PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΑΧΝΩ ΣΚΑΦΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!



κάπτεν-Μάκης
10-12-2008, 22:55
Θέλω να αγοράσω ένα ταχύπλοο καμπινάτο μέχρι 6,50 μέτρα. Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας, υπολογίζοντας ότι διαθέτω περίπου 25.000 ευρώ: Παίρνω καινούριο, ή μεταχειρισμένο και με τι μηχανή?(ίπποι και εσωλέμβια ή έσω-έξω). Πότε είναι καλίτερη εποχή να το αγοράσω? Μήπως να περιμένω με το νέο έτος να πέσουν οι τιμές λόγω οικονομικής κρίσης? Πήγα στο Ναυτικό Σαλόνι, είδα πολλά και έχω μπερδευτεί.

ktmakis
11-12-2008, 14:52
Γειά σου συνωνόματε !!
Εχεις πολλές επιλογές.
Πές μας τη χρήση που προορίζεις το σκάφος σου και θα σου πούμε ένα κάρο πράγματα !!
Τα 25 που λές για πλήρες πακέτο είναι πολύ λίγα πάντως.
Υπάρχουν αρκέτες επιλογές σε μεταχ/μένα σε αυτά τα λεφτά όπως και πολλές παγίδες επίσης.

Αυτή η εποχή της αναζήτησης εχει τη γλύκα της. :)

κάπτεν-Μάκης
11-12-2008, 23:19
Για να σε μπάσω στο πνεύμα του σκάφους που θα ήθελα, είναι το DRAGO 6,40. Το είδα στο Ναυτικό Σαλόνι και μου άρεσε. Ένα από τα βασικά στοιχεία του είναι ότι έχει βαθύ V που το κάνει καλοτάξιδο (έτσι τουλάχιστον μου είπαν-με 5 μποφώρ). Άν μπεις στο drago.gr θα το δείς. Αυτό με μηχανή 115 εξωλέμβια, πάει περίπου στα 35.000. Τώρα κάτι αντίστοιχο σε μεταχειρισμένο βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή, αλλά όπως σωστά αναφέρεις, κρύβουν παγίδες. Σκέψου να πάρω την γυναίκα μου και τα δύο μου παιδιά να πάμε μιά ημερήσια βόλτα 20-30 μίλια μακρυά και να έχουμε προβλήματα από μηχανή ή ηλεκτρικά ή δεν ξέρω τί άλλο? Γι'αυτό προσανατολίζομαι για καινούριο, αλλά είναι ακριβά. Σκέφτομαι όπως ανέφερα χθες, μήπως πέσουν οι τιμές τους με τον νέο χρόνο. Υπάρχουν και οι ευκαιρίες αλλά που να τις βρεις...

κάπτεν-Μάκης
11-12-2008, 23:20
Για να σε μπάσω στο πνεύμα του σκάφους που θα ήθελα, είναι το DRAGO 6,40. Το είδα στο Ναυτικό Σαλόνι και μου άρεσε. Ένα από τα βασικά στοιχεία του είναι ότι έχει βαθύ V που το κάνει καλοτάξιδο (έτσι τουλάχιστον μου είπαν-με 5 μποφώρ). Άν μπεις στο drago.gr θα το δείς. Αυτό με μηχανή 115 εξωλέμβια, πάει περίπου στα 35.000. Τώρα κάτι αντίστοιχο σε μεταχειρισμένο βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή, αλλά όπως σωστά αναφέρεις, κρύβουν παγίδες. Σκέψου να πάρω την γυναίκα μου και τα δύο μου παιδιά να πάμε μιά ημερήσια βόλτα 20-30 μίλια μακρυά και να έχουμε προβλήματα από μηχανή ή ηλεκτρικά ή δεν ξέρω τί άλλο? Γι'αυτό προσανατολίζομαι για καινούριο, αλλά είναι ακριβά. Σκέφτομαι όπως ανέφερα χθες, μήπως πέσουν οι τιμές τους με τον νέο χρόνο. Υπάρχουν και οι ευκαιρίες αλλά που να τις βρεις...

