου Νικολα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=5661) στην Ραφήνα με τον ηλιο να τον λουζει λες και υπαρχει ενα φωτοστέφανο γυρω του

sylver23
06-04-2009, 00:12
Τον Αγιο Νικολα στην Ραφηνα πολλοι τον εχουμε φωτογραφησει.
Αλλα ξεχναμε κατι.
Απο κατω υπαρχει και δευτερη εκκλησια (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=5780)που ειναι η Αγια Μαρινα και για να το πω πιο σωστα ,πανω απο την Αγια Μαρινα εχει χτιστει ο Αι Νικολας!!
Η εισοδος της εκκλησιας (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=5779) ειναι στα αριστερα οπως κοιταμε την θαλασσα αλλα δυστυχως ειναι μονιμα κλειδωμενη.

Eng
10-04-2009, 00:12
Ο Αγιος Νικολακης, από τα χαρακτηριστικότερα ξωκλήσσια του Παγασιτικού Κολπου.

http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=35148&d=1239315086

mike_rodos
16-04-2009, 23:58
Το ξωκλήσι των Αγίων Αποστόλων στο Φαληράκι της Ρόδου, βρίσκεται στη είσοδο του αλιευτικού καταφύγιου, με τρομερή θέα προς το γαλάζιο μας Αιγαίο! Βέβαια τα χρώματα ταιριάζουν περισσότερο σε Κυκλάδες, αλλά εδώ κάνουμε την εξέρεση και βρισκόμαστε Ρόδο!

35867

Vortigern
18-04-2009, 11:58
Θα ηθελα να πω κατι εντελως πληροφοριακα το οποιο και εγω σημερα το εμαθα.Φυσικα οποιος δν θελει να το διαβασει απλα το προσπερναει.
Εχει να κανει με την Παναγια την Χρυσοπηγη,την πολυουχο του νησιου μας.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι μεσα στην εκκλησια υπαρχη ενα καραβακι κρεμασμενο απο την οροφη το οποιο καραβακι δν ειναι ενα απλο καραβακι,μολις σημερα εμαθα απο ενα σπουδαιο δασκαλο και ανθρωπο οτι αναλογα με τον καιρο που υπαρχη το καραβακι γυριζει αντιθετα,δηλαδη για να εχει τον καιρο στην πλωρη.Περιεργο και συγχρονος ομορφω.

Ακομα αλλο ενα ειναι οτι οσες φορες προσπαθησε καποιος πανυγηρας να παρει την εικονα εκτος Σιφνου χαλουσε ο καιρος και γυρνουσε πισω το καραβι.

Ελπιζω να μην σας κουρασα
Καλη Ανασταση σε ολους.......

Roi Baudoin
18-04-2009, 19:14
Φίλε Vortigern, το καραβάκι της Χρυσοπηγής πρέπει να είναι αυτό εδώ

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=45230&page=9

Vortigern
18-04-2009, 19:20
Φίλε Vortigern, το καραβάκι της Χρυσοπηγής πρέπει να είναι αυτό εδώ

http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=45230&page=9



Ναι Αντωνη αυτο ειναι.Δν θυμομουν οτι υπηρχε συγνωμμη.Σε ευχαριστω πολυ

ελμεψη
21-04-2009, 22:40
Το εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=6105) του Αγίου Θωμά στο Πέδι της Σύμης ένα ηλιόλουστο μεσημέρι.

ελμεψη
21-04-2009, 22:46
Το μοναστήρι της Παναγίας της Υπακοής στη Νίμο της Σύμης που γιορτάζει στις 23 Αυγούστου.

ελμεψη
21-04-2009, 22:48
Το μοναστήρι της Αναλήψεως στη Σύμη.Πρόσβαση υπάρχει μόνο από θαλάσσης.

Leo
23-04-2009, 12:09
Το μικρό εκκλησάκι του Αη Νικόλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=6180) στον ντόκο του λιμανιού της Αίγινας!

Leo
24-04-2009, 22:18
Ο Άγιος Σπυρίδωνας, ο πολιούχος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=6268) της πόλης και του Μεγάλου Λιμανιού του Πειραιά

Leo
03-05-2009, 22:50
Για τον Θάνο (Vortigern) που έχει γεννέθλια σε λίγα λεπτά, θέλω να ευχηθώ να είναι πάντα καλά και ατόφιος, όπως είναι μέχρι σήμερα.
Μιας κι έχεις δώσει πάρα πολλά σ αυτήν εδώ την ενότητα, αφιερωμένες απο την Αρχόντισα των Κυκλάδων οι εκκλησίες της φωτογραφίας.
(από κάτω προς τα πάνω λοιπόν Ο Άγιος Νικόλας, Η Ανάσταση και Ο Άγιος Γεώργιος στην Άνω Σύρο).

