PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω 9.9 2T



ktmakis
21-12-2008, 02:02
Ψάχνω κοντόλαιμη δίχρονη Yamaha 9.9 ή μετατροπη σε 15ΗΡ για χρήση σε Sib.
Πληρωμή σε μετρητά.
Ευχαριστώ.

ARRIVA
24-12-2008, 20:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ΕΧΩ ΜΙΑ 4Τ ΥΑΜΑΗΑ 9,9 ΚΟΝΤΟΛΑΙΜΗ ΜΟΝΤΕΛΟ 99 ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ QUIKSILVER HEAVY DUTY 3,80 ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΨΑ ΜΟΝΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΚΑΦΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΕΙ ΟΣΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ 1.500 ΕΥΡΩ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΙΑ.

ktmakis
24-12-2008, 22:10
Γειά σου Γιάννη. Ενδιαφέρομαι για 2Τ μόνο. Τα συγκεκριμένα δίχρονα (9.9 και 15) ζυγίζουν 36 κιλά και επειδή δεν θέλω να έχω τρειλερ είναι μονόδρομος για την επιλογή μου. Η 9.9 γίνεται εύκολα 15 μιας και είναι το ίδιο σχεδόν μοτερ. Και η τιμή τους σχεδόν ίδια όταν εβγαιναν καινούρια.
Σ'ευχαριστώ πάντως.

PIANOMAN
02-05-2009, 17:31
Γεια σου φιλε, εχω τη συγκεκριμενη μηχανη και την εχω κανει 15hp και γενικη επισκευη.Ειμαι ο ιδιος μηχανικος και η μηχανη ειναι μοντελο 89 πρωτο χερι απο το πατερα μου (οι μηχανες αυτες απο 87- ειναι ιδιες μηχανικα) και εχει δουλεψει 3 ωρες απο την ανακατασκευη (ρεκτιφιε-ρουλεμαν-τσιμουχες- σε στροφαλο και ποδι και φαινεται). Η ανακατασκευη εγινε οχι επειδη η μηχανη επαθε καποια ζημια αλλα επειδη ειχε πεσει λιγο η συμπιεση της, οποτε αφου μπηκα στο κοπο (τζαμπα εργασια) δεν ειχα λογο να τσιγγουνευτω 100Ε extra σε ανντ/κα σε μια μηχανη 18 χρονων τοτε. Επισης εχω και τη 5η προπελλα της σειρας (πιο μεγαλο βημα, γνησια),εχει το κιτ της τιμονιερας και χειριστηριο, τα παλια αντ/κα (καρμπυρατερ κομπλε και reed valve απο το 9.9) και τα βιβλια της.Σκεφτομαι να τη δωσω γιατι εχω πια βαρκακι με βαθυ V και θα προτιμουσα μια μακρυλαιμη (και μεγαλυτερη). Αν σε ενδιαφερει ακομα το θεμα στειλε μου mail [email protected] να μιλησουμε.

ktmakis
03-05-2009, 11:01
Ευχαριστώ φίλε πιανίστα. Πρόσφατα βρήκα τελικά το μοτεράκι αυτό.
Συγνωμη, ξέχασα να το γράψω.
Πάντως μπορείς να βρείς μακρύ πόδι να την κάνεις μακρύλαιμη μιας και το ξέρεις το μοτεράκι.