NICK9696
29-12-2008, 11:15
Poulaw to diko mou ena Ilver Nuyma 24 podia an se endiaferei to exw edw stin athina

ktmakis
30-12-2008, 16:49
Φίλε Μάκη μην βιαστείς γιατι σε λίγο θα αλλάξουν τα πράγματα στην αγορά σκάφους. Ωραίο το Drago αλλά θα κοίταγα αλλού. Μην ακούς ποτέ τι σου λέει ο έμπορος. Μόνο μια βόλτα θα σε πείσει για το πώς ταξιδεύει ένα σκάφος. Ολα τα σκάφη ταξιδεύουν. Αλλα ξεκούραστα άλλα με κοπάνημα.
Προσωπικά μέχρι 6 μέτρα μου αρέσουν πολύ τα Olympic ιδίως το 580 το καμπινάτο. Από ξένα κοίτα τα Regal και τα Scout που λόγω € και $ πέφτουν χαμηλά.

George 150
30-12-2008, 23:42
Γεια χαρά και χρόνια πολλά!
Κατ αρχήν, στα 6,5 μέτρα πιστεύω η 115 θα πέσει μικρή (έως πολύ μικρή) και θα στη φάει γρήγορα. Ειδικά αν έχει και πολύ V, πας για τουλάχιστον 150 άλογα, ( καλύτερα δίχρονα αμέσου ψεκασμού για να έχει λίγο νευράκι παραπάνω;)).

Εγω θα έψαχνα για μεταχειρισμένο αμερικάνικο σε αυτά τα χρήματα.
Πάντως το ολυμπικ 580 με 115 είναι μια καλή λύση, αν και καινούριο πρέπει να ακουμπα τα 30000 ευρώ κομπλέ. Με 115 αμέσου ψεκασμού κάτι γίνεται, με 150αρα θα πετάει.

Καλή Πρωτοχρονιά!:p

Παναγιώτης M.D
08-01-2009, 18:28
Μάκη καλησπέρα, η επιλογή είναι εύκολη και τα χρήματα επαρή αρκει να σκεφτεις κάποιες παραμέτρους όπως:
Για τη χρηση θέλω το σκάφος? μονοήμερα? ΣΚ? ναυτικό κάμπινγκ? ψάρεμα? sports?
με ενδιαφέρουν οι διανυκτερευσεις? πόσα ατομα/
σε ποιες θάλασσες θα ταξιδεύεις? Σαρωνικό Αιγαίο?
πόσα άτομα? κλπ....

stelios1
17-01-2009, 10:27
Poulaw to diko mou ena Ilver Nuyma 24 podia an se endiaferei to exw edw stin athina
to email mou ine [email protected].
eimai apo rodo kai tha ithela na exo photo tou skafous sou an ginete

efxaristo
stelios

hkaldis
19-01-2009, 18:33
File maki kai egw tha symfwnisw me to olympic kathws einai skafos gia messogeio. To megalo V to xreiazesai gia na trws ligotero "kopanima" ston kodo kai me megali suxnotita kumatismo twn thalasswn mas. An pas se kati amerikaniko (den tha sto sinistousa ftiagmena gia akrivws aditheto typo kymmatos) me thalassa "ladi" den tha exeis kanena provlima tha kais ligotero kai tha pigaineis pio grigora alla me kairo tha sou spasei ta neura.
Episeis tha sou elega na psakseis tin agwra tis Italias kathws tha exeis safws perisswteres epiloges apo oti stin ellada....kai metafora eukoli to fortwses ancona kai to eferes patra ;).

George 150
19-01-2009, 21:50
Υπάρχουν αμερικάνικα και αμερικάνικα...Το ολύμπικ πόσες μοιρες deadrise έχει?

dimis10
21-01-2009, 14:53
Γεια σου φιλε σου εχω στειλει e-mail.

