PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΠΟΡΩΝ-ΧΟΡΗΓΙΕΣ-ΔΙΑΦΗΜΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ



Asterias
20-09-2005, 02:55
ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΠΟΡΩΝ-ΧΟΡΗΓΙΕΣ-Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ.

Καλημέρα σε όλους.

Σίγουρα μιλάμε για ένα από τα πιο σοβαρά θέματα που αφορούν το χώρο μας.

Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα κυρίως για ενημέρωση κ κατόπιν για ανταλλαγή απόψεων.

:arrow: Κατ` αρχάς όσοι ασχολούμαστε με το χώρο αυτό πως εξοικονομούμε τους κατάλληλους πόρους για να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις που έχουν σήμερα τα σκάφη μας;

Και εννοώ από την αγορά τους, τη συντήρησή τους, τα πανιά, τις μηχανές, την εξαρτία, τα αναλώσιμα.

:arrow: Οι χορηγοί που είναι στο χώρο πιστεύετε πως είναι στο χώρο επειδή όντος το θέλουν για λόγους που τελικά θα οφελείσουν, την όποια επιχείρηση με λογιστικά ντοκουμέντα μέσω της πολιτικής του marketing-διαφήμισης-καλού κοινωνικού προφίλ κ.ο.κ. Ή βρίσκονται επειδή, έχει φτάσει στα αυτιά τους από κάποιο φίλο, συνάδελφο και το κάνουν για το ψώνιο της όλης διαδικασίας;;;

Το παραπάνω ερώτημα είναι πολύ σημαντκό, για παρά πολλούς λόγους που αφορούν κυρίως τις επιχειρήσεις που χορηγούν το χώρο. (Προσωπική μου άποψη είναι πως αρκετές επιχειρήσεις που χορηγούν το χώρο δεν ξέρουν να χρεισημοποιήσουν σωστά τη χορηγία που κάνουν) Δείτε το παράδειγμα της ΤΙΜ, που πιστεύω κάνει τέλεια τη δουλεία της, εκμεταλλεύεται σε πολύ μεγάλο βαθμό τα χρήματα που δίνει στο χώρο. Αυτό το λέω διότι έαν μια εταιρεία που δίνει χρήματα στο χώρο και δε ξέρει να τα εκμεταλλευτεί για τον οποιοδήποτε λόγο, είναι δυσφίμηση για τη διαδικασία των χορηγιών στο χώρο μας.

:arrow: Η διαφήμηση στο χώρο, πάλι κατα προσωπική άποψη, για μια εταιρεία που σχετίζεται έστω και λίγο με το χώρο ή μπορεί κατά φαντασία να σχετιστεί είναι αρκετά ιδανικός χώρος για την αρτιότερη διαφήμιση, ειδικά για τη χώρα μας που όλο το target group μιας εταιρείας, έχει κάποια σχέση με τη θάλασσα.

(πχ εταιρεία που απασχολείτε με την εμπορία χρώματος αυτοκινήτων να χορηγεί είτε χρηματικά, είτε υλικά σκάφη, φανταστείτε τώρα διαφημιστική καμπάνια που μπορεί να κάνει η εταιρεία λέγοντας ότι το τάδε σκάφος έχει πάνω του, το χρώμα αυτοκινήτου)

Κάντε μια μικρή έρευνα της τάξεως των 3-6 τηλεφωνημάτων σε διάφορα διαφημιστικά μέσα (μην αγγίξετε τη τηλεόραση) για να διαπιστώσετε τι ποσά σπαταλούν εταιρείες για μια διαφήμιση μια σελίδας σε ένα περιοδικό.

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι αρκετά και τα λάθη αμφότερων πιστεύω ακόμα περισσότερα.

Αν έχετε κάποια παραδείγματα δικά σας καλό θα ήταν να συζητήσουμε.

sailing_2004
18-10-2005, 11:08
Δυστυχώς είναι λίγες οι εταιρίες όπως η TIM, η EUROBANK και η ALPHA BANK που ασχολούνται ενεργά με το χώρο. Αναφέρομαι σε αυτές γιατί είναι οι μόνες που πραγματικά τα έχουν "χώσει" στο χώρο, είτε σε μορφή χορηγίας αθλητή, είτε χορηγίας κλάσης είτε διοργάνωσης αγώνων. Και όχι μια και δυο φορές αλλά σε μόνιμη βάση. Κατ'εξαίρεση υπάρχουν άλλες που αν το θυμηθούν σε κανα Ράλλυ Αιγαίου, ας πούμε, ίσως να ρίξουν μερικά χιλιάρικα.

