PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλη [Έλλη Τόγια, Έλση, Πειραιεύς - Stamura, Stamira, Freiburg, Elsi, Elli Togia]



Roi Baudoin
12-12-2008, 01:17
Φίλε Ellinis, μια σκέψη είναι να βάλουμε, προσωρινά, εδώ κάποιες φωτογραφίες με πλοία του Τόγια.
Όταν συγκεντρώνεται αρκετό υλικό για κάποιο πλοίο, τότε μπορεί να ανοίγει ένα δικό του ξεχωριστό θέμα.
Αυτό είναι μια σκέψη.

Ας ξεκινήσουμε με το "Έλλη Τόγια".
Κατάπλους του πλοίου σε μια εντελώς διαφορετική εποχή.
Το κατέβασμα από τη σκάλα. Έχω την εντύπωση ότι η σκάλα αυτή λέγεται "κάγκουες", (ή "γκάκουες"). Στο τέλος, βέβαια, υπάρχει και ένα μαδέρι.

Οι φωτογραφίες αυτές προέρχονται από το γνωστό περιοδικό "ΑΡΓΩ", το οποίο διαθέτει το καλύτερο αρχείo με παλιά πλοία.
Συγκεκριμένα προέρχονται από κάποιο παλιό τεύχος που "ανακαλύψαμε" στην Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Πειραιά με τον φίλο μου, τον polyka.

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον καλό φίλο Avenger, καθώς και στον paroskayak, τον γνωστό "χρυσοθήρα" φωτογραφιών μιας άλλης Ελλάδας,

24415

24416

avenger
12-12-2008, 01:24
Φίλε Roi συγχαρητήρια!!!!! Ξέρουμε τίποτε περί δρομολογίων του συγκεκριμένου πλοίου?
Συμπληρωματικά αν δεν το γνωρίζετε ήδη υπάρχουν κάποια στοιχεία για τα πλοία που μας ενδιαφέρουν και στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://androspoets.homestead.com/cycladeships.html

Ellinis
12-12-2008, 13:14
Roi, συμφωνώ ας τα κρατήσουμε προς το παρόν εδώ και τα υπόλοιπα Τογαίικα καράβια και μπορούμε να τα χωρήσουμε αργότερα.
Για το ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΤΟΓΙΑΣ να θυμίσω οτι έχουμε ήδη ξεχωριστό θέμα.


Το κατέβασμα από τη σκάλα. Έχω την εντύπωση ότι η σκάλα αυτή λέγεται "κάγκουες", (ή "γκάκουες"). Στο τέλος, βέβαια, υπάρχει και ένα μαδέρι.

Ο "καγκουές" πιθανότατα προέρχεται από το αγγλικό gangway και ήταν ο καθιερωμένος τρόπος επι/αποβίβασης μιας και τα λιμάνια δεν παρέχαν υποδομές. Καθιερωμένος βέβαια όπου υπήρχε κάποια προβλήτα μιας και σε πολλά νησιά οι επιβάτες πηγαίναν στο καράβι με λάντζες.


Ξέρουμε τίποτε περί δρομολογίων του συγκεκριμένου πλοίου?

To ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ ταξίδευε για ένα διάστημα Χίο-Μυτιλήνη. Αλλά όπως όλα τα πλοία της εποχής εκείνης θα πρέπει να όργωσε όλο το Αιγαίο.

Haddock
13-12-2008, 03:45
Τα πλοία του Τόγια είναι ενδιαφέρον θέμα που σηκώνουν αρκετή έρευνα. Οι συλλεκτικές φωτογραφίες είναι σπάνιες και δύσκολα να πρωτοδιαλέξουμε.

Που θυμηθήκατε το μυθικό τέρας γκάγκουε... :) Νόμιζα ότι λίγοι είχαν ακούσει τη λέξη και μόνο από διηγήσεις παλαιοτέρων. Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες για το «τέρας του γκάγκουε» από παππούδες και γιαγιάδες για αποτυχημένες προσπάθειες επιβίβασης και κατάληξη στο γιαλό. Ήθελε εξαιρετική μαστοριά για να υπολογίσεις το σκαμπανέβασμα της βάρκας με το αντίστοιχο του γκάγκουε. Ο γκάγουες ήταν ένα επιπλέον εμπόδιο στο ήδη δύσκολο ταξίδι για πολλούς νησιώτες, που απέφευγαν τις μετακινήσεις, εξού και η απομόνωση τους.

Ellinis
13-12-2008, 19:02
Για το ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ θα πρέπει να πούμε οτι ήταν ένα από τα πλοία των Ιταλικών επανορθώσεων πολέμου.
Είχε ναυπηγηθεί στην Ανκώνα το 1929 ως STAMURA και το 1937 μετανομάστηκε STAMIRA. Με την κατάρευση της Ιταλίας περιήλθε στους Γερμανούς που το μετονόμασαν FREIBURG για χρήση ως πλωτό νοσοκομείο.
Το 1947 περιήλθε στην Ελλάδα ως ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ και το 1948 το πήρε ο Ιωάννης Τόγιας που του έδωσε το όνομα ΕΛΣΗ.
Το 1958 η εταιρεία του Ι.Τόγια σταματάει να δραστηριοποιήται και όπως και το ΚΑΡΥΣΤΟΣ περιήλθε στον Ευάγγελο Τόγια που το μετονόμασε ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ.

Το 1960 τα τελευταία Τογαίικα βαπόρια υποστείλουν τις σημαίες τους και το αγοράζουν οι Τυπάλδοι. Θα βάλει αργότερα νέες μηχανές diesel και συνεχίζει στην ακτοπλοϊα ως ΕΛΛΗ.

Θα δέσει μετά το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟΝ και θα μείνει στην Κυνοσούρα ωσπου οι διαροές το βούλιαξαν τον Αύγουστο του 1979. Σύμφωνα με το miramar (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/230313)διαλύθηκε εκεί το 1982.

esperos
13-12-2008, 19:16
Φίλε Ellinis, μια σκέψη είναι να βάλουμε, προσωρινά, εδώ κάποιες φωτογραφίες με πλοία του Τόγια.
Όταν συγκεντρώνεται αρκετό υλικό για κάποιο πλοίο, τότε μπορεί να ανοίγει ένα δικό του ξεχωριστό θέμα.
Αυτό είναι μια σκέψη.

Ας ξεκινήσουμε με το "Έλλη Τόγια".
Κατάπλους του πλοίου σε μια εντελώς διαφορετική εποχή.
Το κατέβασμα από τη σκάλα. Έχω την εντύπωση ότι η σκάλα αυτή λέγεται "κάγκουες", (ή "γκάκουες"). Στο τέλος, βέβαια, υπάρχει και ένα μαδέρι.

Οι φωτογραφίες αυτές προέρχονται από το γνωστό περιοδικό "ΑΡΓΩ", το οποίο διαθέτει το καλύτερο αρχείo με παλιά πλοία.
Συγκεκριμένα προέρχονται από κάποιο παλιό τεύχος που "ανακαλύψαμε" στην Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Πειραιά με τον φίλο μου, τον polyka.

Αφιερωμένες εξαιρετικά στον καλό φίλο Avenger, καθώς και στον paroskayak, τον γνωστό "χρυσοθήρα" φωτογραφιών μιας άλλης Ελλάδας,

24415

24416

Αγαπητέ Roi, νομίζω ότι πρόκειται για σπάνια φωτογραφία αυτή με το πλοίο με άσπρο χρώμα. Πρέπει να πω ότι μέχρι σήμερα το θυμάμαι μόνο μαύρο. ¶σπρο το θυμάμαι μόνο ως ΕΛΛΗ ανακατασκευασμένο υπό πλοιοκτησία Τυπάλδων.

Haddock
13-12-2008, 19:48
Carte postalle από το φωτογραφικό αρχείο του Δημήτρη Χαρισιάδη. Το ΕΛΣΗ αποπλέει από τον Πειραιά για μακρινές πολιτείες του προηγούμενου αιώνα.

http://img397.imageshack.us/img397/545/elsiju5.th.jpg (http://img397.imageshack.us/my.php?image=elsiju5.jpg)

Roi Baudoin
28-01-2009, 18:55
Μαζί με τους καλούς φίλους Apollo, Nicholas Peppas, starce, Ellinis, Έσπερο, Α. Μώλο, Avenger, vinman, paroskayak, Rocinante, Ben Bruce, Καπετάν-Αντρέα, Leo, Διονύση Μουζάκη, Finnpartner 1966, polyka, ετοιμαζόμαστε να επιβιβαστούμε στο "Έλση" του Τόγια για ένα ταξίδι για Χίο-Μυτιλήνη.

Φίλοι μου επιβεβαιώστε, παρακαλώ, ότι είναι το περίφημο "Έλση" του Τόγια.

Η φωτογραφία αυτή προέρχεται από το εξαιρετικό αρχείο του Ο.Λ.Π.
Κάπου στη δεκαετία του '50 ...

Wellcome onboard

"Elsi" of Togias Maritime Company in Piraeus Port in the decade of '50s

28013

esperos
28-01-2009, 19:45
Μια καλλιτεχνική απεικόνιση του πλοίου ως STAMURA έργο του Ιταλού συγγραφέα, ιστορικού, καλλιτέχνη και καραβολάτρη Aldo Cherini.

