PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με τον αποπλου



massalisa
15-12-2008, 14:00
Εχω ενα ιστιοπλοϊκο σκαφος επαγγελματικο bavaria 31 το μονιμο λιμανι του βρισκετε στην Ελευσινα το περασμενο Σαββατο θελησα να το παρω και να παω μια βολτα μεχρι την Αιγινα πηγα στο λημεναρχειο για να παρω αποπλου αλλα μου ζητησαν εκτος απο τα εγγαφα του σκαφους και την αποδειξη οτι ειναι πληρωμενη η μαρινα Ελευσινας για το διαστημα της παραμονης μου σε αντιθετη περιπτωση μου αρνηθηκαν τον αποπλου ειναι αραγε νομιμο να αρνεισε τον αποπλου σε επαγγελματικο σκαφος με την αιτιολογια αυτη:

mangos
15-12-2008, 22:04
Όχι, δεν είναι νόμιμο, το λιμεναρχείο δεν μπορεί να λειτουργεί σαν εισπρακτικός μηχανισμός για τις μαρίνες. Το λιμεναρχείο οφείλει να ελέγξει τα ναυτιλιακά έγγραφα, και εφ όσον όλα είναι εντάξει, δεν μπορεί να αρνηθεί τον απόπλου. Είναι 1000% παράνομο.

Το ίδιο έκανε κάποια χρόνια πριν και το λιμεναρχείο Αλίμου, αλλά κρίθηκε παράνομο, και έκτοτε δεν το κάνει. Θα σε συμβούλευα να γρατείς μέλος στον ΣΙΤΕΣΑΠ (www.sitesap.gr (http://www.sitesap.gr)) που είναι το συνδικαλιστικό όργανο των επαγγελματιικών σκαφών άνευ πληρώματος. Να κάνεις εκεί καταγγελία (αφού γραφτείς μέλος) και θα σε βοηθήσουν σίγουρα.

massalisa
16-12-2008, 08:52
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια οσο για την εγγραφη σκοπευω να την κανω συντομα.

mangos
16-12-2008, 09:26
Οι μαρίνες, είναι ιδιωτικές εταιρείες.
Ακόμα και όσες έχουν παραμείνει στην ιδιοκτησία των ΕΤΑ, έχουν την μορφή ανώνυμης εταιρείας.

Εαν έχεις οφειλές στην μαρίνα, υπάρχουν οι νόμιμοι τρόποι να εισπράξουν τα χρήματα τους. Το λιμεναρχείο, δεν μπορεί να εκτελεί χρέη ειπράκτορΑ κάποιας εταιρείας. Είναι σαν να λέμε ότι χρωστάς στον Κωτσόβολο μια δόση από το πλυντήριο των πιάτων, και το λιμεναρχείο να σου απαγορεύει τον απόπλου!!!

sailor_55
16-12-2008, 21:53
Και στην Ροδο τα ιδια κανουν. Χωρις αποδειξη δεν παιρνεις απόπλου.

ionianskipper
16-12-2008, 22:18
Κατα την δικη μου αποψη και πληροφορηση που εχω ειναι οτι οπου υπαρχει Λιμενικο Ταμειο αρμοδιοτητα για να εισπραξει τα λιμενικα τελη ειναι το λιμεναρχειο.
Εαν τωρα η Ελευσινα εχει λιμενικο ταμειο και δεν υπαρχει φορεας διαχειρισεις μαρινας σωστα σου ζητανε να πληρωσεις στο λιμεναρχειο.
Προτου πληρωσεις να ζητησεις αναλυτικη κατασταση καταγραφης για το σκαφος σου υπογεγραμενο απο τον υπαληλο του λιμενικου ταμειου.

mangos
17-12-2008, 08:45
το λιμεναρχείο δεν είναι παράρτημα του λιμενικού ταμείου