PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντιπαράθεση για την παρουσίαση του Patmos Marine



Hellenarc
27-12-2008, 12:16
Ευχές πολλές για ένα δημιουργικό και βελτιωμένο νέο έτος σε όλους τους μαστόρους και τους ναυτικούς
Καλό κατευόδιο και καλά σκαριά για να παν οι άλλοι μακριά Όπως λέει και το τραγούδι
Έχω όμως μια παρατήρηση! Πολλές φορές το forum είναι τόπος διαφήμισης και άμεσης διαφήμισης αυτό σύμφωνα με τους κανόνες θα έπρεπε αν το σέβονται όλοι.
θα μπορούσα κάλλιστα να υποστηρίξω κάποιο άλλο ναυπηγείο και να δυσφημήσω μέσα από τις φωτογραφίες μια άγνοια τεχνική και ακόμα μια κακοτεχνία! Όταν όμως αναφέρεστε ονομαστικά σε μια επιχειρήσει τότε είμαι αναγκασμένος να σιωπήσω για τα λάθη που βλέπω τότε γιατί η ύπαρξη του forum. Θα θεωρηθώ κακόβουλος λοιπόν ενάντιων μιας επιχειρήσεις.
Πρέπει οι ADMIN. να αφαιρούν αμέσως τέτοια treads.

Apostolos
27-12-2008, 20:04
Καλο είναι αν έχουμε να παρούσιάσουμε κάτι ανάλογο να το κάνουμε και μην αφήνουμε απαξιωτικά υπονοούμενα για κάποιους που διατειρούν την παράδοση! Με αυτήν την λογική δέν θα έπρεπε να αναφερόμαστε σε κανένα πλοίο, εταιρία, ναυπηγείο γιατί κάνουμε διαφήμηση! Ελεός!

Hellenarc
28-12-2008, 00:48
Καλο είναι αν έχουμε να παρούσιάσουμε κάτι ανάλογο να το κάνουμε και μην αφήνουμε απαξιωτικά υπονοούμενα για κάποιους που διατειρούν την παράδοση! Με αυτήν την λογική δέν θα έπρεπε να αναφερόμαστε σε κανένα πλοίο, εταιρία, ναυπηγείο γιατί κάνουμε διαφήμηση! Ελεός!


Πολύ σωστά το λες ! έλεος ! νομίζω όμως πως ο κανόνας είναι κανόνας και ένα πλοίο είναι ένα πλοίο μιας εταιρίας η οποία δεν έχει καμία σχέση με το αν είναι σωστός ο τρόπος διαχείρισης η διακυβέρνησης.
Αν κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτά ή κάποια άλλα πλεούμενα είναι σωστά κατασκευασμένα ή συντηρημένα η ανταποκρίνονται σε κάποιους κανόνες ή κανονισμούς παραδοσιακής ναυπήγησης, με τον τρόπο που τα παρουσιάζεις δεν έχω το δικαίωμα να αντιπαρατεθώ γιατί με αυτόν τον τρόπο θα γίνω εχθρός του κατασκευαστή ή του συντηρητή. Οπότε όλοι βλέπουν το αντικείμενο σαν το ιδανικό και το τέλειο και μπορεί να μην είναι.
Εσύ δεν πρόκειται ποτέ να σχολιάσεις αρνητικά την εταιρία που σου έδωσε μια θέση και βγάζεις το ψωμί σου.
Ούτε τον πλοίαρχο, αν έδωσε σωστά τις εντολές ή έδεσε σωστά το πλοίο του. Εκτός και κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία που μπορεί να προσφέρει ένα ψευδώνυμο.
Ειλικρινά και χωρίς εμπάθειες θεωρώ πως αυτό του είδους η διαφήμιση, γιατί ότι και να μου λες είναι διαφήμιση πρέπει να λήψη.
και δεν είσαι ο μόνος, γίνεται κατ επανάληψη από αρκετούς οι οποίοι μετά από λίγο χάνονται και δεν μας λένε και τίποτα, ούτε και για το ποιοι είναι και από πού ορμούν.
Αν θεωρείς ότι έχω άδικο ας κάνουμε λοιπόν μια δημοσκοπηση και αν πρέπει κατ αυτόν το τρόπο να παρουσιάζουμε τα έργα των επαγγελματιών του χώρου ας γίνουμε κυνικοί και να εκθέτουμε πλέον ο ένας τον άλλον, να δούμε πόσοι θα μείνουν σε αυτό το forum.
ευχαριστω