28005

Copyright Aldo Cherini

moutsokwstas
28-01-2009, 20:47
Μια καλλιτεχνική απεικόνιση του πλοίου ως STAMURA έργο του Ιταλού συγγραφέα, ιστορικού, καλλιτέχνη και καραβολάτρη Aldo Cherini.

28005

Copyright Aldo Cherini
τι αλλο να πω, απο το οτι ειναι καταπληκτικη!

Apollo
30-01-2009, 11:43
Τα πλοία του Τόγια είναι ενδιαφέρον θέμα που σηκώνουν αρκετή έρευνα. Οι συλλεκτικές φωτογραφίες είναι σπάνιες και δύσκολα να πρωτοδιαλέξουμε.

Που θυμηθήκατε το μυθικό τέρας γκάγκουε... :) Νόμιζα ότι λίγοι είχαν ακούσει τη λέξη και μόνο από διηγήσεις παλαιοτέρων. Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες για το «τέρας του γκάγκουε» από παππούδες και γιαγιάδες για αποτυχημένες προσπάθειες επιβίβασης και κατάληξη στο γιαλό. Ήθελε εξαιρετική μαστοριά για να υπολογίσεις το σκαμπανέβασμα της βάρκας με το αντίστοιχο του γκάγκουε. Ο γκάγουες ήταν ένα επιπλέον εμπόδιο στο ήδη δύσκολο ταξίδι για πολλούς νησιώτες, που απέφευγαν τις μετακινήσεις, εξού και η απομόνωση τους.

Συμφωνω οτι για τους επιβατες ηταν φοβος και τρομος. Η δυστυχη μητερα μου αλλαζε 10 χρωματα οταν ηταν να ανεβη/κατεβη απο γκαγκουε.

Να σημειωσω οτι στην δεκαετια του 50, στα νησια που πηγα, οι λαντζες δεν ηταν με μηχανη αλλα με κουπια.

Τωρα δεν χρησιμοποιειται γκαγκουες για να κατεβη το πληρωμα να παη στη στερια οταν το πλοιο ειναι αροδου;


Μαζί με τους καλούς φίλους Apollo, Nicholas Peppas, starce, Ellinis, Έσπερο, Α. Μώλο, Avenger, vinman, paroskayak, Rocinante, Ben Bruce, Καπετάν-Αντρέα, Leo, Διονύση Μουζάκη, Finnpartner 1966, polyka, ετοιμαζόμαστε να επιβιβαστούμε στο "Έλση" του Τόγια για ένα ταξίδι για Χίο-Μυτιλήνη.

Φίλοι μου επιβεβαιώστε, παρακαλώ, ότι είναι το περίφημο "Έλση" του Τόγια.

Η φωτογραφία αυτή προέρχεται από το εξαιρετικό αρχείο του Ο.Λ.Π.
Κάπου στη δεκαετία του '50 ...

Wellcome onboard

"Elsi" of Togias Maritime Company in Piraeus Port in the decade of '50s

28013

Φιλε Roi baudoin, το μονο που μπορω να πω για την ωρα ειναι οτι η φωτογραφια ειναι μεταπολεμικη. Το συμπεραινω αυτο απο το λιμπερτυ που ειναι στο πισω αριστερο μερος της φωτογραφιας και απο μια "καναδεζα" (συμμαχικο φορτηγο) που ειναι στο ντοκο δεξια του πλοιο του Τογια.

Κανω ερευνα περι του Ελση και θα επανελθω οταν την ολοκληρωσω. Ευχαριστω και λαμβανω υπ'οψιν τις πολυτιμες πληροφοριες που δινουν οι φιλοι Ellinis, Esperos, Paroskayak, Avenger και ολα τα αλλα μελη που ασχολουνται με το θεμα.


Για μενα, η ερευνα παλαιων πλοιων ειναι μια πολυ ευχαριστη προκληση και χομπυ.

Apollo
03-02-2009, 17:03
Δεν βρήκα και πολλά για το Έλλη Τόγια. Έχετε γράψει τα περισσότερα. Εγώ θα προσθέσω μερικές λεπτομέρειες στα όσα μας είπαν οι φίλοι Roi Baudoin, Ellinis, Esperos, Paroskayak, Avengerπαραθέτοντας και τις ιστοσελίδες που περιέχουν αυτά τα δεδομένα. Από την πείρα μου σε ερευνά παλαιών δεδομένων έχω δει ότι πολλές φορές μια πηγή πληροφοριών μπορεί να αντιμάχεται μια άλλη πηγή. Κι εγώ σαν ερευνητής δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα μέχρι να βρω κι άλλες, αξιόπιστες πιθανόν, πηγές. Γι αυτό εδώ θα παραθέσω τις πηγές για μελλοντική επεξεργασία. Από την φύση μου, ενδιαφέρομαι πολύ και για λεπτομέρειες και γι αυτό εδώ θα παραθέσω και λεπτομέρειες που πιθανόν να ενδιαφέρουν ν και άλλα μέλη.

Ο φίλος Ellinis μας λέει εδώ http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46390 (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?t=46390) ότιτο Έλλη Τογια «ένα από τα πλοία των Ιταλικών επανορθώσεων πολέμου». Αυτό συμφωνεί και με την ιστοσελίδα FELDGRAW.COM http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html (http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html)

Συγκεντρώνοντας τις πληροφορίες του Ellinis και τηςFELDGRAW.COM η ιστορία του ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ παρουσιάζεται ως εξής:

Ναυπηγήθηκε στην Ανκονα Ιταλίας με το όνομα S/P STAMURA το 1929.

Το 1937 μετονομάστηκε σε STAMIRA
Τον Σεπτέμβρη του 1943 κατεσχεθη από το Γερμανικό Ναυτικό και μετατράπηκε σε Πλωτό/Νοσοκομείο
Στις 3/5/44 μπήκε στην υπηρεσία των Γερμανικών Ενόπλων Δυνάμεων ως FREIBURG
Στις 23/10/44 το Freiburg αιχμαλωτίστηκε από το Βρετανικό αντιτορπιλικό HMS Lamerton.
Στις 22/3/45 η Μ. Βρετανία επέστρεψε το FREIBURG στην Γερμανία.
Τον ίδιο χρόνο (1945) μετονομάστηκε πάλι σε STAMIRA (επεστράφη στην Ιταλία; Η ιστοσελίδα FELDGRAW.COMδεν το αποσαφηνίζει).
Το 1947 εδόθη στην Ελλάδα και μετονομάστηκε ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ (PIREEFS) (σαν Ιταλική επανόρθωση πολέμου λέει ο φίλος Ellinis).
Το 1948 το πήρε ο Ιωάννης Τόγιας που του έδωσε το όνομα ΕΛΣΗ (ELSI)
Το 1958 η εταιρεία του Ιωαννη Τόγια σταματάει να δραστηριοποιείται και ...περιήλθε στον Ευάγγελο Τόγια που το μετονόμασε ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ (ELLI TOYA)
Το 1960 αγοράστηκε από τον Τυπαλδο και μετονομάστηκε ΕΛΛΗ (ELLI)
Μετά τις 8/12/66 (ναυάγιο Ο/Γ Ηρακλείου) έδεσε στην Κυνοσούρα όπου οι διαρροές το βούλιαξαν το 1979 (λέει ο Ellinis)
Το 1982 διαλύθηκε στην Κυνόσουρα.

Από την άλλη πλευρά η ιστοσελίδα MIRAMARSHIPINDEXεδώ http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/232248 (http://www.miramarshipindex.org.nz/ship/show/232248) παρουσιάζει μια λακωνική περιγραφή των αλλαγών ονομάτων του σκάφους. Και το κυριότερο δεν αναφέρει ότι το πλοίο εδόθη στην Ιταλία και μετονομάστηκε και πάλι σε STAMIRA.