Χρόνια Πολλά!!

37744

Vortigern
03-05-2009, 23:24
Για τον Θάνο (Vortigern) που έχει γεννέθλια σε λίγα λεπτά, θέλω να ευχηθώ να είναι πάντα καλά και ατόφιος, όπως είναι μέχρι σήμερα.
Μιας κι έχεις δώσει πάρα πολλά σ αυτήν εδώ την ενότητα, αφιερωμένες απο την Αρχόντισα των Κυκλάδων οι εκκλησίες της φωτογραφίας.
(από κάτω προς τα πάνω λοιπόν Ο Άγιος Νικόλας, Η Ανάσταση και Ο Άγιος Γεώργιος στην Άνω Σύρο).

Χρόνια Πολλά!!

37744


Να εισαι καλα Λεο...σε ευχαριστω παρα πολυ για την αφιερωση σου και τα καλα σου λογια!!!!Ευχαριστω!!!:)

Leo
05-05-2009, 22:15
Το εξωκλήσι του Σταυρού (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=6659) στην Τήνο. Εμφανή τα σημάδια του αρχαίου λιμανιού της Τήνου... Αφιερωμένο στο Νάτσιο ;).

roussosf
08-05-2009, 06:55
το εξωκλλησι του Αγ Πέτρου στην Χαλακια στην Τηνο απεναντι ειναι η Ανδρος

38210

erwdios
09-05-2009, 11:10
Ο Άγ. Νικόλας στη Χώρα της Μυκόνου

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3119.jpg?t=1241860182

erwdios
09-05-2009, 11:11
Άλλο ένα ξωκλήσι στη Χώρα της Μυκόνου

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3109.jpg?t=1241860278

moutsokwstas
14-05-2009, 20:05
39214

39215
το ομορφο εκκλησακι του αγ.ερμογενη (λουτρα) λεσβου, το οποιο βρισκεται στη νοτια μερια του νησιου, στην χερσονησο της αμαλης. εξισου γραφικη και η ομορφη παραλια, με τα πευκα να ορθωνονται απο πανω της, χαριζοντας μια ομορφη εικονα.

Leo
31-05-2009, 20:59
Ο Άγιος Ισίδωρος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=7933) στην ομώνυμη παραλία της Αντίκυρας, Βοιωτίας!

Leo
02-06-2009, 13:07
Ο ενοριακός ναός του Αγίου Νικολάου (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=7991) στην Αντίκυρα, Βοιωτίας με μια ιδιαίτερη αρχιτεκτονική. Φωτογραφία τραγηγμένη απο τον λόφο του Προφήτη Ηλία ο οποίος παρέχει στον επισκέπτη φανταστική θέα (σχεδόν αερο-φωτογρφία).

rjjjh2004
02-06-2009, 14:48
Η Αγία Ειρήνη στο λιμάνι της Ίου φωτογραφημένη από τον Κάμπο.

42023

Vortigern
06-06-2009, 02:10
Η Αγια Ειρηνη (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=8160) στο λιμανι τις Ιου.... (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=8159)

nikosnasia
06-06-2009, 22:13
ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΜΥΡΙΝΑΣ.
42660

nikosnasia
06-06-2009, 22:42
ΣΤΗΝ ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΡΑ . ΚΡΑΤΗΓΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ.
42665

Leo
17-06-2009, 21:34
Η Αγία Θέκλα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=8672) στον Μέγα Γυαλό της Σύρου.

Leo
21-06-2009, 07:52
Στην διαδρομή απο την Ιτέα για το Γαλαξίδι θα συναντήσετε το πρώτο νησάκι με τον Άγιο Κωνσταντίνο (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=8794), ενώ μέσα απο το Γαλαξίδι θα δείτε ένα άλλο νησάκι που το στολίζει ο Άγιος Γεώργιος (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=8775).

Leo
03-07-2009, 19:04
Ο μεγαλοπρεπής και περίλαμπρος Ναός του Αγίου Νικολάου (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=9210) στο Γαλαξίδι. Το στολίδι της πόλης, μιας πόλης με ναυτική παράδοση που αξίζει να επισκευθείτε.

ελμεψη
22-07-2009, 23:16
Το εκλησσακι του Αγιου Νικολαου μικρο αλλα επιβλητικο στο λιμανι της Κυλληνης αποτελει το ιδιατερο κοσμημα του λιμανιου.Απο μπροστα (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=9832) και στο πλαι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentId=9833).