Μιλάω εκ μέρους όλων του χώρου με μεγάλη πικρία γιατί όπως έιναι γνωστό το άθλημα μας δεν τυγχάνει της δημοσιότητας που έχουν τα αθλήματα της "μπάλας". Μοναχικό άθλημα δίχως κερκίδες και τηλεοπτική κάλυψη. Να είναι καλά και η Ολυμπιάδα που, έστω και για δεκάλεπτες καλύψεις, πρόβαλε το άθλημα στο χαζόκουτο του κάθε Έλληνα!! Και άν δεν έχεις συνδρομή στο Sailing Channel, ίσως δείς και κανένα πανί να αρμενίζει στο Σαρωνικό και αυτό της Κυριακές που θα ξεκολήσεις από το σπίτι και τη ρουτίνα της καθημερινότητας και θα βγείς στην Ποσειδώνος με πορεία για τα νότια προάστεια!

Χωρίς πολλά λόγια μόνο αν έχεις μπάρμπα σε καμία μεγάλη εταιρία θα κάνεις κάτι. Δεν είναι εύκολο παιδιά και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας!

By the way, εξακολουθώ να ψάχνω τα ριμάδια τα 6000€ για το Παγκόσμιο στη Βραζιλία..... Any offers?!?!?!? :D

Φιλικά,

Asterias
18-10-2005, 13:36
Δυστυχώς, τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα. Τα έξοδα είναι πάρα πολλά και συνεχή. Σίγουρα έχουν χαθεί πολλά μετάλλια για το λόγο αυτό.

Νίκο, κάποιο άλλο πρόβλημα που πιστεύω ότι υπάρχει, γιατί το βλέπω να γίνεται σε αρκετούς ανθρώπους του χώρου, είναι το κατά πόσο «αξιοποιούμε» το χορηγό μας αφού μας κάνει τη χορηγία.

Δυστυχώς αρκετές φορές πέρνουμε τα χρήματα, κάνουμε τη δουλειά μας και μετά... μη τον είδατε το Παναή. Πιστεύω πως είναι ένας από τους λόγους που δεν υπάρχει συνέχεια σε αυτό το τομέα, η διαδικασία αυτή θέλει εξαιρετικό επαγγελματισμό, γιατί είναι βιωτικής σημασίας για το άθλημα.

Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο... και καλά κουράγια

Επειδή αυτή τη δουλειά την έκανα πέρυσι και συνεχίζω κ φέτος, καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις σε σημείο να πάρεις τα λεφτά στο χέρι.

sailing_2004
19-10-2005, 01:44
Έχω κι εγω που λες ένα φουσκωτάκι στον όμιλο, 5.5μετρα ζωή να'χει! 10ετίας, αλλά την δουλειά μου την κάνω, τρόπος του λέγειν βέβαια αν φανταστείς ότι πέρσι στο Eurolymp μπήκα με εσωθερμική αντί για νιτσιράδα από τα πολλά νερά που πέταγε με ένα Ν-ΝW 6άρι, βλέπεις δεν είναι για αυτή τη δουλειά αλλά ήταν δωρεά απο την ...εταιρία του τέλος πάντων...μην κάψουμε τους ανθρώπους. Με το πέρασμα των χρόνων λοιπόν απέκτησε 19 μπαλωματάκια, ναι ζωή να'χουν και αυτά και μάλιστα τα 4 τα απέκτησε χθές. Με τόση χρήση έχει αρχίσει και ανοιγει το κακόμοιρο! θα τους κάνω και γενέθλια σε λίγο καιρό όπως πάω. Να φανταστείς ότι το τελευταίο χρόνο που το έχω εγώ έχω κάνει πάνω κάτω 450hrs. Τί να μου κάνει το άτιμο?!?!? Αν είχε χέρι θα με άρχιζε στις γρήγορες!

Δεν έχω παράπονο, την δουλειά μου την κάνω βέβαια.
Επειδή όμως σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ξανατρομπάρω αέρα αντί να προσέχω τα παιδιά και να κάνω την δουλειά μου σωστά, μου την βάρεσε και άρχισα να κάνω μερικά τηλέφωνα και κάτι δεκάδες χιλιόμετρα προκειμένου να βρώ φουσκωτό. Μετά λοιπόν από διαπραγματεύσεις 2 μηνών κατάφερα να φέρω ένα ολοκαίνουργιο ολική χορηγία και άλλο ένα μερική χορηγία. Δεν το αρνούμαι, παίζει ρόλο και το μέσο! Τα είπαμε αυτά!!!! Τί να κάνεις Αsteria μου! Μου καρφώθηκε η ιδέα και το κυνήγησα! Τώρα θα μου πείς καλά και μπράβο, μετρητά που θα βρεις! Έδω δεν έχω απάντηση μιας και αν κάποιος έχει σχετικό εμπορευμα να προωθήσει θα το προτιμήσει από το να σου δώσει cash. Δεν λέω, με τις αντίστοιχες παροχές βέβαια!