Ανακεφαλαιώνοντας εδώ είναι μερικά χρήσιμα στοιχεία του Πλοίου ΕLLI TOYA:

Ship Name: STAMURA Year: 1929
Year Launched: 1929 Month of Completion: June 1929
Year of Commission: 1929
Type: S/P - Passenger ship
Construction Yard: Cant. Nav. Riuniti, Ancona
Yard No.: 105
Country of Build: Italy Flag: Italian
Tons: 1463 DWT: ?
Length overall (m): 75,43 Beam: 10.8

Engines: One 3cyl expansion engine, 1 shaft, 1 or more boilers
Number of screws/Mchy/Speed(kn): 2T-14
Horsepower, HP: ? Speed (kt): 10
Range, nautical miles (Max.): ? at 10 knots using 150t oil

Patients/Medical staff as Hospital Ship "Freiburg": 310/?
Crew: ?
Owner as Completed: Soc. Fiumana di Nav., Fiume
End: 1982
.
Succession of Owners/Ship Names/Year

Soc. Fiumana di Nav. /S.P. STAMURA/1929,
Unknown Owner/S.P. STAMIRA/1937
German War Navy/FREIBURG/1943
British Admiralty/Unknown Name Change, if any/1944
German Navy/FREIBURG/1945
Italy/STAMIRA/1945,
Greece/PIREEFS/1947
Ioannis Toyas/ELSI/1948
Evangelos Toyas/ELLI TOYA/1958
Typaldos/ELLI/1960

esperos
03-02-2009, 18:43
Αγαπητέ φίλε Apollo, μέσα στο πλαίσιο της έρευνας σου για το πλοίο θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο προσθήκες που είναι ότι η πρώτη τουλάχιστον πλοιοκτήτρια εταιρεία του, υπήρξε η Società Anonima Industrie Marittime πιο γνωστή με τα αρχικά SAIM και έδρα την Αγκώνα. Αυτό φαίνεται και γραμμένο από τον Aldo Cherini στην καλλιτεχνική του απεικόνιση που ανέβασα πιο πάνω.
Η δεύτερη προσθήκη, αφορά το πλοίο ως ΕΛΛΗ και πλοιοκτησία Τυπάλδου όταν υπέστη ανακατασκευή και αλλαγή προωστήριας εγκατάστασης που οδήγησε σε αλλαγή των υπερκατασκευών, αλλαγή της πλώρης, ενώ η παλινδρομική του ατμομηχανή έδωσε την θέση της σε μία ντιζελομηχανή.
Το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου αποκρουστικό!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον θόρυβο της μηχανής του που έμοιαζε με μονοκύλινδρη μηχανή καϊκιού. Μία ιδέα θα σου έδινε ίσως σήμερα ο θόρυβος των μηχανών του ΑΡΤΕΜΙΣ.
Δυστυχώς δεν έχω βρει πουθενά μία φωτογραφία του πλοίου μετά την ανακατασκευή του.

Apollo
04-02-2009, 01:08
Ευχαριστω για την πληροφορια, φιλε Εσπερε! Κάθε διορθωση η προσθεση πληροφοριας είναι ανεκτιμητη.

Υπεθεσα ότι η Soc. Fiumana di Nav ηταν η πρωτη εταιρεια επειδη αυτό βρηκα στην ιστοσελιδα http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html (http://www.feldgrau.com/hs-freiburg.html) ενω στο Miramax Ship Index δεν βρηκα αναφορα για πλοιοκτητρια εταιρεια.

Εσπερε, νομιζεις ότι η Soc. Fiumana di Nav μπορει να ητανε η δευτερη εταιρεια αυτή δηλαδη που αλλαξε το ονομα του πλοιου σε STAMIRA;

Δεν εχω εμπειρια του ηχου της μηχανης του πλοιου αυτου επι Τυπαλδου, επειδη δεν θυμαμαι να ταξιδεψα με αυτό στην δεκαετια του ’60.

Αλλα και όταν ταξιδευα με πλοια την περναγα στο καταστρωμα (lifeboat deck) λογω των δυσαρεστων οσμων και ηχων που υπηρχαν στο εσωτερικο του πλοιου.

Nicholas Peppas
05-03-2009, 07:39
Ad about Elsi from a newspaper the date I was born (grrr...) ...

Was she that good as they advertise her?

31302
31303

Apostolos
05-03-2009, 10:30
Ειχε ταξιδέψει ο πάππους μου με αυτό από/για Μυτιλήνη και μου έλεγε πως για την εποχή του ήταν πολύ καλό, αν εξαιρέσεις ότι απο τα ξερ@τα τα ξύλινα ντέκ βρωμούσανε και για 3η θέση το μονο που είχες ήταν μια γωνιά στην κουβέρτα που δέν βρεχώταν...

Haddock
05-03-2009, 20:53
Αρκετά γυρίσματα του φιλμ «Ο Βαφτιστικός» στα 1952 έγιναν πάνω στο Έλση. Υπάρχουν μερικά πλάνα με τον μακαρίτη Φωτόπουλο στα σπαρτιάτικα σαλόνια του και στις κουπαστές του πλοίου. Σύντομα σε κάποιο κανάλι στο Youtube ;)

Nicholas Peppas
05-03-2009, 20:59
Αρκετά γυρίσματα του φιλμ «Ο Βαφτιστικός» στα 1952 έγιναν πάνω στο Έλση. Υπάρχουν μερικά πλάνα με τον μακαρίτη Φωτόπουλο στα σπαρτιάτικα σαλόνια του και στις κουπαστές του πλοίου. Σύντομα σε κάποιο κανάλι στο Youtube

Really? Thanks. I will "see it" this evening. I have it at home... i would love to know how you transform DVDs into YouTube

Haddock
05-03-2009, 22:37
Από τον Βαφτιστικό, λοιπόν, μερικά πλάνα (http://www.youtube.com/watch?v=CHIcpdFkwz8) από το ΕΛΣΗ.

Νίκο, υπάρχουν πολλοί online οδηγοί και «how to» που σε καθοδηγούν με λεπτομέρεια σε κάθε βήμα. Σε γενικές γραμμές συμπιέζεις το βίντεο σε μικρότερο αρχείο στον υπολογιστή σου. Μοντάρεις τα πλάνα, μέσω κοπτοραπτικού software και ανεβάζεις τα shorts στο Youtube. Easier said than done :)

Appia_1978
18-03-2009, 19:47
¶λλη μια πανέμορφη εικόνα από την Ικαρία, με το ΕΛΣΗ του Τόγια:

33134

Nicholas Peppas
23-03-2009, 06:46
Elsi's schedule for the Dekapentavgoustos of 1948...

33610


Αγαπητέ φίλε Apollo, μέσα στο πλαίσιο της έρευνας σου για το πλοίο θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο προσθήκες που είναι ότι η πρώτη τουλάχιστον πλοιοκτήτρια εταιρεία του, υπήρξε η Societe Anonima Industrie Marittime πιο γνωστή με τα αρχικά SAIM και έδρα την Αγκώνα. Αυτό φαίνεται και γραμμένο από τον Aldo Cherini στην καλλιτεχνική του απεικόνιση που ανέβασα πιο πάνω.

For those who have traveled to Ancona, it is perhaps known that Stamura and Stamira is the same name of a very important medieval heroine of Ancona.

Ellinis
24-03-2009, 23:57
Η δεύτερη προσθήκη, αφορά το πλοίο ως ΕΛΛΗ και πλοιοκτησία Τυπάλδου όταν υπέστη ανακατασκευή και αλλαγή προωστήριας εγκατάστασης που οδήγησε σε αλλαγή των υπερκατασκευών, αλλαγή της πλώρης, ενώ η παλινδρομική του ατμομηχανή έδωσε την θέση της σε μία ντιζελομηχανή.
Το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου αποκρουστικό!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον θόρυβο της μηχανής του που έμοιαζε με μονοκύλινδρη μηχανή καϊκιού. Μία ιδέα θα σου έδινε ίσως σήμερα ο θόρυβος των μηχανών του ΑΡΤΕΜΙΣ.
Δυστυχώς δεν έχω βρει πουθενά μία φωτογραφία του πλοίου μετά την ανακατασκευή του.

Φίλε έσπερε, με μεγάλη χαρά σου παρουσιάζω το μετασκευασμένο ΕΛΛΗ!
Σίγουρα η εικόνα δεν είναι ό,τι καλύτερο καθώς είναι ένα (δύο για την ακρίβεια :rolleyes:) καρέ από μια ελληνική ταινία.
Τα εύσημα ανήκουν στον γνωστό ύποπτο Roi που ανακάλυψε τις σκηνές αυτές. Ο λόγος σε αυτόν για περισσότερες λεπτομέρειες, μιας και εγώ δεν σκαμπάζω από κινηματογράφο...

33778

Roi Baudoin
25-03-2009, 08:43
Τα εύσημα, φίλε Ellinis, ανήκουν στον συνήθη ύποπτο paroskayak.
Ο καλός μας φίλος μας υπέδειξε την ταινία και εγώ απλά την βρήκα.
Η ταινία έχει τίτλο "Πειραιάς ώρα 7:30".

Πρόκειται για μια ταινία που αποτυπώνει στο σελιλόιντ την καθημερινή ζωή στον Πειραιά κατά τρόπο μοναδικό.

Η υπόθεση θυμίζει πολλές από τις δραματικές ταινίες εκείνης της εποχής.
"Κάθε πρωί στον Πειραιά, το λιμάνι του μόχθου και της εργατιάς, μια νεαρή κοπέλα πουλά κουλούρια, σέρνοντας μαζί και τον τυφλό πατέρα της. Εκεί θα γνωρίσει και τον έρωτα, αλλά και τον πόνο και την ταπείνωση στο πρόσωπο ενός νεαρού, επιπόλαιου εφοπλιστή. Η μοίρα, όμως της επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις. Όταν αυτή θα γίνει μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια, εκείνος θα σέρνεται μετανοιωμένος στα πόδια της! "

Κυκλοφορία: 1971
Διάρκεια: 90'
Σκηνοθεσία: Νίκος Αβραμέας
Παίζουν: Ερρίκος Μπριόλας, Κάκια Αναλυτή, Ίλυα Λιβυκού, Λαυρέντης Διανέλλος

Υπάρχει και συνέχεια.
Επί της οθόνης ......