DimitrisT
26-07-2009, 20:44
Ένα ξωκλήσι σ'ένα νησάκι έξω από το λιμάνι των Οινουσσών .
50736

nikosnasia
26-07-2009, 21:00
ΣΤΗ ΜΥΡΙΝΑ.ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΣΤΙΣ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ 2009.
50739

DimitrisT
28-07-2009, 13:21
Ένα ξωκλήσι έξω από το λιμάνι των Οινουσσών (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentType=Gallery&ContentID=9951).

Leo
11-08-2009, 23:00
Ο Αη Σώστης στην Τήνο

http://www.nautilia.gr/images/content/P1200206_21371182009.jpg

NAXOS
12-08-2009, 06:37
ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΟΡΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ.

52158

52159

52160

DimitrisT
14-08-2009, 14:03
Ένα ξωκλήσι στις Οινούσσες
52364

erwdios
15-08-2009, 18:02
Ο Ιερός Ναός της Αναστάσεως στη Σύρο

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/DSC04388.jpg?t=1250351920

τοξοτης
25-08-2009, 11:45
23813
το συγκεκριμενο εκκλησακι, η εκκλησια το συναντα κανεις ερχομενος για το λιμανι της συρου. δεν γνωριζω το ονομα του αγιου/ιας στο οποιο ειναι ταγμενο. οι φιλοι μας απο τη συρο θα γνωριζουν καλυτερα απο μας, να μας πουν γι αυτο..


Λίγο καθυστερημένα γιατί τώρα το είδα .Δεν είναι εκκλησάκι , κοτζάμ εκκλησία είναι.

Πανέμορφη φωτογραφία
Να βάλω καί γω καμία (Ιούλιος 2005)

53746

53747

53748

τοξοτης
25-08-2009, 13:11
...............Είναι εκκλησάκι ερημικό το σήμαντρο του δε κτυπά............

Παραμελημένο εκκλησάκι του Αγ.Νικολάου στην ομώνυμη παραλία στα Κύθηρα (συνέχεια της Πλατειάς Άμμου και προς το φάρο Μουδαρίου)

Ε ας δούμε και κανένα παραμελημένο

53749

Leo
30-08-2009, 07:04
Εξαιρετικά αφιερωμένη στον φίλο kapas, που σήμερα γιορτάζει.
Το εκκλησάκι του Αγίου Αλεξάνδρου στο χωριό μου, σημαιοστολισμένο και γιορτινό.

Χρόνια Πολλά Αλέξη :D

54320

Trakman
31-08-2009, 22:11
Santa Maria della Salute, Canale Della Giudecca, Βενετία.

Αφιερωμένη στο Leo, ανταπόδωση για το αριστούργημα (http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=246898&postcount=4613)που μου αφιέρωσε!!

http://www.nautilia.gr/images/content/Trakakis_P8053633_22733182009.jpg

angelmethoni
04-09-2009, 13:45
Το εκκλησακι της Αγιας Μαρινας βρισκεται πανω στο νησι Αγια Μαρινα ανοιχτα της Μεθωνης.Το εκκλησακι ειναι το μονο κτισμα που βρισκεται πανω στο μικρο νησι και το επισκεπτοντε πληθως κοσμου ανημερα της εορτης της Αγιας Μαρινας στις 17 Ιουλιου αλλα και απο την πρηγουμενη μερα για την τελεση του εσπερινου.Αρκετοι ανθρωποι μενουν μεσα στο νησι το βραδυ της 16ης Ιουλιου μεχρι την επομενη μερα οπου ειναι η γιορτη της Αγιας Μαρινας.
το παλιο εκκλησακι
55072
το εκκλησακι ξημερωματα 17ης Ιουλιου
55073
55074

Leo
09-09-2009, 09:29
Ο Αη Νικόλας στα Σελίνια της Σαλαμίνας, κυριολεκτικά μέσα στην θάλσσσα. Φύλακας στο μικρό λιμανάκι ο ατίθασος Μπόμπ Σφουγκαράκης που συνδέει τα Σελίνια με τον Πειραιά.

55852

erwdios
09-09-2009, 18:56
Ο Ναός του Αγ. Γεωργίου που βρίσκεται στο Καστελόριζο.

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3868.jpg

erwdios
09-09-2009, 19:01
Η ίδια εκκλησία όπως φαίνεται προσεγγίζοντας το Καστελόριζο

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3855.jpg?t=1252515619

erwdios
09-09-2009, 19:08
Η Παναγιά η Τσαμπίκα στον ομώνυμο λόφο της Ρόδου.