Apostolos
28-12-2008, 16:19
Καταρχήν δέν παρουσιάζομαι ανώνυμος. Εχω πολύμηνη παρουσία στο φόρουμ, με γνωρίζει το 90% των φίλων εδώ, ξέρουν που μένω, που δουλευω και ξέρουν τις απόψεις μου. Το ότι παρουσίασα το Patmos Marine, δέν αναιρεί το ότι αν βρεθώ σε ένα ανάλογο χώρο και μου αρέσει δέν θα τον παρουσιάσω. Πραγματικά όμως απορώ για το μέγεθος την επίθεσης, που μου φανερώνει ότι μαλλον υποστηρίζεις ανταγωνιστικό ναυπηγείο. Όταν θεωρούμε ότι οι δικές μας απόψεις ή εργασίες είναι καλύτερες, τις παρουσιάζουμε και δέν προσπαθούμε να πούμε ότι ο άλλος είναι ο χειρότερος!

Hellenarc
28-12-2008, 17:18
Καταρχήν δέν παρουσιάζομαι ανώνυμος. Εχω πολύμηνη παρουσία στο φόρουμ, με γνωρίζει το 90% των φίλων εδώ, ξέρουν που μένω, που δουλευω και ξέρουν τις απόψεις μου. Το ότι παρουσίασα το Patmos Marine, δέν αναιρεί το ότι αν βρεθώ σε ένα ανάλογο χώρο και μου αρέσει δέν θα τον παρουσιάσω. Πραγματικά όμως απορώ για το μέγεθος την επίθεσης, που μου φανερώνει ότι μαλλον υποστηρίζεις ανταγωνιστικό ναυπηγείο. Όταν θεωρούμε ότι οι δικές μας απόψεις ή εργασίες είναι καλύτερες, τις παρουσιάζουμε και δέν προσπαθούμε να πούμε ότι ο άλλος είναι ο χειρότερος!
Αγαπητέ φίλε Απόστολε νομίζω πως δεν θες να με καταλάβεις. Σου ζήτω ειλικρινά συγγνώμη για το ‘εσύ’ δεν εννοώ προσωπικά εσένα. το βλέπω και το κατανοώ ότι δεν είσαι νέος και άγνωστος στον χώρο. πρέπει να έχεις δει λοιπόν το τι παίζει συνέχεια και θα καταλάβεις το τι εννοώ ο κάθε ένας που θέλει να διαφημίσει τον χώρο του βάζει κάποιο φερέφωνο ή μάλλον κάποιο φερέγραφο να κάνει μια παρουσίαση.
Αναφέρεσαι όμως σε διαφορετικά κάθε φορά θέματα και όχι το τι λένε οι κανόνες του παιχνιδιού λες και πρέπει να απολογηθείς.
Όσο για την απ’ ευθείας κατηγόρια σου ότι υποστηρίζω κάποιον άλλο ανταγωνιστή στο χώρο αυτό! Σε πληροφορώ πως δεν υποστηρίζω κανέναν παρά μόνο την πραγματική παραδοσιακή ναυπηγική οι οποία έχει ξεβρακωθεί και ξεροσταλιάζει στην γωνιά της αμάθειας και του συμφέροντος .
Θες να αναφερθώ λοιπόν ανοιχτά και χωρίς να υπολογίσω κανέναν επαγγελματία του χώρου για όλες αυτές τις κακοτεχνίες η χωρίς ναυτική υπόσταση κατασκευές που εγώ βλέπω σε τόσες και τόσες φωτογραφίες επώνυμων κατασκευαστών .
Εδώ πρέπει να αναφερόμαστε και να εντοπίζουμε συζητώντας με γνώμονα την τεκμηριωμένη τέχνη ή τεχνικά θέματα και όχι να εμπλακούμε σε έναν ανταγωνισμό κατασκευαστών
Σκέψου με νηφαλιότητα όλα αυτά και αν έχω άδικο αναιρώ τα όσα είπα
και τέλος θα ήθελα να δηλώσω δημόσια την συγγνώμη μου και προς το καρνάγιο της Πάτμος Marine διότι δεν έχω τίποτα εναντίον της σαν επιχείρηση. Aλλού εστιάζω το πρόβλημα και δεν έχω γίνει ακόμα κατανοητός. Δεν ξερω γιατι!