Nicholas Peppas
25-03-2009, 16:51
Φίλε έσπερε, με μεγάλη χαρά σου παρουσιάζω το μετασκευασμένο ΕΛΛΗ!
Σίγουρα η εικόνα δεν είναι ό,τι καλύτερο καθώς είναι ένα (δύο για την ακρίβεια :rolleyes:) καρέ από μια ελληνική ταινία.
Τα εύσημα ανήκουν στον γνωστό ύποπτο Roi που ανακάλυψε τις σκηνές αυτές. Ο λόγος σε αυτόν για περισσότερες λεπτομέρειες, μιας και εγώ δεν σκαμπάζω από κινηματογράφο...

33778

Esperos and Ellinis I would like to ask you for some clarification and chronology of the various photos of Elsi Togia that can be found on various sites...

A painting of Stamura by our Fiume friend Aldo Cherini is well known and has been mentioned by esperos already. (attachment 1)
In the otherwise reliable Lesvos site http://costef.eu/lesvoships.htm there are two Elsi ships. One is labeled as The new "Elssi Togia" after the WW2 which renamed into "Elli" of Typaldos Shipping Co.(see attachment 2) and is clearly the same as Stamura. Then, there is mention of "Elssi Togia" before the WW2 but there is no way this is the same ship (see attachment 3). Now, ellinis you present a fourth version (see above).

Is it possible for you gentlemen to place them in chronological order? Frankly, the Elsi I remember from my youth was the second ship above

33819

33820

33821

Ellinis
25-03-2009, 20:50
Nικόλα, το ΕΛΛΗ που ανέβασα ήταν το αποτέλεσμα μετασκευής που υπέστη το πρώην ΕΛΣΗ του Ι.Τόγια (που για λίγο ταξίδεψε ως ΕΛΛΗ Τόγια για τον Ε.Τόγια) και πιο παλιά STAMIRA.
H 3η φωτο που επισύναψες είναι πραγματικά το προπολεμικό ΕΛΣΗ του Ι.Τόγια που χάθηκε στον πόλεμο. ¶ρα το site της Λέσβου τα λέει σωστά.

καπετάν αντρέας
26-04-2009, 16:02
¶λλη μια πανέμορφη εικόνα από την Ικαρία, με το ΕΛΣΗ του Τόγια:

33134

Δεν μου πολυμοιάζει για Αγ. Κήρυκος. Μήπως είναι τα Λουτρά;
:confused: :confused:

Nicholas Peppas
15-05-2009, 06:56
Here is a rare mention of Elli as Peiraieus (Piraeus) on May 15, 1947 doing the route Piraeus-Thessaloniki

39297

And here is a longer mention of Peiraieus by I. Simosis in his site http://androspoets.homestead.com/cycladeships.html



Α/Π «ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ»

Προερχόταν από Γερμανικές επανορθώσεις. ¶ρχισε τα δρομολόγια στις αρχές του 1950. Ακολούθως αγοράσθηκε από τον Τόγια και ονομάστηκε «Έλλη». Εθεωρείτο μεγάλο πλοίο. Ήταν, κατά τη γνώμη μου, περί τους 1500 τόνους. Ήταν διπλέλικο με δύο παλινδρομικές μηχανές τεσσάρων διαβαθμίσεων και ταξίδευε με 13 περίπου μίλια την ώρα. Στην εποχή του εθεωρείτο πλοίο μεγάλο, ευσταθές και με κομφόρ. Ως «Πειραιεύς» είχε χρώμα σταχτί. Όταν το πήρε και το επισκεύασε ο Τόγιας το σκάφος βάφτηκε μαύρο με κίτρινο ζωνάρι. Οι κοινόχρηστοι χώροι του, τα σαλόνια του, τα καπνιστήρια κ.λπ. είχαν αρχοντιά και ήσαν καλοφτιαγμένα. Εξωτερικά το πλοίο ήταν όμορφο και όταν το έβλεπες να ταξιδεύει είχε μία ξεχωριστή μεγαλοπρέπεια.

esperos
25-05-2009, 15:44
And here is a longer mention of Peiraieus by I. Simosis in his site http://androspoets.homestead.com/cycladeships.html

Στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα υπάρχουν ανακρίβειες,
λάθος οι Γερμανικές επανορθώσεις, λάθος το ΕΛΛΗ και λάθος το διπλέλικο!

Nicholas Peppas
25-05-2009, 16:01
Espere,

H istoselida exei la0h alla exei kapoia axia giati parousiazei ths anamnhseis enos paliou Syrianou! Gi' auto kai mono thn anevasa.
To idio sumvainei kai me alla ar0ridia pou perilamvanontai sthn istoselida. Ypo0etw oti osoi endiaferomaste gia thn Elli xeroume hdh ti einai swsto...

Eyxaristw
N

esperos
25-05-2009, 16:19
Σωστά Νίκο για εμάς τους αρχαιότερους, αλλά πρέπει και οι νεώτεροι να τροφοδοτούνται με σωστές πληροφορίες.

Roi Baudoin
29-05-2009, 22:42
Μια όμορφη φωτογραία του "Έλση" στη Μυτιλήνη.
Τη βρήκαμε στο "Λεύκωμα Ναυτιλίας" του Παναγιώτη Σπυρόπουλου (Εκδόσεις: "ΑΜΦΕΙΑ").

Ζητώ συγνώμη αν έχει ανέβει ξανά σε κάποιο άλλο θέμα.

"Elsi" of Toyias in Mytilene.
From: "NAFTIKO LEFKOMA" of Panagiotis Spyropoulos (AMFIA Editions).

41420

Nicholas Peppas
28-06-2009, 07:38
Elsi's schedule the week of August 29, 1948. We go everywhere!
46204

Nicholas Peppas
29-07-2009, 23:57
Μια όμορφη φωτογραία του "Έλση" στη Μυτιλήνη. "Elsi" of Toyias in Mytilene.
From: "NAFTIKO LEFKOMA" of Panagiotis Spyropoulos (AMFIA Editions).
41420


Παραθετω εδω δυο σκηνες απο το κινηματογραφικο εργο του Σωκρατη Καψασκη Ο Ταυρομαχος Προχωρει του 1963. Απιθανα κακο εργο (ο τιτλος δεν εχει καμμια σχεση με το εργο εκτος απο το οτι ο πρωταγωνιστης εμφανιζεται για πεντε λεπτα στην Ανδαλουσια (!) ) αλλα οι σκηνες παλαιων Ελληνικων πλοιων αξιζουν!!! Παιζουν ο Κωστας Χατζηχρηστος, η Nannette Doric, ο Νικος Φερμας, και η Μαρικα Νεζερ.

Εδω δυο πλανα του Ελση το Τυπαλδου

_________________

I am attaching here several stills from the Greek movie The Toreador advances (O Tauromahos prohorei) of 1963.

Here two stills with Elsi of Typaldos

50991

50992

Nicholas Peppas
28-08-2009, 07:11
Ελση στις 30 Αυγουστου 1950. Ανοικει στον Ποταμιανο!

54046

Nicholas Peppas
02-12-2009, 03:13
Ελση στο Βρινδησιο.

Λεπτομερεια

67195

Ellinis
20-12-2009, 11:23
Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετα και τον τρόπο που αποκτήθηκε το STAMIRA, όπως περιγράφεται στη σχετική ελληνο-ιταλική συνθήκη (http://untreaty.un.org/unts/1_60000/2/30/00003456.pdf).




Rome, 31 August 1949
Your Excellencies,
With reference to the Agreement for Economic Collaboration and the Settlement of Questions arising from the Treaty of Peace between the Allied and Associated Powers and Italy, signed today, and especially to article 5 of the Agreement, I have the honour to inform you as follows:
(a) The ***** Government will draw immediately from the available funds in account A provided for in article 21 of the Agreement for Economic Collaboration the sum of 300,000,000 Italian lire to pay for the liner Stamira which belongs to the "Societ Fiumana di Navigazione" and which that company is prepared to transfer to the ***** Government for the said price;


(b) The Bank of Greece, acting on behalf and for the account of the ***** Government, will issue the necessary payment order in favour of the company owning the vessel;


(c) On receipt of the said payment order, the Bank of Italy will pay the said sum of 300,000,000 Italian lire to the "Soc et Fiumana di Navigazione".

Nicholas Peppas
21-12-2009, 06:49
Τα στοιχεια στα χερια μου δειχνουν οτι το Πειραιευς ανηκε στην Εκτελεστικη Επιτροπη Ακτοπλοικων Συγκοινωνιων μεχρι τουλαχιστον τις 18 Απριλιου 1948 και οτι εμφανιζεται σαν Ελση του Ιωαννου Τογια για πρωτη φορα στις 10 Αυγουστου 1948.

Πραγματικα ηταν ενα ωραιοτατο πλοιο της εποχης εκεινης

31/5/1947 ......... 28/9/1947 ............ 24/12/1947


18/1/1948 ............. 10/8/1948


69609

Rocinante
21-12-2009, 22:58
Αξιζει τον κοπο ορισμενες φορες να διαβαζουμε ολα αυτα. Εχουν ενδιαφερον οπως στο παραπανω οπου διαφημιζοντας το πλοιο αναφερουν τους "εστεγασμενους χωρους δια τους επιβατας καταστρωματος ".
Πιστευω οτι την εποχη εκεινη διαβαζοντας καποιος αυτο, θα εντυπωσιαζοταν.