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3932.jpg?t=1252516019

erwdios
10-09-2009, 18:18
Ο Ναός του Ευαγγελισμού στη Ρόδο. Πρώην καθολικός καθεδρικός ναός του Αγίου Ιωάννου στο Μανδράκι, αποτελεί την ανοικοδόμηση του ναού του Αγίου Ιωάννου του Βαπτιστού των Ιπποτών που είχε καταστραφεί το 1856, πιθανόν από την ανάφλεξη της πυρίτιδας που είχε αποθηκευτεί στους υπόγειους χώρους της. Γι' αυτό το λόγο είναι η μόνη Ορθόδοξη εκκλησία που το ιερό της δεν έχει κατεύθυνση προς την Ανατολή.

http://i531.photobucket.com/albums/dd355/erwdios_80/100_3505.jpg?t=1252599176

cataman
13-09-2009, 08:37
ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ
Ένα νεόκτιστο εκκλησάκι στον οικισμό Παραλία Δαιμονιάς Λακωνίας, με αιγαιοπελαγίτικη αρχιτεκτονική, το οποίο δεσπόζει της περιοχής με απεριόριστη θέα στο Λακωνικό Κόλπο.
Δυστηχώς η μοναδική φωτογραφία που τράβηξα και αυτή με αρκετό ζούμ.
Σόρυ για την ανάληση.

56440

sylver23
24-09-2009, 17:18
Βρισκόμαστε λίγο έξω απο ένα χωριό της Ικαρίας ,τους Βρακάδες , που βρίσκεται βορειοδυτικά του νησιού.
Κάποιος με γούστο έχτισε δίπλα στο σπίτι του αυτό το καταπληκτικό εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=11448)με την απέραντη θέα στο Ικάριο Πέλαγος.

http://www.nautilia.gr/images/content/sl096687_38642492009.jpg

roussosf
25-09-2009, 10:44
Βρισκόμαστε λίγο έξω απο ένα χωριό της Ικαρίας ,τους Βρακάδες , που βρίσκεται βορειοδυτικά του νησιού.
Κάποιος με γούστο έχτισε δίπλα στο σπίτι του αυτό το καταπληκτικό εκκλησάκι (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=11448)με την απέραντη θέα στο Ικάριο Πέλαγος.



sylver23 πιστευω να ειναι ευλογημενο και το κρασι που βγαζουν τα κληματα διπλα του

sylver23
25-09-2009, 12:28
Μπορούμε να το δοκιμάσουμε κάποια στιγμή...αλλα προσοχή βαράει...:p

sylver23
07-10-2009, 14:34
Σαν να το ξεχάσαμε το θέμα.

Ένα πανέμορφο εκκλησάκι του Αγίου Γεωργίου (http://www.nautilia.gr/gallery.asp?ContentID=11797) σε πολύ ωραία τοποθεσία.
Βρίσκετε στο δυτικότερο άκρο του νησιού στο ακρωτήριο Δράκανο κάτω απο τον πύργο του Δρακάνου.Η πρόσβαση γίνεται με μονοπάτι.
Αμα συνεχίσεις το μονοπάτι συναντάς δύο παραλιες που έχουν πάρει το όνομα τους απο το εκκλησάκι

roussosf
07-10-2009, 17:54
Να βαλω και εγω αλλον ενα Αγ Γεωργιο στην Αζολιμνο στη Συρο http://www.nautilia.gr/gallery.asp?contentid=11774

Μπαρμπαρόσα
20-10-2009, 19:50
Το εκλησακι πριν την εκατονταπυλιανη ειναι ο αγιος Νικολαος φιλε.

Leo
28-10-2009, 07:27
Ένα όμορφο ιδιόκτητο εκκλησάκι, γι αυτό και δεν γνωρίζω σε ποιον Άγιο είναι αφιερωμένο, στην περιοχή Κόμιτο, Ποσειδωνίας της Σύρου.

http://www.nautilia.gr/images/content/P1240335_213728102009.jpg

NAXOS
29-10-2009, 07:33
Ο ....ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΑΓΙΟΣ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΜΑΣ . Ο ΑΓΙΟΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΥΜΗ ΠΑΡΑΛΙΑ . ΠΕΝΗΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ. ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΓΙΟΣ ΛΟΓΩ ΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

62609

62610

Thanasis89
08-11-2009, 19:01
Συλβέστρε ήταν από την παράκαμψη που κάναμε κατα 'κει ; :p Δεν μας Χάλασε εεε ;

τοξοτης
09-11-2009, 00:23
sylver23 πιστευω να ειναι ευλογημενο και το κρασι που βγαζουν τα κληματα διπλα του

Με συγχωρείς φίλε μου (τώρα το είδα) αλλά το κρασί είναι πάντα ευλογημένο όπου και να φυτρώσει.