Apostolos
28-12-2008, 17:23
Δεκτά τα λεγόμενα σου και κατανοητά. Το θέμα είναι οτι προσωπικά υποστηριζω την κάθε προσπάθεια στην ναυπηγηκή. Μου αρέσει ιδιαίτερα όπου τα ελληνικά ναυπηγεία κατασκεύασαν τα Νησος Μυκονος & Χιος παρόλου που θα προτειμούσαν να φτιάχναν ένα μοντέρνο Κασταλία. Δυστηχώς όμως η παράδοση θα χαθεί σε όλους τους τομείς όσο και ας μην μας αρέσει...

Hellenarc
28-12-2008, 17:27
Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί ανέβασες το θέμα με τέτοιο τίτλο η αντιπαράθεση δεν είναι για την Πάτμος Marine είναι για τον τρόπο που μερικοί χρησιμοποιούν το Forum
για διαφήμιση επιχείρησης .
Αν ‘εγώ’ διαφημίζομαι μέσα από τις γνώσεις μου αυτό είναι φιλοδοξία δεν είναι κονόμα εις βάρος κάποιου επαγγελματία που δεν έχει δυνατότητα χρήσης του υπολογιστή και του ιντερνετ.

Hellenarc
28-12-2008, 17:34
Δεκτά τα λεγόμενα σου και κατανοητά. Το θέμα είναι οτι προσωπικά υποστηριζω την κάθε προσπάθεια στην ναυπηγηκή. Μου αρέσει ιδιαίτερα όπου τα ελληνικά ναυπηγεία κατασκεύασαν τα Νησος Μυκονος & Χιος παρόλου που θα προτειμούσαν να φτιάχναν ένα μοντέρνο Κασταλία. Δυστηχώς όμως η παράδοση θα χαθεί σε όλους τους τομείς όσο και ας μην μας αρέσει...

Η παράδοση Όχι δεν θα χαθεί διότι τίποτα δεν μπορεί να εφαρμοστεί αν δεν υπάρχει προηγούμενο και το προηγούμενο είναι τεκμηριωμένο
όπως και η ‘δημοκρατία’. Η χτεσινή 'σου' απόπειρα να μανουβράρεις με κάποιον άλλο τρόπο το καράβι σου, έγινε εμπειρία, χωρίς εμπειρίες δεν υπάρχει παρόν όσο για μέλλον !!!!

jerry_p
28-12-2008, 19:12
Συγχωρήστε μου την παρεμβολή, αλλά είναι σαφές ότι και οι δύο, κρίνοντας από την αρκετά ουσιαστική παρουσία σας στο φόρουμ, ενδιαφέρεστε και οραματίζεστε για τον ίδιο στόχο, την διάσωση της ναυπηγικής δραστηριότητας στην ελλάδα ειδικά εάν προκειται για την τέχνη των ξύλινων παραδοσιακών σκαφών και για την αειφόρο ανάπτυξή της.

Οι κανόνες του φόρουμ είναι η ρεαλιστική βάση με την οποία πρέπει να αναπτύσουμε τη συζήτηση και σε αυτή τη βάση μπορεί να ακουστούν τεκμηριωμένες απόψεις και να διαμορφώσουν το πλαίσιο. Το θέμα δεν μετουσιώνεται σε αντιπαράθεση, ειδικά δε για το συγκεκριμένο ναυπηγείο, το οποίο σε τίποτα δεν φταίει. Νομίζω ότι εάν το θέμα πάρει την ουσιαστική θέση και μορφή του θα καταλήξει σε επικοδομητικά αποτελέσματα και καλύτερο πλαίσιο συζήτησης.

Λυπάμαι που δεν καταθέτω ουσιαστική άποψη, αλλά δεν την έχω διαμορφώσει ακόμα, οπότε επιφυλλάσομαι, καθώς το θέμα είναι ενδιαφέρον, καθώς οι ορθολογικοί κανόνες είναι που θα εξασφαλίσουν την μέγιστη δημοσίευση πληροφοριών, την οποία είμαι πεπεισμένος ότι προασπίζετε και οι δύο! Χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά σε όλους ...

mangos
29-12-2008, 08:23
Είδα φως, και μπήκα...