George 150
21-01-2009, 22:49
Μετά από μια ματιά στο site της εταιρείας, deadrise του Olympic 580C 18 μοίρες... Ξέρω αρκετά αμερικάνικα με πάνω από 20 μοίρες deadrise...

ktmakis
23-01-2009, 12:07
Σίγουρα υπάρχουν. Δεν είναι όμως μοναδικός παράγοντας της πλεύσης ενός σκάφους.
Στα 5.80 πάντως το Olympic είναι κούκλα. Επίσης καλό σκαφάκι είναι και το 5.30 open-cabin του Νηρέα.

George 150
23-01-2009, 22:59
Σίγουρα το 580 είναι ενα καλοφτιαγμένο και πολυ βολικο σκαφάκι. Κατά γενική ομολογια αυτό. Για την πλευση δεν είμαι και τοσο σιγουρος...Επίσης στη βασική τιμή δεν δίνουν και πολλά. Εϊχα πάρει μια ενδεικτική τιμη απο αυτο γύρω στα 17000 με τα βασικά πάνω, χωρίς τρειλερ εννοείται...Τώρα στο σαλόνι σίγουρα με κανα 30ρι πρέπει να φτιαχνόταν καλό πακέτο. Τουλάχιστον θα ξέρεις οτι θα έχεις ένα αξιόπλοο σκαφός. Αν το φορτώσεις με έξτρα όμως, φτάνεις σε επίπεδα τιμής στα οποια παίζουν και άλλα σκάφη.

drataurus
27-01-2009, 22:38
Καλησπέρα από Βόλο....πρίν 2 1/2 χρόνια είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα. Μέχρι οι επιλογές μου περιορίστηκαν μεταξύ Olympic και A.Hellas.
Τελικά πήρα το A.Hellas 18cabin (του κουτιού) με μία τετράχρονη YAMAHA 150...απόλυτα ικανοποιημένος με τους χώρους (5,55μ μηκος - 2,5μ. πλάτος), την πλεύση και την οικονομία στα καύσιμα και τις επιδόσεις.Η καμπίνα του (μέγιστο πλάτος και μήκος καμπινας τα 2μ. σε σχήμα τριγωνικό), κοιμήζει άνετα ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι και στη κουβέρτα (κάτω από την τέντα-δωμάτιο), βολεύονται άλλοι 2 ενήλικες. Στον καιρό περπατάει πολύ καλά, έχει μαλακή και ξεκούραστη πλεύση. Η δε γάστρα του ( αντιγραφή WELLCRAFT) δεν είναι ενεργοβόρα και η μηχανή των 150 ίππων δουλεύει απίστευτα καλά. Να φανταστείτε οτι σε ταχύτητα κρουαζιέρας η κατανάλωση δεν υπερβαίνει τα 90 λεπτά το μίλι.
Όσο αφορά επιδόσεις(για όσους αρέσει να κινούνται γρήγορα) το GPS της GARMIN έχει δειξει 45 κόμβους.
Έχω περάσει 2 απίστευτα καλοκαίρια κάνοντας ναυτικό camping και απίθανα ψαρέματα,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και θεωρώ πως η επιλογή μου ήταν σωστή. Στην αγορά των καινούριων κυκλοφορεί πλέον ως 19αρι, με μόνη διαφορά τη μεγαλύτερη δελφινιέρα και τη μικρή διαφοροποίηση των χώρων στην κουβέρτα όσο αφορά στα ταμπούκια(έχουν καταργηθεί 2 από τα 3- κατ'εμένα λάθος του σχεδιαστή).
Σίγουρα θα με λυπήσει το γεγονός οτι θα το προγραμματίσω για πώληση φέτος μετά το καλοκαίρι, αλλά δε γίνεται διαφορετικά διότι η οικογένεια μεγαλώνει και οι απαιτήσεις μαζί με αυτή.
Ελπίζω να βοήθησα, έστω και καθυστερημένα.