Nicholas Peppas
04-01-2010, 21:54
Το Ελλη προς τα τελη της καριερας του.... 3 Οκτωβριου 1965
71515

Εδω μια εβδομαδα απο τη ζωη της Ελλης (10 Ιουλιου 1965)
78381

Ellinis
19-06-2010, 18:34
Ως ΕΛΛΗ με τα σινιάλα των Τυπάλδων. Νομίζω πως η τελευταία μετασκευή του αφαίρεσε την κομψότητα που είχε ως ΕΛΣΗ.

94280

Nicholas Peppas
20-06-2010, 21:44
Ως ΕΛΛΗ με τα σινιάλα των Τυπάλδων. Νομίζω πως η τελευταία μετασκευή του αφαίρεσε την κομψότητα που είχε ως ΕΛΣΗ.

94280

You are right. It does not look pretty at all

N

Nicholas Peppas
28-08-2010, 07:39
Δρομολογιο της Ελλης Τογια απο τον Πειραια στην Σμυρνη στις 19 Απριλιου 1959... Αμ δε... Για διαβαστε καλα!

103688

Nicholas Peppas
27-09-2010, 02:56
Δεν βρήκα και πολλά για το Έλλη Τόγια. Έχετε γράψει τα περισσότερα.
.........

Ναυπηγήθηκε στην Ανκονα Ιταλίας με το όνομα S/P STAMURA το 1929.

Το 1937 μετονομάστηκε σε STAMIRA Τον Σεπτέμβρη του 1943 κατεσχεθη από το Γερμανικό Ναυτικό και μετατράπηκε σε Πλωτό/Νοσοκομείο
.......
Το 1947 εδόθη στην Ελλάδα και μετονομάστηκε ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ (PIREEFS)
Το 1948 το πήρε ο Ιωάννης Τόγιας που του έδωσε το όνομα ΕΛΣΗ (ELSI)
Το 1958 η εταιρεία του Ιωαννη Τόγια σταματάει να δραστηριοποιείται και ...περιήλθε στον Ευάγγελο Τόγια που το μετονόμασε ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ (ELLI TOYA)
Το 1960 αγοράστηκε από τον Τυπαλδο και μετονομάστηκε ΕΛΛΗ (ELLI)



Ship Name: STAMURA Year: 1929
Year Launched: 1929 Month of Completion: June 1929
Construction Yard: Cant. Nav. Riuniti, Ancona
Tons: 1463 tons
Length: 75,43 m
Speed(kn): 2T-14
Owner as Completed: Soc. Fiumana di Nav., Fiume
End: 1982






Αγαπητοι φιλοι

Ξαναγυριζω στην ιστορια του θρυλικου μεταπολεμικου ελληνικου πλοιου ΕΛΣΗ/ ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ/ ΕΛΛΗ

Εχουν γραφει πολλα για το πλοιο και την μεταπολεμικη του ιστορια. Λιγα ομως ξερουμε για την εποχη που το πλοιο εκανε δρομολογια απο το Φιουμε στην Αγκωνα στην περιοδο 1929 με 1937 με το ονομα STAMURAγια την εταιρεια Società Fiumana di Navigazione που εδρευε στο Φιουμε στην Ιστρια...

Αληθεια πως να ηταν το πλοιο την εποχη εκεινη; Εχουμε βεβαια ενα σχεδιο του καραβολατρη Aldo Cherini που δημοσιευτηκε εδω http://www.nautilia.gr/forum/showpost.php?p=164592&postcount=10. Αλλα τιποτε αλλο!

107893

Ιδου λοιπον φωτογραφια που αγορασα απο το E-bay προ τριων εβδομαδων και εφτασε χθες. Εδω το STAMURA εξω απο την Αγκωνα γυρω στις αρχες τις δεκαετιας 1930. Ωραιοτατο, κατασπρο, κλασσικου στυλ, φαινεται να μοιαζει περισσοτερο σαν γερμανικο πλοιο που πηγαινε απο την Βρεμη στην Ελιγολανδη η απο το Στεττινο στην νησο Ρουγγεν παρα για ιταλικο πλοιο, μια και εχει τεραστιες διαφορες απο τα κλασσικα πλοια της Adriatica και της Lloyd Triestino της εποχης της δεκαετιας του 1930

107894

Συγκρινοντας δε το STAMURA με την μεταπολεμικη του μετεμψυχωση σαν ΕΛΣΗ στο λιμανι του Βρινδησιου (απο φωτογραφια/καρτ ποσταλ που ανεβασε ο φιλος gtogias στο ιδιο θεμα) βλεπω αρκετες διαφορες στην πλωρη, αν και η γεφυρα παρεμεινε σχεδον η ιδια με το προπολεμκο πλοιο. Τα φινιστρινια ειναι τα ιδια.

107895

Επως λενε κατα τα μερη μου Enjoy!

ΝΑΠ

Nicholas Peppas
27-09-2010, 03:18
Τωρα, οσοι με ξερετε, γνωριζετε οτι δεν σταματω σ' αυτο το σημειο... Αλλα στοιχεια για την προπολεμικη ιστορια του ΕΛΣΗ/ ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ/ ΕΛΛΗ δεν εχω στο σπιτι... Αλλα υπαρχει παντα και το διαδικτυο, και μαλιστα το ιταλικο... Ψαχνοντας λοιπον το ονομα STAMURA σε σχεση με την εταιρεια Società Fiumana di Navigazione επιασα λαυρακι απιθανο!

Ιδου λοιπον φιλοι μου φιλμ του 1929 απο την καθελκυση του STAMURA http://camera.archivioluce.com/camera-storico/scheda/video/i_presidenti/00025/IL5000009983/2/Ad-Ancona-varo-del-piroscafo-Stamura.html ... Ξερω, ειναι απιστευτο... Το πλοιο του βαπτισε η συζυγος του υπουργου ταχυδρομικων θεματων και μεταφορων, ναυαρχου κοντε Costanzo Ciano (1876−1939) που ηταν ο πατερας του διαβοητου Galeazzo Ciano (1903−44), υπουργου Εξωτερικων και γαμπρου του Μουσσολινι

107897 107898 107899 107900 107901

Ellinis
27-09-2010, 09:33
Ιδου λοιπον φωτογραφια που αγορασα απο το E-bay προ τριων εβδομαδων και εφτασε χθες. Εδω το STAMURA εξω απο την Αγκωνα γυρω στις αρχες τις δεκαετιας 1930.
107894


Νίκο, η φωτογραφία δείχνει το πλοίο στη στιγμή της καθέλκυσης του. Γι' αυτό και οι αφροί που φαίνονται μπροστά από την πλώρη, ενώ το σκάφος δεν έχει ακόμη σταματήσει την ανάποδη πορεία του.

Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι οτι το πλοίο καθελκύστηκε με όλα του τα εξαρτήματα τοποθετημένα, κάτι που δεν συνηθίζεται... Το οτι έχει μπει και το φουγάρο με κάνει να πιστεύω οτι είχαν τοποθετηθεί και οι μηχανές.

T.S.S. APOLLON
13-10-2010, 10:33
Ε/Γ Ελλη...στο λιμανι του Πειραια με το σινιαλο της Ατμοπλοιας Αιγαιου των Α/φων Τυπαλδου κατα την διαρκεια εργασιων συντηρησης.
111007
Φωτογραφια Alex Duncan

Ellinis
13-10-2010, 13:41
Εκπληκτική φωτογραφία Γιώργο! Οι φωτογραφίες του ΕΛΛΗ μετασκευασμένο αποτελούν είδος υπό εξαφάνιση... Μια μετασκευή που το εκμοντέρνισε στα μάτια του απλού ταξιδιώτη και που -κατά τη γνώμη μου- το χάλασε στα μάτια του καραβολάτρη.

Nicholas Peppas
12-03-2011, 05:06
Για το ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ θα πρέπει να πούμε οτι ήταν ένα από τα πλοία των Ιταλικών επανορθώσεων πολέμου. Είχε ναυπηγηθεί στην Ανκώνα το 1929 ως STAMURA και το 1937 μετανομάστηκε STAMIRA. Με την κατάρευση της Ιταλίας περιήλθε στους Γερμανούς που το μετονόμασαν FREIBURG για χρήση ως πλωτό νοσοκομείο. Το 1947 περιήλθε στην Ελλάδα ως ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ και το 1948 το πήρε ο Ιωάννης Τόγιας που του έδωσε το όνομα ΕΛΣΗ.
........

Το Πειραιευς οπως το ειδε δημοσιογραφος το 1947.

Μια αθλια παρουσιασις του πλοιου Πειραιευς την πρωτη Ιανουαριου 1947. Η περιγραφη των κοινων χωρων, των καμπινων, της ταπετσαριας, κλπ... Αργοτερα εγινε φυσικα το Ελλη.

126068
126069

126070
126071

Ellinis
14-03-2011, 16:39
Αυτός που έγραψε το παραπάνω αρθράκι θα έπρεπε να περιμένει πέντε χρόνια για να δει κάτι δραστικά καλύτερο από όσα αναφέρει οτι έζησε στο ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ. Και εννοώ την άφιξη των τεσσάρων "Ιταλών αδελφών".
Πάντως τα "Ναυτικά Χρονικά" είχαν άλλη άποψη και στο παρακάτω αρθράκι σχετικά με το πρώτο ταξίδι του ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ στο Αιγαίο, κάνουν λόγο για άριστη συντήρηση και εξαιρετική καθαριότητα.