Και για να έρθω στα λεγόμενα σου....πρέπει να είσαι πολύ χαζός, για να το πω επιεικώς, και να μην "προσέξεις" τον χορηγό σου. Εσύ θα τρέχεις να ξαναζητάς και θα βρείς κλειστές τις πόρτες του την επόμενη σεζόν. Προσέχουμε για να έχουμε λοιπόν!!! Ας μου δώσουν εμένα το cash που χρειάζομαι για τα παιδιά μου και αδριάντα τους κάνω....

...Υπομονή και επιμονή!

Asterias
20-10-2005, 15:09
:D :D To χαμογελάκι είναι για τον αδριάντα!!!

Που να αρχίσω να σου λέω για τα δικά μας τα σκάφη, που και χρήματα τρώνε (κάθε χρόνο κ περισσότερα) αλλά τα θέλουμε κ εμείς, δε μπορούμε να ανεχόμαστε μισή γρατσουνίτσα πάνω τους.... Δε λέω τιμή μας κ καμάρι μας, αλλά τρέξε για χρήματα, τρέξε να αγοράσεις κάθε είδους λεπτόμερεια που θέλει, τρέξε να το τρίψεις, τρέξε να το βάψεις, τρέξε να το βγάλεις στη θάλασσα... κ.ο.κ.

Αλλά μας αρέσουν όλα!!!

Πάντως μια συμβουλή για όσους τους ενδιαφέρει το post αυτό κ μας διαβάζουν, έαν βρείτε χορηγό.. προσέξτε τον...

Έχω το πλεονέκτημα να σπουδάζω οικονομικά και να βλέπω την όλη διαδικασία από την πλευρά της επιχείρησης, η οποία για να σου δώσει χρήματική χορηγία κάτι έχει στο μυαλό της... αυτό το κάτι πρέπει να το ανακαλύπτουμε, να το σεβόμαστε κ εάν δύναται να το προωθούμε με κάθε τρόπο.

Αυτό το κάτι μπορεί να είναι το οτιδήποτε από τη τρέλλα να βλέπει το logo της στα πανιά σου μέχρι να το χρεισημοποιείσει σε διαφημιστικό σποτάκι κλπ κλπ κλπ

gmav
05-05-2006, 09:45
...Μοναχικό άθλημα δίχως κερκίδες και τηλεοπτική κάλυψη. Να είναι καλά και η Ολυμπιάδα που, έστω και για δεκάλεπτες καλύψεις, πρόβαλε το άθλημα στο χαζόκουτο του κάθε Έλληνα!! Και άν δεν έχεις συνδρομή στο Sailing Channel, ίσως δείς και κανένα πανί να αρμενίζει στο Σαρωνικό και αυτό της Κυριακές που θα ξεκολήσεις από το σπίτι και τη ρουτίνα της καθημερινότητας και θα βγείς στην Ποσειδώνος με πορεία για τα νότια προάστεια!...


όταν έβαλα δορυφορική στο σπίτι, ένα απο τα πρώτα κανάλια που άρχισα να βλέπω ήταν το sailing channel. η κάλυψη που έχουν στους αγώνες σε μεταφέρουν μέσα στα σκάφη. φαντάσου κάμερες στον επίτονο κάθε σκάφους για να σου δείχνει πως δουλευουν τα πληρώματα μέσα σε αυτά.... κάμερες εξωτερικά για να σου δείχνουν τι γίνετε σε όλο το στίβο.

πιστεύω πως αν και στην ελλάδα είχαμε τέτοια τηλεοπτική κάλυψη για τους αγώνες, ίσως να υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον απο χορηγούς.

Asterias
05-05-2006, 21:09
Πολύ σωστός. Ενδιαφέρουσα είναι κ η κάλυψη του Rally Αιγαίου με τα μηχανηματάκια που δίνουν το στίγμα των σκαφών, βέβαια σε καμία περίπτωση, δε συγκρίνετε με τηλεοπτική κάλυψη.