George 150
28-01-2009, 07:19
Τα Α Hellas, αποτελούν αρκετά τίμια πρόταση πιστεύω. Από οτι ξέρω πάντως, με έξτρα χρέωση μπορεί να ζητήσει κανείς επιπλέον φύλλα πολυεστέρα, για περισσότερα...άλματα στα κύματα;):)

ktmakis
28-01-2009, 09:58
Οντως αυτή η γάστρα του Welcraft είναι πολύ δουλεμένη και έχει αποδείξει τη αξία της στο σχεδιασμό χρόνια τώρα.
Μάλιστα κάπου είδα να πουλάνε ένα 18 cabin μεταχ/νο.
Μόλις το βρώ θα σου στείλω πμ.

theodoros1908
28-01-2009, 10:34
Καπεταναίοι συγγνώμη που θα παρέμβω αλλά μην σκέπτεστε στη θάλασσα να αγοράσετε μεταχειρισμένο και να έχετε την απαίτηση να κάνετε βόλτα 20 η 30 μιλιά όπως λέτε χωρίς προβλήματα εγώ θα πω κάτι απλό γιατί το πουλά ο άλλος κάτι είδε στο σκάφος και η θάλασσα δεν παίζει προσοχή λοιπόν τη εργαλείο έχεις στη θάλασσα καλύτερα τίποτα παρά σκάφος με τα χίλια δυο όταν το πάρεις ένας…… καμένος μούτσος :oops:

theodoros1908
28-01-2009, 10:46
Γεια σου φιλε σου εχω στειλει e-mail.
Έχω ένα 5μετρο ΑΛΦΑ ΕΛΛΑΣ και έλεγα να το αλλάξω αλλά δεν θα το κάνω αυτήν την εποχή δεν με ευνοούν τα οικονομικά μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου ;)

dimis10
28-01-2009, 11:52
Καπεταναίοι συγγνώμη που θα παρέμβω αλλά μην σκέπτεστε στη θάλασσα να αγοράσετε μεταχειρισμένο και να έχετε την απαίτηση να κάνετε βόλτα 20 η 30 μιλιά όπως λέτε χωρίς προβλήματα εγώ θα πω κάτι απλό γιατί το πουλά ο άλλος κάτι είδε στο σκάφος και η θάλασσα δεν παίζει προσοχή λοιπόν τη εργαλείο έχεις στη θάλασσα καλύτερα τίποτα παρά σκάφος με τα χίλια δυο όταν το πάρεις ένας…… καμένος μούτσος :oops:

Εγω παλι θα διαφωνησω 100% με τα λεγόμενα του φίλου διοτι αν ηταν ετσι κανενας δεν θα αγοραζε μεταχειρισμένο σκάφος!

Καταρχην πέρνω σαν παραδειγμα εμένα πουλάω το σκάφος μου για να πάρω μεγαλύτερο.
Δεν σημαινει οτι εχει προβλημα η κατι ειδα και θελω να το πουλήσω.
Ισα ισα ειναι αξιοπιστο τα μιλια που βγαζει ειναι 47-50 με test ride εννοειτε και σε αξογη κατασταση.

Μπορει να υπαρχουν και καποιες εξερέσεις αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι ειναι λιγοι αυτοι που σκεφτονται ετσι.

Αυτα
Φιλικα
Δημητρης

ktmakis
28-01-2009, 12:09
Απλά ήταν λίγο απόλυτος ο συμφορουμίστας.
Σαφώς και δεν ισχύει απλά χρειάζεται εξοωνυχιστικός έλεγχος και αποκατάσταση οποιασδήποτε αβαρίας υπάρχει για να είναι αξιόπλοο το σκάφος.
Σκέψου οτι μπαίνουμε με τις οικογένειές μας σε μεταχ/να και κακοσυντηρημένα επιβατηγά με ένα σωρό παραλειψεις οπου και κινδυνεύουμε απίστευτα σε σχέση με ένα δικό μας σκάφος που γνωρίζουμε τα πάντα γύρο από αυτό και έχουμε πάρει τα μέτρα μας.