Πράγματι, το θέμα είναι πολύ λεπτό. Θα μιλήσω γενικά, και όχι ειδικά. Όταν κάποιος "στολίζει" αρνητικά κάποιον επαγγελματία, κάποιο ναυπηγείο, κάποιο μοντέλο σκάφους, κάποια διοργάνωση, κλπ, κινδυνεύει να κατηγορηθεί σαν εμπαθής που συκοφαντεί.

Όταν γράφει θετικά, άθελα του (ή ηθελημένα) κάνει διαφήμιση.

Η διαφήμιση και η δυσφήμιση, δεν είναι, και δεν πρέπει να είναι ανεκτά από κάποιο φόρουμ συζητήσεων. Όμως, αυτό τελικά δεν είναι εφικτό, γιατί κάθε τι που συζητάμε, άμεσα ή έμμεσα κάτι διαφημίζουμε ή δυσφημίζουμε.

Για παράδειγμα, όταν συζητάμε για την αγκυροβολία, εγώ μπορεί να υποστηρίξω ότι από τότε που έβαλα άγκυρα Δέλτα, σώθηκα!!! Διαφήμιση δεν είναι αυτό? Από την άλλη, μπορώ να σας πω πως στα Τσελεβίνια, τον Αύγουστο, δεν μπόρεσα να σταθώ, γιατί είχε μεγάλα φύκια και δεν καρφωνότανε με τίποτα η Δέλτα, ενώ με την Ντάνφορθ που είχα μέχρι πέρισυ, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα... Δυσφήμιση λοιπόν.

Υπό αυτό το πρίσμα, κάθε συζήτηση θα κόβεται.

Οι διαχειριστές, έχουν ένα πολύ δύσκολο έργο, που ανά πάσα στιγμή μπορεί να παρεξηγηθεί. Η λογοκρισία είναι πολύ δύσκολο έργο, και ακόμα πιο δύσκολο είναι να ανιχνεύσεις την πρόθεση του άλλου.

Σε κάθε τι, υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Είμαι από αυτούς που πολλές φορές έχω γράψει για αρνητικά που διαπιστώνω, κατά την γνώμη μου πάντα...

Θεωρώ πολυ σημαντικό, να γίνει σαφές πως το φόρουμ δεν εγκρίνει εμφανή προσπάθεια διαφήμισης ή δυσφήμισης, αλλά από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει μια άποψη, και εαν δεν μπορεί να την αναπτύξει, δεν μπορεί να υπάρξει φόρουμ συζητήσεων.

Όσο το επίπεδο παραμένει κόσμιο, είναι φυσικό να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις, κάποιος να θεωρεί κάποια σκάφη (επί του προκειμένου) καλά, και κάποιος άλλος να έχει διαφορετική άποψη. Καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις, και ο καθένας που διαβάζει, βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.

Άλλωστε, αν κάποιος βλέπει κάποια κακοτεχνία στα συγκεκριμένα σκάφη, πιθανόν εαν το επισημάνει, να μάθουμε κι εμείς που δεν έχουμε τα ίδια μάτια και τις ίδιες γνώσεις. Πιθανόν επίσης ο κατασκευαστής να βελτιώσει τα επόμενα σκάφη που θα φτιάξει, ενώ χωρίς κριτική, θα συνεχίσουν να κάνουν τα ίδια λάθη.

Enigma
29-12-2008, 14:18
Δεκτά τα λεγόμενα σου και κατανοητά. Το θέμα είναι οτι προσωπικά υποστηριζω την κάθε προσπάθεια στην ναυπηγηκή.

