PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος τύπος παραδοσιακού σκάφους πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος ;



popey
14-12-2008, 03:54
Θέλω την άποψη σας για τα παραδοσιακά σκάφη. Ποιος τύπος παραδοσιακού πιστεύετε είναι καλυτέρους για εκμετάλλευση, προσωπική χρήση κλπ.

Ευχαριστώ και περιμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας !

στελιος
14-12-2008, 20:19
Θα πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενος.Τι μεγεθος? Για ποια χρηση το θελεις?Αλιευτικο,εμπορικο,σφουγγαρια,επιβατες,μηπω ς ενα μικρο για βολτες και αναψυχη?Με πανι ή μηχανη?Η γκαμα ειναι μεγαλη και οι αποψεις που θα εισπραξεις πολλες και διαφορετικες.

popey
14-12-2008, 23:40
Σκευτομαι για ναυλωση το καλοκαιρι αλλα και για προσωπικη χρηση. Οχι πανω απο 15 μετρα.

drataurus
19-12-2008, 20:51
Και εγώ έχω την ίδια απορία...στο βιντεάκι που μιλάει ο κ.ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ αναφέρει πολλούς τύπους σκαφών...προσωπικά με ενδιαφέρει ένα σκάφος έως 11,99 (12μ) :)
μπορεί ένα τετοιο σκάφος να έχει την διαμόρφωση ενός σύγχρονου πολυεστερικού yacht? Σίγουρα είναι καλό να διατηρείται η παράδοση, αλλά πιστεύω πως το ενδιαφέρον θα ήταν μεγαλύτερο από όσους ασχολούνται με τη θάλασσα, αν εκσυγχρονίζαμε την ξυλοκατασκευή...(π.χ. όπως κάνουν οι γείτονες Τούρκοι), όχι όμως εις βάρος της ποιότητας.
Sorry Popay που πάτησα στο ερώτημά σου, αλλά αν κατάλαβα καλά έχουμε τις ίδιες ανησυχίες. :)

Hellenarc
19-12-2008, 22:38
Το Τρεχαντήρι έχει περιορισμένους χώρους .
Tο Liberty δεν είναι για πανιά.
Το Πέραμα δεν κατασκευάζεται πια.
Το Καταβόσκαρο σκαρώνετε μόνο με σάλα.
Ο Βαρκαλάς έχει το τιμόνι έξω από τον καθρέφτη (παπαδιά).
Τη Σημειακή σκάφη όπως και το πέραμα έχουν σταματήσει να την σκαρώνουν. Είναι δύσκολη στις μανούβρες.

Το Τρεχαντήρι είναι μέσα στην ψυχή μας σαν τους γλαρούς στο πέλαγος όμορφο!

Το Liberty με μηχανή πάει δρόμο και σκαρώνετε εύκολα!

Το πέραμα έχει χώρους κρατάει καλά πανιά δεν το φοβίζει κανένας καιρός!

Το Καταβόσκαρο έχει δρόμο και με μηχανή και με πανιά κρατάει πανιά έχει και χώρους!

Ο Βαρκαλάς έχει δρόμο και με μηχανή και με πανιά κρατάει πανιά έχει λιγότερους χώρους από το Καταβόσκαρο!

Η σημειακή σκάφη θέλει μεγάλα μπιπ.. για να ταξιδέψει!!!