Leo
09-11-2009, 08:53
Ο Άγιος Σπυρίδωνας στη Ζάκυνθο

http://www.nautilia.gr/images/content/P1250720_21379112009.jpg

Nick_Pet
11-11-2009, 10:51
Ο ναός των Ταξιαρχών, στην Ηρακλειά.
64574

64575

64576

Και μία πιο γενική, αλλά από κινητό.
64577

Leo
12-11-2009, 17:46
Το ξωκλήσι του Αγίου Κυριακού στο δρόμο προς Σούδα, αμέσως μετά την θέση Καλάμι....

Στον ndmitr93 τον οποίο και ευχαριστώ που ανακαλύψε το όνομα.

http://www.nautilia.gr/images/content/P1260686stkyriakos_213712112009.jpg

NAXOS
17-11-2009, 13:43
TΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΛΗΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

65264

65266

ndimitr93
07-12-2009, 20:51
Το ξωκλήσι του Αγίου Κυριακού στο δρόμο προς Σούδα, αμέσως μετά την θέση Καλάμι....

Στον ndmitr93 τον οποίο και ευχαριστώ που ανακαλύψε το όνομα.


Και έψαχνα να βρω αυτό το θέμα και σήμερα μόλις το αντλήφθην!!!!!:D
Εγώ θα βάλω την τριμάρτυρη.....λίγα μέτρα από το λιμάνι των Χανίων....;)
67995

Leo
09-12-2009, 21:30
Ο Άγιος Παντελεήμωνας, στη Κακιά Θάλασσα της Κερατέας,

http://www.nautilia.gr/images/content/lavrio_%20037_21379122009.jpg

Leo
12-12-2009, 01:05
Η Αγιά Σωτήρα, στο Βαθύ της Ιθάκης, δια χειρός frost.

http://www.nautilia.gr/images/content/P1270457_213710122009.jpg

Leo
13-12-2009, 10:43
Δεν ξέρω τον Άγιο που είναι αφιερωμένο αυτό το μικρό πανέμορφο εκκλησάκι, πάνω την ταράτσα ενός κτηρίου στον Σκαραμαγκά, αλλά είναι μοναδικός συνδιασμός εκκλησιάς, βαποριού και θάλασσας.
Για όλους εσάς, μα κυρίως στους Φώτη (στον οποίο ανοίκει και η έκφραση) και τον φίλο μου τον mastrokosta.

http://www.nautilia.gr/images/content/DSCN0259ekklis_213713122009.jpg

Natsios
15-12-2009, 23:55
Μα που πας και τα βρίσκεις!! Εκκλησάκι στην ταράτσα:confused: Έλα Παναϊα μ

Rocinante
16-12-2009, 00:20
Μα που πας και τα βρίσκεις!! Εκκλησάκι στην ταράτσα:confused: Έλα Παναϊα μ
Ρε συ πατριδα. Βλεπεις που υπαρχουν κι αλλοι που μας ανταγωνιζονται στην ευρυματικοτητα; Αυτο δεν το ειχαμε σκεφτει. :D

cataman
16-12-2009, 20:48
Ένα πολύ μικρό ξωκλήσι αφιερωμένο στην Αγ. Δημήτριο, ακριβώς πάνω στο κύμα στην Ελιά Μολάων Λακωνίας.

68942
68943
68944

zozef
26-12-2009, 19:02
Το εξωκλησι του Αγ Στεφανου στη Συρο,που σημερα ειχε πανυγηρι.
70273

70275

70276

roussosf
26-12-2009, 19:24
Το εξωκλησι του Αγ Στεφανου στη Συρο,που σημερα ειχε πανυγηρι.
70273

70275

70276

μπραβο παρα πολυ καλες
ηθελε και λιγο θαλασσα

zozef
26-12-2009, 20:32
Χρονια πολλα σε οσους εορταζουν σημερα
70288

Natsios
27-12-2009, 14:06
Τι λέτε ρε παιδιά:shock:? Εχεις τέτοιες ομορφιές στη Σύρο?
Καταπληκτικό. Και του χρόνου, να είσαι καλά zozef

τοξοτης
27-12-2009, 14:30
Σύρος ή Σύρα

Ιστορία , Πολιτισμός , Αρχοντιά . Φυσικές ομορφιές κλπ κλπ

Το μικρό νησί με το μεγάλο λιμάνι και που δε πιστεύω να υπάρχει άλλο μεγαλύτερο ή μικρότερο που να έχει τέτοια ακτοπλοϊκή σύνδεση με όλα τα άλλα νησιά.

Και δεν είμαι και............ Συριανός

NAXOS
27-12-2009, 18:20
To εκκλησακι ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ στη περιοχη των Εγγαρων.
Σκαρφαλωμενο σ ενα αποτομο βουνο εορταζει την επομενη των Χριστουγεννων. Χωρις θεα θαλασσα αλλα με φοβερη θεα σε καταπρασινη περιοχη που τη διασχιζει ποταμι.