Σωστοτατο ...και ενας ακομα τροπος υποστηριξης ειναι και κ κριτικη ....
Ειμαστε μεγαλα παιδια να βλεπουμε και να καταλαβαινουμε ποτε ενα ποστ ειναι σπαμ και εχει σκοπο την διαφημιση και ποτε οχι ...
Αλλωστε το πρωτο μελημα σε καθε φορουμ ειναι η ενημερωση μεταξυ των μελλων..
Το στραβο πρεπει να το τονιζουμε οπως επεισης και το καλο ..
Δεν τα λεω σε εσενα αυτα Αποστολε επειδη εκανα παραθεση σε μηνυμα σου ...απλα χρησιμοποιησα την φραση σου ...(μην νομισεις οτι σε μαλωνω :D χα χα)

dkampouroglou
03-01-2009, 03:44
Ουπς το ξέχασα !!!
Θεωρώ πως η κίνηση του Admin να δημιουργήσει ξεχωριστό thread για την αντιπαράθεση κάθε άλλο παρά κατευναστική ήταν. Στοχοποιεί τον ''επαναστάτη'' με αυτό τον τρόπο, που τόλμησε να λοξοδρομήσει από την ''ομαλή πορεία του συστηματος''. Που πήγαν οι παλιές καλές εποχές που σου ερχόταν το PM από τον Admin και όλα μέλι γάλα ....

Hellenarc
03-01-2009, 22:04
Φίλε Καμπουρογλου
Πολύ σωστά όλα αυτά που λες. Ξεχνάς ένα βασικό προτέρημα της εθνικής μας ταυτότητας !
Ποτέ κανένας δεν αναγνωρίζει το λάθος του ακόμα και εγώ ο ίδιος πρώτος και καλύτερος και επειδή είμαστε λίγοι νομίζουμε πως αν, αντί να βελτιωθούμε «τεχνικά» στην προκειμένη περίπτωση που είναι δύσκολο, προτιμάμε!!! καλύτερα να φαγωνόμαστε και να ραδιουργούμε εις βάρος του κριτή μας
και επαναλαμβάνω αν ο Χ εντοπίσει ένα λάθος τεχνικό και το αναφέρει επώνυμα μέσα από αυτό το Forum θα του βγάλει τα μάτια ο συνάδελφος του που επιχείρησε να διαφημιστεί μέσα από αυτό το forum με πλάγιους τρόπους και που σίγουρα παρακολουθεί τα γραφομενα.


Θα φέρω ένα παράδειγμα με μια Φώτο από αυτές που δημοσίευσε ο Απόστολος. Βλέπει κανείς κάτι το μεμπτό σε αυτήν την πλώρη? Αν εσείς δεν βλέπετε! εγώ βλέπω και θα ήθελα παρά πολύ να το κανό κοινά γνωστό ώστε να μην επαναλαμβάνεται από όλα σχεδόν τα Ναυπηγεία.
26294


θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις γνώμες των admin οι οποίοι σιγούν μέχρι στιγμής και η θέση τους είναι σημαντική ώστε αν ξέρουμε πως να φερθούμε.

AegeanIslands
03-01-2009, 23:19
...επειδη εισαι της δουλειας περιμενω να διαβασω τη συνεχεια σου...

mastrokostas
04-01-2009, 00:23
Δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτή την φασαρία που ξεκίνησε με το πρώτο ποστ του Απόστολου .Πρώτον το ότι άρεσαν τα συγκεκριμένα σκάφη του Απόστολου είναι δικαίωμα του, όπως και όλων εμάς που μας αρέσουν κάποια άλλα .Δεύτερων δεν νομίζω ότι εμείς εδώ μέσα έχουμε δώσει το δικαίωμα, ότι κάνουμε αβάντες σε κάποιους και πόσο μάλλον σε παραδοσιακά ναυπηγεία .Όσο μας άρεσε και την φωτογραφήσαμε και την σχολιάσαμε, την παπαδιά που είδα στο χωριό μου ,άλλο τόσο έχουμε φωτογραφήσει και σχολιάσει τρεχαντήρια του Καμπουρογλου στον Αλμυροπόταμος ,και το ίδιο θα κάνουμε άμα βρούμε καΐκια του Δαρδανου και του Ψαρού ,και όλων των άλλων που φτιάχνουν παραδοσιακά σκάφη και όχι μόνο .
Γιατί θα πρέπει να υπάρχει σώνει και καλά κάτι πίσω απο όλο αυτό ??
Όσο για λάθη που μπορεί να υπάρχουν στην κάθε κατασκευή ,είναι νομίζω λογικό ότι θα υπάρχουν, διότι αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας ,και η παπαδιά έχει κάποια λάθη και τα τρεχαντήρια ,και αυτά που έβαλε ο Απόστολος ,και αυτά που θα βάλουμε στο μέλλων θα έχουν .Εμείς σαν Nautilia δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ξέρουμε τα πάντα .Εσείς που ξέρετε πέντε πράγματα πάρα πάνω ρε παιδιά στο συγκεκριμένο θέμα , μπορείτε να σχολιάσετε ,σεβόμενοι πάντα την δουλειά και τον κόπο κάποιου ,και μάλιστα συναδέλφου .
Όταν ζητάμε σε ένα ναυπηγείο να μας φτιάξει ένα σκάφος και επειδή εμείς πληρώνουμε, τις περισσότερες φορές οδηγούμαι εμείς τον ναυπηγό να αλλάξει πράγματα που μπορεί να έρχονται σε αντιπαράθεση με την παράδοση .
Σας ευχαριστώ πάντως που έστω και διαφωνώντας δεν υπαρχουν ακρότητες .