dimis10
28-01-2009, 12:17
Απλά ήταν λίγο απόλυτος ο συμφορουμίστας.
Σαφώς και δεν ισχύει απλά χρειάζεται εξοωνυχιστικός έλεγχος και αποκατάσταση οποιασδήποτε αβαρίας υπάρχει για να είναι αξιόπλοο το σκάφος.
Σκέψου οτι μπαίνουμε με τις οικογένειές μας σε μεταχ/να και κακοσυντηρημένα επιβατηγά με ένα σωρό παραλειψεις οπου και κινδυνεύουμε απίστευτα σε σχέση με ένα δικό μας σκάφος που γνωρίζουμε τα πάντα γύρο από αυτό και έχουμε πάρει τα μέτρα μας.

Θα συμφωνησω μαζι σου Μακη !

drataurus
29-01-2009, 21:37
Και γώ συμφωνώ μαζί σας....Αλοίμονο άν σκέφτονταν ο κόσμος αρνητικά όσο αφορά τα μεταχειρισμένα...αφενός όλοι θα κυκλοφορούσαν με βαρκάκια(γιατί που να βρίσκονται κάθε φορά 10 και 15 χιλιάρικα για αγορά καινούριου, πολύ περισσότερο ενός μεγάλου σκάφους), αφετέρου ένα μεταχειρισμένο σκάφος φαίνεται τι είναι.Και δε μιλάμε για σκάφη 2 και 3 ετών...αυτά άν βρεθούν σε καλές τιμές θεωρούνται λάχανα!!! Και για να πουλήσει κάποιος σε χαμηλή τιμή δε σημαίνει οτι κάτι έχει το σκάφος....Ή δεν του αρέσει το χόμπι ή θέλει μεγαλυτερο.(προσωπικά σκέφτομαι μεγαλύτερο γιατί από ένα σημείο δε θα με καλύπτει)Βέβαια πάντα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι κατά την αγορά του μεταχειρισμένου, αλλά υπάρχει πάντα και το αλλά. Καινούριο αγοράζεις και τρέμει η ψυχή σου τι θα βγεί...από σκάφος μέχρι μηχανή...Έχω συγγενή που αγόρασε σκάφος και μηχανή του κουτιού...4,70 το βαρκάκι και Η....... μηχανή. Το σκαφάκι πέρνει νερά από παντού (πόροι στη γάστρα και από το λάστιχο πέριξ αυτής) και η μηχανή ψώριασε μέσα σε 2 χρόνια γιατί δε δούλεψαν τα ανώδια.
Επιπλέον ας μας πει κάποιος που αγόρασε σκάφος του κουτιού και δεν έβαλε χέρι επάνω για να βελτιώσει εργοστασιακή ανωμαλία...μιλάω για ελληνικά μοντέλα....και αυτό είναι ένα θέμα που αν το ανοίξουμε δε θα κλείσει ποτέ...τύφλα να έχουν τα ISO !!!

George 150
29-01-2009, 23:11
Προσωπικά έχω τον εξης κανόνα: μεταχειρισμένο σκάφος πάρε, μεταχειρισμένη μηχανή ποτέ!
Εξηγούμαι: ενα σκάφος, μπορείς να το ελέγξεις, αξιοποιώντας τη βοήθεια ενος ειδικού που θα έχεις μαζί ( ειδικού οχι απλά φίλου..αν ο ειδικος ειναι και φίλος, ακόμη καλύτερα...). Στη μηχανή ομως ειναι πιο δύσκολος ο έλεγχος και το κανούριο πράγμα, έχει και δείχνει την αξία του, πολύ περισσότερο στη θάλασσα:)

Τωρα για τα καινούρια, υπάρχουν σκάφη, υπάρχουν και...σκάφες..!:):)

NICK9696
01-02-2009, 13:12
to email mou ine [email protected].
eimai apo rodo kai tha ithela na exo photo tou skafous sou an ginete

efxaristo
stelios
Stelio to elaves to e-mail pou sou steila?