126386

nikos1945
17-03-2011, 12:08
Αγαπητέ φίλε Apollo, μέσα στο πλαίσιο της έρευνας σου για το πλοίο θα μου επιτρέψεις να κάνω δύο προσθήκες που είναι ότι η πρώτη τουλάχιστον πλοιοκτήτρια εταιρεία του, υπήρξε η Società Anonima Industrie Marittime πιο γνωστή με τα αρχικά SAIM και έδρα την Αγκώνα. Αυτό φαίνεται και γραμμένο από τον Aldo Cherini στην καλλιτεχνική του απεικόνιση που ανέβασα πιο πάνω.
Η δεύτερη προσθήκη, αφορά το πλοίο ως ΕΛΛΗ και πλοιοκτησία Τυπάλδου όταν υπέστη ανακατασκευή και αλλαγή προωστήριας εγκατάστασης που οδήγησε σε αλλαγή των υπερκατασκευών, αλλαγή της πλώρης, ενώ η παλινδρομική του ατμομηχανή έδωσε την θέση της σε μία ντιζελομηχανή.
Το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου αποκρουστικό!
Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον θόρυβο της μηχανής του που έμοιαζε με μονοκύλινδρη μηχανή καϊκιού. Μία ιδέα θα σου έδινε ίσως σήμερα ο θόρυβος των μηχανών του ΑΡΤΕΜΙΣ.
Δυστυχώς δεν έχω βρει πουθενά μία φωτογραφία του πλοίου μετά την ανακατασκευή του.
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟ ΕΛΛΗ ΤΟΥ ΤΥΠΑΛΔΟΥ ΕΙΧΕ 2 ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ.

Ellinis
17-03-2011, 18:11
φίλε nikos1945, το πλοίο όταν το πήραν οι Τυπάλδοι το 1960 άλλαξε τις μηχανές του. Αρχικά είχε παλινδρομική ατμομηχανή και το 1960 απέκτησε δυο πετρελαιομηχανές της Skoda. Η καθεμιά είχε ισχύ 970 ίππων.

nikos1945
17-03-2011, 21:24
Αγαπητε φιλε ΑΡΗ ειμαι συμφονως για της μηχανες ,σε ευχαριστω

Nicholas Peppas
17-03-2011, 21:31
Ενδιαφεροντα πλανα απο τα επικαιρα του Δεκαπενταυγουστου 1958 (απο το Εθνικο Οπτικοακουστικο Αρχειο) http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=2594&thid=12213

Εδω μερικα ωραιοτατα πλανα του πλοιου Ελλη Τογια (2:02)

126780126781


Αδριας, Ελλη Τογια, Φρυνη, Παντελης
126782

Ellinis
24-03-2011, 09:08
Το ιστορικό ΕΛΣΗ του Τόγια, ήταν το πρώτο επιβατηγό που πήραμε από τους Ιταλούς στο πλαίσιο των πολεμικών επανορθώσεων.
Πριν περάσει στα χέρια του Ιωάννη Τόγια είχε ταξιδέψει για λογαριασμό της κρατικής Διευθυνσης Θαλλασίων Μεταφορών έχοντας μετονομαστεί ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.
Η παρακάτω φωτογραφία από το περιοδικό "Ναυτική Ελλάς" της εποχής, πρέπει να είναι μια από τις πρώτες του στην Ελλάδα.

127486

Nicholas Peppas
24-03-2011, 13:12
Το ιστορικό ΕΛΣΗ του Τόγια, ήταν το πρώτο επιβατηγό που πήραμε από τους Ιταλούς στο πλαίσιο των πολεμικών επανορθώσεων.
Πριν περάσει στα χέρια του Ιωάννη Τόγια είχε ταξιδέψει για λογαριασμό της κρατικής Διευθυνσης Θαλλασίων Μεταφορών έχοντας μετονομαστεί ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ.
Η παρακάτω φωτογραφία από το περιοδικό "Ναυτική Ελλάς" της εποχής, πρέπει να είναι μια από τις πρώτες του στην Ελλάδα.

Πολυ ωραια φωτογραφια. Πωρτη φορα το βλεπω (νομιζω) σαν Πειραιευς

Ellinis
24-03-2011, 21:25
Ένα κομμάτι της πλώρης του ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ το είχαμε δει και σε αυτή (http://www.nautilia.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39493&d=1242465292)τη φωτογραφία.

Nicholas Peppas
13-04-2011, 13:33
Νομιζω οτι αυτη ειναι η πρωτη καταχωριση του πλοιου μας με το καινουριο ονομα του ΕΛΣΗ. Απο τις 4 Αυγουστου 1948

129470

GIANNHSMANTZOYRIS
17-04-2011, 12:36
To EΛΣΗ του Τόγια καταπλέει στο Καρλόβασι.
Αφιερωμένη στους TSS Apollon, Ellinis, idrohoos, Nicholas Peppas, Ben Bruce.

129922

Nicholas Peppas
17-04-2011, 15:18
To EΛΣΗ του Τόγια καταπλέει στο Καρλόβασι.
Αφιερωμένη στους TSS Apollon, Ellinis, idrohoos, Nicholas Peppas, Ben Bruce.

129922

Τι ωραια φωτογραφια!!! Ευχαριστουμε πολυ!

Nicholas Peppas
19-04-2011, 07:45
Νομιζω οτι αυτη ειναι η πρωτη καταχωριση του πλοιου μας με το καινουριο ονομα του ΕΛΣΗ. Απο τις 4 Αυγουστου 1948

129470


Εδω και μια ειδηση για το πλοιο ΕΛΣΗ απο το Εμπρος της 8ης Αυγουστου 1948

130097

Nicholas Peppas
24-04-2011, 03:58
Πολυτελεια στο Stamura προπολεμικα

130305130306

Ellinis
03-12-2012, 10:17
Σε μια ιταλική ιστοσελίδα εντόπισα και τρείς φωτoγραφίες από το ωραίο Τογιέικο βαπόρι, πριν τον πόλεμο όταν ταξίδευε στην Ιταλία ως STAMIRA .

130938 130939 130940

Nicholas Peppas
06-04-2013, 06:10
Η αγορα του Πειραιευς απο τον Ιωαννη Τογια τον Ιουνιο 1948 οπως ανακοινωνεται στην εφημεριδα Νεα Μυκονος.

141907

Ellinis
12-05-2013, 00:15
Mια εξαιρετική πόζα του ΈΛΛΗ από το φακό του Αντώνιου Σοϊλη, δείχνει το πλοίο σε κάποιο πέρασμα του από την Κάσο και μετά τη μετασκευή που του έκαναν οι Τυπάλδοι.

144062
πηγή (http://1.bp.blogspot.com/_LoSaao_eSGQ/SD7EUGfU0kI/AAAAAAAAA9A/O5TaWGEZs94/s1600-h/scan0058_wm.jpg)

Nicholas Peppas
28-12-2013, 03:56
Το Ελση στην Σουδα, μαλλον στα μεσα του 1948 οταν ειχε αλλαξει ονομα απο Πειραιευς σε Ελση και πριν τις αρκετες αλλαγες που του εκανε ο Ιωαννης Τογιας.

151302
Μουσειο Μπενακη, φωτογραφια Περικλη Παπαχατζιδακη, 1950.
http://www.benaki.gr/eMP-Collection/eMuseumPlus: Αναζητηση¨Πλοιο"

Δυο καταχωρησεις που επιβεβαιωνουν δρομολογια στην Σουδα...
Ελευθερια, 4 Αυγουστου 1948
151305

Καθημερινη, 14 Σεπτεμβριου 1948.
151306


Και εδω μια ειδηση και μια καταχωρηση του Ελση στην εφημεριδα Αστηρ Τηνου στις 21 Μαρτιου 1949.

151303

151304
Αστηρ Τηνου, 21 Μαρτιου 1949

Nicholas Peppas
28-12-2013, 07:41
Και αλλη μια φωτογραφια του Ελση στην Σουδα
151309
Μουσειο Μπενακη, φωτογραφια Περικλη Παπαχατζιδακη, 1950.
http://www.benaki.gr/eMP-Collection/eMuseumPlus: Αναζητηση¨Χανια"

Ellinis
11-01-2014, 12:42
Ας δούμε μερικές εικόνες με χρώμα μιας άλλης εποχής, όταν ακόμη το πλοίο ονομαζόταν STAMIRA.
Ο καθρέφτης με την ξύλινη γέφυρα
151586

το εσωτερικό της
151587

ο εργάτης της πλώρης
151588

και το κατάστρωμα
151585

πηγή (http://www.picturesarchive.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=26&category_id=&page=shop.browse&keyword=stamira&limit=30&limitstart=0)με μια πολλές φωτογραφίες από το πλοίο

Cosmas
14-06-2014, 11:43
https://www.youtube.com/watch?v=CWJIrSf8Fjk

Cosmas
14-06-2014, 17:48
https://www.youtube.com/watch?v=CK6NYAf4ERw

Apostolos
14-06-2014, 20:15
Και ποίος δεν θα ήθελε σήμερα να κάνει ένα ταξίδι πάνω σ αυτά τα κουβερτωμένα καταστρώματα;

Ellinis
16-06-2014, 13:11
Τα βίντεο που παρέθεσε ο Cosmas μας το δείχνουν επί Τυπάλδου και πριν κάνει την τελική μετασκευή του.
Να ανεβάσω και μια φωτογραφία του Jim Shaw από την Κυνοσούρα το 1979 που μας δείχνει την εικόνα εγκατάλειψης του πλοίου, λίγο πριν παραδώσει πνεύμα και μπατάρει εκεί που ήταν δεμένο. Μισό αιώνα ζωής είχε τότε...