mastrokostas
04-01-2009, 00:28
Που πήγαν οι παλιές καλές εποχές που σου ερχόταν το PM από τον Admin και όλα μέλι γάλα ....
Δημητρη ,γεράσαμε και δεν εχουμε κουραγιο !!!:D:D:D

Hellenarc
04-01-2009, 00:51
...επειδη εισαι της δουλειας περιμενω να διαβασω τη συνεχεια σου...

Αναφέρσου στο θέμα αν έχεις κάτι καλό και εποικοδομητικό να προσθέσεις και άστα τα υπόλοιπα γιατί μου φαίνεται πως θα περιμένεις πολύ.

Hellenarc
04-01-2009, 01:04
Δημητρη ,γεράσαμε και δεν εχουμε κουραγιο !!!:D:D:D


Αγαπητέ Μαστροκωστα το θέμα τελικά δεν είναι το λάθος σε μια κατασκευή, ένα παράδειγμα έφερα. Είναι αν πρέπει να αναφέρονται οι κατασκευαστές κάποιου κατασκευαστή μέσα από «αθώες» φωτογραφίες η όχι. Aν αυτός είναι κανόνας του Forum όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι η όχι και τότε πλέων τα πράγματα έχουν τακτοποιηθεί. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στο θέμα όπως έκαναν ο Jerry p ο Mango. και εσύ. Για μένα το θέμα έλιξε εφόσον πιστεύεις ότι δεν μπορεί να υπάρξει δόλος πίσω από αυτά και δεν καταδυναστεύει τους κανόνες._

dkampouroglou
04-01-2009, 01:05
Δημητρη ,γεράσαμε και δεν εχουμε κουραγιο !!!:D:D:D


Αχ μαστροκώστα μου, περάσανε καλοκαίρια, γιορτές, αργίες, και το αγγελούδι το ανίψι σου δεν σ'εφερε στη Χαλκίδα να σε γνωρίσω... Μην μου λες γεράσαμε !!! Πόσοι γέροι είναι ενεργοί Administrators σε forum ?? Χα χα χα.
Ούτως ή άλλως από τους μεζέδες που θα φάμε άν έρθεις Χαλκίδα, θα ξανανιώσεις.;)

mastrokostas
04-01-2009, 11:30
Αγαπητέ Μαστροκωστα το θέμα τελικά δεν είναι το λάθος σε μια κατασκευή, ένα παράδειγμα έφερα. Είναι αν πρέπει να αναφέρονται οι κατασκευαστές κάποιου κατασκευαστή μέσα από «αθώες» φωτογραφίες η όχι. Aν αυτός είναι κανόνας του Forum όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι η όχι και τότε πλέων τα πράγματα έχουν τακτοποιηθεί. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στο θέμα όπως έκαναν ο Jerry p ο Mango. και εσύ. Για μένα το θέμα έλιξε εφόσον πιστεύεις ότι δεν μπορεί να υπάρξει δόλος πίσω από αυτά και δεν καταδυναστεύει τους κανόνες._
Είναι αλήθεια ότι εμείς δεν έχουμε τόσες γνώσεις για τα παραδοσιακά σκάφη ,και βλέποντας ένα ξύλινο σκάφος αμέσως να το αναφέρουμε σαν παραδοσιακό και αναφέρουμε και τον κατασκευαστή, νομίζοντας ότι δεν διαφημίζουμε κανέναν ,μιας και για τα παραδοσιακά σκάφη θα πρέπει να είναι υποχρέωση μας να τα υποστηρίξουμε .Το ότι δεν υπάρχει δόλος είναι σίγουρο ,και νομίζω ότι δεν χρειάζονται αποδείξεις γι αυτό .
Πέρνα το καλοκαίρι να δεις την παπαδιά απο κοντά, για να τα πούμε κιόλας .