70364

70365

70366

70367

roussosf
27-12-2009, 19:36
Τι λέτε ρε παιδιά:shock:? Εχεις τέτοιες ομορφιές στη Σύρο?
Καταπληκτικό. Και του χρόνου, να είσαι καλά zozef

και ακομα δεν εχει δει τιποτα

Leo
06-01-2010, 23:01
Ο Άγιος Ανδρέας στον Ορωπό.

http://www.nautilia.gr/images/content/DSCN1067oropos_2137612010.jpg

corazon
13-01-2010, 02:18
To εκκλησακι ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ στη περιοχη των Εγγαρων.
Σκαρφαλωμενο σ ενα αποτομο βουνο εορταζει την επομενη των Χριστουγεννων. Χωρις θεα θαλασσα αλλα με φοβερη θεα σε καταπρασινη περιοχη που τη διασχιζει ποταμι.

70364

70365

70366

70367
Αχ!!!! Ναξουλα μου αγαπημενη!!!!!!!!! Πολυ ωραιες φωτο!!

zozef
16-01-2010, 14:34
Ο Αγ Σωστης στο Σκυλαντάρ της..........!!!!!!
73013

roussosf
16-01-2010, 19:37
Ο Αγ Σωστης στο Σκυλαντάρ της..........!!!!!!
73013

κανουμε και ταξιδια εξωτερικο
το διαβατηριο να προσεχεις να μην το χασεις

τοξοτης
16-01-2010, 20:25
κανουμε και ταξιδια εξωτερικο
το διαβατηριο να προσεχεις να μην το χασεις

Απορία : Το διαβατήριο είναι αρκετό ή θέλει και βίζα ??

zozef
16-01-2010, 20:45
Απορία : Το διαβατήριο είναι αρκετό ή θέλει και βίζα ??
Εχω διπλωματικη αδεια απο το Υ/ΕΞ

Tsikalos
28-01-2010, 14:25
Στις 10 Αυγούστου του 2002, όπως γράφει η πίσω πλευρά της φώτο ταξίδεψα από Τήνο-Ηράκλειο με το ΜΙΛΕΝΑ. Ήταν η εποχή που όχι μόνο είχαμε σύνδεση, αλλά διαλέγαμε και πότε θα κάνουμε το δρομολόγιο. Η άνοδος βραδινή με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ φίσκα με άφιξη πρωί στην Τήνο.
Δεν ξέρω το όνομα της Εκκλησίας αλλά γράφω πίσω ότι είναι στην Ίο, οπότε 99.9% εκεί είναι. Όποιος γνωρίζει ας το προσθέσει.

74760

zozef
28-01-2010, 20:16
Το καμπαναριο της Αγιας Ζωνης στα Ιστερνια Τηνου στο βαθος διακρινοντε τα Γιουρα
74794

rjjjh2004
29-01-2010, 01:16
Στις 10 Αυγούστου του 2002, όπως γράφει η πίσω πλευρά της φώτο ταξίδεψα από Τήνο-Ηράκλειο με το ΜΙΛΕΝΑ. Ήταν η εποχή που όχι μόνο είχαμε σύνδεση, αλλά διαλέγαμε και πότε θα κάνουμε το δρομολόγιο. Η άνοδος βραδινή με το ΔΑΙΔΑΛΟΣ φίσκα με άφιξη πρωί στην Τήνο.
Δεν ξέρω το όνομα της Εκκλησίας αλλά γράφω πίσω ότι είναι στην Ίο, οπότε 99.9% εκεί είναι. Όποιος γνωρίζει ας το προσθέσει. Είναι η Αγία Ειρήνη στο λιμάνι της Ίου και μάλιστα πρό του 2004 τότε που κινδύνευε το κρηπίδωμά της να βρεθεί στη θάλασσα...

Tsikalos
29-01-2010, 13:47
Φίλε ευχαριστώ. Το σημείωσα ήδη στη πίσω μεριά της φωτογραφίας

zozef
20-02-2010, 15:17
Ο Αγιος Φανουριος στο Κορθι της Ανδρου
77983

Leo
07-03-2010, 14:12
Ο Άγιος Ανδρέας, είναι το πρώτο κόσμημα που αντικρίζει κανείς φτάνοντας στο Βαθύ της Ιθάκης, κάτω από τα χαλάσματα ενός γκρεμισμένου φάρου.


http://www.nautilia.gr/images/content/DSCN3140standrew_2137732010.jpg

Nick_Pet
11-03-2010, 10:10
Ο μεγαλοπρεπής ναός του Αγ. Θεράπωντα, στη Μυτιλήνη.
81251

81252

81253

81254

Nick_Pet
11-03-2010, 10:17
Ο ναός του Αγ. Νικολάου, στη Μύκονο,
81256
81257
81258

ο οποίος, όπως φαίνεται παρακάτω, χρονολογείται από το 1772.
81259

Leo
12-04-2010, 06:43
Ο Άγιος Νικόλας στην περιοχή Ξένο της Σαλαμίνας.