156290

Ellinis
17-04-2015, 14:42
Σε μια φωτογραφία στο e-bay βλέπουμε μερικά πρώην πλοία του άξονα δεμένα στο Μπάρι γύρω στα 1945. Ξεχωρίζει το ιταλικό STAMIRA (γερμανικό FREIBURG) - ακόμη με τα σινιάλα του πλωτού νοσοκομείου - λίγο πριν ξεκινήσει το πρώτο του ταξίδι προς την Ελλάδα.

165709

Nicholas Peppas
17-04-2015, 14:58
Σε μια φωτογραφία στο e-bay βλέπουμε μερικά πρώην πλοία του άξονα δεμένα στο Μπάρι γύρω στα 1945. Ξεχωρίζει το ιταλικό STAMIRA (γερμανικό FREIBURG) - ακόμη με τα σινιάλα του πλωτού νοσοκομείου - λίγο πριν ξεκινήσει το πρώτο του ταξίδι προς την Ελλάδα.

165709

Απιθανη φωτογραφια!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-04-2015, 09:54
Διακρίνονται κ 2 αποβατικά του ¶ξονα. MFP κατά τους Γερμανούς,ΜΖ κατά τους Ιταλούς.
¶ραγε να αποκτήθηκαν από Έλληνες μεταπολεμικά τέτοια πλοιάρια;

Ellinis
18-04-2015, 10:42
Διακρίνονται κ 2 αποβατικά του ¶ξονα. MFP κατά τους Γερμανούς,ΜΖ κατά τους Ιταλούς.
¶ραγε να αποκτήθηκαν από Έλληνες μεταπολεμικά τέτοια πλοιάρια;

Φίλε είχαν ξεμείνει μερικά τέτοια MFP και στην Ελλάδα μετά την αποχώρηση των Γερμανών, όπως σε Λέρο, Σύρο, Αστυπάλαια και αλλού. Προσραγμένα, μισοβυθισμένα και με ζημιές πάντως, και δεν έχω υπόψη μου να επισκευάστηκε κάποιο από ιδιώτες μεταπολεμικά. Υπήρχε και αφθονία από παροπλισμένα βρετανικά LCT οπότε μάλλον τα γερμανικά πήγαν για σκραπ.

GIANNHSMANTZOYRIS
17-02-2016, 20:54
Bαμμένο μαύρο και με τα σινιάλα του Τυπάλδου το ΕΛΛΗ στο photoship.co.uk

172788

T.S.S. APOLLON
18-02-2016, 10:45
Ευχαριστουμε τον φιλο GIANNHSMANTZOYARIS για το Εξαιρετικο ντοκουμεντο που μας χαρισε!!! Διοτι ειναι λιγοστες οι φωτογραφιες που εχουμε δει το Ελλη με το σινιαλο του Τυπαλδου πριν απο τον εκμοντερνισμο του.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
18-02-2016, 11:13
Noμίζω έτσι ήταν πιό όμορφο.

Παναγιώτης
18-02-2016, 20:58
Ψάχνοντας για το Διεθνές Διακριτικό Κλήσης του καταδρομικού Έλλη για να το γράψω εδώ (http://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?120805-K%E1%F4%E1%E4%F1%EF%EC%E9%EA%FC-%B8%CB%CB%C7-(2)-Eugenio-di-Savoia-Elli&p=566566#post566566) έπεσα πάνω στο διακριτικό κλήσης του Έλλη που συζητάμε εδώ. Οπότε ας το αναφέρουμε. Είχε Διεθνές Διακριτικό Κλήσης SZRK σήμερα αυτό το Διακριτικό Κλήσης το έχει το μπάλκ κάριερ ΚΟΝΚΑΡ Γεώργιος

Ellinis
18-02-2016, 22:33
Δεν μας είπες όμως οτι στο βίντεο που μας υπέδειξες από τη γιορτή της Παναγίας στην Τήνο το 1951βλέπουμε εδώ (http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=46232&autostart=0) μετά το 03.20 και το Α/Π ΕΛΛΗ
172808

και το ΑΓΓΕΛΙΚΑ να περνάει μπροστά του
172809

τοξοτης
15-03-2017, 22:02
Το ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ

181606

http://www.greekshippingmiracle.org/el/special-sections/greek-pessenger/greek-coastal.html

Ellinis
17-05-2017, 21:05
Μια φωτογραφία του πλοίου ως STAMIRA στα νιάτα του όταν ταξίδευε στην Ιταλία
183083

και μια ως ΕΛΛΗ βαμμένο μαύρο και με τα σινιάλα των Τυπάλδων.
183082

Ellinis
21-01-2018, 18:18
Αναμνηστικό της Ατμοπλοΐας Ι. Τόγια με μια ωραία πόζα του ΈΛΣΗ στο ξεκίνημα της καριέρας του στην Ελλάδα.

186593

Espresso Venezia
10-05-2018, 22:23
Σπουδαία φωτογραφία του πλοίου ως ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ, στην Μυτιλήνη (https://i.ebayimg.com/images/g/T4QAAOSwaZFa8ynd/s-l1600.jpg).

Ellinis
11-05-2018, 13:59
Πολύ ωραία πόζα και ενδιαφέρουσα μιας και οι φωτογραφίες του με τα σινιάλα του Ευάγγελου Τόγια δεν είναι πολλές. Παρατηρήστε την αγγλική απόδοση του ονόματος στην πλώρη "ELLI TOYA" αντί του πιο "ορθόδοξου" ΕLLI TOGIA.

Espresso Venezia
11-05-2018, 14:29
Κι όμως φίλε, πιστεύω ότι τελικά πιό "ορθόδοξος", πιό σωστός τρόπος γραφής είναι TOYA, με Υ δηλαδή. Το Υ προφέρεται στην αγγλική ως ΓΙ (παράδειγμα η λέξη yard) ενώ το GI ως ΤΖΙ.

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-05-2018, 10:38
Κι όμως φίλε, πιστεύω ότι τελικά πιό "ορθόδοξος", πιό σωστός τρόπος γραφής είναι TOYA, με Υ δηλαδή. Το Υ προφέρεται στην αγγλική ως ΓΙ (παράδειγμα η λέξη yard) ενώ το GI ως ΤΖΙ.
Συμφωνώ ότι το ΤΟΥΑ είναι πιό σωστό αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις,μιάς κ δεν υπάρχει κανόνας ως προς τα ονόματα των πλοίων,βασικά η αναγραφή γίνεται με 3 τρόπους: 1) στην πλησιέστερη οπτικά απόδοση των ελληνικών με λατινικούς χαρακτήρες ( ΤΟΓΙΑ-ΤΟGIA ) διότι περί αυτού πρόκειται 2) στην απόδοση με την απλούστερη ορθογραφία πχΙRINI αντί ΙRENE 3) σε μυθικά ή αρχαία ονόματα με την καθιερωμένη λατινική λέξη πχ ΗΟΜΕRUS.

Ellinis
15-06-2018, 13:17
Στην πρόσφατη διακηρυξη του Υπ. Ναυτιλίας διαβάζουμε οτι αναζητείται και ανάδοχος για την ανέλκυση του ναυαγίου του πλοίου. Συγκεκριμένα αναφέρει:
"Ε/Γ ΕΛΛΗ ΝΠ 1066 - ΚΥΝΟΣΟΥΡΑ - ΒΑΘΟΣ 22 Μ. ΑΝΩ ΤΟΥ ΤΟ RASSA SAYAN"

Η πλάκα είναι οτι για την ανέλκυση του RASSA SAYANG δεν βλέπω να υπάρχει αναφορά, άρα ο όποιος ενδιαφερόμενος θα πρέπει να ανελκύσει το ΕΛΛΗ που το "πατάει" το RASA SAYANG χωρίς να πειράξει το τελευταιο...
Μικρή σημασία έχει αυτό βέβαια, μιας και δεν βλέπω να γίνεται κάτι πράξη.