Αχ μαστροκώστα μου, περάσανε καλοκαίρια, γιορτές, αργίες, και το αγγελούδι το ανίψι σου δεν σ'εφερε στη Χαλκίδα να σε γνωρίσω... Μην μου λες γεράσαμε !!! Πόσοι γέροι είναι ενεργοί Administrators σε forum ?? Χα χα χα.
Ούτως ή άλλως από τους μεζέδες που θα φάμε άν έρθεις Χαλκίδα, θα ξανανιώσεις.;)

Δημήτρη μήπως να τον παρακμάσουμε και να κάνουμε καμιά συνάντηση στην Χαλκίδα σε κάνα ουζερί , έτσι για να ξανανιώσουμε .:D

jerry_p
05-01-2009, 10:03
Αγαπητέ Μαστροκωστα το θέμα τελικά δεν είναι το λάθος σε μια κατασκευή, ένα παράδειγμα έφερα. Είναι αν πρέπει να αναφέρονται οι κατασκευαστές κάποιου κατασκευαστή μέσα από «αθώες» φωτογραφίες η όχι. Aν αυτός είναι κανόνας του Forum όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι η όχι και τότε πλέων τα πράγματα έχουν τακτοποιηθεί. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανένας δεν αναφέρεται ξεκάθαρα στο θέμα όπως έκαναν ο Jerry p ο Mango. και εσύ. Για μένα το θέμα έλιξε εφόσον πιστεύεις ότι δεν μπορεί να υπάρξει δόλος πίσω από αυτά και δεν καταδυναστεύει τους κανόνες._

Καλή χρονιά σε όλους

Καμία πρόθεση δεν είχα να μην εκφέρω άποψη, απλά δεν είχα το χρόνο να το σκεφτώ και να το κάνω στην προηγούμενη απάντησή μου.
Κατ' αρχήν θεωρώ ότι η άποψή μου δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, καθώς με όποια παραλλαγή και εάν τεθούν οι κανόνες εάν εμείς τους χειριστούμε με σεβασμό απέναντι στους συνομιλητές μας, μιά χαρα θα βγεί προς τα έξω.
Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι μια πιό ήπια παράθεση των πληροφοριών από πλευράς του Απόστολου (έτυχε να είναι ο άνθρωπος αυτός που παράθεσε, θα μπορούσε να είναι ο καθένας μας), δηλαδή όχι σε ανεξάρτητο θέμα (αναφέρομαι και στο αρχικό και σε αυτό περί "αντιπαράθεσης") με πιο διακριτικό τίτλο αλλά και ελεύθερο φυσικά σχολιασμό όλων των θεμάτων, των τεχνικών συμπεριλαμβανομένων, πάλι με ήπιο και κόσμιο τρόπο, θα ήταν η ιδανική αντιμετώπιση η οποία εξασφαλίζει τη μέγιστη παράθεση πληροφορίας (το ζητούμενο) με τις λιγώτερες παράπλευρες συνέπειες (αναπόφευκτες).
Η άποψη είναι απόλυτα προσωπική και νομίζω ότι ούτως ή άλλως είμαστε πολύ κοντά της από όλα όσα έχω διαβάσει παραπάνω.
Δεν είμαι της δουλειάς, αλλά τα τεχνικά σχόλια του Hellenarc μου αρέσουν πάντα, γιατί αφιερώνεται χρόνος από μέρους του για ουσιαστική παράθεση τεχνικού αντικειμένου (επίσης προσωπική άποψη)!

Apostolos
05-01-2009, 13:25
Καλώς τα λέτε όλα αυτά και ευχαριστώ για όλα τα πόστ. Εγώ έχω να προτείνω κάτι. Αν κάποιος έχει γνωστό σε κάποιο παραδοσιακό ναυπηγείο παρακαλώ να με καλέσει να το επισκευθω. Η μηχανή μου και οι μνήμες της ειναι ανοιχτές να τις γεμίσω με τις φώτο απο τα σκαριά σας και να τα προβάλω εδώ!