84431

zozef
17-04-2010, 17:31
Σημειο αναφορας αφιξης στη Παρο
85303

Leo
17-05-2010, 06:20
Η Αγία Θεοδώρα, στους Άγιους Θεοδώρους, Αττικής.

89780

roussosf
17-05-2010, 13:49
προς τους Leo & zozef
ευλογησον Δεσποταααα

Leo
17-05-2010, 14:07
Η Αγία Άννα στην Αζόλιμνο της Σύρου!

89797

roussosf
17-05-2010, 14:53
Η Αγία Άννα στην Αζόλιμνο της Σύρου!

89797

αλλοιμονο να μην μεινουν παραπονουμενες και το σοι μας

zozef
10-06-2010, 20:59
Αγ Δημητριος ειναι αναμεσε τη Σαντα Μαργαριτα και του φαρου της Λιβαδας στη Τηνο
93098

Rocinante
10-06-2010, 21:20
Αγ Δημητριος ειναι αναμεσε τη Σαντα Μαργαριτα και του φαρου της Λιβαδας στη Τηνο
93098
Και φοβερος ψαροτοπος ;);)

zozef
10-06-2010, 21:45
Και φοβερος ψαροτοπος ;);)
Και οχι μονο!!

roussosf
10-06-2010, 21:48
Και οχι μονο!!

εχει και πολά αγρια οπως αγριοκουνελα αγριοκατσικα κα...............

zozef
11-06-2010, 20:54
εχει και πολά αγρια οπως αγριοκουνελα αγριοκατσικα κα...............
93241
Kαι ειναι λιγο απλησιαστα!

roussosf
11-06-2010, 21:30
93241
Kαι ειναι λιγο απλησιαστα!
αυτα ειναι ευκολα
τα χτυπας με το ψαροτουφεκο
και μην γελασει κανεις γιατι στην Τηνο ολα γινονται

ΑΝΔΡΟΣ
19-07-2010, 00:35
Ο Αι-Νικολας στην Παλια Καμενη της Σαντορινης

Trakman
03-08-2010, 20:37
Σύρος, το εκκλησάκι της Αναλήψεως, λίγο πριν την ανατολή...
Για τους Leo, zozef, roussosf, Nikos V!

100850

zozef
03-08-2010, 21:14
Σύρος, το εκκλησάκι της Αναλήψεως, λίγο πριν την ανατολή...
Για τους Leo, zozef, roussosf, Nikos V!

100850
Ερωτηση....... ετσι........!Εκεινες τις μερες κοιμηθηκες καθολου?

T.S.S. APOLLON
03-08-2010, 22:13
Σύρος, το εκκλησάκι της Αναλήψεως, λίγο πριν την ανατολή...
Για τους Leo, zozef, roussosf, Nikos V!

100850

Καταπληκτικη φωτογραφια!!! Αψογος ο φιλος Trakman!

BEN BRUCE
03-08-2010, 22:14
Σύρος, το εκκλησάκι της Αναλήψεως, λίγο πριν την ανατολή...
Για τους Leo, zozef, roussosf, Nikos V!

100850


Πραγματικα πολυ ωραια φωτο.Θελω νασου πω φιλε Trakman οτι στο θεμα της φωτογραφιας εισαι απο τους καλυτερους στο φορουμ και ενδεχομενα να κανεις και αλλα πραγματα με τις φωτο, πιο αποδοτικα.Αυτα τα εχουμε πει και κατ ιδιαν

Trakman
03-08-2010, 22:17
Ερωτηση....... ετσι........!Εκεινες τις μερες κοιμηθηκες καθολου?


Άμα μπλέξεις με "κακές" παρέες...!!!!!;):D:D


Γιώργο και Κώστα σας ευχαριστώ πολύ!!!

BEN BRUCE
03-08-2010, 22:21
Το μπραβο το αξιζεις, το κερδισες, ειναι δικο σου!

vinman
03-08-2010, 22:24
Σύρος, το εκκλησάκι της Αναλήψεως, λίγο πριν την ανατολή...
Για τους Leo, zozef, roussosf, Nikos V!