Ellinis
27-10-2018, 13:20
Αφού το είδαμε με τα σινιάλα των Τυπάλδων εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?36257-%C9%F3%F4%EF%F1%E9%EA%DD%F2-%F6%F9%F4%EF%E3%F1%E1%F6%DF%E5%F2-%F4%EF%F5-%EB%E9%EC%E1%ED%E9%EF%FD-%F4%EF%F5-%D0%E5%E9%F1%E1%E9%DC-Historic-Photos-of-Piraeus-port&p=608122#post608122)και εδώ (https://forum.nautilia.gr/showthread.php?33119-A%F4%EC%EF%F0%EB%EF%C0%E1-%C1%E9%E3%E1%DF%EF%F5-%C1%F6%FE%ED-%D4%F5%F0%DC%EB%E4%EF%F5-Typaldos-Lines&p=608679#post608679), ας το δούμε και ολόκληρο. Η πλώρη που είχε φτιαχτεί επί Τυπάλδων ήταν όμορφη αλλά δεν πολυταίριαζε με το υπόλοιπο καράβι...

190910

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
10-11-2018, 13:30
191136191137
Παλιές φωτογραφίες της Χίου fb

2 φωτό από διαφορετικές φάσεις της καριέρας του πλοίου.Στη Νο2 νοσταλγική εικόνα από την προκυμαία της Χίου με τα τραπεζάκια των μαγαζιών δίπλα στο βαπόρι της γραμμής κ του οποίου ο κατάπλους ήταν ΤΟ γεγονός εκείνα τα χρόνια.

T.S.S. APOLLON
11-11-2018, 10:14
Πραγματικα πρεπει να ηταν μακραν το απολαυστικοτερο καραβολατρικο καφεδακι!!!Εξαιρετικη εικονα!!!

Maiandros
11-11-2018, 11:33
191136191137
Παλιές φωτογραφίες της Χίου fb

2 φωτό από διαφορετικές φάσεις της καριέρας του πλοίου.Στη Νο2 νοσταλγική εικόνα από την προκυμαία της Χίου με τα τραπεζάκια των μαγαζιών δίπλα στο βαπόρι της γραμμής κ του οποίου ο κατάπλους ήταν ΤΟ γεγονός εκείνα τα χρόνια.
Πανέμορφο δείχνει στην δεύτερη φωτογραφία!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-11-2018, 10:58
Πραγματικα πρεπει να ηταν μακραν το απολαυστικοτερο καραβολατρικο καφεδακι!!!Εξαιρετικη εικονα!!!
Aμ δεν ήταν μόνο καφεδάκι.Ήταν ούζο με χταποδάκι ή γοναράκι ( μαριδάκι ) κ γιά εμάς τα παιδιά μπορεί να ήταν κανένα αναψυκτικό!
Εποχή της αθωότητας,τώρα τα λιμάνια είναι κάπως "αποστειρωμένα",γεμάτα κάγκελα...

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
12-11-2018, 11:13
Πανέμορφο δείχνει στην δεύτερη φωτογραφία!!
Πραγματικά κ το χάλασαν με τη μετασκευή που έκανε κ απέκτησε πιό "μοντέρνα" εμφάνιση.
Δεν το θυμάμαι στη γραμμή,μονά ακουστά το είχα,ήμουν πολύ μικρός .Αλλά ήταν τόσο χαλαρά τα πράγματα τότε,ώστε 6-9 ετών έμπαινα στο πλοιο της γραμμής γιά να το "εξερευνήσω" με τη δικαιολογία ότι ψάχνω τον πατέρα μου που ταξιδεύει...
-

T.S.S. APOLLON
13-11-2018, 10:28
Aμ δεν ήταν μόνο καφεδάκι.Ήταν ούζο με χταποδάκι ή γοναράκι ( μαριδάκι ) κ γιά εμάς τα παιδιά μπορεί να ήταν κανένα αναψυκτικό!
Εποχή της αθωότητας,τώρα τα λιμάνια είναι κάπως "αποστειρωμένα",γεμάτα κάγκελα...

Με ουζο και χταποδακι χικ! :smile-new: Αμ τοτε πρεπει να ηταν σουπερ απολαυστικοτερο καραβολατρικο θεαμα!!!:very_drunk:

Nicholas Peppas
19-11-2018, 00:54
Μια φωτογραφία του πλοίου ως STAMIRA στα νιάτα του όταν ταξίδευε στην Ιταλία
183083

και μια ως ΕΛΛΗ βαμμένο μαύρο και με τα σινιάλα των Τυπάλδων.
183082

Η πρωτη φωτογραφια ξανα εδω αλλα καθαρη.

191247

Nicholas Peppas
19-11-2018, 01:06
Βρηκαμε σε Ιταλικο ΦΒ για το πλοιο την παρα κατω ωραιοτατη φωτογραφια του STAMURA με αρθρο για το πως εκανε το δρομολογιο Ιταλιας μεχρι την Ζαρα (σημερινο Ζανταρ) απο το 1930 μεχρι το 1937.

191248

Ellinis
24-11-2018, 11:27
191263 Παλιές φωτογραφίες της Χίου fb

EΛΣΗ ή ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ κ ένα από τα ΚΑΝΑΡΗΣ/ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ στο λιμάνι της Χίου.Οι νεότεροι μπορούν να δουν πού έδεναν παλιά τα κλασικά ποστάλια.
Μιας και το είδαμε στη Χίο, να βάλω και μια φωτογραφία από το Αργοστόλι που το βλέπουμε μαζί με το ΣΕΜΙΡΑΜΙΣ. Εδώ είναι πιά με τα σινιάλα των Τυπάλδων ως ΈΛΛΗ. Παρατηρώ οτι έχει δεχθεί ήδη μια πρώτη μετασκευή, με το κομοδέσιο στο επίπεδο του κυρίως ντεκ να έχει ενωθεί με το πρυμνιό, ενώ το πλαϊνό παραπέτο επεκτάθηκε μέχρι πρύμα καλύπτοντας τα ρέλια. Αντίθετα πλώρα, υπάρχει ένα άνοιγμα με ρέλια στο ύψους του πλωριού αμπαριού που πριν είχε παραπέτο.

191288

karavofanatikos
26-02-2019, 10:54
Πλεύρισμα με τις τοπικές λάντζες και επιβίβαση στο θρυλικό Έλλη που περιμένει αρόδο στην Ανάφη του 1966.

192359 192360 192361 192358

Φωτογραφικό αρχείο: Margaret Kenna

Ellinis
14-01-2020, 19:52
To ΈΛΛΗ ΤΟΓΙΑ με τα σινιάλα του Ευάγγελου και όπως νομίζω ήταν πιο όμορφο από ποτέ άλλοτε.

196407 196406
από τον Nikos Xeimaira, πηγή (https://www.facebook.com/groups/896961166993752/?ref=group_header)

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
15-01-2020, 08:51
To ΈΛΛΗ ΤΟΓΙΑ με τα σινιάλα του Ευάγγελου και όπως νομίζω ήταν πιο όμορφο από ποτέ άλλοτε.

196407 196406
από τον Nikos Xeimaira, πηγή (https://www.facebook.com/groups/896961166993752/?ref=group_header)
Στη Μυτιλήνη πρέπει να είναι.

BEN BRUCE
15-01-2020, 10:11
Eιναι .γιατι βλεπουμε και το Αγιο Θεραπωντα

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
01-05-2020, 22:21
197317 Παλιές φωτογραφίες Χίου fb
Ως ΕΛΛΗ ΤΟΓΙΑ

tzilivak
14-06-2020, 11:04
Κι εδω απο τη συλλογη μου μια φωτο με χωροφυλάκους,ο ναυσταθμος Σουδας σημερα ηταν στα τελη του 1950 η Σχολη Χωροφυλακης ,πριν παει στο Ρεθυμνο,και πισω τους το Ελση!!!

197588

tzilivak
14-06-2020, 11:12
Τωρα θυμηθηκα οτι εχω αλλη μια πιο καθαρη,ζουμαρισμα απο μια πρωτοτυπη φωτο του φωτογραφου Περικλή Παπαχατζιδάκη από τη συλλογή μου,που ειχε κατσει στα Χανια το 1949 και πηρε μπολικες φωτογραφιες...




197589

Ellinis
14-06-2020, 14:11
Κι εδω απο τη συλλογη μου μια φωτο με χωροφυλάκους,ο ναυσταθμος Σουδας σημερα ηταν στα τελη του 1950 η Σχολη Χωροφυλακης ,πριν παει στο Ρεθυμνο,και πισω τους το Ελση!!!

197588
Εδώ δεν είναι το ΕΛΣΗ αλλά το ΕΛΕΝΗ της Ατμ. Εμπειρίκου.

tzilivak
14-06-2020, 19:17
Εδώ δεν είναι το ΕΛΣΗ αλλά το ΕΛΕΝΗ της Ατμ. Εμπειρίκου.


Ωωωωωωωωωωω ευχαριστω,να το αλλαξω!!!!

ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
02-08-2020, 16:39
191136191137
Παλιές φωτογραφίες της Χίου fb

2 φωτό από διαφορετικές φάσεις της καριέρας του πλοίου.Στη Νο2 νοσταλγική εικόνα από την προκυμαία της Χίου με τα τραπεζάκια των μαγαζιών δίπλα στο βαπόρι της γραμμής κ του οποίου ο κατάπλους ήταν ΤΟ γεγονός εκείνα τα χρόνια.

197810
Η Νο2 επιχρωματισμένη με επιτυχία.

Ellinis
12-04-2022, 10:04
To 'ΕΛΛΗ επί Τυπάλδων στην κλασσική του μορφή ακόμη, σε μια φωτο από το ebay

201626