100850

Φανταστική Γιώργο!!;)

NAXOS
07-08-2010, 17:55
H ANATOΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΡΙΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΥΜΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

101373

101374

karavofanatikos
07-08-2010, 19:27
Φίλε NAXOS η φωτογραφία σου είναι το κάτι άλλο. Απ' τις συλλεκτικές. Μπράβο σου!!

Παναγιώτης
13-08-2010, 11:32
Το εκκλησάκι της Αγίας Παρασκευής στη δυτική πλευρά των Σπετσών στη θέση 37° 15,62' Β 23° 06,65 Α την παραμονή της γιορτής στις 25/7.

Το πανηγύρι της Αγίας Παρασκευής είναι από τα μεγαλύτερα των Σπετσών. Παλιά ο κόσμος πήγαινε από την παραμονή και έμενε εκέι τη νύχτα σε αυτοσχέδια αντίσκηνα από σεντόνια, πανιά από βάρκες κ.λπ. (ναι τις εποχές που κανένας δεν είχε ακούσει τη λέξη κάμπινγκ). Έρχονταν οι ψαράδες με τις ψαριές και έψηναν τα ψάρια στην παραλία και γλεντούσαν.

Είχα χρόνια να πάω δυστυχώς δεν έχω κάποια φωτογραφία πρίν από τη φωτιά του 2000 οι πληγές της ακόμα δεν έχουν επουλωθεί.=, φανταστήτε όσο βλέπει το μάτι σου να είναι πράσινο.
101922
101923
101924

Παναγιώτης
15-08-2010, 12:10
Ας μου επιτρρέψουν οι φίλοι ένα μικρό off topic μια και η εκκλησία που θα δούμε δεν είναι του Άγιου Νικόλα ούτε παραθαλάσσια μια και απέχει κανα χιλιόμετρο από την ακτή. Είνια η εκκλησία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Καστέλι το ψηλότερο σημείο της πόλης των Σπετσών, εκέι που ήταν οοικησμός πριν την επαναάσταση. Η εκκλησία χτίστηκε το 17ο αιώνα και κάηκε από τους Τούρκους όταν πνίγηκε η εξέγερση του 1770 (Ορλωφικά).

Αυτό που κάνει την εκκλησία να έχει σχέση με τη θάλασσα είνα τα αφιερώματα που βλέπουμε σε αυτή.

Αφιερώματα ναυτικών, καπεταναίων, καραβοκυρηδων που σε κάποια στιγμή κινδύνου είπαν "βόηθα Παναγιά να μην πνιγούμε". Και για να δείξουν την ευγνωμοσύνη τους στην Παναγιά αφιέρωσαν ένα ομοίωμα του καραβιού τους.

Και όταν βγαίναι ο παπαάς στην Ωράια Πύλη και λέει "Έτι δεόμεθα υπέρ των εν τη θαλασσει πλέοντων" όλο κια κάποιος κάνει το σταυρό του να φυλάει η Παναγιά αυτούς που ταξιδέυουν.

Άντε μέρα που 'ναι καλές θάλασσες σε όλους τους ναυτικούς και η Παναγιά κι ο Άη Νικόλας μαζί τους.
102142
102143
102144
102145
102141

ΑΝΔΡΟΣ
17-08-2010, 22:22
ΠΑΝΑΓΙΑ η ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ

102401

Παναγιώτης
30-08-2010, 00:21
Μια που πιάσαμε τις "θαλασσινές" Παναγίες νομίζω ότι πρέπει να δούμε και την Παναγία την Αρμάτα στις Σπέτσες. Το εκκλησάκι χτίστηκε λίγο μετά την Επανάσταση του 1821 στο σημέιοπου στις 8 Σεπτεμβρίου του 1822 ήταν το κανονιοστάσιο των υπερασπιστών του νησιού στην προσπάθεοια του Οθωμανικού στόλου να καταστρέψει τις Σπέτσες. Οι Σπετσιώτες έχτισαν την εκκλησία αφού πίστεψαν ότι η Παναγία που γιόρταζε εκείνη τη μέρα (το Γεννέθλιο της Θεοτόκου) τους βοήθησε να νικήσουν στη ναυμαχία και κατ' επέκταση στη Σωτηρία του νησιού.

Έτσι ονομάστηκε η Παναγία η Αρμάτα και γιορτάζει στις 8 Σεπτεμβρίου. Στον βρινό τοίχο της εκκλησίας υπάρχει ο πίνα κας του Ιωάννη Γ. Κούτση που απεικονίζει τη ναυμαχία των Σπετσών. Οι εκδηλώσεις που γίνονται κάθε χρόνο για τη ναυμαχία των Σπετσών ονομάζονται "Aρμάτα".
103869
103870
103871
103874